Download "Stenungsunds. Frimärks- och vykortsklubb AUKTION. Lördag 28 oktober 2017 Kl Visning kl Stenungskolan, Sal B1 Doterödsvägen"

1 Stenungsunds Frimärks- och vykortsklubb AUKTION Lördag 28 oktober 2017 Kl Visning kl Stenungskolan, Sal B1 Doterödsvägen Förhandsvisning måndag 16 oktober, kl HGF-lokalen, Hasselbackevägen 38-48, Stenungsund 371

2 Stenungsunds Frimärks- och Vykortsklubb Auktionsvillkor, auktion 28 oktober Auktionen är offentlig och hålls i eget namn för inlämnarens räkning. Angivna priser är minimipriser och underbud godtages ej. Lägsta utrop är 10 kr. Objekten säljs till högstbjudande för nästa högsta bud + en fast höjning. Finns endast ett bud säljs objektet till utropspriset. Vid lika bud gäller det först inkomna. Vid auktionen tillämpas fasta höjningar enligt tabell nedan. På auktionspriset tillkommer 10 % i provision. Önskar köparen postbefordran tillkommer porto och försäkringsavgift. Postförskott och förhandsfaktura skall betalas inom 14 dagar. Vid senare betalning debiteras ränta med 2 % per månad och en kravavgift på 50 kr per krav. Inlämnade bud är bindande och innebär godkännande av auktionsvillkoren. Vid bud för annans räkning ansvarar budgivaren för auktionsvillkoren, som det vore hans eget bud. Äganderätten till inropat objekt övergår inte på köparen förrän full likvid + ev. kostnader kar erlagts. Om ej full likvid har erlagts inom 15 dagar äger Stenungsunds Frimärks- och Vykortsklubb rätt att häva köpet och erhålla ersättning för utebliven säljarprovision. Ev. anmärkning mot inropat objekt skall ske innan köparen lämnar auktionen. För skriftlig anbuds-givare räknas skälig tid normalt inom två veckor. Reklamation mot objekt som är avfotograferade och felet syns på fotot beaktas ej. Reklamationer på samlingar och partier beaktas endast om objektet väsentligt avviker från katalogbeskrivningen. Som samling räknas allt över 3 märken/kort. De angivna katalognumren och katalogvärdena i auktionslistan är beträffande Nordiska märken hämtade från Facit Special För övrigt har Michel (M) och Stanley Gibbons (SG) använts. För skriftliga bud gäller: Ett skriftligt bud bevakas av oss på för budgivaren förmånligaste sätt. Vid flera skriftliga bud bjuder vi näst högsta bud + den fasta höjningen. Skulle endast ett bud föreligga börjar budgivningen vid minipriset. Om någon i salen sedan bjuder, bjuder vi med fasta höjningar upp till högsta angivna bud, om så skulle behövas. Förklaringar på vykort Höjningar Centrering, frimärken 10 Perfekt Upp till 20 kr 1:- Pc - Perfekt centrering 9 Mycket bra kr 2:- Gc - God centrering 8 Bra utan defekter, men lätt slitet kr 5:- Mgc -Medelgod centrering 7 Bra men hörnveck eller annat småfel kr 10:- Nsc - Nära snedcentrerat 6 Godkänt veck, reva eller annat fel 301 uppåt 25:- Sc - Sned centrerat 5 Mindre bra med flera defekter Fc - Fel centrerat 4 Underkänt ex.vis mindre bit saknas Anbud och avhämtning Anbud kan lämnas via blankett eller E-post: @telia.com och skall vara auktionären tillhanda senast den 25 oktober kl Bud via post eller E-post där man ej har angivit hur erhållna auktionsobjekt skall skickas kommer att sändas med postförskott. Kopior i rimlig mängd kan erhållas. Skicka ett adresserat kuvert till adressen nedan. Bifoga 1 kr/kopia i frankeringsgiltiga frimärken. För köparen tillkommer 10 % på totalbeloppet i provision upphöjt till jämn krona. Stenungsunds Frimärks- och Vykortsklubb, Hasselbackevägen 24, SE Stenungsund Tel (Göthe Johansson).

3 Stenungsunds Frimärks- och Vykortsklubb, auktionslista Nr Område Objekt Kv= katalogvärde No= nominellt värde xx-x-o Värde Start Slut Köp Nr 1 Bananlåda Låda med burkar med tvättade märken, Förtrycksalbum Sverige, katalog + några böcker. o Tjeckoslovak. Låda m närmare 500 gr postklipp Tjeckoslovakien. Även lite Ungern finns med. o Sverige C:a BB o SX-par i gigantisk samling. Se sidan efter nr 398. o Hela Världen Flyttlåda m c:a 2.5 kg brev, hela världen + c:a 200 vykort. o Sverige C:a 700 FDC , alla m vinjetter. Ej komplett. o Hela Världen Flyttlåda m c:a 2.5 kg brev, hela världen + c:a 200 vykort. o Fyndlåda Album, klipp, vykort, brev, mm o Fyndlåda Div album, klipp, vykort, brev, mm. o Fyndlåda Kartong m 10 album, i huvudsak stämplat, hela världen. o Fyndväska Fin väska m svenska klipp + O II tvättade. Närmare 2 kg. En fin damväska. o Fyndlåda Mindre kartong m div. klipp, brev, vykort, postklipp, mm. o Fyndlåda Kartong m 10 album, kort, brev, mm, stämplat, hela världen. o Fyndlåda Kartong m album, blad, kort, brev, urvalshäfte, hela världen. Mycket att plocka med. o Fyndlåda Kartong m div. klipp, brevkort, kort, vykort, postklipp, mm. o Hela Världen Låda m c:a 2 kg frimärken hela världen. Stämplat - ostämplat, mycket Tyskland. xx-x-o Fyndlåda Kartong m Sverigealbum, Islandssamling, klipp, påse m finska buntar, mm. o Vykort Div. låda m kanske 200 vykort o julkort. Udda storlekar, upp till A5, mest skickat. o Hela Världen Låda m postklipp hela världen, c:a 1 kg. o Hela Världen Trälåda m klipp, instickskort, FDC, mm. Mest svenskt. o Vykort Skokartong m c:a 150 vykort, mm i olika storlekar, mest "Turistkort". Hela Världen Album Resväska m 17 tomma album Hela Världen Fin Vinlåda i trä m c:a 700 gr klipp från hela världen. Plats för tre flaskor vin. o Norge Liten låda m närmare 60 vykort o brev. Flera m specialstpl. Mest A6-vykort i färg. o Sverige C:a 2g postklipp Sverige 1900-tal. o Vykort Skokartong m c:a 220 vykort, "Turist" från Europa. Skickade talet. o Hela Världen Låda m c:a 2 kg frimärken hela världen. Stämplat - ostämplat, mycket Tyskland. xx-x-o Vykort Skokartong m c:a 600 vykort, Sverige-Europa, "Turistkort". En del ej använda Böcker Låda m 13 böcker, bl.a. Islands märkena< på engelska. Från Fjäderbrev till Flygpost ingår Album 3 16-sidiga album m c:a 800 märken, många svenska dubletter. Ett album skadad framsid. o Sverige Box m minst 800 pergamynkuvert, 98x62 mm,. Säkert 1000 märken, men också dubletter o Vykort C:a 120 vykort från Sverige. Färg o "Turistkort". o Tillbehör Verbisblad m förtryck o fickor. T.o.m. -73 kompl m pf märken, sedan tomt. xx Hela Världen Skokartong m märken, brev, mm, hela världen. Prisvärt. xx-x-o Sverige Skokartong m c:a 1 kg klipp/tvättat, Sverige. En del ligger i kuvert, kanske 5000 märken. o Färöarna Låda m årssatser, bl.a , Maximumkort, 4-block, bunt m svenska brev. xx-o Kv Norge Dublettlager i c:a 100 pergamynkuvert. Kanske närmare 1000 märken tal. o

