Revisionsrapport. DEL1: GRUNDLÄGGANDE UPPGIFTER - REVISION Företag: Moelven Skog AB Certifikatnr: , , 26472
- Niklas Svensson
1 GT002, rev. 2 Document # GF Release Date: 13/08/2008 Sid 1 av 6 DEL1: GRUNDLÄGGANDE UPPGIFTER - REVISION Företag: Moelven Skog AB Certifikatnr: , , Revisionskriterium: PEFC Council och Svenska PEFC Revisionsdatum: /06 Teknisk Dokument 2 m tillämpningskrav Annex , SS-EN ISO 9001:2008, SS-EN ISO 14001:2004 Aktivitet Reviderad(e) plats(er) och skift Revisionens mål och omfattning Företagsdokumentation som denna revision grundas på(manual, osv.) Omcertifiering Enligt bifogad revisionsplan Enligt bifogad revisionsplan Miljö- och kvalitetshandbok för Moelven Skog AB med underliggande dokument Revisionsledare Nils Stiernman Revisionsdag(ar): 4 dagar Revisor (ev.) Jörgen Hedeås Revisionsdag(ar): 2 dagar Preliminärt datum för nästa revision (plats(er), skift och processer) Planeras till oktober 2012 DEL 2: REVISIONSLEDARENS REKOMMENDATION Med denna omcertifiering påbörjas en ny 3-årscykel av uppföljande revisioner. Resultatet av denna revision och den gångna perioden då hela ledningssystemet och alla processer har granskats visar att verksamheten har styrts så att förbättringar har uppnåtts för flera av miljö- och kvalitetsmålen. Nio mindre avvikelser konstaterades vid revisionen. Omcertifiering rekommenderas efter det att handlingsplan inkommit och accepterats. Handlingsplan inklusive orsaksanalys skall vara oss tillhanda inom 30 kalenderdagar räknat från det avslutande mötet. Korrigerande åtgärder ska genomföras inom 90 dagar från avslutande mötet. DEL 3: REVISIONSTEAMETS SAMMANFATTNING AV REVISIONENS RESULTAT OCH IDENTIFIERADE OMRÅDEN FÖR FÖRBÄTTRING Organisation och scope för certifikaten Detta är den första revisionen som genomförts för alla standarderna efter att företagets organisation utökats genom sammanslagning med en region hos annan virkesorganisation, vilken därefter avvecklats. Företaget är nu organiserat med ett huvudkontor, två regioner med totalt fyra distrikt för virkesinköp, funktioner för ekonomi/administration samt logistik/transport. I samband med denna revision utökas scopet för miljö- och kvalitetsledningssystemen till hela organisationen. Scopet för kvalitetsledningssystemet omfattar dock inte verksamheten i Norge. Scopet för PEFC skogsverksamhet omfattar sedan tidigare hela verksamheten. Ledningssystemet och Ledningens ansvar Ledningssystemet finns nu tillgängligt för alla medarbetare via gemensam server. Systemet bedöms motsvara de krav som standarderna kräver utom på de punkter som anges nedan och för vilka avvikelser utfärdats. Miljö- och kvalitetspolicyn samt åtagandet mot PEFCs krav har bekräftats i Ledningens genomgång och dessa policies bedöms motsvara standardernas krav. Miljöaspekterna i verksamheten har gåtts igenom utan förändringar. Aspekterna är i huvudsak knutna till aktiviteterna avverkning och skogsvårdsåtgärder samt till drift av tunga fordon vid avverkning och transport av virke till industrin.
2 GT002, rev. 2 Document # GF Release Date: 13/08/2008 Sid 2 av 6 Miljö- och kvalitesmålen samt målen för PEFC har uppdaterats för att gälla hela organisationen. Exempel på nya mål för innevarande period är mål för antalet nya gröna planer för skogsbruk, ett mål som förväntas leda till ökat antal miljöanslutna (PEFC-anslutna) skogsägare. Antalet mål har utökats genom införande av styrkort med parametrar inom ett antal områden. En förbättringsmöjlighet är att samla all uppföljning av mål och prestanda i samma system. Detta underlättar kommunikation och återföring till alla medarbetare om uppnådda prestanda i verksamheten. Utfallen för alla målen i den nya organisationen är ännu osäkra p.g.a. begränsad historik. För Moelven Skog Väst har utvecklingen för målen under den gångna 3-årsperioden utvecklats i huvudsak väl. Vid denna revision och i den interna revisionen i form av Grönt Bokslut 2010 framgår att det finns brister i antalet naturvärdesträd/generationsträd som lämnas vid föryngringsavverkning. För detta har en avvikelse meddelats. En mätning av kundnöjdheten hos skogsentreprenörer planeras ske i enkätform innan årsskiftet 2011, under 2010 har kundnöjdheten bland skogsägare (leverantörer) gjorts via enkät. Ledningens genomgång har hållits och motsvarar de krav som ställs väl. Ledningen har bedömt att ledningssystemet fungerar väl och är ändamålsenligt. Laggenomgången har följt de fastlagda rutinerna, med listning och tolkning av lagar och föreskrifter i verktygen Regelrätt Skogsbruk och Lovdata för verksamheten i Norge. Lagefterlevnaden har utvärderats och dokumenterats i protokollet från Ledningens genomgång daterad Förbättringsarbetet De interna revisionerna planeras och genomförs motsvarande kraven utom för verksamheten i Norge för vilket en avvikelse konstaterats. Korrigerande åtgärder till tre mindre avvikelser från föregående revision gicks igenom med gott resultat och de kunde därmed stängas. För en av avvikelserna hade korrigerande åtgärder endast delvis haft avsedd verkan och en ny avvikelse konstaterades för bristen. Registret för spontana avvikelser och klagomål från externa intressenter förs väl och stickprov visade att avvikelserna hanterats på avsett sätt. Vid granskning ute på distrikten konstaterades bristande kännedomen om att rapporterade avvikelser skall föras vidare till sammanhållande för miljö- och kvalitet. Detta behöver förbättras. Verksamheten Inköpskontoret Sysslebäck Ansvarsfördelningen är bra definierad och väl inarbetad. Planeringsmöten hålls regelbundet mellan inköpare och produktionsansvarig. Alla inköpare har kurs i naturvärdesbedömning och den nyligen genomförda kursen i vattenvård. Hjälpmedlet för relevanta lagar och föreskrifter, Regelrätt