- Carina Cecilia Pettersson
1 1 (5) Lidingö Filatelistförening Vårauktion den 18 april 2013 ü Nr Kat nr Beskrivning av objektet Kat pris Mini bud Inl. av Sålt för Till 1 Fribrevomslag till Konungens Befattningshavare Götheborg st. med Nst.7 fyrkantstämpel Mariestad Wit 2 Fribrev till Konungens Befattningshavare Stockholm st. med Nst.10 Götheborg LL 3 F öre vapen på brev till Örebro st. Stockholm Wit 4 F öre ringtyp t.14 på brev till Nya Lerdala st. Mariestad Wit 5 F. 21 m 12 öre ringtyp på brev till Ronneby st. Norrköping Prakt till lyx! F. 43 d 5 öre ringtyp ph på brefkort till Fridened jvgst. H.S.B Hjo Stenstorpsbanan i Västergötland F. 105 Landstormen I 5 på 2 öre ringtyp ph vykort till Stockholm st. Strängnäs Benninge Hemskola Strängnäs F.2 4 shilling blå st. Oscarshamn Lyxstämpel kt LL 9 F.4 v2 8 shilling gul variant v2 "Dubbelåtta" st. Carlskrona ,500 1,700 AH 10 F.7 5 öre grön Vapentyp II st. Mkt vackert ex LL 11 F.8 9 öre violett Vapentyp II st. 2, LL 12 F F öre orange Vapentyp II st. Hernösand kt 50 öre röd Vapentyp II st. Stockholm LL LL 14 F.14B 3 öre brun Liggande Lejon typ II st. Avesta Prakt! F.17 3 öre brun Ringtyp t.14 st. Stockholm 3 TUR x F öre röd Ringtyp t.14 st. Waldemarsvik x LL 17 F.27 1 Riksdaler brun/blå Ringtyp t.14 st. kt F.28 f 3 öre brun Ringtyp t.13 st. Gefle
2 2 (5) 19 F öre blå Ringtyp t.13 st. Ragunda F.28d + 31e + 35h öre Ringtyp t.13 st. Jemshög , Stockholm xx och Stockholm Bro 21 F öre grön + 20 öre orange ringtyp td. 13 st. Odensviholm och Godegård x F.33 a 20 öre röd ringtyp d. 13 st. Karlstad Bud TMs 23 F.48 d 50 öre röd ringtyp ph td. 13 st. Karlshamn F öre på 24 öre gul st LL 25 F.52 c öre grön OII st. Örebro + 4 x 15 öre brun st. Glimåkra, Ruda, Smedjebacken resp. Tumba + 2 x 25 öre gul st. Malmberget och Nederkalix 26 F.52 d 5 öre grön OII st. Gåsbornshyttan Bud KK 27 F.52 e 5 öre grön OII st. Edsgatan kt KK 28 F.54 e 10 öre röd OII st. Angelstad Prakt Bud TMs 2 x 10 öre röd OII st. Kungsbacka och Nora + 29 F.54 e x 15 öre brun st. Kristianstad och Ljungby 30 F.54 g 10 öre röd OII st. Värtan KK 31 F öre brun st. Rättvik Lyx! 32 F öre brun st. Smedjebacken Lyx! 33 F.56 v 4 20 öre blå OII st. Stockholm kraftigt snedcentrerad F öre brun OII st. Nederkalix Praktst.! 35 F.60 v 5 1 kr karmin OII st. Vingåker kraftigt snedcentrerad kt F.61 c 1 öre röd siffertyp st. Torne Bud KK 37 F. 105** + 111** Landstormen I : 5+5 på 2 öre orange på 20 öre röd på Ringtyp postfriska LL 38 F Landstormen I : 5+5 på 2 öre orange på 5 öre grön på 6 öre lila på Ringtyp 3 x 75 30
3 3 (5) 39 F Landstormen I : på 12 öre blå på 24 öre gul på 50 öre karmin på Ringtyp 3 x F. 121** Landstormen II 10 på 40 på 24 öre lila Lösenmärke postfriskt F. 138 Luftpost 50 öre grå på 4 öre lila st F. 143c m.fl. Vackra stämplar på bandmärken 9 olika. 