4 Nr Sid. 2 xx-x-o Värde Start Slut Köp Nr 37 Album Låda m 14 mindre album, tomma Schweiz Dublettkartotek m c:a 240 kuvert mellan tal. Kanske 2000 märke, fina stpl finns. o Hela Världen Skokartong m märken, brev, mm, hela världen. Prisvärt. xx-x-o Sverige Automathäften i kontorspärm, 53 olika. Knr, Cyls, mm. Förteckning finns. xx Danmark Pärm m Visirblad. Drygt 300 märken. Börjar 1875, mest 1900-tal + drygt 20 Grönl o Thule. x-o Vykort Kontorspärm m c:a 200 kort. Mest färg o Sverige. Sitter i fickor/4 per sida. Bra kvalité Finland 20 sid album proppat (kanske 1500 märken) m tonvikt tal, bättre, men dubletter. x-o Sverige Pärm m brev o brevkort m autografer. Bl.a. Olof Palme, Tage Erlander, Golda Meir. 17 obj. o Sydamerika Pärm m c:a 130 lösa märken o 7 block. Postfriskt Sydamerika, 1900-tal. xx Vykort Pärm m c:a 120 kort England, använda o oanvända, fin kvalité. Sitter i fickor 4 kort/sida Argentina Pärm m c:a 85 lösa märken, 33 block o 1 häfte. Allt postfriskt. xx Norge 2 dublettalbum m c:a 4000 märken , varav c:a 400 off sak. o Hela Världen Fint 64 sid. Album m tema kommunikation. Mycket flyg, båtar o fordon. Modernt, 1000 obj. xx-x-o Hela Världen 2 fina album sid sid. Motivmärken byggnader, säkert 1000 märken, modernt. xx-x-o Hela Världen Fint 48 sid album m kanske 2000 märken, modernt. Allsköns märken o motiv. Dubletter. xx-x-o Hela Världen Fint 64 sid album m motiv, bl.a. kultur + lite insekter på slutet. C:a 800 märken, några block. o Laos Fint 30 sid album m motiv, kanske 500 märken som sport, natur o kommunikation. o Hela Världen Fint 64 sid album m temat kommunikation. Tåg, flyg, bilar, mm, närmare 1000 märken. xx-o England 2 fina album. 1 st 48 sid + 1 st 16 sid. Som sig bör kungligt o motiv, kanske 1000 märken. xx-o Hela Världen Fint 64 sid album m motiv insatta i länder, mest däggdjur. Närmare 1000 märken o block. xx-o Nicaragua Fint 50 sidigt album m motiv, mest stämplat. Sport, natur, fordon, mm. o Hela Världen Fint 64 sid album m olika motiv insatta efter länder A - Ö. Kanske 1000 märken. xx-o Sverige Fint 48 sidigt album, halvbesatt m 1900-tals märken. Kanske o Hela Världen Fint 64 sid album. Motiv m bl.a. blommor, människor, mm. Kanske 1500 märken, dubletter. o Kongo Fint 16 sid album m c:a 250 märken. Motiv o mest modernt. xx-o Hela Världen Fint 64 sid album m motiv - verksamhet. Insatta efter länder, c:a 800 märken. xx-o Ungern Fint 32 sid album m postfriska märken o block. Bl.a. 4 block i A4 storlek. C:a 300 märken. xx Hela Världen Fint 60 sid album m motiv Personer. Allt ifrån kungligheter till Astrid Lindgren, 1000 märke. xx-o Ungern Fint 64 sid album m stpl o pf Ungern. Närmare 1000 märken o block i fin kvalité. xx-o Hela Världen Fint 60 sid album insatta efter länder. Kanske 1000 märken o även lite äldre. xx-o Burundi Fint 16 sid album m c:a 250 märken, konst, fåglar o natur. o Ungern Fint 64 sid album m märken och block. Närmare 1000 märken i fin kvalité. xx-o Jugoslavien Fint 32 sid album m c:a 400 märken, både nytt o gammalt, Mest stämplat. xx-o Hela Världen Fint 48 sid album m närmare 1000 märken. Motiv o personer från bl.a. Japan o Grenada. xx-o Malaysia Fint 32 sid album. Mycket motiv o natur, c:a 400 märken. Även lite äldre. xx-o Rumänien 2 fina album, 16 o 64 sid. Mycket motiv o c:a 1000 både stora o små märken. xx-o Sverige Nytt 64 sid album m stpl Sverige Ringtyp till 2000-tal. Stämplar, BB o SX-par märken. o