skogsbruk, fanns tillgängligt på intranätet. Även instruktionerna och blanketterna för tecknande av PEFC-avtal fanns lättillgängligt på intranätet. Ett stickprov gjordes av flödet från tecknande av virkeskontrakt till slutredovisat med ett bra resultat. Återrapportering av traktdirektiv fungerar nu bra. Strukturerade uppföljningar görs nu löpande av apteringsutfallet. Detta är även betalningsgrundande för entreprenörerna. Utbildningsdagar har nyligen genomförts med entreprenörerna. En gallring och en större slutavverkning besöktes under revisionen. Föredömlig miljöhänsyn var tagen i objekten. I slutavverkningen var också bra hänsyn tagen till en nyckelbiotop inom avverkningen. Fältverksamheten och inköpskontoret Norge Organisation med fördelning av ansvar och befogenheter är bra beskrivet i ledningssystemet och väl inarbetat i verksamheten. Introduktion av nya medarbetare sker på ett strukturerat och bra sätt. Registret för de anslutna skogsägarna och rutinen för intern revision av dessa uppfyller ej kraven i det uppdaterade dokumentet från Norsk Akkreditering (NA Doc ) Avvikelse och förbättringssystemet fungerar tillfredsställande. Identifiering av- och utvärdering av uppfyllelse av de lagar som är relevanta för den Norska verksamheten behöver förbättras. I Norge har det uppdagats att det under den senaste 10-års perioden avverkats många nyckelbiotoper. Norska PEFC har gått ut med krav och riktlinjer om att alla skogsbruksaktörer skall göra en inventering om i vilken grad detta har skett i respektive företag. Moelven Skogs inköpare i Norge tillämpar föredömligt förvareanalys vid varje avverkning. Risken för
3 GT002, rev. 2 Document # GF Release Date: 13/08/2008 Sid 3 av 6 att det avverkats nyckelbiotoper hos Moelven Skogs skogsägare är därmed liten. Moelven Skog bör ändå fastställa om kravet från Norska PEFC ändå gäller för företaget. Virket från företagets avverkningar i Norge som går till Sverige redovisas i PEFC volymberäkningar för Moelven Skog. Det virke som levereras inom Norge går genom Moelven Virke med eget redovisningsnummer. Det senare granskades vid revisionen med tillfredsställande resultat. Transporterna av det Norska virket sker med certifierade logistikföretag. Moelven Skog skall godkänna de skogsentreprenörer som utför åtgärder hos de anslutna skogsägarna. Någon form av fortsatt leverantörsbedömning eller intern revision bör ske av dessa. För de skogsägare som själva organiserar skogsbruksåtgärderna behöver företaget förtydliga att dessa skall vara godkända av Moelven Skog. De interna revisionerna av skogsägarna i Norge sker genom besök i utförda avverkningar och utförs på ett bra sätt av en kompetent revisor. Detta uppfyller ändå ej helt kraven i det uppdaterade dokumentet NA Doc. 53 från Norsk Akkreditering. Inköpskontoren i Tibro, Örebro och Torsby En genomgång med inköparna visade att verktygen för att skapa traktdirektiv och kartskiss fungerar väl. Utfärdade traktdirektiv har i varierande grad instruktioner om bl.a. naturvård och miniminivån behöver höjas på några håll. Inköparna har med något undantag nyligen gått utbildning eller återutbildning i naturvärdesbedömning och flera har nyligen vidareutbildats rörande vattenvård. Rollen som ombud för miljöanslutning av skogsägarnas skogsareal till PEFC har haft låg prioritet. Flertalet inköpare har inte anslutit någon skogsägare under senaste året. Företagets mål att ansluta mer areal är inte kommunicerat som ett angeläget mål ut i organisationen. Tillgänglig planläggarkapacitet varierar kraftigt mellan inköpskontoren. Maskinentreprenörerna anlitas i Tibro utan ramavtal eller kontrakt. På så sätt försäkrar sig företaget inte om att PEFCs sociala krav rörande företagshälsovård etc. för anställda hos entreprenören tillämpas. En avvikelse har utfärdats för detta. Entreprenörernas återrapportering efter åtgärd är inte ifyllda vid inköpskontoret i Tibro, vilket behöver förbättras. Gemensamt för kontoren i Tibro, Örebro och Torsby är att en riskbedömning som fyller PEFCs krav vid köp av leveransvirke från ej certifierade inte genomförs. En avvikelse har utfärdats för detta. Ett tjugotal skogsbruksåtgärder, flertalet av dem föryngringsavverkningar, granskades i fält på de tre inköpskontoren. Framhållas skall några mycket väl utförda gallringar och en mycket väl genomförd föryngringsavverkning som granskades i Örebro. Vid inköpskontoret i Torsby granskades tre slutavverkningar där samtliga hade undermål vad gäller naturvärdesträd/generationsträd. Vid en av dem hade ett antal dåliga vägval vid skotning över ett surdråg och avverkning samt skotning alltför nära blöt hänsynsyta medfört stora körskador som hade kunnat undvikas. Dessutom hade flera snitslade naturvärdesträd vid ett av objekten avverkats. Utbildningsinsatser och feed-back till berörda maskinlag behöver förbättras. Distriktskontoret i Örebro och Norra Värmland Verktygen för uppföljning och redovisning av produktionsmål på distriktsnivå bedöms som väl utvecklade och utfallen är lätta att kommunicera. Kännedomen om hur avvikelserapporter och externa klagomål (t.ex. miljöincidenter) ska hanteras och bevaras inom organisationen brister och behöver förbättras. Det kunde vid revisionen inte helt klarläggas vem eller vilka inom företaget som ansvarar för att alla entreprenörer som anlitas har PEFC-bevis eller certifikat. Detta behöver säkerställas. PEFC redovisning PEFC kontona hanteras i den nya organisationen i Ed enligt tidigare modell i Moelven Skog Väst. Den konkreta granskningen mot verifikaten för köpta och sålda volymer certifierad vara av de olika produktgrupperna kommer att göras på plats i Ed inom fyra veckor efter denna revision av tids- och logistikskäl i samband med revision av spårbarheten.
