Download "Nordhallands Filatelistförening. Auktion nr 12 resultat. söndagen den 1 april 2012"

1 Nordhallands Filatelistförening Auktion nr 12 resultat söndagen den 1 april 2012 Nr Beskrivning Utrop Pris Sverige ostämplat 1 F 28** F 30* Snedcentrerad F 33* Snedcentrerad F 50-51**, kat.v 170: F 61-64** Tvåfärgad siffertyp. Kat.v 220: F 143** med flera**. Tre visirblad med Stående Lejon F 143Ecx**. Fem stycken automatskurna F 143C**, 2-strip med kantremsa. Kat.v 200: F 153** 2-strip F 154** F 173bz** F 187 A3** lyx. Kat.v 375: F 195** prakt. Kat.v 200: F 217** 35 öre Förening. Kat.v 600: F * kompl. Kat.v 105: F 235C**, "gummirand" F 237*. Kat.v 150: F ** + F268*. Gustav V 80 år inkl BC- och CB-paren. Kat.v 3150: F 239E** Automatskuret F 332A + BB** F ** kompl. Kat.v 285: F ** kompl. Kat.v 285: F 358** kompl. Kat.v 75: F ** kompl. Kat.v 100: F ** kompl. Kat.v 175: F ** kompl. Kat.v 88: F ** kompl. Kat.v 100: F ** kompl. Kat.v 100: F ** Anna Maria Lenngren. Kat.v 85: F ** kompl. Kat.v 85: F ** kompl. Kat.v 115: F ** kompl. Kat.v 140: F ** kompl. Kat.v 130: F ** kompl. Kat.v. 135: F ** kompl. Kat.v 84: F 528BB**, kat.v 540: F ** kompl. Kat.v 100: F 719** Waxholmsbåt. Oöppnad 100-rulle F 941** Spelman med nyckelharpa. Oöppnad 100-rulle F 1118** Ny tronföljd. Oöppnad 100-rulle F 1118** Ny tronföljd. Oöppnad 100-rulle F TJ23** F TJ24B**. Kat.v 150: F TJ25v4*. Kat.v 300:-. Enligt text på bakstycke är märket från "Ferrarisamlingen", inköpt på auktion i Paris F L6* F L11-20, både ** och *. Ovanligt bra centrering. Kat.v 1035: F L15a. 25-block varav 8** och 17* förstärkt med fastsättare. Kat.v 4100: F BL4**. Kat.v 90: F BL5** Svensk rokoko. Numrerade 1, 2 och 3. Nominellt 15,05, kat.v 90: F BL5** Svensk rokoko. Nr 18. Kat.v 30: F BL7** Svensk filmhistoria. Kat.v 50: F BL8** Vilda orkidéer. Nr 18. Kat.v 52: F BL8** Vilda orkidéer. Nr 29. Kat.v 52: F H208 O Cyls 2. Dalslands kanal. Nom 4:-, kat.v. 30: F H210** + H392**. Orientering och lokaltrafik. Kat.v 80: F H212A** Flygande svanar. Kat.v 1200:-. Nominellt 200: F H218**. G VI Adolf 50 öre grön. Kat.v 70:- 15

2 58 F H259 cyls 1. Två häften. Nominellt 10: F H274 cyls 1. Nominellt 7,50, kat.v 50: F H274, helt KN, F H303 cyls 2. Nominellt 7,50, kat.v 40: F H310 Svampar med kontrollnummer. Kat.v. 42: F H335 cyls 1. Nominellt 6,50, Kat.v 40: F H356** med ryggtryck + cyls 2 fot. Nobel Kat.v 75: F H342 helt KN. Fyra häften i följd Nr även RT. Nominellt 66: F H343 cyls 1 + helt KN, Nominellt 13,50, kat.v 60: F H345 cyls 1 + helt KN, Nominellt 10:-, kat.v 60: F H348 helt KN, Nominellt 13,50, kat.v 90: F H370 cyls 1 + helt KN, Nominellt 17,40, kat.v 108: F H321 Rabattmärke II. Bästa sorten F H330 Rabattmärke III. Bästa sorten F H330 Rabattmärke III. Bästa sorten F H330 Rabattmärke III. Bästa sorten F H337 Rabattmärke IV. Bästa sorten F H337 Rabattmärke IV. Bästa sorten F H337 Rabattmärke IV. Bästa sorten F H344 Rabattmärke V. Bästa sorten F H351 Rabattmärke VI. Bästa sorten F H359 Rabattmärke VII. Bästa sorten F H368 Rabattmärke VIII. Bästa sorten F H376 Rabattmärke IX. Bästa sorten F H386 Rabattmärke X. Bästa sorten F H386 Rabattmärke X. Bästa sorten F H395 Rabattmärke XI. Bästa sorten F H395 Rabattmärke XI. Cyls 2. Bästa sorten F H406 Rabattmärke XII. Kn Bästa sorten F H431** Mare Balticum. Rt, Cyls2 och Kn F HA14AIR**. 10 st automathäften, kat.v 120: F HA25 Fornnordisk mytologi med kontrollnummer. Kat.v 28: F HA26. Fem häften med helt RT i nummerföljd, (även cyls 2) till Nominellt 25: Sverige stämplat 91 F 2. Kat.v 950: F 2. Kat.v 950: F 7. Kat.v 190: F 10, stämplat Mariestad 30/ Kat.v 275: F 10, Stämplat Ronneby 5/ F 11, stämplat Stockholm 6/ Kat.v 275: F 12, stämplat Stockholm. Kat.v 850: F F 15 kort hörntand, stämplat Stockholm. Kat.v 1300: F 15, Liggande lejon. Stämplat Falköping 2/ Behäftad med åldersfläckar F 19 stämplat Strengnäs lyx F F 23, Stämplat Wara 6/ F 26, Stämplat Sollefteå F F på klipp. Stämplat Katrineholm 26/ F 30 + F 33 på klipp, stämplat Hallstahammar 28/ Kat.v. Postal 50: F 33 på klipp, stämplat Werkebäck 8/ Kat.värde Postal 75: F på klipp. F42 kort tand, F44 hörntand ser vikt ut F 47. Stämplat Strömstad 16/ Prakt F 47. Stämplat Sunne 18/ Prakt F 47, stämplat Hjorteds station (H) 16/ Kat.v 175: F 52. Stämplat Fågelberget (Z) 7/ På vykort Eda sanatorium, Värmland. Kat.v 350: F 52. Stämplat Fågelberget 8/ på vykort Karlstad, Hamngatan. Kat.v 350: F 52. Stämplat Skottorp 20/ F st göteborgsstämplar F 58. Stämplat Strömstad 22/ F öre öletikett, stämplat Varberg 31/ Lyx F 67 utan vm. Stämplat Husum 25/ prakt F 72cx, stämplad Ramlösa Brunn F 74cx 20

