SKANSEN SVERIGES STÖRSTA KLASSRUM! LÄRARHANDLEDNING MAJ 2014. Hus och hem. Hus och husbyggnation, förr och nu



Relevanta dokument
Hus och hem. Lärarhandledning. Vad vill vi med Hus och Hem?

Skansens hus berättar

Så byggde man förr. Mårten Sjöbeck vid ängsladan som numera finns på Fredriksdal museer och trädgårdar.

Centralt innehåll. Slöjdens material, redskap och hantverkstekniker. Slöjdens arbetsprocesser. Slöjdens estetiska och kulturella uttrycksformer

Visa vad ni kan! Och var med i utställningen Trä äger!

E S E N L Ä R A R H A N D L E D N I N G T I L L N YA L A N D S K A P S S E R I E N U P P T Ä C K S V E R I G E

EN LÄRARHANDLEDNING TILL NYA LANDSKAPSSERIEN UPPTÄCK SVERIGE

LÄTTLÄST UTSTÄLLNINGSTEXT ARKITEKTUR I SVERIGE. funktion, konstruktion och estetik

Centralt innehåll. Slöjdens material, redskap och hantverkstekniker. Slöjdens arbetsprocesser. Slöjdens estetiska och kulturella uttrycksformer

VÄSTERÅS SKOLMUSEUM. Pedagogiskt program Hösten 2013

GEOGRAFENS TESTAMENTE NORDEN

EN LÄRARHANDLEDNING TILL LANDSKAPET UPPLAND 1

- Höstterminen 2012 började med ett gemensamt tema på hela förskolan, Djur och natur i vår närmiljö.

Pedagogisk planering i geografi. Ur Lgr 11 Kursplan i geografi

Pedagogiskt program Hösten 2015

Lokal pedagogisk planering - ett exempel. Inge-Marie Svensson

GEOGRAFI HISTORIA RELIGION och SAMHÄLLS- KUNSKAP

Pedagogiskt program Februari april 2012 Pedagogiska program och erbjudanden för maj månad kommer på

NO Biologi Åk 4-6. Syfte och mål

Att leva tillsammans skolår 2-3 (läsår som börjar med jämn HT)

Pedagogisk planering. Teknik i grundsärskolan, år 7-9 Arbetsområde staden

Idunskolans lokala pedagogiska planering för gymnasiesärskolan. Läsåret 2015/2016 och 2016/2017

Vem kan gå på Lärvux? Syftet med Lärvux

LANDSKAPSSERIEN UPPTÄCK SVERIGE LANDSKAPET VÄSTMANLAND LÄRARHANDLEDNING TILL LANDSKAPSSERIEN UPPTÄCK SVERIGE

AVTRYCK. Tid, ting, minne

Pedagogiskt program. Våren 2014

Del ur Lgr 11: kursplan i slöjd i grundskolan

MILJÖMÅL: GRUNDVATTEN AV GOD KVALITET

Ange en Preheader här Om ditt nyhetsbrev ser konstigt ut i din e-postklient, klicka här.

Identifiera och analysera tekniska lösningar. Identifiera problem och behov som kan lösas med teknik.

Bedömningsstöd till Tummen upp! NO kartläggning åk 3

Lokal Pedagogisk planering- Teknik åk 9- VT 13 Grimstaskolan

Storyline och matematik

Januari Oxnäs, Fjällbacka, Kville socken. måndag tisdag onsdag torsdag fredag lördag söndag. v 1. v 2. v 3. v 4. v 5

Bland sådant som kan vara särskilt relevant för årskurs 1-6 tar utställningen till exempel upp:

Modellbygge - Bondestenåldern

Lokal pedagogisk planering i Omikron (år 3) läsåret Sverigetema v. 45 v. 6

Kurskatalog 2015 / 2016 LÄRVUX

Mål att sträva mot: Arbetets utförande: Praktiskt arbete att bygga en robot. Skriva loggbok över vad ni gör.

VERKSTADSBYGGNAD, FRANKSSONS SÅG

Stenåldern SIDAN 1 Lärarmaterial

Kursen kommer att handla om: Mål med arbetet från Lgr 11. Lokal Pedagogisk Planering Läsåret 12-13

räkna med vasa övningar att genomföra i vasamuseet

klassisk vinterskrud villa i belysning heta kaxigt i färg lys upp din trädgård arkitektritat på landet renoveringstips skapa egna grupper

Boken om SO 1-3 bokens innehåll kopplat till LGR11

Hur arbetar en arkeolog? Text: Annika Knarrström

Målet med undervisningen är att eleverna ges förutsättningar att utveckla sin förmåga att:

1-3: Några enkla ord och begrepp för att benämna och samtala om tekniska lösningar.

