Vilka är Pysslingen Förskolor?

Relevanta dokument
Syfte med Pysslingens LärandeINDEX

Kvalitetsarbete i förskolan

Förskollärarprogrammet

Handlingsplan För Gröna. Markhedens förskola 2013/2014

Pedagogisk planering Verksamhetsåret 2014/15 Förskolan Björnen Lilla Björn

Innehållsförteckning. 1. Tyresö församlings förskola 1.1 Verksamhet och profil. 2. Övergripande målsättning. 3. Inledning. 4.

Avdelningsplan! för! Havet!

Ånge förskolors utvecklingsområden. Implementering av förskolans läroplan 20/1-2011

Bulltofta förskola. Lokal Arbetsplan

Arbetsplan Årsunda förskola

Arbetsplan. Lillbergets förskola Avd /2016. Barn och utbildning

Förskolan Vårskogen, Svaleboskogen 7. Plan mot diskriminering och kränkande behandling

Lärande & utveckling. En kvalitetsanalys inom det systematiska kvalitetsarbetet Läsåret 2015/2016 Smedens förskola Barn- och utbildningsförvaltningen

IKT PLAN TALLBACKENS FÖ RSKÖLA 2016

Arbetsplan för Kometen

Likabehandlingsplan. Lika rättigheter i förskolan Vitå förskola 2014/2015.

Likabehandlingsplan. Lika rättigheter i förskolan Vitå förskola 2015/2016.

Bedömningspunkter förskola och annan pedagogisk verksamhet för barn i förskoleåldern

Systematiskt kvalitetsarbete

Kvalitetsredovisning Föräldrakooperativet Pinocchio. Olympia ekonomisk förening

Verksamhetsplan Vommedalens förskola

NORRBACKA FÖRSKOLOR Jord

Skolplan för Svedala kommun

Matematiklyftet. kompetensutveckling i didaktik för lärare och förskollärare

Handlingsplan för systematiskt kvalitetsarbete

Miljö och material på förskolan, hållbar utveckling

Sibbebo Förskola Jag vill, jag kan, jag vågar

Kvalitetsredovisning Läsår

Kvalitet i fritidshem Ett kvalitetsstöd för politiker och förvaltning 2014

Tillkom i ett gammalt styrsystem där staten var huvudman Ändrad vid ett 70-tal tillfällen vilket lett till brister i struktur och logik

Formativ bedömning - en möjlighet till professionellt lärande och en mer likvärdig utbildning?

Erfarenheter från ett pilotprojekt med barn i åldrarna 1 5 år och deras lärare

Kvalitetsrapport Så här går det

Plan mot diskriminering och kränkande behandling Broby förskola. Verksamhetsformer som omfattas av planen: Förskola

Syftet med en personlig handlingsplan

Handlingsplan för. Valbo förskoleenhet. I Ur och Skur Västbyggeby förskola 2012/2013

Kiwiböckerna metod och begrepp

Pedagogisk målplan FÖRSKOLA - HEM

Beslut för gymnasieskola

PRÖVNINGSANVISNINGAR

I Ur och Skur Mullekojans plan mot diskriminering och kränkande behandling

BRUK. bedömning reflektion utveckling kvalitet

Läroplan för förskolan Lpfö-98 reviderad Gunilla Dahlberg & Ingela Elfström Stockholms universitet

Qualis kvalitetssäkringssystem

Snösätra Förskolor. Pedagogiska ställningstaganden :

Riktlinjer för Kultur- och utbildningsnämndens systematiska kvalitetsarbete. Fastställd , 44.

Inrättande av pedagogiskt ledarskapspris

Policy för bedömning i skolan

Fritidshem och skola i samspel

Systematiskt kvalitetsarbete

Bedömningsmatris för Våga Visa kulturskola

Nalle Puh`s verksamhetsplan VT 2010 HT 2011

LIKABEHANDLINGSPLAN. FÖRSKOLAN MULLVADEN Hemse förskoleområde

Verksamhetsplan HT -09 och VT -10

Upplands Väsby kommun

Arbetsplan för Hjorten

Sammanfatta era aktiviteter och effekten av dem i rutorna under punkt 1 på arbetsbladet.

Läroplansuppdrag Grundskola (förskoleklass/grundskola/fritidshem)

HUSMUSEN UTSIKTENS FÖRSKOLA

Arbetsplan för Norrtälje Östra Förskoleområde

Läroplanen i Gy Ett arbete för att öka förståelsen av det som står i läroplanen och hur det ska tolkas i klassrumsarbetet

Vad är det att vara en bra brandman? Vad kan man då?

