Stenungsunds. Frimärks- och vykortsklubb AUKTION. Lördag 1 april 2017 Kl Visning kl Stenungskolan, Sal B1 Doterödsvägen

Download "Stenungsunds. Frimärks- och vykortsklubb AUKTION. Lördag 1 april 2017 Kl Visning kl Stenungskolan, Sal B1 Doterödsvägen"

1 Stenungsunds Frimärks- och vykortsklubb AUKTION Lördag 1 april 2017 Kl Visning kl Stenungskolan, Sal B1 Doterödsvägen Förhandsvisning 20 mars, kl HGF-lokalen, Hasselbackevägen 38-48, Stenungsund Obj. 222

2 Stenungsunds Frimärks- och Vykortsklubb Auktionsvillkor, auktion 1 april Auktionen är offentlig och hålls i eget namn för inlämnarens räkning. Angivna priser är minimipriser och underbud godtages ej. Lägsta utrop är 10 kr. Objekten säljs till högstbjudande för nästa högsta bud + en fast höjning. Finns endast ett bud säljs objektet till utropspriset. Vid lika bud gäller det först inkomna. Vid auktionen tillämpas fasta höjningar enligt tabell nedan. På auktionspriset tillkommer 10 % i provision. Önskar köparen postbefordran tillkommer porto och försäkringsavgift. Postförskott och förhandsfaktura skall betalas inom 14 dagar. Vid senare betalning debiteras ränta med 2 % per månad och en kravavgift på 50 kr per krav. Inlämnade bud är bindande och innebär godkännande av auktionsvillkoren. Vid bud för annans räkning ansvarar budgivaren för auktionsvillkoren, som det vore hans eget bud. Äganderätten till inropat objekt övergår inte på köparen förrän full likvid + ev. kostnader kar erlagts. Om ej full likvid har erlagts inom 15 dagar äger Stenungsunds Frimärks- och Vykortsklubb rätt att häva köpet och erhålla ersättning för utebliven säljarprovision. Ev. anmärkning mot inropat objekt skall ske innan köparen lämnar auktionen. För skriftlig anbuds-givare räknas skälig tid normalt inom två veckor. Reklamation mot objekt som är avfotograferade och felet syns på fotot beaktas ej. Reklamationer på samlingar och partier beaktas endast om objektet väsentligt avviker från katalogbeskrivningen. Som samling räknas allt över 3 märken/kort. De angivna katalognumren och katalogvärdena i auktionslistan är beträffande Nordiska märken hämtade från Facit Special För övrigt har Michel (M) och Stanley Gibbons (SG) använts. För skriftliga bud gäller: Ett skriftligt bud bevakas av oss på för budgivaren förmånligaste sätt. Vid flera skriftliga bud bjuder vi näst högsta bud + den fasta höjningen. Skulle endast ett bud föreligga börjar budgivningen vid minipriset. Om någon i salen sedan bjuder, bjuder vi med fasta höjningar upp till högsta angivna bud, om så skulle behövas. Förklaringar på vykort Höjningar Centrering, frimärken 10 Perfekt Upp till 20 kr 1:- Pc - Perfekt centrering 9 Mycket bra kr 2:- Gc - God centrering 8 Bra utan defekter, men lätt slitet kr 5:- Mgc -Medelgod centrering 7 Bra men hörnveck eller annat småfel kr 10:- Nsc - Nära snedcentrerat 6 Godkänt veck, reva eller annat fel 301 uppåt 25:- Sc - Sned centrerat 5 Mindre bra med flera defekter Fc - Fel centrerat 4 Underkänt ex.vis mindre bit saknas Anbud och avhämtning Anbud kan lämnas via blankett eller E-post: @telia.com och skall vara auktionären tillhanda senast den 27 mars kl Bud via post eller E-post där man ej har angivit hur erhållna auktionsobjekt skall skickas kommer att sändas med postförskott. Kopior i rimlig mängd kan erhållas. Skicka ett adresserat kuvert till adressen nedan. Bifoga 1 kr/kopia i frankeringsgiltiga frimärken. För köparen tillkommer 10 % på totalbeloppet i provision upphöjt till jämn krona. Stenungsunds Frimärks- och Vykortsklubb, Hasselbackevägen 24, SE Stenungsund Tel (Göthe Johansson).

3 Stenungsunds Frimärks- och Vykortsklubb, auktionslista Nr Område Objekt Kv= katalogvärde No= nominellt värde xx-x-o Värde Start Slut Köp Nr 1 Sverige FDC, c:a 350 st i 3 album, o Hela Världen Mindre kartong m svenska album, burkar m klipp, Tysklandssamling, mm. o Hela Världen Mindre fyndlåda m tvättat, klipp, urvalshäfte, pergamynkuvert, mm. Mycket att plocka med. xx-x-o Sverige 6 Album med svenska dubletter, kanske 3000 märken. Börjar m Ringtyp. o Hela Världen Skokartong m häften, block, instickskort, klipp, pergamynkuvert, mm = fyndlåda. xx-o Sverige Liten fyndlåda, Aladdinkartong, m 10 kompl rullar, block, 3 o 5-strip, mm. xx-o Spanien 2 mindre samlingar. Katalogv 960 kr. Tvättat, klipp, sorterat o osorterat. Dubl förekommer. xx-x-o Kv Böcker Kuriosaböcker. Facit 1967, Utställningskataloger Stockholmia 1955 o 86 + lite annat Hela Världen Liten fyndlåda m postfriska häften o märken, 1000-tals tvättade märken, mm. xx-o Norden Låda m c:a 100 FDC, c:a Många m vinjett. Även några andra brev. o Danmark C:a 80 FDC. Från c:a talet, en del m vinjetter. Även några Grönland o Färöarna. o Sverige Postverkets Cirkulär Ligger i en liten låda Vykort C:a 235 st format 105 x 70 mm, Jul, Nyår, Påsk. C:a 90 st signerade Jenny N, Kurt N. o Sverige Låda m FDC. 9 hela årgångar Totalt 139 brev. o Tyskland 10 Visirblad fulla m märken. Germania, Riket o slutar m Västtyskland. o Kv Sverige Plastlåda m säkert 200 brevkort-adresskort, mm. En del att gå igenom. o Tillbehör 200 mörkblå trycksakspåsar (kuvert) 16 x 22 cm (A5), gummeringen lite svag Spanien Låda m c:a 225 vykort o 15 brev. 50 kort ofrank, c:a 100 m Franco o Carlos + övrigt. o Kv Ungern 72 brev från Ungern, varav många FDC med rek tal. Många fina motivmärken. o Sverige Låda m nominalvara, BB o SX-par + häften. Frankera eller samla! xx Nom Tavla Inglasad tavla, s/v, 48x15 cm. Panorama över Stenungsund o Ön, c:a tidigt 1920-tal Tyskland Start Riket på ark m specstpl OS, , 2 block M650, 1 block M640 + blad DDR. x-o Kv Sverige 3 album m dubletter, kanske Ibland många av ett märke. Lite DDR i ett album. o Sverige Glassburk m tvättade svenska märken 1900-tal. Kanske 2000! o Tyskland 13 blad m c:a 1000 märken. Stater, Riket, mm. Lite efter -45. Vissa märken många dubl. o Kv Sverige 58 FDC-brev 1980-tal + 2 brev från 1930-tal. o Hela Världen C:a 65 brev från hela världen. De flesta skickade till Sverige. Finns t.ex. cencurbrev. o Kuriosa C:a 100 Idrotts- o andra rockslagsmärken m nål Sverige 15 Visirblad m minst 600 märken. Start Ringtyp, en del bra stpl, dubl finns. o Kv Sverige C:a 150 adresskort, paketkort, o postförskott skickade till Stockholmsområdet, tal. o Danmark 29 brev varav 27 är FDC från 1970-talet. Även 2 äldre FDC-brev som inte är stpl rätt dag. o Ungern 28 Visirblad m tusentals märken från Ungern. De flesta postfriska o dubl finns. xx-o Högt Sverige Låda m 79 pergamynkuvert m 100 frimärken i varje = Dublettlager av svenska märken. o Hela Världen C:a 100 vykort o brevkort/helsaker från hela världen. Mycket intressant från slutet 1800-tal. o Sverige Årssats Nominellt värde 270 kr. OBS rabattmärkena gäller EJ som rabattmärken. xx Kv Hela Världen Låda m c:a 150 kuvert från Hela Världen. o 40 36

