Syftet med övningen är väcka nyfikenhet kring frukt och grönsaker genom att utforska olika färger, provsmaka och göra ett kemiskt experiment.



Relevanta dokument
EN MATRESA JORDEN RUNT

NATURVETENSKAP FÖR LIVET?

Läsårsplanering NO-ämnen (Thunmanskolan)

MILJÖSMART SKOLRESTAURANG

SÄKER MAT LÄRARHANDLEDNING TEMA: HÄLSA SYFTE GENOMFÖRANDE CENTRALT INNEHÅLL. Ämne: Biologi, kemi, svenska, hem- och konsumentkunskap, Årskurs: 4-6

Syftet med lektionen är att eleverna får lära sig mer om vikten av att äta en bra lunch i skolan.

NATURVETENSKAP FÖR LIVET?

Pedagogisk planering Kemi: Alkoholer, estrar och organiska syror År 8 Planeringsperiod: v 5v 6, 2013

Undervisningen i de naturorienterande ämnena ska behandla följande centrala innehåll

Nationella prov i åk 6 ur ett skolledarperspektiv

Elevportfölj 4 ÅRSKURS 6. Matens kemi. Elevens svar:

Färg i vardagen och skolan

BIOLOGI FYSIK KEMI TEKNIK

Laborera åk 4-6. Lärarhandledning anpassad till LGR11

Syftet med lektionen är att eleverna får lära sig mer om mat, traditioner och högtider.

VAD SMAKAR MATEN? LÄRARHANDLEDNING TEMA: MATEN I VÅRA LIV SYFTE GENOMFÖRANDE. Ämne: Hem- och konsumentkunskap, Idrott och hälsa, Biologi Årskurs: 4-6

Lektionsupplägg: Ozon vad gör det?

Elevportfölj 12 ÅRSKURS 6. Matens kemi. Elevens svar:

Året runt i naturen skolår 2-3 (läsår som startar med jämn HT)

Viggo, du ljuger! Lärarmaterial

Elevportfölj 11 ÅRSKURS 6. Matens kemi. Elevens svar:

Nyttig och inspirerande mat i skolan och förskolan

Lärares planering och genomförande av arbetsområdet Matens kemi

SÄTT DIG NER, 1. KOLLA PLANERINGEN 2. TITTA I DITT SKRIVHÄFTE.

Måltidspedagogik på Herrestorps förskola i Vellinge

NO: KEMI. Årskurs

Elevportfölj 8. ÅRSKURS 6 Matens kemi. Elevens svar: och kan då inte utföra deras jobb bättre och tjäna mer lön för att kunna köpa mat.

Elevportfölj 6 ÅRSKURS 6. Matens kemi. Elevens svar:

Elevportfölj 3 ÅRSKURS 6. Matens kemi. Elevens svar:

Lokal pedagogisk planering för årskurs 8

PEDAGOGISK PLANERING för ELEKTRICITET och MAGNETISM

Lärarmaterial. Erik mitt i röken. Vad handlar boken om? Lgr11 Centralt innehåll och förmågor som tränas: Eleverna tränar följande förmågor:

Storyline för Naturorienterande ämnen och teknik. Ylva Lundin

Vatten. Vad löser sig i vatten? Utvecklar förmåga. Centralt innehåll. Lärarhandledningen, uppgift 2, sida 219 (elevblad sida 240).

Pedagogisk kartläggning av nyanlända elever

Elevportfölj 10 ÅRSKURS 6. Matens kemi. Elevens svar:

Elevportfölj 1 ÅRSKURS 6. Matens kemi. Elevens svar:

Elevportfölj 2 ÅRSKURS 6. Matens kemi. Elevens svar:

Elevportfölj 7 ÅRSKURS 6. Matens kemi. Elevens svar:

Kursutvärdering Ämne: SO Lärare: Esa Seppälä/Cecilia Enoksson Läsåret Klass: SPR2

Identifiera och analysera tekniska lösningar. Identifiera problem och behov som kan lösas med teknik.

LÄRARHANDLEDNING Samla på sinnen

Stålforsskolan Kemi Namn: Klass 7D

Med färgglatt pyssel kan man samtidigt ta in naturvetenskapliga begrepp, redan med de yngsta barnen.

Bedömningsuppgifter: Skriftligt prov Vatten och Luft Vattentornet (modell och ritning) Scratch (program)

3 dagar. Recept. Ingredienser v 5. Hej! Veckans meny: Bra att ha hemma v 5. Köp gärna med fler matvaror!

Från vardagsförståelse till kemiska begrepp

LPP i Kemi ht Varför läser vi. Vad skall vi gå igenom? Vilka är våra mål? Så här ser planen ut. LPP Kemi ht notebook.

