- Bernt Göransson
1 Ängelholms Filatelistförenings vårauktion måndagen den 20 maj Plats: Godtemplargården S. Kyrkogatan Ängelholm Parkering: P-plats Vakteln mellan Åvalla och Godtemplargården. Fri parkering efter Kvällens hålltider: Visning av auktionsobjekten Närvarolotteri Auktionen startar! Kaffeservering efter auktionen M=Michel F=Facit Objekt nr Katalog nr Beskrivning utropspris 1 Bl 33 Sverige, block NORDEN VID HAVET-LIVET PÅ HAVET stämpl ÄNGELHOLM kr 2 Bl Sverige, block Gustav III på Kungliga Operan, stämpl ÄNGELHOLM kr 3 Bl 34 Sverige, block 100 år RAOUL WALLENBERG, stämpl ÄNGELHOLM kr 4 SS 23 Sverige, souvenirark Stadion 100 år, stämplat ÄNGELHOLM F=150:- 35 kr 5 SS 23 Sverige, souvenirark Stadion 100 år, stämpl ÄNGELHOLM F=150:- 35 kr 6 SS 22 Sverige, souvenirark Lill-Babs, stämpl ÄNGELHOLM F=150:- 35 kr 7 SS 22 Sverige, souvenirark Lill-Babs, stämpl ÄNGELHOLM F=150:- 35 kr 8 Samling 9 Samling Sverigesamling i Visir- lyxpärm, postfriskt med några få undantag av det äldre. Katalog < kr. Innehåller bl.a. Postverket 300 år postfr F=2.800:-, Nya Sverige 5 öre BC + CB F=450:-, Tre Kronor komplett F=800:- + många kompl serier från talet m högt katalogvärde, allt postfr. Allt från 1942 till 1974 komplett o postfriskt. Besiktiga!!!! kr Hela Världen-samling, innehåller minst c:a märken, övervägande stämplat, mycket Europa, mest från c:a Kolla!!! Lågt utrop. 300 kr 10 F Sverige, liten kartong postfr häften o block, merparten från Nominal c:a kr 300 kr 11 F Sverige, årssats Nominal 101:40 inkl. 4 st rabattmärken. 40 kr 12 Samling Sverige, postfr samling i Facit-lyx album, inkl. 48 st rabattmärken. Nom. <6.000 kr kr Sverige, postfrisk samling häftesblock i blå Visirpärm. Nom: <3600 kr. (Inkl. 40 st rabattmärken + 13 Samling 220 st Brev- o 6-kronors märken med frankeringsvärde 1800:-) 900 kr 14 Sverige, souvenirark ÄLSKADE MOPEDER (format A3) inkl 2 postfr block, HBL nr 1 och 2 20 kr 15 F 486,469 Finland, 2 st marginalpar NORDENS DAG, postfr. F=130:- 10 kr 16 vykort Sverige, motiv Lapporten praktstämplat VASSIJAURE GV i medalj 5 öre grön 15 kr 17 F 45 Sverige, OII 10 öre, praktstämpel WERUM L-län, NST 16. Postal=100:- 30 kr 18 F Sverige, 13 st maximikort 10 kr 19 Sverige, liten post nyare stämplat/postfriskt 10 kr 20 Hela världen, litet frimärksalbum + utl block + säkert över 1000 st stämplade märken, lågt utrop. 20 kr 21 Sverige, c:a 140 st läsbara stämplar på lösa märken o klipp, många praktstämplar. Kolla!!!!! 70 kr 22 Sverige, 23 st stämplade häftesblock, F=390:- 40 kr 23 FDC Sverige, E.Tegnér, Nordens Dag, GV 40 år som regent,c W Scheele+4 st Stokholmia74. F=330:- 40 kr 24 H 228 Sverige, häfte Svenska Sagor F=160:- 20 kr 25 H 249 Sverige, häfte Gammaldags Jul F=120:- 15 kr 26 Bl 3 Sverige, sats (4 st) Stockholmiablock, FD-stämplade F=80:- 20 kr 27 Bl 6, H 182 Sverige, häfte Fartyg på frimärken, block Svensk Bilhistoria, postfr. F=53:- 10 kr 28 Sverige, Augéli-block, häfte Allmogebåtar, häftesblock Vaka, Värna, Hjälpa, alla stämplade. 20 kr 29 Sverige, liten post stämplade märken o häftesblock talet, F=c:a 350:- 40 kr 30 H 379,409,418 Sverige, 3 st postfriska häften alla med cyl-siffra eller kontrollnummer, F=190:- 30 kr 31 H267,284,286 Sverige, 3 st stämplade häften, 20 kr 32 Lettland, postfr block Mare Balticum (samutgåva med Sverige) 15 kr 33 F 153,154,155 Sverige, Gustav Vasa 3 st stämplade normalex, någon kort tand. F=380:- 50 kr 34 F 154 bz Sverige, Gustav Vasa vm KPV, litet veck, F=275:- 45 kr 35 F Finland, Röda Korset 4 st stämplade märken, F=120:- 20 kr 36 F Finland, Röda Korset 4 st stämplade märken, F=50:- 10 kr F369-71, Finland, Antituberkulosmärken Blommor I o II, 6 st stämplade, F=80:- 15 kr 38 M Tyskland/BRD, Välgörenhet, 4 st stämplade märken, katalog 55 euro 50 kr 39 M 137, 138 I Tyskland/ D. Reich, 2 st stämplade, övertryck på Bayern, katalog 36 euro 35 kr 40 Fyndlåda Fyndlåda med brev, FDC, Maximikort, spec.utgåvor, mest Sverige, mm, mm, kolla!!!!!! Lågt utrop!!!! 