Revisionsrapport. DEL1: GRUNDLÄGGANDE UPPGIFTER - REVISION Företag: Moelven Skog AB Certifikatnr: , , 26472

Download "Revisionsrapport. DEL1: GRUNDLÄGGANDE UPPGIFTER - REVISION Företag: Moelven Skog AB Certifikatnr: 1417292, 1700162, 26472"

1 GT002, rev. 2 Document # GF Release Date: 13/08/2008 Sid 1 av 6 DEL1: GRUNDLÄGGANDE UPPGIFTER - REVISION Företag: Moelven Skog AB Certifikatnr: , , Revisionskriterium: PEFC Council och Svenska PEFC Revisionsdatum: /06 Teknisk Dokument 2 m tillämpningskrav Annex , SS-EN ISO 9001:2008, SS-EN ISO 14001:2004 Aktivitet Reviderad(e) plats(er) och skift Revisionens mål och omfattning Företagsdokumentation som denna revision grundas på(manual, osv.) Omcertifiering Enligt bifogad revisionsplan Enligt bifogad revisionsplan Miljö- och kvalitetshandbok för Moelven Skog AB med underliggande dokument Revisionsledare Nils Stiernman Revisionsdag(ar): 4 dagar Revisor (ev.) Jörgen Hedeås Revisionsdag(ar): 2 dagar Preliminärt datum för nästa revision (plats(er), skift och processer) Planeras till oktober 2012 DEL 2: REVISIONSLEDARENS REKOMMENDATION Med denna omcertifiering påbörjas en ny 3-årscykel av uppföljande revisioner. Resultatet av denna revision och den gångna perioden då hela ledningssystemet och alla processer har granskats visar att verksamheten har styrts så att förbättringar har uppnåtts för flera av miljö- och kvalitetsmålen. Nio mindre avvikelser konstaterades vid revisionen. Omcertifiering rekommenderas efter det att handlingsplan inkommit och accepterats. Handlingsplan inklusive orsaksanalys skall vara oss tillhanda inom 30 kalenderdagar räknat från det avslutande mötet. Korrigerande åtgärder ska genomföras inom 90 dagar från avslutande mötet. DEL 3: REVISIONSTEAMETS SAMMANFATTNING AV REVISIONENS RESULTAT OCH IDENTIFIERADE OMRÅDEN FÖR FÖRBÄTTRING Organisation och scope för certifikaten Detta är den första revisionen som genomförts för alla standarderna efter att företagets organisation utökats genom sammanslagning med en region hos annan virkesorganisation, vilken därefter avvecklats. Företaget är nu organiserat med ett huvudkontor, två regioner med totalt fyra distrikt för virkesinköp, funktioner för ekonomi/administration samt logistik/transport. I samband med denna revision utökas scopet för miljö- och kvalitetsledningssystemen till hela organisationen. Scopet för kvalitetsledningssystemet omfattar dock inte verksamheten i Norge. Scopet för PEFC skogsverksamhet omfattar sedan tidigare hela verksamheten. Ledningssystemet och Ledningens ansvar Ledningssystemet finns nu tillgängligt för alla medarbetare via gemensam server. Systemet bedöms motsvara de krav som standarderna kräver utom på de punkter som anges nedan och för vilka avvikelser utfärdats. Miljö- och kvalitetspolicyn samt åtagandet mot PEFCs krav har bekräftats i Ledningens genomgång och dessa policies bedöms motsvara standardernas krav. Miljöaspekterna i verksamheten har gåtts igenom utan förändringar. Aspekterna är i huvudsak knutna till aktiviteterna avverkning och skogsvårdsåtgärder samt till drift av tunga fordon vid avverkning och transport av virke till industrin.

2 GT002, rev. 2 Document # GF Release Date: 13/08/2008 Sid 2 av 6 Miljö- och kvalitesmålen samt målen för PEFC har uppdaterats för att gälla hela organisationen. Exempel på nya mål för innevarande period är mål för antalet nya gröna planer för skogsbruk, ett mål som förväntas leda till ökat antal miljöanslutna (PEFC-anslutna) skogsägare. Antalet mål har utökats genom införande av styrkort med parametrar inom ett antal områden. En förbättringsmöjlighet är att samla all uppföljning av mål och prestanda i samma system. Detta underlättar kommunikation och återföring till alla medarbetare om uppnådda prestanda i verksamheten. Utfallen för alla målen i den nya organisationen är ännu osäkra p.g.a. begränsad historik. För Moelven Skog Väst har utvecklingen för målen under den gångna 3-årsperioden utvecklats i huvudsak väl. Vid denna revision och i den interna revisionen i form av Grönt Bokslut 2010 framgår att det finns brister i antalet naturvärdesträd/generationsträd som lämnas vid föryngringsavverkning. För detta har en avvikelse meddelats. En mätning av kundnöjdheten hos skogsentreprenörer planeras ske i enkätform innan årsskiftet 2011, under 2010 har kundnöjdheten bland skogsägare (leverantörer) gjorts via enkät. Ledningens genomgång har hållits och motsvarar de krav som ställs väl. Ledningen har bedömt att ledningssystemet fungerar väl och är ändamålsenligt. Laggenomgången har följt de fastlagda rutinerna, med listning och tolkning av lagar och föreskrifter i verktygen Regelrätt Skogsbruk och Lovdata för verksamheten i Norge. Lagefterlevnaden har utvärderats och dokumenterats i protokollet från Ledningens genomgång daterad Förbättringsarbetet De interna revisionerna planeras och genomförs motsvarande kraven utom för verksamheten i Norge för vilket en avvikelse konstaterats. Korrigerande åtgärder till tre mindre avvikelser från föregående revision gicks igenom med gott resultat och de kunde därmed stängas. För en av avvikelserna hade korrigerande åtgärder endast delvis haft avsedd verkan och en ny avvikelse konstaterades för bristen. Registret för spontana avvikelser och klagomål från externa intressenter förs väl och stickprov visade att avvikelserna hanterats på avsett sätt. Vid granskning ute på distrikten konstaterades bristande kännedomen om att rapporterade avvikelser skall föras vidare till sammanhållande för miljö- och kvalitet. Detta behöver förbättras. Verksamheten Inköpskontoret Sysslebäck Ansvarsfördelningen är bra definierad och väl inarbetad. Planeringsmöten hålls regelbundet mellan inköpare och produktionsansvarig. Alla inköpare har kurs i naturvärdesbedömning och den nyligen genomförda kursen i vattenvård. Hjälpmedlet för relevanta lagar och föreskrifter, Regelrätt skogsbruk, fanns tillgängligt på intranätet. Även instruktionerna och blanketterna för tecknande av PEFC-avtal fanns lättillgängligt på intranätet. Ett stickprov gjordes av flödet från tecknande av virkeskontrakt till slutredovisat med ett bra resultat. Återrapportering av traktdirektiv fungerar nu bra. Strukturerade uppföljningar görs nu löpande av apteringsutfallet. Detta är även betalningsgrundande för entreprenörerna. Utbildningsdagar har nyligen genomförts med entreprenörerna. En gallring och en större slutavverkning besöktes under revisionen. Föredömlig miljöhänsyn var tagen i objekten. I slutavverkningen var också bra hänsyn tagen till en nyckelbiotop inom avverkningen. Fältverksamheten och inköpskontoret Norge Organisation med fördelning av ansvar och befogenheter är bra beskrivet i ledningssystemet och väl inarbetat i verksamheten. Introduktion av nya medarbetare sker på ett strukturerat och bra sätt. Registret för de anslutna skogsägarna och rutinen för intern revision av dessa uppfyller ej kraven i det uppdaterade dokumentet från Norsk Akkreditering (NA Doc ) Avvikelse och förbättringssystemet fungerar tillfredsställande. Identifiering av- och utvärdering av uppfyllelse av de lagar som är relevanta för den Norska verksamheten behöver förbättras. I Norge har det uppdagats att det under den senaste 10-års perioden avverkats många nyckelbiotoper. Norska PEFC har gått ut med krav och riktlinjer om att alla skogsbruksaktörer skall göra en inventering om i vilken grad detta har skett i respektive företag. Moelven Skogs inköpare i Norge tillämpar föredömligt förvareanalys vid varje avverkning. Risken för

