Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Download "Lidingö Filatelistförening Vårauktion den 24 april 2014"

1 1 (5) Lidingö Filatelistförening Vårauktion den 24 april 2014 ü Nr Kat nr Beskrivning av objektet Kat pris Mini bud Inl. av Sålt för Till 1 med innehall till Kronolänsmannen C.A.Hoff i Heden st. Nst 7 Nora ~ Rol 2 Rekbrev 42 öres porto st. Rada med WÄRDE - st. till Stöllet ~ F. 1, 3, 4 och 5 Vapen 3, 6, 8, 24 skill b:co nytryck SFF 1969 ~??? 100 LL 4 F. 2 Vapen 4 skill b:co st. Oscarshamn Snedcenterat ngt rufftandat Praktst (2500) 200 BW 5 F. 2 i Vapen 4 skill b:co Graultramarin st. Gefle 17.x 185x Attest Riss, kt, lvht 3, AH 6 F. 7 c 2 Vapen 5 öre grön st. Ronneby Ngt skadad hörntand Praktex. ~ LFF 7 F. 9 8 F. 10 Vapen 12 öre bla st. Hedemora Mkt gott ex. Vapen 24 öre orange st. Stockholm Stämpeln förefaller ifylld. ~ LFF BW 9 F. 11 Vapen 30 öre brun st. Hudiksvall BW 10 F. 17 d Ringtyp 3 öre brun st. Karlstad Praktex. ~ LFF 11 F. 20 j Ringtyp 6 öre violett st. Edebo F. 26 d Ringtyp 50 öre karmin st ktt Röö LFF 13 F. 28 d Ringtyp tdn 13 3 öre brun st. Stora Praktex kt LFF 14 F. 29 b Ringtyp tdn 13 4 öre gra st. Jönköping Praktex LFF 15 F. 30 d Ringtyp tdn 13 5 öre grön st. Klintehamn Prakt - Lyx ex LFF 16 F. 33 b Ringtyp tdn öre röd st. Stora Praktex LFF 17 F. 38 b Ringtyp tdn 13 1 kr brun/bla st. Malmö Paket Praktex LFF 18 F. 43 c Ringtyp tdn 13 ph 5 öre grön st. Lidköping Mkt gott ex LFF 19 F. 45 a OII boktryck ph 10 öre röd st. Falköping Lyx ex. ~ LFF

2 2 (5) 20 F. 48 e 21 F. 51 Ringtyp tdn 13 ph 50 öre karmin st. Årjeng Mkt gott ex. Provisorier pa Ringtyp 10 pa 24 öre gul utg st LFF 10 x RW 22 F. 52e 5 öre grön OII pa brevkort stämplat ombord Lärkan (2) Ångbats PXP No adresserat till Östra Yttringe Lidingö - 50 LL 23 F. 54e 10 öre karmin OII stämplad Lidingö Villastad Nst.58p 29 mm, liten sirat, omvänd datumsangivelse, tidigast kända avstämpling - 50 LL 24 F. 54g 25 F.79a 10 öre karmin OII praktstämplad Skärsätra Nst.33 Riss i nedre vänster hörn 5 öre grön Medaljong pa vykort praktstämplad Halmstad Lbr adresserad till Lidingö ik med ankomststämpel med Nst F. 85e 20 öre bla Medaljong pa brev stämplat Osbyholm med Nst. 58q till Lidingö ik ankomststämplat med Nst.33 pa baksidan F.86b 25 öre orange Medaljong pa Postförskotts brev stämplat Lidingö Villastad med Nst.33 till Bollnäs F. 105* - 114* Landstormen I patryck av Ringtyp utg spar av fastsättare BW 29 F. 146 E St. Lejon 10 öre violett typ II tdn.13 st BR 30 F. 203 Kongressen öre olivgrön st. Lund LFF 31 F F. 216 a Kongressen Kr grön st. Helsingborg Föreningen öre mörkbla st. Hagfors LFF LFF 33 F. 223 Föreningen kr grön st LL 34 F. 224 Föreningen kr röd st. Skara LL 4 x 50 öre Nattpostflyg + 25 öre Riksdagen pa F brev till Brasilien st. Visby ank. Rio 243 de Janeiro Sidost. Berlin-Sassnitz 35 Bahnpost Zug LL 36 F.238* 5 öre grön Typ I Postsparbanken 50 ar spar av fastsättare LL

