Stenungsunds. Frimärks- och vykortsklubb AUKTION. 2 april 2012 Kl Visning kl Stenungskolan, Sal B1 Doterödsvägen

Download "Stenungsunds. Frimärks- och vykortsklubb AUKTION. 2 april 2012 Kl. 18.30 Visning kl. 17.45. Stenungskolan, Sal B1 Doterödsvägen"

1 Stenungsunds Frimärks- och vykortsklubb AUKTION 2 april 2012 Kl Visning kl Stenungskolan, Sal B1 Doterödsvägen 126 Förhandsvisning 19 mars, kl HGF-lokalen, Hasselbackevägen 38 Stenungsund

2 Stenungsunds Frimärks- och Vykortsklubb Auktionsvillkor, auktion 2 april Auktionen är offentlig och hålls i eget namn för inlämnarens räkning. Angivna priser är minimipriser och underbud godtages ej. Lägsta utrop är 5 kr. Objekten säljs till högstbjudande för nästa högsta bud + en fast höjning. Finns endast ett bud säljs objektet till utropspriset. Vid lika bud gäller det först inkomna. Vid auktionen tillämpas fasta höjningar enligt tabell nedan. På auktionspriset tillkommer 10 % i provision. Önskar köparen postbefordran tillkommer porto och försäkringsavgift. Postförskott och förhandsfaktura skall betalas inom 14 dagar. Vid senare betalning debiteras ränta med 2 % per månad och en kravavgift på 50 kr per krav. Inlämnade bud är bindande och innebär godkännande av auktionsvillkoren. Vid bud för annans räkning ansvarar budgivaren för auktionsvillkoren, som det vore hans eget bud. Äganderätten till inropat objekt övergår inte på köparen förrän full likvid + ev. kostnader kar erlagts. Om ej full likvid har erlagts inom 15 dagar äger Stenungsunds Frimärks- och Vykortsklubb rätt att häva köpet och erhålla ersättning för utebliven säljarprovision. Ev. anmärkning mot inropat objekt skall ske innan köparen lämnar auktionen. För skriftlig anbuds-givare räknas skälig tid normalt inom två veckor. Reklamation mot objekt som är avfotograferade och felet syns på fotot beaktas ej. Reklamationer på samlingar och partier beaktas endast om objektet väsentligt avviker från katalogbeskrivningen. De angivna katalognumren och katalogvärdena i auktionslistan är beträffande Nordiska märken hämtade från Facit Special För övrigt har Michel (M) och Stanley Gibbons (SG) använts. För skriftliga bud gäller: Ett skriftligt bud bevakas av oss på för budgivaren förmånligaste sätt. Vid flera skriftliga bud bjuder vi näst högsta bud + den fasta höjningen. Skulle endast ett bud föreligga börjar budgivningen vid minipriset. Om någon i salen sedan bjuder, bjuder vi med fasta höjningar upp till högsta angivna bud, om så skulle behövas. Förklaringar på vykort Höjningar Centrering, frimärken 10 Perfekt Upp till 20 kr 1:- Pc - Perfekt centrering 9 Mycket bra kr 2:- Gc - God centrering 8 Bra utan defekter, men lätt slitet kr 5:- Mgc - Medelgod centrering 7 Bra men hörnveck eller annat småfel kr 10:- Nsc - Nära snedcentrerat 6 Godkänt veck, reva eller annat fel 301 uppåt 25:- Sc - Sned centrerat 5 Mindre bra med flera defekter Fc - Fel centrerat 4 Underkänt ex.vis mindre bit saknas Anbud och avhämtning Anbud kan lämnas via blankett eller E-post: @telia.com och skall vara auktionären tillhanda senast den 27 mars Bud via post eller E-post där man ej har angivit hur erhållna auktionsobjekt skall skickas kommer att sändas med postförskott. Kopior i rimlig mängd kan erhållas. Skicka ett adresserat kuvert till adressen nedan. Bifoga 1 kr/kopia i frankeringsgiltiga frimärken. För köparen tillkommer 10 % på totalbeloppet i provision upphöjt till jämn krona. Stenungsunds Frimärks- och Vykortsklubb, Hasselbackevägen 24, SE Stenungsund Tel (Göthe Johansson).

