Skogsbruk på ren svenska Lektion 4: Mästare på både förnyelse och återvinning. Tema: Återvinning Ämne: Biologi, Kemi Årskurs: 7-9



Relevanta dokument
Skogsbruk på ren svenska Lektion 1: Vad är svenskt skogsbruk? Tema: Hållbar utveckling Ämne: Samhällskunskap, Geografi Årskurs: 7-9

Natur och samhälle Människans beroende av och påverkan på naturen och vad detta innebär för en hållbar utveckling.

3.9 Biologi. Syfte. Grundskolans läroplan Kursplan i ämnet biologi

valsituationer som rör energi, miljö, hälsa och samhälle. Undervisningen ska bidra till att eleverna utvecklar förtrogenhet med kemins begrepp,

Planering - LPP Fjällen år 5 ht-16

NO Fysik Åk 4-6. Syfte och mål

Bild Engelska Idrott

NATURORIENTERANDE ÄMNEN

DEMOKRATI 3 DEMOKRATINS VILLKOR

PROV EKOLOGI. Vid varje uppgift i provet finns en liten tabell som beskriver vilka biologikunskaper uppgiften ger dig möjlighet att visa.

NATURKUNSKAP. Ämnets syfte. Kurser i ämnet

LPP laboration. Förmågor: Centralt innehåll: Kunskapskrav:

Skogsbruk på ren svenska Lektion 3: Klimatnytta som bara växer. Tema: Klimatnytta Ämne: Biologi, Kemi Årskurs: 7-9

Del ur Lgr 11: kursplan i teknik i grundskolan

SKOLMATEN OCH ELEVINFLYTANDE

Syftet är att öka medvetenheten dels om vilka språkliga handlingar som krävs i ämnet, dels om vilka som utförs.

JÄMFÖRA LÄNDER TEMA LÄRARHANDLEDNING FRÅN UTRIKESPOLITISKA INSTITUTET

Uppdrag: Huset. Fundera på: Vilka delar i ditt hus samverkar för att elen ska fungera?

Boken om Teknik. Boken om Teknik är en grundbok i Teknik för åk 4 6.

Världshandel och industrialisering

Svenska som andraspråk, 1000 verksamhetspoäng

Boll-lek om normer. Nyckelord: likabehandling, hbt, normer/stereotyper, skolmiljö. Innehåll

KUPOL en studie om skolmiljöns betydelse för ungdomars hälsa ENKÄT TILL ELEVER I ÅRSKURS 9

Central Barnhälsovård Västra Götalandsregionen i samarbete med Folkhälsokommittén

När jag har arbetat klart med det här området ska jag:

Kampanj kommer från det franska ordet campagne och innebär att man under en tidsbegränsad period bedriver en viss verksamhet.

SVENSKA FÖR DÖVA OCH HÖRSELSKADADE ELEVER MED UTVECKLINGSSTÖRNING

Skogsbruk på ren svenska Lektion 2: Sveriges mesta miljöarbetare. Tema: Biologisk mångfald Ämne: Biologi Årskurs: 7-9

Särskilt stöd i grundskolan

Utveckla arbetsmiljö och verksamhet genom samverkan

Några material & Ekologi

Två konstiga klockor

Program Handledning Förutsättningar: Träningar Teori

Upplägg och genomförande - kurs D

Förskolan Vårskogen, Svaleboskogen 7. Plan mot diskriminering och kränkande behandling

MR 5 FRÅN FÖRBUD TILL RÄTTIGHET WORKSHOP I KLASSRUMMET TEMA: MÄNSKLIGA RÄTTIGHETER (MR)

Kurs: Svenska som andraspråk Kurskod: GRNSVA2 Verksamhetspoäng: 1000

Sammanfatta era aktiviteter och effekten av dem i rutorna under punkt 1 på arbetsbladet.

Elevinflytande i planeringen av undervisningen. BFL-piloter Mats Burström

Tema 3 Pythagoras - Årskurs 4

Skolinspektionen; Kvalitet i fritidshem, Kvalitetsgranskning, rapport 2010:3

DEMOKRATI 2 DEN SKÖRA VALFRIHETEN

Skolinspektionen Nyanlända 2016

Vetenskapliga begrepp. Studieobjekt, metod, resultat, bidrag

Systematiskt kvalitetsarbete

Hävarmen. Peter Kock

Svar på medborgarförslag 2014:14 om att använda fastigheten Gredelby 7:76 till enbart park-, kultur- och fritidsändamål KS-2014/614

Sveriges Trafikskolors Riksförbund Film om körkort för nysvenskar Speakertext - Svensk

Samtals- och dokumentationsunderlag Språk och erfarenheter

Konsekvenser sv/sva åk 8 vt 13

Centralt innehåll år 1-3

Bygg ditt eget dataspel på sommarlovet!

