Download "19.00 Auktionen startar! Kaffeservering efter auktionen"

1 Ängelholms Filatelistförenings höstauktion måndagen den 11 november Plats: Godtemplargården S. Kyrkogatan Ängelholm Parkering: P-plats Vakteln mellan Åvalla och Godtemplargården. Fri parkering efter Kvällens hålltider: Visning av auktionsobjekten Närvarolotteri Auktionen startar! Kaffeservering efter auktionen M=Michel F=Facit Obj. 1 M Tyskland BRD Lufthansa 1955, 4 stämplade märken. Katalog 20 euro 15 kr 2 M Tyskland Riket, Heinrich Schütz, Johan Seb. Bach, postfr. Katalog 15 euro 10 kr 3 M 657 Tyskland Riket, Vinterhjälpsarbete-Skepp färjan "Schwerin". Postfr. Katalog 13 euro 10 kr 4 M 682 Tyskland Riket, Vinterhjälpsarbete Pf, stämplat. Katalog 6 euro 10 kr 5 M Tyskland Riket, Adolf Hitler 3 RM + 5 RM, 2 st. postfriska märken. Katalog 45 euro 40 kr 6 F Norge. Antibarnförlamningen, 2 st. stämplade ex. F=90:- 10 kr 7 F Norge. Nordkap V, 3 st. postfriska märken. F=185:- 25 kr 8 F 4 Danmark. 4 skilling, punkterad bakgrund, otandat, stämplat normalex. F=130:- 15 kr 9 F 2 Danmark. FIRE RBS, stämplat, tätt klippt. F=450:- 25 kr 10 F 44 Danmark. 50 öre tvåfärgad typ, vm III, del av 2 vm. Stämplat. HAVN F=160:- 20 kr 11 F 45 Danmark. 100 öre tvåfärgad typ, vm III stämpl KJØBENHAMN Vackert ex. F= 110:- 20 kr 12 F 164 Danmark. Christian X 10 kr gulgrön/röd, stämplat, sc. F=350:- 35 kr 13 AFA 51 Danmark. Märke med reklamvidhäng 4-block 2xkorsteckning + 2x10 öre rödbrun, postfrisk. AFA = 500 Dkr 60 kr 14 F Finland. Röda Korset: Olika verksamhetsområden, stämplad serie. F=70:- 10 kr 15 F Finland. Röda Korset: Bastumotiv, postfrisk serie. F=45:- 5 kr 16 F Finland. Som ovan 5 kr 17 F 403, 404, 409, 410 Finland & 1952 Olympiaden, postfrisk kompl (4) serie. F=65:- 5 kr 18 F Finland. Röda Korset: Marskalk Mannerheim, stämplad kompl (3) serie. F=60:- 5 kr 19 F Finland. Antituberkulosmärken: Fåglar III, postfrisk kompl (3) serie. F=65:- 5 kr 20 F Finland. Antituberkulosmärken: Däggdjur II, postfrisk kompl (3) serie. F=60:- 5 kr 21 F Finland. Antituberkulosmärken: Blommor IV, fostfrisk serie (3). F=100:- 10 kr 22 F Finland, Antituberkulosmärken: Däggdjur IV, postfrisk serie(3). F=52:- 5 kr 23 F Island. President Björnsson, mycket fin postfrisk serie (4). F=475:-. Lågt utrop!! 50 kr 24 F 144 cc Sverige. Stående lejon 10 öre grön typ 1, stämplat normalex. F=240:-. Lågt utrop!!! 25 kr 25 F 60 Sverige. Oscar II 1 krona kamin/grå. Stämplat HÖGSBY H-län. NST 33. Välcentrerat med en perfekt rättvänd stämpel. Liten del av en andra stämpel. I övrigt ett mycket fint exemplar. 26 F 142 E cx Sverige. Stående lejon 5 öre brun typ II. Stämplat märke perfekt skuret i frankeringsautomat. F=70:-. 10 kr 27 F 142 E cx Som ovan men med plåtskarvlinje i höger kant. 10 kr 28 F 318 C Sverige. Per Henrik Ling 5 öre grön 4-sid tandn., praktstämpel BULLAREN NST kr 29 F 326 BB Sverige. Johan Tobias Sergel 15 öre BB-par. 2 st svaga stämplar TORPÅKRA F=55:- 10 kr 30 F 148 cx Sverige. Stående lejon 30 öre brun. Stämplat snedcentrerat ex, någon kort tand. F=180:-, lågt utrop. 10 kr 31 F 165 cx Sverige. Postemblem 80 öre blågrön. Välcentrerat ex stämplat oläslig ort. F=160:- 20 kr 32 F 54 Sverige. Oscar II 10 öre röd stämplat ALUNDA C-län NST 14. sc, kt. 10 kr 33 F 332 BC Sverige. Stockholms slott II, 5 kr blå BC-par, stämplat med nära omvänd MOTALA del av en andra stämpel. F=1.600:-. Ett godtagbart ex. Lågt utrop!! 34 F 82 Sverige. Gustav V i medaljong 10 öre röd. Praktstämplat TARSTA T-län. NST kr 35 F 328 BB Sverige. Bibeln 15 öre brun stämplat BB-par, omvänd TIERP , 2 stämplar. F=125:- 20 kr Sverige. O II 10 öre röd, 3 stämplade, omv. MALMKÖPING , WESTERÅS , EDSBERG 36 F , märket sc. 10 kr 37 F 142 A cc Sverige. Stående lejon 5 öre brun typ II. Ett välcentrerat märke med oläslig maskinstämpel. F=375:- 50 kr 38 F Sverige. 2 visirblad med 40 st nyare, mest 1990-talet, snyggt stämplade märken. Bl.a. några sx-par. 25 kr 39 F Sverige. C:a 40 st olika maximunkort + lite annat. 15 kr 40 F Sverige. 15 st foldrar med stämplade o postfriska märken. Nominal: 93:- 41 Facit Sverige, plomberad kilovara 1971, F=900:- 250 kr 42 Samling Island, egen montering på blad, stämplat/ostämplat, tex. F11ʘ (275:-)F80* (450:-), F134ʘ(160:-), F163ʘ (700:-), F183* (500:-), F211*(350:-), F328ʘ (300:-), Tj6ʘ(130:-),Tj63/65*(240:-), Tj61/62* (240:-), F130ʘ (100:-), F141ʘ (100:-), F230ʘ (250:-), tj56-58* (210:-) + mycket mer. Facit mer än 7500:-. Kolla!!! Lågt utrop. 43 Samling Tyskland, 2 st egentillverkade stora röriga album, blandat D Reich, BRD och DDR + en del annat. Över 700 märken. Mest massvara.

