Bärfisnyheter BÄ R F I S. Go jul på er alla bärfisar! Vad gör vi sista året? Nr. 6 December 2014



Relevanta dokument
Bärfisnyheter. Hej i vinterkylan! Mullbärsbacken. Nr. 3 Januari 2014

Bärfisnyheter. Hej igen! Sedan sist. Nr. 4 April 2014

Gröna skolgårdar, rapport 2013

Fridhems årshjul När närmiljö blir lärmiljö. Hållbar utveckling där kretsloppet går som en röd tråd genom uteverksamheten.

Permakultur och Skogsträdgårdar i Dalarna

FRÄSCHA FrUKtER & GRÖNSAKER

Rita ett vackert höstlöv till din text. Om du vill kan du gå ut och plocka ett.

Bärfisnyheter BÄ R F I S. Hej alla bärfisar! Sedan sist. Nr. 5 September 2014

Tranbärets månadsbrev maj 2015

Förslag på inledning. Att göra i trädgården. Studera fjärilens livscykel. Undersök bikupan. Artrally

mhtml:file://q:\safsk\grön flagg\rapport.mht

Målarstugans förskola i Lund Gröna skolgårdar projekt

Unga röster om eko. Lärarhandledning åk 4-8. På naturskyddsforeningen.se/skola hittar du allt material!

Grön Flagg Stadionparkens förskola

POLLINERINGSLEKEN OLLINERA MERA

Biologi. Ämnesprov, läsår 2014/2015. Delprov A. Årskurs. Elevens namn och klass/grupp

Design för hållbar utveckling, kreativa gemenskaper och social innovation

Ett pedagogiskt uterum

- Precis, det är det jag tänker! Att man har lite sallad, morötter, och bara kunna gå ut och plocka. - Som det är nu så har jag krukor...

Spåra djur. Förskoleklass åk 6 LÄRARHANDLEDNING. En lektion i samarbete mellan Skansen, Leif Gustavsson och Pernilla Josefsson.

FRÄSCHA FrUKtER och GRÖNSAKER

Vardag På kolonilotten

HÄLSNINGAR FRÅN HÅLL SVERIGE RENT

Skogs trädgården PEDAGOGISKT HÄFTE MED LEKAR, ÖVNINGAR OCH VÄGLEDNING. Ett pedagogiskt material framtaget av projekt BÄRFIS

Naturskolans program är en upplevelsebaserad undervisning där eleverna får lära med hela kroppen och alla sinnen ute i naturen.

Det Lilla Världslöftet

rm o rs W e d n r: A e n tio stra Illu Grön Flagg-rapport Peter Pans personalkooperativa förskola 6 feb 2013

KOPPLINGAR TILL LÄROPLANEN

MITT I NATUREN. Uppdrag för åk f-3. Välkommen till uppdraget Mitt i naturen i Universeums utställning Vattnets väg på plan 4.

Uppdrag: SPINDELNS KROPP

Tegelstugans förskola, rapport Gröna skolgårdar 2016

Ert barn kommer att börja på.. Där arbetar.

Att få. blommor och bin. att trivas

- en ren naturprodukt

Rapport. Grön Flagg. Karika Förskola

HÄLSNINGAR FRÅN HÅLL SVERIGE RENT

LÅT DET VÄXA. Guide för skolträdgården. Emma Crawley. Pedagogiska skolgårdar Naturskolan Asköviken

4.2 Vad är träd bra för?

Kära medlem i Naturskyddsföreningens Örebrokrets!

Allt om årstiderna - Våren

Identifiera dina kompetenser

a. Hur ofta har miljörådet träffats? Miljörådet träffas ca 1 ggr/månad.

