Download "Sida 1. Nordhallands Filatelistförening Auktionslista nr 16 söndagen den 27 april 2014"

1 Sida 1 Nordhallands Filatelistförening Auktionslista nr 16 söndagen den 27 april F 7* Vapentyp II F 7a1* Vapentyp II. Intyg Sjöman F 13a* Provisoriskt frimärke. Prövningsbevis Per Sjöman F 14Ac* Liggande lejon. Intyg HOW F 14b* Liggande lejon F 19f** Ringtyp t14. Intyg HOW F 44** Ringtyp bp F 70 4-block**. Lilla Riksvapnet, vm krona. Kat.v 240: F 97** + F 98** Påtryck på Gustav V. Kat.v 40: F 155bz** Gustav Vasa F 206* Världspostkongressen F 208* Världspostkongressen F 210* Världspostkongressen F 218** bra centrering och tänder, kat.v 600: F 221* Världspostföreningen F 223* Världspostföreningen F ** Gustav V 70 år. Komplett sats. Kat.v 230: F 233a* Stockholms Slott I. Kat.v 750: F 234A Lützen, 235A, 236 & 237 Postfriska (gummit krackelerat). Kat.värde 645 kr F * Riksdagen 500 år. Kompl ser (9). Spår av fastsättare. Kat.v 350: F 243 & F 244 Riksdagen 25 öre blå** & 35 öre rödlila**(krackelerat gummi). Kat.värde 140 resp. 250 kr F 258** Bromma. Kat.v 90: F 261CB** Nya Sverige-minnet. Kat.v 275: F ** serie Gustav V 80 år (258 fasts.spår) Kat.värde 3150 kr F 269C** Gustav V profil höger, typ I F 269CB** Gustav V profil höger, typ I. Kat.v 1100: F 321C** Kungliga Vetenskapsakademien 200 år F 321BC** Kungliga Vetenskapsakademien 200 år. Kat.v 1700: F ** Sergel. Sats kompl (4). Kat.v 700: F 326BB** Sergel. Kat.v 250: F ** Bibeln. Sats kompl (4). Kat.v 465: F ** Skansen. Sats kompl (4). Kat.v 370: F ** Sancta Birgitta. Sats kompl (4). Kat.v 600: F 337C** Svanar. Kat.v 1200: F ** Scheele. Sats kompl (4). Kat.v 210: F ** Gustav V 85 år. Sats kompl (5). Kat.v 300: F 344B Gustav V 85 år. 2-par skurna nedtill. V märke med fastsättarspår, H**. Kat.v 150: F 342 BB** C.W.Scheele. Postfriskt par. Kat. värde 60 kr F 351BB* Sv Sjökarta + F 382BB* Gustav V 90 år F Stockholmia 55. Kat.värde 180 kr. Postfriskt/ostämplat med krackelerat gummi F 471BL** Stockholmia 55. Kat.v F 473BL** Stockholmia 55. Kat.v 180: F 475BL** Stockholmia 55. Kat.v 180: F 526Bpl**. Kungl Biblioteket. Kat v 155: F 552BB** Bildsten F L1* Snedcentrerat, några tunna fläckar. Kat.v 600: Lösen T 13 komp med några extra nyanser 21 märke. Kat.v 2365: Diverse ostämplat tal 30 Svenska häften F H9 Gustaf V i medaljong. Utan vm. Kat.v 300: F H10 Gustaf V i medaljong. Utan vm. Kat.v 300: F H16 Gustaf V profil vänster. Kat.v 200:- 20

2 Sida F H21 Gustav V 70 år. Mycket bra skick. Kat.v 2500: F H80 Alfred Nobel. Kat.v 400: F H484 Förlåt att du fått vänta Cyls 1+Cyls2+neutra. Kat.v 210: F H313 Rabattmärke I F 332 ** Häftet delat mellan par 7 och 8. Kat.v 600: F H337 Rabattmärke IV. Bästa sorten F H359 Rabattmärke VII. Bästa sorten F H386 Rabattmärke X Midsommar. Bästa sorten F SH Rt,cyls 2 kn Trippel F SH Rt,cyls 1 kn Trippel F SH Rt,cyls 2, kn Trippel F Block 15 Birgittajubileet Kn cyls 1. Kat.v 250:- 150 Sverige Stämplat F 2j2 Vapentyp I. Stämplat WADSTENA 13/ Intyg HOW. Kat.v 4000: F 4a Vapentyp I. Stämplat STOCKHOLM 28/11 18??. Intyg Sjöman F 4a Vapentyp I. Stämplat VÄRNAMO 1856, 4-kantstämpel F 4b Vapentyp I. Stämplat GEFLE F 4d Vapentyp I. Stämplat GEFLE ? F 4h Vapentyp 1. Stämplat UDDEVALLA Intyg Sjöman F 7a1 Vapentyp II. Stämplat CARLSKRONA F 7a1 Vapentyp II. Stämplat WADSTENA Kat.v 1200:-. Prövningsintyg Per Sjöman F 8c Vapentyp II. Stämplat WADSTENA 16/10 18??. Kat. v 2200: F 9h GÖTHEBORG fyrkant 4,11, F 9j CARLSTAD 17,10,1861. Kat.v 250: F 9g Vapentyp II. Stämplat 4-kantstämpel WADSTENA 7/4 186?. Kat.v 90: F 10d1 Vapentyp II. Stämplat 4-kantstämpel WADSTENA 17/2. Kat.v 275: F 12d Vapentyp II. 4-kantstämpel WADSTENA. Med igenlagt riss i nedre marginalen. Kat.v. 900: F 12 Vapentyp II. 4-kantstämpel WADSTENA 11/7 18??. Kort tand samt tunna fläckar. Kat.v 850: F 12 Vapentyp II. Stämplat STOCKHOLM F 12 Vapentyp II. Stämplat MALMÖ F 12d Vapentyp II. Stämplat GEFLE Nyansintyg HOW F 18b Ringtyp p14. Stämplat WADSTENA 19/ Kt + övre va hörnet vikt. Kat.v 6000: F 19c Ringtyp p14. Stämplat WADSTENA 16/ Kat.v 170: F 21n Ringtyp p14. Stämplat WADSTENA 17/ Nyansintyg HOW F 21 PITEÅ 24,5,1894 prakt? Kat.v 250: F 22e STOCKHOLM NORR 16,12,1875. Kat.v 70: F 24h Ringtyp p14. Stämplat WADSTENA 2/ Kt vä marg. Kat.v 350: F 24d Ringtyp p14. Stämplat WADSTENA 6/ Nedre ht lätt vikt. Kat.v 350: F 25 e2 Ringtyp p14. Stämplat WADSTENA 1/ Starkt förskjuten perf. Kat.v 250: F 25 Ringtyp 30 öre stämplad. Kat.värde 90 kr. Stämplat ESKILSTUNA F 25e Ringtyp p14. Stämplat WADSTENA 17/ Kt övre. Kat.v 90: F 26e Ringtyp p14. Stämplat WADSTENA 17/ Vikta tänder, ktt. Del av blå stämpel. Kat.v 400: F 27 Ringtyp p14. Stämplat WADSTENA 9/ Nedre höger hörn rep. Kat.v 750: F 28c GÖTEBORG 18,7,1881 Nyans Pelor. Kat.v 600: F 28 Ringtyp 3 öre brun. Kat.värde 50 kr stmp. GÖTEBORG F 28b Ringtyp p13. Stämplad WADSTENA 19/ Prakt F FJELLBACKA 26,5,1885 På klipp F 30e NOR 16,7,1883 st F 30 CHARLOTTENBERG 1,5, F 31 Ringtyp 6 öre brun stämplat. Kat.värde 40 kr F 32 GREBBESTAD 19,9, F 32c Ringtyp p13. Stämplat WADSTENA 10/ F 33e Stockholm LGL 16,2, F 33d Stämplat STOCKHOLM C N 17Prakt F 33c Karslund 25,8,1884 R/VG F 33e Wexjö 20,8,1885 Prakt/LYX 25