2 Danmark, samling på lösa albumblad, mest ostämplat med fastsättare + en del stämplat. Många bra märken, tex 44 Samling stämpl Tj 7-10 F=1000:-, PF5 ʘ, F= 2500:-. Även bra * tex F 144, 191, etc. Bör kollas. Katalog c:a kr. OBS!!! Mycket lågt utrop. Norge, samling på lösa albumblad, mest ostämplat m fastsättare. En del bra, tex Lösen* 3/5, F Samling F=1200kr + mycket annat. Katalog enl. inlämnaren c:a 7000kr. Lågt utrop. Måste besiktigas!!!! 46 Samling 47 Samling Island, samling på lösa albumblad, mest ostämplat med fastsättare. En hel del bra märken, tex F81 (1200:-), F (1000:-),F (450:-), F (500:-), F (960:-), F (2000.-) + något postfr tex F 75 (3000:-), F 287 (500:-). Katalog c:a kr. Extremt lågt!!!!! 150 kr Sverigesamling i Visir-lyxspärm, postfriskt med några få undantag av det äldre. Katalog över kr. Innehåller bl.a. Postverket 300 år postfr F=2.800:-, Nya Sverige BC + CB F=450:-, Tre Kronor komplett F=700:- + många kompl serier från kr 40-talet m högt katalogvärde. Allt från 1942 till 1974 komplett o postfriskt. Besiktiga!!!! Lågt utrop. 48 Tj 20 Sverige tjänste stora formatet, t13, 24 öre gul stämplat MALMÖ 1884, perfekt centrering F=250:- 25 kr 49 H419 Sverige, häfte Czeslav Slania 70 år, postfriskt. F=150:- Nominal 35 kr 20 kr 50 F Sverige. Astrid Lindgren , postfriskt block. F=175:- Nominal 35 kr 20 kr 51 F Bl22 Sverige.Astrid Lindgren 100 år, postfriskt block. F=40:- Nominal 11 kr 5 kr 52 F 266 BC Sverige, GV 80 år, stämplat BC-par med svag tandning men med breda marginaler. F=400:- 25 kr 53 F Sverige, Svensk polarforskning postfriskt block. F=120:- Nominal 19:80 15 kr 54 F Sverige, stämplade par o fyrblock, F fyrblock, sx-par, sx-par, 1154 BB-par, fyrblock. Samtliga lyxstämplade. F=270:- 25 kr F335 BB BB Sverige, postfriska BB-par Heliga Birgitta o Flygande svanar. F=285:- Nom. 40:30 56 F 54,55, 56,57, 57 Samling Sverige, Prakt/lyxstämplar på Oscar II, P-län, F57 DANNIKE prakt, F55 BJÖRKETORP lyx, F56 ELMSTAD prakt, F54 VENERSBORG , mycket god,f54 BORÅS Lbr , mycket god. Sverige, stämplad dubblettsamling på 27 st svarta visirblad i grönt album, mest 1990-talet, över 1000 märken, många snygga stämplar. Lågt utrop!!! 58 Fynd? Hela världen, liten chokladask med ett par hundra stämplade märken. Nytt o gammalt. Fyndchanser???? 20 kr Sverige, stämplad/postfrisk samling i grönt Leuchtturm-lyxalbum med förtrycka blad o fickor Samling 59 Katalog 3.000kr +. Lågt utrop!!! 250 kr 60 Samling Sverige, postfrisk samling i grönt Leuchtturm-album, förtrycka blad m fickor, Nom. C:a 210:- 61 Samling Hela världen, trevligt gammalt album med flera tusen stämplade märken. Fyndchanser?? Kolla. Lågt utrop. 