Trepartssamtal under VFU i korta lärarutbildningen KPU/YRK
Disposition av presentationen Korta lärarutbildningen Syftet med trepartssamtal Förberedelse Genomförande Innehåll Efterarbete Mervärde
Korta lärarutbildningen KPU, YRK, VÄP, KPF, VAL Distans Studenter som har ämneskunskaper Helfart 1,5 år (3 terminer) Termin 1: Kurs 1 och 2 Termin 2: Kurs 3 och 4 (i kurs 3 ligger VFU 1 & 2) Termin 3: I kurs 5 ligger VFU3 & i kurs 6 ligger VFU4 Halvfart 3 år (terminer) T1: Kurs 1 T2: kurs 2 T3: Kurs 3 osv
Digitala trepartssamtal på korta lärarutbildningen Strukturerat samtal mellan student, lärarutbildare på KAU och LLU VFU1 eller VFU2 och VFU3 eller VFU4 (HT17) Virtuellt VFU-besök Digitalt via Adobe Connect webbkonferensverktyg Besök kontra trepartssamtal stor geografisk spridning Professionsutvecklingen röd tråd
Syfte med trepartssamtalen Öka och säkerställa kvaliteten på utbildningen Stämma av studentens progression kopplat till lärandemålen Lägga fokus på undervisning & professionsutveckling Feed forward till studenten - hur gå vidare?
Forts syfte med trepartssamtalen Uppföljning av handledningen Kontakt & samarbete KAU och VFUskolorna Stärka LLU s roll
Förberedelse av trepartssamtal Student Info på närträff + skriftliga instruktioner på itslearning Filmar undervisningssekvens 10-15 min Lämnar in lektionsplanering Stämmer av lärandemålen KAU-lärare Skriftliga instruktioner på itslearning Pedagogiska planeringen Ser filmen
Förberedelse av trepartssamtal planera och genomföra en lektion Gör en planering av en lektion genom att följa och fylla i mallen för pedagogisk planering Vad ska eleverna ges möjlighet att utveckla? Hur ska eleverna ges chans utveckla kunskapen/förmågan?
Förberedelse av trepartssamtal professionsutvecklingen och lärandemålen Hur långt har du kommit i din utveckling mot lärandemålen LLU stämmer av lärandemålen på samma sätt Jämför Viktigaste utvecklingsområde i relation till lärandemålen? Vilket stöd behöver du för att gå vidare?
Genomförande av trepartssamtal Länk till Adobe Connect rum 45 60 min Undervisningssekvensen Lärandemålen Utvecklingsområden Handledning
Efterarbete sista närträffen Seminarium professionsutveckling del 3 - berätta om egna professionsutvecklingen - utvecklat förmågan att planera för undervisning Seminarium professionsutvecklingen del 4 - tar med filmsekvensen - visar och diskuterar i grupp
Mervärde med trepartssamtal Filmad undervisningssekvens reflektera över undervisning och professionsutveckling - möjliggör olika fokus Samtalet professionsutveckling och lärandemålen i fokus Kontakt med LLU och student trots distans
Mervärde med digitalt trepartssamtal vinning för KAU Direktkontakt med VFU-plats och LLU Möjlighet att se varandra Stämma av studentens utveckling i tid
Mervärde med digitalt trepartssamtal vinning för Student Lärtillfälle Fokus på lärandemål Samsyn (KAU och LLU) Rättssäkrare bedömning Möjlighet att påverka
Mervärde med digitalt trepartssamtal vinning för LLU Etablerad kontakt med KAU Lärtillfälle (tex handledning, bedömning, lärandemål) Stöd och hjälp i handledningen Inte ensam om att ta upp svåra frågor