Stenungsunds. Frimärks- och vykortsklubb AUKTION. Lördag 20 oktober 2018 Kl Visning kl Stenungskolan, Sal B1 Doterödsvägen

Download "Stenungsunds. Frimärks- och vykortsklubb AUKTION. Lördag 20 oktober 2018 Kl Visning kl Stenungskolan, Sal B1 Doterödsvägen"

1 Stenungsunds Frimärks- och vykortsklubb AUKTION Lördag 20 oktober 2018 Kl Visning kl Stenungskolan, Sal B1 Doterödsvägen Förhandsvisning måndag 8 oktober, kl HGF-lokalen, Hasselbackevägen 38-48, Stenungsund 349

2 Stenungsunds Frimärks- och Vykortsklubb Auktionsvillkor, auktion 20 oktober Auktionen är offentlig och hålls i eget namn för inlämnarens räkning. Angivna priser är minimipriser och underbud godtages ej. Lägsta utrop är 10 kr. Objekten säljs till högstbjudande för nästa högsta bud + en fast höjning. Finns endast ett bud säljs objektet till utropspriset. Vid lika bud gäller det först inkomna. Vid auktionen tillämpas fasta höjningar enligt tabell nedan. På auktionspriset tillkommer 10 % i provision. Önskar köparen postbefordran tillkommer porto och försäkringsavgift. Postförskott och förhandsfaktura skall betalas inom 14 dagar. Vid senare betalning debiteras ränta med 2 % per månad och en kravavgift på 50 kr per krav. Inlämnade bud är bindande och innebär godkännande av auktionsvillkoren. Vid bud för annans räkning ansvarar budgivaren för auktionsvillkoren, som det vore hans eget bud. Äganderätten till inropat objekt övergår inte på köparen förrän full likvid + ev. kostnader kar erlagts. Om ej full likvid har erlagts inom 15 dagar äger Stenungsunds Frimärks- och Vykortsklubb rätt att häva köpet och erhålla ersättning för utebliven säljarprovision. Ev. anmärkning mot inropat objekt skall ske innan köparen lämnar auktionen. För skriftlig anbuds-givare räknas skälig tid normalt inom två veckor. Reklamation mot objekt som är avfotograferade och felet syns på fotot beaktas ej. Reklamationer på samlingar och partier beaktas endast om objektet väsentligt avviker från katalogbeskrivningen. Som samling räknas allt över 3 märken/kort. De angivna katalognumren och katalogvärdena i auktionslistan är beträffande Nordiska märken hämtade från Facit Special För övrigt har Michel (M) och Stanley Gibbons (SG) använts. För skriftliga bud gäller: Ett skriftligt bud bevakas av oss på för budgivaren förmånligaste sätt. Vid flera skriftliga bud bjuder vi näst högsta bud + den fasta höjningen. Skulle endast ett bud föreligga börjar budgivningen vid minipriset. Om någon i salen sedan bjuder, bjuder vi med fasta höjningar upp till högsta angivna bud, om så skulle behövas. Förklaringar på vykort Höjningar Centrering, frimärken 10 Perfekt Upp till 20 kr 1:- Pc - Perfekt centrering 9 Mycket bra kr 2:- Gc - God centrering 8 Bra utan defekter, men lätt slitet kr 5:- Mgc -Medelgod centrering 7 Bra men hörnveck eller annat småfel kr 10:- Nsc - Nära snedcentrerat 6 Godkänt veck, reva eller annat fel 301 uppåt 25:- Sc - Sned centrerat 5 Mindre bra med flera defekter Fc - Fel centrerat 4 Underkänt ex.vis mindre bit saknas Anbud och avhämtning Anbud kan lämnas via blankett eller E-post: @telia.com och skall vara auktionären tillhanda senast den 17 oktober kl Bud via post eller E-post där man ej har angivit hur erhållna auktionsobjekt skall skickas kommer att sändas med postförskott. Kopior i rimlig mängd kan erhållas. Skicka ett adresserat kuvert till adressen nedan. Bifoga 1 kr/kopia i frankeringsgiltiga frimärken. För köparen tillkommer 10 % på totalbeloppet i provision upphöjt till jämn krona. Stenungsunds Frimärks- och Vykortsklubb, Hasselbackevägen 24, SE Stenungsund Tel (Göthe Johansson).