3 122 F 136v F 141bz F 142Acc, stämplat..ddinge 11/ Kat.v 375: F 143Acc F 143Ea, veck. Kat.v 90: F 143Ecx F 144Abz F 144Acc F 144Acc F 144Acxz F 144Acz kort tand F 144Cbz F 144Cbz F 144Ccx F 144Ccx F 144Ccxz F 144Ccxz F 145Ecx F 148Acxz F 148cx F 148cx, stämplat Stockhom 19 13/ F 148cxz F 148cxz F 151Cbz. Del två stämplar, liten missfärgning F 152Cbz F 159bz F 165bz F 169cxz, stämplat Stockholm 8 16/ F 173bz F 179bz, stämplat Kungshult 3/ F 233a. Stockholm slott, tonar papper. Stämplat. Kat.v 100: F 235C stämplat Lerum prakt F 238 kort tand F 273B stämplat Uddevalla Bad på klipp F på klipp. Stämplat Töftedal 18/ F 300 stämplat Sveg lyx F 308 stämplat Örnsköldsvik lyx F 324CB, 4-block, förstadagsstämplat Stockholm 4/ F 332B stämplat Guliksberg lyx/prakt F 337C F 385 på klipp, stämplat Junselevallen 28/ F 416DD1, Vinkelskurna upptill. Kat.v 130: F 417 stämplat Vetlanda lyx F 433A stämplat Sollebrunn lyx F 508 stämplat Malmberget prakt F 516 stämplat Säffle lyx/prakt F 520 stämplat Västerås lyx F 520 stämplat Söderala lyx/prakt F 521 stämplat Unnaryd lyx F 625BB stämplat Orsa prakt F 627 stämplat Krokek POB 1 (Kolmårdssjukhuset)på klipp Postal 100: F 777 stämplat Kilafors mkt god på klipp F 795 stämplat Tyresö lyx F 942 stämplat Uddevalla lyx F 946 stämplat Backe lyx F 952A stämplat Hyltebruk ?, god stämpel F 992 stämplat Kungsbacka , god maskinstämpel F 1107 stämplat Boden lyx F 1109 stämplat Braås mkt god, sidvänd F 1242 stämplat Kungälv lyx F stämplat Knäred fyrblock lyx F 1353 stämplat Göteborg lyx F 1395 stämplat Kisa prakt F 1341 stämplat Kungälv prakt/lyx F 1341 stämplat Kungälv lyx F 1601 stämplat Luleå lyx 25 25

