Lidingö Filatelistförening Vårauktion den 18 april 2013

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Storlek: px
Starta visningen från sidan:

Download "Lidingö Filatelistförening Vårauktion den 18 april 2013"

Transkript

1 1 (5) Lidingö Filatelistförening Vårauktion den 18 april 2013 ü Nr Kat nr Beskrivning av objektet Kat pris Mini bud Inl. av Sålt för Till 1 Fribrevomslag till Konungens Befattningshavare Götheborg st. med Nst.7 fyrkantstämpel Mariestad Wit 2 Fribrev till Konungens Befattningshavare Stockholm st. med Nst.10 Götheborg LL 3 F öre vapen på brev till Örebro st. Stockholm Wit 4 F öre ringtyp t.14 på brev till Nya Lerdala st. Mariestad Wit 5 F. 21 m 12 öre ringtyp på brev till Ronneby st. Norrköping Prakt till lyx! F. 43 d 5 öre ringtyp ph på brefkort till Fridened jvgst. H.S.B Hjo Stenstorpsbanan i Västergötland F. 105 Landstormen I 5 på 2 öre ringtyp ph vykort till Stockholm st. Strängnäs Benninge Hemskola Strängnäs F.2 4 shilling blå st. Oscarshamn Lyxstämpel kt LL 9 F.4 v2 8 shilling gul variant v2 "Dubbelåtta" st. Carlskrona ,500 1,700 AH 10 F.7 5 öre grön Vapentyp II st. Mkt vackert ex LL 11 F.8 9 öre violett Vapentyp II st. 2, LL 12 F F öre orange Vapentyp II st. Hernösand kt 50 öre röd Vapentyp II st. Stockholm LL LL 14 F.14B 3 öre brun Liggande Lejon typ II st. Avesta Prakt! F.17 3 öre brun Ringtyp t.14 st. Stockholm 3 TUR x F öre röd Ringtyp t.14 st. Waldemarsvik x LL 17 F.27 1 Riksdaler brun/blå Ringtyp t.14 st. kt F.28 f 3 öre brun Ringtyp t.13 st. Gefle

2 2 (5) 19 F öre blå Ringtyp t.13 st. Ragunda F.28d + 31e + 35h öre Ringtyp t.13 st. Jemshög , Stockholm xx och Stockholm Bro 21 F öre grön + 20 öre orange ringtyp td. 13 st. Odensviholm och Godegård x F.33 a 20 öre röd ringtyp d. 13 st. Karlstad Bud TMs 23 F.48 d 50 öre röd ringtyp ph td. 13 st. Karlshamn F öre på 24 öre gul st LL 25 F.52 c öre grön OII st. Örebro + 4 x 15 öre brun st. Glimåkra, Ruda, Smedjebacken resp. Tumba + 2 x 25 öre gul st. Malmberget och Nederkalix 26 F.52 d 5 öre grön OII st. Gåsbornshyttan Bud KK 27 F.52 e 5 öre grön OII st. Edsgatan kt KK 28 F.54 e 10 öre röd OII st. Angelstad Prakt Bud TMs 2 x 10 öre röd OII st. Kungsbacka och Nora + 29 F.54 e x 15 öre brun st. Kristianstad och Ljungby 30 F.54 g 10 öre röd OII st. Värtan KK 31 F öre brun st. Rättvik Lyx! 32 F öre brun st. Smedjebacken Lyx! 33 F.56 v 4 20 öre blå OII st. Stockholm kraftigt snedcentrerad F öre brun OII st. Nederkalix Praktst.! 35 F.60 v 5 1 kr karmin OII st. Vingåker kraftigt snedcentrerad kt F.61 c 1 öre röd siffertyp st. Torne Bud KK 37 F. 105** + 111** Landstormen I : 5+5 på 2 öre orange på 20 öre röd på Ringtyp postfriska LL 38 F Landstormen I : 5+5 på 2 öre orange på 5 öre grön på 6 öre lila på Ringtyp 3 x 75 30

3 3 (5) 39 F Landstormen I : på 12 öre blå på 24 öre gul på 50 öre karmin på Ringtyp 3 x F. 121** Landstormen II 10 på 40 på 24 öre lila Lösenmärke postfriskt F. 138 Luftpost 50 öre grå på 4 öre lila st F. 143c m.fl. Vackra stämplar på bandmärken 9 olika. 43 F.197 cx Kongressen öre grön vm / st. Nst.29 Altuna LL 44 F.197 cxz Kongressen öre grön vm / + KPV st. Nst.29 (Tra)nås x LL 45 F. 206 * Kongressen öre rödlila ostämplat med fastsättarspår F. 208 Kongressen Kr grön st. Nst.51 Vaxholm PANV LL 47 F. 216 a Föreningen öre mörkblå st LL 48 F. 216 b Föreningen öre grönakt.blå st. Harg LL 49 F ** 50 F.321 BB 5 25 öre Gustaf V 70 år postfriska 15 öre brun Linné BBparet st. Sockholm Eke Wit 51 F.324 BB + BC + CB 5 öre grön Bellman BB,BC och CB paret stämplade Wit 52 F FDC Stockholmia 55 stämplat Stockholm Bro 53 F.H386 Rabattmärken i häfte F utg LL 54 F. Tj1 b 55 F. Tj7 a 3 öre brun St.Tjänste td.14 st. Umeå öre gul St.Tjänste td.14 st. Nyköping F. Tj16Ac 10 öre karminrosa St.Tjänste td.13 st. Mosås Praktst. 1kt Bro 57 F. Tj20 24 öre gul St.Tjänste td.13 st. Uddevalla LL 58 F. Tj22A 50 öre karminrosa St.Tjänste td.13 st. Umeå LL

4 4 (5) 59 F. Tj25 10 öre mörkblå på 12 öre blå St.Tjänste td.13 st. Jönköping LL 60 F.L 1120 Lösen tdn. 13 komplett st LL 61 Finland F.9 40 penni karmin Vapentyp m/60 (stortandade) st. Nyslott prakt! Finland F penni orange Vapentyp m/75 st. No Finland F penni gråakt violett/grön Rysk bruksserie m/89 (med ringar) st. xx Finland Frimärksutställningen : FDC inkl. två postfriska märken samt éntrebiljett Bro 65 Aunus F penni grön + 10 penni röd + 20 penni gul + 40 penni violett Svart övertryck på lejontyp m/17 st F öre grön Tvåfärgade t.14x13½ st LL 67 F öre på 20 öre grå/karmin Tvåfärgade st LL 68 F öre brunlila Christian IX st LL 69 F öre brunröd Posthuset 1912 vm.krona st. Kjöbenhavn LL 70 F.Tj 7 68 öre brun Tiidningsmärke vm. Krona st. Hjörring x LL 71 Island F aur blå st Tyskland M. 324 A 500 miljoner Rmk olivgul st. Rungsdorf Tyskland M. 326 A 2 Milljarder Rmk brun/svartgrön st New South Wales 15 olika märken från New South Wales Australien st. 1, Sve 75 England 39 engelska häften postfriska 48, Swe 76 England Rött insticksalbum med engelska 1800 och 1900 talsmärken Bud Swe Frankrike Spanien Grönt insticksalbum med franska 1800 och 1900 talsmärken 75 Swe Blått insticksalbum med spanska 1800 och 1900 talsmärken Bud Swe