Mål som eleverna skall ha uppnått i slutet av år 5 enligt nationella kursplanen

KLASATORPET Förslag Klass 1

Syfte: Geografi värdera lösningar på olika miljö- och utvecklingsfrågor utifrån överväganden kring etik och hållbar utveckling.

1. Kursplaner för särskild utbildning för vuxna 7

reflektera över hur individer och samhällen formas, förändras och samverkar,

Pedagogisk planering

Lokal pedagogisk planering Levnadsvillkor i världen

Lektionsupplägg: Rent vatten, tack!

Frimanskas vuxenutbildning LÄRVUX

Polhem 350. Lärarhandledning för årskurs 1-3

Våra tankar kring temat:

NATURORIENTERANDE ÄMNEN

Medborgardialog med unga

Byggregler för Aspviks koloniträdgårdsförening

Syfte och centralt innehåll för förskoleklass som anordnas vid en skolenhet med sameskola

Slåtterbladet. Temanummer: Lador. Nummer

Teknik Möjligheter och dilemman. Maria Svensson Institutionen för didaktik och pedagogisk profession Göteborgs universitet

ESN lokala kursplan Lgr11 (f.o.m 2012) Ämne: Geografi

KUNSKAPSKRAV I ÄMNET BIOLOGI

Lärcentrum Vansbro, Parkgatan 8, Vansbro. Tel: Fax:

använda ämnesspecifika ord, begrepp och symboler.

Teknik. Syfte. Kurskod: SGRTEK7 Verksamhetspoäng: 150 TEKNIK 62 SÄRSKILD UTBILDNING FÖR VUXNA PÅ GRUNDLÄGGANDE NIVÅ

Förslag den 25 september Geografi

Du har valt att jobba med trafik med hjälp av Storyline. Denna Storyline vänder sig till årskurs F-3

TEKNIK ÅR 8 HT 2014 MITT

Matematikvandring på Millesgården

Lgr 11 - Centralt innehåll och förmågor som tränas: Lgrs 11 - Centralt innehåll och förmågor som tränas:

Läsåret Vuxnas Lärande Barn och utbildning. Särskild utbildning för vuxna LÄRVUX. Kurskatalog 2015/16. Sala kommun. Tel.

VÄLKOMMEN TILL LÄRVUX. Särskild utbildning för vuxna

Snilleblixtarna och LGR11 HALLSTA

Utdrag ur Läroplan 2011 som matchar utställningsmoment Den hållbara staden

Pedagogisk planering projekt Eco Friends (biologi, fysik, kemi, teknik)

Projekt uppgift åk: 9 vt 2012

Mattsgården. Genomgång och identifikation av akuta åtgärder på ekonomibyggnaderna på Mattsgården, Singö socken, Norrtälje kommun, Uppland.

Lokal pedagogisk planering svenska, so, no, teknik och bild. Forntiden, jordens uppkomst och första tiden på jorden.

HUSBYGGET Bygga nytt hus? Ett stort och omfattande projekt, och också väldigt roligt. Allt om Villor&Hus frågade

Eftermiddagens innehåll:

Ett arbetsområde i Teknik. Vi kommer att arbeta med teknik v. 37, 38, 39 och 40.

Smidiga stegsnurraren Sonja

Carl Larsson vänner & ovänner

Spåra djur. Förskoleklass åk 6 LÄRARHANDLEDNING. En lektion i samarbete mellan Skansen, Leif Gustavsson och Pernilla Josefsson.

Bedömningsstöd till Tummen upp! Teknik kartläggning åk 3

Norr Hårsbäcks missionshus

Planeringsstöd. Kunskapskrav i fokus

Drömmen om ett vackrare hem

Kursplanen i ämnet teknik

KLASATORPET Förslag Klass 1

VARFÖR TEKNIK I FÖRSKOLAN? VARFÖR TEKNIK I SKOLAN?

Uppdrag 6. Rullstensåsar och isälvsdeltan

Byte av spåntak på Finnpörtet Armsjön 3:8 Ullångers sn, Kramfors kommun

Arkitektur för barn. Gården Låt barnen vara delaktiga då skolgården och förskolegården ska göras om

Särskild utbildning för vuxna

Transkript:

SKANSEN SVERIGES STÖRSTA KLASSRUM! LÄRARHANDLEDNING MAJ 2014 Hus och hem Hus och husbyggnation, förr och nu Studiematerial med lärarhandledning för självständiga studier för årskurs 6-9 Foto: Marie Andersson

