ITiS 6 Norretullskolan ITiS-rapport December 2001

Relevanta dokument
Norretullskolan 7b. Ett försök att använda IT i skolan

Innehåll. Ansvariga för projektet 3 Bakgrund 4 Projektidé 5 Genomförande 6 Reflektion 7

Konstverket Air av Curt Asker

ITiS-projekt 99/00 Helgedalskolan Barnskola Lärk KAMRATSKAP

ITiS- RAPPORT. Barn utforskar världen med hjälp av IT. Karin Altmark Solvig Bildt

Carin Wändal Anita Jakobsson Susanne Andersson. Kristianstads kommun ITIS-rapport Hösten Hammars skola barnskola 1

Välkommen till klasserna. 4-6 läsåret

Tollarpsskola Sofie Frank Ove Strömvall Anette Berg Jonas Friberg Matts Premberg Yvonne Svensson Anna-Karin Karlsson

ItiS Väskolan HT Din Kropp. Projekt av Arbetslag D / Väskolan

Minnesanteckningar Föräldramöte Årskurs 5 Stranden

Pedagogiska bilder med hjälp av datorn

Projektmaterial. Molkoms folkhögskola

MÅNADSBREV JANUARI. -Måndag kl på Söder i klassrum 3 -Tisdag kl i Karins klassrum -Fredag kl i Johannas klassrum

ITiS. Ett utvecklingsarbete i Eskilsby skola Ht kultur miljö teknik. Arbetslaget i Eskilsby skola

Dokumentation av systematiskt kvalitetsarbete Förskoleklass / Grundskolan / Grundsärskolan. Stavreskolan

Läxhjälp i grundskolan

Välkomna till ett nytt läsår!

Välkommen till Kvarnbergsskolan Huddinge Kommun

Stjärneboskolan Läsåret Kvalitetsredovisning

Projektmaterial. Härnösands folkhögskola

Rapport från satsningen En dator per elev i årskurs 7-8

Kristianstads Montessoriskola Kerstin Jalkhagen Christel Carlsson Conny Elofsson. Itis. Projekt: Hemsida till 0-2:a

På resande fot med Talldal

Plan för likabehandling och plan mot kränkande behandling läsår Likabehandlingsplan

Välkommen till Vidåkersskolan

ITIS-rapport Önnestad skola Vt-02. Djuren på bondgården. Lena Johnsson Stina Ljunggren Linda Pålsson

En världsomsegling med sjörövare

Föräldraråd den 10/2 2009

Arbetsplan Vågen utifrån framtagna förbättringsområden

Åsenskolans redovisning av det systematiska kvalitetsarbetet läsåret

Arbetsplan förskoleklass

Likabehandlingsplan för Mönsteråsgymnasiet

Att börja sjuan på Valstaskolan

Hagabodaskolans plan mot diskriminering och kränkande behandling

Ett försök att skapa en öppen kommunikation i spåret F-2 / 3-5, som underlättar övergången och bevarar de redan etablerade relationerna

Kvalitetsredovisning för Centralskolan Läsåret 2007/2008

Itis projekt Ht 2000 Särskolan Kulltorp Särskolan Norretull BUF

Föräldra möte 11 september klass 1 C

Syfte: Sjöbo kommun arbetar för fortsatt certifiering för sitt arbete mot mobbning. Denna plan kvalitetssäkrar Olweus program mot mobbning.

Fria Läroverken i Norrköping Plan mot diskriminering och kränkande behandling

Vår lokala Likabehandlingsplan 2014

Redovisning av det systematiska kvalitetsarbetet

Systematiskt kvalitetarbete Grundskolan Kvalitetsrapport

Vår lokala Likabehandlingsplan Albäcksskolan

Kristianstads kommun ITiS-rapport Maj ett temaarbete av 3-5 Parkskolan. Agneta Andrée Karin Falkå Eva Nordahl Caroline Nilsson Johan Rönndahl

2. Bakgrund Anledningar till Plan mot diskriminering och kränkande behandling

Lokal arbetsplan. för Kärna skola Årskurs 4-9. Linköpings kommunala skolor Område Malmslätt Kärna skola

Arbetsplan för Sollebrunns skola årskurs 6-9 Läsåret 2014/2015

ORDNINGSREGLER OCH FÖRVÄNTNINGAR LÄSÅRET

Ellinor Ling, Svenska/SO/Engelska Camilla Lindholm, SO/Engelska

SÄRLASKOLAN. Skolan för bestående kunskap

Att börja sjuan på Valstaskolan

Föräldra- och elevenkät Publicering på hemsidan

Brev för v.37. Eslövs museum. F-1:or med Sara Kuseta

En tidning om Bäckaslövskolan

Välkomna tillbaka till ett nytt läsår på Fjälkinge skola!

