Snittkrafter konsol. Plattjocklek i inspänningssnittet Plattjocklek insida kantbalk effektiv höjd vid inspänningssnittet

Relevanta dokument
Tekniskt Godkännande. Profilerad stålplåt TP128, TP200 med brandmotstånd R15-R60. SP Sveriges Tekniska Forskningsinstitut (SP SITAC) bekräftar att

Innehållsförteckning. Bilagor. 1. Inledning 1


Betongbalkar. Böjning. UMEÅ UNIVERSITET Tillämpad fysik och elektronik Annika Moström. Räkneuppgifter

Innehållsförteckning. Bilagor. 1. Inledning 1

caeec711 Vinge Användarmanual Eurocode Software AB

Betongkonstruktion Facit Övningstal del 2 Asaad Almssad i samarbete med Göran Lindberg

Program A2.06 Stabiliserande väggar

TENTAMEN I KURSEN BYGGNADSMEKANIK 2

Exempel 2: Sadelbalk. 2.1 Konstruktion, mått och dimensioneringsunderlag. Exempel 2: Sadelbalk. Dimensionera sadelbalken enligt nedan.

Belastningsanalys, 5 poäng Balkteori Deformationer och spänningar

Betongkonstruktion Facit Övningstal del 1 Asaad Almssad i samarbete med Göran Lindberg

Betongkonstruktion Facit Övningstal del 2 Asaad Almssad i samarbete med Göran Lindberg

K-uppgifter. K 12 En träregel med tvärsnittsmåtten 45 mm 70 mm är belastad med en normalkraft. i regeln och illustrera spänningen i en figur.

Betongkonstruktion BYGC11 (7,5hp)

Exempel 3: Bumerangbalk

CAEBBK31 VER 4.1. Programbeskrivning

8 Teknisk balkteori. 8.1 Snittstorheter. 8.2 Jämviktsekvationerna för en balk. Teknisk balkteori 12. En balk utsätts för transversella belastningar:

Jämförelse av beräkningsmetoder för lastspridning i tvärled vid brobaneplattor av betong EMILIA WALLIN


Livens inverkan på styvheten

INNEHÅLL LAST- KONSTAN- TER U-STÅNG U-BALK UPE- BALK IPE- BALK HEA- BALK HEB- BALK HEM- BALK VKR- RÖR KKR- RÖR KONSTR- RÖR VINKEL- STÅNG T-STÅNG

Program A2.05/A206 Stabiliserande väggar

1. En synlig limträbalk i tak med höjd 900 mm, i kvalitet GL32c med rektangulär sektion, belastad med snölast.

BISTEEX SL ÖVNINGSEXEMPEL I STÅLBYGGNAD FÖR BYGG- INGENJÖRSUTBILDNINGEN VID CTH

caeec301 Snittkontroll stål Användarmanual Eurocode Software AB

B3) x y. q 1. q 2 x=3.0 m. x=1.0 m

TENTAMEN I KURSEN DIMENSIONERING AV BYGGNADSKONSTRUKTIONER

BSAB 96E DEC Plannja Combideck 45 TEKNISK INFORMATION

Exempel 5: Treledstakstol

K-uppgifter Strukturmekanik/Materialmekanik

Oarmerade väggar utsatta för tvärkraft (skjuvväggar) Stomanalys

Allmänna profildata. *Gäller Z och C. Dessutom finns ofta udda planplåtsbredder för tillverkning av specialprofiler.

Angående skjuvbuckling

TENTAMEN I KURSEN DIMENSIONERING AV BYGGNADSKONSTRUKTIONER

Karlstads universitet 1(7) Byggteknik

TENTAMEN I FÖRDJUPNINGSKURS I BYGGKONSTRUKTION

Spännbetongkonstruktioner. Dimensionering i brottgränstillståndet

Allmän information... sid 3 BM-Mattan... sid 3 Sparstöd... sid 5

Gyproc Handbok 7 Gyproc Teknik. Statik. Dimensionering Dimensionering av Glasroc THERMOnomic ytterväggar

Belastningsanalys, 5 poäng Balkteori Moment och tvärkrafter. Balkböjning Teknisk balkteori Stresses in Beams

TENTAMEN I KURSEN TRÄBYGGNAD

Analys av belastning på räckesinfästning på tvärspänd platta

Exempel 12: Balk med krökt under- och överram

BSAB 96E JUNI Plannja Combideck 45 TEKNISK INFORMATION

Möjliga lösningar till tentamen , TFYY97

2.2 Tvådimensionella jämviktsproblem Ledningar

Svetsplåt PJL. Dimensionering. Pre Cast Technology AB Solbräckegatan 15, Kungälv

2 november 2016 Byggnadsmekanik 2 2

E X A M E N S A R B E T E. "DATAPROGRAM FÖR DIMENsiONERING AV SVETSADE STÅLBALKAR ENLIGT HSI- NORM" ALBERTO HERRERA V-79

Skillnaden mellan olika sätt att understödja en kaross. (Utvärdering av olika koncept för chassin till en kompositcontainer för godstransport på väg.