3 GT002, rev. 2 Document # GF Release Date: 13/08/2008 Sid 3 av 6 att det avverkats nyckelbiotoper hos Moelven Skogs skogsägare är därmed liten. Moelven Skog bör ändå fastställa om kravet från Norska PEFC ändå gäller för företaget. Virket från företagets avverkningar i Norge som går till Sverige redovisas i PEFC volymberäkningar för Moelven Skog. Det virke som levereras inom Norge går genom Moelven Virke med eget redovisningsnummer. Det senare granskades vid revisionen med tillfredsställande resultat. Transporterna av det Norska virket sker med certifierade logistikföretag. Moelven Skog skall godkänna de skogsentreprenörer som utför åtgärder hos de anslutna skogsägarna. Någon form av fortsatt leverantörsbedömning eller intern revision bör ske av dessa. För de skogsägare som själva organiserar skogsbruksåtgärderna behöver företaget förtydliga att dessa skall vara godkända av Moelven Skog. De interna revisionerna av skogsägarna i Norge sker genom besök i utförda avverkningar och utförs på ett bra sätt av en kompetent revisor. Detta uppfyller ändå ej helt kraven i det uppdaterade dokumentet NA Doc. 53 från Norsk Akkreditering. Inköpskontoren i Tibro, Örebro och Torsby En genomgång med inköparna visade att verktygen för att skapa traktdirektiv och kartskiss fungerar väl. Utfärdade traktdirektiv har i varierande grad instruktioner om bl.a. naturvård och miniminivån behöver höjas på några håll. Inköparna har med något undantag nyligen gått utbildning eller återutbildning i naturvärdesbedömning och flera har nyligen vidareutbildats rörande vattenvård. Rollen som ombud för miljöanslutning av skogsägarnas skogsareal till PEFC har haft låg prioritet. Flertalet inköpare har inte anslutit någon skogsägare under senaste året. Företagets mål att ansluta mer areal är inte kommunicerat som ett angeläget mål ut i organisationen. Tillgänglig planläggarkapacitet varierar kraftigt mellan inköpskontoren. Maskinentreprenörerna anlitas i Tibro utan ramavtal eller kontrakt. På så sätt försäkrar sig företaget inte om att PEFCs sociala krav rörande företagshälsovård etc. för anställda hos entreprenören tillämpas. En avvikelse har utfärdats för detta. Entreprenörernas återrapportering efter åtgärd är inte ifyllda vid inköpskontoret i Tibro, vilket behöver förbättras. Gemensamt för kontoren i Tibro, Örebro och Torsby är att en riskbedömning som fyller PEFCs krav vid köp av leveransvirke från ej certifierade inte genomförs. En avvikelse har utfärdats för detta. Ett tjugotal skogsbruksåtgärder, flertalet av dem föryngringsavverkningar, granskades i fält på de tre inköpskontoren. Framhållas skall några mycket väl utförda gallringar och en mycket väl genomförd föryngringsavverkning som granskades i Örebro. Vid inköpskontoret i Torsby granskades tre slutavverkningar där samtliga hade undermål vad gäller naturvärdesträd/generationsträd. Vid en av dem hade ett antal dåliga vägval vid skotning över ett surdråg och avverkning samt skotning alltför nära blöt hänsynsyta medfört stora körskador som hade kunnat undvikas. Dessutom hade flera snitslade naturvärdesträd vid ett av objekten avverkats. Utbildningsinsatser och feed-back till berörda maskinlag behöver förbättras. Distriktskontoret i Örebro och Norra Värmland Verktygen för uppföljning och redovisning av produktionsmål på distriktsnivå bedöms som väl utvecklade och utfallen är lätta att kommunicera. Kännedomen om hur avvikelserapporter och externa klagomål (t.ex. miljöincidenter) ska hanteras och bevaras inom organisationen brister och behöver förbättras. Det kunde vid revisionen inte helt klarläggas vem eller vilka inom företaget som ansvarar för att alla entreprenörer som anlitas har PEFC-bevis eller certifikat. Detta behöver säkerställas. PEFC redovisning PEFC kontona hanteras i den nya organisationen i Ed enligt tidigare modell i Moelven Skog Väst. Den konkreta granskningen mot verifikaten för köpta och sålda volymer certifierad vara av de olika produktgrupperna kommer att göras på plats i Ed inom fyra veckor efter denna revision av tids- och logistikskäl i samband med revision av spårbarheten.

4 GT002, rev. 2 Document # GF Release Date: 13/08/2008 Sid 4 av 6 Logistik och transporter Denna del av verksamheten har berörts i hög grad i den utökade organisationen sedan föregående revision. Ett antal mål har definierats via styrkort för parametrar som leverans- och volymprecision för leveranserna till industri. Uppföljning av utfall mot mål görs månadsvis, men historiken saknas ännu för att meningsfullt kunna bedöma utvecklingen av prestanda. De miljökrav och andra krav som ställs på leverantörerna av transporter i samband med upphandling bedöms motsvara kraven. Metodiken att minska miljöbelastningen och förbättra ekonomin i transporterna genom lägesbyten med andra virkesorganisationer bedöms ha betydligt större potential än att enbart arbeta med ökad returtransportandel för timmertransporterna. Utvecklingen av detta område kommer att följas upp vid kommande externa revisioner. DEL 4: UTTALANDE OM TILLFÖRLITLIGHETEN HOS DE INTERNA REVISIONERNA De interna revisionerna planeras och genomförs enligt en fastställd plan. Avvikelser konstateras och korrigerande åtgärder vidtas och följs upp motsvarande kraven. Rutinen för intern revision av skogsägare i Norge fungerar dock inte tillfredsställande vilket har medfört en avvikelse. DEL 5: IAKTTAGELSER (INTERTEKS) Se bifogade iakttagelser Stor avvikelse konstaterad Stor avvikelse avhjälpt Mindre avvikelse konstaterad Mindre avvikelse avhjälpt Antal öppna avvikelser Tidigare aktivitet Nuvarande aktivitet Möjligheter till förbättring har identifierats DEL 6: GRUNDLÄGGANDE UPPGIFTER CERTIFIKAT Organisationens namn (identiskt med namnet på certifikatet) Certifieringens omfattning (scope) Registrerade uppgifter Moelven Skog AB Moelven Skog AB, Region Väst: Virkesanskaffning och logistik åt ägarföretagen och därmed förekommande skogsverksamhet Spårbarhetscertifikat för virkesanskaffning och logistik åt ägarföretagen och därmed förekommande skogbruksverksamhet och spårbarhet (CoC) Förändringar noterade under granskningen Certifieringen motsvarar PEFC typ nr. 31 Spårbarhetscertifikat virkeshandel