200 kr 62 Samling Sverige, 2 st (snygga) blå insticksalbum med dublettsamling stämplat gammalt o nytt, postfrisk nom.c:a 230:-, även en hel del snygga stämplar, bl.a. stämplat häfte Jaktfalk + några blad lite annat. Tål att kollas!! 200 kr 63 Samling Norden dublettsamling i nytt grönt insticksalbum (24 blads): Island bl.a. F stämpl F=650:-, F F=35:-, F311 F=150:- + mycket mer. Danmark: F7 stämpl F=120:-, F4 stämpl F=130:- små marginaler + mycket mer. Norge: en del snygga stämplar + mycket postfriskt. Finland: Många stämpl o postfriska serier, en hel del Röda Korset, Ryska typer o Bruksserie Lejon. + ett blått album med lite blandat Norden. Sammanlagt säkert mycket högt katalogvärde. Mycket lågt utrop. Kolla noga!!!! 150 kr 64 Samling Finland i Gripenpärm m förtryckta blad. Stämplat och postfr, tyvärr med fastsättare. Glest besatt. 65 FDC+div Sverige 44 st brev, FDC 16 st, många med vinjett ex F310 F=300:-, F412 F=300:-, F406A F=300:- + minnespoststämplar mest 1980-talet. 75 kr 66 FDC Danmark, 39 st FDC, många med vinjett, bl.a. F303= 60:-, F315-17= 40:-, F313= 35:-, F298= 40:- 25 kr 67 FDC Finland 15 st talet många m vinjett F=600:-, Tleckoslovakien 10 st alla REK från 1950-talet, vinjett. 25 kr 68 Fyndlåda Stor låda som innehåller det mesta, hela världen lösa märken, massor med klipp, mest Sverige. Kataloger, flera nästa oanvända insticksalbum med märken, m. m. Något för den som har svårt att få tiden att gå!! 75 kr 69 Samling Danmark i gammalt Danskt Ideal Frimärke-album. Stämplat / ostämplat, allt monterat med fastsättare. Mycket blandad kvalite på det äldre. Innehåller bl.a. stämplat F62 v2, F162, F231, F101 TB1, F110 TB1 o TB2, Tj9, Tj14, PF2 4-block, PF25, Ti 7,9,10. Högt katalogvärde. Besiktiga!! Lågt utrop!! 70 F Island Geysir , 6 st postfriska med fastsättare. F=563:- 60 kr 71 F43, 45,47-48 Danska Västindien Fredrik VIII, 4 postfriska märken med fastsättare. F=195:- 20 kr 72 F Danmark Lilla Riksvapnet , F459, 426, 427, 460, 428a, 487, 488. Postfriska F=173:- 25 kr 73 F PF38-41 Danmark Lilla Riksvapnet & Fredrik IX Postfärja, postfriska märken, F=97:- 10 kr 74 F PF32, 34,36, 37 Danmark Fredrik IX Postfärja, postfriska märken F=60:- 5 kr 75 F Danmark Röda korset, 2 kompl serier + 2 st marginalfyrblock nr L 066, L 067, allt postfriskt, F=66:- 10 kr 76 F Sverige Riksdagen 500 år kompl (9) serie postfr. märken med fastsättare. F=350:- 35 kr 77 F 195 Sverige Gustav V profil vänster 145 öre gulgrön, postfriskt sc märke, F=200:- 40 kr 78 HA 11 OV Sverige automathäfte med del av cyl siffra. F=90:- 10 kr 79 F 152 C Sverige Gustav II Adolf 20 öre blå 4-sid tandn. Postfriskt välcentrerat märke. F=160:- 25 kr 80 F 9-12 Sverige vapentyp 12, 24 och 30 öre stämplade något sc. F=568:- 50 kr F , Finland. Kalevala 100 år stämplat. Postverket stämplat. Röda Korset, soldater, stämplat. F=250:- 20, kr