Plan för arbete mot diskriminering och kränkande behandling

Elever som zappar skolan

Rektorsbrev 6 oktober-16.

Vad tycker du om skolan?

Hur dokumenterar vi elevens individuella utveckling?

Ultuna Studentkårs MENTORS PROGRAM

Plan mot diskriminering och kränkande behandling

Organisationsbeskrivning

Är det möjligt att med datorns hjälp lättare följa och främja elevernas skrivutveckling?

St Botvids gymnasiums plan mot diskriminering och kränkande behandling

Material och planeringar för elev som under kortare tid byter skolgång till Svenska skolan Teneriffa

Enkätfrågor 30 mars Till elever, lärare och medarbetare på Linnéskolan och Fritidshemmet Linnéan.

Rapport. från ITiS-projektet på Riksgymnasium Syd/ Söderportgymnasiet. Kristianstad den 27 mars 2003

Hur viktigt har följande varit för ditt val av gymnasieutbildning?

Utsäljeskolan. Enkät- och kunskapsresultat 2014

RÄVNYTT v 22. Veckans dilemmafråga: Varför vill man göra det som är farligt?

Projektmaterial. Birkagårdens folkhögskola

Bessemerskolan - Estetiska programmet Estetik och medias plan mot diskriminering och kränkande behandling

Projektarbete med fordonselever om arbetsmiljö.

Systematiskt kvalitetsarbete

MÅNADSBREV FEBRUARI. Hej! Nu är vi inne i februari och dagarna börjar långsamt bli ljusare.

Elevassistentutbildning

Likabehandlingsplan och plan mot kränkande behandling 2014/2015

Teknikprogrammet Bessemerskolans plan mot diskriminering och kränkande behandling

Seniorernas veckobrev V.43

Våra mål för 2019: Vi ska behålla vårt höga meritvärde, fler elever ska klara kunskapskraven i alla ämnen

Mer kunskap med sommarskola

Utveckla skrivprocess/kommunikation för elever med inlärningssvårigheter och låg motivation

Föräldraråd den 29 september 2009

Nyboda skola. Barn- och utbildningsnämnden Enhetsplan 2013

Välkomna till. Marknadsvägen 299 Tel

THFR41 - Teknisk kommunikation på franska del II

Arbetsplan Kvalitetsredovisning. Handlingsplan

Strömstads förskolors och skolors likabehandlingsplan

Granbergsskolans plan mot diskriminering och kränkande behandling

Plan mot diskriminering, trakasserier och kränkande behandling

PROJEKTRAPPORT. Att dokumentera processer med datorns hjälp enligt portfoliomodellen samt kommunikation i en förberedelseklass

KVALITETSREDOVISNING 2007/08

Modell för arbetet med likabehandlingsplan/plan mot diskriminering och kränkande behandling

Likabehandlingsplan läsåret 14-15

Ekebyskolans plan mot diskriminering och kränkande behandling. Verksamhetsformer som omfattas av planen: Grundskola, förskoleklass

CITRONNYTT vecka 9-10 F-klass - årskurs 2

ITiS. ett utvecklings -arbete. Härryda kommun Högadalskolan HT 2000 Handledare: Leena Carlsson. Författare:

Varför bär de sjalar?

Transkript:

ITiS 6 Norretullskolan ITiS-rapport December 2001 Jessica Andersson Yvonne Björkqvist Jenny Ekstrand Susanne Kittel Annika Lund Kristina Lunderup

Innehåll sida Sammanfattning 3 Inledning 4 Syfte 5 Kunskapsbakgrund 6 Genomförande 7 Resultat 8 Diskussion 9 Litteraturförteckning 10 Bilaga: Schema Bilaga: Föräldrainformation 2

Sammanfattning Vi är ett arbetslag på Norretullskolan som tillsammans med våra elever länge velat starta en webbtidning. Syftet med webbtidningen är att fler ska kunna ta del av arbetet i skolan. Dessutom vill vi utveckla en ännu bättre stämning i huset. Vi har genom ITiS-utbildning fått kunskaper som gör att vi nu vill och kan använda teknisk utrustning för att göra en webbtidning. Elever har på frivillig basis deltagit i redaktionsarbetet och fått igång en webbtidning som nu finns att betrakta på följande adress: Vi har nått dit vi ville. Vår webbtidning är igång. Dessutom har det varit väldigt roligt och stimulerande att jobba tillsammans. 3