5 GT002, rev. 2 Document # GF Release Date: 13/08/2008 Sid 5 av Moelven Skog AB, Region Väst: Virkesanskaffning och logistik åt ägarföretagen och därmed förekommande skogsverksamhet. Plats(er) som certifieringen omfattar Ed och Edane Ed och Edane Ed och Edane Verksamheter, plats(er) osv. som inte ingår i omfattningen (scope) Verksamheten inom Norge Produktlinje(r) Godkänd(a) uteslutning(ar) Certifikatets/-ens giltighetstid , , Uppföljningsintervall var 12:e månad Antal anställda 65 Kontaktperson hos företaget Kjell-Åke Åslund Adress Box Ed SWEDEN E-postadress kjell-ake.aslund@moelven.com Om svaret är på någon av ovanstående, notera ändringen på GF113 (Change Notice). Beskriv också planerade förändringar i verksamheten/systemet och när dessa beräknas vara slutförda. DEL 7: BEKRÄFTELSE AV GENOMFÖRD REVISION Rapportdatum: Namn Revisionsledare Nils Stiernman (Denna del kan undertecknas om någon av parterna så önskar) Namn Företagets representant Kjell-Åke Åslund DISTRIBUTIONSLISTA Elektronisk rapport till huvudkontoret Elektronisk rapport till kund Intertek Semko Certification AB Box Kista Besöksadress: Torshamnsgatan 43, Kista, Stockholm Tel:

6 GT002, rev. 2 Document # GF Release Date: 13/08/2008 Sid 6 av 6

Revisionsrapport. DEL1: GRUNDLÄGGANDE UPPGIFTER - REVISION Företag: Moelven Skog AB Certifikatnr: 1417292, 1700162, 1701082, 26472

Revisionsrapport. DEL1: GRUNDLÄGGANDE UPPGIFTER - REVISION Företag: Moelven Skog AB Certifikatnr: 1417292, 1700162, 1701082, 26472 GT002, rev. 2 Document # GF103-6.1 Release Date: 13/08/2008 Sid 1 av 5 DEL1: GRUNDLÄGGANDE UPPGIFTER - REVISION Företag: Moelven Skog AB Certifikatnr: 1417292, 1700162, 1701082, 26472 Revisionskriterium:

Revisionsrapport. Dokumentgranskning ingår. Siljan Skog Spårbarhetssystem

Revisionsrapport. Dokumentgranskning ingår. Siljan Skog Spårbarhetssystem GT002, rev. 2 Document # GF103-6.1 Release Date: 13/08/2008 Sid 1 av 6 DEL1: GRUNDLÄGGANDE UPPGIFTER - REVISION Företag: Siljan Skog AB (Mulitsite) Certifikatnr: 1700831 Revisionskriterium: PEFC ST 2002:2013

Revisionsrapport. SMF Ledningssystem

Revisionsrapport. SMF Ledningssystem GT002, rev. 2 Document # GF103-6.1 Release Date: 13/08/2008 Sid 1 av 5 DEL1: GRUNDLÄGGANDE UPPGIFTER - REVISION Företag: SMF Certifiering AB Certifikatnr: 1428972, 1700629 Revisionskriterium: Swedish PEFC

Revisionsrapport. DEL1: GRUNDLÄGGANDE UPPGIFTER - REVISION Företag: Norra skogsägarna ek.för Skogsavdelningen Certifikatnr: 1414370, 1700041

Revisionsrapport. DEL1: GRUNDLÄGGANDE UPPGIFTER - REVISION Företag: Norra skogsägarna ek.för Skogsavdelningen Certifikatnr: 1414370, 1700041 GT002, rev. 2 Document # GF103-6.1 Release Date: 13/08/2008 Sid 1 av 6 DEL1: GRUNDLÄGGANDE UPPGIFTER - REVISION Företag: Norra skogsägarna ek.för Skogsavdelningen Certifikatnr: 1414370, 1700041 Revisionskriterium:

Allskog SA. Revisionsrapport. Uppföljande revision 1

Allskog SA. Revisionsrapport. Uppföljande revision 1 Allskog SA Revisionsrapport Uppföljande revision 1 Grundläggande revisionsdata Kundadress: Certifikatsnummer: 1427661, 1701384 Revisionskriterium ISO 9001:2008, ISO 14001:2004, Norsk PEFC Skogsertifieringssystem

Skogsägarna Norrskog Ek. För. Revisionsrapport. Offentlig sammanfattning. Omcertifiering

Skogsägarna Norrskog Ek. För. Revisionsrapport. Offentlig sammanfattning. Omcertifiering Skogsägarna Norrskog Ek. För. Revisionsrapport Offentlig sammanfattning Omcertifiering Denna rapport inklusive allt innehåll är konfidentiellt och tillhör Intertek Grundläggande revisionsdata Kundadress

Skogsägarna Mellanskog Ek. För. Revisionsrapport. Offentlig sammanfattning. Omcertifiering

Skogsägarna Mellanskog Ek. För. Revisionsrapport. Offentlig sammanfattning. Omcertifiering Skogsägarna Mellanskog Ek. För. Revisionsrapport Offentlig sammanfattning Omcertifiering Denna rapport inklusive allt innehåll är konfidentiellt och tillhör Intertek Grundläggande revisionsdata Kundadress

Nortømmer AS. Revisionsrapport. Uppföljande revision 1. Denna rapport inklusive allt innehåll är konfidentiellt och tillhör Intertek

Nortømmer AS. Revisionsrapport. Uppföljande revision 1. Denna rapport inklusive allt innehåll är konfidentiellt och tillhör Intertek Nortømmer AS Revisionsrapport Uppföljande revision 1 Denna rapport inklusive allt innehåll är konfidentiellt och tillhör Intertek Grundläggande revisionsdata Kundadress: Certifikatsnummer: 1427661, 1701384

Nortömmer AS. Revisionsrapport. Uppföljande revision 2

Nortömmer AS. Revisionsrapport. Uppföljande revision 2 Nortömmer AS Revisionsrapport Uppföljande revision 2 Grundläggande revisionsdata Kundadress: Certifikatsnummer: 1427661, 1701384 Revisionskriterium ISO 14001:2004, Norsk PEFC Skogsertifieringssystem 2016-01-14,

Sammanfattande Revisionsrapport

Sammanfattande Revisionsrapport SB Skog AS Sammanfattande Revisionsrapport Omcertifiering Denna rapport inklusive allt innehåll är konfidentiellt och tillhör Intertek Grundläggande revisionsdata Kundadress: Fredensvoldvegen 2 2408 Elverum

Sammanfattande Revisionsrapport SB Skog AS Sammanfattande Revisionsrapport Uppföljande revision 1 Grundläggande revisionsdata Kundadress: Fredensvoldvegen 2 2408 Elverum Certifikatsnummer: 0048860-00 Revisionskriterium: ISO 14001:2015,

Denna rapport inklusive allt innehåll är konfidentiellt och tillhör Intertek

Denna rapport inklusive allt innehåll är konfidentiellt och tillhör Intertek Denna rapport inklusive allt innehåll är konfidentiellt och tillhör Intertek Grundläggande revisionsdata Kundadress Certifikatsnummer# 1427651, 45811 Allskog SA Ingvald Ystgaardsv. 13 A Revisionskriterium

Sammanfattande revisionsrapport

Sammanfattande revisionsrapport Glommen Skog AS Sammanfattande revisionsrapport Omcertifiering Grundläggande revisionsdata Kundadress: Certifikatsnummer: 1427641, 46411 Revisionskriterium ISO 14001:2015, ISO 9001:2015, Norsk PEFC Skogsertifieringssystem

Revisionsrapport. Systemet i datorn

Revisionsrapport. Systemet i datorn Revisionsrapport GT002, rev. 2 Document # GF103-6.1 Release Date: 13/08/2008 Sid 1 av 4 DEL1: GRUNDLÄGGANDE UPPGIFTER - REVISION Revisionskriterium: ISO 14001:2004 Revisionsdatum: 2013-05-20--21 Aktivitet