3 Stenungsunds Frimärks- och Vykortsklubb, auktionslista Nr Område Objekt Kv= katalogvärde No= nominellt värde xx-x-o Värde Start Slut Köp Nr 1 Fyndlåda Stor flyttlåda m klipp Kina-Japan, H/V, Sverige, Island, Ryska märken o block, FDC, mm o Fyndlåda Större låda m klipp, blad, smålådor, album, mm. o Fyndlåda Flyttlåda m brev, 25 burkar m märken, plastficka m Kap Verde, albumblad, mm, mm o Sverige Plundrad Sverigesamling, i 8 album, c:a 80 frank brev, 65 FDC, lite frimärksserier o Hela Världen Mellanstor flyttlåda m brev, klipp, tvättat, Tyskland på Visirblad, mm. mm. o Fyndlåda Låda m klipp, FDC, album m många arabmärken (troligen Libyien) xx-x-o Sverige Fin Vinträlåda m c:a 1 kg tvättade märken. Mycket material o Island 15 FDC läderbrev kompl Fina o sällsynta o Europa C:a 500 albumblad, Schaubek, från 1930 m c:a 3500 märken, 3.5 kg. Bra på Tyskland x-o Sverige Skokartong m c:a 8 hg tvättat och en del klipp, Sverige o Vykort Låda m c:a 60 vykort från Spanien. En del lite äldre, men de flesta är "Turistkort" o Sverige Låda m 190 FDC , inga vinjetter o Hela Världen C:a 5 hg tvättade märken från Hela Världen. Kanske ändå mest Sverige o Norge Leuchttrum FDC-pärm m 50 dubbla blad o c:a 60 norska o övriga stpl, t.ex. Jan Mayen, fyr o Sverige C:a 300 FDC, 1950-tal till 80-tal. C:a 60 från 80-talet har vinjett o Kuriosa Postens almanacka OS-året 1984 m 12 olika vykort m kända medaljörer Hela Världen Låda + litet album. C:a 2-3 hg tvättade märken. Mycket Tyskland, ej Sverige o Vykort 270 Jul o Påskkort av 13 konstnärer. Bl.a. Carl Larsson, Erik Forsman, Curt Nyström Sverige 20 Visirblad m totalt c:a 1200 märken. De 5 första m stpl märken, sedan postfr el ostpl xx-x-o Kv Bok 3 ex av Postryttaren 1972, 73 o 74 i bra skick. Utgiven av Postmuseum. 270 sid/bok Norden Liten låda m tvättat o klipp, mest Norden. Flera tusen märken o Sverige Liten låda m 1000-tals märken i kuvert i olika storlekar, 1900-tal, stämplar o likaså dubl o Island Kilovara 250 gr öppnad, men ser orörd ut, 1980-tal o Vykort Låda m c:a 230 vykort/julkort. En del i lite mindre format. Mest modernt Tillbehör 18 förpackningar Klämfix mm, svarta. Kanske halvfulla förpackningar, högt inköpspr Vykort Album m 78 oanvända vykort. De flesta från Västkusten o i färg. "Turistkort" Sverige 100 st 100-buntar , varav 5 st OII, 4 st Gustaf V, 11 st Tre Kronor, m.fl. o Tillbehör Ficklampa m förstoringsglas (7x), utan batteri Sverige Låda m drygt 2 hg tvättade svenska märken Ringtyp till nyare o Finland Plastburk (kak) m 20 häften, brev o tvättade märken (flera tusen). En prisvärd burk xx-o England M 1d. 109 ex av M 1d-plåten av totalt 225 ex. En bra början o Högt Tillbehör Skokartong m säkert 500 små pergamynkuvert. En del m märken, fastsättare. tandningsm o Vykort 70 vykort m Bohuslänmotiv. Färg o A6 storlek. Några nya, ej använda Finland 48 brev o 49 kort (gratulation), modernt o Bok Fin påkostad bok "One Hundred Years of Icelandie Stamps". 472 sid, nyskick, engelska Sverige Postfrisk Sverigesamling Se specialsidan efter nr 398 xx Högt kv