Exempel. Inspecta Academy

caeec302 Pelare stål Användarmanual Eurocode Software AB

Följande ska redovisas/dimensioneras

caeec204 Sprickvidd Användarmanual Eurocode Software AB



caeec201 Armering Tvärsnitt Användarmanual Eurocode Software AB


Bromall: Prägling och spjälkning


Rit- och skriv-don, miniräknare Formelsamling: Johannesson & Vretblad: Byggformler och tabeller (inklusive här i eget skrivna formler)

Betongkonstruktion BYGC11 (7,5hp)

FEM modellering av instabilitetsproblem

Projekteringsanvisning

LÖSNINGAR. TENTAMEN i Hållfasthetslära grk, TMHL07, kl DEL 1 - (Teoridel utan hjälpmedel)

konstruktionstabeller rör balk stång

Tekniska Högskolan i Linköping, IKP Tore Dahlberg TENTAMEN i Hållfasthetslära; grk, TMMI17, kl DEL 1 - (Teoridel utan hjälpmedel)

PPU408 HT15. Beräkningar stål. Lars Bark MdH/IDT

HUNTON FANERTRÄBALK LVL

Biomekanik Belastningsanalys

TENTAMEN I KURSEN TRÄBYGGNAD

Rättelseblad 1 till Boverkets handbok om betongkonstruktioner, BBK 04

Bromallar Eurocode. Bromall: Omlottskarvning. Innehåll. Minimimått vid omlottskarvning av armeringsstänger samt beräkning av skarvlängd.

TENTAMEN I FÖRDJUPNINGSKURS I BYGGKONSTRUKTION

Deformationsmätning vid pågjutning av plattbärlag. Provningsuppdrag för AB Färdig Betong INGEMAR LÖFGREN

Svetsplåt PKL. Dimensionering

Stålbyggnadsprojektering, SBP-N Tentamen

Tentamen i Konstruktionsteknik

caeec230 Genomstansning Användarmanual Eurocode Software AB

Eurocode Software AB. CAEBBK25 Skevböjning. Användarmanual

Tentamen i Konstruktionsteknik

caeec220 Pelare betong Användarmanual Eurocode Software AB

TENTAMEN I FÖRDJUPNINGSKURS I BYGGKONSTRUKTION

TRÄKONSTRUKTIONSTEKNIK

Konstruktionsteknik 25 maj 2012 kl Gasquesalen

TENTAMEN I HÅLLFASTHETSLÄRA FÖR I2 MHA april (5 timmar) Lärare: Anders Ekberg, tel

2. Materialdata Plannja Combideck tillverkas av varmförzinkad stålplåt. Zinkvikten är 275g/m 2 plåt motsvarande 20 mm zink/sida.

Eurokod lastkombinering exempel. Eurocode Software AB


Konstruktionsuppgift i byggnadsmekanik II. Flervåningsbyggnad i stål. Anders Andersson Malin Bengtsson

Exempel 13: Treledsbåge

Redovisning av tillåtna lastutnyttjanden för byggnaden.

Gyproc DUROnomic Innerväggar med stålstomme

Tentamen i Konstruktionsteknik

CAEBBK30 Genomstansning. Användarmanual


3. Bestäm tvärsnittsklass för en balk av VKR 120 x 120 x 4,5-profil i stålkvalitet S355 som endast är påverkad av moment.

