Bild från Trollhättan??? Välkomna! Maria Johansson, Senior alert, Qulturum, Landstinget i Jönköpings län Elisabeth Bergdahl, Utvecklingsledare, Fyrbodals kommunalförbund Agneta Hjelm Persäng, Högskolan Väst
Vi gör det för Lillys skull - Vi vet om jag har några risker för fall, trycksår, undernäring och ohälsa i munnen - Vi gör förebyggande åtgärder för att jag ska må bra - Vi följer upp åtgärderna och vi vet att de gör skillnad - Ni lyssnar på mina behov och jag känner att det gör skillnad Idag är det en sån där bra dag Lilly, 95
Hur ser resan ut? HEMMA 1 Anslutning till Senior alert Påbörjat registrering Förankrat uppdrag Rigga teamet HEMMA 2 Fortsatt arbete med mål, fiskben och PGSA Effektiva möten Förbereda kort presentation till LS 2 HEMMA 3 Fortsatta arbete med PGSA Mäta och tolka resultat + resultattavla Göra poster och förbereda presentation HEMMA 4 Sprid kunskap Fortsatt lärande Keep the flame burning LS 1 LS 2 LS 3 Värdegrund Ert nuläge förebyggande processen Rapporter Mätningar Förbättringskunskap Webbmöte nuläge, frågor Presentation hemarbete Fördjupad kunskap Goda exempel Mätningar Resultattavla Webbmöte nuläge, frågor Vernissage/ posterredovisning Team/ coachning Förändringspsykologi Reflektion Utvärdering Era mål
Dagens erbjudande 9:00 Kaffe/samling 9:30 Introduktion vad är en teamutbildning? Värdegrund Vårdprevention/förebyggande arbetssätt ert nuläge utifrån processen 12:30 Lunch 13:30 Mätning och rapporter Utdata i Senior alert vi tar fram egna resultat från registret Identifiera förbättringsområden Introduktion till förbättringskunskap och verktyg. Kaffe 15:00 Praktiskt arbete i teamet Till nästa gång 16:00 Slut för idag
Teampresentation - Er verksamhet - Professioner i gruppen - Ert nuläge i den vårdpreventiva processen
Är det här vi lär oss? Eller är det här?
Lärandemål för teamutbildningen Kunskap om processen för ett förebyggande arbetssätt Kan använda förbättringsverktyg i vardagen (ex processkartläggning, fiskben, PGSA) Kan använda Senior alerts rapporter i förbättringsarbete Kan använda mätningar i vardagens förbättringsarbete Kan synliggöra förbättringsarbeten och resultat
Skatta var ert team befinner sig på skattningsskalan
Våra tankar kring teamutbildningen Vad behöver hända under den här teamutbildningen för att erat team ska nå lärandemålen samt era egna mål? Har ni i teamet andra mål som ni vill nå?
Bättre liv för sjuka äldre 300 000 Lika vård och omsorg Preventivt istället för reaktivt Strategiskt, långsiktigt Sammanhållen vård och omsorg
I siffror 45 000 äldre/år vårdas i slutenvården pga. fallolycka Cirka 1600 äldre personer avled år 2011 i Sverige pga. fallolycka 4,8 miljarder - direkta kostnader för fallskador bland äldre 14 miljarder - om livskvalitet räknas in Punktprevalensmätning trycksår okt 2012: Landsting: 15 % (16%) Kommun: 11 % (11,5 %) Källa Socialstyrelsen, SKL
282 kommuner 21 landsting 118 privata Nästan alla är med.
UNDVIK SKADA GÖR SÅ HÄR!
1 17 35 24 40 3 12 15 18 20 43 5 8 23 26 50 6 9 13 37 33 45 28 38 30 10 19 22 47 49 27 2 16 31 44 41 29 14 4 11 21 48 7 32 39 25 46 42 34
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
Prevention - för ett Bättre liv för sjuka äldre Till hjälp har vi Senior alert - 3 S Struktur Riskbedömningsinstrument som är evidensbaserade Förebyggande, evidensbaserade åtgärder Systematik Riskbedöma alla äldre inom relevanta enheter Åtgärder och uppföljning för samtliga i risk Registrera alla i Senior alert Synliggöra hela processen Vad blev gjort? Analys av utfall Lära av resultaten
Senior alert kan vara. Röda Korsets Sjukhus, Stockholm (äldreomsorg)
Röda Korsets Sjukhus, Stockholm (äldreomsorg)
Det här gör vi ju redan Den verkliga upptäcktsresan består inte av att söka efter nya vyer och platser utan att se det gamla invanda med nya ögon. Marcel Proust Bild från Landstinget Gävleborg
Poängen är att lyfta det förebyggande arbetet Projekt Uthållighet Ombud Teamarbete Tro Veta Tillfälligt Struktur och rutin
Senior alert - mer än ett kvalitetsregister Systematiskt arbetssätt i vardagen Förbättringsarbete Vad vill vi åstadkomma? Hur vet vi att en förändring är en förbättring? Mål! Mått! Vilka förändringar kan leda till en förbättring? Idéer! Risker? Åtgärder? Resultat? Agera Planera Studera Göra Test! Registrering Reflektera över resultat
Vårdprevention - ett förebyggande arbetssätt Riskbedömning Planera och utför förebyggande åtgärder Följ upp och lär av resultaten. Arbeta med ständiga förbättringar
Riskbedömning Vem ska riskbedömas? Vem gör riskbedömningen? Bild från Landstinget Gävleborg
Vi behöver ta reda på de bakomliggande orsakerna För att planera rätt förebyggande åtgärder Vad finns bakom just den här personens risker?
