Medaktörskap i ArchSafeforskningen. Presentation vid MSB:s forskardagar 2015 i Stockholm den 11-12 november



Relevanta dokument
När jag inte längre är med

Barn och ungdomars brukarmedverkan i den sociala barnavården. Workshop torsdagen den 13 september

ERFARENHETER AV ATT ANVÄNDA FOKUSGRUPPER

Introduktionsutbildning för cirkelledare

Brukarundersökning inom boende LSS

Barn på sjukhus FÖRBEREDELSETIPS FRÅN BARN- OCH UNGDOMSSJUKVÅRDEN, SUS

Temavecka det mångkulturella samhället

Lovprocessen med exemplet Tillgänglighet

Syftet med lektionen är att eleverna får lära sig mer om mat, traditioner och högtider.

Skolledarskap i mångfald

Grossisterna. En länk i kedjan för ökad användning av ekologiska och närproducerade varor i den offentliga sektorn

Läsanvisningar till Läs- och skrivundervisning i de tidigare skolåren. Fördjupning Vt-06 vecka 13-22

Small Group löpning. Målgrupp. Behörighet. Instruktör-/tränarrollen. Upplägg

Start. Your Information and Technology Partner. Citec_Presentation_Kalmar_ ppt Copyrights 2004 / Citec Information Oy Ab

Gör jämlikt gör skillnad

Utvärdering med fokusgrupper

Verktyg för förändring inom vård och omsorg om äldre

Studiehandledning till Nyckeln till arbete

Tematräff 2 Om minskat matsvinn Tullängsgymnasiet, Örebro 30 mars Susanne Rosendahl Utvecklingsledare Region Örebro län

Det första steget blir att titta i Svensk MeSH för att se om vi kan hitta några bra engelska termer att ha med oss på sökresan.


Utbildning i metoder för Medborgardialog

Yttrande över motion - Förebygg allergi i Sörmland

HANDBOK. för dig som medverkar i Ifous FoU-program

DIALOG I KONFLIKT TRÄNGSELSKATT I BACKA

SLUTRAPPORT HÅLLBAR BESÖKSNÄRING

Tävlingskriterier 2013/2014 REGIONALA TÄVLINGSKRITERIER SKÅNE

Uppföljning av studiecirklar kring äldres läkemedelsbehandling. Självvärderingsinstrument steg 1

Kursdokument Regional kurs Kursnamn: Döva barn och barn med hörselnedsättning lära att läsa och skriva under de tidiga åren Termin: Höstterminen 2015

"SÄTT SPÅR I FRAMTIDEN NU!

Studiehandledning. Tobaksprevention och Tobaksavvänjning Kurskod 1OD008

När barnen får vara med och bestämma

Lektionsupplägg: I jakten på en snygg bränna

Systematiskt kvalitetsarbete 2013/2014

Täby kommuns anhörigstöd Program våren 2014

Handlingsplan för nordiskt samarbete om funktionshinder

Ansökan till utmärkelsen Skola för hållbar utveckling

FÖRÄLDRARS ERFARENHETER AV ATT HA BARN MED SVÅR ALLERGISJUKDOM

Rapport. Grön Flagg. Förskolan Kåsan/Fröviskolan

Systematiskt kvalitetsarbete i Hammarö kommun

LOKAL ARBETSPLAN 2013/14

Brukardelaktighet i praktiken i LSS-verksamhet

Topboy SKOLMATERIAL. Men hur fan ska man orka byta liv? Amputera bort allt. Och vad ska jag göra istället? Jag är ju den jag är.