Krigsreportage inbo rdeskriget i Bosnien

Enkät i förskoleklass

Vi skall skriva uppsats

Energi & Miljötema Inrikting So - Kravmärkt

orebro.se/lundbyskolan LUNDBYSKOLAN Upplevelseresor

Riktlinjer - Rekryteringsprocesser inom Föreningen Ekonomerna skall vara genomtänkta och välplanerade i syfte att säkerhetsställa professionalism.

Arbetsplan. Lillbergets förskola Avd /2016. Barn och utbildning

Låt din berättelse bli en värdefull del av våra samlingar!

Är upplevelser geodata?

Klassen kom tillsammans fram till vilka punkter som vi skulle ta hänsyn till. Dessa var:

Lokal Pedagogisk planering

Statistik, sannolikhet, algebra och funktioner, 3 hp. Studenter i lärarprogrammet F-3 III

Sundbybergs stad Skolundersökning 2015 Föräldrar förskola Fristående förskolor totalt Antal svar samtliga fristående förskolor: 360 (57 %)

Arbetsplan Jämjö skolområde

Enkätresultat för elever i åk 9 i Borås Kristna Skola i Borås hösten Antal elever: 20 Antal svarande: 19 Svarsfrekvens: 95% Klasser: Klass 9

Ekologi Så fungerar naturen

Redovisning av metodövning 1. Metodövning 2 Workshop. Metodövning 2. Redovisning 10/2. Redovisning, forts. Workshop

Ansökan till utmärkelsen Skola för hållbar utveckling

Borgarrådsberedningen föreslår kommunstyrelsen besluta följande Som svar på remissen överlämnas och åberopas denna promemoria.

Skriva B gammalt nationellt prov

Sundbybergs stad Skolundersökning 2015 Föräldrar förskola Stella Nova förskola

Miljö och material på förskolan, hållbar utveckling

Riktlinjer för medborgardialog

Nalle Puh`s verksamhetsplan VT 2010 HT 2011

VÄRDERINGSÖVNINGAR. Vad är Svenskt?

Friskoleurval med segregation som resultat

Erfarenheter från ett pilotprojekt med barn i åldrarna 1 5 år och deras lärare

Föräldrabroschyr. Björkhagens skola - en skola med kunskap och hjärta. Vad ska barnen lära sig i skolan?

BRA VIBRATIONER. Namn: Klass: Ett ämnesövergripande område i Bi,Fy,Tk 8a,8b och 8e ht.2012.

Varför är det så viktigt hur vi bedömer?! Christian Lundahl!

DESIGN. Ämnets syfte. Kurser i ämnet

Får nyanlända samma chans i den svenska skolan?

3.17 Svenska. Syfte. Grundskolans läroplan Kursplan i ämnet svenska

UNGDOMSVARIANTEN FOLKHÄLSOPLAN Det är vi som gjort Ungdomsvarianten!

Intervjumall. Datum: Intervjuare: Kandidatens namn: Kandidatens uppgifter: Växel: (5)

Enkät om heltid i kommuner och landsting 2015

PARTIDEBATT. Material:

Planera och framföra ett högtidstal

Engelska Lyssna/förstå

LÄSÅRSPLANERING I NO ÄMNET KEMI Lpo 94

Kursplan i svenska. Därför tränar vi följande färdigheter under elevens skoltid i ämnet svenska: Tala, lyssna och samtala. År 1

VÅLD HOT OCH. inom omsorg och skola

HISTORIA. Ämnets syfte

Fritidshem och skola i samspel

Skolans café På tisdagar och torsdagar har cafét öppet mellan kl

använda ämnesspecifika ord, begrepp och symboler.

ÄT RÄTT NÄR DU TRÄNAR

Svenska Du kan med flyt läsa texter som handlar om saker du känner till. Du använder metoder som fungerar. Du kan förstå vad du läser.

