Välkommen till SFHV:s AUKTION # 62 lördagen den 13 nov 2010 kl med visning från kl
- Kurt Jonsson
- för 6 år sedan
1 Nr 6 - Årgång 31 - Okt 2010 Svenska Föreningen för Historiska Värdepapper The Swedish Society of Historical Certificates Välkommen till SFHV:s AUKTION # 62 lördagen den 13 nov 2010 kl med visning från kl Auktionen hålls på Kungl. Myntkabinettet Sveriges Ekonomiska Museum Slottsbacken 6, Stockholm. Objekt 150 Separator AB Besök även vår hemsida på Internet 1
2 Vad som har stått i Historiska Värdepapper under de senaste 30 åren En återblick på tidigare nummer av Historiska Värdepapper av föreningens ordförande 1980:4 Världens första aktiebolag? (Nederländska Ostindiska Kompaniet, bildat 1602) 1981:1 Våra äldsta bolag Doverstorps Gruvor 1981:2 I Frankrike skall det vara innehavarpapper 1982:2 Svenska aktiebolag före :1 Se upp med förfalskningar! 1983:2 Fem aktiebrev berättar PK-Bankens historia 1985:3 STORA 1986:2 Aktiebolag redan på 1-talet 1987:1 Man lär sig en hel del om gamla Sverige Eskil Verner och våra aktiebrev Porla Brunn 1991:3 Rostocks Helsobrunns Aktie Bolag En fjäder i hatten för AB Strutskompaniet 1992:1 STORA världens äldsta företag 1992:2 Ett stycke järnvägshistoria 1992:3 Ett stycke järnvägshistoria, fortsättn. 1992:4 Fokus på bank- och finansaktier 1992:5 Värdepapper ute i världen 1993:1 Rederiaktier mycket populära samlarobjekt. Tändsticksindustri och barnarbete 1993:2 Aktier var bättre förr 1993:3 250 banker och var de blev av. Svenska bruksaktier 1993:5 Jämtlands bly och koppar bakom nyfunnen 1700-talsaktie Norges och Tysklands äldsta aktiebrev 1993:6 Bryggerier och dryckesbolag 1994:1 Bolagsmän skapade nytt ord (Aktiebolaget Mack) Carlstads Canal- och Hamn-Bolag Toppnoterade värdepapper: Höganäs högst Tvätterskor på aktiebrev 1994:2 Elverk och elfirmor: de Laval dyrast, Trollhättan äldst Aktier före 1850: Gripen, med Machinerie af 30 Hästars Kraft 1994:3 Kring gamla aktiebrev Flygaktier illustrerar minnena Aktier före 1850: Vattenhjul från England drev 10 spindlar Dito: Till hårt stål och osynligt bläck 1994:4 Våra vanligaste värdepapper sällsynta hos samlare Bolagens bakgrund: Järn och ridande torparpojkar 1995:1 Ja, järnvägar Järnvägsaktier största gruppen av historiska värdepapper Boliden-aktien Boliden-Trelleborg Norrköpings Bomullsväfveri Makulerad premieobligation kunde ändå ge vinst 1995:2 Kanalbolagsaktier exklusivt samlarområde Kanaler levande ekonomisk historia Hälsobrunnar Möte med förra seklets turism 1995:3 Stämpelskattemärken Tre obsoleta värdepapper Den svenska automobilens fader kronor för försäkringsaktier 1995:4 Obligationer exklusivt samlarområde Vaxholmsbolaget klassiker i skärgården Värdepappershistoria: Tryckteknik för ökad säkerhet 1996:1 Från 6 till aktiebolag per år Auktionsanalys: Underhållning i topp, kemikalier billigast När aktiebolagen kom till stan ett exempel från Linköping Socialvård i bolagsform 1996:2 Teatrar, biografer, muséer, konsthandlare m fl 1996:3 Kreuger & Toll än en gång 1996:4 180 poster med Kreugerpapper vid SFHVs auktioner Forts i nästa nr. Nr 6 - Årgång 31 - Okt 2010 Svenska Föreningen för Historiska Värdepapper, SFHV, Box , Stockholm. Ansvarig utgivare: John Örtengren Kassaförvaltare: Herbert Arvidson, arb , Produktion: fax , bost EskilstunaMagasinet, Eskilstuna herbert.arvidson@telia.com Ordförande: John Örtengren, arb Övriga ledamöter: fax Amelie Hjelmstedt, j.ortengren@tele2.se amelie-h@algonet.se Sekreterare: Ian Wiséhn, , fax Marita Strandberg, arb ian.wisehn@myntkabinettet.se fax Historiska Värdepapper 2010 info@aktiesamlaren.se Auktionskommissarie: Bo Niklasson, arb , bost fax , niklassonbo@telia.com Suppleanter: Elver Duvelius, Birger Strandberg, Haidy Tordendahl, Som medlem har du rätt att delta i föreningens aktiviteter och får vårt medlemsblad. Årsavgiften kr för fysiska personer och 1500 kronor för juridiska personer inbetalas på föreningens postgiro eller bankgiro For members living outside Sweden fee for 2010 is SEK (EUR 20, GBP 15 or USD 25). Please send cash or International Money Order. 2
3 Höstauktion # 62 auktionsregler Höstauktion # 62 hålles lördagen den 13 nov 2010 kl på Kungl. Myntkabinettet, Sveriges Ekonomiska Museum, Slottsbacken 6, Stockholm. Visningen börjar kl Inköpta objekt skall mot betalning, gärna check, avhämtas omedelbart efter auktionens slut. Ej avhämtat material sändes mot postförskott, varvid porto tillkommer. Ej närvarande medlemmars uppdrag för inrop eller postombud mottages av auktionskommisarie Bo Niklasson, Box 3010, Eskilstuna. Telefax Anbudet måste vara inne senast onsdag 10 nov. Insända anbud skall ange ett bestämt högsta bud för ett bestämt objekt. ANBUDSVILLKOR De i auktionsförteckningen utsatta priserna är utropspriser, objekten kan säljas såväl under som över dessa. Inköpsuppdrag till auktionen utförs kostnadsfritt. I händelse av flera identiska bud skall förtur ges åt det först poststämplade. Skriftliga uppdrag ställs till auktionskommisarien. Auktionsledningen avgör eventuella tvistefrågor i samband med budgivningen och äger dessutom rätt att slå samman, utesluta och ändra ordningsföljden mellan objekten i förhållande till katalogen, om så visar sig nödvändigt. Inropade objekt översändes snarast möjligt med tillägg av försäkrings- och portokostnader. Alla avgifter som måste erläggas i annat land, såsom tull, moms eller dylikt, skall i sin helhet betalas av köparen. Det åligger köparen att tillse att gällande tull- och valutabestämmelser efterföljs i samband med köpet och vi fråntager oss allt ansvar för eventuella överträdelser av dessa. Varje rättsfråga som kan uppstå på grund av denna auktion skall hänskjutas till Stockholms tingsrätt, vilken skall tillämpa svensk lagstiftning. Kvalitetsklasser 0 (UNC) Ocirkulerad aktie utan vikning. 01 (EF) Obetydligt hanterad aktie utan vikning. 1+ (VF) Obetydligt sliten aktie, vikt men ej trasig/nött. 1 (F) Sliten aktie utan veck eller pappersförlust. 1? (VG) Starkt sliten aktie utan veck eller pappersförlust. 2 (P) Starkt sliten aktie med flera veck, eller/och pappersförlust. Om inget annat anges är kvaliteten på aktien Förkortningar Riss Liten reva i brevet Mak Makulerad med hål eller stämpel Kv Kvalitet et. Emitterad SAF Boken Svenska Aktiebrev före B.Strandberg m fl Sthlm GA Boken Katalog över Gamla Aktiebrev. Sv. Föreningen för Historiska Värdepapper J Järnvägsdata, Sv. Järnvägsklubben, Stockholm 1992 BL Blankett. Ej emitterad aktie Dek Dekorativ ram eller flerfärgad Bild Någon form av bild eller motiv på aktien Storleken är ca A4 om inget annat anges. AUKTIONSVILLKOR Föreningen uttager en avgift på 10 % av inlämnaren på varje objekts uppnådda försäljningspris. 