Innehåll INLEDNING... 2 Mål... 2 Centralt innehåll i kursplanerna som berörs av övningen... 3 LÄRARHANDLEDNING... 5 Uppgiften... 5 Att göra i skolan före besöket på Skansen... 6 Praktisk information... 6 Om Skansen... 7 Gårdarna... 8 Bergsmansgården... 9 Moragården... 10 Oktorpsgården... 11 Älvrosgården... 12 Elevuppgifter... 13 Kommentarer till elevuppgifterna... 15 Efterarbete och hemuppgifter... 16 Skoluppgift:... 16 Berätta och sök vidare... 16 Hur går det till att flytta hus?... 17 Märkningsschema... 1 Att diskutera:... 2 Hemuppgift - Hur bor du?... 2 Frågor till hemuppgift... 2 Fler idéer... 4 Litteratur... 5 Information... 5 Bilagor... 33 Karta... 33 INLEDNING Att bo i hus är för de flesta av oss en självklarhet men hur har husen sett ut under de senaste århundradena? Vad har husen varit byggda av för material? Hur har det omgivande landskapet påverkat husens utseende? Vilken funktion hade de olika byggnaderna? Genom att studera historien vill vi dra paralleller och göra jämförelser med hur vi bor idag. Mål Målet med övningarna är att eleverna ska reflektera över hur människor har bott, hur de har byggt sina hus, hur den omgivande naturen har påverkat byggnadssätt och byggnadsteknik. Eleverna får reflektera över sitt boende och sätta det i ett historiskt perspektiv. Materialet är anpassat till Lgr 11 Skolan skall stimulera elevernas kreativitet, nyfikenhet och självförtroende samt vilja att pröva egna idéer och lösa problem. Det utgår från kursplanerna i historia, geografi, teknik, samhällskunskap, slöjd, och bild. Charlotte Ahnlund Berg Mia Terént Kulturhistoriska avdelningen 2014 2

Centralt innehåll i kursplanerna som berörs av övningen Historia Människans förståelse av det förflutna är inflätad i hennes föreställning om samtiden och perspektiv på framtiden. På så sätt påverkar det förflutna både våra liv idag och våra val inför framtiden. Ett historiskt perspektiv ger oss redskap att förstå och förändra vår egen tid. Undervisningen ska stimulera elevernas nyfikenhet på historia och bidra till att de utvecklar kunskaper om hur vi kan veta något om det förflutna genom historiskt källmaterial och möten med platser och människors berättelser. Eleverna ska genom undervisningen även ges förutsättning att utveckla förmågan att ställa frågor till och värdera källor som ligger till grund för historisk kunskap. Undervisningen ska vidare bidra till att eleverna utvecklar förståelse för att varje tids människor måste bedömas utifrån sin samtids villkor och värderingar. Teknik Exempel på hur // 1700-talet kan avläsas i våra dagar genom // byggnader. Exempel på hur // 1800-talet kan avläsas i våra dagar genom // byggnader. Hur historia kan användas för att förstå hur den tid som människor lever i påverkar deras villkor och värderingar. Genom undervisningen ska eleverna ges möjlighet att utveckla förståelse för att teknisk verksamhet har betydelse för, och påverkar, människor, samhälle och miljö. Undervisningen ska bidra till att eleverna utvecklar kunskaper om teknikens historiska utveckling för att de på så sätt bättre ska förstå dagens komplicerade tekniska företeelser och sammanhang och hur tekniken påverkat och påverkar samhällsutvecklingen. Slöjd Identifiera och analysera tekniska lösningar utifrån ändamålsenlighet och funktion. Värdera konsekvenser av olika teknikval för individ, samhälle och miljö. Hur vanliga hållfasta och stabila konstruktioner är uppbyggda, till exempel hus. Vanliga material, till exempel trä // deras egenskaper samt användning i hållfasta och stabila konstruktioner. Dokumentation i form av skisser med förklarande ord och begrepp, symboler och måttangivelser. Hur tekniska system i hemmet // förändras över tid och några orsaker till detta. Slöjdande är en form av skapande som innebär att finna konkreta lösningar inom hantverkstradition och design utifrån behov i olika situationer. Några former av hantverkstekniker, begrepp som används i samband med de olika teknikerna. Undersökande av olika materials form, funktion och konstruktionsmöjligheter. Slöjd och hantverk i Sverige // som uttryck för etnisk och kulturell identitet. Olika material och hur de produceras ur ett hållbarhetsperspektiv. Geografi Samspelet mellan människan och hennes omgivning har gett upphov till många olika livsmiljöer. Geografi ger oss kunskap om dessa miljöer och kan bidra till förståelse av människans levnadsvillkor. 3

