Ett EU projekt om orientering och förflyttning för barn och ungdomar med synnedsättning med och utan ytterligare funktionsnedsättning.

Relevanta dokument
Utvecklingsstörning - utvecklingsmöjligheter

Hälso- och sjukvårdslagen

Pedagogisk planering Verksamhetsåret 2014/15 Förskolan Björnen Lilla Björn

Systematiskt kvalitetsarbete

Bulltofta förskola. Lokal Arbetsplan

Syfte med Pysslingens LärandeINDEX

Skolplan för Svedala kommun

Förskolan Vårskogen, Svaleboskogen 7. Plan mot diskriminering och kränkande behandling

Barn- och ungdomsfotboll i Hälsingland Så spelar vi 11-mannafotoll

Innehållsförteckning. 1. Tyresö församlings förskola 1.1 Verksamhet och profil. 2. Övergripande målsättning. 3. Inledning. 4.

Formativ bedömning - en möjlighet till professionellt lärande och en mer likvärdig utbildning?

Förväntansdokument Bodals Skola F-9

som bäst på dagis Barnträdgårdslärarförbundet 2006

Omfattning: heldagar samt tre coachtillfällen med personlig coaching. För mer information och frågor kontakta oss på info@shifteducation.

Gruppenkät. Lycka till! Kommun: Stadsdel: (Gäller endast Göteborg)

Fritidshem och skola i samspel

Nalle Puh`s verksamhetsplan VT 2010 HT 2011

Handlingsplan För Gröna. Markhedens förskola 2013/2014

Läroplanen i Gy Ett arbete för att öka förståelsen av det som står i läroplanen och hur det ska tolkas i klassrumsarbetet

Kiwiböckerna metod och begrepp

Miljö och material på förskolan, hållbar utveckling

Kvalitetsarbete i förskolan

Svenska som andraspråk, 1000 verksamhetspoäng

Kvalitetsrapport Så här går det

Verksamhetsplan HT -09 och VT -10

Verksamhetsplan Vommedalens förskola

Kurs: Svenska som andraspråk Kurskod: GRNSVA2 Verksamhetspoäng: 1000

Avdelningsplan! för! Havet!

Förskolan Skogsgläntan

Sollentuna kommun Pärlugglan, Montessoriförskolan - Föräldrar Förskola Kundundersökning 2015

Välkommen till min föreläsning: Bland QR-koder, fiffiga kompisar, flippade klassrum och interaktiva lärmiljöer.

Kvalitetsredovisning Läsår

Erfarenheter från ett pilotprojekt med barn i åldrarna 1 5 år och deras lärare

Specialpedagogisk kompetensutveckling för all pedagogisk personal inom Barn- och Utbildningsförvaltningen i Östersunds kommun.

Kvalitetsarbete. Stora Paletten. Läsåret

Sollentuna kommun Grodan, I Ur och Skur - Föräldrar Förskola

Alternativ och Kompletterande Kommunikation - AKK. Lejla Kocan, Leg. logoped DART

Riktlinjer för medborgardialog

Tränarguide del 1. Mattelek.

PEDAGOGISK PLAN FÖR FÖRSKOLEKLASS PÅ UTBYNÄSSKOLAN

Arbetsplan Jämjö skolområde

Utbildningspaket 2016

Sibbebo Förskola Jag vill, jag kan, jag vågar

Personliga ombud i Hudiksvalls och Nordanstigs Kommun

Förskollärarprogrammet

Rapport uppdrag. Advisory board

LPP RÖRELSE, LEK OCH HÄLSA ÅR 1-3

Kognitionskartläggning

Snösätra Förskolor. Pedagogiska ställningstaganden :

Fakta och förhållningssätt för professionella som möter utsatta barn

Tranbärets månadsbrev augusti 2016

P-02/03 säsongen 2016

Arbetsplan. Lillbergets förskola Avd /2016. Barn och utbildning

Kommunikationspolicy i korthet för Lidingö stad

Kvalitetsrapport Så här går det

Föräldrasynpunkter på Nävergårdens förskola februari 2013

Sundbybergs stad Skolundersökning 2015 Föräldrar förskola Stella Nova förskola

Upplands Väsby kommun

KUPOL en studie om skolmiljöns betydelse för ungdomars hälsa ENKÄT TILL ELEVER I ÅRSKURS 9

Arbetsplan Jämjö skolområde

Gemensam problemlösning. Per Berggren och Maria Lindroth

Kampanj kommer från det franska ordet campagne och innebär att man under en tidsbegränsad period bedriver en viss verksamhet.

