Download "Karlsborgs Filatelistklubb. Vårauktion den 12 april 2013"

1 Karlsborgs Filatelistklubb Vårauktion den 12 april 2013

2 Karlsborgs Filatelistklubb anordnar skriftlig AUKTION 12 april 2013 SKRIFTLIG BUD måste vara oss TILLHANDA SENAST DEN 11 APRIL ANBUDEN SÄNDS TILL KARLSBORGS FILATELISTKLUBB, BOX 165, KARLSBORG. ANBUD per E-post sänds till FÖRFRÅGNINGAR/ANBUD per telefon 0505/ eller 0505/ Visning: endast efter överrenskommelse 5%

3 Norge 1 Årssatser 1977, , nom över 6000 ** a,b Olav 1,2 och 5 kr vanligt ppr, 3 ex 1 och 1.50 samt 2 ex 2 kr med fluor. F 1200 ** 150 Norge Samlingar 3 Äldre samling , delvis blandad kvalitet. Lågt utrop. 100 Danmark öre Luftpost, vackert ex st o 300 Färöarna 5 12 årssatser samt postfriska frim, många i 4-block. Nom 4000 ** Postfrisk samling till 1995 med nom 1100 samt en med 32 svarta sidor, 4 album med 16 vita sidor varav flera beg i rel god kvalitetstämplat i Visiralbum ** 150 Island samlingar 7 Liten samling till mitten 1990-tal, mest stämplat. F 9000 allt räknat 300 Finland 8 Trevligt brev med Scoutvinjett stämplat JAKOBSTAD v1C3 40p med blå st och ANK sänt till Wiborg. Trevlig försändelse. F Norden samlingar 10 2 inst.album med st och ost/postfriskt, ej Norge, delvis med vackra stämplar äldre märken, delvis falska, bl.a Schweiz Baselduva och Finland 8 pen serpentintandat Stort parti buntar och dubbletter, mest Sverige och Norden, drygt 3 kg, Lågt utrop album med dubbletter från Sverige, Norge och Finland. Lågt utrop 75 England 14 2 samlingar i inst.album inkl några dubbletter och samväldet. 18 frim med bläckmakulering eller påtryckta firmanamn 50 Frankrike 15 5 inst.album med samlingar inkl dubbletter och minst 20 ex med prakt-lyxstplr, även kolonier 75 Italien 16 3 album med stämplat/ost/postfriskt 50 Schweiz 17 Trevlig liten samling, bl.a Mi 77C 50 Västtyskland pf posthorn, bra ex. Mi 65 euro. ** 75 Tyska samlingar 19 8 album med div frim. Mi 7500DM allt räknat o 300 Övriga länder 20 Japan, Kina. 3 insticksalbum 100 Europasamlingar album med bl.a England, Grekland m.fl. Mi DM 5200 allt räknat album med bl.a Holland, Vatikanen, Italien m.fl. Mi DM 2000 allt räknat Postfriska årssatser 1990-tal från Ryssland, Georgien, Kirgistan, Tibet, Uzbekistan, Estland. Hög nominal. ** inst.album med div länder, bra sortering album med Grekland och 1 album vardera Turkiet och Island. Mi DM 2000 ei Öst Europa. 8 stora välfyllda insticksalbum. Mi 2900 DM, lågt utrop album med Grekland, Italien, Spanien, Portugal, Belgien och Schweiz. Högt katalogvärde, Lågt utrop Holland och Belgien, 3 insticksalbum 75 Hela Världen samlingar 29 7 inst.album m.m, bl.a USA. Mi 3800 allt räknat Asien och Afrika i 9 album och lösa blad. Mi DM 2500 ei Nord- och Sydamerika. 15 samlingar av olika storlek. Mi DM 2900 ei 100 Tillbehör 32 Inst.album, 3 Leuchtturm album med 32 svarta sidor, 4 album med 16 vita sidor varav flera beg i rel god kvalitet 100 Postal dokumentation 33 Kungörelse 1765 ang Contrakter om Jern mm. Svensk Författningssamling 1845 och 1958, 4 olika Postsparbanken, 2 blanketter från 1951 resp 1955 för in- resp uttag. Oanvända. 25 Rakstämplar 35 ESKILSTUNA rakstämpel på trevligt brev till Nyköping, notering maj MARIESTAD rakstämpel på brev med intr. innehåll daterat 1819 och sänt till Högädle Montelius i Stockholm 150 Bågstämplar 37 SKARA , bågst typ 3, sänt till Hjo, vackert och fräscht brev 50 Fyrkantstämplar 38 Obetalt brev från Köpenhamn, daterat 2 apr Brevet har i Sverige erhållit den ovanliga lösenst OBETALT FR DANNEMARK H=BORG 3 APR 46, sänt t Hildebrand i Stockholm Praktbrev st MARIESTAD sänt till Wenersborg 50 Lokalpost, Julmärken 40 Julmärken till 2003/04 på 40 sidor inkl några ark, häften mm. 10 olika Postsparbanken Sparbilder i välfyllt Visiralbum Karlsborgs Lokalpost, 28 häften, många olika** Karlsborgs Lokalpost, 11 bruksförsändelser i normal kvalitet 75

4 43 KARLSBORG, Intr.parti med 10 olika brev med anknytning till Karlsborgs Filatelistklubb, bl.a Ångbåtsbrev 1995 från Karlsborg till Motala med ank.st MOTALA Portobetalt 100 Bältespännar och kuriosa 44 7 visirblad med bl.a Bältespännarnas samlarmarknad 1971 i Göteborg, jul-, brev- och stämpelmärken Postryttaren , och Totalt 25 olika böcker 100 Vykort 46 Elsa Brandström på vykort med motsvarande tyska frimärket st FRANKFURT (MAIN) vilket är FDC för frimärket FALUN Selma Lagerlöfs villa st FALUN Gruvan med dagbrott och byggnader st FALU Gruva med Stora Stöten med Anfarten FALUN Promenaden st FALUN Udvärdshuset Kullen st FALUN Dalreg. Kaserner, 3 Bat st FORSVIK med båt som lämnar kanalen st FORSVIK 1913 eller FORSVIK herrgård från entrén st KARLSBORG FORSVIK Göta kanal med lastbåt i slussen, st FORSVIK FORSVIK Göta Kanal, 2 fiskare st FORSVIK parti med hus och skog FORSVIK Strandvägen med utsikt FORSVIK Diana i Göta Kanal st FORSVIK kyrka 5 61 GRANVIK med villor, buss tal GRANVIK från Vättern med stugor HJO strand, Solliden i färg st HJO motiv från Badparken st HJO från flygplan st HJO HJO hamnen med segelbåt som lämnar hamnen, st på 1940-tal HJO utsikt över Vättern med infarten till Hjo med pasagerarbåt st KARLSBORG flygfoto från Viken med Rödesund i förgrunden och Fästningen i bakgrunden från 1940-tal KARLSBORG Götiska valvet till Fästningen st KARLSBORG Sätra-Brunn st SÄTRA BRUNN KARLSBORG parti af Vettern mot Omberg, tryckt i grå färg med hel adressida KARLSBORG parti af Vettern från Vanäs udde i färg, st KARLSBORG Fästningen, soldathemmet KARLSBORG Järnvägsstation, gatusidan KARLSBORG fästningskyrkan KARLSBORG Götiska valvet st KARLSBORG Kyrkan i färg KARLSBORG Diana i Göta Kanal KARLSBORG Vanäs udde, fyrtornet i färg KARLSBORG parti af Vettern mot Omberg, blågrå färg, st KARLSBORG 4-bildskort med Hälsning från Karlsborg, tal 5 82 MOHOLM Fimmerstads st MÖLLTORP kyrksjön med roddbåt i förgrunden st MÖLLTORP Kyrksjön med kyrktornet i bakgrunden st MÖLLTORP 1908 och ankst STÄLLDALEN MÖLLTORP Kopparsjön med utsikt över sjön, hel adressida MÖLLTORP Elimkapellet MÖLLTORP Utsikt från Tumla med kyrkan och samhället MÖLLTORP Parti av Kyrksjön med kyrkan i bakgrunden, Praktst MÖLLTORP MÖLLTORP villa Rosenhaga MÖLLTORP Prästgården med lummig trädgård MÖLLTORP Kyrksjön tall i förgrunden MÖLLTORP Kyrkan från insidan st MÖLLTORP Ålderdomshemmet st NIPFJÄLLET samt Städjan, fräscht vykort st ROMMEHED Matlagning i det fria med militärer, st SALA sedd från Västm.Trängkår, trevligt kort med byggnader mm st SALA Västmanlands Trängkår logement samt andra byggnader st SALA KunglVestmanlands Tränkår med väg och i bakgrunden en byggnad st SKAGA KYRKA i Tiveden invigd SKÖFDE Villastaden med järnvägen, trevligt kort från SKÖVDE, Stora kyrkogatan i färg och sänt från USA under 1910-talet, ank.st NICKEBO STOCKHOLM Katarinavägen med spårvagn bron till Katarinahissen st STOCKHOLM Grand Hotel och Nationalmuseum samt spårvagnar och skärgårdsbåtar st OLYMPISKA SPELEN STOCKHOLM STOCKHOLM Birger Jarlsgatan med maskinst OLYMPISKA SPELEN SÄTRA BRUK med herrgården st SÄTRA FABRIKER , 5 månader senare än angivet datum i Postal TIBRO Änggatan st IGELTORP Två Mastat fartyg och liten roddbåt st FALUN TÖREBODA Hotell och Järnvägsstation, ovanligt kort från Nr 9 Nr 36