Fältstudier för att undersöka natur- och kulturlandskap, till exempel hur marken används i närmiljön. Samhällskunskap Biologi Bild Reflektera över hur individer och samhällen formas, förändras och samverkar. Människans påverkan på naturen lokalt. Genom undervisningen ska elever få erfarenhet av visuell kultur // där arkitektur och miljöer ingår. Teckning 4

LÄRARHANDLEDNING Uppgiften Eleverna ska besöka några av Skansens kulturhistoriska miljöer för att studera hur människor har levt och byggt sina hus. På så sätt får de följa människors livsvillkor och se hur de har präglats av sin tid. Under besöket skall eleverna, genom egna iakttagelser, söka svar på frågor kring hur människor har strävat efter att göra praktiska bostäder i samklang med de byggnadsmaterial och tekniker som fanns tillgängliga. Utifrån detta kan de fundera kring framtidens möjligheter och problem. Kan historien lära oss något? Till varje kulturhistorisk miljö finns tre uppgifter. 1. Beskriv gården, innehåller sju frågor om hur gården och den angränsande miljön ser ut. 2. Beskriv en byggnad, innehåller åtta frågor som ska besvaras på ett beskrivande sätt. Byggnadsmaterial, teknik och arkitektur tas upp i dessa frågor som också omfattar att mäta och rita av någon detalj på byggnaden. Foto: Marie Andersson 3. Fundera på husens funktion, landskapet och vem kan ha bott här. I dessa sex frågor får eleverna använda sin slutledningsförmåga att fundera över om husen har tillhört en rik eller fattig person, om olika funktioner på olika hus, hur naturen kan ha sett ut på den ursprungliga platsen kring husen. 5

Att göra i skolan före besöket på Skansen Förbered eleverna på vad de ska göra på Skansen. Fundera gemensamt kring mänskliga basbehov som skydd, värme, sömn och mat. En lämplig inledning till besöket kan vara att ställa frågan: Varför finns det hus? Överallt i världen bygger människor hus åt sig. De ser olika ut och är byggda på olika vis. Men varför behöver människor hus? Vårt förslag till arbetssätt är att eleverna kommer till Skansen utan att ha läst in fakta i förväg. I stället ska de med hjälp av sina egna erfarenheter på plats, och med de kunskaper och erfarenheter de bär med sig, svara på frågor och dra slutsatser. I efterhand redovisar de vad de kommit fram till och kompletterar med hjälp av dig som lärare och vidare faktaundersökning. Var tydlig när du förklarar syftet med besöket. Det är viktigt att eleverna förstår att de har skoluppgifter de ska utföra som ska redovisas. På Skansen kommer eleverna vara stationerade på fyra olika gårdar, Bergsmansgården från Västmanland, Moragården från Dalarna, Oktorpsgården från Halland och Älvrosgården från Härjedalen. Du kan välja att låta dem arbeta i fyra stora grupper eller i mindre grupperingar. Kontrollera på kartan att alla vet var de miljöer de ska besöka ligger. kompass och ta ut riktningarna, till exempel för att få veta vad som är en södervägg. Varma kläder och skor är ett måste under stora delar av året! Praktisk information Skolklasser har fri entré på Skansen, det enda du behöver göra är att anmäla ditt besök på http://www.skansen.se/sv/anmalning Du kan även boka en museipedagog som inleder besöket. Kontakta bokning@skansen.se. Pris 500 kr/tim. Räkna med att besöket på Skansen kräver ca 1½ timme och minst lika mycket tid för förberedelse och efterarbete. Kontrollera resväg, tider och öppethållande i hus och gårdar på hemsidan. Skansen öppnar kl. 10.00 men de flesta kulturhistoriska miljöerna öppnar kl. 11.00. På hemsidan finns även information om matsäcksplatser med mera. Informera eleverna om tider, regler och arbetsuppgifter som gäller under Skansenbesöket. Eleverna bör klara sig på egen hand under kortare perioder men det är alltid du som lärare som har huvudansvaret. Var tydlig med återsamlingsplats. Välj dock ej någon kulturhistorisk miljö som mötesplats. Uppmana eleverna att visa respekt för föremål och byggnader samt för det som växer och lever! Be eleverna ta med papper, pennor och underlägg. Om de vill kan de ta med en 6