Skolinspektionen Nyanlända 2016

Välkommen på fortbildning

ÄT RÄTT NÄR DU TRÄNAR

BARN OCH UTBILDNINGSFÖRVALTNINGEN Ingrid Lööw (6)

Sundbybergs stad Skolundersökning 2015 Föräldrar förskola Fristående förskolor totalt Antal svar samtliga fristående förskolor: 360 (57 %)

SöFF:s SUP: Ledstjärnor Spelarutbildningsplan Träningsinnehåll

Information till elever och föräldrar i skolår 5

Kvalitet i fritidshem Ett kvalitetsstöd för politiker och förvaltning 2014

Spelarutveckling ett helhetsperspektiv kapitel 4. spelare Johan Fallby, Riksinstruktör, beteendevetenskap

Väga paket och jämföra priser

Arbetsplan för Kometen

Vill ni på ett enkelt, konkret och roligt sätt arbeta med etik, rättvisa och hållbar utveckling på er skola/förskola?

VERKSAMHETSPLAN OCH NYCKELTAL

Hur utvecklar man användbara system? Utvärdering. Användbarhet handlar om kvalitet. Utvärdering. Empiriska mätningar. Metoder

Central Barnhälsovård Västra Götalandsregionen i samarbete med Folkhälsokommittén

BÅDE DU OCH ALFRED NOBEL HAR VARIT NYFIKNA TONÅRINGAR

DET HÄR ÄR RIKSFÖRENINGEN AUTISM

Varför är det så viktigt hur vi bedömer?! Christian Lundahl!

Nyanlända elever i skolan

Jo, Den Talande Boken har så många möjligheter inbyggda, att den kan användas från förskoleklassen och ända upp på högstadiet.

Sollentuna kommun. Våga visas kvalitetsuppföljning med enkäter Tal och språkcentrum, Brageskolan - Föräldrar år 3 15 respondenter

Matris för Hem och Konsumentkunskap åk.6 8 Nivå 1 Nivå 2 Nivå 3 Nivå 4

Till dig som vill bli medlem i SEKO

Modersmål - finska som nationellt minoritetsspråk

912 Läsförståelse och matematik behöver man lära sig läsa matematik?

Regel 1 - Ökad medvetenhet

Förberedelsematerial för utvecklingssamtal

Vägledning. De nordiska konsumentombudsmännens ståndpunkt om dold marknadsföring

Välkommen till Arbetsförmedlingen! Information till dig som är arbetssökande

DEMOKRATI 3 DEMOKRATINS VILLKOR

Statens skolverks författningssamling

Qualis kvalitetssäkringssystem

En grafisk guide till vår identitet

Har vi lösningen för en bättre hemtjänst? Självklart.

Program Handledning Förutsättningar: Träningar Teori

En offensiv skola. Skolplan för Kristianstads kommun R e v i d e r a d h ö s t e n

Kompletterande samtalsunderlag för elever med funktionsnedsättning

Uppdaterad Råd till rektor RÄTT TILL STÖD I SKOLAN FÖR ELEVER MED CANCER

Transkript:

Ett EU projekt om orientering och förflyttning för barn och ungdomar med synnedsättning med och utan ytterligare funktionsnedsättning. Håkan Jansson och Lisa Olgemar Rådgivare, Specialpedagogiska skolmyndigheten, Sverige

INLEDNING Målgruppen är i första hand föräldrar och personer som arbetar med eller kommer i kontakt med barn och ungdomar med synnedsättning med och utan ytterligare funktionsnedsättningar. Sverige, Finland, Luxemburg, Tjeckien, Slovenien, Republik Irland, Nordirland och Skottland.

PROJEKTETS SYFTE OCH MÅL Syfte: Att utveckla kunskap om orientering och förflyttning och dess betydelse för barn och ungdomars utveckling av självständighet. Mål: Att medvetandegöra föräldrar och personal om hur de på bästa sätt kan stödja barn och ungdomar i deras utveckling av förflyttning och orientering.

GENOMFÖRANDE Sex projektgruppsmöten Hemsida Samlade in data Enkät Frågeställningar om vanliga myter Litteraturöversikt

Resultat Nyhetsbrev Mapp www.spsm.se www.step-up-comenius.eu

Ökad insikt om myter

Enkla steg

Enkla steg Skydda ja! Överbeskydda nej Learning by doing att lära genom att göra Att lära är roligt Att vara aktiv och prova på Jag kan vara självständig Kom ihåg att det aldrig är för tidigt

Enkla steg Jag och min kropp Kroppsmedvetenhet Kroppsuppfattning Kroppsplan Lateralitet Mittlinje Proprioception

Enkla steg Utveckling av sinnesfunktioner Stimulera till: att använda andra sinnen aktivt lyssnande ljuddiskriminering använda ljud för att orientera synstimulerande miljö lek olika sinneslekar. Låt barnet visa vägen

Enkla steg Rumsuppfattning och medvetenhet om den omgivande miljön Var är jag? Vad finns runtomkring mig? Var finns saker i förhållande till mig? Att tillsammans med barnet utforska miljön och tillvarata naturliga lärsituationer i vardagen. Sätt ord på föremål och dess egenskaper Medvetande gör barnet om sin egen position i förhållande till den fysiska miljön.

