FRIMÄRKSAUKTION. IOGT-lokalen Vattentorget 1, VÄXJÖ. Lördag 26 Maj Klockan Auktionsdagen visning från klockan 0900 i butiken

Download "FRIMÄRKSAUKTION. IOGT-lokalen Vattentorget 1, VÄXJÖ. Lördag 26 Maj 2012. Klockan 1300. Auktionsdagen visning från klockan 0900 i butiken"

1 FRIMÄRKSAUKTION IOGT-lokalen Vattentorget 1, VÄXJÖ Lördag 26 Maj 2012 Klockan 1300 Auktionsdagen visning från klockan 0900 i butiken Visning i övrigt: maj i butiken Växjö FRIMÄRKSCENTRUM AB Kungsgatan 16 A VÄXJÖ Öppet vardagar Lördagar ; goran@frimarkscentrum.se

2 AUKTIONSVILLKOR 1. Auktionen är offentlig och sker för inlämnares räkning. 2. Vi genomför årligen fyra auktioner med hänsyn till inkommet material. Mars, maj, september och november är huvudinriktningen för våra auktionsmånader. 3. Auktionskatalogen publiceras på vår hemsida omkring den 10:e i varje månad och genomförs på lämplig plats omkring den 25:e respektive månad. Skriftlig auktionslista kan beställas mot svarsporto. 4. Angivna utropspriser är minimipriser, bud under utropspris accepteras inte. 5. Bud bör företrädesvis insändas via mail. 6. Vid auktionen tillämpas fasta höjningar Upp till 25:- är höjningen 2:- Upp till 50:- är höjningen 5:- Upp till 500:- är höjningen 10:- Upp till 1000:- är höjningen 50:- Upp till 5000:- är höjningen 100:- Från 5000:- och uppåt är höjningen 250:- 7. På uppnått auktionspris tillkommer 10% provision. 8. Skriftliga bud samt bud via mail mottages och bevakas av auktionären. Avgivet bud är bindande. Vid lika bud gäller det först inkomna 9. Förhandsfaktura avseende inköpta objekt utsändes företrädesvis med mail och bör vara alla köpare tillhanda inom två dagar efter genomförd auktion. 10. Resultatlista redovisas endast på vår hemsida. 11. Efterförsäljning avslutas fem dagar efter auktionen. 12. Eventuella reklamationer skall vara auktionären tillhanda senast sju dagar efter mottagandet. Samlingar och partier säljs i befintligt skick och kan ej reklameras 13. Objekten beskrivs och avbildas så långt det är möjligt. Kompletterande upplysningar kan inhämtas av auktionären via mail eller telefon 14. Visning av objekt sker under affärstid efter auktionslistans publicering och avslutas i samband med att auktionen påbörjas. 15. Skriftliga bud kan begränsas till viss summa, dock lägst 2000 kr.

3 FÖRKORTNINGAR dst = dubbelstämplat kt = kort tand ktt = korta tänder ob(et) = obetydligt ovs = omvänd stämpel ps,prs = praktstämpel n =något, nära rs,rvs = rätvänd stämpel åfl = åldersfläck snc, gc = sned/god centrering VÄLKOMNA TILL MAJAUKTIONEN Denna auktion genomförs på IOGT vid Vattentorget. Till auktionen har det inkommit ett antal trevliga objekt. Denna auktion omfattar främst samlingar och partier. Vi hoppas Du hittar något som Du vill ha. Katalogen hittar Du på vår hemsida och där finns även en en del bilder. Du kan även få en pappersupplaga, men i denna finns inga bilder. Tyvärr kan vi inte avbilda allt material, ring eller maila oss så skickar vi en fotostatkopia eller en fil på det material du vill se. Nästa auktion är planerad till slutet av september och denna blir en sedvanlig auktion med singlar, samlingar och partier. Passa på att lämna in material. Du vet väl att vi bara tar 12,5% provision. Denna låga provision är möjlig genom att vi företrädesvis sprider katalogen via vår hemsida och att pappersupplagan trycks på enklast möjliga sätt, oftast utan bilder. SVERIGE postfriskt, ostämplat 1 F 75**, normalex, F F 176C**, gc, F F 186**, normalex, F F 233** F F 261 BC**, F F 249**, F F 265**, F Tj 46**, F M8**, F F */**, F ca F 200** i fyrblock, F F 214** i fyrblock, F F ** god kval, F F 266 BC/CB-par i vågrätt 10-strip, F

4 SVERIGE, postfriska/ostämplade samlingar 15 Samling i sju insticksböcker, nominal Samling i två Leuchtturmalbum , nominal Samling i tre album talet, nominal Samling i två Leuchtturmalbum , Nominal Samling i två Schaubek-album , Facit för märken fram till är nominal för märken är Samlarblad i två pärmar, nominal sid album */** Mkt av nominalkaraktär. F e.i Parti nominal tal ofta i 10- eller 20-strip, nominal Samling** i tre GRIPEN-album Katalogvärde fram till ca , nominal för övrigt ca Handlarlager **/* Rt- ca 1940-talet, F e.i överväg god kval Parti nominal , nominal Handlarlager ** 1920-talet , nominal Album nominal, lösa mä + häften tal, nom lite utl Parti nominal, häften, rullar, spec.satser, samlarblad nominal Parti nominal i kuvert, nominal Parti nominal , nominal Tre album med postfriska märken, nominal Samling** lite Tjänste, välbesatt fr 1945, F Två insticksböcker mest tal, lågvalörer under en krona ej in räknade i nominalsumman Schaubekalbum ** God kvalitet, Facit till 1961, nomi nal är 678 kr. Bl a bra HA-block samt F i god kvalitet 35 Album ** (något kan vara *) Facit e.i Parti postfriska märken Medaljong talet i insticksbok, många 450- BB-par, ovärderad 37 Parti block , nominal e.i Fem årsböcker 1988/ /93, nominal Ca 30 specialsatser, nominal , lite utl ej inräknat Parti rullar mest talet, några påbörjade, nominal ca Souvenirmappar, bl a många med konstmotiv, nominal Två insticksböcker med **/o, mest talet, även äldre/yngre, 300- många märken men inget dyrt ostämplade brev-/ och julmärken på klipp, nominal ca Samling i Facit S60-album i stort kpl, nom Parti lösa märken och häften, mest talet, nominal ca Samling **/*/o mkt välbesatt förtrycksalbum, bla F 528 BB Några av Postens specialsatser 1980/90-tal, nominal Samling** i insticksbok, kpl serier, BB-par, 320 märken Tre album **/o mä, katalog Facit 1943, tomt album mm EUROPA SE+ Engl**, inget dyrare material 30- SVERIGE Häften, Tripplar 51 H 362, knr 10070, cyls

5 52 H 371, knr , cyls H 392, knr 12191, cyls H 394, knr 77206, cyls H 400, knr 77109, cyls 2 fot H 421, knr 83419, cyls H 425, knr 40456, cyls H 428, knr 55488, cyls H 444, knr 47624, cyls H 448, knr 61253, cyls H 454, cyls 04333, cyls H 458, knr 39163, cyls H 466, knr 51247, cyls H 475, knr 50598, cyls H 478, knr 82360, cyls H 480, knr 81453, cyls H 483, knr 15405, cyls H 484, knr 66285, cyls H 498, knr 39442, cyls SVERIGE Häften 70 H 21, omslaget lätt rundade hörn samt ett veck, F H 25 II, omslaget lätt rundade hörn, F H 116 B1, god kval, F H 186 A2, god kval, F H 211, god kvalitet, F H 212 B, god kval, F Fem häften Jaktfalk, nominal Fyra häften Jaktfalk, nominal SH 18 B2, Facit Mycket omfattande häftessamling i nio album, H H 544 med mängder av olika markeringar, nominal med ++ för mark 80 Häftessamling i två album, H H 509. Nominal Häftessamling i fem album/pärmar, mest talet, nominal Häften och lösa frimärken, gammalt och nytt, nominal Tre album häften , nominal Parti häften och block mest talet, nominal Häftessamling H 10 - H 148, Facit Häftessamling Nominal Fyra SAFE häftesalbum H Bl a 15 häften från 1940-talet Nominal Samling i två album. Nominal Parti häften, en del ej kpl, talet, nominal Samling häften, mkt markeringar, s.k äkta par och kuriosa nom