5 Nr Sid. 3 xx-x-o Värde Start Slut Köp Nr 74 Europa Fint 32 sid album m c:a 700 märken. Bäst på Tyskland, Danmark o Sverige. xx-o Island F 372. Ett perfekt märke av "Lax". xx Sverige Fint 16 sid album m strip, par, block o enkla märken. Kanske 500 märken. En del fina stpl. o Tyskland Fint 60 sid album, blandat Tyskland o Stater. Mycket Bundes o DDR. Säkert 1000 märken. xx-x-o Finland Fint 16 sid album m drygt 200 märken. Allt ostämplat, postfriskt eller m fasts, 1900-tal. xx-x Danzig M 51 DD. Ett märke där det är dubbelt tilltryck av flygplan o valör. Brunt tilltryck. o Kv Sverige Förtrycksalbum m många märken, men tomt i början. x-o Spanien 2 album m kanske 1000 märken Blandat stpl o m fasts. Kompl serier finns x-o Finland Leuchtturm. Grönt album m blad utan fickor Tomt, några märken efter märke Norge Fint 48-sid album m c:a 750 postklipp m stämplar tal o många småorter. o Vykort C:a 60 vykort från Spanien. En del lite äldre, men de flesta är "Turistkort". o Vykort 2 fina album. 1 m c:a 60 vykort mest i färg Kalmar-Öland. 1 album m stora kort. o Vykort C:a 50 Julkort. 43 frank m medaljong, resten lite nyare. o Vykort C:a 16 vykort "Från Sveriges Bygder". Flera m hel baksida. o Vykort 16 Gratulationskort. Alla frankerade m medlajong. o Tyskland 9 Visirblad m c:a 700 märken. Mycket Riket, men även Bundes, Saar, Bayern. Dubl finns. o Kv Sverige Div om Postsparandet. Kvitto, märken, reklam, vykort, mm Hela Världen Liten låda m tvättat, klipp, instickskort, häften, mm. Säkert 1000 märken. xx-o Album 4 fina album. 3 st 16 sid + 1 st 32 sid. Kanske 2000 märke h/v är insatta, mycket Sverige. o Fotoalbum Gammalt album m c:a 60 ateljéfoto, c:a 1910-talet. Foton från Kinna, Varberg, Falkenberg Hela Världen Drygt 60 frimärken från hela världen som har med flyg att göra. Mest stpl. x-o Grönland 18 Visirblad m närmare 500 märken. Börjar m en serie Thule. Mycket motiv o dubletter. o Högt Diverse C:a 50 Reklammärken början 1900-talet. Bl.a. OS 1912, Gbg-utställning -23. Mest svenska Grönland-DK Julmärken, 5 ark. Grönland , Danmark 1983 o 88, Ärö (Danmark) xx England Litet 16-sid, A6, album m c:a 300 märken. Även lite Eire, Gibraltar i Isle of Man. o DDR 3 brev från DDR till Israel, Rek o Luftpost, 1970 o 80-tal + 1 block från brevklipp. o Bok Göteborg. C:a 350 sidor m mycket bilder, mest s/v, tryckt på 1950-tal. Mycket bra skick Hela Världen Skokartong, halv m pergamynkuvert, instickskort, klipp, tvättat, perfins, mm. o Vykort Album m c:a 60 kort s/v o färg. En del Pressbyrån o 1 kort m "rörliga ögon". o Tjeckoslovak. Brev, fakturor, kvitto, kort, mm från Tjeckoslovakien tal. Även lite övrigt. o Tyskland C:a 50 4-block m gummering, men m fasts. Inflationsmärken eller Krigsslutet. x Hela Världen Låda m i huvudsak tvättat o klipp, samt brev o brevkort (stämplat). o Polen Liten låda m c:a 300 tvättade märken tal. o Sverige F 52 x 6. F 52 4-block, a1 el a2, postfriskt. 52 d, postfriskt. 52 c m fasts. Fin kvalité. xx-x Kv USA C:a 65 märken från myndigheter, REVENUE. Några med perfins. x-o Island FDC-stpl märken (ej kompl) klistrade på läder 85x60 mm. 115 st i mapp, ovanligt. o Bok Svensk Kusthandbok 1986, Svinesund - Kullen. Hamnar o farleder för mindre fartyg

6 Nr Sid. 4 xx-x-o Värde Start Slut Köp Nr 111 Hela Världen 5 blad m 500 diverse märken. Mest Afrika o Asien. Dubbletter finns. x-o Sverige 15 Visirblad m c:a märken i hyfsad kvalité. Börjar m Ringtyp o slut 1970, stämplar. o Kv Flyg 14 Flygpostbrev + dekaler o biljetter. Från 1940-talet o Kuriosa 6 blad m 29 Öl-etiketter (en del oanvända), många nedlagda, samt 12 bokmärken m båtar Sverige F 54. Otandat par av F 54, postfriskt. xx Kv Tyskland 7 brev o vykort från Tyskland i början av 1920-talet. Skickade till Stockholm. o Vykort Kv 8-9 Fint 100-sidigt vykortsalbum m c:a 150 topografiska, mest Sverige. Fin kvalité, ej skickade Europa Pergamynlåda m c:a 400 kuvert 98x62 mm. Mest Polen, Rumänien, Tjeckoslovakien. o Frankrike C:a 150 märken från slutet av 1800-talet till mitten av 1900-talet. Dubletter finns. o Tyskland Mapp m 3 A4 blad, block, brev o c:a 50 stpl märken, bl.a. klipp. Flera m arkmarg, modernt. o Danmark 6 blad + lite Färö o Grönl postf. C:a 200 Danmark m start m skillingar + 85 praktstpl. xx-o Kv Senegal Nästan 30 märken från tiden Hälften stämplade. Många i en lång serie. x-o Sverige 5 färgtryckprover på små Tjänste 15 öre. Operforerade m övre marginal. x Kv Frankrike 9 vykort o 5 brev från början av 1900-talet adresserade till Stockholm. En del ankomststpl. o Sverige Visirblad m 28 svenska märken m stämplar. Alla läsbara till bra. 2 på klipp. o Hela Världen 4 Frakthandlingar för flygfrakt. Alla är stämplade Malmö Ban o Sverige C:a 500 Bohuslänstämplar på klipp i bokstavsordning, (mest södra Bohuslän). o Sverige F 209. Fint ex Kongressen 2 kr, centr i perf bra. Stpl Linköping, ??, otydl. årtal. o Kv Sverige Häften o Instickskort m nominalvara för 555:-. Bara att spara eller frankera. xx No Europa C:a 400 märken. Mest kanske DDR, Ungern o England. En del lite äldre o dubletter. xx-x-o Sverige C:a 40 kuvert o vykort som har anknytning till Bohuslän, stämpel o motiv. o Danmark 6 danska helsaker, Tjänstebrevkort o Korrespondenskort. Alla oanvända Hela Världen Närmare 300 märken bl.a. Kap Verde, Surinam, Nederländska Antillerna + några block. xx-x-o Kv Sverige 3 brev o brefkort + stpl märken mellan Småland - Öland. Bl.a. 2 Ångbåtsexp 71 o 74. o Finland C:a 1000 tvättade märken, 1900-tal. o Norge C:a 220 stpl märken m läsbara stpl, 1900-tal. Några på klipp. o Island F 43. Fint ex. Tandning bra o lite centr höger. Liten svart prick i gummering. xx Kv V-Tyskland Visirblad m 33 fina postfriska märken tal. xx Tyskland C:a 140 märken. T.ex. Riket, Saar, Bayern, Bundes, mm. Några märken ostpl. x-o Bok Sveriges Postverk, 550 sid, tryckt 1956 i fint skick. Mycket att läsa om Posten, lite bilder Vykort Kv 10 Mapp m 11 vykort från Millesgården på Lidingö. 24 sidig skrift om Millesgården medföljer Sverige FBL 5. Fint block "Svensk Rokoko". Graverat av C Slania. xx Kv Vykort Kv 8-9 Fint 100 sid vykortsalbum m c:a 85 kort. Gratulation-Jul/nyår c:a 40 st, topo c:a 45 st Grönland F Serie m påtrycken "Danmark Befriet 5 maj 1945". Se sidan efter nr 398. xx Kv Färöarna Årssatser 1976, 77 o märken. 4 st block o 3 FDC m block 1. xx-o Frankrike C:a 65 märken Oftast 2 märken av varje. o USA 4 Visirblad m c:a 350 märken, 1900-tal. Dubl finns och lite blandad kvalité. o

