- Marianne Abrahamsson
1 Auktion vid Pekingträffen 31 oktober, 9 Bud lämnas till Peter Särnstedt per brev eller e-post. stedt77633@tele2.se. Förfrågningar om auktionsmaterialet kan ställas till Peter Särnstedt. Bud skall ha nått mottagaren senast onsdagen den 28 oktober 9. Visning sker auktionsdagen i auktionslokalen, Rikscity Dagcentral Norralundsgatan 7 i Norrköping, kl Auktionen börjar kl lördagen den 31 oktober 9. Avhämtning av objekt sker efter auktionen i auktionslokalen. Peter Särnstedt Lidaleden Norrköping. Tel: Auktionsvillkor: Objekt säljs till högstbjudande för näst högsta bud + fast höjning. Finns bara ett bud säljs objekt för utrop. Vid lika bud har först inkomna företräde. Vid auktionen tillämpas fasta höjningar enligt följande: Upp till 500:- är lägsta höjning 10:- Från 500:- till 1 000:- är lägsta höjning 50:- Från 1 000:- till 5 000:- är lägsta höjning :- Från 5 000:- till :- är lägsta höjning :- Över :- är lägsta höjning 500:-. Avgivet bud är bindande och innebär godkännande av auktionsvillkoren. Ingen köparprovision tillkommer. Auktionären äger rätt att återuppta budgivning vid missförstånd. Postens avgifter tillkommer vid utskick av objekt, vilka sänds mot postförskott om ej annat avtalats. Äganderätten till inropat objekt övergår till köparen först sedan full likvid erlagts. Betalning skall ske vid mottagande av objekt om ej annat avtalats. Reklamation skall ske inom en vecka efter mottagandet. Reklamation av samlingar och partier godtas endast om objektet väsentligt avviker från katalogbeskrivningen. Katalogpriser och numrering enligt Facit för material från Norden samt enligt Michel för övriga länder om ej annat anges i beskrivningen. Objekt som är avbildade anges med B i katalogen. Förkortningar: vm=vattenmärke, stpl=stämplat, ostpl=ostämplat, postfr=postfriskt, fht=felande hörntand, kt=kort tand, ktt=mer än en kort tand och vht=vikt hörntand.
2 Nr Bild Kat Nr Beskrivning Utrop 1 Europa Insticksalbum med bl a Ryssland/Sovjet o Tjeckoslovakien 2 Europa Insticksalbum med bl a Frankrike, Österrike, Belgien o England stpl 3 Afrika Asien Insticksalbum med ostpl/postfr frim bl a Ghana o Kina 4 Europa Brun Kabe insticksalbum med postfr/ostpl Europa, bl a CEPT 5 N DK Röd insticksbok KEK med Norge o Danmark stpl 6 DK Isl SF Rött KABE insticksalbum med Danmark, Island o Finland stpl 7 Europa Brun insticks med postfriskt/ostpl Europa, mest ca 1960 bl a CEPT Europa Mörkbrunt insticksalbum med Tyskland, BRD + Berlin o Frankrike stpl 9 Europa Svart insticksalbum KEK med USA stpl + ngt ostpl 10 Sv Brun insticksbok Leuchtturm Sverige stpl OII Sv Brun insticksbok Leucht Sverige postfriskt 1930-tal--. F: > 8000 Nom ca Sv Brun insticksbok KABE med Sverige postfriskt , Nom: ca Häften Sv Röd kontorspärm med svenska häften , Nom: ca Nominal 104 st postfriska rabattfrimärken Klipp Sv Kartong med svenskt klipp, mest tal. Ca 5 kg. 16 Klipp HV Större kartong med klipp Hela Världen inkl något Sverige. Gammalt-nytt. 17 HV Kartong med tvättade frimärken Hela Världen Gammalt-nytt. Ca 5 kg. 18 Sv Blått Album Sverige stpl + två insticksböcker med sv stpl dupletter. F: > Sv 3 gamla Albylaskar med mest svenska frimärken FDC Sv 18 svenska FDC från 1940-talet. Hög katalog 21 B 8 9 öre Vapentyp ostpl med gulnad gummering, F: B öre OII i fyrblock o omv vm postfriskt, F: B 75 5 öre Medaljong vm krona i postfriskt 6-block med marginal. Prakt. F: B öre Medaljong vm Krona postfriskt praktex, F: B Komplett serie Landstorm I postfrisk, F: B Komplett serie Landstorm III postfrisk, F: B Luftpostserien 1920 i postfriskt skick, F: B öre Luftpost 1920 praktex, postfr F: 150
