Revisionsrapport. DEL1: GRUNDLÄGGANDE UPPGIFTER - REVISION Företag: Moelven Skog AB Certifikatnr: , , , 26472
- Ingemar Strömberg
1 GT002, rev. 2 Document # GF Release Date: 13/08/2008 Sid 1 av 5 DEL1: GRUNDLÄGGANDE UPPGIFTER - REVISION Företag: Moelven Skog AB Certifikatnr: , , , Revisionskriterium: PEFC ST 2002:2010 Chain of custody Revisionsdatum: of forest based products, SS-EN ISO 9001:2008, SS-EN ISO 14001:2004, Svenskt PEFC certifieringssystem för uthålligt skogsbruk SWE 001:3 + SWE 002:3 Aktivitet Uppföljande revision nr: 2 Dokumentgranskning ingår Reviderad(e) plats(er) och skift Revisionens mål och omfattning Företagsdokumentation som denna revision grundas på(manual, osv.) Enligt bifogad revisionsplan Enligt bifogad revisionsplan Miljö- och Kvalitetshandbok för Moelven Skog AB med underliggande dokument Revisionsledare Jörgen Hedeås Revisionsdag(ar): 4 Preliminärt datum för nästa revision (plats(er), skift och processer) Revision spårbarhet Förgranskning ledningssystem 2014 v.34 Omcertifiering skogsbruksdelen DEL 2: REVISIONSLEDARENS REKOMMENDATION 3 mindre avvikelser konstaterades vid revisionen. Fortsatt certifikatinnehav/certifiering rekommenderas efter det att handlingsplan inkommit och accepterats. Handlingsplan inklusive orsaksanalys skall vara oss tillhanda inom 30 kalenderdagar räknat från det avslutande mötet. Korrigerande åtgärder ska genomföras inom 90 dagar från avslutande mötet. DEL 3: REVISIONSTEAMETS SAMMANFATTNING AV REVISIONENS RESULTAT OCH IDENTIFIERADE OMRÅDEN FÖR FÖRBÄTTRING Ledningsfunktioner Ledningssystemet är ej tillräckligt uppdaterat utifrån företagets nuvarande verksamhet. (JRH 1) Ett strukturerat och förankrat arbete pågår nu med processkartläggningar som lämpligen blir underlag till ett modernare verksamhetssystem för företaget. Strategi och måldokument har nyligen tagits fram med strukturerade och bra nyckeltalsuppföljningar. Detta sker både funktionsvis och på olika nivåer. Mycket bra exempel förevisades under revisionen. Företaget har enligt ovanstående bra förutsättningar att utveckla ett företagsanpassat och effektivt verksamhetssystem. Kommunikationen och kännedomen företagets miljö- och kvalitetsmål är bristande i organisationen. Planeringen, genomförandet och uppföljningen av virkesflödena sker också på ett strukturerat och effektivt sätt och är en del av de ovanstående nyckeltalsuppföljningarna. De vid revisionen granskade virkesflödena visade inga problem med gränssnitten mellan de olika leden i företaget. Kvalitets- och miljökrav på logistikföretagen samt uppföljningen av dessa kommer att granskas vid nästa revision av skogsbruksdelen i företaget. Ett grönt bokslut för utförda skogsbruksåtgärder finns sammanställt. Det skulle kunna kompletteras med kvalitetsuppföljningarna och även redovisas per distrikt. Avvikelse- och förbättringsarbetet behöver fortfarande stärkas upp. Ledningens genomgång är genomförd enligt rutin och är bra dokumenterad. Denna skulle i högre grad kunna integreras med de ordinarie ledningsmötena. Utvärdering av lagefterlevnaden sker även vid detta möte. Företagets organisation verkar nu vara väl inarbetad. Inga tveksamheter om funktionernas ansvar, befogenheter och gränssnitt uppdagades under revisionen. Däremot var dokumentationen av funktionsbeskrivningarna ej helt uppdaterade vid revisionstillfället.(jrh 2) Ett föredömlig arbete pågår med att utveckla företagets arbetssätt för minimering av markskador i de skogsbruksobjekt
2 GT002, rev. 2 Document # GF Release Date: 13/08/2008 Sid 2 av 5 som företaget utför. Alla berörda medarbetare och entreprenörer har genomfört och/eller kommer att delta i kurser angående detta. Beslut har tagits av företagsledningen att en ökad satsning på certifiering av skogsägare skall ske. En lättillgänglig rutin, med dokument för avtalsteckning och informationsmateria, finns för detta genom det delägda företaget Skogscertifiering Prosilva. Det råder en bristande kännedom om kravet från Prosilva att om skogsägaren inte har en grön plan vid avtalstecknandet så skall det finnas en beställning av sådan plan. Företaget behöver inventera vilka resurser som kan finnas tillgängliga för produktion av målklassade skogsbruksplaner i samband med ökat avtalstecknande för certifiering. Distriktsledning Östra Värmland, Örebro, Skaraborg, Inköpskontoret Lindesberg Distriktsledning Norra Värmland, Inköpskontoret Ekshärad Virkesköparna har hela ansvaret för flödet från kontakt med skogsägaren till virke vid väg eller slutfört skogsvårdsuppdrag. Virkesvolymerna planeras och följs upp gemensamt i teamet med distriktschef och logistikfunktionen. Distriktcheferna har ansvaret för avtalstecknande, uppföljning av- och affärsutvecklingssamtal med skogsentreprenörerna. Bra löpande uppföljningar görs av apteringsutfall. Dokumentation finns nu över