Den hållbara staden Skolan har här en viktig uppgift

Relevanta dokument
Miljöverkstaden. Undervisning och program. Läsåret 2014/2015 STADSBYGGNADSFÖRVALTNINGEN 1

Miljöverkstaden Undervisning och program

Synpunkter kring framtidens skola - Annedalsskolan

Lärandet. Lekfullhet. Vårt Kunskapscenter får genom praktiska och mer sinnliga aktiviteter barn och unga intresserade av energi och miljö

De samlade insatser som förskolorna gör kommer att påverka klimatet på lång sikt.

Syftet med digitalt lärande 1-TILL-1 I ETT SAMMANHANG

Grön flagg Nu är Stensjöns handlingsplan godkänd för Grön flagg!

Arbetsplan för förskolorna Sandvik, Skutan och Lövö

Innehållsförteckning

Learning study ett utvecklingsprojekt

Lokal arbetsplan. Mälarenhetens förskolor 2014/2015

Arbetsplan - Eriksbergsgårdens förskola

Handlingsplan för. Guldsmedens förskola 2014/2015. Lådbilen Blå

Önnegårdens förskola. - med en gemensam barnsyn.

Tranbärets månadsbrev september 2015

Innehållsförteckning. 1. Inledning. 2. Förutsättningar. 3. Läroplansmål 3.1 Normer och värden. 3.2 Utveckling och lärande. 3.3 Barns inflytande.

Lokal arbetsplan Runskriftsgatan förskola 6 och 8

Naturväktarna. Lärarhandledning. Uppdaterad feb. 2008

Lokal arbetsplan läsår 2015/2016

Lokal Arbetsplan för Grönmåla

Sandbäcksskolan. Lokal arbetsplan för Sandbäcksskolan

Pedagogisk planering Verksamhetsåret 2013/14. Junibackens förskola. Ekorren

Pedagogisk planering Verksamhetsåret 2013/2014. Förskolan Villekulla. Avdelning Igelkotten

Kulturprojekt i Utsikter

Sida 1(8) Lokal arbetsplan. Mellangårdens förskola

Avdelningsplan för Marelds fritidshem. Verksamhetsår 2015/2016

Arbetsplan

Handlingsplan för. XXX förskoleenhet. FörskolanNyckelpigan 2011/2012

Naturskolornas läroplan

Handlingsplan för entreprenöriellt lärande på ro 8. EU:s 8 nyckelkompetenser

Systematiskt kvalitetsarbete

Förskolan Trollsländan

Granitens förskola, Munkebo förskola, S:ta Gertruds förskola och Tils paviljonger

Normer & värden. En kvalitetsanalys inom det systematiska kvalitetsarbetet Läsåret 2014/2015 Förskolan Mårbacka Barn- och utbildningsförvaltningen

gör vårt boende trevligare

Sundsvalls. i modersmål. Barn- och utbildningsförvaltningen. Kursplan

Verksamhetsberättelse Kungsängens förskolor 2014

NORRBACKA FÖRSKOLOR HEMVIST LJUS SPRÅKPEDAGOGISK ARBETSPLAN 2010

Pedagogisk planering Verksamhetsåret 2013/14. Förskolan Bullerbyn. Ugglan

KVALITETSUTVECKLING. Normlösa förskola 2014/2015. Anna Ullén Alsander. förskolechef

Verksamhetsplan. Läsåret Förskolan Lillåsen

Bildkonst. Läroämnets uppdrag årskurs 1 2. Allmän beskrivning av läroämnet bildkonst

VERKSAMHETSPLAN SOLDALENS FÖRSKOLA

Möjligheternas Karlstad. jobb istället för ökade klyftor

Grön Flagg

Kvalitetsdokument 2013/2014

Verksamhetsplan - Tallängens förskola 2014/2015

Verksamhetsplan Arbetsåren

Postadress: Trosa kommun, Trosa Tel: Fax: E-post:

VERKSAMHETSPLAN FÖR POMPERIPOSSA

Lokal verksamhetsplan. Björkhagaskolan

SLOTTSVILLANS VERKSAMHETSPLAN 2015/

Hopprepets förskola Sticklinge förskola (2016) Arbetsplan Verksamhetsåret Barnens verkstad med många möjligheter!

