FRIMÄRKSAUKTION SKÅNELAND Söndag 19 September Klockan 1200 YLLAN MÄSS & KONFERENSCENTER KRISTIANSTAD. Visning från klockan 1000

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Download "FRIMÄRKSAUKTION SKÅNELAND 2010. Söndag 19 September 2010. Klockan 1200 YLLAN MÄSS & KONFERENSCENTER KRISTIANSTAD. Visning från klockan 1000"

1 FRIMÄRKSAUKTION SKÅNELAND 2010 Söndag 19 September 2010 Klockan 1200 YLLAN MÄSS & KONFERENSCENTER KRISTIANSTAD Visning från klockan 1000 Från E22, avfart 39 mot sjukhuset fram till första rondellen, Där tar Du vänster och följer skyltarna till Yllan. Visning i övrigt: 1-15 september i butiken Växjö september på YLLAN FRIMÄRKSCENTRUM AB Kungsgatan 16 A VÄXJÖ Öppet vardagar Lördagar ;

2 AUKTIONSVILLKOR 1. Auktionen är offentlig och sker för inlämnares räkning. 2. Auktionerna genomförs ungefär varannan månad, februari, april, juni, september, oktober och december 3. Auktionskatalogen publiceras på vår hemsida omkring den 10:e i varje månad och genomförs i vår butik eller på annan lämplig plats omkring den 25:e i månaden. Skriftlig auktionslista kan beställas mot svarsporto. 4. Angivna utropspriser är minimipriser, bud under utropspris accepteras inte. 5. Bud bör företrädesvis insändas via mail. 6. Vid auktionen tillämpas fasta höjningar Upp till 25:- är höjningen 2:- Upp till 50:- är höjningen 5:- Upp till 500:- är höjningen 10:- Upp till 1000:- är höjningen 50:- Upp till 5000:- är höjningen 100:- Från 5000:- och uppåt är höjningen 250:- 7. På uppnått auktionspris tillkommer 10% provision. 8. Skriftliga bud samt bud via mail mottages och bevakas av auktionären. Avgivet bud är bindande. Vid lika bud gäller det först inkomna 9. Förhandsfaktura avseende inköpta objekt utsändes företrädesvis med mail och bör vara alla köpare tillhanda inom två dagar efter genomförd auktion. 10. Resultatlista redovisas endast på vår hemsida. 11. Efterförsäljning avslutas fem dagar efter auktionen. 12. Eventuella reklamationer skall vara auktionären tillhanda senast sju dagar efter mottagandet. Samlingar och partier säljs i befintligt skick och kan ej reklameras 13. Objekten beskrivs och avbildas så långt det är möjligt. Kompletterande upplysningar kan inhämtas av auktionären via mail eller telefon 14. Visning av objekt sker under affärstid efter auktionslistans publicering och avslutas i samband med att auktionen påbörjas. 15. Skriftliga bud kan begränsas till viss summa, dock lägst 2000 kr.

3 VÄLKOMNA TILL SEPTEMBERAUKTIONEN Denna auktion genomför vi vid SKÅNELAND 2010 i Kristianstad. Till auktionen har det inkommit ett rikt och ganska varierat material. Vi hoppas att Du bland singlar, samlingar och partier hittar något som Du vill ha. Tyvärr kan vi inte avbilda allt material, ring eller maila oss så skickar vi en fotostatkopia eller en fil på det material du vill se. Nästa auktion är planerad till lördagen 23 oktober och denna blir främst en vykorts- och stämpelauktion. Passa på med inlämningar. Årets sista auktion genomförs lördag 11 december med sedvanliga singlar, samlingar och partier. Möjligen kommer vi även att ha mynt. Passa på att lämna in material. Du vet väl att vi bara tar 10% provision. Denna låga provision är möjlig genom att vi företrädesvis sprider katalogen via vår hemsida och att pappersupplagan trycks på enklast möjliga sätt oftast utan bilder. SVERIGE postfriskt, ostämplat 1 F 77 **, F F 148 cx** F 300- Spegeltryck två märkesbilder 50-3 F 165 bz**, F F 262 BC** F F 262 CB** F F 310** 5-strip, F F 360** 5-strip, F Tj 12a**, F Tj 15** god centrering, F 650- begynnande krackelering Tj 21** F Tj 23** god centrering, F LOKALPOST Eskilstuna 4 öre brunt otandat provtryck, tresidig linje tandning, Facit R4/5 13 LOKALPOST Eskilstuna 8 öre blått otandat provtryck, Facit R F ** + 197cx** övervägande god kval, F F , ** + 211cx** normalkvalitet, F F kpl serie** + F 258**, god kval, F F ** kpl serie 9-block, sedvanlig kvalitet, F F ** kpl serie 9-block, ovanligt släta och fina, F F ** kpl serie 9-block, ovanligt släta och fina, F F ** kpl serie 9-block, ovanligt släta och fina, F Samling */**/o i tre tjocka album. Samlingen inleds med tre stämplade 4 Sk B:co, kpl Vapen och Rt, därefter blandat med postfriskt eller stämplat. En hel del bra bandmärken och BC/CB-par.

4 Ostämplade märken markerade, F då märken under 5kr ej räknats. 22 Samling */** i två Leuchtturm-album. Inleds med eftertryck , 6 och 8 sk B:co, välbesatt från 1918 med många dyra märken. Facit är och nominal är Samling** i åtta Visir-pärmar. Nominal Samling** i sju Visir-pärmar. Nominal Välbesatt ** samling i sju fina SAFE-Dualalbum med märken och häften. Nominal Samling O II **, något kan vara med fastsättare, Facit tom är därefter nominal Samling ** i Safe Dual-album. Nominal Parti nominal i fyra insticksböcker ca sorterade efter Facit Nominal ca En del bättre finns. 29 Tre album med ** Medaljong talet, övervägande 5-strip men även block och lösa märken. Nominal Plusvärde högvalörer 30 Stort parti nominalvara, mest häften, Nominal e.i Förteckningar finns, partiet monterat i fem album 31 Fyra resturvalshäften **-märken, restvärde ca Mkt lågt utrop Parti nominal mest talet. Nominal Samling **/o mest**, nominal Stämplat materiel ovärd Litet parti nominal bl a årssats Nominal Samling ** dublettkaraktär, nominal ca Tre insticksböcker med nominal, en del bättre, Nom ca Parti modern nominal, mest Nominal instickskort med ** bättre märken och talet, F Insticksbok med nominalvara, nom en del stpl märken, block Sex resturvalshäften ** mkt Prismärkt i ca 20-25% av Facit, 500- restvärde , dvs Facit ca Parti block, 2-20 av varje, nominal Samling ** på VERBIS-blad. I stort komplett Samling ** OII Samlingen värderades 1987 till Tre Lindneralbum T-Blad mkt bra, ,ed **-märken, nom Samling */** även tj/lösen. Värderades 1987 till Samling ** några FDC Värderades 1987 till Insticksbok med gutterpar, 50-pack block mm Nominal Parti nominal i fyra men glest besatta insticksböcker, nom Parti **-serier och märken talet på kort, Facit Parti nominal 1970-talet, Nom block med nominal 420- samt ca 200 pergamynpåsar med **-mä ** helark mest lilla riksvapnet + arkdelar Två fina Leuchtturmalbum med blad och fickor Glest besatt 300- samling med nominal Samling **/o LINDNER Falzlosblad. Glest besatt samling 300- men en del bättre 4-block med G VI har setts 55 Samling */** talet, nom 240- samt drygt 200 stpl märken Litet parti märken */** O II - G VI Typ 1, bla två ex F 52 a/c? Specialfoldrar med ** märken, nominal H 16 R F H 16 O F H 54 x F H 72 F