3 Stenungsunds Frimärks- och Vykortsklubb, auktionslista Nr Område Objekt Kv= katalogvärde No= nominellt värde xx-x-o Värde Utrop Slutp. Spade Nr 1 S-M Amerika Låda m brev, vykort o märken från 20 länder i Syd o Mellanamerika. 500 märken? o Hela Världen Halv bananlåda m stämplat äldre i perg.kuvert, askar, klipp. Sverige, övriga världen. o Sverige Attachéväska med c:a 100 C4 o C5 kuvert från 2000-talet. Fina stämplar finns. o Sverige Kartong m svenska brev och klipp. Kanske 300 brev = mycket material. o Europa, olika Mindre låda m mycket brev, vykort o märken från c:a 20 länder i Europa tal. o Vykort Kv 6-8 C:a 350 vykort med konstmotiv. Även lite design. Nytt och begagnat Sverige FDC , många med vinjett, (ej komplett). o Album SAFE maxialbum för vykort m 20 dubbelsidiga blad m plats för 240 kort. Nytt!!! Nyp Sverige Skokartong med c:a 250 C6-kuvert från 2000-talet. Fina stämplar finns. o England C:a 700 gr klipp o 1.6 kg tvättat, därav c:a 1 kg buntat QEII. Kanske märke. o Sverige FDC 1970, -80 o -90 talet nästan komplett. Högt inköpsvärde. o Sverige Facitpärm m specialsamling "Stockholmia -74". Tot c:a 40 blad. Saknas något? xx-o Hela Världen Liten låda m brev, små album, klipp o tvättat (mycket Zimbabwe). xx-o Sverige Album m c:a 1500 märke Mest RT, inga OII, lite övrigt. Läsbart-prakt. o Kataloger 3 Zumstein Europa 1980-tal + Facit 1980, Sverigekatalog 1989, Philatelia Sverige SAFE-album m fickor. Mycket fina CB-BC-par. Mer info. se specialsida. o Kv Album Svart 64-sidigt album i nyskick. Dubbla mellanblad, A4-storlek Sverige Leuchtturm klämpärm m förtrycksblad m fickor, Sverige Fin kvalité Sverige Stämplar Fjällbacka på frimärke, klipp o brev objekt. o Tillbehör Nytt Stanley Gibbons Digital Microscope, förstorar ggr. Kan datorkopplas Vietnam M (3 av varje) + 4-block av 618U-622U (ej perf). Prydliga postfr. märken xx Kv USA Helark med 50 olika fågelmärken M Ett märke för varje stat. xx Kv Vykort Drygt 200 vykort från Norrland. De allra flesta "Turistkort" i färg. Kanske 30 st s/v. o Hela Världen C:a 300 märken från H/V, många med motiv. Andra delen av 1900-talet. xx - o Asien Trevlig liten låda med brev, vykort och märken från c:a 15 länder i Asien. o Sverige F 33 o 35 m prakt-lyx stämplar Wadstena-Skeninge-Norrköping-Söderköping. o Danmark 2 kontorspärmar m drygt 160 frankostämplade kuvert/försändelser o Europa, olika 60-sid Leuchtturmalbum i nyskick m c:a 1250 märken. Mer info. se specialsida. xx-x-o Sverige Stämplar Smögen på frimärke, klipp o brev objekt. o Sverige F 33 m praktstpl Stockholm-Paket-Staden, Mgc, fin tandning. o Norge 12 stämplade block talet. Bl.a. 5 OL-block. o Kv Sverige Drygt 800 små försändelser, alla sända , mest tydliga stpl. Porto öre. o Sverige Verbisalbum förtryck o fickor m postfriskt Sverige Många par. Högt nom. xx Hela Världen Gammalt HAVE-album H-V. Säkert 4000 märken. Blandad kvalité, stpl o fasts. x-o Hela Världen Album med 110 sidor med kanske 1000 märken. Lite blandad kvalité. x-o Sverige Ringpärm m bl.a. Landstorm III. Lösen T13 o Tjänste T13 + annat. Hundratal. o

