Vad gör en entreprenör? 1/7

Relevanta dokument
Betydelsefulla entreprenörer Lektionsmaterial för årskurs 7-9

Lektionshandledning #102. Fördjupning skatt... 1/5

LEKTION 3: PROJEKTARBETE I ETT TEKNIKFÖRETAG

OBS! Läraren skall inte ta ställning, försök vara objektiv och hjälp eleverna att själva hitta sin ståndpunkt.

Max18skolan årskurs 7-9. Delaktighet

Det företagsamma Sverige Lektionsmaterial för årskurs 7-9

HANDLEDNING TILL WEBBUTSTÄLLNINGEN HEM, LJUVA HEM - OM BROTT I NÄRA RELATIONER

Max18skolan årskurs 7-9. Ekonomi

Boken om SO 1 3. Provlektion: Om demokrati och hur möten, till exempel klassråd, genomförs och organiseras.

ReKo Värderingsövningar m.m.

Vägen till rättigheter på arbetsmarknaden

Miljö, återvinning och pantning 1/6. Lektionshandledning #55

Tummen upp! SO ÅK 6. Tummen upp! är ett häfte som kartlägger elevernas kunskaper i förhållande till kunskapskraven i Lgr 11.

HANDLEDNING FÖR LÄRARE, ÅRSKURS 7 9

tidningsveckan 2011 Samlade kopieringsunderlag

Att vara utanför 1/5. Lektionshandledning #32. Tema: Att vara utanför Ämne: SO, Sv Rekommenderad årskurs: 5 7 Lektionslängd: minuter

Programmering och begrepp

Max18skolan årskurs 7-9. Utbildning

årskurs F-3 Batterispaning hemma.

årskurs 1 3 barnkonventionen Lektioner och lärarhandledning Hur du arbetar med Aktion Julklappen och Barnkonventionen i din undervisning.

Syftet med lektionen är att eleverna får lära sig mer om vikten av att äta en bra lunch i skolan.

Upptäck Jordens resurser

Lektionshandledning #149. Hemlös pga av sjukdom 1/5

Max18skolan årskurs 7-9. Hälsa

Boken om SO 1-3. Boken om SO 1-3 är elevernas första grundbok i geografi, historia, religionskunskap och samhällskunskap. Syfte

Lärarinstruktion för PEJLO träning Svenska åk 9. Lärarinstruktion Svenska åk 9

Det handlar om att ta fram och utveckla elevers inneboende nyfikenhet, initiativförmåga och självförtroende redan från tidiga åldrar.

Lärarhandledning till tre teman om entreprenörskap för årskurs 7-9

Dimitras resa Elevmaterial

RATTVIS HANDEL I SKOLAN TEMAN, LARANDEMAL & OVNINGAR.

Hur kan vi samarbeta lokalt och stärka varandra, skola näringsliv och Ung Företagsamhet i ett längre perspektiv?

Lgrs 11 Centralt innehåll och förmågor som tränas:

Lektionshandledning #180. Elevinflytande och trygghet 1/3

Boken om svenska för 3:an

Jag vill inte Lärarmaterial

ÖVNINGSHÄFTE. Världen&Vi nr 1: Tema: Rasismen och jag

a) Inled med att i helklass gå igenom berättelsen om Sofia: (Se nästa sida för lärarstöd till diskussionen om Sofia.)

Lärartips. till filmerna I grumliga vatten och Vet du vad din middag åt till frukost? Naturskyddsföreningen 2012

Lathund att skapa och tilldela en LPP

Att tacka. Att tacka 1. Bestäm vad du vill tacka för. 2. Välj rätt tid och plats för att tacka. 3. Berätta varför du tackar. 4. Tacka på ett bra sätt.

Yasin El Guennouni NV3A, Tensta Gymnasium

MILJÖMÅL: GENERATIONSMÅLET

Värderingsövning -Var går gränsen?

Ett samarbete mot utanförskap och mobbning

Bakgrund. Läsförståelse. Arbetsmaterial till Barnet Skriven av: Hans Peterson

Är det jobbigt på jobbet?

Gå igenom all praktisk info om dessa 2 dagar.

ALLEMANS. Övningar om allemansrätten, årskurs 7-9. Elevmaterial och kopieringsunderlag

Tema: Barns fritid aktivitet eller avkoppling

Tjej och entreprenör Lektionsmaterial för årskurs 7-9

Vad betyder hållbar utveckling?

52 kort för ett levande värdegrundsarbete. Helena Hammerström. 1 Helena Hammerström,

LEKTION 1: VAD GÖR EN INGENJÖR?