Kumlasjöns förskola

UTBILDNINGSFÖRVALTNINGEN Elinsborgsskolan Fritids. Lokal Pedagogisk Planering (LPP)

Lärande & utveckling.

Åsen Melleruds Kommun Systematiskt kvalitetsarbete 2014

[FOKUSOMRÅDE LÄRANDE & UTVECKLING]

Kvalitetsredovisning Läsåret

Stockholms stads förskoleplan - en förskola i världsklass

Verksamhetsplan för förskolan

Normer och värden. Mål (enligt Lpfö 98, reviderad 2010) Arbetssätt/metod. Arbetsplan

Lokal arbetsplan för förskolan Växthuset 2013/14

NINNI REINEBO ELISABE T BRÖMSTER

Förskola 2013/2014. Hållbar utveckling. Sofia Franzén Kvalitetscontroller. Augusti 2015

Rapportering till Roslagens Sparbanks Stiftelser för projekt Färsna Naturcentrums naturdagar ett läromedel för alla elever i Roslagen

Grindskolans handlingsplan Mål och konkreta åtgärder

Utgiven höstterminen 2010/ Västra Ingelstad skola

Lär genom lek och lust utomhuspedagogik på skolträdgårdskonferens

Dokumentation av systematiskt kvalitetsarbete Förskola. Kometen 2013

Kvalitetsredovisning 2011

Kvalitetsrapport verksamhetsåret 2014/2015

Sundsvalls Agenda 21 för en god livsmiljö

Lärande & utveckling. En kvalitetsanalys inom det systematiska kvalitetsarbetet Läsåret 2013/2014 Förskolan Ängen Barn- och utbildningsförvaltningen

Sida 1(7) Lokal arbetsplan. Bäckängen

BIOLOGI FYSIK KEMI TEKNIK

Förskoleavdelningen. Lokal Arbetsplan för Planeten

LÅT DET VÄXA. Guide för skolträdgården. Emma Crawley. Pedagogiska skolgårdar Naturskolan Asköviken

Bedömningsunderlag förskola

Bygga broar mellan fo rskola och skola i Sundby

Tyresö kommun Förskolan Båten Lokal Arbetsplan 2015/2016

Praktisk miljöpedagogik i Torslundas nya Kretsloppshus

MILJÖBEGREPP OCH KRETSLOPP

LPFÖ98. Vi tydliggör våra åtaganden, målen och vårt arbetssätt. Ett arbetsmaterial reviderat på planeringsdag

Verksamhetsplan 2013/14

Arbetsplan/Beskrivning

Matematikutvecklingsprogram Vingåkers kommuns förskolor

AL-MAARIF TVÅSPRÅKSFÖRSKOLA

Verksamhetsplan 2014/2015 Holmesskolan (skola och fritidshem)

Lektionsupplägg: Varför behövs miljömålen?

Kvalitetsredovisning 2012/2013

Individuella utvecklingsplaner IUP

Program för barn och ungdomskultur i Vetlanda kommun

skola för alla barn i Söderhamns kommun

Inledning; Blåvingen har 19 barn i åldern 1-5 år. På avdelningen arbetar 3 pedagoger, 1 förskollärare och 2 barnskötare.

Gunnesboskolan Övre F-5 nov 2015 Vattenlek, odlingslådor och insektslockande åtgärder Rapport med redovisning och utvärdering

Verksamhetsplan. Enköpings naturvetenskap och teknik. för SLUTVER (8)

Skola för hållbar utveckling

KVALITETSREDOVISNING FÖRSKOLAN HJORTEN

Utbildning för hållbar utveckling

Transkript:

Den hållbara staden I den hållbara staden krävs det att människorna förstår hur de försörjs, vart restprodukterna tar vägen och naturen runt om dem fungerar. Skolan har här en viktig uppgift

