Prata matematik. Bengt Drath. Stöpenskolan i Skövde kommun



Relevanta dokument
Bengt Drath. Högskolan i Skövde Stöpenskolan i Skövde kommun

Pedagogisk planering i matematik; Tal i bråkform, decimalform och procentform. Ur Lgr 11 Kursplan i matematik.

Kursplan för Matematik

Om LGR 11 FÖRMÅGOR CENTRALT INNEHÅLL. De matematiska förmågor som undervisningen i åk 1-9 syftar till att eleverna ska utveckla.

Föra och följa matematiska resonemang, Berätta för andra hur du tänker och lyssna på andras matematiska tankegångar.

Enhet / skola: Lindens skola i Lanna Åk: 3

Learning study ett utvecklingsprojekt

Addition, subtraktion, summa, differens, algebra, omgruppering, ental, tiotal, multiplikation, division, rimlighet, uppskatta

Bedömningsexempel Matematik årskurs 3

Studenter i lärarprogrammet GF(11GF20) 46 p G: 28 p VG: 38 p

Algebra och Ekvationer År 7

Enhet / skola: Lindens skola i Lanna Åk: 1

Lokal studieplan matematik åk 1-3

Om LGR 11 FÖRMÅGOR CENTRALT INNEHÅLL. De matematiska förmågor som undervisningen i åk 1-9 syftar till att eleverna ska utveckla.

Om LGR 11 FÖRMÅGOR CENTRALT INNEHÅLL. De matematiska förmågor som undervisningen i åk 1-9 syftar till att eleverna ska utveckla.

Kursplanen i matematik grundskolan

LPP för årskurs 2, Matte V HT12

Målkriterier Beskrivning Exempel Eleven kan tolka elevnära information med matematiskt innehåll.

Matematikutveckling med stöd av alternativa verktyg

Enhet / skola: Lindens skola i Lanna Åk: 3

Vilken kursplanskompetens behöver rektor?

Lokal pedagogisk planering för Kvinnebyskolans förskoleklass, läsår 2013/2014

Kursplanen i ämnet matematik

Ladokkod: Studenter i lärarprogrammet GF 11GF20 vt17 tillfälle 1 och vt16 tillfälle 4

Funktioner, Algebra och Ekvationer År 9

Lgr 11 matriser i Favorit matematik 4 6

Viktigt! Glöm inte att skriva Tentamenskod på alla blad du lämnar in. Skriv inte på bladens baksidor. Helst en uppgift per blad.

MATEMATIK 3.5 MATEMATIK

LPP Matematik åk 4 Vt-14

Observationsschema Problemlösningsförmåga

ämnesområden. Funktioner och räta linjens ekvation. Hur funktioner kan användas för att undersöka förändring, förändringstakt och andra samband.

Del ur Lgr 11: kursplan i matematik i grundskolan

Bagarmossens skolas kravnivåer beträffande tal och talens beteckningar som eleven ska ha uppnått efter:

Pedagogisk planering aritmetik (räkning)

Om LGR 11 FÖRMÅGOR CENTRALT INNEHÅLL. De matematiska förmågor som undervisningen i åk 1-9 syftar till att eleverna ska utveckla.

Pedagogiskt café. Problemlösning

Centralt innehåll. I årskurs 1.3

FÖRSLAG TILL KURSPLAN INOM KOMMUNAL VUXENUTBILDNING GRUNDLÄGGANDE NIVÅ

Ladokkod: TentamensKod: Tentamensdatum: Tid: Hjälpmedel: Inga hjälpmedel

Statistik, sannolikhet, algebra och funktioner, 3 hp. Studenter i lärarprogrammet F-3 III, 12F380 ht17 Varberg

Lokal pedagogisk planering

Kunskapsprofil Resultat på ämnesprovet

Betyg i årskurs 6. Grundskolans läroplan Kursplan i ämnet matematik

Kursplan för matematik År 1-5 Rösjöskolan TÄBY KOMMUN

MATEMATIK 5.5 MATEMATIK

Provmoment: Tentamen Matematik och matematikdidaktik, 3 hp, tillfälle 1

Planering - Geometri i vardagen v.3-7

Har du inte räknat färdigt än? Vad är matematik? Var och hur används matematik? Vad är matematikkunnande? Varför ska vi lära oss matematik?