3 Sida F 34d Ringtyp p13. Stämplat WADSTENA 30/ Kat.v 240: F 35 Ringtyp t 13. Stämplat BLIDSBERG Prakt F 36d Ringtyp p13. Stämplat WADSTENA 22/ F 38 Stämplat STOCKHOLM PAKET STADEN F 38c Ringtyp p13. Stämplat WADSTENA 13/ Streck på baksidan F 43 Stockholm PAKET STADEN 30,5,1888. PRAKT F 47f. FALKÖPING PRAKT/LYX F 54 LYSEKIL 9,2,1898 LYX F 54 MÖRSIL 9,8,1905 Z J F 54 RUNHÄLLEN 31,10,1902 C U F 54 TODDERÖD 18,10,1907 O Bo. Kat.v 75: F 54 GÖTEBORG-FILIAL F 55 TANUMSHEDE 30,11,1904 prakt till lyx F 55 Oscar II 15 öre brun. Lyx RUDA F 57 QVILLE 16,8, F 57d KÄRINGÖ 14,1,1903 O/BO F 57 d ÖREBRO 27,2, F 58 STRÖMSTAD 22,9,1903 på klipp F 61. Stämplat KARLSTENS FÄSTNING 9,7,1904. Kat.v 400: F 64 vm1 + vm2. Tvåfärgad siffertyp F 78 vm1 + vm2. Gustav V i medaljong F 104 dragspel. Provisorier F Landstorm I nästan alla äktgångna. Kat.v 750: F 134cz Landstorm III F 139b Lilla Riksvapnet. Kat.v 600: F 139 Lilla riksvapnet VENTLINGE 7,12, F 142 STOCKHOLM 7 LBR 14,11, F 209 Världspostkongressen. Stämplat F 233a Stockholm slott I. Kat v 100: F 233a kt Stockholms Slott I. Kat.v 100: F Lützen GII-Adolfsdagen. Kat.v 150:-. På klipp F 265 Nya Sverige. Lyx NORRBO F 267A Gustav V 80 år 15 öre brun. Lyx GÖTEBORG F 267BC Gustav V 80 år. Kat.v 450: F 267BC Gustav V 80 år. Kat.v 450: F 269CB Gustav V profil höger typ I. Stämplat STOCKHOLM Kat.v 1600: F 273 Gustaf V 10 öre violett. På klipp. NORRA BJÖRKÖ F 278 Gustav V 25 öre violett. Prakt HAGFORS (OBS svart hörntand) F 318CB P H Ling. Kat v 350: F 320 BC Kungl Vetenskapsakademien. Stämplat KARLSHAMN Kat v 2200: F 328 Bibeln. Lyx/prakt STÖCKEBY F 332BC Stockholms slott II. Stämplat KRISTIANSTAD F 332BB Stockholms slott II. Katv. 50: F 361 Viktor Rydberg. Rak stämpel LANDSKRONA. På klipp F 401 Gustaf VI. Lyx SÖDRA ABY F 404 Gustaf VI. Prakt på klipp BLAIKEN POSTOMB F 566B Prins Eugen. Prakt STJÄRNSUND F 682A Nobel Selma Lagerlöf. Lyx FINSPÅNG F 795 Jul. Prakt LAGAN F 817 vikingaskepp. Prakt SURTE F 870BB Carl XVI G. Lyx VARBERG2 G F 952B Carl XVI. Lyx FALKENBERG F 1005 Uppsala Universitet. Lyx STOCKHOLM F 1051 Konst. Lyx HISINGS BACKA F 1122 Rabatt II. Prakt HÄSTVEDA F 1122 Rabatt II. Lyx LAHOLM F 1142B 91Karlsson. Lyx JÖNKÖPING

4 Sida F 1143 Adamsson. Lyx KÅLLERED F 1203 Graziella. ÖNSKÖLDSVIK OBS FELSTAVAT - Sällsynt -endast 9 dagar. Postal 250 kr F 1203 Graziella. GÖTEBORG 11 D NORDSTAN G. Lyx F 1242 Frukter. Prakt KUNGÄLV F 1242 Frukter. Lyx KUNGSBACKA LBB F 1243 Par Frukter. Lyx VÅRGÅRDA F 1287 Europa XIII. Prakt ÄPPELBO F 1336 par Carl XVI. Prakt KÖPINGEBRO LBB F 1395 Storlom. Lyx ENVIKEN F 1341 Brunkulla. Lyx KUNGÄLV (kkt) F 1341 Brunkulla. Lyx RÅNEÅ F 1341 Brunkulla. Lyx STOCKHOLM KLARA F 1361 Brunkulla Prakt FÄRILA F Bl.11 Världsungdomsåret Stämplat KATRINEHOLM Kat.värde 65 kr F 1371 Spel. 50 öre blå. Lyx BJÖRKETORP F 1371 Spel. 70 öre gul. Lyx SKÖVDE F 1386 CarL XVI.Prakt BROAKULLA F 1442 Läderbagge. Prakt FÄRILA F 1442 Läderbagge. Prakt YTTERHOGDAL F 1442 Läderbagge. Prakt TREKANTEN F 1497 Gråsäl. Lyx STORVIK F 1543 Hackspett. Prakt DALSJÖFORS F 1543 Hackspett. Prakt HEDE F 1556 EuropaXVIII. Prakt VEINGE F 1604 Carl XVI 2,50. Prakt TÖREBODA F 1638 Papper. Lyx ENÅNGER F 1688 Rabatt XIII.Prakt LINNERYD F 1717 Råbock. Lyx SKELLEFTEHAMN F 1717 Råbock. Lyx LJUNGBY F 1717 Råbock. Nära lyx ED F 1718 Råget. Nära lyx MURJEK F 1717&1718SX Råbock&Råget Lyx ANGERED F Block Europa XXl. Kat.värde 66 kr. Ngt svag stämpel HELSINGBORG F 1732 EM fotboll. Lyx BREDBYN F 1748 Patentverket. Prakt NORRKÖPNIG (något svag) F 1792/1791 Lyx JÖNKÖPING RULL EXP UPF F 1845B Rosor. Prakt NORRKÖPING F 2351 Birgitta. Lyx BRASTAD F 2506 Björnunge. Lyx GÖTEBORG F Greta Garbo Stämplat block. Kat.värde 120 kr & Cyl.siffra F Älskade Mopeder Souvenirark. Lyxstämplat STURKÖ Kat.värde 160 kr F 2523/2524SX Julpost stämplat GÖTEBORG Kat.värde 50 kr F 2646/2647SX Svenska träd. Lyx VETLANDA F 2653 Vill se dig. Lyx SUNDSVALL F 2643 Ingemar Bergman block23. Superlyx LINKÖPING Kat.värde 40 kr F 2698 SUNDBYBERG F 2699 VARBERG F 2700 VARBERG 2, F 2702C VARBERG F Block 21 VARBERG F Block Varberg 2, Kat.v 40: F Block VARBERG Kat.v 60: F Block VARBERG Kat.v 45: F Block 34 VARBERG Kat.v 30: F Block SS-7 Sjöräddningen 2592C VARBERG 2, Kat.v 150: F H FALKENBERG 02,10,05 FDC. Kat.v 200: F H VARBERG 2, Kat.v 125:- 40

