Download "VÄXJÖ FILATELISTFÖRENINGS 403:e AUKTION"

1 VÄXJÖ FILATELISTFÖRENINGS 403:e AUKTION Onsdagen den 4 December 2013 i Mariakyrkan, Kungsvägen 117, Växjö Visning 16:00 18:30, auktionen hålls efter VFF:s möte, ca. kl. 18:45. Visning även i VFF:s klubblokal, Österleden 66F, Onsd 27/11 18:30 21:00 Auktionsvillkor. Angivna priser är minimipriser, underbud accepteras ej. Objekten säljs till högstbjudande så förmånligt som möjligt, dvs. för näst högsta bud plus en fast höjning. Finns endast ett bud säljs objektet för utropspris. Vid lika bud tillfaller objektet det först inkomna. På uppnått pris erlägger köparen en provision på 10 %. Om objekten ska sändas per post tillkommer alltid porto och en expeditionsavgift på 10:- om inköpet understiger 300:-. Objekten sändes mot postförskott eller förhandsfaktura som betalas inom 10 dagar. Kan även hämtas och betalas efter auktionens slut i auktionslokalen. Eventuella reklamationer återsändes till VFF senast fem dagar efter mottagandet Objekt innehållande fler än tre märken, kort, brev och dylikt samt samlingar och lådor säljs i befintligt skick och kan inte reklameras om de inte är uppenbart felbeskrivna. Kopior skickas på singelobjekt: två stycken per 6:- eller "brevfrimärken". Scannade kopior kan skickas gratis via e-post. ov=omv stpl, sv=sidv stp, kht=kort hörntand, ktt= korta tänder ftt = felande tänder, sc= snedcentrerat märke, kl= klipp rt = ryggtryck, kn = kontrollnummer, cyls = cylindersiffra O = omvänd infattning, R = rättvänd infattning stpl = stämplat, ostpl = ostämplat, ** = postfriskt, * = ostpl m fastsättare eller märke därav, *ug = utan gummering Skriftliga bud insändes per e-post till: budvaxjofil2001@yahoo.se Bud mottages till och med 4/12 klockan 12:00. Inga telefonbud under auktionen. Har ni frågor eller synpunkter: -kontakta via e-post: budvaxjofil2001@yahoo.se Sverige: Frimärken 1 F7 AB stpl Nyköping del av andra stpl 20 2 F8 ktt, kht stpl Stockholm (2200) 40 3 F9 AB stpl Borås F9 AB stpl Stockholm F9 kt, stpl Lenhofda , andra månaden! F10 AB stpl Stockholm F10 ktt, omvänd lyxstpl Wisby (275) 50 8 F11 vht, * ug (4000) F12 kt * ug (5250) 150

2 10 F13 nedre marginalen omtandad, stpl Gefle (4000) F14A * vänster och nedre marginal omtandad samt reparerad hörntand (7500) F14B * snedc, kt (2200) F14B kt par stpl med rektangulär ankomststpl F16 kt lyxstpl Skara (160) F23 snedc praktstpl PKXP No (450) F30 AB stpl Avesta F33 AB stpl PKXP No 17 ned F33 AB-prakt stpl Ottenby F34 prakt stpl Wernamo fläck på baksidan F35 prakt-lyxstpl Vesterås F36 stpl Helsingborg F58 ** snedcentrerat v+n (1600) F65 stpl Eskilstuna F66 ** bra centrering (450) F72,73,74,271 i arkdelar ** cirka 10 ark F259CB ** (175) F2508 tre stpl. märken ur Garboblocket (900) F SS3 ** Garboblocket med nr och cyl 2 (1200) FTj2 vikt ht bra centrering stpl Köping (700) FTj5 prakt-lyxstpl Wexiö (liten fläck) FTj7 stpl Näshult (170) FTj11 ** 4-block bra centrerat (150) FTj13B ** 44 ex i arkdelar upp till 20-block (2200) FTj15 * ytterst liten fläck efter fastsättare bra tänder (275) FTj15 ktt lyxstpl Lindome (600) FTj16A prakt stpl Wexiö FTj20 AB stpl Mariestad (250) FTj20 omvänd bikupestpl Norrköping (250) FTj24B ** 9-block bra centrering (1350) FTj25+26 stpl (370) FL2 praktcentrering stpl (350) FL17 4-block bläckmakulerade (1100) FL20 ** delvis krackelerat gummi god centrering bra tänder (900) FL20 lodrät 3-strip stpl Wexiö (900) 75 Sverige: samlingar, partier, kilovara, buntar mm. 45 Två Leuchturmalbum förtryck med stpl och ostpl, från 1940 det mesta **, en del luckor. Det äldre glest besatt dock F stpl. F207**, F201 stpl. F2400 för bättre märken samt nominal 1800: rabattmärken Samling sorterad i påsar-årsvis, stpl. *, **. Samt häften enstaka ej kompletta Nominal ca 2600:-, + de stpl. Märkena Postens kilovara 1971 obruten (900) Postens kilovara 1975 obruten (750) Postens kilovara 1977 obruten (750) Album med **, stpl märken talet, nominal drygt 600: stycken små insticksalbum med stpl. märken mest talet Album med visirblad innehållande 200 stycken stpl. häftesblock. Högt katalogvärde Drygt 100 Oscarsmärken i olika valörer stpl. på 30 olika orter i Jämtland (F 2200) Drygt 250 stpl. märken från vapen talet. En del bättre (F= >7000) SAFE insticksalbum med ca 600 ** märken nominal ca 500: Insticksalbum med klipp från 1950talet och framåt, en del fina stpl Insticksalbum fullt med mest äldre klipp, ortstpl? Slanias jubileumsmapp Försäljningspris 698: kuvert med dubletter Oscar-1920-talet, många märken stpl. från Jämtland stycken F82 samt 10 st. Tj16 med 16 olika Jämtlandstpl (700) stycken 100-buntar Oscar- bandmärken 75

