Pedagogisk planering Verksamhetsåret 2013/2014 Storbrons förskola



Relevanta dokument
Pedagogisk planering Verksamhetsåret 2014/15 Förskolan Björnen Lilla Björn

Kvalitetsarbete i förskolan

Pedagogisk planering Verksamhetsåret 2013/14. Förskolan Bergabacken

Innehållsförteckning. 1. Tyresö församlings förskola 1.1 Verksamhet och profil. 2. Övergripande målsättning. 3. Inledning. 4.

Arbetsplan för Kometen

Bulltofta förskola. Lokal Arbetsplan

Förskolan Vårskogen, Svaleboskogen 7. Plan mot diskriminering och kränkande behandling

Miljö och material på förskolan, hållbar utveckling

Systematiskt kvalitetsarbete Verksamhetsåret 2012/13. Storbrons Förskola

Bedömningspunkter förskola och annan pedagogisk verksamhet för barn i förskoleåldern

Förskolan Skogsgläntan

Förskollärarprogrammet

Pedagogisk planering Verksamhetsåret 2015/16. Nykroppa Förskola. Vår vision Alla ska ges möjlighet att vara sitt bästa jag

Förskolan Bullerbyns pedagogiska planering

Avdelningsplan! för! Havet!

Förskolan Solbacken. Köpings kommun. Läsår Britta Selin, Birgitta Halvardsson, Kattarina Vikander, Maria Ljusell

Handlingsplan För Gröna. Markhedens förskola 2013/2014

Systematiskt kvalitetsarbete

Plan mot kränkande behandling och diskriminering / Likabehandlingsplan

Kvalitetsredovisning Läsår

Plan mot diskriminering och kränkande behandling Broby förskola. Verksamhetsformer som omfattas av planen: Förskola

Verksamhetsplan Vommedalens förskola

Tyresö kommun Förskolan Båten Lokal Arbetsplan 2015/2016

Arbetsplan för Hamneda förskola

Arbetsplan Årsunda förskola

Verksamhetsplan. för. En Reggio Emilia inspirerad förskola

Sibbebo Förskola Jag vill, jag kan, jag vågar

En offensiv skola. Skolplan för Kristianstads kommun R e v i d e r a d h ö s t e n

Syfte med Pysslingens LärandeINDEX

Skolplan för Svedala kommun

Arbetsplan för Ullvigårdens enhet Holken

Fjällmons Förskolor. Plan mot diskriminering och kränkande behandling 2016

Pedagogisk målplan FÖRSKOLA - HEM

Kvalitetsrapport Så här går det

Likabehandlingsplan. Lika rättigheter i förskolan Vitå förskola 2014/2015.

1 (5) Verksamhetsbeskrivning Dellens förskola

Kvalitetsredovisning Föräldrakooperativet Pinocchio. Olympia ekonomisk förening

Verksamhetsplan för Åbytorps Förskola

LIKABEHANDLINGSPLAN FÖRSKOLAN ARKEN

Arbetsplan för Hjorten

Bedömningsmatris för Våga Visa kulturskola

Pedagogisk planering Verksamhetsåret 2014/15 Förskolan Junibacken

Arbetsplan för Fågelvägens förskola Avdelningen Myggan

Systematiskt kvalitetsarbete Verksamhetsåret 2013/14 Förskolan Hyttan

Handlingsplan för systematiskt kvalitetsarbete

Likabehandlingsplan. Lika rättigheter i förskolan Vitå förskola 2015/2016.

PEDAGOGISK PLAN FÖR FÖRSKOLEKLASS PÅ UTBYNÄSSKOLAN

Nalle Puh`s verksamhetsplan VT 2010 HT 2011

Qualis kvalitetssäkringssystem

Pedagogisk planering Verksamhetsåret 2013/14. Junibackens förskola. Ekorren

SOLGLÄNTANS LIKABEHANDLINGSPLAN MÅL

Likabehandlingsplan samt Plan mot kränkande behandling. Tallets förskola 2014/2015

HUSMUSEN UTSIKTENS FÖRSKOLA

Kvalitetsredovisning pedagogisk omsorg, Månkarbo Tierps kommun. Verksamhetsåret

Förskolan Gunghästen. Lokal Arbetsplan 2013/2014

Arbetsplan Jämjö skolområde

Arbetsplan Jämjö skolområde

Systematiskt kvalitetsarbete

Vilka är Pysslingen Förskolor?