5 UNDENÄS kyrka från väster med vägen mot Närlunda UNDENÄS från Ärlagården med vägen till Kyrkan VÄTTERN med öar i Karlsborg-Granviks området st Göteborg Kungsportsbron i färg st Göteborg 1909 och Slottsskogen st Nådhammar, vackert kort st MÖLNBO Oscarshamn, parti från Strandvägen i färg st STOCKHOLM KONSTIND.UTST STOCKHOLM Kastellholmen st 1906, Skeppsholmen st 1905 (indre def), båda i färg 30 Vykortspartier äldre vykortsalbum med ca 220 vykort varav ca 110 topo, många med hel adressida och flera trevliga kort äldre kort, alla med hel adressida, även några Jenny Nyström, delvis åldrade Ca 350 vykort i det gamla formatet, nästan alla är topografiska, delvis åldrade Ca topokort tal, även en del äldre. Lågt utrop Järnvägsstationer, 25 varav 19 kort utan vit ram varav 7 med hel adressida, bl.a Tarsta, Linde, Grimsås, Norsesund och Hälevadsholm, delvis åldrade. Ovanligt objekt. 400 Nr SIGTUNA, 20 olika, trevliga, äldre format Stockholm och skärgården, 24 kort samt 19 kort från Visby och Gotland. Några med monteringsskador Uppsala. 16 olika och trevliga kort, äldre format samt 1 modernt Östergötland, bl.a 150 olika NORR- KÖPING samt ca 50 från övriga Östergötland. Totalt ca 250 kort. 300 Brevpartier tals brev och vykort, bl.a lösen, censur, hela Världen. Delvis åldrade vykort till USA 1915 med röd stämpel från Sv Amerika Linjen STOCKHOLM. 16 vykort KARLSBORG samt några försändelser. Totalt ca 50 försändelser, delvis åldrade / Några 100-tal vykort och försändelser, delvis åldrade. Lågt utrop / Östergötland 12 olika sistadags stämplar, bl.a Norrköping kassaservice, Ulvåsa, Skärblacka LBB, Hoversby, Tonnefors, Västra Harg och Linköping FDC 125 Några 100-tal FDC 1940-tal till ca 2009 samt en del annat, det mesta är modernt 100 Skilling banco 126 2e 4 sk, bra ex, nyansering OP o 200 Nr 171

6 ex sk, fräscht ex, ft, stpl o 100 Lokalfrimärke N2 Brun Lokal 1871års Nytryck, mycket vackert och fräscht ex. F 2500 *(*) 300 Vapentyp 129 7b1 5 öre Färgfriskt rufftandat ex st MOTALA o c2 5 öre, Prakt-Lyxst ÖDESHÖG , sign Strandell o d,9 5 och 12 öre på klipp st GEFLE o e2 5 öre, välcentr ex med lätt stpl o f3 5 öre Prakt-Lyxst KALMAR o a 9 öre, mycket fräscht ex o c 9 öre trevligt ex med lätt stpl o c1 12 öre mycket vacker, st STOCKHOLM o c2 12 öre, vackert ex st KÖPING o c2 12 öre, vackert ex st HALMSTAD Nyansering OP o öre st NYKÖPING på Tj.Br till Telegrafdirektören i Norrköping c3 12 öre, Lyxst UPSALA o d3 12 öre, vackert ex st TORSBY o h 12 öre, vackert ex st STOCKHOLM o h 12 öre, fräscht ex st FAHLUN o öre på vackert bra till Göteborg st LANDSKRONA öre st MOTALA och sänt till Lagerfors Wassbacken i 12 öre, lätt st GEFLE o i 12 öre, bra normalex o N1 12 öre, postfriskt nytryck 1885 ** öre, praktst GEFLE o d2 24 öre, välcentrerat vackert ex o b 30 öre djupt rödbrun nyans st GÖTEBORG o e1 30 öre, bra ex st GÖTEBORG o e2 30 öre med rättvänd st MOHOLM o b 50 öre, djup färg st NORBERG o h 50 öre, färgfriskt ex st 1872 o 150 Liggande lejon Ac 3 öre typ 1, lätt stämplat fräscht ex, något ojämn tandning. o Bc2 3 öre, Praktstpl STOCKHOLM TUR6 o Bc2 3 öre vackert ex st STOCKHOLM Tur o Bd 3 öre orangebrun i mycket vackert ostpl ex. F 2500 * Bd 3 öre i par på klipp st STOCKHOLM o Bd 3 öre orangebrun, mycket vackert ex st STOCKHOLM , sign NS o Bg 3 öre, vacker rättvänd st SKENE o Bg 3 öre mycket vacker STOCKHOLM TUR2 o a 20 öre rufftandad med tidig stämpel STOCKHOLM o c 20 öre st WERNAMO o c 20 öre, intensiv nyans med vacker st NORRKÖPING o e 20 öre, Praktex st FALKÖPING o 100 Ringtyp t Inlämningskvitto å inlemnadt rekommenderadt bref från FELLINGSBRO till Örebro. 100

7 b 3 öre, vackert och välcentrerat ex (*) e 3 öre single på vackert lokalbrev st STOCKHOLM TUR b 5 öre, Lyxst HEDEMORA o g v45 öre, mycket fräscht par st WIKERSVIK , båda ex med streckad siffra o g 6 öre grå med lätt stämpel o j 6 öre, vackert färgfriskt ex * k 6 öre ost ex med gummering, fht. F 3200 * n 12 öre, ostpl vackert ex med intresanta vita fläckar * n 12 öre, ug, välcentrerat ostpl ex (*) öre med hel st WESTRA RYD o öre, 6 ex med mycket vackra-praktst, bl.a Jönköping o öre med kornigt tryck, praktst WADSTENA o öre, mycket vackert ex med nära Praktst NYKÖPING o öre prakt LJUNGBY o ,19 5 och 20 öre på klipp med 1 Praktst UPSALA o a 20 öre, obet tu, mycket välcentrerat ex* öre st LUND o ,19 20/20 öre och 5 öre på vackert klipp med rättvända st MALMÖ o d 30 öre vackert ex st KARLSLUND o g 30 öre med rättv st (KAR)LSBORG o öre, blå st (HEDE)MORA o öre Prakt-Lyxst MÖLLTORP o a 50 öre, ostpl ex med god centrering * öre Praktst SMEDJE- BACKEN o Tj 1a 3 öre, vackert postfriskt ex ** Tj 1b 3 öre, fräscht postfriskt ex ** Tj 3a 5 öre, mycket fräscht ex * Tj 4a 6 öre mycket vackert Praktpar * Tj 9a 50 öre, bra normalex * 720 Ringtyp t d 3 öre, ug, fräscht ostpl ex (*) d 3 öre Praktst WESTERÅS o g 3 öre, Praktst STRÄNGNÄS o h 3 öre mycket vackert ostpl ex * h 3 öre, Praktst GÖTEBORG FILIAL o öre, ostämplat ex * öre, bra ex med ovanligt mörk nyans st Ovanlig o 125 Nr 298 Nr 315