15 % uttages dessutom av köparen på varje objekts uppnådda försäljningspris. Utjämning till helt krontal tillämpas. Lägsta bud 50 kr. Vid eventuella returer uttager föreningen en avgift på 10 % av begärt minipris. Redovisning sker senast 6 veckor efter auktion. Objekten säljes i befintligt skick och kan beses 1 timme före auktionen. Vid en retur från köparen har föreningen rätt att återlämna objektet till inlämnaren och uttaga en avgift av 10 % på minipriset. Reklamation skall för att beaktas inkomma senast en vecka efter auktionen. Inlämnat auktionsmaterial sändes på eget ansvar till föreningen. Branscher Bad, brunnar, hälsa Bank, finansbolag Bruk Bryggeri Bränsle Bygg, fastigheter El, kraft, vatten Försäkring Glas, porslin Gruv Handel Hotell, restaurang, café Järnväg, spårväg Kemi, läkemedel, tvätt Lantbruk, avel, trädgård Livsmedel, tobak Nöje, teater, sport Sjöfart, varv, hamn Skola, undervisning Sten-, kalk-, tegelbruk Textil, läder, skor Telefon, telegram Transport, fordon Tryckeri, tidning, förlag, papper Trävaru, skog, möbler Tändstickor Verkstad, industri Utländska Övrigt 3
4 BAD/BRUNNAR/HÄLSA BATH/HEALTH Nr 1 Nr 2 Nr 5 Nr 6 Nr Objekt Nr 1 Hindås Sanatorium och Turisthotell, AB, kr, 1906, Hindås, GA.1743, bild, utst. Herman Mannheimer, kv.vf 500 Nr 2 Kämpingebugtens Strandbad, AB, Nr 1. kr, 1907, Malmö, GA mak. storlek 27x18, kv.vf 450 Nr 3 Lundsbrunns AB, 500 kr, 1897, Lundsbrunn, GA.2575, dek. kv.vf Nr 4 Lysekils Nya Badhus AB, 50 kr, 1925, Lysekil, GA.2588, storlek 29x19, kv.vf Nr 5 Rindöbaden, AB, kr, 1902, Rindöbaden, GA.3639, bild, kv.vf 800 Nr 6 Stockholms Badhus AB, 1898, Stockholm, GA.4086, bild, kv.ef Nr 7 Winslöfs Badhus AB, 10 kr, 1913, Winslöf, GA.5313, riss, kv.f-vf Utrop BANK/FINANSBOLAG BANKS/FINANCE Nr 8 4 Nr 9 Nr 10 Nr 12 Nr 8 Göteborgs Bank, AB, kr, 1903, Göteborg, Ej i GA., bild, mak. storlek 23x32, kv.vf 800 Nr 9 Industripalatsets % Obligation, kr, 1894, Stockholm, bild, kv.vf
5 Nr 10 Kreuger & Toll, AB, kr, 1921, Stockholm, GA.2293, bild, kv.ef 500 Nr 11 Kreuger & Toll, AB, kr, 1926, Stockholm, GA.2294, bild, kv.ef Nr 12 Kreuger & Toll, AB, kr, 1929, Stockholm, GA.2301, bild, kv.ef Nr 13 Lofta Spar-bank, 5 kr, 1874, Lofta, Ej i GA, storlek 21x33, riss, kv.f Nr 14 Nr 15 Nr 17 Nr 18 Nr 14 Mälarebanken, AB, kr, 1922, Stockholm, GA.2862, bild, mak. kv.ef 500 Nr 15 Stockholms Handelsbank, AB, 500 kr, 1916, Stockholm, GA.4121, bild, mak. storlek 22,5x32,5, kv.ef Nr 16 Stockholms Handelsbank, AB, 500 kr, 1917, Stockholm, GA.4123, bild, mak. storlek 22,5x32,5, kv.vf Nr 17 Svenska Lantmännens Bank, AB, kr, 1918, Stockholm, GA.4510, bild, kv.vf 150 Nr 18 3 st. aktiebrev 2 x Kreuger & Toll, AB, Debenture, 40 kr, 1928, Stockholm, GA.2303 Skandinaviska Banken, kr, 1955, Göteborg, GA.3874, dek. kv.ef Nr 19 Nr 19 Nr 24 Nr 25 3 st. aktiebrev Kreuger & Toll, AB, Debenture, 40 kr, 1928, Stockholm, GA.2303, Skandinaviska Bank, kr, 1964, Göteborg, GA.3878, bild Stockholms Enskilda Bank, 500 kr, 1946, Stockholm, GA.4104, bild, kv.ef Nr
6 Nr 20 Smålands Enskilda Bank, 500, 1917, Jönköping, GA.3990, bild, utst. Greve Clarence von Rosen, riss Stockholms Enskilda Bank AB, kr, 1946, Stockholm, GA.4104, bild, kv.vf Nr 21 Sydsvenska Kredit AB, 500 kr, 1917, Malmö, GA.4623, bild, kv.vf Nr 22 Nr 23 Sveriges Industrikreditanstalt Gust. Ericsson & Co Kommanditbolag kr, 1917, Stockholm, GA.4604, dek, trasig. Sydsvenska Kredit AB, kr, 1917, Malmö, GA.4623, bild, F-VF Smålands Enskilda Bank, 500, 1917, Jönköping, bild, GA.4104, fläck Värdeförvaltning, AB, 500 kr, 1918, Göteborg, dek, GA.5165, kv.vf Nr 24 Texseco Kommanditbolag, kr, 1943, Stockholm, Ej i GA. kv.vf Nr 25 Uplands Enskilda Bank, 500 kr, 1884, Uppsala, Ej i GA. bild, kv.vf 350 Nr 26 Uplands Enskilda Bank, kr, 1938, Uppsala, Ej i GA. dek. mak. kv.ef 250 Nr 13 Nr 30 6
7 BRUK FACTORY Nr 27 Nr 28 Nr 29 Nr 31 Nr 27 Billeruds AB Säffle, kr, 1961, Billerud, GA.353, dek. mak. kv.ef Nr 28 Riddarhytte AB, kr, 1920, Riddarhyttan, GA.3632, bild, mak. storlek 24x31, kv.vf 700 Nr 29 Uddeholms AB, kr, 1928, Uddeholm, GA.3632, bild, mak. kv.vf 150 Nr 30 Åminne Bolag, Rdr, 1859, Stockholm, (Carl XV) dek. storlek 22,5x36, kv,vf BRÄNSLE - FUEL Nr 31 Wängs Kultorf AB, Rdr, 1872, Stockholm, GA.5341, bild, storlek 25x31, kv.vf EL/KRAFT/VATTEN ELECTRICITY & POWER Nr 33 Nr 34 Nr 35 Nr 36 2 st. aktiebrev Elektriska Industri AB, kr, 1917, Stockholm, GA.832, dek. Elektrofirman Magnet Weimman & C:o AB, kr, 1936, Borås, GA.842, kv.vf Nr 33 Nya Luth & Roséns Elektriska AB, kr, 1920, Stockholm, GA.3130, dek. kv.vf Nr 34 Trollhättans Elektriska Kraft AB, kr, 1898, Stockholm, GA.4906, bild, undert. Gustaf de Laval, kv.vf 500 Nr 32 7
8 Nr 35 Wesslands Elektriska AB, 50 kr, 1919, Karlholms bruk, Ej i GA, bild, kv.ef 250 Nr 36 2 st. aktiebrev Elektriska Installationsfirman Star AB, kr, 1950, Stockholm, GA.835 Werdenhoffs Elektriska AB, 1 000, 1922, Stockholm, GA.5236, storlek 22x16, kv.vf FASTIGHET/BYGG - REAL ESTATE/CONSTRUCTION Nr 38 Nr 44 Nr 37 Byggnads AB Manhem, kr, 1911, Stockholm, GA.(574), bild, mak, kv.vf Nr 38 Carl XIII:s Bro, 50 Rdr, 1818, Gefle, GA.622, SAF.32, handskriven, storlek 23x29, kv.vf Konung Karl XIII fick ge namn åt en bro över Dalälven vid Älvkarlebyfallen som började byggas Den ritades av byggmästaren Ris Erik Larsson från Leksand, och till arbetsledare utsågs "Lieutnant Mecanicus" O. Forsgren, Brukspatron Carl Tottie och grosshandlare Per Ennes ingick i aktiebolaget som startades för att skaffa medel till brobygget. Detta var klart redan 1816 och den första överfarten gjordes 23 juni samma år. Ännu efter 175 år står den vackra träbron kvar som ett minnesmärke över dåtidens byggnadskonst. Nr 39 Fastighets AB C.A. Larsson, 1 000, 1917, Lund, GA.1019, bild, kv.ef 150 Nr 40 Fastighets AB Stockholm-Saltsjön, kr, 1970, Stockholm, Ej i GA, bild, kv.ef 8
9 Nr 39 Nr 40 Nr 41 Nr 42 Nr 41 Fastighets AB Ringen, Nr.1, 1 000, 1908, Stockholm, Ej i GA. storlek 25x16 Fastighets AB Strömsnäs, kr, 1946, Skärblacka, GA.1063, kv.vf Nr 42 Fastighetsföreningen Procyon u.p.a, kr, 1922, Hälsingborg, bild, kv.vf Nr 43 Fastighets AB Bandesons, kr, 1929, Stockholm, GA.1013 Ferro Puro, AB, 500 kr, 1947, Stockholm, GA.1091, bild, kv.vf 250 Nr 44 Ridhus af Sten, 1/72 del, 1824, Göteborg, GA.3635, SAF.36, bild, storlek 21,5x32, kv.vf Ridhuset byggdes 1824 av delar från den tidigare rivna bastionen Gustavus Magnus vid Östra Larmgatan i Göteborg. Ridhuset var livligt använt både dagtid och kvällstid eftersom ridkonsten var ett inslag i den välsituerade ungdomens uppfostran. Även diverse cirkussällskap uppträdde i manegen som var i bruk under 50 år. Aktiebolaget bildades 1824 med 72 aktier. Ridhuset revs 1874 för att lämna plats åt gator och hus enligt den nya stadsplanen. Nr 45 Tjänstemännens Egna Hems AB, 500 kr, 1905, Göteborg, Ej i GA, dek. kv.vf Nr 43 Nr 45 Nr Nr 47 FÖRSÄKRING - INSURANCE Nr 46 Lifförsäkrings AB Norrland, kr, 1890, Sundsvall, GA.2476, bild, kv.vf 250 Nr 47 Återförsäkrings AB Widar, kr, 1873, Stockholm, GA.5549, dek. kv.vf 9
