Stenungsunds. Frimärks- och vykortsklubb AUKTION. 4 november 2013 Kl Visning kl Stenungskolan, Sal B1 Doterödsvägen

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Download "Stenungsunds. Frimärks- och vykortsklubb AUKTION. 4 november 2013 Kl. 18.30 Visning kl. 17.45. Stenungskolan, Sal B1 Doterödsvägen"

1 Stenungsunds Frimärks- och vykortsklubb AUKTION 4 november 2013 Kl Visning kl Stenungskolan, Sal B1 Doterödsvägen Förhandsvisning 21 oktober, kl HGF-lokalen, Hasselbackevägen 38 Stenungsund Lite Nyordning Denna auktionen är uppdelad i 2 avdelningar. Objekt säljs på auktionen den 4 nov Objekt säljs på postbud fram till den 8 nov. kl Dessa objekt kommer att finnas med för visning både den 21 okt. och 4 nov. Du kan lägga bud på alla objekten på en gång. Du som vinner på objekt och vinner på objekt kommer att få dina objekt i en försändelse. Allt för det billigaste portot. Bud på alla objekten skickar du in som vanligt, brev eller E-post. Räcker inte första sidan på budlappen kan du skriva på baksidan. Fram till den 8 nov kl kan du i möjligaste mån få upplysningar o näst högsta bud på tel eller på E-post: Välkommen till auktionen eller med bud.

2 Stenungsunds Frimärks- och Vykortsklubb Auktionsvillkor, auktion 4 och 8 november Auktionen är offentlig och hålls i eget namn för inlämnarens räkning. Angivna priser är minimipriser och underbud godtages ej. Lägsta utrop är 5 kr. Objekten säljs till högstbjudande för nästa högsta bud + en fast höjning. Finns endast ett bud säljs objektet till utropspriset. Vid lika bud gäller det först inkomna. Vid auktionen tillämpas fasta höjningar enligt tabell nedan. På auktionspriset tillkommer 10 % i provision. Önskar köparen postbefordran tillkommer porto och försäkringsavgift. Postförskott och förhandsfaktura skall betalas inom 14 dagar. Vid senare betalning debiteras ränta med 2 % per månad och en kravavgift på 50 kr per krav. Inlämnade bud är bindande och innebär godkännande av auktionsvillkoren. Vid bud för annans räkning ansvarar budgivaren för auktionsvillkoren, som det vore hans eget bud. Äganderätten till inropat objekt övergår inte på köparen förrän full likvid + ev. kostnader kar erlagts. Om ej full likvid har erlagts inom 15 dagar äger Stenungsunds Frimärks- och Vykortsklubb rätt att häva köpet och erhålla ersättning för utebliven säljarprovision. Ev. anmärkning mot inropat objekt skall ske innan köparen lämnar auktionen. För skriftlig anbuds-givare räknas skälig tid normalt inom två veckor. Reklamation mot objekt som är avfotograferade och felet syns på fotot beaktas ej. Reklamationer på samlingar och partier beaktas endast om objektet väsentligt avviker från katalogbeskrivningen. De angivna katalognumren och katalogvärdena i auktionslistan är beträffande Nordiska märken hämtade från Facit Special För övrigt har Michel (M) och Stanley Gibbons (SG) använts. För skriftliga bud gäller: Ett skriftligt bud bevakas av oss på för budgivaren förmånligaste sätt. Vid flera skriftliga bud bjuder vi näst högsta bud + den fasta höjningen. Skulle endast ett bud föreligga börjar budgivningen vid minipriset. Om någon i salen sedan bjuder, bjuder vi med fasta höjningar upp till högsta angivna bud, om så skulle behövas. Förklaringar på vykort Höjningar Centrering, frimärken 10 Perfekt Upp till 20 kr 1:- Pc - Perfekt centrering 9 Mycket bra kr 2:- Gc - God centrering 8 Bra utan defekter, men lätt slitet kr 5:- Mgc - Medelgod centrering 7 Bra men hörnveck eller annat småfel kr 10:- Nsc - Nära snedcentrerat 6 Godkänt veck, reva eller annat fel 301 uppåt 25:- Sc - Sned centrerat 5 Mindre bra med flera defekter Fc - Fel centrerat 4 Underkänt ex.vis mindre bit saknas Anbud och avhämtning Anbud kan lämnas via blankett eller E-post: och skall vara auktionären tillhanda senast den 31 oktober 2013 och för objekt senast 8 november. Bud via post eller E-post där man ej har angivit hur erhållna auktionsobjekt skall skickas kommer att sändas med postförskott. Kopior i rimlig mängd kan erhållas. Skicka ett adresserat kuvert till adressen nedan. Bifoga 1 kr/kopia i frankeringsgiltiga frimärken. För köparen tillkommer 10 % på totalbeloppet i provision upphöjt till jämn krona. Stenungsunds Frimärks- och Vykortsklubb, Hasselbackevägen 24, SE Stenungsund Tel (Göthe Johansson).