Arbetsplan - Eriksbergsgårdens förskola

Lokal arbetsplan Runskriftsgatan förskola 6 och 8

I Ur och Skur Mullekojans plan mot diskriminering och kränkande behandling

Ljungarums förskoleområde. Verksamhetsplan för 2015/2016

Lokal verksamhetsplan Förskolan

Ölycke rektorsområde Likabehandlingsplan

för Kullens och Borgens förskolor Solna stad Läsåret 11/12

Förskolan Matrisen K V A L I T E T S G A R A N T I

Vi vill skapa en trygg miljö där olikheter är en tillgång.

Välkommen till vår förskola

Verksamhetsplan för Årikets förskola

Arbetsplan 2015/2016 Kubens förskola Skolförvaltning sydväst

Handlingsplan för skolutvecklingen på Toråsskolan

Kvalitetsrapport Så här går det

Fritidshem och skola i samspel

Förordning om ändring i förordningen (SKOLFS 1998:16) om läroplan för förskolan

Pedagogisk planering Verksamhetsåret Förskolan Lyckan

BRUK. bedömning reflektion utveckling kvalitet

Pedagogisk planering Verksamhetsåret Storbrons Förskola

BARN OCH UTBILDNING Förskoleverksamheten. Systematiskt kvalitetsarbete Verksamhetsåret 2012/13. Förskolan Björnen

Lokal arbetsplan läsåret

Ljungby på väg färdplan Lidhults förskola och skola

Verksamhetsplan för Malmens förskolor

Förskolan är till för ditt barn

Förskolan Pusslet Lokal Arbetsplan 2013/2014

Pedagogisk planering Verksamhetsåret Förskolan Björnen

IKT PLAN TALLBACKENS FÖ RSKÖLA 2016

Verksamhetsplan HT -09 och VT -10

Kvalitetsarbete. Stora Paletten. Läsåret

Skolförvaltningen Verksamhetsområde Södra. Elevhälsoplan. Verksamhetsområde Södra. F-klass åk 3. Fritidshem. Solenskolan.

NORRBACKA FÖRSKOLOR Jord

Pedagogisk planering Verksamhetsåret Förskolan Lyckan

Arbetsplan. Lillbergets förskola Avd /2016. Barn och utbildning

Snösätra Förskolor. Pedagogiska ställningstaganden :

Pedagogisk planering Verksamhetsåret Storbrons Förskola

Lilla blå elefanten. Verksamhetsplan Tallkrogen

Inrättande av pedagogiskt ledarskapspris

Kvalitetsarbete i förskolan

Muskötens förskolas. Kvalitetsredovisning. För år 2009/2010. Ansvarig Förskolechef Magnus Strömbäck

Årsberättelse 2013 /2014

Kvalitet i fritidshem Ett kvalitetsstöd för politiker och förvaltning 2014

Transkript:

BARN OCH UTBILDNING Förskoleverksamheten Pedagogisk planering Verksamhetsåret 2013/2014 Storbrons förskola VISION Att varje barn får vara sitt bästa jag. Innehållsförteckning 1. Inledning... sid 2 2. Förutsättningar. sid 2 3. Normer och värden.. sid 3 4. Utveckling och lärande sid 4 5. Barns inflytande sid 5 6. Förskola hem sid 6 7. Samverkan med förskoleklassen, skolan och fritidshemmet sid 7 8. Uppföljning/utvärdering sid 8 1