i N S P I R A T I O N e N

~~~1/;t- Il e U U LINKÖPINGs N IVERSITET

Nätverket stöd för vuxna anhöriga till person med psykisk ohälsa, Sammanställning 6

Regionala Godstransportrådet Attitydundersökning Godstransportköpare och Speditörer

Innehåll. Introduktion Min Stora Sorg. Diskussionsfrågor. Bildanalys. Analysera musiktexter. Tips på ytterligare fördjupning

Metodutveckling med forskarstöd: Att sätta ord på vårdarbetarens yrkeskompetens. Gunilla Jansson, Stockholms universitet

Barns brukarmedverkan i den sociala barnavården. Västernorrlands modell för att göra barns röster hörda

Linnéuniversitetets mål och strategier med relevans för Familjen Kamprads stiftelse

9B läsning av En komikers uppväxt

Hiv och Rättigheter. Rapport från Open Space om

URVALSKRITERIER LEADER SYDÖSTRA SKÅNE

Deltagaruppföljning SHK v.51, 2011 v.17, 2012

Lärarnas professionsutveckling och kollegialt lärande

Dnr: FAK 2012/119. Regeldokument

Barnkraft/Aladdin Ett FHM-projekt i samverkan mellan Danderyds kommun och FoU Nordost

Lär dig mer om de. kulturella näringarna!

Gör verklighet av din idé! Utveckla din innovation och ingå i ett kreativt nätverk. MentorRing

PROJEKTPLAN & RAPPORT

Kreativitet och kreativ problemlösning Del 4 Crister Skoglund 2015

Månadens värdighetsfråga. Vård- och omsorgsförvaltningen

Samråd för hbtq-frågor

Uppsala. Augusti 2015

Utvärdering Gröna Kortet. Inom Psynkprojektet - Barn i behov av sammansatt stöd Norrbottens Läns Landsting Haparanda, Kalix, Överkalix och Övertorneå

Plan mot diskriminering och kränkande behandling

I första delen prövas dina kunskaper enligt det centrala innehållet vad gäller:

All vård och omsorg innebär ständiga etiska ställningstaganden.

Studiehandledning - Vems Europa

Hur förskolan och skolan kan utveckla verksamhetens kvalitet. Sara Knöfel, undervisningsråd

Verksamhetsberättelse BarnSam 2013

Förslag på lektionsupplägg: Dag 1- en lektionstimme

Systematiskt kvalitetsarbete

Individuellt fördjupningsarbete

Vägen från utredning till åtgärd

fokus på anhöriga nr 20 dec 2011

Vill du arbeta som egenerfaren kamratstödjare inom socialpsykiatrin?

Mentorsprojektet. Rapport Extern utvärdering, Tvärkulturell konsult. Brännkyrkag 49 Valhallavägen Stockholm Stockholm

Sfi-bas överenskommelse och betalningsmodell för sfi-bas och sfx

Nordplus-kurs, läsåret : Food and learning in a changing society - food is not only nutrition

Korvettens förskola

Världskrigen. Talmanus

Mediedjungeln (sas) mediekunskap för barn

Ensamkommande barn - Lokalt och regionalt utvecklingsstöd. Östersund 21 maj 2014

Utveckling av evidensbaserad praktik inom området personer med funktionsnedsättning

Arrangemang av FSG- mästerskap i redskapsgymnastik (AG)

DAGENS ROS GES ALLTID TILL NÅGON I ER SEKTOR PROFESSIONELLT PRESTIGELÖS BORTOM STUPRÖREN

Hej! Jobbar du som kommunal tjänsteman? Eller politiker? Kanske är du både och? Helt säkert är nog att du bryr dig om barn. Det gör väl alla vuxna?

Att starta en kunskapspilot inom Unesco LUCS

Utbildningsplan för masterprogrammet i folkhälsovetenskap

Kunskap och förståelse Examensmål 1 Progression steg 1 Progression steg 2 Progression steg 3

Hammarens förskolas plan mot diskriminering och kränkande behandling

Manual för bedömning, verksamhetsförlagd utbildning på grundnivå i sjukgymnastprogrammet

GOD VETENSKAPLIG PRAXIS I UTBILDNING OCH FORSKNING VID ARCADA

36 poäng. Lägsta poäng för Godkänd 70 % av totalpoängen vilket motsvarar 25 poäng. Varje fråga är värd 2 poäng inga halva poäng delas ut.

UPPGIFT_MSK1 ES15EBEC Kurs Medier, samhälle och kommunikation 1/Digitalt skapande 1

Maktsalongen Verksamhetsplan 2015

LOKAL ARBETSPLAN 2014

utdrag ur ansökan till MUCF, Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor

Transkript:

Medaktörskap i ArchSafeforskningen fortsatta steg Presentation vid MSB:s forskardagar 2015 i Stockholm den 11-12 november