4 Nr Sid. 2 xx-x-o Värde Utrop Slutpr. Spade Nr 37 Danmark C:a 40 stämplade par från Danmark. Andra delen av 1900-talet. Dupl. finns. o Mynt 3 sedlar. 2 st 5: där en har varit i tvättmaskin. 1 st 10: Alla vikta Sverige Stämplar Grebbestad på frimärken, klipp och brev objekt. o Sverige F238c 1 st, F239a 1 st, F239c 13 st varav 1 prakt o 1 6-block, F239e T13 3 strip. o Kv Norge 11 postfriska block talet. Fin kvalité och bl.a. några OL-block. xx Kv Album Beg. Insticksalbum A4, 60 sidor, tomt Sverige F 33 m lite sned stpl Karlstad, Mgc, fin tandn. Liten del av andra stpl. o Norden En liten ask med c:a 500 märken med marina motiv, båtar, fyrar, mm. o Norge C:a 250 gr klipp och tvättade märken från Norge. C:a 1950 tills nu. o Sverige F272 (4 st), och litet påskkort m 2 halva 271. Alla felskurna i automat. xx-x-o Sverige E-journal 4-kantsstpl Dingle Lbb 1, 18/ klipp Dingle Lbb 3, 16/ o Sverige Stämplar Hunnebostrand på frimärken, klipp och brev objekt. o England C:a 200 klipp från England. Andra delen av 1900-talet. o Norge Fin serie "Drottning Maud", F Bra tandning och medelgod centrering. xx Kv Island En raritet från Island 5 aur F174v. En tryckfärg saknas och där är det vita streck xx Kv Sverige Brev m innehåll frank m "Aftonbladet" Tack-Post, stpl Södertälje 1, o Kv Hela Världen Vykort, c:a 140 st. Kyrkor o heliga platser. Mest färg o A6. Nytt o beg Hela Världen 2 album m c:a 1250 märken. Dupl. finns & mest från Sverige - Tyskland, 1900-tal. o Sverige F 30 o fina märken m prakt-lyx stämplar Nässjö-Grenna-Eksjö-Hvetlanda. o Vykort Kv 8 Strömstad. Makrillbåtar i hamnen. Frank m F261CB. Otydl stpl, skrivit o Kv Sverige Stämplar Kragenäs-Orrekläpp på frimärken, klipp och brev objekt. o Sverige Liten ask med c:a 500 modernare svenska märken, stämplade. o Ryssland 2 häfte m 100 märken Ryssland/Ukraina/Turkiet Postfr m fasts. Kolla. x Etiopien FDC-brev, stpl luftpostmärken M , maskinstämplade. o Kv Island F119. Ett mycket fint märke med Fredrik VIII. Fin tandning, centrering o reliftryck. xx Kv Brefkort Kv 8 Kongl. Posthuset Stockholm, tecknat. Minnespoststpl Nord Postmötet, o Sverige Kungörelse Angående vissa förmåner för nybyggare. Kronoslinga + ant. bak Hela Världen Drygt 140 skyddsperf, mycket Sverige o England + fler länder + svensk katalog. o Sverige E-journal Harestad 4-kantsstpl Lbb 2 utan datum. Rundstpl Harestad, ox Manama 6 märken med nakenkonst, M Troligen stora originaltavlor. xx Kv DDR-Rymd Ark med 25 olika brevmärken, Vänskap DDR-Sovjet Valör 20??. Kuriosa!!! xx Sverige Stämplar Lane-Lommelanda-Lyse på frimärken, klipp o brev objekt. o Mynt 5 st 50 öringar, 1972, -82, -84, -85 och -90. Kv Tyskland 3 urvalshäften med c:a 500 märken, mest Berlin o BRD. Dupletter finns. o Island F73, 96, 99, 149, 150. Tjänste F32, 41, 43, 51. Fin tandning o centrering. xx Kv Hela Världen 8 Censurbrev till Sverige fr USA, England, Irland, Norge, Danmark, NL stpl mm. o Sverige Liten låda med kanske 500 svenska märken, med eller utan gummering xx-x