MATENS KLIMATPÅVERKAN

3 dagar. Ingredienser v. 5. Recept. Hej! Veckans meny: Bra att ha hemma v. 5. Köp gärna med fler matvaror!

Det är detta bränsle som vi ska prata om idag. Träff 1

Kvalitetsdokument

Biologi Tornhagsskolan våren 9 Upploppet

Mars Ekologiskt - Frukt. Ekologiskt - Grönsaker

Allan Zongo. Vad handlar boken om? Centralt innehåll och förmågor som tränas enligt Lgr 11: Eleverna tränar på följande förmågor:

Matens kemi Uppdrag 1 Uppdraget var att man skulle prata med sina föräldrar angående mat förr i tiden och jämföra det med idag. Detta är vad jag kom

Några material & Ekologi

ÄTA RÄTT. Träff 1, år. maten du äter. den energi din kropp gör av med

LÄRARHANDLEDNING Mecka med ljud

SIDAN 1. Lgr 11 - Centralt innehåll och förmågor som tränas:

Krämig pasta med kyckling och saffran. vecka 47

MITT I RYMDEN. Lärarhandledning

Kursplan för Naturorienterande ämnen

FÖRSLAG TILL KURSPLAN INOM KOMMUNAL VUXENUTBILDNING GRUNDLÄGGANDE NIVÅ

JVi. Vanliga frågor INDEX

Potatis- och purjolökssoppa med tunnbrödsrulle. vecka 47

Lokal Pedagogisk planering

Lisa Kaptein Kvist Lic. Personlig Tränare. Tel

VILL DU UTVECKLA UNDERVISNINGEN I SKOLAN?

Naturorienterande ämnen

Kristian Pettersson Feb 2016

Fysik åk 7. Energi. Lisa Ranudd. Studiehandledning. Energi

Mellan dig och mig Mårten Melin

Krämig kycklingpasta med persilja. vecka 35

natur och miljö Syfte

Väderfenomen och deras orsaker. Hur fysikaliska begrepp används inom meteorologin och

Aktiv Föreläsning. Kost

Bajsets väg. Rekommenderade böcker och hemsidor:

Del ur Lgr 11: kursplan i biologi i grundskolan

DET HANDLAR OM MAT. MAT SOM ÄR LIVSVIKTIGT FÖR OSS FÖR ATT VI SKALL MÅ BRA OCH KUNNA PRESTERA I OLIKA SITUATIONER! GENOM ATT VI ÄTER OCH DRICKER FÅR

Frukostbullar. i underbara smaker

Pauli gymnasium Komvux Malmö Pauli

Tomatsoppa med kräfttoast. vecka 44

Bottenfärger Projektarbetet på VIRTUE-kursen. Patrik Nilsson. Bakgrund

Minnesanteckningar Skolrådsmöte Bjärehov

JAG MÅLAR MIN HIMMEL ORANGE

Eleverna lär sig förstå hur förnyelsebara energikällor fungerar, och deras potential.

Förskolans mat Verksamhetsplan för köket

Arbetsplan Snäckans förskola 2008

Pasta med fetaost och bacon. vecka 20

Vattenrening nr 53400

3 dagar. Recept. Ingredienser v 1. Hej! Veckans meny: Bra att ha hemma v 1. Köp gärna med fler matvaror!

Hälsan tiger still? Vill du äta hälsosamt?

Läs med oss. Interaktiv skrivtavla (IST) IST-kort Pojken och tigern.indd Manual digitalt lärarstöd till.

Lärarmaterial BROTT PÅ NÄTET. Vad handlar boken om? Mål och förmågor som tränas: Eleverna tränar på följande förmågor: Författare: Christina Wahldén

redogöra för hur våra vanligaste svenska, tama, vilda djur, fåglar och fiskar fortplantar sig

Kapitel 1 ljudet Jag hörde något hörde du det vad ljudet vart i golvet. Jobba nu ja ja men jobba då ja. Jag hörde det igen jag hörde också det det

Kol och förbränning kapitel 10 samt Organisk kemi kapitel 7

. NOV Ekologiskt - Frukt. Ekologiskt - Grönsaker

Transkript:

LÄRARHANDLEDNING Ämne: Kemi Årskurs: 4-6 SYFTE Syftet med övningen är väcka nyfikenhet kring frukt och grönsaker genom att utforska olika färger, provsmaka och göra ett kemiskt experiment. GENOMFÖRANDE I övningen får eleverna bekanta sig med grönsaker i olika färger i skolrestaurangen. Färgerna utforskas genom provsmakning och en kemisk laboration. CENTRALT INNEHÅLL Naturorienterande ämnen/kemi Kemin i naturen Indelningen av ämnen och material utifrån egenskaperna utseende, ledningsförmåga, löslighet, brännbarhet, surt eller basiskt. Kemins metoder och arbetssätt Enkla systematiska undersökningar. Planering, utförande och utvärdering. Några metoder för att dela upp lösningar och blandningar i deras olika beståndsdelar. Dokumentation av enkla undersökningar med tabeller, bilder och enkla skriftliga rapporter. FÖRMÅGOR SOM TRÄNAS Genomföra systematiska undersökningar i kemi, och, Använda kemins begrepp, modeller och teorier för att beskriva och förklara kemiska samband i samhället, naturen och inuti människan (kemi). ELEVUPPGIFTER