3 3 (5) 37 F.246 A** A** Postverket 5, 10, 15, 20 o 25 öre 2-sid. tandn. Utg Postfriskt Prakt LL 38 F. 259 BC + CB E.Swedenborg öre violett 3+4-sid. tandn. Utg Postfriskt Prakt RW 39 F. 261 BC Nya Sverige Minnet öre grön 3+4-sid. tandn. Utg Postfriskt Prakt LL 40 F. 262 C H.35CC Häfte Nya Sverige Minnet 18 x 15 öre brun 4- sid. tandn. Utg Postfriskt 1, LL 41 F.269 B 42 F.324 BB GV prof.höger typ I 10 öre violett pa vykort st. Falun LBR öre grön Bellman BB-paret Postfriskt Prakt BR RW 43 F öre rosalila Birgitta Postfriskt Lyx RW 44 F. Tj1 d St.Tjänste 3 öre brun td.14 st. Umea Praktex F. Tj öre bla Stora Tjänste st. Göteborg F. Tj19 a St.Tjänste 20 öre bla td.13 st. Stockholm Prakt - Lyx ex F. Tj22 St.Tjänste 50 öre röd Typ I td.13 st. Halleby AW 48 Lösen 24 öre gra tdn. 14 st. F. L 7 Göteborg RW 49 F. L 11 Lösen 1 öre svart tdn.13 st. Göteborg Paket 30 5 RW 50 F. L Lösen 1 öre svart - 1 kr bla/brun tdn. 13 st LL 51 F. L 13 Lösen 5 öre brun tdn. 13 st. Göteborg-Filial 35 5 RW 52 F. L 20 c Lösen 1 kr bla/brun tdn. 13 st. välcentrerat Norge F öre Patryck pa Lösenmärken utg.1929 st LL 54 Grönland F / BL 1 Hafnia 87 Miniatyrark I utg postfriskt LL 55 Finland 56 Finland F kopek Ryska märken med Ringar M/89 utg st. (atta valörer) F Mark + 50 penni gra/röd Röda Korset: Finlands Vapen utg st LL LL

4 4 (5) Nr Kat nr Beskrivning av objektet Kat pris Mini bud Inl. av Sålt för Till F Mark bla Frimärksjubileet utg. 57 Finland st LL 58 Finland 59 Island F x1 klass Sveaborg utg Postfriskt F kr grön/gra Christian X utg st 45 5 LL LL 60 Island F aur röd Alltinget utg LL 61 Island 62 Island 63 Island 64 Island 65 Island F Leifr Ericssons Day pa FDCbrev utg praktstämplat F Kraftverk och Vattenfall utg postfriska F. Tj.56 4-block 7 aur grön Christian X med patryck "Pjönusta" utg st. Reykjavik F. Tj Block 16 Frimärkets Dag utg postfriskt F. Tj Block 14 Upptäckten av Amerika utg postfriskt LL LL LL LL Danmark F.22 4 Skilling pa brev med innehall en delgivning fran Magistraten fran st ringst.1 (Kbhn) sidost. Kbnhn Danmark Nordia 94 Block utg st Östjylland LL 68 Litauen 5 visirblad fyllda, hundratals märken st./ost. > BR 69 England M.141 III 2/6 Half Crown Brun st LFF 70 England M '6 Sh'P - 1 Postfriska RB 71 Jersey M: Bl20, Klb 2, Bl33 och Klb6 4 st block postfriska utg. 1998, 2000, 2002 och Alderney M FDC-brev + Klb6 pa brev FDC LL 73 Frankrike M strip Nationalhjälp utg fastsättarspar RB 74 Baden M.18 + M.24 2 Kr + 2 Kr Wappen utg och st RB 75 Deutsches Reich M Nürnburgring- Rennen med övertryck av dito utg st. pa klipp LL 76 All. Besatz. M M Fredsduva utg st RB 77 Berlin M pf UPU 75 Jahre st RB