4 188 F 1639 stämplat Ludvika lyx F 1666 stämplat Färila mkt god F 1674 stämplat Heby lyx F 1774 stämplat Arvika prakt F 1798+F1801 stämplade Kungsbacka A 2006.?.10 bra stämplar med mittremsa F 1857 stämplat Älvängen lyx/prakt F 1911 stämplat Torpshammar god stämpel F 1958 stämplat Falkenberg lyx F sx2. Stämplat Varberg F HBL2 ur H544 Motorsport. Stämplat Bromma F HBL ur SH18 Vårtecken. Stämplat Varberg F HBL2 ur H560 Sv Frimärket 150 år. Stämplat Norsberg F Linné FDC-stämplat Varberg 10/ F Hundar HBL ur SH31. Stämplat Halmstad Öster F 2647 stämplat Njurunda lyx F H357 Levande natur, stämplat F H435 Bär och frukter, stämplat Alingsås 22/ F Tj F TJ1, stämplat Ljung F Tj F TJ7, stämplat Göteborg F Tj7, stämplat Karlstad F Tj8, stämplat Stockholm F TJ F Tj10, stämplat Stockholm 11/ F TJ22A, stämplat Hörby 13/ F Tj22B, stämplat Gefle 12/ F TJ22B, stämplat Halmstad 4/ F Tj26 Tjänste med falsk stämpel F TJ41cx F TJ43cx, stämplat Stockholm F TJ44cx F TJ44cxz, kort tand F L F L F L7a, stämplat Båstad 22/ F L7b F L7b F L7c. T14, stämplat. Kat.v 400: F L7c. T14 24 öre olivgrå kort L. Kat.v 500: F L8c. T14 30 öre mörkgrön. Kat.v 400: F L8, stämplat Djura 31/ F L8, stämplat Sundsvall F L F L Stämplad serie med normalcentrering. Kat.v 810: F L11a1. Mycket bra centrering F L12b. Stämplat Holm F L12b1. 81 pos 72 vit prick t.h.o 3:an, 1/100 st F L14b. Färg som lätt oxiderar F L16b1, 20 öre lösen. Stämplat Wendelsby 1/ F L17b F L17b. Stämplat Grenna 6/ OBS! Falsk stämpel F L17a. 24 öre grålila normalkvalitet. Kat.v 1900: F L18a. 30 öre blågrön, den svåra nyansen (10-7) PII. Kat.v 750: F L18c1. Stämplat Kila 31/ S Vär prakt stämpel F L18c1. Stämplat Ljustorp 18/ Y M. Minst prakt F L18c2. Stämplat Filipstad 25/5 1889, bra stämpel F L18c2. Stämplat Åtvidaberg 26/ F L18e2. Stämplat harads 4/ BD BN F L19a1. Stämplat Leksand 8/ F L19b. Stämplat Forsaström 6/ E(H) SM F L19c. Stämplat Örebro 8/ Praktstämpel F L19d1 par. Stämplat Ytterhogdal 20/ Vackert par F L19d3. Stämplat Stockholm ANK:DE C 18/ Lyx F L Bullaren. 3 olika klipp 15 15

5 254 Tre Kronor. Diverse singlar och strip, stämplat Klipp Sv FN Bat Mellan-östern 15 Norden 256 Danmark. F 35, 108b, 117, 118a, **, totalt 40 märken. Kat.v 275: Danmark F Komplett stämplat. Kat.v 600: Danmark. F 359 Frdrik 30 öre brunröd. Stämplat Odense 13/ Danmark. F Lejon och böljelinjer FDC. AFA=150: Danska Västindien. F 2 stämplat. 3 cent karminrosa. Kat.v 950: Finland. Sorgemärket So1 typ II*, 5-strip med kantremsa på sidan Finland. F **. Fyrblock ur häfte Finland. F 139 Åbo stämplat Finland. F 179 stämplat. Monumentbyggnad i Helsingfors Finland. Diverse Röda Kors och lite annat, stämplat Finland. Ett 30 tal stämplade märken, några bättre. Kat.v 466: Färöarna. 5 stycken häften H1 - H5**. Kat.v 490: Färöarna. F 26-40**. Fyra kompletta serier Färöarna. F Gamla ångfartyg. Lyxstämplat Färöarna. F Gamla schackpjäser. Lyxstämplat Färöarna. F Europa VI CEPT 25 år. Lyststämplat Färöarna. F Färöiska slupar. Lyxstämplat Färöarna. F Block 2 Hafnia 87 miniark 1. OBS! Äktgånget Färöarna. F Block 2 stämplat Torshavn 9/ Åktgånget Färöarna. F Fiskar. Lyxstämplat Färöarna. F Ur block 11 Nordiska sagor och myeter. Stämplat Färöarna. F 472 Block 18, Slanias 100:de märke för Färöarna. Stämplat Färöarna. F ur block 26 Konst av Jógvan Waaagstein. Stämplat Färöarna. F Block 27 Djuphavsfiskar. Stämplat Färöarna. F Block 28 Ormen Långe. Stämplat Färöarna. F Block 41 Färöarnas ursprung. Stämplat Färöarna. F HBL ur H39 Altarvavlor. Stämplade Färöarna. F HA2 Sagomotiv Inlaga äktgånget. Kat.v 300: Färöarna. Årssats Kat.v 220: Grönland. F 28-36, 41. Även 15 öre gråviolett. Kat.v 190: Grönland. F som FDC. Kat.v 700: Grönland. F 220** Blå Korset. Svårt märke Grönland. F 380 Block 25. Barn är också människor. Stämplat Grönland. F 419 Disko Postbåten. Stämplat Grönland. F b. HBL ur H25 Julmärken Stämplat Grönland. F b. Sista paret ur H26. Stämplat Grönland. F Samtida konst. Stämplat Grönland. F b. HBL ur H28 Europa Stämplat Grönland. F b Grönländsa fosil. Stämplat Grönland. F Block 56** Vetenskap IV Grönland. F 52-57, 65, alla **. Kat.v 140: Grönland. F 536 Block 68, Grönländska tecknade serier II. Stämplat Grönland. F ** Block 69 Grönlndsexpeditioner VIII Island. F 242c1a** 5 aur fisk Island. F ** Flyg över jökel. Kat.v 450: Island. F Vattenfall. Lyxstämplat Island. F a Europa Lyxstämplat Island. F Renoveringstrålare. Lyxstämplat Island. F Eyjafjällajökull. Lyxstämplat Island. F Diverse jubileer. Lyxstämplat Island. F Biomångfald. Lyxstämplat Norge. F 86, 30 öre på 7 shilling. Stämplat Norge. F stämplat kompl. Kat.v. 900: Norge. F ** Interjunex Norge. 13 st**, bl.a. F , 573. Kat.v 245: Norge. 18 st lite bättre stämplar Norge. Norwex 80 färgavdrag** Norge. Postoppkravavi, stämplad 19/ Norge. F Olov V 85 år. Äktgånget Block Norge. F Frimärkets Dag 1988 Bollsport. Ej orderstämplat Bl Norge. F Norsk Bildkonst, block 11. Stämplat Norge. F Norska OS-vinnare 1994 ark 1. Stämplat 40 40