25 kr 41 Fyndlåda Skokartong full med svenska PT-kort, vykort, maximikort mm. Billigt!! (nästan gratis.) 20 kr Danmark, 2 st instickböcker med minst 1300 märken stämpl/postfr. Högt katalogv. Inneh bl.a. F280 H1, F Samling Bl3, F , F , F819. Massor med praktstämplar. Mycket lågt utrop!!! 100 kr 43 F 52,54,55,57 Sverige, Oscar II praktstämplar,helsingborg, Södertälje, Surahammar, Stockholm, Tumba. 40 kr 44 F 54, 45 Sverige, Oscar II L-län, Tomelilla, Wanås (F45), Vemmerslöf. Postal=175.- Snygga stämplar. 60 kr 45 F54,56,55 Sverige, Oscar II L-län, Åsbo-Össjö, Örkened, Östra Ljungby. Postal=120:- Snygga stämplar. 35 kr 46 F52 Vykort, motiv "Parti från Forsmöllan", stämplat Qvidinge , ank-stämpl Helsingborg. 25 kr
2 Objekt nr Katalog nr Beskrivning utropspris 47 F54,52 Sverige, Oscar II L-län Cimbrishamn, Skelderviken, Sibbhult (F52) Postal=80:- AB/Prakt 30 kr 48 Norge, vykort 8 st förmodligen från 1930-talet, ej postgångna (bl.a. spårvagnar, bussar o bilar) 30 kr 49 Tyskland/ D. Reich, 25 st skyddsperforerade, stämplade märken. AUA.AV.ARDrP.AC.ASB.osv. 25 kr 50 Vykort, 4 st.stockholmsmotiv. Spårvagnar, Vaxholmsbåt, Tullgarn, Stadsmin. Karl Staaf.Ofrank. 30 kr 51 Vykort, 4 st Dalamotiv. Zorns Gammelgård, Leksand kyrkan, Leksand vy, Mora Vasamonu. Ofrank. 15 kr 52 Vykort, 3 st fr Värmland. Mårbacka Biblioteket + Selma L:s hem. Tossebergsklätten. Ofrank. 10 kr 53 Vykort, 7 st Småland. Visingsö hamnen, Huskv. Ådalsvägen. Jkp Gudmunds Källare. Kalmar slott. Ryds badanst.+ Neckens udde. Smål. Taberg. Ofrank. 54 Plastask m svenska (många OII 10 öre röd) o utl. märken. Tvättade o klipp. Bör kollas!! Lågt utrop!!! 10 kr 55 Samling Belgien, insticksalbum (8 blad) med c:a 500 stämpl märken. Gammalt o nytt. Lågt utrop!! 50 kr 56 Irland/Canada, insticksalbum (8 blad) med över 600 stämplade märken. Mycket motiv. Kolla!! 70 kr 57 Samling Schweiz, insticksalbum (8 blad) gammalt o nytt, stämplat. 70 kr 58 Holland, pärm med 9 st visirblad stämplade märken, gammalt o nytt. 30 kr 59 Rumänien, mapp med 10 dubbelsidiga insticksblad, mest stämplat, mycket motiv. Lågt utrop. 20 kr 60 Vietnam, mapp med 5 dubbelsidiga insticksblad, c:a 140 stämpl märken 40 kr 61 Polen, liten instickpärm, stämplat, mycket motiv. Billigt. Kolla!!!! 20 kr 62 Nord-Korea, mapp med 4 st dubbelsidiga insticksblad, stämplat. Lite udda samlarområde. 20 kr 63 Sovjetunionen, insticksalbum (8 blad) stämplat/postfr. Över 500 märken. 100 kr 64 Island, visirblad med 100 st stämpl/postfr märken. Gammalt o nytt. 30 kr 65 Sverige, visirblad med ringtyp, OII + lite annat tot 30 stämpl märken,(inkl bl.a postfr. Bl 13 F=120:-) 50 kr 66 USA, pärm med c:a 40 st brevframsidor från c:a , många trevliga stämplar. 30 kr 67 Europa, 16-sid insticksbok med flera hundra stämplade märken. Kolla!!! 20 kr 68 Europa, som ovan 20 kr 69 USA-Europa, gammalt album med varierat innehåll. Blandad kvalité. 20 kr 70 Samling Danmark, 16-sidigt insticksalbum med bra innehåll. Gammalt/nytt. Stämpl. Besiktiga!!!! Lågt utrop. 30 kr 71 Fyndlåda Stor Fyndlåda som gör skäl för namnet. Innehåll = massor!!! Måste kollas!!! Mycket lågt utrop. 50 kr 72 Fyndlåda Hela världen, 2 kart med många tusen klipp o tvättade märken, mest Sverige, stämpelfynd???? 50 kr 73 Färöarna, årssats 1985, F=250:- 20 kr Fyndlåda, med bl.a 3 små,1 stort insticksalb. Massor med märken i kuvert, en hel del Sverige, några postfr 74 Fyndlåda häften, urvalshäfte, + mycket annat. Fynda!!?? Lågt utrop. 50 kr 75 Stockholmia 1974, kompl. sats, postfr, stämplat +FDC, inkl inträdesbiljett. 10 kr 76 Sverige, PFA:s julgåva st provhäften. 25 kr Sverige, stor låda med 370 st FDC1960-talet till c:a 1999, + 60 st minnespoststämpl. från en massa 77 Fyndlåda annat. Många motivstämplar. Kolla!!! 