5 Nr Sid. 3 xx-x-o Värde Utrop Slutpr. Spade Nr 74 Sverige F 18, 4 öre RT - T14. Några korta tandspetsar, i övrigt bra tänder. Centrerad höger. o Kv Sverige C:a 150 försändelser m minnespoststpl, mest 1980-tal. o Hela Världen 3 fina 16-sid. album, 22x17 cm, i nyskick m c:a 750 stämplade märken, 1900-tal. o Sverige Stämplar HisingsKärra-HisingsBacka på frimärken, klipp o brev objekt. o Sydafrika 2 stämpelmärke "Cape of Good Hop" Bläckmak 4/11-64 o bankstpl, nålst. o England C:a 200 gr klipp och tvättade märken från England. Modernt. o Sverige FH211. Ett fint häfte "Bildsten". Sällsynt. xx Kv Danmark 27 4-block från Danmark och andra delen av 1900-talet. Många fina motiv. o Island Ett fint märke, F95, 2 kungar, 6 aur. Tandning o centrering på bästa sätt. xx Kv Sverige Nobelhäfte H144, H153, H160. Tot. 3 st. Bra kvalité. xx Kv Norge Vykort, c:a 75 st från Norge. Färg o A6. Nya o beg Sverige 5 Rabatthäften av bästa sorten, VIII-H368, IX-H376, X-H386, XI-H395, XII-H406. xx Vykort Kv st. Lysekil stpl 1902 o Smögen skrivit Båda med hus - sjömotiv. o Sverige 56 ortstpl på Oscar II-märken. Alla Västergötland. Läsbart till prakt. o Album Sverige förtrycksalbum, FACIT, utan fickor, t.o.m. 1974, utan märken Sverige F240-57, Postverket 300 år, kompl serie på 3 olika FDC, stpl 25 mm. Rek-brev. o Kv Sverige Nobelhäfte 1964 (2 st), 1965 (2 st). H167, H168, H173, H174. Tot 4 st. Bra kvalité. xx Kv Island F88. Två kungar, 1 krona. Fina tänder, lite centrerat åt höger/neråt. xx Kv Mynt 50 öre 1906 kv 1. Ett tydligt mynt, lite smutsigt och ett litet märke på baksidan. Kv Sverige F 35 m nästan lyxstpl Strömstad, Nsc, fin tandn, liten del av annan stpl. o Sverige Nobelhäfte 1966 (2 st), 1967 (2 st), 1968 (2 st). H183, 184, 200, 201, 215, 216. xx Kv Vykort Kv st. Malmön stpl Olofsholm 1907 & Saltbacken stpl Hogdals-Medby o Album Beg. Insticksalbum A4, 32 sidor, tomt Sverige Militärt svarsmärke M8, stpl Örebro 1, (Knäred). Tätt klippt o inklippt nere. o Sverige Tjänstefribrev. Stpl Salstad, o PKXP Nr1 NED, , m innehåll. o Danmark C:a 450 gr klipp o tvättade märken från Danmark. Modernt. o Manama 6 st, operforerade M 31-36B, utgvina till XII World Jamboree 67, USA, m folietryck. xx Kv Island F Tj41. Vackert 4-block. Fin tandning och centrering. xx Kv Mynt Årssats mynt Sverige 1989 i förseglat etui. Kv 0. No Norge Norsk årsbok 2009 kompl. m alla frimärken nominellt 400 Nkr. Postpris 500 Nkr. xx No Vykort Kv st. Lysekil-Kyrkviken stpl 1901 o Smögen (färgkort) skrivit 1904 (plundrat). o Finland 35 postfriska märken Fin kvalité på alla märken. xx Kv Sydamerika Pärm med c:a 320 märken från Sydamerika, mest Urugay-Chile. Dupl. finns. x-o Sverige F47, 30 öre RT m posthorn. Praktstpl Fiskebäck(skil), , nsc, fin tandning. o Finland F Litteraturjubileet m. brun + 1.5m. blå. Några korta tänder finns. o Kv Sverige Skilling Banco, F4, med lite defekter. Mer info. se specialsida. o Kv Manama 6 st, perforerade M 31-36, utgivna till XII World Jamboree 1967 USA, m folietryck. xx Kv