3 62 Sex gamla snörbuntar F54, F64, F74x2, F82, F406, troligen fler än 100 per bunt Sex gamla snörbuntar F52, F64, F74, F82, Tj19 + Danmark F131, troligen fler än 100 per bunt Fem album med stpl. märken talet mycket märken Stor skokartong med dubletter från talet sorterade i pergamynpåsar Parti Oscar med många intressanta stpl Säkert flera tiotusentals stpl. märken sorterade i kuvert och påsar Två visiralbum med stpl. märken och dubletter "Björnpärm", 33 visirblad med stpl. märken ringtyp - modernt, många dubletter Två visiralbum med stpl. märken Oscar - modernt Oscarsmärken med prakt/lyxstpl. bla. Lagmansholm, Gåfvetorp, Burgsvik, Angelstad Liten insticksbok med stpl. Oscar-medaljong, ortstpl.? Gammalt urvalshäfte med stpl. märken vapen, ringtyp, Oscar-1940talet Kartong med 75 påsar sorterade med 100 stpl. märken i varje = 7500 märken Kartong med 75 påsar sorterade med 100 stpl. märken i varje = 7500 märken Kartong med 75 påsar sorterade med 100 stpl. märken i varje = 7500 märken Kartong med 75 påsar sorterade med 100 stpl. märken i varje = 7500 märken Kartong med 75 påsar sorterade med 100 stpl. märken i varje = 7500 märken Insticksalbum med stpl. dubletter Sverige: häften, årsatser, nominalpartier mm. 80 H10 O (300) H16 O (200) H16 (200) H79a cyl2+h158 (220) H99B2b (600) H212A ( H212 (1100) H329 (1000) H509 kn+cylsiffra (200) H23-H277 samling i album (16200) Tio stycken rabatthäften + åtta lösa märken Häftessamling på blad några med markeringar, nominal över 2100: Häftessamling på blad några med markeringar, nominal ca 1800: häften: H64, H72, H75 (12st), H76, H78, H80, H81 H85 (2st), H90 (F = 3270) H72, H156 - H175, m fl. totalt 12 häften (F = 1500) häften mellan H110-H162 bla. H110, H132, H134, H135, H136, H146, H152 (F= 1400) Parti moderna häften och några enstaka äldre nominal 470: Parti moderna häften och några enstaka äldre nominal 480: Parti moderna häften och några enstaka äldre nominal 465: Parti moderna häften och några enstaka äldre nominal 470: Parti moderna häften och några enstaka äldre nominal 470: Diverse häften nominal 250:- samt ett rabatthäfte H94, H101 (4st), H123 (720) HA3-HA5 20 stycken automathäften samt fyra häftesblock (1300) Fem häftesårsatser obs fem rabatthäften ingår nominal 600: Fem häftesårsatser obs fem rabatthäften ingår nominal 600: Fyra årssatser nominal 927: Fyra årssatser nominal 510: är häftesårssats innehåller rabatthäfte Sex årssatser nominal 700: Sex årssatser nominal 700: Tre årssatser nominal 856: Sju årssatser nominal 805: Nio årssatser nominal 638: Två årssatser nominal 647: Fem årssatser nominal 360: Sex årssatser nominal 350: Sex årssatser nominal 350: Sex årssatser nominal 350:- 125

4 118 Årssats 1983 nominal 100: Parti nominalvara 1980-talet nominal 570: Nominalvara i pärm nominal minst 500: Nominalvara valör 55 öre och 1.65 totalt ca 500 märken nominal 425: Parti med 20 instickskort nominalvara nominal 230: Parti med småvalörer (300) Nominalparti nyare och äldre märken bla H105 delat Nominalvara valör 10 öre och 2.70 nominal 100: Nominalvara valör 2.70, 3.85 och 7,50 nominal 100: Sex stycken gutterpar nominal 40:- 10 Sverige: brev, försändelser, FDC mm. 128 Sex brev med rakstpl, bågstpl, cirkelstpl, bla. från Halmstad, Göteborg, Strengnäs bke 9, stpl. Stockholm kupolen utställningen bke 9, stpl. Stockholm utställningen Gamla Stockholm stycken stpl. helsaker både äldre och moderna Skokartong med moderna brev, med äldre och nyare frankering fast med moderna stpl Stor kartotekslåda med många hundra brev från vapen - modernt + ett parti "filatelibrev" Stor kartotekslåda med hundratals brev från medaljong talet Två pärmar med souvenirblad, gåvor från PFA, Slanias 1000:e frimärke, nominalblock 9*6: stycken brev från Stor låda med brev både privat och företagsbrev, några ass, rek i stort format Tre inrikes postanvisningar stpl. Linköping Cirka 130 minnespostpl. försändelser monterade på blad Kontorspärm med moderna försändelser monterade på blad Porto Betalt, PS, Postmuseikort mm Pärm med PT-kort, vykort, FDC samt stpl. moderna häften Låda med maxikort, FDC, militärbrev, brevkort, minnespoststpl Pärm med 40 brev från 1920talet och framåt Kartong med brev talet många bra ortstpl. från Östergötland Väska med kallelser till VFF framåt Låda med hundratals firmabrev till handlaren Gustav karlsson Bor mest talet Låda med massor av postens gåvor, minnesfoldrar, PT-kort, maxikort, FDC Kartong med en korrespondens från talet små kuvert med minnespoststpl brev och tre vykort 1880talet - Oscar även några rek och firmabrev FDC F (175) FDC F FDC F (275) FDC HA15, HA16, F579 (310) FDC , , , (340) Fem pärmar med FDC + diverse brev och kort, minnespoststpl drygt 400 styck samt fyra pärmar med postens cirkulär Fyra album med FDC talet en del med vinjetter Cirka 40 stycken FDC i album Cirka 500 FDC Cirka 300 FDC i fyra små album Cirka 275 FDC, 100 minnespoststpl. från 1950talet, ca 100 PT-kort, aerogram mm Cirka 50 FDC i pärm Två pärmar med 282 stycken Maxikort Fyndlåda med klipp, julfrimärken , Nobelfrimärken, FDC, tio rabattfrimärken mm. 100 Sverige: vykort, PT-kort 164 Gefle-Utställningen 1901 Huvudentrén F52 stpl. Gefle Industriutställningen Gefle-Utställningen 1901 Utsigt från mejerihallens läktare F52 stpl (färgkort) Jubileumsutställningen i Gävle F273A stpl. d:o Gränna. Uppgång till Hembygdsstugan F273A stpl. Gränna Etikett: SBUF läger 2-7/ Helsingborgsutställningen 1903 F52 stpl Jönköpingsutställningen 1925 Entrén stpl till Dref Hantverksutställningen i Kalmar 1927 obeg. 25