Förebyggande åtgärder Åtgärderna är evidensbaserade och tvärprofessionella. Ta tillvara all kunskap som finns om fall, tryck, undernäring och ohälsa i munnen.
Uppföljning av planerade åtgärder I Senior alert: Teamets avstämning av vad som blev gjort Varje yrkesgrupp följer upp och utvärderar sina åtgärder (dokumenteras i journal) Inför uppföljning: ny vikt, status på eventuella trycksår Påminnelse kommer i Senior alert
Händelser Registreras i Senior alert (och på andra ställen?) - Fall/fallskador - Trycksår - Vikt för personer med risk Det är viktigt att kunna följa händelserna över tid
Mot samma mål med olika infallsvinklar Tandhälsa Distrsköterska Arbetsterapeut Läkare Den äldre Undvika fall, trycksår, Bättre liv och hälsa undernäring, ohälsa i munnen Sjukgymnas t Närstående Chef Dietist Sjuksköterska Undersköterska Hemtjänstpersona l
Arbetsgången i Senior alert Riskbedömning Bakomliggande orsaker Planerade åtgärder Uppföljning av åtgärder Avslut och överföring
Hur ser er enhets vårdpreventiva process ut? Gör en kartläggning av ert nuläge Från inskrivning/inflytt till utskrivning Vem gör vad och när? Hur involverar vi den äldre?
Att fundera över Hur vet alla som behöver veta: Att den äldre har risk för fall, trycksår, undernäring, ohälsa i munnen? Vilka åtgärder som ska göras? Hur reflekterar ni över utfallet: - dvs. det som hände gällande fall, trycksår, vikten? Hur överför ni information om vårdprevention till nästa/annan vårdgivare?
Kreativt avbrott
Framgångsfaktorer Förståelse för värdet Ledningens stöd Vågar börja, testar Team, tydliga roller Resultat efterfrågas Förbättringsarbete Tydliga rutiner Integrerar i vardagen Beslut och uthållighet
Syftet med mätningarna i Senior alert Förbättring Forskning Bedömning
Risker konstaterade vid totalt 508 000 riskbedömningar i Senior alert Fall 66 % Undernäring 59 % Trycksår 23 % Ingen risk 19 % Ohälsa i munnen 3% (14 %)
Rapporter för olika faser Komma igång Flyt i arbetssättet Drift/utfall Gjorda riskbedömningar/enhet Koll på läget Händelser/utfall Andel utförda åtgärder Sammanfattning av processteg 5 vanligaste förebyggande åtgärderna
Koll på läget
Sverige Sammanfattning av hela processen
Lunch
Sök ert nuläge! Administrativ rapport Översiktrapport/Koll på läget Åtgärder Vikt Fall Trycksår
Det här inspirerar oss Det här förvånade oss Vad hittade ni?