7 Nr Sid. 5 xx-x-o Värde Start Slut Köp Nr 148 Cypern M 101. En raritet från Cypern, 1 pound Fin tandning o centrering. Handmakulerat. o Kv Sverige Svenska Flaggans Dagsmärken från st i ark från 1992 o Tjeckoslovak. C:a 165 märken från tiden Allt stämplat. o Sverige F HA 21 uppdelat på 2 SX-par 1 BB-par. ( , , ). Bra kvalité. o Sverige 65 PKP-stpl på försändelser, klipp o lösa märken. o Sverige 21 PKP-stämplar, varav 2 på klipp o 2 på brev. o England 2 engelska fakturor m stpl märken, början av 1900-talet. Gods skickat m båt. o Europa Pergamynlåda m kuvert 98x62 mm, c:a 400 kuvert. Mest Ungern + lite Sverige. 200 tomma. o Japan 45 märken Svårtydda stämplar m japansk text. o Tillbehör 15 A4 plastfickor m plats för 8 vykort i varje ark. Totalt plats för 120 kort Island F fina tilltryck Flygplan. Tandning o centrering bra. xx Kv Tyska Riket 5 Visirblad m c:a 500 märken, mest stpl eller m fasts. En del lite bättre märken. x-o Kv Sverige C:a 25 4-block eller större + lite par o "stora märken". En del lite bättre stämplar. o Sverige 90 st provhäften med o utan markeringar + brevmärkeshäften o provtryck. xx Berlin Mapp m c:a 170 märken o 1 block, stämplat. o Sverige Plastask m 58 olika 100-buntar. Mitten av 1900-talet. o Sverige C:a 85 brev Sverige. De flesta runt Bl.a. ett brev till Victor Hasselblad. o V-Tyskland Visirblad m närmare 40 postfriska märken tal i fin kvalité. xx Tyskland 12 Visirblad m kanske 1300 märken. Det mesta är Riket, men även lite övrigt, dubbletter. o Kv Danmark F144 x 4. Fint 4-block Christian X. Ngn kort tandspets o lite centr vänster. xx Kv Hela Världen Över 1200 märken från h/v. 60 länder, tvättat o på klipp. o Sovjetunion 8 Visirblad m drygt 300 märken + arkdelar o 4-block. Kompl serier, liksom dubletter. o Canada 4 Visirblad m c:a 400 stpl märken. Mest 1900-tal, lite dubletter o Tyskland Esselte album m c:a 900 märken fram till WW2:s slut (c:a). Riket o stater. x-o Sverige 2 brev stämplade Björköby på 1930-talet, skickade till Broakulla. o Island F Kompl fin serie Kraftverk o Vattenfall. xx Kv Finland Kakburk m c:a 65 gr tvättat Finland tal. o Sverige 2 Visirblad m tydbara PLK-PKXP-stämplar, alla på O II o en del på klipp. C:a 60 märken. o Bok Facit Sverige 2005 m Sveriges märken i färg + all lokalpost i Sverige & Hjärt-Lungmärken Sverige Närmare 100 stämplade svenska märken. En del bättre stämplar finns Hela Världen Pergamynlåda m kuvert 98x62 mm, c:a 400 kuvert. Mest Sovjetunionen o DDR + lite annat. o Sverige F 37. En mycket fin 1 Riksdaler, stpl Nyland, Se sidan efter nr 398. o Kv Sverige C:a 1200 stämplade 4-block Lite bättre stämplar kan finnas. o Kuriosa 4 Julkalendrar från slutet av 1940-talet. 2 är lika, ej använda Danmark 106 stämplade märken runt 1950-talet. Bra kvalité. o Sverige C:a 500 gr postklipp, mest 1970-tal. o Hela Världen Liten låda m märken o block från hela världen. Minst 600 märken. xx-x-o

8 Nr Sid. 6 xx-x-o Värde Start Slut Köp Nr 185 Diverse 3 helark Hjärt/Lung 1981, 82, 83. C:a 50 stpl England + postfriskt Sverige, nom 68 kr. xx-o No Island 3 Julmärken 2015 som är Superlyxstämplade. o Danmark 3 Visirblad m c:a 100 stpl moderna märken + 2 block. Mycket motiv. o Kv Album Gammalt Schaubek album m plats för drygt 2000 märke. Inget 1900-tal. Tomt, lite skadat Sverige C:a 350 olika frimärken utgivna dubletter. Allt stämplat. o Sverige 5 Visirblad m c:a 270 stpl märken. Många Bohuslän o lite bättre stpl. Börjar m O II. o V-Tyskland Visirblad m c:a 50 postfriska märken. Bra kvalité. xx Vykort Låda m c:a 75 obegagnade vykort, färg o s/v, tecknade o foto. Lite utland Sverige F 275 II. Postfriskt 9-block m hörnmarginaler. Ett märke m varianten P I "Streck från örat". xx Kv Hela Världen Kakburk m c:a 200 gr tvättat h/v, 1900-tal. T.ex. Tannu Tuva. o Tillbehör Handlampa m 5 ggr förstoring, "Light House, Flach Magnifer". Ny utan batterier Sverige 5 Visirblad m drygt 250 stpl märken varav c:a 200 Tre Kronor, resten Postemblem, dupl. o Sverige C:a 130 stämplade olika 5-strip Alla rundstämplade. o Grönland Julmärken, 3 ark. 1974, -77 o märken/ark. xx Sverige 5 kvitton på inlämnade försändelser i slutet av 1800-talet. De flesta stpl Ankarsrum. o Berlin 33 postfriska märken Berlin + 7 från Tyska Riket som är m fastsättare xx-x Sverige Kungälvs Lokalpost ( ). 3 blå märken Röda stämplar på klipp. o Spanien Litet album m c:a 200 märken. De flesta postfriska, 1900-tal. xx-x Finland 2 finska brev 1:a världskrig. Ett stpl Helsingfors maskinstpl. Det andra rundstpl. o Färöarna Fin A4-pärm m c:a 70 FDC, några dubletter. Dubbla blad m plats för 2 FDC/sida. 20 blad. o Rumänien Liten låda m drygt 100 tvättade Rumänien, 1900-tal. o Sverige C:a 40 brev m parfrankeringar. Lyxstpl finns, bl.a. Göteborg 11, o Schweiz M Kompl serie "Vapenstillestånd i Europa". Svår serie, fina rundstpl märken. o Kv Sverige Leuchtturm FDC-album m FDC Totalt c:a 50 blad i albumet, varav 25 tomma. o Sverige F 7x st 5 öre Vapen i nyanssamling. Flera OK stpl. Katalogvärdet räknat efter nyans. o Kv DDR 6 block från 1960-talet, stämplat o ostämplat. 3 av varje. xx-o Grönland Albumblad m c:a 90 märken +1 block. De flesta är stpl men c:a 20 är postfriska. xx-o Kv Island C:a 45 postfriska märken tal. Kompl serier o fin kvalité. xx Kv Sverige C:a 250 svenska klipp utgivna o Vykort Närmare 50 vykort. De flesta A6 o färg "Turistkort". Alla är stpl m minnespoststpl. o Norge 4 Visirblad m c:a 160 moderna stpl märken. Många fina motiv o Kv Tillbehör Leuchtturm förtrycksblad, Färöarna, m fickor i en mapp Vykort Plåtlåda m c:a 100 vykort, mest färg. Mycket "Turistkort". o Sverige F 8b. En 9-öring i b-nyans som varit i Köpenhamn o fått en nr-stpl 1. Lite centr höger. o Kv Sverige 260 klipp. Alla stpl 2011, c:a 70 olika frankeringar. o Sverige Drygt 80 stpl svenska märken, mest 1900-tal. En del stämplar. o Grönland Julmärken, 5 ark , 30 märken/ark. xx