entreprenörernas certifieringsstatus. Dokumentation finns även över medarbetarnas utbildningar och erfarenheter. Utbildningsinsatser pågår för minimering av körskador. Några har redan gått kursen Rätt metod och alla skall gå Drivning vid vatten. Medarbetarsamtal och målsamtal hålls regelbundet och upplevs positivt av de tillfrågade. De vid revisionen granskade skogsbruksåtgärderna hade bra traktdirektiv med i vissa fall föreslagen särskild miljöhänsyn. Återrapportering av traktdirektiven från entreprenörerna fungerar nu bättre. Bra kännedom fanns om behovet av riskanalys vid köp av leveransvirke. Virkesköparna köper virke enbart direkt av skogsägare. Inköp från andra än direkt från skogsägare sköts av företagsledningen och granskas vid spårbarhetsrevisionen i december. Det finns exempel på bristande kunskap om PEFC standardens krav på antal naturvärdesträd och andel död ved vid avverkningar. 6 skogsbruksåtgärder och 1 entreprenör besöktes under revisionen. Bra traktdirektiv fanns för alla. I huvudsak var det mycket bra kvalitetsutfall och miljöhänsyn. I ett objekt var det brist på naturvärdesträd och nyskapad död ved. (JRH 1) I en gallring, där även entreprenören befann sig, kunde lövinslaget prioriteras bättre. I övrigt var det bra kvalitets- och miljöutfall i objektet. DEL 4: UTTALANDE OM TILLFÖRLITLIGHETEN HOS DE INTERNA REVISIONERNA Processen för interna revisioner behöver utvecklas så att företagsledningen får bättre nytta av den. Företagsledningen bör även delta i den årliga planeringe av revisionerna vilka med fördel kan fokusera på utvalda områden. Rutinen för interna revisioner har ej uppdaterats till nuvarande organisation och har ej omfattat lednings- och stabsfunktioner på flera år. (JRH 2) Företaget borde köpa in en kurs i intern revision där även flera än internrevisorerna skulle ha bra nytta av i sitt ordinarie arbete.
3 GT002, rev. 2 Document # GF Release Date: 13/08/2008 Sid 3 av 5 DEL 5: IAKTTAGELSER (INTERTEKS) Se bifogade iakttagelser Stor avvikelse konstaterad Stor avvikelse avhjälpt Mindre avvikelse konstaterad Mindre avvikelse avhjälpt Antal öppna avvikelser Tidigare aktivitet 0 Nuvarande aktivitet 3 3 Möjligheter till förbättring har identifierats Ja Nej DEL 6: GRUNDLÄGGANDE UPPGIFTER CERTIFIKAT Organisationens namn (identiskt med namnet på certifikatet) Certifieringens omfattning (scope) Registrerade uppgifter Moelven Skog AB Virkesanskaffning och logistik åt ägarföretagen och därmed förekommande skogsverksamhet innefattande Norska PEFCs Levende skog standarder för skogsverksamhet i Norge Spårbarhetscertifikat för försäljning av sågat virke, cellulosaflis och sågspån enligt volymkreditmetoden Skogsbrukscertifikat för planering, genomförande och uppföljning av skogsbruksverksamhet Virkesanskaffning och logistik åt ägarföretagen och därmed förekommande skogsverksamhet Förändringar noterade under granskningen Plats(er) som certifieringen omfattar Skåre Skåre Skåre Skåre Verksamheter, plats(er) osv. som inte ingår i omfattningen (scope) Verksamheten inom Norge Produktlinje(r) Godkänd(a) uteslutning(ar)
4 GT002, rev. 2 Document # GF Release Date: 13/08/2008 Sid 4 av 5 Certifikatets/-ens giltighetstid , , , Uppföljningsintervall var 12:e månad Antal anställda 65 Kontaktperson hos företaget Kjell-Åke Åslund Adress Karlstad SWEDEN E-postadress kjell-ake.aslund@moelven.com
5 GT002, rev. 2 Document # GF Release Date: 13/08/2008 Sid 5 av 5 DEL 7: BEKRÄFTELSE AV GENOMFÖRD REVISION Rapportdatum: Jörgen Namn Revisionsledare Jörgen Hedeås (Denna del kan undertecknas om någon av parterna så önskar) _Kjell-Åke Namn Företagets representant Kjell-Åke Åslund DISTRIBUTIONSLISTA Elektronisk rapport till huvudkontoret Elektronisk rapport till kund Handlingsplan/-er skickas direkt till revisionsledaren
Revisionsrapport. DEL1: GRUNDLÄGGANDE UPPGIFTER - REVISION Företag: Moelven Skog AB Certifikatnr: 1417292, 1700162, 26472
GT002, rev. 2 Document # GF103-6.1 Release Date: 13/08/2008 Sid 1 av 6 DEL1: GRUNDLÄGGANDE UPPGIFTER - REVISION Företag: Moelven Skog AB Certifikatnr: 1417292, 1700162, 26472 Revisionskriterium: PEFC Council
Läs merRevisionsrapport. SMF Ledningssystem
GT002, rev. 2 Document # GF103-6.1 Release Date: 13/08/2008 Sid 1 av 5 DEL1: GRUNDLÄGGANDE UPPGIFTER - REVISION Företag: SMF Certifiering AB Certifikatnr: 1428972, 1700629 Revisionskriterium: Swedish PEFC
Läs merRevisionsrapport. Dokumentgranskning ingår. Siljan Skog Spårbarhetssystem
GT002, rev. 2 Document # GF103-6.1 Release Date: 13/08/2008 Sid 1 av 6 DEL1: GRUNDLÄGGANDE UPPGIFTER - REVISION Företag: Siljan Skog AB (Mulitsite) Certifikatnr: 1700831 Revisionskriterium: PEFC ST 2002:2013
Läs merSammanfattande revisionsrapport
Glommen Skog AS Sammanfattande revisionsrapport Omcertifiering Grundläggande revisionsdata Kundadress: Certifikatsnummer: 1427641, 46411 Revisionskriterium ISO 14001:2015, ISO 9001:2015, Norsk PEFC Skogsertifieringssystem