5 171 Karlstad Industri & Hantverksutställningen 1927 F146C stpl Baltiska utställningen i Malmö 1914 F79 stpl. Malmö Malmö Utsikt över Baltiska Utställningen och koloniträdgårdarne F79 stpl. Malmö Ölandsstugan å Baltiska utställningen obeg Norrköpingsutställningen 1906 obeg. färgkort skadat på framsidan Hantverks- och Industriutställningen i Nässjö obeg Rikslantbruksmötet Solvalla 1946 obeg Konstindustriutställningen i Stockholm 1909 färgkort, skrivet kort ej poststpl Konstindustriutställningen i Stockholm 1909 Triangeln F52 stpl Konstindustriutställningen i stockholm 1909 F79 stpl Konstindustriutställningen i Stockholm 1909 Vattenrutschbanan F52 stpl. Stockholm Stockholmsutställningen 1930 utsikt från reklammasten F146A stpl. Stockholm Industri och Lantbruksutställningen i Wernamo plundrat 190? Industriutställningen i Örebro Industrihallen plundrat Industriutställningen i Örebro 1911 Industrihallen F79 stpl. Örebro Lantbruksutställningen i Örebro 1911 F79 stpl Postgånget foto med stork, litet format stpl till Eslöv Vykort med 10:- sedel stpl ankstpl. Djurhamn Åtta vykort från Kristianstad talet inkl. två semitopografiska Elva vykort från Ronneby talet hälften obeg Fem vykort Stockholm/Saltsjöbaden cirka 1900 några i färg och en del frankerade Två vykort från Uddevalla bla. järnvägsstationen Tre obeg, vykort med vackra nakna damer Kartotekslåda med kanske 300 kort mest svenska även många äldre topografiska "Bokkartong" med några hundra vykort mest topografiska både från Sverige och HV Skokartong med några hundra vykort även topografi från G-län Bunt med 100 vykort mest från talet inkl. några pressbyråkort Cirka 25 postkort/gratulationskort Cirka 60 vykort från hela Sverige talet julkort, gratulation, skämtkort bla. ett JACE, ett EB Bunt 100 små brev-helgkort talet Bunt 50 små helgkort några signerade mest äldre Bunt 50 små helgkort några signerade mest äldre Cirka 1100 obeg. PT-kort i stor kartotekslåda Cirka 900 PT-kort Cirka 500 PT-kort i arkivlåda Postens vykortsårssats 1983, 56 PT-kort i oöppnad förpackning nypris 95:- 20 Norden 208 Danmark F67 stpl. (800) Danmark F145 ** (750) Danmark F160 ** (275) ,Danmark F182 stpl Danmark F183 stpl Danmark 23 visirblad med ** och stpl. moderna märken mest 4-block Danmark moderna stpl. 4-block och singelmärken Danmark moderna stpl. 4-block och singelmärken Danmark moderna stpl. 4-block och singelmärken Danmark samling i kartotekslåda mycket märken sorterade i kuvert stpl. *, ** Danmark fint Davo förtrycksalbum till 1976, många stpl. märken bra att bygga på Danmark skokartong med tusentals stpl. dubletter, sorterade i pergamynkuvert Danmark förtrycksalbum med stpl. märken inga dyrare Danmark F7 på brev, hela marginaler på märket Danmark F29+31 på brev stpl till Sverige Danmark 34 stycken brev, FDC och maxikort Danmark 35 FDC Finland F388 ** Finland F H3 ** (450) 75