6 91 Samling , nominal Häften, många med markeringar, F e.i, nominal Samling med 112 HA må med mark, bl a 1xHA 2, 2 x HA 3, 1xHA 4B Samling 16 provhäften Uppsala Domkyrka, många med mark rabattfrimärken i 4-/10-block Fem rabatthäften blå/gula Nio rabatthäften varav två blå/gula D:o rabatthäften varav ett blå/gult rabatthäften rabatthäften rabatthäften rabatthäften varav två blå/gula SVERIGE, Årssatser 104 Årssatser Nominal Parti nominal med häften, lösa,årssatser, tal, nom Årssatser (18) nominal Årssatser (14) nom Häftesårssatser (14), årssatser (11) , nominal Häftesårssatser 1989 (2) - 94 (7) nominal Häftesårssatser lite annat, nominal SVERIGE, stämplat 111 Lösenstämpel 4 sk på klipp Stockholm 21/9? F 02, gott ex, F F 02, stpl ex, ktt, sht, vht stpl Mönsterås F 4e, snc, kt vacker stpl Vexiö 28/4 1857, F F 6 vacker stpl, kht F F 08 stämplat ex 1869, F F 08, dubbelstämplat, F F 08, normalex, F F 12, stpl ex, nsnc, kort tandspets, F F 12, stpl Köping 18/2 1868, obktt, svaga åldersfläckar, F F 13, stämplat normalex, F F 14 A, snc F F 14 B, stpl Göteborg 14/8 1858, kort tandspets, snc, PRAKT-stpl F 15, stpl Norrköping 12/ , tre stämplar, Vackert ex, F F 27, omvänd praktstämpel Linköping 19/2 1872, F F 77 vm2, stämplat trestrip, F F 72 cx, F A F 74 cx, F B F 94 falskt genom kemiskt borttag av övertryck, HO-W L 17a, F L 17 rödviolett, tfl, F

7 131 Tj 22A Hörby , F F 141 bz, stämplat 1931, F F 143 Acc, gc, F F 144 Acc, Tidan 2/9 1924, F F 144cc stämplat ex, F F 148 Acx, F F 247C streck i vänster marginal i höjd med rockkanten, två stpl ex F 248C, PIII, F Fem ex F 07 i normalkval, ol nyanser, F ex F 12 öre vapen varav två på klipp, en del nyanser, vackra stämp ex 12 öre Vapen, åtta på klp, en del nyanser och vackra stämplar ex F 10, ol nyanser, en del läsbara stplr, F Tre ex F 11, goda ex, F ex F 11 i nyanser, några läsbara stämplar, F ex F 14 B i normalkvalitet, F Ett ex F14B samt tre ex F 16, läsbara årtal, F ex F 16 i normalkvalitet, F F 16, 38 ex tillfälle för nyans-/variantsamlare, F mest god kval Ett ex F 19 samt fem ex F 21 alla med hela, rätvända stämplar ex F 34, en del nyanser och några vackra stämplar, F Litet parti Rt T14 bla 3ex F 20 och 4 ex F 27. normalkval, F ex F 32, en del nyanser och läsbara stämplar Parti Ringtyp T 13, 48 ex många med läsbara stämplar, bl kval Parti Rt T 13, 83 ex, några praktstämplar, två 4-block 5 öre, F ex 12 öre Rt T 14/13, en del läsbara hela stämplar Landstormmärken, , , , F Parti Medaljong - band med många olika vm, F 9548-, bl kval ex Kongress och Jubileum, bl a F 207, 208 och 223, F ca Åtta BC/CB-par + ett ex**, bl kval, F Parti BB-par 1940-talet. God kval, som mest fyra av samma. F BB/SX-par, tre häftesblock, några på klipp tal Klipp med 4-block 337 C stämplat Eskilstuna, F F block, stämlat Vimmerby 2/ F , kpl, PR/LYX-stpl Kuriosa och varianter mm, mest O II, besiktiga Sju märken Stora Tjänste med katalognoterade varianter, F Tj 7-10, 5 ex med läsbara stämplar, F ca Drygt 50 ex Tj 11-24, bla 4x12 öre, 2x24 öre, 2x50 öre, F drygt Två ex Tj 25 och två ex Tj 26, normalkval, F ex F 27-39, normalkvalitet, F ca Åtta ex L 1-10 i blandad kvalitet, F ca ex L 11-20, en del vackra stämplar, F SVERIGE, stämplade samlingar och partier 173 Välbesatt samling i SAFE DUAL-album F ca då defekta märken ej räknats bl a 3 sk Bco. I stort komplett med undantag av Värnamo-märkena och några BC/CB-par.

8 174 Mycket välbesatt samling i fem SAFE DUAL-album I den modernaste delen finns många vackra stämplar. I stort komplett. 175 Samling i två vackra ESTETT-album. Del har Facit-värde då uppenbart trasiga märken ej har räknats. Vidare har det omfattande bandmärkesavsnittet 1920 års märken ej värderats. Del med märken och par har ej värderats. Lågt utrop 176 Samling Rt inkl Tj och Lösen, relativt välbesatt med många vm på bandmärken, Facit ca e.i, mkt lågt utrop 177 Handlarpärm Rt , F e.i. en del vackra stämplar Handlar-/Dublettlager i sju insticksböcker, Mycket märken O II Samling OII i fyra tjocka insticksalbum, en del BC/CB-par mycket märken men inget dyrare 180 Stämplat parti i 29 insticksböcker mest talet, bl a finns en 600- insticksbok med BB/SX-par, vackra stämplar, strips, inget dyrare 181 Sex album med märken, häftesblock, par , mkt material Dublettsamling i sju insticksböcker , bl a par, fina stplr insticksalbum med märken i stor mängd LEUCHTTURM DP-album , fräscht, ganska välbesatt tal, även en del ostämplat, inget dyrare material 185 Samling Rt med en del varianter och vm, inga BC/CB/BB-par Osålda auktionsobjekt, ca 40 märken skilling-vapen-rt-1920, F Samling OII talet, märken, inget dyrt, några ostpl block Dublettsamling talet, mycket märken på 80 VISIR-blad A Fyra album O II , välbesatt B Stämplad samling i två FACIT-album relativt välfyllt men 200- mest enkelt material, bra samling för nybörjare 190 Parti stämplade märken i kuvert, 1000-tals, samling SE** samling NORDEN i Wennerberg-album, div utlandet, inget dyrare 191 Fyra 100-buntar F x100-buntar F 45, okänt ursprung Album med 180 märken Stora Tjänste, inga dyra men många med 150- helt läsbara stämplar 193 F 52, 50x100-buntar, okänt ursprung F 54, 50x100-buntar, okänt ursprung Låda med tusentals monterade märken medaljong tal på A ark eller mindre blad 196 Ca märken OII i olika valörer Ca stämplade märken talet, en del par, vckra stplr Fyra VISIR-blad med stämplade märken talet, bl a 5 x 1,40 F Parti, bl a 36 olika Tjänste, en del Oscar, F x100-buntar + 20x50-buntar massvara talet SE och lite andra länder i insticksalbum, askar och kuvert, fyndchans? Två små lådor med märken i pergamynpåsar/på blad. 30x100-buntar 50- F 777 samt lite utlandet 203 Liten fyndlåda med stämplade märken och ca 200 brev/vykort, även utl Ca 1500 stämplade märken, massvara gammalt och nytt Liten studiesamling bandmärken + utdrag ur SFT Bandmärkenas 30- vattenmärkesnyckel, bl a finns F 159 bz 206 Dublettkartotek talet i enkel kartotekslåda Postens förseglade kilovara D:o D:o