Läs merMoelven Skog AB. Revisionsrapport. Uppföljande revision 1
Moelven Skog AB Revisionsrapport Uppföljande revision 1 Grundläggande revisionsdata Kundadress Certifikatsnummer# 1417292, 1701082, 26472 Moelven Skog AB Box 8006 650 08 Karlstad SWEDEN Revisionskriterium
Läs merRevisionsrapport. DEL1: GRUNDLÄGGANDE UPPGIFTER - REVISION Företag: Norra skogsägarna ek.för Skogsavdelningen Certifikatnr: 1414370, 1700041
GT002, rev. 2 Document # GF103-6.1 Release Date: 13/08/2008 Sid 1 av 6 DEL1: GRUNDLÄGGANDE UPPGIFTER - REVISION Företag: Norra skogsägarna ek.för Skogsavdelningen Certifikatnr: 1414370, 1700041 Revisionskriterium:
Läs merNätraälvens Virkesförsäljningsförening. Revisionsrapport. Uppföljande revision nr 1
Nätraälvens Virkesförsäljningsförening Revisionsrapport Uppföljande revision nr 1 Denna rapport inklusive allt innehåll är konfidentiellt och tillhör Intertek Grundläggande revisionsdata Kundadress Certifikatsnummer#
Läs merSkogsägarna Norrskog Ek. För. Revisionsrapport. Offentlig sammanfattning. Omcertifiering
Skogsägarna Norrskog Ek. För. Revisionsrapport Offentlig sammanfattning Omcertifiering Denna rapport inklusive allt innehåll är konfidentiellt och tillhör Intertek Grundläggande revisionsdata Kundadress
Läs merNortömmer AS. Revisionsrapport. Uppföljande revision 2
Nortömmer AS Revisionsrapport Uppföljande revision 2 Grundläggande revisionsdata Kundadress: Certifikatsnummer: 1427661, 1701384 Revisionskriterium ISO 14001:2004, Norsk PEFC Skogsertifieringssystem 2016-01-14,
Läs merSkogsägarna Mellanskog Ek. För. Revisionsrapport. Offentlig sammanfattning. Omcertifiering
Skogsägarna Mellanskog Ek. För. Revisionsrapport Offentlig sammanfattning Omcertifiering Denna rapport inklusive allt innehåll är konfidentiellt och tillhör Intertek Grundläggande revisionsdata Kundadress
Läs merNortømmer AS. Revisionsrapport. Uppföljande revision 1. Denna rapport inklusive allt innehåll är konfidentiellt och tillhör Intertek
Nortømmer AS Revisionsrapport Uppföljande revision 1 Denna rapport inklusive allt innehåll är konfidentiellt och tillhör Intertek Grundläggande revisionsdata Kundadress: Certifikatsnummer: 1427661, 1701384
Läs merDenna rapport inklusive allt innehåll är konfidentiellt och tillhör Intertek
Denna rapport inklusive allt innehåll är konfidentiellt och tillhör Intertek Grundläggande revisionsdata Kundadress Certifikatsnummer# 1427651, 45811 Allskog SA Ingvald Ystgaardsv. 13 A Revisionskriterium
Läs merAllskog SA. Revisionsrapport. Uppföljande revision 1
Allskog SA Revisionsrapport Uppföljande revision 1 Grundläggande revisionsdata Kundadress: Certifikatsnummer: 1427661, 1701384 Revisionskriterium ISO 9001:2008, ISO 14001:2004, Norsk PEFC Skogsertifieringssystem
Läs merRevisionsrapport. Dokumentgranskning ingår. Verksamhetssystem för Allskog SA
GT002, rev. 2 Document # GF103-6.1 Release Date: 13/08/2008 Sid 1 av 6 DEL1: GRUNDLÄGGANDE UPPGIFTER - REVISION Företag: Allskog SA Certifikatnr: 1427651, 45811 Revisionskriterium: EN ISO 14001:2004, EN
Läs merSiljan Skog AB. Revisionsrapport. Omcertifiering. Denna rapport inklusive allt innehåll är konfidentiellt och tillhör Intertek
Siljan Skog AB Revisionsrapport Omcertifiering Denna rapport inklusive allt innehåll är konfidentiellt och tillhör Intertek Grundläggande revisionsdata Kundadress: Certifikatsnummer: 1700579, 1700831 Siljan
Läs merRevisionsrapport. Systemet i datorn
Revisionsrapport GT002, rev. 2 Document # GF103-6.1 Release Date: 13/08/2008 Sid 1 av 4 DEL1: GRUNDLÄGGANDE UPPGIFTER - REVISION Revisionskriterium: ISO 14001:2004 Revisionsdatum: 2013-05-20--21 Aktivitet
Läs merSammanfattande Revisionsrapport
SB Skog AS Sammanfattande Revisionsrapport Omcertifiering Denna rapport inklusive allt innehåll är konfidentiellt och tillhör Intertek Grundläggande revisionsdata Kundadress: Fredensvoldvegen 2 2408 Elverum
Läs merGlommen Skog SA. Revisionsrapport. Uppföljande revision 1
Glommen Skog SA Revisionsrapport Uppföljande revision 1 Grundläggande revisionsdata Kundadress Certifikatsnummer# 1427631 Glommen Skog SA Postboks 1329 Vestad 2405 Elverum NORWAY Revisionskriterium EN
SB Skog AS Sammanfattande Revisionsrapport Uppföljande revision 1 Grundläggande revisionsdata Kundadress: Fredensvoldvegen 2 2408 Elverum Certifikatsnummer: 0048860-00 Revisionskriterium: ISO 14001:2015,
Läs merGlommen Skog AS. Revisionsrapport. Uppföljande revision 1
Glommen Skog AS Revisionsrapport Uppföljande revision 1 Grundläggande revisionsdata Kundadress Certifikatsnummer# 1427641, 46411 Glommen Skog AS Postboks 1329 Vestad 2405 Elverum NORWAY Revisionskriterium
Läs merSkogscertifiering Prosilva AB. Revisionsrapport. Uppföljande revision nr 1