OM SKANSEN Foto: Jurek Holtzer Skansen är världens äldsta friluftsmuseum och öppnade 1891. På Skansen finns möjligheten att se och uppleva livet i Sverige i äldre tid. Hus och gårdar har flyttats hit från olika delar av landet. Här finns hus både från stad och landsbygd, offentliga byggnader som kyrka och skola, arbetsplatser och hem för både fattiga och rika. Den äldsta byggnaden är från 1320-talet och de yngsta visar tiden runt 1930, men de flesta hus och gårdar visar hur livet såg ut under 1800-talet. Naturen runt byggnaderna har formats för att likna ursprungsmiljön. I norra Sverige på Skansen växer t ex barrträd och björk, i södra Sverige växer hassel, bok och ek. Djuren är en viktig del av Skansen. Här går det att möta äldre typer av husdjur, så kallade lantraser, som försvunnit på moderna gårdar. Här finns också vilda djur som hör till vår nordiska fauna. 7

GÅRDARNA Texterna nedan är tänkta som stöd för dig som lärare och alltså inte elevanpassade. Som lärare är det tryggt att känna till varifrån byggnaderna kommer och vilka frågor som kanske uppstår i samband med arbetet på Skansen. Mer fakta kan du hitta i de böcker och på de hemsidor som presenteras i litteraturlistan längre bak. Foto: Mia Terént 8

Bergsmansgården Byggnader uppförda från sent 1600-tal till tidigt 1800-tal. Byggnaderna är flyttade från Västmanland. De kommer från olika gårdar i Nora bergslag. Samtliga hus är knuttimrade av furu. Taken är täckta med näver och torv och väggarna är rödfärgade. Skorstenarna är gjutna i järn. Landskapets karaktär med skog och järnmalmsfyndigheter avspeglar sig i byggnadernas tjocka timmerväggar och de gjutna skorstenarna. Rödfärgen visar på ägarens status i en tid när de flesta hus var ofärgade grå. Den stora loftboden är också en statusbyggnad. Här bodde en bergsman som verkade som både jordbrukare och bergsbrukare. Järnmalmen som bröts förädlades och såldes och gav pengar till gården. En viktig byggnad saknas i anläggningen: fähuset för gårdens djur. Det skulle ha utgjort den fjärde och sista sidan i gårdsfyrkanten, men något fähus har aldrig flyttats till Skansen. Bild: Gotthard Gustafsson 9

SKANSEN SVERIGES STÖRSTA KLASSRUM! Lärarhandledning maj 2014 Moragården Byggnader uppförda från tidigt 1300-tal till 1800-talets mitt. Byggnaderna är flyttade från Dalarna. De kommer från olika gårdar i socknarna Mora och Venjan. Samtliga hus är knuttimrade av furu, men tekniken varierar mellan byggnaderna. Taken är vedtak lagda med näver och trä. Väggarna är obehandlade. Områdets karaktär med gott om skog avspeglas i de tjocka timmerväggarna och i taktäckningen. Byggnaderna omgärdar gårdsplanen som kan stängas till med grindar och portar nattetid. Här bodde en bonde med egen jord och egen skog. Varje byggnad har en specifik funktion, för kor, för hästar, för människor, för mat som behöver förvaras torrt, mat som behöver förvaras svalt, foder, säd o.s.v. Bild: Gotthard Gustafsson 10

SKANSEN SVERIGES STÖRSTA KLASSRUM! Lärarhandledning maj 2014 Oktorpsgården Byggnader uppförda vid 1700-talets mitt. Byggnaderna är flyttade från Halland. De kommer alla från samma gård. Huvudbyggnaden är knuttimrad, övriga hus är uppförda i skiftesverksteknik av skilda träslag, furu, bok mm. Taken är halmtäckta. Väggarna är obehandlade. Områdets karaktär med jordbruksbygd och blandskog avspeglar sig i byggnadernas halmtak och virkesbesparande byggnadsteknik. Här bodde en självägande bonde. Den slutna gårdsfyrkanten ger skydd mot väder och vind, stänger smådjur som grisar och höns inne och vilda djur ute. Eldfarliga hus, som brygghuset, placeras utanför den slutna kärnan. En bit nedanför gården, vid bäcken, ligger en liten skvaltkvarn. Bild: Gotthard Gustafsson 11

SKANSEN SVERIGES STÖRSTA KLASSRUM! Lärarhandledning maj 2014 Älvrosgården Byggnader uppförda från 1400-tal till 1800-tal. Byggnaderna är flyttade från Härjedalen. De kommer från olika gårdar i Älvros socken. Samtliga byggnader är knuttimrade av furu. Taken är s.k. vedtak lagda med näver och trä. Väggarna är obehandlade. Områdets karaktär, kuperat och skogrikt, syns i den sluttande gårdsplanen, i de tjocka timmerväggarna och taktäckningen. Byggnaderna är ganska löst grupperade kring gårdsplanen men det finns ändå en tydlig gräns, ett stängsel med grind. Här bodde en bonde med egen jord och egen skog. Varje byggnad har en specifik funktion, för kor, för hästar, för människor, för mat som behöver förvaras torrt, foder, säd o s v. Eldfarliga hus, som smedja och torkbastu, ligger en bit utanför gårdens kärna. I gården finns också en lekstuga.. Bild: Gotthard Gustafsson 12

