Download "kostnadsfritt. I händelse av flera identiska bud skall förtur ges åt det först poststämplade. Skriftliga uppdrag ställs till auktionskommisarien."

1 Jubileumsauktion # 60 auktionsregler Jubileumsauktion # 60 hålles söndagen den 18 okt 2009 kl på Kungl. Myntkabinettet, Sveriges Ekonomiska Museum, Slottsbacken 6, Stockholm. Visningen börjar kl Inköpta objekt skall mot betalning, gärna check, avhämtas omedelbart efter auktionens slut. Ej avhämtat material sändes mot postförskott, varvid porto tillkommer. Ej närvarande medlemmars uppdrag för inrop eller postombud mottages av auktionskommisarie Bo Niklasson, Box 3010, Eskilstuna. Telefax , tel Anbudet måste vara inne senast måndag 5 okt. Insända anbud skall ange ett bestämt högsta bud för ett bestämt objekt. ANBUDSVILLKOR De i auktionsförteckningen utsatta priserna är utropspriser, objekten kan säljas såväl under som över dessa. Inköpsuppdrag till auktionen utförs kostnadsfritt. I händelse av flera identiska bud skall förtur ges åt det först poststämplade. Skriftliga uppdrag ställs till auktionskommisarien. Auktionsledningen avgör eventuella tvistefrågor i samband med budgivningen och äger dessutom rätt att slå samman, utesluta och ändra ordningsföljden mellan objekten i förhållande till katalogen, om så visar sig nödvändigt. Inropade objekt översändes snarast möjligt med tillägg av försäkrings- och portokostnader. Alla avgifter som måste erläggas i annat land, såsom tull, moms eller dylikt, skall i sin helhet betalas av köparen. Det åligger köparen att tillse att gällande tull- och valutabestämmelser efterföljs i samband med köpet och vi fråntager oss allt ansvar för eventuella överträdelser av dessa. Varje rättsfråga som kan uppstå på grund av denna auktion skall hänskjutas till Stockholms tingsrätt, vilken skall tillämpa svensk lag. Kvalitetsklasser RAR Mindre än 10 exemplar kända. 0 (UNC) Ocirkulerad aktie utan vikning. 01 (EF) Obetydligt hanterad aktie utan vikning. 1+ (VF) Obetydligt sliten aktie, vikt men ej trasig/nött. 1 (F) Sliten aktie utan veck eller pappersförlust. 1? (VG) Starkt sliten aktie utan veck eller pappersförlust. 2 (P) Starkt sliten aktie med flera veck, eller/och pappersförlust. Om inget annat anges är kvaliteten på aktien * Brevet är avbildat. Förkortningar Riss Liten reva i brevet Mak Makulerad med hål eller stämpel Kv Kvalitet Et. Emitterad SAF Boken Svenska Aktiebrev före B.Strandberg m.fl. Sthlm.1991 GA Boken Katalog över Gamla Aktiebrev. Sv. Föreningen för Historiska Värdepapper J Järnvägsdata, Sv. Järnvägsklubben, Stockholm 1992 BL Blankett. Ej emitterad aktie Dek Dekorativ ram eller flerfärgad Bild Någon form av bild eller motiv på aktien Storleken är ca A4 om inget annat anges. AUKTIONSVILLKOR Föreningen uttager en avgift på 10% av inlämnaren på varje objekts uppnådda försäljningspris. 15% uttages dessutom av köparen på varje objekts uppnådda försäljningspris. Utjämning till helt krontal tillämpas. Lägsta bud 50 kr. Vid eventuella returer uttager föreningen en avgift på 10 % av begärt minipris. Redovisning sker senast 6 veckor efter auktion. Objekten säljes i befintligt skick och kan beses 1 timme före auktionen. Vid en retur från köparen har föreningen rätt att återlämna objektet till inlämnaren och uttaga en avgift av 10 % på minimipriset. Reklamation skall för att beaktas inkomma senast en vecka efter auktionen. Inlämnat auktionsmaterial sändes på eget ansvar till föreningen. Branscher Bad, brunnar, hälsa Bank, finansbolag Bruk Bryggeri Bränsle Bygg, fastigheter El, kraft, vatten Försäkring Glas, porslin Gruv Handel Hotell, restaurang, café Järnväg, spårväg Kemi, läkemedel, tvätt Lantbruk, avel, trädgård Livsmedel, tobak Nöje, teater, sport Sjöfart, varv, hamn Skola, undervisning Sten-, kalk-, tegelbruk Textil, läder, skor Telefon, telegram Transport, fordon Tryckeri, tidning, förlag, papper Trävaru, skog, möbler Tändstickor Verkstad, industri Utländska Övrigt 19