6 318 Norge. F 1075 Norska herrgårdar. Stämplat Norge. F 1087, 50-årsminnet av invationen. Stämplat Norge. F norska OS-vinnare 1995, ark II. Stämplat Norge. F Kristiansand 350 år. Stämplat Norge. F Norska OS-vinnare 1994 ark III. Stämplat Norge. F 1131 Kung Harlad V. Stämplat Otta 22/ Norge. F Norska OS-vinnare 1994, ark IV. Stämplat Norge. F Frimärkets Dag Stämplat Norge. F Frimärkets Dag Stämplat Norge. F Frimärkets Dag Stämplat Norge. F 1331 Samtida konst. Stämplat Norge. F HBL ur H126, Rosor i Norge. Stämplat Norge. F Motorsport Vinterrally Block 38. Stämplat Norge. F Tj87, 100, 108, 110, 114, 116, 121, 129a, 133, 124. Kat.v 200: Åland. Postrodden 1988, 7 stycken märken, stämplade Åland. 7 olika stämplar Åland F H11** Älg. Kat.v 75: Miljövård 1977**. 2 satser av vardera Sverige, Norge, Danmark, Island och Finland 40 Övriga världen 336 Australien. Daniel Solander, 2 märken**. Samutgåva med Sverige Cypern. Mi ** samt 16-block av Mi Cypern. Årssats** från 1980 utom Mi England M ** kompl. Brittiska socialreformer England M ** kompl. Brittisk Kultur England M ** kompl. Boktryck i England England M ** kompl. Jul England M ** kompl. Racketsporter England M ** kompl. Brittisk kemi Hong Kong, Kina. Strand och sjöfåglar 2003, 4-block**. Samutgåva med Sverige Irland. Nobelpristagare litteratur, 4-block**. Samutgåva med Sverige Isle of Man. Europacept 1978 i 2 9-block**. Nom 1, Nya Zeeland. Glaskonst och Maorihantverk**. Samutgåva med Sverige S. Tomé e Principe. Block Elvis Presley Spanien. Nobelpris i medicin**. Samutgåva med Sverige Thailand. Kungliga slott, 2 märken**. Samutgåva med Sverige Tyskland. Preussen Mi 10, 14, 16, USA. The Nobel prize *. Samautgåva med Sverige 5 5 Brev, försändelser 354 Danmark Paquebot Varberg 23/ England. 7 försändelser från div kolonier Flyg. 2 brev minnespoststämplat ABA-SAS 50 år samt Stockholm-Johannesburg Flyg. 6 försändelser på tema Flyg. Minnespost, FDC, etc FN. Äktgånget brev Kina. Brev till Sverige. / China. Letter to Sweden Kina. Vykort till Sverige / China. Nursery of China Welfare Institute, Shanghai. Postcard to Sweden Kina. Vykort till Sverige / China. Postcard to Sweden Kina. Vykort till Sverige / China. Postcard to Sweden Kina. Vykort till Sverige / China. Postcard to Sweden Kina. Vykort till Sverige / China. Postcard to Sweden Kina. Vykort till Sverige / China. Postcard to Sweden Kina. Vykort till Sverige / China. Postcard to Sweden Kina. Vykort till Sverige / China. Postcard to Sweden Kina. Vykort till Sverige / China. Postcard to Sweden Kina. Vykort till Sverige / China. Postcard to Sweden Kina. Vykort till Sverige / China. The Hsiang-yang Park, Shanghai. Postcard to Sweden Luftpostbrev från USA, censur Sverige. 11 olika postkort + 1 kortbrev, FDC-stämplade Sverige. 6 postbrev FDC-stämplade Sverige. 9 olika aerogram, FDC-stämplade Sverige. Boden - Vittjärv, sistadagsstämplat 28/ på kort Sverige. Boden 1 - Heden, sistadagsstämplat 28/ på kort Sverige. F 032 Stämplat Mora 28/ Ank.stpl Stockholm 29/ Gått med Ångbåten Ljusterö? Sverige. F 258 FDC. Litet vackert REK till England. 50