4 Nr Sid. 2 xx-x-o Värde Start Slut Köp Nr 37 Bok Luftpostens historia i Norden, 350 sidor i bra skick. Mycket läsvärt Sverige Svea Frimärksalbum , bladsats utan frimärken Färöarna 32 sid album m xx & o, 4-block, ark, 3 häften, 4 årssatser, 50 FDC + 10 vykort. xx-o Högt Kuriosa 153 Telegram De flesta Lyxblanketter m många motiv + postogram. En del i album Sverige FDC. Kontorspärm m 23 moderna FDC m vinjetter i fina blad. o Sverige Gripenalbum m c:a 600 märken. Mest Sverige, lite Grönland, Hjärt-Lung. Lite bättre finns. xx-o Högt Hela Världen Fint 16-sid album m motiv i kompl serier. Totalt c:a 350 märken, mycket djur, modernt. xx Island 16 sid album m c:a 650 märken m kv 8000:-, märken ovärderade, dubl finns. o Kv Hela Världen Statesman album Hela Världen m plats för märken. Kanske halvbesatt. x-o Franska Kol 32 sidigt album m drygt 1000 märken, blandat postfr o m fasts, dubletter finns. xx-x Norge Visiralbum m c:a 650 märken varav c:a 150 är nyare + tjänste o 6 block. Dupl finns. x-o Sverige Fint Visiralbum m FDC från 9/ / Kanske komplett, de flesta har vinjett. o Sverige Förtrycksalbum Lite Ringtyp av värde. På slutet välbesatt, ibland ostpl m fasts. x-o Sverige 78 automathäften i kontorspärm m kn, cyls, varianter, mm. Ligger prydligt i pärmen. xx Kv Sverige Fint album m massor av avier o brev. Mängder av LBB o Postombudsstpl (flera hundra). o Sverige Ringpärm m div. Stockholmia -74 o -85. Stpl märken, brev, PT-kort, Maximikort, mm. o Europa 32 sid album fullt m märken (minst 1000) Estland, Lettland, Litauen, Tyskland, m.fl. xx-x-o Sverige 102 häften i fin kontorspärm Många häften m kn, cyls, rt, varianter, mm. xx Kv Sverige Pärm m brev, avier, mm. Postfriska block, stpl block, mm. Prisvärt. xx-o Sverige 2 album m c:a 100 FDC m början 1936 till 60-talet, en del vinjetter. Även några m HA-häfte. o Högt Norden Fint 32-sid album m c:a 800 svenska o 500 norska märken. Dubletter, många block + stpl. o Tyskl-Österri 24 sid lite mindre album m ostämplat Tyskland - Österrike, klassiskt - äldre. xx-x Danmark Kontorspärm m c:a 500 märken på egenmont blad, mest stpl, börjar 1875, lite Grönland. xx-x-o Sverige Samling i 2 EW Larsson album m förtryck till Lite tunt i början, sedan mycket bättre. o Högt Hela Världen Fint 32 sid album, blandade länder. Totalt c:a 1700 märken, dubl finns. o Finland Album m förtryck , kanske halvbesatt. o Kv Sverige Mindre 32 sid album m drygt 600 märken stämplat. Mest 1900-tal, men även lite 1800-tal. o Europa-USA Äldre album m säkert 1000 märken. Mest Europa + USA. Dupl finns. o Hela Världen Bra 16 sid album proppat m märken. Kanske 8 sid Sverige varav mycket pf. Dubl finns. xx-x-o Eng. Samväl. 14 sidigt album m 200 märken Engelska Samväldet + 5 block + lite V-Tyskland o Spanien. xx-x-o Europa Fullt 16 sid album m mest Eire, Italien, Österrike, Tyskland. o Hela Världen Fint 16 sid. album m c:a 700 postfriska märken, hela världen, 1900-tal. xx England Äldre album m c:a 950 märken. Serier, perfins, mm. Börjar slutet 1800-tal. Lite drottning. o Militär C:a 95 vykort/foto som har militär anknytning, även humor. Allt i ett album USA 2 fina album, 32 o 48 sid, m närmare 1000 o lite block. Mest modernt, men även lite äldre. xx-x-o Österrike Fint 16 sid album m c:a 800 märken + c:a 50 portomärken , lågt utrop. o Hela Världen Fint 16 sid. Album m c:a block eller större. De flesta är stämplade. o

