SÅ HÄR JOBBAR DU HEMMA INFÖR PROVET I MATEMATIK, åk 6, 8/11 Börja med detta 22/10-18 Lektionen före matteprovet (7/11) kommer vi att ha ett litet, frivilligt, prov på området som bara kan ge E. Klarar du det så behöver du inte göra E-uppgifter på provet, dessutom vet du att du redan har E. Du kommer att få tillbaka E -provet nästan direkt och då vet du vad du behöver träna ännu mer på inför provet. Gör så här, kryssa när du är klar!ta med dig alla böcker hem samt problemlösningsbladet Teori!Läs igenom listan det här ska du kunna på andra sidan av detta papper.!titta igenom sammanfattningen på s 92!!Gör s 96 kan du begreppen!om du känner dig osäker på uppställning av multiplikation eller division, titta gärna på filmerna som fortfarande ligger länkade på läxor och prov sedan vi hade det i läxa Räkna När du nu ska räkna så kan du behöva ta hjälp av genomgångssidorna iför varje delkapitel i boken och/eller titta på de filmer som jag lagt under dokument/matematik på er hemsida.!räkna klart enligt planeringen, om du inte är klar redan. Glöm inte att rätta.!räkna blandade uppgifter på s 93-95 (gör den svårighetsgrad du brukar). Rätta!!Räkna träna mera på s 97-98. Rätta! Räkna så mycket som möjligt på problemlösningsbladet som du har fått av mig. Rätta! Rätta!!Om du fortfarande får får många fel: Räkna två tal på varje delkapitel (2.1, 2.2, 2.3...osv).!Om du fortfarande känner dig osäker så be mig om fler uppgifter (i tid!) Lycka till, KristinaJ
Det här ska du kunna Multiplikationstabellen 1-9 Du ska kunna multiplicera med 10, 100, 1000. Tex 2,4 1000 = 2400 Du ska kunna dividera med 10, 100, 1000. Tex 236,4 / 100 = 2,364 Uppställning i multiplikation tex 67 6 Uppställning i multiplikation där det finns nollor och decimaler tex 6700 0,06 Huvudräkning i multiplikation där det finns nollor och decimaler tex 400 0,003, 0,4 0,003 eller 400 30000 Problemlösning av den typ som uppgifterna i kapitel 2 och på det övningsblad ni har fått av mig.. Betygskrav E Godtagbar förmåga att klara de olika typer av multiplikation och division ovan samt förmåga att lösa problemlösning på nivå I (ett steg) C God förmåga att klara de olika typer av multiplikation och division ovan samt förmåga att lösa problemlösning på nivå II (två till tre steg). Du ska också kunna redovisa dina beräkningar så att de är lätta att följa. A Säker på de olika typer av multiplikation och division ovan samt förmåga att lösa problemlösning på nivå III (flera steg) Du ska också kunna redovisa dina beräkningar så att de är lätta att följa. Vi jobbar med detta eftersom läroplanen säger följande om vad kursen i ska innehålla Ur läroplanen Tal i bråk- och decimalform och deras användning i vardagliga situationer. Centrala metoder för beräkningar med naturliga tal och enkla tal i decimalform vid överslagsräkning, huvudräkning samt vid beräkningar med skriftliga metoder och digitala verktyg. Metodernas användning i olika situationer.