Inledning Anledningen till att vi beslutade oss för att ansöka om att delta i ITiS-projektet var att vi i arbetslaget ville arbeta tillsammans med ett konkret projekt. Vi som var intresserade och som satte igång var Jessica Andersson matte/no-lärare, Yvonne Björkqvist stödassistent, Jenny Ekstrand svenska/so-lärare, Susanne Kittel svenska/so-lärare, Annika Lund bildlärare och Kristina Lunderup speciallärare. Efter att vi bollat med olika idéer kring vad vi ville jobba med kom vi fram till att en skoltidning för och av elever och personal i A-huset var en god idé. Sedan ett par år tillbaka hade det framkommit önskemål om detta från eleverna. Vår tanke med en hustidning var bl a att eleverna skulle få ta del av varandras arbete och att föräldrar skulle kunna ta del av vår verksamhet via nätet. Vi visste att många av eleverna redan använde BUF- online vilket vi såg som en fördel. Norretullskolan satsar detta lärår på att aktivt motverka mobbning genom bl a utbildning och information av elever och personal, fortsatt utveckling av handlingsplanen mot mobbning, skapa en kamratstödjargrupp och en antimobbinggrupp. I A-huset anser vi att vi kan bidra i denna satsning mot mobbning genom att samarbeta, kära känna varandra bättre och att arbeta för ett gemensamt mål: att starta en hustidning. 4

Syfte Vårt syfte med projektet är att A-husets elever och personal gemensamt ska arbeta kring en hustidning på nätet. Detta för att stärka vi-känslan och sammanhållningen bland oss och våra cirka 170 elever. För oss är Itis- projektet en uppstart av en tidning som vi hoppas ska leva kvar efter redovisningen. Frågor vi vill ha svar på: Hur kan vi genom hustidningen få eleverna att arbeta tillsammans mot ett gemensamt mål? Hur intresserade är föräldrarna av att ta del av skolans /husets verksamhet via hustidningen? Vilka kunskaper behöver vi för att genomföra vårt projekt? Hur lyckas vi i vår strävan att få igång en hustidning som kan leva vidare efter projektet? Vad ska vi tänka på i fortsättningen? 5

Kunskapsbakgrund Norretullskolan har både fyrparallellig grundskola 6-9 och särskola. Skolan ligger i centrala Kristianstad och har 410 grundskoleelever med elever från Viby, Rinkaby, Parkskolan och Centralskolan. På skolan jobbar vi på grundskoledelen i tre arbetslag som består av lärare från alla ämnesområden, speciallärare och elevassistenter. Varje arbetslag är placerat i varsin byggnad: A-huset, C-huset och E-huset. Arbetslag A har A-klasserna, arbetslag B har B-klasserna osv. D-klasserna är fördelade på de olika husen. Vi som genomför ITiS-projektet arbetar i A-huset. Vårt arbetslag har tio medlemmar och vi är sex stycken som deltar i ITiS-projektet. A-huset har 170 elever fördelade på fem klasser och tanken är att alla i A-huset, både elever och lärare, ska få möjlighet att vara med i projektet. Norretullskolans schema (se bilaga 1) är uppdelat i fyra perioder på ett lärår. Språk, idrott, matematik och ett praktiskt-estetiskt ämne finns i alla perioder, medan SO, svenska och NO läses i tre av fyra perioder. Det finns två långpass per dag. Tanken med detta är att det blir färre möten mellan elever och lärare samt att man får tid att arbeta färdigt. Utöver de ordinarie ämnena har åk 6 två och åk 7-9 tre bufferttimmar i veckan. Dessa timmar används till fördjupning i de olika ämnena. Ämnesarbetslagen erbjuder olika kurser à 3-5 timmar som eleverna kan välja. Exempel på kurser är Bråk och procent (matematik), Mellanöstern (SO), Fantasistolen (slöjd) och Bokcirkel (svenska). Här har vi sett en möjlighet att arbeta med ItiS-projektet. Ansvaret för att välja och boka kurser samt att planera sin bufferttid ligger på eleven tillsammans med respektive mentor. Varje morgon träffar eleverna sina mentorer i 20 minuter på mentortid. 6