8 ex ex 238 ex a1 4 öre, ostpl ex med del av 2 frim * a1 4 öre, Praktst STOCKHOLM o a1 4 öre med vacker st GÖTEBORG o b 4 öre, mycket vackert postfriskt ex med ett mycket svagt streck på framsidan** e 4 öre, Lyxst STOCKHOLM o e 4 öre, vht, mycket vacker rättv st SÖDERTELJE o e 4 öre st STOCKHOLM C o ,33 5 och 20 öre på postanv.klipp st DALA 1888, FINNERÖDJA 1888, KARLSBORG 1884, MOHOLM Totalt 4 trevliga klipp o ,43 5 öre, 3 ex med Praktst WESTERÅS o b 5 öre, välcentrerat ostpl ex * f 5 öre, Lyxst UPSALA o k 5 öre, mycket vacker NÄSSJÖ o öre, 5 vackra ex med hela och rättvända stämplar o öre lyxst WESTERÅS o öre Prakt-Lyx STOCKHOLM o öre, 2 ex med nära Praktst UPSALA och o öre GAMLEBY Prakt o öre KRISTINEHAMN Prakt o c 6 öre, fräscht ostpl ex * i 6 öre nära praktst STOCKHOLM o j 6 öre mycket vackert ostpl ex *(*) k 6 öre, STOCKHOLM , mycket fräsch o v3 6 öre, variant skuggad siffra o öre, färgstarkt och vackert ex * öre, vackert praktcentr par st FALUN o ,33a 12 och 20 öre med Dansk rakstämpel (Fra) Sverig(e) o a 12 öre, rättvänd st VENDELS- STATION o b 12 öre, ostpl ex * b 12 öre, lätt Praktst WÄRING o b 12 öre, rättvänd st SEGLINGSBERG o e 12 vackert ostpl ex (*) e 12 öre, kt, mycket vacker st WARA o g 12 öre, färgfriskt ostpl ex * h 12 öre, mycket vackert ostpl ex * v 12 öre, 5 ex med variant vita fläckar o v,v512 öre, 4 ex varianter som skruvavtryck, färgad linje, skuggad siffra o öre rättvänd st ÅXP typ2 o öre rättvänd st ÅXP ? npr, typ 2 o öre, Prakt-Lyx st STOCKHOLM o öre med bläckmakulering med X o a 20 öre ENGELSK st 383, obet ve o a 20 öre, bra ex med FINSK ANK stpl o d 20 öre, välcentrerat ex * e 20 öre, praktst JOCKMOCK o f 20 öre med lätt Prakt/Lyxst KARLSBORG , siffran 4 är omvänd, ovanlig variant o f 20 öre, Prakt-Lyxst ÖSTERSUND o f 20 öre, Praktst MARIEFRED o v10 20 öre, variant vita fläckar i 0, del av nästa frim o öre Praktst KARLSLUND o öre Prakt-Lyxst WESTERÅS o öre Prakt-Lyxst SUNNE o 25

9 öre med öfinskö st ANK o öre Praktst ENKÖPING o h 24 öre ostpl praktex * j 24 öre, mycket vackert ostpl ex * j 24 öre. vackert ostpl ex * öre Prakt-Lyxst STABY o öre, 3 ex med 2 olika nyanser o öre, praktst STOCKHOLM , något ofräsch o a 30 öre brun, lätt lyxst MALMÖ o a 30 öre, rättv.st (WA)DSBRO o c 30 öre, olivakt brun st HALMSTAD o j 30 öre, mycket vackert ostpl ex * v4 30 öre, dubbelt spegeltryck, ena något svagt, st KARLSHAMN o öre på paketklipp Praktex HELSINGBORG o öre, Lyxst LANDSKRONA o öre, nära Praktst LAHOLM o öre Prakt-Lyxst LAHOLM o h 50 öre, vackert välcentr ostpl ex * h 50 öre, nära Lyxst LUDVIKA o Mycket vackert ex Prakt-Lyxst LAHOLM o öre, rättvänd st SÄFVE o öre lätt Praktst SÖDERKÖPING o Rd ostpl, något ålderspåverkat (*) d 1 kr, välcentr ex med mkt vacker st VARA o e 1 kr, mycket vackert ostpl ex * 700 Ringtyp posthorn 280 Ringtyp, 43 ex de flesta med vackra-mycket vackra/prakt stämplar. Bättre orter som GUNNARSBYN, KORPILOMBO, NEDER- KALIX, SÄFVAR, SÄFVAST. Högt kat.värdeo Brefkort Praktst BJÖRNLUNDA a 2 öre, postfriskt nära prakt ** c 3 öre vackert ostpl ex * c 3 öre, mycket vackert ostpl ex * d 4 öre ostpl ex * d 5 öre, ostpl praktex * e 5 öre, mycket vackert ostpl ex *(*) öre ostpl, trevligt ex *(*) öre, 38 ex med AB-Praktstpl, o öre Praktst STOCKHOLM 1TUR o Prakt-lyx FRÖVI o b 6 öre, ost Lyxcentrerat ex *(*) d 20 öre, fräscht ostpl ex * d 20 öre Prakt-Lyxst FALKÖPING o c 30 öre, mycket vackert ostpl ex * f 30 öre, mycket fräscht ex *(*) f 30 öre, mycket fräscht ostpl ex *(*) f 30 öre, vackert och fräscht ostpl ex * öre single på postanv med kvarsittande kupong till Skövde, frimärkena st GÖTEBORG d 50 öre, färgfriskt postfriskt ex ** d 50 öre, färgfriskt ostpl ex * d 50 öre, fräscht ostpl ex * öre nära Prakt STOCK- HOLM ÖM , Lyxcentr o /12 öre, vackert ex, järnvägsst ASKERS-LERBÄCK o , 20 öre Ringtyp, 15 ex med goda m.fl stämplar samt 7 senare utgåvor. Nästan alla med rättvända stämplar o d 1 kr, fräscht ostpl ex * 100 Tjänste t Tj 1 3 öre praktcentr ost ex. svagt ve * Tj 2 4 öre mkt vacker st UMEÅ o Tj 4e 6 öre, trevligt ex st SOLLEFTEÅ o Tj 5v 12 öre, vackert ex lätt Praktst HERNÖ- SAND , variant stukat hörn o Tj 9 50 öre, vackert och välcentr ex st UPSALA o Tj10c 1 kr rättv. st STOCKHOLM C o 50 Tjänste t Tj11 2 öre, Praktex, Lyxst STENSTORP o Tj13Aa 4 öre Praktst STOCKHOLM , sign OP o Tj13Aa 4 öre, Praktst NYKÖPING o Tj13A 4 öre single st HOLMEDAL på kungörelse från Kongl Arm förvaltningen till Jernskog Tj14e 5 öre, nära Lyx MARIESTAD o Tj14 5 öre mkt vacker EKSUND o Tj15 6 öre, välcentr ex, liten fläck på baksidan saknar gummering *(*) Tj16A 10 öre typ1 välcentr vackert ex ** Tj16Ba 10 öre vackert postfriskt ex ** Tj18e 20 öre, trevligt ex, sign OP o Tj18f 20 öre, nära prakt JÖNKÖPING , sign OP o Tj19d 20 öre blå, Lyxst FALUN o Tj19d 20 öre, ve, Praktst LINKÖPING , sign OP o Tj19 20 öre Prakt ELGHULT o Tj21k 30 öre Praktst UDDEVALLA o Tj22B 50 öre, typ 2, st STOCKHOLM o Tj24B 1 kr, ostämplat nära prakt *(*) Tj24b 1 kr, nära Prakt * Tj24B 1 kr, Prakt-Lyxst ÖREBRO o Tj25v4 10 på 12 öre, välcentr ex med variant 2 punkter istället för 1 o 75

