Download "Auktion vid Pekingträffen 31 oktober, 2009"

1 Auktion vid Pekingträffen 31 oktober, 9 Bud lämnas till Peter Särnstedt per brev eller e-post. stedt77633@tele2.se. Förfrågningar om auktionsmaterialet kan ställas till Peter Särnstedt. Bud skall ha nått mottagaren senast onsdagen den 28 oktober 9. Visning sker auktionsdagen i auktionslokalen, Rikscity Dagcentral Norralundsgatan 7 i Norrköping, kl Auktionen börjar kl lördagen den 31 oktober 9. Avhämtning av objekt sker efter auktionen i auktionslokalen. Peter Särnstedt Lidaleden Norrköping. Tel: Auktionsvillkor: Objekt säljs till högstbjudande för näst högsta bud + fast höjning. Finns bara ett bud säljs objekt för utrop. Vid lika bud har först inkomna företräde. Vid auktionen tillämpas fasta höjningar enligt följande: Upp till 500:- är lägsta höjning 10:- Från 500:- till 1 000:- är lägsta höjning 50:- Från 1 000:- till 5 000:- är lägsta höjning :- Från 5 000:- till :- är lägsta höjning :- Över :- är lägsta höjning 500:-. Avgivet bud är bindande och innebär godkännande av auktionsvillkoren. Ingen köparprovision tillkommer. Auktionären äger rätt att återuppta budgivning vid missförstånd. Postens avgifter tillkommer vid utskick av objekt, vilka sänds mot postförskott om ej annat avtalats. Äganderätten till inropat objekt övergår till köparen först sedan full likvid erlagts. Betalning skall ske vid mottagande av objekt om ej annat avtalats. Reklamation skall ske inom en vecka efter mottagandet. Reklamation av samlingar och partier godtas endast om objektet väsentligt avviker från katalogbeskrivningen. Katalogpriser och numrering enligt Facit för material från Norden samt enligt Michel för övriga länder om ej annat anges i beskrivningen. Objekt som är avbildade anges med B i katalogen. Förkortningar: vm=vattenmärke, stpl=stämplat, ostpl=ostämplat, postfr=postfriskt, fht=felande hörntand, kt=kort tand, ktt=mer än en kort tand och vht=vikt hörntand.

2 Nr Bild Kat Nr Beskrivning Utrop 1 Europa Insticksalbum med bl a Ryssland/Sovjet o Tjeckoslovakien 2 Europa Insticksalbum med bl a Frankrike, Österrike, Belgien o England stpl 3 Afrika Asien Insticksalbum med ostpl/postfr frim bl a Ghana o Kina 4 Europa Brun Kabe insticksalbum med postfr/ostpl Europa, bl a CEPT 5 N DK Röd insticksbok KEK med Norge o Danmark stpl 6 DK Isl SF Rött KABE insticksalbum med Danmark, Island o Finland stpl 7 Europa Brun insticks med postfriskt/ostpl Europa, mest ca 1960 bl a CEPT Europa Mörkbrunt insticksalbum med Tyskland, BRD + Berlin o Frankrike stpl 9 Europa Svart insticksalbum KEK med USA stpl + ngt ostpl 10 Sv Brun insticksbok Leuchtturm Sverige stpl OII Sv Brun insticksbok Leucht Sverige postfriskt 1930-tal--. F: > 8000 Nom ca Sv Brun insticksbok KABE med Sverige postfriskt , Nom: ca Häften Sv Röd kontorspärm med svenska häften , Nom: ca Nominal 104 st postfriska rabattfrimärken Klipp Sv Kartong med svenskt klipp, mest tal. Ca 5 kg. 16 Klipp HV Större kartong med klipp Hela Världen inkl något Sverige. Gammalt-nytt. 17 HV Kartong med tvättade frimärken Hela Världen Gammalt-nytt. Ca 5 kg. 18 Sv Blått Album Sverige stpl + två insticksböcker med sv stpl dupletter. F: > Sv 3 gamla Albylaskar med mest svenska frimärken FDC Sv 18 svenska FDC från 1940-talet. Hög katalog 21 B 8 9 öre Vapentyp ostpl med gulnad gummering, F: B öre OII i fyrblock o omv vm postfriskt, F: B 75 5 öre Medaljong vm krona i postfriskt 6-block med marginal. Prakt. F: B öre Medaljong vm Krona postfriskt praktex, F: B Komplett serie Landstorm I postfrisk, F: B Komplett serie Landstorm III postfrisk, F: B Luftpostserien 1920 i postfriskt skick, F: B öre Luftpost 1920 praktex, postfr F: 150