3 29 B 141 A v 2 5 öre Lejon brunröd Typ I med plåtspricka stpl F: B 144 C bz 10 öre Lejon grön vm KPV stpl, F: Lågvalörerna ur UPU-serien 1924 utom 25- o 80- öringen, ostpl, F: 2 32 B o 80 öre UPU postfriska, F: B kr UPU stpl marginalexemplar, F: B 233 a 5 kr Slottet tonat ppr postfr, praktcentrerat F: B 233 b 5 kr Slottet vitt ppr, postfr, F: B öre Postverket postfr, F: B 318 BC 5 öre Ling 3+4-sid par vackert centrerat postfr, F: B Tj på 12 öre Långa tjänste med kraftigt spegeltryck stpl; stukade hörn 39 H 228 Häftet Svenska sagor Äkta par med Kn. 40 B Isl 7 Island 16 skilling kraftigt rufftandat, stpl, F: B Isl 22 Island 4 aur aurvalörer postfriskt praktex, F: B Isl Island Jon Sigurdsson 1911 kompl stpl serie, F: B Isl Tj aur brun "I Gildi" tjänstefrimärke postfriskt, F: N H45+46 Norge Häfte 45 o 46 Europa XI Landskap, F: Isle of Man Insticksbok med postfriskt Isle of Man, Nom: ca B Falkl SG shilling Falklandsöarna, Stanley Gibbins nr B GB 79 6 pence grön Victoria 1883 stpl, Mi 160 euro Vykort Jvg Ca 300 vykort med järnvägsanknytning, ett fåtal äldre Sv Samling stpl Sverige i två pärmar på Estettblad No Samling stpl Norge på hemmagjorda blad i pärm Gr Britain Samling England stpl/ostpl engelskt material i pärm + insticksbok 52 CH Samling stämplat Schweiz 1-77 i grön kontorspärm. Mi: > 2300 euro 53 CH Tyskl Röd insticksbok med Schweiz o Tyskland stpl. Hög katalog. 54 B CH FN 18 2 x 3 Fr Förenta Nationernas Europa-kontor på klipp, Mi nr euro 55 Liecht Samling Liechtenstein i insticksbok samt FDC ca Mi > 1 euro 56 Portugal Stämplad samling Portugal på hemmagjorda blad i pärm 57 Italien Samling mest stpl Italien i grön kontorspärm, Mi: > 2600 euro 58 Spanien Spanska märken i i två kontorspärmar. Stpl/ostpl
4 59 HV Röd kartotekslåda med tusentals märken i pergamynkuvert 60 Tyska stater Baden, Bergedorf, Hamburg, Hannover o Nordtyska förbundet stpl Tyska stater Preussen, Sachsen, Schleswig o Thurn & Taxis stpl Wuertemb Wuertemberg stpl. Hög katalog men 800 blandad kvalitet i början 63 Bayern Bayern stpl 1 64 Saargebiet Saargebiet stpl Tyskland Album Tyskland stpl. Många märken, en del bättre Tyskland Tyska Riket i blått album i huvudsak stpl, inga block. Hög Katalog med flera bättre märken. Dock blandad kvalitet i början SovjZ-DDR Välfylld samling stpl sovjetisk zon + DDR i två Schaubekalbum Berlin Stämplad samling Berlin i blått Schaubekalbum Hög katalog 69 Tyskland Ock Zon Fransk, Amerikansk o Brittisk zon + BRD i Schaubekalbum. Huvuddelen av värdet ligger i avsnittet fransk zon samt början av BRD BRD Stämplad BRD samling i kontorspärm BRD Stämplad BRD samling , en del bättre märken B BRD Förs Brev till Motala m Mi (bl a Elsa Brändström) o 147 (Röntgen) Portugal Samling Portugal i två album stpl/ostpl, även en del modernare försändelser 74 B Jord 170 C 1 pund Jordanien kung Hussein 1944 stpl B Förs NSW Nyårsbrevkort (helsak) 1 1/2 d. Med vy av Hawkesbury River skickat från New South Wales till Uddevalla stpl Sassnitz-Trelleborg B 6a 3 öre svart lokalmärke rufftandat strålstpl. F: B 13 3 öre brun lokalmärke stpl Köping , ktt F: B öre Vapen stpl Norrköping B 77 1 krona Medaljong vm krona postfr praktex, F: B 163 a 60 öre Postemblem postfriskt, F: B 168 bz 3-strip av 1 krona Postemblem vm KPV stpl Bollnäs , F: B 179 A bz 20 öre GV Pro Vä 2-sod T vm KPV stpl, F: B kr UPU ostpl ktt, F: 1 84 B kr UPU ostpl kort hörntand, F: B 320 B 10 öre Berzelius 2 ex 3-sid T skurna vä resp hö postfr, F: 2