9 Nr Sid. 7 xx-x-o Värde Start Slut Köp Nr 222 Sverige FH 182. Fartyg på frimärken. 8 olika häften. Alla från olika klichéer. xx Kv Vykort 34 Vykort från Bohuslän. De flesta A6 o färg "Turistkort", även några s/v i lilla form. o Ungern Litet 8 sid album, A6, m c:a 300 märken, 1900-tal. o Sverige Fint 16 sid album m c:a strip mellan F Kompl serier o högvalörer. xx Högt Island F 65. Mycket fint ex. Lite kvarvarande "Tandskägg", men tänderna intakta. xx Kv Belgien C:a 300 postfriska märken o 12 block Flera kompletta serier. xx Kv Finland 2 Fältpostbrev till samma person i H-fors. Stpl o från nr Örn o hakk. o Danmark C:a 350 tvättade märken och på klipp. Många m rundstämplar. o Europa Liten lot m kanske 200 märken. Mest DDR o Sovjetunionen. Många block o arkdelar. xx-o Vykort C:a 20 vykort från Sverige, s/v, lilla form. o DDR 3 brev 1970 o 80-tal, skickade från DDR till Israel som rek o luftpost. Frankerade m block. o Island F o Kompl serie Yrken/Vyer m 2 ex av F 301. Fin serie. xx Kv Sverige 80 läsbara stämplar. Mest på bandmärken. o Schweiz Liten låda m c:a 60 gr postklipp, början av 1900-talet. o Sverige C:a 900 olika märken från Ringtyp till Tvättat o klipp. o Schweiz Fint 16 sid album m c:a 750 märken + 2 block. Ingår också c:a 50 postfr märken, 1900-tal. xx-o Kv Sverige 9 Militärbrev - Militärbrevkort, Även ett kort stpl Svenska FN-bataljonen, Kongo. o Brasilien Mapp m c:a 140 märken o 12 block, postfriskt 1900-tal. xx Sverige F 52 x 4. 4-block F 52, 5 öre grön med gummering. Otandad o med fina marginaler. xx Kv Album 4 små album m kanske 250 märken h/v insatta. En del inklistrade. o Norge Visirblad m 40 stämplade moderna märken. Börjar med F Nästan motiv allihopa. o USA 12 märken 1893, 5 cent. Motiv Columbus Soliciting aid of Isabella. Lite blandad kvalité. o DDR Visirblad m nästan 70 stpl märken. Inga dubletter. o Vykort Plåtlåda m c:a 150 Jul o Påskkort. Modernt o skickat. o Tyska Riket Litet 16 sid album m drygt 500 märken Tyska Riket. Mycket lite dubletter. o Sverige F 24 x st 24 öre RT T14 i nyanssamling. Några OK stpl. Katalogvärdet efter nyanser. o Kv Grönland Julmärken, 5 ärk. 1979, , märken/ark. xx Sverige Rabatthäfte. 10 fina postfr häften. F313, 321, 330 (2 st), 337 (2 st), 334, 351 (2 st), 359. xx Sverige 26 Brefkort-Brevkort-Postkort-Kortbrev. Flera skickade till samma adressat. o Nu har vi kommit fram till ytterligare en liten paus. Objekt 251 till 398 finns inte framlagda bland de andra objekten som ligger framme till beskådning. Dessa objekt finns i 6 gråa pärmar som finns framme vid podiet. Det finns en funktionär på plats som hjälper Dig. Det finns också en "gul" pärm hos denne funktionär. I denna pärm finns en del mindre, men dock värdefulla objekt och dessa finns bland numren Dessa numren finns markerade med en gul lapp bland visningsobjekten.

10 Nr Sid. 8 xx-x-o Värde Start Slut Köp Nr 251 Vykort. Kv 7 USA. San Antonio International Fair. S/v, lilla form, stpl. Mar Ank Fröskog o Vykort. Kv 8 Åmål, Kyrkogatan. S/v, lilla form, frank m 2 stående lejon 5 öre, stpl Åmål, 1920-tal. o Vykort Kv 7-8 Danmark. 4 kort i färg, varav 1 i det lilla formatet. Skickade. o Vykort. Kv 8 "Parti från Västkusten - Groviken". Troligen Strömstad. Lilla form, färg, hel baksida, stpl. o Vykort. Kv 8 Paris. L Avenue de Bois de Boulogne.Massor av folk. S/v, lilla form, stpl o Vykort Kv 7-8 Bovallstarnd. 4 kort varav 3 s/v, alla lilla form, 3 skickade. Båtar o vatten. o Vykort. Kv 9 Sundsvalls Centralstation. Pressbyrån S/v, A6, våg kant, ej skrivet. Byggnad, ej tåg Vykort. Kv 7 USA. San Francisco (före jordbävningen). Färg, lilla form, stpl May Ank Fröskog. o Vykort. Kv 8 Officerspaviljongen, Grunnebo. S/v, lilla form, stpl Grunnebo, o Vykort. Kv 8 Marstrandsfjorden. Fint färgkort, lilla form, stpl Stenungsund, o Vykort. Kv 7 Jenny Nyström. Fridefull Jul. S/v, lilla form. Familj sitter i kyrkan. Skrivet, ej skickat Vykort Kv 7-8 USA 5 kort varav 1 A6, s/v o färg, några över 100 år. Skickade o ej skickade. Ex Niagara. o Vykort. Kv 8. Rättvik Järnvägsstationen. S/v lilla form, ej skickat. Pressbyrån Byggnad, tåg, spår Vykort. Kv 8 Paris. Le Boulevard Bonne-Nouvelle. Många hästdroskor. S/v, lilla form, stpl o Vykort. Kv 8 Sveriges Väl m Sveriges flagga. Färg, lilla form, ej skickat. Med bild av O II. Delad baks Vykort Kv 7-8 Grebbestad. 10 kort varav 7 A6. Hus, båtar o vatten. De flesta är skickade. o Vykort. Kv 8 Prinsessan Maria o Prins Wilhelm. S/v, lilla form, skickat. Paret gifte sig o Vykort. Kv 8 Rönnäng. Fint handkolorerat kort, lilla form, hamnmotiv. Stpl Bleket, o Vykort. Kv 8 Trollhättan m Gullö- o Toppöfallen i liten bild + Unionsflaggan. Hel baksida, bara skrivet Vykort Kungshamn-Smögen. 10 "Turistkort", A6-storlek, färg och de flesta skickade. o Vykort Danmark. Mapp m 10 färgkort, 11 x 9.5 cm, som hänger ihop till ett dragspel Vykort. Kv 8 Motiv från Heberg (Halland). Motiv från 1910-talet m hus. S/v, lilla form, stpl Getterön. o Vykort. Kv 8 Gott Nytt År, Jenny Nyström. Färg, lilla form. Tomtenisse i flygplan, stpl Kungälv, o Vykort. Kv 9 Jac Edgren, nr 193 "Apport". Ej skrivet Vykort. Kv 10 Ljungs Kyrka, s/v, 105x70 mm. "God Jul o Gott Nytt År". Blank baks m text "Textkorrektur" Australien 12 märken från äldre delterritorier, t.ex. Victoria, Tasmanien, mm. o Alderney M Kompl serie "Schiffswracks" 1900-tal. Tryckta Fin serie. xx Kv Tyskland 38 märken Bundes 1950 o 60 tal. Ligger i par m 1 stpl o 1 postfr. Fina stpl finns + förteck. xx-o Kv Sverige FH 361. Fint block ur häftet "Stockholmia 86 III". 2 stpl Funäsdalen, o Jungfruöarna 10 märken, varav 2 är stpl. De flesta från tal. Ett märke lite äldre. x-o Kv Bechuanaland 6 märken från 1960-talet, varav 2 Röda Korsmärken. Fin kvalité. xx Kv Österrike 27 märken, andra halvan av 1900-talet. De allra flesta postfr. Förteckning finns. xx-x Kv Jersey M fina märken ur serien Sjöräddningen 100 år, båtar. xx Kv Sverige FBL 11. Fint block "Världsungdomsåret 1985". En stpl/märke Mariestad 1, o Guinea Republique de Guinee. 4 märken med vackra blommor och lika snygga kvinnor, 1960-tal. o Alderney 6 fina märken med flygplan, allt från Wright 1903 till Airbus A380. xx Kv Jungfruöarna George VI märken 1/2-6 D. Svaga märken efter fasts. Bra kvalité. x Kv