6 227 Finland Estettalbum med i huvudsak ** samling gammal värdering Finland Facit F60album det mesta stpl blandat * och stpl. + Karelen Finland Safe dual album med ** samling välbesatt förutom Finland 64 sidigt insticksalbum med stpl. märken talet mycket material Finland dublettparti i trälåda sorterat i pergamynpåsar det mesta stpl. F något ** Finland skokartong med dubletter sorterade i pergamynpåsar Finland/Åland F ** samt två automathäften + plåtask med dubletter Finland 100 stycken FDC bla F500,537 mfl (1300) Finland cirka 135 FDC Färöarna F5ktt, F6 stpl. (450) Färöarna Leuchtturmblad , två häften, helark julmärken , FDC Maxikort, årssats samt information från postverket Färöarna insticksalbum med samling ** märken nominal 1060: Färöarna 26 stycken FDC samt två block a Grönland 20 stycken moderna FDC med 4-block b Island omfattande samling till 1990, * och ** i Facit N65 lyxalbum med klara fickor, Från ca 1940 komplett och postfriskt, flera bättre serier finns, ex **, **, *, 188**, 287**, 311**, **, 324**, **, Tj 9*, m m Facit ca 12000kr Island stpl. samling i insticksalbum talet cirka 140 märken och tre block något * Island dubletter i plåtask, F311 samt diverse ** märken (>300) Island cirka 135 FDC välordnade i pärm (4000) Island 85 stycken FDC nästan komplett Norge F4 stpl. (140) Norge F5 stpl. (400) Norge F9 stpl. (500) Norge F14 stpl. (90) Norge F459 ** (500) Norge 16 sidigt insticksalbum med ** märken (1000) Norge 64 sidigt insticksalbum med stpl. samling talet mycket material Norge två visirblad med *,** katalogiserade serier talet (2100) Norge 15 block talet varav sex olika (1000) Norge skokartong med stpl. dubletter sorterade i pergamynpåsar Norge årssatser nominal 860:- (3925) Norden förtrycksalbum en del bättre märken Sverige Norden insticksalbum med stpl. *, ** märken från Grönland, Finland, Island, Åland Norden pärm med brev, FDC, maxikort och diverse märken Åland + Färöarna Leuchtturmalbum med fickor ** märken, ej komplett Danmark, Finland, Island samling i förtrycksalbum med en del märken mest talet Danmark+Norge insticksalbum med välordnad samling stpl. * -1980talet Norden cirka 40 FDC/rek mest från Island Norden 1986 byggnader 5*2 märken ** (100) 10 Europa 264 Andorra 15 stycken ** europamärken ( 324) Bulgarien M1 stpl. ( 75) Bulgarien pärm med egenmonterad samling med stpl, ** märken, brev mm England M1 stpl. One penny black England tre stämpelmärken med skrift 1854/ England tre insticksalbum med mest stpl. märken samt en del kolonier, mycket märken England 80 blad med monterade häften, brev, kort, frimärken mycket postfriskt England fyra urvalshäften med stpl. märken en del bättre serier monterat på 1990talet England kartong med tusentals dubletter sorterade i kuvert England 19 stycken brev Frankrike cirka 20 brev och kort monterade i fickor i pärm Grekland brev, kort och frimärken monterade på ca 90 blad i pärm Irland 16 sidigt insticksalbum välbesatt med stpl. märken Italien samling i Borek förtrycksalbum med 35 blad ** märken Italien vykort, brev och frimärken monterade på 45 blad i pärm

7 279 Monaco M6 stpl. ( 80) Polen, mycket välordnad samling i fyra pärmar med Schaubeks förtrycksblad i plastfickor i stort sett komplett från 1960 ett fåtal ** i övrigt stämplat Polen, 64 sidigt insticksalbum med stpl. märken halvbesatt Rumänien M8*, M10 stpl. ( 135) Rumänien M23,24 stpl. 15boni tätt klippt ( 70) Rumänien tjockt insticksalbum med mycket motivmärken välfyllt Sovjet, tre tjocka insticksalbum med många stpl. motivmärken Tyskland två inflationsbrev Tyskland Baden M46I * ( 12) Tyskland BRD M116 ** ( 80) Tyskland BRD M116 stpl. ( 75) Tyskland BRD M122 kt stpl. ( 65) Tyskland BRD M161 ** ( 60) Tyskland BRD M ** ( 21) Tyskland BRD M på brev mässtpl ( 110) Tyskland BRD cirkulationshäfte med 140 stpl. märken och 2 block restvärde 370:- ( 190) Tyskland tre insticksalbum med många stpl. märken mest från BRD Tyskland BRD kuvert med några hundra stpl. märken Tyskland BRD 30 stora rekbrev talet i album många trevliga frankeringar Tyskland Berlin M2,7,8,9,11-15,17 stpl. ( 258) Tyskland Berlin 132 stycken FDC i pärm Tyskland All-Bez. DDR fem brev och FDC ( 90) Tyskland DDR stpl. frimärken sorterade årtalsvis i påsar talet Tyskland DDR 243 stycken FDC mest talet Tyskland DDR 69 stycken brev från Leipzigermesse Tyskland låda med klipp äldre och nyare mest från BRD Tyskland vykortsalbum SAFE med 190 stycken äldre vykort bla. Berlin, Dresden, Potsdam Ungern, fem tjocka insticksalbum med omfattande samling både stpl. och ** Ungern tre insticksalbum med stpl. märken mycket motivmärken Ungern skokartong med stpl. moderna märken sorterade i pergamynpåsar Vatikanstaten samling på blad i pärm det mesta ** men något * och stpl Grekland+Sverige litet insticksalbum samt några satser och häften Norge+England The brittish Jostedals Glacier expedition 1970 sex brev samt historik Polen+Tyskland fyra block olympiaden Tokyo 1964 från Polen samt gamla sedlar från Tyskland BRD+Färöarna oöppnad förpackning BRD-klipp, Färöarna F9-25 på FDC/brev (150) Tyskland+Norden två insticksalbum samt stpl. samling på blad Europa bunt blad med många monterade märken, udda länder, mycket äldre Europa 14 insticksalbum med stpl. små samlingar Europa KABE tegelstensalbum med mycket märken även lösa Europa KABE album från 1928 få märken i vackert album Östeuropa tre insticksalbum med många stpl. märken bla. Tjeckoslovakien Europa album med ca 120 brev och brevkort bla. Sverige, Polen, Norge mfl Europa lösa märken, brev mm. från bla. Österrike, Slovenien, Slovakien, Jugoslavien Europa 20 vykort talet bla. flera från Norge 20 Hela Världen 323 Afrika tre insticksalbum med cirka 1000 stpl. märken en del motiv Asien sex insticksalbum med mest stpl. märken mycket motiv Australien två kuvert med många hundra lösa stpl. märken Brasilien pärm med 40 blad monterade med brev, kort och frimärken Canada M173*2 stpl. (DM50) Canada olympic stamp souvenir collection tio lösa ** märken Cuba cirka 200 stpl. märken i insticksalbum Ghana M block 1-27 ** + några lösa märken ( 300) Ghana Gripenalbum med ** samling nästan komplett ( 330) Hong Kong, Leuchtturmalbum med kassett med ** märken, block, FDC hög nominal Kina årsbok 2007med komplett sats ** märken i vackert album med kassett 100