2 Nr 5 20

3 BAD/BRUNN/HÄLSA BATHS/HEALTH Nr 1 Utrop Badbassins AB i Örebro 10 Rdr, 1872, Örebro, GA.224, fläck, riss, kv.f Från 1840-talet finns uppgifter om ett badhus i Örebro där man kunde betjänas med gyttjebad och järnbad. Utöver detta finns inga uppgifter om Örebro Badbassins Bolag. Nr 2 Utrop Badinrättningen i Marstrand 150 Rdr, 1857, Marstrand, GA.231, storlek 22,5x34,5, utst. Grefve Gustav von Rosen, kv.f/vf Nr 3* Urop Badinrättningen i Marstrand Obligation 100 Rdr, 1859, Marstrand, storlek 22,5x36,5, mak. Nr 4 Utrop 900 Halmstads Varmbadhus, AB 100 kr, 1904, Halmstad, GA.1600, Nr.1, Nr 5* Utrop Ortopediskt Gymnastiskt Institut vid Kongl Djurgården 20 Rdr Banco, 1828, Stockholm, SAF.39, GA.3249, bild, storlek 21,5x33,5, sigill, kv.ef endast 2 ex kända, RAR Institutet grundades år 1821 av professor Nils Åkerman ( ), som utsetts till intendent vid Djurgårds brunn. Aktiebolaget bildades 1827 men namnet ändrades redan 1828, till Josefinska Ortopediska Institutet, efter dåvarande kronprins Oskars gemål. Här skulle man bl.a. behandla medfödda missbildningar i ben och leder som puckel och sned rygg, klumpfot mm samt följderna av förlam-ningar o s v. Enligt förpliktelser skulle institutets föreståndare ständigt upplåta minst 15 platser åt mindre bemedlade patienter och låta studerande utbilda sig i medicinsk gymnastik samt avlöna en biträdande läkare. Namnet ändrades 1847 till Gymnastiskt-ortopediska Institutet. Nr 6 Utrop Porla Brunn 500 kr, 1874, Stockholm, Ej i GA. bild, storlek 27x24,5, mak. ett blad, Nr 7* Utrop Rostocks Helsobrunns AB 166 Rdr 66 öre, 1856, Rostock, GA.3654, bild, storlek 24x40,5, litet riss, endast 2 ex kända RAR Dals Rostock i Dalslands cirka en mil väster om Mellerud. Brunnsorten har anor från 1700-talet och fanns bevisligen Det tycks ha varit livligt mellan traktens honoratiores: präster, grevar och baroner har Bernadotte Karl XIV Johan på sin väg till Norge gästat trakten och haft läger vid Rostock. Hälsobrunnen har haft växlande öden men upplevde en glansperiod under 1850-talet under ägaren Gödecke från Stockholm. Han lade ner en förmögenhet på stället för att få det i tidsenligt skick. Badhuset som byggdes 1857 revs 1935 och ersattes av ett modernt. Brunnsorten upphörde 1848 och drivs nu som museum. BANK/FINANS BANKS/FINANCE Nr 8 Utrop Förvaltnings AB Grönlandet Södra kr, 1910, Stockholm, GA.1259, dek, undert. Ivar Kreuger o Paul Toll, kv.ef Nr 9 Utrop st Förvaltnings AB Providentia 100 kr, 1960/ 250 kr, 1971, Stockholm, Ej i GA. (Wallenberg) mak. kv.ef Nr 10* Utrop Götheborgs Discont-Inrättning 50 Rdr, 1803, Göteborg, SAF.22, GA.1575, storlek 19x30, Den 26 augusti 1800 kungjordes att i avlägsna och folkrika städer särskilda privata diskontoinrättningar skulle upprättas. Ansökningar, ingivna från Göteborg, Malmö och Åbo, beviljades Bankerna utgav reverser mot ränta samt checkar utställda på diskonternas tillgodohavande i Riksbanken. I början utgjordes detta tillgodohavande av den kredit till samma belopp som inbetalts av deltagarna. Den svåra ekonomiska krisen 1812 hotade diskonterna med ruin, men statsmakten kom till undsättning och rörelsen kunde fortsätta ytterligare några år. Göteborgs Discont avvecklades år 1817 utan förlust. Nr 11 Utrop 800 Kreuger & Toll, AB 100 kr, 1921, Stockholm, GA.2292, bild, undert. Ernst Kreuger, bild, kv.ef Nr 12* Utrop Mälare Provinsernas Enskilda Bank 200 Rdr, 1847, Westerås. GA 2866, bild, storlek 27,5 x42, lagad, ett blad, kv.f De stora förändringarna i sädespriserna föranledde behovet av en bank. Den 1-3 juli 1846 sammanträdde bönder och godsägare från trakten runt mälaren i Celsingska huset i Stockholm under landshövdingens i Uppsala län friherre von Kraemers ordförandeskap för att överlägga om bildandet av en hypoteksföre-ning och ett bolag för belåning av spann-mål samt inrättandet av en privatbank. Den 19 juni 1847 beviljades bankens första oktroj (tillstånd att bedriva bankverksamhet) med säte i Västerås. Bankens namn ändrades 1922 till Mälarebanken AB, som 1926 uppgick i nuvarande Svenska Handelsbanken. Nr 13* Utrop 300 Nordiska Förvaltnings AB 500 kr, 1917, Stockholm, GA.2943, Nr 14* Utrop Riks Discont Werket 50 Rdr, 1801, Stockholm, Ej i SAF, GA.3636, storlek 20x32,5, RAR General-Discont-Contoiret, som stod under Riksgäldskontorets förvaltning, fick vid sin sida år 1792 en särskild institution, Discont Werket med Riksens Ständers Contoirs Credit-Sedlar. Båda diskonterna övertogs år 1800 av Riksbanken och gavs namnet Riks-Discont-Werket, som till formen var ett aktiebolag, vars kapital tillsköts av banken och en mindre del av privata delägare. Aktiebreven är undertecknade av representater för de fyra stånden. Nr 15 Utrop 150 Smålands Enskilda Bank 500 kr, 1917, Jönköping, GA.3990, bild, kv.ef Nr 16 Utrop 300 Stockholms Enskilda Bank AB 100 kr, 1946, Stockholm, Ej i GA. bild, mak. gul, Nr 17 Utrop 300 Stockholms Folkbank, AB 200 kr, 1907, Stockholm, GA.4114, mak, Nr 18 Utrop 300 Stockholms Privatbank AB 100 kr, 1914, Stockholm, GA.4162 kv.ef Nr 19 Utrop Stora Kopparbergs Läns och Bergslags Enskilde Bank-Bolag 666 Rdr, 1836, Falun, Ej i GA o SAF. dek. storlek 26,5x41, kv.f/ef RAR Landets tredje äldsta bank, namnändrades 1858 till Kopparbergs Enskilda Bank, fusionerades 1922 med Göteborgs Bank. Nr 20 Utrop 250 Svenska Lantmännens Bank, AB kr, 1918, Stockholm, GA.4510, dek. Nr 21 Utrop Wermländska Provincial Bank- Bolaget 100 Rdr, 1833, Carlstad, GA.5240, SAF.54, bild, storlek, kv.ef Landshövdingen i Värmland John Didrik af Wingård ( ) väckte i april 1832 ett förslag om inrättning av en Provincial- Bank inom länet. Redan den 17 november gav Kungl. Maj:t tillstånd till skapande 21

4 Nr 7 22

5 Nr 3 Nr 10 Nr 21 Nr 13 23

SFHV:s AUKTION # 68. Välkomna till. Auktionen hålls på Kungl. Myntkabinettet Sveriges Ekonomiska Museum Slottsbacken 6, Stockholm. Nr 4 - Årgång 34 - Nov 2013 Svenska Föreningen för Historiska Värdepapper The Swedish Society of Historical Certificates www.historiskavardepapper.se Välkomna till SFHV:s AUKTION # 68 lördagen den 30 nov

Nr 106. Nr 107. Nr 110. Nr 112. Nr 114. Nr 122. Nr 124

Nr 106. Nr 107. Nr 110. Nr 112. Nr 114. Nr 122. Nr 124 Nr 106 Nr 107 Nr 110 Nr 112 Nr 114 Nr 124 Nr 122 127 4623 Sydsvenska kredit AB 100 kr 1917 Malmö F 100 128 5165 Värdeförvaltning, AB 500 kr 1918 Göteborg VF 50 Försäkring 129* 1251 Försäkrings AB Svenska

www.historiskavardepapper.press.se

www.historiskavardepapper.press.se Nr - Årgång - Mars 004 Svenska Föreningen för Historiska Värdepapper The Swedish Society of Historical Certificates www.historiskavardepapper.press.se Välkomna till SFHV:s 49:e AUKTION lördagen den 7 mars

Statistiska meddelanden. Ser. E, Uppgifter om bankerna. Stockholm : Kungl. bank- och fondinspektionen, 1912-1953. Bd 1-42. Täckningsår: 1912-1953.