5 Sida F H 429 VARBERG 12,11,97 Cyls 1. Kat.v 180: F HA 11RH Stockholm PFA 28,2,66. Kat.v 45: F HA 11RH Stockholm PFA 28,2,66. Kat.v 45: F HBL ur H 549. Stämplat VARBERG 2, Kat.v 130: SS-8 Mode VARBERG 2, Första dagen. Kat.v 150: SS-13 Mustang VARBERG 2, Kat.v 150: F Tj 1 JÖRLANDA 12,1,1882. Kat.v 400: F Tj 11 GREBBESTAD 17,5,1898 bruten v hörntand. Kat.v 80: F Tj 11 ORREKLÄPP 11,5,1915 tyvärr ,00. Kat.v 50: F Tj 13Ac LULEÅ 10,11, F Tj 16B SOLLEFTEÅ 7,12,1909 PRAKT F Tj 21 Åkersberg 29,5,1893 B/U. Kat.v 45: F Tj 23 BACKAMO 8,7, F L 5b UTTERSBERG 18,12,1878 PRAKT. Kat.v 300: L 17c Rödlila hörnstämpel normalcentrering. Kat.v 225:- 50 Norden Danmark. F 315 på brevkort till Sverige. Stämplat KÖBENHAVN Dansk Luftpostsamler Forening Danmark. F Postverket 300 år. Kompl serie stämplad. Kat.v 660: Danmark. F Christian X 60 år. Kompl serie stämplad. Kat.v 400: Danmark. F Bl 9 Margrete 25 års jub. Kat.v 45: Danmark. BruksFDC Facit 582, 585, Danmark. BruksFDC Facit 583-4, Danmark. BruksFDC Facit 583b det svåra FDC:t. Kat.v 10: Danmark. BruksFDC Facit 586 det svåra FDC:t. Kat.v 25: Danmark. BruksFDC Facit Kat.v 25: Danmark. BruksFDC Facit 597. Kat.v 15: Danmark. BruksFDC Facit Kat.v 25: Danmark. BruksFDC Facit 613. Kat.v 20: Danmark. BruksFDC Facit 646, Kat.v 75: Danmark. BruksFDC Facit 646. Kat.v 75: Danmark. BruksFDC Facit Kat.v 20: Danmark. F Bl 99. Nordia Stämplat Kat.v 60: Danmark. BruksFDC Facit 649. Kat.v 10: Danmark. BruksFDC Facit 673, 677. Kat.v 40: Danmark. BruksFDC Facit Kat.v 50: Danmark. BruksFDC Facit 681, 684. Kat.v 30: Danmark. BruksFDC Facit Kat.v 30: Danmark. BruksFDC Facit 735. Kat.v 15: Danmark. BruksFDC Facit dom svåra FDC:na. Kat.v 45: Danmark. BruksFDC Facit 736. Kat.v 15: Danmark. BruksFDC Facit Kat.v 30: Danmark. BruksFDC Facit 748, 749, 750 det svåra FDC:t. Kat.v 75: Danmark. BruksFDC Facit 778, 782 det svåra FDC:t. Kat.v 50: Danmark. BruksFDC Facit 801, 802,5 06 det svåra FDC:t. Kat.v 60: Danmark. BruksFDC Facit H 47 det svåra FDC:t. Kat.v 75: Danmark. BruksFDC Facit HA 17 det svåra FDC:t Danmark. Hafnia singel Danmark. 11 postfriska serier. Kat.värde 177 kr Danmark. 12 vackra stämplar Fredrik och Margret Grönland. F Konst 1 Bl I. Stämplat Tasiilaq. Kat.v 70: Grönland. F 178 Bl 2 Hafnia 87. Stämplat Tasiilaq. Kat.v 25: Grönland. F Bl 3 Sälar. Stämplat Tasiilaq. Kat. v 160: Grönland. F Bl 4 Röda kors och Scoutrörelsen. Stämplat Maniitsoq. Kat.v 120: Grönland. F Bl 4 Röda kors och Scoutrörelsen. Stämplat Tasiilaq. Kat. v 120: Grönland. F 243 Bl 5 Team Grönland. Stämplat Tasiilaq. Kat. v 140: Grönland. F 243 Bl 5 Team Grönland. Stämplat Tasiilaq. Kat.v 140:- 60

6 Sida Grönland. F Bl 6-8 komp.serie nr ,05,95. Kat.v 225: Grönland. F Bl 8 Danmarks befrielse 50 år 3dje blocket. Kat.v 50: Grönland. F 273 Bl 9 Grönlands flagga 10 år. Stämplat. Kat.v 120: Grönland. F HBL 1 Arktiska orkideer II. Stämplat. Kat.v 100: Grönland. F HBL 2 Arktiska orkideer II. Stämplat. Kat.v 100: Grönland. F Bl 10 Valar I Tasiilaq 9,11,12. Stämplat Tasiilaq. Kat.v 85: Grönland. F 294 Bl 11 Grönlands handikappförening. Stämplat Sisumiut. Kat.v 80: Grönland. F 312 Konst I. Stämplat. Kat.v 45: Grönland. F 336 l 16 Grönlands nationalmuseum & arkiv. Stämplat Tasiilaq. Kat.v 60: Grönland. F Bl 17 Arktiska vikingar I. Stämplat Tasiilaq. Kat.v 80: Grönland. F Bl 18 Arktiska vikingar. Stämplat Tasiilaq. Kat.v 80: Grönland. F Bl 29 Grönlandsexp Stämplat Tasiilaq. Kat.v 80: Grönland. F Samtida konst nom 22 dkr. Stämplat Tasiilaq. Kat.v 53: Grönland. F 474 PAKKE-Portot 100 år. Stämplat Tasiilaq. Kat.v 240: Grönland. F Bl 54 Nordiskmytologi III. Stämplat Tasiilaq. Kat.v 37: Grönland. F 491 Bl 54 Tuberkolosens bekämpande. Stämplat Tasiilaq. Kat.v 60: Grönland. F 536 Bl 68 Gr teknade serier II. Stämplat Aastaat. Kat.v 50: Grönland. F Bl 69 Grönlandsexp. VIII. Stämplat Upernavik. Kat.v 75: Grönland. F H Fjällugglor. Kat.v 180: Grönland. F H Arv och kultur. Kat.v 150: Grönland. F H Arv och kultur II. Kat.v 160: Grönland. F H Skepp. Kat.v 140: Grönland. F H , v² ingår med 1 ex. Stämplat Ammassalik. Kat.v 600: Grönland. F H Julmärke Kat.v 240: Grönland. F HA 1287,288,290 HA 1. Stämplat Nuuk. Kat.v 70: Grönland. F P 9 Pakke-porto 20 öre röd. Kat.v 180: Färöarna. F B l 12 Vikingar på atlantseglats. Kat.v 45: Färöarna. F 435 Dvärgfalk. Kat.v 75: Finland. F på brev till Sverige. Stämplat HELSINKI Finland. F 529 på brev till Sverige. Stämplat HELSINKI Finland. F 1351 Gulbrämad dykae Mikken 12,3,07. Kat.v 90: Finland. F Bl 23 Sommarnattens fåglar. Kat.v 60: Finland. F Bl 39 Finska frimärket 150 år. Kat.v 150: Finland. F Int. Polaråret Kat.v 30: Finland. F H 77 Konst på frimärke. Kat.v 72: Finland. F 442 Frimärksutställningen. Kat.v 150: Finland. F Europa XII **. Kat.v 115: Finland. F H 7 ** Finsk sedeltryckning. Kat.v 60: Åland. F HBL ur H 14 Landskapsmålning. Kat.v 48: Åland. F 264 Foglö 3,8,06. Kat.v 30: Åland. F 349 Personligt frimärke ost + stämp.kat.v 40: Åland 1998 Aktiv Ungdom. Häfte F ** kat.värde 80 kr Åland. 67 st äldre FDC Island. F 1177a,b,1179 Julmärken 2006 självhäftande. Kat.v 60: Island. F Bl 58 Bevara glaciärerna. Kat.v 40: Island. F Luftfart på Island. Kat.v 84: Island. F Renoveringstrålare. Kat.v 64: Island. F 1299 Bl 64 Word EXPO 2010 Shanghai Island. F Bl 65 Int året för biomångfald Island. F Fåglar WWF 50 år. Kat.v 80: Island. F Sälar II. Kat.v 40: Island. F 261 * svagt märke efter fastsättare. Kat.v 200: Island. F 302, 304** Yrken ock vyer. Kat.v 205: Island. F 377 på brev till Sverige. Stämplat REYKJAVIK Island. F ** kompl. Kat.v. 700: Island. F 94* kt. Två Kungar. Kat.v 850: Island Frimärkets Dag 1986 F.697 ** kat.värde 45 kr & Island 1987 F.709 ** kat.värde 50 kr 20