6 Nr Sid. 4 xx-x-o Värde Utrop Slutpr. Spade Nr 111 Island F En fin serie "Gamla Handskrifter". Bra tandning o centrering. xx Kv Tyskland Album med c:a 700 märken från DDR-Bundes-Berlin-Tyska Riket. Dupl. finns. xx-x-o Vykort Kv st. Varekil skrivit 1908 o Stenungsund-parti af ön stpl Stenungsund 1905 o Sverige Nobelhäfte 1969 (2 st), 1970 (2 st), 1971 (2 st). H229, 230, 239, 240, 251, 252. xx Kv Sverige C:a 150 pergamynkuvert m svenska märken från talet märken? o Mynt Burk med drygt 3 kg mynt. Mest Europa och 1900-tal. Även en del polletter Båt C:a 50 objekt som har med sjöfart att göra. Brev, stämplar, kort, mm. o Sverige FH212A "Flygande Svanar" i bra skick. 10 märken x 20 kr = xx Kv Tyskland M111. Det första märket från BRD utgivit 7/ Runstspl Fint märke. o Kv Sverige Brev med 4-kantsstpl Kongelf, , typ 1. Fint avtryck sänt till Götheborg. o Kv Island F Fin postfrisk serie "Kraftverk o Vattenfall". Bra perforering o centrering. xx Kv Vykort Kv st stpl från Stenungsund, från ön (I Enander) och Strand Hotell (Pressbyrån). o Sverige F 33 o 35 m Prakt-lyx stämplar Nora o Köping. F 35 m färgvariant "färg i 3 o 0". o Tyskland M150, ett fint märke m Nikolaus Otto. Ottomotorns uppfinnare, rundsstämplat. o Kv Sverige FDC , alla med vinj. I pärm m FDC-fickor. Nästan kompl. o Vykort Kv 8 Luleå Järnvägsstation stpl 1953 m 3 isbjörnar som är inkopierade på kortet!!!! o Norge Kontorspärm m drygt 100 frankostämplade kuvert/försändelser, o Hela Världen C:a 45 vykort från hela världen med kartmotiv. Mest färg o A6. Nya o beg Mynt Minnesmedalj som gavs ut i samband med bärgningen av Regakskeppet Wasa England C:a 300 gram klipp från England. Mycket QE II o Sverige Brev m 12 öre Vapen suddig stpl Strömstad, m innehåll till Thorburns. o Island F "Jöklar o Presidentens Residens". Ett par kt på 351, annars lyx. xx Kv Sverige H311:0 "Gamla Leksaker" m krokigt ryggtryck, Baksidan på omslaget lite buktig. xx Kv Ångbåtsexp. 9 stpl med ångbåtspost. Några läsbara 143, 4, 135, 148. Från RT till Svedenborg. o Diverse Div. Vykort och avier, c:a 15 objekt från Sverige - Tyskland. o Ringpärm 2 beg. Ringpärmar, 4-ringade för Facit-Gripenblad, tomma England C:a 300 stämplade märken från England. Andra delen ev 1900-talet. o Tyskland Kompl serie Posthorn. M Alla m rundstpl. Bra kvalité. Ngn kort tand finns. o Kv Vykort Kv 7-8 Drygt 30 obeg vykort, Tyskland, troligen 1920-talet. Parker o slott, inga färgkort Sverige 10 Brevkort m stämplar från Bohuslän under 1880-talet. Mycket ölbeställning. o Island F Fin serie "Djur" från Fin tandning o centrering. xx Kv Sverige F320CB, PH Ling, svag stpl Vegby, del av andra stpl. Bra marg o tand. o Kv Sverige F 32 m lite svag stpl Upsala, Nsc, fin tandning. o Tyskland 38 stämplande märken från Bra kvalité. Många rundstämplar. o Vykort Kv 6-8 C:a 300 Jul/lite Påsk + c:a 90 Bohuslän m t.ex. Bohusbanan 75 år. Nytt/beg, A Vykort Kv vykort på båtar. Barken Viking (färg), S/s Svecia, M/s Yvonne, m.fl., lilla format. o Mynt Årssats Sverige 1988 i förseglat etui. Kv