11 Nr Sid. 9 xx-x-o Värde Start Slut Köp Nr 288 Tjeckoslovak. 27 st märken stämplade. 15 st efter 1945 postfr. xx-o Kv Alderney M BL 2. Block "In Praise of the Cat" m 6 märken. Medföljer också 6 lösa märken. xx Kv St. Helena 8 st märken varav 4 m övertryck, 5 st är ostämplade. 4 st från 1950-tal, resten äldre x-o Schweiz Drygt 45 märken, andra halvan av 1900 talet. De allra flesta postfr. xx-x-o Kv Danmark F 5 o 7. 2 tidiga märken. F5 nära klippt m svag nrstpl 1. F7 m marginaler, nrstpl 16. o Kv Sverige FH 379. Fint häftesblock ur häftet "Cirkuskonsten i Sverigen". Stpl Göteborg 4, o Namibia Prisbelönt Uggleblock 1999 vid 5:e Stamp World Cup i Frankrike. xx Kv Danmark FPF 35. Ett fint ex av Postfaerge som är graverat av Sven Ewert. Lite centrerat vänster. xx Kv Ungern 48 märken från Ungern där de allra flesta är postfr. xx-o Kv Sverige FL 11 o Lösenmärken, 1-öringen centr vänster o 5-öringen centr höger. Tandn bra. xx Kv Danmark FPF o mycket fina ex ur Postfergeserien. Graverade av Sven Ewert. xx Kv Alderney Block "Migrating Birde" part 3, 6 märken i blocket + 6 lösa märken m arkmarginal,. xx Kv Finland F 8 o 9. 2 ex av de grovtandade finska märkena. Normalt m några tänder som fattas. o Kv Vykort Käringön. 11 kort varav 4 i lilla formatet. "Turistkort" o skickade. o Vykort. Kv 8 Skogsparti Backudden, Marstrand. Färg, lilla form, hel baksida. Stpl Rissna, o Vykort. Kv 9 Uddevalla, Gustavbergsvägen. Färg, lilla form. Tilltryck från en som samlar föreningsmärke. o Vykort 18 vykort från Ungern. De flesta i färg tals kort i fint skick, skickade till Sverige. o Vykort. Kv 8 Jac Edgren "Stilla Vals". Färg, Lilla form. Stpl Lysekil Lbr, o Vykort Kv 7-9 Stockevik, Tjörn. Utsikt över samhället. Lilla form,1 s/v o 1 kolorerat, ej skickade Vykort. Kv 8 Motiv över Marstarnd m fästning o segelbåtar. Färg, lilla form, stpl Marstrand, o Vykort. Kv 8 Frimärksspråket, 20 sätt att uttrycka sig. Färg, lilla form, stpl Göteborg, 18.XI o Vykort. Kv 8 Privattaget "Kontorsbyggnaden Holma". S/v, lilla form. Troligen stpl Marstrand, o Vykort Kv 7-8 Hönö 6 olika kort, 3 A6 o 3 lilla form, s/v o färg. 3 kort är skickade. o Vykort. Kv 7 Ljungskileskolan. S/v, lilla form, stpl Ljungskile, Lite kladdigt skrivet. o Vykort Kv tyska Röda Korskort 1914 o 15. Bilder på Kejsare, s/v, m tryckt hälsning, ej skickade Vykort. Kv 8 Visby. Utsigt öfver stora torget. Färg, lilla form, hel baksida, stpl Visby Lbr, o Vykort. Kv 8 Falköping Centralstation. S/v, lilla form, ej skickat. Stationsbyggnad m spår. Pressbyrån Vykort. Kv 8 Lilla Brattön, Stenungsund. 2 kort A6 i färg o 1 kort lilla form s/v. Alla skickade. o Vykort. Kv 8 Svenska Folksången m text, noter, Unionsflagga o Prins Wilhelm. Färg, hel baks, ej sänt Vykort. Kv 6 Kort m tryckta autografer Gösta Bernhard, Åke Söderblom o Siv Eriks, s/v. Hörn saknas. o Vykort. Kv 8 God Jul. 2 tomtar åker ballong och släpper pengar i skorsten. Lilla form, färg, skrivet Vykort. Kv 8 Sveriges Väl. Sveriges flagga o Oscar II. Färg, lilla form, stpl Kungsbacka, o Vykort Kv 7-8 Svinesund. 1 kort Pressbyrån "Utsikt från bron" s/v o A6. 1 handkolorerat kort, lilla form. o Vykort. Kv 7 Vansbro Järnvägsstation. S/v, ej sänt, lilla form. Stationsbyggnad m spår. Spår bak fasts Vykort. Kv 8 Henån, Koljöfjorden. Färg, A6, vågad kant, stpl, Henån, o Vykort. Kv 8 Lunds Domkyrka. Man vrider i sidan på kortet, då kommer olika figurer fram. Ej skickat Vykort. Kv 8 2 PT-kort Väggtextil. Frankerade m F1074 (1:a rabattmärket) FDC-stpl Kungälv 1, o