SKOLFS. Inledande bestämmelser. Introduktionsperioden. Syfte. Utvecklingsavdelningen Charlotte Wieslander (7) Dnr :1549

LIKABEHANDLINGSPLAN FÖRSKOLAN ARKEN

INNEHÅLL UTVECKLINGSSAMTAL KARLAVAGNEN

Ljungarums förskoleområde. Verksamhetsplan för 2015/2016

Kvalitetsdokument 2014/2015, Prästkragens förskola

Förskolan Skogsgläntan

Kvaliten på fritidshemmet, hur och för vem mäter vi den? Lena Garberg Högskolan Väst

Sollentuna kommun Pärlugglan, Montessoriförskolan - Föräldrar Förskola Kundundersökning 2015

Tillkom i ett gammalt styrsystem där staten var huvudman Ändrad vid ett 70-tal tillfällen vilket lett till brister i struktur och logik

Vallhovskolans kvalitetsredovisning FÖRSKOLEKLASS

Kvalitetsarbete. Stora Paletten. Läsåret

Statens skolverks författningssamling

Bild Engelska Idrott

Omfattning: heldagar samt tre coachtillfällen med personlig coaching. För mer information och frågor kontakta oss på info@shifteducation.

Fjällmons Förskolor. Plan mot diskriminering och kränkande behandling 2016

Skolinspektionen. Uppföljning av tillsyn i Borås kommun. Uppföljningsprotokoll. Denna uppföljning avser förskolan. Bakgrund

Arbetsplan Jämjö skolområde

Verksamhetsplan. Markgatans enhet Markgatans förskola avd. Röd, Blå, Grön, Gul, Backstugan & Ekstugan 2015/16

Stockholm stad Förskoleundersökning Förskolan Pärlan

Verksamhetsplan. för. En Reggio Emilia inspirerad förskola

Arbetsplan för Hamneda förskola

Ansökan om drift av fristående förskola Åby ängar

Plan mot diskriminering och kränkande behandling

Arbetsplan 2015/2016 Kubens förskola Skolförvaltning sydväst

Modersmål - finska som nationellt minoritetsspråk

SKOLMATEN OCH ELEVINFLYTANDE

En offensiv skola. Skolplan för Kristianstads kommun R e v i d e r a d h ö s t e n

Förskolan är till för ditt barn

Kvalitetsrapport Så här går det

Förskolan Solbacken. Köpings kommun. Läsår Britta Selin, Birgitta Halvardsson, Kattarina Vikander, Maria Ljusell

Framtidens förskola. Riktlinjer och arbetssätt för en förskola i förändring

Ölycke rektorsområde Likabehandlingsplan

Reflekterande arbetssätt i Idrott och Hälsa

Elevinflytande i planeringen av undervisningen. BFL-piloter Mats Burström

Handlingsplan för skolutvecklingen på Toråsskolan

VICTUMS SYSTEMATISKA KVALITETSARBETE UTVECKLINGSOMRÅDE: Elevenkäten ht 2015 KRYSSA I DE MÅL KVALITETSARBETET GÄLLER

Sollentuna kommun Grodan, I Ur och Skur - Föräldrar Förskola

Specialpedagogisk kompetensutveckling för all pedagogisk personal inom Barn- och Utbildningsförvaltningen i Östersunds kommun.

Transkript:

Vilka är Pysslingen Förskolor? Pysslingen startar 1986 Finns 2015/2016 i Stockholms Län Knivsta Enköping Västerås Kristianstad Lund Höganäs Helsingborg 89 förskolor 1 förskola 1 förskola 3 förskolor 2 förskolor 1 förskola 1 förskola 3 förskolor Består av Antal barn 6 900 Antal heltidsanställda 1 400 Antal förskolor 101 Antal chefer 18

Pysslingen Förskolors programförklaring Ett omsorgsfullt lärande skapas dagligen i mötet mellan pedagoger och barn men också pedagoger emellan. Tillfällen till omsorg och lärande kan uppstå spontant eller organiserat, men det är alltid pedagogens medvetna val och förhållningssätt i varje situation som kommer att gynna barnets möjligheter till lärande. Att använda vardagens naturliga händelser som utgångspunkt för utveckling och ett vidare lärande är förskola.