3 29 B 141 A v 2 5 öre Lejon brunröd Typ I med plåtspricka stpl F: B 144 C bz 10 öre Lejon grön vm KPV stpl, F: Lågvalörerna ur UPU-serien 1924 utom 25- o 80- öringen, ostpl, F: 2 32 B o 80 öre UPU postfriska, F: B kr UPU stpl marginalexemplar, F: B 233 a 5 kr Slottet tonat ppr postfr, praktcentrerat F: B 233 b 5 kr Slottet vitt ppr, postfr, F: B öre Postverket postfr, F: B 318 BC 5 öre Ling 3+4-sid par vackert centrerat postfr, F: B Tj på 12 öre Långa tjänste med kraftigt spegeltryck stpl; stukade hörn 39 H 228 Häftet Svenska sagor Äkta par med Kn. 40 B Isl 7 Island 16 skilling kraftigt rufftandat, stpl, F: B Isl 22 Island 4 aur aurvalörer postfriskt praktex, F: B Isl Island Jon Sigurdsson 1911 kompl stpl serie, F: B Isl Tj aur brun "I Gildi" tjänstefrimärke postfriskt, F: N H45+46 Norge Häfte 45 o 46 Europa XI Landskap, F: Isle of Man Insticksbok med postfriskt Isle of Man, Nom: ca B Falkl SG shilling Falklandsöarna, Stanley Gibbins nr B GB 79 6 pence grön Victoria 1883 stpl, Mi 160 euro Vykort Jvg Ca 300 vykort med järnvägsanknytning, ett fåtal äldre Sv Samling stpl Sverige i två pärmar på Estettblad No Samling stpl Norge på hemmagjorda blad i pärm Gr Britain Samling England stpl/ostpl engelskt material i pärm + insticksbok 52 CH Samling stämplat Schweiz 1-77 i grön kontorspärm. Mi: > 2300 euro 53 CH Tyskl Röd insticksbok med Schweiz o Tyskland stpl. Hög katalog. 54 B CH FN 18 2 x 3 Fr Förenta Nationernas Europa-kontor på klipp, Mi nr euro 55 Liecht Samling Liechtenstein i insticksbok samt FDC ca Mi > 1 euro 56 Portugal Stämplad samling Portugal på hemmagjorda blad i pärm 57 Italien Samling mest stpl Italien i grön kontorspärm, Mi: > 2600 euro 58 Spanien Spanska märken i i två kontorspärmar. Stpl/ostpl