43 F.197 cx Kongressen öre grön vm / st. Nst.29 Altuna LL 44 F.197 cxz Kongressen öre grön vm / + KPV st. Nst.29 (Tra)nås x LL 45 F. 206 * Kongressen öre rödlila ostämplat med fastsättarspår F. 208 Kongressen Kr grön st. Nst.51 Vaxholm PANV LL 47 F. 216 a Föreningen öre mörkblå st LL 48 F. 216 b Föreningen öre grönakt.blå st. Harg LL 49 F ** 50 F.321 BB 5 25 öre Gustaf V 70 år postfriska 15 öre brun Linné BBparet st. Sockholm Eke Wit 51 F.324 BB + BC + CB 5 öre grön Bellman BB,BC och CB paret stämplade Wit 52 F FDC Stockholmia 55 stämplat Stockholm Bro 53 F.H386 Rabattmärken i häfte F utg LL 54 F. Tj1 b 55 F. Tj7 a 3 öre brun St.Tjänste td.14 st. Umeå öre gul St.Tjänste td.14 st. Nyköping F. Tj16Ac 10 öre karminrosa St.Tjänste td.13 st. Mosås Praktst. 1kt Bro 57 F. Tj20 24 öre gul St.Tjänste td.13 st. Uddevalla LL 58 F. Tj22A 50 öre karminrosa St.Tjänste td.13 st. Umeå LL
4 4 (5) 59 F. Tj25 10 öre mörkblå på 12 öre blå St.Tjänste td.13 st. Jönköping LL 60 F.L 1120 Lösen tdn. 13 komplett st LL 61 Finland F.9 40 penni karmin Vapentyp m/60 (stortandade) st. Nyslott prakt! Finland F penni orange Vapentyp m/75 st. No Finland F penni gråakt violett/grön Rysk bruksserie m/89 (med ringar) st. xx Finland Frimärksutställningen : FDC inkl. två postfriska märken samt éntrebiljett Bro 65 Aunus F penni grön + 10 penni röd + 20 penni gul + 40 penni violett Svart övertryck på lejontyp m/17 st F öre grön Tvåfärgade t.14x13½ st LL 67 F öre på 20 öre grå/karmin Tvåfärgade st LL 68 F öre brunlila Christian IX st LL 69 F öre brunröd Posthuset 1912 vm.krona st. Kjöbenhavn LL 70 F.Tj 7 68 öre brun Tiidningsmärke vm. Krona st. Hjörring x LL 71 Island F aur blå st Tyskland M. 324 A 500 miljoner Rmk olivgul st. Rungsdorf Tyskland M. 326 A 2 Milljarder Rmk brun/svartgrön st New South Wales 15 olika märken från New South Wales Australien st. 1, Sve 75 England 39 engelska häften postfriska 48, Swe 76 England Rött insticksalbum med engelska 1800 och 1900 talsmärken Bud Swe Frankrike Spanien Grönt insticksalbum med franska 1800 och 1900 talsmärken 75 Swe Blått insticksalbum med spanska 1800 och 1900 talsmärken Bud Swe
5 5 (5) 79 Cuba Två blåa insticksalbum med cubanska 1800 och 1900 talsmärken 100 Swe 80 Lidingö Parti från Skärsätra ca SS 81 Lidingö Grosshandlare Danielséns Villa i Herserud ca SS 82 Lidingö ik Saltsjövägen ca SS 83 Lidingö Gåshaga Restaurant ca SS 84 Lidingö Kyrkvikens station ca SS 85 Lidingö Islinge från flygplan (Axel Eliassons Konstförlag) Lidingö Vestra Yttringe ca Lidingö Villastads kontor vid Vasavägen Lidingö Strandparti Sticklinge Lidingö Trolldalen ca st Folkdräkter från olika landsändar 50 Facit Nordenalbum Sv. No. Da. Fi. Is. 91 Album Mest Flera BC och BBpar Hälsingland Kulturhistorisk samling uppsatt 92 Samling på 6 st A4 blad. 100 LL 50 LFF 93 Ex av "De gula treskillingen" av Sven Åhman utg i 2000 ex 94 "Vad kostade brevet?" av Sven Carlin utg Handbok över Svenska Tillfällighetspoststämplar utg häftad 96 Sveriges Frankotecken Handbok utg inbunden 97 Svenska Postverkets Frankotecken Handbok del Ia, del III och del IV utg häftade 98 Sveriges Frankotecken Handbok i tre delar utg häftad 99 Postortslexicon utg. Kongliga Generalpoststyrelsen Stockholm Bandfrimärken Typskillnader och avarter utg. Postmuseum Stockholm 20 LL 20 LL
Läs merLidingö Filatelistförening Vårauktion den 24 april 2014
Läs merFRIMÄRKSAUKTION Auktionen börjar kl 19:15 med visning från kl 18:30.