Nätraälvens Virkesförsäljningsförening. Revisionsrapport. Uppföljande revision nr 1

Nätraälvens Virkesförsäljningsförening. Revisionsrapport. Uppföljande revision nr 1 Nätraälvens Virkesförsäljningsförening Revisionsrapport Uppföljande revision nr 1 Denna rapport inklusive allt innehåll är konfidentiellt och tillhör Intertek Grundläggande revisionsdata Kundadress Certifikatsnummer#

Glommen Skog SA. Revisionsrapport. Uppföljande revision 1

Glommen Skog SA. Revisionsrapport. Uppföljande revision 1 Glommen Skog SA Revisionsrapport Uppföljande revision 1 Grundläggande revisionsdata Kundadress Certifikatsnummer# 1427631 Glommen Skog SA Postboks 1329 Vestad 2405 Elverum NORWAY Revisionskriterium EN

Glommen Skog AS. Revisionsrapport. Uppföljande revision 1

Glommen Skog AS. Revisionsrapport. Uppföljande revision 1 Glommen Skog AS Revisionsrapport Uppföljande revision 1 Grundläggande revisionsdata Kundadress Certifikatsnummer# 1427641, 46411 Glommen Skog AS Postboks 1329 Vestad 2405 Elverum NORWAY Revisionskriterium

Siljan Skog AB. Revisionsrapport. Omcertifiering

Siljan Skog AB. Revisionsrapport. Omcertifiering Siljan Skog AB Revisionsrapport - Omcertifiering Denna rapport inklusive allt innehåll är konfidentiellt och tillhör Intertek Grundläggande revisionsdata Kundadress Certifikatsnummer# 1700831 Siljan Skog

SMF Certifiering AB. Denna rapport inklusive allt innehåll är konfidentiellt och tillhör Intertek

SMF Certifiering AB. Denna rapport inklusive allt innehåll är konfidentiellt och tillhör Intertek SMF Certifiering AB Denna rapport inklusive allt innehåll är konfidentiellt och tillhör Intertek Grundläggande revisionsdata Kundadress Certifikatsnummer# 1428972, 1700629 SMF Certifiering AB Tyska Brinken

Siljan Skog AB. Revisionsrapport. Omcertifiering. Denna rapport inklusive allt innehåll är konfidentiellt och tillhör Intertek

Siljan Skog AB. Revisionsrapport. Omcertifiering. Denna rapport inklusive allt innehåll är konfidentiellt och tillhör Intertek Siljan Skog AB Revisionsrapport Omcertifiering Denna rapport inklusive allt innehåll är konfidentiellt och tillhör Intertek Grundläggande revisionsdata Kundadress: Certifikatsnummer: 1700579, 1700831 Siljan

Skogscertifiering Prosilva AB. Revisionsrapport. Uppföljande revision nr 1

Skogscertifiering Prosilva AB. Revisionsrapport. Uppföljande revision nr 1 Skogscertifiering Prosilva AB Revisionsrapport Uppföljande revision nr 1 Denna rapport inklusive allt innehåll är konfidentiellt och tillhör Intertek Grundläggande revisionsdata Kundadress Certifikatsnummer#

Moelven Skog AB. Revisionsrapport. Uppföljande revision 1

Moelven Skog AB. Revisionsrapport. Uppföljande revision 1 Moelven Skog AB Revisionsrapport Uppföljande revision 1 Grundläggande revisionsdata Kundadress Certifikatsnummer# 1417292, 1701082, 26472 Moelven Skog AB Box 8006 650 08 Karlstad SWEDEN Revisionskriterium

Viken Skog SA. Revisionsrapport. Omcertifiering

Viken Skog SA. Revisionsrapport. Omcertifiering Viken Skog SA Revisionsrapport Omcertifiering Grundläggande revisionsdata Kundadress Certifikatsnummer 1431815, 52525, Viken Skog SA Hvervenmoveien 47 3511 Hønefoss Revisionskriterium: SS-EN ISO 9001:2008,

Skogscertifiering Prosilva AB. Revisionsrapport. Omcertifiering

Skogscertifiering Prosilva AB. Revisionsrapport. Omcertifiering Skogscertifiering Prosilva AB Revisionsrapport Omcertifiering Denna rapport inklusive allt innehåll är konfidentiellt och tillhör Intertek Grundläggande revisionsdata Kundadress Certifikatsnummer: 1428932,

SMF Certifiering AB. Revisionsrapport. Nr 1 PEFC Skogsbruk, 14001

SMF Certifiering AB. Revisionsrapport. Nr 1 PEFC Skogsbruk, 14001 SMF Certifiering AB Revisionsrapport Nr 1 PEFC Skogsbruk, 14001 Denna rapport inklusive allt innehåll är konfidentiellt och tillhör Intertek. Rapporten utfärdades 14:17 GMT den 13-Dec-2016 Kund ID#: Kund/Adress:

AT Skog SA. Revisionsrapport. Omcertifiering

AT Skog SA. Revisionsrapport. Omcertifiering AT Skog SA Revisionsrapport Omcertifiering Grundläggande revisionsdata Kundadress Certifikatsnummer 1432005 AT Skog SA Postbox 116 Sentrum 3701 Skien, Norge Revisionskriterium: SS-EN ISO 14001:2004 Norsk

Uppföljande revision 2007 - 2 Revisionens resultat och rekommendation till certifieringsinstansen Totalt noterades 4 mindre avvikelser.

Uppföljande revision 2007 - 2 Revisionens resultat och rekommendation till certifieringsinstansen Totalt noterades 4 mindre avvikelser. 1 Revisionsfakta Aktivitet Uppföljande revision Omfattning av denna revision samt avsteg från planeringen Dokument som utgör underlag för revisionen (handbok/manual) Revision i enlighet med planering (bekräftelse/revisionsplan)

Siljan Skog AB. Revisionsrapport. Omcertifiering Siljan Skog AB Revisionsrapport Omcertifiering Denna rapport inklusive allt innehåll är konfidentiellt och tillhör Intertek Grundläggande revisionsdata Kundadress Certifikatsnummer# 1700831 Siljan Skog

Denna rapport inklusive allt innehåll är konfidentiellt och tillhör Intertek Denna rapport inklusive allt innehåll är konfidentiellt och tillhör Intertek Grundläggande revisionsdata Kundadress Certifikatsnummer# 1427631, 1701103 Glommen Skog SA Postboks 1329 Vestad Revisionskriterium

Revisionsrapport. Dokumentgranskning ingår. Verksamhetssystem för Allskog SA

Revisionsrapport. Dokumentgranskning ingår. Verksamhetssystem för Allskog SA GT002, rev. 2 Document # GF103-6.1 Release Date: 13/08/2008 Sid 1 av 6 DEL1: GRUNDLÄGGANDE UPPGIFTER - REVISION Företag: Allskog SA Certifikatnr: 1427651, 45811 Revisionskriterium: EN ISO 14001:2004, EN

Orana AB. Revisionsrapport. Uppföljande revision nr 2. Denna rapport inklusive allt innehåll är konfidentiellt och tillhör Intertek

Orana AB. Revisionsrapport. Uppföljande revision nr 2. Denna rapport inklusive allt innehåll är konfidentiellt och tillhör Intertek Orana AB Revisionsrapport Uppföljande revision nr 2 Denna rapport inklusive allt innehåll är konfidentiellt och tillhör Intertek Grundläggande revisionsdata Kundadress: Certifikatsnummer: 37790 Ö Storgatan