10 GRUVOR MINES Nr 48 Nr 49 Nr 51 Nr 52 Nr 48 Gruf AB Lekomberg, kr, 1910, Kopparberg, GA.1407, dek. kv.ef 500 Nr 49 Magnesit AB Tarrekaise, 500 kr, 1903, Stockholm, GA.2609, bild, kv.ef Nr 50 Mellansvenska Malmfälten, AB, kr, 1918, Stockholm, GA.2744, dek. Torndahls Ädelstens AB, kr, 1964, Stockholm, GA.4858, kv.vf Nr 51 Svenska Stenkols AB Spetsbergen, kr, 1923, Stockholm, GA.4556, dek. kv.ef 700 Nr 52 Wemskogs Zinkgrufvor, kr, 1908, Stockholm, GA.5242, dek. storlek 19,5x27, kv.vf HANDEL - TRADE Nr 53 Nr 53 Nr 54 Nr 55 Nr 56 Carl Bergs Specerihandels AB, kr, 1940, Skoghall, GA.616, Garm AB, kr, 1924, Stockholm, GA.1278, hålslag, kv.vf Nr 54 Nordiska Kompaniet, AB, NK, 50 kr, 1959, Stockholm, GA.2951, bild, kv.ef 500 Nr 55 Numa Petersons Handels- och Fabriks AB, 1 000, 1894, Sthlm, GA.3079, bild, kv.vf Nr 56 2 aktiebrev Nygren & Åhlin AB, kr, 1933, Karlstad, GA.3169 Skandinaviska Kompaniet, AB, 500, 1918, Malmö, GA.3891, dek. kv.vf 10
11 HOTEL/RESTAURANG HOTELS/RESTAURANTS Nr 57 Nr 58 Nr 58 Nr 59 Nr 57 Nr 58 Automat AB Germania, 500 kr, 1907, Stockholm, GA.187, storlek 28x15 Automat AB Östermalm, kr, 1908, Stockholm, GA.193, storlek 25x15,5, kv.vf 2 aktiebrev Gefle Automat AB, kr, 1905, Gefle, GA.1289, storlek 29x15 Hotel & Automat AB Baltic, 250 kr, 1912, Malmö, GA.1781, storlek 29,5x18, kv.vf Nr 59 Halmstads Ångköks AB, kr, 1903, Halmstad, GA.1607, dek. storlek 28x29, kv.vf JÄRNVÄG/SPÅRVÄG - RAILROADS Nr 60 Nr 61 Nr 62 Nr 63 Nr 60 Nr 61 Bergslagernas Jernvägs AB Obligation, guldmynt, 1898, Göteborg, bild, storlek 22x32, mak. kv.vf Göteborg-Borås Jernvägs AB, kr, 1900, Borås, Ej i GA. blankett, mak. storlek 29x20, kv.vf Nr 62 Hvetlanda Järnvägs AB, 50 kr, 1916, Hvetlanda, GA.1824, kv.vf Nr 63 Jernvägs AB Ystad-Brösarp, kr, 1901, Ystad, GA.1981, bild, kv.vf
12 Nr 64 Nr 66 Nr 67 Nr 64 Järnvägsmännens Handels AB, 10 kr, 1903, Falköping-Ranten, GA.2053, dek, kv.vf Nr 65 Kristianstad-Hessleholms Järnvägs AB, kr, 1906, Kristianstad, GA.2307, bild, kv.ef 900 Nr 66 Mellersta Södermanlands Järnvägs AB, kr, 190?, Malmköping, GA.2750, dek. blankett, kv.vf Nr 67 Norra Helsinglands Jernvägs AB, kr, 1896, Hudiksvall, GA.2, bild, storlek 28,5x19, kv.vf 500 Nr Nr 65 Nr 69 Nr 71 Nr 72 Nr 68 Ruda-Älghults Järnvägs AB, kr, 1919, Oskarshamn, GA.(3671), kv.vf Nr 69 Stockholm-Nynäs Järnvägs AB, kr, 1900, Stockholm, GA.4069, dek. kv.vf Nr 70 Trafik AB Grängesberg-Oxelösund, kr, 1896, Stockholm, EJ I GA, bild, hålslag. kv.vf 500 Nr 71 Uddevalla Lelångens Jernvägs AB, kr, 1894, Uddevalla, GA.4988, bild, kv.vf 450 Nr 72 Wimmerby-Spångenäs Jernvägs AB, 500 kr, 1904, Westervik, GA.5311, bild, kv.ef 900
13 KEMI/LÄKEMEDEL/TVÄTT - CHEMISTRY Nr 73 Nr 75 Nr 77 Nr 80 Nr 73 Avesta Nya Sulfat AB, 50 kr, 1909, Avesta, GA.205, dek, kv.ef 350 Nr 74 Nr 75 Nr 76 Fabriks AB Sulfitsprit, kr, 1916, Stockholm, GA.967 Axel Christiernsson, AB, kr, 1918, Stockholm, GA.212, dek. kv.ef Kristinehamns Sprit AB, 50 kr, 1898, Kristinehamn, GA.2315, bild, storlek 22,5X15, kv.ef 2 st Kväfveindustri, AB, 1 000, kr, 1916, 1919, Göteborg, GA.2361,2365, bild, mak. kv.vf Nr 77 Nitroglycerin, AB, kr, 1937, Gyttorp, Ej i GA. dek. mak. kv.ef Nr 78 Nitroglycerin, AB, kr, 1967, Gyttorp, Ej i GA. dek. mak. kv.ef Nr 79 Norrköpings Färgeri AB, 500 kr, 1927, Norrköping, GA.3035, dek. kv.ef Nr 80 Sebastin AB, kr, 1877, Stockholm, Ej i GA. dek. kv.ef 500 LANTBRUK/LIVSMEDEL AGRICULTURE/PROVISION Nr 81 Nr 82 Nr 83 Nr 81 Lingon, AB, kr, 1908, Göteborg, GA.2509, dek, storlek 25x15, riss, kv.vf 150 Nr 82 Pellerins Margarinfabrik, AB, kr, 1961, Göteborg, GA.(3321), bild, kv.ef Nr 83 Upsalabröd, AB, kr, 1918, Uppsala, GA.5044, bild, kv.vf 13
14 NÖJE/TEATER/SPORT ENTERTAINMENT/THEATER/SPORT Nr 84 Nr 85 Nr 86 Nr 87 Nr 84 Biologiska Museet i Stockholm, kr, 1893, Stockholm, GA363, bild, storlek 23,5x36,5, kv.vf 800 Nr 85 Kalmar Nya Theater AB, 150 Rdr Rmt, 1862, Kalmar, Ej i GA, bild, kv.vf Nr 86 Stora Teatern, AB, kr, 1917, Göteborg, GA.4227, bild, kv.ef 500 Nr 87 Theater AB i Kalmar, 500 Rdr, 1874, Kalmar, Ej i GA., bild, kv.vf PORSLIN/GLAS-PORCELAIN/GLASS Nr 88 Nr 89 Nr 90 Nr 88 Gefle Porslinsfabriks AB, kr, 1922, Gefle, Ej i GA, bild, kv.ef Nr 89 Helsingborgs Glasbruks AB, 500 kr, 1873, Helsingborg, GA.1674, dek. storlek 24x32, kv.vf Nr 90 Rörstrands Porslinsfabriker, AB, kr, 1914, Stockholm, Ej i GA, mak. kv.vf
15 SJÖFART/VARV/HAMN SHIPPING/WHARFS Nr 91 Nr 92 Nr 93 Nr 94 Nr 91 Bergsunds Mekaniska Verkstad AB, kr, 1917, Stockholm, GA.310, bild, kv.vf Nr 92 Blekinge Ångbåts AB, 500 kr, 1917, Karlshamn, GA.385, bild, kv.vf 600 Nr 93 Glommens Hamn AB, 22 kr, 1878, Warberg, GA.1358, bild, storlek 21x33, kv.f Nr 94 Halmstads Varvs AB, kr, 1918, Halmstad, GA.1601, dek. mak. blankett, kv.ef Nr 95 Nr 96 Nr Nr 98 Nr 95 Höganäs Hamnbyggnads AB, kr. 1878, Höganäs, GA.1868, storlek 24x32, kv.f Nr 96 Kinda Kanal AB, Rdr Rmt, 1871, Linköping, GA. 2159, bild, kv.vf Nr 97 Motor och Båtverkstäderna, AB, kr, 1918, Uppsala, GA.2839, kv.vf 150 Nr 98 Nordeuropeiska Handelskompaniet, AB, kr, 1917, Stockholm, GA.2927, bild, hålslag, kv.vf
16 Nr 99 Nr Nr 101 Nr 102 Nr 99 Norrköpings Warfs- & Werkstads AB, 500 kr, 1918, Norrköping, GA.3051, dek. kv.ef Nr Rederi AB Malmö, kr, 1924, Malmö, EJ I GA., hålslag, kv.vf Nr 101 Rederi AB Orvar, kr, 1947, Helsingborg, GA.3519, bild, kv.vf Nr 102 Rederi AB Patria, kr, 1894, Stockholm, GA.3524, dek. hålslag, kv.vf Nr 104 Nr 103 Nr 105 Nr 107 Nr 108 Rederi AB Transatlantic, 500 kr, 1918, Göteborg, GA.3567, bild Stockholms Rederi AB Svea, 50 kr, 1918, Stockholm, GA.4168, dek. kv.vf Rederi AB Transatlantic, kr, 1918, Göteborg, GA.3567, bild Stockholms Rederi AB Svea, 50 kr, 1919, Stockholm, GA.4169, dek. kv.vf Nr 105 Stockholms Transport-Bogserings AB, kr, 1918, Sthlm, GA.4205, bild, kv.vf Nr 106 Transmarina Kompaniet AB, kr, 1917, Stockholm, GA.4881, bild, kv.vf Nr 107 Transmarina Kompaniet AB, kr, 1918, Stockholm, GA.4882, bild, kv.vf Nr 108 Vaxholms Nya Ångfartygs AB, kr, 1917, Vaxholm, GA.5085, bild, kv.vf 600 Nr
17 Nr 109 Nr 110 Nr 111 Nr 109 Vaxholms Skeppsvarv och Motorverkstäder, AB, kr, 1917, Stockholm, GA.5086, bild, kv.vf Nr 110 Wästerås Skeppsvarv & Rederi AB, kr, 1918, Wästerås, GA.5345, bild, kv.vf Nr 111 Åmåls Skeppsvarf, AB, 500 kr, 1918, Åmål, GA.5408, bild, kv.vf 600 TEXTIL/LÄDER/SKOR TEXTILE/LEATHER/SHOES Nr 112 Nr 112 Nr 114 Nr 115 Nr 112 Algot Johanson AB, 500 kr, 1961, Borås, GA.59, mak. dek. Johanson & Björklund, AB, kr, 1917, Örebro, GA.1997, dek. kv.vf Nr 113 Landskrona Skoreparations AB, kr, 1911, Landskrona, GA.2402, dek. kv.vf Nr 114 Nr 115 Norrköpings Bomullsväfveri AB, kr, 1891, Norrköping, EJ I GA. dek. mak. kv.vf Militär Ekiperings AB MEA, kr, 1918, Stockholm, GA.2781, riss Oscar Lundbergs AB, kr, 1918, Stockholm, GA.3258, F-VF 17