Läs merBorås Filatelistförening har AUKTION den 7 mars
Läs merFrimärksauktion Auktionen börjar kl 19:15 med visning från kl 18:30.
Läs merAuktion vid Pekingträffen 31 oktober, 2009
Läs merSkövde Filatelistförening och Volvo Skövde Frimärksklubb
Läs mer19.00 Auktionen startar! Kaffeservering efter auktionen
Läs merNordhallands Filatelistförening Auktion nr 11 resultat Söndagen den 20 november 2011 Nr Beskrivning Utrop Pris Sverige ostämplat 1 F 14A (*).
Nordhallands Filatelistförening Auktion nr 11 resultat Söndagen den 20 november 2011 Nr Beskrivning Utrop Pris Sverige ostämplat 1 F 14A (*). Liggande lejon. Snedcentrerad 600 600 2 F 14B* samt F 50**
Läs merFacit. Vi erbjuder våra inlämnare ett svårslaget koncept.
Innehållsförteckning Budgivning: Se anbudsblanketten. Anbud bevakas på förmånligaste sätt. Köparprovision: 20 %. Table of Contents 3 Information, förkortningar Info, abbreviations 4 Sverige Sweden 14 Övriga
Läs merF Facit Mi Michel. Vi erbjuder våra inlämnare ett svårslaget koncept:
Läs merGREFVIE, SKÄRALID,OVESHOLM
Läs mer19.30 Auktionen startar! Kaffeservering efter auktionen
Läs mer19.00 Auktionen startar! Kaffeservering efter auktionen (20 kr)
Läs merVälkommen till oss med din inlämning vi är aldrig långt borta
Läs merInnehållsförteckning. Information i korthet
Läs merFacit. Vi erbjuder våra inlämnare ett svårslaget koncept:
Innehållsförteckning Budgivning: Se anbudsblanketten. Anbud bevakas på förmånligaste sätt. Köparprovision: 20 %. Table of Contents 3 Information, förkortningar Info, abbreviations 4 Sverige Sweden 15 Övriga
Innehållsförteckning Budgivning: Se anbudsblanketten. Anbud bevakas på förmånligaste sätt. Köparprovision: 20 %. Table of Contents 3 Information, förkortningar Info, abbreviations 4 Sverige Sweden 13 Övriga
Läs merInnehållsförteckning. Vi erbjuder våra inlämnare ett svårslaget koncept:
Läs merNordhallands Filatelistförening Auktionslista nr 11 söndagen den 20 november 2011 Nr Beskrivning Utrop Sverige ostämplat 1 F 14A (*). Liggande lejon.
Nordhallands Filatelistförening Auktionslista nr 11 söndagen den 20 november 2011 Nr Beskrivning Utrop Sverige ostämplat 1 F 14A (*). Liggande lejon. Snedcentrerad 600 2 F 14B* samt F 50** 3-strip, båda
Nordhallands Filatelistförening Resultat auktion nr 18 Söndagen den 26 april 2015 Objekt Beskrivning Utrop Pris Sverige ostämplat 1 F 14B* Liggande lejon. Kv 2200:- 200 270 2 F 32** Ringtyp. Kv 750:- 100
Läs merPosten på Ön - Lidingö. Karta över Lidingö 1661
Posten på Ön - Lidingö Karta över Lidingö 1661 Den första flottbron byggdes 1802-1803. Ett vykort från ca 1902 Vid påskstormen 5 april 1858 blåste bron sönder. Gårdarna på Lidingön hörde till stockholmarnas
Läs merTrollhättans Filatelistförenings Vårauktion den 23 april 2016
Läs merHuddinge Frimärksklubbs auktion 4 mars 2012
Läs merGod Jul o Glad Pingst etc. -kort postg. Många trevliga stämplar, bl.a. EKEBY, RAMLÖSA BRUNN. Tål att kollas.