Skogscertifiering Prosilva AB Revisionsrapport Uppföljande revision nr 1 Denna rapport inklusive allt innehåll är konfidentiellt och tillhör Intertek Grundläggande revisionsdata Kundadress Certifikatsnummer#
Läs merViken Skog SA. Revisionsrapport. Omcertifiering
Viken Skog SA Revisionsrapport Omcertifiering Grundläggande revisionsdata Kundadress Certifikatsnummer 1431815, 52525, Viken Skog SA Hvervenmoveien 47 3511 Hønefoss Revisionskriterium: SS-EN ISO 9001:2008,
Läs merSiljan Skog AB. Revisionsrapport. Omcertifiering
Siljan Skog AB Revisionsrapport - Omcertifiering Denna rapport inklusive allt innehåll är konfidentiellt och tillhör Intertek Grundläggande revisionsdata Kundadress Certifikatsnummer# 1700831 Siljan Skog
Denna rapport inklusive allt innehåll är konfidentiellt och tillhör Intertek Grundläggande revisionsdata Kundadress Certifikatsnummer# 1427631, 1701103 Glommen Skog SA Postboks 1329 Vestad Revisionskriterium
Läs merSkogscertifiering Prosilva AB. Revisionsrapport. Omcertifiering
Skogscertifiering Prosilva AB Revisionsrapport Omcertifiering Denna rapport inklusive allt innehåll är konfidentiellt och tillhör Intertek Grundläggande revisionsdata Kundadress Certifikatsnummer: 1428932,
Läs merSMF Certifiering AB. Denna rapport inklusive allt innehåll är konfidentiellt och tillhör Intertek
SMF Certifiering AB Denna rapport inklusive allt innehåll är konfidentiellt och tillhör Intertek Grundläggande revisionsdata Kundadress Certifikatsnummer# 1428972, 1700629 SMF Certifiering AB Tyska Brinken
Läs merAT Skog SA. Revisionsrapport. Omcertifiering
AT Skog SA Revisionsrapport Omcertifiering Grundläggande revisionsdata Kundadress Certifikatsnummer 1432005 AT Skog SA Postbox 116 Sentrum 3701 Skien, Norge Revisionskriterium: SS-EN ISO 14001:2004 Norsk
Siljan Skog AB Revisionsrapport Omcertifiering Denna rapport inklusive allt innehåll är konfidentiellt och tillhör Intertek Grundläggande revisionsdata Kundadress Certifikatsnummer# 1700831 Siljan Skog
Läs merSMF Certifiering AB. Revisionsrapport. Nr 1 PEFC Skogsbruk, 14001
SMF Certifiering AB Revisionsrapport Nr 1 PEFC Skogsbruk, 14001 Denna rapport inklusive allt innehåll är konfidentiellt och tillhör Intertek. Rapporten utfärdades 14:17 GMT den 13-Dec-2016 Kund ID#: Kund/Adress:
Läs merKrav vid Gruppcertifiering
Svenska PEFC ek för Krav vid Gruppcertifiering PEFC SWE 004:3 Innehåll 1. Introduktion... 3 2 Omfattning... 4 3 Skogsbrukscertifiering i grupp... 4 3.1 Paraplyorganisation för skogsbrukscertifiering i
Läs merRevisionen resulterade i följande antal avvikelser/förbättringsmöjligheter. avvikelser. SS-EN ISO 14001:2004 3 1 PEFC SWE 003:3 Entreprenörsstandard
2014-02-13 425000 1(6) Er referens Claes Axelsson Kopia till SP Certifiering Box 857 501 15 BORÅS Västra Svealands Virkesfrakt AB Box 2018 650 02 KARLSTAD Uppföljande revision 2014-02-04--05 Resultat Företagets
Svenska PEFC ek för Krav vid Gruppcertifiering PEFC SWE 004:3 VER 1.5 2011 2016 Innehåll 1. Introduktion... 3 2 Omfattning... 4 3 Skogsbrukscertifiering i grupp... 4 3.1 Paraplyorganisation för skogsbrukscertifiering
Läs merKrav för certifieringsorganisationer
Svenska PEFC ek för Krav för certifieringsorganisationer PEFC SWE 005:3 Dokumentnamn: Krav för certifieringsorganisationer Dokumenttitel: PEFC SWE 005:3 Godkänt av: Svenska PEFC Datum: 2011 01 31 Godkänt
Läs merSvenska PEFC:s krav för direktcertifiering och certifiering i grupp
Svenska PEFC ek för Svenska PEFC:s krav för direktcertifiering och certifiering i grupp PEFC SWE 004:4 Publik konsultation 2015-11-09 2016-01-11 PEFC arbetar för ett hållbart skogsbruk med hänsyn tagen
Läs merOrana AB. Revisionsrapport. Uppföljande revision nr 2. Denna rapport inklusive allt innehåll är konfidentiellt och tillhör Intertek
Orana AB Revisionsrapport Uppföljande revision nr 2 Denna rapport inklusive allt innehåll är konfidentiellt och tillhör Intertek Grundläggande revisionsdata Kundadress: Certifikatsnummer: 37790 Ö Storgatan
Svenska PEFC ek för Krav för certifieringsorganisationer PEFC SWE 005:3 VER 1.4 2011 2016 Innehållsförteckning 1. Inledning... 3 2. Scope... 3 3. Krav för certifieringsorgan... 3 3.1 Ackreditering... 3
Läs merSkogsstyrelsen REVISIONSRAPPORT. Re-certification
Re-certification 0 Kund ID#: Kund/Adress: CMPY-038292 Vallgatan 8 SE - 551 83 Jönköping Revisionskriterium: ISO 14001:2015, Svenskt PEFC certifieringssystem för uthålligt skogsbruk v.3 Revisionsaktivitet:
Läs merRevisionsregler. för revision mot kraven i FR2000 Verksamhetsledning antagna av Rådet för FR2000 den
Svenska PEFC ek för Krav vid Gruppcertifiering PEFC SWE 004:3 VER 1.4 Borttaget: Vägledning för Gruppcertifiering Borttaget: VER 1.3 2011 2016 Innehåll 1. Introduktion... 3 2 Scope... 4 3 Skogsbrukscertifiering
Läs merUppföljande revision 2007 - 2 Revisionens resultat och rekommendation till certifieringsinstansen Totalt noterades 4 mindre avvikelser.