7 Sida Island 1992 Europa XXXIII. Två block stämplat och ostämplat. Kat.värde 60 kr resp.120 kr Norge. F 264. För norska legionen. Stämplat. Kat.v 850: Norge. F 297** par med kantremsa höger. "V"-Märken. Kat.v 650: Norge. F 13 bättre märken 1182,1300,1514,1673-6, Kat.v 145: Norge. F 1247 Isbjörn OSLO 01,04,96 LYX Norge. F 1322 BB Egersund Norge. F HBL ur H 126 Kongsvinger 31,1, Norge. F 17 * märke efter fastsättare. Kat.v 90: Norge. F 1731 Flisa 04,05, Norge. F hörnstämplar högvalörer. Kat.v 70: Norge. F 19c utan gummi. Kat.v 125: Norge. F 24a. Kat.v 100: Norge. F öre. Kat.v 200: Norge. F **. Kat.v 100: Norge. F 52 Ramhöjd 20 mm krakelerat gummi. Kat.v 475: Norge. F 980 Birkeland 9,1, Norge. F Bl Fotboll Porsgrunn 10,7,03 nom 42 nkr Norge. F Bl Norvex Norge. F Bl 32 Porsgrunn 27,10,05 Prinsesse Ingrid Norge. F Bl Grenland 29,6, Norge. F Bl 4 Björnson blocket ost. Kat.v 200: Norge. F Bl Nordisk mytologi 28,6, Norge. F Bl Polarregion Vika 28,6, Norge. F Bl Astronomi Vika 28,6,10 nom 22 nkr. Kat.v 55: Norge. F Bl Kongsvinger 31,1,11 PRAKT Norge. F Bl Arbetsliv I Norge. F Bl Arbetsliv III Nesbyn 18,1, Norge. F Block 3 Oslo Sentrum 14,6,80. Kat.v 45: Norge. F Block 35Norden mytologi. Kat.v 40: Norge. F Block 45 Fjersynet 50 år. Kat.v 35: Norge. F H 93b Nesbyn 13,11,96 Posten 350 år. Kat.v 100: Norge. F H 96b Nesbyn 12,7,97 Posten 350 år. Kat.v 100: Norge. F Tj 87 Steinkjer 1,8, Norge. F1702-3, Norge. Lite äldre Norge. FDC F Värdspostföreningen 75 år. Kat.v 260: Norge. F Block år i arktis Kat.v 85: Norge. Brevkort med tilläggsfrankerin Norge. FDC 1,4,58 Hakonbruks NORGE F Block1**. Posthornsfrimerker 100 år.kat.värde 60 kr (Norges första frimärksblock) Norge. F **. OSLO-NORWEX. Kat.värde 400 kr Norge. F 301 på brev till Sverige. Stämplat SÖRLANDSBANEN Öppnat av "Oberkommando der Wehrmacht" 10 Övriga Världen Belgien. Mi 912* ug. Kat.v 35: Bulgarien. Mi BL54**. Stockholmia 74. Kat.v 7: Frankrike. Mi 1231 REK luftpost till Sverige Gibraltar. Mi Bl35 Kat.v. 7: Gibraltar. Mi Bl Flygplan Block 33. Kat.v 6: Gibraltar. Mi blommor Kat.v. 6: GUERNSEY 1971 Mi 54-57** 9,5. Thomas de la rue HONGKONG Utställningsbrev Pacific '97 World Philatelic Exhibition Italien. Mi * ug. Kompl serie. Kat.v 135: Italien. Mi 799**. Kat.v 26: Kina-folder med ostämplade frimärken Kina (China). "Dalian Today". Mapp med 10 postfriska block + några lösa märken. 10

8 Sida Kina (China): Mi / USA Mi Samutgivning Kina 1980 (China). 8 postfriska märken. Kat. värde Mi 80/ Mi & Lettland. Första serien. Mi **. Postfriskt Lettland. Andra serien. Mi **. Postfriskt Lettland. Tredje serien. Mi **. Postfriskt. 4, Lettland. Fjärde serien. Mi **. Postfriskt. 4, Lettland. Femte serien. Mi Postfriskt. 5, Liechtenstein. Mi block ,762, Litauen: De två första serierna Mi **. Postfriskt Paraguay. Mi Schack stämplat. Kat.v 14: Sovjetunionen. Mi (OS i München) + Mi (måleri) + BL119** Spanien. Mi block 163 Kat.v. 1,80 stämplad Tyskland. Landespost in Belgien. Mi 1-4 på REK-brev till Berlin. Stämplat BRÜSSEL Tyskland. Saargebiet. Mi 181 (2 st), 183 (2 st) 186 på brev till Sverige. Stämplat SAARBRUGGE BRD. Frimärksutställning IBRA München 1973 Michel ** Block 9, 4, DDR. Block.Konstverk från Gröna Valvet i Dresden Mi DDR. Block Leksaker. Mi DDR.Block. Berlin 750 år. Mi ,50 & DDR.Block. Berlin 750 år. Mi , BRD. XIX World Congress UPU 1984 Michel ** Block 9, 4, USA. Frimmärksutställning USA Ameripex 86. Michel Kat.värde 3, USA. Postfrisk årssats USA. Postfrisk årssats USA. Postfrisk årssats USA. Postfrisk årssats USA. Postfrisk årssats USA. Postfrisk årssats USA. Postfrisk årssats USA. Postfrisk årssats Österrike. W A Mozart 200-års dödsdag. Mi ** Block Österrike. Frimärksutställningen" WIPA 1981" Mi 1629 & 1662** Berlin ostpl. Fåtal märken monterat på lösa förtrycksblad Berlin stpl. Fåtal märken monterade på lösa förtrycksblad Berlin troligen**, välbesatt på lösa förtrycksblad. Kat.v ca 325: BRD troligen**, välbezatt på lösa förtrycksblad. Kat v ca 35: Berlin stämplat. Ganska välbesatt på lösa förtrycksblad. (billigare övertr, Göthe 20, 30 pf, Berlins filharm, Frim Dag, alla klockor t.v. m.m.). Kat v ca 500: Liten post med BRD + Öst-Berlin **/*. Kat.v ca 65: Berlin, årgång 1973**. Kat.v ca 20: Tyskland. Lindner Falzlos album med BRD stämplat relativt välbesatt blandad kval, ** ganska välbesatt, ** glest besatt Tyskland. Lindner Falzlos album med BRD stämplat relativt välbesatt samt BRD ** besatt till ca 50% Danmark. F på REK-brev till Sverige Danmark. F 262 (2 st) på brev till Sverige. Stämplat DALUFO Jubilaeumsudstilling Island. F (2 2-strip) på REK-brev till Sverige. FDC-stämplade Island. F på brev till Sverige Isle of Man. Album där 26 sidor är välfyllda. Mest ostämplat material Jersey Channel Islands. Mi 2 på brev. Stämplat (FDC). Kat.v minst 9: Jersey Channel Islands. Mi 1 på brev. Stämplat 29 jan 42 (FDC). Kat.v minst 10: Schweiz. REK-brev till Sverige. Stämplat "Geneve Maiden voyage Switzerland-USA" Kina (China). Många kompleta stämplade serier, från Mi till Mi Cinderella F 85 (Medaljong). Skyddsperforerat ASEA (A18), på brev från Norrköping. Stämplat olika lokalpost VÄXJÖ COUNTRY MAIL, m.m., stämplade Lokalpost ARVIKA, SÄVSJÖ, KALMAR, OCKELBO, ÅMÅL, BORÅS. 8 olika Lokalpost MULLSJÖ, ÅMÅL, LIDKÖPING, VISBY, VÄXJÖ m.m. 11 olika 70