5 Nr Sid. 3 xx-x-o Värde Start Slut Köp Nr 74 Paraguay 2 fina 16 sid album m Paraguay + annat. Mycket motiv, konst, sport, järnväg, 500 märken. xx-x-o Canada Fint 32 sid album välfyllt m säkert 500 märken. Modernt. xx-x-o Laos 2 fina album, 16 o 60 sid. Kanske 1000 märken, djur, sport, natur. En del block, mycket pf. xx-x-o Guinea-Bissa. Varioalbum i kasett m 50 dubbelsidiga blad. Mycket motiv + lite annat. Värt priset. xx-x-o Motiv 2 fina album, 32 sid m motiv märken, c:a 750 märken. Mycket fiskar och kräldjur. xx-x-o Motiv 2 fina album, 16 o 64 sid m säkert 1000 märken Byggnader från hela världen. xx-x-o Polen 2 fina album, 32 o 64. Kanske 1000 märken, mycket motiv o modernt. o Motiv Bra 64 sid album. Välfyllt m c:a 700 motivmärken Fåglar. xx-x-o Arabstater 4 fina 16 sid album m Förenade Arabemiraten, Jemen, Fuureira. 400 motivm, + lite Tchad. xx-o Benelux 2 fina album, 16 o 32 sid. Ett för Belgien o ett för Nederländerna. Kanske 500 märken. o Schweitz 2 album, 16 o 32 sid.c:a 500 märken, lite äldre till nyare. Div Juventute o Pro Patrna. o Ungern Bra 64 sid album m närmare 1000 märken. Modernt m många block och motiv. o Danmark Bra 64 sid album m minst 500 märrken. Mycket motiv o även lite äldre. o Sverige Förtrycksalbum Drygt 100 märken är monterade. o Kanalöarna 4 album, 2 16 sid o 2 32 sid m märken o block från Engelska kanalöar. Mest Pf, prisvärt. xx-o Sverige Fint 16 sid album m c:a 900 märken, mest 1900-tal. En del stpl + dubletter. o Norden Pärm m posthistoria. Lösen, rek, ej utlöst, vykort, stämplar, mm. o Litauen 3 album, 1 16 sid o 2 32 sid. Postfriskt m många block o märken i hög kvalité, säkert 500. xx Syd Amerika 3 fina16 sid album, halvfyllda m c:a 400 märken från div.länder. o Kambodja Fint 64 sid album m c:a 800 postfriska märken o block. xx Mongoliet 2 album, 16 o 50 sid m säkert 1000 stämplade märken. Mycket motiv. o Sverige FH 368 (3 st), H376 (1 st) + H376 o H395 utan omslag o halvt häfte. Totalt 100 märken. xx Hela Världen Fint 64 sid album m kanske 2000 märken, motiv o en del dubletter. xx-o Hela Världen 2 fina 16 sid album m c:a 300 motivmärken djur. Albumen halvfulla. xx-o Hela Världen Fint 64 sid album m c:a 2000 märken i dublettform. o Hela Världen Fåglar, 111 märken från hela världen, stämplade, modernt. o Tyskland Fint 64 sid album m närmare 1000 märken äldre - nyare, Riket - öst - väst. o Aus, New Zel 2 fina album, 16 o 32 sid, Australien o New Zeeland. C:a 700 märken o block, äldre-nyare. xx-o Sverige Bra 32 sid album m närmare 1000 märken, 1900-tal, dubletter finns. o Europa 4 internationella svarskuponger + info om dessa på tyska o svenska. o Hela Världen Fint 64 sid album, välfyllt m närmare 1000 moderna märken med temat Kommunikation. xx-o Bulgarien 2 fina 32 sid album m närmare 1000 moderna märken, mycket motiv. xx-o Europa 16 sid album, klassiskt-äldre. Bl.a. Tyskland, Österrike, Portugal + lite annat. Fullt album. o Hela Världen Fint 32 sid album m c:a 400 snygga märken m temat Rymd. xx-o Sverige 2 Visirblad m c:a 95 stämplade märken (bra läsbara), 1900-tal. o Australien 27 olika kompl serier (totalt 136 märken), modernt. o Sverige Fint 16 sid album m minst 500 välgörenhetsmärken, mest Hjärt-Lung, även lite andra

6 Nr Sid. 4 xx-x-o Värde Start Slut Köp Nr 111 Sverige 3 Visirblad m Alingsåsstämplar C:a 110 st, många olika. o Sverige 60 brev/försändelser m stpl från Bohuslän, 1900-tal. Flera gummistpl. o Kuriosa C:a 200 små majblommor o 43 kransar. Mest 1950-tal till Sverige FDC En hel årgång inkl 2 brev m andra rabattmärket stpl Kungälv 1, o Färöarna Fin A4-pärm m c:a 70 FDC Dubbla blad m plats för 2 FDC/sida, tot 20 blad. o Sverige 2 Visirblad m c:a 95 stpl märken från 1870-tal tills nu. o Island 17 4-block andra halvan av 1900-talet. Några m arkmarginal. xx Kv Hela Världen Fyrar, 66 olika märken från hela världen, det mesta stämplat o modernt. xx-o Sverige 2 Visirblad m c:a 80 stpl märken från 1870-tal tills nu, flera prakt. o Vykort 40 vykort från Lysekil. 12 st är äldre o 28 är nyare. Av de äldre är de flesta s/v, nyare färg. o Hela Världen 45 FDC olika länder inför vinter o sommar-os Flagga på varje kuvert. Udda post. o Belgien C:a 80 märken. Bl.a. serien Tuberkulos M m fasts (c:a 35) m flera bättre märken. xx-x-o Kv Sovietunionen Bra 16 sid album m c:a 350 märken, tal. Blandat pf, m fasts, stpl, få dubl. xx-x-o Sverige FDC En hel årgång inkl 2 brev m första rabattmärket stpl Kungälv 1, o Sverige Häften o block. FH386 (Rabatthäfte m kn), H413, 419, BL 2, 4, 14. xx Hela Världen Järnväg, 68 olika märken, kort, mm. Även lite järnvägshistoria. xx-o Tyskland 10 instickskort m c:a 300 märken, nytt o gammalt, lite dubl finns. o Sverige FH 176B. 100 häften VM Skridsko 1966, engelsk text i Postens förp som dock är öppnad. xx Kv Finland 16-sid album m c:a 1700 märken Mycket dubletter. o Sverige 7 häften. FH386 (Rabatthäfte), 121, 130, 140, 387, 397, 408. xx Kv Norden 14 Visirblad m c:a 800 märken. 4 blad S, 5 N, 1 DK, 2 IS o 2 SF. Dupl finns. o Kv Hela Världen Fullt 16 sid album. Bl.a. Australien, USA, Sverige, Norge, FN + lite annat, äldre-klassiskt. o Sverige C.a 70 brev/kort m stämplar Frimärkets Dag från olika orter, tal. o Danmark Fint 16 sid album m drygt 500 märken. Även lite äldre, några Thule o Slesvieg + helsaker. o Kv Vykort C:a 100 vykort (Turist) från hela världen. Underbara färgkort. o Vykort 30 vykort från Smögen. De allra flesta är nyare och i färg. Några ej skickade. o Norden Leuchttrum FDC-album, 50 blad. Fullt m FDC, brev, minnespoststpl, mm. o Sverige 70 olika Facitnr m kant/ändremsa. Sammanlagt kort. Från Lejonmärke till -80-tal. o Sverige 2 Visirblad m c:a 80 stpl märken. Mest 1900-tal. En del prakt. o Sverige 92 stämplar från Halland, varav 52 st på klipp, 1900-tal. Ligger i fickor för telefonkort, A4. o Europa 3 Visirblad m div märken Polen, Malta, Monaco, FN. Tot 80 märken block Island. o Bok Sveriges Frankotecken. Handbok del , c:a 250 sid, nyskick. Mycket att läsa Norden 6 Visirblad m Norge 55 st, Island 33 st, Danmark 100 st, Finland 110 st, Sverige 50 st. xx Kv Bok Sveriges Frankotecken. Handbok del , c:a 200 sid, nyskick. Mycket att läsa Sverige 7 Visirblad m c:a 300 märken + lite block o häften. Börjar m Ringtyp. xx Kv Europa Nästan fullt 16 sid album. Mest Eire, Österrike, Tyskland. Klassiskt-äldre. o Tyskland 92 märken från Bundespost och börjar Fin kvalité och en del fina stpl. o Kv