7 379 Sverige. F Postförskottsförsändelse, brev med innehåll: Stämplat Göteborg 1 24/ Sverige. F 315 adresskort inrikes postpaket, singelfrankering Sverige. F 322 Postförskottsförsändelse (hålslagen) avi Sverige. F 332 Adresskort inrikes postpaket singelfrankering Sverige. F 332 Inrikespostförskott singelfrankering Sverige. F st F58. Paketanvisning nr 239 postförskott Sverige. F 528n. Adresskort inrikes postpaket, singelfrankering Sverige. F 528u. Adresskort inrikes postpaket, singelfrankering Sverige. F 579. Adresskort inrikes postpaket, singelfrankering Sverige. F 579. Ale stenar, FDC med vinjett Sverige. F 598. Adresskort inrikes postanvisningar, singelfrankering Sverige. F 601. Inrikespostförskott singelfrankering Sverige. F 690. Inrikespostförskott, singelfrankering Sverige. F 774. Adresskort inrikes postpaket, singelfrankering Sverige. F FDC Publicistklubben med Stockholmia-stämpel Sverige. F 9. Kuvertbrev från Uddevalla till Harestad. Stämplat 7/ Sverige. Skutskär 3, F1208 sistadagsstämplat 28/ på kort 6 Vykort och andra kort 396 Bredsätra kyrka, Öland. Nålstick. Sänt från Nederländerna Dalarna. 4 postgångna vykort plus ett nytt Falun. Parti af Falun. Stämplat Lit 1/ på OII Filipstad. Från Sveriges städer. Skrivet men ej postat. Veck ovandel Finland. Närkintulli. Postat till Sverige Guldsmedhytte Kyrka. Skrivet men ej postat Hålland. Hedmans pensionat. Stämplat på OII Hälsingland. 15 vykort varav 12 postgångna Hälsingland. Från fjällmanövern i Helsingland. Sjukvården. Stämplat Lit Härjedalen. 8 postgångna vykort Idre. 8 postgångna vykort Jämtland, bl.a. Tännforsen, Parkijaurforsen. Fyra postgångna vykort Jämtland. 8 vykort varav 6 postgångna Karlshamn. Torget. Stämplat Kårgärde 29/ på OII Kungsbacka. Gåsevadsholm. Träff Kungsbacka. Utsikt från Tölöberget Kungsbacka/Fjärås. Hanhals Kyrka Kungsbacka/Gottskär. Göteborgs B.f.b.s läger Kungsbacka/Onsala. Onsala Prästgård Lappland. 25 postgångna vykort Lit. Indalsälfven. Stämplat på OII Lit. Prestgården. Stämplat på OII M/S Lilla Jägaren i Kungsbackaån Medelpad. 4 postgångna vykort plus ett nytt. Sundsvall, Vikbron över Torpsjön Morup-Falkenberg-Getinge, kart-kort nr 23, Bertil A. Stämplat Långås Postombud 1, 6/8? Nora. Stämplat Lillsjöhögen 7/ på F61 + F Norr- och Västerbotten. 11 topografiska (Pello, Haparande, Vännäs, Skellefteå m.m.) varav 6 stycken är postgångna Norrland. 8 st "Norrlands Färgerns Land", 1 st Furuvik (Grafisk Konst) samt tre naturbilder, alla är postgångna Piteå. Två postgångna vykort Skåne. 10 moderna vykort, därav 7 postgångna Skåne. 20 vykort varav 12 postgångna Solna. Haga slott. Postgånget december 190? Stockholm. Norrbro med vaktparaden. Stämplat OII Sälen. 19 postgångna vykort Wallfahrt Maria Waldrast. Postat till Sverige Vestanfors. Gästgivaregården. Stämplat Lit 1909 på OII Vetlanda. Parti från Vetlanda. Postgånget Visby. S:t Nicolai ruin. Postgånget Ångermanland. 7 vykort varav 4 postgångna Ångermanälfven i Granväg. Stämplat på OII Åre från Totten. Stämplat på OII Åreskutan från Undersåker. Stämplat på OII Örebro. Riksbanken, Grand Hotell och Kvarnen. Postgånget Östhammar. Del af Badanstalten sedd från Varmbadhustornet. Hundöra n.v. Stämplat Fågelberget 17/ Kat.v 350:

8 440 Ringpärm med ca 35 Visirblad 2 fulla med mest äldre vykort Hundratals vykort, äldre och nyare. En del lilla formatet, en del Danmark Maximikort MK13-14 (Satelitprojekt) samt MK56-59 (Moln och väder) 20 Partier, samlingar 443 Svenska FDC från kompletta årgångar Svenska FDC från kompletta årgångar Svenska FDC från kompletta årgångar st svenska FDC från 1986 och Sverige. Album med ostämplat material, ej postfriskt, nominellt ca 210:- + en del stämplat Klipp, mest Sverige rundstämplat, mycket högvalörer, tal. Ca 400 gram Sverige. 25 FDC från 1980-talet Litet insticksalbum med svenskt dubblettmaterial, mycket högvalörer Litet insticksalbum med svenskt dubblettmaterial, mycket högvalörer Litet insticksalbum med svenskt dubblettmaterial, mycket högvalörer Ett parti med svenska FDC Ett parti svenska FDC Ca 80 minnespoststämplar Album med drygt 100 vykort, mest PT-kort plåtaskar med tvättade märken, mest Norden Skokartong med moderna vykort, FDC, minnespost och massor av lösa märken i påsar Insticksalbum med bl.a. Island, Finland och Tyskland Schaubek Deutschland förtrycksalbum med fickor. Glest besatt medst ostämplat tal USA-samling på egentillverkade blad. Ganska välbesatt med stämplade märken Sverigesamling i Facit S65Lyx med fickor , normalbesatt stämplat Sverigesamling i Leuchtturm förtrycksalbum med fickor Komplett stämplat Ringpärm om 35 visirblad med bl.a. Island, Luxembourg, Tyskland Insticksalbum om 48 sidor med svenska dubbletter Insticksalbum om 32 sidor med svenska dubbletter Insticksalbum om 16 sidor med svenska dubbletter, svenska kungar från Tre Kronor Insticksalbum om 16 sidor med svenska dubbletter visirblad med märken fr. Hela Världen med tonvikt på Europa Låda med 34 resthäften från cirkulation, Tyskland, Japan, USA och Belgien m.m. Fyndchans Israel. Insticksalbum om 16 sidor. Många kompletta postfriska serier med "tabs" Norge. Förtrycksalbum Davo i kassett, utan fickor. Välbesatt stämplat Finland. Förtrycksalbum Davo i kassett, utan fickor. Välbesatt stämplat Danmark. Förtrycksalbum Davo i kassett, utan fickor. Välbesatt stämplat Sverige. Förtrycksalbum Stendler kompletterat med egentillverkade blad. I kassett. Stämplat klassiskt och bandmärken, även BC, CB-par. Modernt postfriskt och stämplat Sverige. Förtrycksalbum Stendler utan fickor. Halvbesatt Låda med tals tvättade märken från Hela Världen Sverige. Förtrycksalbum Stendler i kassett blandat ostämplat och stämplat. Välbesatt samt en del annat material. Nominellt värde 275: Sverige. Förtrycksalbum Stendler i kassett, Blandat ostämplat och stämplat. Mycket välbesatt. Nominellt värde 584: Sverige. Insticksalbum med Tjänstefrimärken, både stora och lilla formatet. En del bättre stämplar. Fyndchans Sverige. Insticksalbum med Postemblem. En del bättre stämplar Sverige. Insticksalbum Vapentyp II, Ringtyp. En del bättre stämplar. Fyndchans Sverige. Insticksalbum med Gustav V en face, Gustav II Adolf och Gustav Vasa. Fyndchans för stämpelsamlare Sverige. Tjockt insticksalbum med medaljongmärken Sverige. Insticksalbum med ca 150 Oscar II boktryck. Några bra stämplar Sverige. Insticksalbum med massor av Oscar II. Fyndchans stämplar Engelska kolonier. Insticksalbum bl.a. Good Hope, Guldkusten, Nigeria, Mauritius, Natal, Montserrat, Aden, m.fl Sverige. Ringpärm med 58 visirblad fulla med ortsstämplat på klipp, hela landet. Stor fyndchans Sverige. Insticksalbum med Gustav V profil vänster. Fyndchans för stämpel. Och variantsamlare Sverige. Pärm med drygt 100 blad med Stående Lejon. Stor fyndchans Sverige. Ringpärm med brevkort, Kortbrev, Postbrev, Postkort, m.m. Från gammalt till nytt Sverige. Pärm med ca 90 brev, OII talet Sverige. Ringpärm med äldre FDC, minnespoststämplat och vanligt brev. Även nya FDC med vinjett Sverige. Album med ca 80 brev från talet. Många trevliga stämplar Sverige. Låda full med brev från gammalt till nytt. En del bättre stämplar. Även minnsepoststämplar Sverige. Dubblettmaterial i kuvert, från OII till modernt Sverige. Hundratals FDC tal. 50

9 498 Sverige. Dubblettmaterial i kuvert, från Tre Kronor till nytt Tyskland tals märken. Modern massvara Drygt 40 brev i pärm, alla frankerade med profil vänster 15 öre röd. Någa trevliga stämplar Litet insticksalbum fullt med svenska märken. Mest modernt men även lite tal Litet Facit insticksalbum, svarta sidor dubbla mellanblad, en del märken Hela Världen Facit insticksalbum, 16 svarta sidor med dubbla mellanblad. Fullt med moderna svenska märken Sverige. Fem visirblad med stämplade märken, några bättre par finns Sverige. Monteringsblad med 7 rader singlar och serier, några bättre. Nom 44, FDC-album med 14 blad moderna FDC Sverige. Urvalshäfte med både ** och *, en del bättre kvar Färöarna. Urvalshäfte med ca 70 märken (ej FDC-stämplar) och 4 FDC kvar Finland. Urvalshäfte med ett 100-tal märken ** och stämplat Finland. Urvalshäfte med ca 95 moderna märken kvar, stämplade Postens årssats 1973, oöppnad, nominellt 46, Postens årssats 1975, oöppnad, nominellt 46, Postens årssats 1976, oöppnad, nominellt 56, Postens årssats 1977, oöppnad, nominellt 52, Postens årssats 1977, oöppnad, nominellt 52, Postens årssats 1978, oöppnad, nominellt 70, Postens årssats 1978, oöppnad, nominellt 70, Postens årssats 1979, oöppnad, nominellt 62, Postens årssats 1980, oöppnad, nominellt 74, Postens årssats 1980, oöppnad, nominellt 74, Postens årssats 1981, oöppnad, nominellt 132, Postens årssats 1984, oöppnad, nominellt 110, Postens årssats 1985, oöppnad, nominellt 126: Sverige. Postens sats Båtar på frimärken. Nominellt 10: Sverige. Postens sats Båtar på frimärken. Nominellt 10: Sverige. Postens sats Konst och musik. Nominellt 10: Sverige. Postens sats Konst och musik. Nominellt 10: Sverige. Postens sats Djur och natur. Nominellt 10: Sverige. Postens sats Djur och natur. Nominellt 10: Sverige. Postens sats Kulturpersoner. Nominellt 10: Sverige. Postens sats Kulturpersoner. Nominellt 10: Sverige. Postens sats Resa i Sverige. Nominellt 10: Sverige. Postens sats Moderna svenska frimärken. Nominellt 15: Sverige. Postens sats Nya svenska frimärken. Nominellt 25: Sverige. Postens sats Båtar på frimärken. Nominellt 10: Sverige. Postens sats Resa i Sverige. Nominellt 10: Sverige. Postens sats Kulturpersoner. Nominellt 10: Sverige. Postens sats Konst och musik. Nominellt 10: Ett parti häften, valörer upp till 1:-. Nominellt 127, Ett parti häften, valörer upp till 1:-. Nominellt 110: Ett parti häften, valörer upp till 1:-. Nominellt 114, Ett parti häften, valörer upp till 1:-. Nominellt 158, Ett parti häften, valörer 1:- och uppåt. Nominellt 142, Ett parti häften, valörer 1:- och uppåt. Nominellt 131, Postens årssats 1975, öppnad men komplett, nominellt 46, Postens årssats 1979, öppnad men komplett, nominellt 62, Postens årssats 1981, öppnad men komplett, nominellt 132, Postens årssats 1982, öppnad men komplett, nominellt 83, Postens årssats 1983, öppnad med komplett, nominellt 101, Diverse postfriska märken från 1996, inkl Nominellt 208, Diverse postfriska märken från Nominellt 200, Diverse postfriska märken från Nominellt 169: Diverse postfriska märken från Nominellt 147, Diverse postfriska märken från 2000, inklusive BL13. Nominellt 127: Diverse postfriska märken från Nominellt 165: Diverse postfriska märken från Nominellt 282, Diverse postfriska märken från 2003, inkl BL15. Nominellt 239: Diverse postfriska märken från Nominellt 201, Diverse postfriska märken från 2005, inkl 2509 sx1 + sx2 och BL17. Nominellt 240: Ett parti postfriska märken, nominellt ca 120:-, blandade valörer Diverse postfriska märken. Nominellt 116, Samling svenska automathäften, 73 stycken. Nominal 85: Postens årssats 1975, oöppnad, nominellt 46,