9 Sida Lokalpost 22 olika, blandade orter Lokalpost BORÅS Turistporto häfte HTU3. Kat.v 160: Insticksalbum med samling POSTSKOLAN. 60 olika märken + 5-strip, totalt 360 märken. 500 Vykort Parti från ALINGSÅS. Postgånget med frankering medaljong Nolhaga vid ALINGSÅS. Ej frankerat, adress skriven Hälsning från ARVIKA. Brandstationen, Tivoliviken. Skrivet ej postat BASKARP. Aktb. Svenska Naxos. Stämplat BASKARP på OII BORÅS. Villastaden. Frankerat med OII BORÅS. Asplyckan och Kungsgatan. Skrivet men ej postat ED. Kyrkan och prästgården. Skrivet men ej postat ED. 2 s/v kort, gamlaformatet: Prästgården & Turisthotellet. Skrivna men inte postgångna ENKÖPING Kyrkan & Kyrkogatan. Från Sveriges städer. Gamla formatet. Färg. Skrivet ENKÖPING Romberga 4-bildskort i färg. Förlag ECC Johanneshov. Ej postgånget Falkenberg Tullbron. Postgånget FALKÖPING. Torget. Med torghandel. Ej postgånget FALUN. Kungl. Dalregementets kaserner FREDSBERG. Prästgården. Ej postgånget GEFLE. Stadsträdgården. Skrivet men ej postat Grebbestad 7,4,58 Solglimtar vid Sövall GRÄNGESBERG. Nya elektriska maskinhuset och handels. Frankerat OII GRYTHYTTEHED. Frankerat GRYTHYTTEHED på OII GÖTEBORG. Torslanda flygplats, 2 st A6-kort GÖTEBORG Kungssportsplatsen. 2 kort ett s/v & ett färg.förlag Jolin & Wilkenson GÖTEBORG. Börsen. Många gamla bilar utanför. Postgånget GÖTEBORG. Emely Wijks stiftelse. Gammal bil i förgrunden. Postgånget GÖTEBORG. Liseberg, Stora Scenen. Luftakrobater. Ej postgånget GÖTENE. Nya Folkskolan. Skrivet men ej postat HALLAND 3 nya kort: Getteröns småbåtshamn, Getterön rest. Kattegatt, Väderkvarn (handkolorerat) HALLAND STF. Svenska Turisföreningens ask med 56 bilder (2 saknas) hallandsbilder HALLAND TÅNGABERG Kråkeredsbryggan. Gamla formatet s/v. Postgånget Halmstad 6,7,47 Tivoliparken HALSBERG. Gatumiljö med människor. Stämplat PKXP 47B på OII Hamburgsund från Tullboden använt HJO. Strandbadet. Stämplat HJO HUSABY kyrka. Nytt kort. Gamla formatet, handkolorerat. Förlag H O Alm, Husaby HÖGSJÖ Fabrik. Skrivet men ej postat KARLSBORG. Parti från Vanäs udde. Plundrat KILAGÅRDEN. Stämplat KÅLLTORP på OII KLAGSTORP (Skåne). S/V kort i gamla formatet. Ej postgånget KLAGSTORP (Skåne). Flygfoto, färg, postgånget Stämpel "Trelleborg - porten till koninenten" KUNGSBACKA. Torget och kyrkan. Torgdag med många handlare och kunder. Plundrat KUNGSBACKA 2 Brefkort. Kungsbackagumman och hennes gård Gård, Hjalmar Ericsons Förlag LAGMANSERED. Prästgården. Plundrat LIDKÖPING. Parti af. Plundrat LYSEKIL. Sillfiskare LYSEKIL. Kungsgatan MALMÖ Slottsparken. Gamla formatet s/v.förlag Berndt Johnsson. Ej postgånget Marstrand södra Hamnen. Postgånget MORA. Järnvägsbron OLSHAMMAR. Personer i ekor m.m. Stämplat UNDENÄS på OII RÅBÄCKS järnvägsstation, Kinnekulle. Från spårsidan. Ej postgånget SKARA. Gatumiljö med kyrkan i bakgrunden. Stämplat SKARA på OII SKARA. Stadshotellet. Gammal bil utanför. Ej postgånget SKARA. Marumstorget med nya brandstationen. Ej postgånget. 15

10 Sida SKARA. Stadshotellet och Hotellträdgården. Ej postgånget SKÅNE Sju (7) postgångna kort; Lund,Ystad, Torekov, Skåne 3-bild,Kåseberga, Flygfoto,Ängelholm S/V SKÖFDE. Klagstorp. Skrivet men ej postat SKÖFDE. Parti från Kyrkparken.Stämplat UNDENÄS på OII SOLLEFTEÅ (Eds socken). Österåsens sanatorium. Ej postgånget SOTEKANALEN 50 år. Med minnepoststämpel SPORDA Färjeläget Sunnaryd. Gamla formatet s/v. Firma Westin Sporda. Nytt STOCKHOLM. Grand Hotel och Nationalmuseum STOCKHOLM. Kungl. Slottet. Postgånget STOCKHOLM. Humlegården. Mycket folk. Stämplat TÖREBODA på OII STOCKHOLM. Krukmakaregatan. Postgånget, frankerat OII STOCKHOLM. Östermalmsgatan. Postgånget, frankerat OII SUNDSVALL. Centrum. Reklamkort Brödrene Cloetta, Malmö no 8. Stämplat FALKÖPING PÅ OII SÖDERFORS kyrka SÖDRA FOGELÅS. Skola. Stämplat ASKERSUND PÅ OII TRANÅS Turisthotellet Furulid. Tranås Pappershandel. Gamla formatet s/v. Postgånget Tylösand Ängelholm 11,7, ULTUNA lantbruksinstitutet. Stämplat MÖLLTORP ? På OII UNDENÄS. Rosendals egendom (Vgt). Ej postgånget UPSALA. Prins Gustafs Folkskola. Plundrat Varberg 19,11,53 Varberg fästning Varberg 19,7,50 LBR A Apelviken Varberg 25,2,52 LBR A Apevikens badstrand, märke saknas Varberg 8,7,50 LBR A Havet i storm VARNHEM. Nydahl. Ej postgånget VAXHOLM, Utsikt över Vaxholm och Tynningö. Gamla formatet s/v utan vit kant postgånget VÄSTERÅS Länsbibliotek och Hallskolan. Pressbyrån. s/v A6. Postgånget ÅRE. Åreskutan. Toppen. Stämplat LINKÖPING på OII ÄNGELHOLM- Torget, G:a Rådhuset och kyrkan. Handkolorerat.Gamla formatet.plundrat ÖREBRO. Choisie. Stämplat PKXP på OII ÖREBRO. Parti från slottsparken.. Stämplat ÖREBRO på OII ÖRKELLJUNGA Västersjön. Gamla formatet s/v. Förlag J E Ståhlbrand. Nytt kort ÖSTRA HUSBY. Parti af. Otto Holmsten diversehandel, Stämplat ÖSTRA HUSBY på OII Sveriges väl. Oskar II Godt Nytt År Godt Nytt År. Nr S/S Svecia - S/S Britanna Lasse Åberg. Sju (7) tecknade kort Älgmotiv. Fem (5) postgångna kort i bra skick Jac Edgren:3 kort Nordisk Konst nr.19 Hasard, 79 Jäkt & 89 Bridge Jac Edgren: 4 kort Nordisk Konst nr.25 Symfoniprogram, 64 Samarbete, 66 Skattsedeln, 167 Badstranden Järnväg: SJ:s lok litt.a/a nr 75 "GÖTA" med minnespoststämpel Stockholm Järnväg: Ångloket "GÖTA" SJ:s Jubileumskavalkad med rallaretåg.specialstämpel SJ 125 år Flickorna Lundgren Skäret oanvänt Glad Påsk. EAS 16141/16143, Postgånget Glad Påsk. GM serie 110 nr 4. Postgånget stämplat LUDVIKA på OII Skottåret ANNAPURNA 8091-M. Swedish Himalayan Exp Med autografer av deltagare Tyskland. "Der führer und der Duce", bra stämplar Jac Edgren, 13 kort. Nordisk Konst 15, 16, 22, 23, 24, 25,26,28,29,41,43,59, st Jac Edgren + 2 st Skogsberg + 1 st Norelius st nytt års-kort. Bl.a. årtalen 1903, 1904 och st påskkort, 3 st midsommarkort och 1 st pingskort st julkort st kartkort "Bertil A" st landskapskort 15