Bakgrund, inspiration och utveckling av förskolegården

Kommunikationsplan för ICA Student Caroline Ullman & Johanna Lundberg

SOLROSEN HELINANTHUS ANNUUS. Fakta om solrosen

Skogen + Naturen på hösten. Åk 4

Grön Flagg

NORRBACKA FÖRSKOLOR PEDAGOGISK VERKSAMHETSPLAN VATTEN LÄSÅR Lyan, Skutan, Norrbacka, dagbarnvårdare

Rapport Gröna skolgårdar: Odlingslådor, bollplank mm. Projektnr ÖSS Österskolan 2016

Syfte På ett handfast sätt få förståelse för arternas betydelse för ekosystemets/naturens överlevnad.

När jag odlade i skolträdgården i Göteborgs botaniska trädgård

rm o rs W e d n r: A e n tio stra Illu Grön Flagg-rapport Salvägens förskola 30 maj 2012

Våren och försommaren är bästa tiden att göra en vild sallad. Då är växterna späda och goda.

Görande 11 Skapa goda förutsättningar för en odlande förskola

Vuxen 1. Barn 1. Många djur bor under marken. Vilket gulligt djur av dessa gräver sina bon under marken?

Måsens meddelande. Borgå naturskolas nyhetsbrev till personalen inom småbarnsfostran. vårterminen 2017 *****

VERKSAMHETSPLAN AVD. Ekorren

Vad handlar boken om? Mål och förmågor som tränas: Eleverna tränar på följande förmågor: på läger Lärarmaterial. Författare: Kirsten Ahlburg

Trafiken i praktiken Åk 2-3

Vattnet finns överallt även inuti varje människa.

IMMI S NYHETSBREV April 2013

SDA specialmärken för spårare.

Fox, Hiba, Li, Lisa, Liza. Jordlära i skolan

Mångfunktionella förskolegårdar. som främjar hälsa, inlärning och hållbarhet. 2017

SBR Lotta Fabricius Preben Kristiansen

Appar vi arbetat med. ipad projekt 2013 appar vi jobbat med. Nina Lundell Sida "1

MAT I NATUREN LÄRARHANDLEDNING TEMA: MATEN I VÅRA LIV SYFTE GENOMFÖRANDE CENTRALT INNEHÅLL

På upptäcksfärd i Frusna världar

Biologi. Ämnesprov, läsår 2014/2015. Delprov C. Årskurs. Elevens namn och klass/grupp

Allt om årstiderna - Sommaren

använda kunskaper i biologi för att granska information, kommunicera och ta ställning i frågor som rör hälsa, naturbruk och ekologisk hållbarhet,

Naturskyddsföreningen i Nora Naturskolans verksamhet och övriga aktiviteter 2017 del 2 Trollskogen på Alntorps Ö i Nora

Kommunikationskort. Berätta om en drömresa som du har gjort eller skulle vilja göra. Berätta om en favoritleksak du hade som liten.

Enkla mångfaldsåtgärder på gården. Lena Friberg, HIR Skåne Bengt Hellerström, Annelöv

Ekologi börjar hemma Hållbar utveckling

Kvalitetsarbete. Teman - vårterminen 2015

Miljövänliga Veckan 2015 Byt till eko

Fröknarna är ute med barnen i Bokskogens trädgård en eftermiddag och en fundering på hur man kan förändra, förbättra trädgården börjar. En Idé föds!

Grön Flagg Tema Närmiljö

HÄLSNINGAR FRÅN HÅLL SVERIGE RENT

Hur mycket är du villig att betala för

GROVPLANERING HT.-11 LINDENS FRITIDSHEM.

Arbetsplan Herkules Förskola - Läsår

Anna Dalins förskoleområde

"Ute är inne"/ Utvärderingsblankett september april 2018

Rapport från Stiftelsen BMSL-förskola

Samhällsbyggnadskontoret PRESENTATION AV RÅDGIVARE Odlingsrådgivning. för komplementodling för kommunala verksamheter

Biologisk mångfald på ekologiska fokusarealer.