LÄRARHANDLEDNING Uppgift i skolan Se elevmaterial Fördjupning Se elevmaterial Intressant fakta Morot innehåller karoten, ett fettlösligt gult färgämne, en antioxidant och förstadiet till A-vitamin. Rödkål innehåller vattenlösliga antocyaner, som är blå-lila färgämnen med antioxidativ förmåga. Vatten/oljeblandningen kan ses som en modell av kroppen, med en fettrik fas och en vattenfas (blod och urin). Vissa ämnen söker sig till fett, andra till vatten. De fettlösliga ämnena kan kroppen lagra, medan ett överskott av vattenlösliga vitaminer kissas ut. Därför är det viktigt att fylla på dem varje dag. Vilken färg får kisset när du ätit mycket rödbetor? (rosa-lila) Varför ingår betakaroten i brunutan-sol-piller? (lagras i fettet under huden) LÄNKTIPS OCH FAKTAMATERIAL TILL ÖVNINGEN Fakta för lärare och kock: Om mat och hälsa på Livsmedelsverket Test: Matvanekollen på Livsmedelsverket Test: Grönsaksförsöket på Livsmedelsverket UPPFÖLJNING OCH UTVÄRDERING I helklass Prata om ämnen som finns i frukt och grönsaker som ni inte kände till innan ni började arbeta med övningen. Prata om vad som ger grönsaker, frukt och bär dess färg och hur dessa ämnen påverkar vår hälsa. Prata om vattenlösliga och fettlösliga vitaminer och hur de kan lagras eller inte lagras i kroppen.

LÄRARHANDLEDNING KÖKETS TIPS Köket har mängder av spännande material i sitt skafferi som kan användas i såväl kemi, fysik som biologi. Vid större projekt kan köket underlätta för lärare med att duka upp en vagn med pedagogiska verktyg i form av grönsaker där pedagogerna själva kan förse sig med material. Köket kan laga sallader som understryker det som hänt på lektionen, coleslaw på rödkål, morotsbitar i vatten, inlagda rödbetor.

ELEVMATERIAL UPPGIFT I SKOLAN Materiallista: Grönsaker, baljväxter, frukter och bär i olika färger. Riven morot och riven rödkål (eller rödbeta) Ofärgad eller ljus olja Vatten 1. Besök skolköket och utforska salladsbuffen eller om möjligt titta in i grönsaks kylen. Hur många olika färger på frukt och grönsaker kan ni identifiera? 2. Lägg upp de olika livsmedlen i en färgskala från vit/gul, grön, blå, violett och röd. Kolla om ni vet vad alla heter! 3. Smakar färgen? Låt två modiga elever provsmaka med förbundna ögon och beskriva smaken. Två sekreterare dok u menterar. Jämför: a. rödkål och vitkål b. orange morot med lila morot c. grön paprika med röd paprika

ELEVMATERIAL UPPGIFT I SKOLAN Laboration: 4. Be kocken om hjälp att riva upp morötter och rödkål eller rödbeta. Ta med till klassrummet eller gör laborationen i skolrestaurangen. 5. Ta fram två skålar (gärna genomskinliga) och två dricksglas, gärna långsmala. 6. Häll i matoljan i ett glas. Häll i vatten i det ena och rör om. Blandar de sig med varandra? Ligger oljan eller vattnet högst upp? 7. I en skål, häll i några dl vatten. Lägg i riven rödkål eller rödbeta och rör om. Vilken färg får vattnet? 8. I en annan skål, häll i några dl olja. Blanda ned de rivna morötterna och rör om ordentligt. Vilken färg får oljan? 9. Häll den gula oljan i ett glas (ta inte med morötterna). Vad händer om man häller i vatten? Blir det gult? Häll i vattnet, rör om och titta. 10. Häll den gula oljan i ett annat glas. Gissa vad som händer när vi häller i det lila vattnet. Häll i och rör om.

ELEVMATERIAL FÖRDJUPNING Dokumentera ditt arbete med övningen om vattenlösliga respektive fettlösliga ämnen genom att skriva en labbrapport. Visa upp grönsaker, bär och baljväxter i färgskalan med hjälp av foto, målning eller utställning med riktiga råvaror i skolrestaurangen.