11 Sida En bunt högtidskort 11x7 cm Brefkort "Frimärksspråket" st Skogsberg i nästan nytt album. Därav 17 i gamla formatet (9 postgångna), 10 i A4-format, ej postgångna Album med 20 vykort, blandad kvalitet st vykort, mest topografiska, mest Sverige Tre vykortsalbum, från gammalt till nytt Äldre vykortsalbum. Fullsatt med ca 100 kort i hyfsad kvalitet. Topo/gratulation 300 Brev och svenska FDC Brev stämplat med fyrkantstämpel ÖREBRO 27/1 1848? F 9 Vapentyp II på brev. Stämplat WADSTENA 2/ F 21 Rinjgtyp p14 på brev. StämplaT WADSTENA 28/ till Fredrikshald Brev, 2 REK och 2 Postförskott F 52 på brev, stämplat SÖSDALA 6/ Ca 60 brev och helsaker, mest Sverige F (ej BB) på flygpostbrev till Uruguay. FDC-stämplat F 114 (Landstormen I) på brev, stämplat MALMÖ Ankomststämplat SKARA F 107 par (Landstormen I) på brev, stämplat MALMÖ Ankomststämplat SOCKHOLM F (Landstormen I) på Postförskottsbrev. Stämplat STOCKHOLM F 121 (Landstormen II) + F 72 på brev. Ankomststämpel SJÄLEVAD. Kat.v 2500:-. OBS! Kan vara falskt F 133 (Landstormen III) på brev. Stämplat MALMÖ Ankomststämplat GÖTEBORG F Tj13A (2+1+1) på Kungörelse sänt till Öfvergrans kyrka, BÅLSTA. Stämplat HÄGGEBY F Tj13A på Revisions-Berättelse, sänt till Öfvergrans Kyrka, BÅLSTA. Stämplat HÄGGEBY F på REK-brev till Spanien. Stämplat STOCKHOLM Gustav Adolfs-dagen Div Oscar II + Tvåfärgad siffertyp på brev. Minnespoststämplat STOCKHOLM Kupolen utställningen F FDC. REK-brev. Kat.v 1250: F FDC. REK-brev. Stämplat "Sveriges Riksdag". Kat.v 350: F 240C + 241C + 242C på brev Stämplat SVENSKA SAARBATALJONEN till Stockholm. Reva till höger på kuvertet. Kat.v 150: F 145C på kartongstycke. Stämplat RÄMSHYTTAN, Vinter Grand Prix, Kat.v 125: F F 256 på REK-brev stämplat SJÖPOSTEXP 70, Kat.v 500: F C Postverket 300 år på REK-kort stämplat utgivningsdagen F Postverket 300 år på 2 st REK-brev, FDC-stämplade diameter 25 mm. Kat.v 500: F 258 Bromma. FDC. Kat.v 100: F Emanuel Swedenborg. FDC. Kat.v 100: F Nya Sverige-minnet. FDC Delaware. REK-brev. Kat.v 125: F A Gustaf V 80 år. FDC vinjett 4. REK-brev F 1679 x 2 på REK-BREV stämplat HÖRBY brev stämplade i DALSKOG, MELLERUD, NOL och SÄFVE F 266A + 267A på REK-brev. FDC-stämplat STOCKHOLM F på REK-brev. FDC-stämplat. P H Ling F på REK-brev. FDC-stämplat. Kungl. Vetenskapsakademien Tre brev stämplade VADSTENA. Tjänstebrev (1866), fyrkanststämpel 12 öre vapen (1861) F Levande Natur på två brev. Färgpartier!! Lösenbelagt brev, vägrat utlösen Brevkort (Svar) från TYSKLAND med svensk frankering stämplad BERLIN Qvitto på inlämnad rek försändelse Göteborg 2,4, F 240C 4-block på brev. Stämplat STOCKHOLM RIKSDAGSHUSET (FDC) F 241C på brev. Stämplat STOCKHOLM RIKSDAGSHUSET (FDC) F REK-brev. Stämplat ARBOGA Riksdagens 500-årsjubileum 30 Svensk nominalvara Årssats Svenska Frimärken Nominellt 127: Årssats Svenska Frimärken Nominellt 127: Årssats Svenska Frimärken Nominellt 145:- 70

12 Sida Ett parti häften, nominellt 553:-. Blandade valörer Visirpärm med postfriska häften Sverige. Nominellt 830: Visirpärm med svenskt ostämplat Nominellt 965: Diverse svenska häften, nominellt 600: Diverse svenska häften, nominellt 600: F H387, Svenska konstnärer i Paris. 2 häften Diverse svenska häften, nominellt 380: Svenska postfriska lösa märken. Nominellt 590:-. Små valörer Svensk nominalvara, lösa äldre + moderna häften. Kat.v 710: Diverse svenska block**. Kat.v 925:-. Nominellt 123, Stockholmia 74 häften + FDC. Nominellt 140: Svenska häften + lösa märken**. Nominellt ca 450: Album med ostämplat lågvalörer. Nominellt ca 500: Två stycken Block** + 8 lösa rabattmärken**. Nominellt 112: st Rabattmärke II + liten lot **, nom ca 55: Litet album 8 blad med postfriskt Sverige, nominellt 320:- + lite stämplat Sverige Litet album med svenska häften. Nominellt 690: Litet album med svenska häften, nominellt 488: Litet album med svenska häften, nominellt 350: Svensk årssats 2001, nom 410: Album med Sverige postfriskt, nom 550:- 200 Litteratur Bok Lembit album häften 28 st 3or och 12 st 4or Bok ovanliga samlingsområden SFF nr Bok Tidiga svenska datumstämplar SFF nr Bok Vad kostar brevet Varianthandboken Oscar II Koppartryck. Sesö/Norberg. Mycket bra skick Naturupplevelser Frimärken nom 128, Sent inkommet st Porto Betalt. Lyxstämplade HÄLSÖ (Backsippa) , NÖDINGE (Örskär). Upplaga F 61vm1-64cm1 (omvänt vattenmärke). Stämplade. Kat.v 825: F Lyxstämplad kompl serie Frukter. NORRKÖPING 10, KARLSKRONA 4, ALVESTA, F 258 Bromma 5-Strip. Stämplade. Kat.v 400: olika souvenirark stämplade + 4 dubletter. Kat.v 1860: F 2379 Skördetid på brev. Saknas färg F 2381 på klipp. Otandat en sida + färgfel F Tre olika klipp. Ett riktigt, ett delvis utan gul färg, ett helt utan gul färg Sverige. Litet album med märken med kontrollnr, cyl.siffror, halva 1-2-kn + div Sverige. Litet album ortstämplade märken från Ringtyp och framåt Sverige. Litet album med Oscar II ortstämplade Sverige. Litet album med Gustav V och framåt ortstämplade Sverige. Litet album halvmodernt och modernt. Många bra stämplar F stämplade. Färglöst F 1932 stämplade. Saknas färg F 2138 stämplade på klipp. Saknas röd färg F stämplade SKARA LBB F 2318 stämplad. Saknas färg F 2319 stämplat. Felskuret Eftertaxerat klipp. POSTTERMINALEN STOCKHOLM-ÅRSTA stämplade märken "Tecken i skyn". Nyanser stämplade märken "Riksidrott". Nyanser F st märken stämplade KASSASERVICE olika orter i Skaraborg F 2702, 2759, 2796 stämplade 4-block. Kat.v 240: F 2508C Garbo. Lyxstämplat BORGHOLM st postförskott. STRÅKÄRA vägrat lösa. TVÅÅKER åter avsändaren 20