9 210 Klipp, ca 3,5 kilo, gammalt och nytt i fin plastlåda Klipp, ca 2,5 kilo, även utl, relativt modernt Ca 2 kilo klipp sorterat Facitnummervis i små påsar, tal Något hekto klipp, mest talet, lite utlandet Låda med märken, FACIT-katalog, litteratur mm 10- BREV 215 Förfil Pitheå 15/8 1833, bågstämpel, vackert Tre vackra brev, alla med F 43 + F 47, läsbara stämplar Växjö F 44 på brev Malmö 1/ nsvs Pf-brev Växjö 20/ till Horda, pf-belopp 41,75, 1xF79 + 3xF Luftpost F Stockholm 6/7 1931, anks Berlin 7/7-31, etikett Återställd försändelse med blankett 297, F 242A Stockholm 19/ F 577 på SD-stämplat brev Bäckebo 31/ tidningsurklipp, intr Brev F 673 stpl Hjorted POB 3 6/5 1970, F brev med frimärken och stämpel Ryttarolympiaden Tj 16A Godegård 21/ , vackert M8 på brev Växjö 31/8 1940, vackert, F F 338 A, stämplat POSTANSTALTEN 1078 (Växjö) 14/ Kb 20 tilläggstryck Hypoteksföreningen Växjö, rivkant kvar, 17/2 192x Obegagnat Kb 43 (5+35 ö) F Pärm med 43 försändelser, SE + utland, Förfil talet Minst brev talet tals firmabrev i C6-format, packlåda ca 20 kilo, något för klippare Låda med minst firmabrev, mest 1970-talet brev avstämplade Växjö talet, bl kval 10- VYKORT 234 Alnarp, Mejeriet, F 52 Åkarp Arkelstorp, järnvägsstation med lok, F 144 PLK / Arkelstorp, brunnssalongen, folkliv, F 52 PLK 1x2 B 11/ Arkelstorp, brunnssalongen, folkliv, F 52 Fjelkinge 23/ Aske, vy, F 52 Lund 24/ Bergkvara, Motiv från kvarnen, ofrankerat Bromölla, Kanalen, F 52 (def) Bromölla 13/ Bromölla, gatuvy, ofrankerat Bäckaskog, stationen och mejeriet, skrivet men ofrankerat 17/ Elisberg, Sadelmakeriet och Diverseaffären, F 75 stpl 28/ Engelholm, parti af,f 52 PKXP 71 29/ Falköping-Ranten, Stationen,F 52 PKXP 8C? 21/ Fjelkinge Backe och torget, 2-bildskort, F 52 Fjelkinge 19/ Fjelkinge, Gästgifvaregården, F 52 Fjelkinge 22/ Fjelkinge Sparbank, F 52 Fjelkinge 3/ Glimåkra, C Jeppssons diverseaffär, ofrankerat Glimåkra, 7-bildskort, ofr lösenant 10 öre, PLK /

10 251 Gualöf, Stationen och mejeriet, F 52 Mörrum 9/ svs Helsingborg, passagerare förs iland 16/2 1922, F / Helsingborg, isparti vintern 1922, F 144 Hälsingborg 12/ Helsingborg, hamnen 1:e mars 1924, F 144 Hälsningborg 8/ Hällevik, motiv från, ofrankerat, 1920-/30-talet Hällevik, järnvägsstationen, ofrankerat Hörby, gamla torget, F 52 Hörby före Jemshög, Godenii Bro, F 52 Jemshögsby 20/ Karlsborg, garnisonssjukhuset, F 52 Karlsborg 3x/ Karlshamn, kastellet, F 52 Karlshamn 1/ Karlshamn, Såpbruket, F 52 Bräkne-Hoby 25/ PRAKT-stpl Karlshamn, Fiskarhamnen, F 52 Broby 11/ Karlshamn, Järnvägshotellet,F 52 Karlshamn 9/ Karlshamn Hellerströmska Badhuset, ofrankerat, Karlshamn, hamnen, F 79 ej läsbar stpl Karlshamn, strandparti med sjöeskadern, Wägga, 2xF 143 ej läsbar Karlshamn, Villa Utsikten, F 79 28/ Karlshamn, motiv från Stampen, F 82 ej läsbart datum Karlshamn, Parti af Stenbrottet, F 52 Svängsta 13/ Karlshamn, Parti av Stora Torget, ofrankerat Karlshamn, Hamnvy, F 52 PKXP 76 B, 30/ Karlshamn, vy från ån, F 52 PKXP 14 A 25/5 1900!! Karlshamn, Skonerten Cecilia med flytande växtodlingsutställn, F Karlskrona 4-bildskort Anna Palm, F 52 Sölvesborg 30/ Karlskrona, Utsikt fr Klockstapeln, F 52 Karlskrona 26/ Karlskrona, Amiralitetsklockstapeln, F 52 Karlskrona 21/ Lund, semitopo, F 54 Malmö 23/ Lund, Järnvägsstationen, tågsätt, F 52 PKXP 2B INR U Lund, 3-bildskort Gamla Gårdar, F 52 Lund 8/ Malmö, Rösträttsdemonstration, F 52 Malmö 13/ Malmö, Parti från Fridhem, F 52 Malmö 14/ Malmö, Rönneholmsvägen, F 52 Malmö 14/ Malmö, Amiralsgatan, F 52 29/ Malmö, Brandstationen, F 52 stpl 18/ Malmö, Elektricitetsverket och Paulibron, F 52 Malmö 30/ Malmö, Kornettgatan, F 52 Malmö 12/ Malmö, Hamnfärjan, F 52 Malmö 18/ Malmö, Fridhemsvägen, F 52 Malmö 6/ Malmö, Föreningsgatan med första elektr spårvagnen, F 52 M-ö Malmö, Amiralsgatan med Yllefabriken, F 52 Malmö 31/ Mjellby Kyrkby, Mjellby 1/ Mörrum, Kronolaxfisket Kungsbron, F 52 Mörrum 21/ Odensberg, vy, ofrankerat, före Olofström, motiv med tågsätt,f 79 Olofström 15/ Raflunda bro, tågsätt, F 52 ej läsbar stpl, dat 19/ Sternö, Draget F 79 Elisbe.. 28/ Sölvesborg-Olofström-Elmhults Järnväg, F 52 Sölvesborg 31/ Sölvesborg, Kallbadhuset, F 79 Sölvesborg 6/ Sölvesborg, Telegrafstationen & kyrkan, ofrankerat, före Sölvesborg, Nya Stadsdelen, F 79 Sölvesborg ej läsbar stpl Sölvesborg, Östra Storgatan, ofrankerat Sölvesborg, Westra Storgatan, F 52 Sölvesborg 21/ Sölvesborg, Parti vid Falkvik, F 52 Sölvesborg 11/