8 334 Kina minnesbok HC Andersen 200 år med märken och block, påkostad design Kina+Korea minnesblock från OS Peking 2008 i stort format 29*45cm samt två block Korea tjockt insticksalbum med stpl. märken mycket motiv Macau samling på blad med många block, högt katalogvärde Mongoliet tjockt insticksalbum med stpl. samling cirka 600 märken, mycket motiv Persien/Iran M mm ** serier (DM377) USA stpl. samling i 64 sidigt insticksalbum med mycket märken, samt två dublettalbum USA stor skokartong med stpl. mest moderna dubletter sorterade i pergamynpåsar USA stpl. dublettparti monterat på papper i pärm nyanser, perf? USA fyra insticksalbum med stpl. samling USA pergamynpåsar med äldre stpl. märken USA mm. cirka 300 gram brevklipp mest USA HV Universal briefmarken-album från 1902/03 ganska glest med märken, några äldre guldkorn HV Schaubek förtrycksalbum 1911 med ca märken samt egna blad till 1920talet HV cirka 800 märken ordnade i minst 140 prismärka serier på 55 visirblad mycket motiv HV skokartong med vykort från Österrike, brev från Schweiz och Holland, två askar lösa märken HV stor plastback med världens fyndlåda HV pärm med FDC, brev, maxikort från Åland mm HV pärm med FDC, brev, ** märken bla. från USA och Rytssland HV tre insticksalbum med mycket stpl. märken HV pärm med diverse länder bla. brev och märken från Ungern HV pärm med brev och FDC Amerika pärm med frimärken, brev och FDC HV tre album med mest moderna vykort HV pärm med FDC, häften mm HV pärm med brev, block mm. mycket från Malta och Australien HV pärm med kort, brev, frimärken från många länder HV pärm med norska FDC, block och märken från Grenada, Österrike, Norge, Kina mm HV 42 stycken brev från bla. Argentina, Peru, USA och Tyskland HV fyndlåda med klipp, lösa märken, brev och vykort HV glassburk med äldre brev, samt många märken sorterade i påsar HV fyra insticksalbum samt lösblad med många äldre från bla. USA och Canada HV fyndlåda med 1000-tals märken och klipp HV pärm med FDC, brev och märken från många länder HV pärm med FDC, brev och märken från många länder HV tre insticksalbum med mycket stpl. märken HV sju små album med stpl. märken från bla. Baltikum, Tyskland mfl HV pärm med FDC, brev och vykort HV tre insticksalbum med mycket stpl. märken HV två album med brev en del intressanta HV insticksalbum med ** märken från bla. England, Maldiverna, Turkiet, Egypten 1980talet HV 100 olika olympiadmärken, 100 fotboll, 50 tyska rymdmärken, 50 ryska leninmärken mm, HV pärm med brev, FDC mm HV pärm med brev mm HV liten insticksbok med Grönland (F block) Tyska Riket och Sverige HV fyndlåda med blandat innehåll såsom Sv. ringtyp, samlingar, klipp, brev mm HV tre insticksalbum med svenska märken i två album och ett med HV HV kuvert med 15 presentsatser, kuvert med ** par och block, två myntbrev FN HV 60 stpl. märken och några ostpl. från bla. Tyskland, Rumänien, Japan, Indien, Italien Syd-Amerika tre brev från Brasilien 1952 samt ett från Chile 1915 frankerat med sju märken HV kartong med massor av lösa märken HV Living Earth collection 1995 från sju länder med block mm HV Rotary samling bla. signerat block från Rotarykongress i Italien 1992, samt 28 brev och kort HV Röda Korset samling från svenska Röda Korset i fin samlingspärm med kassett HV WWF samling i samlarpärm med kassett cirka 30 blad. Högt inköpspris 75 Övrigt: kuriosa, mynt, tillbehör mm.