48 p G: 29 p VG: 38 p

kan använda sig av matematiskt tänkande för vidare studier och i vardagslivet kan lösa problem och omsätta idéer i handling på ett kreativt sätt

Lära matematik med datorn. Ulrika Ryan, projektledare för Matematik för den digitala generationen Byskolan, Södra Sandby

Matematik. Syfte. reflektera över rimlighet i situationer med matematisk anknytning, och använda ämnesspecifika ord, begrepp och symboler.

22,5 högskolepoäng. Provmoment: Ladokkod: Tentamen ges för: Matematik 3hp. Studenter i inriktningen GSME. TentamensKod:

Samband och förändringar Olika proportionella samband, däribland dubbelt och hälften.

Syfte. Malmö stad Komvux Malmö Södervärn PRÖVNING. prövning grundläggande matematik

Matematik i informellt lärande på fritidshem. Många möten med ord och begrepp i den dagliga verksamheten

Verksamhetsrapport. Skolinspektionen. efter kvalitetsgranskning av undervisningen i matematik kurs 3c vid IT-gymnasiet Södertörn i Huddinge kommun

Kursplaner i matematik och lärares mål med undervisningen. Ola Helenius, LUMA 2010

Grundläggande matematik fo r grundlärare med inriktning mot arbete i grundskolans a rskurs 4-6, 15 hp VT ho gskolepoäng

Jörgen Lagnebo PLANERING OCH BEDÖMNING MATEMATIK ÅK 8

Handledarutbildning inom Matematiklyftet. Catarina Wästerlid Utbildningstillfälle 1 17 oktober-2016

Digitala verktyg i matematik- och fysikundervisningen ett medel för lärande möten

Per Berggren och Maria Lindroth

Kursbeskrivning utbud grundläggande kurser hösten Engelska

Om Lgr 11 och Favorit matematik 4 6

Matematiklyftet 2013/2014

Ämnesplan i matematik för Häggenås, Bringåsen och Treälven

Ur kursplanen för ämnet matematik I detta arbetsområde ska eleven utveckla sin förmåga att:

Per Berggren och Maria Lindroth

Planering Matematik åk 8 Samband, vecka

15 högskolepoäng. Grundläggande matematik fo r la rare med inriktning mot arbete i fo rskoleklass och grund-skolans a rskurs 1-3, 15 hp VT17

Centralt innehåll. Problemlösning. Taluppfattning och tals användning. Tid och pengar. Sannolikhet och statistik. Geometri.

ARBETSPLAN MATEMATIK

Intervjuguide. Del 1. Att göra inför intervjun: Kort om intervjuguiden: a. Uppfattningar och intentioner. [8 min / 8 min]

Lokal studieplan Matematik 3 8 = 24. Centrum för tvåspråkighet Förberedelseklass

Intervjuguide. Att göra inför intervjun: Instruktioner för genomförandet av intervjun: Kontrollera att inspelningsutrustningen fungerar som den ska.

Arbetsområde: Från pinnar till tal

Terminsplanering årskurs 6 Matematik Ärentunaskolan

Kunskapskrav och nationella prov i matematik

Verksamhetsrapport. Skoitnst.. 7.1,ktion.en

BEDÖMNINGSSTÖD. till TUMMEN UPP! matte i årskurs 3

Förslag den 25 september Matematik

Tummen upp! Matte ÅK 6

Kurskod: GRNMAT2 Verksamhetspoäng: 600

Pedagogisk planering i matematik

Tolkning av strävansmål i Matematik A Skolinspektionens kvalitetsgranskning

matematiska förmågor Per Berggren och Maria Lindroth

1. Vad är formativ bedömning? Tankarna bakom Tummen Upp! Formativ bedömning Det här hittar du i Tummen Upp! Formativ bedömning...