50 kr 78 Sverige, 41 st maximikort nr: 1, 7-31, 37-39, några PT-kort 50 kr 79 Sverige minneshäften, New Sweden, Båtar på frimärken, Ameripex, Amerikabrevet, Vår kungafamilj. 50 kr 80 Sverige, 18 st minnesfoldrar, bl.a Ryttar-VM 1990, innehåller nom. < 170:- 70 kr 81 Sverige, div. samlarblad med postfriska märken från Nom <700:- 190 kr 82 F 2x324 Sverige. Gratulationskort med praktstämpel RÅÅ NST kr 83 Sverige, cigarrlåda med stämpl. märken, block o häften. Många lyxstämplar. Mest nyare. Kolla!!! 50 kr 84 Kortlåda med några tusen stämplade märken, mest Sverige. Allt sorterat i pergamynkuvert. 20 kr Arkivlåda, med häften, foldrar med postfriska märken, urvalshäften, över 100 brev med minnespoststämplar, 85 Fyndlåda flera årgångar PFA-gåvor, lågt utrop. Kolla!!!! 50 kr 86 Svenska Frimärken, kompletta årssatser , nom < 4.700: kr 87 Sverige, postfriska häften o block, övervägande från , nom < 4.600: kr 88 Litteratur, FORUMS STORA FRIMÄRKSBOK, c:a 5000 märken i färg från hela världen. 20 kr 89 Samling Sverige, 2 st album med stämplade märken, blandad kvalitet. 35 kr 90 Sverige, litet blått album m stämplat o postfriskt. Nom < 400 kr. 80 kr 91 Sverige, liten ask med postfriska häften, mest från 1990-talet, nom < kr. Lågt utrop. 425 kr 92 Sverige, liten plåtask med postfriska lösa märken, mest från 1990-talet till c:a 2002, nom = högt!! 50 kr 93 Sverige, liten plåtask med postfriska äldre märken/serier, bl a Bibeln 90 öre, Skansen kompl. Kolla! 40 kr F7, F328-29, F337 B+BB, Sverige, plastmapp med F 7, 5 öre vapen ÄNGELHOLM del av röd stämpel. Kompl postfr Bibeln, Svanar 3 sid + BB-par postfr. Brev 12 öre vapen LANDSKRONA till Ängelholm. Brev NORRA VRAM F= < 950:- Besiktiga. Lågt utrop!!!! Postfriska block, Älskade mopeder 9-block Facit nr: SS4, Elvis Presley 9-block Facit nr: SS1, Astrid Lindgren 10-block Tyskland, Greta Garbo 20-block USA. 96 Samutgåvor. Nobelpriset 100 år 2001, Nobelpriset i literatur 2004, + Rock kr 97 Samling Fyra små insticksalbum, Österrike, Grekland, Ungern, stämpl/postfriskt, över 1000 märken. 50 kr 98 Samling 99 FDC Finland. 2st insticksalbum, högt katalogvärde, många bra Röda Korset-serier fr talet, säkert över 1000 stämplade märken. Kolla!!!!! Lågt utrop. 125 kr Sverige, FDC Rödakorset 1945 vinjett, Sjökartan 1944 vinjett, 2x Stockholma 55, Frim 100 år 1955, + Rekbrev Frim 100 år stämpl. Stockholmia 1955, F=<1000 kr. 100 kr 20 kr 75 kr 80 kr
3 Objekt nr Katalog nr Beskrivning utropspris 100 Fyndlåda Skokartong med div nyare o gamla brev, USA-brev, censurbrev, några FDC olika länder. Kolla!! 25 kr 101 Samling Frankrike + kolonier, 2 insticksalb. Mer < 1300 stämpl/postfriska märken. Lågt utrop. Fyndchans?? 100 kr 102 Västindien, mest Cuba. 1 st Insticksalbum stämplat/postfriskt märken. 25 kr 103 Irland, Bulgarien, Estland, Lettland, Litauen + div länder. Insticksalbum stämpl/postfr.1930-c:a kr 104 Polen, Ungern, Ryssland, Jugoslavien, 4 st insticksalbum stämpl/postfr. Över 1000 märken. 50 kr 105 Samling Norge, insticksalbum m < 500 märken, några lite bättre bland det äldre. Lågt utrop!! 40 kr 106 Samling Sverige, insticksalbum från OII till c:a 1960, stämplat, blandad kvalitet. 40 kr 107 Samling Danmark, 3 st insticksalbum stämplat, mest bra kvalitet + en del bra Island, säkert över 1000 märken. Bör besiktigas!!!! Högt katalogvärde. Lågt utrop. 100 kr 108 Samling Hela världen. 2 st KABE-album Europa (R-U) glest besatt + Übersee, glest besatt. Snygga album. 100 kr 109 Fyndlåda Stor Fyndlåda, med klipp + tvättade märken hela världen (även Sverige). Säkert över märken. 50 kr 110 Bl 34 Sverige, block 100 år RAOUL WALLENBERG, stämpl ÄNGELHOLM kr 111 Bl 34 Sverige, block 100 år RAOUL WALLENBERG, stämpl ÄNGELHOLM kr 112 Bl Sverige, block Gustav III på Kungliga Operan, stämpl ÄNGELHOLM kr 113 SS 23 Sverige, souvenirark Stadion 100 år, stämplat ÄNGELHOLM F=150:- 35 kr 114 SS 22 Sverige, souvenirark Lill-Babs, stämpl ÄNGELHOLM F=150:- 35 kr 115 Tillbehör, vykortsalbum med plastfickor för 136 kort, häftesalbum med plastfickor för 88 häften. 