ASTRID LINDGRENS NÄS STUDIEMATERIAL FÖR MELLANSTADIET. Skapat av Åsa Loven, BARNinitiativet

Max18skolan årskurs 4-6. Hälsa

Lektionshandledning #111. Etik och moral i praktiken och teorin 1/5

Entreprenörskap i fokus: För elever Socialt, kulturellt och

Tema: varje barns rätt till delaktighet och inflytande VEM BESTÄMMER?

Att bestämma sig för att vara med

årskurs F-3 Berättelsen tar sin början.

UNDERSÖK ENERGIMÄRKNINGEN!

Max18skolan årskurs 4-6. Ekonomi

Inledning SÅ HÄR GÅR ÖVNINGEN TILL:

Pedagogisk planering i matematik X + 7 = 30 Myrstacken Äldre årskurs 5, Hällby skola

1. Sätt upp mål och ha något roligt som morot delmål

Buggar eller fel vid programmering

Introduktion. Pedagogiskt Centrum - GR Utbildning. Tid. Antal deltagare. Syfte. GR Speldatabas. Om spelet version 1.1. Konstruktion. Layout.

Trygg och säker på nätet. Lektionen handlar om att känna sig trygg och säker i olika situationer i vardagen. Trygg och säker på nätet

Samtal med Hussein en lärare berättar:

LÄGGA GRUNDEN ATT BÖRJA PRATA OM SEXUALITET

Handledning: Future City på Teknikdagarna

Max18skolan Gymnasiet. Utbildning

Tillväxt diskussionsfrågor

LEKTION 2: HUR JOBBAR EN INGENJÖR?

Buggar eller fel vid programmering. Lektionen handlar om felsökning i programmering. Buggar eller fel vid programmering

När eleverna är klara med sina tidningsartiklar sammanställer ni de olika intervjuerna till en tidning som handlar om skolmat nu och då.

Att be om hjälp. 6-8 elever 90 min SF

INSPIRATIONSMATERIAL TILL HIMMEL OCH PANNKAKA

Att använda svenska 4

MIRA i Skolan. Reflektionsbok!

Diskriminering 1/6. Lektionshandledning #33. Tema: Diskriminering Ämne: SO, Sv Rekommenderad årskurs: Gymnasiet Lektionslängd: minuter

Egenmäktigt förfarande i gymnasieklass

Fakta om Malala Yousafzai

Lärarhandledning. På liv & död...

Johanna, Yohanna. -lärarhandledning Tage Granit 2004

Min kunskap om vårt samhälle. Lärarhandledning. Bokens syfte och upplägg: Så här använder du boken:

Provlektion Klassiska sagor

SKOLUTVECKLIGSPROJEKT MED GEOGEBRA. Jaana Zimmerl Suneson (Älvkullegymnasiet)

Vilka är bokens huvudpersoner? Vem passar boken för? Arbetsmaterial. coola tjejers klubb

Det handlar om att ta fram och utveckla elevers inneboende nyfikenhet, initiativförmåga och självförtroende redan från tidiga åldrar.

Ramp svenska som andraspråk

Syfte: Geografi värdera lösningar på olika miljö- och utvecklingsfrågor utifrån överväganden kring etik och hållbar utveckling.

Max18skolan årskurs 4-6. Trygghet

Max18skolan Gymnasiet. Hälsa

Katten i Ediths trädgård

Informationshäfte. - Ett koncept för skolor om hållbar utveckling och socialt entreprenörskap

Max18skolan årskurs 4-6. Utbildning

Ekvationen.

döden i datorn SPN-uppdrag

Transkript:

i Lektionshandledning #171 Tema: Vad gör en entreprenör? Ämne: SO, Ekonomiska ämnen Rekommenderad årskurs: 8-9 & Gymnasiet Vad gör en entreprenör? 1/7 Lektionslängd: 120 minuter, välj enstaka delar ur materialet för att göra kortare pass Material och förberedelser: Kopiera upp bilagor och läs igenom instruktionerna. Syfte och mål enligt Läroplan och kursplan: Lektionen syftar till att ge eleverna en förståelse kring företagandets betydelse i samhället och individuella entreprenörer. Sökord: Ekonomi & entreprenörskap 1. Inledning och syfte Lektionen består av tre övningar (ca. 40 minuter vardera) som genomförs dels i helklass med lärare som leder diskussionen, varvat med arbete i mindre grupper där varje elev får mer tid att tänka efter själv. Vi utgår från att eleverna spenderar sina veckopengar vilket leder oss vidare till konsumtion i samhället. Vi tittar sedan på faktorer som möjliggör konsumtion och hur konsumtion skapar välfärd i ett samhälle. I fokus för lektionen står entreprenörens betydelse för ett fungerande näringsliv. Denna lektion ska ge eleverna en bättre förståelse för vad en entreprenör gör. Om du vill förenkla och korta ner lektionspasset skall du gå direkt på Steg 2. En modig person och Steg 3. Du som entreprenör. Avrunda med en kort repetition om vad en entreprenör gör när ni har gått igenom alla stegen. 2. Instruktion och genomförande Steg 1 - En viktig person a) Börja med att dela ut elevbilaga 1 EN VIKTIG PERSON till eleverna. En viktig person är en introduktion för eleverna till att börja tänka kring konsumtion och målet är att placera entreprenören i ett sammanhang. b) Läs tillsammans med eleverna. c) Gå igenom de SVÅRA ORDEN. d) Låt eleverna gå igenom DISKUSSIONSFRÅGORNA i mindre grupper. e) Avsluta med en genomgång i helklass. Låt diskussionen ta tid och växa för att eleverna skall få en känsla för konsumtionens och företagens betydelse i samhället. I lärarbilagan hittar du tips till dig som lärare. Till uppgiften finns även en överkurs för dig som har en mindre grupp, elever som är mogna för det och om du har mer tid, se elevbilaga 2 - fördjupning. Genomför gärna fördjupningen genom att gå igenom betydelsen på orden.