Madeleine Zerne, rektor på Hagbyskolan

Matematiklektionen i fokus. Några klassrum öppnar dörren

Remissversion av kursplan i matematik i grundskolan. Matematik. Syfte

Bedömning av matematiska förmågor. Per Berggren och Maria Lindroth

Lokal pedagogisk planering i matematik för årskurs 9

Kursplan Grundläggande matematik

Plan för matematikutvecklingen

ESN lokala kursplan Lgr11 Ämne: Matematik

Hjälpmedel: Miniräknare, skrivmateriel (ex. linjal, gradskiva, passare) och Lgr 11

Lokal pedagogisk planering i matematik för årskurs 9

Läroplanens mål. Målen för eleverna i grundskolan är i läroplanen uppdelad i mål att sträva mot och mål att uppnå.

Matematik. Mål som eleverna skall ha uppnått i slutet av det fjärde skolåret. Mål som eleverna skall ha uppnått i slutet av det femte skolåret

Transkript:

Prata matematik Bengt Drath Högskolan i Skövde Stöpenskolan i Skövde kommun

Matematikkunnande Vad ingår i begreppet matematikkunnande? eller som elever skulle tänka: Hur skall en duktig elev i matte vara?

Processmål Innehållsmål Produktivt förhållningssätt Problemlösningsförmåga lö Kommunikationsförmåga Argumentationsförmåga ti Reflektionsförmåga Procedurförmåga.. Begreppsförståelse inom matematikens olika områden (multiplikation, area, diagram.)

Kursplanen i matematik Utbildningen i matematik skall ge eleven möjlighet att utöva och kommunicera matematik i meningsfulla och relevanta situationer i ett aktivt och öppet sökande efter förståelse, nya insikter och lösningar på olika problem. För att framgångsrikt kunna utöva matematik krävs en balans mellan kreativa, problemlösande aktiviteter och kunskaper om matematikens begrepp, metoder och uttrycksformer. Detta gäller alla elever, såväl de som är i behov av särskilt stöd som elever i behov av särskilda utmaningar. Undervisningen skall sträva mot att eleven utvecklar sin förmåga att förstå, föra och använda logiska resonemang, dra slutsatser och generalisera samt muntligt och skriftligt förklara och argumentera för sitt tänkande.

Kursplanen i matematik för gymnasiet Skolan skall i sin undervisning i matematik sträva efter att eleverna: utvecklar sin förmåga att med hjälp av matematik lösa problem på egen hand och i grupp bl.a. av betydelse för vald studieinriktning samt att tolka och värdera lösningarna i förhållande till det ursprungliga problemet utvecklar sin förmåga att i projekt och gruppdiskussioner arbeta med sin begreppsbildning samt formulera och motivera olika metoder för problemlösning, utvecklar sin förmåga att följa och föra matematiska resonemang samt redovisa sina tankegångar muntligt och skriftligt,

Nya kursplanemål i åk 3 Eleven ska kunna: tolka elevnära information med matematiskt innehåll uttrycka sig muntligt, skriftligt och i handling på ett begripligt sätt med hjälp av vardagligt språk, grundläggande matematiska begrepp och symboler, tabeller och bilder undersöka elevnära matematiska problem, pröva och välja lösningsmetoder och räknesätt samt uppskatta och reflektera över lösningar och deras rimlighet

Matematik i förskolans kursplan, Lpfö 98 Förskolan skall sträva efter att varje barn: utvecklar sin förmåga att upptäcka och använda matematiken i meningsfulla sammanhang utvecklar sin förståelse för grundläggande egenskaper i begreppen tal, mätning och form samt sin förmåga att orientera sig i tid och rum. Arbetslaget skall: Stimulera barns nyfikenhet och hbegynnande förståelse av skriftspråk kift och matematik

Kommande kursplan Genom undervisningen i ämnet matematik ska eleverna ges förutsättningar att utveckla förmågan att - formulera och lösa matematiska problem samt värdera valda strategier och metoder, - använda och analysera matematiska begrepp, -välja och använda lämpliga matematiska metoder för att göra beräkningar och lösa rutinuppgifter, - föra och följa logiska matematiska resonemang, samt - använda ett matematiskt språk för att samtala om och redogöra för frågeställningar, beräkningar och slutsatser.

Skolvägen

Skolvägen (högstadiet)

Skolvägen (högstadiet) Amanda, Elin och Martin är klasskamrater och bor längs samma skolväg. Alla tre promenerar till skolan varje morgon. De börjar sin först lektion klockan 8.15. Diagrammet visar hur långt från skolan eleverna befinner sig vid olika tider en morgon. Studera diagrammet och beskriv allt som du kan läsa ut ur det.