Varför kvalitetsregister? Kvalitetsregisters ändamål: systematiskt och fortlöpande utveckla och säkra vårdens kvalitet (Patientdatalagen (2008:355, 7 kap 4 )
En introduktion till förbättringskunskap
Alla har två jobb Professionell kunskap Ämneskunskap Personliga färdigheter Värderingar och etik Förbättringskunskap System Variation Förändringspsykologi Lärandestyrt förändringsarbete Förbättring av diagnos, behandling, omvårdnad och omsorg Förbättring av processer och system i vården och omsorgen Ökat värde för dem vården/omsorgen finns till för Efter Socialstyrelsen, Batalden
Lärandestyrt förändringsarbete Konkret upplevelse Pröva nytt Reflektion Abstrakt tänkande och generaliserande Kolb 1975
Du vet väl hur man knyter en rosett, eller? Det går inte att tänka sig in i ett nytt agerande man måste agera sig in i ett nytt tänkande
Förbättringsmodell - PGSA Vad vill vi åstadkomma? Hur vet vi att en förändring är en förbättring? Vilka förändringar kan leda till en förbättring? Mål Mått Idéer Agera Planera Studera Göra Testa Ref: T Nolan, E Deming
Vikt Se på vardagen med nya ögon! Önskat läge Nuläge 50 68 66 64 62 60 58 56 54 52 Elsa, 82 år Finns det ett gap i kvaliteten mellan ert nuläge och det önskade läget? jan feb mar apr maj jun jul aug sep okt nov dec
Hitta gapen, bena ut orsakerna och gör små tester för att minska gapen 1. 2. 3. Vi beskriver vårat nuläge utifrån dem vi är till för Via samtal om dagens arbetssätt och resultat i Senior alert. Var finns de största gapen mellan nuläget och bästa möjliga arbetssätt? Fiskbensdiagram Definiera problemet Ställ frågan varför, varför, varför Brainstorming om tänkbara orsaker Sortera och gruppera i kategorier. Rösta Vad vill vi åstadkomma Hur vet vi att en förändring är en förbättring? Vilka förändringar kan leda till en förbättring? Testa: PGSA
Att göra ett fiskben Definiera problemet Brainstorming om tänkbara orsaker Ställ frågan varför, varför, varför Sortera och gruppera i kategorier. Multi-rösta
Orsak-verkan diagram Svaret på varför Svaret på varför Problem Svaret på varför Svaret på varför
Målsättning Vad är målet med vårt förbättringsarbete - inom vårt område, vårt ansvar och våra möjligheter? Ett bra mål (i sig) leder i sig självt till förbättringar Utforma målet positivt! Sätt ribban, se vad andra har lyckats med Hur involverar vi dem vi finns till för? Gör målet så SMART som möjligt
SMARTa mål Specifika Mätbara Accepterade Realistiska Tidssatta
Hur vet man att en förändring är en förbättring?
Antal boende Hur vet man att en förändring är en förbättring? Ge mediciner före måltiden Framgångsfaktorer beaktas Personal 9 sitter med Duka innan maten vid måltiden 8 7 Följa bordsplaceringar Påminn om toalettbesök 6 5 4 Vänta med disken tills Använda karottsystem 3 avslutad måltid 2 Stänga 1av radio och tv Använda specialanpassade 0 tallrikar, bestick och glas 11/5 16/5 21/5 26/5 31/5 5/6 10/6 Framgångsfaktorer för en god matsituation på Västergården, Bräcke diakoni
Agera Behövs fler tester? Kan vi standardisera? Hur sprider vi resultat? Planera Varför? Vad? Hur? Vem? Var? När? Studera Analysera och tolka data. Jämför resultat med hypoteser. Var förändringen en förbättring? Göra Testa i liten skala. Mät under tiden. Dokumentera.
Mål:.. PGSA-cykel nr:.. Mätning:. Förändring att pröva:.. Agera: Vilka slutsatser drar vi av testet? behöver vi testa i större skala? Vilka förändringar bör göras mot bakgrund av de resultat testet visade? Planera: Vem ska göra vad, var och när: Agera Planera Studera/analysera: redovisa och tolka era data (bifoga diagram med tidsaxel). Studera Göra Göra: Genomför förändringen enligt planen ovan. Beskriv eventuella svårigheter, avvikelser från planen och oförutsedda effekter.
Effektiva möten Korta och regelbundna avstämningar för pågående arbete Fast agenda Klara roller (ordförande, sekreterare, mätning, kontaktperson Senior alert etc.) Telefon eller webbmöte ett alternativ
Exempel på mötesregler Alla kommer i tid. Mötet börjar och slutar på bestämd tid. Kreativt klimat vi ska inte döma varandra, utan samarbeta för att nå resultat som aldrig nåtts förr. Visa respekt för personerna på mötet och deras åsikter. Ge konstruktiv feedback. Tala i tur och ordning och låt alla komma till tals. Hur fattas besluten? Ska det ske genom röstning eller i samförstånd?
Hemarbete till Lärandeseminarie 2 Jobba på att ha effektiva möten Färdigställ fiskbensdiagram Påbörja test med PGSA Förbered redovisning till LS 2 (10 min) - Teamets namn - Förbättringsområde - Mål - Fiskben - Minst 2 PGSA påbörjade
Datum: Torsdag 26/9 Tid: 14.00-15.30 Webbmöte 1 Ring telefonnummer: 0771-400 800 Ange därefter kod 9090 Tryck på länken som finns i utskickad kallelse (Kryssa för Enter as guest och skriv in ditt namn och klicka sedan på Enter room ). Agenda: Nuläge - kort runda om påbörjade PGSA Frågor Till nästa gång
Systemförståelse Varje system är perfekt designat för att skapa precis det resultat det ger. Om vi håller fast vid den övertygelse som vi alltid haft och insisterar på att göra precis som vi alltid gjort, kan vi förvänta oss att få precis de resultat som vi alltid fått. Berwick, IHI
Tack för idag Maria Johansson maria.e.johansson@lj.se 0725-860046 Elisabeth Bergdahl elisabethbergdahl@telia.com 072-2279090 Agneta Hjelm Persäng agneta.hjelm@hv.se 0520-223975
Tack för idag! http://www.youtube.com/watch?v=glapb Hg0fcI&feature=related