3 Stenungsunds Frimärks- och Vykortsklubb, auktionslista Nr Område Objekt Kv= katalogvärde No= nominellt värde xx-x-o Värde Utrop Slutp. Spade Nr 1 Fyndväska Resväska m div. innehåll (årssatser, FDC, helsaker, mm) Sverige Drygt 3 kg svenskt klipp, modernt. o Hela Världen Liten flyttlåda m album o askar, hela världen. Mest 1900-tal, även lite äldre. o Vykort C:a 500 kort, mest Europa. C:a 300 postgågna även till Sverige. En del tyska Sverige Bananlåda m pergamynkuvert, påsar, lådor m klipp och tvättat. Mest Sverige Norge/Danm. Pärm m c:a 250 norska märken 1900-tal danska märken (2 skillingar) mm. o Hela Världen 3 fulla pärmar m samling "God Jul". Brev, vykort, märken, stämplar. Nom 100 kr. xx-x-o Hela Världen Stor garderobslåda m mycket märken, brev o klipp. Mest Sverige o England. o Hela Världen Kontorspärm full m konst på frimärken, c:a 500 märke. Stpl o ostpl. Fina märke. xx-o Belgien Nästan 500 märken från Belgien, stämplade. Mest 1900-tal, men börjar o Hela Världen C:a 1.5 kg klipp, hela världen, 1900-tal. o Sverige Kartotekslåda m c:a 300 märken några äldre. Dupl finns. o Island Facit förtrycksalbum utan fickor. Start 1948 m Hekla till -97. Fattas c:a 35 märke. o Sverige Skokartong m c:a 500 gr tvättade märken Många tusen. o Sverige Stövelkartong m 1000-tals svenska klipp. Lite äldre till modernt. o Tyskland 4 Almanackor 1984, 91, 92 o 93. Ett block varje månad, + album o brev/vykort. xx-o Västtyskland Kartong m c:a 350 gr stämplat klipp Tyskland (Väst o Bundes), o Finland Leuchtturm m förtryck, utan fickor. Mest stpl, c:a 1000 märke till 1970-tal. Bra. xx-x-o Högt kv Holland Kontorspärm m drygt 500 stämplade märken. Mest 1900-tal, dock några 1800-tal. o Hela Världen Handgjort album m c:a 1600 märken. Mest stämplat, men även ostpl. Till xx-x-o Sverige Skokartong full m tvättade märke i pergamynkuvert + några brev. Dupletter. o Sverige C:a 50 brev, mest stämplade svenska, C5-C6. En del fina stämplar. o Danmark Pärm, c:a 600 märken + lösa blad. Troligen inga dupl. Lite 1800-tal, sedan o Tyskland Fint 16-sidigt album m c:a 700 märken t.o.m. c:a Några senare block. xx-x-o Vykort C:a 350 kort fr Sverige. Mest oanvän o nyare. 8 småkasetter m småkort. Lite PT Europa C:a 100 svenska brev + c:a 50 brev o brevkort Europa. Några m skyddsperf. o Sverige 8 sid A4-album m drygt 400 stämplade märke, 1900-tal. o Finland Samling t.o.m Mer info, se specialsida. xx-x Kv Sverige Fint 16-sidigt album m drygt 600 stpl märken tal, dupl finns. o Cinderella Hjärt-Lungfond. Helgmärke i ark , Börjar m äldre singlar Hela Världen Fint 16-sidigt album m c:a 750 märken från hela världen tal. o Tyskland Album m Riket, DDR, Bundes, Berlin, Stater. Glest, men ändå c:a 1000 märken. o Sverige 2 Vikingalbum m förtryck utan fickor t.o.m C:a 1500 märken. Tomt i början. o Hela Världen 5 pärmar "Religiösa motiv". Brev, kort, FDC o minst 1000 märken. 1 nytt album. xx-x-o Europa Album m c:a 1000 märke monterade efter c:a 12 länder. Bl.a. Touva, Italien, m.fl. x-o Sverige Nästan komplett Sverigesamling. Mer info, se specialsida. o Kv

4 Nr Sid. 2 xx-x-o Värde Utrop Slutpr. Spade Nr 37 Kina 103 FDC från Kina m vinjett. 20 vykort allt i 2 album. o Island Album m c:a 550 märke. Mest stpl men finns pf o m fasts. T.o.m. 1980, bra. xx-x-o Kv Europa C:a 90 brev till Hällefors Bruk, tal. o Diverse Pärm, bl.a. provhäfte, julgåvor, krigsfångepost, block, DDR-märke, Ny demokrati. xx-x-o Julkort C:a 350 julkort, tal. De flesta postgågna. Tecknat o foto Sverige Låda m Helsaker. Fint numrerade, bl.a. bkd7. Listor finns FDC-stpl helsak. xx-x-o Kv Sverige Liten fyndlåda m brev o vykort (färg, stpl o ostpl). Firmabrev, minnespoststpl. o Hela Världen C:a 2300 märken från h/v i 64-sidigt album. Mycket motiv, mest tåg. Dupl finns. xx-o Holland Davo förtrycksalbum utan fickor m c:a 310 märken Mest stpl. o Kv Tillbehör Leuchtturm vredalbum m kassett, rödbrunt. Nytt och högt nypris Kv Norge Leuchtturm album m förtryck utan fickor t.o.m. 1989, c:a 625 märke, tom början. o Sverige Drygt 170 försändelser (brev - kort). Stpl Värmland + övriga Sverige, tal. o Finland FIB pärm m c:a 360 märken, stpl o m fasts. Många Röda Kors o Tuberkulos. x-o Hela Världen 4 fina 16-sidiga album m c:a 2000 märken från hela världen. Mycket motiv. o Vykort C:a 140 vykort "Kyrkor" från Europa. Svart/vit o färg, använt/oanvänt Bok En världsomsegling "Med Frida" Mer info, se specialsida Sverige C:a 650 LBB-stämplar på frimärken o klipp + 25 försändelser. o Sverige C:a 100 C6-brev med olika frankering. Alla stämplade o Sverige Låda m Postens klipp tal, minst 300. Många olika poststämplar. o Vykort Kv 9 3 "Postfriska" kort från Skärhamn. 2 handkolorerade (A6) o 1 s/v lilla formatet Sverige Låda m Postens klipp tal, minst 300. Många olika poststämplar. o Bok Handbok för filatelister, Sigurd Tullberg. 270 sid, inbunden i nykick. Tryckt Sverige 45 brev m stämplar från Bohuslän. Oscar tal. En del fina stämplar. o Hela Världen Mindre 16 sidigt album m drygt 250 märken fartyg/järnväg, Även några brev(kort. o Sverige Postens Testkort för streckkortsläsaren. Malmö, Sällsynt objekt!!! o Hela Världen Kakburk m pergamynkuvert från hela världen. Mycket Norge, men också dupl. o Sverige F318BC, Prydligt par med PH Ling. Bra tandning o marginaler. Sned maskinstpl. o Kv Vykort Kv 8 "Backamo med Grindsjön i förgrunden" tal. Frank m F52. Stpl Backamo. o Grönland Nytryck av P1, P2 o P3. 4 märken på varje ark. (Ej perforerade) Sverige C:a 100 C6-brev med olika frankering. Alla stämplade Åland 20 FDC Högt katalogvärde o alla med vinjett Island 3 Visirblad m singelmärken o serier i fin kvalité. Börjar m 2 kungar o slut xx Kv Vykort Kv 7 Jenny Nyström "God Jul". Flicka i röd klänning. 20-tals kort. Svår stpl Brötjemark Hela Världen C:a 200 gr klipp från Hela Världen de senaste 70 åren. o Sverige 15 adresskort, int postanvisning, mm. Adresser/stämplar Västergötland. o Sverige 40 brevkort talet. Även vykort. Bl.a. brefkort stpl Ucklum o Sverige F Fin kompl serie Sancta Birgitta där BB-paret är ett 4-block. Mycket bra. xx Kv