Tentamen i Balkteori, VSMN35, , kl

Föreläsning 9: Komplexa tal, del 2

Transkript:

Snittkrafter konsol Detta dokument redovisar beräkning av dimensionerande snittkrafter av trafik för en konsol. Vid beräkning av moment används en modell med balk på fjädrande underlag. Vid beräkning av tvärkraft används en modell som finns beskriven i BBK, vid tre samtidiga punktlaster används den tolkning som finns återgiven i klassningsnormen. h1=0,215 m h2=0,3 m d=0,252 m dy,hjul dy,hjulkantbalk=0,425 m y,med y,ved VEd,snitt y=1,675 m dz,kantbalk=0,21 m h,kantbalk=0,42 m b,kantbalk=0,42 m dy,ved Plattjocklek i inspänningssnittet Plattjocklek insida kantbalk effektiv höjd vid inspänningssnittet hjulets bredd avstånd mellan centrum hjul och insida kantbalk avstånd mellan inspänningssnitt och centrum hjul avstånd mellan dimensionerande snitt och insida kantbalk dimensionerande snitt för tvärkraft avstånd mellan inspänningssnitt och insida kantbalk avstånd från uk platta till centrum kantbalk kantbalkens höjd kantbalkens bredd (dy,hjul+d(y))/2

Moment av trafiklast För att bestämma lastspridningen r, dvs. den bredd som punktlasten antas fördelas över vid inspänningssnittet utnyttjas ekvationen 1, som är hämtad från B7 (1968). Där ekvation 1 I1 = är tröghetsmomentet för sektionen utanför den koncentrerade lasten, kantbalken inkluderad. I2 =är tröghetsmomentet för plattan per breddmeter a =är avståndet mellan lasten och det kritiska snittet. Vid flera hjul intill varandra används balk på fjädrande underlag. Nedböjning som funktion av x beräknas med ekvationen 2. Nedböjningen i centrum för punktlasterna beräknas med ekvationen 2 och summeras. Den framräknade nedböjningen ger fjäderkraften och dimensionerande moment w=(pb 3 /EI1)e -X (cosx-sinx) ekvation 2 Där X=x/(2B) B= 4 EI1/4S S=3EI2/a 3

Tvärkraft av trafiklast bef=max(7d+b+t;10d+1,3x) ekvation 3 b = lastbredden d = plattans effektiva höjd t = är tjockleken av beläggningen etc x = avståndet från lastcentrum till kritiskt snitt Kontroll av tvärkraft vid koncentrerade laster ska utföras enligt BBK 94, avsnitt 6.5.5. För tre lika stora punktlaster (vars effektiva bredder överlappar varandra), se figur 4, godtas att effektiva bredden för dessa är bef för enskild punktlast enligt BBK 94, avsnitt 6.5.5, ökad med avståndet 2c mellan de yttre lasterna Figur 4 Effektiv bredd för tre närliggande punktlaster

Beräkningsexempel klassningsfordon LM3 f P,axel=1,34*1,32*300/3=176,88 kn P,hjul=176,88/2=88,44 kn d yhjul =0,3 m d xhjul =0,2 m Kantbalk+del av platta (se separat beräkning) I1=0,00373 m4 Plattjocklek, inspänningssnittet bz = 0,3 m I2=1*0,3^3/12=0,00225 m4 a=1,25 m (1,675-0,425) S=3EI2/a 3 =3*30000000*0,00225/1,25^3=103680 B= 4 EI1/4S=(30000000*0,00373/(4*103680))^0,25=0,72072 K=B 3 /EI1=0,72072^3/(30000000*0,00373)=3,3456E-06 För mittersta punktlasten är x=0 ger X=0 e -X (cosx-sinx)=1,0 För de andra punktlasterna är x=1,3 vilket ger X=1,3/(2*0,72072)=0,901876 e -X (cosx-sinx)=exp(-0,901876)*(cos(0,901876)+sin(0,901876))=0,57001 Summa e -X (cosx-sinx)=1+2*0,57001=2,14002 w=(pb 3 /EI1)e -X (cosx-sinx)=88,44*3,3456e-06*2,14002=0,00063320 m P fjäder =w*s=0,00063320*103680=65,650 kn/m MEd=P fjäder *a=65,650*1,25=82,065 knm/m

Kontroll fördelningsbredd Jämförelse av fördelningsbredd för en punktlast beräknad med ekvation 1 respektive ekvation 2. a=2 m Kantbalk by=0,4 m bz=0,4 m I1=0,4*0,4^3/12=0,00213 m4 Plattjocklek bz = 0,3 m d=0,25 m I2=1*0,3^3/12=0,00225 m4 S=3EI2/a 3 =3*30000000*0,00225/2^3=25312 B= 4 EI1/4S=(30000000*0,00213/(4*25312))^0,25=0,89131 K=B 3 /EI1=0,89131^3/(30000000*0,00213)=1,1081E-05 Med ekvation 1 ger r=2/(3*0,00225/(4*0,00213*2^3))^0,25=3,565 m Med ekvation 2 ger w=(pb 3 /EI1)e -X (cosx-sinx)=88,44*1,1081e-05*1=0,0009800 m P fjäder =w*s=0,00098*25312=24,81 kn/m r=88,44/24,81=3,565 m