4 GT002, rev. 2 Document # GF Release Date: 13/08/2008 Sid 4 av 6 Logistik och transporter Denna del av verksamheten har berörts i hög grad i den utökade organisationen sedan föregående revision. Ett antal mål har definierats via styrkort för parametrar som leverans- och volymprecision för leveranserna till industri. Uppföljning av utfall mot mål görs månadsvis, men historiken saknas ännu för att meningsfullt kunna bedöma utvecklingen av prestanda. De miljökrav och andra krav som ställs på leverantörerna av transporter i samband med upphandling bedöms motsvara kraven. Metodiken att minska miljöbelastningen och förbättra ekonomin i transporterna genom lägesbyten med andra virkesorganisationer bedöms ha betydligt större potential än att enbart arbeta med ökad returtransportandel för timmertransporterna. Utvecklingen av detta område kommer att följas upp vid kommande externa revisioner. DEL 4: UTTALANDE OM TILLFÖRLITLIGHETEN HOS DE INTERNA REVISIONERNA De interna revisionerna planeras och genomförs enligt en fastställd plan. Avvikelser konstateras och korrigerande åtgärder vidtas och följs upp motsvarande kraven. Rutinen för intern revision av skogsägare i Norge fungerar dock inte tillfredsställande vilket har medfört en avvikelse. DEL 5: IAKTTAGELSER (INTERTEKS) Se bifogade iakttagelser Stor avvikelse konstaterad Stor avvikelse avhjälpt Mindre avvikelse konstaterad Mindre avvikelse avhjälpt Antal öppna avvikelser Tidigare aktivitet Nuvarande aktivitet Möjligheter till förbättring har identifierats DEL 6: GRUNDLÄGGANDE UPPGIFTER CERTIFIKAT Organisationens namn (identiskt med namnet på certifikatet) Certifieringens omfattning (scope) Registrerade uppgifter Moelven Skog AB Moelven Skog AB, Region Väst: Virkesanskaffning och logistik åt ägarföretagen och därmed förekommande skogsverksamhet Spårbarhetscertifikat för virkesanskaffning och logistik åt ägarföretagen och därmed förekommande skogbruksverksamhet och spårbarhet (CoC) Förändringar noterade under granskningen Certifieringen motsvarar PEFC typ nr. 31 Spårbarhetscertifikat virkeshandel
5 GT002, rev. 2 Document # GF Release Date: 13/08/2008 Sid 5 av Moelven Skog AB, Region Väst: Virkesanskaffning och logistik åt ägarföretagen och därmed förekommande skogsverksamhet. Plats(er) som certifieringen omfattar Ed och Edane Ed och Edane Ed och Edane Verksamheter, plats(er) osv. som inte ingår i omfattningen (scope) Verksamheten inom Norge Produktlinje(r) Godkänd(a) uteslutning(ar) Certifikatets/-ens giltighetstid , , Uppföljningsintervall var 12:e månad Antal anställda 65 Kontaktperson hos företaget Kjell-Åke Åslund Adress Box Ed SWEDEN E-postadress kjell-ake.aslund@moelven.com Om svaret är på någon av ovanstående, notera ändringen på GF113 (Change Notice). Beskriv också planerade förändringar i verksamheten/systemet och när dessa beräknas vara slutförda. DEL 7: BEKRÄFTELSE AV GENOMFÖRD REVISION Rapportdatum: Namn Revisionsledare Nils Stiernman (Denna del kan undertecknas om någon av parterna så önskar) Namn Företagets representant Kjell-Åke Åslund DISTRIBUTIONSLISTA Elektronisk rapport till huvudkontoret Elektronisk rapport till kund Intertek Semko Certification AB Box Kista Besöksadress: Torshamnsgatan 43, Kista, Stockholm Tel:
6 GT002, rev. 2 Document # GF Release Date: 13/08/2008 Sid 6 av 6
Revisionsrapport. DEL1: GRUNDLÄGGANDE UPPGIFTER - REVISION Företag: Moelven Skog AB Certifikatnr: 1417292, 1700162, 1701082, 26472
GT002, rev. 2 Document # GF103-6.1 Release Date: 13/08/2008 Sid 1 av 5 DEL1: GRUNDLÄGGANDE UPPGIFTER - REVISION Företag: Moelven Skog AB Certifikatnr: 1417292, 1700162, 1701082, 26472 Revisionskriterium:
Läs merRevisionsrapport. Dokumentgranskning ingår. Siljan Skog Spårbarhetssystem
GT002, rev. 2 Document # GF103-6.1 Release Date: 13/08/2008 Sid 1 av 6 DEL1: GRUNDLÄGGANDE UPPGIFTER - REVISION Företag: Siljan Skog AB (Mulitsite) Certifikatnr: 1700831 Revisionskriterium: PEFC ST 2002:2013
Läs merRevisionsrapport. SMF Ledningssystem
GT002, rev. 2 Document # GF103-6.1 Release Date: 13/08/2008 Sid 1 av 5 DEL1: GRUNDLÄGGANDE UPPGIFTER - REVISION Företag: SMF Certifiering AB Certifikatnr: 1428972, 1700629 Revisionskriterium: Swedish PEFC
Läs merRevisionsrapport. DEL1: GRUNDLÄGGANDE UPPGIFTER - REVISION Företag: Norra skogsägarna ek.för Skogsavdelningen Certifikatnr: 1414370, 1700041
GT002, rev. 2 Document # GF103-6.1 Release Date: 13/08/2008 Sid 1 av 6 DEL1: GRUNDLÄGGANDE UPPGIFTER - REVISION Företag: Norra skogsägarna ek.för Skogsavdelningen Certifikatnr: 1414370, 1700041 Revisionskriterium:
Läs merAllskog SA. Revisionsrapport. Uppföljande revision 1
Allskog SA Revisionsrapport Uppföljande revision 1 Grundläggande revisionsdata Kundadress: Certifikatsnummer: 1427661, 1701384 Revisionskriterium ISO 9001:2008, ISO 14001:2004, Norsk PEFC Skogsertifieringssystem
Läs merSkogsägarna Norrskog Ek. För. Revisionsrapport. Offentlig sammanfattning. Omcertifiering
Skogsägarna Norrskog Ek. För. Revisionsrapport Offentlig sammanfattning Omcertifiering Denna rapport inklusive allt innehåll är konfidentiellt och tillhör Intertek Grundläggande revisionsdata Kundadress
Läs merSkogsägarna Mellanskog Ek. För. Revisionsrapport. Offentlig sammanfattning. Omcertifiering
Skogsägarna Mellanskog Ek. För. Revisionsrapport Offentlig sammanfattning Omcertifiering Denna rapport inklusive allt innehåll är konfidentiellt och tillhör Intertek Grundläggande revisionsdata Kundadress