7 Nr Sid. 5 xx-x-o Värde Utrop Slutpr. Spade Nr 148 Brefkort Kv 7 Billströmska Folkhögskolan på Tjörn. Stpl Hoga, på oscar II 5 öre. S/v. o FDC-blad Kontorspärm m c:a 25 svarta dubbelsidiga blad för FDC, mm Sverige 5 frimärken stämplade Uddevalla under tiden o Island 11 postfr märken från 1960-talet. Bl.a. "Surtsey o Havsörn". Bra centr. o perf. xx Kv Ringpärm Beg. Ringpärm m kassett, 4-ringad för t.ex. Leuchtturmblad, tom Vykort Kv 7 Motiv från Hjälteby (Tjörn). Fin stpl Hjälteby, (nst 58). S/v. o Bok Ny bok "Backamo Vykort beskriver ett militärläger". B Lundin, 200 bilder Rumänien Block MB24 m operf märken M821-23, Postreformen. Svaga veck bak på en sida. xx Kv USA C:a 500 klipp från USA och mest från den andra delen av 1900-talet. o Hela Världen C:a 165 "100-buntar". Mest från Sverige, sedan Norge, England, mm tal. o Hela Världen 3 svenska urvalshäften + Norge, USA o fler länder. Säkert 1000 märken. o Hela Världen C:a 700 perg.påsar m märken fr hela världen. Tusental, dupletter finns, o Sverige 4 frimärken stämplade Ljungskile Både rättvända och upp och ner. o Sverige 8 Assbrev från 1970-talet. Alla med lacksigill bak. o USA C:a 50 brev till Sverige o Zambia. Fin variation, mycket flygpost o flera med inneh. o Sverige 12 st diverse stpl fr Bohuslän, , flera lyx, bl.a. Kårehogen, Kungshamn. o Sverige Marint. Har med vatten att göra. Mont i fickor. Postfr/ostämpl o stpl. Hög nom. xx-x-o Afrika Liten post med brev, vykort, frimärken från 18 länder i Afrika. o Mynt Minnesmedalj som gavs ut i samband med bärgningen av Regalskeppet Wasa Hela Världen C:a 35 vykort med berg o höjdangivelser. Färg och A6. Mest Alperna Sverige 4 rabatthäften III-H330:0. Bästa sorten. xx Vykort Kv 7 Motiv från Röra Strand (Tjörn). Svag stpl Kållekärr. S/v. o Sverige F 35 m nästan lyxstpl Eskilstuna, Nsc, fin tandning. o Sverige 4 märken stpl Stenungsund, Skärhamn, Jörlanda, Lökebacken tiden o Vykort C:a 15 svenska vykort. Bl.a. Lund 1902 o 3 Jace-kort. o Norge, Bok Första frimärket i Norge (4 skilling 1855), på engelska, 34 sid. Nr 4983/ Sverige 36 Maximumkort med början på 1980-talet fram till 2000-talet. o Sverige 3 16-sidiga album m c:a 3000 märken, mycket ringtyp o dupletter. Blandad kvalité. o Vykort Kv 7 Rönnäng. Utsikt från Tjörnehuvud. Svag stpl Rönnäng, 5.8.?? (40-tal) S/v o Ungern Liten låda med c:a 65 brev o vykort + några hundra klipp och märken. o Hela Världen C:a 150 frimärken m konstmotiv från hela världen. Mest Sverige o Rumänien. o Sverige Kungörelse Brännvins-Bränning. Kronoslinga o anteckning bak Gamleby Israel-Ungern 16 sidigt album m c:a 100 märke Israel, 1950-tal o c:a 190 märke Ungern 1940-tal. o Sverige 4 märken stpl Ellös?, Oroust 1902, Helleviksstrand 1909, Gullholmen?. o Danm-Färö. "A/s Föroya Banki, Thorshavn" m dansk F237, stpl, Engelsk censur o Finland F 246, 275, 282 m fastsättarspår. De 2 sista Röda Korsmärken. Fin tandn o centr. x Kv Sverige E-journal klipp m 4-kantsstpl Hedekas Lbb 1, utan datum

8 Nr Sid. 6 xx-x-o Värde Utrop Slutpr. Spade Nr 185 Sverige 2 st E-journal m 4-kantsstpl Lilla Edet. Lbb 1, 15/ o Lbb 3, 11/ o Spanien Visiralbum m 35 blad och c:a 500 märken Blandad kvalite i början x-o Sverige C:a 140 adresskortklipp med början på 1940-talet. Enbart stämplar från Bohuslän. o Sverige, Bok "Images of Sweden", svenska konstnärer i Paris, utgiven 1985, 48 sid. xx No Norge Drygt 40 norska postfriska märken från 1970-talet. Flera serier, bra kvalité xx Kv Sverige 5 märken stämplade Uddevalla under tiden Bl.a. LBR. o Hela Världen C:a 200 klipp från hela världen. Mycket motiv och andra halvan av 1900-talet. o Sverige/USA bkd 27 stpl Kisa, Mer info. se specialsida. o Kv Vykort Kv 7 Rönnäng m vy över hus, kyrka o bergen. Svag stpl Stenungsund, S/v. o Israel Drygt 150 försändelser till Sverige varav c:a 70 vykort tal o Sverige Slanias 1000:e märke i specialmapp m märke F2192, svartavdrag och FDC. xx Sverige Kungörelse TAXA. Tull uppå alla utgående varor. Liten kronoslinga Sverige 16-sid album m c:a 450 sv. Märke, med o utan gummering tal. xx-x Tuvalu 4 märken, M , med flyghistoria. Fina märken. xx Sverige Militärbrevkort ( ), stpl Östersund, 5.2. (1915) Lbr. Skickat till Sköfde. o Kv Sverige 75 brev med c:a 40 olika stämplar från Bohuslän 1950-talet och framåt. o Norge 36 norska postfriska märken från 1960-talet. Kompl serier. xx Kv Sverige 12 olika julgåvor från PFA, tal. o Sverige Urvalshäfte m c:a 250 stämplade märken. Många högvalörer och en del fina stpl. o Litografi Förlaga till F2054, Moderna Museet av G Gidenstam nr 97/180, Storlek 63x92 cm Vykort Kv kort Gustav II Adolf. Mer info. se specailsida. o Canada C:a 80 försändelser, många FDC o helsaker + klipp o tvättade märken, 1900-tal. o Sverige bkd 27, 35, 36, 37, 38 obegagnade. xx Kv Sverige E-journal klipp m 4-kantsstpl Hällevadsholm Lbb 1, utan datum Sverige 59 märke F139 i rulle. Mkt snedvcent våg- o lodrätt. Del av 2 märke syns ibland. xx Vykort Kv 7-8 Svinesundsbron frank m norskt F483. Sido stpl Svinesund, Lösenbelagt. o Norge 35 norska postfriska märken från 1970-talet. Flera serier xx Vykort 21 vykort med Hästmotiv. Lite blandad kvalité Tyskland Märken ur helark, infla.märken. M287 (44), M290 (44), M295 (44), M312B, (56). xx Sverige/Norge bkd 14, svarsdelen fr Kristiania, Tilläggsfrankerad m F79 stpl i Norge. o Holland 10-sidigt album + lösa blad med c:a 400 märken Nederländerna. Mest 1900-tal. xx-o Tyskland Egenmont saml i 2 pärmar Plockat i början, bättre fr -58, lite block, fint. o Sverige F337c, 4-sidig Svan p.f. På baksidan lite blå färg o ett litet svagt veck. Mgc o ktt. xx Kv Album 3 röda 16-sid album, A4, vita blad i nyskick Sverige E-journal, klipp m 4-kantsstpl Hunnebostrand Lbb 2, utan datum Mynt Vacker 2 krona, kv. 1+, Gustav VI Adolf Island Drygt 40 stämplade märken från Island. De flesta från 1970-talet. Serier ingår. o Kv