7 Nr Sid. 5 xx-x-o Värde Start Slut Köp Nr 148 Sverige Svenska Frimärken 1969 där plomberingen ser lite "öppnad" ut. xx Kv Norge 5 Visirblad m c:a 300 märken, Posthorn, V-märken, m.fl. Dubl finns. o Kv Vykort 37 vykort från Marstrand, 19 st äldre o 18 st nyare, färg o s/v. Några är ej skickade. o Sverige Svenska Frimärken Plomberad årssats. xx Kv Tyskland 3 Visirblad m c:a 190 märken Tyska Riket (m inflationsmärken o Germania), Würtenberg. o Hela Världen Flyghistoria, 187 olika märken, kort, block, mm. Det mesta är stämplat. xx-o Kuriosa Inbjudan till vigsel 1880, -81, -90 mm + begravningsakt konfirmationskort 1901 o Sverige C:a 80 stpl märken, mest 1900-tal. En del praktmärken. o Sverige 92 stämplar från Bohuslän, varav 60 st på klipp, 1900-tal. Ligger i fickor för telefonkort, A4. o Schweitz C:a 150 gr Postklipp, slutet av 1930-talet. o Sverige F14a2 Typ 1. Ett klipp med ett sällan utbjudet märke. Stpl Stockholm, 1.4, Tur 1. (Se bild). o Kv Sverige C:a 250 Rek-Etiketter på Visirblad o i pergamynkuvert Sverige Drygt 500 gr Postklipp Sverige, 1970-tal. o Norden Ask m c:a 130 vykort från Norden. Mest A6 färg, men även en del s/v lilla form. o Hela Världen 3 Visirblad med mest Alderny o USA (lite äldre) + Nigeria (mycket dubl). xx-o Kv Sverige 3 plastfickor m bestämmelser o förordningar för postpaket, brev, mm, 1800-tal Finland C:a 150 gr brevklipp Finland, 1930-tal. o Norge 8 Visirblad, 4 Norge (1 postfriskt), 1 Tyskland + 3 diverse Europa. Dupl finns ibland. xx-o Sverige 66 fina stämplar, många Bohuslän, flera mellan prakt - lyx, 1900-tal. o Island F Kompl serie Tomtar, 13 st, lyxstpl Djupviogur eller Olafsfjordur. Mer lyx finns inte. o Sverige 8 Lösen T13, med bl.a. L små Tjänste. 2 serier där F28 o F48 saknas. Centr vinglig. o Vykort 28 vykort från Uddevalla, 19 st nyare o 9 st äldre. Några är reproduktioner av äldre kort. o Spanien C:a 140 olika märken ingående i 41 olika serier, 1900-tal. o Tjeckoslovak. Album m c:a 800 märken. Börjar 1918 med uppehåll för Böhmen o Mären, slut 1980-tal. o Bok-Katalog Kuriosakatalog Scott USA o British Commonwealth of Nations. Fin kvalité Färöarna 3 årssatser xx Kv Hela Världen 8 block, mest kanalöar & Gibraltar. Flera fina. T. ex. Isle of Man MH 32 för 8. xx Sverige C:a 45 klipp m läsbara o tydliga stämplar. Allt på 2 blad, 1900-tal. o Sverige 18 Tjänste, Tj7, 9 o 10 m praktstpl Strengnäs, Hernösand o Stockholm, lite vinglig centr. o Hela Världen C:a 250 märken + 4 block, mest Europa o Öst. Dubl finns. o Kv Tyskland Ersttagsblatt 25/1981, 12/1982, 20/1982 o 3 vykort + 35 stpl märke m marginal, 1990-tal. o Island F , Kompl serie Yrken o vyer. Tandningen bra, liksom centreringen. xx Kv Europa C:a 10 block o några arkdelar, mest Vatikanen. Mest ostpl. xx-o Sovjetunionen Brev mm vid Olof Palmes död + halvark m stpl märken (30 st), rekbrev o mottagningsbevis. o Sverige Svenska Frimärken Plomberad årssats. xx Kv Europa 8 sidigt album (fullt) m bl.a. Eire, Österrike, Tyskland. o San Marino 6 vykort m många frimärken + c:a 130 postfriska märken, modernt. xx-o

8 Nr Sid. 6 xx-x-o Värde Start Slut Köp Nr 185 Vykort 60 vykort från Bohuslän. De flesta är i färg o "Turistkort". De flesta är skickade. o Island F Kompl serie New York utställningen Tandning bra, centreringen helt OK. xx Kv Nederl-Ty. R Fint 8 sid album m närmare 1000 märken, Nederländerna o Tyska Riket + DDR. Lite dubl. o Kv Sverige 2 blad m c:a 100 märken o klipp. Många prakt, 1900-tal. o Sverige 19 brev m minnespoststpl från Göteborg, tal. o Tjeckoslovak. C:a 200 märken från Tjeckoslovakien Lite dubl finns. o Sverige Ringpärm m brev, märken, stämplar, tidningsurklipp mm, från lokalposten i Västervik DDR 10 postfriska block från den senare delen av DDR. xx Färöarna 3 årssatser xx Kv Hong Kong 39 stämplade märken från Hong Kong Bra kvalité. o Sverige 30 rekbrev, de flesta från Sverige, ngt Finland + 3 lösenbrev. Mycket 1920-tal. o Frankrike 3 Visirblad m närmare 200 märken, bl.a. 20 stadsvapen. Mest 1900-tal, bra kvalité. x-o Sverige Ask m 40 svenska häften tal. Högt katalogvärde. Nominal 230 kr. xx Sverige 5 brev o 11 vykort m Bohuslänanknytning. Bl. a. Flink o Taube. o Island 6 unika FDC 1975, gjorda i läder och stpl i Reykjavik i rätt tid. Komplett. o Sverige 2 blad m c:a 45 klipp m bra läsbara stämplar, 1900-tal. o Island F Kompl grundserie (12 st), Fiskar o Islands flagga. Tandning bra, centr OK - fin. xx Kv Sverige c:a 100 svenska märken 1900-tal m mer eller mindra läsbara stpl. Lite dubl. o Norge Kaklåda m norska klipp o tvättade märken i pergamynkuvert, säkert 500 märken. o Tyskland 5 Visirblad m närmare 500 märken mest Tyska Riket o Bayern. Högt kataliogv, dubl finns. o Kv Vykort Litet album m c:a 90 vykort. "Turistkort" från Europa, använda o oanvända Island F helark (50 märken/ark). 3 ark 378 m variant färgfläck i hjulet. (Det blå arket). xx Kv Sverige Svenska Frimärken. Plomberad årssats xx Kv Polen 3 kuvert m frimärke OS Grenoble Totalt 8 märken, specialstpl Warszawa, o Danmark 6 danska helsaker från 1940-talet, 2 är skickade. En saknar en liten del av ett hörn. o Sverige Ett 30-tal portotabeller, börjar Avgifter, måttabeller, "Vad kostade brevet" Sverige 27 olika Idrotts-stämplar (Minnes) , hela Sverige, 16 olika sporter. o Island F Kompl serie Dynjandi o Hekla. Tandning o centrering fin. xx Kv Grönland Närmare 40 4-block m marginal. Flera med siffror i marginalen. xx Kv Sverige Blad m c:a 240 svenska märken m läsbara stämplar. o DDR Ark o arkdelar från det tidiga DDR. Mycket ur 5-års planen, mässor, mm. xx-o Sverige 26 telegram från 1920-tal till 60 tal. De flesta till samma mottagare Sverige 16 kort/brev m minnespoststpl från Sverige. Några fina vykort. o Sverige F324 cb & bc. 2 mycket fina postfriska par Bellman. Bra marginal, tandning o centrering. xx Kv Italien Koloni 12 märken It kolonier. 6 vardera Tripolitana o Somalia Italiana som är flygpost, alla m fasts. x Sverige 8 Aerogram stpl m FDC eller Minnespoststpl. o Vykort 28 vykort från Strömstad, 8 äldre o 20 nyare, blandat färg o s/v. De flesta är skickade. o

