Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Download "19.00 Auktionen startar! Kaffeservering efter auktionen (20 kr)"

1 Ängelholms Filatelistförenings höstauktion måndagen den 17 november Plats: Godtemplargården S. Kyrkogatan Ängelholm Parkering: P-plats Vakteln mellan Åvalla och Godtemplargården. Fri parkering efter Kvällens hålltider: Visning av auktionsobjekten Närvarolotteri Auktionen startar! Kaffeservering efter auktionen (20 kr) M=Michel F=Facit Objekt nr Katalog nr Beskrivning utropspris Ant. 1 FDC Sverige 16 st FDC med vinjett, F=217:- 5,00 kr 2 FDC Sverige F G VI 70 år, F=25:- 2,00 kr 3 FDC Sverige, F VM I ishockey ( Rek P F A) 2,00 kr 4 FDC Sverige, F 563, , F=20:- 2,00 kr 5 FDC Sverige, F 502 Röda Korsidén 100 år. 25:- 2,00 kr 6 FDC Sverige, F Sv. Järnvägar 100 år (Rek P.F.F.S.) F=30:- 2,00 kr 7 FDC Sverige, F UPU 75 år F=20:- 2,00 kr 8 F Sverige, Riksdagen 500 år, 3 st 4-sid tandade postfriska ex, välcentrerade F=240:- 20,00 kr F240,241 Sverige, Riksdagen 500 år, 3 st postfriska märken. F=305:- 9,243 F330BB, 10 Sverige, Skansen, postfriskt BB-par 10 öre violett + 60 öre rödlila postfr. F=290: Samling England, glest besatt album med egen montering, stämplat. Kolla!! Billigt? 12 Samling Finland i Facitalbum med förtryckta blad, många vapentyp o lejon allt stämplat, lågt utrop. 35,00 kr 13 F 375 Sverige, postfriskt 90 öre ljusblå E G Geijer, välcentrerat. F=50:- 5,00 kr 14 F 367 Sverige, postfriskt 90 öre ljusblå Lunds domkyrka 100 år. F=110:- 10,00 kr 15 F152 Agrg Sverige, postfriskt 20 öre blå 2-sid. Gustaf II Adolf F=70:- 7,00 kr 16 Tj 26 Sverige, stämplat ex 10 på 24 öre gul påtryck på tjänstemärken. Medelgod centrering. F=220:- 60,00 kr 17 F 352 Sverige, postfriskt 60 öre rödviolett sjökartan 300 år. F= 90:- 10,00 kr 18 F Sverige, FDC Stockholmia 55, kompl serie(5), F=200:- 20,00 kr 19 F Sverige, FDC Svenska Frimärket 100 år. F=150:- 15,00 kr 20 Sverige, mapp med 5 st Stockholmia Block med SPECIMEN-påtryck 21 F Sverige, 24 st rabattmärken "bästa sorten" högt frakeringsvärde!! 150,00 kr 22 Parti Sverige, litet insticksalbum med postfr. märken, många 5-strip, mycket lågvalörer. Nom=285:- 23 FDC Sverige, 38 st FDC från 60-talet, några med vinjett. 40,00 kr 24 Parti Sverige, 10 st Visirblad med postfriska märken mest 5-strip, nominal=110 kr 50,00 kr 25 Parti Sverige, 16-sid. Insticksalbum med postfr. 5-strip. Nominal=620 kr (nästan nytt album) 2 26 Parti Sverige, 16-sid. Insticksalbum med postfr. 5-strip. Nominal=700 kr. 300,00 kr 27 Samling Sverige postfriskt i grönt Leuchtturm-album. Nominal c:a 550: Parti Sverige, 16-sid. Rött insticksalbum med postfr. 5-strip. Nom. c:a 670:- kr (nästan nytt album) 300,00 kr 29 Samling Sverige mest postfriskt i blått Leuchtturm-album. Nominal c:a 550:- 220,00 kr 30 Samling Sverige, dublettsamling i gammalt album, egen montering, Nom c:a kr, blandad kvalité. 50,00 kr 31 Mapp Svenska specialfrimärken 1989 i mapp från PFA. Nominal= 81,20 40,00 kr 32 Mapp Sverige, som ovan 40,00 kr 33 Mapp Sverige, som ovan 40,00 kr 34 Mapp Svenska specialfrimärken 1990 i mapp från PFA. Nominal= 244:- 35 Mapp Sverige, som ovan 36 Mapp Sverige, som ovan 37 Mapp Svenska specialfrimärken 1991 i mapp från PFA. Nominal= 132:- 50,00 kr 38 Mapp Sverige, som ovan 50,00 kr 39 Mapp Sverige, som ovan 50,00 kr 40 Årssats Sverige årssats 1989 nom c:a 190:- 80,00 kr 41 Årssats Sverige, häftesårssats 1991, nom =269: Årssats Sverige årssats 1991 nom c:a 230:- 110,00 kr 43 Årssats Sverige årssats 1997 nom c:a 400:- 180,00 kr 44 Årssats Sverige, häftesårssats 1997, nom c: 800:- 350,00 kr 45 Årssats Sverige, häftesårssats 1989, nom c: a 233:- 46 F Sverige, liten plastask med postfriska märken, lösa märken o strip nominal c:a kr. Bl.a. 25 st. á 30: st. á 20:-. + många fler högvalörer. 700,00 kr 47 H367,373 Sverige, 2 st stämplade häften Palme stämpl första dagen o Nobelpristagare-Fred ,00 kr