3 F , , Finland Antituberkulos stämplade, Fåglar stämplade, Röda Korset stämplade, Fjärilar stämplade. F=216:- 25 kr 13, M 150/166, Tyskland BRD. N.Otto(Otto-motorn), von Libich, Trafikutrust, 10, 20 och 30 Pf, alla stämplade 84 = 720 kr 70 kr 84 M Berlin. UPU 75 år, 50 och 60 Pf, stämplade. 100 = 860kr 85 kr 85 Samling Danmark. Dubblettsaml. i 8-blads insticksbok med över 1000 stämplade märken, gammalt o nytt, kolla!! 86 Samling Norge Dubblettsaml. i 8-blads insticksbok med över 700 stämplade märken, gammalt o nytt. Lågt utrop? 125 kr 87 Samling Belgien. Dubblettsaml. I 8-blads insticksbok m över 700 stämpl märken, gammalt o nytt, lågt utrop!! 70 kr 88 Samling Canada/Irland, dubblettsaml i 8-blads insticksalbum.. Sammanlagt över 1000 stämplade märken. 89 Samling Sverige, stämplad nyanssamling Ringtyp t14, t13, t13 posthorn, inkl. Nord Filatelis färglikare blad 17-46, totalt c:a 450 st märken, en del snygga stämplar. Katalog F 2008 = över Kr kr F 73 vm2, 90 +vm3 Sverige helark Lilla Riksvapnet, 80 st vm st vm3, postfriskt F= 1.900kr 200 kr 91 Samling Sverige + lite annat, 16 visirblad med c:a 600 stämplade Sverige + 50 st stämpl div länder 92 Brev Div. länder, 80 st nyare brev 2 kr 93 Brev Danmark, 40 st snyggt stämplade brev från 1990-talet, alla stämplade frim utgivningsår. Högt AFA-värde. 10 kr 94 F 58 Sverige Adresskort till paketförsändelse, bl nr 239. Snygg SIDENSJÖ på 30 öre brun OII. 15 kr 95 FDC Sverige FDC Sjökartan 300 år Rek-brev m vinjett, äktgånget med MALEN på baksidan. 10 kr 96 bke 10 Sverige, brevkort 5 öre grön stämplat ENGELHOLM HAMN F=75:- 10 kr 97 bke 7 Sverige, brevkort 5 öre grön stämplat ÖREBRO-TILLB. C F=75:- 10 kr 98 brev F54 Sverige, brev till Visby m jvg-stämpel HÖGANÄS-KATTARP , frank. OII 10 öre röd, snyggt!! 20 kr 99 F Sverige, 4 st Stockholmia 86 lyxstämplade ÄNGELHOLM kr 100 F Sverige, Bibeln 1941 kompl. postfrisk serie, F=430:- 101 F 132 v2 Danmark Christian X 2x7 öre orange KÖPENHAMN , variant mitt-o fotstreck i "E" sammanhängande. Facit nr: 132 v2 =150:-, AFA nr: 98x = 250:-. Någon kort tand. 20 kr 102 F 266 Danmark. Luftpost 1 kr brun, stämplat. Facit= 200:-, AFA nr: 220 =180:-, mycket fint märke. 