9 Nr Sid. 7 xx-x-o Värde Start Slut Köp Nr 222 Island F Ursnygg serie Alltinget. Tandning o centrering mycket bra. xx Kv DDR 8 block o 2 blockdelar från den senare delen av DDR. 1 block är stpl. xx-o Hela Världen Kaklåda m klipp o tvättade märken i pergamynkuvert, säkert 500 märken. o Sverige 40 stpl märken, alla utom 2 OII. Flera bra stpl. o Sverige F262 bc. Mycket fint postfriskt bc-par "Delaware". Bra marginaler, tandning o centrering. xx Kv Sverige 215 märken varav en del par. Finns också lite dubletter, o Sverige 5 Visirblad m c:a 350 märken. Start Vapen, Ligg lejon, slut vid stående Lejon. Praktstpl. o Kv Island F Kompl serie Zeppelin 1931, 30 aur, 1 Krona, 2 Kr. Bra tandning, god centr. xx Kv buntar 17 st 100-buntar. 8 st Sverige, 7 st Danmatk o 2 st USA. o Sverige Blad m 23 stpl märken från Postkupé, några klipp. o Tillbehör Island, Facit förtrycksblad Ej använt, inga frimärken Sverige FH330 x 3. 3 Rabatthäften Norden, i gott skick. xx Vykort, kv 9 C:a 100 oanvända vykort från SAL (Svenska Amerika Linjen), 4-5 båtar = många av varje Sverige 36 rulländar (omslag till rullar). De flesta m 2 märken kvar i ändan. xx Sverige C:a 50 PT-kort (Postens Tryckeri) Island 4 unika FDC 1976, gjorda i läder och stpl i Reykjavik i rätt tid. Komplett, o Sverige Minneshäften, 9 olika, m bl.a. MH4 o Kv Aus. Antarkt. Drygt 40 märken från Australiska Antarktis, 1900-tal. o Island F Kompl serie påtryck Flygplan på 10 o 50 aur. Tandningen bra, lite centr höger. xx Kv DDR 3 Kleinbogen + ett 10-tal märken. Stpl o ostpl + ett FDC från FN Geneve stpl xx-o Norden Liten låda m c:a 100 kuvert från Norden (mycket Finland). o Sverige F54. Brev (Memorandum) stpl Göteborg Lbr , svag stpl, lite skadat, till Grundsund o Sverige Visirblad m c:a 40 märken 1:a halvan av 1900-talet. Alla stpl läsbara, prakt finns. o Vykort 28 vykort, de flesta från Bohuslän, blandat s/v o färg. Flera Ljungskile i fint album. o Norden 12 brev o vykort m marin anknytning. Älvsnabben, Polarbjörnen, Nordkap, mm. o Bok Facit Special 2013 i gott skick. Några "hundöron", inga anteckningar Sverige c:a 325 svenska märken Några par finns med, liksom dubletter. o Kv Island F28. Fint märke 20 aur. Tandning fin, lite centr höger/ned. xx Kv Kuriosa Glasplåtar för vykort. Närmare 20 glasplåtar + en del neg film. CA Träff o Lindenhag Nu har vi kommit fram till ytterligare en liten paus. Objekt 251 till 398 finns inte framlagda bland de andra objekten som ligger framme till beskådning. Dessa objekt finns i 6 gråa pärmar som finns framme vid podiet. Det finns en funktionär på plats som hjälper Dig. Det finns också en "gul" pärm hos denne funktionär. I denna pärm finns en del mindre, men dock värdefulla objekt och dessa finns bland numren Dessa numren finns markerade med en gul lapp bland visningsobjekten.

10 Nr Sid. 8 xx-x-o Värde Start Slut Köp Nr 251 Vykort, kv 8 4 kort Göteborg, tidigt 1900-tal, bl.a. 8-bildskort Svarta Serien, parti över Örgryte, mm. o Vykort, kv 7 USA, Capitol Washington DC, stpl Jan , färgkort m T-stpl o kritmark 8, vikt hörn. o Vykort, kv 8 10 kartkort av Bertil A, Bohuslän o Halland. De flesta är skickade o i bra skick. o Vykort, kv 9 10 oanvända Humorkort av Östen Nilsson. Bl.a. Abba, Silvia, Gun Hellsvik, Ny Demokrati Vykort, kv 8 Nyköping, vattendrag o hus, stpl Vadsbro, , s/v, hel baksida, ankstpl Fröskog. o Vykort, kv 8 2 kort. Stenungsund. 4-bildskort i färg stpl ett Hotell o Restaurang, bil Studebaeker. o Vykort, kv 7 Fröskogs kyrka, Dalsland, stpl Tösse, till Skara, s/v, lilla form, 2 vikta hörn. o Vykort, kv 8 Bazarkort Vollsjö Skytteförening, stpl Vollsjö, Motivet är taget den 12 juli, snabbt. o Vykort, kv 8 Marstrand m fästningen, s/v, stpl, Marstrand, , hel baksida. o Vykort, kv 8 Trollhättans kanal. Segelbåtarna passerar på väg mot Karlstad c:a 1904, färg, hel baksida Vykort, kv 7 Berlin Museum, s/v, lilla form, järnvägsstpl Berlin-Sassnitz Hafen, Lätt vikta hörn. o Vykort, kv 9 Carlstens Fästning, Marstrand, s/v, stpl Marstrand, , hel baksida. o Vykort 25 vykort från Danmark tal. Båda storlekarna. o Vykort, kv 8 Tecknat kort i färg, Dam m rådjur, lilla form, hel baksida, stpl Renneslöf, o Vykort, kv 8 Bokstavskort PARIS, stpl Paris 118, , s/v, lilla form, ankstpl Fröskog, o Vykort, kv 9 Vintermotiv, Bäveån/Hamnen Uddevalla, s/v, stpl m PKXP No 1 C, o Vykort, kv 8 Järnvägsgatan Skara, stpl Skara, , färgkort, lilla form. o Vykort kv. 7-8 Stenungsund, s/v Träffkort 379 tagit från Rehnbergs brygga mot Stenungsön, svårläst stpl. o Vykort, kv 8 Jubileumskort m OII + svenska o norska flaggan, stpl Venersborg, o Vykort, kv 8 Jul- o Nyårskort, från Arvid G Johansspn som hade vinaffär. Adressida logo Tuberkolos. o Vykort, kv 9 Jac Edgren "Samarbete" nr 161, Nordisk Konst. Ej skickat Vykort, kv 7 USA Park Row Building New York (28 våningar) stpl Madison, Jun , s/v, vikt hörn. o Sverige Äktgånget brev som är "frankerat" med ett eget frimärke i form av ett foto. Stpl Göteborg. o Vykort, kv 8 9 st s/v vykort i fin kvalité, Varnhems Klosterkyrka tal, 2 skickade Vykort, kv 8 Marstrand, Hamnen m båtar, färg, lilla form, stpl Lessebo, o Sverige 13 postfriska märken 1900-tal, m bl.a. BB-par Slottet o Flygande Svanar. xx Kv Canada Serie från 1940-talet m 5 märken inkl högvalör. 7 cents - 1 dollar, små veck på ett märke. o Finland c:a 40 stpl märken från andra delen av 1900-talet. Bl.a. 8 märken folkdräkter. o Kv Sverige Årssats Nominellt värde m 10 rabattmärken 146 kr. xx Kv Norge FH 56b, 57b, 59b. 3 kompl norska fågelhäften, postfriska. Nom 58 Nkr. xx Kv Namibia 4 märken 1997 m Pingviner, WWF-märken m arkmarginal. Valörer N$ xx Slesvig F14.Högvalören "Lejon o Landskap", 10 mark. Helt OK tandning o centrering. xx Kv Sverige Postvimpel från Visby. Stpl Visby, på F449B. Trevlig text på baksidan. o Sverige 9 SX-par + 8 singelmärken från slutet av 1900-tal. Bl.a. lyxstpl på Olof Palme o Butiksskylt. o Kv Sverige FH371A2b. Postfriskt häfte Stockholmia -86 m handstpl biljett + Cyls 2. xx Kv Danmark F 5 o 7. 2 danska skillingar m ringstpl, tätt klippta på några ställen. o Kv Jugoslavien Flygpostserie. MBL5, stpl 16.VI.1951 (FDC) + M644-52, 653, , p.f. Svåra märken. xx-o Kv