2 48 FDC Sverige, 322 st FDC i 5 st. SAFE-pärmar, c:a (nästan nya pärmar+ plastfickor), Lågt utrop!! (pärmar och plastfickor värda mer än utropspriset!!!!). 50,00 kr 49 F Sverige, stor kartong med tusentals tvättade/stämplade märken, mest modernt,stämpelfynd?? 50 F354BB Sverige, postfriskt BB-par Svenska Flottan 20 öre röd F=100:- 10,00 kr 51 F 410 Sverige, postfriskt 30 öre röd GV typ1 F=120:- 15,00 kr 52 F Sverige, postfriskt 4-block rabattmärken "bästa sorten" frankeringsvärde=112:- 24,00 kr 53 F 57 Sverige, stämplat ex OII 25 öre orange, stämplat MULTRÅ , Y-län 20,00 kr 54 F328 B Sverige, stämplat ex 15 öre brun Bibeln, lite sidvänd KÄVLINGE ,00 kr 55 F 410 Sverige, stämplat ex ringtyp m blått posthorn, KARLSTAD E M F=200:- 20,00 kr 56 F 152 cx Sverige, Gustaf II Adolf 20 öre blå, oläslig stämpel, F=300:- 57 F 318 B Sverige, postfriskt 5 öre grön P H Ling F=250:- OBS!!! Veck i ovankanten!!! 5,00 kr 58 F 269BC Sverige, postfriskt BC-par GV profil höger, breda marginaler, F=1.100: F 269CB Sverige, postfriskt CB-par GV profil höger, breda marginaler, F=1.100: F 342 BB Sverige, postfriskt BB-par C W Scheele 5 öre grön, F=60:- 10,00 kr 61 F357 Sverige, postfriskt 90 öre grå Svenska Flottan. F=150:- 20,00 kr 62 Samling Danmark, stämplad samling i 2 st gröna Stender-album c:a 1200 märken snyggt monterade, tilltalande samling. 63 Danmark, dubblettsamling, c:a 400 st stämplade märken, lågt utrop!! 64 motiv Hela världen, c:a 150 märken med fågelmotiv på 3 st visirblad. 65 motiv Hela världen, c:a 100 märken med segelskepp på 4 st visirblad. Blandat stämpl/postfr. 66 F19L Finland, vapentyp stämplat, tandn. 12½ x 12½. F=450:- 50,00 kr 67 F Finland, stämplad serie Röda Kors. Örlogsskepp. F=130:- 20,00 kr 68 F Finland, stämplad serie(4) Röda Kors Talmän fyra stånden. F=120:- 20,00 kr 69 F Finland, stämplad serie Antituberkulos. Blommor. F=60:- 10,00 kr 70 Samling Motivsamling, vattendjur, snäckor i 32 sidigt insticksalbum, över 600 märken, stämpl/postfr 200,00 kr 71 Samling Motivsamling,fjärilar i 16 sidigt insticksalbum,c:a 380 märken, stämpl/postfr 72 Samling Cuba, samling i Visir-pärm, 42 sidor. Mycket motiv, stämpl/postfr 120,00 kr 73 Samling USA, samling i gaffelpärm, 44 sidor.mest stämplat.katalog c:a 600 euro enl. inlämnaren. 150,00 kr 74 Samling Sverige, litet rött album med kortbrev o brevkort, en del bra och snygga stämplar. Kolla!! 50,00 kr 75 Samling Sverige, fotoalbum med C.a 48 st små brev o frankokuvrt, många snygga stämplar. 76 klipp Sverige, kartong med säkert över tusen klipp. Massor av snygga stämplar. Förmodligen lågt utrop. 150,00 kr 77 Samling Sverige, kartong med minnesfoldrar. Lågt utrop!! 78 Samling Sverige, postfrisk samling, med några enstaka luckor, i rött Leuchtturm-album. Högt katalogvärde ,00 kr 79 tillbehör Sverige, tomt rött Lindner-album med delvis förtryckta blad, som nytt. 80 album Sverige, litet album med inrikes adresskort, brev och tomma plastfickor. Billigt!! 81 samling Sverige, röd gaffelpärm, A4, med c:a 120 FDC Från 1930 till c:a 1975, intressant post, billigt!! 50,00 kr 82 tillbehör Liten blå pärm, tom, med 50 st plastfickor för brev. 10,00 kr 83 tillbehör Grön fotopärm med plastfickor för vykort/brev. Tom. 10,00 kr 84 parti Liten pappask med klipp BRD, o svenska äldre brev o kort. 50,00 kr 85 Samling Sverige,blått insticksalbum,( 8 blad=16 sid).enbart stämplade block. Tål att kollas. 50,00 kr 86 Samling Sverige, stämplad dubblettsamling från Facit nr 9-397, många bra märken och högt katalogvärde. Monterat på svarta Visirblad i grön ringpärm. Bör kollas!! 150,00 kr 87 Samling Sverige, stämplad dubblettsamling från Facit nr ,några bra märken och en del snygga stämplar. Monterat på svarta Visirblad i grön ringpärm. 88 Samling Sverige, stämplad dubblettsamling från Facit nr ,många snygga stämplar. Monterat på svarta Visirblad i grön ringpärm. 89 Samling Sverige, stämplad dubblettsamling från Facit nr , många snygga stämplar. Monterat på svarta Visirblad i grön ringpärm. 80,00 kr 90 fyndask HV, liten pappask med blandat innehåll, brev+ märken. 10,00 kr 91 Häften Sverige, 159 st postfriska häften från nom.c:a 5140:-, många cyl. Kn r+ ryggtr ,00 kr 92 Häften Sverige, dubblettsamling postfr. Häften mest från 1970/1980-talet, nom. C:a 3.100:-, inkl. 2 häften Flygande svanar + 1 häfte Jaktfalk Samling 94 Samling 95 Samling Europa,stämplad dubblettsamling i brunt album, c:a märken från bl.a. Norge, Ungern, Österrike, Schweiz, Frankrike, Holland och Tjeckoslovakien. Snyggt monterat på svarta visirblad. Album o blad i gott skick!! Lågt utrop. Grenada, Bhutan, m.fl. länder.tilltalande samling med anledning av 100-års jubiléet av Chagall. Monterat på förtryckta blad i svart album. Dekorativ postfrisk samling. Bör kollas!! Sverige, postfriskt och stämplat i rött album, mest 5-strip,. Orderstämplade 5-strip med snygga stämplar. Stämplat ej räknat. Nom. över 650:- 150,00 kr 70,00 kr 300,00 kr 96 Samling Hela Världen+ USA. Över 1300 märken i brunt album monterat på visirblad. Tål att kollas. 80,00 kr 97 Samling Hela Världen, märken från över 25 länder monterat på svarta visirblad i blått album, över 1000 märken. Merparten stämplade. 98 Samling BRD/DDR, Polen, Finland, Danmark mest stämplat på visirblad i rött album.c.a 1800 märken.