Läs merObjekt Beskrivning Utropsnr
Nordhallands Filatelistförening Auktionslista nr 18 söndagen den 26 april 2015 Objekt Beskrivning Utropsnr pris Sverige ostämplat 1 F 14B* Liggande lejon. Kv 2200:- 200 2 F 32** Ringtyp. Kv 750:- 100 3
Läs merF Facit. SG Stanley Gibbons L = Låda Utan bokstav = singelmonterat objekt. Vi erbjuder våra inlämnare ett svårslaget koncept:
443: Intyg 5, 5, 5. AB PHILEA Svartensgatan 6, SE-116 20 Stockholm, Sweden Telefon: 08-640 09 78 och 08-678 19 20 Fax: 08-643 22 38 E-post: mail@philea.se Internet: http://www.philea.se Sverige: PG 60
Läs merLars-Tore Eriksson Frimärksauktioner AB (LTE) flyttar till nya lokaler 1 januari 2006!
Läs merBJöRN JARLVIK FILATELI
Läs merLars-Tore Eriksson Frimärksauktioner AB (LTE) har flyttat till nya lokaler!
Läs merLördag916 maj 2015 kl. 12:30
Läs merVälkomna till F r i m ä r k s a u k t i o n
Läs merOss möter Du i Sverige, Finland och Danmark:
Oss möter Du i Sverige, Finland och Danmark: Peter Johansen Civ. ek, VD och ägare Ansvarsområde: Ekonomi och administration Filateli: Hela världen E-post: peter@philea.se Christer Svensson Civ. ek, styrelseordförande
Läs merMånadsmöte 2013-03-10
Åter dags för årsmöte. Månadsmöte 2013-03-10 På söndag den 10. Mars kl 13.00 samlas vi till årsmöte på Valhalla. Traditionsenligt bjuder sällskapet på förtäring vid detta tillfälle. Kompletterande årsmöteshandlingar
Läs merSG Stanley Gibbons L = Låda Utan bokstav = singelmonterat objekt. Vi erbjuder våra inlämnare ett svårslaget koncept:
1154 AB PHILEA Svartensgatan 6, SE-116 20 Stockholm, Sweden Telefon: 08-640 09 78 och 08-678 19 20 Fax: 08-643 22 38 E-post: mail@philea.se Internet: http://www.philea.se Sverige: PG 60 29 89-6. Danmark:
Objekt 172 AB PHILEA Svartensgatan 6, SE-116 20 Stockholm, Sweden Telefon: 08-640 09 78 och 08-678 19 20 Fax: 08-643 22 38 E-post: mail@philea.se Internet: http://www.philea.se Sverige: PG 60 29 89-6.
Läs merStämpelobjekt Sverige Obj nr Beskrivning Utr pris
NFF Frimärksauktion fredag 30/10 vid Nordia 2015 - Objektförteckning Visning av objekt klockan 13.00-15.00 Auktionen genomförs klockan 15.00-17,00 Auktionsvillkor framgår av föreningens hemsida www.norrphil.se
Läs merNordhallands Filatelistförening Auction No 19 Sunday November 22, 2015. Lot Description Startno
Nordhallands Filatelistförening Auction No 19 Sunday November 22, 2015 Used Catalogue Scandiavian countries: Facit (F) Used Catalogue other countries: Michel (Mi) All prices in Swedish Kronor kt - short
Läs merFrimärksauktion Auktionen börjar kl 19:15 med visning från kl 18:30. VOLVO SKÖVDE FRIMÄRKSKLUBB Volvohuset Tisdag 2/4 Fasta höjningar:1-10:-
Frimärksauktion 19-04-02 Auktionen börjar kl 19:15 med visning från kl 18:30. VOLVO SKÖVDE FRIMÄRKSKLUBB Volvohuset Tisdag 2/4 Fasta höjningar:1-10:- = 1:-, 10-50:- = 2:-, 50-100:- = 5:-, 100-500:- = 10:-,
Läs merER KLUBBAN. A uktionerna hos danska
U ER KLUBBAN Sällsynt provisorium hos Bruun Ras mus - sen i Köpenhamn, som såldes för mot - svarande 64 840 kronor. av Ørn Grahm I årets första auktionskrönika rapporterar vi från tre av de många auktionerna