11 Nr Sid. 9 xx-x-o Värde Start Slut Köp Nr 288 Tyskland 18 märken WW2 o tidigare. Sachsen, Reinland o Reichpost dominerar. o Kv Strait s Settl. 28 märken från tidigt Straits Settlement, Asien, sekelskiftet, några dubl, bra kvalité. o Kv Finland FH50 A o B. 2 finska häften som tryckts av olika tryckerier. Tydliga varianter syns. o Kv Sverige FM 13 II. Oanvänt militärbrev m kvarvarande svarsmärke. xx Kv England 15 märken Queen Victoria, "Jubilee" issue Hög kvalité. o Danmark FH 44 (1 st), FH 45 (2 st), FH 46 (2 st). 5 danska häften, alla m olika omslag. xx Kv Finland C:a 30 stpl märken från 1930 o 40 tal. Flera Mannerheim o Ryti. o Kv Island FTj 70. Mycket snyggt ex av Tjänste 1 krona. Svagt fasts märke i gummeringen. x Kv Norge 11 Märken från 1920-talet. 4 m påtryck + Ibsen o Abel. o Kv Hela Världen 6 block eller arkdelar. Bl.a. UAF o 3 runda frimärken från New Zealand m kiwifågel. xx Finland 11 moderna märken (med Mark) + 1 block FBL6. Allt postfriskt. xx Kv Sverige 3 luckfyllare. F2 klippt i underkant, F8 solkig m korta tänder, F10 runt hörn, annars bra. o Kv Finland C:a 10 finska postfriska block o häften (Moderna). Bl.a. block Sveaborg m kn o cyls. xx Kv Sverige 42 rabattmärken, varav 8 Sverige, resten Norden. xx Hela Världen 11 märken från olika kolonier m Queen Victoria som motiv. Stpl eller med fastsättarspår. x-o Finland 17 4-block ur serien Bruksserie II. Börjar m 5 penni o slutar m 8 markka. xx Kv Norge 60 märken från Norge. De flesta är stpl. Bl.a. 12 V-märken. En del lite bättre. o Kv Sverige 16 SX-par eller 4-block. Några m hyfsade stpl. Det mesta från slutet av 1900-talet. o Kv Spanien 30 olika Automatmärken, många valörer o motiv. o Kv Kamerun C:a 120 märken monterade i urvalshäfte, blandat stpl o m fastsättare. x-o Sverige Förseglad årssats Troligen m 4 rabattmärken. Nominellt värde 102 kr. xx Kv Island F10. Ett snyggt 5 aur märke. Tandning bra, centrerad lite till höger. xx Kv Danmark 8 Postfärge mellan PF1-40. Fina postfriska märken. xx Kv Sverige Förseglad årssats Troligen m 4 rabattmärken. Nominellt värde 102 kr. xx Kv British V I M 92-94, märken från British Virgin Islands m fastsättarspår. x DDR MBL7. I samband m utställning små märken efter fastsättare i marginalerna. x Kv Norge 20 märken. Börjar m F8 stpl Arendal, ?. Slutar m F158b stpl Bergen, o Kv Island F445. FDC stpl Reykjavik, 16.III.67 med Rek till Sverige. Vinjett m Islands flagga. o Kv Sverige FDC Alla utom HA16 o Nordiska Museet. o Kv Norge 37 norska märken, varav 7 tjänstemärken. Mest stämplade. x-o Kv Sverige F Kompl serie Tre Kronor (34 st), postfriskt. xx Kv DDR 28 märken från början av DDR-tiden, 5 årsplanen dominerar. o Island FTj 22V1. Ovanligt tjänstemärke m omvänt påtryck. Svaga fasts spår, bra tandn o centr. x Kv Bechuanal. 3 x 2 märken från Bechuanaland,1, 2 o 3 D. Övertryck från Sydafrika, som stavas olika. xx-x Sverige F211-14, märken ur serien Världspostföreningen, bra kvalité. o Kv Danmark F Vågrät 5-stripp m kyrkmålningar. xx Kv Sverige F776. FDC Miljöforum m stpl Stockholm Environment Forum, o Kv

12 Nr Sid. 10 xx-x-o Värde Start Slut Köp Nr 325 Finland 6 stämplade häften från slutet av 1900-talet. o Sverige 2 brevkort. 1 st stpl Örsjö, o 1 st stpl, på 5 öre OII m perfins H.B, Håls. o Bok SFF:s handbok "Danmark Skilling ". Specialhandbok 2, tryckt sid, fin Danmark 15 danska brev, första halvan av 1900-talet, flera till Sverige. o Sverige Ångbåtsfraktsedel SS Kongelf. Göteborg -Kongelf (F.H.Boysen), Sverige 25 Postförskottsinbetalningskort från Dalarna (W). Totalt 37 stpl, bl.a. Flötningen, Torgås. o Kv Sverige F2. Ljust gråblå, några korta tänder. Stpl Stockholm, o Kv Sverige F FDC VM på skidor. Stpl Falun, m vinjett, specialstpl. o Kv Island FG2. Greiöslumerki 10 aur, postfriskt fint märke m arkmarginal upp o till vänster. xx Kv Norge 3 Norska Flygbrev m minnes.stpl. Oslo-Los Angeles , Oslo-Haugesund , mm. o Island F43. Snyggt påtrycksmärke 1 GILDI på 50 aur. Tandning bra, centrerat lite till höger. xx Kv Schweitz Förfilatelistiskt brev inom landet. Stpl Aarau 5 dec 1851, med innehåll, lacksigill borttaget. o Sverige F253 o 55. FDC-brev för SAS första flygning Stockholm-Tokyo , m specialstpl. o Sverige 8 häften. FH395 (Rabatthäfte), 379, 388, 392, 393,427, 456, 471. Ngn markering finns. xx No Sverige 2 kortbrev (205) till Göteborg 1905 o stpl Backamo. Till samma adressat, olika adresser. o Danmark F144. Christian X 27 öre praktstpl Kjöbenhavn, Ngn kort tandspets, OK tandning. o Kv Sverige FTj 14, 16, 19, inrikes postanv skickade från Linköping i början av o Vykort, Kv 7 Färgkort över Tanums kyrka, oanvänt m hel baksida. 4 små hål efter stift Sverige FDC. En årgång vykort Trosa m första försäljningsdag o Kv Island FTj4. Fint ex av ett tidigt tjänstemärke. Tandning bra, lite centrerat till höger. xx Kv Vykort, kv 9 F143. Litet Julkort, s/v, stpl Tavlebord, På baksidan en liten bild av Stala kyrka. o Sverige Plastficka m postfriska märken o häften tal. Nominellt drygt 100 kr. xx Sverige F276 o 85. Brev m specialstpl. Stpl m specialstpl Postmuseums 100-års dag 6 maj o Sverige F FDC m vinjett, Kyrkornas Världsråds Fjärde Generalförs. Stpl Uppsala, o Kv Vykort, kv 8 Tecknat landskapsmotiv i färg, stpl Genevad, , hel baksida. o Sverige FDC /2 Karlfeldt, 12/6 Uppsala Årkesäte, 25/6 HA12 o 13 o F299 m.fl. 10/12 Nobel. o Kv Island F339. Brev USAs Airbase "Key link in defensive chain" till USA, stpl Keflavik Flugvöllur -56. o Kv Sverige F2. Klarblå 4 skilling m oläsbar stpl. Centrerat nedåt o med ngn kort tand. o Kv Sverige Ångbåtsfraktsedel SS Elfdrottningen. Götheborg - Bäcks brygga (Göta Älv), Sverige 16 stpl märken, 1900-tal. Tydbara stpl till nästan prakt. o Tyskland 5 tyska märken 1860-tal. Hannover M14 (tätt inklippt). 4 Preussen M16-18 (2 ex av M18). o Island FTj Nästan kompl serie Tjänste 2 kungar. Svaga fasts spår i gummeringen. 2 ex 40. x Kv Perfins 10 Europeiska märken från Belgien, Nederländerna, Tyska Riket varav 3 infla märken. o Sverige Brev m F406, stpl Harestad Postombud 1, o Newfoundl. 36 märken från Newfoundland, början av 1900-tal. Helt OK kvalité. o Kv Sverige F4. 8-skilling som ser fin ut från framsidan. Reparerad bak pålagda tänder. Stpl N.KOP??. o Kv Norge 8 Tjänstemärken "Offentlig Sak". Ngn kort tand, annars bra märken. x Kv