3 99 Samling Sverige, dubblettsamling i ca 1000 pergamynkuvert stämplat o lite postfriskt. Katalogvärde omöjligt att uppskatta men säkert mycket högt. Allt packat i liten kartong. 200,00 kr 100 Samling Sverige, dubblettsamling i kartong med pergamynkuvert stämplat/postfr. Från Facit , bl.a. 3 st postfr. Jaktfalk. Även postfr. Rabattmärken. Nom. Över 400:- 220,00 kr 101 Årssats Sverige,frimärksårssatser , nominal c:a 2.700: ,00 kr 102 Årssats Sverige,frimärksårssatser , nominal c:a 2.900: ,00 kr 103 Årssats Sverige, häftesårssatser , nominal c:a 2.100: ,00 kr 104 Årssats Sverige, häftesårssatser , nominal c:a 3.600: ,00 kr 105 Samling Åland, postfrisk samling i brunt SAFE dual-album, katalog c:a 4.100:-. Mycket tilltalande samling till lågt utropspris. 106 Samling Sverige, postfrisk samling med några få undantag, i brunt SAFE dual-album Katalog c:a kr. Finns i stort sätt samtliga BC och CB-par postfriska samt facit nr 3, 6 skill b:co 1968 års eftertryck (enl. Helena Obermüller Wilén) + otandat marginalex. OII 5 öre grön F 52v1 Obs veck!! + mycket annat. Mycket prisvärd samling. Bör besiktigas!! 5 000,00 kr 107 Samling Sverige, postfrisk komplett samling i brunt SAFE dual-album, katalog över 5.800:- 600,00 kr 108 Samling Sverige, komplett postfrisk samling i brunt SAFE dual-album. Katalog, c:a 9.700:- 950,00 kr 109 Samling Sverige, komplett postfrisk samling i brunt SAFE dual-album. Katalog, över :. Många brev- och rabattmärken. Högt frankeringsvärde ,00 kr 110 Brev Sverige, brevbunt c:a 75 st från talet. Stämpelfynd?? 15,00 kr 111 Brev Sverige, brevbunt c:a 150 st från talet. Stämpelfynd?? 112 Brev Sverige, c:a 100 st påsk-och julhälsningar, lilla formatet. En trevlig post med många stämplar. 50,00 kr 113 F Sverige. Klubbens cirkulationsporto, alla märken stämplade ÄNGELHOLM (många Lyx) 75,00 kr 114 ss Sverige,souvenirark Små lammungar, stämplat ÅSTORP F=150:- 20,00 kr 115 ss Sverige, souvenirark Vasaloppet, stämplat ÅSTORP F=150:- 20,00 kr 116 Brev Sverige, 15 st brev med frankering 10 öre röd Oscar II 117 Brev Sverige, liten kartong med c:a 200 brev i blandad kvalité. Stämpelfynd?? 118 F 115 Danmark, 4-block facit nr 115, 3 x F x F 115 v1, variant sammanhängande MA i DANMARK märket har fastsättare. Övriga 3 = postfriska Katalog = 300:- 119 F 239 Danmark, 4-block av Facit nr:239, 2 ex postfriska, 2 ex med fastsättare F=110:- 10,00 kr 120 vykort Ängelholm, 2 vykort med motiv från stadsparken, postg. 35,00 kr 121 vykort Ängelholm, 2 vykort med motiv: pyttebron o kyrkan, postg. Ett kort plundrat. 122 vykort 10 st vykort med svenska motiv, 9 st postg. Ett par snygga stämplar. 