5 62 H 77 F H 88b Cyls 2h F H 93A cyls 2 F H 94 cyls 2 F H 101 cyls 1 F H 105 Cyls 1 F H b F H 127 F H 211, god kvalitet, F SH 18 B2 F Vårblommor, grovtandat Parti häften talet, nominal Samling häften i album, H , god kval, F Samling häften talet, nominal Samling häften , nominal Parti häften mest talet, nominal Häftesparti ca 130 häften varav ca 50 ex H Album häften Nominal Parti talshäften, nominal Parti häften , nominal Parti häften H9 -H 94 (51) F Fyra urvalshäften med häften, många gamla, Restvärde Häften på små albumblad, talet. Nominal Två små pärmar häften, block och HA bla HA 6 RV/RH. Nom ca Litet parti häften och block talet, nom H 176, 44 ex med varianter, olika kombinationer av cyls, knr och Rt Pärm med ca 45 provtryckshäften, även ett äldre Fyra rabatthäften varav ett blå/gult Sju rabatthäften, rätt sort rabatthäften samt 90 märken i 4-block, alla av rätta sorten rabattmärken i häfte eller i delar rabatthäften varav två blå/gula Litet parti HA, 263 st, nominal Två pärmar HA, 88x1kr, 26x2kr, 8x5 kr, några äldre Minst 400 HA många med cyls, knr etc, fyndchanser Parti HA, ca 1300x1kr, 150x2kr, ca 75x5kr Fyra årssatser 1980-talet, nominal Årssatser i gott skick, F Årssatser samt 1981 i gott skick, F ca Årssatser (21) Nominal ca Häftesårssatser (21) Nominal Obs rabattmärken Parti årssatser (19) Nominal ca SVERIGE, stämplat 103 F 03 stämplat snedcentr ex med två hörntänder borta 104 F 07 Carlskrona 7/ dst rvprs F 07a1 Göteborg26/x 18xx, F

6 106 F 07 stämplat ex i god centrering, F F 09 Westervik 6/8 1863, prakt F 09 Östra Karup 30/ vikt hörntand, LYX-stämpel, F F 12 dst god centrering F F 12 Malmö 29/ rätvänd PR-stpl, tunn fläck, knappnålshål F 15 Malmö 23/ god centrering AB-PR F 18 sebo 14/ snc rvs F F 27 stämplat ex F Tj 15 stämplat gott ex F L7a stämplat ex vht F F 29 Wexiö (G) 21/ god centr nära rätvänd stpl F 29 Göteborgs Filial (O) 16/ AB-PR F 32 Årset (F) 28/ AB-PR F 32 Kalmar (H) 8/ AB-PR F 35 Strengnäs (D) 21/ AB-PR F 44 normalex, F F 47 Bjästa (Y) 3/ AB-PR F 49 Vingåker (E) 6/ AB-PR F 52 Derome (N) 9/ rätvänd stämpel AB F 58 Strömsholm (U) 18/ AB-PR F 151C bz normalex, F F 152 A cx normalex med obktt nedtill vänster, F F 202 stämplat normalex, F F 304 Via (X) 17/ AB-PR F 318 CB, goda marginaler, F F 1007 Jämjöslätt (K) 23/ PRAKT F 1200 Ulricehamn (P) 9/ PR/LYX F 1264 Karlskrona 4 (K) 22/ AB-PR F 1422 Sundsvall (Y) 23/ LYX F 1595/98 Backaryd (K) AB-PR F 1821 Nordmaling Lbb 6 (Y) 17/ LYX F 1886 Nordmaling Lbb 6 (Y) 17/ LYX F 2198 Bjurholm Lbb 6 2/ PRAKT F 2508 C Norsjö 7/ PR/LYX F 2543 Bjurholm Lbb 6 6/ PRAKT Block 14 Bjästa (Y) 19/ PRAKT Block 17 Bjurholm Lbb 6 27/ PR/LYX SS 3 Bjurholm Lbb 6 23/ AB-PR SS 5 Norsjö AB-PR Samling i sex ESTETT-album. Inleds med 3, 4, 6, och 8 sk Bco, över komplett vapen och ringtyp, mängder av BC/CB-par. Facit för märken är katalogvärde Några skillingmärken i tveksam kvalitet uppvägs av det stora antalet PRAKT-stämplar. Samlingen därefter i stort komplett till 2006 och i god kvalitet med rundstämplade märken och många praktstämplar. 146 Samling inleds med två 4 sk Bco, 8 sk Bco, välfyllt med Vapen och Ringtyp, dock delvis blandad kvalitet. Många BC/CB-par. Facit för märken drygt Efter 1941 välbesatt med många BB-par. Försiktigt utrop 147 Samling häftesblock i två ESTETT-album, god kvalitet Stämplad samling i LEUCHTTURM-album , i stort komplett 700- med par, block, en del häften, rundstämplade märken, 40-tal prakt

7 149 Album med VERBIS-blad En del Vapenmärken (7) och 500- ringtyper. Därefter välbesatt med undantag av dyrare material. Många märken och BB-par, över 1000 märken 150 Mycket glest besatt samling i tre Safe Dualalbum nyskick Samling i ESTETT-album, märken, BB-par, del häftesblock Samling i Schaubek-album tjänste, välbesatt med 10-tal 200- välstämplade block, många BB-par. 153 Samling i album med Posthuset, landstorm III, G Wasa LEUCHTTURM-blad med o/** märken O II Från 1966**nom Fem insticksböcker med 4-block, BB-par, gutterpar talet Dublettlager i fyra insticksböcker, god kval, välstämplade insticksböcker fullpackade med dubletter O II talet insticksböcker även med Norden, HV samt motivmärken Tusentals stämplade märken i tre album, pergamynpåsar, lite ** Insticksbok med märken talet, inga dyra Två insticksböcker med dubletter Vapentyp talet Insticksbok med märken, ca 220 BB-par, även utl mä, tal Insticksbok med märken, ca 230 BB-par, mm, tal Dublettlager med tals märken i pergamynkuver, Dublettlager OII talet, en del läsbara stplr finns Dublettkartotek i pergamynpåsar resturvalshäften, gammalt/nytt material från sterbhus, rv Parti bättre märken **/*/o på kort, vapen, Rt, Tj, Lösen. F resturvalshäften, gammalt/nytt material, restvärde drygt Ca 70 häftesblock mest talet, ibland som klipp, god kval urvalshäften, mest talet, lågt prissatta, restvärde Moderna märken och häften (2009) nominal Ca 3 hg tvättade märken O II talet, bra BB-par urvalshäften med ca 6000 märken OII talet, mkt högvalörer klassiska märken, två 4 sk Bco, två 24 öre + fyra 50 öre vapen 100- med flera, dock mycket blandad kvalitet 175 F 318 CB, 321 BC, 324 CB och 332 BC i mycket blandad kvalitet Något hekto klipp en del från 2000-talet, bla två praktstämplade SS Liten låda med några tusen tvättade märken mest 1960-talet Parti stämplade bandmärken i godtagbar kvalitet, 142bz, 142cc, cz, 144cx, 151bz, 159bz och 179 bz, Facit Lågt utrop 179 Litet parti **/o bl a F 180**, F 262** i 4-block, två vackra klipp O II mm A Låda med album, frimärken och brev samt en del utländskt material B Tusentals stämplade dubletter O II i fyra kartotekslådor C Låda med klipp och lösa märken mest talet D Några tusen dubletter i pergamynkuvert talet Några hekto klipp bl a med två praktstämplade SS Drygt 175 välstämplade märken Rt-1980-talet uppsatta på kort Nio resturvalshäften ortsstämplar mest OII yalet, restv Sex urvalshäften mest talet. Restvärde , Lågt utrop läsbara stämplar Skåne mest talet, inga dyrare VÄSTERVIK, ett 50-tal lokalpostmärken ca 45 andra märken Fyra praktstämplade märken, Brastad - Lingatan F 2637, tre märken med olika tandning, stpl Alvesta F 2637, tre märken med olika tandning, stpl Alvesta Jvgpost 2, 11 stplr vapen - O II, bl a K.S.J, N.W.S.B, F 825- bl kval 100-