35 kr 116 Sverige, dubblettparti F423 - F1828 sorterade i pergamynkuvert i 2 kart. Stämpelfynd??? Säkert över 1000 märken. Lågt utrop. 117 Sverige, stämpl märken i pergamynpåsar o kaffefilter!!?! Säkert närmare märken. Kolla!!!!! 25 kr 118 Sverige, skokartong med bättre klipp fr c:a , massor med snygga stämplar. Lågt utrop!! 50 kr 119 HA. 26 st Sverige, 26 st automathäften i häftesalb. Katalog= förmodligen högt!!! Bl.a. 2 ex HA 6 50 kr 120 F 74 Sverige, postfriskt helark inkl 1 ex F74 v2 + 9 st med KPV (dåligt sammanhängande) 15 kr 121 F 74 Sverige, som ovan. 15 kr 122 Sedlar, 6 st., Polen, Irak, Peru, Surinam, Zambia +?, alla ovikta. 50 kr 123 Katalog, Facit special 2011, obetydligt använd. 25 kr 124 Tillbehör Tillbehör, brunt begagnat album med 58 svarta visirblad. 50 kr 125 Tillbehör Tillbehör, grönt begagnat album ((Tre kronor) med 50 svarta visirblad. 50 kr 126 Tillbehör Tillbehör, 2 st begagnade 8-blads insticksalbum. 25 kr 127 Tillbehör Tillbehör, blått begagnat album med 47 svarta visirblad. 40 kr 128 Tillbehör Tillbehör, 3 st begagnade PFA häftesalbum med 68 st. 2-facks plastfickor. 40 kr 129 Tillbehör Tillbehör, 2 st begagnade PFA häftesalbum med 55st. 2-facks plastfickor. 30 kr 130 Tillbehör Tillbehör, begagnat Safe-album för häften, inkl 30 st plastfickor med plats för 3 alt. 4 st häften/blad. 40 kr 131 Sverige, 11 st automathäften, HA17 2 HA18,HA21,HA22 2st,HA23 2 st,ha24,ha25,ha26 F=270:- 15 kr 132 Sverige, årssats 1977, F=350:- nom=52:- 15 kr 133 Nordens hus, Reykavik, postfrisk serie (10 st) från samtliga Nordiska länder. F=81:- 15 kr 134 Island, postfriska block, Bl 31, Bl 33 2 st, Bl 37 F=300:- 30 kr 135 F 72 v1 Sverige, Lilla Riksvapnet 2 öre orange utan vm. F=650:- 50 kr 136 Insticksalbum, 8 blads, stämplat Norge, Danmark, Finland, Island. C:a 400 märken. Lågt utrop!! 40 kr 137 Insticksalbum (som nytt), 8 blads, c:a 330 st stämplade märken, motiv Rymd. 30 kr 138 F 27 Sverige, ringtyp t14 En riksdaler, sidvänd --RNOSAN- xx F=750:- godtagbart ex 50 kr 139 F 17 Sverige, ringtyp t14 3 öre brun, rätvänd KARLSTAD F=80:- 10 kr 140 F 32 v4 Sverige, ringtyp t13 12 öre blå, mycket kraftigt spegeltryck F=70:- 5 kr 141 F 46 Sverige, ringtyp m posthorn 20 öre röd sc, snygg rätvänd LIDKÖPING Lågt utrop. 5 kr 142 F54, F58 Sverige, OII 10 öre omv vm kt bht stämplat, OII 30 öre omv vm, stämplat. 10 kr 143 F77 vm2 Sverige, GV i medaljong 1 kr svart, del av 2 vm, stämplat, rufftandat. F=100:- 10 kr 144 F143A Sverige, Stående lejon 5 öre grön t9 3/4 sc, del av BACKARYD kr 145 F152cx Sverige, Gustaf II Adolf 20 öre blå stämplat, nära felskuret, tunn fläck. 20 kr 146 F162b typ1 Sverige, Postemblem 60 öre rödlila sc, sidvänd NST 58 VIDÖKNA kr 147 F163a typ2 Sverige, Postemblem 60 öre violettkarmin, omvänd NST 58 OXELÖSUND kr 148 F Tj30 Sverige, Tjänste 5 öre grön med omv vm, stämpl F=200:- 15 kr 149 SS10 Sverige. Souvenirark Insekter stämplat HALMSTAD F=150:- 25 kr 150 F Sverige. Souvenirark Korsstygnsmåleri stämplat ÅSTORP kr 151 F Sverige. Souvenirark Korsstygnsmåleri stämplat ÅSTORP kr 152 Bl31 Sverige. Struves meridianbåge stämplat ÅSTORP F=54:- 5 kr 153 Bl21 Sverige. Linnéblock stämplat ÅSTORP F=50:- 5 kr 154 Bl33 Sverige. Norden vid havet stämplat ÅSTORP F=60:- 5 kr 155 Bl Sverige. Gustav III på kungl. Operan stämplat ÅSTORP kr 156 H 140 Sverige. Häfte Carl Gustaf Pilo 30 öre rödbrun. F=220:- 25 kr 75 kr