Lektionshandledning #171 Vad gör en entreprenör? 2/7 Steg 2 - En modig person a) Börja med att dela ut elevbilaga 3 EN MODIG PERSON till eleverna. Läs tillsammans med eleverna Entreprenörer är modiga personer.... b) Eleverna arbetar i mindre grupper med frågan: - Varför krävs det mod om man ska våga starta ett företag? Stödfrågor till diskussionen om mod att starta ett företag: - Finns det risker med att starta ett företag? - På vilka sätt är det en utmaning att starta ett företag? - Hur skiljer det sig att vara anställd mot att starta företag? c) När eleverna har skrivit ned sina svar genomför ni diskussion i helklass. Var lyhörd för elevernas idéer och frågor, skriv upp på tavlan och sammanfatta i slutet av passet. Steg 3 - Du som entreprenör a) Börja med att dela ut elevbilaga 4 DU SOM ENTREPRENÖR till eleverna. b) Läs tillsammans med eleverna c) Gå igenom ord som eleverna eventuellt inte förstår d) Dela ut blanka papper att skriva och rita på. Här får eleverna var och en tänka sig in i rollen som entreprenör och besvara frågan: - Vad skulle du vilja jobba med om du fick chansen att starta ett eget företag? e) Be eleverna arbeta i mindre grupper. Presentera era idéerna för varandra och diskutera era olika idéer med varandra. f) Skriv upp några av idéerna på tavlan i helklass och sammanfatta i slutet av passet. 3. Summering, fördjupning & uppföljning - Arbeta vidare inom samma tema genom Värdegrundens övning #157. Entreprenörskap - från behov till affäridé. - Länktips: www.aktiespararna.se/ung-privatekonomi, www.svensktnaringsliv.se, www.tillvaxtverket.se, www.ungforetagsamhet.se

Lärarbilaga Vad gör en entreprenör? 3/7 DISKUTERA Är det möjligt att handla allt man vill ha? Diskussionsfrågan kan gärna leda till att eleverna resonerar om prioriteringar, val man måste göra när man ska handla. Hur vår ekonomi styr vårt handlingsutrymme. KONSUMTION ÄR VIKTIG Som lärare kan du styra in elevernas diskussion på konsumtionens betydelse för: a) Individer (skapar upplevelse, glädje, bekräftelse, status) b) Familjer (underlättar i hushållet, gemensamma aktiviteter som t.ex. resor) c) Samhällen (skapar arbetstillfällen och service till de som bor på orten) d) Sverige (skapar tillväxt och välfärd) DISKUTERA Vem tror du att rubriken en viktig person syftar på (se elevbilaga)? Kan det vara flera personer? Både konsumenten och företagaren är viktiga, båda behöver varandra

Elevbilaga 1 Vad gör en entreprenör? 4/7 EN VIKTIG PERSON Gillar du också att sätta sprätt på veckopengen? Mycket av dina pengar kanske går till kläder och nöjen, men om du tänker på allt annat som vi behöver i vår vardag så förstår du att vi sammanlagt handlar många olika saker. För att vi skall kunna handla det vi vill ha krävs två saker. a) Det måste finnas någon som erbjuder det vi söker. Personer som gör det möjligt för oss att handla genom att de öppnar butiker, restauranger, spelhallar osv. b) Människor måste ha pengar så att de kan betala för det de vill handla. Genom att människor arbetar tjänar de pengar som kan användas för konsumtion. KONSUMENTER OCH ENTREPRENÖRER Välfärd i samhället bygger på att det finns jobb till människor som tjänar pengar och handlar saker. De som handlar kallas för konsumenter, man säger att de konsumerar. Personer som startar företag, öppnar butiker, restauranger, spelhallar, kallas för entreprenörer. Denna övning ska ge dig en bättre förståelse för vad en entreprenör gör. FRÅGOR ATT DISKUTERA 1. Är det möjligt att handla allt man vill ha? 2. Varför är konsumtion viktig? 3. Vem tror du att rubriken EN VIKTIG PERSON syftar på? Kan det vara flera personer? SVÅRA ORD Välfärd innebär att alla i samhället är trygga vid t.ex. sjukdom, ålderdom, funktionsnedsättning och arbetslöshet. Välfärd kallas också social trygghet. Konsumtion är t.ex. när du betalar för en hamburgare och äter upp den eller när du betalar för en biobiljett och ser en film. Då har du konsumerat. Näringsliv består av gallerior, affärer, bensinstationer, biografer, sjukhus, skolor och föreningar. Dvs. allt som skapar värde i ett samhälle. Kan du komma på egna exempel?