Enkla steg Nyfikenhet och utforskande Lugn och trygg miljö är förutsättningar för utforskande Hjälp barnet förstå sin omgivning Ha tilltro till barns förmågor Förberedande förflyttningsteknik

Enkla steg Rörelser: små och stora Uppmuntra till självständighet Uppmuntra till rörelselekar och utforskande Använd dagliga aktiviteter till egna rörelse Utveckla nyfikenhet och intresse för världen utanför Både utomhus och inne

Enkla steg Kommunikationsfärdigheter Var konsekvent i dina uttryck Tydliga instruktioner Gör det möjligt för barnet att delta i sociala aktiviteter på sina villkor. Ge barnet möjlighet att själv påverka sin situation Sociala färdigheter behöver läras av barnet Lek turtagningslekar som stärker kommunikationen och samspelet

Enkla steg Att tidigt bli självständig vad gäller färdigheter i det dagliga livet Alla barn skall ges möjlighet att påverka sin situation Ge barnet möjlighet att lära sig grundläggande färdigheter i vardagen, vilket stöder barnets självständighet Ge barnet möjlighet till att själv lösa problem, hjälp till självhjälp Lår barnet få göra samma sak många gånger Överbeskyddande kan leda till inlärd hjälplöshet

Kartläggning av fysisk miljö Tillgänglighet Vägledning Ljus och belysning Persienner Skuggor Färg och kontrast Lekplats, trappor Dörrar, skyltar Allmänt ledstråk ledstänger Ljud Naturliga ljud Bakgrundsljud

Behov och förutsättningar kan se olika ut

Kartläggning av fysisk miljö

Ljus och belysning

Färg och kontrast

Ljud

Allmänt om fysisk tillgänglighet

ORDLISTA Ord och begrepp i enkla ordalag Ledlinjer och signaler Ekolokalisering Ljudskugga Taktil Riktmärke

LITERATURLISTA Ett exempel: Leo lär sig genom att göra Denna DVD är mycket praktiskt inriktad och användbar med flera DVD-filmer att tillgå. Här får man tips om hur man kan stödja ett litet barn med grav synnedsättning. I filmen medverkar en förälder med ett barn med grav synnedsättning och en fysioterapeut, sakkunnig inom området orientering och förflyttning. Detta unika team arbetade tillsammans med experter hos The Finnish Federation of the Visually Impaired (Synskadades centralförbund). År 2011 vann DVD:n silver i World Media Festival. Den vänder sig till: Föräldrar/målsmän Icke professionella Professionella DVD:n är framställd av: The Finnish Federation of the Visually Impaired (Synskadades centralförbund) DVD:n går att rekvirera via: http://www.nkl.fi/fi/etusivu/kuntoutus/lapset/leo_oppii_tekemalla/leo_lar_sig Språk: finska, engelska, ryska, svenska.

Sammanfattning Vi har tagit fram ett informations,- och utbildningsmaterial som vänder sig till föräldrar och personer som arbetar med barn och ungdomar med... Information om projektet och materialet finns tillgängligt på webbadressen www.step-up-comenius.eu Materialet är översatt till Svenska www.spsm.se Sökord: STEP-UP Professionella kan informera om var materialet finns att hämta Vid behov av stöd kontakta SPSM

Tack för oss!

Diskussion Hur kan materialet spridas och inspirera föräldrar och andra vuxna?

Diskussion Nämn två prioriterade färdigheter som du önskar att en förälder/personal skulle arbeta med innan formella O & M-undervisningen inleds. Vilken vardagskunskap skulle du önska att föräldrar och andra vuxna skulle uppmuntra barn/elever med synnedsättning att lära sig? Lek är viktigt för alla barns utveckling. Kan du ge exempel på aktiviteter och lekar som du funnit användbara för att utveckla barnets förmågor. Vi anser att mobility har en positiv inverkan på social interaktion/delaktighet när ett barn med synnedsättning umgås med sina kamrater. Ja eller nej motivera Hur gör du för att uppmuntra ett barn med synnedsättning och nedsatt rörlighet att vara nyfiken på stimuli i deras omedelbara närhet? Finns det exempel på god praxis, som du tycker är viktigt för att utveckla barnens motivation så att de blir mera självständiga och nyfikna på omgivningen?