4 Objekt nr Katalog nr Beskrivning utropspris 157 HA 3 R Sverige. Automathäfte G IV Adolf 25 öre blå typ 1 F=110:- 15 kr 158 HA 4 B Sverige. Automathäfte Frimärket 100 år 25 öre blå. F=120:- 15 kr 159 F 253 Åland. Mitt Åland - Björn Borg FDC med Björn Borgs autograf. 10 kr 160 F 253 Åland. Mitt Åland - Björn Borg FDC med vinjett och Björn Borgs autograf. 10 kr 161 F Slesvig. Landskap högvalörer postfriska. F=530:- 100 kr 162 H 77 Sverige. Häfte Lunds domkyrka 800 år, 20 öre röd. F=400:- 45 kr 163 F 337 C Sverige. Flygande svanar 20 kr 4-sidigt postfriskt. F=1200:- Perfekt tandning. 150 kr 164 F Sverige. Lilla riksvapnet, vm våglinjer. 4 st postfriska helark om 100 märken/ark, inkl F74 v2 40 kr 165 F28-35,36,41,44 Grönland. Frederik IX och Fartyg framför isberg. 11 stämpl märken i god kalitet. F=190:- Lågt utrop. 10 kr 166 F, L19 Sverige, lösen 50 öre brun, postfriskt. F=240:- 40 kr 167 F 2 Norge, Oscar I 2 skilling sc, stämplat CHRIS 18xx, F=1200:- 200 kr 168 H10 Sverige, häfte nr 10 Gustav V i medaljong 12 öre kamin. F=300:- 50 kr 169 H16 Sverige, häfte nr 16, Gustav V profil vänster, F=200:- 40 kr 170 F222 Sverige, Världspostför. 50 år, 80 öre grön, postfriskt, kt, F=850:- 100 kr 171 F5 Norge, Oscar I 8 skilling, lätt stämplat, vackert ex, F=400:- 60 kr 172 Sverige." En samling Czeslaw Slania", en utgåva från Posten. Nom. 77:- 50 kr 173 FDC Sverige, Världspostföreningen 75 år, vinjett. F=20:- 5 kr 174 FDC Sverige. Christopher Polhem, vinjett, F=25:- 10 kr 175 FDC Sverige. Gustaf VI Adolf 70 år, vinjett, F=25:- 10 kr 176 FDC Sverige. Stockholmia 55, F=200:- 25 kr 177 Samling Island, insticksalbum (16 blad) stämplat/postfriskt, minst c:a 650 märken. Högt katalogv. Lågt utrop. 100 kr 178 Fyndlåda "Loppiskartong", hela världen tvättat o klipp bl.a. Norge postfr 90:- o mycket mer. Kolla!!! 20 kr 179 Samling Hela världen, insticksalbum (16 blad) postfr/stämplat, c:a märken. 30 kr 180 F20 g Sverige, ringtyp t 14 6 öre grå-olivgrå, stämpl, sc. F=750:- 75 kr 181 F10,11,14B Sverige, vapen 24 öre, 30 öre, + 2 ex av F14B, stämplade felfria normalex. F=810:- 75 kr 182 F17,19, F22,24 Sverige, ringtyp t 14, 2 ex 3 öre brun, 1 ex 5 öre grön rätv SKÖVDE , 1 ex 20 öre o 1 ex 24 öre, alla sc normalex. F=625:- Fasta höjningar 1-50 kr 2 kr, kr över 100 kr 10 Kr, över 500 kr 25 kr. Ingen provision! Du betalar klubbat pris! Högstbjudande erhåller objektet till ett pris av näst högsta bud plus en fast höjning. Vid endast en budgivare gäller utropspriset. Osålda objekt säljes för utropspriset efter auktionen. Kontant betalning. PS. Om du inte har möjlighet att komma på auktionsdagen kan du sända bindande bud till Sonne Persson, Knutstorpsgatan 35, Åstorp eller e-post sonne.persson@telia.com Sista dag för bud: med post fredagen den 17 maj och e-post lördagen 18 maj. Jag bevakar ditt/dina bud! 75 kr Skannad kopia av objekten på begäran. janfalt@telia.com Budgivarens namn: Namnteckning: Adress: Postadress: Tel: e-post: Betalning till Ängelholms Filatelistförenings plusgiro Obj. Nr. Beskrivning Mitt bud Objekt önskas sänt i ( ) vanligt brev, ( ) rek högst 2 kg, eller ( ) avhämtas hos Jan Fält, Ålagränd 15, Ängelholm NB! Fyndlådor och skokartonger skickas ej med post. Avhämtas i Ängelholm! OBS! Köparen betalar frakten. Sändes direkt till köparen när köpet är betalt.
5 Ant.
6 Ant.
7 Ant.
8 Ant.
Läs mer19.00 Auktionen startar! Kaffeservering efter auktionen (20 kr)
Läs mer19.00 Auktionen startar! Kaffeservering efter auktionen
Läs merBorås Filatelistförening har AUKTION den 7 mars
Läs merLidingö Filatelistförening Höstauktion den 24 november 2016
Läs merAuktion vid Pekingträffen 31 oktober, 2009
Läs merLidingö Filatelistförening Vårauktion den 18 april 2013
Läs merGREFVIE, SKÄRALID,OVESHOLM
Läs merResultatlista. Land Beskrivning Värde Utrop Slutbud
Läs merwww.sfu.se www.sfu-vg.com www.sfustockholm.se
Läs merHuddinge Frimärksklubbs auktion 4 mars 2012
Läs merVälkomna till F r i m ä r k s a u k t i o n
Auktion nr: 31 Ängelholms Filatelistförenings höstauktion måndagen den 20 nov. 2017. Plats: Godtemplargården S. Kyrkogatan 9 262 32 Ängelholm Parkering: P-plats Vakteln mellan Åvalla och Godtemplargården.