Projekt gröna skolgårdar på Tvärflöjtensförskola

Grön Flagg skapar handlingskompetens och framtidstro genom att

Projekt sinneslabyrinten. Rapport Gröna skolgårdar Äppellunden hösten 2018

Lärarmaterial. Vad handlar boken om? Mål från Lgr 11. Förmågor som tränas. Forfattare: Mette Vedsø

Biodling ger mer än du anar!

Sommaren är helt fantastisk! Det finns så mycket att upptäcka och göra.

Läs och lär kära elev. Pollinering. Pollinering är namnet på blommornas fortplantning.

Kretsloppsprojektet år 2012

Nästa projekt som barnen önskade var en trädkoja precis som på gamla Tofsvipan

Lektionsupplägg: Tack för maten, naturen!

Rapport. Grön Flagg. Idala förskola

Transkript:

BÄ R F I S Bärfisnyheter Go jul på er alla bärfisar! Vi i projektet flaggar ut för året genom en välfylld julhälsning - Bärfis sista nyhetsbrev för detta året innan ledigheten kickar igång. 2014 har varit Bärfis andra år och vi har både hittat våra former och metoder och börjat tänka på hur vill vill leva vidare och förankra projektet, som nu snart går in på sitt sista år. En strategi för att förankra projektet i barnens närmiljö har varit att vi sökt oss närmre våra skolor och arbetat med skogsträdgården i Malmö och med miniskogsträdgårdar på skolgårdar och på Sofielunds Folkets Hus. Vad gör vi sista året? Sista året för Bärfisprojektet närmar sig. Som ni kanske känner till ger Arvsfonden som högst medel för 3 år. Under projektets sista år kommer vi att fokusera på att samla ihop material och skapa pedagogiska metoder och lekar som hjälper er att förstå och förklara en skogsträdgård för barn. Vi träffar också en illustratör som kan fånga projekt Bärfis i bilder. Detta material ska så småning om bli en bok som ni kan använda er av när ni undervisar. Vi ska även utveckla ett utbildningsprogram - en skogsträdgårdsutbildning för pedagoger och elever. Läs mer om Skogsträdgården som modell och lärmiljö på sidan 5. Klassutflykterna kommer så klart att fortsätta och förslag på planering skickas ut till er pedagoger i början av februari. Vi i arbetsgruppen kommer att vidareutbilda oss i trädbeskärning och ympning av fruktträd under tidig vår och bjuder in er pedagoger att vara med vid dessa tillfällen. Med vår nya kunskap kommer vi att kunna beskära och ympa frukträden som finns på skolgårdarna. Genom beskärning och ympning vårdar vi träden och ger dem de bästa förutsättningarna för att få mer frukt.

Bärfisnyheter BOKTIPS Vi har så många inspirerande boktips som vi vill ge er! Johanna Bruun tipsar om att besöka secondhandbutikerna och botanisera i deras boklager: -Jag hittar många fina böcker där som inte kostar så mycket. Titta lite extra bland barnböckerna och de lite större faktaböckerna med bra foto. Du kan hitta böcker som inte ges ut mer till bra pris om du tar dig tid att leta. Jag vill också tipsa om Naturskyddsföreningens årsbok med ett specifikt tema varje år, dessa kan du hitta i bokhyllorna till bra pris. Det finns även många böcker som beskriver naturen året runt, dessa kan ibland vara skrivna som dagböcker från förr eller nutid, något att läsa för klassen och samtidigt följa årstiden och ta reda på hur det var förr. En idé är att låta eleverna skriva sin egen dagbok och låta dem följa naturen i närmiljön/skolgården med bild och text. Soltrappan (Agneta Nilsson & Kerstin Reidel) Den här boken är en av våra största inspirationskällor när vi hittar på experiment och andra aktiviteter. Boken visar vägen bland växter och djur i skogen och på ängen, bland de små krypen och de större djuren. Det lyckas vara faktasprängfylld och spännande på samma gång, och låter barn förstå komplexa naturmysterier som pollinering och fotosyntes genom att barnen får undersöka och se med sina egna ögon. Pedagoger - skaffa denna bok omedelbums! Mini-Monster i naturen (John & Hanna Hallmén) Vad är det egetligen som är så häftigt med insekter? Här är boken som sätter fingret på det. Det är som en samling aha s, med rubriker som Daggmaskar bajsar jord, Fjärilen har ett inbyggt sugrör, Guldbaggen har en hemlighet, Nyckelpigor har alla möjliga färger och Bina hör med fötterna. Blandat med extrem makrofotografering av insekternas ansikten blir boken en speciell upplevelse. Dagbok från naturen (Janet Marsh) En vacker dagbok som väver samman författarens observationer av naturens växlingar med händelser i hennes liv. Detaljrika, härliga illustrationer! (Second Hand-fynd!) 2.