9 Nr Sid. 7 xx-x-o Värde Utrop Slutpr. Spade Nr 222 Hela Världen En härlig plåtlåda med bl.a. 3 st defekta 4-skillingar, Mer info, se specialsida. xx-o Belgien C:a 400 märken + brev och vykort. Även Järnvägsmärken. o Vykort Kv kort Jenny Nyström nr 6229, 6230 o kort med hel baksida skrivit o Hela Världen C:a 100 gr tvättat hela världen, 1900-tal. o Hela Världen 7 block fr. bl.a. Israel, Portugal, Grenada + 14 märken från Grenada o Mongoliet. xx Vykort Kv 8 6 kort Jenny Nyström. 5 st 5 x 7 cm o 1 st 14 x 9 cm. Alla skrivna. o Sverige 4 rabatthäften, bästa sorten. Nr IV-H337, V-H344, VI-H351, VII-H359-A. xx Hela Världen 32-sidigt album m c:a 1100 märken, hela världen. Mycket dupletter från Sverige. xx-o Mynt Vackert Jubileumsmynt Gustav VI Adolf, 5 kr, 11.XI Kv Island 34 stämplade märken från Island och 1970-talet. Serier ingår. o Kv Danmark 8 skilling, F8, grön, vm 1. Skadad överkant (inklippt). Hel välc ringstpl 4 (Aalborg). o Kv Vykort Kv kort m anknytn. till Oscar II. 2 st kungahuset, 1 st Kyrkan, 1 st båten "Drott". o Sverige 3 visirblad med c:a 150 märken, mest Oscar o Medlajong. Stämplar? o Vykort C:a 200 kort/vykort med båtmotiv. Även en del oskrivna. o Sverige Telegramkuvert m 2 st Tj44 stpl DjurshS-Ösby, (Skottdagen). o Sverige F44 m posthorn stpl Stoc(kholm), , nst7 (Ej noterad), mgc o fin tandning. o Kv Tyskland Drygt 30 märke fr början av 1950-talet. Börjar m M111 o 112, ngn kort tand finns. o Kv Vykort Kv 8 Jenny Nyström, Glad Påsk "Äggstep" nr Frank. m 5 medaljong, o Mynt 100 kronorssedel 1961 Nr K Vikt 2 vägar + hörnveck Finland 8 postfriska häften från Finland, talet. Bl.a. H11 o H14. xx Kv Norden 2 16-sidiga album med c:a 650 märken från Sverige, Norge, Danmark, inkl. dupl. o Finland, bok Årsbok 2009 kompl med frimärken. En fin bok med högt värde. xx Kv Hela Världen C:a 500 gr klipp från hela världen, 1900-tal. Även lite tvättat. o Sverige/Italien Brevbunt. C:a 10 st m bl.a. postförskott stpl Kungelf, , 2 paktavi Italien. o Vykort Kv 9 3 vykort från Guernsey Post, "Royal Wedding" Ej använda Vykort C:a 250 vykort från Stockholm. Mest färg, s.k. "Turistkort", men även en del s/v. o Konst 6 konstreproduktioner i en mapp, Anders Zorn, storlek c:a 30 x 30 cm Sverige Järnvägspost Stockholm-Malmö Amb 209B, , på klipp m F462 sidställd stpl. o Kv Sverige Tjbk8a (618) stpl Stockholm, Obeg. P.S.-kort 7 (1017) variant II & 11b. xx-o Kv Sverige 5 svenska stämplade häften från 1980-talet. H 352, 354, 356, 373, 374. o Kv Konst 6 konstreproduktioner i en mapp, John Bauer, storlek c:a 30 x 30 cm Sverige E-journal, klipp m 4-kantsstpl Hisings Kärra Lbb 1, utan datum Sverige 23 svenska FDC från talet. En del lite bättre med bruksmärken. o Sverige F Sv Frimärkets 100-års jubileum m vinjett, stpl , Stockholmia. o Kv Hela Världen C:a 25 vykort med mat och matsalar. Mest färg o A Hela Världen 6 små urvalshäften "Broadway", England m kanske 100 märken. x-o Färöarna Kompletta postfriska serier från Färöarna. Nominellt 219 Dkr. Totalt 35 märken. xx