5 5 (5) 79 Cuba Två blåa insticksalbum med cubanska 1800 och 1900 talsmärken 100 Swe 80 Lidingö Parti från Skärsätra ca SS 81 Lidingö Grosshandlare Danielséns Villa i Herserud ca SS 82 Lidingö ik Saltsjövägen ca SS 83 Lidingö Gåshaga Restaurant ca SS 84 Lidingö Kyrkvikens station ca SS 85 Lidingö Islinge från flygplan (Axel Eliassons Konstförlag) Lidingö Vestra Yttringe ca Lidingö Villastads kontor vid Vasavägen Lidingö Strandparti Sticklinge Lidingö Trolldalen ca st Folkdräkter från olika landsändar 50 Facit Nordenalbum Sv. No. Da. Fi. Is. 91 Album Mest Flera BC och BBpar Hälsingland Kulturhistorisk samling uppsatt 92 Samling på 6 st A4 blad. 100 LL 50 LFF 93 Ex av "De gula treskillingen" av Sven Åhman utg i 2000 ex 94 "Vad kostade brevet?" av Sven Carlin utg Handbok över Svenska Tillfällighetspoststämplar utg häftad 96 Sveriges Frankotecken Handbok utg inbunden 97 Svenska Postverkets Frankotecken Handbok del Ia, del III och del IV utg häftade 98 Sveriges Frankotecken Handbok i tre delar utg häftad 99 Postortslexicon utg. Kongliga Generalpoststyrelsen Stockholm Bandfrimärken Typskillnader och avarter utg. Postmuseum Stockholm 20 LL 20 LL

Lidingö Filatelistförening Höstauktion den 24 november 2016

Lidingö Filatelistförening Höstauktion den 24 november 2016 1 (5) Lidingö Filatelistförening Höstauktion den 24 november 2016 1 Brev 2 Brev 3 Häften 4 Häften 5 Provtryck 6 Block Förfilateli brev stämplat Skenninge 12.1.1845 till Skärfalla, Linköping Lokalbrev med

Läs mer

Lidingö Filatelistförening Vårauktion den 24 april 2014

Lidingö Filatelistförening Vårauktion den 24 april 2014 1 (5) Lidingö Filatelistförening Vårauktion den 24 april 2014 ü Nr Kat nr Beskrivning av objektet Kat pris Mini bud Inl. av Sålt för Till 1 med innehall till Kronolänsmannen C.A.Hoff i Heden st. Nst 7

Läs mer

Malmö Filatelistförening

Malmö Filatelistförening Malmö Filatelistförening STORAUKTION 2012-11-21 Objekten visas i klubblokalen onsdagarna 2012-10-31, 2012-11-07 och 12-11-14 klockan 16.00 19.00. Alla är välkomna att lämna bud. Inbjudan till auktionen

Läs mer

FRIMÄRKSAUKTION Skövde Filatelistförening och Volvo Skövde frimärksklubb Volvohuset tisdag 5/11, startar 19:30, visning från 18:30 Fasta

FRIMÄRKSAUKTION Skövde Filatelistförening och Volvo Skövde frimärksklubb Volvohuset tisdag 5/11, startar 19:30, visning från 18:30 Fasta FRIMÄRKSAUKTION 2013-11-05 Skövde Filatelistförening och Volvo Skövde frimärksklubb Volvohuset tisdag 5/11, startar 19:30, visning från 18:30 Fasta höjningar:1-10:- = 1:-, 10-50:- = 2:-, 50-100:- = 5:-,

Läs mer

Malmö Filatelistförening

Malmö Filatelistförening Malmö Filatelistförening STORAUKTION 2015-11-18 Objekten visas i klubblokalen på auktionsdagen kl 16.00-18.00 samt 2015-11-11, klockan 16.00 19.00. Alla är välkomna att lämna bud. Inbjudan till auktionen

Läs mer

Malmö Filatelistförening

Malmö Filatelistförening Malmö Filatelistförening STORAUKTION 2017-11-22 Objekten visas i klubblokalen på auktionsdagen kl 16.00-18.00 samt 2017-11-15, klockan 16.00 19.00. Alla är välkomna att lämna bud. Inbjudan till auktionen

Läs mer

Sverige Skillingar, Vapen, Lejon Sverige Ringtyp Sverige Oscar, Medaljong Sverige Landstorm, Luftpost Sverige Bandmärken 1920-1936 Sverige

Sverige Skillingar, Vapen, Lejon Sverige Ringtyp Sverige Oscar, Medaljong Sverige Landstorm, Luftpost Sverige Bandmärken 1920-1936 Sverige Skillingar, Vapen, Lejon 1 Brev Brev med F2c stämplat 25/8 1856 med intyg Nils Svensson. 800 2 o F2c 4 skilling högblå, rufftandat märke stämplat 6/6 1856. 450 3 Brev Brev till London frankerat med F7d

Läs mer

Auktion vid Pekingträffen 31 oktober, 2009

Auktion vid Pekingträffen 31 oktober, 2009 Auktion vid Pekingträffen 31 oktober, 9 Bud lämnas till Peter Särnstedt per brev eller e-post. stedt77633@tele2.se. Förfrågningar om auktionsmaterialet kan ställas till Peter Särnstedt. Bud skall ha nått

Läs mer

HA10 OH HA 14 O Sverige, automathäfte, 2 st F= 105:- 30 kr. HA 11 OV HA 11 RV Sverige, automathäfte, 2 st F= 90:- 20 kr

HA10 OH HA 14 O Sverige, automathäfte, 2 st F= 105:- 30 kr. HA 11 OV HA 11 RV Sverige, automathäfte, 2 st F= 90:- 20 kr Ängelholms Filatelistförenings vårauktion måndagen den 14 maj 2012. Plats: Godtemplargården S. Kyrkogatan 9 262 32 Ängelholm Parkering:P-plats Vakteln mellan Åvalla och Godtemplargården. Fri parkering

Läs mer

19.00 Auktionen startar! Kaffeservering efter auktionen

19.00 Auktionen startar! Kaffeservering efter auktionen Ängelholms Filatelistförenings höstauktion måndagen den 11 november 2013. Plats: Godtemplargården S. Kyrkogatan 9 262 32 Ängelholm Parkering: P-plats Vakteln mellan Åvalla och Godtemplargården. Fri parkering

Läs mer

Lördag 19 mars kl 12:00 Visning kl 10:00-12:00. Postterminalen, Ängsgärdsgatan 6, Västerås

Lördag 19 mars kl 12:00 Visning kl 10:00-12:00. Postterminalen, Ängsgärdsgatan 6, Västerås Västerås Filatelistförening presenterar Mälardalsträffens Lördag 19 mars kl 12:00 Visning kl 10:00-12:00 Postterminalen, Ängsgärdsgatan 6, Västerås Obj 36: 1 riksdaler t13 praktexemplar Obj 123: Lokalt

Läs mer

Facit. Vi erbjuder våra inlämnare ett svårslaget koncept.