Läs merSverige Riksdagen 500 år. 3 st postfriska, 4-sid tandade, välcentrerade ex. Facit=240:- 25 kr
Ängelholms Filatelistförenings vårauktion måndagen den 19 maj 2014. Plats: Godtemplargården S. Kyrkogatan 9 262 32 Ängelholm Parkering: P-plats Vakteln mellan Åvalla och Godtemplargården. Fri parkering
Läs merAuktion september 2012 FRIMÄRKSAUKTION. IOGT-lokalen Vattentorget 1, VÄXJÖ. Lördag 22 September 2012. Klockan 1300
FRIMÄRKSAUKTION IOGT-lokalen Vattentorget 1, VÄXJÖ Lördag 22 September 2012 Klockan 1300 Auktionsdagen visning från klockan 0900 i butiken Visning i övrigt: 15-22 September i butiken Växjö FRIMÄRKSCENTRUM
Läs merFRIMÄRKSAUKTION Auktionen börjar kl 19:15 med visning från kl 18:30.
Läs merSVENSKA FDC SÄLLSKAPET
NYTT FRÅN NR 9 JULI 2017 SVENSKA FDC SÄLLSKAPET FDC med Magasin Copenhagen vinjett Det stora danska varuhuset Magasin du Nord i Köpenhamn inrättade i mitten av 1940-talet en avdelning för filateli. Inriktningen
Auktion : 30 Ängelholms filatelistförenings vårauktion måndagen den 10 april 2017. Plats: Godtemplargården S. Kyrkogatan 9 262 32 Ängelholm Parkering: P-plats Vakteln mellan Åvalla och Godtemplargården.
Läs merSVENSKA FDC SÄLLSKAPET
Läs merFrimärksauktion Auktionen börjar kl 19:15 med visning från kl 18:30.
Läs merBJöRN JARLVIK FILATELI
Läs merSkandinavien Period Pris Period Pris Period Pris
Skandinavien Period Pris Period Pris Period Pris Luxus Luxus Regular Regular Standard Standard Sverige 1 1855-1969 1450 1855-1969 795 1855-1989 790 Sverige 2 1970-1979 1200 1970-1979 725 1990-2009 690
Läs merMånadsmöte 2013-03-10
Åter dags för årsmöte. Månadsmöte 2013-03-10 På söndag den 10. Mars kl 13.00 samlas vi till årsmöte på Valhalla. Traditionsenligt bjuder sällskapet på förtäring vid detta tillfälle. Kompletterande årsmöteshandlingar
Auktion nr: 29 Ängelholms filatelistförenings höstauktion måndagen 7 november 2016. Plats: Godtemplargården S. Kyrkogatan 9 262 32 Ängelholm Parkering: P-plats Vakteln mellan Åvalla och Godtemplargården.
Läs merInnehållsförteckning. Vi erbjuder våra inlämnare ett svårslaget koncept:
Läs merTrollhättans Filatelistförenings Vårauktion den 23 april 2016
Läs merNordhallands Filatelistförening. Auktionslista nr 13. Söndagen den 18 november 2012
Nordhallands Filatelistförening Auktionslista nr 13 Söndagen den 18 november 2012 Nr Beskrivning Utrop Sverige ostämplat 1 F 59d* OII. Kat.v 800:- 75 2 F 64** Tvåfärgad siffertyp. Kat.v 120:- 20 3 F 64**
Läs merNORGE 1003 1004 1005. Ex. 1014. Ex.1031. Ex. 1020. Vi skickar gärna fotokopior på icke avbildade objekt.
NORGE 1003 1004 1005 1008 1009 1010 1011 3 1001 Förfilatelibrev med innehåll till Frankrike 10/7 1829. Rakstpl Suede, TTR 4, transit Allemagne par Forbach, K.S o N.P.C. Hamburg samt ankstpl baksidan. Lösenanteckning.
Läs merLidingö Filatelistförening Vårauktion den 24 april 2014
Läs merNordhallands Filatelistförening. Auktionslista nr 10. lördagen den 19 mars 2011 klockan 13.00. Plats: ABF-huset, Verkstadsgatan 14, Kungsbacka
Nordhallands Filatelistförening Auktionslista nr 10 lördagen den 19 mars 2011 klockan 13.00 Plats: ABF-huset, Verkstadsgatan 14, Kungsbacka Visning från klockan 10.00. Du hittar bilder på singelobjekten
Läs merANTAL UTLANDSSTUDERANDE MED STUDIESTÖD Asut1415.xlsx Sida 1
ANTAL UTLANDSSTUDERANDE MED STUDIESTÖD 2014-2015 22.3.2016 Asut1415.xlsx Sida 1 gymnasienivå GYMNASIESTUDIER YRKESINRIKTADE STUDIER Till \ Från Danmark Finland Island Norge Sverige Färöar Grönl. Åland
Läs merBEFPAK-Folkmängd Tabell C20KF: Utrikes födda och födda i Sverige med båda¹ föräldrarna födda utomlands efter ursprungsland, kön och ålder.