Läs merAndel behöriga lärare
Andel behöriga lärare Svenska Matematik Engelska Kommun Totalt antal Andel behöriga % Kommun Totalt antal Andel behöriga % Kommun Totalt antal Andel behöriga % Åtvidaberg 13 100,0 Mariestad 16 100,0 Skellefteå
Läs merNordhallands Filatelistförening. Auktionslista nr 10. lördagen den 19 mars 2011 klockan 13.00. Plats: ABF-huset, Verkstadsgatan 14, Kungsbacka
Nordhallands Filatelistförening Auktionslista nr 10 lördagen den 19 mars 2011 klockan 13.00 Plats: ABF-huset, Verkstadsgatan 14, Kungsbacka Visning från klockan 10.00. Du hittar bilder på singelobjekten
Nordhallands Filatelistförening Auktion nr 12 resultat söndagen den 1 april 2012 Nr Beskrivning Utrop Pris Sverige ostämplat 1 F 28** 350 410 2 F 30* Snedcentrerad 420 420 3 F 33* Snedcentrerad 560 560
Läs merSveriges Frimärken 1855-2012
2013 Bruksgatan 30 SE-252 23 Helsingborg Tel 042-14 49 82, 042-216660 Fax 042-144982 Butik och Postorder sedan 1968 www.frimarksnetto.se info@frimarksnetto.se www.safealbum.se mail@safealbum.se Sveriges
94 AB PHILEA Svartensgatan 6, SE-116 20 Stockholm, Sweden Telefon: 08-640 09 78 och 08-678 19 20 Fax: 08-643 22 38 E-post: mail@philea.se Internet: http://www.philea.se Sverige: PG 60 29 89-6. Danmark:
Nordhallands Filatelistförening Resultat auktion nr 17 Söndagen den 23 november 2014 Beskrivning Utrop Pris Objekt Sverige ostämplat 1 F 13a* Provisoriskt frimärke. Prövningsbevis Per Sjöman. 400 400 2
Läs merNordhallands Filatelistförening Auktionslista nr 15 söndagen den 17 november 2013
Nordhallands Filatelistförening Auktionslista nr 15 söndagen den 17 november 2013 Obj Beskrivning Utrop Sverige ostämplat 1 F 17* UG. Kat.v 650:- 10 2 F 61** 4-block. Kat.v 80:- 10 3 F 70** 4-block. Kat.v
Sida 1 Nordhallands Filatelistförening Auktionslista nr 17 söndagen den 23 november 2014 Objekt Beskrivning Utrop Sverige ostämplat 1 F 13a* Provisoriskt frimärke. Prövningsbevis Per Sjöman. 400 2 F 14b*
Läs merKompletterande uppgifter / rättelser? Kontakta Magnus Lindell 08-379152 eller limag@bredband.net
Alingsås Arboga Arvika 14 BG Vikben 23 Au Vikben 22 BG Vikben 24 BG Vikben 24 Au Sporrong 24 Ag Vikben 24 Ag Vikben+krona 24 Au Sporrong Askersund (väldigt lik Säter??) Avesta Boden 13 Au Vikben 22 Au
Läs merwww.sfu.se www.sfu-vg.com www.sfustockholm.se
Läs merLot helt överv. stpl på 12 visirblad. Dubletter med ofta 3-5 av varje. Få M. Det mesta noterat Facit
12 1274 Låda med 7 album av olika slag samt en del löst. Mest enklare i dublettkaraktär från alla Nord. länder inkl. Grönl, Färö, men finns lite bättre här o var, t.ex. Sver Landst. I ** serie, några vapen,
Läs merII. Frimärks-Netto Bruksgatan Helsingborg Tel eller
www.frimarksnetto.se 2018 - II Frimärks-Netto Bruksgatan 30 252 23 Helsingborg Tel 042-14 49 82 eller 042-21 66 60 www.safealbum.se 1855-2018 fluorescerande papper 38 ** 1 krona tandning 13 6000.- (180992)
Läs merResultatlista. Land Beskrivning Värde Utrop Slutbud
Läs merSverige, stämplat ex 30 öre ringtyp variant 3="80" stämplat UDDEVALLA 1881-11-14, en svår variant. OBS!! med Kht. F=400:-
Läs merVi flyttar till nya lokaler!