VAD ÄR KVALITET? Röntgenveckan 2014-09-09 Monica Kasevik

VAD ÄR KVALITET? Röntgenveckan 2014-09-09 Monica Kasevik VAD ÄR KVALITET? Verksamhetsförbättring Kvalitetskontroll är allt som görs EFTER Kvalitetsstyrning är allt som görs för att säkra kvaliteten i ett pågående arbete, dvs NU Kvalitetssäkring är allt som görs

Revisionen resulterade i följande antal avvikelser/förbättringsmöjligheter. avvikelser. SS-EN ISO 14001:2004 3 1 PEFC SWE 003:3 Entreprenörsstandard

Revisionen resulterade i följande antal avvikelser/förbättringsmöjligheter. avvikelser. SS-EN ISO 14001:2004 3 1 PEFC SWE 003:3 Entreprenörsstandard 2014-02-13 425000 1(6) Er referens Claes Axelsson Kopia till SP Certifiering Box 857 501 15 BORÅS Västra Svealands Virkesfrakt AB Box 2018 650 02 KARLSTAD Uppföljande revision 2014-02-04--05 Resultat Företagets

Krav vid Gruppcertifiering

Krav vid Gruppcertifiering Svenska PEFC ek för Krav vid Gruppcertifiering PEFC SWE 004:3 VER 1.5 2011 2016 Innehåll 1. Introduktion... 3 2 Omfattning... 4 3 Skogsbrukscertifiering i grupp... 4 3.1 Paraplyorganisation för skogsbrukscertifiering

Bilaga A Checklista vid leverantörsbedömning SIDA 1AV 11

Bilaga A Checklista vid leverantörsbedömning SIDA 1AV 11 ENHET: DATUM: Bilaga A REVISOR: SIGNATUR: SIDA 1AV 11 Kvalitet: Frågorna nedan grundar sig på kraven i SS-EN ISO 9001:2000. OBS! Stickprov. AVSER FRÅGOR OK ANM. KOMMENTARER KAPITEL 4.1 Finns organisationens

Krav vid Gruppcertifiering

Krav vid Gruppcertifiering Svenska PEFC ek för Krav vid Gruppcertifiering PEFC SWE 004:3 VER 1.4 Borttaget: Vägledning för Gruppcertifiering Borttaget: VER 1.3 2011 2016 Innehåll 1. Introduktion... 3 2 Scope... 4 3 Skogsbrukscertifiering

Svensk Kvalitetsbas kravstandard (1:2016)

Svensk Kvalitetsbas kravstandard (1:2016) Svensk Kvalitetsbas kravstandard (1:2016) 1. Utfärdare 2. Revisorer 3. Verksamheter Antagen den 25 augusti 2016 www.svenskkvalitetsbas.se 1 INNEHÅLL Inledning... 3 Syfte med standarden... 3 Föreningens

Krav vid Gruppcertifiering

Krav vid Gruppcertifiering Svenska PEFC ek för Krav vid Gruppcertifiering PEFC SWE 004:3 Innehåll 1. Introduktion... 3 2 Omfattning... 4 3 Skogsbrukscertifiering i grupp... 4 3.1 Paraplyorganisation för skogsbrukscertifiering i

Krav Svensk Kvalitetsbas 1:2016 ISO 9 001:2015 Sammanfattning av hur motsvarar kraven i SKB kraven i ISO Ledarskap, ansvar och delaktighet

Krav Svensk Kvalitetsbas 1:2016 ISO 9 001:2015 Sammanfattning av hur motsvarar kraven i SKB kraven i ISO Ledarskap, ansvar och delaktighet Jämförelse mellan kvalitetsledningssystemen Svensk Kvalitetsbas och ISO 9001 Sammanfattning av jämförelse + eventuell bild Likvärdigt i SKB Liknande i SKB Andra krav i SKB Krav Svensk Kvalitetsbas 1:2016

Svensk Kvalitetsbas kravstandard (2:2019) 1. Utfärdare 2. Revisorer 3. Verksamheter. Antagen den 15 maj 2019

Svensk Kvalitetsbas kravstandard (2:2019) 1. Utfärdare 2. Revisorer 3. Verksamheter. Antagen den 15 maj 2019 Svensk Kvalitetsbas kravstandard (2:2019) 1. Utfärdare 2. Revisorer 3. Verksamheter Antagen den 15 maj 2019 www.svenskkvalitetsbas.se 1 INNEHÅLL INLEDNING... 3 Syfte med standarden... 3 Föreningens ska

Vägledning för Gruppcertifiering

Vägledning för Gruppcertifiering Svenska PEFC ek för Vägledning för Gruppcertifiering PEFC SWE 004:3 VER 1.2 2011 2016 Innehåll 1. Introduktion... 3 2 Scope... 4 3 Skogsbrukscertifiering i grupp... 4 3.1 Paraplyorganisation för skogsbrukscertifiering

Skogsstyrelsen REVISIONSRAPPORT. Re-certification

Skogsstyrelsen REVISIONSRAPPORT. Re-certification Re-certification 0 Kund ID#: Kund/Adress: CMPY-038292 Vallgatan 8 SE - 551 83 Jönköping Revisionskriterium: ISO 14001:2015, Svenskt PEFC certifieringssystem för uthålligt skogsbruk v.3 Revisionsaktivitet:

Svenska PEFC:s krav för direktcertifiering och certifiering i grupp

Svenska PEFC:s krav för direktcertifiering och certifiering i grupp Svenska PEFC ek för Svenska PEFC:s krav för direktcertifiering och certifiering i grupp PEFC SWE 004:4 Publik konsultation 2015-11-09 2016-01-11 PEFC arbetar för ett hållbart skogsbruk med hänsyn tagen

Grönt bokslut efter slutavverkningar och gallringar samt skogsrevision av PEFC och FSC-certifierade fastigheter 2013

Grönt bokslut efter slutavverkningar och gallringar samt skogsrevision av PEFC och FSC-certifierade fastigheter 2013 1 1 (12) Dokumentet upprättat 140110 Beteckning Tjänsteställe, handläggare Södra Skog/Miljöavdelningen Gustaf Aulén Senast uppdaterat 140123 Grönt bokslut efter slutavverkningar och gallringar samt skogsrevision

Revisionsrapport DEL 3: REVISIONSTEAMETS SAMMANFATTNING AV REVISIONENS RESULTAT OCH IDENTIFIERADE OMRÅDEN FÖR FÖRBÄTTRING

Revisionsrapport DEL 3: REVISIONSTEAMETS SAMMANFATTNING AV REVISIONENS RESULTAT OCH IDENTIFIERADE OMRÅDEN FÖR FÖRBÄTTRING GT002, rev. 2 Document # GF103-6.1 Release Date: 13/08/2008 Sid 1 av 5 DEL1: GRUNDLÄGGANDE UPPGIFTER - REVISION Företag: Danderyds Sjukhus AB Certifikatnr: 1415451 Revisionskriterium: SS-EN ISO 14001:2004

Revision, Falun (Bergvik Skog Öst AB), hösten 2016

Revision, Falun (Bergvik Skog Öst AB), hösten 2016 2016-12-09 5790+5813 1(9) Er referens Moa Ullén Kopia till SP Certifiering Box 857 501 15 BORÅS Bergvik Skog AB Trotzgatan 25 791 71 FALUN Revision, Falun (Bergvik Skog Öst AB), hösten 2016 Resultat Revisionen

Skogsstyrelsen. Revisionsrapport. Omcertifiering

Skogsstyrelsen. Revisionsrapport. Omcertifiering Skogsstyrelsen Revisionsrapport Omcertifiering Grundläggande revisionsdata Kundadress Certifikatsnummer# 1428622, 1701294 Skogsstyrelsen 551 83 Jönköping Revisionskriterium SS-EN ISO 14001:2004, Svenskt

Revisionsregler. för revision mot kraven i FR2000 Verksamhetsledning antagna av Rådet för FR2000 den

Revisionsregler. för revision mot kraven i FR2000 Verksamhetsledning antagna av Rådet för FR2000 den Revisionsregler för revision mot kraven i FR2000 Verksamhetsledning antagna av Rådet för FR2000 den 2018-10-04 1 Allmänna bestämmelser... 3 2 Revisorernas ansvar och agerande... 3 3 Genomförande av revision...