10

11 Små Tjänste 332 Tj38 1 öre, 4-block, STENSTORP o Tj38 1 kr, i postfriskt hörn-4-block ** Tj39 1 kr, 4-block VM krona, ngr ktt o Tj43cxz 4 öre, vackert 4-block, VM cxz ** 100 Lösen t L11 1 öre i Prakt par ** L12 3 öre, nära Prakt * L12 3 öre, Lyx-4-block, 2 postfriska ex *-** L13d 5 öre, ostpl Lyxex * L13h 5 öre ostpl Lyxex * L13 5 öre, trevlig st DALARÖ o L14-17, 7 ost ex i olika nyanser eller valörer, bra centring, 1 ex stpl L14 6 öre postfriskt Praktex ** L15 12 öre, nära praktcentr med st PUKAVIK o L17b 24 öre, mycket vackert postfriskt ex** L17b 24 öre ostpl Praktex * L18 30 öre, postfrisk, nära Prakt ** L19 50 öre, ostpl Praktex ** L20d 1 kr, ostpl Prakt-Lyxex * L14g 6 öre ostpl, bra centr * L16d 20 öre ostpl * L20b 1 kr, mycket bra centr, nyanserad av OP o L20c 1 kr, välcentr * L20d 1 kr mycket vackert ex * L20 1 kr prakt-lyx * 30

12 ex ex 357 ex 358 ex 359 ex 360 ex ex Oscar II 356 O II till bandmärken. 14 ex, de flesta med bättre orter och rättvända samt 40 öre Tessin st FÄLTPOST o ex O II med mycket vackra-praktst, bl.a boktryck o mycket vackra-praktstämplar o mycket vackra-praktstämplar o mycket vackra-praktstämplar o frim st FORSVIK 1899, MÖLLTORP 1898, UNDENÄS 1948 och KARLSBORG Vacker post o öre ug, något åldrat (*) öre, mycket vackra st STOCKHOLM K.E o öre, rättv KARSJÖ o v2 10 öre med svagt spegeltryck o öre med Dansk ringst 45 (Nibe), ovanlig ej i Postal o öre blå st ELGARÅS Prakt o öre med stpl SVANVIK, SÄTRA FABRIKER och BEATEBERG o öre lätt Lyxst BÅNGSBRO o öre, mycket vacker blå st FAGERSANNA o öre, dansk st (Fra) Sverige M. o öre, Lyxst BJÖRKVIK o öre Prakt WESTERÅS o öre, Prakt-Lyxst SLITE o öre, Prakt GAMLEBY o a 5 öre, ost Lyxex med omv VM krona * v12 5 öre, variant kommatecknet o öre, QVISTRUM sidvänd Lyxst. Mycket mörk nyans o Fräscht ex med jvg-stpl (HELSI)NGB- STRÖMSNÄSBRUK, obet vht, sällsynt stämpel o öre, Dansk st (Fr)a Sverig(e) L o öre Praktst ROTTNEROS o öre Lyxst KARLSKOGA på klipp o öre lätt Lyxst VENERSBORG o öre, Lyxst FRITSLA o öre, Prakt-Lyxst FISKEBY o öre Lyxst TANUM o öre Prakt KROKSTAD o öre Prakt-Lyx SANDHEM o öre OII på vackert brev med rättvänd st NYA LERDALA och sänt till Katrineholm 25

13 öre på Praktbrev med Lyxst HEDENSBERG öre OII på brev till Luleå med Prakt-Lyxst ÖJEBYN öre Prakt-Lyxst ÄS o öre rättvänd st ÅLEM o öre med bläckmak Lamh(ult) och felperf, vht. o öre Prakt-Lyxst SANDTRÄSK o öre, Prakt LJUSNE o öre KLOCKRIKE Prakt o öre Lyxstpl LJUNGSKILE o vm2 25 öre, del av 2 VM krona med Praktst ENKÖPING o ,54 30 och 10 öre OII på vackert rekbrev till Kalmar st LÄRBRO a 50 öre, vacker rättvänd lätt stpl ÖDESHÖG o öre, nära Praktst KRISTIANSTAD o öre single på vackert WÄRDE-brev st LÄRBRO och sänt till Kalmar P 1 kr, otandat prov typ P i karminrosa och blåaktigt grå. (*) öre, postfriskt gott ex utan VM ** ,64 Mycket trevligt påskkort med 1 och 4 öre rättvänd st ELGÅ Tidigt vykort med motiv SKANSEN och sänt till Österrike med 2-färgad siffertyp st STOCKHOLM , transit- och ankstämplar. 100 Posthuset kr, vacker, def * 100 Medaljong vm 4 öre, omv VM krona, postfriskt marginalex. F 800 ** vm2 5 öre, del av 2 VM krona, ovanlig variant. F 900 o öre, vackert ex st BARSE- BÄCKSHAMN , ovanlig ort o öre Prakt-Lyx MÖLLTORP o öre i par med bra st BERGSHOLMEN o öre Björnegården , rättvänd, ovanlig stämpel o öre LYX st FALUN.P.A o 100 Landstorm v 5 på 6 öre, intressant variant där färgen i nedre vänstra hörnet saknas. ** v 5 på 6 öre, intressant variant, färgen saknas i övre högra hörnet o Brev till Westervik med 5 öre Medaljong st LINKÖPING , på brevet sitter även 10/20 öre (def) Landstorm 1 stpl VADSTENA. Kuriosa försändelse. Bild sid cz 10/50 öre med omv VM ** Landstorm 2. 6 valörer med godm.fl mycket god centrering. F 590 o öre på 20 öre, fräscht ex * kr Landstorm, postfriskt Prakt-Lyxex ** kr Landstorm, postfriskt Prakt- Lyxex med marginal ** v 12 på 10 öre på 24 öre med påtrycket förskjutet uppåt o 40 Luftpost ,79 50 öre Luftpost och 5 öre Medaljong, Prakt-Lyxst 1921 resp 1912 o 10 Stående lejon v 3 öre i par, variant Higlett * Ccx 5 öre, vm linje, kt, bra ex o Ab 5 öre, B-ppr, ostämplat ex * Ab 5 öre, B-ppr med vacker st STOCKHOLM o Abz 5 öre, VM KPV, bra normalex st o A 5 öre, 1 kt, st ÖFRE SVARTLÅ , omvänt datum o Aa 5 öre, A1,Lyxst GÖTEBORG o Aa 5 öre, lätt Lyxst PLK 272A o Aa 5 öre, Agry, Praktst GÖTEBORG o Abz 5 öre typ2, mycket fräscht ex med VM KPV ** Acc 5 öre, omv VM, kt, Praktstpl GÖTEBORG o Ea 5 öre typ2 utan VM, Prakt-Lyxst MALMÖ , sällsynt enhet o Ecc 5 öre typ 2 lätt stämplad med omv VM linje, F1300 o A 5 öre Praktst BLIXTORP o A,C 5 öre Praktst PKP 219A st resp o 50