9 389 Aktiebrev Hjo-Stenstorps Jernvägs AB 1875 slitet lagat med tejp Aktiebrev Vin-Import AB Brage :- med utdelningskuponger i bra skick Andra världskriget: Kartong med 100-tals originalfoton, brev, militärbrev, dokumentation, DVD samt bok. Foto av de fyra svenskar som blev instängda i Narvik 8/ Tema Carl von Linné bok med frimärken, bokmärken, CD, pennor, block mm Tema Carl von Linné vykort, broschyrer, diverse papper Mynt plåtburk med flera kilo svenska kopparmynt samt en liten påse järnmynt Tre mappar med svenska mynt även silvermynt samt en mapp Lincoln 1 centare Rejäl påse mynt mest svenska samt en rulle 10öringar Myntbrev till minne av Astrid Lindgren Samling Country Mail på försändelser monterade på blad i pärm även lokalpost från övriga Sverige Samling Nationalföreningen helgmärken från flera helark samt 20 nyare Bältesspännarmaterial i insticksalbum med olika slags märken, kvitton mm Bältesspännarmaterial i insticksalbum med olika slags märken, kvitton mm stycken helark av Nationalföreningens julmärken flera dubletter Plåtburk med något hundratal bokmärken Stålgravyr av fartyg (Titanic?) cirka 7*9cm numrerad 1049/ Gravyravdrag Segelfartyg Samlaralbum Vårt Hems presentalbum 1936: Världens huvudstäder, det saknas fem bilder Bilaga till personkort, diverse ransoneringskort, motbok telegram talet stycken almanackor Fyra stycken almanackor 1896, 1914, 1916 och 1936 med träpärm Etui med två reservoirpennor Sheaffer talet, den ena kostade 62:- då Tillbehör fyra stycken album 10 Tidskrifter 413 Tio stycken tidningen Allsport Allers-bilagor, "Handböcker", 1925 nio ex fyra ex Allers-bilagor, "Handböcker", ex Allers-bilagor, "Handböcker", ex Idrottsbladet julnummer 1964, 1965, 1966 samt fyra nummer Båtnytt Röster i radio TV 13 stycken från Svensk Filatelistisk tidskrift nr i bra skick Veckojournalen fem nummer från SPORT: 2 ex Rekord , SE: OS-nummer 1964, Olympiabokfilm 1964, Vinter-VM Cirka 20 serietidningar 1960-tal, även Illustrerade Klassiker 60 Böcker, m m 423 De gamla samlingarna i Landsbiblioteket Växjö, Kronobergsboken 1994 inb. 235 sidor Finnveden förr Värnamo hembygdsförening Från fars och farfars tid. En krönika om Småland. 808 sidor, utgiven Gamla vykort - en bok för samlare, av Ulla Ehrensvärd Hyltén-Cavallius föreningens årsbok 1930, 1931, 1933, 1939, 1942, och Kalla krigets Kronoberg av Samuel Palmblad hft. 160 sidor utgiven Kanaler och smalspår i småländska bygder, utgiven Kinnevalds Härad, 136 sidor tryckt hos Nya wexiöbladet 1908 "planscher på kyrkorna" Kronobergs län - porträttgalleri, 166 sidor utgiven 1928 inbunden 591 porträtt Kronobergsboken 1987: Myntkabinettet i Växjö, inb. 318 sidor Kronobergsboken 1990: Norrvidinge i ord och bild Porträttgalleri från Småland utgiven sidor Karta: Reskarta öfver Sverige, Bok om Ronneby brunn , mycket bilder och kartor ganska sliten Kronobergsboken 2008: Runor i Kronobergs län inb Elva stycken SMP årsbok, , ej komplett Småland - ett bildhäfte, utgivet av Axel Eliassons konstförlag Småland (stort bildverk) 356 sidor + karta utgiven Småland - Ett bildverk, Allhems förlag utgiven 1964 gott skick 60

10 442 Småland i kameraögat (bildverk) inbunden utgiven Smålands historia av Olle Larsson inbunden 340 sidor utgiven En bok om: Småländskt kultur- och näringsliv, utgiven sidor Smålandsposten En tidnings 125 åriga historia, inbunden 262 sidor Speglingar av Småland, inbunden utgiven cirka sidor Sveriges privata företagare Jönköping och Kronobergs län, sidor utgiven Ur Värends historia, tryckt i Växjö 1912 inbunden 173 sidor Utan kamp ingen seger - om Gösta Edström och Södra Skogsägarna av Ola Gummesson med dedikation av Gösta E, 392 sidor utgiven Västra Småland av Hjalmar Bjurulf utgiven sidor fint band Växjö stads historia del I+II i halvfranska band gott skick Växjö stads historia del I+II, sidor utgivna i fina skinnband Fyra häften Växjöbilder av Agne Borgström utgivna talet Fem olika Växjöböcker av Isa Thornell och Nils Hyltén Cavallius Tretton olika böcker och häften om Växjö bla. Växjö kulturidyll Framtidsstad från Två böcker; Alvesta i ord och bild, 1963 och Småland i kameraögat, Fem olika böcker om Småland bla. Öja och Växjö Sju olika Kronobergska hembygdsböcker Sex stycken hembygdsböcker bla. från Stenslanda, Skatelöv, Almundsryd Birger Franzén: Dikter Närhet utgiven 1986 dedicerad samt Marianne Nilsson "Memoro" Forums stora frimärksbok ca 5000 frimärken i färg av James A. Mackay Porträttgravyr på sedlar och frimärken av Martin Mörck Facit Postal VII samt FRIDA frimärksdata på CD Michel: Tyskland special, band 2, från maj 1945, 2009 års utgåva i gott skick Stanley Gibbons katalog 1961 i fint skick samt Facit Fyra häftade böcker bla. Investera i frimärken, Det gula mysteriet Objekt 179

Resultatlista. Land Beskrivning Värde Utrop Slutbud

Statistik barn 0-12 år i Östergötland Bilaga till ABC bokstavslek - en förstudie Vanligaste språk förutom svenska Finspång

Statistik barn 0-12 år i Östergötland Bilaga till ABC bokstavslek - en förstudie Vanligaste språk förutom svenska Finspång Statistik barn 0-12 år i Östergötland Bilaga till ABC bokstavslek - en förstudie Vanligaste språk förutom svenska Finspång Polen 1 till 5 1 till 5 Storbritanien, Irland 1 till 5 1 till 5 Tyskland, Österrike

BJöRN JARLVIK HÄFTESPARTIER RULLPARTIER POSTFRISKA SERIER

Uppsala kommun Månad 1 Arkets namn R C Län C län Kommun kommun Månad 1 218 län Alla gästnätter på hotell, vandrarhem, stugby och camping 8 7 6 5 4 3 2 1 År 21 År 211 År 212 År 213 År 214 År 215 År 216 År 217 År 218 Region

Stockholms besöksnäring. Februari 2016

Stockholms besöksnäring. Februari 2016 Stockholms besöksnäring. Under februari månad registrerades närmare 820 tusen gästnätter på kommersiella boendeanläggningar i. Det var en ökning med 12 jämfört med februari månad 2015. Cirka 70 av övernattningarna