Rapport från uppföljande revision. Uppdragets omfattning. Revisionsresultat, avvikelser

Rapport från uppföljande revision. Uppdragets omfattning. Revisionsresultat, avvikelser Rapportdatum 2005-12-12 375000 1 (3 ) Kopia till SP-Certifiering Box 857 501 15 BORÅS Universitet Box 100 405 30 GÖTEBORG Rapport från uppföljande revision Certifikat Certifikatsnamn Standard/kravdokument

Datum. Revisionspersonal Ort Datum Dagar Dagens guide. Dössjonsvägen 10. Dössjonsvägen 10. Dössjonsvägen 10. Dössjonsvägen 10

Datum. Revisionspersonal Ort Datum Dagar Dagens guide. Dössjonsvägen 10. Dössjonsvägen 10. Dössjonsvägen 10. Dössjonsvägen 10 1 (10) Revisionen omfattar Certifikat: 5264 O Scanmast AB, 5264 Scanmast AB, 5264 Scanmast AB, 5264 M Scanmast AB, 5264 M Scanmast AB Kontaktperson och telefonnr: (070-300 05 37) Revisionspersonal: Revisionens

Förklarande text till revisionsrapport Sid 1 (5)

Förklarande text till revisionsrapport Sid 1 (5) Förklarande text till revisionsrapport Sid 1 (5) Kravelementen enligt standarden ISO 14001:2004 Kap 4 Krav på miljöledningssystem 4.1 Generella krav Organisationen skall upprätta, dokumentera, införa,

REVISIONSRAPPORT Datum/Date

REVISIONSRAPPORT Datum/Date REVISIONSRAPPORT Datum/Date 2004-08-26 Certifikat nr/certificate No CE 37 50 M Sida/Page 1 (6) Kopia till SP-Certifiering Box 857 501 15 BORÅS Göteborgs Universitet, Gemensamma förvaltningen Göteborgs

Glommen SA. Revisionsrapport. Uppföljande revision 2

Glommen SA. Revisionsrapport. Uppföljande revision 2 Glommen SA Revisionsrapport Uppföljande revision 2 Grundläggande revisionsdata Kundadress: Certifikatsnummer: 1427661, 1701384 Revisionskriterium ISO 14001:2004, Norsk PEFC Skogsertifieringssystem 2016-01-14,

Göteborgs universitet Intern miljörevision. Exempel på frågor vid platsbesök

Göteborgs universitet Intern miljörevision. Exempel på frågor vid platsbesök Göteborgs universitet 2007-06-26 Intern miljörevision Exempel på frågor vid platsbesök Nedan finns exempel på frågor som kan ställas vid platsbesök inom den interna miljörevisionen. Ytterligare följdfrågor

Svenska PEFC:s Entreprenörsstandard

Svenska PEFC:s Entreprenörsstandard Svenska PEFC ek för Svenska PEFC:s Entreprenörsstandard PEFC SWE 003:4 Publik konsultation 2015-11-09 2016-01-11 PEFC arbetar för ett hållbart skogsbruk med hänsyn tagen till miljö, produktion och sociala

Produktstöd - Vägledning till dokumentationskraven i SS-EN ISO 9001:2000

Produktstöd - Vägledning till dokumentationskraven i SS-EN ISO 9001:2000 Document: STG/PS K 525SV1 Produktstöd - Vägledning till dokumentationskraven i SS-EN ISO 9001:2000 SIS, Projekt Kvalitetsledning 1 1) Introduktion Produktstöd Två av de viktigaste målsättningarna i arbetet

Stockholm 24 april Till regeringen, att: statsråden Bucht och Skog

Stockholm 24 april Till regeringen, att: statsråden Bucht och Skog Stockholm 24 april 2017 Till regeringen, att: statsråden Bucht och Skog Kompletterande skrivelse till regeringen angående rådande r förbud mot att inhämta och hantera ny kunskap om nyckelbiotoper i nordvästra

Rapport från certifieringsrevision, granskning av miljöledningssystem och miljöredovisning

Rapport från certifieringsrevision, granskning av miljöledningssystem och miljöredovisning 413100 1 (3 ) Kopia till SP- Box 857 Samhällsvetenskapliga fakultetskansliet Box 720 405 30 GÖTEBORG Rapport från certifieringsrevision, granskning av miljöledningssystem och miljöredovisning Certifikat

Kvalitetsmanual. Baserat på System ISO 9001. Active Care Sverup AB

Kvalitetsmanual. Baserat på System ISO 9001. Active Care Sverup AB Kvalitetsmanual Baserat på System ISO 9001 Active Care Sverup AB Uggledalsvägen 47, 427 40 BILLDAL Tel 031-91 75 25 Fax 031-91 75 05 Org. nr. SE556388-8766 www.activecare.se info@activecare.se Sammandrag

För VF Tryck är det självklart med en verksamhet som genomsyras av miljöhänsyn. Vi ska

För VF Tryck är det självklart med en verksamhet som genomsyras av miljöhänsyn. Vi ska Miljöpolicy För VF Tryck är det självklart med en verksamhet som genomsyras av miljöhänsyn. Vi ska hushålla med resurser och i största möjliga mån använda förnybara naturresurser i vår produktion och administration

Checklista för utvärdering av miljöledningssystem enligt ISO 14001:2004

Checklista för utvärdering av miljöledningssystem enligt ISO 14001:2004 Checklista för utvärdering av miljöledningssystem enligt ISO 14001:2004 I checklistan gäller det att instämma med de påståenden som anges i listan för att vara säker på att verksamhetens miljöledningssystem

Mellan ISO 9001:2015 och ISO 9001:2008 Korrelationsmatris

Mellan ISO 9001:2015 och ISO 9001:2008 Korrelationsmatris Mellan ISO 9001:2015 och ISO 9001:2008 Korrelationsmatris ISO 9001:2015 ISO 9001:2008 1 Omfattning 1 Omfattning 1.1 Allmänt 4 Organisationens förutsättningar 4 Ledningssystem för kvalitet 4.1 Att förstå

Sida 1 (av 12) Revision 1.18. Skall-krav

Sida 1 (av 12) Revision 1.18. Skall-krav 1 (av 12) I standarden SS-EN ISO 9000:2000 förekommer ordet skall 148 gånger. I 132 gånger används skall som ett krav. I till exempel 7.4.1 anges Inköpsinformationen skall specificera den produkt som skall

Det svenska PEFC-systemet består av:

Det svenska PEFC-systemet består av: MILJÖCERTIFIKAT Skogscertifiering Certifiering innebär att någon garanterar att en produkt eller tjänst utförs enligt en angiven standard. Störst trovärdighet får certifieringen då garantin lämnas av

Korsreferenslista, bilaga till VoB Syds kvalitetshandbok (innehåller uteslutningar). Dokumenterat i VoBs kvalitetssäkring:

Korsreferenslista, bilaga till VoB Syds kvalitetshandbok (innehåller uteslutningar). Dokumenterat i VoBs kvalitetssäkring: 1/5 Korsreferenslista, bilaga till VoB Syds kvalitetshandbok (innehåller uteslutningar). SS-EN ISO 9001 VoB Syd ABs kvalitetssäkring Krav i ISO 9001 0.2 Processorientering a. förstå och uppfylla krav b.