14 ex ex ex ex Acc 5 öre med omv VM linje, ovanlig o Ea 5 öre Prakt-Lyx postfriskt ex ** öre, Prakt-Lyxst KARLSBORG o A 10 med utländsk stpl T 30c inom ram, ovanlig o Aa 10 öre, AGRY, mycket vackert postfriskt ex ** Acx 10 öre trevligt par, utländsk stpl o Acxz 10 öre, vackert ex med VM cxz * Acxz 10 öre, VM linje och KPV, mycket vacker st BORÅS o v1 10 öre grön, kraftig plåtspricka o öre, Lyxst MOFALLA årtal saknas o C 10 öre, postfriskt Prakt-Lyxpar ** A 30 öre vackert par st SVANVIK o A 5 öre, A1, Lyxst STOCKHOLM , ovanligt i denna kvalitet o 10 En Face, G II A, G Vasa C 10 öre, Agrg, Praktex * Cb 20 öre, B, trevligt ost ex * Cb 20 öre, vacker st UNDENÄS o Cbz 20 öre, vm KPV, fräscht ex o 50 Emblem A 20 öre med violett st (Postkonto)ret Öreb(ro) (Po)stexpeditö(ren). Ovanlig stämpel på frimärken o a 35 öre, A1, Praktst KARLSTAD o 25

15 ex ex cx 35 öre, 4-strip med VM cx o öre, mycket vacker STÅNGA o öre, st HACKÅS , mycket vacker o b 40 öre, svartakt olivgrön, bra ex. F 2600 ** a 60 öre typ2, A1 ppr * bz,cx,cxz,cc,cz 80 öre med 5 olika VM i god kval. o cc 80 öre Praktex med Lyxstämpel Stockholm o cx 80 öre, nära Prakt * a 90 öre, Praktst STOCKHOLM o c 90 öre, Lyxst FALKÖPING o b 115 öre, Prakt-Lyxst MALMÖ 1 PAK o a 120 öre, A2 * 20

16 ex 513 ex 514 ex ex 518 ex 521 ex 522 ex 523 ex Profil vänster öre,kt,praktst MALUNG POB o öre Prakt-Lyx KYRKEBO o Aa 15 öre, Prakt-Lyxst OSBY o Ac2 15 öre, A3, nära Prakt. F400 ** A 15 öre, A3, nära Prakt *(*) bz 20 öre vm KPV, vackert ex i mörk nyans st STOCKHOLM o bz g 20 öre, vm KPV, bra ex. F 1500 o öre Mycket vacker stpl STENSTORP o öre Prakt-Lyxst BRODALEN o a 20 öre orange, postfriskt vackert ex** A 20 öre orange, A2, Prakt * a 25 öre med Bläckmak dromma , ovanlig o öre orange, Lyxst ESSVIK o öre orange, Prakt-Lyxst o 25 LJUNGGÅRDEN öre, Praktst AREAVARA o a 30 öre, A1, mycket vackert postfriskt ex ** b 30 öre ljusblå i vackert 3-strip st STOCKHOLM , ovanlig enhet, nyans OP o c 30 öre, A3, postfriakt 5-strip ** a 30 öre brun, vackert postfriskt par ** a 30 öre, A2, mycket vackert postfriskt ex ** a 30 öre, A1, bra postfriskt ex ** a 45 öre, A1, bra ex * b 50 öre, A2, nära Prakt ** öre, vackert ex * a,187 c 2 ost lyxex. F 250 * 20 Kongress öre, rättvänd st KARLSBORG o öre nära prakt ** öre gott ex * öre postfrisk ** öre ostpl * öre postfrisk ** kr, vackert postfriskt ex med svagt ve ** kr, mycket välcentrerat ex, obet kt * 400 Föreningen och 15 öre UPU med Praktst GÖTEBORG resp LUND o öre, A2, bra ex * kr, vackert ost ex * kr, bra ex med lätt st o 150 Cancer - Bromma v G V 70 år, kpl serie med övertryck MAKULERAS (*) a Slottet, mycket vackert marg.ex ** Postbanken typ1 med bra tandn. ** ,242 5 och 15 öre Riksdagen med 2 olika KARLSBORG stämplar 1935 o A 15 öre, Prakt-Lyxst LJUNGBY o öre postfrisk nära prakt ** öre, praktcentrering ** öre, Prakt ** öre praktcentr ** ex med vackra stämplar, 3 ex ringtyp, 2 ex O II och 3 ex bandmärken o ex med Prakt-Lyxstpl o bandmärken med rättvända ortsstämplar samt 5 försändelser o stämplar E-län, bl.a BORGHAMN -15, DOVERSTORP och 5 pr-lyxst SKÄRBLACKA 1985 o ex med Prakt-Lyxstpl o ex st med mycket vackra-praktst o olika frim med Prakt-lyxstämplar, bl.a 15 öre GV 70 år o ex med mycket vackra-praktstämplar o KARLSBORG 1A, 8 brev samt 5 försändelser st i Skaraborg Slottet, Praktex på tonat papper ** 600

17 ex BC Swedenborg, lätt stpl BC-par o CB Swedenborg lätt stpl CB-par o BC,CB 5 öre Nya Sverige, 2 trevliga par med bra marginaler. F 700 o CB 5 öre Nya Sverige, vackert 6-block med 3 CB-par ** CB 5 öre, vackert 4-block 2 CB-par ** BC 5 öre GV BC-par st PKP o CB GV, vackert CB-par st BORÅS o BC 15 öre GV, vackert BC-par st SKARA o CB Lätt stpl CB-par, bra marg o BC GV 80 är, Lyx 4-block med 2 BC-par ** CB 10 öre ost Prakt CB-par *(*) B 10 öre, 2 olika 3-sid tandn o öre, par med den ovanliga st POSTANSTALTEN 1102 U (SULVIK) o BC,CB Ling, 2 olika BC- CB-par o BC Berzelius, vackert lätt stpl BC-paro BC 15 öre Linné BC-par, 2 stämplar o C 15 öre Linné, 2 postfriska 10-block med marginal från häften ** , Linné 50 öre i par och single, 327 Sergel 50 öre par, vackra-prakt ** öre, Prakt-Lyx 3-strip. F 570 ** Bibeln postfrisk, F 430 ** Bibeln 90 öre, postfrisk,nära Prakt ** Birgitta 1.20 Lyx ex ** Birgitta 1.20 Prakt ** Tessin, Prakt ** öre, lyxst HALMSTAD o BB 20 öre Hammarby, Lyxst BROMÖLLA o öre single på enormt LITET brev, innehåll, st FARSTA 5 och sänt till Johanneshov. Modern raritet Agueli Praktst BORGHOLM o Timmerfora Lyx GÄVLE o BB 55 öre Utter med Lyxst STOCKHOLM o BB Havsörn, Lyxst STOCKHOLM o H Järta, Lyxst LAHOLM 1B o Engelsberg, Lyxst STOCKHOLM o öre Byggnader, Praktst GÖTEBORG o Europa 1977 Lyxst STORVIK o ex med Prakt-Lyxst HABO A och HABO B o SX Jul 1979, par med Lyxst STOCKHOLM o BB 1979 Rabattfrim i par på FDC st STOCKHOLM , ingick inte i FDC-abonemang Fiskar, Lyxst TRANÅS o Lyxstpl KNÄRED o BB Prakt-Lyxst JÖNKÖPING och SÖLVESBORG o Falk med Lyxst VÄXJÖ o SX Lyxst KARLSBORG i paro Prakt-Lyx JÄRFÄLLA o öre med Lyxst LAHOLM o 30