Facit. Vi erbjuder våra inlämnare ett svårslaget koncept. Innehållsförteckning Budgivning: Se anbudsblanketten. Anbud bevakas på förmånligaste sätt. Köparprovision: 20 %. Table of Contents 3 Information, förkortningar Info, abbreviations 4 Sverige Sweden 14 Övriga

Läs mer

F Facit Mi Michel. Vi erbjuder våra inlämnare ett svårslaget koncept:

F Facit Mi Michel. Vi erbjuder våra inlämnare ett svårslaget koncept: Innehållsförteckning Budgivning: Se anbudsblanketten. Anbud bevakas på förmånligaste sätt. Köparprovision: 20 %. Table of Contents 3 Information, förkortningar Info, abbreviations 4 Sverige Sweden 12 Övriga

Läs mer

Nordhallands Filatelistförening Auktion nr 11 resultat Söndagen den 20 november 2011 Nr Beskrivning Utrop Pris Sverige ostämplat 1 F 14A (*).

Nordhallands Filatelistförening Auktion nr 11 resultat Söndagen den 20 november 2011 Nr Beskrivning Utrop Pris Sverige ostämplat 1 F 14A (*). Nordhallands Filatelistförening Auktion nr 11 resultat Söndagen den 20 november 2011 Nr Beskrivning Utrop Pris Sverige ostämplat 1 F 14A (*). Liggande lejon. Snedcentrerad 600 600 2 F 14B* samt F 50**

Läs mer

GREFVIE, SKÄRALID,OVESHOLM

GREFVIE, SKÄRALID,OVESHOLM 1 Sverige F 21 RT tandn. 14** snedc. kat 50 2 2 Sverige F 44 6 öre RT med posthorn**, fint kat 0 100 3 Sverige F 332C Stockholms Slott 5 kr* kat 200 25 4 Sverige H 95 Gustav VI Adolf 25 öre röd kat 300

Läs mer

19.30 Auktionen startar! Kaffeservering efter auktionen

19.30 Auktionen startar! Kaffeservering efter auktionen Ängelholms Filatelistförenings vårauktion måndagen den 20 maj 2013. Plats: Godtemplargården S. Kyrkogatan 9 262 32 Ängelholm Parkering: P-plats Vakteln mellan Åvalla och Godtemplargården. Fri parkering

Läs mer

BJöRN JARLVIK. AUKTIONSPROGRAM. AUKTION för skriftliga bud, senaste tid för mottagande av bud är måndagen 28 juli 2014, klockan 18:00.

BJöRN JARLVIK. AUKTIONSPROGRAM. AUKTION för skriftliga bud, senaste tid för mottagande av bud är måndagen 28 juli 2014, klockan 18:00. BJöRN JARLVIK FILATELI AUKTION NR 71 (Auk 70 Del 2) samlingar och partier. Måndagen 28 JULI KL. 18.00. www.jarlvik.com Massor av bilder på internet. se auktionslistan på internet. Större text! AUKTIONSPROGRAM.

Läs mer

19.00 Auktionen startar! Kaffeservering efter auktionen (20 kr)

19.00 Auktionen startar! Kaffeservering efter auktionen (20 kr) Ängelholms Filatelistförenings höstauktion måndagen den 17 november 2014. Plats: Godtemplargården S. Kyrkogatan 9 262 32 Ängelholm Parkering: P-plats Vakteln mellan Åvalla och Godtemplargården. Fri parkering

Läs mer

BJöRN JARLVIK HÄFTESPARTIER RULLPARTIER POSTFRISKA SERIER

BJöRN JARLVIK HÄFTESPARTIER RULLPARTIER POSTFRISKA SERIER BJöRN JARLVIK FILATELI AUKTION NR 76 (Auk 75 Del 2) samlingar och partier. Måndagen 4 MAJ KL. 18.00. www.jarlvik.com Massor av bilder på internet. se auktionslistan på internet. Större text! AUKTIONSPROGRAM.

Läs mer

Välkommen till oss med din inlämning vi är aldrig långt borta

Välkommen till oss med din inlämning vi är aldrig långt borta Välkommen till oss med din inlämning vi är aldrig långt borta Vi reser i samband med aktuell auktion varje månad runt i Götaland och Svealand för att ta emot inlämningar kontakta oss för ett sammanträffande

Läs mer

Nordhallands Filatelistförening Auktionslista nr 11 söndagen den 20 november 2011 Nr Beskrivning Utrop Sverige ostämplat 1 F 14A (*). Liggande lejon.

Nordhallands Filatelistförening Auktionslista nr 11 söndagen den 20 november 2011 Nr Beskrivning Utrop Sverige ostämplat 1 F 14A (*). Liggande lejon. Nordhallands Filatelistförening Auktionslista nr 11 söndagen den 20 november 2011 Nr Beskrivning Utrop Sverige ostämplat 1 F 14A (*). Liggande lejon. Snedcentrerad 600 2 F 14B* samt F 50** 3-strip, båda

Läs mer

Facit. Vi erbjuder våra inlämnare ett svårslaget koncept:

Facit. Vi erbjuder våra inlämnare ett svårslaget koncept: Innehållsförteckning Budgivning: Se anbudsblanketten. Anbud bevakas på förmånligaste sätt. Köparprovision: 20 %. Table of Contents 3 Information, förkortningar Info, abbreviations 4 Sverige Sweden 15 Övriga

Läs mer

Välkommen till oss med din inlämning vi är aldrig långt borta

Välkommen till oss med din inlämning vi är aldrig långt borta Välkommen till oss med din inlämning vi är aldrig långt borta Vi reser i samband med aktuell auktion varje månad runt i Götaland och Svealand för att ta emot inlämningar kontakta oss för ett sammanträffande

Läs mer

Facit. Vi erbjuder våra inlämnare ett svårslaget koncept:

Facit. Vi erbjuder våra inlämnare ett svårslaget koncept: Innehållsförteckning Budgivning: Se anbudsblanketten. Anbud bevakas på förmånligaste sätt. Köparprovision: 20 %. Table of Contents 3 Information, förkortningar Info, abbreviations 4 Anbudsblankett, villkor

Läs mer

Innehållsförteckning. Information i korthet

Innehållsförteckning. Information i korthet Innehållsförteckning Budgivning: Se anbudsblanketten. Anbud bevakas på förmånligaste sätt. Köparprovision: 20 %. Table of Contents 3 Information, förkortningar Info, abbreviations 4 Anbudsblankett, villkor

Läs mer

Facit. Bokstavskoder Vissa objeknummer innehåller bokstäver. Detta anger vilken typ av objekt det är fråga om så att vi lättare hittar dem:

Facit. Bokstavskoder Vissa objeknummer innehåller bokstäver. Detta anger vilken typ av objekt det är fråga om så att vi lättare hittar dem: Innehållsförteckning Budgivning: Se anbudsblanketten. Anbud bevakas på förmånligaste sätt. Köparprovision: 20 %. Table of Contents 3 Information, förkortningar Info, abbreviations 4 Anbudsblankett, villkor