5 5 (5) 78 M Pf Frihetsklockorna i Berlin Schönebergers Radhus utg st LL 79 BRD M Pf J. von Liebig utg st RB 80 New M.13y 6 p blekrosa St John s New Foundland utg.1861 Spar av Foundland fastsättare LL 81 Japan 82 Japan 83 Japan M Tunnelbygge och Filateli-vecka utg. 9.3 och postfriskt M Bl 88 Gyllene Högtid för Kejsarparet utg postfriskt 1961 ars nytryck av 1, 2, 4 o. 5 SEN utg Postfriska BW BW ~??? 20 BW 84 Vykort Lidingö villastad. Islinge ca SS 85 Vykort Parti fran Lidingö villastad ca SS 86 Vykort Lidingö Grosshandlare Danielséns Villa i Herserud ca SS 87 Vykort Lidingö Hersbyholms gard ca SS 88 Vykort Lidingö iks Herrgard ca SS 89 Vykort Lidingö Foresta ca SS 90 Vykort Lidingö iks Centrum ca SS 91 Vykort Ångbaten Lidingö (2) ca st Block F.H419, H445 o. H457 Slania 70 ar, Katter o. Europa XXIV utg. 1991, 1994 o Lyx LL 93 FDC F öre Riksdagen utg st. Arboga FDC-rekbrev LL 94 7 st FDC F öre: GV 1938, , PH Ling, Berzelius/Linné, Bellman, Sergel utg FDC-rekbrev LL 95 6 st FDC F öre: GV 1938, , PH Ling, Berzelius/Linné, Bellman, Sergel utg FDC-rekbrev LL F.269 A, B o. C 10 öre violett GV profil höger 96 sma siffror utg st. Göteborg LL 348 MAXIKORT nr. 1 tom nr. 348 utg. mellan 97 Maxi-kort och komplett serie! ~??? 100 LL 98 Finland F Röda korset utg FDC Rekbrev till Sverige LL 99 Sverige Insticksalbum med Ringtyp till modernt. ~??? 50 LL 100 Norge Insticksalbum med */** F ~??? 50 LL Visning på Föreningsgården Larsbergstorget 9 från kl 18

Lidingö Filatelistförening Höstauktion den 24 november 2016 1 (5) Lidingö Filatelistförening Höstauktion den 24 november 2016 1 Brev 2 Brev 3 Häften 4 Häften 5 Provtryck 6 Block Förfilateli brev stämplat Skenninge 12.1.1845 till Skärfalla, Linköping Lokalbrev med

Sverige Skillingar, Vapen, Lejon Sverige Ringtyp Sverige Oscar, Medaljong Sverige Landstorm, Luftpost Sverige Bandmärken 1920-1936 Sverige Skillingar, Vapen, Lejon 1 Brev Brev med F2c stämplat 25/8 1856 med intyg Nils Svensson. 800 2 o F2c 4 skilling högblå, rufftandat märke stämplat 6/6 1856. 450 3 Brev Brev till London frankerat med F7d

God Jul o Glad Pingst etc. -kort postg. Många trevliga stämplar, bl.a. EKEBY, RAMLÖSA BRUNN. Tål att kollas. Auktion nr: 28 Ängelholms Filatelistförenings vårauktion den 25 april 2016 Plats: Godtemplargården S. Kyrkogatan 9 262 32 Ängelholm Parkering: P-plats Vakteln mellan Åvalla och Godtemplargården. Fri parkering

BJöRN JARLVIK HÄFTESPARTIER RULLPARTIER POSTFRISKA SERIER

BJöRN JARLVIK HÄFTESPARTIER RULLPARTIER POSTFRISKA SERIER BJöRN JARLVIK FILATELI AUKTION NR 76 (Auk 75 Del 2) samlingar och partier. Måndagen 4 MAJ KL. 18.00. www.jarlvik.com Massor av bilder på internet. se auktionslistan på internet. Större text! AUKTIONSPROGRAM.