5 Nr Sid. 3 xx-x-o Värde Utrop Slutpr. Spade Nr 74 Sverige C:a 75 Postombudsstämplar, tvättat o på klipp. En del lite svårare, hela Sverige. o Sverige 5 instickskort m 37 märken, OII, Medaljong o tjänste. o England C:a 60 brev o brevkort från England. De flesta tidigt 1900-tal och till Sverige. o Sverige Postställe Övrelida/Hid & Hid LBB1. Den senare svår LBB. Stpl Hid, 10.?,?0 (70). o Hela Världen 80 märken m motiv Fjärilar (över 60 olika). De flesta är stämplade. xx-o Norge 6 visirblad m serier o singelmärke. Börjar m Haakon VII o slutar på 1980-talet xx Kv Åland/Färöar. 2 postfricka block. FBL2 från Åland o FBL5 från Färöarna. xx Kv Hela Världen Låda m c:a 1000 tvättade märken i påsar. Därav c:a 100 pf Disney/Julmärke. xx-o Danmark Nästan 100 tjänstemärken/öre. Slutet av 1800-tal o in på 1900-tal. Många dupl. o Kv Hela Världen C:a 1000 märken från 60 olika länder. Tvättat o klipp, 1900-tal. o Sverige Oöppnad årssats Svenska frimärken Ganska svårfunnen. xx Kv Finland C:a 800 märken i album, 1900-tal. Dupl finns. o Vykort Kv 8 Stenungsund, en tavla Karin Parrow. Segelbåtar, Stenungsön. Storlek 18x15 cm. o Mynt Myntkasett 1993, oöppnad. 4 mynt + medalj (miniatyr). Myntorter genom seklen. xx Sverige 20 st adresskort int postanvisning, mm. Västsvenska adresser, stämplar. o Hela Världen C:a 150 märken, motiv Fiskar. Minst 100 olika. Kan finnas något ostpl märke. x-o Europa 4 urvalshäften. Mest nyare svenska par o block. 1 häfte motivsatser, öststater. o Cinderella Litet träskrin 9x5 cm med 3 fack för frimärken. Båtmotiv på locket, Göteborg Sverige 25 brevkort mm, talet. Fina stämplar från Bohuslän. o Sverige 4 oöppnade årssatser 1983, 84, 85 o rabattmärken i varje sats = 16 st. xx Kv Sverige Varianter. Ex. F1062 = rödgrön text. F1986 = grön färg där det skall vara brunt. o Hela Världen C:a 80 märken + några dupl m motiv Båtar. Några är på klipp. o Vykort Ask m c:a 200 vykort (A6 turist o mycket Sverige) inkl 75 kort lilla form + 3 Jace Sverige E-journal, 4-kantsstpl Viskafors Lbb1 utan datum. Rundstpl, o Finland C:a 40 pergamynpåsar m stämplade märken. Dupletter finns, c:a o Sverige Visirblad m 62 Oscar II, mest 5 o 10 öre. Läsbara stämplar. o Sverige Oöppnad årssats Svenska frimärken Mycket svårfunnen. xx Kv Sverige 17 vykort (mest grattis) med Oscar II F52. Stämplar som Sandklef, Täng, m.fl. o Ryssland 22 block o arkdelar + c:a 125 lösa märken, 1990-tal. xx Norden Kuvert m c:a 200 märken. Fina norska stämplar + lite postfriskt Sverige, mm. xx-o Sverige 3 lantbrev-stpl på F54. Vrena-Halla, Linghem-Askeby, Mantorp-Normlösa, läsbara. o Kv Sverige Fin kakburk från Knudsen Line m svenska klipp, bl.a. postklipp. Stämplar. o Sverige E-journalklipp Vessigebro 4-kantsstpl Lbb1 stpl, 28/ Lbb2 utan datum o Sverige 4 lantbrev-stpl på F54. Bl.a. Vilhelmina-Dikanäs (kv 1000 kr). Läsbara stpl. o Kv Mynt Myntkasett 1980 oöppnad, 6 mynt. Förpackad av myntverket. xx Vykort Kv kort Göteborg m anknytning Sv Mässan. 2 kort m stpl Göteborg 1, Sv Mässan. o Vykort Gammalt Vykortsalbum m 55 gamla kort, färg o s/v. Lite blandad kvalité