4 59 HV Röd kartotekslåda med tusentals märken i pergamynkuvert 60 Tyska stater Baden, Bergedorf, Hamburg, Hannover o Nordtyska förbundet stpl Tyska stater Preussen, Sachsen, Schleswig o Thurn & Taxis stpl Wuertemb Wuertemberg stpl. Hög katalog men 800 blandad kvalitet i början 63 Bayern Bayern stpl 1 64 Saargebiet Saargebiet stpl Tyskland Album Tyskland stpl. Många märken, en del bättre Tyskland Tyska Riket i blått album i huvudsak stpl, inga block. Hög Katalog med flera bättre märken. Dock blandad kvalitet i början SovjZ-DDR Välfylld samling stpl sovjetisk zon + DDR i två Schaubekalbum Berlin Stämplad samling Berlin i blått Schaubekalbum Hög katalog 69 Tyskland Ock Zon Fransk, Amerikansk o Brittisk zon + BRD i Schaubekalbum. Huvuddelen av värdet ligger i avsnittet fransk zon samt början av BRD BRD Stämplad BRD samling i kontorspärm BRD Stämplad BRD samling , en del bättre märken B BRD Förs Brev till Motala m Mi (bl a Elsa Brändström) o 147 (Röntgen) Portugal Samling Portugal i två album stpl/ostpl, även en del modernare försändelser 74 B Jord 170 C 1 pund Jordanien kung Hussein 1944 stpl B Förs NSW Nyårsbrevkort (helsak) 1 1/2 d. Med vy av Hawkesbury River skickat från New South Wales till Uddevalla stpl Sassnitz-Trelleborg B 6a 3 öre svart lokalmärke rufftandat strålstpl. F: B 13 3 öre brun lokalmärke stpl Köping , ktt F: B öre Vapen stpl Norrköping B 77 1 krona Medaljong vm krona postfr praktex, F: B 163 a 60 öre Postemblem postfriskt, F: B 168 bz 3-strip av 1 krona Postemblem vm KPV stpl Bollnäs , F: B 179 A bz 20 öre GV Pro Vä 2-sod T vm KPV stpl, F: B kr UPU ostpl ktt, F: 1 84 B kr UPU ostpl kort hörntand, F: B 320 B 10 öre Berzelius 2 ex 3-sid T skurna vä resp hö postfr, F: 2

5 86 B 321 BC 15 öre Linné 3+4-sid par postfr, F: B 337 C 20 kr Svanar 4-sid T postfr, F: FDC Sv 62 st FDC Sverige st 8 89 Klipp Sv Röd väska med klipp Sverige 90 B N 5 8 skilling Oscar I Norge med veck stpl Bergen , F: B N 12 2 skilling Vapentyp 1867 Norge stpl Bergen , 120 F: B Isl aur Alltinget (10 märken) Island postfr, F: B Isl krona Island Luftpost 1934 stpl 1938, F: B Isl Tj 6 10 aur Island Vapentyp av tjänstefrimärken postfrisk, 300 F: Island Samling Island i Gripenalbum Stpl/ostpl. Hög katalog. 96 B Isl Förs 196 Brev Island - Sverige m 35 aur Gullfoss stpl Edinburgh 27 SP samt PAQUEBOT 97 B DK öre ChrX 1918 Danmark stpl, F: SF Stämplad samling Finland i svart insticksbok SF Postfrisk samling Finland B SF 9 40 penni Vapentyp m/60 Finland, vackert stpl Tammerfors xx Adresskort Adresskort till paketpostförsändelse Sthlm-Kristinestad i Finland H 33 CC 20 x 10 öre Swedenborg 4-sid T, F: H 38 CC 20 x 5 öre Ling 4-sid T, F B Förs Sv 3 öre Posthorn T14 på lokalbrev Göteborg, stpl Göteborg B Förs Sv 5 öre Bellman 3+4-sid par på vykort Folkets Park Hälleforsnäs stpl B Resekort Nordiskt Resekort med 50 öre GV ProVä stpl Arvika Norden Island o Danmark samt något Färö o Grönl, modernt postfr F> N I huvudsak postfrisk samling Norge i röd insticksbok, F: > DK + No Stämplade danska o norska frimärken i röd insticksbok Sv Samling Sverige i album , i början ostp därefter postfr. Välbesatt inkl Stockholmia 55 i 9-block postfr 111 B Förs Mil Fälpostkontoret Högkvarteret mil stpl på vykort med motiv från Norsholm, skickat till Askersund