Genomförande Vi samlade alla elever i huset, dvs 5 klasser under en mentorstid i vecka 39. Där presenterade vi arbetet kring hustidningen och intresserade elever fick några dagar på sig att anmäla sitt intresse för att bilda tidningsredaktion. Samtidigt utlyste vi en tävling på tidningens namn. Namnförslag lämnades till mentorn. Intresse för tidningen fanns. Vi fick ett 20-tal intresserade elever från samtliga klasser till redaktionen. Ett brainstormingmöte anordnades på bufferttid måndag v. 40. Många konkreta förslag och goda idéer tog form. Senare samma vecka hade vi mer bufferttid. Då började arbetet på allvar. Reportage om studiebesök, lägerskolor samt aktivitetsdag, serier och arbete med presentation av A-huset sattes igång. Eleverna var mycket aktiva och engagerade i arbetet. Det fortsatta arbetet i redaktionen la vi på eftermiddagar under bufferttid, 14.30 15.30. På det viset fick alla som vill en möjlighet att komma med material till tidningen. En del elever ställde dessutom upp på att jobba under en studiedag som vi i personalen helt och hållet ägnade åt ITiS. I det arbete som följde fortsatte vi att jobba fram presentationen av A-huset samt reportage och insändare. Några skrev om lägerskola och vildmarksläger som de varit på. Andra skrev dikter och berättelser. Reportage från studiebesök samt bilder och tankar kring Gladiatorspelen som vi hade under en aktivitetsdag sammanställdes. De elever som inte har haft möjlighet att närvara på vår bufferttid har kunnat maila in sina reportage och texter till redaktionen. Mailadressen finns på BUFonline och heter Snabela. I november började vi få in de första bidragen. Tanken är att den adressen ska finnas kvar och bidrag ska fortsätta att strömma in. Under vecka 47 fick vi vår tidning utlagd på nätet. Det var skönt att äntligen se ett resultat. För att få lägga in bilder av elever på Internet krävs målsmans tillstånd. Därför skickade vi ut en enkät för ett godkännande. 7

Resultat Vi är medvetna om att vi till viss del endast kan svara subjektivt på en del frågor. Hur kan vi genom hustidningen få eleverna att arbeta tillsammans mot ett gemensamt mål? Schemamässigt lyckades vi erbjuda alla klasser tillfälle att arbeta med hustidningen. Alla klasser jobbar dock inte samtidigt med detta, tyvärr. Eleverna har jobbat bra och engagerat, men hittills mest inom klassgränserna. Redaktionen och lärarna kom överens om ramarna och redaktionen har sedan jobbat vidare. Hur intresserade är föräldrarna av att ta del av skolans/ husets verksamhet via hustidningen? Detta har vi inte hunnit se något resultat av ännu. Sidan lades ut på nätet 21/ 11. Däremot har vi en räknare på sidan och vi har kunnat se antalet besökare. Vi har informerat om sidan på föräldramöten i klasserna. Vilka kunskaper behövde vi för att genomföra vårt projekt? Här märkte vi snart att den tekniska biten innebar en del problem. Dels hade vi mycket att lära, och dels gick det inte alltid som vi ville. Vi har efterhand blivit handledda i bla scannern, digitalkameran, och netscape composer. Förutom de tekniska kunskaperna fick vi även en del om etik och moral på nätet via seminarier och litteraturen. Lite matnyttigheter om att skriva rapporter fick vi i ett kompendie. Hur lyckades vi i vår strävan att få igång en hustidning som kan leva vidare efter ITiS? Vårt första mål var att få igång en fungerande hustidning. Det har vi lyckats med. Genom det upplägg vi valt tror vi att tidningen kommer att leva kvar. 8

Diskussion Vårt arbete med hustidning tänker vi givetvis fortsätta med. Tanken är att fler elever i A-huset ska bli aktiva och skicka in sina bidrag till snabela. Därefter ska redaktionen granska och lägga ut det på nätet. Dessutom önskar vi att det blir naturligt för våra elever att skicka in sina framtida alster via snabela för publicering. Vi befinner oss i startskedet av arbetet med vår webbtidning. Första sidorna (numret) har publicerats. Det är egentligen nu som arbetet kan komma igång på allvar. Nu kan våra elever som inte varit med i redaktionen se vad de kan hjälpa till att skapa. Föräldrarna har informerats och vi väntar på respons. 9

Litteraturförteckning Rask, Stig Roland, Med eller utan filter? KK-stiftelsen, 2000 10

Norretullskolans hemsida! Nu har vi i arbetslag A som arbetat med ITiS fått en hemsida (hustidning) på Internet. Denna är kopplad till skolans hemsida. Klasserna i arbetslaget har chans att skriva om sin verksamhet och visa foton. Huvudansvaret för hemsidan har Alf Persson som rektor. För hustidningen ansvarar Jessica Andersson. För att allt ska gå rätt till vill vi att alla elever i arbetslag A på Norretullskolan visar denna lapp hemma så att målsman tar del av informationen och bestämmer sig för om och i vilken utsträckning elevens namn och foto får förekomma på Internet. Ni som har tillgång till Internet gå gärna in och titta på hustidningen; http://www.buf.kristianstad.se/norretull (klicka på A-huset!) Läs noga och kryssa i alternativen ni tycker passar. Talongen lämnas tillbaka till skolan för arkivering. Ni kan när som helst ändra uppgifterna genom att meddela respektive mentor. ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ Elevens namn och foto får finnas med på Norretullskolans hemsida. Endast elevens namn får finnas med på Norretullskolans hemsida. Endast elevens foto får finnas med på Norretullskolans hemsida. Elevens namn och foto får inte finnas med på Norretullskolans hemsida. Elevens namn och klass: Målsmans underskrift: 11