Fylla kärl

Problemlösning i grupp Tänk enskilt Alla skall hinna sätta sig in i problemet och börja tänka ut en strategi Lös uppgiften i gruppen Diskutera! Argumentera! Enas om den bästa lösningen. Förbered redovisningen. Alla skall vara beredda att redovisa. Redovisning Läraren hjälper till att strukturera elevernas tankar och synliggöra innehållet.

Spökhuset (förskolan)

Saras mynt (lågstadiet) Sara har 5 mynt. Hon har fler enkronor än femkronor och inga tiokronor. Hur mycket kan Saras mynt vara värda tillsammans? Vad händer om Sara har 8 mynt? Hur mycket kan Saras mynt vara värda om ett av mynten är en tiokrona? Gör liknande uppgifter.

Hagen (mellanstadiet)

Subtraktionsstrategier 56 12 = 92 17 =

56 12 = 40 + 4 = 44 46 2 = 44

92 17 = 80 5 = 75 eller egentligen 80 + (-5) = 75 90 17 + 2 = 75 72+3=75 75 95 20 = 75 90 15 = 75 3 + 70 + 2 = 75

Tillämpa nyvunnen kunskap Vilken strategi tycker du passar bäst? 303 296 =

303 296 = 4 + 3 = 7 307 300 = 7

Generalisera inom andra talområden 12,3 9,8 = 76,5 18,7 = 510 195 = Gör egna och byt med din kamrat

Utvecklingsbara strategier 5 (-3) = 3 + 5 = 8-3 0 5 5 (-3) = (5 + 3) ((-3) + 3) = 8-0 = 8

Rika problem leder till nya områden 92 17 = 95 20 = 75 a b b=(a+c) (a+c) (b+c)(b+c) = a+c-b-c c=ab a-b

Reflektera över strategier Vilka uppgifter löser ni på samma sätt? 88-49 102-97 250-3 21-2 54-12 46-21 31-28 74-34 45-26 Gör egna och byt med en kamrat.

Arbetsgång Problemlösning Diskussion i grupp Redovisning i Nya problemställningar Diskussion i i grupp Redovisningar Gör egna problem Lös varandras problem Visa läraren Färdighetsträna i boken

Känsla för bråktal Vilket är störst av bråken? Hitta olika sätt att ta reda på svaret. 9/10 10/11

Resonerande lösning 9/10 10/11

Att kunna förlänga 9 11 9 99 10 10 10 100 10 11 10 110 11 10 11 110 9 10 9 90 10 9 10 90 10 10 10 100 11 9 11 99

Se mönster 1 2 2 3 3 4 4 5 5 6 6 7 7 8 8 9 9 10 10 11

9/10 10/11 99 9 11 9 100 10 10 10 110 10 11 10 110 11 10 11 90 9 10 9 90 10 9 10 100 90 10 10 9 10 10 9 99 90 11 9 10 9 11 10 2 1 3 2 4 3 5 4 6 5 7 6 8 7 9 8 10 9 11 10

Känsla för division av bråk Fundera ut olika sätt att lösa divisionen 2/3 4

Att tänka mer än att räkna Lös på olika sätt 3 0,1 Välj en bra metod 3 3 6000 0,2 0, 25 200

Reflektera över tal A 0,33 är större än 1/3 B 0,33 är mindre än 1/3 C 0,33 är lika med 1/3 D Man behöver mer information för att kunna ge ett säkert svar

Matematik i LPO 94 Skolan ansvarar för att varje elev efter genomgången grundskola. Behärskar gr ndläggande matematiskt - Behärskar grundläggande matematiskt tänkande och kan tillämpa det i vardagslivet -.

Undersöka och upptäcka Vad händer när man multiplicerar med 10? 10 6 = 10 70 = 10 65= 6,5 10 274,83 = Testa egna med miniräknaren

Undersöka och upptäcka Vad händer när man multiplicerar med 10? 10 6 = 60 10 70 = 700 10 65=65 6,5 10 274,83 = 2748,3 Testa egna med miniräknaren

Utveckla strategier inom procenträkningen Hur mycket är 25 % av 400 kr? Räkna ut detta på så många olika sätt du kan. Vilket sätt tycker du är bäst?