11 304 Sölvesborg, Färg- och kemikaliehandel, privattaget, ofr Tjörnarp Torget, F 52 PKXP 52B, 24/12 (1902) Wexiö, Södra Stadsdelen, plundrat, stämplat 30/ Visborgs Slätt, kokning, F 52 Visborgs Slätt 3/7 1905, vikt hörn Ystad, Jernvägsstationen, F 52 PLK / Ystad Bangatan, F 52 Ystad 30/ , Ystad, stadsvy,f 52 PLK / Åhus, Vänners minne, F 52 Kristianstad 9/ ? Frimärkskort F 54 Malmö, F 52 Malmö 18/ Kungakort Oscar II mfl, ofrankerat Breflåda, röd, F 54 Becka. 13/ Skottårskort sign, F 52 Efveröd 5/ Reklamkort med autograf, löpare Hj. Andersson, ofrank Svenska Spelen kort nr 3, J Zander meter, ofrank Svenska Spelen kort nr 16, Danska och norska idrottsmän defilering Svenska Spelen kort nr 24, Löpning 800 meter, A Bolin segrare, ofr Svenska Spelen kort nr 32, Danska idrottslaget, ofrank Mors Dag, Jenny Nyström, F 143A Hossmo 24/ topo vykort i album OII-1960-talet, ngt bl kvalitet Drygt 130 topo vykort mest K-L-M-län, OII - Medaljong Drygt 200 topo vykort talet i det gamla mindre formatet Gammalt album med 108 kort mest Helg-, grat- och romantik, ngt topo Ca vykort mest Jul-Nyår, mest A6-format men även äldre, JN ca vykort i A6-format, i lådor och album, Helg- och gratulation Ca vtopo vykort i A6-format vykort mest tal, en del topo, helg/gratulation, även utl jul-/påskkort, de flesta i litet format, en del sign vykort Gränna-Jönköping talet Sju vykort Stoopendaal-kort mest medaljongfrankering Drygt 70 små jul- och nyårskort finska julkalendrar Tre album mest topo i A6-format tal, även utl, ca 300 kort jul-och gratulationskort, några sign, bl kvalitet julkort varav sju olika, ofrank, signerade 15- FDC 337 Samling i åtta välfyllda pärmar, drygt 500 FDC Sex album FDC , drygt 400 ex Album + påse FDC samt en del postfriska märken Parti FDC , ca 400 ex Samling i två album med motsv nominalmärken i FDC-fickan Samling i fyra album, ca 370 FDC FDC i kartong + album, , ca 400 ex FDC , 144 ex många 1940-talet (24) FDC med G VI och Tre Kronor, Samling FDC i två bra album, ca 125 ex Två album, små, med 66 FDC Ca 200 FDC i låda Ca 170 FDC i låda Minst 400 FDC talet 50-

12 351 Parti FDC, ca 200 samt några Maxikort, talet Nobel, FDC , 27 olika Ca 150 FDC några finska Samling FDC i album, ca 100 ex Samling FDC i album, ca 100 ex Samling FDC i fem små brevalbum, ca 150 FDC svenska FDC 1980-talet Litet parti Postens julgåvor, minneshäften, några Maxikort, tomt 10- satsalbum, mest talet, mycket lågt utrop 359 Lite Maxikort, minneshäften och annat, mycket lågt utrop Ca 80 olika satser Maxikort, även Volvo- och SAAB-korten 400- SVERIGE, Ortstämplar, Partier och Kuriosa 361 Andö (E) F 57 28/2 19xx, F rvs Asklanda (P) F 54 16/ nrvs AB Autsarfve F 54 (I) 24/7 1905, snc, nsv något svag stpl Björke (P) 29/ AB-PR Blomstermåla (H) F 426 Bv 3/ nrvs AB Broakulla (H) F / AB-PR Broakulla (H) F / PRAKT Dals-Lerdal (P) 28/12 19xx rvs dubbelstpl Dikanäs (AC) 25/ AB-PR Eksjö (F) 27/ PRAKT Elgarås (R) 2/ OBS Första året, ovs på klipp Erken (B) 20/ nrvs AB Eskelhem (I) F 54 3/ klipp rvs Fagerlid (R) F 88 1/ AB-PR Fredrika (AC) F 54 31/ PRAKT Gimgöl (D) F 54 30/ AB-PR Gräddö (B) F 57 13/8 19xx rvs F Hallabro (K) F 54 17/ AB-PR Hallabro (K) F 181 8/ AB-PR Hvetlanda (F) F 43 12/ AB-PR Kiruna (BD) F / PRAKT Korsberga LBB 1 (F) F / AB-PR Kopparstrand (P) F 56 11/ sh, ktt F Kättilstorp (R) Tj 14 21/ rvs AB Lerdala (R) F 57 26/ sht rvs F Ljugarn (I) F 54 20/ nrvs Myrheden (AC) F 54 17/ AB-PR Ronehamn (I) F 54 24/ AB-PR Rute (I) F 54 3/ AB-PR Rute (I) F 57 21/ kt rvs Svärtagård F 55 (D) 2/ AB-PR Töreboda (R) F 21 9/ AB-PR Vaggeryd (F) F / AB-PR Varberg (N) F / PRAKT Vollsjö (M) F 326 4/ AB-PR Vretstorp (T) Tj 21 9/ AB-PR 10-

13 397 Åseda (G) F / AB-PR Älgsjöås (AC) F 57 2/9 08 klipp nrvs Äspnäs (Z) F 57 2/ kt rvprs Ödsmål (O) F 52 17/ klipp nrvs, F Örnsköldsvik (Y) 27/ Första Dagen! PRAKT 50- SVERIGE Stämpelpartier 402 Handlarlager ortstämplar drygt 1600 länsvis sorterade. Bl kval, lågt ut ortstämplar i album, gammalt/nytt, en del fina Ca helt eller delvis läsbara stämplar, bl kval, OII talet stämplar Hälsingland, helt eller delvis läsbara, i album, OII stämplar Skåne, helt eller delvis läsbara, en del svårare, OII helt eller delvis läsbara ortstämplar på par (ej BB) mest Drygt 300 vackra stämplar mest på talsmärken Litet parti stämplar (13) Rt-1940-tal, en försändelse olika PKP-stämplar på klipp, mest mitten av 1940-talet märken Rt - OII med helt eller delvis läsbara stämplar inlämningskvitton REK Göteborg , god kval 20- NORGE 413 F 18 svag stämpel HMRFST C HMBRG 2/x 1874 ktt sällsynt båtstpl Värdestämpel 3 sk på rel tjockt papper, stpl Merdöy 2 IV 69?? F 91 stpl ex, obet hörnveck obet kt, ägarstpl, F Brevmärke Vinter-OS i Norge 1952, med fastsättare Nio stiliserade motiv, vanligt ppr + 15 Olav V , **, F ca Stämplad samling i Estett-album , Facit ca Samling */o i två Facit-album. Övervägande god kval Facit enl inl 420 FRIMERKEPOSTEN , 98 intr nummer från norska Posten 10- DANMARK 421 Ca stämplade märken talet, mycket dubletter Brev frankerat med F 07, nummerstpl "5", sidostpl Aarhus 28/ Välbesatt stämplad samling i Schaubekalbum Stämplad samling i två SAFE-album, välbesatt från Samling * på blad, märkena i god kvalitet talet, många dyra ingår, F för *-märken 426 Samling** , något mä kan vara *, F är Nominal i övrigt ca Stämplad samling , mycket välbesatt, bl a finns 27 skilling märken, monterat i två Lindner-album + insticksbok, ovärderad FÄRÖARNA