40,00 kr 123 foton Luleå, dekorativ mapp med gamla fotomotiv fr Luleå. 124 vykort Vatikanen, mapp med 15 st vykort från Sixtinska kapellet, motiv fresker av Michelangelo. 10,00 kr 125 klipp Sverige, 10 st skånestämplar på klipp, L-län 15,00 kr 126 F-54,55,58 Sverige, 4 st ortstämplar på Oscar II L-län. Barkåkra, Bjerlöf, Bjernum kt, Brantevik. 127 Brev Sverige, 60 st brev i olika format, en del snygga stämplar, många från Örebro. Billigt!!! 10,00 kr 128 F Sverige Gustav V massvara på 5, 10, 15, o 20 öre. Kan finnas någon snygg stämpel. 5,00 kr 129 Fyndlåda Kilovarakartong med massor av frimärken+lite annat, mycket Sverige. Kolla!! 50,00 kr 130 samling Norden, Norge, Danmark, Island, Finland från c:a Stämplat/postfriskt och allt monterat med fastsättare i gammalt slitet/trasigt album. Högt katalogvärde totalt omkr :-. Blandad kvalité. Bör besiktigas!! Lågt utrop!! 131 Sverige, grön pärm med nominalvara märken och häften i småvalörer, nom c:a 400:- 132 Sverige, gammalt insticksalbum med tvättade märken, massvara som ser ut att komma från tvättad kilovara.blandad kvalité. Stämpelfynd?? Lågt utrop!! 133 Samling Sverigesamling i två gamla album, glest besatt o blandad kvalité. 50,00 kr 134 Samling Sverige och hela världen i 2 st. små äldre album, stämplat, glest besatt. 50,00 kr 135 Samling Norden, 2 st.album o 2 st. insticksböcker, Mest stämplat. Blandad kvalité någon bra stämpel. 136 vykort Sverige, 39 st Jul-Påsk-och gratulationskort, blandad kvalité, någon snygg stämpel. 137 vykort 17 st utländska vy-och gratulationskort, tidigt 1900-tal. 15,00 kr 138 vykort 30 st svenska vykort mest äldre, några bra. Många stämplade Halmstad o Harplinge 50,00 kr 139 Brev Sverige liten post gamla brev, blandad kvalité. Bra stämplar?? 15,00 kr 140 Brev Sverige, litet brev 12x8 cm frank. Lilla Riksv. Stämplat TORNA-HÄLLEST: , Nst 33. Ett snyggt litet brev. 141 vykort Sverige, motiv "Vid Mellby Havsbad" stämplat MELLBYSTRAND x öre GV i medalj. 20,00 kr 142 vykort Sverige, motiv LIA järnväg vid vatten stämplat LIA frank. GV i medalj 5 öre grön 15,00 kr 143 vykort Gratulationskort stämplat SILFÅKRA Nst 33 M-län frank. GV i medalj 10 öre röd. 144 Brev Sverige, litet brev 12x8 cm frank. Lilla Riksv. Stämpl. ÖSTERVÄRN Nst vykort Oskarström Järnvägsstationen, (folk o tågsätt) frank.oii 5 öre grön stämplat PKXP No 61A , liten skada på framsidan. 45,00 kr 146 vykort Torna Hällestads station. Motiv: folk, lok o vagnar, stämplat TORNA-HÄLLEST: , frankering GV i medalj. 5 öre grön. Nst 33. Litet veck över kortet på baksidan i övrigt ett snyggt vykort från en svår ort. 147 julkort Julkort med lite udda motiv av Jenny Nyström stämpl ( Axel Eliassons Förlag) 20,00 kr