5 86 B 321 BC 15 öre Linné 3+4-sid par postfr, F: B 337 C 20 kr Svanar 4-sid T postfr, F: FDC Sv 62 st FDC Sverige st 8 89 Klipp Sv Röd väska med klipp Sverige 90 B N 5 8 skilling Oscar I Norge med veck stpl Bergen , F: B N 12 2 skilling Vapentyp 1867 Norge stpl Bergen , 120 F: B Isl aur Alltinget (10 märken) Island postfr, F: B Isl krona Island Luftpost 1934 stpl 1938, F: B Isl Tj 6 10 aur Island Vapentyp av tjänstefrimärken postfrisk, 300 F: Island Samling Island i Gripenalbum Stpl/ostpl. Hög katalog. 96 B Isl Förs 196 Brev Island - Sverige m 35 aur Gullfoss stpl Edinburgh 27 SP samt PAQUEBOT 97 B DK öre ChrX 1918 Danmark stpl, F: SF Stämplad samling Finland i svart insticksbok SF Postfrisk samling Finland B SF 9 40 penni Vapentyp m/60 Finland, vackert stpl Tammerfors xx Adresskort Adresskort till paketpostförsändelse Sthlm-Kristinestad i Finland H 33 CC 20 x 10 öre Swedenborg 4-sid T, F: H 38 CC 20 x 5 öre Ling 4-sid T, F B Förs Sv 3 öre Posthorn T14 på lokalbrev Göteborg, stpl Göteborg B Förs Sv 5 öre Bellman 3+4-sid par på vykort Folkets Park Hälleforsnäs stpl B Resekort Nordiskt Resekort med 50 öre GV ProVä stpl Arvika Norden Island o Danmark samt något Färö o Grönl, modernt postfr F> N I huvudsak postfrisk samling Norge i röd insticksbok, F: > DK + No Stämplade danska o norska frimärken i röd insticksbok Sv Samling Sverige i album , i början ostp därefter postfr. Välbesatt inkl Stockholmia 55 i 9-block postfr 111 B Förs Mil Fälpostkontoret Högkvarteret mil stpl på vykort med motiv från Norsholm, skickat till Askersund
6 112 Postanvisn Inrikes Postanvisning om 66 öre, 10 öre OII stpl Linghem, Lin- o Norrköping Sv banderoll Ca 50 signerade banderoller med frimärken omkring 1953, de flesta är ytterbanderoller med innehållsbeskrivning, flera dubletter förekommer 114 Sv Buntar Kartong med Buntar Sverige, ca 300 st. 115 FDC Sv Vit lite större låda med svenska FDC 1940-tal Mynt Kontorspärm + Myntalbum med 5 kr sedlar samt svenska mynt, bl a 2 x kr Sv album 3 st KABE album med Sverige-blad "Ohnefalz" Högt nypris. 118 No album 2 st Lindner album med Falzlos blad (typ dual) Norge Grönl album Estettalbum med förtrycksblad (beg) Grönland lite Färöarna 120 Isl album Lueuchtturm klämfjäderalbum med Falzlos-blad Island Ty album Schaubek klämfjäderalbum i rött tyg med förtrycksblad Tyska riket Fyndlåda Fyndlåda med diverse innehåll 123 Fyndlåda Fyndlåda med dito
Läs mer19.00 Auktionen startar! Kaffeservering efter auktionen (20 kr)
Läs merLidingö Filatelistförening Vårauktion den 18 april 2013
Läs merBorås Filatelistförening har AUKTION den 7 mars
Läs mer19.00 Auktionen startar! Kaffeservering efter auktionen
Läs merHuddinge Frimärksklubbs auktion 4 mars 2012
Läs merGREFVIE, SKÄRALID,OVESHOLM
Läs merSkandinavien Period Pris Period Pris Period Pris
Skandinavien Period Pris Period Pris Period Pris Luxus Luxus Regular Regular Standard Standard Sverige 1 1855-1969 1450 1855-1969 795 1855-1989 790 Sverige 2 1970-1979 1200 1970-1979 725 1990-2009 690
Läs merFRIMÄRKSAUKTION Auktionen börjar kl 19:15 med visning från kl 18:30.