8 olika PKP-stämplar mest klipp, 1940-tal och helt läsbara 50- FDC, BREV, VYKORT, mm 192 Parti FDC , 88 brev god kvalitet i album FDC i album, 66 ex en del tejpmärken (8) en del vinjetter (8) FDC i album + några minnespost Fem album FDC samt några maxikort, nära 400 brev Fyra fina album FDC ca 300 brev Album med "exklusiva" FDC med ** häften, nom Album med ca 150 FDC , hög nominal Fyra POSTENS bruna A4-album med FDC , ca 260 brev Ca 250 FDC talet många med vinjetter, en del är finska Ca 215 FDC , alla med vinjetter Ca 180 FDC mest från 1970-talet, de flesta med vinjetter ca 200 FDC talet, alla med vinjetter Ca 250 FDC Drygt 400 FDC mest talet Ca 275 FDC och 50 PT-kort, mest 1970-talet Parti FDC på blad eller lösa ca 300 FDC talet Serie FDC Stockholmia 86 (5) samt serie block (5) med SPECIMEN Tre satser Stockholmiablock med SPECIMEN-påtryck MAXIKORT i fyra fina album förmodl komplett från början till 24/ Skokartong med MAXI-kort 1-73 ofta 2-5 av varje sats Samling MAXI-kort drygt 120 styck Några hundra PT- och MAXI-kort Låda med ca 400 PT-kort, en del frankerade Låda med många hundra minnesfoldrar-häften i album (5) eller lösa Ca 35 brev 4sk Bco - 12 öre Vapen, tre brev 4 sk varav två def märke F 26 Åkersberg 13/ på skadat Paketadresskort, F F 35 Stockholm Paket C 30/ på naggat Paketadrkort, F xL3+L9 på skadat paketadresskort, Högfors 22/1 1878, ovanligt strip L5 på naggat paketadresskort Högfors 28/1 1878, ovanligt A Pärm med ca 60 brev Vapen talet även utl samt ett 40-tal vyk B Fem luftpostbrev till belgiska Congo Alla med intressanta 400- stämplar på baksidan, transit, ankomst brev och FDC talet, en del brev till USA en del FDC vinjet Ca 300 brev även utländska, många tyska, gammalt och nytt Brev, FDC, klp mm bla Norge på brev, även några censur Ca 500 brev mest talet men även äldre Brev, vykort, Bke, FDC mm O II talet, kanske 500 försändelser Västergötland, fyra sistadagsstämplade brev, Magra, Myrekulla mfl Hälsingland, 30 stämplar på brev, vyk, adrk, hälften O II - medaljong Härjedalen fyra sistadagsstämplade brev Älvros, Herrö, Linsell mfl Norrbotten, fyra sistadagsstämplade brev, Aarevaara, Anttis, Pite-Lå brev/bke med jvgstämplar Oscar bl a Wexiö-Alfvesta, PLK 279 B M8 ** brev på baksidan svagt märke efter fastsättare Låda med drygt 150 militärbrev, ej använda Gammalt vykortsalbum med ca 200 kort alla förmodligen frankerade 300-

9 O II. Mest helg- eller romantiska motiv 235 Gammalt album med ca 145 kort, alla förmodligen frankerade med 225- O II. Mest helg- eller romantiska motiv 236 Trevligt gammalt album med unionsflaggan, ca 100 kort, mest helg eller romantiska motiv 237 Gammalt album med ca 150 kort, mest helg- och romantiska motiv 225- men även en del topografi 238 Ca 400 topografiska vykortvarav 300 i det gamla lilla formatet, dublet ter förekommer 239 Ca 800 vykort motiv kyrkor i A6-format, exteriörer/interiörer Ca 100 vykort mest O II - Medaljong, drygt hälften topografi Ett 25-tal vykort, mest topo några bättre samt några brev Ca 80 påskkort, en del i det lilla formatet. En del signerade Drygt 400 mest Helg-/Romantiska motiv O II - modernt Ca 400 helg-/gratulationskort i A6-format Två tjocka album med moderna jul-/nyårskort. Bra album Drygt 400 mest topografiska kort O II - modernt. En del med bra stplr 200- NORGE 247 Samling*/** i LEUCHTTURM-album blad Glest besatt i 850- början F ca fram till Från 1970 nom 315 NKR. Bladsats medföljer. 248 Insticksbok med ** , liten del *. Nominal 496 NKR Samling * mest talet, drygt 210 märken, flera bra. Besiktiga! Parti*/** bl a f 390**, F **, F 471**, Facit F **, F Årssatser , Nom 657 NKR Parti häften, H (15) Nominal 282 NKR Parti/samling häften talet. Nom 957 NKR Fem årssatser frimärkshäften , Nominal 1151 NKR Stämplad samling i LEUCHTTURM-album. Facit drygt då märken under 5 kr ej räknats. Bra startsamling 257 LEUCHTTURM-album med blad Glest besatt med märken Parti stämplade märken och par, F 16x2, F 18, F , Facit klipp med högvalörer F , god kval, F DANMARK 261 Två Safe Dual-album , välbesatt ** Nom DKR. Även några julmärken 262 Parti nominalvara talet, nominal 490 DKR Samling */**/o talet, även Grönland, DVI och Thule LEUCHTTURM-album med blad Även Färö, Grö och DVI glest besatt. 265 Insticksbok med ca 600 stämplade märken i god variation Insticksbok med stämplade dubletter, mest talet Kartotek med talsmärken, mycket bruksmärken 50-

10 268 Låda med årssatser, block, klipp, vykort mm Brev med F 135, Skodborg 14/4 1919, reklam Badesanatorium, F Brev med F 135, Kjöbenhavn 22/9 1918, F FÄRÖARNA 271 A LEUCHTTURM-album blad , mä till Nom DKR B Samling ** MAXI-kort (16) i LEUCHTTURM-album Nominal DKR 272 Safe Dual-album med ** , till synes kpl och med några 700- häften. Nom DKR 273 Sju urvalshäften ** märken. Mkt låg prismärkning, restvärde Fyrblock och häften talet. Nom DKR Samling** på VISIR-blad + block och häften, nom 824 DKR A Nominal i häften, oftast kpl, 1990-talet, nom 397 DKR B Parti häften (10), FDC (28), årssatser , 2001, nom 370 DKR Litet parti **, bl a block 11, nominal 127 DKR Album med **/o märken talet. Nom för ** 187 DKR. FDC-stpl Litet parti** mest talet, nom 161 DKR Årsbok 1993, nominal 78,5 DKR Tre årssatser, , nominal 497 DKR årssatser 1975/ , högt kv FDC , några häften och några FDC-stämplade märken A FDC förmodligen komplett, 196 styck i två album B FDC , 133 styck, monterade i två LEUCHTTURM-album DP Perfect i nyskick GRÖNLAND 285 F 10-18*, god centrering, F Samling** 4-block i fint Safe Dualalbum, nominal DKR Safe Dual-album, välbesatt ** + julmä, nom 1843 DKR Samling **, F för äldre märken + nominal 1708 DKR Postfriskt parti Nominal 2022 DKR Urvalshäften med ** märken och block. Låg prissättn. Restv Postfriskt parti, en del 4-block, nominal 930 DKR A Parti årssatser mm Nominal ca 600 DKR B Årssatser , ca 100 FDC/Minnespost, stämplade märken Nominal, oftast i häften, 1990-talet, nom 453 DKR häften talet, nominal 810 DKR Årssats LEUCHTTURM bladsats , välbesatt 1980-tal, nom 550 DKR Parti */**/o bl a två PAKKE-porto. Även Island**. Ovärderad, lågt utrop Dublettparti o/*/** talet, bla 13 märken Olika Motiv. 48 VISIR FDC samt 16 med vinjetter FDC i 4-block FDC , hög nominal FDC i 4-block, hög nominal Ca 50 FDC, 60 brevkort med vackra stämplar, 20-tal brev,

11 ISLAND 304 Samling **, katv F e.i, god kvalitet Nio urvalshäften ** märken och block, restvärde Låg prissättn ** märken, F 49 - F 497, i liten insticksbok, Facit Album med ca 160 **/* märken talet, inga dyrare olika häften , F Årssats Samling */**/o. Från ca 1950 **/o. Många bra märken och serier. F till 1959, delen ovärderad. Förmånligt utrop. 311 Samling */**/o , från 1967 allt **, i LINDNER-album, ovärd Samling/parti */**/o talet på nio Visir-blad Stämplat parti F , ofta fem av varje. F e.i. Liten instbok 200- FINLAND 314 Samling **, Något* i början, F e.i, Hög nominal Åtta urvalshäften mest ** märken, låg prissättning, restvärde Sju urvalshäften mest ** märken, låg prissättning, restvärde Insticksbok **/* , drygt 900 märken, delvis dublettkaraktär 300- med över 400** märken. 318 Ca 300 HA 11-16, sorterade och katalogiserade I huvudsak stämplad samling F för märken Delen är därefter välbesatt men ovärderad 320 Samling/parti */**/o talet, även HA Prydlig stämplad samling i insticksbok lite Åland. Till 300- synes inga dyrare men innehåller drygt 900 märken i god kvalitet 322 LEUCHTTURM-album med blad En del märken, inga dyra Insticksbok stämplade dubletter + BRD, mkt märken inget dyrare Samling/parti om 150 ** märken mest , en del bra serier/mä F på brev, stämplat Kristinestad 6/12-18, ingen adressat Kartotek med bruksmärken, lite äldre, även fältpost, 1000-tals märken Dublettkartotek några tusen stämplade märken ÅLAND 328 Samling **gutterpar , nominal är 963 FIM och är 154. Fint LEUCHTTURM-album 329 Parti gutterpar i insticksbok, nominal är FIM och är Samling ** jämte frankeringsetiketter. Nominal är FIM samt är Sex urvalshäften med ** märken och block. Låg prissättn. Rv Årssatser i två pärmar. F ca Årssatser , ibland flera av varje. Prisangivelse 370 FIM Parti årssatser , nominal 191 FIM samt Samling FDC i tre stora pärmar , förmodligen komplett Samling om ca 60 MAXI-kort