ELEVUPPGIFTER 1. Du står framför en gård. Husen i gården är flyttade till Skansen. Nu ska du ta reda på så mycket du kan om husen, hur de är byggda, vad de användes till en gång och hur det såg ut runt omkring. Till hjälp har du ett antal frågor. Om du studerar och funderar noga kommer du att samla in många svar. Kanske kommer du själv att ställa nya frågor. Beskriv gården Hur många byggnader består den här gården av? (Gå runt och titta ordentligt, det kan hända att något gömmer sig på baksidan). Finns det en gräns där gården tar slut? Hur ser den i så fall ut? Varför? Hur ligger husen i förhållande till varandra? Varför? Hur ser marken ut, är den plan eller sluttande och hur står husen? Är husen höga eller låga? Rita en plan över gården sedd uppifrån, ungefär som en enkel karta. Använd baksidan av frågepappret. Vilken byggnad verkar vara viktigast? Varför? 2. Beskriv en byggnad Välj ut en byggnad som du undersöker speciellt noggrant. Vad står huset på? Hur ser grunden ut? Syns det vad huset är byggt av (trä, sten, lera)? Är det byggt av stora eller små delar? Tunna eller kraftiga? Hur ser taket ut? Är det platt, snett, brant? Varför? Finns det några fönster? Är de stora eller små? Många eller få? 13

Titta på hela gården. Finns det fönster på alla sidor och på alla byggnader? Varför/varför inte tror du? Gå tillbaka till byggnaden du valt ut. Mät storleken på fönster och dörrar, väggens höjd (om det går) och byggnadens längd. Det är inte viktigt att det blir exakt, det viktiga är att du vet ungefär hur stort det är. Använd dig själv och din kropp som mått (t.ex. dörren är tio tvärhänder bred, väggen är lika hög som jag). Om huset är rödfärgat måste du akta dina kläder! Rita av en detalj (ett fönster, ett lås, en skorsten). Använd baksidan av frågepappret. Berätta varför du valde just den detaljen. Var det något du tyckte var speciellt för huset, konstigt eller fint, eller som påminde dig om något? Vad kan det här huset ha använts till? 3. När människorna byggde hus förr använde de ofta sådana material som det fanns gott om i naturen runt omkring. Använd dina svar på frågorna ovan och fundera kring den plats där husen låg: i skogen, i öppet landskap, bland berg, på slätten, blåsigt, skyddat, i norr eller söder? Hur tror du naturen såg ut på den plats som de här husen kommer från? Vad kan de olika byggnaderna ha använts till? (Använd dig gärna av den plan som du har ritat över gården och numrera husen) Vem kan ha bott här? En person eller flera? Fattig eller rik? Vad är det som gör att du tror det? Hur tror du att det var att bo här? Varför? Skriv ner egna frågor som du funderat över under arbetet men inte fått svar på. Nu har du funderat över och svarat på alla frågorna. Om gården är öppen är du välkommen in att hälsa på! 14

Kommentarer till elevuppgifterna När det gäller byggnadsmaterial är det intressant hur resurser har utnyttjats i närområdet. I områden med mycket skog och god tillgång på timmer har alla hus byggts av hela stockar. I områden där det varit mer begränsat med virke har boningshuset fått timrade väggar medan det har sparats in på virke i uthusen. Timrets längd har avgjort byggnadens bredd. Timrade hus står på hörnstenar. Ibland har mellanrummet fyllts ut, ibland har utrymmet under byggnaden lämnats öppet. Takmaterialet i timmerhusen är ofta näver lagt i flera lager. Näver är vattentätt och fungerar ungefär som takpapp. Näverstycken läggs omlott så att vattnet inte kan tränga in i springorna utan rinner av längs kanten. Ved eller torv har sedan lagts som tyngd ovanpå. Taken lutar så att regn och snö lättare ska rinna av, men torvtaken har en flackare lutning för att inte torven ska hasa ner. I södra Sveriges virkesfattiga jordbruksbygder har i stället halm utnyttjats som material för taktäckning. Fönsterglas var en av de få saker som inte kunde tillverkas på gården. De kostade pengar. Stora fönster var dyra och dessutom släppte de in mer kall luft än mindre. Norrväggen var ofta fönsterlös eftersom den var mer utsatt för kyliga vindar. Mätuppgiften kan väcka protester, en del elever vill ha exakta svar och det kan vara svårt att nå överallt. Syftet med uppgiften är dels att de verkligen ska komma nära en byggnad och se hur den är konstruerad men också märka hur relativa, mänskliga mått äldre byggnader ofta har. Observera att rödfärgen kan färga av sig! Husen de undersöker är inte uppförda efter ritningar, ingen mätte med måttband då de byggdes. Äldre mått som famn, aln, tvärhand och tum utgår från människokroppen. Foto: Begt Håkansson och Marie Andersson 15