Läs mer19.30 Auktionen startar! Kaffeservering efter auktionen
Läs merTrollhättans Filatelistförenings Vårauktion den 23 april 2016
Läs merLidingö Filatelistförening Höstauktion den 24 november 2016
Läs merDAVO Album Skandinavien Västeuropa
Skandinavien Standard Regular Luxus Pris Pris Pris Sverige 1 1855-1989 1855-1969 1855-1969 720 650 1370 Sverige 2 1990-2013 1970-1979 1970-1979 680 550 980 Sverige 3 1980-1995 1980-1995 - 650 1370 Sverige
Läs merFrimärksauktion Auktionen börjar kl 19:15 med visning från kl 18:30.
Läs merSkövde Filatelistförening och Volvo Skövde Frimärksklubb
Läs merBJöRN JARLVIK FILATELI
Läs merAuktion september 2012 FRIMÄRKSAUKTION. IOGT-lokalen Vattentorget 1, VÄXJÖ. Lördag 22 September 2012. Klockan 1300
FRIMÄRKSAUKTION IOGT-lokalen Vattentorget 1, VÄXJÖ Lördag 22 September 2012 Klockan 1300 Auktionsdagen visning från klockan 0900 i butiken Visning i övrigt: 15-22 September i butiken Växjö FRIMÄRKSCENTRUM
Läs merResultatlista. Land Beskrivning Värde Utrop Slutbud
Läs merVälkomna till F r i m ä r k s a u k t i o n
Läs merLidingö Filatelistförening Vårauktion den 24 april 2014
Läs merMalmö Frimärkshandel
OFFENTLIG AUKTION 50 fredagen 31 oktober 2014 kl 12.00 S:t Gertruds Konferenscenter, Catharinasalen, Östergatan 7B, Malmö 121 124 93 126 136 908 924 927 933 955 961 980 1016 1065 1078 1199 1218 1239 1273
Läs merStämpelobjekt Sverige Obj nr Beskrivning Utr pris
NFF Frimärksauktion fredag 30/10 vid Nordia 2015 - Objektförteckning Visning av objekt klockan 13.00-15.00 Auktionen genomförs klockan 15.00-17,00 Auktionsvillkor framgår av föreningens hemsida www.norrphil.se
Läs merStenungsunds. Frimärks- och vykortsklubb AUKTION. Stenungskolan, Sal B1 Doterödsvägen
Stenungsunds Frimärks- och vykortsklubb AUKTION 7 november 2011 Kl. 18.30 Visning kl. 17.45 Stenungskolan, Sal B1 Doterödsvägen Förhandsvisning 17 oktober, kl. 14.00 19.00 HGF-lokalen, Hasselbackevägen
Läs merF Facit Mi Michel. Vi erbjuder våra inlämnare ett svårslaget koncept:
Läs merNORGE 1003 1004 1005. Ex. 1014. Ex.1031. Ex. 1020. Vi skickar gärna fotokopior på icke avbildade objekt.