18 Nr 116 Nr 117 Nr 118 Nr 119 Nr 116 Päls AB Ekdahl & Dornby, 500 kr, 1953, Tranås, GA.3395, bild Ronnebyläder, AB, kr, 1916, Stockholm, GA.3654, dek. storlek 25x16,5, kv.ef Nr 117 Skofabriken Sture, AB, 500 kr, 1916, Örebro, GA.3920, bild, kv.ef Nr 118 Skånska Yllefabriken Christianstad, kr, 1947, Kristianstad, GA.3962, bild, storlek 31x22, kv.ef 250 Nr 119 Textilkompaniet, AB, kr, 1940, Borås, GA.4773, bild, kv.ef TRANSPORT/FORDON TRANSPORTATION/VEHICLES Nr 120 Nr 121 Nr 124 Nr 125 Nr 120 SAAB AB, kr, 1969, Linköping, Ej i GA., mak. kv.vf Nr 121 SAAB-Scania AB, 500 kr, 1973, Linköping, GA.3721, mak. kv.vf Nr 122 Scania-Vabis, AB, kr, 1911, Malmö, GA.3792, dek. storlek 30x24,5, kv.vf Nr 123 Scania-Vabis, AB, kr, 1915, Södertälje, GA.3794, dek. storlek 30x24,5, kv.vf Nr 124 Scania-Vabis, AB, kr, 1917, Södertälje, GA.3796, dek. storlek 30x24,5, kv.vf Nr 125 Västerås Omnibus AB, 500 kr, 1928, Västerås, Ej i GA, dek. kv.vf
19 TÄNDSTICKOR/TRÄVARA/SKOG MATCHES/TIMBER/FORESTRY Nr 126 Nr 127 Nr 128 Nr 130 Nr 126 Jönköpings och Vulcans Tändsticksfabriks AB, kr, 1904, Jönköping, GA.2064, bild, storlek 23x32, kv.vf 600 Nr 127 Katrinefors AB, kr, 1908, Mariestad, GA.2142, bild, kv.vf 500 Nr 128 Nymölla AB, 50 kr, 1960, Stockholm, GA.3194, dek. mak. kv.ef Nr 129 Papyrus, AB kr, 1906, Göteborg, GA.3302, bild. mak. undert. M Wallenberg, kv.vf Nr 130 Sandvikens Sågverks AB, kr, 1878, Sandviken, Ej i GA. F.H. Versteegh, dek. kv.vf 800 VERKSTAD/INDUSTRI WORKSHOP Nr 131 Nr 132 Nr 133 Nr 134 Nr 131 Alfa-Laval AB, kr, 1969, Stockholm, GA.(51), dek. mak. kv.ef 250 Nr 132 Alkaliverken, AB, kr, 1919, Trollhättan, GA.67, dek. kv.vf Nr 133 Atlas Copco, AB, 250 kr, 1965, Nacka, Ej i GA., mak. kv.ef 19
20 Nr 134 Nr Atlas, AB, Rdr Rmt, 1873, Stockholm, GA.164, bild, undert. A.O. Wallenberg, storlek 20x30, kv.vf Nr 136 Nr 137 Nr 138 Nr 135 Avesta Garpenbergs AB, kr, 1874, Avesta Bruk, GA.208, ett blad, utst. Friherre O. Stjernstedt, kv.vf 800 Nr 136 Baltic, AB, kr, 1918, Stockholm, GA.240, utst. Greve Philip Bonde, kv.vf Nr 137 Bongs Fabriker, AB, kr, 1909, Kristianstad, GA.433, bild, storlek 14,5x22,5, kv.vf Nr 138 Elektrolux, AB, kr, 1954, Stockholm, Ej I GA, dek. mak. kv.vf Nr 139 Nr 140 Nr 141 Nr 142 Nr 139 Förenade Piano - & Orgelfabriker, AB,, 1918, Göteborg, GA.1225, dek. kv.vf Nr st Gamlestadens Fabrikers AB, kr, 1935, Göteborg, GA.1274, bild, kv.vf Nr 141 Halmstads Järn och Stålverk, AB, kr, 1917, Halmstad, GA.1594, bild, kv.vf Nr 142 Husqvarna Vapenfabriks AB, 1 000, 1954, Huskvarna, Ej i GA. kv.ef Nr 143 Lits Rullgardinkäppfabrik, AB, kr, 1930, Lit, Ej i GA. kv.ef
21 Nr 143 Nr 144 Nr 145 Nr 147 Nr 144 Nr 145 Nr 146 Nr 147, Gamlestadens Fabrikers AB, kr, 1935, Göteborg, GA.1274, bild Nordiska Kullager AB, kr, 1918, Göteborg, GA.2956, dek. kv.vf, Maskinsvets, AB, kr, 1936, Stockholm, GA.2713, dek. Metallfabriks AB C.C. Sporrong & Co. 500 kr, 1917, Stockholm, GA.2772, bild, kv.vf, Testors Fabriks AB, F, 500 kr, 1919, Stockholm, GA.4771 Svenska Kullager Fabriken, AB, kr, 1918, Göteborg, GA.4496, dek. mak. kv.vf Motala Mekaniska Werkstads AB, Rdr Rmt, 1868, Stockholm, GA.2825, dek. utst. Grefve B. Platen, storlek 24x36, kv.vf Nr 148 Nr 149 Nr 150 Nr 151 Nr 148 Nr 149 Nya AB Svenska Metallverken, 500 kr, 1912, Stockholm, Ej i GA. bild, mak. utst. Ivar Afzelius, storlek 25x33, kv.ef, Patentindustri, AB, kr, 1928, GA.3314, dek. storlek 25x15 Sporrong, kr, 1973, Norrtäje, GA.4025, dek. kv.vf Nr 150 Separator, AB, kr, 1917, Stockholm, Ej i GA. bild, mak. kv.vf Nr 151 Svenska Automat Fabriken, 500 kr, 1907, Stockholm, GA.4404, dek. kv.vf 21
22 Nr 152 Nr 153 Nr 154 Nr 155 Nr 152 Nr 153 Nr 154 Nr 155 Svenska Kullagerfabriken, AB, kr, 1950, Göteborg, Ej i GA, dek. mak. storlek 22,5x31, kv.vf Svenska Metallverken, AB, kr, 1917, Stockholm, Ej i GA, bild, blankett, mak. storlek 24x32, kv.ef Svenska Metallverken, AB, kr, 1958, Västerås, Ej i GA, bild, blankett, mak. storlek 24x32,5, kv.ef Åtvidabergs Förenade Industrier, AB, kr, 1918, Åtvidaberg, GA.5553, storlek 24x31, kv.vf ÖVRIGA POSTER REMAINDER Nr 156 Nr 157 Nr 158 Nr 159 Nr 160 Nr 161, Birger Högfors, AB, 500 kr, 1941, Stockholm, Ej i GA. Hallbäck & Co. kr, 1946, Göteborg, GA.1586, kv.ef, Holmen-Knutsegården, AB, kr, 1933, Mölndal, Ej i GA., fläck, hörn saknas Nilsson, E.T, AB, kr, 1936, Skärblacka, GA.2907, storlek 28x17, kv.f-vf, Nerica, AB, kr, 1917, Hallsberg, GA.2898, dek. Noda, AB, kr, 1948, Stockholm, Ej i GA, kv.vf 3 st aktiebrev Oxelösunds Järnverks AB, kr, 1938, Stockholm, GA.3294, dek. Smålands Bank, AB, kr, 1965, Jönköping, GA.3989, bild Byggnads AB Dekå, kr, 1943, Malmö, Ej i GA. hålslag, kv.ef Skandinaviska Kullager Fabriks AB, kr, 1917, Stockholm, GA.3893, bild Stockholms Enskilda Bank AB, kr, 1946, Stockholm, GA.4104, bild, kv.vf Nickels & Todsen, AB, kr, 1918, Stockholm, GA.2904, Förenade Piano - & Orgelfabriker, AB,, 1918, Göteborg, GA.1225, dek. kv.vf 150 Nr 162 Föreningen folkets hus i Karlstad, 10 kr, 1901, Karlstad, dek. kv.vf 22
23 FINLAND Nr 164 Nr 165 Nr 166 Nr 163 Finska Sågbladsfabriks AB, 500 FM, 1917, Tammerfors, bild, kv.vf Nr 164 Munkholmens AB, FM, 1898, Helsingfors, dek. kv.vf Nr 165 Privatbanken i Helsingfors AB, FM, 1917, Helsingfors, dek. kv.vf Nr 166 Republic of Finland, Obligation, 1987, bild, kv.vf Nr 167 Nr 170 Nr 171 FRANKRIKE Nr 167 Banque Industrielle de Chine, 500 kr, 1913, Paris, bild, storlek 34x42, kv.vf TYSKLAND Nr 168 Elektrowerke Aktiengesellschaft, obligation 4 Nr 169 Elektrowerke Aktiengesellschaft, obligation 4 %, DM, 1943, Berlin, dek. kv.vf Nr 170 Mitteldeutsche Stahlwerk Aktiengesellschaft, obligation 4 %, DM, 1941, Riesa, dek. kv.vf 500 DM, 1937, Berlin, dek. kv.vf USA Nr 171 Parrot Silver Copper Company, 25 dollar, 1905, Montana, bild, mak. storlek 28,5x19, kv.vf 23
24 LETA I GÖMMORNA! LÖS IN BEVISET I JÄRNVÄGSLOTTERIET! Göteborgs Handelskompani gav år 1876 ut dessa delaktighetsbevis som motsvarar nutida premieobligationer. Utgivningen hänförde sig till ett lån till Göteborgs Handelskompani med obligationer i Bergslagsbanan som säkerhet. Handelskompaniet gick i konkurs år Pengar avsattes därvid för inlösen av utelöpande delaktighetsbevis. Fortfarande har bevis inte lösts in. Ett bevis är nu värt ca kronor. Handelskompaniet drog i fallet med sig bl a Rosendahls Fabriker AB i Mölndal med sockerraffinaderi, bomullsspinneri och väveri. Antalet arbetare var ca 1. HÄMTA DINA PENGAR! Upplysningar lämnas av Lena-Britt Hansson, Bohusbanken Box , GÖTEBORG Telefon