14 428 Samling ** + årssats 1978, förmodligen kpl, hög nominal Block ** , nominal DKR Häften , nominal 1374 DKR Samling** på ESTETT-blad Mkt välbesatt. Nom 1599 DKR Samling** i LEUCHTTURM DP-pärm + 8 julark och 27 brev 350- samt två postanvisningar. Nom** Parti** i album och på blad, häften, lösa märken, tal, + års sats nominal ca SAFE-pärm med ** , välfyllt, nominal 935 DKR Samling** , nominal 1524 DKR årssatser , nominal 1235 DKR Fyrblock och häften talet, nom 1214 DKR Parti nominal , en del 4-block, nominal Stämplad samling välbesatt oftast med FDC-stpl i Leucht turmalbum, + blad för Grönland med ett fåtal märken 440 LEUCHTTURM förtrycksalbum tre årssatser, nom 991 DKR brev stämplade 29/ med danska märken, 38 brev stämpla- 75- de 30/ med färöiska märken, olika poststationer, med vinjett GRÖNLAND 442 Postfrisk samling i Leuchtturm-album Nominal 3785 DKR ISLAND 443 F 03* snc, Facit F 04*, två ktt, Facit F 8c, stpl Fra Island, F F 17 i par, Reykjavik 12/6, mycket ovanligt F 18 stämplat ex, F F 54**, F F 57** v2, lågt utrop F 89**, F 750-, med marginal F 115**, F Tj 06c*, F F 98** 4-block, F F 99** 4-block, F Tj 51**, F Tj 51**, trestrip, gc, F F *, kpl serie, F F **, F 281 saknas för att bilda kpl serie, F ca F **, kpl serie, F F 69, 69v, 69 i trestrip, (feltryck) F Ett VISIR-blad med 30 styck F 02*, 4 sk röd. Alla märken har dock 900- större eller mindre defekter, F då alla räknats. 462 Förtrycksalbum */o märken , F nummerstämplade märken, mest F 67 och 81, bl a finns Nr 16, 42, , 106, 112, 140 och 198. Även Bergen. 464 Samling o/* i faci-album. Facit till 1960 är ca Efter

15 1983 glest besatt. FINLAND 465 FDC-stämplat block Landskapsblommor XII 9/ Ca tre hekto tvättade märken i pergamynpåsar Välfyllt dublettalbum stämplade märken, inget dyrare Insticksalbum dubletter många märken, inga dyra Visir-album med */** , mycket märken Samling i GRIPEN-album, välbesatt */o, bra startsamling Stämplad samling i Leuchtturmalbum , bl a finns 13 stor tandade märken, Facit fram till 1960 är övrigt ovärderat ÅLAND 472 H 12, nominal 3, häften + två block, nominal 124,6 FIM + 17,5. Dessutom tre häf ten med vardera åtta märken 1.klass 474 Estettalbum med ** , i årssatser, Två album med FDC , ser kpl ut, 160 ex Samling på blad ** , nominal 518 FIM Samling** i välbesatt Estett-album, nom 520 FIM Årssatser (9) , nominal 615 FIM Samling** nom 730 FIM + 126, + 2 sidor Österrike ovärd Samling på Leuchtturmblad. Nominal 560 FIM Gutterpar i Leuchtturm-album Årssatser Nominal 968 FIM + drygt Stämplad samling , ca 235 märken, nästan alla med LYX stämpel oftast Mariehamn NORDEN 484 Litet parti */**/o, häfte och FDC Samling stämplade märken i två mindre insticksböcker, ca mä Tre album ungdomssamlingar fram till 1947, SE klipp, två album PT kort, minneshäften 487 Två Gripen-album relativt glest besatta med märken fram till Fyra album med **/o märken FI/NO, startutrustning, kataloger mm insticksböcker, ej SE, gammalt/nytt, inget dyrare, mycket material Låda med DK, FIN, FÄRÖ, lite SE **/o, häften, block, hög nominal Innehållsrik låda med SE-samling, mod **-material, dublettkartotek Innehållsrik låda med**/*/o märke, brev och kort, besiktiga!! EUROPA 493 BELGIEN, gammalt urvalshäfte stpl märken 1850-tal -tidigt 1900-tal BELGIEN, Samling äldre stämplade märken + dublettsamling, intr 300-

16 495 BERLIN, Mi stämplade, Mi BERLIN insticksbok med stämplade märken, god sortering, mkt mä BERLIN **, god kvalitet BERLIN, sex album stämplade märken, dublettkaraktär, mitten talet och fram mot BERLIN , mycket välbesatt stpl samling, Mi 1469, god kval BERLIN, Mi 1-5, 7-9, stpl märken, Mi BERLIN, 26 olika stämplade märken, Katalogvärde drygt SEK BRD 9 olika äldre märken Mi ca 400 SEK BRD stämplade märken, ca i insticksalbum, även ngt Riket BRD**/*, 20 instickskort med ca märken, dublettkaraktär BRD**/*, 25 instickskort med ca märken, dublettkaraktär BRD, ETB monterade i sju exklusiva album i läder BRD, Insticksbok , en del dubletter, hög nominal BRD, tre album + 5 blad med dubletter, stämplade märken från mitten 600- av 1950-talet till mitten av 1990-talet 509 A BRD, Stort tjockt Schaubekalbum med **, lågt utrop B BRD, välbesatt samling i Schaubekalbum , Mi för märken intill 1961 är BRD, ca tre kilo modernt klipp BRD, Resväska med modernt klipp, ca fem kilo BRD, Många tusen stämplade märken i låda, ca två kilo märken BULGARIEN, samling i tre bra Lindner-album, 1880-talet In ledningsvis stämplade märken efterhand allt mera **, mkt märken 514 DDR, 14 häften, fyndchanser DDR + lite zoner, 10 insticksalbum med stämplade märken 1948 och 600- framåt, en del album glest besatta, andra mycket välbesatta 516 ENGLAND, Mi 46 stämplat ex, bläckflä på baksidan, Mi ENGLAND, Mi 112A stämplat ex, Mi ENGLAND, ca 750 gram tvättade dubletter i pergamynkuvert ENGLAND, KANALÖARNA, NEW ZEALAND, ca 600 stpl bildmärken A ENGLAND, 8 Visir-blad med postfriska märken nr B ENGLAND, tre album stämplade märken , inget dyrare ENGLAND, drygt 6 hg tvättade märken, storformatiga ENGLAND, ca 5 hg tvättade märken, gammalt och nytt ENGLAND, några hekto tvättade märken, mest Elizabeth ENGLAND, 1000-tals stämplade dubletter, gammalt och nytt ENGLAND, ca 3,5 kilo klipp, mycket Elizabeth ENGLAND, drygt 5 kilo klipp ENGLAND, ca tre kilo klipp, mest Elizabeth ENGLAND, ca 5,5 kilo klipp, mycket Elizabeth ENGLAND, ca 5,5 kilo klipp ENGLAND, ca 6 hekto klipp, storformatiga märken ENGLAND, ca 3 kilo klipp FRANKRIKE, ca 1-2 hg stämplade märken, gammalt och nytt FRANKRIKE, några hundra pergamynkuvert i dublettkartotek med 200- stämplade märken 1850-talet , verkar inte vara några dyra 534 HOLLAND, kpl serie Mi ** HOLLAND, kpl serie Mi ** IRLAND, urvalshäfte drygt 110 stämplade märken, Mi , ca KANALÖARNA, mycket välbesatt ** , högt kv LIECHTENSTEIN, stämplad samling Mi för märken är 2814, därefter är samlingen i stort komplett, monterad i