Statistiska meddelanden. Ser. E, Uppgifter om bankerna. Stockholm : Kungl. bank- och fondinspektionen, 1912-1953. Bd 1-42. Täckningsår: 1912-1953. INLEDNING TILL Statistiska meddelanden. Ser. E, Uppgifter om bankerna. Stockholm : Kungl. bank- och fondinspektionen, 1912-1953. Bd 1-42. Täckningsår: 1912-1953. Föregångare: Bildad genom sammanslagning

SFHV:s ÅRSMÖTE. Hedersmedlemmen

SFHV:s ÅRSMÖTE. Hedersmedlemmen Nr 2 - Årgång 24 - Mars 2003 Svenska Föreningen för Historiska Värdepapper The Swedish Society of Historical Certificates SFHV:s ÅRSMÖTE tisdagen den 1 april kl 18.00 i Aktiespararnas lokaler på Rådmansgatan

SFHVs auktion # 72. Sheraton Stockholm Hotel VÄLKOMNA TILL. Besök även vår hemsida på Internet. www.historiskavardepapper.se

SFHVs auktion # 72. Sheraton Stockholm Hotel VÄLKOMNA TILL. Besök även vår hemsida på Internet. www.historiskavardepapper.se Nr 5 - Årgång 36 - okt 2015 Svenska Föreningen för Historiska Värdepapper The Swedish Society of Historical Certificates www.historiskavardepapper.se VÄLKOMNA TILL SFHVs auktion # 72 Lördagen den 14 nov

Välkommen till SFHV:s AUKTION # 61

Välkommen till SFHV:s AUKTION # 61 Nr 3 Årgång 31 - April 2010 Svenska Föreningen för Historiska Värdepapper The Swedish Society of Historical Certificates www.historiskavardepapper.press.se Välkommen till SFHV:s AUKTION # 61 onsdagen den

RATOS HISTORIK bolagets tillkomst, utveckling och nuläge

RATOS HISTORIK bolagets tillkomst, utveckling och nuläge Nr 4 - Årgång 32 - Okt 2011 Svenska Föreningen för Historiska Värdepapper The Swedish Society of Historical Certificates www.historiskavardepapper.se Vi besöker börsföretaget RATOS Drottniggatan 2, Stockholm

Välkommen till SFHV:s AUKTION # 57

Välkommen till SFHV:s AUKTION # 57 Nr 2 Årgång 29 - April 2008 Svenska Föreningen för Historiska Värdepapper The Swedish Society of Historical Certificates www.historiskavardepapper.press.se Välkommen till SFHV:s AUKTION # 57 lördagen den

SFHVs auktion # 71. OBS! Lokalen! OBS! Sheraton Stockholm Hotel VÄLKOMNA TILL. Besök även vår hemsida på Internet. www.historiskavardepapper.

SFHVs auktion # 71. OBS! Lokalen! OBS! Sheraton Stockholm Hotel VÄLKOMNA TILL. Besök även vår hemsida på Internet. www.historiskavardepapper. Nr 3 - Årgång 36 - maj 2015 Svenska Föreningen för Historiska Värdepapper The Swedish Society of Historical Certificates www.historiskavardepapper.se VÄLKOMNA TILL SFHVs auktion # 71 Lördagen den 30 maj

Statistiska meddelanden. Ser. E, Uppgifter om bankerna. Stockholm : Kungl. bank- och fondinspektionen, Bd Täckningsår:

Statistiska meddelanden. Ser. E, Uppgifter om bankerna. Stockholm : Kungl. bank- och fondinspektionen, Bd Täckningsår: INLEDNING TILL Statistiska meddelanden. Ser. E, Uppgifter om bankerna. Stockholm : Kungl. bank- och fondinspektionen, 1912-1953. Bd 1-42. Täckningsår: 1912-1953. Föregångare: Bildad genom sammanslagning

Välkomna till SFHV:s AUKTION # 53. lördagen den 8 april kl. 11.00 med visning från kl 10.00

Välkomna till SFHV:s AUKTION # 53. lördagen den 8 april kl. 11.00 med visning från kl 10.00 Nr 2 Årgång 27 - Mars 2006 Svenska Föreningen för Historiska Värdepapper The Swedish Society of Historical Certificates www.historiskavardepapper.press.se Välkomna till SFHV:s AUKTION # 53 lördagen den

SFHV:s AUKTION # 58. Välkomna. Besök även vår hemsida på Internet. www.historiskavardepapper.press.se. Välkommen till

SFHV:s AUKTION # 58. Välkomna. Besök även vår hemsida på Internet. www.historiskavardepapper.press.se. Välkommen till Nr 4 Årgång 29 - Okt 2008 Svenska Föreningen för Historiska Värdepapper The Swedish Society of Historical Certificates www.historiskavardepapper.press.se Välkommen till SFHV:s AUKTION # 58 lördagen den

Skandia onsd. den 28 januari 2015 kl. 18.00. SFHVs auktion # 70. OBS! Ny lokal! OBS! Sheraton Stockholm Hotel VÄLKOMNA TILL

Skandia onsd. den 28 januari 2015 kl. 18.00. SFHVs auktion # 70. OBS! Ny lokal! OBS! Sheraton Stockholm Hotel VÄLKOMNA TILL Nr 4 - Årgång 35 - okt 2014 Svenska Föreningen för Historiska Värdepapper The Swedish Society of Historical Certificates www.historiskavardepapper.se VÄLKOMNA TILL SFHVs auktion # 70 Lördagen den 29 november

100-årsjubilerande Landsarkivet i Uppsala

100-årsjubilerande Landsarkivet i Uppsala Nr 4 - Årgång 24 - Nov 2003 Svenska Föreningen för Historiska Värdepapper The Swedish Society of Historical Certificates www.historiskavardepapper.press.se Studiebesök hos 100-årsjubilerande Landsarkivet