1 (8) Samtliga Födda i Danmark Födda i Finland Födda i Norge Födda i 448 1 6 6 2 13 19 27 29 62 185 35 17 11 6 6 1 644 1 9 1 5 18 9 14 25 37 74 277 57 32 26 29 12 7 59 6 6 4 1 2 2 1 2 3 3 18 34 4 6 2 2
Läs merMalmö Frimärkshandel
OFFENTLIG AUKTION 50 fredagen 31 oktober 2014 kl 12.00 S:t Gertruds Konferenscenter, Catharinasalen, Östergatan 7B, Malmö 121 124 93 126 136 908 924 927 933 955 961 980 1016 1065 1078 1199 1218 1239 1273
Läs merTECKENFÖRKLARING: ** postfriskt kort tand korta tänder hörntand snedcentrerat stämpel en stämpel FET STIL = OBJEKT SOM ÄR AVBILDADE
AUKTIONLISTA vid Kalmar Filatelistförenings auktion lördagen den 13 oktober 2018 i IOGT-NTO lokalen, Trädgårdsgatan 12, Kalmar. För auktionsbedömningarna svarar rsp. inlämnare. En viss efterbedömning har
Läs merSödermanlands län år 2018
Södermanlands län år 2018 Data rörande alla anläggningar (Hotell, stugbyar, vandrarhem och camping) Figur 1. Antal övernattande gäster, alla anläggningar, hela länet; svenska respektive utländska. 1200
Läs mer1 Allmänt. Frågor angående utländska akuta patienter sänds till funktionsbrevlådan patientfaktura@lul.se
Versionsdatum: 2015-04-16 Regelverk för registrering av utländska patienter vid given landstingsfinansierad primärvård Landstingets resurscentrum Patientadministrationen Virdings Allé 26 Landstingets resurscentrum
Läs merObjekt Beskrivning Utropsnr
Läs merStenungsunds. Frimärks- och vykortsklubb AUKTION. 7 april 2015 Kl. 18.30 Visning kl. 17.45 Stenungskolan, Sal B1 Doterödsvägen
Stenungsunds Frimärks- och vykortsklubb AUKTION 7 april 2015 Kl. 18.30 Visning kl. 17.45 Stenungskolan, Sal B1 Doterödsvägen Förhandsvisning 16 mars, kl. 14.00-18.00 HGF-lokalen, Hasselbackevägen 38-48,
Läs merMalmö Frimärkshandel
OFFENTLIG AUKTION 51 fredagen 24 april 2015 kl 12.00 Scandic Hotel Segevång, Segesvängen, Malmö 1 87 Ex 97 142 143 144 Ex 380 928 967 972 989 1054 1064 1134 1234 1259 Ex 1290 1410 1516 1583 1616 1702 1741
Läs merLördag916 maj 2015 kl. 12:30
Läs merANTAL STUDENTER MED STUDIESTÖD FRÅN NORDISKA LÄNDER I UTLANDET 2010-2011 16.3.2012 Asutom.xls Sida 1
ANTAL STUDENTER MED STUDIESTÖD FRÅN NORDISKA LÄNDER I UTLANDET 2010-2011 16.3.2012 Asutom.xls Sida 1 10.-12. skoleår ALLMENNE FAG 10.-12. SKOLEÅR FOLKHÖGSKOLER SUM 92 27 0 176 285 0 0 0 0 48 0 197 68 0
Läs merDAVO Album Skandinavien Västeuropa
Skandinavien Standard Regular Luxus Pris Pris Pris Sverige 1 1855-1989 1855-1969 1855-1969 720 650 1370 Sverige 2 1990-2013 1970-1979 1970-1979 680 550 980 Sverige 3 1980-1995 1980-1995 - 650 1370 Sverige
Läs merDel 1: Måndag 23 augusti 2010 kl. 17:00 Låd- och partiauktion (objekt 1 176) Nordostpassagen 61 B, Göteborg Del 2: Onsdag 25 augusti 2010 kl.
Del 1: Måndag 23 augusti 2010 kl. 17:00 Låd- och partiauktion (objekt 1 176) Nordostpassagen 61 B, Göteborg Del 2: Onsdag 25 augusti 2010 kl. 17:00 Låd- och partiauktion (objekt 501 882) Svartensgatan
Läs merVÄXJÖ FILATELISTFÖRENINGS 403:e AUKTION
VÄXJÖ FILATELISTFÖRENINGS 403:e AUKTION Onsdagen den 4 December 2013 i Mariakyrkan, Kungsvägen 117, Växjö Visning 16:00 18:30, auktionen hålls efter VFF:s möte, ca. kl. 18:45. Visning även i VFF:s klubblokal,
Läs merStenungsunds. Frimärks- och vykortsklubb AUKTION. 8 april 2013 Kl. 18.30 Visning kl. 17.45. Stenungskolan, Sal B1 Doterödsvägen
Stenungsunds Frimärks- och vykortsklubb AUKTION 8 april 2013 Kl. 18.30 Visning kl. 17.45 Stenungskolan, Sal B1 Doterödsvägen Förhandsvisning 18 mars, kl. 14.00-19.00 HGF-lokalen, Hasselbackevägen 38 Stenungsund
Läs merStockholms besöksnäring. Februari 2016
Stockholms besöksnäring. Under februari månad registrerades närmare 820 tusen gästnätter på kommersiella boendeanläggningar i. Det var en ökning med 12 jämfört med februari månad 2015. Cirka 70 av övernattningarna
Läs merStämpelobjekt Sverige Obj nr Beskrivning Utr pris
NFF Frimärksauktion fredag 30/10 vid Nordia 2015 - Objektförteckning Visning av objekt klockan 13.00-15.00 Auktionen genomförs klockan 15.00-17,00 Auktionsvillkor framgår av föreningens hemsida www.norrphil.se
Läs merFacit. Vi erbjuder våra inlämnare ett svårslaget koncept.