13 Nr Område Sid. 11 xx-x-o Värde Start Slut Köp Nr 362 Sverige FTj 14, 16, 19, inrikes postanv skickade från Linköping i början av o Island FBL49. Ett litet fint block, Europafrimärket 50 år. Lyxstpl Goddalir, o Sverige F par CB o BC, Linné. Stpl o Bra marg, tandning o centr, o Kv USA 2 miniark (12 märke/ark) Pacific 97, San Francisco. CA, 50 o 60 cent. xx Sverige F2 ljust gråblå korta tänder, F7 o F9 tandningsfel, F13 m stjärnstpl litet riss o korta tänder. o Kv Island F Fin lyxstpl serie WWF 50 år, fåglar. Stpl bl.a. Budardarvik, o Norge FTj 60, 63-68, postfriska tjänstemärken. Nr 96 m arkmarginal, perfekta märken. xx Kv Schweitz 2 Rekbrev från Schweitz till Stockholm 1947 o 48. Många frimärken bak på kuverten. o Sverige F 43 o 46. Snygg Postanvisning m 2 Ringtyp stpl Göteborg-Filial, , till Aneby. o Sverige Rekbrev m Rokokoblocket + bl.a. BB-par, stpl Kungälv 3, (fanns ). o Tyskland Altdeutschland. Hamburg M21 ostpl, Bayern M9 rundstpl 317 o M10 rundstpl 418 lätt klippt. x-o Island F Fin serie, lyxstpl Djupivogur, 12.VI.01. Fina märken hästar. o Sverige F2. 4-skilling stpl Stockholm, Blek blå m ngn kort tand. Hyfsat ex. o Kv Sverige F 82 x 4. Adresskort stpl Nyköping, på 4-strip. Stpl bak Håferösund, o Bok SFF:s handbok "Svensk lösen". Specialhandbok 1, tryckt 1973, 52 sid, i bra skick Sverige FDC. Stockholmia F471-75, St-holm & Frimärket 100 år F467-68, St-holm o Kv Rumänien Tidningsbanderoll till Caffé de France, Bucuresti o Norge 12 olika Norska helsaker. Postkort, Kortbrev, Frankobrev. Flera skickade till Sverige. o Sverige F420. FDC m HA9 O o R. Stpl Stockholm PFA, o Kv Sverige FTj 14, 16, 19, inrikes postanv skickade från Linköping i början av o Sverige FHA10. FDC m OH, OV, RH, RV. Totalt 20 märken + tomrutor. Stpl Stockholm PFA, o Kv Vykort, kv 8 6 humorkort tecknade av "Fingal", A6 o färg, 4 skickade. o Sverige F olika FDC vinjetter. Uppsala K:a o Ärkebiskopsä. 800 år. Stpl Uppsala, o Sverige F682. FDC. Nobelprisjubileum m vinjett Mårbacka, stpl Sunne, o Kv Vykort, kv 8 5 små jul-nyårskort i färg tecknade av Margit Ekstam, 8x12 cm el lite mindre, 1940-tal. o Sverige FTj Kompl serie små tjänstemärken m vattenmärke. Bra tandning o helt OK centrer. xx Kv Sverige 19 stpl märken, 1900-tal. Tydbara stpl till nästan prakt. o Sverige F105-09, bra Landsstorm I, F110 saknas. Alla m fasts. Tandn o centr bra. o Kv Sverige F65. Ett mycket fint ex av Posthuset. Rättvänd stpl Stockholm, Tandn o centr bra. o Kuriosa 1 karta, 2x5 märken "Brevmärken till förmån för ett festligare Kungälv" 1-2 juni Danmark 15 märken postfriska, mest 1949-tal, därav 11 st Postfärge. Snygga märken. xx Kv Island F lyxstpl BB-par + C-märkena. Stpl Djupivogur, 27.VIII.04. o Sverige F2, 9, 10, skilling m ngn kort tand, 4-kantsstpl. Övriga korta tänder = bra luckfyllare. o Vykort, kv 8 Kort medfört av "Maud" över Polhavet m specialstpl o skrivit 28/ av passagerare. o Sverige FTj 14, 16, 19, inrikes postanv skickade från Linköping i början av o Sovjetunionen C:a 30 märken från Sovjetunionen eller "lydstater", övertryck, mm, äldre. Besiktiga. x-o Vykort kv vykort från Kungälv, 7 äldre o 11 nyare. Bland de äldre är de flesta s/v. o

14

15

16 B Stenungsunds Frimärks- och Vykortsklubb Hasselbackevägen 24. SE Stenungsund Tryckt av Reklamtjänst i Henån AB

Stenungsunds. Frimärks- och vykortsklubb AUKTION. Lördag 28 oktober 2017 Kl Visning kl Stenungskolan, Sal B1 Doterödsvägen Stenungsunds Frimärks- och vykortsklubb AUKTION Lördag 28 oktober 2017 Kl. 12.00 Visning kl. 10.00 Stenungskolan, Sal B1 Doterödsvägen Förhandsvisning måndag 16 oktober, kl. 14.00-18.00 HGF-lokalen, Hasselbackevägen

Stenungsunds. Frimärks- och vykortsklubb AUKTION. Lördag 29 oktober 2016 Kl Visning kl Stenungskolan, Sal B1 Doterödsvägen

Stenungsunds. Frimärks- och vykortsklubb AUKTION. Lördag 29 oktober 2016 Kl Visning kl Stenungskolan, Sal B1 Doterödsvägen Stenungsunds Frimärks- och vykortsklubb AUKTION Lördag 29 oktober 2016 Kl. 12.00 Visning kl. 10.00 Stenungskolan, Sal B1 Doterödsvägen Förhandsvisning 17 oktober, kl. 14.00-18.00 HGF-lokalen, Hasselbackevägen