SNF:s auktion 140. Lördagen den 25 november 2000

FASTIGHET/BYGG ESTATE/CONSTRUCTION FÖRSÄKRING - INSURANCE GRUVOR - MINES HANDEL - TRADE JÄRNVÄG/SPÅRVAGN - RAILROADS KEMI/LÄKEMEDEL/TVÄTT - CHEMISTRY

FASTIGHET/BYGG ESTATE/CONSTRUCTION FÖRSÄKRING - INSURANCE GRUVOR - MINES HANDEL - TRADE JÄRNVÄG/SPÅRVAGN - RAILROADS KEMI/LÄKEMEDEL/TVÄTT - CHEMISTRY FASTIGHET/BYGG ESTATE/CONSTRUCTION 28 Betel, AB, kr, 1886, Malmö, GA.326, bild, storlek 24 x35, kv.ef 200 29 Fastighets AB Humle, 1 000 kr, 1913, Malmö, GA.1035, bild, kv.ef 150 30 Fastighets AB Strömsnäs,

150-års jubilaren Sandvik tisdagen den 24 april 2012. Välkomna till. Vi besöker

150-års jubilaren Sandvik tisdagen den 24 april 2012. Välkomna till. Vi besöker Nr 2 - Årgång 33 - April 2012 Svenska Föreningen för Historiska Värdepapper The Swedish Society of Historical Certificates www. historiskavardepapper.se Välkomna till SFHV:s auktion # 65 lördagen den 12

STATISTIK. Tabell 1 Finansbolagens utlåning och leasing i SEK och utländsk valuta... 36

STATISTIK. Tabell 1 Finansbolagens utlåning och leasing i SEK och utländsk valuta... 36 Tabell 1 Finansbolagens utlåning och leasing i SEK och utländsk valuta.... 36 Tabell 2 Finansbolagens utlåning i SEK och utländsk valuta. Kundstruktur... 36 Tabell 3 Finansbolagens balansräkning vid utgången

November 2010 Kreditvärdigheten bland svenska aktiebolag. Rapport från Soliditet

November 2010 Kreditvärdigheten bland svenska aktiebolag. Rapport från Soliditet November 2010 Kreditvärdigheten bland svenska aktiebolag Rapport från Soliditet 1 Jämförelse av andelen Kreditvärdiga/icke kreditvärdiga bolag per 2009-10-01 och 2010-10-01 I Soliditets expertmodell får

EL/KRAFTVERK ELECTRICITY & POWER

EL/KRAFTVERK ELECTRICITY & POWER 24 Nr 14 av en sådan bank. Wermländska Provincial-Banken skulle förvaltas av en direktion i Karlstad. Den 8 januari kunde den första ordinarie bolagsstämman hållas. Verksamheten grundade sig redan från

STATISTIK. Finansbolagens utlåning och leasing i SEK och utländsk valuta. Källa: Statistiska Centralbyrån / Sveriges Riksbank

STATISTIK. Finansbolagens utlåning och leasing i SEK och utländsk valuta. Källa: Statistiska Centralbyrån / Sveriges Riksbank Tabell 1 Finansbolagens utlåning och leasing i SEK och utländsk valuta. Utestående belopp resp. bokförda värden vid kalenderårets utgång. Miljarder SEK. 2011 2012 2013 Totalt (varav i utländsk valuta)

Styrelsen för. ÅKE WIBERGS STIFTELSE Org nr får härmed avge. Årsredovisning. för räkenskapsåret 2016

Styrelsen för. ÅKE WIBERGS STIFTELSE Org nr får härmed avge. Årsredovisning. för räkenskapsåret 2016 1(10) Styrelsen för ÅKE WIBERGS STIFTELSE Org nr får härmed avge Årsredovisning för räkenskapsåret 2016 Innehåll Sida - förvaltningsberättelse 2 - resultaträkning 3 - balansräkning 4 - noter 6 Om inte

ALLMÄNNA LÅNEVILLKOR FÖR STATSOBLIGATIONER, SERIE NR. 1043-1053

ALLMÄNNA LÅNEVILLKOR FÖR STATSOBLIGATIONER, SERIE NR. 1043-1053 Dnr 2009/612 ALLMÄNNA LÅNEVILLKOR FÖR STATSOBLIGATIONER, SERIE NR. 1043-1053 ( OBLIGATIONER ) 1 Definitioner I föreliggande Villkor skall följande benämningar ha den innebörd som angivits nedan: "Avstämningsdag"

INFORMATION FÖR RIKSBANKENS BEGRÄNSADE PENNINGPOLITISKA MOTPARTER

INFORMATION FÖR RIKSBANKENS BEGRÄNSADE PENNINGPOLITISKA MOTPARTER INFORMATION FÖR RIKSBANKENS BEGRÄNSADE PENNINGPOLITISKA MOTPARTER Information för Riksbankens Begränsade Penningpolitiska Motparter Informationen är sammanställd för att underlätta för institut som överväger

STATISTIK. Tabell 1 Finansbolagens utlåning och leasing i SEK och utländsk valuta... 2

STATISTIK. Tabell 1 Finansbolagens utlåning och leasing i SEK och utländsk valuta... 2 Tabell 1 Finansbolagens utlåning och leasing i SEK och utländsk valuta.... 2 Tabell 2 Finansbolagens utlåning i SEK och utländsk valuta. Kundstruktur... 2 Tabell 3 Finansbolagens balansräkning vid utgången

Beslut om tillstånd att använda radiosändare i 3,5 GHz-bandet

Beslut om tillstånd att använda radiosändare i 3,5 GHz-bandet BESLUT 1(6) Datum Vår referens 2011-12-08 Dnr: 11-4936 Spektrumavdelningen Beslut om tillstånd att använda radiosändare i 3,5 GHz-bandet Sökande SavMAN AB, 556490-9439 Saken Tillstånd att använda radiosändare

Dessa villkor gäller från och med den 7 maj 2009.

Dessa villkor gäller från och med den 7 maj 2009. ALLMÄNNA VILLKOR FÖR RIKSBANKENS PROGRAM FÖR KREDIT I SVENSKA KRONOR MED RÖRLIG RÄNTA MOT SÄKERHET I FÖRETAGSCERTIFIKAT (KREDITVILLKOR RÖRLIG F-KREDIT) Dessa villkor gäller från och med den 7 maj 2009.