Nr 106. Nr 107. Nr 110. Nr 112. Nr 114. Nr 122. Nr 124
Nr 106 Nr 107 Nr 110 Nr 112 Nr 114 Nr 124 Nr 122 127 4623 Sydsvenska kredit AB 100 kr 1917 Malmö F 100 128 5165 Värdeförvaltning, AB 500 kr 1918 Göteborg VF 50 Försäkring 129* 1251 Försäkrings AB Svenska
Läs merSFHV:s AUKTION # 68. Välkomna till. Auktionen hålls på Kungl. Myntkabinettet Sveriges Ekonomiska Museum Slottsbacken 6, Stockholm.
Nr 4 - Årgång 34 - Nov 2013 Svenska Föreningen för Historiska Värdepapper The Swedish Society of Historical Certificates www.historiskavardepapper.se Välkomna till SFHV:s AUKTION # 68 lördagen den 30 nov
Läs merkostnadsfritt. I händelse av flera identiska bud skall förtur ges åt det först poststämplade. Skriftliga uppdrag ställs till auktionskommisarien.
Jubileumsauktion # 60 auktionsregler Jubileumsauktion # 60 hålles söndagen den 18 okt 2009 kl. 13.00 på Kungl. Myntkabinettet, Sveriges Ekonomiska Museum, Slottsbacken 6, Stockholm. Visningen börjar kl.
Läs merFASTIGHET/BYGG ESTATE/CONSTRUCTION FÖRSÄKRING - INSURANCE GRUVOR - MINES HANDEL - TRADE JÄRNVÄG/SPÅRVAGN - RAILROADS KEMI/LÄKEMEDEL/TVÄTT - CHEMISTRY
FASTIGHET/BYGG ESTATE/CONSTRUCTION 28 Betel, AB, kr, 1886, Malmö, GA.326, bild, storlek 24 x35, kv.ef 200 29 Fastighets AB Humle, 1 000 kr, 1913, Malmö, GA.1035, bild, kv.ef 150 30 Fastighets AB Strömsnäs,
Läs merSFHV:s ÅRSMÖTE. Hedersmedlemmen
Nr 2 - Årgång 24 - Mars 2003 Svenska Föreningen för Historiska Värdepapper The Swedish Society of Historical Certificates SFHV:s ÅRSMÖTE tisdagen den 1 april kl 18.00 i Aktiespararnas lokaler på Rådmansgatan
Läs merVälkommen till SFHV:s AUKTION # 61
Nr 3 Årgång 31 - April 2010 Svenska Föreningen för Historiska Värdepapper The Swedish Society of Historical Certificates www.historiskavardepapper.press.se Välkommen till SFHV:s AUKTION # 61 onsdagen den
Läs merRATOS HISTORIK bolagets tillkomst, utveckling och nuläge
Nr 4 - Årgång 32 - Okt 2011 Svenska Föreningen för Historiska Värdepapper The Swedish Society of Historical Certificates www.historiskavardepapper.se Vi besöker börsföretaget RATOS Drottniggatan 2, Stockholm
Läs merEL/KRAFTVERK ELECTRICITY & POWER
24 Nr 14 av en sådan bank. Wermländska Provincial-Banken skulle förvaltas av en direktion i Karlstad. Den 8 januari kunde den första ordinarie bolagsstämman hållas. Verksamheten grundade sig redan från
Läs merwww.historiskavardepapper.press.se
Nr - Årgång - Mars 004 Svenska Föreningen för Historiska Värdepapper The Swedish Society of Historical Certificates www.historiskavardepapper.press.se Välkomna till SFHV:s 49:e AUKTION lördagen den 7 mars
Läs merVälkommen till SFHV:s AUKTION # 57
Nr 2 Årgång 29 - April 2008 Svenska Föreningen för Historiska Värdepapper The Swedish Society of Historical Certificates www.historiskavardepapper.press.se Välkommen till SFHV:s AUKTION # 57 lördagen den
Läs merVälkomna till SFHV:s AUKTION # 53. lördagen den 8 april kl. 11.00 med visning från kl 10.00
Nr 2 Årgång 27 - Mars 2006 Svenska Föreningen för Historiska Värdepapper The Swedish Society of Historical Certificates www.historiskavardepapper.press.se Välkomna till SFHV:s AUKTION # 53 lördagen den
Läs merSFHVs auktion # 72. Sheraton Stockholm Hotel VÄLKOMNA TILL. Besök även vår hemsida på Internet. www.historiskavardepapper.se
Nr 5 - Årgång 36 - okt 2015 Svenska Föreningen för Historiska Värdepapper The Swedish Society of Historical Certificates www.historiskavardepapper.se VÄLKOMNA TILL SFHVs auktion # 72 Lördagen den 14 nov
Läs merVälkommen till SFHV:s AUKTION # 56
Nr 3 Årgång 28 - Okt 2007 Svenska Föreningen för Historiska Värdepapper The Swedish Society of Historical Certificates www.historiskavardepapper.press.se Välkommen till SFHV:s AUKTION # 56 lördagen den
Läs mer100-årsjubilerande Landsarkivet i Uppsala
Nr 4 - Årgång 24 - Nov 2003 Svenska Föreningen för Historiska Värdepapper The Swedish Society of Historical Certificates www.historiskavardepapper.press.se Studiebesök hos 100-årsjubilerande Landsarkivet
Läs merKursnamn Kurstid Datum och starttid Ort Brandskyddsutbildning 3 timmar :00:00 Alingsås Brandskyddsutbildning 3 timmar
Kursnamn Kurstid Datum och starttid Ort Brandskyddsutbildning 3 timmar 2015-02-02 09:00:00 Alingsås Brandskyddsutbildning 3 timmar 2015-03-02 09:00:00 Alingsås Brandskyddsutbildning 3 timmar 2015-04-07
Läs mer150-års jubilaren Sandvik tisdagen den 24 april 2012. Välkomna till. Vi besöker
Nr 2 - Årgång 33 - April 2012 Svenska Föreningen för Historiska Värdepapper The Swedish Society of Historical Certificates www. historiskavardepapper.se Välkomna till SFHV:s auktion # 65 lördagen den 12
Läs merNr 110 Utrop 400 Rederi AB Sverige-Nordamerika 100 kr, 1917, Göteborg, GA.3553, bild, kv.vf
Nr 106 35 36 Nr 115 Nr 103 Utrop 2 500 Carlstads Hamn och Kanal Bolag 200 Rdr, 1852, Karlstad, GA.632, bild, storlek 23x39, Som synes pryds aktien av ett vackert litografiskt arbete, en vy över dåtidens
Läs merKompletterande uppgifter / rättelser? Kontakta Magnus Lindell 08-379152 eller limag@bredband.net
Alingsås Arboga Arvika 14 BG Vikben 23 Au Vikben 22 BG Vikben 24 BG Vikben 24 Au Sporrong 24 Ag Vikben 24 Ag Vikben+krona 24 Au Sporrong Askersund (väldigt lik Säter??) Avesta Boden 13 Au Vikben 22 Au
Läs merSFHV:s AUKTION # 58. Välkomna. Besök även vår hemsida på Internet. www.historiskavardepapper.press.se. Välkommen till
Nr 4 Årgång 29 - Okt 2008 Svenska Föreningen för Historiska Värdepapper The Swedish Society of Historical Certificates www.historiskavardepapper.press.se Välkommen till SFHV:s AUKTION # 58 lördagen den
Läs merVi besöker Jernkontoret torsdagen den 14 september kl
Nr 3 - Årgång 38 - juli 2017 Svenska Föreningen för Historiska Värdepapper The Swedish Society of Historical Certificates www.historiskavardepapper.se Vi besöker Jernkontoret torsdagen den 14 september
Läs mer213 historiska aktiebrev att välja mellan
1 Ordförande har ordet: 213 historiska aktiebrev att välja mellan Föreningens höstauktion 2005 (lörd den 12 november) innehåller 180 poster, många till mycket låga utropspriser. Auktionsobjekten fördelar
Läs merSkandia onsd. den 28 januari 2015 kl. 18.00. SFHVs auktion # 70. OBS! Ny lokal! OBS! Sheraton Stockholm Hotel VÄLKOMNA TILL
Nr 4 - Årgång 35 - okt 2014 Svenska Föreningen för Historiska Värdepapper The Swedish Society of Historical Certificates www.historiskavardepapper.se VÄLKOMNA TILL SFHVs auktion # 70 Lördagen den 29 november
Läs merSFHVs auktion # 71. OBS! Lokalen! OBS! Sheraton Stockholm Hotel VÄLKOMNA TILL. Besök även vår hemsida på Internet. www.historiskavardepapper.