1 Revisionsfakta Aktivitet Uppföljande revision Omfattning av denna revision samt avsteg från planeringen Dokument som utgör underlag för revisionen (handbok/manual) Revision i enlighet med planering (bekräftelse/revisionsplan)
Läs merGlommen SA. Revisionsrapport. Uppföljande revision 2
Glommen SA Revisionsrapport Uppföljande revision 2 Grundläggande revisionsdata Kundadress: Certifikatsnummer: 1427661, 1701384 Revisionskriterium ISO 14001:2004, Norsk PEFC Skogsertifieringssystem 2016-01-14,
Läs merSkogsstyrelsen. Revisionsrapport. Omcertifiering
Skogsstyrelsen Revisionsrapport Omcertifiering Grundläggande revisionsdata Kundadress Certifikatsnummer# 1428622, 1701294 Skogsstyrelsen 551 83 Jönköping Revisionskriterium SS-EN ISO 14001:2004, Svenskt
Läs merSvenska PEFC:s krav för certifieringsorganisationer PEFC SWE 005:4
Svenska PEFC ek för Svenska PEFC:s krav för certifieringsorganisationer PEFC SWE 005:4 Publik konsultation 2015-11-09 2016-01-11 PEFC arbetar för ett hållbart skogsbruk med hänsyn tagen till miljö, produktion
Läs merRevisionsrapport DEL 3: REVISIONSTEAMETS SAMMANFATTNING AV REVISIONENS RESULTAT OCH IDENTIFIERADE OMRÅDEN FÖR FÖRBÄTTRING
GT002, rev. 2 Document # GF103-6.1 Release Date: 13/08/2008 Sid 1 av 5 DEL1: GRUNDLÄGGANDE UPPGIFTER - REVISION Företag: Danderyds Sjukhus AB Certifikatnr: 1415451 Revisionskriterium: SS-EN ISO 14001:2004
Läs merRevision, Falun (Bergvik Skog Öst AB), hösten 2016
2016-12-09 5790+5813 1(9) Er referens Moa Ullén Kopia till SP Certifiering Box 857 501 15 BORÅS Bergvik Skog AB Trotzgatan 25 791 71 FALUN Revision, Falun (Bergvik Skog Öst AB), hösten 2016 Resultat Revisionen
Läs merVAD ÄR KVALITET? Röntgenveckan 2014-09-09 Monica Kasevik
VAD ÄR KVALITET? Verksamhetsförbättring Kvalitetskontroll är allt som görs EFTER Kvalitetsstyrning är allt som görs för att säkra kvaliteten i ett pågående arbete, dvs NU Kvalitetssäkring är allt som görs
Läs merNorra Skogsägarna Ek. förening
Norra Skogsägarna Ek. förening Uppföljande revision Grundläggande revisionsdata Kundadress Certifikatsnummer#1700031, 1700041, 1701022, Norra Skogsägarna ek. förening Box 4076 904 03 Umeå SWEDEN Revisionsaktivitet
Läs merVägledning för Gruppcertifiering
Svenska PEFC ek för Vägledning för Gruppcertifiering PEFC SWE 004:3 VER 1.2 2011 2016 Innehåll 1. Introduktion... 3 2 Scope... 4 3 Skogsbrukscertifiering i grupp... 4 3.1 Paraplyorganisation för skogsbrukscertifiering
Läs merBodel Norrby. Sundsvall 22 mars 2011
Bodel Norrby Sundsvall 22 mars 2011 Människan i skogen Certifiering vad är det? Överensstämmelse med krav Kontroll av efterlevnad Tidsbegränsning Ackreditering Att frivilligt göra mer än vad som krävs
Läs merSvenska PEFC:s Entreprenörsstandard
Svenska PEFC ek för Svenska PEFC:s Entreprenörsstandard PEFC SWE 003:4 Publik konsultation 2015-11-09 2016-01-11 PEFC arbetar för ett hållbart skogsbruk med hänsyn tagen till miljö, produktion och sociala
Svenska PEFC ek för Svenska PEFC:s krav för direktcertifiering och certifiering i grupp PEFC SWE 004:4 UTKAST ALLMÄN KONSULTATION 2015-05-21 PEFC arbetar för ett hållbart skogsbruk med hänsyn tagen till
Läs merRapport från certifieringsrevision, granskning av miljöledningssystem och miljöredovisning
413100 1 (3 ) Kopia till SP- Box 857 Samhällsvetenskapliga fakultetskansliet Box 720 405 30 GÖTEBORG Rapport från certifieringsrevision, granskning av miljöledningssystem och miljöredovisning Certifikat
Läs merGrönt bokslut efter slutavverkningar och gallringar samt skogsrevision av PEFC och FSC-certifierade fastigheter 2013
1 1 (12) Dokumentet upprättat 140110 Beteckning Tjänsteställe, handläggare Södra Skog/Miljöavdelningen Gustaf Aulén Senast uppdaterat 140123 Grönt bokslut efter slutavverkningar och gallringar samt skogsrevision
Läs merRevision, Falun (Bergvik Skog Väst AB), Hösten 2016
2016-12-09 5790+5813 1(7) Er referens Moa Ullén Kopia till SP Certifiering Box 857 501 15 BORÅS Bergvik Skog AB Trotzgatan 25 791 71 FALUN Revision, Falun (Bergvik Skog Väst AB), Hösten 2016 Resultat Revisionen
Läs merHållbart skogsbruk. en väg att föra skogens värden vidare i generationer.