4 148 Fyndlåda Skokartong med blandat innehåll. Klipp, lösa märken m.m. 149 Klipp Stort brunt kuvert med svenska klipp, Massor med stämplar, ej genomgånget. 75,00 kr 150 H365,366 Sverige, 2 st stämplade häften Fåglar vid vatten + Posten 350 år, stämplade första dagen 65,00 kr 151 H 357,373 Sverige, 2 st stämplade häften. Levande natur och Nobelpristagare-Fred 65,00 kr 152 Bl13,H469 Sverige, Slanias 1000:e frim. och Carl XVI GUSTAF 50 år, Allt postfriskt nom=100:-f=500:- 75,00 kr 153 F Sverige, 8 st. postfriska 5-strip, nom=163:- 70,00 kr 154 Häften Sverige 10 st. stämplade häften Facit H417,430,431,432,433,434,436,437,438, o 441. alla stämplade LIDHULT 155 Häften Sverige, 10 s.t stämplade häften Facit H417,430,431,432,433,334,436,437,4,3 och 441 alla stämplade LIDHULT 156 vykort Hela världen, arkivlåda med c:a 1000 st vykort, Mest nyare. Något för motivsamlaren??? 150,00 kr 157 julkort Sverige, 10 st julkort/brev alla stämplade ESLÖV på talet, hand-och maskinstämplar 5,00 kr 158 vykort Sverige, 23 st. nyare vykort, många med norrlandsmotiv. Lågt utrop. 10,00 kr 159 Samling Franska kolonier, litet insticksalbum med c:a 120 märken postfriskt/stämplat.lågt utrop!! 5,00 kr 160 stämplar Sverige, litet insticksalbum med ett par hundra nyare svenska klipp. Många snygga stämplar. Kolla utropspriset, kan det bli billigare?? 10,00 kr 161 motiv Hela världen, c:a 275 motivmärken, fotboll, fartyg, fordon, blommor,m.m. 10,00 kr 162 Norge, plastfickor med 74 nyare stämplade märken, tvättade och klipp, blandad kvalité. 50,00 kr 163 Danmark, plastfickor med 62 stämplade märken, tvättade och på klipp. 40,00 kr 164 samling Danmark, stämplad samling i Facit-album,monterat i klämfickor c:a 630 märken, Katalog enl. inlämnaren över kr, allt under 10:- ej räknat. Lågt utrop för en tilltalande samling. Tål att besiktigas!! 165 tillbehör Postens filatelicirkulär, , i 2 oranga pärmar 20,00 kr 166 stämplar Sverige, ett par hundra frankerade trycksaker talet, stämplar från Nordv.Skåne. 10,00 kr 167 massvara Sverige, plastask med tvättad massvara och 100:a buntar, mest nyare märken. Billigt!! 168 klipp Liten papperskasse med c:a 1 kg, klipp, ser ut att vara enbart Sverige. Stämpelfynd?? 20,00 kr 169 F 337C Sverige, postfriskt 20 kr Flygande Svanar 4-sid. God centrering. F=1.200 kr. 170 F 65 Sverige, Posthuset 5 kr blå, postfriskt med fastsättere, mycket vackert ex. F= kr 600,00 kr 171 klipp Sverige, 1,3 kg klipp ( ) i plastpåse. Tättklippt och massor med stämplar. 172 julkort Sverige, skokartong med flera hundra fyr-sidiga julkort, alla olika. Dock ej frankerade. 173 gratulationskort Sverige, 8 st vackra kort med blommotiv. Ett par snygga stämplar bl.a. HALLARYD o BILLEBERGA på OII 5 öre grön 174 stämplar Sverige, 150 st olika frankostämpelklipp, typ II,III,IV (enl. inlämnaren). Många trevliga motiv. 35,00 kr 175 kort F.N. Ett hundratal frankerade s.k. blå, vita o gröna kort. Mycket dekorativa post. 50,00 kr 176 FDC F:N: Ett 60-tal FDC med vinjett. Mest från Genève o Wien. Lågt utrop. 177 samling Hela Världen, 2 st. kontorspärmar med över 200 brev. En guldgruva för motivsamlaren. 300,00 kr 178 samling United Nations. Komplett samling i 7 st blå specialalbum med N.Y. WIEN och GENEVE. Alla i singel+4-block. Alla block även Bl.1 samt helsaker och off. souvenirkort. Allt monterat på am. Withe Ace blad med text på baksidan. Jättehögt katl.värde. Lågt utrop för en 2 000,00 kr kvalitetssamling. Besiktiga!! 179 samling Hela Världen, äldre Schaubeckalbum. Finns en del bättre märken t.ex. USA stämpl. Mi 43 = 22 Euro, Mi = 48 Euro. 180 Facit Schleswig 1 kr, 2 kr, 5 kr och 10 kr med påtryck 1 ZONE postfriska. Katalog 530:- 50,00 kr Hela världen, gaffelpärm, stämplat och ostämplat, monterat m fastsättare. Övervägande flygpost. 181 samling Högt katalogvärde c:a Euro. 182 Mi Bl. nr 1 Japan, block nr 1 ostämplat med fastsättare.( Katalog för postfr block DM 3.500). De enskilda märkena i blocket är M= och värderas till DM 270. Totalt c:a kr. Plus 2 st andra Japanmärken stämplade ,00 kr 183 sedlar Sverige, 5 kr-sedel 1947, vikt. 10,00 kr 184 sedlar Sverige, 5 kr-sedel 1956, ovikt. 10,00 kr 185 sedlar Sverige, 5 kr-sedel 1969, ovikt 10,00 kr 186 sedlar Sverige, 10 kr-sedel 1944, vikt 15,00 kr 187 sedlar Sverige, 10 kr-sedel 1966, ovikt, stjärnmärkt. 15,00 kr 188 FDC Sverige, svenska frimärket 100 år. F=150:- 20,00 kr 189 FDC Sverige, Stockholmia 55 F= 200:- 20,00 kr 190 Häften Sverige, 19 st stämplade häften från 1985,86,91,92 o 93. Högt katalogvärde. 40,00 kr 191 Häften Sverige, 19 st stämplade häften från 1985,86, st stämplade Hbg första dagen. 40,00 kr 192 nominalvara Sverige, postfriska märken, nominal = kr. 800,00 kr 193 nominalvara Sverige, som ovan 800,00 kr 194 nominalvara Sverige, postfriska märken, nominal= kr 195 Sverige, 10 st stämplade häften bl.a. H424 (2st) o H438, samt massor av stämplade märken. 40,00 kr 196 Sverige, som ovan 40,00 kr 197 Sverige, c:a 70 stämplade märken+ en del block. Skaplig kollektion. Mycket prisvärd!! 20,00 kr 198 Som ovan 20,00 kr