Läs mer

Innehållsförteckning. Information i korthet

Innehållsförteckning. Information i korthet Innehållsförteckning Budgivning: Se anbudsblanketten. Anbud bevakas på förmånligaste sätt. Köparprovision: 20 %. Table of Contents 3 Information, förkortningar Info, abbreviations 4 Anbudsblankett, villkor

Läs mer

Facit. Vi erbjuder våra inlämnare ett svårslaget koncept:

Facit. Vi erbjuder våra inlämnare ett svårslaget koncept: Innehållsförteckning Budgivning: Se anbudsblanketten. Anbud bevakas på förmånligaste sätt. Köparprovision: 20 %. Table of Contents 3 Information, förkortningar Info, abbreviations 4 Sverige Sweden 13 Övriga

Läs mer

Facit. Bokstavskoder Vissa objeknummer innehåller bokstäver. Detta anger vilken typ av objekt det är fråga om så att vi lättare hittar dem:

Facit. Bokstavskoder Vissa objeknummer innehåller bokstäver. Detta anger vilken typ av objekt det är fråga om så att vi lättare hittar dem: Innehållsförteckning Budgivning: Se anbudsblanketten. Anbud bevakas på förmånligaste sätt. Köparprovision: 20 %. Table of Contents 3 Information, förkortningar Info, abbreviations 4 Anbudsblankett, villkor

Läs mer

Facit. Bokstavskoder Vissa objeknummer innehåller bokstäver. Detta anger vilken typ av objekt det är fråga om så att vi lättare hittar dem:

Facit. Bokstavskoder Vissa objeknummer innehåller bokstäver. Detta anger vilken typ av objekt det är fråga om så att vi lättare hittar dem: Innehållsförteckning Budgivning: Se anbudsblanketten. Anbud bevakas på förmånligaste sätt. Köparprovision: 20 %. Table of Contents 3 Information, förkortningar Info, abbreviations 4 Anbudsblankett, villkor

Läs mer

Innehållsförteckning. Vi erbjuder våra inlämnare ett svårslaget koncept:

Innehållsförteckning. Vi erbjuder våra inlämnare ett svårslaget koncept: Innehållsförteckning Budgivning: Se anbudsblanketten. Anbud bevakas på förmånligaste sätt. Köparprovision: 20 %. Table of Contents 3 Information, förkortningar Info, abbreviations 4 Anbudsblankett, villkor

Läs mer

Posten på Ön - Lidingö. Karta över Lidingö 1661

Posten på Ön - Lidingö. Karta över Lidingö 1661 Posten på Ön - Lidingö Karta över Lidingö 1661 Den första flottbron byggdes 1802-1803. Ett vykort från ca 1902 Vid påskstormen 5 april 1858 blåste bron sönder. Gårdarna på Lidingön hörde till stockholmarnas

Läs mer

Trollhättans Filatelistförenings Vårauktion den 23 april 2016

Trollhättans Filatelistförenings Vårauktion den 23 april 2016 Trollhättans Filatelistförenings Vårauktion den 23 april 2016 Sverige små objekt 1 12 öre Vapen stpl Los 25.10.1874 vc 9 90 2 12 öre Vapen stpl Grästorp 6.2.1872 9 75 3 24 öre Vapen stpl Falun 31.10.1867

Läs mer

Huddinge Frimärksklubbs auktion 4 mars 2012

Huddinge Frimärksklubbs auktion 4 mars 2012 Huddinge Frimärksklubbs auktin 4 mars 2012 Visning av bjekten 3 mars kl 10.00-17.00, 4 mars kl 10.00-12.00 Auktinen sker 4 mars från kl 13.00 Fasta höjningar under auktinen : - upp till 500:- lägsta höjning

Läs mer

Nordhallands Filatelistförening. Resultat auktion nr 18. Söndagen den 26 april 2015

Nordhallands Filatelistförening. Resultat auktion nr 18. Söndagen den 26 april 2015 Nordhallands Filatelistförening Resultat auktion nr 18 Söndagen den 26 april 2015 Objekt Beskrivning Utrop Pris Sverige ostämplat 1 F 14B* Liggande lejon. Kv 2200:- 200 270 2 F 32** Ringtyp. Kv 750:- 100

Läs mer

God Jul o Glad Pingst etc. -kort postg. Många trevliga stämplar, bl.a. EKEBY, RAMLÖSA BRUNN. Tål att kollas.

God Jul o Glad Pingst etc. -kort postg. Många trevliga stämplar, bl.a. EKEBY, RAMLÖSA BRUNN. Tål att kollas. Auktion nr: 28 Ängelholms Filatelistförenings vårauktion den 25 april 2016 Plats: Godtemplargården S. Kyrkogatan 9 262 32 Ängelholm Parkering: P-plats Vakteln mellan Åvalla och Godtemplargården. Fri parkering

Läs mer

F Facit. SG Stanley Gibbons L = Låda Utan bokstav = singelmonterat objekt. Vi erbjuder våra inlämnare ett svårslaget koncept:

F Facit. SG Stanley Gibbons L = Låda Utan bokstav = singelmonterat objekt. Vi erbjuder våra inlämnare ett svårslaget koncept: 443: Intyg 5, 5, 5. AB PHILEA Svartensgatan 6, SE-116 20 Stockholm, Sweden Telefon: 08-640 09 78 och 08-678 19 20 Fax: 08-643 22 38 E-post: mail@philea.se Internet: http://www.philea.se Sverige: PG 60

Läs mer

Objekt Beskrivning Utropsnr

Objekt Beskrivning Utropsnr Nordhallands Filatelistförening Auktionslista nr 18 söndagen den 26 april 2015 Objekt Beskrivning Utropsnr pris Sverige ostämplat 1 F 14B* Liggande lejon. Kv 2200:- 200 2 F 32** Ringtyp. Kv 750:- 100 3

Läs mer

Facit. Bokstavskoder Vissa objektnummer innehåller bokstäver. Detta anger vilken typ av objekt det är fråga om så att vi lättare hittar dem:

Facit. Bokstavskoder Vissa objektnummer innehåller bokstäver. Detta anger vilken typ av objekt det är fråga om så att vi lättare hittar dem: Innehållsförteckning Budgivning: Se anbudsblanketten. Anbud bevakas på förmånligaste sätt. Köparprovision: 20 %. Table of Contents 3 Information, förkortningar Info, abbreviations 4 Anbudsblankett, villkor

Läs mer

Facit. Bokstavskoder Vissa objeknummer innehåller bokstäver. Detta anger vilken typ av objekt det är fråga om så att vi lättare hittar dem:

Facit. Bokstavskoder Vissa objeknummer innehåller bokstäver. Detta anger vilken typ av objekt det är fråga om så att vi lättare hittar dem: Innehållsförteckning Budgivning: Se anbudsblanketten. Anbud bevakas på förmånligaste sätt. Köparprovision: 20 %. Table of Contents 3 Information, förkortningar Info, abbreviations 4 Anbudsblankett, villkor

Läs mer

Lars-Tore Eriksson Frimärksauktioner AB (LTE) har flyttat till nya lokaler!