Malmö Filatelistförening Malmö Filatelistförening STORAUKTION 2016-04-20 Objekten visas i klubblokalen på auktionsdagen kl 16.00-18.00 samt 2016-04-13, klockan 16.00 19.00. Alla är välkomna att lämna bud. Inbjudan till auktionen

Nordhallands Filatelistförening Auktion nr 11 resultat Söndagen den 20 november 2011 Nr Beskrivning Utrop Pris Sverige ostämplat 1 F 14A (*).

Nordhallands Filatelistförening Auktion nr 11 resultat Söndagen den 20 november 2011 Nr Beskrivning Utrop Pris Sverige ostämplat 1 F 14A (*). Nordhallands Filatelistförening Auktion nr 11 resultat Söndagen den 20 november 2011 Nr Beskrivning Utrop Pris Sverige ostämplat 1 F 14A (*). Liggande lejon. Snedcentrerad 600 600 2 F 14B* samt F 50**

Resultatlista. Land Beskrivning Värde Utrop Slutbud

Alla utrop är i svenska kronor.

Sverige, stämplat ex 30 öre ringtyp variant 3="80" stämplat UDDEVALLA 1881-11-14, en svår variant. OBS!! med Kht. F=400:-

Sverige, stämplat ex 30 öre ringtyp variant 3=80 stämplat UDDEVALLA 1881-11-14, en svår variant. OBS!! med Kht. F=400:- Auktion nr:27 Ängelholms Filatelistförenings höstauktion den 16 november 2015. Plats: Godtemplargården S. Kyrkogatan 9 262 32 Ängelholm Parkering: P-plats Vakteln mellan Åvalla och Godtemplargården. Fri

SVENSKA FDC SÄLLSKAPET

SVENSKA FDC SÄLLSKAPET NYTT FRÅN NR 4 JAN 2015 SVENSKA FDC SÄLLSKAPET Förstadagsstämplade albumblad En FDC-samling kan innehålla annat än vanliga FDC, bl.a. förstadagsstämplade albumblad. Posten ger sedan 1991 ut ostämplade

Månadsmöte 2013-03-10

Posten på Ön - Lidingö. Karta över Lidingö 1661

Posten på Ön - Lidingö. Karta över Lidingö 1661 Posten på Ön - Lidingö Karta över Lidingö 1661 Den första flottbron byggdes 1802-1803. Ett vykort från ca 1902 Vid påskstormen 5 april 1858 blåste bron sönder. Gårdarna på Lidingön hörde till stockholmarnas

På sikt kommer diabildsserierna att skannas. Några är klara.

Nordhallands Filatelistförening. Söndagen den 18 november 2012 Nordhallands Filatelistförening Resultat auktion nr 13 Söndagen den 18 november 2012 Nr Beskrivning Utrop Pris Sverige ostämplat 1 F 59d* OII. Kat.v 800:- 75 75 2 F 64** Tvåfärgad siffertyp. Kat.v 120:-

Sveriges Frimärken 1855-2012

Sveriges Frimärken 1855-2012 2013 Bruksgatan 30 SE-252 23 Helsingborg Tel 042-14 49 82, 042-216660 Fax 042-144982 Butik och Postorder sedan 1968 www.frimarksnetto.se info@frimarksnetto.se www.safealbum.se mail@safealbum.se Sveriges

Motstånd med 5 eller 6 ringar Serie E48 och E96 Med 1:a ringen brun = 1

Motstånd med 5 eller 6 ringar Serie E48 och E96 Med 1:a ringen brun = 1 Motstånd med eller ringar Serie E och Med :a ringen brun = Nedan visas motstånd med % tolerans (=) dvs te ringen brun. För % tolerans (E) skall femte ringen istället vara röd. -e ringen visas ej. Anger