6 Nr Sid. 4 xx-x-o Värde Utrop Slutpr. Spade Nr 111 Sverige F324CB. Bra Bellmanpar m bra marginal o hyfsad tandning. Lätt maskinstpl. o Kv Sverige Drygt 25 kompletta serier från tal. Bra centrering o tandning. xx Grönland FP5B. Pakke-Porto 2 öre, 3-sid tandning. Gc, Ngn lite kort tand. Oval stpl III svag. o Kv Tyskland 20 brev o brevkort från Tyskland. Flera från början av 1900-talet. o Sverige E-journal m 4-kantsstpl Mullsjö Lbb2, stpl 14/ Rundstpl Mullsjö, o Europa C:a 60 brev o vykort (+ 1 helsak) från Europa (ej Norden). Andra del av 1900-talet. o Vykort Kv kort från Bohuslän. Bla. Spekeröd, Käringön, Kostersundet. Lilla form, s/v. o Sverige Reketiketter från Göteborg, 90 olika Sverige E-journalklipp m 4-kantsstpl Lyckeby Lbb1, utan datum. o Hela Världen Fint 32-sidigt album m c:a 1300 märken fr England (mest), Australien, Israel, mm. x-o Tyska Riket M BL7. Fint block m 4 märken, postfriskt. xx Kv Sverige C:a 700 gr svenskt klipp, 1900-tal. o Sverige 33 olika stpl på Mottagningsbevis R-län - Västergötland. o Sverige F210. Ett svårt men här fint märke. Sidvänd stpl Hälsingborg Pak, o Kv Norge/Danm. Fint 16 sid A4-album m c:a 300 norska o 180 danska märken, 1900-tal. o Sverige E-journalklipp m 4-kanstsstpl Lyrestad Lbb1 utan dat. Rundstpl Lyrestad, o Sverige 65 olika stpl från Bohuslän dupl, klipp o tvättat. II:a halvan 1900-tal. o Br Samväldet C:a 80 märken fr Br Samväldets Jubileumsmärke 8 juni C:a 35 besittningar. xx Danmark 2 fina block FBL21 o 22 ur "Tecknade serier o film 2002". Frank.värde 76 dkr. xx Kv Sverige Brev m 4-kantsstpl Kongelf, , typ 1. Fint avtryck sänt till Gotheborg. o Sverige Visirblad m 40 Oscar II, mest 5 o 10 öre. Läsbara stämplar. o Sverige E-journal m 4-kantsstpl LUGNÅS. Stpl 9/8 67 B.J..Troligen Lbb1. Rundstpl. o Cinderella 19 olika etiketter, tändstickor. Mest Sverige Sverige F21 med svåra stpl Kedum, ?, känd Bra tandning, Mgc. o Kv Sverige FM1. En M 1:a m bra marginaler. Omvänd stpl Stocksund m oläsligt datum. o Kv Sverige C:a 50 Oscarsmärken m järnvägsstpl eller ångbåtsstplar. o Island F2 Tjänste 8 sk. Centr uppåt, några trubbiga tänder. Litet nålstick ovanför 8:an. o Kv Sverige E-journalklipp m 4-kantsstpl LAHOLM utan datum. o Norge C:a 30 brevkort o vykort. Flera fina s/v vykort Norge C:a 50 klipp från Norge med ortsståmplar tal. o Vykort Kv vykort från Bohuslän, bl.a. Svanesund, Henån. Lilla form, s/v. o Hela Världen Skokartong m 1000-tals märken, mycket Ungern o Rumänien. o Sverige E-journalklipp m 4-kantsstpl Kungsbacka Lbb3 10/ Rundstämplat o Sverige Drygt 500 Postkupéstpl i nr-ordning. Även fösändelse. Ex PKXP 34, o V-Tyskland 15 blad m pf märke, 189 st block Kompl serier. Bra kvalité. xx Sverige F163b. Ett fint märke 60 öre posthorn. A3.ppr. Lite centrerat nedåt. xx Kv Grönland FP5, Pakke-Porto 2 öre, 4-sid tandn. Gc, ngn lite kort tand, oval stpl III. o Kv

7 Nr Sid. 5 xx-x-o Värde Utrop Slutpr. Spade Nr 148 Vykort Kv 8 Handelsaffär Söderhörn, Kyrkonorum, Stenungsund. Skrivit 1927, (hus finns kvar) Sverige Presentmapp m konst på frimärken. Flera olika år. xx No Vykort Kv 8 Götaverkens Barnkoloni, Bokenäs. Frank m Militärmärke, stpl Bokenäs, o Albumblad Bladsats Leuchtturm Sverige m originalfickor, nytt (utan pärm). Kv Sverige E-journalklipp m 4-katsstpl Hunnebostrand Lbb2 utan datum. o Eire Årssats från Eire 2001 m c:a 50 märken. Mycket motiv. xx Grönland FP8. Fin Pakke-Porto 15 öre 4-sidig. Gc, ngn lite kort tand. Oval stpl III. o Kv Sverige C:a 70 postkupéstämplar på Oscar II. Några på klipp. o Norden 6 urvalshäften m svenska bandmärken o nyare finska ortsstämplar. o Sverige E-journal m 4-kantsstpl Hällevadsholm Lbb1, utan datum. o Sverige F65. Ett prydligt ex. Posthuset. Bra tandning o bra centrering, Halv stpl. o Kv Hela Världen Bunt m 30 brev o 20 vykort hela världen (ej Europa). Andra del av 1900-tal. o Sverige 4 st, FH359A häften med postfriska rabattmärken. xx Sverige C:a 18 Kungörelser, Förbud, Placat, mm och 1800-tal. Någon Kronoslinga Danmark 2 danska 8-block DK BL 28 o 31 m Prioritarie A-tabs. Frankvärde 96 Dkr. xx Kv Bok Göteborg o Bohusläns kyrkor i ord o bild, inbunden. 170 sid i bra skick Sverige E-journalklipp m 4-kantsstpl Frillesås Lbb1, utan datum. o Afrika C:a 35 gr Afrika 1900-tal. De flesta m fastsättare, men ostämplade. x Island 8 pf märken F233, 297,298, 301, 331, 337, 338 o 343. Fina m bra tandning. xx Kv Ryssland Klipp m 15 märken Mi Stpl, stämplar. o Hela Världen C:a 20 instickskort m c:a 400 märken. Mest Europa och då Tyska Riket. o Sverige 4 adresskort "Undantagen från tulldeklaration" Ett märke älg "Öppen mule". o Norge Visirblad m 32 stämplade moderna märken. Bra kvalité. o Finland 73 fina märken ur bruksserier, stämplade. o Sverige E-journalklipp m 4-katsstpl GÖTENE Lbb3, Utan datum. o Sverige Album m förtryck C:a 300 märken + lite par. Tomt i början, prisvärt. o Sverige Brev m 2 F340A2, båda lite skadade. 2 praktstpl Ljungskil Postombud 1, o Bok Backamo av Bengt Lundin (ny). C:a 200 bilder/vykort. En historisk bok Danmark 3 specialhäfte DK 2, 8, 18. Häfte Nr 8 har ett katalogvärde på 1200 kr. xx Kv Hela Världen 3 bra album m hela världen. Mycket Norge, men också mycket dubletter. o Norge F7b. 3 skilling från Norge. Centr uppåt. Bra tandning. Troligen stpl, o Kv Sverige Frankerings- o Frankoetiketter, 173 st + 8 turistporto. Dupl finns, fina stpl. o Sydamerika C:a 35 gr stämplat Sydamerika. Bra kvalité, 1900-tal. o Sverige E-journal m 4-kantsstpl Frykåsen Lbb1, stpl 16/ Rundstpl o Norden Bunt m 25 brev o 20 vykort, Norden (ej Sverige). Andra del av 1900-talet. o Schweiz Blad m 49 märken från 1900-talet. Bra kvalité. o Sverige 19 olika stpl från Göteborg under tiden Hälften på klipp. o