10 564 Postens årssats, 3 st från 1974 oöppnade. Nominellt 3 x 38, Insticksalbum med stämplat Sverige Insticksalbum innelhållande bl.a. Kina stamps China including regions Insticksalbum med Finland. Både stämplat och postfriskt. En del bättre märken. Kat.v. 800: Insticksalbum med Färöarna**, nr 9-107, samt Kat.v ca 3500: Litteratur 569 Kitchiga Vykort, Marika Stolpe. Bok o mycket bra skick Handbok över Göteborgs-stämplar Från fjäderbrev till flygpost. Av S Nilebrant, S R Johansson. I bra skick Yvert 1984 färg. Frankrike, Andorra, CEPT, FN, Monaco Svenska Frimärken berättar. Årsbok med insatta frimärken. Nominellt 281: Lite blandat 574 Leuchtturm album rött med ca 100 neutrala Sverige-blad för egen-montering Sv. Nationalföreningen mot Hjärt- och lungsjukdomar. Jul- och nyårsmärken 1979/80. Hel karta Sv. Nationalföreningen mot Hjärt- och lungsjukdomar. Jul- och nyårsmärken 1981/82. Hel karta Facit insticksalbum brunt. 32 vita sidor med dubbla mellanblad. Mycket fräscht Facit insticksalbum brunt. 16 svarta sidor med dubbla mellanblad. Ser helt nytt ut SAFE förtrycksalbum Sverige utan fickor. I snygg blå pärm SAFE förtrycksalbum Sverige utan fickor. I snygg blå pärm Leuchtturm Insticksalbum, rött. 32 vita sidor Varbergs lokalpost julmärke nr 6 på julkort Varbergs lokalpost märke nr 2 på klipp Sverige. Provhäfte Uppsala, ett blått och ett flerfärg Gammaldags vykortspärm med plats för 200 kort. Som ny Danmark, ca 475 gram brevklipp som ser bra ut Sverige, ca 800 gram brevklipp, mycket rundstämplat Pärm med 18 stycken visirblad, Pärm med 18 stycken visirblad, Pärm med 22 stycken visirblad samt ca 130 danska frimärken från Facit album D60 med blad t.o.m inkl 745 märken (F ) på visirblad Schaubeck Hela Världen-album från Nästan tomt Litet insticksalbum med en del märken Facit S60 bladsats i pärm Glest besatt Frimärksalbum V30 Dala-Förlaget. Halvbesatt Fotoalbum med 18 brev, FDC, etc Ett parti nominalvara i form av lösa märken, halva häften etc. Nominellt 203: Europa. Flyttlåda full med pärmar, insticksalbum och kuvert. Massor av märken, FDC, vykort Liten fyndlåda. Lösa märken, klipp, FDC, vykort m.m