Lars-Tore Eriksson Frimärksauktioner AB (LTE) har flyttat till nya lokaler! Innehållsförteckning Budgivning: Se anbudsblanketten. Anbud bevakas på förmånligaste sätt. Köparprovision: 20 %. Table of Contents 3 Information, förkortningar Info, abbreviations 4 Anbudsblankett, villkor

Läs mer

Oss möter Du i Sverige, Finland och Danmark:

Oss möter Du i Sverige, Finland och Danmark: Oss möter Du i Sverige, Finland och Danmark: Peter Johansen Civ. ek, VD och ägare Ansvarsområde: Ekonomi och administration Filateli: Hela världen E-post: peter@philea.se Christer Svensson Civ. ek, styrelseordförande

Läs mer

Lars-Tore Eriksson Frimärksauktioner AB (LTE) flyttar till nya lokaler 1 januari 2006!

Lars-Tore Eriksson Frimärksauktioner AB (LTE) flyttar till nya lokaler 1 januari 2006! Innehållsförteckning Budgivning: Se anbudsblanketten. Anbud bevakas på förmånligaste sätt. Köparprovision: 20 %. Table of Contents 3 Information, förkortningar Info, abbreviations 4 Anbudsblankett, villkor

Läs mer

Månadsmöte 2013-03-10

Månadsmöte 2013-03-10 Åter dags för årsmöte. Månadsmöte 2013-03-10 På söndag den 10. Mars kl 13.00 samlas vi till årsmöte på Valhalla. Traditionsenligt bjuder sällskapet på förtäring vid detta tillfälle. Kompletterande årsmöteshandlingar

Läs mer

BJöRN JARLVIK FILATELI

BJöRN JARLVIK FILATELI BJöRN JARLVIK FILATELI AUKTION NR 57 ONSDAGEN 27 april 2011. KLOCKAN 19:00. lists also on internet, listor även på internet www.jarlvik.com Auction number 57 with only collections and lots April 27th BJÖRN

Läs mer

Facit. Bokstavskoder Vissa objeknummer innehåller bokstäver. Detta anger vilken typ av objekt det är fråga om så att vi lättare hittar dem:

Facit. Bokstavskoder Vissa objeknummer innehåller bokstäver. Detta anger vilken typ av objekt det är fråga om så att vi lättare hittar dem: Innehållsförteckning Budgivning: Se anbudsblanketten. Anbud bevakas på förmånligaste sätt. Köparprovision: 20 %. Table of Contents 3 Information, förkortningar Info, abbreviations 4 Anbudsblankett, villkor

Läs mer

Facit. Bokstavskoder Vissa objektnummer innehåller bokstäver. Detta anger vilken typ av objekt det är fråga om så att vi lättare hittar dem:

Facit. Bokstavskoder Vissa objektnummer innehåller bokstäver. Detta anger vilken typ av objekt det är fråga om så att vi lättare hittar dem: Innehållsförteckning Budgivning: Se anbudsblanketten. Anbud bevakas på förmånligaste sätt. Köparprovision: 20 %. Table of Contents 3 Information, förkortningar Info, abbreviations 4 Anbudsblankett, villkor

Läs mer

Facit. Bokstavskoder Vissa objeknummer innehåller bokstäver. Detta anger vilken typ av objekt det är fråga om så att vi lättare hittar dem:

Facit. Bokstavskoder Vissa objeknummer innehåller bokstäver. Detta anger vilken typ av objekt det är fråga om så att vi lättare hittar dem: Innehållsförteckning Budgivning: Se anbudsblanketten. Anbud bevakas på förmånligaste sätt. Köparprovision: 20 %. Table of Contents 3 Information, förkortningar Info, abbreviations 4 Anbudsblankett, villkor

Läs mer

Facit. Bokstavskoder Vissa objektnummer innehåller bokstäver. Detta anger vilken typ av objekt det är fråga om så att vi lättare hittar dem:

Facit. Bokstavskoder Vissa objektnummer innehåller bokstäver. Detta anger vilken typ av objekt det är fråga om så att vi lättare hittar dem: Innehållsförteckning Budgivning: Se anbudsblanketten. Anbud bevakas på förmånligaste sätt. Köparprovision: 20 %. Table of Contents 3 Information, förkortningar Info, abbreviations 4 Anbudsblankett, villkor

Läs mer

Facit. Bokstavskoder Vissa objektnummer innehåller bokstäver. Detta anger vilken typ av objekt det är fråga om så att vi lättare hittar dem:

Facit. Bokstavskoder Vissa objektnummer innehåller bokstäver. Detta anger vilken typ av objekt det är fråga om så att vi lättare hittar dem: Objekt 172 AB PHILEA Svartensgatan 6, SE-116 20 Stockholm, Sweden Telefon: 08-640 09 78 och 08-678 19 20 Fax: 08-643 22 38 E-post: mail@philea.se Internet: http://www.philea.se Sverige: PG 60 29 89-6.

Läs mer

Innehållsförteckning. Vi erbjuder våra inlämnare ett svårslaget koncept:

Innehållsförteckning. Vi erbjuder våra inlämnare ett svårslaget koncept: Innehållsförteckning Budgivning: Se anbudsblanketten. Anbud bevakas på förmånligaste sätt. Köparprovision: 20 %. Table of Contents 3 Information, förkortningar Info, abbreviations 4 Anbudsblankett, villkor

Läs mer

Lördag916 maj 2015 kl. 12:30

Lördag916 maj 2015 kl. 12:30 Offentlig Auktion Offentlig Auktion 9 Lördag916 maj 2015 kl. 12:30 Partille Kulturum Lot 157 Lot 111 Lot 112 AB, AB,Box Box1515, 1515,411 41141 41 GÖTEBORG Telefon: GÖTEBORG Telefon:0708-106803 E0708-106803

Läs mer

SG Stanley Gibbons L = Låda Utan bokstav = singelmonterat objekt. Vi erbjuder våra inlämnare ett svårslaget koncept:

SG Stanley Gibbons L = Låda Utan bokstav = singelmonterat objekt. Vi erbjuder våra inlämnare ett svårslaget koncept: 1154 AB PHILEA Svartensgatan 6, SE-116 20 Stockholm, Sweden Telefon: 08-640 09 78 och 08-678 19 20 Fax: 08-643 22 38 E-post: mail@philea.se Internet: http://www.philea.se Sverige: PG 60 29 89-6. Danmark:

Läs mer

Välkomna till F r i m ä r k s a u k t i o n

Välkomna till F r i m ä r k s a u k t i o n Välkomna till F r i m ä r k s a u k t i o n Lördagen den 6 April 2013. Klippans Filatelistklubb Inbjuder härmed till vår sedvanliga vårauktion. Plats: Studiegården 47:an, Storgatan 47, Klippan. Bra rymliga

Läs mer

Stämpelobjekt Sverige Obj nr Beskrivning Utr pris

Stämpelobjekt Sverige Obj nr Beskrivning Utr pris NFF Frimärksauktion fredag 30/10 vid Nordia 2015 - Objektförteckning Visning av objekt klockan 13.00-15.00 Auktionen genomförs klockan 15.00-17,00 Auktionsvillkor framgår av föreningens hemsida www.norrphil.se

Läs mer

Facit. Bokstavskoder Vissa objektnummer innehåller bokstäver. Detta anger vilken typ av objekt det är fråga om så att vi lättare hittar dem:

Facit. Bokstavskoder Vissa objektnummer innehåller bokstäver. Detta anger vilken typ av objekt det är fråga om så att vi lättare hittar dem: Innehållsförteckning Budgivning: Se anbudsblanketten. Anbud bevakas på förmånligaste sätt. Köparprovision: 20 %. Table of Contents 3 Information, förkortningar Info, abbreviations 4 Anbudsblankett, villkor

Läs mer

Nordhallands Filatelistförening Auction No 19 Sunday November 22, 2015. Lot Description Startno

Nordhallands Filatelistförening Auction No 19 Sunday November 22, 2015. Lot Description Startno Nordhallands Filatelistförening Auction No 19 Sunday November 22, 2015 Used Catalogue Scandiavian countries: Facit (F) Used Catalogue other countries: Michel (Mi) All prices in Swedish Kronor kt - short

Läs mer

www.sfu.se www.sfu-vg.com www.sfustockholm.se

www.sfu.se www.sfu-vg.com www.sfustockholm.se På omslaget tre verkliga rariteter bland svenska frimärken. 1. Färgfeltrycket 3 skilling banco gul i stället för grön. Känt i ett enda exemplar. Märket har helt nyligen bytt ägare. Köpesumman är okänd

Läs mer

ER KLUBBAN. A uktionerna hos danska

ER KLUBBAN. A uktionerna hos danska U ER KLUBBAN Sällsynt provisorium hos Bruun Ras mus - sen i Köpenhamn, som såldes för mot - svarande 64 840 kronor. av Ørn Grahm I årets första auktionskrönika rapporterar vi från tre av de många auktionerna

Läs mer

Nordhallands Filatelistförening. Auktionslista nr 10. lördagen den 19 mars 2011 klockan 13.00. Plats: ABF-huset, Verkstadsgatan 14, Kungsbacka

Nordhallands Filatelistförening. Auktionslista nr 10. lördagen den 19 mars 2011 klockan 13.00. Plats: ABF-huset, Verkstadsgatan 14, Kungsbacka Nordhallands Filatelistförening Auktionslista nr 10 lördagen den 19 mars 2011 klockan 13.00 Plats: ABF-huset, Verkstadsgatan 14, Kungsbacka Visning från klockan 10.00. Du hittar bilder på singelobjekten

Läs mer

Andel behöriga lärare

Andel behöriga lärare Andel behöriga lärare Svenska Matematik Engelska Kommun Totalt antal Andel behöriga % Kommun Totalt antal Andel behöriga % Kommun Totalt antal Andel behöriga % Åtvidaberg 13 100,0 Mariestad 16 100,0 Skellefteå

Läs mer

Sveriges Frimärken 1855-2012

Sveriges Frimärken 1855-2012 2013 Bruksgatan 30 SE-252 23 Helsingborg Tel 042-14 49 82, 042-216660 Fax 042-144982 Butik och Postorder sedan 1968 www.frimarksnetto.se info@frimarksnetto.se www.safealbum.se mail@safealbum.se Sveriges

Läs mer

Auktion vid Pekingträffen 31 oktober, 2009

Auktion vid Pekingträffen 31 oktober, 2009 Auktion vid Pekingträffen 31 oktober, 9 Bud lämnas till Peter Särnstedt per brev eller e-post. stedt77633@tele2.se. Förfrågningar om auktionsmaterialet kan ställas till Peter Särnstedt. Bud skall ha nått

Läs mer

Facit. Bokstavskoder Vissa objeknummer innehåller bokstäver. Detta anger vilken typ av objekt det är fråga om så att vi lättare hittar dem:

Facit. Bokstavskoder Vissa objeknummer innehåller bokstäver. Detta anger vilken typ av objekt det är fråga om så att vi lättare hittar dem: Innehållsförteckning Budgivning: Se anbudsblanketten. Anbud bevakas på förmånligaste sätt. Köparprovision: 20 %. Table of Contents 3 Information, förkortningar Info, abbreviations 4 Anbudsblankett, villkor

Läs mer

Facit. Bokstavskoder Vissa objeknummer innehåller bokstäver. Detta anger vilken typ av objekt det är fråga om så att vi lättare hittar dem:

Facit. Bokstavskoder Vissa objeknummer innehåller bokstäver. Detta anger vilken typ av objekt det är fråga om så att vi lättare hittar dem: Innehållsförteckning Budgivning: Se anbudsblanketten. Anbud bevakas på förmånligaste sätt. Köparprovision: 20 %. Table of Contents 3 Information, förkortningar Info, abbreviations 4 Anbudsblankett, villkor

Läs mer

Sida 1. Nordhallands Filatelistförening Auktionslista nr 17 söndagen den 23 november 2014

Sida 1. Nordhallands Filatelistförening Auktionslista nr 17 söndagen den 23 november 2014 Sida 1 Nordhallands Filatelistförening Auktionslista nr 17 söndagen den 23 november 2014 Objekt Beskrivning Utrop Sverige ostämplat 1 F 13a* Provisoriskt frimärke. Prövningsbevis Per Sjöman. 400 2 F 14b*

Läs mer

Kompletterande uppgifter / rättelser? Kontakta Magnus Lindell 08-379152 eller limag@bredband.net

Kompletterande uppgifter / rättelser? Kontakta Magnus Lindell 08-379152 eller limag@bredband.net Alingsås Arboga Arvika 14 BG Vikben 23 Au Vikben 22 BG Vikben 24 BG Vikben 24 Au Sporrong 24 Ag Vikben 24 Ag Vikben+krona 24 Au Sporrong Askersund (väldigt lik Säter??) Avesta Boden 13 Au Vikben 22 Au

Läs mer

F Facit. SG Stanley Gibbons L = Låda Utan bokstav = singelmonterat objekt. Vi erbjuder våra inlämnare ett svårslaget koncept:

F Facit. SG Stanley Gibbons L = Låda Utan bokstav = singelmonterat objekt. Vi erbjuder våra inlämnare ett svårslaget koncept: 94 AB PHILEA Svartensgatan 6, SE-116 20 Stockholm, Sweden Telefon: 08-640 09 78 och 08-678 19 20 Fax: 08-643 22 38 E-post: mail@philea.se Internet: http://www.philea.se Sverige: PG 60 29 89-6. Danmark:

Läs mer

Nordhallands Filatelistförening. Auktion nr 12 resultat. söndagen den 1 april 2012

Nordhallands Filatelistförening. Auktion nr 12 resultat. söndagen den 1 april 2012 Nordhallands Filatelistförening Auktion nr 12 resultat söndagen den 1 april 2012 Nr Beskrivning Utrop Pris Sverige ostämplat 1 F 28** 350 410 2 F 30* Snedcentrerad 420 420 3 F 33* Snedcentrerad 560 560

Läs mer

Nordhallands Filatelistförening. Resultat auktion nr 17. Söndagen den 23 november 2014

Nordhallands Filatelistförening. Resultat auktion nr 17. Söndagen den 23 november 2014 Nordhallands Filatelistförening Resultat auktion nr 17 Söndagen den 23 november 2014 Beskrivning Utrop Pris Objekt Sverige ostämplat 1 F 13a* Provisoriskt frimärke. Prövningsbevis Per Sjöman. 400 400 2

Läs mer

Karlsborgs Filatelistklubb. Vårauktion den 12 april 2013

Karlsborgs Filatelistklubb. Vårauktion den 12 april 2013 Karlsborgs Filatelistklubb Vårauktion den 12 april 2013 Karlsborgs Filatelistklubb anordnar skriftlig AUKTION 12 april 2013 SKRIFTLIG BUD måste vara oss TILLHANDA SENAST DEN 11 APRIL 2013. ANBUDEN SÄNDS

Läs mer

Vi flyttar till nya lokaler!