10 Lite extra information om vissa objekt. 16. Safe Dual album med fickor. Ett Safe Dualalbum med fickor och med mycket svenskt från 1920-talet och framåt. Ur 1924 är det småvalörer inkl 197cx och ett fint a och b, komplett Postverket 300 år. Sedan följer 9 BC/CB-par bland annat 261. Därefter följer 160 BB-par + singelmärken. Katalogvärde c:a kr sidigt album, mycket Europa. Ett 60-sidigt Leuchttrum-album i nyskick med cirka märken från San Marino, Schweiz, Liechtenstein, Österrike, Jugoslavien och Albanien. Postfriskt, med fastsättare och stämplat. Både äldre och nytt Skilling Banco. Skilling Banco, F4, 8 skilling med lite blessyrer. Runda hörn på vänster sida, några korta tänder på höger sida. Ett hörn lite förstärkt och en liten tunnare fläck efter en fastsättare. Stämpel Köp(ing) + en liten del av andra stämpel. Trots lite blessyrer en bra luckfyllare bkd 27, till USA ToR. När man firade Delaware minnet skickades det den 8 april 1938 ett bkd 27 till USA. Avsändaren i Sverige skrev sitt meddelande + sitt namn och adress. Mottagaren i USA skrev sitt meddelande och returnerade den andra delen tillbaka till Sverige. Sällsynt att ha båda delarna från ett och samma bkd Gustav II Adolf. 4 vykort Gustav II Adolf. 2 kort G-A Kapelle, Lûtzen, 1 kort GA Haus Lûtzen och 1 tecknat kort från slagfältet den 6 nov Ett av korten med kapell är frankerat med 1 st M st M244 = 480 Mark. Stämplat (i början av inflationen) Fin plåtlåda. En fin plåtlåda (Kakburk) med lite fin godis. Vi börjar med 3 st 4-skillingar som har lite defekter. Ett märke har en lyxstämpel Uddevalla, öre Liggande Lejon, tjänste i olika valörer, ringtyp, lösen, ringtyp T14 en riksdaler, mm. mm. Lite blandad kvalité. Besiktiga

11

12 B-föreningsbrev Stenungsunds Frimärks- och Vykortsklubb Hasselbackevägen 24. SE Stenungsund Tryckt av Reklamtjänst i Henån AB

Resultatlista. Land Beskrivning Värde Utrop Slutbud

BJöRN JARLVIK HÄFTESPARTIER RULLPARTIER POSTFRISKA SERIER

Objekt Beskrivning Utropsnr

SVENSKA FDC SÄLLSKAPET

SVENSKA FDC SÄLLSKAPET

Alla utrop är i svenska kronor.

Stenungsunds. Frimärks- och vykortsklubb AUKTION. Lördag 28 oktober 2017 Kl Visning kl Stenungskolan, Sal B1 Doterödsvägen Stenungsunds Frimärks- och vykortsklubb AUKTION Lördag 28 oktober 2017 Kl. 12.00 Visning kl. 10.00 Stenungskolan, Sal B1 Doterödsvägen Förhandsvisning måndag 16 oktober, kl. 14.00-18.00 HGF-lokalen, Hasselbackevägen