12 NORDEN 337 Samling * 1800-talet i tre album, ovärderad Fyra urvalshäften */**/o, bra Island, Restvärde Fyndlåda SE förfilateli, Thule, Finska häften mm Stämplad samling , SE och NO bäst men inget dyrare Diverse */** i insticksalbum ca 300 märken och ett 20-tal häften Litet parti nominal mest i häften eller specialsatser, lite Malta Insticksbok med 18 block och häften, lösa märken samt lite Europa Diverse specialsatser, litteratur och moderna märken Ca 130 FDC många tal men även SE 1980-talet FDC mest talet, många vinjetter + 4 hg svenskt klipp Låda med två Sverigesamlingar, DK stämplade märken och blanket ter, SAFE-pärm, FDC mm 348 Stämplade dubletter i pergamynpåsar, mest talet Mängder av frimärken, brev, dublettkartotek, verkar inte vara dyrare Låda med Postens julgåvor, samlarfoldrar mm, nominal ca 695 SEK Liten fyndlåda GRÖNLAND, märken, helsaker, blanketter, brev mm Låda med lösa märken SE, DK, klipp, Canada** 100- EUROPA 353 ANDORRA (Fr+Sp) '' samling Mi 47 e.i BELGIEN, Två KABE-album med blad , glest med stpl mä BELGIEN Resturvalshäfte från Restvärde BRD, Mi ** + Mi **, Mi BRD, Mi **, Mi BRD, Litet parti**, Mi 116, 147, , 211 Mi BRD, Mi på brev, sonderstpl Obergammerau Passionsspiele /7 1950, Mi märkesvärde BRD, M 155**, BERLIN, Mi 72-73** + Mi **, Mi BRD, BERLIN, välbesatt samling o/ */** många dyra märken BRD ** till synes komplett med block på 23 instickskort BRD dubletter stämplade märken 1950-talet, ca 500 märken, Högt kv BRD, Samling stpl mä , ovärderad BRD , 21 Visirblad med märken som alla tycks vara stämp lade Berlin 12, Mi ca 400 e.i 367 BRD, tre urvalshäften med **-märken, restvärde BRD brev, helsaker, vykort, ETB talet, ofta högval BRD, Välfärdsmärken på klipp ca 150 gram BULGARIEN, två KABE-album med , glest besatt CYPERN (Grek) **, i stort komplett i LINDNER-album DDR, samling mest stpl, , Mi ca 2200 e.i DDR, samling mest stpl, , i två insticksalbum, ovärd mkt mä DDR, två Schaubekalbum blad , välbesatt , mkt mä DDR, fem helark från 1960-talet ENGLAND, Postfrisk samling , inkl regionmärken, bra kval Mi 2001/02 kv ENGLAND, Album med * märken , Mi 804 (Värderade**) ENGLAND Tre urvalshäften ** märken, även kolonier, restvärde

13 379 ENGLAND stämplad samling , två instböcker, delv dubblet ENGLAND KABE-album med blad , stämplade märken 200- mest, även något Kanalöarna, bra startgrund 381 ENGLAND, 4-block ** Mi 120, + två blad Dr Elizabeth ENGLAND 28 kpl stämplade serier talet, högt katalogvärde ENGLAND 130 FDC/specstpl, även Kanalöarna och lite övr Europa ENGLAND, Häften gammalt(9) och nytt(/7) ENGLAND, sex postfriska häften 1987/88, Elizabeth, nom 28 pund ENGLAND massor av stämplade märken i liten låda, inga gamla ENGLAND, ca 8 hg klipp, bruksmärken Elizabeth, i påse märkt FRANKRIKE, resturvalshäfte från 1980, restv FRANKRIKE, Paris, stort album med ca 300 topo vykort ca GENERALGOUV + BÖHMEN -MÄHREN ca märken **/o GIBRALTAR ** samling i LINDNER-album, kpl GIBRALTAR **samling 4-block FDC Mi GREKLAND fyra urvalshäften **-märken, restvärde GREKLAND samling 1800-talet-1991 ca 500 stämplade märken GREKLAND stämplade märken ca 300, inlednvis med dubletter HOLLAND, samling ca 800 stämplade märken, delvis dublettkaraktär HOLLAND,samling *'4-block , katv 109, nominal 135 gulden IRLAND, liten samling/parti stpl mä, ca 200, fram till 1960-talet ITALIEN två KABE-album med blad en hel del stpl märken LETTLAND, Mi **, kpl serie, Mi LIECHTENSTEIN Mi 309+Bl 5**, Mi 360 samt två helark 1980-tal LIECHTENSTEIN ca 80 */**/o märken, mest äldre bruksmä LUXEMBOURG ca 100 stpl märken, några ** men mest äldre MONACO drygt 60 */**/o märken på VISIR-blad, fram till 1960-talet POLEN, samling i sex 32-sid insticksböcker, det gamla materialet 900- är stämplat i ett album, övriga samlade efter motiv fram till 1990-talet 406 POLEN stämplad samling i två insticksböcker, ovärderad POLEN tre Schaubek-album med blad , mkt glest besatt POLEN stämplad samling i två album , mycket märken POLEN ** motivserier , Mi ca RUMÄNIEN Mi **, Mi RUMÄNIEN Mi **, Mi A RUMÄNIEN tre KABE-album blad Glest besatt, mest talet stämplade märken, bra grund att börja med. 412 B RUMÄNIEN talet mest stämplat, mkt motiv, i tre album SAN MARINO ca 100 */**/o märken på Visirblad, SCHWEIZ trevlig post brev talet, familjekorr till SE med 250- exv PRO JUVENTUTE-frankeringar 415 SCHWEIZ, samling ca *, mkt Pro Juventute, Pro Patria, 200- ca 260 märken, högt kv 416 SOVJET **/o samling en del block, i tolv 32-sid album SOVJET fem Schaubek-album med blad Välbesatt med många block 418 SOVJET två LEUCHTTURM-album blad en hel del stpl mä SOVJET **samling talet i bra album, bl adyr serie 1980-tal SOVJET stämplad samling i två album , mycket märken SOVJET **samling med kpl serier och block, högt kv A SOVJET och Tannu Tuova samt ett stort antal trevliga "etiketter" B SOVJET 15 kpl stämplade serier talet, högt kv TJECKOSLOVAKIEN två KABE-pärmar blad Mkt märken 400-