18 öre Lyx JÖNKÖPING 2G o Lyxst SOLNA o Mycket ovanligt Julbrev som stämplats POSTKONTORET Denna stämpel skulle endast användas vid fara för landets säkerhet. RARITET Katter, Lyxstpl HJO o v Ishockey VM med mycket kraftig färgförskjutning av den gula färgen. Endast ett fåtal kända. Modern RARITET o Europa Lyxst TÄBY o Europa Lyxst JOHANNESHOV o Europa Lyxst TÄBY o kr C XVI G 50 år, Lyxst o Blommor Lyxst HUDDINGE o Motorsport Lyxst UDDEVALLA o kr lyxst TROLLHÄTTAN o öre Europa, Lyx HJO o Prakt-Lyxstpl VÄSTERÅS o Postemblem med Lyxstämpel SKARA o Cirkus med lyxst KARLSBORG o Nya Sverige Lyxst GÖTE- BORG 11G o Lyxst ROTTNEROS o HJO , 4 olika valörer med Prakt-Lyxst o Par med Prakt-Lyxst EKSJÖ o G Massa och papper, gutterpar, Lyxst SKÄRBLACKA o Fisk Lyxst SKÄRBLACKA o OS Lyxst STOCKHOLM o Nationalmuseum Lyxst STOCKHOLM o Forntida djur, Lyxst MALMÖ o kr Lyxst HJO o SX2 Uppsala i par med Lyxst FRILLESÅS o Nobel 1993 Prakt-Lyxst JOHANNESHOV o F 2005 Hammarskjöld, 2 singlar samt 2 olika SX-par med Lyxstpl KARLS- BORG 21/8-10. Mycket ovanliga o Garbo, postfriskt souvenirark ** Insjösommar med Lyxst KARLSBORG o 25

19 ex ex Mozart Lyxst JÖNKÖPING o ,2747 Lätt Praktst ÅHUS o Lyxstpl VÄRNAMO o SS1,2, 5 olika postfriska 5,7,13 Souvenirark ** SS4, olika postfriska souvenirark ** 150 Automathäften 604 HA1R Bra och välcentr HA-häfte, 1 kt ** 400 Buntar 605 Låda med buntar, över frimärken. Mycket lågt utrop o 25 Nr 606 Kuriosa och liknande 606 POSTSKOLAN. 23 olika postfrisk valörer som använts vid utbildning av Postpersonal. Ovanligt objekt ** POSTSKOLAN, 8 olika valörer i 5-strip från 6 olika tryckningar. Ovanligt utbud. Användes i utbildning av postpersonal ** SLANIA liten gravyr på papper i storlek 17*13,5 cm med häst i storlek 10*8 cm. Sign av Slania. Trevlig som liten tavla 150 Lotter i nummerordning moderna frim med Prakt-Lyxstämplar, många från Skaraborg, på 20 Visirblad o Ringtyp t13 och PH, 7 kort med Ringtyp stämplat, delvis nyanserat o öre Nya Sverige BC **, Bellman CB * och Tj 10 på 12 öre *. *-** 50 Nominalvara 612 Album, mest i 5-strip med valörer upp till 8 kr. Nom 2900, även några försändelser ** Parti ostämplat utan gummi, nom över 2100 (*) ex valör 5 kr/julpost med nom 420, samt div frim med nom 800 (*) 200 Samlingar 615 Samling i Lindneralbum, det äldre mest stämplat och senare Ost/postfriskt med en del något bättre märken, som 1930-tal och några BC/CB-par Samling med stämplat i 2 Estettalbum, delvis blandad kvalitet, bl.a BC/CB-par och en del äldre Nr 608

20 ex ex ex ex ex ex 579 ex

21 olika postfriska jub.serier inkl Stockholmia 55 i block. F ca album 1986 och framåt med många Prakt-Lyxstämplar, bra sortering Inst.bok med div stämplat, bl.a Landstorm III, Tjänste, 20 BC/CB-par. Facit för bättre frim ca 5000 o Dublettparti med en del Praktstämplar o Omfattande samling 1940-tal till modernt i 11 Visiralbum Samling inkl tjänste, lösen och militärmärken, delvis välbesatt men blandad kvalitet. Lågt utrop Låda med album och kuvert med frimärken. Blandad kvalitet Mycket stort dublettparti, Bandmärken och framåt. F över ei 300

22 Liten samling med ca 140 frimärken med rättvända-praktstämplar o Rd t14, 30 öre vapen med Dansk stpl, 6 öre PH i god normalkval, Slottet tonat och vitt ppr bra tandning m.fl. Totalt 12 ex. Högt kat.värde o Samling stämplat till 2000 inkl en del par samt över 200 klipp med ortsstämplar. F allt räknat o välfyllda album med stämplade dubletter, äldre tal o album, div ost/postfriskt, bl.a Sverige tal, nom ca 380. Lågt utrop frimärken, 4 sk.bco till 1980, mest modernt med vackra stämplar, bl.a GÄSENE-ERIKSBERG 1942 och KARLSKRONA 1871 o album med mest enklare stämplade märken, över 2600 ex frim, bl.a SJP , tyskt frim med PKP , 30 öre tjänste st (Kolmård)ssanatoriet, Lyxst Vollsjö 1940, 5 ex med bättre VM eller papper (delvis ktt). F 2150 ei. Danmark 4 öre (Fnr 29) med tjock ram(tunn). Högt katalogvärde. o 10 Modernt brev förs med jub.stpl, 7 FDC , 12 Nordiska FDC samt några försändelser. 75 Lantbrevbärare LBB 645 Hökerum Lbb3 2/12-68, kvadratisk st i violett på redovisningsblankett. OKÄND enligt Postal NITTA Lbb1 20/7-66 i violett kvadratisk st på redovisningsblankett. OKÄND enligt Posta NITTA Lbb1 5/8-66, kvadratiskt st i rött på redovisningsblankett. OKÄND enl Postal NITTA Lbb1 20/6-66, kvadratisk st i violett på redovisningsblankett. OKÄND enl Postal 100 Järnvägspost ex med PKXP/PKP stämplar mellan , mycket vackra-prakt o 30 Samlingar 650 Drygt 60 frimärken, mest modernt med Prakt-Lyxstämplar. Lågt utrop o Skyttemedalj 1917, Gymnastik mästerskap 1918 (båda i silver ca 20g). Bronsmedalj Lanstormen , Tyskt notgeld 1923 på 50 miljoner mark från Westphalen. 1 äldre bronsmedalj 50

23 173 Sent inkomna objekt 652 Sverige. 2 lådor med vykort, brev och FDC. Bra sortering. Fyndchanser. Lågt utrop Sverige. Samling stämplat i Leuchtturmalbum till 1970, bl.a Prakt-Lyxstämplar Sverige. Ca 500 försändelser med vackra stämplar, mest från små orter, postställen, POB mm. Ovanligt utbud Sverige frimärken med Prakt- Lyxstämplar, många olika orter, inkl POB, LBB och Postställen. De flesta är olika Sverige. Postfriska märken med valörer upp till 25 kr. Nom Sverige. Parti häften, nom Sverige. 30 rabatthäften, varav 9 inom Sverige, samt 41 lösa rabattmärken Europa. Div postfriskt, FDC, även något Utomeuropa. Fyndchans? Lågt utrop Tillbehör. 14 beg album för Visirblad Norden. Parti med postfrikst, mest från tal. Nominal; Åland ca 1000 Mk, Finland ca 250 Mk, Färöarna ca 1900 Kr, Något Danmark, Norge och Grönland. Island ca F 800. Något 100-tal FDC från Island och Färöarna. Div stämplat Sverige Vykort. 25 kort, bl.a Sällinge station från spårområdet dat 1905, Lidingö järnväg vid Centralvägen, 91:an Karlsson från 1940-tal?, 2 olika Jac Edgren kort från 1950-tal Vykort. Svealand, 90 kort av det äldre formatet, bl.a Skansen-Morastugan 1902 och Solliden st Trevlig lot Vykort. Götaland och en del övriga landet. Över 170 kort varav 120 av det äldre formatet. Flera trevliga motiv Hela Världen 4 mycket välfyllda album med div frimärken från olika länder, bl.a många dubletter samt en välfylld Leuchtturm pärm. märken. 200 Föreningen har en inlämning på ca 100 album från ett sterbhus. Dessa kommer på en auktion till sommaren/hösten. Inlämningar till denna auktion kan ske fram till maj Du kan kontakta oss på telefon till; Lars Gunnarsson, tel eller Roger Gustafsson, tel , kvällstid.