NORGE 1003 1004 1005 1008 1009 1010 1011 3 1001 Förfilatelibrev med innehåll till Frankrike 10/7 1829. Rakstpl Suede, TTR 4, transit Allemagne par Forbach, K.S o N.P.C. Hamburg samt ankstpl baksidan. Lösenanteckning.
Läs merStenungsunds. Frimärks- och vykortsklubb AUKTION. 8 april 2013 Kl. 18.30 Visning kl. 17.45. Stenungskolan, Sal B1 Doterödsvägen
Stenungsunds Frimärks- och vykortsklubb AUKTION 8 april 2013 Kl. 18.30 Visning kl. 17.45 Stenungskolan, Sal B1 Doterödsvägen Förhandsvisning 18 mars, kl. 14.00-19.00 HGF-lokalen, Hasselbackevägen 38 Stenungsund
Läs merMalmö Frimärkshandel
OFFENTLIG AUKTION 51 fredagen 24 april 2015 kl 12.00 Scandic Hotel Segevång, Segesvängen, Malmö 1 87 Ex 97 142 143 144 Ex 380 928 967 972 989 1054 1064 1134 1234 1259 Ex 1290 1410 1516 1583 1616 1702 1741
Läs merAlla utrop är i svenska kronor.
Söndagen den 25 november, kl. 10:00 Övriga nordiska länder / Other Nordic countries Danmark förfilateli / Denmark, pre-philately 1835K Lösenbelagt brev från Randers till Göteborg 26.9.1849. Ovanlig svensk
Läs merFacit. Vi erbjuder våra inlämnare ett svårslaget koncept.
Innehållsförteckning Budgivning: Se anbudsblanketten. Anbud bevakas på förmånligaste sätt. Köparprovision: 20 %. Table of Contents 3 Information, förkortningar Info, abbreviations 4 Sverige Sweden 14 Övriga
Läs merStenungsunds. Frimärks- och vykortsklubb AUKTION. 4 november 2013 Kl. 18.30 Visning kl. 17.45. Stenungskolan, Sal B1 Doterödsvägen
Stenungsunds Frimärks- och vykortsklubb AUKTION 4 november 2013 Kl. 18.30 Visning kl. 17.45 Stenungskolan, Sal B1 Doterödsvägen Förhandsvisning 21 oktober, kl. 14.00-18.00 HGF-lokalen, Hasselbackevägen
Läs merKarlsborgs Filatelistklubb. Vårauktion den 12 april 2013
Karlsborgs Filatelistklubb Vårauktion den 12 april 2013 Karlsborgs Filatelistklubb anordnar skriftlig AUKTION 12 april 2013 SKRIFTLIG BUD måste vara oss TILLHANDA SENAST DEN 11 APRIL 2013. ANBUDEN SÄNDS
Läs merSVENSKA FDC SÄLLSKAPET
Läs merStenungsunds. Frimärks- och vykortsklubb AUKTION. 2 april 2012 Kl. 18.30 Visning kl. 17.45. Stenungskolan, Sal B1 Doterödsvägen
Stenungsunds Frimärks- och vykortsklubb AUKTION 2 april 2012 Kl. 18.30 Visning kl. 17.45 Stenungskolan, Sal B1 Doterödsvägen 126 Förhandsvisning 19 mars, kl. 14.00-19.00 HGF-lokalen, Hasselbackevägen 38
Läs merInnehållsförteckning. Information i korthet
Läs merwww.sfu.se www.sfu-vg.com www.sfustockholm.se
Läs merVälkommen till oss med din inlämning vi är aldrig långt borta
Läs merVÄXJÖ FILATELISTFÖRENINGS 395:e AUKTION Onsdagen den 5 December 2012. i Hovslund Servicehus, Kungsvägen 76, Växjö
VÄXJÖ FILATELISTFÖRENINGS 395:e AUKTION Onsdagen den 5 December 2012. i Hovslund Servicehus, Kungsvägen 76, Växjö Visning från kl. 16:00 18:30, auktionen hålls efter VFF:s möte, ca. kl. 19:00. Visning
Läs merStenungsunds. Frimärks- och vykortsklubb AUKTION. 7 april 2015 Kl. 18.30 Visning kl. 17.45 Stenungskolan, Sal B1 Doterödsvägen
Stenungsunds Frimärks- och vykortsklubb AUKTION 7 april 2015 Kl. 18.30 Visning kl. 17.45 Stenungskolan, Sal B1 Doterödsvägen Förhandsvisning 16 mars, kl. 14.00-18.00 HGF-lokalen, Hasselbackevägen 38-48,
Läs merANTAL UTLANDSSTUDERANDE MED STUDIESTÖD Asut1415.xlsx Sida 1