Stockholms besöksnäring. Augusti 2015

Stockholms besöksnäring. Augusti 2015 Stockholms besöksnäring. Under augusti månad registrerades över 1,5 miljoner gästnätter på kommersiella boendeanläggningar i. Det var en ökning med 7 jämfört med augusti månad 2014. Cirka 60 av övernattningarna

Stockholms besöksnäring. Oktober 2015

Stockholms besöksnäring. Oktober 2015 Stockholms besöksnäring. Under oktober månad registrerades över 1,1 miljoner gästnätter på kommersiella boendeanläggningar i. Det var en ökning med 7 jämfört med oktober månad 2014. Cirka 68 av övernattningarna

Stockholms besöksnäring. Juni 2015

Stockholms besöksnäring. Juni 2015 Stockholms besöksnäring. Under juni månad registrerades över 1 200 000 gästnätter på kommersiella boendeanläggningar i. Det var en ökning med 6 jämfört med juni månad 2014. Cirka 60 av övernattningarna

Stockholms besöksnäring. Juli 2015

Stockholms besöksnäring. Juli 2015 Stockholms besöksnäring. Under juli månad registrerades över 1,6 miljoner gästnätter på kommersiella boendeanläggningar i. Det var en ökning med 20 jämfört med juli månad 2014. Cirka 60 av övernattningarna

Stockholms besöksnäring. April 2015

Stockholms besöksnäring. April 2015 Stockholms besöksnäring. Under april månad registrerades cirka 885 gästnätter på kommersiella boendeanläggningar i. Det var en ökning med 9 jämfört med april månad 214. Över två tredjedelar av övernattningarna

Stockholms besöksnäring. December 2014

Stockholms besöksnäring. December 2014 Stockholms besöksnäring. December 214 När 214 summeras överträffas års rekordsiffor för övernattningar på länets kommersiella boendeanläggningar varje månad. Drygt 11,8 miljoner övernattningar under 214

Stockholms besöksnäring. September 2016

Stockholms besöksnäring. September 2016 Stockholms besöksnäring. September Under september månad registrerades över 1,2 miljoner gästnätter på kommersiella boendeanläggningar i. Det var en ökning med 2 jämfört med september månad 2015. Cirka

Södermanlands län år 2018

Stockholms besöksnäring. December 2016

Stockholms besöksnäring. December 2016 Stockholms besöksnäring. December 2016 Under december månad registrerades ca 0,9 miljoner gästnätter på kommersiella boendeanläggningar i. Det var en ökning med 12 jämfört med december 2015. Cirka 65 av

Stockholms besöksnäring. Januari 2016

Stockholms besöksnäring. Januari 2016 Stockholms besöksnäring. Under januari månad registrerades över 750 tusen gästnätter på kommersiella boendeanläggningar i. Det var en ökning med 1 jämfört med januari månad 2015. Cirka 70 av övernattningarna

BEFPAK-Folkmängd Tabell C20KF: Utrikes födda och födda i Sverige med båda¹ föräldrarna födda utomlands efter ursprungsland, kön och ålder.

BEFPAK-Folkmängd Tabell C20KF: Utrikes födda och födda i Sverige med båda¹ föräldrarna födda utomlands efter ursprungsland, kön och ålder. 1 (8) Samtliga Födda i Danmark Födda i Finland Födda i Norge Födda i 448 1 6 6 2 13 19 27 29 62 185 35 17 11 6 6 1 644 1 9 1 5 18 9 14 25 37 74 277 57 32 26 29 12 7 59 6 6 4 1 2 2 1 2 3 3 18 34 4 6 2 2

Västmanlands länmånad 12 2014

Västmanlands länmånad 12 2014 Forum för Turismanalys 1 Arkets namn R-U-län Län U-län Kommun Västerås Västmanlands länmånad 12 214 Alla gästnätter på hotell, vandrarhem, stugby, camping och SoL 14 12 1 8 6 4 År 21 År 211 År 212 År 213

Stockholms besöksnäring. Maj 2016

Stockholms besöksnäring. Maj 2016 Stockholms besöksnäring. Under maj månad registrerades över 1,2 miljon gästnätter på kommersiella boendeanläggningar i. Det var en ökning med 4 jämfört med maj månad 2015. Cirka 64 av övernattningarna

Stockholms besöksnäring. Juli 2016

Stockholms besöksnäring. Juli 2016 Stockholms besöksnäring. Under juli månad registrerades över 1,6 miljoner gästnätter på kommersiella boendeanläggningar i. Det var en minskning med 3 jämfört med juli månad 2015. Cirka 57 av övernattningarna

Stockholms besöksnäring. Oktober 2016

Stockholms besöksnäring. Oktober 2016 Stockholms besöksnäring. Oktober 216 Under oktober månad registrerades ca 1,2 miljoner gästnätter på kommersiella boendeanläggningar i. Det var en ökning med 5 jämfört med oktober 215. Cirka 69 av övernattningarna

Stockholms besöksnäring. November 2014

Stockholms besöksnäring. November 2014 Stockholms besöksnäring. November 214 Under november 214 gjordes närmare 951 övernattningar på kommersiella boendeanläggningar i. Det var 44 fler än under november 213, en ökning med 5 %. Under november

Stockholms besöksnäring. Juni 2016

Stockholms besöksnäring. Juni 2016 Stockholms besöksnäring. Under juni månad registrerades närmare 1,3 miljoner gästnätter på kommersiella boendeanläggningar i. Det var en ökning med 3 jämfört med juni månad 2015. Cirka 58 av övernattningarna

Stockholms besöksnäring. Augusti 2016

Stockholms besöksnäring. Augusti 2016 Stockholms besöksnäring. Under augusti månad registrerades över 1,5 miljoner gästnätter på kommersiella boendeanläggningar i. Det var en ökning med 2 jämfört med augusti månad 2015. Cirka 57 av övernattningarna