24 Karlsborgs Filatelistklubb Box 165, KARLSBORG B FÖRENING- BREV Till BREVBÄRAREN Om adressaten definitivt avflyttat v.g. returnera försändelsen till oss med uppgift om ny adress. Porto Betalt / Port Payé AUKTIONSUPPDRAG till AUKTIONEN den 12 april 2013 Karlsborgs Filatelistklubb, Box 165, KARLSBORG Undertecknad, som tagit del av försäljningsvillkoren och godkänner dem, ber er att för min räkning bjuda på nedanstående objekt till högst angivna priser. Jag är också beredd att i konkurens med annat avgivet bud höja mitt anbud med ett eller två steg vilket jag markerar med + eller ++ efter anbudet. Reservbud och alternativbud kan anges. Räcker inte blanketten kan vanligt papper användas. Begränsning av köpsumman kan göras, dock att lägsta begränsning är 500 kr. Objekt Bud kr Objekt Bud kr Objekt Bud kr Objekt Bud kr Underskrift + Datum + Telefon BETALNING Postförskott Förskottsfaktura Postförskott utan Kan erhållas utan rek, sänds på rek om så önskas köparens risk Annat sätt;... Karlsborgs Filatelistklubb

Bokningsläge (hela landet)

Bokningsläge (hela landet) Bokningsläge (hela landet) Uttagsdatum Provtyp Vecka 2015-06-15 kl 4:00:05 B Antal bokade provtider Summa Kapacitet Andel lediga provtide r % Antal lediga provtider 25 138 5 062 5 200 2,65% Borås 0 141

Ort Butik Telefonnr Mailadress

Ort Butik Telefonnr Mailadress Ort Butik Telefonnr Mailadress Alingsås Intersport 0322-10341 niklas.dahlberg@intersport.se Teamsportia 0322-63 99 90 klubb.alingsas@teamsportia.se Arvika Intersport 0570-12180 Lars.Silfalt@intersport.se

Lunarstorm Del 1 Del 1 Del 2 Del 2

Comenius fortbildning januari 2012

Comenius fortbildning januari 2012 Comenius fortbildning januari 2012 Beviljade Dnr Projekt/aktivitet Poäng Beviljat antal mobiliteter Kön M/F Kommun Län Beviljat belopp i (ange valuta) 2012:370 Språkmetodkurs (centr) 83 1 F Ronneby Blekinge

Statens inköpscentral Box 2218 103 15 Stockholm Upprättat av Projektnamn Dokumenttyp Mattias Ek Fordonsförhyrning Bilaga 1 c, Kravspecifikation

Statens inköpscentral Box 2218 103 15 Stockholm Upprättat av Projektnamn Dokumenttyp Mattias Ek Fordonsförhyrning Bilaga 1 c, Kravspecifikation 2012-03-16 1 (8) Bilaga 1 c Kravspecifikation Övrig förhyrning 1 Introduktion 1.1 Avgränsning Denna kravspecifikation gäller för fordon som inte förhyrs i samband med annan resa, t.ex. flyg eller tågresa.

Ett gemensamt höjdsystem

ST inom Försäkringskassan 2012-10-26 Avdelning 102

ST inom Försäkringskassan 2012-10-26 Avdelning 102 FÖRHANDLINGSANSVARIGA VID REVISION 2012-10-01 Detta är den ansvarsfördelning som görs av avdelningsstyrelsen. Ansvaret handlar om att vara den person som arbetsgivaren tar kontakt med inför kallelse till

Sveriges Frimärken 1855-2012

Sveriges Frimärken 1855-2012 2013 Bruksgatan 30 SE-252 23 Helsingborg Tel 042-14 49 82, 042-216660 Fax 042-144982 Butik och Postorder sedan 1968 www.frimarksnetto.se info@frimarksnetto.se www.safealbum.se mail@safealbum.se Sveriges

Västmanlands länmånad 12 2015

Västmanlands länmånad 12 2015 Forum för Turismanalys 1 Arkets namn R-U-län Län U-län Kommun Västerås Västmanlands länmånad 12 215 Alla gästnätter på hotell, vandrarhem, stugby, camping och SoL 14 12 1 8 6 4 2 År 21 År 211 År 212 År

Apotek som för Trust in Lust sortimentet

Apotek som för Trust in Lust sortimentet Apotek som för Trust in Lust sortimentet Apoteket Källan Apoteket Hästhoven Apoteket Lärkan Apoteket Kupolen Apoteket Bävern Apoteket Vikingen Apoteket Tallen Apoteket Tallen Apoteket Eken Apoteket Fyra

Västmanlands länmånad 12 2014

Västmanlands länmånad 12 2014 Forum för Turismanalys 1 Arkets namn R-U-län Län U-län Kommun Västerås Västmanlands länmånad 12 214 Alla gästnätter på hotell, vandrarhem, stugby, camping och SoL 14 12 1 8 6 4 År 21 År 211 År 212 År 213

Tolkningsanvisningar. <=3 tim Andel i %

Tolkningsanvisningar. <=3 tim Andel i % Webbtabell 1. Jämförelse mellan sjukhus av tiden från insjuknandet i stroke till ankomst till sjukhus samt andel som anländer till sjukhus inom 3 timmar. Tolkningsanvisningar Eftersom det ofta är svårt

Comenius fortbildning omg 2, april 2012

Comenius fortbildning omg 2, april 2012 Comenius fortbildning omg 2, april 2012 Beviljas med svenska medel Kön M/F Kommun Län Beviljat belopp i EUR Dnr Projekt/aktivitet Poäng Land 2012:2304 Jobbskuggning 101 F Karlskrona Blekinge län 1 434

ST inom Försäkringskassan 2015-05-19 Avdelning 102

ST inom Försäkringskassan 2015-05-19 Avdelning 102 BESKRIVNING AV FÖRSÄKRINGSKASSANS ORGANISATION KOPPLAD TILL ORGANISATION FÖR PARTSSAMVERKAN OCH ÖVER VILKA SEKTIONER SOM ST:S MEDLEMMAR TILLHÖR Förteckningen ska tydliggöra hur FK:s organisation är kopplad

Objekt Beskrivning Utropsnr

Nedlagda myndighetsarbetsplatser 2010-

Andel beh. inom 3 tim. %

Andel beh. inom 3 tim. % Webbtabell 1. Andel av trombolysbehandlade patienter som behandlats inom 3 tim av samtliga behandlade med trombolys samt antal behandlade patienter över 80 år. Andel beh. inom 3 tim. Antal >80 år Andel

PENDLINGSBARA SVERIGE 2015

PENDLINGSBARA SVERIGE 2015 PENDLINGSBARA SVERIGE 2015 PENDLINGSBARA SVERIGE LIKA STORT SOM HELA DANMARK För andra året i rad kartlägger vi på Samtrafiken hur pendlingsbara svenska städer är. I år har vi tittat närmare på Sveriges

Medelålder och andel patienter som inte var medvetandesänkta vid ankomst till sjukhus.