Nr 3 - Årgång 36 - maj 2015 Svenska Föreningen för Historiska Värdepapper The Swedish Society of Historical Certificates www.historiskavardepapper.se VÄLKOMNA TILL SFHVs auktion # 71 Lördagen den 30 maj
Läs merVÄLKOMNA TILL SFHVs auktion # 77
Nr 2 - Årgång 39 - april 2018 Svenska Föreningen för Historiska Värdepapper The Swedish Society of Historical Certificates www.historiskavardepapper.se VÄLKOMNA TILL SFHVs auktion # 77 Lördagen den 5 maj
Läs merVÄLKOMNA TILL SFHVs auktion # 78
Nr 4 - Årgång 39 - oktober 2018 Svenska Föreningen för Historiska Värdepapper The Swedish Society of Historical Certificates www.historiskavardepapper.se VÄLKOMNA TILL SFHVs auktion # 78 Söndagen den 11
Läs merPizzafavoriter i Sverige 2011, fem-i-topp
Pizzafavoriter i Sverige 2011, fem-i-topp Annelöv Arboga Avesta Billesholm Boden 1. Kebabpizza 27% Egen variant 23% Egen variant 22% Egen variant 46% Kebabpizza 18% 2. Egen variant 22% Kebabpizza 18% Kebabpizza
Läs merAndel behöriga lärare
Andel behöriga lärare Svenska Matematik Engelska Kommun Totalt antal Andel behöriga % Kommun Totalt antal Andel behöriga % Kommun Totalt antal Andel behöriga % Åtvidaberg 13 100,0 Mariestad 16 100,0 Skellefteå
Läs merTingsrätt Jan-09 Feb-09 Mar-09 Apr-09 May-09
Tingsrätt Jan-09 Feb-09 Mar-09 Apr-09 May-09 Alingsås 328.5 315.5 Attunda 325 346 334 322 Blekinge 299.5 300.5 Borås 328.5 310.5 Eksjö 297.5 Eskilstuna 316 307.5 Falu Gotland 318.5 Gällivare 297 Gävle
Läs merSFHVs auktion # 73. Sheraton Stockholm Hotel VÄLKOMNA TILL. Besök även vår hemsida på Internet.
Nr 2 - Årgång 37 - april 2016 Svenska Föreningen för Historiska Värdepapper The Swedish Society of Historical Certificates www.historiskavardepapper.se VÄLKOMNA TILL SFHVs auktion # 73 Lördagen den 21
Läs merBlekinge län * 18 16880 20980 24980 44680 39 50680 72724 74924 Karlshamn Karlskrona Ronneby Sölvesborg
Blekinge län * 18 16880 20 20980 25 24980 36 44680 39 50680 51 72724 52 74924 Karlshamn 3 1980 3 1980 3 1980 3 1980 3 1980 3 1980 3 1980 Karlskrona 6 8100 8 12200 9 13000 20 32700 20 32700 20 32700 20
Läs merVälkommen till vår hemsida på Internet. www.historiskavardepapper.press.se
Nr 2 - Årgång 26 - Mars 2005 Svenska Föreningen för Historiska Värdepapper The Swedish Society of Historical Certificates www.historiskavardepapper.press.se SFHV:s ÅRSMÖTE onsdag den 13 april kl 16.00
Läs merBlekinge län , , ,5 Karlshamn Karlskrona Ronneby Sölvesborg Dalarnas län
Blekinge län 20980 20 24980 25 44680 36 50680 39 72723,5 51 74923,5 52 78923,5 54 Karlshamn 1980 3 1980 3 1980 3 1980 3 1980 3 1980 3 1980 3 Karlskrona 12200 8 13000 9 32700 20 32700 20 32700 20 32700
Läs merFordonsgas Sveriges klimatsmartaste drivmedel. Roland Nilsson E.ON Gas Sverige AB
Fordonsgas Sveriges klimatsmartaste drivmedel Roland Nilsson E.ON Gas Sverige AB Det jobbiga först Vi människor släpper ut för mycket koldioxid i atmosfären därför har EU formulerat klimatmålen 20/20/20
Läs merBokningsstatus - lediga provtider, körprov behörighet B (personbil), på Trafikverket Förarprov
Bokningsstatus - lediga provtider, körprov behörighet B (personbil), på Trafikverket Förarprov Uppgifterna i tabellerna på följande sidor är ögonblicksbilder och visar antal lediga provtider, antal bokade
Läs mertitel Utg.ort start slut sidantal Leverans ADRESS KONTOR FÖR ÖSTERGÖTLAND MED WADSTENA LÄN (1831) Linköping Lev. 2 AFTONBLADET (1811)
titel Utg.ort start slut sidantal Leverans ADRESS KONTOR FÖR ÖSTERGÖTLAND MED WADSTENA LÄN (1831) Linköping 1831 1831 360 Lev. 2 AFTONBLADET (1811) Göteborg 1811 1833 14 070 Lev. 1 AFTONBLADET I NORRKÖPING
Läs merVad är Cityindex? alla Sveriges städer
1 Vad är Cityindex? Hoten mot stadskärnan från både externhandel och e-handel har debatterats flitigt i media och andra kanaler. Vad är egentligen stadskärnan och hur ser utvecklingen ut i våra städer?
Läs merBiMe trucks och andra satsningar på biogas Roland Nilsson
E.ON Gas Sverige AB BiMe trucks och andra satsningar på biogas Roland Nilsson Lite siffror om E.ON Gas Runt 100 anställda i bolaget. 25 000 kunder. 1.3 miljarder kronor i omsättning. Fordonsgasaffären
Läs merLönejämförelse från till
Lönejämförelse från 2010-09-30 till 2016-10-01 Myndighet Tjänstebenämning Datum Median Genomsnittslön 10:e percentil 90:e percentil Lägsta lön Högsta lön TINGSRÄTTER ALLINGSÅS TINGSRÄTT DOMSTOLSSEKRETERARE
Läs merStatistiska meddelanden. Ser. E, Uppgifter om bankerna. Stockholm : Kungl. bank- och fondinspektionen, 1912-1953. Bd 1-42. Täckningsår: 1912-1953.
INLEDNING TILL Statistiska meddelanden. Ser. E, Uppgifter om bankerna. Stockholm : Kungl. bank- och fondinspektionen, 1912-1953. Bd 1-42. Täckningsår: 1912-1953. Föregångare: Bildad genom sammanslagning
Läs merHKI - Holmbergs kommunindex och KPNI - kommunpolitiskt nöjdhetsindex Sören Holmberg
SOM HKI - Holmbergs kommunindex och KPNI - kommunpolitiskt nöjdhetsindex Sören Holmberg februari 2008 s a m h ä l l e o p i n i o n m a s s m e d i a Nöjd med hur demokratin fungerar i den kommun där
Läs merVÄLKOMNA TILL SFHVs ÅRSMÖTE Denna kallelse till Årsmötet kommer att kompletteras och visas på vår hemsida så snart tid och plats har bestämts.