Tänkbara lösningar 400/4 = 100 200/2 = 100 25 4 = 100 4 25 = 100 40 + 40 + 20 = 100 025 0,25 400 = 100

Följdproblem 15% av 400 kr 15% av 460 kr 15% av 403 kr Gör egna och lös varandras

Tankestrukturer 1 dm 2 = 100 cm 2 Diskutera och var beredd att förklara!

Språkligt förankra Hur stor är cirkelns omkrets respektive area? Hur tänker du för att minnas dessa samband?

Språkligt förankra O = 3,14 d A = 3,14 r r Vad betyder detta? Förklara med egna ord.

Utnyttja läroboken lite annorlunda Diskutera med din kompis och enas om rätt alternativ. Helst skall ni ha alla rätt!

Hur mycket väger Jonas ryggsäck? Ryggsäcken innehåller: 5 böcker, en coca-cola burk och några böcker. Alltsammans väger mer än 3 liter mjölk. Den väger dock mindre än 40% av 10 kg. Antalet hg är delbart med 5. Den väger 7 gånger mer än vad 50 cl vatten gör. Man skulle också kunna påstå att ryggsäckens vikt är 70% av 5 hg. Eller en fjärdedel av 14 kg. Eller dubbelt så mycket som 17,5 hg. Eller 1000 gånger tyngre än 3,5 g. Ja, varför inte säga 3,5 kg. Vad väger din ryggsäck tror du?

Elevtankar

Elevtankar

Elevtankar

Elevtankar

Elevtankar

Elevtankar

Elevtankar

Goda effekter Utgår från eleven Synliggör elevens tankar Tilltro till eget tänkande Tränar språket Argumenterar Reflekterar Kommunicerar Samarbete Mindre räknande mer tänkande Upptäckande Kreativt Utmaningar. Drivkraft till förståelse av ny kunskap

15 års erfarenheter Passar dagens lustbarn Alla elever kan delta mer eller mindre Verklig individualisering utmaningar för alla Samtal vs. färdighetsträning Formativ bedömning på studs Rika situationer leder till nya upptäckter Intresset för ämnet matematik ökar Visst hinner man samtala åtminstone om man skall uppfylla kursplanens intentioner! (strävansmålen) För min egen del: spänning och jag lär mig själv!

Passar detta vårt kommande uppdrag? Genom undervisningen i ämnet matematik ska eleverna ges förutsättningar att utveckla förmågan att - formulera och lösa matematiska problem samt värdera valda strategier och metoder, - använda och analysera matematiska begrepp, -välja och använda lämpliga matematiska metoder för att göra beräkningar och lösa rutinuppgifter, - föra och följa logiska matematiska resonemang, samt - använda ett matematiskt språk för att samtala om och redogöra för frågeställningar, beräkningar och slutsatser.

15 års erfarenheter Enda sättet att genomföra vårt uppdrag En djupare begreppsförståelse Passar dagens lustbarn Väcker intresse Individualisering Formativt tänkande på studs Ger rika situationer till lärande

Albin och Robin löser problem ihop

Skriftlig kommunikation med delaktighet

Alla pratar matematik och vi utvecklas

Och vad förväntas av er?!! Ma-samtal kan alla göra i sitt vanliga klassrum. Inget extra behövs utan bara en ny syn på lärandet. Ta nya steg, t.ex. Learning study. Ta initiativ iti och fundera ihop med andra, börja med att planera ett besök hos varandra.

Vad har betydelse för eleven? Läraren är utbildad i ämnet Läraren är engagerad Läraren är förtrogen med styrdokumentens innebörd Läraren undervisar med intentionen att väcka intresse för ämnet Läraren vågar tro på sig själv

Vårt uppdrag

Om ni vill veta mer. Drath, B. (2005). Samtal för förståelse. Nämnaren 32 (2), 2005. Drath, B. (2007). Upptäcktsfärd mot nya begrepp. Nämnaren 34 (2), 2007. http://www.stopenskolan.skovde.se (Prata matematik) (Learning study)

Matematikbiennette i Skövde den 21 november 2009 Du hittar information på: www.his.se/matematikbiennette2009 se/matematikbiennette2009 Välkomna!