Matriser för korrelation mellan ISO 9001:2008 och ISO 9001:2015

Matriser för korrelation mellan ISO 9001:2008 och ISO 9001:2015 Matriser för korrelation mellan ISO 9001:2008 och ISO 9001:2015 Detta dokument innehåller matriser för korrelation mellan ISO 9001:2008 och ISO 9001:2015 samt mellan ISO 9001:20015 och ISO 9001:2008. Dokumentet

Omcertifieringsrevision den 23 och 24 november 2015.

Omcertifieringsrevision den 23 och 24 november 2015. 2015-11-24 569300 1(5) Er referens Lars Norman Kopia till SP Certifiering Box 857 501 15 BORÅS Sveriges Lantbruksuniversitet, Skogsmästarskolan 739 31 Skinnskatteberg Omcertifieringsrevision den 23 och

Inga krav utöver ISO 14001

Inga krav utöver ISO 14001 Förordning (2009:907) om miljöledning i statliga myndigheter Relaterat till motsvarande krav i ISO 14001 och EMAS De krav som ställs på miljöledningssystem enligt EMAS utgår från kraven i ISO 14001. Dessutom

Processinriktning i ISO 9001:2015

Processinriktning i ISO 9001:2015 Processinriktning i ISO 9001:2015 Syftet med detta dokument Syftet med detta dokument är att förklara processinriktning i ISO 9001:2015. Processinriktning kan tillämpas på alla organisationer och alla

Krav för certifieringsorganisationer

Krav för certifieringsorganisationer Svenska PEFC ek för Krav för certifieringsorganisationer PEFC SWE 005:3 Dokumentnamn: Krav för certifieringsorganisationer Dokumenttitel: PEFC SWE 005:3 Godkänt av: Svenska PEFC Datum: 2011 01 31 Godkänt

Grönt bokslut. för skogs- och mångbruket på Stiftelsen Skånska landskaps skogar under år 2013

Grönt bokslut. för skogs- och mångbruket på Stiftelsen Skånska landskaps skogar under år 2013 Sida (9) Grönt bokslut för skogs- och mångbruket på Stiftelsen Skånska landskaps skogar under år ======================================================== Grönt bokslut för skogsbruket på Stiftelsen Skånska

Ramavtal mellan Skogsägare och Skogsentreprenör (t.ex. avverkning och skogsvård)/köpare av avverkningsrätt

Ramavtal mellan Skogsägare och Skogsentreprenör (t.ex. avverkning och skogsvård)/köpare av avverkningsrätt Framtagen av: Martin Persson Ledningshandbok kapitel: 4. Medlemsdokument Godkänd av: Johan Roos Dokument: 404. Ramavtal mellan skogsägare och skogsentreprenör Version / releasedatum: 2016-09-15 Ramavtal

Rutiner och plan för miljörevisioner

Rutiner och plan för miljörevisioner Rutiner och plan för miljörevisioner Beslut: Miljörådets ordförande 2018-02-13 Reviderad: - Dnr: HDa 1.2-2018/307 Gäller fr o m: 2018-02-13 Relaterade dokument: Miljö- och hållbarhetsmål för Högskolan

Jämtlands läns landsting. Erfarenheter från miljöledninssystem och certifieringen, registreringen. Jonas Pettersson Miljökoordinator

Jämtlands läns landsting. Erfarenheter från miljöledninssystem och certifieringen, registreringen. Jonas Pettersson Miljökoordinator Jämtlands läns landsting Erfarenheter från miljöledninssystem och certifieringen, registreringen Jonas Pettersson Miljökoordinator Certifiering Första landstinget i Europa att certifieras enligt ISO 14

Rapport från uppföljande revision. Uppdragets omfattning. Revisionsresultat, avvikelser Rapportdatum 2006-06-21 375000 1 (5 ) Kopia till SP-Certifiering Box 857 501 15 BORÅS universitet Box 100 405 30 GÖTEBORG Rapport från uppföljande revision Certifikat Certifikatsnamn Standard/kravdokument

Internrevision miljö- och kvalitet - enligt ISO och ISO 9001

Internrevision miljö- och kvalitet - enligt ISO och ISO 9001 Internrevision miljö- och kvalitet - enligt ISO 14001 och ISO 9001 Göteborgs Stads Upphandlings AB Anna Lundeen anna.lundeen@canea.se 2016-05-17 Packhusgatan 6 SE-411 13 Göteborg Folkungagatan 49 SE-116

Krav för certifieringsorganisationer Svenska PEFC ek för Krav för certifieringsorganisationer PEFC SWE 005:3 VER 1.4 2011 2016 Innehållsförteckning 1. Inledning... 3 2. Scope... 3 3. Krav för certifieringsorgan... 3 3.1 Ackreditering... 3

Utfärdare Datum Beteckning Sida RISE Research Institutes of Sweden AB Certification Box BORÅS

Utfärdare Datum Beteckning Sida RISE Research Institutes of Sweden AB Certification Box BORÅS Utfärdare RISE Research Institutes of Sweden AB Certification Box 857 501 15 BORÅS 2018-10-15 567600 1 (5) Er referens Karin Wallin Sveriges Lantbruksuniversitet, Skara Box 234 532 23 SKARA Revision, 2018-10-10--2018-10-12

Ramavtal certifieringsefterlevnad inom kommunal verksamhet (Oftast arbeten av mindre omfattning)

Ramavtal certifieringsefterlevnad inom kommunal verksamhet (Oftast arbeten av mindre omfattning) Ramavtal (Oftast arbeten av mindre omfattning) 1. Parter Beställare: Skogligt certifierad avdelning/enhet inom kommunen Avdelning / enhet Kontaktperson Adress Telefon Postnummer Ort Utförare: Utförarande

Revisionen omfattar. Revisionspersonal Ort Datum Dagar Dagens guide. Uppsala, Sveriges Lantbruksuniversitet, Mark- Vatten- Miljöcentrum, Box 7014

Revisionen omfattar. Revisionspersonal Ort Datum Dagar Dagens guide. Uppsala, Sveriges Lantbruksuniversitet, Mark- Vatten- Miljöcentrum, Box 7014 1 (7) Revisionen omfattar Certifikat: Kontaktperson och telefonnr: Revisionspersonal: Revisionens huvudmål: Revisionsplanering: 5681 M Sveriges Lantbruksuniversitet, Mark- Vatten- Miljöcentrum, Institutionerna

Rapport från efterrevision. Uppdragets omfattning. Revisionsresultat, avvikelser

Rapport från efterrevision. Uppdragets omfattning. Revisionsresultat, avvikelser Rapportdatum 2006-12-01 375000 1 (3 ) Kopia till SP-Certifiering Box 857 501 15 BORÅS Göteborgs universitet Box 100 401 21 Rapport från efterrevision Certifikat Certifikatsnamn Standard/kravdokument Revision/aktivitet

http://www.sis.se http://www.sis.se http://www.sis.se http://www.sis.se http://www.sis.se Provläsningsexemplar / Preview SVENSK STANDARD SS 62 40 70 Fastställd 2002-10-11 Utgåva 1 Ledningssystem för kompetensförsörjning