8 Nr Sid. 6 xx-x-o Värde Utrop Slutpr. Spade Nr 185 Sverige 12-sidigt A-4 album m c:a 1000 märken. Ringtyp tal. Mycket OII, stämplar. o Sverige 20 BB-par under tiden , stämplade. o Kv Sverige Tjbk4 stämplat Gagnef, ett brev m innehåll m militärmärke M2 (?). o Blommor Blommor på Frimärken. 10 st från Nevis och 7 st från Ungern. Modernt. xx Sverige 7 stpl från Stenungsund, Obs 2 märken är stpl o Sverige 2 Ejournalklipp m 4-kantsstpl FJÄRÅS Lbb2 o FJÄRÅS Lbb3. Båda utan datum. o Norge C:a 140 gr tvättat Norge, 1900-tal. o Sverige F 73BC. Ett svårt par. Gc, bra tandning. Någon lite kort tand. Stpl Anderstorp. o Kv Sverige 7 stpl från Halmstad. Börjar m 3 OII, stpl stpl är på klipp. o Hela Världen C:a 20 Visirblad m märke från h/v. Fina pf block från Eire tal till nu. Prisvärt. xx-o Sverige FH30. Postverket 300 år. Fint häfte, lite svårfunnet. xx Kv Island 3 Visirblad m 80 olika märken från Island, c:a 150 tills nu. Bra kvalité, motiv. o Sverige 6 BC-CB par, lite blandad kvalité. PH Ling, Gustav V 80 år, Delawere 5 o 15 öre. o Kv Sverige 3 märken m stpl Kleva Orust, (1 på klipp), lite svaga stpl. o Tyskland 16 sid album m c:a 500 tyska Riket o c:a 450 Västtyskland. Mest stpl, ej DDR. x-o Sverige E-journalklipp m 4-kantsstpl Rämmen Lbb2 stpl 8/ Rundstämplat. o Luftpost 1:a nattpostflyg Stockholm-Rotterdam 15/5-30. Adressort Haiti, stpl 27 Mai 30. o Australien C:a 120 märken + 4 block. Flera märken m marginal o guttepar. 5 kompl serier. o Sverige Kungörelse av 1832 ang repslagerirörelse. Uppläst i Särestads k:a. Kronoslinga England C:a 25 brev o helsaker från Victoria till Elisabeth (mest äldre). o Japan 3 instickskort m 14 märken + 2 block, tal. Postfriskt, bra märken. xx Vykort Kv 8 5 vykort Carlstens Fästning, Marstrand. Lilla format. 4 st s/v o 1 st färg Hela Världen Drygt 200 märken från hela världen, bl.a. på instickskort. o Sverige E-journalklipp m 4-kantsstpl Simrishamn Lbb2, stpl 21/ Rundstämplat. o Sverige 6 ringtyp F30,40,41,42,43,44. Små tjänste F27,28,29,30,31,33,37,38. Hyfsat bra. xx-x Kv Sverige 95 märken Gustav VI Adolf m läsbara stämplar. o Hela Världen Fint 16-sidigt album m ca 600 märken. Mest stpl o 1900-tal. Många fina motiv. xx-o Sverige Presentsats c:a 1982 m 2 häften + lösa märken. Inga rabattmärken. xx No Bok Breifmarken Journal 1891, 380 sid, 2-färgstryck. Mycket bra skick, tyskt språk V-Tyskland 46 märken från Västtyskland - Tyskland t.o.m Många m marginaldelar. o Sverige Fint 32 sidigt album m dubletter. Börjar vid Facit Säkert 1000 märken. o Sverige 3 rabatthäften, FH 330, 351, lösa märken. xx Sverige Låda m vinkelskurna Gustav VI. Mest typ II, men även typ III. Säkert 300 märken. o Vykort Kv kort Uddevalla, lilla format. Kungstorget s/v, Bäveån s/v, Gustavsbergsväg färg Ballongpost Österrike. Int. Barnåret märken stpl ballong OE-ALPI o Vykort 34 gratulations + diverse kort. Oscar II till 1990-talet. o Sverige 52 kort (PT) + lite övrigt. 2 kort stpl Frimärkets Dag Bl.a. sign Martin Mörk