14 424 TJECKOSLOVAKIEN samling */**/o till 1980-talet Mkt märken TJECKOSLOVAKIEN två Schaubek-album , relativt välbesatt , stämplade märken 426 TJECKOSLOVAKIEN stämplad samling + i påse till mitten 1980-tal 200- ca märken 427 TJECKOSLOVAKIEN talet, ca 800 stämplade märken TURKIET, omfattande samling */o ett brev till TY, ovärd TYSKLAND inflationsmärken i helark, arkdelar bl a många HAN, intr! TYSKLAND två tjocka KABE-album med stater, Riket zoner, BRD 600- och DDR, en del avsnitt välbesatta, verkar inte vara dyrare material 431 TYSKLAND + ÖSTERRIKE en del bra märken i album och på kort TYSKLAND, Stater, Riket, zoner, mest stämplat material, bl kval TYSKLAND 14 instickskort */** ca 500 märken gammalt/nytt(brd) TYSKLAND 34 VISIR-blad med */**/o Riket, Berlin, Bayern, BRD mm TYSKLAND, LOTHRINGEN brev Mi 10 METZ 21/7 1941, hakkorsstpl TYSKLAND ALL ZON brev A 956 x1/ TYSKLAND Am Br zon, brev 2 x Mi 81 sv (par) Dussfeld 1/ fö TYSKLAND Sov zon Rekbrev med bl a 64-65, dekorativt TYSKLAND Berlin brev Mi 13 Tempelhof 10/8 1948, innehåll, litet riss TYSKLAND Berlin brev Mi 13 Berlin 29/ , innehåll, små riss TYSKLAND DDR brev Mi x 2, FDC Berlin 5/ till SE TYSKLAND DDR brev Mi stämplat 28/ Luftpost till SE TYSKLAND DDR satsbrev Mi stpl 15/ Luftpost till SE TYSKLAND 74 brev/helsaker/fdc UNGERN stämplad samling i fyra tjocka album, ca märken och ett 100-tal block 446 UNGERN, två kartotekslådor med äldre 1000-tals stpl mä, bruksmä, VATIKANEN, */**/o samling i två album , mkt märken VATIKANEN, ** samling Mi 78 e.i ÖSTERRIKE samling */**/o bl a Kärnten Volkabstimmung , mkt fältpostmärken med övertryck Polen och Rumänien 450 ÖSTERRIKE/UNGERN 41 milbrev/kort VK 1 och 2, intressant post ÖSTERRIKE ca 600 FDC , brev/korrespondenskort EUROPA, nära 300 vykort nästan allt topo, bl a många engelska 100- mindre orter EUROPA fyra album bl a Irland, Italien, Holland, Belgien mkt motiv EUROPA 32-sid album med stämplade märken mest talet EUROPA, Slovakien, Bosnien, Kroatien liten samling/parti instalbum EUROPA två mindre album med bl a Albanien, Frankrike, Spanien EUROPA låda med album, VISIR-blad, påsar med mycket märken EUROPA ca 400 brev talet, mycket BRD 100- HELA VÄRLDEN 459 AFRIKA bla Botswana, Cameroun, mkt motiv fåglar, sport, blommor AUSTRALIEN, bladsaml */o ca 130 märken bl a Mi * AUSTRALIEN tre Safe Dual-pärmar Välbesatt ** Nominal60 pund. Högt nypris för albumen (2.800-) 462 AUSTRALIEN, **samling SG inkl häften + tjänste, Mi 1100 enligt kat 2002/ AUSTRALIEN tre årsböcker 1981, lite lösa märken samt några FDC AUSTRALIEN, tre VISIR-blad med ca 200 märken 50-

15 465 BELGISKA CONGO, två brev samt ett brev luftpost fr Belgien t B.C CANADA sex Safe Dual-pärmar , välbesatt med **märken , nominal 461 dollar. Nypris för album ca CANADA, stämplad samling inledningsvis av dublettkaraktär, drygt märken gammalt till nytt 468 CANADA tre inbundna årsböcker , nom drygt 80 dollar CANADA tre årsböcker , nominal 55 dollar CANADA fem årsböcker nominal 37,9 dollar CANADA specialsatser och FDC talet, nominal 32,8 dollar CANADA samling om 132 FDC i två pärmar , CANADA ** märken och 4-block samt FDC , nom frim 27,7 doll CUBA två album fyllda med nästan enbart motivmärken, en del ** FALKLAND ISLANDS Mi 78-93* Mi FORMOSA, 18 Maxikort FRANSKA KOLONIER, album med drygt 700 mest stpl märken,fynd? GHANA tre album med ** talet, mycket motiv ISRAEL Mi 33-38* med tabs, Mi för ** ISRAEL Mi 55-58**med tabs, Mi ISRAEL, litet parti stämplade märken mest 1960-talet, ca 80 märken JAPAN 32-sid insticksbok med brev och stpl märken talet KINA och HONGKONG, liten låda med många hundra stpl dubletter KOREA Nord och Syd, **/o 1980-talet mkt motiv i 32-sid album KOREA Nord handlarlager med prismärkta stpl block och märken 450- uppsatta i tre VISIR-pärmar, mkt högt värde 486 NEW ZEALAND pärm helsaker och klipp, , nominal 45 NZ NEW ZEALAND liten stämplad samling tal, ca 250 märken NEW ZEALAND instbok några hundra stämplade dubletter tal USA album med äldre stämplat material talet, högt kv USA KABE-album blad , lite stämplade märken, inget dyrt USA samling i två LEUCHTTURM-album. Inledningsvis stämplade märken från ca 1940 är märkena postfriska 492 USA fyra årssatser 1976, , nom 15,44 US USA samling om 73 FD-blad i två fina album USA och SVERIGE Jul- och brevmärken mest talet USA ca 160 vykort övervägande frankerade 1910-talet, hälften topo USA ca 250 vykort mest julhälsningar Sex insticksalbum med mest stpl mä, något**, inget dyrare + tomt alb Fem album mest SE, TY, USA stpl märken + stort brev med tysk 200- inflationsfrankering 157 milliarder sänt till SE 499 Tre album mest stpl märken bla trevlig del Tjeckoslovakien Två album med mycket märken bl a Tyskland, till synes inget dyrare sid album mest stämplade märken, länder sorterade A-Å sid album, mkt motiv Ceylon, Comores, Cypern, Chile, Costa Rica sid album, mkt motiv **/o Falklöand, Fiji, Fujeira, Guyana sid album, mkt motiv **/o Guatemala, Honduras, Haute Volta sid album mkt motiv fjärilar, sport, Mocambique, Malaya, Malaysia sid album, mkt motiv, Laos, Portugal, Irland, Vietnam sid album, mkt motiv fåglar **/o, YAR, St Tomé,Uruguay, Qatar sid album mkt motiv o/** Rhodesia, Sahara, Seychellerna, Senegal sid album, mkt motiv fåglar, fjärilar, djur, från länder SO Asien sid album St Vincent, Singapore, Sri Lanka, Samoa, ca 450 mä sid album mkt motiv Togo, Turkiet, St Vincent, Grenada 150-

16 sid album, mkt motivcook Isl, Cayman Isl, Cocos Isl, Tonga sid album **/o sport, djur bl a från Portugisiska kolonier Fem urvalshäften ** märken bl a Portugal, Canada, New Zealand Litet parti motivmärken, urval Tyskland, lite tbh Drygt 200 brev, FDC och helsaker, många ofrank USA, mkt motiv Stpl dubletter i tusental sorterade i kuvert, även lite klipp Stpl dubletter i tusental sorterade i kuvert, även lite klipp Låda med frimärkta adresskort, de flesta stämplade 1954, ca 150 st försändelser mest FDC 1950-talet, intressant Fyndlåda med klipp, försändelser, ca 1 kg Låda med två tjocka insticksböcker Norden och HV, litet dublettkar totek Norden samt brev mest från USA en del rek/censur Ca 200 vykort och 150 brev/helsaker, även SE, mest Låda med album, bl a TY, lite klipp, Weiss-Öbergs bok om PT-kort Låda med album och små askar med mkt märken, vikt ca 2 kg Brev, frimärken, vykort, klipp mm, bl a CSSR, Canada, DDR Låda med mycket stämplade frimärken, brev, helsaker, FDC, klipp Låda med ca 300 brevvykort och FDC, märken i urvalshäften mm Drygt 360 brev frankerade med FRAMA-etiketter, 1980-talet bl a 500- från Papua, New Guinea, Bolivia, Singapore, Cypern, Irland mfl 530 Låda med mycket stpl frimärken, brev, helsaker, FDC, klipp Ca 400 brev mest luftpost till SE talet, C6-format många länd brev mest talet från många länder Ca 600 vykort uteslutande topografiska motiv, A6-format Som Låda med tals märken, en del klipp och försändelser insticksalbum med mest stämplade märken många olika länder Banankartong med tals stämplade dubletter. Fyndchans? 800- Motiv 538 BOXNING Slanias serie, 23** märken med tungviktsvärldsmästare DJUR Fyra tjocka album med **märken, MAXI-kort, FDC hotade djur FÅGLAR, CUBA Mi ** Mi FÅGLAR, Kina Mi **, Mi FÅGLAR, Nordkorea, Mi , , , allt ** Mi FÅGLAR, Taiwan Mi ** Mi FÅGLAR, Thailand Mi **, Mi FÅGLAR, Vietnam Mi **, Mi FÅGLAR, FJÄRILAR, FISKAR bl a Laos, Campuchea i 32-sid album FOTBOLL, o/** märken och block, brev mest 1980-talet, 32-sid album FOTBOLL, Mexico 1986 VM o/** märken, block och brev OLYMPISKA SPEL värdlandets märken, 94 sidor märken, 900- block, brev och helsaker 550 OLYMPISKA VINTERSPEL, , värdlandets märken, 35 sidor 300- märken, block, brev, helsaker 551 SKIDOR, OS I Grenoble-68, vykort med skidmotiv samt 14 autografer 300- av medaljörer, bl a Mäntyranta, Barbro M, Toini G, Pål Tyldum 552 SKIDOR, VASALOPPET , 41 sidor med brev, helsaker 400- samt ett 30-tal extra kort 553 SPORT, två pärmar med ca 175 brev och helsaker