17 två fina album. Ett dublettalbum medföljer 539 A POLEN, ca 3,5 hekto stämplade märken, gammalt och nytt B POLEN, stämplad samling talet i fem insticksböcker två dublettalbum 540 RUMÄNIEN, ca 1,5 hekto stämplade märken, gammalt och nytt RUMÄNIEN, insticksalbum, 16 sid, välfyllt, mycket motivmärken RUMÄNIEN, insticksalbum, mycket välbesatt o/*/** RUMÄNIEN, stämplad samling i tre KABE-album Ca märken före 1908, 1960-talet är välbesatt. Ovärderad 544 SCHWEIZ, Fem kpl serier** , Mi ca SCHWEIZ, 129 märken i postfriska kpl serier, mest PRO JUVENTU TE , i två album 546 SOVJETUNIONEN, några hundra lösa stämplade märken SOVJETUNIONEN/RYSSLAND, stämplad samling , några 700- ostämplade finns, välbesatt,det äldre materialet dock fastsatt m tejp 548 SPANIEN, o/*/** dublettsamling mest äldre märken, mkt material TJECKOSLOVAKIEN, Sju insticksalbum med dubletter, Michel nummerordning, glest besatt 550 TJECKOSLOVAKIEN, insticksalbum + kuvert med stämplade märken 300- mycket material, även lite Tyska Riket 551 TYSKLAND, KOLONIER, 134 märken */o på blad, blandad kvalitet TYSKA STATER i album och på blad, mkt märken */o bl kval TYSKLAND, ZEPPELIN-brev t Brasilien, frank 3xMi 535, ett mä def TYSKLAND, Mi 138 stämplat ex, Mi TYSKLAND, Mi , stämplade ex, Mi TYSKLAND, Mi , stämplad serie, Mi TYSKLAND med Bayern, Danzig, Böhmen 24 A4-sidor med stämp lade märken, säkert minst styck 558 TYSKLAND, mest lösa märken ca 2 hekto + lite klipp TYSKLAND även berlin, BRD, mängder lösa märken, några block TYSKLAND, innehållsrik låda med tals märken, mest post friskt, gammalt och nytt 561 TYSKLAND, trevligt parti, delvis dubletter i tre album + lösa i kuvert TYSKLAND mycket välbesatt samling ngt */**. Michel då uppenbart defekta märken ej inräknats 563 TYSKLAND Ockupation och zoner, Danzig, Memel, Saar mm i sju 500- album stämplade märken 564 TYSKLAND, Sovjetiska och Franska zonerna o/*/**, Mi ÖSTERRIKE, samling/parti stämplade märken från 1850-talet till talet, några bättre märken, ovärderad 566 ÖSTERRIKE samling ** i Leuchtturm-album, ser komplett ut EUROPA, 50-sidigt urvalshäfte 100-tals märken, Belgien, Österrike EUROPA, ca 250 vykort mest TYSKLAND och A6-format 40- EUROPA 569 EUROPA, specialalbum The historic landmarks of Europé, FDC-sam 40- ling 29 FDC CEPT EUROPA, bla NL, TY, LUX; FRA, LIECH, album stpl märken (900) EUROPA, insticksbok mest TY, BERLIN, BRD, ca märken EUROPA, 20 paket om vardera 500 stämplade märken EUROPA, parti mest tyska märken på lösa blad, i kuvert + litet album EUROPA, dublettsamling stämplade märken i åtta insticksalbum, 200- många länder, mycket märken

18 575 EUROPA, fyndlåda bl a med Österrikesamling i album, besiktiga EUROPA, 10 insticksböcker med stämplade märken, dublettkaraktär EUROPA, samling stämplade märken i 11 insticksböcker, mkt mtrl EUROPA, samlingar bl a England, Sovjet, Polen, Ungern, Frankrike 500- stämplade märken i 12 insticksböcker HELA VÄRLDEN 579 CANADA, ca fyra hekto stämplade märken, gammalt/nytt CAPE OF GOOD HOPE, brev t SE, lösenstpl 2 1/2 d, Mi 23,24, CHILE, sex A4-blad med samling äldre märken, från 1867, ovärd CHINA, postfrisk samling kpl med block i Leuchtturm-album CUBA, litet album med ca 400 stpl märken FN, Geneve, souvenirfoldrar **, 21 stycken FN, Wien, souvenirfoldrar **, 11 stycken FN Wien, samling** i 4-block samt block, högt värde FN New York, souvenirfoldrar **, 22 stycken FN, UNICEF, Specialalbum med FN-flaggor på 16 brev, tysk text FN, postfrisk samling inkl block 1, modernare material finns 900- i mappar liksom FDC och häften, ovärd 590 FN, postfrisk samling i fyra specialalbum med singelmärken samt 4-block, omfattar New York, Geneve och Wien, mkt märken 591 FN samling FDC ca ex GUATEMALA, 17 blad med stämplade märken (ca 120) INDIEN, */** märken från 1902/03, SG ca 230 pund e.i, besiktiga IRAN, 52 VISIR-blad mest stpl , ca märken, fåtal dublet MALAYSIA, Insticksalbum med ca 335 märken, må ol stater, stpl mä NICARAGUA Insticksalbum med många */**/o märken, gammalt/nytt USA, tjockt album med tals stpl märken 1860-talet USA, ca 1,5 kilo stämplade märken mest talen USA, klipp gammalt och nytt, ca 5,5 kilo USA, dublettsamling i fyra album, tusentals märken USA insticksbok ca 400 stämplade märken mest , ngt ostpl USA, album med 40 FDC-blad, The Presidents of the United States Klipp, ca 100 gram, en del bildmärken Insticksalbum, mest Norge och Oceanien Låda med knappt två kilo klipp Sex sorteringsaskar med en mängd dubletter Sydamerika, insticksbok o/*/** bl a Argentina, Brasilien, ej fullt Insticksbok många stämplade märken, dublettkaraktär Insticksbok över 250 stpl märken, 42 vykort, två brev, motiv folkdräkter Insticksbok mycket motiv bl a Rwanda */** Album med franska FDC, 35 st 1960-talet + FDC Wildlife of the states,(usa) 50 ex djurmotiv och vinjetter 612 Klipp i fin plastlåda, ca 2,5 kilo Brev, vykort, Maxikort, Postkort, ca 400 obj, Norden och HV Ca 9 hekto tvätta märken, gammalt/nytt Parti vykort och brev, ca 300 ex, mest topo, mest Europa även SE Kartotekslåda med frimärken i pergamynkuvert, många olika länder Fyra tomma Hela Världen-album + samling Australien stpl mä 100-