9 Nr Sid. 7 xx-x-o Värde Utrop Slutpr. Spade Nr 222 Norge 2 pf serier, F utan vattenmärken och "Londonmärken" F xx 296 Nkr Sverige 40 vykort o brev, P o R län, från Lista bifogas. o Sverige Litet fint album m c:a 800 märke, Ringtyp - 2-färgad siffertyp. Stämplar - varianter. o Sverige Komplett pf serie "Tre Kronor". Komplett med 34 märken. Mycket bra märken. xx Kv Sverige E-journal m 4-kantsstpl SKARA Lbb 2 utan datum. Rundstämplat Skara, o Sverige F2. 4-skilling, centr upp/vänster. Stpl Stockholm (årtal utanför märke). Några ktt. o Kv Sverige F H29. Postverket 300 år. Lite svårfunnit häfte. xx Kv Sverige C:a 60 stämplar Göteborg på brev, klipp eller tvättat. Börjar på 1890-talet. o Tjeckoslovak. 2 album m c:a 1300 märken Många block. De flesta stpl, även m fasts. x-o Kuwait 11 märken (M52, 54-63) övertryck från India Postage, George VI.. Spår av fasts. x Kv Vykort Kv vykort från Alaska (Strömstad). 4 st s/v o 1 st kolorerat, lilla format, 2 skickade Hela Världen C:a 50 vita A5-kort m c:a 500 märken. Mycket motiv o CCCP. Dupl finns. o Danmark 3 block, FBL25, 29, 36. Fina block bl.a. Nimbus Post-MC Frankv 110 dkr. xx Kv Danmark 3 Danska 8-block. FBL 17, 26, 37, utan A-porto. Frankeringsvärde 102 dkr. xx Kv Sverige 2 oöppnade Häftesårssatser 1983 o 84. Båda m varsitt rabatthäfte (20 märke x 2). xx Kv Hela Världen En bunt med 28 brev och kort från hela världen, bl.a. USA, Ryssland, Sydafrika Island 35 märken (inga moderna). F 369, 370 o 371 postfriska), resten stpl. xx-o Kv Sverige 7 Visirblad m c:a 300 klipp m stämplar från Bohuslän. Mest II:a del av 1900-tal. o Sverige Ask med c:a 250 gr tvättat Sverige, 1900-tal. o Danmark 2 block DK BL44 o 45, märke nr 1406 o 1407, 8 märke/block. Gravör L Sjööblom. xx Kv Sverige F266BC. Gustav V 80 år. Hyfsat BC-par. Halv stpl + annan stpl. Marg o tandn bra. o Kv Norden 12 Visirblad m S, N, DK o Fi, 1900-tal, c:a 400 märke. Bl.a. pf serie 3 kronor. xx-o Kv Sverige F324CB. Bra Bellmanpar m bra marginal o hyfsad tandning. Delar av 2 stpl. o Kv Hela Världen Burk m mest stpl märken, 100-tals. Även en del ostpl utan gummering, Sverige. x-o Finland 2 FDC 1950-tal, 2 kuvert + 3 postkort + 1 vykort Åland, stpl, 9.VIII.29. o Sverige Fint 32-sid album m c:a 1100 märke. Ringtyp till 1980-tal. Stämplar - varianter? o Sverige Stockholmia -86. Kompl. Serie FH345, 353, 361, 364, 371/A, påtryck Specimen. o Sverige 4 blad m 150 stämplar Bohuslän. Även några LBB, ex Kungälv 1 LBB 11, 1900-tal. o Sverige Slanias 1000:e märke. Mapp m frimärke, FDC m vinjett o svartavdrag. xx Kv Här är det slut med dagens auktion och vi hoppas att Du har fått många och intressanta objekt. Objekt 251 till 361 säljs på anbud fram till fredag den 8 november 2013 kl Du kan skriva alla buden på en och samma budlapp. Vi sampackar dagens auktion med postbuden. Allt för det billiga portots skull. Vill Du veta näst högsta bud på något objekt så kall vi försöka att hjälpa Dig. Du kan ringa på tel mellan kl eller E-posta dygnet runt på:

10 Nr Sid. 8 xx-x-o Värde Utrop Slutpr. Spade Nr 251 Vykort Kv 8 2 kort Fiskebäckskil, s/v, lilla form. Motiv Hamnen o Badhuset. Ett kort fr 1920-tal. o Danmark FBL 39 o fina block "Nordisk Mytologi Frank.värde 84 dkr. xx Kv Vykort Kv 8 2 kort från Marstrand, stpl 1905 o 20, s/v, lilla form. Trappan o Utsikt, postgågna. o Sverige 10 automathäften Facitnr 7-11, RV, RH, mm finns. xx Kv Vykort Kv 7 Norge, hälsningskort i färg. Praktstpl Leikanger, 27.?.?9. Märket troligen F75. o Soveitunionen 13 block Soveitunionen tal, mest politik o rymd. xx-o Sverige FDC VM på skidor, , kompl serie m 5 märken. Autograf Sixten Jernberg. o Sverige F266CB. Hyfsat CB-par Gustav V 80 år. Lätt maskinstpl, ngn kort tand, gc. o Kv Sverige F177C. Gustav V profil vänster, 4 sidig fin tandning, vitt ppr, fin tandning. Prakt. xx Kv Finland Litteraturjubileum (F167), fint märke. Aleksis Kivi (F191), lite snedcentr (vanligt). o Kv St. Lucia 16 märken med motiv tåg. Sitter i par med en landskapsbild och en tågsiluett. xx Vykort Kv 8 5-bilds "Hälsning från Kungälv" kolorerat, lilla form. Stpl Kungälv 1000 år, o Danmark FBL 24 o 38, 2 postfriska block m Prioritare A. Frankeringsvärde 100 dkr. xx Kv Sverige F327. Lyxstämplat Bohus-Malmön, Bra tandning. Lite centrerat vänster. o Bundes M märken av bästa klass. Mycket bra tandning o centrering. Rundstpl. o Kv Sverige Qvitto å inlämnad assurerad postförs. Bl.134a. Fin stpl Göteborg Filial, o Sverige 10 postfriska block från tal. Vilda orkidéer, svensk film, m.fl. xx No Vykort kv 8 2 kort färg A6, Stenungs-d. Kristined o Källösundsbro. Vattenfall m halv skorsten Sverige F324BB. BB-par med Bellman. Bra marginaler o tandning. Svag maskinstpl. o Kv Färöarna 3 st block nr 6 och 2 st nr 8. Postfriska o fina. xx Kv Sverige FL14, lösenmärken med bra tandning med med vinglig centrering. xx Kv Würtenberg M Fin serie som dock är orderstämplad 6 okt 16. Normal stpl värde 150. o Kv Vykort Kv 8 Marstrand hamnen, s/v, lilla form. Stpl Marstarnd, Lite skadat märke. o Danmark FBL33 o fina block ur serien insekter Frankvärde 86 dkr. xx Kv Vykort Kv kort Hällevikstrand o Gullholmen, s/v, lilla form. Postgågna. o Sverige 21 märken med PLK - PKP stämplar under åren , därav 5 på klipp. o Hela Världen Över 50 olika stämplade frimärken m motiv insekter. o Vykort 16 vykort Sverige, mest Dalarna, lilla form, s/v + några färg. o Vykort Kv 8 Tecknat av Leif Holgersson "Stenstugan Gullholmen", A6 s/v, minnespoststpl. o Sverige F358BB. Röda Korset. Stpl, , oläslig ort. Smal marg höger. Några ktt. o Kv Sverige FL postfriska lösenmärken. Fin tandning, men centreringen "vinglar". xx Kv Vykort Kv 8 Svenshögens Sanatorium, Träff 225, s/v, lilla formatet, ej skickat Danmark FBL28 o danska 8-block utan A-prio. Frankeringsvärde 96 dkr. xx Kv Vykort Kv 7 2 kort. Mollösund och Ellös, s/v, lilla form, postgågna. Samhällsvyer. o Sverige 14 skyddsperforerade märken. Börjar m 5 märken OII o Medaljong. o Vykort Kv 7 Norge. F61?. Kort med blommor i färg. Prakt/lyxstpl Eitorn, 17.VIII.10. o Hela Världen C.a 75 märken i pergamynpåsar. Mest tidigt 1900-tal. o