Hållbart skogsbruk en väg att föra skogens värden vidare i generationer. 1 Är ett inköpsbolag certifierat enligt PEFC och FSC som handlar med skogsråvara och anskaffar specialsortiment till koncernens
Svenska PEFC ek för Svenska PEFC:s Entreprenörsstandard PEFC SWE 003:4 FÖR INTERNATIONELL GRANSKNING PEFC arbetar för ett hållbart skogsbruk med hänsyn tagen till miljö, produktion och sociala krav. PEFC-logotypen
Läs merNorra Skogsägarna ek. för. REVISIONSRAPPORT. Surveillance1 PEFC CW, group cert. FM Stickprov & ISO1400 Skogsbrukskontoren
Norra Skogsägarna ek. för. Surveillance1 PEFC CW, group cert. FM Stickprov & ISO1400 Skogsbrukskontoren 0 Kund ID#: Kund/Adress: CMPY-038041 Skeppargatan 6 Umeå, 904 03 Sweden Revisionskriterium: ISO 14001:2015,
Läs merOmcertifieringsrevision den 23 och 24 november 2015.
2015-11-24 569300 1(5) Er referens Lars Norman Kopia till SP Certifiering Box 857 501 15 BORÅS Sveriges Lantbruksuniversitet, Skogsmästarskolan 739 31 Skinnskatteberg Omcertifieringsrevision den 23 och
Svenska PEFC ek för Svenska PEFC:s Entreprenörsstandard PEFC SWE 003:4 UTKAST ALLMÄN KONSULTATION 2015-05-21 PEFC arbetar för ett hållbart skogsbruk med hänsyn tagen till miljö, produktion och sociala
Läs merLEDNINGSSYSTEM FÖR MILJÖ. Norbergstrappan AB:s Miljöledningssystem enligt EN ISO 14001:2994 MILJÖPOLICY
LEDNINGSSYSTEM FÖR MILJÖ Norbergstrappan AB:s Miljöledningssystem enligt EN ISO 14001:2994 MILJÖPOLICY NORBERGSTRAPPAN AB 2 Företagsfakta Företagsnamn: Norbergstrappan AB Företagsadress: Svarvargatan 22,
Läs merrwieitii AflflIDt Svenska Skogsplantor 2015-1 1-16--2015-1 1-18 Resultat
rwieitii AflflIDt si 1,. 2015-11-24 248000 1(8) Erreferens Carin Espes Kopia U SP Certifiering Svenska Skogsplantor AB Box 857 Vibytorps plantskola 501 15 BORÅS 69436 HALLSBERG Svenska Skogsplantor 2015-1
Läs merRevisionsregler. för revision mot kraven i FR2000 Verksamhetsledning. antagna av Rådet för FR2000 den 2014-03-07 och gällande fr.o.m.
Revisionsregler för revision mot kraven i FR2000 Verksamhetsledning antagna av Rådet för FR2000 den 2014-03-07 och gällande fr.o.m. 2014-05-15 Revisionsregler/2014-03-15 1 Innehåll 1 Definitioner och begrepp
Läs merProduktstöd - Vägledning till dokumentationskraven i SS-EN ISO 9001:2000
Document: STG/PS K 525SV1 Produktstöd - Vägledning till dokumentationskraven i SS-EN ISO 9001:2000 SIS, Projekt Kvalitetsledning 1 1) Introduktion Produktstöd Två av de viktigaste målsättningarna i arbetet
Läs merREVISIONSRAPPORT Datum/Date
REVISIONSRAPPORT Datum/Date 2004-08-26 Certifikat nr/certificate No CE 37 50 M Sida/Page 1 (6) Kopia till SP-Certifiering Box 857 501 15 BORÅS Göteborgs Universitet, Gemensamma förvaltningen Göteborgs
Läs merRapport från uppföljande revision. Uppdragets omfattning. Revisionsresultat, avvikelser
Rapportdatum 2005-12-12 375000 1 (3 ) Kopia till SP-Certifiering Box 857 501 15 BORÅS Universitet Box 100 405 30 GÖTEBORG Rapport från uppföljande revision Certifikat Certifikatsnamn Standard/kravdokument
Läs merRapport från efterrevision. Uppdragets omfattning. Revisionsresultat, avvikelser
Rapportdatum 2006-12-01 375000 1 (3 ) Kopia till SP-Certifiering Box 857 501 15 BORÅS Göteborgs universitet Box 100 401 21 Rapport från efterrevision Certifikat Certifikatsnamn Standard/kravdokument Revision/aktivitet
Läs merGrönt bokslut. för skogs- och mångbruket på Stiftelsen Skånska landskaps skogar under år 2013
Sida (9) Grönt bokslut för skogs- och mångbruket på Stiftelsen Skånska landskaps skogar under år ======================================================== Grönt bokslut för skogsbruket på Stiftelsen Skånska
Läs merLEDNINGSSYSTEM FÖR MILJÖ. Norbergstrappan AB:s Miljöledningssystem enligt EN ISO 14001:2004 MILJÖPOLICY
LEDNINGSSYSTEM FÖR MILJÖ Norbergstrappan AB:s Miljöledningssystem enligt EN ISO 14001:2004 MILJÖPOLICY NORBERGSTRAPPAN AB 2 Företagsfakta Företagsnamn: Norbergstrappan AB Företagsadress: Svarvargatan 22,
Läs merDatum. Revisionspersonal Ort Datum Dagar Dagens guide. Dössjonsvägen 10. Dössjonsvägen 10. Dössjonsvägen 10. Dössjonsvägen 10