TRÄNA PÅ ATT RÄKNA UT OCH REDOVISA PROBLEMLÖSNINGSUPPGIFTER Du klarar dessa utan miniräknare nu när du lärt dig olika sätt att multiplicera och dividera. PROBLEMLÖSNING NIVÅ I (ETT STEG) 1. Ada köper tre kakor som väger 0,2 kg styck. Vad väger de tillsammans? 2. Beda cyklar till skolan. Hon hinner 3 km på 10 minuter. Det tar en halvtimme för henne att komma till skolan, hur långt är det till skolan? 3. Ceda gillar godis. Hon köper 300 g till sig själv och lika mycket till var och en av sina tre systrar. Hur mycket godis köper hon? 4. Ett kg ost kostar 90 kr. Hur mycket kostar då 0,7 kg? 5. I en skola går 200 elever. Var och en av dem använder 80 pappershanddukar under ett läsår. Hur många pappershanddukar går åt på ett läsår? 6. En krumelur hoppar 46 hopp varje minut. Hur många hopp hinner den på 50 minuter? 7. Ett flygplan åker i 700 km/h. Hur långt hinner det på 12 timmar? 8. En korg med äpplen vägde 6501 g. Deda, Eda och Feda skulle dela på dem, hur mycket fick var och en? Svara i kg. (1000g=1kg) 9. Kristina vattnar 5 dl två gånger i veckan. Hur många liter blir det på ett år? (1 liter = 10 dl, 1 år = 52 veckor) PROBLEMLÖSNING NIVÅ II (TVÅ-TRE STEG) 10. Fem vänner köper päron. De kostar 18,50 kr/kg. De köper tre kg. Vad ska var och en betala? 11. Petra rättar 1,5 h varje dag i fyra veckor. Hon har 40 elever. Hur många minuter rättar hon till varje elev? (h=timme, 1 h = 60 min) 12. 6 kg apelsiner kostar 147 kr. Vad kostar då 0,7 kg? 13. I en förpackning med disktrasor finns 4 disktrasor. En förpackning kostar 22 kr. Tre förpackningar kunde man få till specialpriset 60 kr. Hur mycket billigare blir det per trasa?
14. En chokladask väger 675g. Själva asken väger 75 g och varje chokladbit 10g. Hur många bitar fanns det i asken? 15. Pelles timlön är 75 kr. Han jobbar 8 timmar om dagen, fem dagar i veckan i åtta veckor. Hur mycket tjänar han då? 16. Den största guldklimpen vägde 71kg (1 kg = 1000g). 1 g kostade vid ett tillfälle 269 kr. Vad var klumpen värd? 17. Håkan köper 9 muffins på ett bageri för 135 kr. Eva köper 7 muffins, hur mycket får hon betala? PROBLEMLÖSNING III (ÄNNU FLER STEG ELLER SVÅRARE STEG) 18. Till ett födelsedagskalas har Helene handlat en present för 77kr och Lotta en för 49kr. De ska ge bort presenterna tillsammans. Hur mycket ska Lotta ge till Helene för att det ska bli rättvist? 19. När Kristina hade varit i Italien på semester så hade hon 300 kvar när hon kom hem. Hon gick till Forex och skulle växla en euro kostar 10,30 svenska kronor och Kristina fick dessutom betala 43,5 kr i växlingsavgift. Hur mycket svenska pangar fick Kristina när hon hade växlat? 20. Evas bil drar 0,9 liter bensin per mil. Tanken rymmer 60 liter. Hur mycket bensin bör det vara kvar i tanken när Eva kört 30 mil? 21. En familj har varit på semester en vecka. De fick betala 30 000 kr för resan för fyra personer. I resans pris ingick flygbiljetter och ett hotellrum. Familjen ser att hotellrummet kostar 1700 kr per natt. Vad kostar då flygbiljetterna per person? 22. En färgburk med tre liter färg kostar 84 kr och en annan burk med 7 liter kostar 175 kr. Hur stor är skillnaden på burkarnas literpris? 23. Kristina har 30 km mellan sitt hus och skolan. Hennes bil behöver 0,8 liter varje mil (10 km). En liter kostar 17 kr. Vad kostar det för Kristina att köra till och från jobbet varje dag? (slå sista uträkningen på miniräknare) 24. Kilopriset för tomater är 35kr och för bananer 20kr. Lena köper 0, 7kg tomater och 1,4kg bananer. Hur mycket får hon tillbaka på en hundralapp? 25. Tomten är ute och kör. I en halvtimme håller han 40 km/h, i två timmar håller han 90 km/h och i en kvart 80 km/h. Hur långt kommer han? Svara i mil. (10km=1mil)