11 Nr Sid. 9 xx-x-o Värde Utrop Slutpr. Spade Nr 288 Sverige Brevkort/Postförskott, Hallands Betodlarförening. Stpl Genevad, , F181. o Sverige F152Acx. Gustav II Adolf m vattenm cx. Korta tänder på en sida, svag stpl. o Kv Sverige 12 stora Tjänstemärken T13. En del riktigt bra. Bra centrering. Några läsbara stpl. o Kv Vykort Kv 7 "Ströms kanal" m ångbåt (Ceres?). Plundrat, men stpl, S/V, lilla format. o Hela Världen 2 block, Ungern o Frankrike + FBL42 Grönland lyxstpl, Sisimiut, FDC. o Vykort Kv 8 2 kort. Mollösund och Råssön (Orust), s/v, lilla form, postgågna. o Sverige 10 automathäften nr (nr 12 saknas) OV, RV, med flera finns. xx Kv Sverige FH366. "Posten 350 år", lyxstpl Uddevalla 1 - L, (Utgivningsdagen). o Kv Island C:a 50 märken från Island, 1900-tal, dupl finns. xx-x-o Vykort Kv 8 "Gott Nytt År", 3 tomtar i bil, färg. Stpl Borås, , Tidigt Bilkort!!! o Vykort Kv 8 2 kort Rönnäng (skickade). 1 st s/v, lilla form, Båthamnen. 1 st färg, flygfoto, A6. o Vykort Kv 7 2 kort. Varekil o Kärra (Kärradal, Halland), s/v, lilla form, posgågna. o Sverige bke6, stämplat Grästorp, till Göteborg. o Kv Vykort Kv 8 2 kolorerade kort. Malö Strömmar m Flinks affär + Maj på Malö i båt m text, A6. o Sverige Militärmärke FM2. Praktstpl Fiskebäckskil Postombud 1, o Sverige bke3a m lyxstämpel Göteborg, , till Grästorp m ankomststpl. o Kv Mynt 5 kronorssedel 1974 BY, S369577, o-cirkulerad = nyskick Sverige Lantbrevbärarstpl Elmestad-Elmestad (Västergötland), 14.4.??, sc. Några ktt. o Kv Vykort Kv 6 Engelbrektsgatan, Göteborg (svagt veck), s/v, lilla form. Mycket folk o Norge Kuvert m c:a 200 norska märken. Dupl förekommer, 1900-tal o Egypten Blad m c:a 65 stämplade märken. Tidigt 1900-tal, bra kvalité. o Sverige F 21x3. Klipp m 3-strip, stpl Österåsen, (troligen). Gc, höger märke ktt. o Kv Vykort Kv 7 "Gösta Hillberg i Antigone", s/v. Fin stpl Almedal, , (Göteborg), på OII. o Mynt 100 kronorssedel 1953, W, , vikt på båda hållen + ytterligare små veck Sverige F744. Gråträsk (Norrbotten), stpl, Det är fel beteckning på poststationen. o Kv Ryssland 6 obegagnade Helsaker (Carte Postale/Lettre) 5 olika, 1920-tal? xx Sverige bke2 - kort lyxdstpl Uddevalla, "Schroeder"-kort. Typfel i ram ner t.h. o Vykort Kv 7 Privattagit kort, stpl Lomkärr (Norrbotten) på F82, Skickat till Göteborg. o Kv Vykort Kv 6 Svenskt folklif - En vardag. Stpl, Ödsköld, (Dalsland). Färgkort krakelerat. o Sverige FTj49. Lyxstpl Gäfle, Stpl.storlek gör att lite hamnar utanför. Bra i övrigt. o Vykort Kv 7 Stockholm, Nya Riksdagshuset, stpl Särestad, till Salstad. Svår stpl. o Vykort Kv 6 Kinnekulle o Venern färg, lilla form. Stpl Sörby, på medaljong (svår). o Kv Vykort Kv 8 2 kort, Turisthotellet Marstarnd, lilla form, 1 färg o 1 s/v, skickade. o Vykort Kv 8 Restenässkolan Ljungskile, fint handkolorerat kort, lilla form, skickat. o Vykort Kv 7 Hvitfeltsplatsen Göteborg, stpl Nygård, på OII grön. Färgkort, lilla form. o Sverige F30, 5 öre RT. Svag stpl (rättvänd) stpl Grebbestad, Tänder o centr bra. o Kv Sverige F261CB. 5 öre Delawere m del av maskinstpl Östersund. Bra marg o tandning. o Kv