Vad har hänt? Januari 2015 informationsmöten och diskussion i fokusgrupper (funktionshinderrörelsen) Sammanställning av resultat Funktionshinderkonferens i Bergen, vetenskaplig artikel Debattartikel i tidskriften Funktionshinderpolitik

Deltagande aktörer januari 2015 - HSO Göteborg Unga rörelsehindrade Göteborg Hörselskadades förening, Göteborg Synskadades riskförbund, Göteborg Hjärnskadeförbundet hjärnkraft Astma- och allergiförbundet Autism- och aspbergerföreningen Parkinsonföreningen Västra Sverige Reumatikerförbundet Fontänhuset, Göteborg

Planerade steg Expertintervjuer med företrädare inom organisationerna ska genomföras under januari maj 2016. Etikansökan skickas in under våren 2016 till Regionala etikprövningsnämnden (avser personer med funktionsnedsättningar och sjukdomar)

Frågeområden - expertintervjuer Vilka skadetyper drabbas olika riskgrupper av? Vilka är de nödvändiga och tillräckliga villkoren/förutsättningarna för att individer skadas allvarligt eller omkommer i hem- och boendemiljöer? Vilka hinder/möjligheter finns för att göra hem- och boendemiljöer mer säkra? Vilka skador och risker anser ni i er organisation är viktiga att studera närmare? Var inträffar skadorna? Hur kan tryggheten öka i hem- och boendemiljöer? Hur kan du som företrädare arbeta aktivt på samhällsnivå med förebyggande arbete?

Planerade aktiviteter hösten 2016 Forskningscirkel under hösten 2016 Forskare och medaktörer skriver artiklar tillsammans Intervjuer påbörjas med personer med medfödda och förvärvade funktionsnedsättningar och långtidssjukdomar.

Brukarmedverkan En introduktion av Lars Rönnmark Genom att involvera brukare kan forskning, utvärdering, och utvecklingsarbete få tillgång till brukares kunskaper. Brukare av välfärdstjänster vet hur hjälp och stöd från välfärdsorganisationer fungerar i praktiken och kan ge en synnerligen viktig återkoppling till välfärdssystemen av Lars Rönnmark (s.9 Brukarens roll i välfärdsforskning och utvecklingsarbete, 2011).

Utmaningar och överväganden Forskaren ställs dock inför en rad utmaningar, inte minst av etisk karaktär. Brukarna kan uppleva att deras bidrag inte beaktas eller att deltagandet är påfrestande. Brukarmedverkan tar dessutom tid i anspråk och kräver extra resurser. Brukarmedverkan i forskning bör därför vila på vetenskaplig grund och vara kostnadseffektiv. (ur Forte, 2015)

Forskningscirklar 4 steg som kan beskriva forskningscirkeln. Genomföra forskningscirkel vid 6 tillfällen under ett halvår Läsa mer: Forte (2015): Brukarmedverkan. Forskning med och om brukarmedverkan.

Steg 1 Deltagare och teman Gruppen består av brukarrepresentanter och samhällsaktörer med ett gemensamt intresse. Att uppnå resultat av något slag i en gemensam fråga. Cirkeln leds av forskare. Varje cikeltillfälle, cirka 4-6, har ett tema. Det första bestäms av forskarna. Därpå följande teman beror på diskussionen och bestäms gemensamt av deltagarna från tillfälle till tillfälle. (s.6 i Forte, 2015).

Steg 2 - Inbjudna experter Gruppen har möjlighet att be om extra expertråd för att komma vidare i diskussionen. Inbjudna experter kan till exempel ge en presentation eller delta i diskussionen (s.6 i Forte, 2015).

Steg 3 - Hemuppgiften Gruppen diskuterar sig fram till hemuppgifter som utförs mellan cirkeltillfällena. Dessa kan handla om egna reflektioner, att prata med personer i ens närhet om ett specifikt ämne etcetera. Genom hemuppgifterna avses deltagarna bli aktiva, kreativa, motiverade och kunna bidra med ytterligare information till nästa cirkeltillfälle. (s.6 i Forte, 2015).

Steg 4 - Analys Analysen innehåller två nivåer. Första nivån börjar efter första cirkeltillfället. Både deltagare och forskare deltar. Varje cikeltillfälle därefter inleds med att deltagarna återkopplar till forskarnas summering av föregående mötesanteckningar. Andra nivån involverar endast forskarna. De organiserar insamlad data // Deltagare och forskare kommer gemensamt fram till förslag till lösningar (s.6 i Forte, 2015).