11

Resultatlista. Land Beskrivning Värde Utrop Slutbud

Objekt Beskrivning Utropsnr

BJöRN JARLVIK HÄFTESPARTIER RULLPARTIER POSTFRISKA SERIER

Nedlagda myndighetsarbetsplatser 2010-

Nordhallands Filatelistförening Auktionslista nr 20 söndagen den 20 mars 2016

Nya mitträcken kan rädda 25 liv per år

45 ( 38 ) 2:- Utan vm, 1911 66 ( 55 ) 27:- 65:- 67 ( 56 ) 390:- 17:-

45 ( 38 ) 2:- Utan vm, 1911 66 ( 55 ) 27:- 65:- 67 ( 56 ) 390:- 17:- Vapentyp, Skilling, 1855 1 ( 1 ) *) 2 ( 2 ) 475:- 3-5 ( 3-5 ) *) Lokalfrimärken, 1856, 1862 6, 13 ( 6,13 ) *) Vapentyp, öre-val, 1858 7 ( 7 ) 95:- 8 ( 8 ) 1100:- 9 ( 9 ) 9:- 9 ultram ( 9e ) 60:- 10 ( 10

Comenius fortbildning omg 2, april 2012

Comenius fortbildning omg 2, april 2012 Comenius fortbildning omg 2, april 2012 Beviljas med svenska medel Kön M/F Kommun Län Beviljat belopp i EUR Dnr Projekt/aktivitet Poäng Land 2012:2304 Jobbskuggning 101 F Karlskrona Blekinge län 1 434

45 ( 38 )1150:- 1:- Utan vm, 1911 66 ( 55 ) 230:- 65:- 67 ( 56 ) 350:- 15:-

45 ( 38 )1150:- 1:- Utan vm, 1911 66 ( 55 ) 230:- 65:- 67 ( 56 ) 350:- 15:- Vapentyp, Skilling, 1855 1 ( 1 ) *) 2 ( 2 ) 400:- 3-5 ( 3-5 ) *) Lokalfrimärken, 1856, 1862 6, 13 ( 6,13 ) *) Vapentyp, öre-val, 1858 7 ( 7 ) 95:- 8 ( 8 ) 1300:- 9 ( 9 ) 7:- 9 ultram ( 9e ) 60:- 10 ( 10

Sveriges Frimärken 1855-2012

Sveriges Frimärken 1855-2012 2013 Bruksgatan 30 SE-252 23 Helsingborg Tel 042-14 49 82, 042-216660 Fax 042-144982 Butik och Postorder sedan 1968 www.frimarksnetto.se info@frimarksnetto.se www.safealbum.se mail@safealbum.se Sveriges

Ett gemensamt höjdsystem

BILAGA 1. Sammanställning av SKL:s enkät avseende prestationsmål 1

SVENSKA FDC SÄLLSKAPET

Uppdrag direkt av kommun el annan

Uppdrag direkt av kommun el annan Ingrid Kennborn AB Genomförda uppdrag 2002 och framåt - augusti 2008 Uppdrag direkt av kommun el annan Fortbildning/ utbildning med Sol och LSS som grund kring Lag om stöd och service till vissa funktionshindrade

2002-05-02 Kostnadsutjämning 2003 jämfört med 2002, kronor per invånare Bilaga 3. 2002041bil3/HB 1 (9)

2002-05-02 Kostnadsutjämning 2003 jämfört med 2002, kronor per invånare Bilaga 3. 2002041bil3/HB 1 (9) Kostnadsutjämning 2003 jämfört med 2002, kronor per invånare Bilaga 3 Stockholms län Botkyrka 142 41-123 -158-12 -20 7 6-3 -18-1 -1 0 6 1-1 -134 Danderyd 114 244 73 9 41-20 -2 6-3 -18-1 -1 0 6 1-1 448

Resultatrapport Kommunens Kvalitet i Korthet

Resultatrapport Kommunens Kvalitet i Korthet Resultatrapport Kommunens Kvalitet i Korthet DIN KOMMUNS TILLGÄNGLIGHET TRYGGHETSASPEKTER I DIN KOMMUN DIN DELAKTIGHET OCH KOMMUNENS INFORMATION DIN KOMMUNS EFFEKTIVITET DIN KOMMUN SOM SAMHÄLLSUTVECKLARE

Svensk författningssamling Svensk författningssamling Tillkännagivande i fråga om konventionen den 25 oktober 1980 om de civila aspekterna på internationella bortföranden av barn; SFS 1999:1040 Utkom från trycket den 10 december

Transportstyrelsens föreskrifter om utlämningsställen för körkort;

Transportstyrelsens föreskrifter om utlämningsställen för körkort; Transportstyrelsens föreskrifter om utlämningsställen för körkort; beslutade den xx 2013. Transportstyrelsen föreskriver följande med stöd av 8 kap. 3 första stycket körkortsförordningen (1998:980). 1

Statens jordbruksverks författningssamling Statens jordbruksverk 551 82 Jönköping Tfn 036-15 50 00 www.jordbruksverket.se

Statens jordbruksverks författningssamling Statens jordbruksverk 551 82 Jönköping Tfn 036-15 50 00 www.jordbruksverket.se Statens jordbruksverks författningssamling Statens jordbruksverk 551 82 Jönköping Tfn 036-15 50 00 www.jordbruksverket.se ISSN 1102-0970 Statens jordbruksverks beslut om smittförklaring med anledning av

276 3 Storstadsområden. SCB Befolkningsstatistik del 1-2, 2003

276 3 Storstadsområden. SCB Befolkningsstatistik del 1-2, 2003 276 3 Storstadsområden Tabell 3.1 Folkmängd i storstadsområdena 31 december 2002 och 2003 Population in the metropolitan areas on Dec. 31, 2002 and 2003 Storstadsområde Folkmängd 31 dec. Folkökning Storstadsområde