Mål och riktlinjer Lpfö -98 Målen anger inriktning på förskolans arbete och därmed också den förväntade kvalitetsutvecklingen i förskolan. normer och Riktlinjer för personalen i förskolan anger dels förskollärarens ansvar att arbetet sker i enlighet med målen i läroplanen. Alla som arbetar i förskolan ska följa de och värden som anges i förskolans läroplan bidra till att förskolans uppdrag genomförs.

Organisation Barn/Barngrupper Leds av Pedagoger Arbetslag Leds av Förskollärare Förskola/Medarbetare Leds av Förskolechefer Förskoleområde/ledningsteam Leds av Förskolechefer Region Leds av Verksamhetschefer Kvalitetsteam Leds av Kvalitetschef Pysslingen Förskolors Ledningsgrupp Leds av Utbildningsdirektör Stabsteam Leds av respektive Stabschef Koncernledning Leds av AcadeMedias VD

Pysslingmodellen FÖREBYGGANDE FRÄMJANDE Måluppfyllelse Grundläggande lagkrav Undervisningens kvalitet

Pysslingmodellen Måluppfyllelse Grundläggande lagkrav Undervisningens kvalitet

Pysslingmodellen Måluppfyllelse Grundläggande lagkrav Undervisningens kvalitet

Pysslingmodellen Måluppfyllelse Grundläggande lagkrav Undervisningens kvalitet

Frågor under åren År 1 (2010-2011) Ska/kan man bedöma förskolan? År 2 (2011-2012) Hur lång tid behöver man på sig för att se? Hur många områden kan man se samtidigt? Siffror! År 3 (2012-2013) Hur skapar vi en likvärdighet bedömningarna? År 4 (2013-2014) Vad kännetecknar en god bedömare? Hur skapas en konstruktiv återkoppling lämna över samt ta emot bedömning? År 5 (2014-2015) Kollegialt lärande > Att utvecklas genom att kritiskt granska sitt eget och andras arbete År 6 (2015-2016)

Processen -LärandeIndex - Arbetslagsarbete - Förberedelsedagar - Självbedömning - Extern bedömning - Återkopplingssamtal - Spegling av bedömare LärandeIndex används löpande som ett verktyg i arbetslagens planering under året. Analys av resultaten blir utvecklingsområden i ny verksamhetsplan på varje förskola Förskolechef driver tillsammans med medarbetare och med stöd av verksamhetschefen utvecklingen vidare kopplat till resultatanalys och kvalitetsredovisning

Områden för LärandeIndex Värdegrund Lek Matematik Skapande Naturvetenskap och teknik Språk, kommunikation och IKT

Det handlar om pedagogens förhållningssätt till barnet! Nej Ja I hög grad I mycket hög grad Målspalt: Mål ur Lpfö-98 rev 2010 Normer och värden Utveckling och lärande Pedagogen är passiv och/eller befinner sig på avstånd Pedagogen är omedveten om det som sker mellan barnen och inom varje barn. Verksamheten planeras och organiseras utifrån pedagogernas egna behov och önskemål Pedagogen synliggör/ lyfter inte möjligheter till lärande i det som sker. Pedagogen förutsätter att barnen automatiskt utvecklas genom att bara vara Pedagogen organiserar, och leder verksamheten utifrån en tydlig dagsrutin Pedagogen skapar och kommunicerar gemensamma regler Pedagogen organiserar den fysiska miljön och material utifrån ett förutbestämt syfte Pedagogen planerar och organiserar kollektiva aktiviteter utifrån förutbestämt material och syfte Pedagogen låter vardagsaktiviteter bli lustfyllda lekar och sätter medvetet ord på det lärande som sker i gruppen Pedagogen förhåller sig flexibelt genom att tillvarata barnens idéer och ger möjlighet för dem att plocka in annat material, utöka tiden eller t ex. välja annan plats för sina aktiviteter Pedagogen gör varje vardagsaktivitet lekfull och sätter medvetet ord på det lärande som sker både kollektivt och med ett bestämt syfte utifrån varje barns behov Pedagogen använder sig av situationer som uppstår hos barnen och lyfter dessa på olika sätt i vardagen Pedagogen gör det till en naturlig del av verksamheten att kommunicera allas olika behov. Allas behov är kända av samtliga pedagoger och barn i gruppen och alla använder sin röst för att tillgodose allas behov Pedagogen planerar och organiserar vardagsaktiviteterna tillsammans med barnen och gör dem lust och lekfulla. Pedagogen tar kontinuerligt tillvara varje situation tillsammans med barnen och tillför medvetet nytt stoff som utmanar lärandet, samt sätter ord på det lärande som sker hos varje barn och utmanar dem att bearbeta upplevelser, tankar och erfarenheter i olika uttrycksformer Pedagogen finns tillgängliga i barnens aktiviteter och fungerar som ett stöd när barnen behöver det. Pedagogen fokuserar medvetet på läroplanens mål