TIDNINGSTIPS Två nyttiga tidningstips till er som vill veta mer om permakultur och letar efter praktiska lösningar: Tidningen Nordisk Permakulturtidning är en tidning för dig som vill veta mer om permakultur och vad som händer inom området. Här får du tips och inbjudningar till olika konferanser och workshops. Skriften innehåller också artiklar och konkreta helhetslösningar på våra miljö- och klimatproblem. Ges numera även ut på svenska. Om du är medlem i permakulturföreningen så får du två nummer av tidningen gratis per år! Tidningen Åter är en tidning för dig som vill ha mer praktiska lösningar och har därför praktiska artiklar om bl.a. odling, ekologiskt byggande och boende, hantverk, alternativ ekonomi och energi, att ta till vara mat, osv. Webbtips Surfa runt på Skogsträdgårdswebbarna! Skogsträdgårdsbloggen skogsträdgården.stjärnsund.nu PIS - Permakultur i Skåne permakulturiskane.se Skogsträdgårdens vänner skogstradgardensvanner.se (Om vår skogsträdgård i Holma i Höör.) Mullbärsbacken mullbarsbacken.se (Om vår skogsträdgård i Lindängelund, Malmö.) Lektips Skogsträdgårdspusslet Ett litet smakprov från vårt kommande metodmaterial! Skogsträdgårdspusslet har vi tagit fram för att lära barn om djur och natur på ett roligt sätt. Vi gillar samarbete - därför är det en samarbetslek. Man börjar med att dela in barnen i fyra grupper, och ger dem vars en ledtråd till vars ett pussel. Sedan får de börja hämta pusselbitar. Grupperna ska lista ut i vilket pussel de olika bitarna hör hemma och hjälpa varandra att pussla ihop varandras pussel. Pusslena har djur-och naturmotiv och på facit finns det intressanta fakta om motivet. Efter leken har grupperna fått en relation till sitt motiv och brukar vara motiverade att lära sig mer om dessa. Hämta bildmaterial och instruktioner för leken på sidan lekar och metoder på barfis.se!

Bärfisnyheter Skogsträdgård: LÄTTFÖRKLARAT! Har du barn som du skulle vilja förklara vad en skogsträdgård är för, men känner att det snor sig och blir komplicerat? Vi har mejslat på en förklaring som ni gärna får testa och tycka till om. Den går såhär: En skogsträdgård är inte en skog man odlar i. Men däremot härmar man litegranna skogen när man planterar skogsträdgårdar. För precis som i den vilda skogen så blandar man växter och träd i skogsträdgården. Istället för att odla fält med samma grödor i långa rader, så försöker man blanda mycket ätliga växter i skogsträdgården. Man blandar högre växter, såsom träd, med lägre växter, såsom örter och buskar. Därför delar vi in växterna här i Träd, Buskar, Örter och Marktäckare. När man blandar höga och låga växter kan växterna använda mer av solens strålar. Då blir det mer växter och mer mat som kan odlas på mindre områden. En annan bra sak med att blanda växter är att de är bra på olika saker och hjälper varandra när de blandas. Varför passar skogsträdgården i skolan? En skogsträdgård kombinerar de fördelar vi får av odling på skolgården och de vi får av utflykter i naturen. Skogsträdgården är alltid tillgänglig nära klassrummet, den ger möjlighet att studera livets förutsättningar, låter barnen vara delaktiga och kräver inte mycket skötsel. Trädskiktet - Tex mullbär, äpple Klätterväxter - Tex minikiwi Buskskiktet - Tex svart vinbär, silverbuske Örtskiktet - Tex vallört, mynta Marktäckare - Tex smultron Illustration av Hampus Möller.