1. Inledning Storbrons förskola är en av fyra kommunala förskolor i tätorten Filipstad. Förskolan leds av en förskolechef som tillsammans med de pedagogiska mentorerna leder det pedagogiska utvecklingsarbetet. 2. Förutsättningar Storbrons förskola består av fyra avdelningar med c:a 70 barn 1-5 år. Två avdelningar med yngre barn samt två avdelningar med äldre barn. Förskolan är belägen strax utanför tätorten. Lokalerna inryms i en ombyggd skola samt i en paviljong på gården. Med naturen inpå knuten förläggs ofta delar av verksamheten ute i skogen och i de närmaste omgivningarna. Lunch levereras från centralköket och omhändertas av kökspersonal, medan frukost och mellanmål ordnas på förskolan, där frukost alternativt mellanmål ombesörjs av personalen själva. Grundbemanningen består av förskollärare och barnskötare, sammanlagt 12 heltidstjänster. Förskolan präglas av en glad och positiv atmosfär som gör arbetet roligt. Närvarande pedagoger är ledord för hela verksamheten där arbetet omkring värdegrunden står i fokus. Barns lek, den pedagogiska miljön där utemiljön ingår, barns lärande och barns inflytande och delaktighet är andra områden som vi fokuserar på. Våra styrdokument är skollagen och förskolans läroplan. Vi inspireras av Reggio Emilia filosofin och dess pedagogik och vill utifrån den skapa vårt eget förankrade arbetssätt utifrån våra barn, vår omvärld och våra förutsättningar. Ett utvecklingsområde vi har är pedagogisk dokumentation med reflektioner och analyser av vårt pedagogiska arbete. Kompetensutveckling inom området har lett till att vi som pedagoger ser nödvändigheten av att få tid för reflektion i arbetslagen. Ett annat utvecklingsområde vi fokuserar på under året är att komplettera utemiljön med möjlighet till nya utmanade upplevelser för barnens utforskande om omvärlden. Verksamheten på Storbrons förskola skall kännetecknas av trygghet, omtanke, ansvar, eftertänksamhet, delaktighet och inflytande där vi bygger upp relationer att vi respekterar olikheter och ser dem som en tillgång att vi hjälper varandra att vi har ett reflekterande arbetssätt att vi låter alla bli uppmärksammade, bekräftade och få möjlighet att påverka sin situation en trivsam och trygg miljö där alla blir välkomnade och sedda att vi erbjuder en tillåtande, kreativ, utmanande och omväxlande miljö där glädjen och nyfikenheten tas till vara Ett professionellt samarbete där: vi vill verka för ett gott samarbete på alla nivåer där allas olikheter och kompetenser får komma till uttryck positiv anda råder alla är delaktiga och känner tillit och respekt för varandra Ett livslångt lärande där: vi tror på det kompetenta barnet 2

vi lyssnar på barnen och dokumenterar och synliggör deras lärande för dem själva och för andra alla lär av varandra, både barn och vuxna. Normer och värden Förskolan ska aktivt och medvetet påverka och stimulera barnen att utveckla förståelse för vårt samhälles gemensamma demokratiska värderingar och efterhand omfatta dem. OMTANKE TRYGGHET Med dessa ord menar vi att man: är rädd om och hjälper varandra bryr sig om och tar hänsyn till varandra kan leva sig in i andra människors situation tar hänsyn till och respekterar olikheter är goda kamrater inför andra är respekterad och får vara den man ä visar omtanke om människor och miljö har tillit till sig själv och stärkt självkänsla Vad behöver vi utveckla? Samarbetet mellan avdelningarna Linlugg och Sotlugg, kommer att utvecklas, dels i barngrupperna men också i personalgrupperna. Hösten är tiden då trygghet och tillit ska förankras. Barn och föräldrar ska känna sig trygga med pedagogerna och verksamheten. Under den tiden är det är extra viktigt att vi jobbar vidare med positivitet, flexibilitet, struktur och rutiner. Genomförande Vi arbetar aktivt utifrån Likabehandlingsplanen och tydliggör hur vi arbetar med målet Normer och värden kopplat till planen. Vi avsätter tid på avdelningsmöten för reflektioner och diskussioner omkring Likabehandlingsplanen. I utvecklingssamtalen delges föräldrarna Likabehandlingsplanen. Vi samtalar med barnen utifrån värdegrunden och hur vi är mot varandra. Vi stödjer barnen i deras utveckling med att sätta gränser för sig själva och att säga nej till andra samt att respektera andras gränser. Vi stödjer barnen i att sätta ord på känslor och handlingar. Vi arbetar med turordning och kompromisser i lekar och samtal. 3