STYRNING AV DOKUMENT OCH DATA 1. SYFTE 2. OMFATTNING 3. ANSVAR / AKTUELLTHÅLLANDE 4. BESKRIVNING (5) Tore Magnusson

STYRNING AV DOKUMENT OCH DATA 1. SYFTE 2. OMFATTNING 3. ANSVAR / AKTUELLTHÅLLANDE 4. BESKRIVNING (5) Tore Magnusson 3.0 2012-11-16 1(5) STYRNING AV DOKUMENT OCH DATA 1. SYFTE Att styra hanteringen av Scandinavian Medical Swedens (Scan Med) kvalitetsdokument för att säkerställa att rätt utgåva finns hos berörda (interna

Svenska PEFC:s Entreprenörsstandard Svenska PEFC ek för Svenska PEFC:s Entreprenörsstandard PEFC SWE 003:4 FÖR INTERNATIONELL GRANSKNING PEFC arbetar för ett hållbart skogsbruk med hänsyn tagen till miljö, produktion och sociala krav. PEFC-logotypen

Rapport från uppföljande revision. Uppdragets omfattning. Revisionsresultat, avvikelser Rapportdatum 2006-12-19 375000 1 (4 ) Kopia till SP-Certifiering Box 857 501 15 BORÅS 401 21 Rapport från uppföljande revision Certifikat Certifikatsnamn Standard/kravdokument Revision/aktivitet 3750 M

Samma krav gäller som för ISO 14001

Samma krav gäller som för ISO 14001 Förordning (2009:907) om miljöledning i statliga myndigheter Relaterat till motsvarande krav i ISO 14001 och EMAS De krav som ställs på miljöledningssystem enligt EMAS är samma som ingår i ISO 14001. Dessutom

LEDNINGSSYSTEM FÖR MILJÖ. Norbergstrappan AB:s Miljöledningssystem enligt EN ISO 14001:2004 MILJÖPOLICY

LEDNINGSSYSTEM FÖR MILJÖ. Norbergstrappan AB:s Miljöledningssystem enligt EN ISO 14001:2004 MILJÖPOLICY LEDNINGSSYSTEM FÖR MILJÖ Norbergstrappan AB:s Miljöledningssystem enligt EN ISO 14001:2004 MILJÖPOLICY NORBERGSTRAPPAN AB 2 Företagsfakta Företagsnamn: Norbergstrappan AB Företagsadress: Svarvargatan 22,

SKOGSCERTIFIERING GENOM GRÖNT PARAPLY

SKOGSCERTIFIERING GENOM GRÖNT PARAPLY Framtagen av: Martin Persson Ledningshandbok kapitel: 2. Ansluta ny medlem Godkänd av: Johan Roos Dokument: 201. Information och förberedelse inför anslutning Version / releasedatum: 2017-11-06 SKOGSCERTIFIERING

Miljöledningsnytt - nya ISO 14001 & andra nyheter

Miljöledningsnytt - nya ISO 14001 & andra nyheter Miljöledningsnytt - nya ISO 14001 & andra nyheter EU - Näringslivet - Miljön 2005-01-26 (uppdaterad 2005-04-14) ENVIVE AB Pia M Berglund-Lundström www.envive.se Övergång till ISO 14001:2004 Förberedelsetid

Revisionen resulterade i följande antal avvikelser/förbättringsmöjligheter Standard Större avvikelser Mindre avvikelser

Revisionen resulterade i följande antal avvikelser/förbättringsmöjligheter Standard Större avvikelser Mindre avvikelser 2014-10-19 568100 1(10) Er referens Mats Linde Kopia till SP Certifiering Box 857 501 15 BORÅS Sveriges Lantbruksuniversitet, Mark- Vatten- Miljöcentrum Box 7014 750 07 Uppsala Uppföljande revision vid

Svetsade stålkonstruktioner till broar

Svetsade stålkonstruktioner till broar Publ 2004:10 Svetsade stålkonstruktioner till broar Bekräftelse av överenstämmelse 2004-01 Dokumentets datum Dokumentbeteckning 2004-01 Publikation 2004:10 Upphovsman (författare, utgivare) Sektion Bro-

Jämförelse mellan miljöledningssystemen Svensk Miljöbas, ISO 14 001 och EMAS Svensk Miljöbas 3:2013

Jämförelse mellan miljöledningssystemen Svensk Miljöbas, ISO 14 001 och EMAS Svensk Miljöbas 3:2013 Jämförelse mellan miljöledningssystemen Svensk Miljöbas, ISO 14 001 och EMAS Krav Svensk Miljöbas ISO 14 001:2004 EMAS III 3:2013 (Kriterier utöver ISO 14 001:2004) 1. Miljöpolicy En miljöpolicy innehållande

Uppdateringar kvalitetsmanual

Uppdateringar kvalitetsmanual Uppdateringar kvalitetsmanual Ytterligare uppdateringar gällande ISO/IEC 17020. Vi har nu fått feedback från Swedac och uppdaterar manualen utifrån dessa för att möta kraven i ISO/IEC 17020. Uppdaterade

VÄGLEDNING LEDNINGSSYSTEM Ansökan. Version:

VÄGLEDNING LEDNINGSSYSTEM Ansökan. Version: VÄGLEDNING LEDNINGSSYSTEM Ansökan Version: 2016-03 - 04 Vägledning för ansökan Certifiering av ledningssystem för kvalitet (SS-EN ISO 9001:2008) Certifiering av miljöledningssystem (SS-EN ISO 14001:2004)

Grönt bokslut efter slutavverkningar och gallringar 2016

Grönt bokslut efter slutavverkningar och gallringar 2016 1 (40) 2017-01-04 Södra Skog Miljöavdelningen Grönt bokslut efter slutavverkningar och gallringar 2016 1. Inledning Södra gör varje år ett Grönt bokslut. Interna revisorer kontrollerar då hur drygt 150

KVALITETS- OCH MILJÖLEDNINGSSYSTEM ÖVERSIKT

KVALITETS- OCH MILJÖLEDNINGSSYSTEM ÖVERSIKT Tritech_presentation_mall, 14-08-15 KVALITETS- OCH MILJÖLEDNINGSSYSTEM ÖVERSIKT Av: Förnamn Efternamn Datum: 20ÅÅ-MM-DD SYFTE MED UTBILDNINGEN Sida 2 En introduktion i ISO på Tritech Hur Tritech jobbar

ABCD. Intern kontroll avseende inköp Revisionsrapport. Arvika kommun. KPMG 2011-11-15 Antal sidor: 12

ABCD. Intern kontroll avseende inköp Revisionsrapport. Arvika kommun. KPMG 2011-11-15 Antal sidor: 12 ABCD Arvika kommun Intern kontroll avseende inköp Revisionsrapport KPMG 2011-11-15 Antal sidor: 12 ABCD Arvika kommun Intern kontroll avseende inköp 2011-11-15 Innehåll 1. Sammanfattning 1 2. Bakgrund

ISO :2015 4: Ledarskap, ansvar och delaktighet

ISO :2015 4: Ledarskap, ansvar och delaktighet Jämförelse mellan miljöledningssystemen Svensk Miljöbas och ISO 14 001 Krav Svensk Miljöbas ISO 14 001:2015 4:2017 1. Ledarskap, ansvar och delaktighet Roller, ansvar och befogenheter 2. Organisationens

Revisionsrapport. Omcertifieringsrevision och övertag av certifikat. 4 dgr enligt Treårsplan 2016-04-25-28

Revisionsrapport. Omcertifieringsrevision och övertag av certifikat. 4 dgr enligt Treårsplan 2016-04-25-28 Företag: Danderyds Sjukhus AB Certifikatnummer: 14001-0263 Standard: ISO 14001:2004 Datum: 2015-04-20 2015-04-27 Revisionsrapport 1 REVISIONSINFORMATION Aktivitet (typ av revision) Revisionens mål, kriteria