STATISTIK. Tabell 1 Finansbolagens utlåning och leasing i SEK och utländsk valuta...32

STATISTIK. Tabell 1 Finansbolagens utlåning och leasing i SEK och utländsk valuta...32 Tabell 1 Finansbolagens utlåning och leasing i SEK och utländsk valuta....32 Tabell 2 Finansbolagens utlåning i SEK och utländsk valuta. Kundstruktur...32 Tabell 3 Finansbolagens balansräkning vid utgången

STATISTIK. Tabell 1 Finansbolagens utlåning och leasing i SEK och utländsk valuta...34

STATISTIK. Tabell 1 Finansbolagens utlåning och leasing i SEK och utländsk valuta...34 Tabell 1 Finansbolagens utlåning och leasing i SEK och utländsk valuta....34 Tabell 2 Finansbolagens utlåning i SEK och utländsk valuta. Kundstruktur...34 Tabell 3 Finansbolagens balansräkning vid utgången

STATSOBLIGATIONSLÅN. FÖR LÅN MED NUMMER 1033-1035, 1037-1038 och 1040-1042.

STATSOBLIGATIONSLÅN. FÖR LÅN MED NUMMER 1033-1035, 1037-1038 och 1040-1042. STATSOBLIGATIONSLÅN ALLMÄNNA VILLKOR FÖR LÅN MED NUMMER 1033-1035, 1037-1038 och 1040-1042. Nedan återges allmänna villkor för rubricerade lån. Dessa villkor ersätter i förekommande fall av Låntagaren

213 historiska aktiebrev att välja mellan

213 historiska aktiebrev att välja mellan 1 Ordförande har ordet: 213 historiska aktiebrev att välja mellan Föreningens höstauktion 2005 (lörd den 12 november) innehåller 180 poster, många till mycket låga utropspriser. Auktionsobjekten fördelar

Välkommen till vår hemsida på Internet. www.historiskavardepapper.press.se

Välkommen till vår hemsida på Internet. www.historiskavardepapper.press.se Nr 2 - Årgång 26 - Mars 2005 Svenska Föreningen för Historiska Värdepapper The Swedish Society of Historical Certificates www.historiskavardepapper.press.se SFHV:s ÅRSMÖTE onsdag den 13 april kl 16.00

STATISTIK. Total. företagskrediter. Utlåning inkl. leasing Mdr % Mdr % Mdr % Mdr %

STATISTIK. Total. företagskrediter. Utlåning inkl. leasing Mdr % Mdr % Mdr % Mdr % Tabell 1 Finansbolagens utlåning och leasing i SEK och utländsk valuta. Utestående belopp resp. bokförda värden vid årets kalenderårets utgång. Miljarder SEK. Totalt varav i utländsk valuta 2006 2007 2008

Rapport från Soliditet

Rapport från Soliditet Rapport från Soliditet Kreditvärdigheten bland svenska aktiebolag Januari 21 Rapport från Soliditet Kreditvärdigheten bland svenska aktiebolag januari 21 Rapporten i sammandrag Antalet ej kreditvärdiga

Gårdsauktion 2015-02-26

Gårdsauktion 2015-02-26 Gårdsauktion 2015-02-26 Hos Anders Samuelsson & Yvonne Brandt Stora Gåra 1 585 97 Linköping 10 dräktiga kvigor 9 yngre kvigor och 13 stutar Villkor för auktioner anordnade av SAJAB AB A Allmänt A1 Vid

Anvisningar och blanketter för anmälan om ändringar i ägande och styrelse

Anvisningar och blanketter för anmälan om ändringar i ägande och styrelse Anvisningar och blanketter för anmälan om ändringar i ägande och styrelse Innehåller Anvisningar till anmälan om ändringar i ägande och styrelse Blankett 6: Anmälan om ändring av ägare Blankett 3: Redovisning

B O L A G S O R D N I N G. för. SWEDBANK AB (publ) 1 Firma och ändamål

B O L A G S O R D N I N G. för. SWEDBANK AB (publ) 1 Firma och ändamål B O L A G S O R D N I N G för SWEDBANK AB (publ) 1 Firma och ändamål Bankens firma är Swedbank AB. Bolaget är publikt (publ). Banken, ursprungligen bildad av svenska sparbanker, har till uppgift att bedriva

eller verksamhet och lokaler

eller verksamhet och lokaler Anvisningar och blanketter för anmälan om ändringar i ägande och styrelse eller verksamhet och lokaler Innehåller Anvisningar till anmälan om ändringar i ägande och styrelse eller verksamhet och lokaler

Välkommen till SFHV:s AUKTION # 62 lördagen den 13 nov 2010 kl med visning från kl

Välkommen till SFHV:s AUKTION # 62 lördagen den 13 nov 2010 kl med visning från kl Nr 6 - Årgång 31 - Okt 2010 Svenska Föreningen för Historiska Värdepapper The Swedish Society of Historical Certificates www.historiskavardepapper.se Välkommen till SFHV:s AUKTION # 62 lördagen den 13

Sammandrag af de enskilda bankernas uppgifter, 1866-1911

Sammandrag af de enskilda bankernas uppgifter, 1866-1911 INLEDNING TILL Sammandrag af de enskilda bankernas uppgifter, 1866-1911 Sammandragen är utgivna med följande titlar: Sammandrag af de enskilda bankernas qvartals-uppgifter den 31 december 1866 Sammandrag

Finnvera kompletterar finansmarknaden och hjälper finländare att skapa nytt. 4.2.2016 Luottamuksellinen / Tekijä 1

Finnvera kompletterar finansmarknaden och hjälper finländare att skapa nytt. 4.2.2016 Luottamuksellinen / Tekijä 1 Finnvera kompletterar finansmarknaden och hjälper finländare att skapa nytt 4.2.2016 Luottamuksellinen / Tekijä 1 Finnvera i korthet Finnvera är ett specialfinansieringsbolag som ägs av finska staten och

Lånevillkor för Riksbankscertifikat med rätt till återförsäljning maj 2010.