EFTERARBETE OCH HEMUPPGIFTER När ni kommit tillbaka till skolan behöver ni tid för genomgång av de olika gruppernas arbete, och för jämförelse mellan de olika gårdarna. Här finner du förslag på redovisningsuppgifter, vägar att söka mer kunskap och enkla hemuppgifter som kopplar arbetet till elevernas egen vardag. Dessutom innehåller materialet fakta om husbygge och flyttning av hus. Skoluppgift: Berätta och sök vidare Klassen har undersökt olika byggnader på Skansen. Nu ska alla grupper berätta kort vad de kom fram till. Eleverna får chans att jämföra och fundera över vad likheter och olikheter kan bero på. Har grupperna lagt ner möda på planritningarna är de en bra utgångspunkt vid den gemensamma diskussionen - kanske kan de förstoras upp, överföras till OH eller scannas in? Vi vet inte vem som byggde husen ni har studerat. Den som ägde mark och behövde ett hus såg till att få det byggt, antingen själv med hjälp av vänner och grannar eller så fick en byggmästare bygga huset. Oftast fanns ingen ritning eller plan, det var bara att bygga som det alltid hade byggts i trakten. Materialet som användes fick bestämma måtten på väggarna. Byggnadstraditionen bestämde hur husen skulle se ut. Elevernas svar kring byggnadernas användningsområde, tänkbara ägare och omgivningen runt husen leder vidare till nästa uppgift. Låt dem söka mer fakta om sina hus. Litteraturlistan ger förslag på böcker och webbsidor att använda. Leta i kartböcker på de områden husen kommer ifrån, undersök geografi, växtlighet och klimat och fundera över vad människorna där levde av. 16

Hur går det till att flytta hus? På Skansen får vi ganska ofta frågor om hur det egentligen går till att flytta hus till museet. Timrade hus är faktiskt byggda så att de går att flytta. Gamla hus kan ha flyttats flera gånger i samband med arvsskiften och giftermål. Texten nedan och bilden kan vara till hjälp om sådana frågor uppstår i klassrummet. När ett hus ska flyttas måste först noggranna förberedelser göras. Först ska huset dokumenteras. Det ska fotograferas och huset ska mätas upp med måttband. Alla väggar, vinklar och vrår måste finnas med för att det ska vara möjligt att göra ritningar av hur huset ser ut. Det är också viktigt att forska i husets historia för att få veta så mycket som möjligt om den som byggt det och dem som bott där. Att intervjua folk som bott där, grannar och andra som känner till huset väl är ett sätt. Att besöka arkiv för att studera dokument om huset, kanske ritningar eller bouppteckningar är ett annat sätt. Så småningom ska alla husets delar märkas med bokstäver och nummer som skrivs in på ritningarna. Sedan ska huset nedmonteras. Det betyder att huset plockas ner del för del. Så ska huset fraktas till sin nya plats. Allra sist ska huset återuppföras på den nya platsen med hjälp av alla ritningar, bilder och nummer, och med hjälp av all ny information om husets historia. Bönderna förr märkte också hus när de skulle flyttas, men de gjorde ingen ritning över byggnaden. I dag är det bästa är ofta att försöka bevara gamla hus på plats. Ibland går inte det, och då kanske huset kan få ett nytt liv på ett museum. Foto: Mia Terént 17

SKANSEN SVERIGES STÖRSTA KLASSRUM! Lärarhandledning maj 2014 Märkningsschema Bild: Gotthard Gustavsson 1

Att diskutera: Vad är det för mening med att spara på gamla hus? Vilka anledningar kan det finnas till att gamla hus måste rivas/flyttas? Vilka hus tror du kommer att flyttas till friluftsmuseer i framtiden, om femtio eller hundra år? Hemuppgift - Hur bor du? Nu är det dags att koppla Skansenbesöket till elevernas egen vardag. Genom att studera sitt hus/hem med samma förtecken får eleverna lättare att leva sig in i verkligheten bakom Skansens hus. Det har faktiskt bott någon där en gång! Bor du i ett eget hus eller i en lägenhet? Frågor till hemuppgift Vad är ditt hus byggt av? Har de som byggde huset använt material från naturen runt omkring? Beskriv ditt hus och tänk att du skriver för någon som inte har en aning om hur det ser ut. Rita en plan eller en karta över ditt hem Jämför med Skansenhuset du undersökte. Vad är likt och vad är olikt? Ta reda på mer om gamla mått, använd i matematiken. Fråga mamma och pappa, far- eller morföräldrar om hur de bodde när de var små. 2