Enheten organiserar så att barnen utvecklar sin förmåga att föra och följa matematiska resonemang undersöka reflektera över och pröva olika lösningar av egna och andras problemställningar Enheten organiserar så att barnen utvecklar sin förståelse för rum, form, läge o riktning och grundläggande egenskaper hos mängder, antal, ordning och talbegrepp samt för mätning tid och förändring Enheten organiserar så att barnen har möjlighet att utveckla sin förmåga att urskilja, uttrycka, undersöka och använda matematiska begrepp och samband mellan begrepp Nej (0p) Ja (2p) I hög grad (4p) I mycket hög grad (6p) Pedagogen planerar Pedagogen planerar och organiserar styrda, matematikaktiviteter i kollektiva vardagsaktiviteterna matematikakti med ett bestämt syfte viteter med förutbestämt utifrån varje barn syfte Pedagogen bortser från att erbjuda barnen möjlighet att föra och följa matematiska resonemang, undersöka, reflektera över och pröva olika lösningar av egna och andras problemställningar Pedagogen bortser från att lyfta fram rum, form, läge o riktning och grundläggande egenskaper hos mängder, antal, ordning och talbegrepp, eller för mätning tid och förändring Barnen utvecklar sin förståelse av matematiska begrepp och samband utan pedagogens medvetenhet och insyn Pedagogen planerar styrda, kollektiva matematikakti viteter med förutbestämt syfte och resultat Pedagogen planerar styrda, kollektiva matematikakti viteter med förutbestämt syfte Pedagogen planerar och organiserar matematikaktiviteter I vardagsaktiviteterna med ett bestämt syfte utifrån varje barn Pedagogen planerar och organiserar matematikaktiviteter i vardagsaktiviteterna med ett bestämt syfte utifrån varje barn Pedagogen fångar matematiksituationer för både grupp och individ i vardagsaktiviteterna och tillför medvetet nytt stoff genom samtal som utifrån barnets behov utvecklar dess förmåga att föra och följa matematiska resonemang undersöka reflektera över och pröva olika lösningar av egna och andras problemställningar Pedagogen fångar matematiksituationer för både grupp och individ i vardagsaktiviteterna och tillför medvetet nytt stoff som utifrån barnets behov utvecklar förståelsen för rum, form, läge o riktning och grundläggande egenskaper hos mängder, antal, ordning och talbegrepp samt för mätning tid och förändring Pedagogen fångar matematiksituationer för både grupp och individ i vardagsaktiviteterna och tillför medvetet nytt stoff genom samtal som utifrån barnets behov utvecklar dess förmåga att urskilja, uttrycka, undersöka och använda matematiska begrepp och samband mellan begrepp

Inför Bedömningen Under bedömningen Efter bedömningen

Uppdatera faktablad Prata bedömning Stärka bedömarkompetens Information vårdnadshavare

Inför bedömningen Under bedömningen Efter bedömningen

Genomförande

Underlag

Filmlänk

Inför bedömningen Under bedömningen Efter bedömningen

Återkopplingssamtalet Kollegialt lärande genom fördjupad självreflektion för alla som deltar Deltagare Återkopplingssamtalets struktur Begränsningar

Vidare arbete Ta hand om resultatet Fortsatt process under året

Resultat LärandeIndex 6 Mål: 6 5 4 4,3 4,3 4,2 3,9 3,9 4,0 3,6 3,8 4,1 4,2 4,1 3,9 3,9 4,2 4,4 4,2 4,8 4,7 3 2 1 0 Lek Matematik Naturvetenskap och teknik Skapande Språk och kommunikation Värdegrund 2013 2014 2015

Betydelsen av arbetet Ökat fokus på läroplanen Gemensamma diskussioner om läroplanen, förskolans uppdrag och pedagogens förhållningssätt Fördjupade samtal om lärandet Ökad förståelse pedagogens betydelse för barnets utveckling Tydligare bild av samtliga förskolors kvalitet Ökad och fördjupad kvalitet i förskolorna Kompetensutveckling för förskollärare/chef Belyst goda exempel