20 kr 103 F Finland, 2 st postfriska fyrblock Norden I, Nordens Dag. F=290:- 20 kr 104 F 159 Island, påtryck "EIN KRONA" på 40 aur blå(facit 140), stämplat F=300:- 105 Brev Sverige Rek-brev från J.L.Törnqvists Bokhandel Landskrona. Frankering F 54(skadat) + F kr 106 FDC Sverige. FDC Svenska frimärket 100 år. Facit nr: , F=150:- 10 kr 107 FDC Sverige. FDC Stockholmia Facit nr: F=200:- 25 kr 108 F Sverige, stämplad serie Riksdagen 500 år F=140:- 15 kr 109 F 152C Sverige Gustav II Adolf 20 öre blå 4-sid tandn. Postfriskt sc märke. F=160:- 20 kr 110 F 215 Sverige Världspostföreningen 50 år, 25 öre orange stämplat sidvänd ÄLVSJÖ F=300:- 111 Bl 4 Sverige Mosaikbroderier F , postfriskt block, F=90:- 10 kr 112 H 424 Sverige postfriskt häfte Berömda Frimärken med cyl siffra 1 F= 100:-+ 20 kr 113 H 424 Sverige som ovan men med cyl siffra 2 20 kr 114 H 77 Sverige häfte Lunds domkyrka 800 år F=225:- 45 kr 115 HA 16 C1 Sverige automathäfte omvänt F=110:- 20 kr 116 HA 16 C2 Sverige automathäfte rättvänt med sneds. F=70:- 10 kr 117 F Sverige Sparbanken 125 år, 2 st postfriska 5-strip. F=85:- 10 kr 118 Julmärken Danmark 16 st helark från 1953, 59, 61-62, 65-76, postfr. något ark dåligt sammanhäng. AFA=3600 Dkr 400 kr 119 Julmärken Danmark 12 st helark från ,82-89, postfr. AFA=1370 Dkr 150 kr 120 Fyndlåda Sverige, skokartong med över 500 brev från tidigt 1900-tal till idag. Massor med firmabrev o stämplar. 250 kr 121 Fyndlåda Hela världen skokartong med st stämplat/ostämplat, gammalt o nytt Kolla!!! Lågt utrop!!! 75 kr 122 Fyndlåda Sverige kartong med st jul och nyårskort, samt vykort, gammalt o nytt. Lågt utrop!!!! 75 kr 123 F H49, 52 Danmark, 2 st postfriska häften. Facit=250 kr 40 kr 124 F Bl1, Bl3 Danmark, div 2 st FDC Hafniabrev o Bl 2 FD-stämpel o Bl 1 postfriskt. 20 kr 125 MM 1 Danmark Flora Danica,postfrisk minimapp. F=120:- 20 kr 126 Fyndlåda Hela världen stor kartong full med brev. Motiv o stämpelfynd????? 40 kr 127 Fyndlåda Skokartong full med vykort beg/obegagnat, mest svenska + lite annat. C:a 1000 st. Lågt utrop!!! 50 kr 128 Fyndlåda Sverige, skokartong med över 500 st vykort, en del lite bättre. Tål att kollas!!! 129 H 321 Sverige. Rabatthäfte II postfrisk, frankeringsvärde inrikes 240:- 130 F Sverige, 20 st postfriska rabattmärken, frankeringsvärde inrikes 240:-. Norden 480:- 131 F H386 Sverige, postfriskt häfte Rabattmärken X, frankeringsvärde inrikes 240:-, Norden 480:- 132 F Sverige. C:a 150 st postfriska märken, nominal enl. inlämnaren c:a 325:- 160 kr 133 F Sverige liten lott postfriska häften, block o lösa märken, nom c:a 400:- 200 kr 134 Kort Sverige, plastmappar med 50 st vackra kort med barnmotiv, blandat postgånget/ej postgånget 40 kr 135 Klipp Sverige, 8,5 hg klipp från 2011 och Flera tusen tättklippta, många strip. Stämpelfynd??? 70 kr