12 Nr Sid. 10 xx-x-o Värde Utrop Slutpr. Spade Nr 325 Norge Årssats frimärken 1981, stämplade, 26 märken. o Kv Norge Årssats frimärken 1982, stämplade, 24 märken. o Kv Norge Årssats frimärken 1992, stämplade, 26 märken. Block 17 saknas. o Kv Norge Årssats frimärken 1992, postfriska, 30 märken, inkl 2 block. xx No Norge Årssats frimärken 1993, postfriska, 29 märken, inkl 2 block. xx No Norge Årssats Frimärken 1981, postfriska, 26 märken. xx No Norden Nordic Stamps De nordiska länderna gav ut märken med temat folkdräkter. o Kv Norge F259. Äktgånget FDC Hålogalandutställningen. Stpl Oslo, o Kv Norge F Äktgånget FDC, Rek, Rikard Nordraak. Stpl Oslo, o Kv Norge F censurbrev stpl Oslo, o Ett med stpl "Mot lysere tid". o Norge FBL3. Brev till Sverige m block nr 3, Norvex 80. Stpl Oslos Dag, o Kv Norge FBL19. Ett av OS-blocken till OS i Lillehammer xx Kv Norge FBL16. Ett av OS-blocken till OS i Lillehammer xx Kv Norge FH70b. Norskt häfte med 10 märken "Julförberedelser", med kontrollnummer. xx Kv Norge F339. Äktgånget brev till Sverige, stpl Krokstadselva, o Kv Norge 4 vykort med Norwex-märken, F898,809,811,813. Snygga stämplar. o Norge 4 brev med Norwex-märken, F808, ,812. Alla stpl från Lillehammer o Sverige 8 Minneshäften, 4, 5, 7, 8, 10, 11, 13, 14. Mest 1970-tal. o Kv Sverige FH522. OS i Sydney Lyxstpl Kiruna, , utgivningsdagen. o Kv Sverige FH488. Nobel 1997 med 4 olika pristagare. Stpl Malmö, o Kv Sverige FH408. Häfte Taube - Bellman. Stpl Kista Pfa, o Kv Sverige F Häftesblock Europa XXIV. Stpl Helsingborg 1-K1, o Kv Sverige F Skydda våra fåglar. Stpl Borås, o Kv Sverige F block, OS guld I. Stpl Lerum, o Kv Sverige F Häftesblock Slania 70 år. Stpl 5 oktober FDC-stpl. o Kv Sverige FBL3. Stockholmia 74 III. 4 st 4-block, F Stpl, Stockholmia o Kv Sverige F Häftesblock, Sverige i rymdåldern, g-stick th. Stpl Göteborg 8, o Kv Sverige F Gustav VI Adolf 90 år. I x 5 ur häfte F262. Stpl Göteborgs Postterminal. o Kv Sverige F Häftesblock, Hälsning VI "Älgar". Lyxstpl Stockholm 19, o Kv Sverige FH369. Häfte Carl XVI Gustav 40 år. Stpl Stockholm Pfa, Utgivningsdag. o Kv Sverige FH340. Julpost Lyxstpl Göteborg 8, Utgivningsdag. o Kv Sverige Olympiskt Guld I, II, III Mont på specblad m OS-ringarna i relief. FDC-stpl. o Kv Sverige 48 märken, rundstpl, 2005, nästan olika. Bl.a. Vårtecken m de olika tandningarna. o Kv Sverige 37 märken, rundstpl, 2006, nästan olika, varav 4 i par. o Kv Sverige 35 märken, rundstpl, 2007, alla olika. o Kv Sverige 34 märken, rundstpl, 2008, alla olika, varav 4 i par. o Kv Sverige 32 märken, rundstpl, 2009, alla olika. o Kv

13 Lite extra information om vissa objekt. 28. Samling Finland En samling Finland t.o.m Bland annat äkta eller eftertryck på grovtandade vapen, ryska typer, mm. Allt monterat i album med fickor. Högt värde, bra kvalité och c:a 480 märken. 36. Sverigesamling, nästan komplett 2 Facitalbum med förtryck utan fickor. En fantastisk samling Fram till 1955 fattas det 13 märken + de 5 blocken Stockholmia Sedan bara enstaka märken. I början saknas bland annat F 1, 3, 5, 14, 15, 92 o 94. Föreningen o Kongress komplett. Alla BC o CB-par. Mycket bra kvalité. En bra start på en Sverigesamling!!! 52. Bok, Med Frida Med Frida av U Thorburn. En världsomsegling 1922 i en 32 meters båt som gick för segel. Boken är inbunden och på 280 sidor. Som en extra bra krydda medföljer ett vykort till U Thorburn. Adresserat till Svenska Konsulatet i Alexandria, Egypten. Ett kort som sedan hämtades upp under resans gång

14

15

16 B-föreningsbrev Stenungsunds Frimärks- och Vykortsklubb Hasselbackevägen 24. SE Stenungsund Tryckt av Reklamtjänst i Henån AB

Resultatlista. Land Beskrivning Värde Utrop Slutbud

SVENSKA FDC SÄLLSKAPET

BJöRN JARLVIK HÄFTESPARTIER RULLPARTIER POSTFRISKA SERIER

Objekt Beskrivning Utropsnr

Alla utrop är i svenska kronor.

AFK:s bibliotek Förteckning över objekt för utlåning

Trollhättans Filatelistförening Vårauktion den 17 mars 2012

Trollhättans Filatelistförenings Höstauktion 28 November 2015

Stenungsunds. Frimärks- och vykortsklubb AUKTION. Lördag 29 oktober 2016 Kl Visning kl Stenungskolan, Sal B1 Doterödsvägen

Stenungsunds. Frimärks- och vykortsklubb AUKTION. Lördag 29 oktober 2016 Kl Visning kl Stenungskolan, Sal B1 Doterödsvägen Stenungsunds Frimärks- och vykortsklubb AUKTION Lördag 29 oktober 2016 Kl. 12.00 Visning kl. 10.00 Stenungskolan, Sal B1 Doterödsvägen Förhandsvisning 17 oktober, kl. 14.00-18.00 HGF-lokalen, Hasselbackevägen

Trollhättans Filatelistförenings Höstauktion den 20 Oktober 2012

Inkvarteringsstatistik för hotell

Inkvarteringsstatistik för hotell Johan Flink, utredare Tel. 018-25580 Turism 2016:6 20.7.2016 Inkvarteringsstatistik för hotell Juni 2016 Minskning av hotellgästnätter i juni, preliminära siffror Antalet övernattningar på hotellen var

Stockholms besöksnäring. September 2014