Lånevillkor för Riksbankscertifikat med rätt till återförsäljning maj 2010. SVERIGES RIKSBANK SE-103 37 Stockholm (Brunkebergstorg 11) Tel +46 8 787 00 00 Fax +46 8 21 05 31 registratorn@riksbank.se www.riksbank.se ESTABLISHED 1668 Lånevillkor för Riksbankscertifikat med rätt

Särskild avgift enligt lagen (1991:980) om handel med finansiella instrument

Särskild avgift enligt lagen (1991:980) om handel med finansiella instrument 2014-04-03 BESLUT Vostok Nafta Investment Ltd FI Dnr 14-1308 c/o Vostok Nafta Sverige AB Delgivning nr 2 Hovslagargatan 5 111 48 Stockholm Finansinspektionen P.O. Box 7821 SE-103 97 Stockholm [Brunnsgatan

Köpe- och försäljningsvillkor

Köpe- och försäljningsvillkor Köpe- och försäljningsvillkor Köpevillkor 1. Bud Deltagare i budgivning (budgivare) kan i förväg ansöka om en s.k. spade med ett inropsnummer hos Auktionsverket i Karlstad (nedan kallad AV) kundtjänst.

Ärende 24 Finansiering Örebroregionens Science Park år 2015

Ärende 24 Finansiering Örebroregionens Science Park år 2015 Ärende 24 Finansiering Örebroregionens Science Park år 2015 Tjänsteskrivelse 1 (2) 2015-07-06 KS 2014.0399 Handläggare Christian Westas Till Kommunfullmäktige Överlåtelse av aktier i Örebroregionens Science

VILLKOR FÖR TECKNINGSOPTIONER 2019/2021 AVSEENDE NYTECKNING AV AKTIER I RAYTELLIGENCE AB

VILLKOR FÖR TECKNINGSOPTIONER 2019/2021 AVSEENDE NYTECKNING AV AKTIER I RAYTELLIGENCE AB MARS 2019 VILLKOR FÖR TECKNINGSOPTIONER 2019/2021 AVSEENDE NYTECKNING AV AKTIER I RAYTELLIGENCE AB 1 Definitioner I föreliggande villkor ska följande benämningar ha den innebörd som angivits nedan. Aktie

Jämförelse av andelen kreditvärdiga/icke kreditvärdiga 2010-10-01 och 2011-10-01

Jämförelse av andelen kreditvärdiga/icke kreditvärdiga 2010-10-01 och 2011-10-01 December 2011 Jämförelse av andelen kreditvärdiga/icke kreditvärdiga 2010-10-01 och 2011-10-01 Rapport från Soliditet 1 Jämförelse av andelen Kreditvärdiga/icke kreditvärdiga 2010-10-01 och 2011-10-01

ALLMÄNNA VILLKOR FÖR RIKSBANKENS PROGRAM FÖR KREDIT I SVENSKA KRONOR MOT SÄKERHET I FÖRETAGSCERTIFIKAT (KREDITVILLKOR F-KREDIT)

ALLMÄNNA VILLKOR FÖR RIKSBANKENS PROGRAM FÖR KREDIT I SVENSKA KRONOR MOT SÄKERHET I FÖRETAGSCERTIFIKAT (KREDITVILLKOR F-KREDIT) ALLMÄNNA VILLKOR FÖR RIKSBANKENS PROGRAM FÖR KREDIT I SVENSKA KRONOR MOT SÄKERHET I FÖRETAGSCERTIFIKAT (KREDITVILLKOR F-KREDIT) Dessa villkor gäller från och med den 29 oktober 2008. 1 Inledande villkor

Memorandum. Inbjudan till teckning av aktier i. Trading Times Hedge Nordic AB Org nr: 556929-1478

Memorandum. Inbjudan till teckning av aktier i. Trading Times Hedge Nordic AB Org nr: 556929-1478 Memorandum Inbjudan till teckning av aktier i Trading Times Hedge Nordic AB Org nr: 556929-1478 www.times.se info@times.se Styrelse och ledning Jarl Frithiof, chef för Strategisk utveckling och Globala

Aktiemarknadsnämndens uttalande 2015:18 2015-06-16

Aktiemarknadsnämndens uttalande 2015:18 2015-06-16 Aktiemarknadsnämndens uttalande 2015:18 2015-06-16 Till Aktiemarknadsnämnden inkom den 12 juni 2015 en framställning från Advokatfirman Vinge som ombud för AB Geveko. Framställningen rör god sed vid företagsförvärv.

STADGAR FÖR SVENSK KOLLEKTIVTRAFIK. antagna på ordinarie föreningsstämma i Stockholm

STADGAR FÖR SVENSK KOLLEKTIVTRAFIK. antagna på ordinarie föreningsstämma i Stockholm STADGAR 2015 1 STADGAR FÖR SVENSK KOLLEKTIVTRAFIK antagna på ordinarie föreningsstämma i Stockholm 2015-09-17 Ändringar vid ordinarie föreningsstämma 2003, 2005, 2007, 2008, 2011, 2012 och 2015 har införts.

Falköping, 55 ha. Åkermark utanför Slutarp

Falköping, 55 ha. Åkermark utanför Slutarp Falköping, 55 ha Åkermark utanför Slutarp 1 2 ÅKERMARK UTANFÖR SLUTARP Fastigheten Slutarp 1:69 omfattar sammanlagt 55 ha fördelat på ca 52,5 ha åkermark och 0,7 ha skogsmark. Inga byggnader. 3 MARK ÅKERMARK

Beslutet/domen har vunnit laga kraft. Fastighetsmäklarinspektionens avgörande

Beslutet/domen har vunnit laga kraft. Fastighetsmäklarinspektionens avgörande Beslutet i webbversion 1 (6) Saken Tillsyn enligt fastighetsmäklarlagen (2011:666), fråga om objektsbeskrivning och överlåtelsehandlingar. Prövning av om fastighetsmäklaren har anpassat handlingarna till

Särskild avgift enligt lagen (1991:980) om handel med finansiella instrument 2012-05-14 B E S L U T Tindaf AB FI Dnr 11-12790 Att. Verkställande direktören Delgivning nr. 2 Nybrokajen 4 111 48 Stockholm Finansinspektionen Box 7821 SE-103 97 Stockholm Finansinspektionen [Brunnsgatan

El SAMLING RÄKNEUPPGIFTER

El SAMLING RÄKNEUPPGIFTER El SAMLING RÄKNEUPPGIFTER.TEMTE FULLSTÄNDIG REDOGÖRELSE FÖR DFRAS LÖSNING FÖR SEMINARIER, SKOLOR OOH SJELFSTTJDIUM UTGIFVEN K. P. NORDLUND Lektor i Matematik vid allmänna läroverket i Gefle. (Bihang till

Leveransvillkor. Gäller from 1 oktober 2009.