Resultatlista. Land Beskrivning Värde Utrop Slutbud

Stenungsunds. Frimärks- och vykortsklubb AUKTION. Lördag 20 oktober 2018 Kl Visning kl Stenungskolan, Sal B1 Doterödsvägen

Stenungsunds. Frimärks- och vykortsklubb AUKTION. Lördag 20 oktober 2018 Kl Visning kl Stenungskolan, Sal B1 Doterödsvägen Stenungsunds Frimärks- och vykortsklubb AUKTION Lördag 20 oktober 2018 Kl. 12.00 Visning kl. 10.00 Stenungskolan, Sal B1 Doterödsvägen Förhandsvisning måndag 8 oktober, kl. 14.00-18.00 HGF-lokalen, Hasselbackevägen

Stenungsunds. Frimärks- och vykortsklubb AUKTION. 5 november 2012 Kl Visning kl Stenungskolan, Sal B1 Doterödsvägen

Stenungsunds. Frimärks- och vykortsklubb AUKTION. 5 november 2012 Kl Visning kl Stenungskolan, Sal B1 Doterödsvägen Stenungsunds Frimärks- och vykortsklubb AUKTION 5 november 2012 Kl. 18.30 Visning kl. 17.45 Stenungskolan, Sal B1 Doterödsvägen Förhandsvisning 15 oktober, kl. 14.00-19.00 HGF-lokalen, Hasselbackevägen

AFK:s bibliotek Förteckning över objekt för utlåning

Objekt Beskrivning Utropsnr

BJöRN JARLVIK HÄFTESPARTIER RULLPARTIER POSTFRISKA SERIER

Frimärkscentrum AB Kungsgatan 16 A Växjö Tel Fax

Frimärkscentrum AB Kungsgatan 16 A Växjö Tel Fax Supplementlista 2017 Frimärkscentrum AB Kungsgatan 16 A 352 33 Växjö Tel. 0470-198 40 Fax 0470-222 97 manfred@frimarkscentrum.se Frimärkscentrum AB Kungsgatan 16 A 352 33 Växjö Telefon 0470-198 40 www.frimarkscentrum.se

SVENSKA FDC SÄLLSKAPET

SVENSKA FDC SÄLLSKAPET

Södermanlands län år 2018

Svensk författningssamling Svensk författningssamling Tillkännagivande i fråga om konventionen den 25 oktober 1980 om de civila aspekterna på internationella bortföranden av barn; SFS 2004:636 Utkom från trycket den 30 juni 2004

Stockholms besöksnäring. September 2014

Alla utrop är i svenska kronor.

Frimärkscentrum AB Kungsgatan 16 A Växjö Tel Fax Supplementlista 2007 Frimärkscentrum AB Kungsgatan 16 A 352 33 Växjö Tel. 0470-198 40 Fax 0470-222 97 manfred@frimarkscentrum.se Frimärkscentrum AB Kungsgatan 16 A 352 33 Växjö Telefon 0470-198 40 www.frimarkscentrum.se

Svensk författningssamling Svensk författningssamling Tillkännagivande i fråga om konventionen den 25 oktober 1980 om de civila aspekterna på internationella bortföranden av barn; SFS 1999:1040 Utkom från trycket den 10 december

Trollhättans Filatelistförening Vårauktion den 17 mars 2012

Svensk författningssamling Svensk författningssamling Tillkännagivande av staters tillträde till Haagkonventionen om skydd av barn och samarbete vid internationella adoptioner; SFS 2005:599 Utkom från trycket den 5 juli 2005 beslutat

Stockholms besöksnäring. Juli 2015

Stockholms besöksnäring. Juli 2015 Stockholms besöksnäring. Under juli månad registrerades över 1,6 miljoner gästnätter på kommersiella boendeanläggningar i. Det var en ökning med 20 jämfört med juli månad 2014. Cirka 60 av övernattningarna

Karlskrona FilatelistKlubb Höstmässa 12 nov Auktionslista

Stockholms besöksnäring. April 2015

Stockholms besöksnäring. April 2015 Stockholms besöksnäring. Under april månad registrerades cirka 885 gästnätter på kommersiella boendeanläggningar i. Det var en ökning med 9 jämfört med april månad 214. Över två tredjedelar av övernattningarna

Stockholms besöksnäring. November 2014

Stockholms besöksnäring. November 2014 Stockholms besöksnäring. November 214 Under november 214 gjordes närmare 951 övernattningar på kommersiella boendeanläggningar i. Det var 44 fler än under november 213, en ökning med 5 %. Under november

Inkvarteringsstatistik för hotell 2011

Inkvarteringsstatistik för hotell 2011 Christina Lindström, biträdande statistiker Tel. 018-25491 Turism 2011:13 12.01.2012 Inkvarteringsstatistik för hotell 2011 Hotellövernattningarna ökade under året Totala antalet övernattningar för alla

Stockholms besöksnäring. December 2014

Stockholms besöksnäring. December 2014 Stockholms besöksnäring. December 214 När 214 summeras överträffas års rekordsiffor för övernattningar på länets kommersiella boendeanläggningar varje månad. Drygt 11,8 miljoner övernattningar under 214

Stockholms besöksnäring. Maj 2015

Stockholms besöksnäring. Maj 2015 Stockholms besöksnäring. Under maj månad registrerades cirka 1 200 000 gästnätter på kommersiella boendeanläggningar i. Det var en ökning med 4 jämfört med maj månad 2014. Över två tredjedelar av övernattningarna

Stockholms besöksnäring. Oktober 2014

Stockholms besöksnäring. Oktober 2014 Stockholms besöksnäring. Oktober 214 För första gången nådde antalet gästnätter på kommersiella boendeanläggningar i över en miljon under oktober månad och redan under oktober har över 1 miljoner övernattningar

Stockholms besöksnäring. September 2016

Stockholms besöksnäring. September 2016 Stockholms besöksnäring. September Under september månad registrerades över 1,2 miljoner gästnätter på kommersiella boendeanläggningar i. Det var en ökning med 2 jämfört med september månad 2015. Cirka

Stockholms besöksnäring. November 2016

Stockholms besöksnäring. November 2016 Stockholms besöksnäring. Under november månad registrerades ca 1,1 miljoner gästnätter på kommersiella boendeanläggningar i. Det var en ökning med 5 jämfört med november 2015. Cirka 74 av övernattningarna

ANTAL UTLANDSSTUDERANDE MED STUDIESTÖD Asut1415.xlsx Sida 1

ANTAL UTLANDSSTUDERANDE MED STUDIESTÖD Asut1415.xlsx Sida 1 ANTAL UTLANDSSTUDERANDE MED STUDIESTÖD 2014-2015 22.3.2016 Asut1415.xlsx Sida 1 gymnasienivå GYMNASIESTUDIER YRKESINRIKTADE STUDIER Till \ Från Danmark Finland Island Norge Sverige Färöar Grönl. Åland

Stockholms besöksnäring. November 2015

Stockholms besöksnäring. November 2015 Stockholms besöksnäring. November 2015 Under november månad registrerades över 1,0 miljoner gästnätter på kommersiella boendeanläggningar i. Det var en ökning med 7 % jämfört med november månad 2014. Cirka