FÖRFILATELI 4-kantstämpel på brev: ÖREBRO, typ 1 1838 SKARA 18xx 50 STORBRITANNIEN. Fribrev. Stämplat London 19 aug. 1836 50

FÖRFILATELI 4-kantstämpel på brev: ÖREBRO, typ 1 1838 SKARA 18xx 50 STORBRITANNIEN. Fribrev. Stämplat London 19 aug. 1836 50 1 A U K T I O N S L I S T A vid Kalmar Filatelistförenings auktion torsdagen den 3 april 2014 kl 19.00 i IOGT-NTO-lokalen Trädgårdsgatan 12, Kalmar. För auktionsbedömningarna svarar resp. inlämnare. En

Anbudsauktion 15 november bilder på alla objekt

Anbudsauktion 15 november bilder på alla objekt 54 Anbudsauktion 15 november 2017 Bud senast 18 00 oss tillhanda info@frimarksnetto.se 042-14 49 82 Bruksgatan 30, SE-252 23 Helsingborg www.frimarksauktioner.se bilder på alla objekt 10 34 38 55 116 177

Nordhallands Filatelistförening. Resultat auktion nr 18. Söndagen den 26 april 2015 Nordhallands Filatelistförening Resultat auktion nr 18 Söndagen den 26 april 2015 Objekt Beskrivning Utrop Pris Sverige ostämplat 1 F 14B* Liggande lejon. Kv 2200:- 200 270 2 F 32** Ringtyp. Kv 750:- 100

Objekt Beskrivning Utropsnr

Objekt Beskrivning Utropsnr Nordhallands Filatelistförening Auktionslista nr 18 söndagen den 26 april 2015 Objekt Beskrivning Utropsnr pris Sverige ostämplat 1 F 14B* Liggande lejon. Kv 2200:- 200 2 F 32** Ringtyp. Kv 750:- 100 3

Nordhallands Filatelistförening. Auktionslista nr 13. Söndagen den 18 november 2012 Nordhallands Filatelistförening Auktionslista nr 13 Söndagen den 18 november 2012 Nr Beskrivning Utrop Sverige ostämplat 1 F 59d* OII. Kat.v 800:- 75 2 F 64** Tvåfärgad siffertyp. Kat.v 120:- 20 3 F 64**

Sida 1. Nordhallands Filatelistförening Auktionslista nr 17 söndagen den 23 november 2014 Sida 1 Nordhallands Filatelistförening Auktionslista nr 17 söndagen den 23 november 2014 Objekt Beskrivning Utrop Sverige ostämplat 1 F 13a* Provisoriskt frimärke. Prövningsbevis Per Sjöman. 400 2 F 14b*

Nordhallands Filatelistförening. Resultat auktion nr 17. Söndagen den 23 november 2014 Nordhallands Filatelistförening Resultat auktion nr 17 Söndagen den 23 november 2014 Beskrivning Utrop Pris Objekt Sverige ostämplat 1 F 13a* Provisoriskt frimärke. Prövningsbevis Per Sjöman. 400 400 2

Nordhallands Filatelistförening Auktionslista nr 20 söndagen den 20 mars 2016

Nordhallands Filatelistförening Auktionslista nr 20 söndagen den 20 mars 2016 Nordhallands Filatelistförening Auktionslista nr 20 söndagen den 20 mars 2016 Objekt Beskrivning Utrop Sverige ostämplat 1 F 85** Gustaf V i medaljong 25 2 F 105-114** Landstormen I 100 3 F 132cc ** Landstorm

Internationell auktion 323

Internationell auktion 323 Internationell auktion 323 Onsdag 11 mars 2015 kl. 16:00 Internationell auktion, objekt 1 2877 Svartensgatan 6, Stockholm 278 AB PHILEA Svartensgatan 6, SE-116 20 Stockholm, Sweden Telefon: 08-640 09 78