Leveransvillkor. Gäller from 1 oktober 2009. Leveransvillkor Gäller from 1 oktober 2009. Vi hälsar Dig välkommen som kund till oss. Vi skall tillsammans med Dig se till att Din butik har ett optimalt sortiment och bra förutsättningar för att sälja

BESTÄLLNING LAGERBOLAG AKTIEBOLAG. Beställare. Kontaktperson: Telefon: E-post: Namnförslag 1: Namnförslag 2: Bolagets verksamhet: Bolagets säte:

BESTÄLLNING LAGERBOLAG AKTIEBOLAG. Beställare. Kontaktperson: Telefon: E-post: Namnförslag 1: Namnförslag 2: Bolagets verksamhet: Bolagets säte: BESTÄLLNING LAGERBOLAG AKTIEBOLAG Beställare Kontaktperson: Telefon: E-post: Namnförslag 1: Namnförslag 2: Bolagets verksamhet: Bolagets säte: Bolagets adress Telefon: Räkenskapsår: 30/4 30/6 31/8 31/12

ALLMÄNNA LÅNEVILLKOR FÖR STATSOBLIGATIONER, SERIE NR. 1057

ALLMÄNNA LÅNEVILLKOR FÖR STATSOBLIGATIONER, SERIE NR. 1057 Dnr 2012/1786 ALLMÄNNA LÅNEVILLKOR FÖR STATSOBLIGATIONER, SERIE NR. 1057 ( OBLIGATIONER ) 1 Definitioner I föreliggande Villkor skall följande benämningar ha den innebörd som angivits nedan: "Avstämningsdag":

Stadgar. för. Svensk Handels Arbetslöshetskassa

Stadgar. för. Svensk Handels Arbetslöshetskassa Stadgar för Svensk Handels Arbetslöshetskassa gällande från den 23 juli 2013 Innehållsförteckning Kassans ändamål och firma 1 3 Kassans verksamhetsområde 2 3 Kassans säte 3 3 Anmälan om arbetslöshet, ansökan

Välkomna till. Besök även vår hemsida på Internet. www.historiskavardepapper.se

Välkomna till. Besök även vår hemsida på Internet. www.historiskavardepapper.se Nr 2 - Årgång 35 - April 2014 Svenska Föreningen för Historiska Värdepapper The Swedish Society of Historical Certificates www.historiskavardepapper.se Välkomna till SFHV:s auktion # 69 lördagen den 10

Priser 2011 Företag och organisationer Lokal

Priser 2011 Företag och organisationer Lokal Priser 2011 Företag och organisationer Lokal Daglig nyhetstidning februari Annonsering i SN Annonsering i Södermanlands Nyheter Prisexempel TEXTSIDA (45 mm spaltbredd, 6 spalter/sida) Se GUL Modulkarta

Särskild avgift enligt lagen (1991:980) om handel med finansiella instrument 2009-06-04 BESLUT Avanza Bank Holding AB FI Dnr 09-3461 Box 1399 Delgivning nr 2 111 93 STOCKHOLM Finansinspektionen P.O. Box 7821 SE-103 97 Stockholm [Brunnsgatan 3] Tel +46 8 787 80 00 Fax +46 8 24 13

~ - KOMMUNSTRYRElSENS

~ - KOMMUNSTRYRElSENS SA~NTRÄDESPROTOKOLL ~ t. Sammanträdesdatum ~ TRANAs KOMMUN 2015-06-09 Sida 38 (38) ~ - KOMMUNSTRYRElSENS AU 162 Dnr 405/15 Övrigt - Fusion av Tranås Energi Elförsäljning AB med Tranås Energi AB Styrelsen

PS ONLINEAUKTIONER AB ALLMÄNNA VILLKOR FÖR AUKTION ONLINE FÖR KONSUMENTER. 1. Bakgrund. 2. Budgivning och inropsavgift. 3. Objektsbeskrivning

PS ONLINEAUKTIONER AB ALLMÄNNA VILLKOR FÖR AUKTION ONLINE FÖR KONSUMENTER. 1. Bakgrund. 2. Budgivning och inropsavgift. 3. Objektsbeskrivning PS ONLINEAUKTIONER AB ALLMÄNNA VILLKOR FÖR AUKTION ONLINE FÖR KONSUMENTER 1. Bakgrund 1.1 Dessa allmänna villkor för köp via auktioner online ( Villkoren ) gäller när en konsument ( Kund ) gör ett köp

FUSIONSPLAN. 3. Alla av fusionen föranledda kostnader skall bäras av moderbolaget.

FUSIONSPLAN. 3. Alla av fusionen föranledda kostnader skall bäras av moderbolaget. FUSIONSPLAN Undertecknade Övningsbolaget AB, 556789-1234, moderbolaget, med säte i Nyköping, och Övningsbolaget Invest AB, 556679-1234, dotterbolaget, med säte i Nyköping, har denna dag upprättat en fusionsplan

Forskning och studier kring kvinnors arbetsliv, karriärutveckling, hälsa och egna företagande. Förlag som sprider kunskapen

Forskning och studier kring kvinnors arbetsliv, karriärutveckling, hälsa och egna företagande. Förlag som sprider kunskapen www.wombri.se Women's Business Research Institute www.wombri.se Forskning och studier kring kvinnors arbetsliv, karriärutveckling, hälsa och egna företagande. Förlag som sprider kunskapen Women s Business

BOLAGSORDNING. Bolagets firma är Regional avfallsanläggning i mellersta Bohuslän Aktiebolag (RAMBO).