Elevbilaga 2 - Fördjupning Vad gör en entreprenör? 5/7 Vi beskriver hur konsumtion skapar tillväxt i ett land BRUTTONATIONALPRODUKT (BNP) Bruttonationalprodukt (BNP) kan sägas vara lika med värdet av allt som konsumeras under ett år i ett land. Mer exakt säger man att BNP mäter produktiviteten. Det finns ett samband mellan konsumtion och produktion eftersom konsumtion driver produktion. Om folk vill handla mer kommer produktionen av varor och tjänster att öka. Man brukar säga att ett högt BNP ger en hög levnadsstandard. I ett land där produktiviteten (BNP) är låg har folket ofta det sämre ställt än i länder där produktiviteten (BNP) är hög. TILLVÄXT Om BNP stiger i ett land säger man att det är tillväxt. När konsumtionen i ett land ökar kommer alltså tillväxten också att öka. Idag är de flesta ekonomer och politiker överrens om att ökad tillväxt också ger ökad välfärd. Viktiga begrepp att skriva upp på whiteboardtavla BNP Varor Tjänster Konsumtion Produktion Tillväxt Levnadsstandard Välfärd SVÅRA ORD Varor är sånt man kan ta på när man köper det som t.ex. mp3-spelare, mobiltelefoner och hårspray. Kan du komma på fler produkter? Tjänster är sånt man inte kan ta på när man köper det som t.ex. en klippning hos en frisör eller att en mekaniker reparerar en bil. Man säger att frisören och mekanikern utför en tjänst. Kan du komma på fler tjänster?

Elevbilaga 3 Vad gör en entreprenör? 6/7 EN MODIG PERSON Entreprenörer är modiga personer. En entreprenör är en person som har lätt för att se vad andra människor vill ha eller behöver. Dessutom kan entreprenören omvandla sina idéer till att starta företag. En entreprenör vågar starta företag när han eller hon ser att det finns chanser att lyckas. Ibland kan det handla om något helt nytt, något man uppfinner, men många gånger handlar det om att erbjuda något som redan finns men på en annan plats eller ett annat sätt. Entreprenören gör verklighet av sina idéer. FRÅGA ATT BESVARA I GRUPP - Varför tror du att det krävs mod för att våga starta ett företag? SVÅRA ORD Entreprenör kommer från franskan och betyder löst översatt att företa sig - företagsam. Vad tänker du på när du hör ordet entreprenör?

Elevbilaga 4 Vad gör en entreprenör? 7/7 DU SOM ENTREPRENÖR Ingvar Kamprad är en av Sveriges mest kända entreprenörer efter som han är mannen som startade IKEA. IKEA finns i dag över stora delar av världen och möblerar hem hos alla. Man måste inte skapa världsomspännande företag och bli förmögen eller vara uppfinnare för att bli en entreprenör. Många entreprenörer driver små företag utan några anställda, medan andra entreprenörer driver lite större företag med flera anställda personer. Gemensamt för dem alla är att de har haft en idé och vågat satsa på den vare sig det gäller en pizzeria eller att tillverka en ny bil. Det finns såklart också många kvinnliga entreprenörer som t.ex. Filippa Knutson som startade företaget Filippa K. Filippa K är ett mycket populärt klädesmärke som tillverkar moderiktiga kläder med en klassisk och enkel look. En annan känd kvinnlig entreprenör inom mode är Maria Erixson som startade Nudie jeans. Trots att hennes företag säljer jeans för 225 miljoner kronor jobbar hon fortfarande kreativt med idéer på ritbordet. Nu skall du sätta dig in i rollen som entreprenör. Du har fått en rejäl slant av någon som tror på dina idéer och du skall använda pengarna för att starta ett företag. - Vad skulle du vilja jobba med om du fick chansen att starta ett eget företag? - Hur skulle du göra för att lyckas? (Tänkt igenom frågorna i lugn och ro. Skriv och rita dina idéer på papper.)