1 (10) Revisionen omfattar Certifikat: 5264 O Scanmast AB, 5264 Scanmast AB, 5264 Scanmast AB, 5264 M Scanmast AB, 5264 M Scanmast AB Kontaktperson och telefonnr: (070-300 05 37) Revisionspersonal: Revisionens
Läs merGrönt bokslut efter slutavverkningar och gallringar 2014
1 1 (10) Dokumentet upprättat Beteckning 150109 Extern slutrapport Tjänsteställe, handläggare Södra Skog/Miljöavdelningen Gustaf Aulén Senast uppdaterat 150120 Grönt bokslut efter slutavverkningar och
Läs merKvalitetsmanual. Baserat på System ISO 9001. Active Care Sverup AB
Kvalitetsmanual Baserat på System ISO 9001 Active Care Sverup AB Uggledalsvägen 47, 427 40 BILLDAL Tel 031-91 75 25 Fax 031-91 75 05 Org. nr. SE556388-8766 www.activecare.se info@activecare.se Sammandrag
Rapportdatum 2006-12-19 375000 1 (4 ) Kopia till SP-Certifiering Box 857 501 15 BORÅS 401 21 Rapport från uppföljande revision Certifikat Certifikatsnamn Standard/kravdokument Revision/aktivitet 3750 M
Rapportdatum 2006-06-21 375000 1 (5 ) Kopia till SP-Certifiering Box 857 501 15 BORÅS universitet Box 100 405 30 GÖTEBORG Rapport från uppföljande revision Certifikat Certifikatsnamn Standard/kravdokument
Läs merSvenska Kyrkans PEFC ek. för.
Svenska Kyrkans PEFC ek. för. Certifiering av Ledningssystem Verksamhet: Gruppcertifiering av Svenska Kyrkans skogar och försäljning av rundvirke Datum: 101028, 101101-02 Reviderade områden: Gruppfunktion,
Läs merSkogsstrategi Arvika kommun
Skogsstrategi Arvika kommun Skogsstrategi för Arvika kommun Arvika kommuns skogsinnehav ska skötas med målsättningen att ha en hög och uthållig avkastning. Skogsbruket ska ta stor hänsyn till skogarnas
Läs merDet svenska PEFC-systemet består av:
MILJÖCERTIFIKAT Skogscertifiering Certifiering innebär att någon garanterar att en produkt eller tjänst utförs enligt en angiven standard. Störst trovärdighet får certifieringen då garantin lämnas av
Läs merDatum: , genomgång av styr. Sv. PEFC samt beredningsmöte Rubrik, underrubrik, stycke, figur etc
Synpunkter på ändringar efter beslut på forum 2010-11-24, genomgång av styr. Sv. PEFC 10-12-14 samt beredningsmöte 10-12-21 Datum: 2011-01-03 Dokument: PEFC TD III - Slutgiltigt förslag 1 2 3 4 5 6 Göran
Läs merRevisionsrapport. Företagets Ledningssystem
GT002, rev. 2 Document # GF103-6.1 Release Date: 13/08/2008 Sid 1 av 7 DEL1: GRUNDLÄGGANDE UPPGIFTER - REVISION Företag: Edita Bobergs Certifikatnr: 1426060, 42790, 810050 Revisionskriterium: SS-EN ISO
Denna rapport inklusive allt innehåll är konfidentiellt och tillhör Intertek Grundläggande revisionsdata Kundadress Certifikatsnummer# 1428622, 1701294 Skogsstyrelsen. Revisionskriterium SS-EN ISO 14001:2004,
Läs merSFK Certifiering AB. Revisionsteam. Revisionens omfattning. Resultat
Revisionsprotokoll Revisionsperiod: 2013-04-02 till Ort: Västerås Revisionsteam Uppdragsledare: Uppdragsmedlem: Martin Eklund Susanne Boy Revisionens omfattning Systemdokumentation: Åtgärdade avvikelser:
Läs merSAMMANDRAG AV CERTIFIERINGSRAPPORTEN PÅ KUSTENS SKOGSCENTRALS VERKSAMHETSOMRÅDE SAMT ÅLAND ÅR 2014
SAMMANDRAG AV CERTIFIERINGSRAPPORTEN PÅ KUSTENS SKOGSCENTRALS VERKSAMHETSOMRÅDE SAMT ÅLAND ÅR 2014 1. ALLMÄNT Reviderade standarder: PEFC FI 1001:2009, PEFC FI 1002:2009 Revisionens omfattning: Skötseln
Läs merUtfärdare Datum Beteckning Sida RISE Research Institutes of Sweden AB Certification Box BORÅS
Utfärdare RISE Research Institutes of Sweden AB Certification Box 857 501 15 BORÅS 2018-04-05 425000 1 (7) Er referens Claes Axelsson Västra Svealands Virkesfrakt AB Box 2018 650 02 KARLSTAD Revision för
Läs merJämförelse mellan miljöledningssystemen Svensk Miljöbas, ISO 14 001 och EMAS Svensk Miljöbas 3:2013
Jämförelse mellan miljöledningssystemen Svensk Miljöbas, ISO 14 001 och EMAS Krav Svensk Miljöbas ISO 14 001:2004 EMAS III 3:2013 (Kriterier utöver ISO 14 001:2004) 1. Miljöpolicy En miljöpolicy innehållande
Läs merIakttagelser. Företag: Projektnummer: Edita Bobergs AB 68353 NCNXLS-SWE, DNV 37/1.1 1(3) Process / område / avdelning. Typ av rev.