12 Nr Sid. 10 xx-x-o Värde Start Slut Köp Nr 325 Vykort Kv kort, färg. 1 Gratkort, 1 Fridefull Jul o 1 Glad Påsk. Stpl Rönnäng. Frank m 5, 7 o 10 öre. o Sverige FL 12. Ett mycket fint Lösenmärke. Lite centrerat upp/höger. Tandning mycket bra. xx Kv Island F 435 o 36. Kvinna i nationaldräkt o Havsörn. 2 mycket fina ex. xx Kv Norge F23. Ett bra ex av det första 3-öres märket, omvänd stpl Kristiania, Bra tandn. o Kv England Totalt 18 märken o m kungar och drottningar. En del lite bättre o Sverige FH 364, 365, 366, 412, fina postfriska häften, nom 122 kr. xx Kv N Caledonia N Caledonia/Wallis Futuna. 23 märken under tiden resp 13 st. Fastsättare. x Sverige F 425. D1 o D2 som är vinkelskurna upptill, singelmärken. Ett stpl Göteborg, o Kv Grönland 14 märken m bl.a. kompl "Norrsken" + F 38 m org.gummering, men fasts spår xx-x Kv Tunisien 12 olika paketmärken, 5 c - 5 F, Bra märken. o Tyskland Allierad bes. M 916, 919, 920, 923, 925 som enkelmärke som 4-block. Bra tandn. o Island FBL 2. Blocket Leifr Eiricssons Day. Stpl, Lite otydlig stpl. ort. o Kv England 12 märken mellan 1929 o Alla märken där kungen tittar till vänster. Bra kvalité. o Sverige 14 märken från c:a 1940-talet, De bästa är 3 BB-par, F 361, 379 o 386. xx Kv Grönland F 58-61, 72, 76 o märken som alla är graverade av C Slania. 76 har ett svagt veck. o Kv Sverige 6 häften. FH 101, 109, 373, 378, 385, häften m cylsnr o 1 häfte m delad cylsnr. xx Kv Danmark 114 stpl märken från runt 1950 o 60 talet. Bra kvalité. Ngn dubblett förekommer. o Sverige 18 märken från början av 1900-talet där det bästa är en 4-strip F 173 m skarvlinje. xx Kv Island F 373. Mycket fint ex av "Islandsfalk". Tandning o centrering mycket bra. xx Kv Sverige FH 153, 354, 373, 402, 403, av dessa har kontrollnr och av dessa har två även cyls. xx Kv Martinique 9 mycket fina märken från 1908 RF Martinique. Alla m fastsättare. x Danmark FBL 3. Miniatyrark III. Graverat av C Slania. Motiv "Ett koppel hästar utanför en krog". xx Kv Sverige F 50, 87, 136, 179, 338, 359, 503 i 4-block + 2 singelex av 232. xx Kv Sverige F 330 BB. Ett perfekt BB-par av "Skansen 50 år". xx Kv Fr Re Union 18 märken C:a hälften är ostämplade m fasts. Bra kvalité. x-o Sverige FBL 9. Fint block "Musik i Sverige". Graverat av C Slania. xx Kv Sverige Drygt 60 Medaljongmärken (Gustav V) m läsbara till praktstpl. o USA Kuvert m 2 censur. Stpl New York, Jan Stpl bak Kolbäck, o S-holm, o Sverige Minnesbrev Prins Eugen, Nr Frank m 7 märke, vinjett. Stpl Stockholm, o Sverige Rekbrev stpl Hamburgsund, på F 320 o F 319 (tyvärr omvänd stpl). Sigill bak. o Perfins Instickskort m 10 Perfins från Nederland, Portugal, Tyska Riket, England, Sverige. o Norge Närmare 50 märken, postfriskt Norge, 1900-tal. xx Danmark FH danska häften m olika omslag. xx Kv Sverige F 177 A. Brev m lyxstpl märke, Björketorp, o Sverige F Svenskt märke m varianten "Fjälltoppen borta". Original medföljer. o Perfins Blad m närmare 30 Perfins. Mest Sverige o Danmark. o Danmark 5 försändelser. 1 förfilatelibrev, 1 tidningsbanderoll till Sverige, 3 helsaker/kuvert. o

13 Nr Område Sid. 11 xx-x-o Värde Start Slut Köp Nr 362 Tyskland 3 kuvert sända till Sverige i aug till Marstrand o 1 till Stora Tuna. Samma adressat. o Sverige FTJ inrikes postanv sända från Linköping i början av 1904 m mottagarstpl. o Norge Diplom/Resebevis för resa till Nordkapp. Stpl, av kaptenen på D/S Finmarken. o Tyskland M8 o M22, Hamburg. 2 fina ex. M8 har bra marginaler. M22 har för åldern bra tandning. x Kv Sverige Kompl (34 märken) serien Tre Kronor i fint skick. xx Kv Sverige 2 instickskort m c:a 35 märken m tydbara stämplar från Bohuslän, 1900-tal. o Sverige Brev m F 276 o 286, m-poststpl Postmuseum S-holm. Frimärkets 100-års dag 6 maj o Sverige Fint adresskort till inrikes paket. Frank m 4-strip F 82. Stpl Nyköping, o Bundes-DDR 10 block. 5 Bundes postfriska. 5 DDR (1 stpl), resten postfriskt. xx-o Sverige Litet kuvert 14x6 cm utan frimärke m Lyxstpl Helsingborg, Bakflik lite skadad. o DDR 10 postfriska block tal. xx Sverige Almanacka Till Göteborgs Horisont. Datum, namnsdagar, tabeller, nya mått, fint skick USA Luftpostbrev stpl U.S.S. Prairie, Jul Till Pacific Stars and Stripes. A.P.O o Sverige Plomberad årssats 1983 m 4 rabattmärken. xx Kv Sverige Bl 373 A. Statistik vanliga brevförsändelser + Bl 374 D. Statistik, stpl Norra Sanne 56 o 59. o Grönland 11 märken postfriska. Bl.a. F 40 o 103. xx Kv Sverige 2 brev m minnespoststpl. Göteborg. GFF-utställning, o TÅG 62, o Island 7 märken från Island. Bl.a. kompl serie Vyer - Byggnader o Kv Sverige 6 BB-par F 226 o 228, mycket fina. F Här finns omv vattenm o KPV. xx Kv Sverige Litet brev m praktstpl PKXP No 7 C, på O II 10 öre. Hallsberg-Laxå-Charlottenb. o Island F , kompl serie Kraftverk o Vattenfall 1956, stämplad. o Kv Färöarna 9 märken från 1970-talet. 2 kompl serier Fåglar I o II + 3 övriga märken. xx Belgien C:a 35 märken. De flesta från första halvan av 1900-talet. Bl.a. M 105 o 106, kv 50. x-o Kv USA C:a 30 klipp o tvättat USA, 1900-tal. o Sverige Bl 387 B o 374 C. Driftstatistik o Septemberstatistik, stpl Norra Sanne 1962 o o Sverige 7 brev frankerade m GV 1940-tal. o Sverige F SS4. Souvenirark "Älskade Mopeder". Arket innehåller 9 märken F2513. xx Kv Danzig M 50 DD. Ett märke där det är dubbelt tilltryck av flygplan o valör. Ett "Enkeltryck är med". x Kv Japan 8 märken från olika färger, 2 olika valörer. Bildstorlek 18,5 x 22. Alla stpl. o Sverige F SS1. Souvenirark "Elvis Presley". Arket innehåller 9 märken F2444. xx Kv Sverige Litet brev frankerat m F83. Stpl Långedrag, m ankstpl Stockholm 8 Va o Sverige Block från år 2014 "Zlatan Ibrahinovic", 10 brevmärken. xx Island F o Lyxstämplade märken. Mer lyx går inte att få. o Sverige FH 366, 391, 406 (rabatt). 3 kompl häften. 22 rabattmärken (20 ur 406) + 2 lösa ur H359. xx Kv Sverige Lyxstpl 4-block ur HA6 ov. Stpl, Uddevalla 1, litt E, o Kv Sverige Årssats 1978, öppnad, men kompl m 2 häften. xx No Sverige F BL29x2. 2 postfriska block "Kronprinsessparet". Ligger i vit mapp präglat "Äkta Kärlek". xx Kv