Medelålder och andel patienter som inte var medvetandesänkta vid ankomst till sjukhus. WEBBTABELLER Webbtabell 1 Webbtabell 2 Webbtabell 3 Webbtabell 4 Webbtabell 5 Webbtabell 6 Webbtabell 7 Medelålder och andel patienter som inte var medvetandesänkta vid ankomst till sjukhus. Andel patienter

Comenius fortbildning, april 2013

Comenius fortbildning, april 2013 Comenius fortbildning, april 2013 Beviljade Dnr Projekt/aktivitet Poäng Kön M/F Kommun Län Beviljat belopp i euro 2151-2013 Konferens 115 M Ängelholm Skåne län 1310 PT 2374-2013 Allmän fortbildningskurs

Kista Electrum/216 164 40 KISTA Besöksadr. Kistagången 16/ Isafjordsg. 22 plan 3 tel 08-752 55 00 fax 08-752 60 82

Kista Electrum/216 164 40 KISTA Besöksadr. Kistagången 16/ Isafjordsg. 22 plan 3 tel 08-752 55 00 fax 08-752 60 82 Huvudkontor Box 4080 171 04 SOLNA Besöksadress: Hemvärnsgatan 8 tel 08-627 43 00 fax 08-627 43 99 E-post: info@previa.se Stockholms län (100) Arlanda Box 20 190 45 STOCKHOLM- ARLANDA - Sky City, Arlanda

Samtliga belopp är i 2010-års penningvärde. 2006-2009-års intäkter kan vara justerade i beslutet. Ett fåtal företag är exkluderade

Samtliga belopp är i 2010-års penningvärde. 2006-2009-års intäkter kan vara justerade i beslutet. Ett fåtal företag är exkluderade AB Borlänge Energi Elnät REL00018 382 161 452 367 2,85% AB Kramfors Energiverk REL00094 87 135 98 999 2,15% AB PiteEnergi REL00149 344 465 420 942 3,40% Affärsverken Karlskrona AB REL00091 380 024 439

Huvudmän utan samarbete inom Matematiklyftet läsåret 2015/16 2015-02-12, Dnr 2014:1041

Huvudmän utan samarbete inom Matematiklyftet läsåret 2015/16 2015-02-12, Dnr 2014:1041 AB PARTS & PAOMEES 7 1 ACADEMEDIA FRIA GRUNDSKOLOR AB 10 1 ALE KOMMUN 49 3 ALINGSÅS KOMMUN 36 2 AL-ZAHRAA AKADEMI AB 9 1 ARVIKA KOMMUN 111 6 ASKERSUNDS KOMMUN 16 1 AVESTA KOMMUN 19 1 AXEDINSKOLAN AKTIEBOLAG

Södra Kustvägen 78, Bureå

Södra Kustvägen 78, Bureå Dragstångsdepå Kompletta dragstänger i lager De flesta modeller och varianter. Specialutbildade mekaniker DSS - Dragstångsservice Arbetar med centraliserat lager Komplett dragstång framme på några timmar

Resultatrapport Kommunens Kvalitet i Korthet

Resultatrapport Kommunens Kvalitet i Korthet Resultatrapport Kommunens Kvalitet i Korthet DIN KOMMUNS TILLGÄNGLIGHET TRYGGHETSASPEKTER I DIN KOMMUN DIN DELAKTIGHET OCH KOMMUNENS INFORMATION DIN KOMMUNS EFFEKTIVITET DIN KOMMUN SOM SAMHÄLLSUTVECKLARE

Kommuner som har svarat nej på frågan, sorterade efter län Dalarnas län Borlänge Nej, men till färre än hälften. Gotlands län

Kommuner som har svarat nej på frågan, sorterade efter län Dalarnas län Borlänge Nej, men till färre än hälften. Gotlands län Fr.1 Räknar kommunen med att i början av 2009 (februari-mars) kunna tillhandahålla plats i förskola eller familjedaghem till barn om föräldrarna anmäler behov i nvember 2008? Kommuner som har svarat nej

Uppdrag direkt av kommun el annan

Uppdrag direkt av kommun el annan Ingrid Kennborn AB Genomförda uppdrag 2002 och framåt - augusti 2008 Uppdrag direkt av kommun el annan Fortbildning/ utbildning med Sol och LSS som grund kring Lag om stöd och service till vissa funktionshindrade

Anmälda till emedborgarveckan 2015, alfabetisk ordning: (2015-09-03)

Anmälda till emedborgarveckan 2015, alfabetisk ordning: (2015-09-03) Anmälda till emedborgarveckan 2015, alfabetisk ordning: (2015-09-03) ABF Södra Småland ALF Lärcentrum, Härnösand Almåsgymnasiet & Vuxenutbildningens bibliotek, Borås Angereds bibliotek Arboga bibliotek

Utfall och medellön för resp domstol och kategori

Utfall och medellön för resp domstol och kategori Utfall och medellön för resp domstol och kategori Myndighet Tjänstebenämning Medellön Lägsta lön Högsta lön Utfall Högsta domstolen Domstolssekreterare 26827 24450 34300 Expeditionsvakt 24412 24266 24696

Sorteringsanvisningar

Sorteringsanvisningar Gäller fr o m 1 januari 2009 AdreSSerad Direktreklam (ADR) och Sändningar Sorteringsanvisningar Här finner du anvisningar för hur Sorterad ADR, och Sorterad Sändning ska vara ordnad när den lämnas in till

Välkommen till Sverige! Din väg till jobbet

Välkommen till Sverige! Din väg till jobbet Välkommen till Sverige! Din väg till jobbet VI hjälper dig hitta din väg till jobbet Eductus hjälper personer att få jobb och företag att hitta medarbetare. Om du saknar utbildning så hjälper vi dig med

För att se sjukhusens resultat per åtgärd år för år, se Swedehearts årsrapporter: http://www.ucr.uu.se/swedeheart/index.

För att se sjukhusens resultat per åtgärd år för år, se Swedehearts årsrapporter: http://www.ucr.uu.se/swedeheart/index. Kvalitetsindex sjukhusens resultat 2013 och 2012 Det svenska kvalitetsregistret Swedeheart tar varje år fram ett kvalitetsindex över den svenska hjärtsjukvården. Kvalitetsindexet, som Hjärt-Lungfonden

Blodtrycksmätning. D Danderyd Apotek Hjärtat Enebyängen

Blodtrycksmätning. D Danderyd Apotek Hjärtat Enebyängen Blodtrycksmätning A Angered Apotek Hjärtat Angered Centrum Arboga Apotek Hjärtat Ahllöfsgatan Arlandastad Apotek Hjärtat Eurostop Arvika Apotek Hjärtat Torget B Bengtsfors Apotek Hjärtat Storgatan Bromma

2008/09 2008-08-12. Allsvenska. Allsvensk lottning 2008/09. 26-okt 16-nov

2008/09 2008-08-12. Allsvenska. Allsvensk lottning 2008/09. 26-okt 16-nov Lottning av Allsvenska serien 200/09 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7.. 26-okt 16-nov 4 3 2 1 7 1 6 7 5 6 2 3 4 5 3 4 5 2 07-dec 1-jan 4 3 1 2 7 1 6 7 5 6 0-feb 01-mar 22-mar 5 6 7 4 5 6 4 5 2 3 1 2 3 7 1 2 6 1 3 7

Sverigebarometern 2011

Gasbil i Skåne ett självklar val!

Gasbil i Skåne ett självklar val! Gasbil i Skåne ett självklar val! 2009-11-17 - Mårten Johansson, Biogas Syd Samhälle och näringsliv stödjer Biogas Syd 1 Biogaspusslet har många aktörer Vad är biogas? -Metan-CH 4 -Koldioxid-CO 2 2 Biogas

Karlavägen 20, 11431 Stockholm / Påarpsvägen 444, 26994 Båstad +46 8 660 68 02 / +46 431 36 00 10 / +46 709 36 00 70

Karlavägen 20, 11431 Stockholm / Påarpsvägen 444, 26994 Båstad +46 8 660 68 02 / +46 431 36 00 10 / +46 709 36 00 70 Karlavägen 20, 11431 Stockholm / Påarpsvägen 444, 26994 Båstad +46 8 660 68 02 / +46 431 36 00 10 / +46 709 36 00 70 LG Lundberg. Född 1938. Bor och verkar i Stockholm. Separatutställningar i urval 2011