13 Sida Sverige. 100 olika Block och Häften. Stämplade Sverige. 150 olika BB-par, SX-par stämplade Sverieg. 100 olika Block, Häften stämplade F 140C**. Ett vmcx, ett suddigt, ett dubbel spegeltr. + F 143C**. Kat.v 480: F 273* felperf. Kat.v 275: visirblad med ** och *. Från Ringtyp t o m Katalogvärde över 11000:-, allt räknat som * F 1506 Rabattmärke med förskjutet tryck F 870, 952, 1029 (Carl XVI Gustaf) 4 bleka nyanser Sverige. 15 st stora tjänste tand 13. Kat.v 980: F (Stockholmia 55)**. Kompl serie. Kat.v 180: Mapp "Czeslaw Slanias 1000:e frimärke" innehållande F BL13**, BL13 som svartavdrag samt F 2192 som FDC Nordisk Filatelis Samlaralbum "Nobelpristagare på svenska frimärken". Innehåller F (kat.v 70:-) samt kompl Nobelmärken , kat.v ca 650:- (nom 63:-). Dessutom Norge F , samt 884. Samtliga märken postfriska Folkdräkter från de fem nordiska länderna i folder stämplade på kort Oscar II. 3 ortstämplade NORRA RÖRUM, RÖKE, SÖSDALA F 328BB stämplat Oscar II. Stämplat LINGBO (Hälsingland) Diverse "hyggliga" stämplar Sverige Postens souvenirmapp "Ryttar-VM" inkl postfriska märken F Nominellt 22: Postens souvenirmapp "Carl Mikael Bellman" inkl F , nom 15: F 481 Stämplat GÅRDSBY Samlingar, partier och övrigt Leuchturms insticksalbum, välvårdat, 30 svarta sidor, dubbla mellanblad. Delvis besatt Schweiz Insticksalbum, delvis besatt med Reich till modernt BRD Insticksalbum, glest besatt Bladsats Sverige S i grön pärm SP6, nästan tomt Skokartong med svensk massvara tvättad Album med enklare märken från Europa och USA Schaubek Europa i 2 album, glest besatta Insticksalbum, glest besatt + Postens folder "Fåglar på Frimärken" Maximikort MK1-MK67 samt MK70-MK233 i två välvårdade ringpärmar. Kat.v ca 4900: st tomma visirblad S st visirblad från Oscar + Tjänste till PFA-pärm med FDC PFA-pärm med FDC FDC med vinjett Fyndlåda, gott och blandat svarta visirblad, blandade storlekar Ringpärm med stämplat Sverige mest modernt, på 44 svarta visiblad Liten fyndlåda st insticksalbum, stämplat Sverige, något utland samt en del svensk nominal för 160: Svenska Frimärken berättar. Inkl postfriska märken, nominellt 380: Kartong med svensk massvara i påsar. Mycket Oskar. Fyndchans? Facit FDC-pärm full med moderna svenska FDC + div nominalvara, ca 240: Ringpärm med massvara Sverige på visirblad visirblad, blandade storlekar Konst, diverse stämplade serier Äldre Hawe frimärksalbum, delvis besatt Facit S60 i pärm, glest besatt Album Norden utan fickor. Halvbesatt Tre blad med stämplat Sverige äldre märken Två album med Europa stämplat. Nyare material Norden. Pärm halvbesatt med ostämplat samt stämplat med hyfsade stämplar Album med nordiska stämplade märken. 30

14 Sida Album med stämplat Norden samt Europa Välbesatt album med stämplat hela världen Två album, glest besatta, med äldre stämplat Sverige Två st FDC, E G Geijer 23/ samt A Strindberg 22/ kilo Garderobstädningslåda om 3 kilo mycket att rota i, lösa märken i påsar, klipp, småalbum, Visir pärm med 40 blad, 8or 10st, 7or 17st, 6or 7st, 4or 5st, FDC 1 st Visir pärm med 50 blad 8or 10st, 7or 17st, 6or 7st, 4or 10st, 2or 5st FDC 1 st Omk 2 kg brev och 500 gr postklipp.mycket av brevklippet är rundstämplat Klämfjäderalbum med 50 blad för Bohuslänsmontering Vadderad ringpärm med islandsblad 47 st för egen montering sidigt insticksalbum med 10 fickor på varje sida sidigt svart insticksalbum med 10 fickor per sida Beg. 15-sidigt svart insticksalbum med 10 fickor per sida Album med Sverige blandat stämplat album med A=BRD bland kval, vanligt mtrl. B=Sverige + övr världen bland kval + div moderna brev. C= 5 BRD-block + ett par västtyska brev Klämpärm med div FDC m.m., ca 50 st BRD och Berlin, en del bättre fr talet Album postfriskt Sverige Många kompletta serier** Bunt blandat vykort och brev. Fyndchans Låda med klipp, övervägande svenskt Pärm med 22 trevliga FDC, mest USA och rymdmärken FDC-album med 38 FDC, en del med vinjett Kartotekslåda med mängder av svensk massvara. Stor fyndchans Svenska FDC. Enbart Nobel , samtliga med vinjett 2 enl års utgåva. Plus motsvarande lösa 30 märken ** och/eller stämplade Svenska FDC med alternativ vinjett. Plus motsvarande lösa märken ** och/eller stämplade Svenska FDC med alternativ vinjett. Plus motsvarande lösa märken ** och/eller stämplade Svenska FDC med alternativ vinjett. Plus motsvarande lösa märken ** och/eller stämplade Svenska FDC med alternativ vinjett. I pärm Svenska FDC med alternativ vinjett. I pärm Svenska FDC med alternativ vinjett. I pärm st Svenska FDC med alternativ vinjett. I pärm Pärm med svenska FDC Postkort, Kortbrev, Aerogram, m.m st FDC mestadels Gustav VI Adolf, Tre Kronor med vinjett Gulbrunt posthorn Pärm med svenska FDC Postkort, Kortbrev, Aerogram, m.m talet Litet album med postfriska märken och häften, mestadels talet. Nominellt ca 130: Fyndlåda. Lösa märken och klipp Hela Världen. Brev o vykort Hela Världen från talet Tre påsar stämplade hela världen Album med "Vinjett" försättsblad. Ostämplade serier med fastsättare, stämplat Låda med svenskt klipp och lösa märken m.m Kartong full med svenska märken i pergamynkuvert tal. Fyndchans. Plus lite annat Ringpärm med massor av svenska FDC Bl.a. Bellman BC-par, några trevliga vinjetter etc st visirblad med ostämplat Sverige , med några kongress och Gustav V 70 år Två album med stämplade Sverige. 250 På klubbat slutpris tillkommer 5% slagavgift. Visning: Tisdagen den 15 april klockan i ABF-huset, Kungsbacka Onsdagen den 23 april kl hos Göteborgs Pensionärers Frimärksklubb, Dalheimers Hus, Göteborg Auktionsdagen 27 april klockan i ABF-huset, Kungsbacka