5 199 Som ovan 20,00 kr 200 Som ovan 20,00 kr 201 Som ovan 20,00 kr 202 Som ovan 20,00 kr 203 klipp Sverige, liten plåtask med nyare klipp, mest högvalörer. 40,00 kr 204 klipp Sverige, stor kartong med flera kilo klipp. 50,00 kr 205 fyndlåda Div. länder, stor svart kartong med blandat innehåll, brev, vykort m.m. Fyndchanser?? 20,00 kr 206 Sverige, gammalt instickalbum med dubletter, mest massvara o blandad kvalité. 20,00 kr 207 klipp IKEA-kasse med ett par kilo klipp. Stämpelfynd??? Lågt utrop. 20,00 kr 208 sedlar Div. länder, 10 olika sedlar, ovikta. 40,00 kr 209 F 73,74 Sverige, Lilla Riksvapnet 2 st.postfriska 100-ark. Inkl. 1 ex. Facit 74 v2 20,00 kr 210 tillbehör 2 st. begagnade insticksalbum 16-sidiga, 1 st. brunt svarta sidor, 1 st blått vita sidor 20,00 kr 211 tillbehör Röd/brunt insticksalbum med 60 svarta sidor. Som nytt. 50,00 kr 212 tillbehör Svart insticksalbum med 60 svarta sidor. Som nytt. 50,00 kr 213 tillbehör Svart Princess insticksalbum med 48 svarta sidor. Mycket fräscht!! 40,00 kr 214 tillbehör Grönt insticksalbum med 32 vita sidor. Som nytt. Billigt!! 215 tillbehör Svart ringpärm, SAFE, med 38 st svarta Visirblad. Mest med 6 fickor. 40,00 kr 216 tillbehör Blått Sverigealbum, ringpärm med 50 st vita Visirblad, blandat antal fickor. 50,00 kr 217 tillbehör Svart Visirpärm med 50 vita Visirblad med blandat antal fickor. 50,00 kr 218 tillbehör Blå Visirpärm med 30 svarta Visirblad, blandat antal fickor. Bättre begagnad. 219 tillbehör Grön Visirpärm med 50 svarta Visirbld med blandat antal fickor. Mycket fräscht. 50,00 kr 220 tillbehör Gröm Visirpärm med 35 vita Visirblad. Mest 3 fickor/blad. Bättre begagnat. 40,00 kr 221 tillbehör Sverige, ett rött o ett blått Verbisalbum m förtryckta blad och fickor, (Tomma) 50,00 kr 222 tillbehör Sverige, tre röda Verbisalbum med förtryckta blad och fickor, c:a (Tomma) 75,00 kr 223 tillbehör Blå Visirpärm med 43 svarta Visirblad, blandat antal fickor. Bättre begagnat. 50,00 kr 224 F H313 Sverige, Rabattfrimärken nr: I postfriska, frankeringsvärde 280:- 65,00 kr 225 F , Sverige, 14 st. rabattfrimärken. Frankeringsvärde 392:- 40,00 kr 226 Sverige, liten post postfriska märken, nominal =453:- 120,00 kr Fasta höjningar 1-50 kr 2 kr, kr över 100 kr 10 Kr, över 500 kr 25 kr. över 1000 kr 50 kr. Ingen provision! Du betalar klubbat pris! Högstbjudande erhåller objektet till ett pris av näst högsta bud plus en fast höjning. Vid endast en budgivare gäller utropspriset. Osålda objekt säljes för utropspriset efter auktionen. Kontant betalning. Tidigare köpare mot faktura. PS. Om du inte har möjlighet att komma på auktionsdagen kan du sända bindande bud till Sonne Persson, Knutstorpsgatan 35, Åstorp eller e-post Sista dag för bud: med post fredagen den 14 nov. och e-post lördagen 15 nov. Jag bevakar ditt/dina bud! Skannad kopia av objekten på begäran. e-post: Budgivarens namn: Namnteckning: Adress: Postadress: Tel: e-post: Betalning till Ängelholms Filatelistförenings plusgiro Obj. Nr. Beskrivning Mitt bud Objekt önskas sänt i ( ) vanligt brev, ( ) rek högst 2 kg, eller ( ) avhämtas hos Jan Fält, Ålagränd 15, Ängelholm OBS! Fyndlådor, större samlingar etc. skickas med Schenker AB. OBS! Köparen betalar frakten. Sändes direkt till köparen när köpet är betalt.