Skogsträdgården I OLIKA ÄMNEN Att ha en skogsträdgård på skolan kan vara en tillgång i många skolämnen. Vi lär oss om naturen och de ekologiska samband som är så viktiga för livet på jorden. Vi får möjlighet att studera växter, fåglar, svampar och småkryp på nära håll. Men det är inte bara i naturkunskapen utan även andra ämnen som vi har nytta av skogsträdgården. I svenskan lär vi oss och kommer i närkontakt med nya ord och begrepp. Vi gör skyltar och texter för att berätta om skogsträdgården. När vi planerar, planterar och skördar i skogsträdgården får vi användning av matematiken. Vi behöver mäta, räkna och väga. I slöjden kan vi snickra fågelholkar och i hemkunskapen använda skörden. Konsten att mäta upp en naturruta. Skogsträdgårdens växter sträcker sig mot solen. TRE TEMAN - för att förstå För att förstå vad en skogsträdgård är utgår vi från tre grundläggande teman: Fånga solen Den levande jorden Myller Fånga solen Växterna måste ha solljus för att kunna växa och ge oss mat. De flesta grönsaker vi äter i vanliga fall är ettåriga. De börjar från ett frö varje år och därför tar det lång tid innan de kommer upp och kan börja använda solljuset. I en skogsträdgård fungerar det annorlunda. För att kunna fånga så mycket solljus som möjligt odlar vi fleråriga växter som kommer igång tidigt och utnyttjar solljuset under hela växtsäsongen. Träd, buskar och örter samsas. Vissa växter trivs i solen och andra trivs i skuggan. I skogsträdgården kan vi skörda under nästan hela året. Tidigt på våren sticker de första gröna skotten upp, till exempel skogslök och citronmeliss. Under sommaren kan vi plocka olika slags bär. På hösten frukt och nötter och på vintern är det dags att skörda olika slags rötter.

Den levande jorden För att växterna ska må bra och ge oss mat behöver vi en levande och bördig jord som skapas genom samarbete av många olika organismer. Daggmaskarna har en otrolig förmåga att förvandla växtrester till bördig jord. Gråsuggan är också en viktig nedbrytare. Växterna behöver samarbeta med svamp för att kunna ta upp näringsämnen i marken, detta samarbete kallas mykorrhiza. Genom att täcka marken matar vi jordens organismer och får dem att trivas. Vi planterar växter som samlar näring i jorden. VAD GÖR VI I SKOGSTRÄDGÅRDEN UNDER ÅRET? Vår: Vi sår och planterar, rensar bort växter som tar över (gräs och nässlor till exempel). Skördar: Blad och skott Myller I skogsträdgården finns en massa växter som ger oss mat, frukt, nötter och blad. För att detta ska funka behövs också insekter och andra småkryp som hjälper till på olika sätt. Många småkryp vill precis som vi äta av det som finns i skogsträdgården. Bladslusen till exempel suger gärna saft från äppelträdets blad. Blir det för många bladlöss så mår trädet dåligt och det blir mindre frukt för oss att plocka. Därför lockar vi till oss andra insekter som äter bladlöss, tex. blomflugor och nyckelpigor. Fruktträd och bärbuskar behöver pollineras för att vi ska få många och fina bär och frukter. Detta arbete sköts av till exempel bin, blomflugor och humlor. För att våra små medhjälpare ska trivas ser vi till att det finns mat och nånstans att bo för dem. Vi planterar blommor som ger mycket pollen och nektar för dem att äta och ser till att det finns skrymslen att övervintra i. Sommar: Vi skär ner vallörtens blad och gödslar med, vi vattnar nyplanterade växter. Skördar: Bär och ätliga blommor Höst: Vi räfsar löv och marktäcker, planterar, rensar bort gräs och nässlor, samlar frö. Skördar: Frukt och nötter Vinter: Vi beskär buskar och träd, planerar, vintersticklingar. Skördar: Rötter.