14 Objekt 3. Gigan sk samling av BB o SX-par. C:a 15,000 ex De digare i 6 album och sedan i kuvert e er årtal. Kommer bland annat från en nedlagd frimärksaffär. Stämplar kan finnas. Objekt 144. En sällan utbjuden serie av Danmark Befriet 5 maj Serien är komple med alla påtrycken. Facitnr Grundserien har 9 märken och sedan llkommer e tryck på nr Alltså är det totalt 15 märken. Allt pos riskt med fin tandning. En Grönländsk raritet. Objekt 179. Här har vi en Ringtyp, perf. 13, 1 Riksdaler. Fin tandning o centrering med en lite svag stämpel Nyland, , tyvärr nästan helt omvänd. Platsar väl in i varje Sverigesamling. 144

15

16 B Stenungsunds Frimärks- och Vykortsklubb Hasselbackevägen 24. SE Stenungsund Tryckt av Reklamtjänst i Henån AB

Resultatlista. Land Beskrivning Värde Utrop Slutbud

Stenungsunds. Frimärks- och vykortsklubb AUKTION. Lördag 1 april 2017 Kl Visning kl Stenungskolan, Sal B1 Doterödsvägen

Stenungsunds. Frimärks- och vykortsklubb AUKTION. Lördag 1 april 2017 Kl Visning kl Stenungskolan, Sal B1 Doterödsvägen Stenungsunds Frimärks- och vykortsklubb AUKTION Lördag 1 april 2017 Kl. 12.00 Visning kl. 10.00 Stenungskolan, Sal B1 Doterödsvägen Förhandsvisning 20 mars, kl. 14.00-18.00 HGF-lokalen, Hasselbackevägen

Stenungsunds. Frimärks- och vykortsklubb AUKTION. Lördag 29 oktober 2016 Kl Visning kl Stenungskolan, Sal B1 Doterödsvägen

Stenungsunds. Frimärks- och vykortsklubb AUKTION. Lördag 29 oktober 2016 Kl Visning kl Stenungskolan, Sal B1 Doterödsvägen Stenungsunds Frimärks- och vykortsklubb AUKTION Lördag 29 oktober 2016 Kl. 12.00 Visning kl. 10.00 Stenungskolan, Sal B1 Doterödsvägen Förhandsvisning 17 oktober, kl. 14.00-18.00 HGF-lokalen, Hasselbackevägen

Stenungsunds. Frimärks- och vykortsklubb AUKTION. 5 november 2012 Kl Visning kl Stenungskolan, Sal B1 Doterödsvägen

Stenungsunds. Frimärks- och vykortsklubb AUKTION. 5 november 2012 Kl Visning kl Stenungskolan, Sal B1 Doterödsvägen Stenungsunds Frimärks- och vykortsklubb AUKTION 5 november 2012 Kl. 18.30 Visning kl. 17.45 Stenungskolan, Sal B1 Doterödsvägen Förhandsvisning 15 oktober, kl. 14.00-19.00 HGF-lokalen, Hasselbackevägen

Stenungsunds. Frimärks- och vykortsklubb AUKTION. Lördag 20 oktober 2018 Kl Visning kl Stenungskolan, Sal B1 Doterödsvägen

Stenungsunds. Frimärks- och vykortsklubb AUKTION. Lördag 20 oktober 2018 Kl Visning kl Stenungskolan, Sal B1 Doterödsvägen Stenungsunds Frimärks- och vykortsklubb AUKTION Lördag 20 oktober 2018 Kl. 12.00 Visning kl. 10.00 Stenungskolan, Sal B1 Doterödsvägen Förhandsvisning måndag 8 oktober, kl. 14.00-18.00 HGF-lokalen, Hasselbackevägen

BJöRN JARLVIK HÄFTESPARTIER RULLPARTIER POSTFRISKA SERIER

SVENSKA FDC SÄLLSKAPET

Objekt Beskrivning Utropsnr

Alla utrop är i svenska kronor.

Trollhättans Filatelistförening Vårauktion den 17 mars 2012

SVENSKA FDC SÄLLSKAPET

FRIMÄRKEN BREV VYKORT MYNT

Trollhättans Filatelistförenings Höstauktion 28 November 2015

Förteckning på varianter av souvenirark med kn och cyls 1,2

Förteckning på varianter av souvenirark med kn och cyls 1,2 Förtecing på varianter av souvenirark med och cyls 1,2 Sven Erik Mattsson, Hans Backlund och Bo Göransson 2016-07-05 1 Publicerad 2015-02-08 2 2015-03-10: Uppdaterat för SS1, SS12, SS16 och SS25 2015-05-10:

Happy Valentine s day

Happy Valentine s day SC-0014 Happy Valentine s day Let love bloom! Snart är det Alla Hjärtans Dag! Passa på att skicka ett kort eller ge bort en liten gåva till dina nära och kära! Av materialet du fått kan du bland annat

Karlskrona FilatelistKlubb Höstmässa 12 nov Auktionslista

Vad är scoutfilateli?

Vad är scoutfilateli? Vad är scoutfilateli? Översättning av Was ist Pfadfinderphilatelie? på den tyska hemsidan www.arge-pfadfinder.org/was_ist.htm Det finns många sätt att bygga upp en frimärkssamling. Vanligast är att samla