ANTAL UTLANDSSTUDERANDE MED STUDIESTÖD 2014-2015 22.3.2016 Asut1415.xlsx Sida 1 gymnasienivå GYMNASIESTUDIER YRKESINRIKTADE STUDIER Till \ Från Danmark Finland Island Norge Sverige Färöar Grönl. Åland
Läs merVÄXJÖ FILATELISTFÖRENINGS 403:e AUKTION
VÄXJÖ FILATELISTFÖRENINGS 403:e AUKTION Onsdagen den 4 December 2013 i Mariakyrkan, Kungsvägen 117, Växjö Visning 16:00 18:30, auktionen hålls efter VFF:s möte, ca. kl. 18:45. Visning även i VFF:s klubblokal,
Läs merFRIMÄRKSAUKTION. IOGT-lokalen Vattentorget 1, VÄXJÖ. Lördag 26 Maj 2012. Klockan 1300. Auktionsdagen visning från klockan 0900 i butiken
FRIMÄRKSAUKTION IOGT-lokalen Vattentorget 1, VÄXJÖ Lördag 26 Maj 2012 Klockan 1300 Auktionsdagen visning från klockan 0900 i butiken Visning i övrigt: 18-25 maj i butiken Växjö FRIMÄRKSCENTRUM AB Kungsgatan
Läs merInnehållsförteckning. Vi erbjuder våra inlämnare ett svårslaget koncept:
Läs merLars-Tore Eriksson Frimärksauktioner AB (LTE) flyttar till nya lokaler 1 januari 2006!
Läs merMånadsmöte 2013-03-10
Åter dags för årsmöte. Månadsmöte 2013-03-10 På söndag den 10. Mars kl 13.00 samlas vi till årsmöte på Valhalla. Traditionsenligt bjuder sällskapet på förtäring vid detta tillfälle. Kompletterande årsmöteshandlingar
Läs merDel 1: Lördag 26 mars 2011 kl. 15:00 Låd- och partiauktion (objekt 1 55)
Del 1: Lördag 26 mars 2011 kl. 15:00 Låd- och partiauktion (objekt 1 55) Vindelngallerian, Karlsgårdsvägen 22, Vindeln Del 2: Måndag 28 mars 2011 kl. 17:00 Låd- och partiauktion (objekt 101 274) Nordostpassagen
Läs merLot helt överv. stpl på 12 visirblad. Dubletter med ofta 3-5 av varje. Få M. Det mesta noterat Facit
12 1274 Låda med 7 album av olika slag samt en del löst. Mest enklare i dublettkaraktär från alla Nord. länder inkl. Grönl, Färö, men finns lite bättre här o var, t.ex. Sver Landst. I ** serie, några vapen,
Läs merSvensk författningssamling
Svensk författningssamling Tillkännagivande i fråga om konventionen den 25 oktober 1980 om de civila aspekterna på internationella bortföranden av barn; SFS 1999:1040 Utkom från trycket den 10 december
Läs merObjekt Beskrivning Utropsnr
Läs merStenungsunds. Frimärks- och vykortsklubb AUKTION. 3 november 2014 Kl. 18.30 Visning kl. 17.45 Stenungskolan, Sal B1 Doterödsvägen
Stenungsunds Frimärks- och vykortsklubb AUKTION 3 november 2014 Kl. 18.30 Visning kl. 17.45 Stenungskolan, Sal B1 Doterödsvägen Förhandsvisning 20 oktober, kl. 14.00-18.00 HGF-lokalen, Hasselbackevägen
Läs merFacit. Vi erbjuder våra inlämnare ett svårslaget koncept:
Läs merSVENSKA FDC SÄLLSKAPET
NYTT FRÅN NR 9 JULI 2017 SVENSKA FDC SÄLLSKAPET FDC med Magasin Copenhagen vinjett Det stora danska varuhuset Magasin du Nord i Köpenhamn inrättade i mitten av 1940-talet en avdelning för filateli. Inriktningen
Läs merSödermanlands län år 2018
Södermanlands län år 2018 Data rörande alla anläggningar (Hotell, stugbyar, vandrarhem och camping) Figur 1. Antal övernattande gäster, alla anläggningar, hela länet; svenska respektive utländska. 1200
Läs merDel 1: Måndag 23 augusti 2010 kl. 17:00 Låd- och partiauktion (objekt 1 176) Nordostpassagen 61 B, Göteborg Del 2: Onsdag 25 augusti 2010 kl.