Objekt Beskrivning Utropsnr

SVENSKA FDC SÄLLSKAPET

BJöRN JARLVIK HÄFTESPARTIER RULLPARTIER POSTFRISKA SERIER

Resultatlista. Land Beskrivning Värde Utrop Slutbud

Nordhallands Filatelistförening Auktionslista nr 20 söndagen den 20 mars 2016

Ett gemensamt höjdsystem

Svenska häften Sverige Stämplat

Svenska häften Sverige Stämplat Sverige ostämplat Resultat från Nordhallands Filatelistförening Auktionslista nr 16 söndagen den 17 april 2014 Osålda objekt säljs t o m 15/5. Mäjla till kent.jiresjo@telia.com. Bilder på singelobjekt,

Sverigebarometern 2010

Sverigebarometern 2010 2010-06-16 Kontaktperson För mer information kontakta: Michael Blaxland, 0708-30 70 03 michael.blaxland@reseguiden.se Materialet får användas fritt med hänvisning till källan. Sverigebarometern 2010 Fakta.

Organisationer med gällande överenskommelse Följande organisationer har en gällande överenskommelse om SUS-behörigheter med Försäkringskassan 1 (5) Organisationer med gällande överenskommelse Följande organisationer har en gällande överenskommelse om SUS-behörigheter med Försäkringskassan Part Orgnr Alvesta kommun 212000-0639 Aneby kommun 212000-0498

Nedlagda myndighetsarbetsplatser 2010-

Skyltade stråk. Detaljkartor. Sevärdheter. Turförslag. Turistleder. Trafikinfo

Skyltade stråk. Detaljkartor. Sevärdheter. Turförslag. Turistleder. Trafikinfo Tabell 3-1 1 ALINGSÅS* ATMG 02 25 0 + 2 2 2 1 2 1 2 2 ALINGSÅS en 92 50 40 + + 1 3 1 2 3 1 Gröna kartan 3 (landsbygd) i botten 3 ARVIKA en 02 14 + + + 2 1 1 1 2 3 2 4 AVESTA en 87 20 ( ) 1 0 1 0 2 2 2

Allsvensk lottning 2007/08

Allsvensk lottning 2007/08 Allsvensk lottning 2007/08 Följande förändringar bör noteras: 1) Gävle SA har utgått ur div III grupp 2 2) Div III grupp 10 är det oklart vad det ska hända med OBSERVERA ATT RONDTABELLER MED SPELDATUM

Kulturskoleverksamhet

Kulturskoleverksamhet Box 27215, 102 53 Stockholm Besök: Borgvägen 1 5, 08 519 264 00 kulturradet@kulturradet.se kulturradet.se s.1(9) Kulturskoleverksamhet Beslut om bidrag, belopp i kronor Ale kommun, 176 000 Aneby kommun,

Bokningsstatus - lediga provtider, körprov behörighet A (motorcykel), på Trafikverket Förarprov

Bokningsstatus - lediga provtider, körprov behörighet A (motorcykel), på Trafikverket Förarprov Bokningsstatus - lediga provtider, körprov behörighet A (motorcykel), på Trafikverket Förarprov Uppgifterna i tabellerna på följande sidor är ögonblicksbilder och visar antal lediga provtider, antal bokade

Elitserielottning 2006/07

Elitserielottning 2006/07 Elitserielottning 2006/07 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 1 1 SK Rockaden, Umeå 11 7 12 9 10 3 2 4 8 6 5 2 Sollentuna SK 9 108 54 6 1 3 7 1112 3 SK Rockaden, Sthlm 10 8 9 4 5 1 11 2 6 12 7 4 Wasa SK 8 9 10 3 2 11

Wäxthuset HVB har Ramavtal med; Hela Kriminalvården och Frivården

Wäxthuset HVB har Ramavtal med; Hela Kriminalvården och Frivården Uppdaterad 2019-09-05 Wäxthuset HVB har Ramavtal med; Hela Kriminalvården och Frivården Alingsås kommun Alvesta kommun Arjeplogs kommun Arvika kommun Avesta kommun Bergs kommun Bjuvs kommun Bodens kommun

Sverigebarometern 2011

Reseguidens Sverigebarometer 2009

Reseguidens Sverigebarometer 2009 Reseguidens Sverigebarometer 2009 Publicerad 2009-06-02 Materialet får användas fritt med hänvisning till källan. For mer information kontakta: Michael Blaxland, 0708-30 70 03 michael.blaxland@reseguiden.se

Volvoåterförsäljare i Sverige - företagsnamn, adresser, telefon m.m.

Volvoåterförsäljare i Sverige - företagsnamn, adresser, telefon m.m. Volvoåterförsäljare i Sverige - företagsnamn, adresser, telefon m.m. Distr. nr Marknadsområde/C enter Återförsäljare Förs. Verkst. Besöksdress Postadress Telefon 201 Alingsås Bil-Nilsson i Alingsås AB

Nya mitträcken kan rädda 25 liv per år

Leveranstidplan. Order senast kl Må Ti On To Fr

Leveranstidplan. Order senast kl Må Ti On To Fr Leveranstidplan Följande leveransinformation gäller tvättkemikalier till fordonstvätt. Övriga produkter i webshopen kan ha andra leveranstider. Stora beställnngar (3 pallar eller mer) kommer att skickas

Annandag jul Torsdag Fredag Lördag Söndag Nyårsafton Nyårsdagen Onsdag Torsdag Fredag Tretton afton Trettondagen

Annandag jul Torsdag Fredag Lördag Söndag Nyårsafton Nyårsdagen Onsdag Torsdag Fredag Tretton afton Trettondagen 2-nov 03-dec 04-dec 05-dec 06-dec 07-dec 08-dec 09-dec 10-dec 11-dec 12-dec 13-dec Alla helgons Måndag Tisdag Onsdag Torsdag Fredag Lördag 2:a Måndag Tisdag Onsdag Lucia dag Alingsås 10:00-16:00 10:00-19:00

TRANSPORTUNDERSÖKNING UNIVERSEUM MARS 2019

TRANSPORTUNDERSÖKNING UNIVERSEUM MARS 2019 TRANSPORTUNDERSÖKNING UNIVERSEUM MARS 2019 1 OM UNDERSÖKNINGEN BAKGRUND OCH SYFTE Syftet med undersökningen var att kartlägga hur Universeums besökare transporterar sig till Universeum, samt var de parkerar.

Huvudmän utan samarbete inom Matematiklyftet läsåret 2015/16 2015-02-12, Dnr 2014:1041

Huvudmän utan samarbete inom Matematiklyftet läsåret 2015/16 2015-02-12, Dnr 2014:1041 AB PARTS & PAOMEES 7 1 ACADEMEDIA FRIA GRUNDSKOLOR AB 10 1 ALE KOMMUN 49 3 ALINGSÅS KOMMUN 36 2 AL-ZAHRAA AKADEMI AB 9 1 ARVIKA KOMMUN 111 6 ASKERSUNDS KOMMUN 16 1 AVESTA KOMMUN 19 1 AXEDINSKOLAN AKTIEBOLAG

Definitiv inlottning för allsvenska serien 2010/2011

Definitiv inlottning för allsvenska serien 2010/2011 Definitiv inlottning för allsvenska serien 2010/2011 Denna lottning innehåller inlottningsnummer vilket innebär att spelprogrammet fås genom att placera in lagen i tabellen nedan, med de nummer som anges

Lunarstorm Del 1 Del 1 Del 2 Del 2