Läs merNortømmer AS. Revisionsrapport. Uppföljande revision 1. Denna rapport inklusive allt innehåll är konfidentiellt och tillhör Intertek
Nortømmer AS Revisionsrapport Uppföljande revision 1 Denna rapport inklusive allt innehåll är konfidentiellt och tillhör Intertek Grundläggande revisionsdata Kundadress: Certifikatsnummer: 1427661, 1701384
Läs merNortömmer AS. Revisionsrapport. Uppföljande revision 2
Nortömmer AS Revisionsrapport Uppföljande revision 2 Grundläggande revisionsdata Kundadress: Certifikatsnummer: 1427661, 1701384 Revisionskriterium ISO 14001:2004, Norsk PEFC Skogsertifieringssystem 2016-01-14,
Läs merSammanfattande Revisionsrapport
SB Skog AS Sammanfattande Revisionsrapport Omcertifiering Denna rapport inklusive allt innehåll är konfidentiellt och tillhör Intertek Grundläggande revisionsdata Kundadress: Fredensvoldvegen 2 2408 Elverum
SB Skog AS Sammanfattande Revisionsrapport Uppföljande revision 1 Grundläggande revisionsdata Kundadress: Fredensvoldvegen 2 2408 Elverum Certifikatsnummer: 0048860-00 Revisionskriterium: ISO 14001:2015,
Läs merDenna rapport inklusive allt innehåll är konfidentiellt och tillhör Intertek
Denna rapport inklusive allt innehåll är konfidentiellt och tillhör Intertek Grundläggande revisionsdata Kundadress Certifikatsnummer# 1427651, 45811 Allskog SA Ingvald Ystgaardsv. 13 A Revisionskriterium
Läs merSammanfattande revisionsrapport
Glommen Skog AS Sammanfattande revisionsrapport Omcertifiering Grundläggande revisionsdata Kundadress: Certifikatsnummer: 1427641, 46411 Revisionskriterium ISO 14001:2015, ISO 9001:2015, Norsk PEFC Skogsertifieringssystem
Läs merRevisionsrapport. Systemet i datorn
Revisionsrapport GT002, rev. 2 Document # GF103-6.1 Release Date: 13/08/2008 Sid 1 av 4 DEL1: GRUNDLÄGGANDE UPPGIFTER - REVISION Revisionskriterium: ISO 14001:2004 Revisionsdatum: 2013-05-20--21 Aktivitet
Läs merNätraälvens Virkesförsäljningsförening. Revisionsrapport. Uppföljande revision nr 1
Nätraälvens Virkesförsäljningsförening Revisionsrapport Uppföljande revision nr 1 Denna rapport inklusive allt innehåll är konfidentiellt och tillhör Intertek Grundläggande revisionsdata Kundadress Certifikatsnummer#
Läs merGlommen Skog SA. Revisionsrapport. Uppföljande revision 1
Glommen Skog SA Revisionsrapport Uppföljande revision 1 Grundläggande revisionsdata Kundadress Certifikatsnummer# 1427631 Glommen Skog SA Postboks 1329 Vestad 2405 Elverum NORWAY Revisionskriterium EN
Läs merGlommen Skog AS. Revisionsrapport. Uppföljande revision 1
Glommen Skog AS Revisionsrapport Uppföljande revision 1 Grundläggande revisionsdata Kundadress Certifikatsnummer# 1427641, 46411 Glommen Skog AS Postboks 1329 Vestad 2405 Elverum NORWAY Revisionskriterium
Läs merSiljan Skog AB. Revisionsrapport. Omcertifiering
Siljan Skog AB Revisionsrapport - Omcertifiering Denna rapport inklusive allt innehåll är konfidentiellt och tillhör Intertek Grundläggande revisionsdata Kundadress Certifikatsnummer# 1700831 Siljan Skog
Läs merSMF Certifiering AB. Denna rapport inklusive allt innehåll är konfidentiellt och tillhör Intertek
SMF Certifiering AB Denna rapport inklusive allt innehåll är konfidentiellt och tillhör Intertek Grundläggande revisionsdata Kundadress Certifikatsnummer# 1428972, 1700629 SMF Certifiering AB Tyska Brinken
Läs merSiljan Skog AB. Revisionsrapport. Omcertifiering. Denna rapport inklusive allt innehåll är konfidentiellt och tillhör Intertek
Siljan Skog AB Revisionsrapport Omcertifiering Denna rapport inklusive allt innehåll är konfidentiellt och tillhör Intertek Grundläggande revisionsdata Kundadress: Certifikatsnummer: 1700579, 1700831 Siljan
Läs merSkogscertifiering Prosilva AB. Revisionsrapport. Uppföljande revision nr 1
Skogscertifiering Prosilva AB Revisionsrapport Uppföljande revision nr 1 Denna rapport inklusive allt innehåll är konfidentiellt och tillhör Intertek Grundläggande revisionsdata Kundadress Certifikatsnummer#
Läs merMoelven Skog AB. Revisionsrapport. Uppföljande revision 1
Moelven Skog AB Revisionsrapport Uppföljande revision 1 Grundläggande revisionsdata Kundadress Certifikatsnummer# 1417292, 1701082, 26472 Moelven Skog AB Box 8006 650 08 Karlstad SWEDEN Revisionskriterium
Läs merViken Skog SA. Revisionsrapport. Omcertifiering
Viken Skog SA Revisionsrapport Omcertifiering Grundläggande revisionsdata Kundadress Certifikatsnummer 1431815, 52525, Viken Skog SA Hvervenmoveien 47 3511 Hønefoss Revisionskriterium: SS-EN ISO 9001:2008,
Läs merSkogscertifiering Prosilva AB. Revisionsrapport. Omcertifiering
Skogscertifiering Prosilva AB Revisionsrapport Omcertifiering Denna rapport inklusive allt innehåll är konfidentiellt och tillhör Intertek Grundläggande revisionsdata Kundadress Certifikatsnummer: 1428932,
Läs merSMF Certifiering AB. Revisionsrapport. Nr 1 PEFC Skogsbruk, 14001
SMF Certifiering AB Revisionsrapport Nr 1 PEFC Skogsbruk, 14001 Denna rapport inklusive allt innehåll är konfidentiellt och tillhör Intertek. Rapporten utfärdades 14:17 GMT den 13-Dec-2016 Kund ID#: Kund/Adress:
Läs merAT Skog SA. Revisionsrapport. Omcertifiering
AT Skog SA Revisionsrapport Omcertifiering Grundläggande revisionsdata Kundadress Certifikatsnummer 1432005 AT Skog SA Postbox 116 Sentrum 3701 Skien, Norge Revisionskriterium: SS-EN ISO 14001:2004 Norsk
Läs merUppföljande revision 2007 - 2 Revisionens resultat och rekommendation till certifieringsinstansen Totalt noterades 4 mindre avvikelser.