17 554 SPORT och OS, **märken och block i insticksbok och på blad SPORT, 10 urvalshäften med o/** märken/serier, restvärde SPORT, album med FDC/specstplr tal, Ungern, Österr, Polen SPORT, 12 små album som trots plundring innehåller stort antal 200- märken och även kompletta serier 558 SPORT, 233 brev och helsaker med sportmotiv mkt 1980-tal MOTIV, Två A4-pärmar med stämplade motivmärken MOTIV, 32-sid album med o/** märken, Mexico, Nevis, Nepal, Namibia MOTIV, sport, rymd,flyg, blommor bl a Laos och Vietnam MOTIV, Insticksbok med ca 400 stämplade märken 100- Mynt och Sedlar 563 SEDLAR, tio ovikta femmor SEDLAR, tre hundralappar (1982,83, 85), 2x50 (1984,90) 2x10 och 250-3x5, obs tyvärr ej ovikta 565 SEDLAR, Ca 20 femmor och tior, många ovikta, även utl 150- Litteratur böcker och kataloger bl a Handbok Sveriges Francotecken Sveriges Frankotecken Del I-III i styv grön samlingspärm POSTRYTTAREN (7) inbundna i nyskick MICHEL WEST A-Z (två band) 1995/ NF färglikare Tvåfärgad siffertyp, Medaljong + NO och DK skillingar NF färglikare i samlingspärm SE skilling - Ringtyp, Tjänste och Lösen 100- Kuriosa, övrigt 572 Insticksbok med drygt 400 helgmärken Tändsticksetiketter ca 110 uppsatta på fem blad AUTOGRAFER, (tryckta) 13 toppidrottsmän i Kronobergs län, vykort Div brevmärken, bla svensk vecka 1926, Stöd danskheten i Sydsles- 50- vig, Svenska mässan Gtbg 1931, 12 märken Tillbehör 576 Många hundra blad till Gripen, Safe, Schaubek och Leuchtturm Några hundra blad att montera på, DAVO-album Finland, Leuchtturm 200- album danmark, Klämfickor, några album till 578 Två Schaubek klämfjäderpärmar, två Postens brevalbum, litet brevalb Sex album av varierande storlek och innehåll Två VISIR-pärmar med blad Fem vinröda LINDNER-album med kasetter med blad i gott skick Fem vinröda LINDNER-album 1104 med blad i gott skick Åtta smala Visirpärmar med ca fem blad i varje album Fem bruna LINDNER-pärmar kasetter, nyskick, nypris Fem vinröda LINDNER-pärmar 1104 med kasetter, nyskick 400-

18 586 Fyra vinröda LINDNER-album 1104 med kasetter, nyskick Tre KABE-album SE med fickor blad i gott skick VISIR-pärmar varav nio med bred rygg Safe Dual-pärm med blad Malta Safe Dual-pärm med ett 20-tal blad Färöarna och Island Beg bladsats för fasta postanstalterunder perioden Ca 100 nya VISIR-blad i varierande storlekar Sex VISIR-pärmar med blad i varje album mest 1-3 fickor Tre fina Leuchtturm-album med blad för häften Två fina LEUCHTTURM-album med blad för häften Ca 170 A4-ark svagt rutade kartongblad Fem albumpärmar, en del med blad, pergamynpåsar mm Åtta insticksalbum i gott skick, oftast 32-sidiga Två Leuchtturm DP-pärmar med blad SE högt nypris Ca 250 svarta VISIR-blad, FDC med tre fickor, Ca 500 LINDNER T-Falzlos blad ofta för brev samt ca 100 VISIR-blad Sju insticksböcker samt tio andra album, bl a några Safe Tio GRIPEN-pärmar med vardera ca 5-10 blad av VISIR-typ POSTENS sex små blå pärmar för häften med inalles blad POSTENS sex små blå pärmar för häften med blad per album POSTENS tre små blå pärmar för häften ca 60 blad 50- ANBUDSBLANKETT NAMN: GATUADRESS: POSTADRESS: TEL/MAIL: OBJ BUD OBJ BUD OBJ BUD

Resultatlista. Land Beskrivning Värde Utrop Slutbud

Wholesaleprislista - IQ Telecom 11-19-2014

Wholesaleprislista - IQ Telecom 11-19-2014 Wholesaleprislista - IQ Telecom 11-19-2014 Alla priser i svenska kronor exklusive moms. Debiteringsintervall 50 kb för datatrafik. I i Zon 1-2 är debiteringsintervallet 1Kb 1 EUR = 9,0723 Land/nät Zon

Svensk författningssamling Svensk författningssamling Förordning om ändring i förordningen (1977:178) med vissa bestämmelser om internationellt samarbete rörande verkställighet av brottmålsdom; SFS 2010:1161 Utkom från trycket den

Information om ansökan per land

Information om ansökan per land Information om ansökan per land OBS! Till ansökan bifogade handlingar skall vara översatta till landets officiella språk, eller, om det är svårt att få till stånd en sådan översättning till engelska eller

Prislista företagsbonnemang Samtal och SMS i utlandet. Giltig fr.o.m 2013-06- 01

Prislista företagsbonnemang Samtal och SMS i utlandet. Giltig fr.o.m 2013-06- 01 Prislista företagsbonnemang Samtal och SMS i. Giltig fr.o.m 2013-06- 01 Alla priser i svenska kronor exklusive moms. Betalsamtal och samtal till satellit betalas enligt besöksnätets taxa med ett administrativt

Svensk författningssamling Svensk författningssamling Tillkännagivande i fråga om konventionen den 25 oktober 1980 om de civila aspekterna på internationella bortföranden av barn; SFS 2004:636 Utkom från trycket den 30 juni 2004

Utrikes födda samt födda i Sverige med en eller två utrikes födda föräldrar efter födelseland/ursprungsland, 31 december 2015, totalt

Utrikes födda samt födda i Sverige med en eller två utrikes födda föräldrar efter födelseland/ursprungsland, 31 december 2015, totalt Afghanistan 31 267 5 669 841 289 292 256 Albanien 2 569 283 268 209 362 109 Algeriet 3 022 1 156 639 427 1 438 150 Andorra 5 - - - - 2 Angola 742 130 154 64 197 206 Anguilla - - - - - - Antigua och Barbuda

BJöRN JARLVIK HÄFTESPARTIER RULLPARTIER POSTFRISKA SERIER

Stockholms besöksnäring. Februari 2016

Stockholms besöksnäring. Februari 2016 Stockholms besöksnäring. Under februari månad registrerades närmare 820 tusen gästnätter på kommersiella boendeanläggningar i. Det var en ökning med 12 jämfört med februari månad 2015. Cirka 70 av övernattningarna

Stockholms besöksnäring. Augusti 2015

Stockholms besöksnäring. Augusti 2015 Stockholms besöksnäring. Under augusti månad registrerades över 1,5 miljoner gästnätter på kommersiella boendeanläggningar i. Det var en ökning med 7 jämfört med augusti månad 2014. Cirka 60 av övernattningarna

Stockholms besöksnäring. Oktober 2015

Stockholms besöksnäring. Oktober 2015 Stockholms besöksnäring. Under oktober månad registrerades över 1,1 miljoner gästnätter på kommersiella boendeanläggningar i. Det var en ökning med 7 jämfört med oktober månad 2014. Cirka 68 av övernattningarna