19 618 Ca topografiska vykort i A6-format Låda med SE FDC, Stämplade märken FN, FN-kataloger mm Gammalt HAWE-album med en del märken, verkar inte vara dyrare Samling eng kolonier, Kanalöarna, Australien, mest stpl men även** AFRIKA, ca 900 stämplade märken många olika länder Samling USA, Australien och Canada, stpl mä i insticksbok, ca Parti brev även lite Sverige, styck, lite tråkiga Låda med tusentals stämplade märken (USA), klipp, album mm Ca 800 topo vykort i A6-format, tre album Två pärmar och 10 blad med frimärken, vykort, två album SE Låda med klipp, brev, FDC, länderpaket mm ca 5 kilo AFRIKA, Fyra insticksböcker med stämplade märken, gammalt/nytt ASIEN, Japan, Kina Ryukyus, stpl märken, gammalt och nytt, (1.000) Samling Canada, Australien, NZ, 26 sidor i A4-pärm, ca märken Låda med mängder av märken i album, på instickskort, vykort, brev insticksalbum, lösa blad, liten låda med o/*/** märken insticksalbum + låda lösa märken DK, mycket märken Insticksbok med lite äldre material, dublettkaraktär, bl a finns tre 200- stortandade finska märken 636 Nord-, Mellan- och Sydamerika, stämplade märken i sju insticksalbum Samling stämplade märken i två A4-pärmar, 62 sidor med ca mä Fyra insticksalbum med många stämplade märken, mest enklare album med stämplade märken, delvis dublettkaraktär, mkt mtrl Asien, stämplade märken i sex 32-sid insticksalbum, mkt märken Åtta album + två mappar med **/o material, må kpl serier 600- MOTIV 642 CARL XVI GUSTAV,temasamling med vykort, bilder, frimärken CEPT, trevligt parti o/** i tre insticksböcker fram till CEPT, i fem tjocka Leuchtturmalbum, inkl block, något märke kan saknas men samlingen ser i stort vara komplett, högt kv 645 Specialalbum, The great art stamps of the world, 69 FDC Fem album**/o sport (2), flyg och lok, blommor, fåglar, märken o serier Fem blad med rymdmärken **/o KONST, 11 album mest**, en del öststatsmärken 600- Mynt och Sedlar 649 Sedlar 8x5-, 4x10-, de flesta ovikta, 1970-talet Parti mynt, mest utlandet bl a Kina, även SE 1700-talsmynt, bl kval Silvermynt, bl a 5x10kr, 8x5kr, 10x2kr 40%, 3x2kr 80%, TY 5 Mk Litteratur 652 Bokpaket 1, 6 böcker om natur och kultur, bl a Geographica, boken 10- om världshaven, Alf Henriksson Alla Tider, vikt 11 kilo 653 Bokpaket 2, 6 böcker om människan, Den levande planeten, Sarek Frimärken som hobby av Rolf-Bertil Eklund, Forum 1954, bra skick Boken om Kristina Nilsson av Tobias Norlind, Åhlén & Åkerlund

20 656 Svensk Ortförteckning 1970, utgiven av Posten, Televerket och SJ FACIT-kataloger, 21 styck talet Filatelistisk litteratur, 20 böcker bl a Frimärken berättar i två delar Frimärkskataloger, ca 30 mest äldre, mest svenska 50- Tillbehör små begagnade insticksböcker Ca 200 albumblad, papper i A4-format med svart ram + ruta för rubrik Låda med 12 album av ol slag, bla LEUSHTTURM DP, VISIR 50 blad filtklädda myntboxar med plastlock, äldre utförande som börjat 30- bågna lite grann, format 24x30 cm, fack för olika myntstorlekar 664 Specialblad för ortstämpelsamlare F-Län , Kartongblad SVERIGE, LEUCHTTURM DP-album med fickor , nyskick BELGIEN, Schaubek-album äldre utan fickor, obeg TYSKLAND, DAVO LUXUS-album för block från BRD, DDR och Riket VATIKANEN, ABRIA-album , utan fickor i gott skick ÖSTERRIKE, LINDNER-album , med fickor, beg men bra ÅLAND, Leuchtturm DP-pärm med kassett ÅLAND, Kabe-album med fickor Sex i stort sett tomma gamla förtrycksalbum Europa o Hela Världen 673 LEUCHTTURM album i äkta läder med präglad landskarta och text Fem Leuchtturm OPTIMA album med ca 100 svarta plastblad Sex album för brev, FDC, bl a tre av POSTENS FDC-album Två VISIR-album med ca 40 blad mest S Sex gamla lands-/världsdelsalbum, bl a Schaubek, vikt ca 10 kilo Sex 32-sid insticksböcker, gott skick insticksböcker i lite mindre format Sju 16-sid insticksböcker i god kvalitet D:o Album, div plastfickor, blad, peramynpåsar etc, tungt Sex kataloger bl a Michel West 1998/99 SG Middle East 1996, Tåg kataloger mest FACIT, bl a Special Kataloger och litteratur, bl amichel Öst, SG, Scott, äldre Nordisk Filateli Färglikare 20 blad blad för montering bl a Schaubek A4-format, tungt! Svarta plastblad med ficlor bl a VARIO, ca 150 styck Schaufix klämfickor, svart öppning baktill, 26 paket storlek Schaufix klämfickor, glasklara, öppning baktill, 23 paket storlek Leuchtturm klämfickor svart öppning upptill, 29 paket, storlek Leuchtturm klämfickor glasklar öppning upptill, 18 paket, storlek Leuchtturm klämfickor för block, svarta, 14 paket Leuchtturm klämfickor för block, glasklara, 25 paket Pergamynkuvert 120x80mm, ca styck Fastsättare FACIT LYX, 20 paket om st Sex paket Facit och Leuchtturmblad för montering, ngn öppnad + ett 150- stort antal diverse supplementblad 698 Åtta stora album för frim och brev samt två album för block Nio album olika storlekar, div tbh som combibox, Fluorscenslampor pärmar + kassett Leuchtturm VARIO, nyskick 500-

21 Kuriosa, övrigt almnackor , ca hälften är inbundna Två autografblock med autografer från USA-truppen i friidrott Ett 100- block lite vattenskadat, innehåller ca 35 autografer, en del illustrerade med bild från tidningsurklipp 703 Tre frimärken 1936 med anilin stämpel EXPRESS Fem olika lösenetiketter olika tändstickasketiketter Ca 400 lottsedlar PENNINGLOTTERIET , god kval Fem frimärksstampar, bl a Etiopien, Uruguay och Perak Tre insticksböcker med lokalpost Country Mail, välgörmärken, mm Bältesspännarmärken, svenska och danska i fem album, ca mä C Slanias jubileumsmapp nr 6673/8000. Nypris ANBUDSBLANKETT NAMN: GATUADRESS: POSTADRESS: TEL/MAIL: OBJ BUD OBJ BUD OBJ BUD

22

23

24

25

26

27

28

29

Resultatlista. Land Beskrivning Värde Utrop Slutbud

BJöRN JARLVIK HÄFTESPARTIER RULLPARTIER POSTFRISKA SERIER

Stockholms besöksnäring. Februari 2016

Stockholms besöksnäring. Februari 2016 Stockholms besöksnäring. Under februari månad registrerades närmare 820 tusen gästnätter på kommersiella boendeanläggningar i. Det var en ökning med 12 jämfört med februari månad 2015. Cirka 70 av övernattningarna

Stockholms besöksnäring. Augusti 2015

Stockholms besöksnäring. Augusti 2015 Stockholms besöksnäring. Under augusti månad registrerades över 1,5 miljoner gästnätter på kommersiella boendeanläggningar i. Det var en ökning med 7 jämfört med augusti månad 2014. Cirka 60 av övernattningarna

Stockholms besöksnäring. Oktober 2015

Stockholms besöksnäring. Oktober 2015 Stockholms besöksnäring. Under oktober månad registrerades över 1,1 miljoner gästnätter på kommersiella boendeanläggningar i. Det var en ökning med 7 jämfört med oktober månad 2014. Cirka 68 av övernattningarna

Stockholms besöksnäring. Juni 2015

Stockholms besöksnäring. Juni 2015 Stockholms besöksnäring. Under juni månad registrerades över 1 200 000 gästnätter på kommersiella boendeanläggningar i. Det var en ökning med 6 jämfört med juni månad 2014. Cirka 60 av övernattningarna

Stockholms besöksnäring. September 2014

Stockholms besöksnäring. Juli 2015

Stockholms besöksnäring. Juli 2015 Stockholms besöksnäring. Under juli månad registrerades över 1,6 miljoner gästnätter på kommersiella boendeanläggningar i. Det var en ökning med 20 jämfört med juli månad 2014. Cirka 60 av övernattningarna

Stockholms besöksnäring. April 2015

Stockholms besöksnäring. April 2015 Stockholms besöksnäring. Under april månad registrerades cirka 885 gästnätter på kommersiella boendeanläggningar i. Det var en ökning med 9 jämfört med april månad 214. Över två tredjedelar av övernattningarna