1 Revisionsfakta Aktivitet Uppföljande revision Omfattning av denna revision samt avsteg från planeringen Dokument som utgör underlag för revisionen (handbok/manual) Revision i enlighet med planering (bekräftelse/revisionsplan)
Siljan Skog AB Revisionsrapport Omcertifiering Denna rapport inklusive allt innehåll är konfidentiellt och tillhör Intertek Grundläggande revisionsdata Kundadress Certifikatsnummer# 1700831 Siljan Skog
Denna rapport inklusive allt innehåll är konfidentiellt och tillhör Intertek Grundläggande revisionsdata Kundadress Certifikatsnummer# 1427631, 1701103 Glommen Skog SA Postboks 1329 Vestad Revisionskriterium
Läs merRevisionsrapport. Dokumentgranskning ingår. Verksamhetssystem för Allskog SA
GT002, rev. 2 Document # GF103-6.1 Release Date: 13/08/2008 Sid 1 av 6 DEL1: GRUNDLÄGGANDE UPPGIFTER - REVISION Företag: Allskog SA Certifikatnr: 1427651, 45811 Revisionskriterium: EN ISO 14001:2004, EN
Läs merOrana AB. Revisionsrapport. Uppföljande revision nr 2. Denna rapport inklusive allt innehåll är konfidentiellt och tillhör Intertek
Orana AB Revisionsrapport Uppföljande revision nr 2 Denna rapport inklusive allt innehåll är konfidentiellt och tillhör Intertek Grundläggande revisionsdata Kundadress: Certifikatsnummer: 37790 Ö Storgatan
Läs merVAD ÄR KVALITET? Röntgenveckan 2014-09-09 Monica Kasevik
VAD ÄR KVALITET? Verksamhetsförbättring Kvalitetskontroll är allt som görs EFTER Kvalitetsstyrning är allt som görs för att säkra kvaliteten i ett pågående arbete, dvs NU Kvalitetssäkring är allt som görs
Läs merRevisionen resulterade i följande antal avvikelser/förbättringsmöjligheter. avvikelser. SS-EN ISO 14001:2004 3 1 PEFC SWE 003:3 Entreprenörsstandard
2014-02-13 425000 1(6) Er referens Claes Axelsson Kopia till SP Certifiering Box 857 501 15 BORÅS Västra Svealands Virkesfrakt AB Box 2018 650 02 KARLSTAD Uppföljande revision 2014-02-04--05 Resultat Företagets
Läs merKrav vid Gruppcertifiering
Svenska PEFC ek för Krav vid Gruppcertifiering PEFC SWE 004:3 VER 1.5 2011 2016 Innehåll 1. Introduktion... 3 2 Omfattning... 4 3 Skogsbrukscertifiering i grupp... 4 3.1 Paraplyorganisation för skogsbrukscertifiering
Läs merBilaga A Checklista vid leverantörsbedömning SIDA 1AV 11
ENHET: DATUM: Bilaga A REVISOR: SIGNATUR: SIDA 1AV 11 Kvalitet: Frågorna nedan grundar sig på kraven i SS-EN ISO 9001:2000. OBS! Stickprov. AVSER FRÅGOR OK ANM. KOMMENTARER KAPITEL 4.1 Finns organisationens
Svenska PEFC ek för Krav vid Gruppcertifiering PEFC SWE 004:3 VER 1.4 Borttaget: Vägledning för Gruppcertifiering Borttaget: VER 1.3 2011 2016 Innehåll 1. Introduktion... 3 2 Scope... 4 3 Skogsbrukscertifiering
Läs merSvensk Kvalitetsbas kravstandard (1:2016)
Svensk Kvalitetsbas kravstandard (1:2016) 1. Utfärdare 2. Revisorer 3. Verksamheter Antagen den 25 augusti 2016 www.svenskkvalitetsbas.se 1 INNEHÅLL Inledning... 3 Syfte med standarden... 3 Föreningens
Svenska PEFC ek för Krav vid Gruppcertifiering PEFC SWE 004:3 Innehåll 1. Introduktion... 3 2 Omfattning... 4 3 Skogsbrukscertifiering i grupp... 4 3.1 Paraplyorganisation för skogsbrukscertifiering i
Läs merKrav Svensk Kvalitetsbas 1:2016 ISO 9 001:2015 Sammanfattning av hur motsvarar kraven i SKB kraven i ISO Ledarskap, ansvar och delaktighet
Jämförelse mellan kvalitetsledningssystemen Svensk Kvalitetsbas och ISO 9001 Sammanfattning av jämförelse + eventuell bild Likvärdigt i SKB Liknande i SKB Andra krav i SKB Krav Svensk Kvalitetsbas 1:2016
Läs merSvensk Kvalitetsbas kravstandard (2:2019) 1. Utfärdare 2. Revisorer 3. Verksamheter. Antagen den 15 maj 2019
Svensk Kvalitetsbas kravstandard (2:2019) 1. Utfärdare 2. Revisorer 3. Verksamheter Antagen den 15 maj 2019 www.svenskkvalitetsbas.se 1 INNEHÅLL INLEDNING... 3 Syfte med standarden... 3 Föreningens ska
Läs merVägledning för Gruppcertifiering
Svenska PEFC ek för Vägledning för Gruppcertifiering PEFC SWE 004:3 VER 1.2 2011 2016 Innehåll 1. Introduktion... 3 2 Scope... 4 3 Skogsbrukscertifiering i grupp... 4 3.1 Paraplyorganisation för skogsbrukscertifiering
Läs merSkogsstyrelsen REVISIONSRAPPORT. Re-certification
Re-certification 0 Kund ID#: Kund/Adress: CMPY-038292 Vallgatan 8 SE - 551 83 Jönköping Revisionskriterium: ISO 14001:2015, Svenskt PEFC certifieringssystem för uthålligt skogsbruk v.3 Revisionsaktivitet:
Läs merSvenska PEFC:s krav för direktcertifiering och certifiering i grupp
Svenska PEFC ek för Svenska PEFC:s krav för direktcertifiering och certifiering i grupp PEFC SWE 004:4 Publik konsultation 2015-11-09 2016-01-11 PEFC arbetar för ett hållbart skogsbruk med hänsyn tagen
Läs merGrönt bokslut efter slutavverkningar och gallringar samt skogsrevision av PEFC och FSC-certifierade fastigheter 2013
1 1 (12) Dokumentet upprättat 140110 Beteckning Tjänsteställe, handläggare Södra Skog/Miljöavdelningen Gustaf Aulén Senast uppdaterat 140123 Grönt bokslut efter slutavverkningar och gallringar samt skogsrevision
Läs merRevisionsrapport DEL 3: REVISIONSTEAMETS SAMMANFATTNING AV REVISIONENS RESULTAT OCH IDENTIFIERADE OMRÅDEN FÖR FÖRBÄTTRING
GT002, rev. 2 Document # GF103-6.1 Release Date: 13/08/2008 Sid 1 av 5 DEL1: GRUNDLÄGGANDE UPPGIFTER - REVISION Företag: Danderyds Sjukhus AB Certifikatnr: 1415451 Revisionskriterium: SS-EN ISO 14001:2004
Läs merRevision, Falun (Bergvik Skog Öst AB), hösten 2016