4 136 F Sverige, ett 50-tal paketadresslappar med höga frankeringar. 25 kr 137 Fyndlåda Sverige, skokartong med c:a 400 blandade reklamkort, merparten postgångna. 40 kr 138 Fyndlåda Papplåda med 100-tals enkla o 4-sidiga julkort i olika storlekar. Ej frankerade. 20 kr 139 Brev Norden. En bunt med avlånga brev c:a st, även Rek o brev från Åland o Island. 25 kr 140 FDC FN FN, liten kartong med 150 st FDC från nr på Usa Art Craft kuvert med fina vinjetter. 50 kr 141 Samling FN. 2 album med 250 brev med FN-frankering stämplade GENÈVE. Alla brev har också sidostämpel med FN:s olika minnespoststämplar vid frimärksutställningar i Europa. 125 kr 142 Fyndlåda Sverige blandat filatelistiskt material, brev, kort, helsaker frimärken mm. Fyndschanser, lågt utrop!! 40 kr 143 Samling USA, stämplad samling i visirpärm c:a 800 märken, katalog enl. inlämnaren 315 euro. Mycket lågt utrop!!! 90 kr 144 Samling Österrike, stämplad samling på 10 st visirblad, över 500 märken. Katalog c:a 140 euro 40 kr 145 Samling Ungern i 32-sidigt insticksalbum, säkert över stämplade märken, mycket motiv. Kolla et!! 60 kr 146 Samling Congo Kinshasa o Katanga, liten samling på 4 visirblad, övervägande postfriskt. Katalog c:a 70 euro. 90 kr 147 Samling Färöarna, postfrisk samling i 8-blads insticksalb en del marginalblock. Ser komplett ut. 150 kr 148 Samling Div länder, kontorspärm full med lösa märken, stämplar, block mm, bl.a. 6-block Olof Palme CCCP. 50 kr 149 Samling Norge, stämplat/postfriskt i 8-blads insticksalbum c:a märken. Säkert högt katalogvärde. Kolla.!! 50 kr 150 F52, 54 Sverige jvg-stämplar Klippan-Eslöf, PKXP No 8 A, PKXP 17B, PLK 276A, någon kt o runt hörn. F=250:- 25 kr 151 F 45, 54 Sverige jvg-stämplar Klippan-Röstånga, PKXP No 8C upp, PKXP No 20B, PKXP No 40C, någon kt. 10 kr 152 Samling Tyskland BRD, c:a 500 st stämplade några postfr block, Mycket lågt utrop!! 153 F Sverige, F52, 54, 56, 57, 58, 62, 67, 76, 77, 78, 97, 98, 113, 116, 28 st stämpl med olika vm. F=1200:- 75 kr 154 Block Sverige postfr block BL 7, BL 9, BL 10, BL 11, BL kr 155 F Sverige, 54 st stämpl Ringtyp F32, 33, 34, 35, 36, 38, 41, 42, 43, inkl. någon snygg stämpel. F=1700:- 50 kr 156 F Sverige, 58 st stämpl Ringtyp+OII, F44, 46, 47, 48, 49, 45, 52, 54. F=1200:- 50 kr 157 Vykort Skälderviken Turisthotellet, svart/vitt stämplat SKÄLDERVIKEN kr 158 Vykort ÄNGELHOLM Nybron svart/vitt stämplat (sidvänd) ÄNGELHOLM xx kr 159 Samling Sverige, några stämplade märken i nästan nytt insticksalbum. Billigt!!! 10 kr 160 F 54 Sverige OII 3 ex stämplade STIDSVIG , SPANNARP , TOMELILLA F 52, 54 Sverige OII 3ex stämpl F52 YNGSJÖ , F54 ÅHUS , ÅSBO FAGERHULT F Tj12, 13, 14, 162 Sverige 4 st "långa Tjänste" stämplade BECKASKOG, FJELKESTAD, HAMMENHÖG, HOLMÅKRA 16II F 45, 52, 54, 163 Sverige 10 st vackra stämplar på Oscar II ex: BETTNA, GYSINGE, ORRESTA, WADSTENA. Postal=96:- 50 kr 55, Litteratur Sverige Harry Wennbergs prislista från kr 165 Vykort Danmark, 4 st vykort med Köpenhamnsmotiv, stämplade 1932, 1937, 1937, kr 166 Klipp Danmark 44 st klipp med snygga stämplar på olika Margrethe II. Lågt utrop. 10 kr 167 Klipp Sverige 60 st postterminalstämplar på klipp. Ser ut att vara olika. Förmodligen billigt!! 20 kr 168 F 27 Sverige Ringtyp 1 Riksdaler nyans c. Oläslig stämpel. F=750:- 75 kr 169 F144A bz+cxz Sverige 2 st Stående lejon 10 öre grön, stämplade med vm bz och cxz. F=175:- 25 kr 170 F Danmark. Dansk målarkonst 1984, 1988, 1989, 1994, 2000, 7 stämplade ex. F=125:- 10 kr 171 F Danmark 7 st stämplade ex. F874, 881, 925, 955, 1043, 1058, F=125:- 10 kr 172 F Sverige Ringtyp t13, 32 st F28-38, OBS ej 34 o 37, stämplade normalex. F=680:- 35 kr 173 F Sverige Ringtyp t13 posthorn 27 st stämplade normalex. F=1260:- 80 kr 174 Sedlar Sverige, ocirkulerad 5 kr sedel kr 175 Sedlar Sverige, ocirkulerad 5 kr sedel kr 176 Sedlar Sverige, ocirkulerad 10 kr sedel kr 177 FDC Sverige, Folkskolan 100 år kr 178 FDC Sverige, Svenska frimärket 100 år F=150:- 25 kr 179 FDC Sverige, Strindbergsminnet kr 180 FDC Sverige, Stockholmia F=200:- Lågt utrop för ett fint objekt. 25 kr 181 FDC Sverige, VM på skidor kr 182 FDC Sverige, Alfred Nobel F=70:- 15 kr 183 Häften Sverige, 12 st postfriska häften, nominal 210:- 120 kr 184 Häften Sverige, 11 st postfriska häften, nominal 260: Samling Sverige, 2 st 16-sid. Insticksalbum med massor av stämplade märken. Mycket lågt utrop. 40 kr 186 F Sverige, visirblad med 44 st stämplade märken vapentyp till ringtyp. Lite blandad kvalitet. 50 kr 187 F Sverige, visirblad, 50 st stämpl märken (ringtyp, OII, medaljong,)+ postfr block F 2192, blandad kvalitet. 50 kr 188 Vykort Ängelholm, Järnvägsgatan och Rönneå, plundrat. 5 kr 189 FDC Sverige, Gustaf VI Adolf 70 år, vinjett F=25:- 10 kr 190 F HBL Sverige, häftesblock Mare Baltikum stämplat ÅSTORP , F=100:- 10 kr 191 F HBL Sverige, häftesblock Europa XXI Båtar i Columbus kölvatten, stämplat Åstorp F=75:- 5 kr