Innehållsförteckning Budgivning: Se anbudsblanketten. Anbud bevakas på förmånligaste sätt. Köparprovision: 20 %. Table of Contents 3 Information, förkortningar Info, abbreviations 4 Sverige Sweden 14 Övriga
Läs merVälkommen till oss med din inlämning vi är aldrig långt borta
Läs merSida 1. Nordhallands Filatelistförening Auktionslista nr 16 söndagen den 27 april 2014
Sida 1 Nordhallands Filatelistförening Auktionslista nr 16 söndagen den 27 april 2014 16-001 F 7* Vapentyp II 150 16-002 F 7a1* Vapentyp II. Intyg Sjöman 400 16-003 F 13a* Provisoriskt frimärke. Prövningsbevis
Läs merINKVARTERINGSSTATISTIK FÖR ÅLAND
www. asub.aland.fi Iris Åkerberg, statistiker STATISTIKMEDDELANDE 22.01.2001 Tel. 25496 Inkvartering 2000:14 INKVARTERINGSSTATISTIK FÖR ÅLAND Hotell December och hela år 2000 Denna sammanställning innehåller
Läs merFRIMÄRKSAUKTION. IOGT-lokalen Vattentorget 1, VÄXJÖ. Lördag 26 Maj 2012. Klockan 1300. Auktionsdagen visning från klockan 0900 i butiken
FRIMÄRKSAUKTION IOGT-lokalen Vattentorget 1, VÄXJÖ Lördag 26 Maj 2012 Klockan 1300 Auktionsdagen visning från klockan 0900 i butiken Visning i övrigt: 18-25 maj i butiken Växjö FRIMÄRKSCENTRUM AB Kungsgatan
Läs merInkvarteringsstatistik för hotell 2011
Christina Lindström, biträdande statistiker Tel. 018-25491 Turism 2011:13 12.01.2012 Inkvarteringsstatistik för hotell 2011 Hotellövernattningarna ökade under året Totala antalet övernattningar för alla
Läs merNordhallands Filatelistförening Auktion nr Klubbat nr. Objekt
Nordhallands Filatelistförening Auktion nr 22 2017-04-02 Resultat Objekt Klubbat Objekt namn Utropspris nr pris 1 F 51**. Kv 130:- 10 50 3 14 st siffertyp** +... 25 35 4 "GV nedaljong 3... 20 127 5 F 136-138**
Läs merErt pris. Ert pris. Till Danmark. Till Estland Per kolli. Per kolli
DPD Kund Avtalsnummer Kammarkollegiet 7501444430 Kundnummer Pris i prisbilagan gäller fr.o.m. 2016-04-01 Prisbilaga (Priserna är angivna i svenska kronor exklusive moms) DPD-länder Till Belgien Till Bulgarien
Läs merVÄXJÖ FILATELISTFÖRENINGS 395:e AUKTION Onsdagen den 5 December 2012. i Hovslund Servicehus, Kungsvägen 76, Växjö
VÄXJÖ FILATELISTFÖRENINGS 395:e AUKTION Onsdagen den 5 December 2012. i Hovslund Servicehus, Kungsvägen 76, Växjö Visning från kl. 16:00 18:30, auktionen hålls efter VFF:s möte, ca. kl. 19:00. Visning
Läs merSkövde Filatelistförening och Volvo Skövde Frimärksklubb
Läs merPrislista för internetkunder
Gäller fr o m 1 april 2015 lista för internetkunder Expresspaket DPD Företagspaket DPD Företagspaket 09.00 DPD Företagspaket 12.00 Postpaket Hempaket Postpaket utrikes er vid beställning och betalning
Läs merInnehållsförteckning. Information i korthet
Läs merRESTLISTA Objekt nr Beskrivning Utrop 1 Egyptisk by Karnak. Vykort stämplat 7 april 1923 utan frim. Stpl i Sverige med 25 öre F142 + 2xF144C. T-stpl.
RESTLISTA Objekt nr Beskrivning Utrop 1 Egyptisk by Karnak. Vykort stämplat 7 april 1923 utan frim. Stpl i Sverige med 25 öre F142 + 2xF144C. T-stpl. Ovanligt land. 50 5 JAPAN Block 8 x Mi 306-09 175 14
Läs merTrollhättans Filatelistförenings Höstauktion den 20 Oktober 2012
Trollhättans Filatelistförenings Höstauktion den Oktober 12 Löpnr Beskrivning Facit Värde Sverige 1 Tjänstemärke t13 stpl Westerås 2.5.87 2 Sverige Kongressen 11 märken* 1600 3 GV profil v stpl Bureau
Läs merNordhallands Filatelistförening Auktionslista nr 15 söndagen den 17 november 2013
Nordhallands Filatelistförening Auktionslista nr 15 söndagen den 17 november 2013 Obj Beskrivning Utrop Sverige ostämplat 1 F 17* UG. Kat.v 650:- 10 2 F 61** 4-block. Kat.v 80:- 10 3 F 70** 4-block. Kat.v
Läs merAuktionslista regionalträff Umeå 2014-09-20
Sida 1 Auktionslista regionalträff Umeå 2014-09-20 Nr Kat nr Beskrivning Utrop Sverige postfriskt 1 Årssats Svenska frimärken 1977 ** 100 2 F 152C GUSTAV II ADOLF (K-värde160 kr, lite ruff) ** 25 3 F 261BC