2016-12-09 5790+5813 1(9) Er referens Moa Ullén Kopia till SP Certifiering Box 857 501 15 BORÅS Bergvik Skog AB Trotzgatan 25 791 71 FALUN Revision, Falun (Bergvik Skog Öst AB), hösten 2016 Resultat Revisionen
Läs merSkogsstyrelsen. Revisionsrapport. Omcertifiering
Skogsstyrelsen Revisionsrapport Omcertifiering Grundläggande revisionsdata Kundadress Certifikatsnummer# 1428622, 1701294 Skogsstyrelsen 551 83 Jönköping Revisionskriterium SS-EN ISO 14001:2004, Svenskt
Läs merRevisionsregler. för revision mot kraven i FR2000 Verksamhetsledning antagna av Rådet för FR2000 den
Läs merRapport från uppföljande revision. Uppdragets omfattning. Revisionsresultat, avvikelser
Rapportdatum 2005-12-12 375000 1 (3 ) Kopia till SP-Certifiering Box 857 501 15 BORÅS Universitet Box 100 405 30 GÖTEBORG Rapport från uppföljande revision Certifikat Certifikatsnamn Standard/kravdokument
Läs merDatum. Revisionspersonal Ort Datum Dagar Dagens guide. Dössjonsvägen 10. Dössjonsvägen 10. Dössjonsvägen 10. Dössjonsvägen 10
1 (10) Revisionen omfattar Certifikat: 5264 O Scanmast AB, 5264 Scanmast AB, 5264 Scanmast AB, 5264 M Scanmast AB, 5264 M Scanmast AB Kontaktperson och telefonnr: (070-300 05 37) Revisionspersonal: Revisionens
Läs merFörklarande text till revisionsrapport Sid 1 (5)
Förklarande text till revisionsrapport Sid 1 (5) Kravelementen enligt standarden ISO 14001:2004 Kap 4 Krav på miljöledningssystem 4.1 Generella krav Organisationen skall upprätta, dokumentera, införa,
Läs merREVISIONSRAPPORT Datum/Date
REVISIONSRAPPORT Datum/Date 2004-08-26 Certifikat nr/certificate No CE 37 50 M Sida/Page 1 (6) Kopia till SP-Certifiering Box 857 501 15 BORÅS Göteborgs Universitet, Gemensamma förvaltningen Göteborgs
Läs merGlommen SA. Revisionsrapport. Uppföljande revision 2
Glommen SA Revisionsrapport Uppföljande revision 2 Grundläggande revisionsdata Kundadress: Certifikatsnummer: 1427661, 1701384 Revisionskriterium ISO 14001:2004, Norsk PEFC Skogsertifieringssystem 2016-01-14,
Läs merGöteborgs universitet Intern miljörevision. Exempel på frågor vid platsbesök
Göteborgs universitet 2007-06-26 Intern miljörevision Exempel på frågor vid platsbesök Nedan finns exempel på frågor som kan ställas vid platsbesök inom den interna miljörevisionen. Ytterligare följdfrågor
Läs merSvenska PEFC:s Entreprenörsstandard
Svenska PEFC ek för Svenska PEFC:s Entreprenörsstandard PEFC SWE 003:4 Publik konsultation 2015-11-09 2016-01-11 PEFC arbetar för ett hållbart skogsbruk med hänsyn tagen till miljö, produktion och sociala
Läs merProduktstöd - Vägledning till dokumentationskraven i SS-EN ISO 9001:2000
Document: STG/PS K 525SV1 Produktstöd - Vägledning till dokumentationskraven i SS-EN ISO 9001:2000 SIS, Projekt Kvalitetsledning 1 1) Introduktion Produktstöd Två av de viktigaste målsättningarna i arbetet
Läs merStockholm 24 april Till regeringen, att: statsråden Bucht och Skog
Stockholm 24 april 2017 Till regeringen, att: statsråden Bucht och Skog Kompletterande skrivelse till regeringen angående rådande r förbud mot att inhämta och hantera ny kunskap om nyckelbiotoper i nordvästra
Läs merRapport från certifieringsrevision, granskning av miljöledningssystem och miljöredovisning
413100 1 (3 ) Kopia till SP- Box 857 Samhällsvetenskapliga fakultetskansliet Box 720 405 30 GÖTEBORG Rapport från certifieringsrevision, granskning av miljöledningssystem och miljöredovisning Certifikat
Läs merKvalitetsmanual. Baserat på System ISO 9001. Active Care Sverup AB
Kvalitetsmanual Baserat på System ISO 9001 Active Care Sverup AB Uggledalsvägen 47, 427 40 BILLDAL Tel 031-91 75 25 Fax 031-91 75 05 Org. nr. SE556388-8766 www.activecare.se info@activecare.se Sammandrag
Läs merFör VF Tryck är det självklart med en verksamhet som genomsyras av miljöhänsyn. Vi ska
Miljöpolicy För VF Tryck är det självklart med en verksamhet som genomsyras av miljöhänsyn. Vi ska hushålla med resurser och i största möjliga mån använda förnybara naturresurser i vår produktion och administration
Läs merChecklista för utvärdering av miljöledningssystem enligt ISO 14001:2004
Checklista för utvärdering av miljöledningssystem enligt ISO 14001:2004 I checklistan gäller det att instämma med de påståenden som anges i listan för att vara säker på att verksamhetens miljöledningssystem
Läs merMellan ISO 9001:2015 och ISO 9001:2008 Korrelationsmatris
Mellan ISO 9001:2015 och ISO 9001:2008 Korrelationsmatris ISO 9001:2015 ISO 9001:2008 1 Omfattning 1 Omfattning 1.1 Allmänt 4 Organisationens förutsättningar 4 Ledningssystem för kvalitet 4.1 Att förstå
Läs merSida 1 (av 12) Revision 1.18. Skall-krav
1 (av 12) I standarden SS-EN ISO 9000:2000 förekommer ordet skall 148 gånger. I 132 gånger används skall som ett krav. I till exempel 7.4.1 anges Inköpsinformationen skall specificera den produkt som skall
Läs merDet svenska PEFC-systemet består av:
MILJÖCERTIFIKAT Skogscertifiering Certifiering innebär att någon garanterar att en produkt eller tjänst utförs enligt en angiven standard. Störst trovärdighet får certifieringen då garantin lämnas av
Läs merKorsreferenslista, bilaga till VoB Syds kvalitetshandbok (innehåller uteslutningar). Dokumenterat i VoBs kvalitetssäkring:
1/5 Korsreferenslista, bilaga till VoB Syds kvalitetshandbok (innehåller uteslutningar). SS-EN ISO 9001 VoB Syd ABs kvalitetssäkring Krav i ISO 9001 0.2 Processorientering a. förstå och uppfylla krav b.
