Vad är icke kognitiva förmågor

Relevanta dokument
Matris som underlag vid utvecklingssamtal

Elevers övriga förmågor i utvecklingssamtal

Elevers övriga förmågor i utvecklingssamtal

utvecklar fritidspedagog

Förväntansdokument. Hämtad från Eiraskolan. Uppdaterad:

Fritidshemmets uppdrag

Gemensamma mål för fritidshemmen i Lidingö stad

BETYG ÅRSKURS 6 ( - 9)

Lgr11 Del 4, Förtydligande av förmågorna

Förskolan Bullerbyns pedagogiska planering

Specialpedagogiska skolmyndigheten (SPSM)

Vårt uppdrag SFS 2011:130

FOKUS Fokus Plan för satsning Sjöbos förskolor, skolor och fritidshem

Betyg, bedömning och utvecklingssamtal

ENHET GUDHEM PROFIL OCH VISION

Mål för fritidshemmen i Skinnskatteberg

Bilaga 1 KVALITETSREDOVISNING. Sektor Barn och Utbildning Fritidshem

Bedömning av kunskap och för lärande i matematik

Handlingsplan för digitalisering av grundskolan för åren

Pedagogisk planering. Verksamhetsåret 2017/18. Nattis. Förskolan Lyckan

Skolans uppdrag är att främja lärande där individen stimuleras att inhämta och utveckla kunskaper och värden.

RUS modellen. Barns väg till trygghet steg för steg genom förskolan Camilla C. Lindgren - Tuula Torro Kristianstad 26 april

Handlingsplan för. Brynäs-Nynäs förskoleenhet. Förskola Hammargården 2011/2012

Bedömning för lärande

Pedagogisk planering. Verksamhetsåret 2018/19. Förskolan Lyckan. Nattis

Backstugans förskola

Bedömning i matematikklassrummet

Föräldrars livserfarenheter som resurs läxor och formativ bedömning. Max Strandberg lärare och fil dr i didaktik Stockholms universitet

Skolans organisation och värdegrund. Fil dr Ann S Pihlgren Stockholms universitet

Färentuna skola Ekerö kommun Kort version, endast sammanfattande bedömning

Kompetensprofil fritidspedagog-lärare i fritidshem

Formativ bedömning på fritids

Att undvika att det rör sig om helt separata delar Mats Burström

Syfte "Skolan ska stimulera elevernas kreativitet, nyfikenhet och självförtroende samt vilja till att pröva egna idéer och lösa problem" (Lgr11, s.

Bedömning för lärande. Folkets Hus, Sundsvall

Förskoleavdelningen. Lokal Arbetsplan för Kotten

för Havgårdens förskola

Bedömning för lärande. Träff för pedagoger i förskoleklass Sundsvalls kommun

TORPASKOLANS FRITIDSHEM

Vårt arbetssätt bygger på Läroplanen för förskolan (Lpfö98) och utbildningspolitiskt program för Lunds kommun. Här har vi brutit ner dessa mål till

Arbetsgång för åtagande i fritidshem

PLAN FÖR UTVECKLING AV FRITIDSHEM

Små barns lärande utvecklingsarbete och forskning i samspel. Skövde mars

Granbergs Förskolas plan mot diskriminering och kränkande behandling

ATT BEDÖMA UTVECKLING OCH LÄRANDE I FÖRSKOLAN. Lotta Törnblom lotta.tornblom@lararfortbildning.se

Sammanställning över diskussionsmaterialet hösten 2015

Lokal arbetsplan för Solstrålen 2013/2014. Vår vision

BETYG GYMNASIESKOLAN

Tänkandets didaktik Forskningsvåren.