BJöRN JARLVIK HÄFTESPARTIER RULLPARTIER POSTFRISKA SERIER

Resultatlista. Land Beskrivning Värde Utrop Slutbud

SVENSKA FDC SÄLLSKAPET

19.00 Auktionen startar! Kaffeservering efter auktionen (20 kr) Auktion nr: 29 Ängelholms filatelistförenings höstauktion måndagen 7 november 2016. Plats: Godtemplargården S. Kyrkogatan 9 262 32 Ängelholm Parkering: P-plats Vakteln mellan Åvalla och Godtemplargården.

Portoguide Priser och tjänster för brev och paket

Portoguide Priser och tjänster för brev och paket Portoguide Priser och tjänster för brev och paket Gäller från 1 januari 2016 Var hittar jag närmaste brevlåda? Här. Skicka Riktiga Vykort Vykort skickade från din smartphone eller dator före kl 16:00 en

INLÄMNING pågår just NU till nästa AUKTION

INLÄMNING pågår just NU till nästa AUKTION Söndagen den 20 maj, kl. 09:30 Övriga nordiska länder / Other Nordic countries Danmark förfilateli / Denmark Prephilately 2292K Tjänste, sänt till Heide utan frimärke, sidostämplat med den sällsynta ramstämpeln

Nordhallands Filatelistförening Auktionslista nr 20 söndagen den 20 mars 2016

BÄLTESPÄNNARAUKTION Lördag 14 mars 2015 kl 15.00 VÄRNAMO

BÄLTESPÄNNARAUKTION Lördag 14 mars 2015 kl 15.00 VÄRNAMO 18 BÄLTESPÄNNARAUKTION Lördag 14 mars 2015 kl 15.00 VÄRNAMO I samband med Värnamo Filatelistförenings frimärksutställning i Värnamo 13-15 mars 2015, håller Samlarföreningen Bältespännarna en specialauktion

45 ( 38 ) 2:- Utan vm, 1911 66 ( 55 ) 27:- 65:- 67 ( 56 ) 390:- 17:-

45 ( 38 ) 2:- Utan vm, 1911 66 ( 55 ) 27:- 65:- 67 ( 56 ) 390:- 17:- Vapentyp, Skilling, 1855 1 ( 1 ) *) 2 ( 2 ) 475:- 3-5 ( 3-5 ) *) Lokalfrimärken, 1856, 1862 6, 13 ( 6,13 ) *) Vapentyp, öre-val, 1858 7 ( 7 ) 95:- 8 ( 8 ) 1100:- 9 ( 9 ) 9:- 9 ultram ( 9e ) 60:- 10 ( 10