BOLAGSORDNING. Bolagets firma är Regional avfallsanläggning i mellersta Bohuslän Aktiebolag (RAMBO). Regional avfallsanläggning i mellersta Bohuslän Aktiebolag (RAMBO) Org.nr 556211-9007 1 Firma BOLAGSORDNING Bolagets firma är Regional avfallsanläggning i mellersta Bohuslän Aktiebolag (RAMBO). 2 Säte

MARKNADSDOMSTOLENS DOM 2012:1 2012-01-17 Dnr C 12/11

MARKNADSDOMSTOLENS DOM 2012:1 2012-01-17 Dnr C 12/11 MARKNADSDOMSTOLENS DOM 2012:1 2012-01-17 Dnr C 12/11 ÖVERKLAGAT AVGÖRANDE Stockholms tingsrätts dom 2011-03-09 i mål nr T 3930-10, se bilaga (ej bilagd här) KLAGANDE BrilliantSmile Nordic AB, Styrgången

Svensk författningssamling Svensk författningssamling Lag om ändring i lagen (1998:1479) om kontoföring av finansiella instrument; SFS 2005:558 Utkom från trycket den 5 juli 2005 utfärdad den 16 juni 2005. Enligt riksdagens beslut

ASSOCIATIONSRÄTT I OCH II 2013-10-09 1

ASSOCIATIONSRÄTT I OCH II 2013-10-09 1 ASSOCIATIONSRÄTT I OCH II 2013-10-09 1 VAD ÄR ETT BOLAG? En (i) sammanslutning av fysiska personer med ett (ii) gemensamt syfte Det gemensamma syftet bestäms i avtal Bolaget kan vara juridisk person med

för försäljning av fastigheterna Ale Nödinge 5:59, 6:76, Ale Nödinge Stommen 1:18, 1:19, 1:21 och 1:47 på auktion enligt lagen om samäganderätt.

för försäljning av fastigheterna Ale Nödinge 5:59, 6:76, Ale Nödinge Stommen 1:18, 1:19, 1:21 och 1:47 på auktion enligt lagen om samäganderätt. Alingsås den 23 maj 2012 BESKRIVNING OCH FÖRSÄLJNINGSVILLKOR för försäljning av fastigheterna Ale Nödinge 5:59, 6:76, Ale Nödinge Stommen 1:18, 1:19, 1:21 och 1:47 på auktion enligt lagen om samäganderätt.

FÖRETAGSÄGD KAPITALSPAR DEPÅ. Företagsägd Kapitalspar Depå mer än bara sparande

FÖRETAGSÄGD KAPITALSPAR DEPÅ. Företagsägd Kapitalspar Depå mer än bara sparande Företagsägd Kapitalspar Depå mer än bara sparande Kapitalspar Depå en tillgång i bolaget Kapitalspar Depå är mer än bara ett vanligt försäkringssparande. Den kan användas för att placera företagets kapital

Nystartade företag första kvartalet 2012

Nystartade företag första kvartalet 2012 Nystartade företag första kvartalet 2012 Innehållsförteckning Tabell 1 Antal nystartade företag kvartal 1 2011 - kvartal 1 2012 efter branschgrupp (SNI 2007) 3 Tabell 2 Antal sysselsatta i nystartade företag

Svensk författningssamling Svensk författningssamling Förordning om statliga garantier till banker m.fl.; SFS 2008:819 Utkom från trycket den 30 oktober 2008 utfärdad den 29 oktober 2008. Regeringen föreskriver följande. Inledande

Överföringar. Överföringar via personlig service. Kontoutdrag, månadsvis. Kontoutdrag, månadsvis 0 SEK

Överföringar. Överföringar via personlig service. Kontoutdrag, månadsvis. Kontoutdrag, månadsvis 0 SEK lista Privat Gäller från och med 2014-12-10 PRISLISTA PRIVAT KONTON Privatkonto via personlig service 5 Kontoutdrag, månadsvis Sparkonto via personlig service Kontoutdrag, månadsvis 5 Länskonto via personlig

Nystartade företag första kvartalet 2013

Nystartade företag första kvartalet 2013 Nystartade företag första kvartalet 2013 Innehållsförteckning Nystartade företag första kvartalet 2013... 2 Tabell 1: Antal nystartade företag kvartal 1 2012 - kvartal 1 2013, efter branschgrupp (SNI 2007)...3

Nystartade företag andra kvartalet 2013

Nystartade företag andra kvartalet 2013 Nystartade företag andra kvartalet 2013 Innehållsförteckning Nystartade företag andra kvartalet 2013...2 Tabell 1 Antal nystartade företag kvartal 1 2012 kvartal 2 2013 efter branschgrupp (SNI 2007)...3

Svensk författningssamling Svensk författningssamling Lag om ändring i aktiebolagslagen (2005:551) Utfärdad den 15 november 2018 Publicerad den 20 november 2018 Enligt riksdagens beslut 1 föreskrivs att 1 kap. 1, 3 kap. 1 och 11,

Särskild avgift enligt lagen (2000:1087) om anmälningsskyldighet för vissa innehav av finansiella instrument

Särskild avgift enligt lagen (2000:1087) om anmälningsskyldighet för vissa innehav av finansiella instrument 2013-06-04 B E S L U T AIK Fotboll AB (publ) Verkställande direktören Thomas Edselius FI Dnr 12-7564 Box 1257 Delgivning nr 2 171 24 Solna Finansinspektionen P.O. Box 7821 SE-103 97 Stockholm [Brunnsgatan

Avgifter för hemsjukvård. Socialnämnden Kommunstyrelsen Kommunfullmäktige

Avgifter för hemsjukvård. Socialnämnden Kommunstyrelsen Kommunfullmäktige Avgifter för hemsjukvård 2018 Socialnämnden 2017-11-02 Kommunstyrelsen 2017-11-13 Kommunfullmäktige 2017-11-27 Innehållsförteckning ALLMÄNT... 1 Maxtaxa... 1 Inkomstbegreppet... 1 Förbehållsbelopp... 1

UTKAST (S:t Erik) Staden Tomträttshavaren Tomträtten Fastigheten AVTAL 1 Överlåten egendom Egendomen Köpeskillingen 2 Tillträde

UTKAST (S:t Erik) Staden Tomträttshavaren Tomträtten Fastigheten  AVTAL 1 Överlåten egendom Egendomen Köpeskillingen 2 Tillträde Bilaga 1 UTKAST 2016-09-14 (S:t Erik) Mellan Stockholms kommun genom dess exploateringsnämnd, org.nr 802000-8598 ( Staden ) och [**], org.nr [**] ( Tomträttshavaren ), såsom innehavare av tomträtten (

Särskild avgift enligt lagen (2000:1087) om anmälningsskyldighet för vissa innehav av finansiella instrument 2013-06-27 B E S L U T Global Health Partner AB FI Dnr 13-5259 Östra Hamngatan 26-28 Delgivning nr 2 411 09 Göteborg Särskild avgift enligt lagen (2000:1087) om anmälningsskyldighet för vissa innehav av

Fastigheter längs den svenska järnvägen

Fastigheter längs den svenska järnvägen Dec. 2005 Fastigheter längs den svenska järnvägen Page 1 Uppdrag Näringsdepartementet har gett Jernhusen i uppdrag att medverka till att stationer och verkstäder utvecklas och ställs till operatörernas