Läs merKarlsborgs Filatelistklubb. Vårauktion den 12 april 2013
Karlsborgs Filatelistklubb Vårauktion den 12 april 2013 Karlsborgs Filatelistklubb anordnar skriftlig AUKTION 12 april 2013 SKRIFTLIG BUD måste vara oss TILLHANDA SENAST DEN 11 APRIL 2013. ANBUDEN SÄNDS
Läs merTECKENFÖRKLARING: ** postfriskt kort tand korta tänder hörntand snedcentrerat stämpel en stämpel FET STIL = OBJEKT SOM ÄR AVBILDADE
AUKTIONLISTA vid Kalmar Filatelistförenings auktion lördagen den 13 oktober 2018 i IOGT-NTO lokalen, Trädgårdsgatan 12, Kalmar. För auktionsbedömningarna svarar rsp. inlämnare. En viss efterbedömning har
Malmö Filatelistförening STORAUKTION 2016-04-20 Objekten visas i klubblokalen på auktionsdagen kl 16.00-18.00 samt 2016-04-13, klockan 16.00 19.00. Alla är välkomna att lämna bud. Inbjudan till auktionen
Läs merF Facit Mi Michel. Om ni besöker vår visning ber vi er att även här skriva hela lotnumret inklusive eventuella bokstäver.
Objekt 1239 AB PHILEA Svartensgatan 6, SE-116 20 Stockholm, Sweden Telefon: 08-640 09 78 och 08-678 19 20 Fax: 08-643 22 38 E-post: mail@philea.se Internet: http://www.philea.se Sverige: PG 60 29 89-6.
Läs merAvhämtning: AB Philea, Götgatan 23 Auktionsdagen, därefter vardagar 10-13, 14-17.
FRIMÄRKSKOMPANIET INTERNATIONELL KVALITETSAUKTION 230 Lördag 19 mars 2005, kl. 10:00, insläpp från 9:45 Hotel Victory, Lilla Nygatan 5, Stockholm (T-bana Gamla Stan) Visning: AB Philea, Götgatan 23 Måndag-fredag
Läs merAlla utrop är i svenska kronor.
Söndagen den 25 november, kl. 10:00 Övriga nordiska länder / Other Nordic countries Danmark förfilateli / Denmark, pre-philately 1835K Lösenbelagt brev från Randers till Göteborg 26.9.1849. Ovanlig svensk
Läs merNordhallands Filatelistförening. Auktionslista nr 13. Söndagen den 18 november 2012
Nordhallands Filatelistförening Auktionslista nr 13 Söndagen den 18 november 2012 Nr Beskrivning Utrop Sverige ostämplat 1 F 59d* OII. Kat.v 800:- 75 2 F 64** Tvåfärgad siffertyp. Kat.v 120:- 20 3 F 64**
Läs merSVENSKA FDC SÄLLSKAPET
238 AB PHILEA Svartensgatan 6, SE-116 20 Stockholm, Sweden Telefon: 08-640 09 78 och 08-678 19 20 Fax: 08-643 22 38 E-post: mail@philea.se Internet: http://www.philea.se Sverige: PG 60 29 89-6. Danmark:
Läs merNordhallands Filatelistförening. Söndagen den 18 november 2012
Nordhallands Filatelistförening Resultat auktion nr 13 Söndagen den 18 november 2012 Nr Beskrivning Utrop Pris Sverige ostämplat 1 F 59d* OII. Kat.v 800:- 75 75 2 F 64** Tvåfärgad siffertyp. Kat.v 120:-
Läs merMotstånd med 5 eller 6 ringar Serie E48 och E96 Med 1:a ringen brun = 1
Motstånd med eller ringar Serie E och Med :a ringen brun = Nedan visas motstånd med % tolerans (=) dvs te ringen brun. För % tolerans (E) skall femte ringen istället vara röd. -e ringen visas ej. Anger