Nr. 6 Dectember 2014 I vårkalendern! TRÄDBESKÄRNINGSKURS 21-22 februari Thony Elowsson kommer till Holma och lär ut tekniker för att beskära fruktträd. VÅRENS KLASSUTFLYKTER Slutet på mars till mitten på juni Under februari skickar vi ut förslag på datum till alla våra klasser för att besöka Holma och Mullbärsbacken. Håll utkik i mailen! YMPNINGSKURS 15-16 mars Thony Elowsson kommer till Holma på nytt - denna gång är det ympning som står på schemat! MATLAGNING I SKOGSTRÄDGÅRDEN 28-29 april Två dagar i matens tecken! Erik Måneld är en ekokock som utbildar inom mat och klimat. Nu kommer han till Holma för att ta sig an skogsträdgårdens grödor. Vad kan vi tillaga av dessa? FRAMTIDSVECKAN I SOFIELUND 4-10 maj Syftet med Framtidsveckan är att inspirera människor att ta steget till en mer hållbar livsstil. Lokala aktörer ordnar aktiviteter och arrangörer av Framtidsveckan kan vara ideella föreningar, kommuner, organisationer, studieförbund, skolor, politiska partier och företag,och enskilda personer. Bakom initiativet Framtidsveckan står Studiefrämjandet, Glokala folkhögskolan. Omställningsrörelsen, Naturskyddsföreningen och engagerade privatpersoner. Under Framtidsveckan kommer klasser och pedagoger på Sofielundsskolan anlägga fler miniskogsträdgårdar i fruktrutorna på skolgården. Dessa dagar är en uppföljning av utbildningstillfället i Holma skogsträdgård i april. Även ympning av skolans fruktträd kommer att ske. Snart kan eleverna plocka frukt till fruktstunden. Efter skoltid bjuds även allmänheten in till aktiviteter på skolgården under vissa dagar under Framtidsveckan. Håll utkik efter aktiviteter och program här: Framtidsveckan Sofielund 4-10 maj. FAMILJEDAG PÅ HOLMA 17 maj Traditionsenligt bjuder vi in till familjedag varje termin. I vår är det den 17 maj som gäller för Holmadagen! Mer info kommer. FAMILJEDAG MULLBÄRSBACKEN 6 juni Traditionsenligt bjuder vi in till familjedag varje termin. I vår är det den 6 juni som gäller för Mullbärsdagen! Mer info kommer.

Bygg en miniskogsträdgård på din skolgård! Vill ni skapa en skogsträdgård på er skolgård finns vi till hjälp! Att anlägga en skogsträdgård kan göras enkelt. En ruta på 2 kvadratmeter räcker för en miniskogsträdgård där barnen kan lära sig principerna. Den kräver också väldigt lite underhåll. Hör gärna av er för att veta mer till: Johanna Bruun på mail: johannab@barfis.se, eller telefon: 0702062413. Följ oss på facebook! facebook.com/barfisen Vill ni undgå att få nyhetsbrev från oss i framtiden, eller vet ni någon som skulle vilja vara med på vår utskickslista? Skriv till oss på info@barfis.se. Läs vår blogg! barfis.se Några av våra samarbetspartners Malmö Stad: malmo.se Allmänna Arvsfonden: arvsfonden.se Glokala Folkhögskolan: glokala.se Sofielund Folkets Hus: sofielundfolketshus.se Hidde: hiddeiyodhaqan.com Byalaget: byalagetsofia.se Permakultur i Skåne: permakulturskane.se 8.