Nr 1 - Årgång 40 - januari 2019 Svenska Föreningen för Historiska Värdepapper The Swedish Society of Historical Certificates www.historiskavardepapper.se Torsdag 24 januari 2019, kl 18 (efter ordinarie
Läs merSida 1 av 8. Barn berörda av verkställd avhysning, jan-mars 2013 Källa: Kronofogden
Sida av 8 Barn berörda av verkställd avhysning, jan-mars 0 Källa: Kronofogden Blekinge Sölvesborg 0 0 Blekinge Totalt 0 0 Gotland Gotland 0 0 Gävleborg Gävle 0 0 Gävleborg Totalt 0 0 Halland Laholm 0 0
Läs merBokningsstatus - lediga provtider, körprov utökad B (kod 96), på Trafikverket Förarprov
Bokningsstatus - lediga provtider, körprov utökad B (kod 96), på Trafikverket Förarprov Uppgifterna i tabellerna på följande sidor är ögonblicksbilder och visar antal lediga provtider, antal bokade provtider,
Läs merRiktad Indragning. Utsändes till: Distributör (även pdf) Apoteket AB (även pdf) Läkemedelsverket (även pdf) I övrigt se sändlista sid 2
Utsändes till: Distributör (även pdf) Apoteket AB (även pdf) Läkemedelsverket (även pdf) Riktad Indragning I övrigt se sändlista sid 2 Ref. Helena Hansson, tel. 040-680 02 60 Datum 2007-05-29 Nr. Orifarm
Läs merDeltagande enheter BORIS
Deltagande enheter BORIS Län, Nivå, Enhet, Enhetsnummer Blekinge län Blekinge barnklinik, 050 Dalarnas län Falun barnklinik, 076 Gotlands län Visby barnklinik, 015 Gävleborgs län Gävle barnklinik, 091
Läs mer, Dnr 2018: Beslutsbilaga 1 sid. 1 (5) Erbjudna platser jan-dec
2019-03-14, Dnr 2018:0040441 Beslutsbilaga 1 sid. 1 (5) Statsbidrag för omsorg på kvällar, nätter och helger 2019 Skolverket har beslutat om statsbidrag enligt nedan 2120001439 ALE KOMMUN 10 8 910 2120001553
Läs merUtredning Distriktsindelning Svenska Bangolfförbundet Remissversion
Utredning Distriktsindelning Svenska Bangolfförbundet Remissversion 2019-01-21 Dagens indelning Sydsvenska Bangolfförbundet omfattar: Skåne län, Blekinge län, Kalmar län, Kronobergs län och Jönköpings
Läs merUppdrag direkt av kommun el annan
Ingrid Kennborn AB Genomförda uppdrag 2002 och framåt - augusti 2008 Uppdrag direkt av kommun el annan Fortbildning/ utbildning med Sol och LSS som grund kring Lag om stöd och service till vissa funktionshindrade
Läs merResultatrapport. Referensnummer: Organisationsnr.: Totalpoäng
Resultatrapport Köpare Upphandling Köpare: ARBETSFÖRMEDLINGEN Namn: Handläggare: Doris Rexhammar Referensnr: Af-2013/146842 Telefon: +46 10 4870832 E-post: doris.rexhammar@arbetsformedlingen.se Beskrivning:
Läs merKommuner med högst resultat i länet, sammanvägt resultat på elevenkäter, åk 5 (placering totalt av 185 kommuner)
Länstabeller Stockholms län elevenkäter, åk 5 elevenkäter, åk 8 1. Danderyd (1) 1. Södertälje (70) 1. Norrtälje (91) 2. Täby (2) 2. Danderyd (71) 2. Danderyd (101) 3. Lidingö (4) 3. Nacka (117) 3. Södertälje
Läs merAnpassning Betyg/ poäng. upplägg och genomförande Betyg/ poäng
Utredningsplatser Af-2012/237135 Anbudsgivare AMO/leveransort Innehåll, upplägg och genomförande Betyg/ poäng Anpassning Betyg/ poäng Pris poäng Totalpoäng Resultat Inda Support Arvika 1/ 16,5 0 10 26,5
Läs merFastigheter längs den svenska järnvägen
Dec. 2005 Fastigheter längs den svenska järnvägen Page 1 Uppdrag Näringsdepartementet har gett Jernhusen i uppdrag att medverka till att stationer och verkstäder utvecklas och ställs till operatörernas
Läs merUppsala kommun Månad
1 Arkets namn R-C- Län C-län Kommun kommun Månad 1 218 län Alla gästnätter på hotell, vandrarhem, stugby och camping 8 7 6 5 4 3 2 1 År 21 År 211 År 212 År 213 År 214 År 215 År 216 År 217 År 218 Region
Läs merAnnandag jul Torsdag Fredag Lördag Söndag Nyårsafton Nyårsdagen Onsdag Torsdag Fredag Tretton afton Trettondagen
2-nov 03-dec 04-dec 05-dec 06-dec 07-dec 08-dec 09-dec 10-dec 11-dec 12-dec 13-dec Alla helgons Måndag Tisdag Onsdag Torsdag Fredag Lördag 2:a Måndag Tisdag Onsdag Lucia dag Alingsås 10:00-16:00 10:00-19:00
Läs merStödpedagoger inom yrkeshögskolan
Stödpedagoger inom yrkeshögskolan Kompetensrådsträff NKR, 8 oktober Lisa Östbring, omvärldsanalytiker MYH Lisa.ostbring@ Beviljade utbildningsplatser inom yrkeshögskolan med avslut 08-0 efter utbildningsområde
Läs merBILAGA 1. Sammanställning av SKL:s enkät avseende prestationsmål 1
Kommun (SIP:ar) rörande barn och unga har ni gjort i er många (SIP) rörande barn och unga ni gjort i er (SIP:ar) har ni gjort under Uppskatta hur många (SIP:ar) som ni har gjort under 2012. Vilken modell
Läs merVälkommen till Sverige! Din väg till jobbet
Välkommen till Sverige! Din väg till jobbet VI hjälper dig hitta din väg till jobbet Eductus hjälper personer att få jobb och företag att hitta medarbetare. Om du saknar utbildning så hjälper vi dig med
Läs merINSTITUTION. Varvshistoriska föreningen, Göteborg
INSTITUTION Föreningen Stockholms företagsminnen Landsarkivet i Lund Norrköpings stadsarkiv Göteborgs stadsmuseum Regionmuseet Västra Götaland i Vänersborg Länsmuseet Gävleborg, Gävle Föreningen Stockholms
Läs merÖstergötlands län Månad
Arkets namn R-E-län Län E-län Kommun Norrköping Månad 1 216 Alla gästnätter på hotell, vandrarhem, stugby, camping och SoL 45 4 35 3 25 2 15 1 5 År 21 År 211 År 212 År 213 År 214 År 215 År 216 Region +/-
Läs merUppsala kommun Månad
1 Arkets namn R C Län C län Kommun kommun Månad 1 218 län Alla gästnätter på hotell, vandrarhem, stugby och camping 8 7 6 5 4 3 2 1 År 21 År 211 År 212 År 213 År 214 År 215 År 216 År 217 År 218 Region
Läs merOrganisationer med gällande överenskommelse Följande organisationer har en gällande överenskommelse om SUS-behörigheter med Försäkringskassan
1 (5) Organisationer med gällande överenskommelse Följande organisationer har en gällande överenskommelse om SUS-behörigheter med Försäkringskassan Part Orgnr Alvesta kommun 212000-0639 Aneby kommun 212000-0498
Läs merEtt gemensamt höjdsystem
Ett gemensamt höjdsystem Lars E. Engberg Geodesienheten Lantmäteriet Lars.Engberg@lm.se RH 2000 En del av Europas höjdsystem EVRS Stark relation till EVRF 2007 RH2000 är ett certifierat system enligt INSPIRE-direktivet,
Läs merCITYKLIMATET I BORÅS 27 OKTOBER
CITYKLIMATET I BORÅS 27 OKTOBER 2017 VARFÖR BRYR SIG FASTIGHETSÄGARNA OM STADSKÄRNAN? Svar: Fastigheter är (oftast) inte flyttbara! Stadens utveckling är avgörande för fastighetsbranschen. Oavsett hur
Läs merKritik på teknik Anders Sundström
Kritik på teknik 2016 Anders Sundström Pappersenkät Två urvalsstorlekar 18-74 år 103 kommuner 76 000 enkäter v.6 v.17 3 olika enkäter Svarsandelar Antal medverkande Några resultat svara.statisticon.se/kritikpateknik
Läs merSå mycket har bostadsrättspriserna ökat kommun för kommun
PRESSMEDDELANDE 2016-09-07 Så mycket har bostadsrättspriserna ökat kommun för kommun Priserna på bostadsrätter har de senaste åren stigit markant i hela landet. De låga räntorna och en generell bostadsbrist
Läs merFörening Datum För.rapport Datum För.rapport Rösträtt Antal röster Röster/SDF Antal Kommentarer
Röstlängd 2016-2018 Uppdaterad 2018-09-05/MJ Förening 2016-2017 Datum För.rapport 2017-2018 Datum För.rapport Rösträtt Antal röster Röster/SDF Antal Kommentarer Bohuslän-Dals KF (6) 5/6 Hakefjordens KK
Läs merAlfabetisk förteckning över tidningslägg i stort format som är i så dåligt skick att de inte kan plockas fram
Alfabetisk förteckning över tidningslägg i stort format som är i så dåligt skick att de inte kan plockas fram Rödmarkerade tidningar finns dock på mikrofilm Aftonbladet 1866-1868, 1870-1877, 1879-1880,
Läs merKONTAKTOMRÅDEN. Avdelningsstyrelsen har beslutat att dela in landet i kontaktområden enligt medföljande bilaga. Till kontaktpersonen vänder:
KONTAKTOMRÅDEN Avdelningsstyrelsen har beslutat att dela in landet i kontaktområden enligt medföljande bilaga. Till kontaktpersonen vänder: du som medlem dig när du behöver hjälp i någon facklig fråga
Läs merLandsting/region Andel avlidna, % Hjärnblödning Hjärninfarkt Alla
WEBBTABELL 1 Andel avlidna inom 90 dagar, landstings-/regionjämförelser 2014. Justerat i statistisk modell för skillnader i kön, ålder och medvetandegrad. L = statsistiskt signifikant lägre än riksgenomsnittet.