Stockholms besöksnäring. Juni 2015

Stockholms besöksnäring. Juni 2015 Stockholms besöksnäring. Under juni månad registrerades över 1 200 000 gästnätter på kommersiella boendeanläggningar i. Det var en ökning med 6 jämfört med juni månad 2014. Cirka 60 av övernattningarna

Prislista privatabonnemang Samtal och SMS i utlandet. Giltig fr.o.m 2013-06- 01

Prislista privatabonnemang Samtal och SMS i utlandet. Giltig fr.o.m 2013-06- 01 Prislista privatabonnemang Samtal och SMS i. Giltig fr.o.m 2013-06- 01 Alla priser i svenska kronor inklusive moms. Betalsamtal och samtal till satellit betalas enligt besöksnätets taxa med ett administrativt

Svensk författningssamling Svensk författningssamling Förordning om ändring i förordningen (1977:178) med vissa bestämmelser om internationellt samarbete rörande verkställighet av brottmålsdom; SFS 2005:672 Utkom från trycket den

Stockholms besöksnäring. Juli 2015

Stockholms besöksnäring. Juli 2015 Stockholms besöksnäring. Under juli månad registrerades över 1,6 miljoner gästnätter på kommersiella boendeanläggningar i. Det var en ökning med 20 jämfört med juli månad 2014. Cirka 60 av övernattningarna

Stockholms besöksnäring. April 2015

Stockholms besöksnäring. April 2015 Stockholms besöksnäring. Under april månad registrerades cirka 885 gästnätter på kommersiella boendeanläggningar i. Det var en ökning med 9 jämfört med april månad 214. Över två tredjedelar av övernattningarna

Svensk författningssamling Svensk författningssamling Förordning om ändring i förordningen (1977:178) med vissa bestämmelser om internationellt samarbete rörande verkställighet av brottmålsdom; SFS 2007:140 Utkom från trycket den

Stockholms besöksnäring. Maj 2015

Stockholms besöksnäring. Maj 2015 Stockholms besöksnäring. Under maj månad registrerades cirka 1 200 000 gästnätter på kommersiella boendeanläggningar i. Det var en ökning med 4 jämfört med maj månad 2014. Över två tredjedelar av övernattningarna

Stockholms besöksnäring. November 2016

Stockholms besöksnäring. November 2016 Stockholms besöksnäring. Under november månad registrerades ca 1,1 miljoner gästnätter på kommersiella boendeanläggningar i. Det var en ökning med 5 jämfört med november 2015. Cirka 74 av övernattningarna

Frimärkscentrum AB Kungsgatan 16 A Växjö Tel Fax

Frimärkscentrum AB Kungsgatan 16 A Växjö Tel Fax Supplementlista 2007 Frimärkscentrum AB Kungsgatan 16 A 352 33 Växjö Tel. 0470-198 40 Fax 0470-222 97 manfred@frimarkscentrum.se Frimärkscentrum AB Kungsgatan 16 A 352 33 Växjö Telefon 0470-198 40 www.frimarkscentrum.se

Stockholms besöksnäring. Juli 2016

Stockholms besöksnäring. Juli 2016 Stockholms besöksnäring. Under juli månad registrerades över 1,6 miljoner gästnätter på kommersiella boendeanläggningar i. Det var en minskning med 3 jämfört med juli månad 2015. Cirka 57 av övernattningarna

Stockholms besöksnäring. Maj 2016

Stockholms besöksnäring. Maj 2016 Stockholms besöksnäring. Under maj månad registrerades över 1,2 miljon gästnätter på kommersiella boendeanläggningar i. Det var en ökning med 4 jämfört med maj månad 2015. Cirka 64 av övernattningarna

Svensk författningssamling Svensk författningssamling Tillkännagivande av staters tillträde till Haagkonventionen om skydd av barn och samarbete vid internationella adoptioner; SFS 2005:599 Utkom från trycket den 5 juli 2005 beslutat

Stockholms besöksnäring. Oktober 2016

Stockholms besöksnäring. Oktober 2016 Stockholms besöksnäring. Oktober 216 Under oktober månad registrerades ca 1,2 miljoner gästnätter på kommersiella boendeanläggningar i. Det var en ökning med 5 jämfört med oktober 215. Cirka 69 av övernattningarna

Svensk författningssamling Svensk författningssamling Förordning om automatiskt utbyte av upplysningar om finansiella konton; SFS 2015:922 Utkom från trycket den 18 december 2015 utfärdad den 10 december 2015. Regeringen föreskriver

Stockholms besöksnäring. Augusti 2016

Stockholms besöksnäring. Augusti 2016 Stockholms besöksnäring. Under augusti månad registrerades över 1,5 miljoner gästnätter på kommersiella boendeanläggningar i. Det var en ökning med 2 jämfört med augusti månad 2015. Cirka 57 av övernattningarna

Utrikes födda samt födda i Sverige med en eller två utrikes födda föräldrar efter födelseland/ursprungsland, 31 december 2012, totalt

Utrikes födda samt födda i Sverige med en eller två utrikes födda föräldrar efter födelseland/ursprungsland, 31 december 2012, totalt Utrikes födda samt födda i Sverige med en eller två utrikes födda föräldrar efter födelseland/ursprungsland, 31 december 2012, totalt Födelseland/ Utrikes Födda i Sverige med två utrikes födda föräldrar

Högstbelopp för merkostnadstillägg och medföljandetillägg för 2015 (fr.o.m. 2015-07-01).

Högstbelopp för merkostnadstillägg och medföljandetillägg för 2015 (fr.o.m. 2015-07-01). för merkostnadstillägg och medföljandetillägg för 2015 (fr.o.m. 2015-07-01). Merkostnadstillägg (kr/mån) för merkostnadstillägg fr.o.m. 2015-07-01 (se punkt 6 i "Riktlinjer för vissa särskilda anställningsvillkor"

Högstbelopp för merkostnadstillägg och medföljandetillägg för 2016

Högstbelopp för merkostnadstillägg och medföljandetillägg för 2016 för merkostnadstillägg och medföljandetillägg för 2016 Merkostnadstillägg (kr/mån) för merkostnadstillägg fr.o.m. 2016-01-01 (se punkt 6 i "Riktlinjer för vissa särskilda anställningsvillkor" i bilaga

Stockholms besöksnäring. April 2016

Stockholms besöksnäring. April 2016 Stockholms besöksnäring. Under april månad registrerades över 1 miljon gästnätter på kommersiella boendeanläggningar i. Det var en ökning med 16 jämfört med april månad 2015. Cirka 70 av övernattningarna

Stockholms besöksnäring. Juni 2016

Stockholms besöksnäring. Juni 2016 Stockholms besöksnäring. Under juni månad registrerades närmare 1,3 miljoner gästnätter på kommersiella boendeanläggningar i. Det var en ökning med 3 jämfört med juni månad 2015. Cirka 58 av övernattningarna

Stockholms besöksnäring. Sommaren 2016

Stockholms besöksnäring. Sommaren 2016 Stockholms besöksnäring. Sommaren Under de tre sommarmånaderna juni, juli och augusti registrerades över 4,4 miljoner gästnätter på kommersiella boendeanläggningar i. Det var en ökning med 1 jämfört med

Ungdomsutbyte. Schablonbeloppet för projektkostnader för delprogram 1.1 är följande - gäller i det land där projektet genomförs: Projekt kostnader

Ungdomsutbyte. Schablonbeloppet för projektkostnader för delprogram 1.1 är följande - gäller i det land där projektet genomförs: Projekt kostnader Ungdomsutbyte Schablonbeloppet för projektkostnader för delprogram 1.1 är följande - gäller i det land där projektet genomförs: Projekt kostnader A1.1 Österrike 39 Belgien 37 Bulgarien 32 Kroatien 35 Cypern

Skatteverkets allmänna råd

Skatteverkets allmänna råd Skatteverkets allmänna råd * ISSN 1652-1439 Skatteverkets allmänna råd om merkostnadstillägg för utomlands stationerad personal vid statliga myndigheter för beskattningsåret 2010 Skatteverket lämnar med