Del 1: Måndag 23 augusti 2010 kl. 17:00 Låd- och partiauktion (objekt 1 176) Nordostpassagen 61 B, Göteborg Del 2: Onsdag 25 augusti 2010 kl. 17:00 Låd- och partiauktion (objekt 501 882) Svartensgatan
Läs merStockholms besöksnäring. September 2014
Stockholms besöksnäring. September 214 Under september noterades 1,68 miljoner gästnätter på kommersiella boendeanläggningar i. Det var 95, eller 1 %, fler än under september 213, vilket i sin tur innebär
Läs merEn del länder utger sitt kort i olika språkversioner och därför finns det flera modellkort för dem.
Modeller av europeiska sjukförsäkringskort landsvis Den här bilagan innehåller information om det europeiska sjukförsäkringskortet. Modellkorten har kopierats från webbadressen http://ec.europa.eu/employment_social/healthcard/index_en.htm,
Läs merER KLUBBAN. A uktionerna hos danska
U ER KLUBBAN Sällsynt provisorium hos Bruun Ras mus - sen i Köpenhamn, som såldes för mot - svarande 64 840 kronor. av Ørn Grahm I årets första auktionskrönika rapporterar vi från tre av de många auktionerna
Läs merLördag916 maj 2015 kl. 12:30
Läs merANTAL UTLANDSSTUDERANDE MED STUDIESTÖD Asut1617.xlsx Sida 1
ANTAL UTLANDSSTUDERANDE MED STUDIESTÖD 2016-2017 12.11.2018 Asut1617.xlsx Sida 1 gymnasienivå GYMNASIESTUDIER YRKESINRIKTADE STUDIER Till \ Från Danmark Finland Island Norge Sverige Grönl. Färöar Åland
Läs merAUKTION 2 november 2015 Kl. 18.30 Visning kl. 17.45 Stenungskolan, Sal B1 Doterödsvägen
Stenungsunds Frimärks- och vykortsklubb AUKTION 2 november 2015 Kl. 18.30 Visning kl. 17.45 Stenungskolan, Sal B1 Doterödsvägen Förhandsvisning 19 oktober, kl. 14.00-18.00 HGF-lokalen, Hasselbackevägen
Läs merStockholms besöksnäring. Augusti 2015
Stockholms besöksnäring. Under augusti månad registrerades över 1,5 miljoner gästnätter på kommersiella boendeanläggningar i. Det var en ökning med 7 jämfört med augusti månad 2014. Cirka 60 av övernattningarna
Läs merStockholms besöksnäring. Oktober 2015
Stockholms besöksnäring. Under oktober månad registrerades över 1,1 miljoner gästnätter på kommersiella boendeanläggningar i. Det var en ökning med 7 jämfört med oktober månad 2014. Cirka 68 av övernattningarna
Läs merStockholms besöksnäring. Juni 2015
Stockholms besöksnäring. Under juni månad registrerades över 1 200 000 gästnätter på kommersiella boendeanläggningar i. Det var en ökning med 6 jämfört med juni månad 2014. Cirka 60 av övernattningarna
Läs merOss möter Du i Sverige, Finland och Danmark:
Oss möter Du i Sverige, Finland och Danmark: Peter Johansen Civ. ek, VD och ägare Ansvarsområde: Ekonomi och administration Filateli: Hela världen E-post: peter@philea.se Christer Svensson Civ. ek, styrelseordförande