Läs merNu får invånare chans att tycka till om sin kommun
Utkast/Version PRESSMEDDELANDE 1 (5) 2017-08-07 Nu får 153 800 invånare chans att tycka till om sin kommun Nu är det dags för årets omgång av SCB:s medborgarundersökning. I dagarna får 153 800 invånare
Medlemsavgift 2016 Innehåll Länsförbund Stockholms län... 7 Stockholm... 7 Nacka-Värmdö... 7 Järfälla - Upplandsbro... 7 Södertälje Nykvarn... 7 Norrtälje... 7 Lidingö... 7 Botkyrka Salem... 7 Sollentuna
Läs merUpphandling Organisation Organisationsnummer Postadress Pris Slutpoäng Område 1 Stockholm AcadeMedia Eductus AB GÖTEBORG ,875 Område
Upphandling Organisation Organisationsnummer Postadress Pris Slutpoäng Område 1 Stockholm AcadeMedia Eductus AB 5565274007 GÖTEBORG 650 91,875 Område 1 Stockholm Blå Vägen 7696174411 SPÅNGA 1500 21,25
Läs merComenius fortbildning omg 2, april 2012
Comenius fortbildning omg 2, april 2012 Beviljas med svenska medel Kön M/F Kommun Län Beviljat belopp i EUR Dnr Projekt/aktivitet Poäng Land 2012:2304 Jobbskuggning 101 F Karlskrona Blekinge län 1 434
Läs merAdresslista NVS-kontor
oktober 2007 1(9) Adresslista NVS-kontor Alstermo Alstermo Värme & Sanitet Aspvägen 13, Box 4, 360 75 ALSTERMO Tel 0481-61485, fax 0481-61487 Bo Andersson bo.andersson@nvs.se mobil 070-682 28 75 oktober
Läs merKarlavägen 20, 11431 Stockholm / Påarpsvägen 444, 26994 Båstad +46 8 660 68 02 / +46 431 36 00 10 / +46 709 36 00 70
Karlavägen 20, 11431 Stockholm / Påarpsvägen 444, 26994 Båstad +46 8 660 68 02 / +46 431 36 00 10 / +46 709 36 00 70 LG Lundberg. Född 1938. Bor och verkar i Stockholm. Separatutställningar i urval 2011
Läs merUtfall per myndighet. Alingsås tingsrätt 2, Domstolshandläggare
Utfall per myndighet Myndighet Utfall Medellön Medellön Högsta lön Högsta lön Lägsta lön Lägsta lön procent 30-sep-16 01-okt-16 30-sep-16 01-okt-16 30-sep-16 01-okt-16 Alingsås tingsrätt 2,2 29045 29698
Läs merVälkomna till. Besök även vår hemsida på Internet. www.historiskavardepapper.se
Nr 2 - Årgång 35 - April 2014 Svenska Föreningen för Historiska Värdepapper The Swedish Society of Historical Certificates www.historiskavardepapper.se Välkomna till SFHV:s auktion # 69 lördagen den 10
Läs merGasbil i Skåne ett självklar val!
Gasbil i Skåne ett självklar val! 2009-11-17 - Mårten Johansson, Biogas Syd Samhälle och näringsliv stödjer Biogas Syd 1 Biogaspusslet har många aktörer Vad är biogas? -Metan-CH 4 -Koldioxid-CO 2 2 Biogas
Läs merComenius fortbildning januari 2012
Comenius fortbildning januari 2012 Beviljade Dnr Projekt/aktivitet Poäng Beviljat antal mobiliteter Kön M/F Kommun Län Beviljat belopp i (ange valuta) 2012:370 Språkmetodkurs (centr) 83 1 F Ronneby Blekinge
Läs mere-registreringsbevis AKTIEBOLAG
1 (17) Org.nummer: Firma: Adress: Internationella Engelska Skolan i Sverige AB Nytorpsvägen 5 A 183 53 TÄBY Säte: Registreringslän: Anmärkning: Stockholms län, Stockholm kommun Detta är ett privat aktiebolag.
Läs merUtfall och medellön för resp domstol och kategori
Utfall och medellön för resp domstol och kategori Myndighet Tjänstebenämning Medellön Lägsta lön Högsta lön Utfall Högsta domstolen Domstolssekreterare 26827 24450 34300 Expeditionsvakt 24412 24266 24696
Läs merYrkesutbildningens sak är vår! Vi yrkesutbildar från gymnasiet - genom arbetslivets alla skeden
Yrkesutbildningens sak är vår! Vi yrkesutbildar från gymnasiet - genom arbetslivets alla skeden Praktiska Vårt uppdrag Att med enastående yrkesutbildningskompetens och största engagemang lotsa var och
Läs merKvalitetsindex sjukhusens resultat 2012 och 2011
Kvalitetsindex sjukhusens resultat 2012 och 2011 Det svenska kvalitetsregistret Swedeheart tar varje år fram ett kvalitetsindex över den svenska hjärtsjukvården, som presenteras i Hjärt-Lungfondens Hjärtrapport.
1 KONTAKTOMRÅDEN Avdelningsstyrelsen har beslutat att dela in landet i kontaktområden enligt medföljande bilaga. Till kontaktpersonen vänder: du som medlem dig när du behöver hjälp i någon facklig fråga
Läs merAndel avlidna bland de som insjuknat i hjärnblödning, %
WEBBTABELL 1 Andel avlidna inom 90 dagar, landsting-/regionsjämförelser 2015. Justerat i statistisk modell för skillnader i kön, ålder och medvetandegrad. L=statistiskt signifikant lägre än genomsnittet.
Läs merVästmanlands län Månad
Arkets namn R-U-län Län U-län Kommun Västerås Månad 12 215 Alla gästnätter på hotell, vandrarhem, stugby, camping och SoL 16 14 12 1 8 6 4 2 År 21 År 211 År 212 År 213 År 214 År 215 Region +/- % +/- 214
Läs merBRF-RESPONS ST LOKALA KARTLÄGGNINGAR FÖR ÖKAD FÖRSÄLJNING
BRF-RESPONS 2017 50 ST LOKALA KARTLÄGGNINGAR FÖR ÖKAD FÖRSÄLJNING BRF-RESPONS Säljstöd för er som vänder er till svenska bostadsrättsföreningar. Marknadsföringskampanj med Marknadsrespons För snabbare
Läs merÖrebro län Månad
Arkets namn R-T-län Län T-län Kommun Örebro Månad 1 216 Alla gästnätter på hotell, vandrarhem, stugby, camping och SoL 3 25 2 15 1 5 År 21 År 211 År 212 År 213 År 214 År 215 År 216 Region +/- % +/- 215
Läs merBarn berörda av avhysning 2015
Sida 1 av 13 Barn berörda av avhysning 2015 Antal barn berörda av verkställd avhysning uppgick under 2015 till 472 stycken. Det är en ökning med ca 3 procent jämfört med 2014 då antalet uppgick till 459.
Läs merDENNA VERSION AV BESÖKSUNDERSÖKNINGEN ÄR UPPDATERAD , 11:00.
DENNA VERSION AV BESÖKSUNDERSÖKNINGEN ÄR UPPDATERAD 2016-01-14, 11:00. Bilaga. Riksförbundet Sveriges museers medlemsundersökning/besöksstatistik 2015. I listorna redovisas endast besökssiffror för de
Läs merÖrebro län Månad
Läs merVARFÖR RÄTTVIS HANDEL? Klyftan mellan de allra rikaste och de allra fattigaste har ökat de senaste decennierna.
FAIRTRADE REGION VARFÖR RÄTTVIS HANDEL? Klyftan mellan de allra rikaste och de allra fattigaste har ökat de senaste decennierna. VAD ÄR RÄTTVIS HANDEL? Rättvis handel är ett handelssamarbete baserat på
Läs merGrönytor och grönområden i och omkring tätorter 2005, slutgiltig version
MI 12 SM 1002 Grönytor och grönområden i och omkring tätorter 2005, slutgiltig version Tätorter med minst 10 000 invånare Green areas within and around localities 2005 I korta drag Här presenteras resultaten
Läs merBLEKINGE TINGSRÄTT , DOMSTOLSHANDLÄGGARE ,
Lägsta, högsta samt medellön för och efter revisionen 1 april 2018, därtil utfall i procent per myndighet. I de fall det är mer än fem personer i respektive tjänstebenämning så anges dessa separat. Myndighet