Att bygga hus idag Före uppgiften eller vid genomgång efteråt kan det vara bra att tala om byggnation i dag och jämföra med äldre tid. Foto: Mia Terént Nu för tiden finns det många regler som den som ska bygga ett hus måste känna till. I varje kommun finns en plan för vilka områden som får bebyggas och vilken sorts hus som får byggas i olika delar av kommunen. Kommunen ordnar vattenledningar och avlopp, vägar och skolor för dem som bor i området. Den som vill bygga ett hus måste be om ett bygglov för att få börja. Av marken där huset ska stå görs mätningar på plats. Sedan gör arkitekten en ritning över huset. På ritningen syns det hur huset kommer att se ut, hur det är planerat. Markeringar görs var väggar, fönster och dörrar ska vara och vilka sorts rum huset skall ha. Kök och badrum, sovrum och vardagsrum, garderober och hall ser olika ut och har olika funktion. Alla rör och ledningar för vatten, ljus, värme och luft måste finnas med på ritningen. Så ska marken beredas och en grund läggas innan själva husbygget kan börja. Dragningar för vatten och avlopp måste också vara gjorda. Många olika yrkesgrupper arbetar på samma husbygge: timmermän och murare, elektriker, plåtslagare, snickare och målare 3

FLER IDÉER Här har vi samlat andra idéer till efterarbete. Säkert kommer du på fler! Välj ut några länder eller regioner i skilda världsdelar och ta reda på hur människorna bor och bygger där. Ta reda på mer om gamla mått, använd i matematiken! Arbeta kring ett hållbart boende, hur lång livstid har olika sorters byggnadsmaterial? I dag rivs en del hus som inte är så gamla eftersom de är byggda av för dåligt material. Inventera närmiljön kring t.ex. skolan, är husen byggda på samma sätt? Är de från olika tidsperioder? Besök ett arkitektkontor. Undersök på Stadsbyggnadskontoret om det pågår eller finns planer på nybyggnation i närområdet och se om klassen eller en grupp elever kan besöka bygget. Bygg husmodeller (av naturmaterial som pinnar, kottar, stenar, lera, eller av skräp som frigolit, plast, äggkartonger). I Stockholm: Besök Arkitektur- och Designcentrum samt Etnografiska museet för att titta på hus och byggnader både från Sverige och andra länder. 4

LITTERATUR Gotthard Gustavsson, Skansens handbok i vården av gamla byggnader, Stockholm 1981. Henriksson Gunnar, Skiftesverk i Sverige. Ett tusenårigt byggnadssätt. Stockholm 1996. Håkansson Sven-Gunnar, Från stock till stuga, Stockholm 1991. Hantverket i gamla hus, Stockholm 1998. Jansson Sam Owen, Måttordboken, Stockholm 1995. Larsson Mona, Nygren Tord, På Skansen:ett Sverige i miniatyr, Stockholm 1996. Skansens hus och gårdar, Redaktion: Inga Arnö-Berg Inga och Arne Biörnstad, Stockholm 1980. Svala Catharina, Den svenska gården, från torp till herresäte, Stockholm 1998. Werne Finn, Böndernas bygge. Traditionellt byggnadsskick på landsbygden i Sverige, Höganäs 1993. Svenska hus: landsbygdens arkitektur: från bondesamhälle till industrialism, Redaktion Katarina Dunér och Thomas Hall, Stockholm 1995. INFORMATION Stiftelsen Skansen, Box 27 807, 115 93 Stockholm, http://www.skansen.se/sv Växel: 08-442 80 00 E-post: bokning@skansen.se Skansen Hantverk och slöjd http://www.skansen.se/sv/kategori/tips-rad-hantverk-slojd Digitalt museum http://www.digitaltmuseum.se/ Svenska byggnadsvårdsföreningen http://www.byggnadsvard.se/ 5

Stockholmskällan, sök information om din gata för att se hur det har sett ut http://www.stockholmskallan.se/ Länsmuseerna kan ge råd om byggnadsvård och upplysningar om lokalt byggnadsskick, några exempel Kalmar länsmuseum http://www.kalmarlansmuseum.se/byggnadsvard/ Stockholms länsmuseum http://www.stockholmslansmuseum.se/faktabanken/byggnadsvard/ Länsmuseet Gävleborg http://www.lansmuseetgavleborg.se/pages.asp?pageid=499&menuid=1408 6