Transkript:

Skogsbruk på ren svenska Lektion 4: Mästare på både förnyelse och återvinning. Tema: Återvinning Ämne: Biologi, Kemi Årskurs: 7-9

Förord Sveaskog är landets största skogsägare. Det ger oss både mycket ansvar och många möjligheter. Att utveckla. Att bevara. Vår vision är att vi ska vara det ledande skogsföretaget. Då krävs det att vi är noga med att bruka skogen på ett ansvarsfullt sätt och att vi lägger stor vikt vid att bevara och skapa miljöer för upplevelser. Men också att vi ser till att kunskapen om skogen ökar. Vi vill berätta om och förtydliga nyttan med skogen och det svenska skogsbruket. Då kan vi säkerställa att skogen får fortsätta utvecklas. För allas skull, idag och i framtiden. 3

4

Lektion 4 Mästare på både förnyelse och återvinning Syfte Syftet med passet är att eleverna ska få en inblick i hur man återvinner olika material samt vilka effekter detta har på miljön. Genomförande Lektionen är av undersökande karaktär och inleds med en brainstorm för att väcka elevernas intresse och aktivera dem redan från start. En passande film finns framtagen och ses med fördel innan lektionens huvuduppgift genomförs. Uppgiften utförs i smågrupper och eleverna måste ha tillgång till dator och internet. Sammanställningen av elevernas undersökning görs i en tabell som läraren förberett på tavlan, alternativt i ett gemensamt dokument på datorn. Avslutningsvis reflekterar eleverna över undersökningen med sina egna åsikter. Centralt innehåll som behandlas Biologi Kemi Människans påverkan på naturen lokalt och globalt. Möjligheter att som konsument och samhällsmedborgare bidra till en hållbar utveckling. Aktuella samhällsfrågor som rör biologi. Dokumentation av undersökningar med tabeller, diagram, bilder och skriftliga rapporter. Människans användning av energi- och naturresurser lokalt och globalt samt vad det innebär för en hållbar utveckling. Aktuella samhällsfrågor som rör kemi. Kemiska processer vid framställning och återvinning av metaller, papper och plaster. Dokumentation av undersökningar med tabeller, diagram, bilder och skriftliga rapporter Förmågor som tränas Biologi Använda kunskaper i biologi för att granska information, kommunicera och ta ställning i frågor som rör hälsa, naturbruk och ekologisk hållbarhet. Använda biologins begrepp, modeller och teorier för att beskriva och förklara biologiska samband i människokroppen, naturen och samhället. Kemi Använda kunskaper i kemi för att granska information, kommunicera och ta ställning i frågor som rör energi, miljö, hälsa och samhälle. Använda kemins begrepp, modeller och teorier för att beskriva och förklara kemiska samband i samhället, naturen och inuti människan. 5

Lektionsupplägg 4 1. Börja lektionen med att dela ut post-it lappar till eleverna. Låt eleverna brainstorma kring frågan, Vad kan man återvinna? Be dem sätta upp lapparna på tavlan eller på ett ställe där alla kan se dem. (10 min) 2. Läraren sorterar lapparna utefter vilket material föremålen är tillverkade i. Papper, plast, metall, glas mm. Berätta samtidigt om återvinnings stationer och att olika material hanteras olika. (5 min) 3. Läraren skriver därefter lektionens syfte på tavlan samt vilka förmågor som tränas. 4. Titta på filmen Sopan, en film om återvinning (15 min) https://youtu.be/pcjnbnadqgg - Ta fram 2-3 miljöeffekter (bra eller dåliga) som återvinningen av ert material har på miljön. Använd gärna länkarna nedan. 6. Läraren gör en tabell (se nedan) på tavlan där eleverna kan skriva in sina jämförelser. Alternativt öppnar ett gemensamt dokument där eleverna kan skriva in sina miljöeffekter. (10 min) 7. Som avslutande uppgift på lektionen, eller hemuppgift, ska eleverna göra en egen analys av återvinning. Vad tycker Du är viktigast att återvinna och varför? 5. Låt eleverna jobba två och två. (10-15 min) - Börja med att titta på klipp 4 om pappersåtervinning. - Undersök och jämför återvinningen av två av materialen som ni grupperat på tavlan. Läraren kan fördela ut materialen för att säkerställa att alla blir valda. Förslag till tabell Papper Plast Metall Glas Bra effekt Dålig effekt Bra effekt Dålig effekt Bra effekt Dålig effekt Bra effekt Dålig effekt Länktips till lektionen Här hittar du användbara material till lektionen, som även kan fungera som fördjupningsmaterial. http://www.sveaskog.se/forestrytheswedishway/ http://www.avfallsverige.se/ http://www.atervinningscentralen.se/ Förslag på utvärdering Hur har er kunskap utvecklats? På vilket sätt lärde ni er? Vad lärde ni er? Ge exempel ur lektionens innehåll! 6

7