Vi har som pedagoger ett medvetet strategiskt förhållningssätt och reflekterar över jämställdhetsfrågor i det dagliga arbetet Vi verkar för att integrera barn och föräldrar med annan kulturell bakgrund. Vi har en pedagogisk medvetenhet genom observation, reflektion, diskussion, samtal, utvärdering, analys och kompetensutveckling. Utveckling och lärande Förskolans verksamhet ska präglas av en pedagogik där omvårdnad, omsorg, fostran och lärande bildar en helhet. Den pedagogiska verksamheten ska genomföras så att den stimulerar och utmanar barnets utveckling och lärande. Verksamheten ska främja leken, kreativiteten och det lustfyllda lärandet samt ta tillvara och stärka barnets intresse för att lära och erövra nya erfarenheter, kunskaper och färdigheter. GLÄDJE NYFIKENHET INSIKT Med dessa ord menar vi att: man upplever lust och får inspiration man genom glädje gynnar lärandet vi formar en verksamhet som barn tycker är roligt att delta i längtan är en drivkraft till att lära nytt nyfikenhet och glädje ger kreativitet glädjen i att vara tillsammans utvecklar samspelet med andra det egna intresset tas tillvara Vad behöver vi utveckla? Materialet och miljöerna ska ses över för att ytterligare stimulera, utmana och utveckla barnen i deras vardag på förskolan. Med fokus på utemiljön. Storbron har en fantastisk närmiljö: skogen, bondgården, naturen omkring Munkeberg och tennishallen, som i ännu större utsträckning ska ses som en utmärkt resurs i arbetet med barns utveckling och lärande. Pedagogerna ska vidareutveckla de metoder/modeller för dokumentation och analys som man påbörjat för att underlätta den i det vardagliga arbetet. Genomförande Vi organiserar verksamheten så att barnen ges rikligt med tid, rum och material för olika former av lek, samt ger dem upplevelser som stimulerar fantasin, kreativiteten och förmågan att leka. 4

Vi använder leken som ett medel såväl i arbetet med barngruppen som i arbetet med det enskilda barnets utveckling och lärande. Vi dokumenterar verksamheten tillsammans med barnen. Vi har ett medvetet pedagogiskt förhållningssätt, lyssnande och närvarande i tanken här och nu. Vi samspelar och tar tillvara barnens nyfikenhet och intressen. Vi uppmuntrar barnen till att dela med sig av sina åsikter och tankar i grupp och enskilt. Vi erbjuder en stimulerande och variationsrik miljö som bygger på barnens intresse och som stimulerar till kreativitet och nytänkande. Vi uppmärksammar alla barn varje dag. Vi lyssnar på varandra och allas röster blir hörda. Vi delar in barnen i mindre grupper. Vi har ett tillåtande, tydligt och tillgängligt förhållningssätt. Vi har en pedagogisk medvetenhet genom observation, reflektion, diskussion, samtal, utvärdering, analys och kompetensutveckling. Barns inflytande I förskolan läggs grunden för att barnen ska förstå vad demokrati är. Barnens sociala utveckling förutsätter att de allt efter förmåga får ta ansvar för sina egna handlingar och för miljön i förskolan. DELAKTIGHET ANSVAR Med dessa ord menar vi att: man påverkar sin situation och deltar i utformningen av verksamheten man gör egna val man uttrycker sina åsikter man tar ansvar för sina handlingar man får förtroende för att ta ansvar alla känner tillit till varandra Vad behöver vi utveckla? Samsyn förhållningssätt gränssättning är ord som varje arbetslag regelbundet måste diskutera och reflektera runt. Arbetet med barngrupperna kräver att pedagogerna är samspelta och har ett öppet arbetssätt där man förstår varandra. Hur man agerar/reagerar i olika situationer kan påverka omgivningen positivt eller negativt (barn och vuxna). Varje situation i arbetet kräver eftertanke. Vi ska ge barnen än större möjlighet till delaktighet i både planering och genomförande. 5

Genomförande Vi samspelar och för en dialog med barnen. Vi uppmuntrar barnen till att dela med sig av sina åsikter och tankar i grupp och enskilt. Vi tydliggör barnens egna val med hjälp av språket. Vi lägger stor vikt vid att skapa möjligheter för barnen till fri lek. Vi bygger upp stimulerande och variationsrik miljö som lockar till upptäckarlust och kreativitet. Vi har en tillåtande attityd och låter barnen försöka realisera sina idéer inom de ramar som råder. Det har samsyn i regler och rutiner. Vi har ett medvetet pedagogiskt förhållningssätt, lyssnande och närvarande i tanken här och nu. Vi använder oss av intervjuer för att ta reda på barnens tankar. Varje pedagog behöver reflektera över sitt eget lärande och ta ansvar för sin process. Vi har en pedagogisk medvetenhet genom observation, reflektion, diskussion, samtal, utvärdering, analys och kompetensutveckling. Förskola och hem Förskolan ska komplettera hemmet genom att skapa bästa möjliga förutsättningar för att varje barn ska kunna utvecklas rikt och mångsidigt. ÖPPENHET FÖRSTÅELSE FÖRTROENDE Med dessa ord menar vi att man: har respekt och tar hänsyn till varandras situationer är ärlig och tar upp frågeställningar som är angelägna har ett tillitsfullt samarbete ska sträva efter att föräldrar känner sig trygga i att lämna sina barn på förskolan och att de har en tillit till att deras barn tas väl om hand Vad behöver vi utveckla? Storbrons förskola ska ha en fortsatt god samverkan och en öppen dialog med föräldrarna. Vi ska eftersträva en högre svarsfrekvens på den årliga föräldraenkäten. 6