5 192 F 82 Sverige, GV i medaljong 10 öre röd postfriskt F=40:- 5 kr 193 F Sverige, Frivilliga skytteväsendet 100 år, postfrisk serie. F=40:- 5 kr 194 HA16C2R Sverige, postfriskt automathäfte HA 16 C2 R sneds. F=70:- 5 kr 195 HA11B OV Sverige, postfriskt automathäfte HA 11 B OV. F=90:- 10 kr Fasta höjningar 1-50 kr 2 kr, kr över 10 Kr, över 500 kr 25 kr, över kr 50 kr. Ingen provision! Du betalar klubbat pris! Högstbjudande erhåller objektet till ett pris av näst högsta bud plus en fast höjning. Vid endast en budgivare gäller et. Osålda objekt säljes för et efter auktionen. Kontant betalning! PS. Om du inte har möjlighet att komma på auktionsdagen kan du sända bindande bud till Sonne Persson, Knutstorpsgatan 35, Åstorp eller e-post sonne.persson@telia.com Sista dag för bud: med post fredagen den 8 november och e-post lördagen den 9 november. Jag bevakar ditt/dina bud! Utan kostnad, skannad kopia av objekten på begäran. janfalt@telia.com Obj. Mitt bud Budgivarens namn: Namnteckning: Gatuadress: Postadress: Tel: e-post: Betalning till Ängelholms Filatelistförenings plusgiro Objekt önskas sänt i ( ) vanligt brev, ( ) rek högst 2 kg, eller ( ) avhämtas hos Jan Fält, Ålagränd 15, Ängelholm OBS! Fyndlådor, större samlingar etc. skickas med Schenker AB. OBS! Köparen betalar frakten. Sändes direkt till köparen när köpet är betalt.