6 112 Postanvisn Inrikes Postanvisning om 66 öre, 10 öre OII stpl Linghem, Lin- o Norrköping Sv banderoll Ca 50 signerade banderoller med frimärken omkring 1953, de flesta är ytterbanderoller med innehållsbeskrivning, flera dubletter förekommer 114 Sv Buntar Kartong med Buntar Sverige, ca 300 st. 115 FDC Sv Vit lite större låda med svenska FDC 1940-tal Mynt Kontorspärm + Myntalbum med 5 kr sedlar samt svenska mynt, bl a 2 x kr Sv album 3 st KABE album med Sverige-blad "Ohnefalz" Högt nypris. 118 No album 2 st Lindner album med Falzlos blad (typ dual) Norge Grönl album Estettalbum med förtrycksblad (beg) Grönland lite Färöarna 120 Isl album Lueuchtturm klämfjäderalbum med Falzlos-blad Island Ty album Schaubek klämfjäderalbum i rött tyg med förtrycksblad Tyska riket Fyndlåda Fyndlåda med diverse innehåll 123 Fyndlåda Fyndlåda med dito

BJöRN JARLVIK HÄFTESPARTIER RULLPARTIER POSTFRISKA SERIER

Resultatlista. Land Beskrivning Värde Utrop Slutbud

Alla utrop är i svenska kronor.

SVENSKA FDC SÄLLSKAPET

ANTAL UTLANDSSTUDERANDE MED STUDIESTÖD Asut1415.xlsx Sida 1

ANTAL UTLANDSSTUDERANDE MED STUDIESTÖD Asut1415.xlsx Sida 1 ANTAL UTLANDSSTUDERANDE MED STUDIESTÖD 2014-2015 22.3.2016 Asut1415.xlsx Sida 1 gymnasienivå GYMNASIESTUDIER YRKESINRIKTADE STUDIER Till \ Från Danmark Finland Island Norge Sverige Färöar Grönl. Åland

Månadsmöte 2013-03-10

Svensk författningssamling Svensk författningssamling Tillkännagivande i fråga om konventionen den 25 oktober 1980 om de civila aspekterna på internationella bortföranden av barn; SFS 1999:1040 Utkom från trycket den 10 december

Objekt Beskrivning Utropsnr

SVENSKA FDC SÄLLSKAPET

Södermanlands län år 2018

Stockholms besöksnäring. September 2014

En del länder utger sitt kort i olika språkversioner och därför finns det flera modellkort för dem.

En del länder utger sitt kort i olika språkversioner och därför finns det flera modellkort för dem. Modeller av europeiska sjukförsäkringskort landsvis Den här bilagan innehåller information om det europeiska sjukförsäkringskortet. Modellkorten har kopierats från webbadressen http://ec.europa.eu/employment_social/healthcard/index_en.htm,

ANTAL UTLANDSSTUDERANDE MED STUDIESTÖD Asut1617.xlsx Sida 1

ANTAL UTLANDSSTUDERANDE MED STUDIESTÖD Asut1617.xlsx Sida 1 ANTAL UTLANDSSTUDERANDE MED STUDIESTÖD 2016-2017 12.11.2018 Asut1617.xlsx Sida 1 gymnasienivå GYMNASIESTUDIER YRKESINRIKTADE STUDIER Till \ Från Danmark Finland Island Norge Sverige Grönl. Färöar Åland

Stockholms besöksnäring. Augusti 2015

Stockholms besöksnäring. Augusti 2015 Stockholms besöksnäring. Under augusti månad registrerades över 1,5 miljoner gästnätter på kommersiella boendeanläggningar i. Det var en ökning med 7 jämfört med augusti månad 2014. Cirka 60 av övernattningarna

Stockholms besöksnäring. Oktober 2015

Stockholms besöksnäring. Oktober 2015 Stockholms besöksnäring. Under oktober månad registrerades över 1,1 miljoner gästnätter på kommersiella boendeanläggningar i. Det var en ökning med 7 jämfört med oktober månad 2014. Cirka 68 av övernattningarna

Stockholms besöksnäring. Juni 2015

Stockholms besöksnäring. Juni 2015 Stockholms besöksnäring. Under juni månad registrerades över 1 200 000 gästnätter på kommersiella boendeanläggningar i. Det var en ökning med 6 jämfört med juni månad 2014. Cirka 60 av övernattningarna