Läs merMatriser för korrelation mellan ISO 9001:2008 och ISO 9001:2015
Matriser för korrelation mellan ISO 9001:2008 och ISO 9001:2015 Detta dokument innehåller matriser för korrelation mellan ISO 9001:2008 och ISO 9001:2015 samt mellan ISO 9001:20015 och ISO 9001:2008. Dokumentet
Läs merOmcertifieringsrevision den 23 och 24 november 2015.
2015-11-24 569300 1(5) Er referens Lars Norman Kopia till SP Certifiering Box 857 501 15 BORÅS Sveriges Lantbruksuniversitet, Skogsmästarskolan 739 31 Skinnskatteberg Omcertifieringsrevision den 23 och
Läs merInga krav utöver ISO 14001
Förordning (2009:907) om miljöledning i statliga myndigheter Relaterat till motsvarande krav i ISO 14001 och EMAS De krav som ställs på miljöledningssystem enligt EMAS utgår från kraven i ISO 14001. Dessutom
Läs merProcessinriktning i ISO 9001:2015
Processinriktning i ISO 9001:2015 Syftet med detta dokument Syftet med detta dokument är att förklara processinriktning i ISO 9001:2015. Processinriktning kan tillämpas på alla organisationer och alla
Läs merKrav för certifieringsorganisationer
Svenska PEFC ek för Krav för certifieringsorganisationer PEFC SWE 005:3 Dokumentnamn: Krav för certifieringsorganisationer Dokumenttitel: PEFC SWE 005:3 Godkänt av: Svenska PEFC Datum: 2011 01 31 Godkänt
Läs merGrönt bokslut. för skogs- och mångbruket på Stiftelsen Skånska landskaps skogar under år 2013
Sida (9) Grönt bokslut för skogs- och mångbruket på Stiftelsen Skånska landskaps skogar under år ======================================================== Grönt bokslut för skogsbruket på Stiftelsen Skånska
Läs merRamavtal mellan Skogsägare och Skogsentreprenör (t.ex. avverkning och skogsvård)/köpare av avverkningsrätt
Framtagen av: Martin Persson Ledningshandbok kapitel: 4. Medlemsdokument Godkänd av: Johan Roos Dokument: 404. Ramavtal mellan skogsägare och skogsentreprenör Version / releasedatum: 2016-09-15 Ramavtal
Läs merRutiner och plan för miljörevisioner
Rutiner och plan för miljörevisioner Beslut: Miljörådets ordförande 2018-02-13 Reviderad: - Dnr: HDa 1.2-2018/307 Gäller fr o m: 2018-02-13 Relaterade dokument: Miljö- och hållbarhetsmål för Högskolan
Läs merJämtlands läns landsting. Erfarenheter från miljöledninssystem och certifieringen, registreringen. Jonas Pettersson Miljökoordinator
Jämtlands läns landsting Erfarenheter från miljöledninssystem och certifieringen, registreringen Jonas Pettersson Miljökoordinator Certifiering Första landstinget i Europa att certifieras enligt ISO 14
Rapportdatum 2006-06-21 375000 1 (5 ) Kopia till SP-Certifiering Box 857 501 15 BORÅS universitet Box 100 405 30 GÖTEBORG Rapport från uppföljande revision Certifikat Certifikatsnamn Standard/kravdokument
Läs merInternrevision miljö- och kvalitet - enligt ISO och ISO 9001
Internrevision miljö- och kvalitet - enligt ISO 14001 och ISO 9001 Göteborgs Stads Upphandlings AB Anna Lundeen anna.lundeen@canea.se 2016-05-17 Packhusgatan 6 SE-411 13 Göteborg Folkungagatan 49 SE-116
Svenska PEFC ek för Krav för certifieringsorganisationer PEFC SWE 005:3 VER 1.4 2011 2016 Innehållsförteckning 1. Inledning... 3 2. Scope... 3 3. Krav för certifieringsorgan... 3 3.1 Ackreditering... 3
Läs merUtfärdare Datum Beteckning Sida RISE Research Institutes of Sweden AB Certification Box BORÅS
Utfärdare RISE Research Institutes of Sweden AB Certification Box 857 501 15 BORÅS 2018-10-15 567600 1 (5) Er referens Karin Wallin Sveriges Lantbruksuniversitet, Skara Box 234 532 23 SKARA Revision, 2018-10-10--2018-10-12
Läs merRamavtal certifieringsefterlevnad inom kommunal verksamhet (Oftast arbeten av mindre omfattning)
Ramavtal (Oftast arbeten av mindre omfattning) 1. Parter Beställare: Skogligt certifierad avdelning/enhet inom kommunen Avdelning / enhet Kontaktperson Adress Telefon Postnummer Ort Utförare: Utförarande
Läs merRevisionen omfattar. Revisionspersonal Ort Datum Dagar Dagens guide. Uppsala, Sveriges Lantbruksuniversitet, Mark- Vatten- Miljöcentrum, Box 7014
1 (7) Revisionen omfattar Certifikat: Kontaktperson och telefonnr: Revisionspersonal: Revisionens huvudmål: Revisionsplanering: 5681 M Sveriges Lantbruksuniversitet, Mark- Vatten- Miljöcentrum, Institutionerna
Läs merRapport från efterrevision. Uppdragets omfattning. Revisionsresultat, avvikelser
Rapportdatum 2006-12-01 375000 1 (3 ) Kopia till SP-Certifiering Box 857 501 15 BORÅS Göteborgs universitet Box 100 401 21 Rapport från efterrevision Certifikat Certifikatsnamn Standard/kravdokument Revision/aktivitet
Läs merhttp://www.sis.se http://www.sis.se http://www.sis.se http://www.sis.se http://www.sis.se Provläsningsexemplar / Preview SVENSK STANDARD SS 62 40 70 Fastställd 2002-10-11 Utgåva 1 Ledningssystem för kompetensförsörjning