Genomförande Vi välkomnar alla barn och föräldrar till förskolan Vi lägger stor vikt vid att varje barn tillsammans med sina föräldrar får en god introduktion i förskolan. Vi är öppna och lyhörda för föräldrars synpunkter vad gäller det egna barnets vardag. Vi erbjuder föräldrar utvecklingssamtal minst en gång per år. Vi respekterar varje förälder och känner ansvar för att det utvecklas en tillitsfull relation mellan pedagoger och barnens familjer. Vi välkomnar föräldrar att göra besök i förskolan. Vi informerar om och synliggör vår verksamhet för föräldrar på olika sätt och eftersträvar deras synpunkter. I föräldraforum lyfter föräldrarepresentanterna alla föräldrars synpunkter och frågor. Forumet består av föräldrar, personal och förskolechef. Vi inbjuder till föräldramöten Vi inbjuder till familjesammankomster Samverkan med förskoleklassen, skolan och fritidshemmet Det finns inga reella mål i läroplanen utan enbart riktlinjer. Arbetslaget ska utbyta kunskaper och erfarenheter med personalen i förskoleklass, skola och fritidshem samt samverka med dem, och tillsammans med personal i förskoleklass, skola och fritidshem uppmärksamma varje barns behov av stöd och stimulans. POSITIV ÖVERGÅNG FÖRTROENDEFULLT SAMARBETE Med dessa ord menar vi att man: gör väl förberedda besök på respektive skola har förståelse för varandras verksamheter följer den plan för övergång som finns Genomförande Vi ska följa vår gemensamma plan för överlämnande och samverkan. Vi lämnar information till berörd personal inom skolan om barn som behöver särskilda stödinsatser och förberedelser inför skolstarten kräver medgivande från barnets föräldrar. 7

Vi besöker skolgården, skollokaler, matsal, toaletter m.m. Vi gör besök i förskoleklass och på fritidshem. Vi har ett avslutande utvecklingssamtal med föräldrar då även barnet självt är med en stund. Uppföljning/utvärdering Hur När Ansvarig Utvecklingssamtal Minst1 gång per år Ansvarig pedagog Arbetslagets egen utvärdering utifrån den 2 ggr per år Alla i arbetslaget samt förskolechef pedagogiska dokumentationen Föräldraenkät 1 gång per år Förskolechef Uppföljning/reflektion/analys Sker fortlöpande Uppföljning/reflektion/analys Utifrån den pedagogiska dokumentationen På avdelningsmöte var 14:e dag Ansvarig pedagog Alla i arbetslaget Arbetslaget ska kontinuerligt och systematiskt dokumentera, följa upp och analysera varje barns utveckling och lärande samt utvärdera hur förskolan tillgodoser barnens möjligheter att utvecklas och lära i enlighet med läroplanens mål och intentioner. använda olika former av dokumentation och utvärdering som ger kunskaper om förutsättningarna för barns utveckling och lärande i verksamheten samt gör det möjligt att följa barns förändrade kunnande inom olika målområden, dokumentera, följa upp och analysera - kommunikation och samspel med och mellan barn, barns delaktighet och inflytande samt vid vilka tillfällen som barnen upplever verksamheten som intressant, meningsfull och rolig, - hur barns förmågor och kunnande kontinuerligt förändras inom målområdena i förhållande till de förutsättningar för utveckling och lärande som förskolan bidrar med, dokumentera, följa upp, utvärdera och utveckla - barns delaktighet och inflytande i dokumentation och utvärderingar, vad och hur barn har möjlighet att påverka och hur deras perspektiv, utforskande, frågor och idéer tas till vara, och - föräldrars inflytande i utvärderingar, vad och hur de har möjlighet att påverka samt hur deras perspektiv tas till vara. 8