BJöRN JARLVIK HÄFTESPARTIER RULLPARTIER POSTFRISKA SERIER

Resultatlista. Land Beskrivning Värde Utrop Slutbud

Sverige Riksdagen 500 år. 3 st postfriska, 4-sid tandade, välcentrerade ex. Facit=240:- 25 kr

Sverige Riksdagen 500 år. 3 st postfriska, 4-sid tandade, välcentrerade ex. Facit=240:- 25 kr Ängelholms Filatelistförenings vårauktion måndagen den 19 maj 2014. Plats: Godtemplargården S. Kyrkogatan 9 262 32 Ängelholm Parkering: P-plats Vakteln mellan Åvalla och Godtemplargården. Fri parkering

Objekt Beskrivning Utropsnr

SVENSKA FDC SÄLLSKAPET

Nordhallands Filatelistförening Auktionslista nr 15 söndagen den 17 november 2013 Nordhallands Filatelistförening Auktionslista nr 15 söndagen den 17 november 2013 Obj Beskrivning Utrop Sverige ostämplat 1 F 17* UG. Kat.v 650:- 10 2 F 61** 4-block. Kat.v 80:- 10 3 F 70** 4-block. Kat.v

SVENSKA FDC SÄLLSKAPET

19.00 Auktionen startar! Kaffeservering efter auktionen (20 kr) Auktion nr: 29 Ängelholms filatelistförenings höstauktion måndagen 7 november 2016. Plats: Godtemplargården S. Kyrkogatan 9 262 32 Ängelholm Parkering: P-plats Vakteln mellan Åvalla och Godtemplargården.

ER KLUBBAN. A uktionerna hos danska U ER KLUBBAN Sällsynt provisorium hos Bruun Ras mus - sen i Köpenhamn, som såldes för mot - svarande 64 840 kronor. av Ørn Grahm I årets första auktionskrönika rapporterar vi från tre av de många auktionerna

Alla utrop är i svenska kronor.

FRIMÄRKEN BREV VYKORT MYNT

FRIMÄRKEN BREV VYKORT MYNT FRIMÄRKEN BREV VYKORT MYNT Offentlig Auktion # 101 #28 Frimärksauktioner i Göteborg AB Lördagen den 21 november 2015 2015 klockan kl. 12:30 12.30 Partille Kulturum Välkommen till Auktion hos oss den 16

Nordhallands Filatelistförening Auktionslista nr 20 söndagen den 20 mars 2016