Systematiskt kvalitetsarbete

Arbetsplan. Killingens förskola

Gemensam inriktning för fritidshemmen i Malung-Sälens kommun Framtagen av representanter för fritidshemmens personal

Rektor Fredrik Sundell och klasslärare Johanna Södergran Gerby skola, Vasa

Verksamhetsplan Solhaga förskola Förutsättningar. Verksamhetsidé vision. Oktober 2016 Förvaltning för livslångt lärande

Verksamhetsplan. Solhaga fo rskola Internt styrdokument

Handlingsplan för. Nya Lurbergsgården

Bedömning för lärande. Sundsvall

Elevsamtal med eleverna kring deras lärande

Lokal arbetsplan 14/15

Formativ bedömning. - några grunder. Niklas Gustafson

våga visa metodbok för observationer

Pedagogisk planering Verksamhetsåret 2018/19 Förskolan Lyckebo

Gemensamma mål för fritidshemmen i Sparsör

Kvalitetsredovisning för Bergkvara skola Läsåret 2009/2010

Årsplan Förskolan Bergmansgården 2014/15

Ett träd växer ej högre mot himlen än vad rötterna orkar bära det!

Vad är analys? Principer för analys (1) Analysen utgår från underlagen från uppföljning och utvärdering

Löddesnässkolans. Fritidshem

IUP-plan för Sofia skola

Verksamhetsplan Förskolan 2017

Tyresö kommun Förskolan Båten Lokal Arbetsplan 2013/2014

Arbetsplan för Bergkvara skola Läsåret 10/11

Hur hjälper vi eleverna få syn på sin egen förmågeutveckling? Henning Westius Förstelärare på fritidshem Botkyrka kommun

Välkommen till Löddesnässkolan Förskoleklass 2013/2014

UTBILDNINGSFÖRVALTNINGEN GRUNDSKOLEAVDELNINGEN. Skriftliga omdömen och kommentarbanker

Utvecklingssamtalet och den skriftliga individuella utvecklingsplanen

Lokal arbetsplan. Furulunds förskolor HT 2011 VT 2012

C. Stöd för lärarlagets lägesbedömning av undervisningsprocessen

Pedagogisk planering Verksamhetsåret Förskolan Björnen

Pedagogisk planering Verksamhetsåret 2018/19. Nykroppa förskola

Nu inför det nya läsåret vill vi att ni läser igenom vad som är Vikeneskolans värdegrund och samtalar med era barn om vad det innebär.

HANDLINGSPLAN. Föräldrasamverkan. För Skinnskattebergs kommuns förskolor

Plan mot diskriminering och kränkande behandling 2017

Arbetsplan för Tegnérskolans fritidshem 2014/2015

för Rens förskolor Bollnäs kommun

Avdelning Blå. Handlingsplan för Markhedens Förskola 2015/ Sid 1 (17) V A L B O F Ö R S K O L E E N H E T. Tfn (vx),

IUP-plan för Sofia skola

Kartlägg kunskaper och forma förmågor

Kvalitetsredovisning

ARBETSPLAN FÖRSKOLAN EKBACKEN

Lokal arbetsplan för förskolan i Östra Färs 2014

Pedagogisk Verksamhetsidé

Ett träd växer ej högre mot himlen än vad rötterna orkar bära det!

Bedömning i matematikklassrum

Bedömningsstödet, en beskrivning

Det här fotot av Okänd författare licensieras enligt CC BY- SA-NC

ARBETSPLAN. för föräldrasamverkan. Kap. 1. Skolans värdegrund och uppdrag

Grafisk form: Maria Pålsén 2013 Foto omslag: Amanda Sveed/Bildarkivet Foto: Pedagoger på Bockstenskolans frtidshem

VÅGA VISA kommuner i samverkan om utvärdering. Observationer inom Våga Visa. Ungefärlig tidsplan för en observation

1. Samlande uppdragsvision och lärandeavpassade förutsättningar

Transkript:

Grundskoleavdelningen Goda exempel Sida 1 (5) Vad är icke kognitiva förmågor Hämtad från Sköndals skolor och fil dr Ann S Pihlgren Uppdaterad: 2017-08-22 Det här utvecklingsmaterialet är framtaget av fritidshemspedagoger i Sköndals skolor i samarbete med pedagogikforskare Ann S Pihlgren. Materialet har arbetats fram utifrån praktiska erfarenheter, genom observationer i verksamheten och formativa samtal med elever och diskussioner där aktuell forskning granskats. Materialet är avsett att användas inför och i utvecklingssamtal. Materialet har korrelerats med Skolverkets forskningssammanställning om icke-kognitiva förmågor ( Skolverket, 2013) Notis Mer finns att läsa om exemplet i fördjupningsrummet under rubriken: Elevens övriga förmågor i utvecklingssamtal Fil dr Ann S Pihlgren med personal vid Sköndals skolors fritidshem Samordnarna mot fritidshem friplan@stockholm.se

Grundskoleavdelningen Sida 2 (5) Icke-kognitiva förmågor Utvecklas tidigt i livet men är inte ärftliga enbart.. Forskningen visar istället att förmågor som intelligens och kreativitet är resultat av kombinationer av biologiska förutsättningar men kan förvinnas och utvecklas genom tex utbildning. (Gardner 1999, Csikszentmihaly 1996) Förmågor är en del av personligheten men den är inte fix utan utvecklas och förändras med kontexten (omgivningen) (Pihlgren, 2013) Förmågor är relaterade till kunskap och kompetens men förmågan utmärks av att eleven kan överföra kunskap och kompetens till andra och nya sammanhang och miljöer(pihlgren 2013) Förmågor utvecklas i dialog. Vi samspelar först och integrerar sedan.( Vygotsky) Dialogen mellan elev och pedagog blir avgörande för att eleven ska utvecklas såsom avses i läroplanen och för att eleven ska utveckla nya praktiker och vanor( Pihlgren, 2013) Vad är icke-kognitiva förmågor? Komplicerat Saknas metoder för att mäta Saknas forskning på flera områden Lätt att hamna i karaktärsomdömen eller tillskriva eleven egenskaper Överlappar delvis de kognitiva förmågorna Skolverket (2013) varnar för alltför statiska, standardiserade mått

Grundskoleavdelningen Sida 3 (5) Formativ bedömning Framåtsyftande Om bedömningssituationen blir formativ kommer att bero på hur pedagogen väljer att förhålla sig. Utvecklingssamtalet är ett viktigt formativt tillfälle där eleven med hjälp av feed-back och dialog får en bild av sin egen utveckling och hur det fortsatta lärande ska ske ( Pihlgren,20111) Vad kan jag nu? Vad är målet? Vad är nästa steg mot målet? Formativ bedömning är ett effektivt sätt för att eleven ska lära sig bättre och snabbare ( Hattie & Timperley 2007, Have, Dixon & Watson 2008) Forskningsresultat visar att feed-back på en personlig nivå tex beröm har inte positiva effekter på lärandet. återkoppling på elevens arbetsprocess och på hur lärandet har skett visar sig vara mest effektivt. Eleven lär sig när de får hjälp att se hur de kan lyckas bättre med arbetsprocessen eller vad som saknas för att nå målet

Grundskoleavdelningen Sida 4 (5) I det här materialet har fyra kriterier definierats. Utifrån forskning om respektive kriterier har en matris med kännetecken sammanställts för att underlätta för pedagogen att genomföra och analysera observationer samt en elevguide för att hjälpa pedagogen att ställa öppna och utvecklande frågor i dialogen mellan elev och pedagog.. Relationell förmåga (Wrethander) Elevers relationsarbete innehåller inneslutningar och uteslutningar, konflikter uppstår Kreativ förmåga (Csikszentmihaly, Lindström) vara uthållig, använder sig av förebilder, kan Undersökning genom att experimentera, identifiera frågor, pröva nya lösningar, ta risker och självvärdera sitt arbete och kan arbeta självständigt Demokratisk förmåga (Pihlgren, Orellana) Dialogiska förmågor som lyssna, säga sin åsikt, stå för sin åsikt osv Förmåga till lärande Självdisciplin, förmåga till självvärdering, komma förberedd, kunna arbeta uthålligt och avsluta

Grundskoleavdelningen Sida 5 (5)