Stockholms besöksnäring. Januari 2016

Stockholms besöksnäring. Januari 2016 Stockholms besöksnäring. Under januari månad registrerades över 750 tusen gästnätter på kommersiella boendeanläggningar i. Det var en ökning med 1 jämfört med januari månad 2015. Cirka 70 av övernattningarna

Stockholms besöksnäring. Oktober 2014

Stockholms besöksnäring. Oktober 2014 Stockholms besöksnäring. Oktober 214 För första gången nådde antalet gästnätter på kommersiella boendeanläggningar i över en miljon under oktober månad och redan under oktober har över 1 miljoner övernattningar

Objekt Beskrivning Utropsnr

Stockholms besöksnäring. Maj 2015

Stockholms besöksnäring. Maj 2015 Stockholms besöksnäring. Under maj månad registrerades cirka 1 200 000 gästnätter på kommersiella boendeanläggningar i. Det var en ökning med 4 jämfört med maj månad 2014. Över två tredjedelar av övernattningarna

Stockholms besöksnäring. September 2016

Stockholms besöksnäring. September 2016 Stockholms besöksnäring. September Under september månad registrerades över 1,2 miljoner gästnätter på kommersiella boendeanläggningar i. Det var en ökning med 2 jämfört med september månad 2015. Cirka

Stockholms besöksnäring. November 2016

Stockholms besöksnäring. November 2016 Stockholms besöksnäring. Under november månad registrerades ca 1,1 miljoner gästnätter på kommersiella boendeanläggningar i. Det var en ökning med 5 jämfört med november 2015. Cirka 74 av övernattningarna

Stockholms besöksnäring. December 2016

Stockholms besöksnäring. December 2016 Stockholms besöksnäring. December 2016 Under december månad registrerades ca 0,9 miljoner gästnätter på kommersiella boendeanläggningar i. Det var en ökning med 12 jämfört med december 2015. Cirka 65 av

Stockholms besöksnäring. November 2015

Stockholms besöksnäring. November 2015 Stockholms besöksnäring. November 2015 Under november månad registrerades över 1,0 miljoner gästnätter på kommersiella boendeanläggningar i. Det var en ökning med 7 % jämfört med november månad 2014. Cirka

Stockholms besöksnäring. Sommaren 2015

Stockholms besöksnäring. Sommaren 2015 Stockholms besöksnäring. Sommaren 2015 Under de tre sommarmånaderna juni, juli och augusti registrerades över 4,4 miljoner gästnätter på kommersiella boendeanläggningar i. Det var en ökning med 12 jämfört

SVENSKA FDC SÄLLSKAPET

Alla utrop är i svenska kronor.

Stockholms besöksnäring. Maj 2016

Stockholms besöksnäring. Maj 2016 Stockholms besöksnäring. Under maj månad registrerades över 1,2 miljon gästnätter på kommersiella boendeanläggningar i. Det var en ökning med 4 jämfört med maj månad 2015. Cirka 64 av övernattningarna

Stockholms besöksnäring. Oktober 2016

Stockholms besöksnäring. Oktober 2016 Stockholms besöksnäring. Oktober 216 Under oktober månad registrerades ca 1,2 miljoner gästnätter på kommersiella boendeanläggningar i. Det var en ökning med 5 jämfört med oktober 215. Cirka 69 av övernattningarna

Stockholms besöksnäring. Juli 2016

Stockholms besöksnäring. Juli 2016 Stockholms besöksnäring. Under juli månad registrerades över 1,6 miljoner gästnätter på kommersiella boendeanläggningar i. Det var en minskning med 3 jämfört med juli månad 2015. Cirka 57 av övernattningarna

Stockholms besöksnäring. Augusti 2016

Stockholms besöksnäring. Augusti 2016 Stockholms besöksnäring. Under augusti månad registrerades över 1,5 miljoner gästnätter på kommersiella boendeanläggningar i. Det var en ökning med 2 jämfört med augusti månad 2015. Cirka 57 av övernattningarna

Stockholms besöksnäring. Juni 2016

Stockholms besöksnäring. Juni 2016 Stockholms besöksnäring. Under juni månad registrerades närmare 1,3 miljoner gästnätter på kommersiella boendeanläggningar i. Det var en ökning med 3 jämfört med juni månad 2015. Cirka 58 av övernattningarna

Stockholms besöksnäring. April 2016

Stockholms besöksnäring. April 2016 Stockholms besöksnäring. Under april månad registrerades över 1 miljon gästnätter på kommersiella boendeanläggningar i. Det var en ökning med 16 jämfört med april månad 2015. Cirka 70 av övernattningarna

SVENSKA FDC SÄLLSKAPET

Stockholms besöksnäring. Sommaren 2016

Stockholms besöksnäring. Sommaren 2016 Stockholms besöksnäring. Sommaren Under de tre sommarmånaderna juni, juli och augusti registrerades över 4,4 miljoner gästnätter på kommersiella boendeanläggningar i. Det var en ökning med 1 jämfört med

BEFPAK-Folkmängd Tabell C20KF: Utrikes födda och födda i Sverige med båda¹ föräldrarna födda utomlands efter ursprungsland, kön och ålder.

BEFPAK-Folkmängd Tabell C20KF: Utrikes födda och födda i Sverige med båda¹ föräldrarna födda utomlands efter ursprungsland, kön och ålder. 1 (8) Samtliga Födda i Danmark Födda i Finland Födda i Norge Födda i 448 1 6 6 2 13 19 27 29 62 185 35 17 11 6 6 1 644 1 9 1 5 18 9 14 25 37 74 277 57 32 26 29 12 7 59 6 6 4 1 2 2 1 2 3 3 18 34 4 6 2 2

Stockholms besöksnäring. December 2014

Stockholms besöksnäring. December 2014 Stockholms besöksnäring. December 214 När 214 summeras överträffas års rekordsiffor för övernattningar på länets kommersiella boendeanläggningar varje månad. Drygt 11,8 miljoner övernattningar under 214

Utrikes födda ökar i Linköpings kommun

Utrikes födda ökar i Linköpings kommun Linköpings Kommun Statistik & Utredningar Statistikinfo 2009:09 Utrikes födda ökar i Linköpings kommun Vid årsskiftet 2008 uppgick befolkningen i Linköping till 141 863 personer. Av dessa var 17 156 utrikes

Stockholms besöksnäring. November 2014

Stockholms besöksnäring. November 2014 Stockholms besöksnäring. November 214 Under november 214 gjordes närmare 951 övernattningar på kommersiella boendeanläggningar i. Det var 44 fler än under november 213, en ökning med 5 %. Under november

In- och utvandring. 6. In- och utvandrare Immigrants and emigrants Statistiska centralbyrån 289. Tusental 120.

In- och utvandring. 6. In- och utvandrare Immigrants and emigrants Statistiska centralbyrån 289. Tusental 120. Tabeller över Sveriges befolkning 2007 Befolkningsförändringar in- och utvandring In- och utvandring Under år 2007 invandrade 99 485 personer till Sverige. Det innebär att invandringen, som slog rekord

Trollhättans Filatelistförenings Höstauktion den 20 Oktober 2012

Insticksalbum. Kosmosalbum DAVO Album Standard Regular Luxus

Insticksalbum. Kosmosalbum DAVO Album Standard Regular Luxus Insticksalbum DAVO Album Artikel- Format Färg på Pris per Artikel- Färg på Antal Pris per namn bladen styck namn bladen sidor styck Davo E 23 X 30,5 Vit 65 Nero E svart 16 90 Davo F 23 X 30,5 Vit 120 Nero