Iakttagelser Företag: Projektnummer: Edita Bobergs AB 68353 Revisions startdatum Typ av rev. Nr. Status Beskrivning och konsekvens Kategori Fokusområde Process / område / avdelning Standard Del-krav DNV-revisors
Läs merPEFC Skogscertifiering. Vi tar ansvar i skogen
PEFC Skogscertifiering Vi tar ansvar i skogen Det är en bra känsla att vara certifierad, dels miljömässigt för att det känns bra i hjärtat, men också ekonomiskt för att vi får mer betalt för virket. BIRGITTA
Läs merRevisionen resulterade i följande antal avvikelser/förbättringsmöjligheter Standard Större avvikelser Mindre avvikelser SS-EN ISO 14001:
2016-11-30 544800 1(7) Er referens Birgitta Påhlsson Kopia till SP Certifiering Box 857 501 15 BORÅS Högskolan i Borås 501 90 BORÅS Uppföljande revision, 2016-11-29--30 Resultat Resultat av högskolans
Läs merInternrevision miljö- och kvalitet - enligt ISO och ISO 9001
Internrevision miljö- och kvalitet - enligt ISO 14001 och ISO 9001 Göteborgs Stads Upphandlings AB Anna Lundeen anna.lundeen@canea.se 2016-05-17 Packhusgatan 6 SE-411 13 Göteborg Folkungagatan 49 SE-116
Läs merGrönt bokslut efter slutavverkningar och gallringar 2016
1 (40) 2017-01-04 Södra Skog Miljöavdelningen Grönt bokslut efter slutavverkningar och gallringar 2016 1. Inledning Södra gör varje år ett Grönt bokslut. Interna revisorer kontrollerar då hur drygt 150
Läs mer4.5 Uppföljning Intern revision Dokumentnr: Dokumenttyp: Diarienr: Bilagor: Sidor: Rxx (löpnr) Revisionsrapport F 8 80/07 5 6
MILJÖHANDBOKEN Grundelement: Element: 4.5 Uppföljning 4.5.5 Intern revision Dokumentnr: Dokumenttyp: Diarienr: Bilagor: Sidor: 4.5.5.Rxx (löpnr) Revisionsrapport F 8 80/07 5 6 Upprättad av: Mottagen av:
Läs merGUIDE för uppföljning/revision. Uppföljning av integrerade ledningssystem
GUIDE för uppföljning/revision Uppföljning av integrerade ledningssystem BAKGRUND / SYFTE Många företag arbetar idag med integrerade ledningssystem för miljö, hälsa och säkerhet. Syftet med denna guide
Läs merSveriges Lantbruksuniversitet, Skara, Götala, Lanna ISO 14001:
Sveriges Lantbruksuniversitet, Skara, Götala, Lanna ISO 14001:2015 2016-10-11--2016-10-12 Resultat Organisationens resultat inom miljöledning är gott. Resultat av arbetet med mål visar en positiv utveckling
Läs merCertificate of Registration
Moelven Skog AB Main site: Skårevägen 60, SE-650 08 Karlstad, Sweden Additional sites according to appendix page 1 ST 2002:2013 Chain of custody of forest based products Chain of custody certificate for
Läs merJämtlands läns landsting. Erfarenheter från miljöledninssystem och certifieringen, registreringen. Jonas Pettersson Miljökoordinator
Jämtlands läns landsting Erfarenheter från miljöledninssystem och certifieringen, registreringen Jonas Pettersson Miljökoordinator Certifiering Första landstinget i Europa att certifieras enligt ISO 14
Läs merRevisionsregler. för revision mot kraven i FR2000 Verksamhetsledning. antagna av Rådet för FR2000 den Revisionsregler/
Revisionsregler för revision mot kraven i FR2000 Verksamhetsledning antagna av Rådet för FR2000 den 2006-06-14 Revisionsregler/2006-06-14 1 Innehåll 1 Definitioner och begrepp 3 2 Allmänna bestämmelser
Läs merMANUAL FÖR KVALITET OCH MILJÖ
INNEHÅLL 1 KVALITETS- OCH MILJÖLEDNING... 1 1.1 KVALITETS- OCH MILJÖPOLICY... 1 1.2 ORGANISATION... 2 1.3 LEDNINGSSYSTEM... 2 1.4 DOKUMENTSTYRNING... 2 1.5 KOMMUNIKATION... 3 1.6 FÖRBÄTTRINGAR OCH AVVIKELSER...
Läs merSKOGSCERTIFIERING GENOM GRÖNT PARAPLY
Framtagen av: Martin Persson Ledningshandbok kapitel: 2. Ansluta ny medlem Godkänd av: Johan Roos Dokument: 201. Information och förberedelse inför anslutning Version / releasedatum: 2017-11-06 SKOGSCERTIFIERING
Läs merRevisionsrapport. Omcertifieringsrevision och övertag av certifikat. 4 dgr enligt Treårsplan 2016-04-25-28
Företag: Danderyds Sjukhus AB Certifikatnummer: 14001-0263 Standard: ISO 14001:2004 Datum: 2015-04-20 2015-04-27 Revisionsrapport 1 REVISIONSINFORMATION Aktivitet (typ av revision) Revisionens mål, kriteria
Läs merPEFC. Spårbarhetscertifiering. För att sälja träprodukter från hållbart brukade skogar
PEFC Spårbarhetscertifiering För att sälja träprodukter från hållbart brukade skogar Marknaden för certifierade produkter växer. Allt fler konsumenter vill veta att de varor de köper är tillverkade på
Läs merRamavtal mellan Skogsägare och Skogsentreprenör (t.ex. avverkning och skogsvård)/köpare av avverkningsrätt
Framtagen av: Martin Persson Ledningshandbok kapitel: 4. Medlemsdokument Godkänd av: Johan Roos Dokument: 404. Ramavtal mellan skogsägare och skogsentreprenör Version / releasedatum: 2016-09-15 Ramavtal