Kollegialt lärande på Hjortsjöskolan F-9 genom co-coaching och lektionsbesök Vaggeryds kommun En modell framarbetad av förstelärarna i allmän didaktik Christina Johansson och Jenny Storck 2015 1
Syftet med co-coaching på Hj F-9 Att reflektera kring och utveckla undervisningen med målsättningen att höja samtliga elevers resultat i samtliga ämnen.
En skola full av värdefull yrkeserfarenheter, kompetens, kunskaper Hur kan Hjortsjöskolan förvalta och utveckla allt detta som redan finns i ett kollegialt lärandeperspektiv? #tillsammansärvibra #menvikanalltidblibättre 3
Forskning tydliggör undervisning som ett komplext fenomen Gemensamma nämnare och nyckelord i det som anses vara framgångsfaktorer Hattie, Timperley, Lundahl, Steinberg och Håkansson Goda relationer Ledarskapet Höga förväntningar på alla elever Läraren fokuserar på det väsentliga i undervisningen samt att eleven får regelbunden feedback. 4
Co-Coaching som metod John Steinberg: Metoden är som ett jämbördigt utbyte av idéer och frågor. Grundformen är enkel. En lärare med en annan lärare - och så träffas man med jämna mellanrum, Syftet är professionell utveckling. Gemensamt förhållningssätt Du tar en halvtimme och jag tar en halvtimme. Jag hjälper dig och du hjälper mig. 5
Varför har vi valt att arbeta med Cocoaching och klassrumsbesök När lärare tillsammans med kolleger analyserar och utvärderar sin undervisning leder det till ett bättre resultat hos eleverna. Det är en av de viktigaste framgångsfaktorerna och det vetenskapliga stödet för effekterna är starkt. Källa:Hattie, Visible learning 2009 6
Framgångskriterierna för lärares fortbildningsprogram ska inte styras av hur man vill att lärarens färdigheter ska förändras utan vilken inverkan den ska få på eleverna. Källa: http://pedagog.malmo.se/artiklar/helen-timperley/ 7
Vad är coachning? Coachning syftar till att individen blir mer medveten om sina möjligheter. Coachning bidrar också till fördjupat lärande, ökat ansvarstagande och till att individen lättare når sina mål. 8
Coachning ett förhållningssätt Du kan är resursstark Du vet svaren finns inom dig Du tar ansvar påverkar din egen situation 9
Coachningens bidrag i det kollegiala lärandet Stöttar, fördjupar och utmanar lärandet Skapar struktur och riktning i arbetet Tar den tysta kunskapen till nya nivåer Källa: Skolcoacherna 10
Kollegialt i två delar Levandegöra kollegialt lärande med metoden Co-Coaching Triader Samtalsstruktur lärandesamtal med öppna frågor. Syftet är inte att hitta färdiga lösningar, syftet är att tänka ett steg till, att inte vara låst i sina egna tankar. 11
Samtalsstruktur vid coachning Viktigt att strukturen hålls Dela tid lika, en person i centrum, håll tiden, kom inte in på sidospår. FOKUS Ställa öppna frågor till varandra Våga utmana varandra! 12
Klassrumsbesök 10-15 min av en lektion Fokus vid observationen, ligger på eleverna. Vi har ett elevperspektiv. Observerar elevernas reaktioner och aktivitet. Därifrån fundera på hur jag som pedagog påverkar eleverna. Hur kan jag coacha min kollega att tänka i nästa led? 13
Klassrumsbesök Den kollegan som observerar bör vara så osynlig som möjligt. Se till att du intar en plats där du har möjlighet att verkligen iaktta fokuspunkterna. Ta med anteckningsblock och penna. Anteckna hellre för mycket än för lite. Reflektera över och skriv ner dina upplevelser och iakttagelser direkt efter besöket. Sortera dina anteckningar efter observationen. 14
Att ha i bakhuvudet Kom ihåg att även reflektera över hur observationen kan ha påverkats av din närvaro Tänk på att särskilja på observation och tolkning eller värdering 15
Lämna ALDRIG ut material från en observation, utan se ALLTID till att gå igenom och samtala tillsammans. Behandla materialet tillsammans i era triader i samband med coachande frågor. 16
Tidsplan och arbetsgång Träff 1 Läsa texter och diskutera frågor. Planera lektionsbesök. Träff 2 Genomföra lektionsbesök. Träff 3 Reflektera och samtala om besöken. 17
Arbetsgång för lektionsbesök A. Träff 1: Inför lektionsbesöket Vad fokuserar vi på under passet? Läs texten på sid. 20-25, sid. 41-44. Individuellt väljer du sedan två av de fyra punkterna som du önskar fokusera på. Datum för era lektionsbesök bestäms. B. Lärarens egna reflektioner efter lektionsbesöket. 5-10 min. Fundera över vad du iakttog/upplevde utifrån fokuspunkterna. Skriv ner dina reflektioner efter besöket. B. Kollegans reflektioner kring lektionsbesöket. 5-10 min. Fundera över vad du iakttog utifrån fokuspunkterna. Skriv ner dina reflektioner efter besöket. C. Träff 3: Gemensam uppföljning. Vad kan utvecklas och prövas till nästa lektionsbesök? 60 min. Diskutera tillsammans fokuspunkterna med formativt fokus. Bådas besök bearbetas.vad provas till nästa gång? Fyll i Lektionsbesök
Lektionsbesök Om gruppen Datum för besök Datum för uppföljning/feedback Kollegans namn Klass Gruppstorlek Sal och tid Annat A. Inför lektionsbesöket : Vad fokuserar vi på under passet? 5-10min B. Lärarens egna reflektioner efter lektionsbesöket. 5 10 min. B. Kollegans observationer efter lektionsbesöket. Skrivs under samtal vid träff 3. 5 10 min. C. Vad kan utvecklas och prövas? 5-10 min.
Ett stort tack till de som inspirerat oss till det här och ett särskilt tack riktat till förstelärarna på Komvux Malmö Södervärn som inspirerat oss och gjort grunden till auskultationsblanketterna. Tack även till Skolcoacherna! Tack Elisabet Bellander, Jennifer Brehmer, Camilla Eckersten och Patrik Sandberg 20