Beräkning av tröghetsmoment Tröghetsmoment platta h1=0,3 h2=0,215 b=0,425 h1=(h2-h1)/y*(y-dy,hjulkantbalk)=0,3-(0,3-0,215)/1,675*(1,675-0,425)=0,237 h2=0,215 Area platta =(0,237+0,215)/2*0,425=0,09605 m2 I platta =b/(36*(h1+h2))*(h1^4 + h2^4+2*h1*h2*(h1^2 +h2^2)) I platta =0,425/(36*(0,237+0,215))*(0,237^4 +0,215^4+2*0,237*0,215*(0,237^2 +0,215^2))= 0,0004108 m4 e platta =(2*h1^2+2*h1*h2-h2^2)/(3*(h1+h2)) e platta =(2*0,237^2+2*0,237*0,215-0,215^2)/(3*(0,237+0,215))=0,1239 e platta =0,1239-(0,237-0,215)=0,1019 m (från TP)

Tröghetsmoment kantbalk I kantbalk =0,42*0,42^3/12=0,002593 m4 Area kantbalk =0,42*0,42=0,1764 m2 e kantbalk =0,21 m (från TP) Tyngdpunkt för hela sektionen e=(e platta *Area platta +e kantbalk *Area kantbalk )/(Area platta +Area kantbalk ) e=(0,1019*0,09605+0,21*0,1764)/(0,09605+0,1764)= 0,1719 m (från TP) Tröghetsmoment för hela sektionen I=I platta +Area platta *e^2+i kantbalk +Area kantbalk *e^2 I=0,0004108+0,09605*(0,1019-0,1719)^2+0,002593+0,1764*(0,21-0,1719)^2=0,00373

Tvärkraft av trafiklast LM1 Effektiva höjden beräknas i snittet centrum hjul. d(hjul)=d-(h2-h1)/y*(y-dy,hjulkantbalk) =0,252-(0,3-0,215)/1,675*(1,675-0,425)=0,1886 m Måttet y,ved beräknas. y,ved=dy,hjulkantbalk+dy,hjul/2+d(hjul)/2=0,425+0,4/2+0,1886/2=0,719 m dy,ved=dy,hjul/2+d(hjul)/2=0,4/2+0,1886/2=0,2943 m Effektiva höjden beräknas i detta snitt. d(y)=d-(h2-h1)/y*(y- y,ved)=0,252-(0,3-0,215)/1,675*(1,675-0,719)=0,2035 m bef,1=max(7d(y)+dx,hjul+t;10d(y)+1,3dy,ved) bef,1=max(7*0,2035+0,4+0,1;10*0,2035+1,3*0,2943)=2,417 m bef,2=2,417+1,2= 3,617 m Pz,hjul=300*0,9/2=135 kn VEd=2*135/(2,417+1,2)+9*0,7*0,7245=79,21 kn

Tvärkraft av trafiklast LM3 c Effektiva höjden beräknas i snittet centrum hjul. d(hjul)=d-(h2-h1)/y*(y-dy,hjulkantbalk) =0,252-(0,3-0,215)/1,675*(1,675-0,425)=0,1886 Måttet y,ved beräknas. y,ved=dy,hjulkantbalk+dy,hjul/2+d(hjul)/2=0,425+0,3/2+0,1886/2=0,6693 m dy,ved=dy,hjul/2+d(hjul)/2=0,3/2+0,1886/2=0,2443 m Effektiva höjden beräknas i detta snitt. d(y)=d-(h2-h1)/y*(y-y,ved)=0,252-(0,3-0,215)/1,675*(1,675-0,6693)=0,201 m bef,1=max(7d(y)+dx,hjul+t;10d(y)+1,3dy,ved) bef,1=max(7*0,201+0,2+0,1;10*0,201+1,3*0,2443)=2,32759 m bef,2=(2,32759+1*1,2)= 3,52759 m Pz,hjul=1,34*1,0*300/2/2=100,5 kn VEd=2*100,5/3,52759= 56,98 kn Tvärkraft av trafiklast LM3 f bef,2=(2,32759+2*1,3)=4,92759 m Pz,hjul=1,34*1,32*300/3/2=88,44 kn VEd=3*88,44/4,92759=53,84 kn