Karaktärsdrag för utbildning för hållbar utveckling Från SOU 2004:104 Ämnesövergripande arbetssätt Visa upp intressekonflikter Från dåtid till framtid och globalt till lokalt Demokratiskt arbetssätt Verklighetsbaserat med täta kontakter med natur och samhälle Problemlösande, kritiskt tänkande och handlingsinriktat Både process och produkt viktiga

EUs åtta nyckelkompetenser Kommunikation på modersmålet Kommunikation på främmande språk Matematiskt kunnande och grundläggande vetenskaplig och teknisk kompetens Digital kompetens Lära att lära. Interpersonell, interkulturell och social kompetens samt medborgerlig kompetens Entreprenörskap och företagaranda Kulturella uttrycksformer

Miljöverkstaden undervisar eleverna i Helsingborg för Hållbar utveckling Detta innebär att eleverna får: använda naturen i undervisningen lära sig om hur närsamhället fungerar visa upp sina tankar offentligt praktiskt deltaga i olika projekt med Stadsbyggnadsförvaltningen

Kalle Energipolis år 1 Upplägg Lektion på skolan med en pedagogisk film. Vi pratar om elsäkerhet och om hur man sparar energi. Eleverna får boken Kalle Energipolis som de läser tillsammans med sina föräldrar och sedan följer upp med diskussion i klassrummet. Syfte att eleverna förstår vilken bra energikälla elektricitet är, men samtidigt inser vilka risker det finns. att förstå vikten av att spara på energi och hur man kan göra det i praktiken. att föräldrarna ska engageras i diskussionen.

Lust att odla år 2 Upplägg Besök i Majas trädgård på Sofiero Lektion på skolan om växter och hur de blir fler Uppdrag Så ett frö och teckna Förslag på studiebesök och lektion i Sinnenas gård och Fredriksdal Syfte att bli medvetna om växternas liv från frö till frukt att känna till hur vi odlar för att få mat att upptäcka variation och skönhet i naturen

Sopor i retur år 3 Upplägg Studiebesök på Filborna avfallsanläggning Lektion om avfall och resurser i skolan Utställning av återvunnet material på Campus Erbjudande om att delta i Städkampanj, besök på Dropp in och undervisning på Miljöverkstaden Syfte att lära sig hur man sorterar sitt avfall att skapa naturkänsla och förstå hur vi påverkar naturen att lära om olika material och hur de passar in i kretsloppet att förstå betydelsen av att minska sitt avfall och om kompostering

Barnens skog år 4 Upplägg Lektion om träd och skog i skolan Busskort delas ut så att eleverna kan åka till utställningen Barnens utställning om sin Drömskog på Dunkers kulturhus Plantering av vars ett träd samt besök på lärorika stationer Erbjudande om att gå Trädstig på Fredriksdal och undervisning på Miljöverkstaden och i Trädets hus Syfte att lära om betydelsen av träd i staden och dess närhet att lära om trädens ekologiska betydelse att lära sig plantera och sköta träd samt vad man kan använda träd till

Livsviktigt vatten år 5 Upplägg En Vattenresa till reningsverket, vattenverket och Råån En mapp med undervisningsmaterial delas ut Deltar i utställningen Världens vatten på Världsvattendagen Besök på Dropp in med en vattenlektion Erbjudande om exkursion med Sabella, deltagande i strandstädning och undervisning på Fredriksdal och Miljöverkstaden Syfte att få förståelse för vattnets betydelse och hur man hanterar det i samhället att få insikt i miljöproblemen kring vatten och vad vi själva kan göra åt problemen att få uppleva djur och växtlivet i saltvatten och sötvatten

Res klokt år 6 Upplägg Delta i Kulturjakten med stadsbussarna i Helsingborg Göra en Skåneresa vart man vill med tåg och buss Delta i undervisning på Energiverkstaden Erbjudande om mer undervisning på Miljöverkstaden Syfte att lära sig hur kollektivtrafiken fungerar att förstå hur det kollektiva resandet leder till miljövinster att få eleverna att använda kollektivtrafiken mer i framtiden att få ökad förståelse för energi och var vi får den ifrån att få insikt i en miljövänlig och säker energianvändning