Vi flyttar till nya lokaler! Innehållsförteckning Budgivning: Se anbudsblanketten. Anbud bevakas på förmånligaste sätt. Köparprovision: 20 %. Table of Contents 3 Information, förkortningar Info, abbreviations 4 Anbudsblankett, villkor

Läs mer

Lars-Tore Eriksson Frimärksauktioner AB (LTE) har flyttat till nya lokaler!

Lars-Tore Eriksson Frimärksauktioner AB (LTE) har flyttat till nya lokaler! Innehållsförteckning Budgivning: Se anbudsblanketten. Anbud bevakas på förmånligaste sätt. Köparprovision: 20 %. Table of Contents 3 Information, förkortningar Info, abbreviations 4 Anbudsblankett, villkor

Läs mer

Resultatlista. Land Beskrivning Värde Utrop Slutbud

Resultatlista. Land Beskrivning Värde Utrop Slutbud Resultatlista Borås Filatelistförening har AUKTION lördagen den 8 Okt. 2016 av Hans Karlssons objekt i Simonslands lokal från kl 08:oo Auktionen börjar kl 10:oo Viskastrandsgatan 5 Borås, Fika ca 12:oo

Läs mer

SVENSKA FDC SÄLLSKAPET

SVENSKA FDC SÄLLSKAPET NYTT FRÅN NR 4 JAN 2015 SVENSKA FDC SÄLLSKAPET Förstadagsstämplade albumblad En FDC-samling kan innehålla annat än vanliga FDC, bl.a. förstadagsstämplade albumblad. Posten ger sedan 1991 ut ostämplade

Läs mer

Nordhallands Filatelistförening Auktionslista nr 15 söndagen den 17 november 2013

Nordhallands Filatelistförening Auktionslista nr 15 söndagen den 17 november 2013 Nordhallands Filatelistförening Auktionslista nr 15 söndagen den 17 november 2013 Obj Beskrivning Utrop Sverige ostämplat 1 F 17* UG. Kat.v 650:- 10 2 F 61** 4-block. Kat.v 80:- 10 3 F 70** 4-block. Kat.v

Läs mer

Oss möter Du i Sverige, Finland och Danmark:

Oss möter Du i Sverige, Finland och Danmark: Oss möter Du i Sverige, Finland och Danmark: Peter Johansen Civ. ek, VD och ägare Ansvarsområde: Ekonomi och administration Filateli: Hela världen E-post: peter@philea.se Christer Svensson Civ. ek, styrelseordförande

Läs mer

JÖNKÖPINGS FILATELIST-FÖRENING 29 OKTOBER 2011 DUVGATAN 22 - JÖNKÖPING KL. 14.00

JÖNKÖPINGS FILATELIST-FÖRENING 29 OKTOBER 2011 DUVGATAN 22 - JÖNKÖPING KL. 14.00 JÖNKÖPINGS FILATELIST-FÖRENING 29 OKTOBER 2011 DUVGATAN 22 - JÖNKÖPING KL. 14.00 Välkommen till Jönköpings Filatelist-Förenings höstauktion den 29 november 2011. Auktionen äger rum i vår klubblokal, Duvgatan

Läs mer

19.00 Auktionen startar! Kaffeservering efter auktionen (20 kr)

19.00 Auktionen startar! Kaffeservering efter auktionen (20 kr) Auktion nr: 26. Ängelholms Filatelistförenings vårauktion måndagen den 18 maj 2015. Plats: Godtemplargården S. Kyrkogatan 9 262 32 Ängelholm Parkering: P-plats Vakteln mellan Åvalla och Godtemplargården.

Läs mer

Sverige, stämplat ex 30 öre ringtyp variant 3="80" stämplat UDDEVALLA 1881-11-14, en svår variant. OBS!! med Kht. F=400:-

Sverige, stämplat ex 30 öre ringtyp variant 3=80 stämplat UDDEVALLA 1881-11-14, en svår variant. OBS!! med Kht. F=400:- Auktion nr:27 Ängelholms Filatelistförenings höstauktion den 16 november 2015. Plats: Godtemplargården S. Kyrkogatan 9 262 32 Ängelholm Parkering: P-plats Vakteln mellan Åvalla och Godtemplargården. Fri

Läs mer

F Facit Mi Michel. Om ni besöker vår visning ber vi er att även här skriva hela lotnumret inklusive eventuella bokstäver.

F Facit Mi Michel. Om ni besöker vår visning ber vi er att även här skriva hela lotnumret inklusive eventuella bokstäver. Objekt 1239 AB PHILEA Svartensgatan 6, SE-116 20 Stockholm, Sweden Telefon: 08-640 09 78 och 08-678 19 20 Fax: 08-643 22 38 E-post: mail@philea.se Internet: http://www.philea.se Sverige: PG 60 29 89-6.

Läs mer

Avhämtning: AB Philea, Götgatan 23 Auktionsdagen, därefter vardagar 10-13, 14-17.

Avhämtning: AB Philea, Götgatan 23 Auktionsdagen, därefter vardagar 10-13, 14-17. FRIMÄRKSKOMPANIET INTERNATIONELL KVALITETSAUKTION 230 Lördag 19 mars 2005, kl. 10:00, insläpp från 9:45 Hotel Victory, Lilla Nygatan 5, Stockholm (T-bana Gamla Stan) Visning: AB Philea, Götgatan 23 Måndag-fredag

Läs mer

Motstånd med 5 eller 6 ringar Serie E48 och E96 Med 1:a ringen brun = 1

Motstånd med 5 eller 6 ringar Serie E48 och E96 Med 1:a ringen brun = 1 Motstånd med eller ringar Serie E och Med :a ringen brun = Nedan visas motstånd med % tolerans (=) dvs te ringen brun. För % tolerans (E) skall femte ringen istället vara röd. -e ringen visas ej. Anger

Läs mer

Facit. Vi erbjuder våra inlämnare ett svårslaget koncept:

Facit. Vi erbjuder våra inlämnare ett svårslaget koncept: Innehållsförteckning Budgivning: Se anbudsblanketten. Anbud bevakas på förmånligaste sätt. Köparprovision: 20 %. Table of Contents 3 Information, förkortningar Info, abbreviations 4 Sverige Sweden 15 Övriga

Läs mer

F Facit. SG Stanley Gibbons L = Låda Utan bokstav = singelmonterat objekt. Vi erbjuder våra inlämnare ett svårslaget koncept:

F Facit. SG Stanley Gibbons L = Låda Utan bokstav = singelmonterat objekt. Vi erbjuder våra inlämnare ett svårslaget koncept: 238 AB PHILEA Svartensgatan 6, SE-116 20 Stockholm, Sweden Telefon: 08-640 09 78 och 08-678 19 20 Fax: 08-643 22 38 E-post: mail@philea.se Internet: http://www.philea.se Sverige: PG 60 29 89-6. Danmark:

Läs mer

Nordhallands Filatelistförening. Söndagen den 18 november 2012

Nordhallands Filatelistförening. Söndagen den 18 november 2012 Nordhallands Filatelistförening Resultat auktion nr 13 Söndagen den 18 november 2012 Nr Beskrivning Utrop Pris Sverige ostämplat 1 F 59d* OII. Kat.v 800:- 75 75 2 F 64** Tvåfärgad siffertyp. Kat.v 120:-

Läs mer

Lot helt överv. stpl på 12 visirblad. Dubletter med ofta 3-5 av varje. Få M. Det mesta noterat Facit

Lot helt överv. stpl på 12 visirblad. Dubletter med ofta 3-5 av varje. Få M. Det mesta noterat Facit 12 1274 Låda med 7 album av olika slag samt en del löst. Mest enklare i dublettkaraktär från alla Nord. länder inkl. Grönl, Färö, men finns lite bättre här o var, t.ex. Sver Landst. I ** serie, några vapen,

Läs mer

Innehållsförteckning. Information i korthet

Innehållsförteckning. Information i korthet Innehållsförteckning Budgivning: Se anbudsblanketten. Anbud bevakas på förmånligaste sätt. Köparprovision: 20 %. Table of Contents 3 Information, förkortningar Info, abbreviations 4 Anbudsblankett, villkor

Läs mer

VÄXJÖ FILATELISTFÖRENINGS 395:e AUKTION Onsdagen den 5 December 2012. i Hovslund Servicehus, Kungsvägen 76, Växjö

VÄXJÖ FILATELISTFÖRENINGS 395:e AUKTION Onsdagen den 5 December 2012. i Hovslund Servicehus, Kungsvägen 76, Växjö VÄXJÖ FILATELISTFÖRENINGS 395:e AUKTION Onsdagen den 5 December 2012. i Hovslund Servicehus, Kungsvägen 76, Växjö Visning från kl. 16:00 18:30, auktionen hålls efter VFF:s möte, ca. kl. 19:00. Visning

Läs mer

Nordhallands Filatelistförening. Auktionslista nr 13. Söndagen den 18 november 2012

Nordhallands Filatelistförening. Auktionslista nr 13. Söndagen den 18 november 2012 Nordhallands Filatelistförening Auktionslista nr 13 Söndagen den 18 november 2012 Nr Beskrivning Utrop Sverige ostämplat 1 F 59d* OII. Kat.v 800:- 75 2 F 64** Tvåfärgad siffertyp. Kat.v 120:- 20 3 F 64**

Läs mer

AUKTION 295 LÖRDAG 14 MAJ 2011. Svartensgatan 6, Stockholm. ex 923 AB PHILEA

AUKTION 295 LÖRDAG 14 MAJ 2011. Svartensgatan 6, Stockholm. ex 923 AB PHILEA AUKTION 295 LÖRDAG 14 MAJ 2011 Svartensgatan 6, Stockholm ex 923 1389 AB PHILEA Svartensgatan 6, 116 20 Stockholm, Sweden Tel. 08-640 09 78. Fax 08-643 22 38 E-mail: mail@philea.se http://www.philea.se

Läs mer

Alla utrop är i svenska kronor.

Alla utrop är i svenska kronor. Söndagen den 25 november, kl. 10:00 Övriga nordiska länder / Other Nordic countries Danmark förfilateli / Denmark, pre-philately 1835K Lösenbelagt brev från Randers till Göteborg 26.9.1849. Ovanlig svensk

Läs mer

Malmö Filatelistförening

Malmö Filatelistförening Malmö Filatelistförening STORAUKTION 2016-04-20 Objekten visas i klubblokalen på auktionsdagen kl 16.00-18.00 samt 2016-04-13, klockan 16.00 19.00. Alla är välkomna att lämna bud. Inbjudan till auktionen

Läs mer

Sida 1. Nordhallands Filatelistförening Auktionslista nr 16 söndagen den 27 april 2014

Sida 1. Nordhallands Filatelistförening Auktionslista nr 16 söndagen den 27 april 2014 Sida 1 Nordhallands Filatelistförening Auktionslista nr 16 söndagen den 27 april 2014 16-001 F 7* Vapentyp II 150 16-002 F 7a1* Vapentyp II. Intyg Sjöman 400 16-003 F 13a* Provisoriskt frimärke. Prövningsbevis

Läs mer

Onsdag 12 juni 2013 kl. 16:00 Svartensgatan 6, Stockholm

Onsdag 12 juni 2013 kl. 16:00 Svartensgatan 6, Stockholm Onsdag 12 juni 2013 kl. 16:00 Svartensgatan 6, Stockholm 754 3372 AB PHILEA Svartensgatan 6, SE-116 20 Stockholm, Sweden Telefon: 08-640 09 78 och 08-678 19 20 Fax: 08-643 22 38 E-post: bids@philea.se

Läs mer

Objekt 534 OBS! Även lådauktion i Göteborg 20 oktober se www.philea.se

Objekt 534 OBS! Även lådauktion i Göteborg 20 oktober se www.philea.se Objekt 534 OBS! Även lådauktion i Göteborg 20 oktober se www.philea.se AB PHILEA Svartensgatan 6, SE-116 20 Stockholm, Sweden Telefon: 08-640 09 78 och 08-678 19 20 Fax: 08-643 22 38 E-post: mail@philea.se

Läs mer

Ort Butik Telefonnr Mailadress

Ort Butik Telefonnr Mailadress Ort Butik Telefonnr Mailadress Alingsås Intersport 0322-10341 niklas.dahlberg@intersport.se Teamsportia 0322-63 99 90 klubb.alingsas@teamsportia.se Arvika Intersport 0570-12180 Lars.Silfalt@intersport.se

Läs mer

Offentlig Auktion Lördagen 29 9 Oktober, 2011 kl. 11.00

Offentlig Auktion Lördagen 29 9 Oktober, 2011 kl. 11.00 Offentlig Auktion Lördagen 29 9 Oktober, 2011 kl. 11.00 Göteborgs Stadsmuseum Gröna rummet, Norra Hamngatan 12 Frimärksauktioner i i Göteborg AB, Box 1515, 411 41 41 GÖTEBORG Telefon: 0708-106803 E-post:

Läs mer

Lunarstorm Del 1 Del 1 Del 2 Del 2

Lunarstorm Del 1 Del 1 Del 2 Del 2 Dagspress DN, SvD, GP, Sydsvenskan DN, SvD, GP, Sydsvenskan Vecka 33 34 35 36 37 Dag Format Må Ti Ons Tor Fr Lö Sö Må Ti Ons Tor Fr Lö Sö Må Ti Ons Tor Fr Lö Sö Må Ti Ons Tor Fr Lö Sö Må Ti Ons Tor Fr

Läs mer