Läs merSTYRNING AV DOKUMENT OCH DATA 1. SYFTE 2. OMFATTNING 3. ANSVAR / AKTUELLTHÅLLANDE 4. BESKRIVNING (5) Tore Magnusson
3.0 2012-11-16 1(5) STYRNING AV DOKUMENT OCH DATA 1. SYFTE Att styra hanteringen av Scandinavian Medical Swedens (Scan Med) kvalitetsdokument för att säkerställa att rätt utgåva finns hos berörda (interna
Svenska PEFC ek för Svenska PEFC:s Entreprenörsstandard PEFC SWE 003:4 FÖR INTERNATIONELL GRANSKNING PEFC arbetar för ett hållbart skogsbruk med hänsyn tagen till miljö, produktion och sociala krav. PEFC-logotypen
Rapportdatum 2006-12-19 375000 1 (4 ) Kopia till SP-Certifiering Box 857 501 15 BORÅS 401 21 Rapport från uppföljande revision Certifikat Certifikatsnamn Standard/kravdokument Revision/aktivitet 3750 M
Läs merSamma krav gäller som för ISO 14001
Förordning (2009:907) om miljöledning i statliga myndigheter Relaterat till motsvarande krav i ISO 14001 och EMAS De krav som ställs på miljöledningssystem enligt EMAS är samma som ingår i ISO 14001. Dessutom
Läs merLEDNINGSSYSTEM FÖR MILJÖ. Norbergstrappan AB:s Miljöledningssystem enligt EN ISO 14001:2004 MILJÖPOLICY
LEDNINGSSYSTEM FÖR MILJÖ Norbergstrappan AB:s Miljöledningssystem enligt EN ISO 14001:2004 MILJÖPOLICY NORBERGSTRAPPAN AB 2 Företagsfakta Företagsnamn: Norbergstrappan AB Företagsadress: Svarvargatan 22,
Läs merSKOGSCERTIFIERING GENOM GRÖNT PARAPLY
Framtagen av: Martin Persson Ledningshandbok kapitel: 2. Ansluta ny medlem Godkänd av: Johan Roos Dokument: 201. Information och förberedelse inför anslutning Version / releasedatum: 2017-11-06 SKOGSCERTIFIERING
Läs merMiljöledningsnytt - nya ISO 14001 & andra nyheter
Miljöledningsnytt - nya ISO 14001 & andra nyheter EU - Näringslivet - Miljön 2005-01-26 (uppdaterad 2005-04-14) ENVIVE AB Pia M Berglund-Lundström www.envive.se Övergång till ISO 14001:2004 Förberedelsetid
Läs merRevisionen resulterade i följande antal avvikelser/förbättringsmöjligheter Standard Större avvikelser Mindre avvikelser
2014-10-19 568100 1(10) Er referens Mats Linde Kopia till SP Certifiering Box 857 501 15 BORÅS Sveriges Lantbruksuniversitet, Mark- Vatten- Miljöcentrum Box 7014 750 07 Uppsala Uppföljande revision vid
Läs merSvetsade stålkonstruktioner till broar
Publ 2004:10 Svetsade stålkonstruktioner till broar Bekräftelse av överenstämmelse 2004-01 Dokumentets datum Dokumentbeteckning 2004-01 Publikation 2004:10 Upphovsman (författare, utgivare) Sektion Bro-
Läs merJämförelse mellan miljöledningssystemen Svensk Miljöbas, ISO 14 001 och EMAS Svensk Miljöbas 3:2013
Jämförelse mellan miljöledningssystemen Svensk Miljöbas, ISO 14 001 och EMAS Krav Svensk Miljöbas ISO 14 001:2004 EMAS III 3:2013 (Kriterier utöver ISO 14 001:2004) 1. Miljöpolicy En miljöpolicy innehållande
Läs merUppdateringar kvalitetsmanual
Uppdateringar kvalitetsmanual Ytterligare uppdateringar gällande ISO/IEC 17020. Vi har nu fått feedback från Swedac och uppdaterar manualen utifrån dessa för att möta kraven i ISO/IEC 17020. Uppdaterade
Läs merVÄGLEDNING LEDNINGSSYSTEM Ansökan. Version:
VÄGLEDNING LEDNINGSSYSTEM Ansökan Version: 2016-03 - 04 Vägledning för ansökan Certifiering av ledningssystem för kvalitet (SS-EN ISO 9001:2008) Certifiering av miljöledningssystem (SS-EN ISO 14001:2004)
Läs merGrönt bokslut efter slutavverkningar och gallringar 2016
1 (40) 2017-01-04 Södra Skog Miljöavdelningen Grönt bokslut efter slutavverkningar och gallringar 2016 1. Inledning Södra gör varje år ett Grönt bokslut. Interna revisorer kontrollerar då hur drygt 150
Läs merKVALITETS- OCH MILJÖLEDNINGSSYSTEM ÖVERSIKT
Tritech_presentation_mall, 14-08-15 KVALITETS- OCH MILJÖLEDNINGSSYSTEM ÖVERSIKT Av: Förnamn Efternamn Datum: 20ÅÅ-MM-DD SYFTE MED UTBILDNINGEN Sida 2 En introduktion i ISO på Tritech Hur Tritech jobbar
Läs merABCD. Intern kontroll avseende inköp Revisionsrapport. Arvika kommun. KPMG 2011-11-15 Antal sidor: 12
ABCD Arvika kommun Intern kontroll avseende inköp Revisionsrapport KPMG 2011-11-15 Antal sidor: 12 ABCD Arvika kommun Intern kontroll avseende inköp 2011-11-15 Innehåll 1. Sammanfattning 1 2. Bakgrund
Läs merISO :2015 4: Ledarskap, ansvar och delaktighet
Jämförelse mellan miljöledningssystemen Svensk Miljöbas och ISO 14 001 Krav Svensk Miljöbas ISO 14 001:2015 4:2017 1. Ledarskap, ansvar och delaktighet Roller, ansvar och befogenheter 2. Organisationens
Läs merRevisionsrapport. Omcertifieringsrevision och övertag av certifikat. 4 dgr enligt Treårsplan 2016-04-25-28
Företag: Danderyds Sjukhus AB Certifikatnummer: 14001-0263 Standard: ISO 14001:2004 Datum: 2015-04-20 2015-04-27 Revisionsrapport 1 REVISIONSINFORMATION Aktivitet (typ av revision) Revisionens mål, kriteria