Stockholms besöksnäring. Oktober 2014

Stockholms besöksnäring. Oktober 2014 Stockholms besöksnäring. Oktober 214 För första gången nådde antalet gästnätter på kommersiella boendeanläggningar i över en miljon under oktober månad och redan under oktober har över 1 miljoner övernattningar

Dole Food Company Instruktioner för avgiftsfria, internationella telefonsamtal

Dole Food Company Instruktioner för avgiftsfria, internationella telefonsamtal Dole Food Company Instruktioner för avgiftsfria, internationella telefonsamtal Inhemska Telefonsamtal (USA, Kanada & Guam): 1. Ring 888-236-7527 Internationella samtal: 1. För att ringa Dole integritetshotlineleverantör

Stockholms besöksnäring. September 2014

Prislista företagsabonnemang Samtal och SMS i utlandet. 2014-07-01

Prislista företagsabonnemang Samtal och SMS i utlandet. 2014-07-01 Prislista företagsabonnemang Samtal och SMS i utlandet. 2014-07-01 Alla priser i svenska kronor exklusive moms. Betalsamtal och samtal till satellit betalas enligt besöksnätets taxa med ett administrativt

Stockholms besöksnäring. December 2014

Stockholms besöksnäring. December 2014 Stockholms besöksnäring. December 214 När 214 summeras överträffas års rekordsiffor för övernattningar på länets kommersiella boendeanläggningar varje månad. Drygt 11,8 miljoner övernattningar under 214

Skicka SMS till Skicka SMS till länder utanför EU/EES och till Sverige. Amerikanska Jungfruöarna 4,00 kr/mb 3,75 kr/sms 3,75 kr/sms

Skicka SMS till Skicka SMS till länder utanför EU/EES och till Sverige. Amerikanska Jungfruöarna 4,00 kr/mb 3,75 kr/sms 3,75 kr/sms Privat - Prislista Bredbandsabonnemang i utlandet. Gäller från 29 maj 2017 Alla priser i svenska kronor inklusive moms. Ombord på fartyg och flygplan (s k satellitnät) gäller särskilda priser. Dessa återfinns

Svensk författningssamling Svensk författningssamling Förordning om ändring i förordningen (1977:178) med vissa bestämmelser om internationellt samarbete rörande verkställighet av brottmålsdom; SFS 2008:75 Utkom från trycket den

Allt fler levnadsintyg hämtas elektroniskt från svenska pensionärer utomlands

Allt fler levnadsintyg hämtas elektroniskt från svenska pensionärer utomlands 1 (5) Pressekreterare Mattias Bengtsson Byström Tfn 010-454 21 78 Mobil 0736-27 53 83 Allt fler levnadsintyg hämtas elektroniskt från 132 000 svenska pensionärer utomlands Färre personer med svensk pension

Utrikes födda ökar i Linköpings kommun

Utrikes födda ökar i Linköpings kommun Linköpings Kommun Statistik & Utredningar Statistikinfo 2009:09 Utrikes födda ökar i Linköpings kommun Vid årsskiftet 2008 uppgick befolkningen i Linköping till 141 863 personer. Av dessa var 17 156 utrikes

Svensk författningssamling Svensk författningssamling Tillkännagivande av andra staters anslutning till vissa konventioner om straffrättsligt samarbete; SFS 2010:1028 Utkom från trycket den 13 juli 2010 beslutat den 1 juli 2010.

Svensk författningssamling Svensk författningssamling Tillkännagivande i fråga om konventionen den 25 oktober 1980 om de civila aspekterna på internationella bortföranden av barn; SFS 1999:1040 Utkom från trycket den 10 december

Prislista 3Kontant Samtal och SMS i utlandet

Prislista 3Kontant Samtal och SMS i utlandet Prislista 3Kontant Samtal och SMS i utlandet. 2015-01-01 Alla priser anges i kronor per minut inklusive moms. Satellitdestinationer och Premium-samtal är inte tillgängliga. Det går inte att ringa videosamtal

Prislista privatabonnemang Samtal och SMS i utlandet

Prislista privatabonnemang Samtal och SMS i utlandet Prislista privatabonnemang Samtal och SMS i. 2015-01-01 Alla priser i svenska kronor inklusive moms. Betalsamtal och samtal till satellit betalas enligt besöksnätets taxa med ett administrativt påslag

Svensk författningssamling Svensk författningssamling Förordning om ändring i förordningen (1977:178) med vissa bestämmelser om internationellt samarbete rörande verkställighet av brottmålsdom; SFS 2009:299 Utkom från trycket den

Net1 prislista för internationella samtal Öppningsavgift 0,69kr/samtal Land Land

Net1 prislista för internationella samtal Öppningsavgift 0,69kr/samtal Land Land Samtal debiteras per sekund. Öppningsavgift 0,69kr/samtal Afghanistan 8,95 8,95 2,49 2,99 Albanien 3,95 3,95 0,99 2,89 Algeriet 3,95 3,95 1,29 2,24 Amerikanska Samoa 8,95 8,95 3,49 3,49 Andorra 1,55 3,95

PISA 2012 15-åringars kunskaper i matematik, läsförståelse, naturvetenskap och digital problemlösning

PISA 2012 15-åringars kunskaper i matematik, läsförståelse, naturvetenskap och digital problemlösning PISA 2012 15-åringars kunskaper i matematik, läsförståelse, naturvetenskap och digital problemlösning Vad är PISA? OECD:s Programme for International Student Assessment. Matematik, läsförståelse och naturvetenskap,

Matematik Läsförståelse Naturvetenskap

Matematik Läsförståelse Naturvetenskap PISA 212 RESULTAT 52 515 51 55 5 495 49 Matematik Läsförståelse Naturvetenskap 485 48 475 47 2 23 26 29 212 Länder med bättre resultat än Sverige Länder med liknande resultat som Sverige Länder med sämre

Merparten av levnadsintyg hämtas elektroniskt för svenska pensionärer utomlands

Merparten av levnadsintyg hämtas elektroniskt för svenska pensionärer utomlands 1 (5) Pressekreterare Mattias Bengtsson Byström Tfn 010-454 21 78 Mobil 0736-27 53 83 Merparten av levnadsintyg hämtas elektroniskt för 135 000 svenska pensionärer utomlands De flesta personer med svensk

Ert pris. Ert pris. Till Danmark. Till Estland Per kolli. Per kolli

Ert pris. Ert pris. Till Danmark. Till Estland Per kolli. Per kolli DPD Kund Avtalsnummer Kammarkollegiet 7501444430 Kundnummer Pris i prisbilagan gäller fr.o.m. 2016-04-01 Prisbilaga (Priserna är angivna i svenska kronor exklusive moms) DPD-länder Till Belgien Till Bulgarien

UTLÄNDSKA PATIENTER UTLANDSSVENSKAR

UTLÄNDSKA PATIENTER UTLANDSSVENSKAR Information angående UTLÄNDSKA PATIENTER UTLANDSSVENSKAR Utgiven: juni 2013 Enheten för lagreglerade läkare och sjukgymnaster Så här gör du för att få ersättning för besök av utländska patienter/utlandssvenskar

ANTAL UTLANDSSTUDERANDE MED STUDIESTÖD Asut1415.xlsx Sida 1

ANTAL UTLANDSSTUDERANDE MED STUDIESTÖD Asut1415.xlsx Sida 1 ANTAL UTLANDSSTUDERANDE MED STUDIESTÖD 2014-2015 22.3.2016 Asut1415.xlsx Sida 1 gymnasienivå GYMNASIESTUDIER YRKESINRIKTADE STUDIER Till \ Från Danmark Finland Island Norge Sverige Färöar Grönl. Åland

Skatteverkets allmänna råd

Skatteverkets allmänna råd Skatteverkets allmänna råd ISSN 1652-1439 Skatteverkets allmänna råd om merkostnadstillägg för utomlands stationerad personal vid statliga myndigheter för beskattningsåret 2017 SKV A 2016:32 Inkomstbeskattning

Svensk författningssamling Svensk författningssamling Förordning om ändring i förordningen (1977:178) med vissa bestämmelser om internationellt samarbete rörande verkställighet av brottmålsdom; SFS 2017:8 Utkom från trycket den

Svensk författningssamling Svensk författningssamling Förordning om identifiering av rapporteringspliktiga konton vid automatiskt utbyte av upplysningar om finansiella konton; SFS 2015:921 Utkom från trycket den 18 december 2015