Frisk luft år 7 Upplägg En lektion om luftmiljön i Helsingborg och hur den kan förbättras Kartläggning av hur man på bästa sätt kan ta sig till skolan och visa upp detta Erbjudande om en cykelorientering Syfte att bli medveten om luftsituationen i Helsingborg och hur våra transporter påverkar den att få eleverna att tänka kreativt kring hur de transporterar sig

Organiskt avfall år 8 Upplägg Studiebesök på Filborna avfallsanläggning med en lektion om kolets kretslopp Material till odlingsförsök i olika sorters kompostjord Syfte att göra eleverna medvetna om betydelsen av att samla in organiskt avfall att se hur hanteringen av avfallet är viktigt för kretsloppet och en Hållbar utveckling

Gubbhyttan I det gamla stenhuset bedriver Miljöverkstaden undervisning med natur och miljöinriktning Skolklasserna som besöker oss kan välja mellan olika teman där vi lyfter fram företeelser från elevernas vardag. Genom olika naturmöten och upplevelser utvecklar vi känslan för naturen. Arbetet bygger på nyfikenhet, kreativitet och lärande lek. Eleverna arbetar både självständigt och till- sammans, detta ger tillit till den egna förmågan. Förståelsen av hur vi brukar naturen ger kunskaper för att utveckla den Hållbara staden.

Kretshyttan Den gamla stenbersån har byggts om med återvunnet material och grönt tak till en spännande undervisningsplats. Huset har använts till undervisning för olika grupper och idag mest för förskolegrupper. Karaktären på huset inbjuder till kreativt arbete med naturmaterial om naturens kretslopp.

Dropp in Den gamla dansrotundan är nu en modern, pedagogisk anläggning. ATMOS 2.0 är en interaktiv upplevelseutställning som vill väcka engagemang om klimatförändringen hos skolklasser, företag, föreningar och förvaltningar. Årskurs 5 får undervisning om vatten i världen och om Öresund.

Sinnenas gård Här kan alla njuta av sinnesupplevelser utifrån naturens mångfald. Man kan gå omkring på egen hand eller boka ett program med Miljöverkstaden. En viktig del är samlingsplatsen med grill, stenugn och en rök där vi kan laga mat utomhus och ha andra utomhuspedagogiska aktiviteter.

Energiverkstaden I den gamla djurparkens hus har en undervisningslokal och en experimentavdelning skapats i samarbete med Öresundskraft. Med en konkret undervisning får eleverna lära sig om energi, energibesparing och elsäkerhet. Elever från år 6 och gymnasiet bjuds in till specialgjorda halvdagsprogram. Ett av husen har blivit Trädets hus och här finns en utställning om biogasproduktion och klimatfrågor.

Majas trädgård Lena Anderssons inspirerande Maja-böcker finns nu i verkligheten på Sofiero. Här tar vi emot barngrupper och upptäcker naturen och hur man kan odla i Majas anda.

Skolgårdsprojekt Skolorna kan söka pengar för att förbättra sina skolgårdar och underlätta det utomhuspedagogiska arbetet. Kärnfastigheter och Stadsbyggnads-förvaltningen har avsatt pengar till förbättringarna som har haft olika inriktningar.

Sammanfattning I våra program når vi många elever och läsår 2008/2009 var det över 90% som deltog i mer än hälften av programmen. Till vår undervisning på Naturskolan, Dropp in och Energiverkstaden kommer också många elever. Sammanlagt har vi haft 2 400 pedagogtimmar tillsammans med eleverna. Det märks ett ökat intresse för fortbildning i utomhuspedagogik och undervisning för Hållbar utveckling.

Motto Det finns inga skäl till att den som väljer cykeln framför bilen ska behöva acceptera sämre framkomlighet, mindre trygghet, högre olycksrisker och sämre vägvisning. Det måste ställas lika höga krav på planering för cykeltrafik som på planering för biltrafik. Endast genom en bred satsning på cykelfrågor, där alla parter i stadsbyggnadskedjan är involverade, kan cykeln bli ett attraktivt alternativ till bilen. Väl förankrade och brett accepterade åtgärder är en förutsättning för att skapa en cykelvänlig stad.

Trampeparken!