Stockholms besöksnäring. April 2016

Stockholms besöksnäring. April 2016 Stockholms besöksnäring. Under april månad registrerades över 1 miljon gästnätter på kommersiella boendeanläggningar i. Det var en ökning med 16 jämfört med april månad 2015. Cirka 70 av övernattningarna

Stockholms besöksnäring. September 2014

Stockholms besöksnäring. Maj 2015

Stockholms besöksnäring. Maj 2015 Stockholms besöksnäring. Under maj månad registrerades cirka 1 200 000 gästnätter på kommersiella boendeanläggningar i. Det var en ökning med 4 jämfört med maj månad 2014. Över två tredjedelar av övernattningarna

Stockholms besöksnäring. November 2016

Stockholms besöksnäring. November 2016 Stockholms besöksnäring. Under november månad registrerades ca 1,1 miljoner gästnätter på kommersiella boendeanläggningar i. Det var en ökning med 5 jämfört med november 2015. Cirka 74 av övernattningarna

Västmanlands länmånad 12 2015

Västmanlands länmånad 12 2015 Forum för Turismanalys 1 Arkets namn R-U-län Län U-län Kommun Västerås Västmanlands länmånad 12 215 Alla gästnätter på hotell, vandrarhem, stugby, camping och SoL 14 12 1 8 6 4 2 År 21 År 211 År 212 År

Stockholms besöksnäring. November 2015

Stockholms besöksnäring. November 2015 Stockholms besöksnäring. November 2015 Under november månad registrerades över 1,0 miljoner gästnätter på kommersiella boendeanläggningar i. Det var en ökning med 7 % jämfört med november månad 2014. Cirka

Västmanlands län Månad

Västmanlands län Månad Arkets namn R-U-län Län U-län Kommun Västerås Månad 12 215 Alla gästnätter på hotell, vandrarhem, stugby, camping och SoL 16 14 12 1 8 6 4 2 År 21 År 211 År 212 År 213 År 214 År 215 Region +/- % +/- 214

Stockholms besöksnäring. Sommaren 2015

Stockholms besöksnäring. Sommaren 2015 Stockholms besöksnäring. Sommaren 2015 Under de tre sommarmånaderna juni, juli och augusti registrerades över 4,4 miljoner gästnätter på kommersiella boendeanläggningar i. Det var en ökning med 12 jämfört

Antal studiemedelstagare i utlandsstudier per världsdel och land. Källa: CSN (10)

Antal studiemedelstagare i utlandsstudier per världsdel och land. Källa: CSN (10) Antal studiemedelstagare i utlandsstudier per världsdel och land Världsdel Studieland 1997/98 1998/99 1999/2000 2000/01 2001/02 2002/0 200/04 2004/05 2005/06 2006/07 Norden Danmark 798 94 1 04 1 208 1

VÄXJÖ FILATELISTFÖRENINGS 407:e AUKTION

VÄXJÖ FILATELISTFÖRENINGS 407:e AUKTION VÄXJÖ FILATELISTFÖRENINGS 407:e AUKTION Onsdagen den 2 April 2014. i Mariakyrkan Kungsvägen 117 VÄXJÖ Visning från kl. 16:00-18:30, auktionen hålls efter VFF:s möte kl. 19:00 Visning även i VFF:s klubblokal

Antal studiemedelstagare i utlandsstudier per världsdel och land. Källa: CSN (10) Antal studiemedelstagare i utlandsstudier per världsdel och land Världsdel Studieland 1997/98 1998/99 1999/2000 2000/01 2001/02 2002/0 200/04 2004/05 2005/06 2006/07 2007/08 Norden Danmark 798 94 1 04

SVENSKA FDC SÄLLSKAPET

Svensk författningssamling Svensk författningssamling Tillkännagivande i fråga om konventionen den 25 oktober 1980 om de civila aspekterna på internationella bortföranden av barn; SFS 2004:636 Utkom från trycket den 30 juni 2004

Stockholms besöksnäring. Sommaren 2016

Stockholms besöksnäring. Sommaren 2016 Stockholms besöksnäring. Sommaren Under de tre sommarmånaderna juni, juli och augusti registrerades över 4,4 miljoner gästnätter på kommersiella boendeanläggningar i. Det var en ökning med 1 jämfört med

Stockholms besöksnäring. Oktober 2014

Stockholms besöksnäring. Oktober 2014 Stockholms besöksnäring. Oktober 214 För första gången nådde antalet gästnätter på kommersiella boendeanläggningar i över en miljon under oktober månad och redan under oktober har över 1 miljoner övernattningar

Erasmusstatistik studenter till och med läsåret 2008/2009. Erasmusstatistik studenter till och med läsåret 2008/2009

Erasmusstatistik studenter till och med läsåret 2008/2009. Erasmusstatistik studenter till och med läsåret 2008/2009 Erasmusstatistik studenter till och med läsåret 2008/2009 Erasmusstatistik studenter till och med läsåret 2008/2009 Erasmus Totalt antal Erasmusstudenter i Europa per år sedan Erasmus startade 1987 (Sverige

Uppsala kommun Månad 1 Arkets namn R C Län C län Kommun kommun Månad 1 218 län Alla gästnätter på hotell, vandrarhem, stugby och camping 8 7 6 5 4 3 2 År 21 År 211 År 212 År 213 År 214 År 215 År 216 År 217 År 218 Region +/

Uppsala kommun Månad 1 Arkets namn R C Län C län Kommun kommun Månad 1 218 län Alla gästnätter på hotell, vandrarhem, stugby och camping 8 7 6 5 4 År 21 År 211 År 212 År 213 År 214 År 215 År 216 År 217 År 218 Region +/ % +/