45 ( 38 )1150:- 1:- Utan vm, 1911 66 ( 55 ) 230:- 65:- 67 ( 56 ) 350:- 15:-

45 ( 38 )1150:- 1:- Utan vm, 1911 66 ( 55 ) 230:- 65:- 67 ( 56 ) 350:- 15:- Vapentyp, Skilling, 1855 1 ( 1 ) *) 2 ( 2 ) 400:- 3-5 ( 3-5 ) *) Lokalfrimärken, 1856, 1862 6, 13 ( 6,13 ) *) Vapentyp, öre-val, 1858 7 ( 7 ) 95:- 8 ( 8 ) 1300:- 9 ( 9 ) 7:- 9 ultram ( 9e ) 60:- 10 ( 10

Objekt Beskrivning Utropsnr

Ärkebiskop Gunnar Hultgrens arkiv för rikskyrkliga uppgifter

Ärkebiskop Gunnar Hultgrens arkiv för rikskyrkliga uppgifter C020/ ark0045.01 2015-11-25 Historik Historik för Gunnar Hultgren var ärkebiskop mellan 1958 och 1967. Han var en mycket systematisk person och ordnade efter eget huvud sina egna och andra ärkebiskopars

Storauktions information

Storauktions information Storauktions information Auktionen startar ca kl. 11.00. Inlämning av auktionsgods sker mellan kl. 09.00 och 10.30. I år tar vi även emot föranmält gods. Har man mer än 10st poster ska man föranmäla, detta

Namnskyltar Yrkesbroscher Pennfickor Systerur Nyckelhållare Skolringar. Välkomna in i webbutiken www.everand.se

Namnskyltar Yrkesbroscher Pennfickor Systerur Nyckelhållare Skolringar. Välkomna in i webbutiken www.everand.se Namnskyltar Yrkesbroscher Pennfickor Systerur Nyckelhållare Skolringar Välkomna in i webbutiken www.everand.se Namnskyltar Hos oss finner ni ett stort utbud av namnskyltar och yrkesbroscher mm. Välj material.

FRIMÄRKEN BREV VYKORT MYNT

FRIMÄRKEN BREV VYKORT MYNT FRIMÄRKEN BREV VYKORT MYNT Offentlig Auktion # 101 #28 Frimärksauktioner i Göteborg AB Lördagen den 21 november 2015 2015 klockan kl. 12:30 12.30 Partille Kulturum Välkommen till Auktion hos oss den 16

Inspiration med vårens färger!

Inspiration med vårens färger! SC-0029 ewww.creativeclub.s Vårkänsla! Snön har smält och vårsolen tittar fram - det är dags att släppa in ett fint vårtema i ditt scrapalbum! Med härliga färger som får oss att tänka på himmel, gräs,

a c c e s s o r i e s www.slipsar.se 2012

a c c e s s o r i e s www.slipsar.se 2012 accessories 2012 Fredrikssons är en av marknadens ledande leverantörer av slipsar, scarfs, halsdukar, bälten och plånböcker. Här presenteras årets kollektion av det senaste inom accessoarer. Ni kan även

Trollhättans Filatelistförenings Höstauktion 28 November 2015

Copyright 2014 Gratisfilen FridaHusdjur.pdf tillåtet och önskvärt FridaHusdjur.pdf ska Bli medlem i Sveriges Frimärksungdom www.sfu.

Copyright 2014 Gratisfilen FridaHusdjur.pdf tillåtet och önskvärt FridaHusdjur.pdf ska Bli medlem i Sveriges Frimärksungdom www.sfu. Copyright 2014. Gratisfilen FridaHusdjur.pdf är upphovsrättsskyddad enligt svensk och internationell lag. Inom detta upphovsrättsskydd är det tillåtet och önskvärt att hela filen sprids till alla som kan

a c c e s s o r i e s 2013-2014

a c c e s s o r i e s 2013-2014 accessories 2013-2014 Fredrikssons är en av marknadens ledande leverantörer av slipsar, scarfs, halsdukar, bälten och plånböcker. Här presenteras årets kollektion av det senaste inom accessoarer. Ni kan

VÄLKOMMEN DEN 23 APRIL TILL SVENSKT TENNS AUKTION AV UTSTÄLLNINGSMÖBLER

VÄLKOMMEN DEN 23 APRIL TILL SVENSKT TENNS AUKTION AV UTSTÄLLNINGSMÖBLER VÄLKOMMEN DEN 23 APRIL TILL SVENSKT TENNS AUKTION AV UTSTÄLLNINGSMÖBLER VISNING 17-22 april på Svenskt Tenn, Strandvägen 5. Måndag Fredag kl. 10.00 19.00 Lördag kl. 10.00 16.00 Söndag kl. 12.00-16.00 AUKTION