4 Nr Sid. 2 xx-x-o Värde Start Slut Köp Nr 37 Lokalpost 9 lösa svenska märken + 9 försändelser som har med Mariestad att göra x-o Sverige Postfrisk Sverigesamling Se specialsidan efter nr 398 xx Högt kv Bok Norges frimärken , 184 sidor m nytryck av F 1-5. Se specialsidan efter nr Finland 16 sid album m c:a 650 märken. Många gamla bl.a. 3 grovtandade, 90 fina stpl, dubl finns o Motiv Fint 32 sid album m säkert 1000 märken, med motiv Järnväg, Flyg o Fåglar. Dubl finns o Sovjetunionen 16 sidigt album m c:a 400 märken, 12 helsaker o 2 brev o Norge-H/V Bra album m totalt c:a 940 märken, varav c:a 380 från Norge. Lite dubl kan finnas o Hela Världen Fint 32 sid album m c:a 1300 märken från Hela Världen. Troligen inga dubletter o Europa 16 sid album m drygt 800 märken, varav nästan 350 från Finland. Ser dublettfritt ut o Finland Fint 16 sid album m c:a 550 märken, varav c:a 70 m läsbara stämplar. Lite dubletter o Hela Världen Fint 32 sid 32 sid album m c:a 1600 märken från Hela Världen. Troligen dublettfritt o Polen Fint 16 sid album m c:a 600 märken Dubl finns o Karibien Fint 16 sd album m c:a 325 märken från Trinidad & Tobago + Turks & Caicos Islands xx-x-o Rumänien 32 sid album m c:a 1000 märken. Även en del äldre, dubl finns. Stpl m fasts x-o Hela Världen Fint 32 sid album m c:a 1700 märken Hela Världen. Mycket lite dubletter o Danmark Fint 32 sid album m c:a 1400 märken Typ dublettalbum o Rumänien Nästan nytt 16 sid album m svarta sidor m drygt 500 märken varav c:a 75 stadsvapen xx-x-o Hela Världen 16 sidigt album m c:a 1000 märken, Hela Världen, mest Norden o Spanien. Dublettlöst? o Karibien Fint 16 sid album m c:a 800 märken. Grenada t.o.m. Titnidad (war). Även en del Kuba xx-x-o Danmark 16 sid album m c:a 1000 märken, mest 1900-tal. Lite dubl finns o Hela Världen 16 sid album m drygt 1000 märken, varav c:a 150 Kina Kambodja 32 sid album m c:a 350 motivmärken uppsatta efter motiv. Mest Djur, Fiskar, Fjärilar, mm o Island Fint 16 sid album fullproppat (drygt 1500 märken). Mycket dubletter, 1900-tal, bra kvalité o Kv Kambodja Mycket fint 32-sid album m svarta blad m drygt 100 märken, mycket motiv o Norden Fint 32 sid album m c:a 1000 märken, mkt ostämplat. Sverige, Finland, Danmark stpl xx-x-o Hela Världen 16 sid album fullproppat m c:a 1850 märken. C:a hälften Sverige. Dubletter finns xx-x-o Karibien Fint 16 sid album. Anguila till Grenada, c:a 700 märken. Finns även lite postfr xx-x-o Sverige Nytt 16 sid album, välfyllt, m stpl märken, mest par o block o Hela Världen Gammalt Hawe album m c:a 2000 märken, mest Europa. Lite blandad kvalité o Hela Världen 16 sid äldre album proppfullt m dubletter. Mest omkring 1950 o mycket Tyskland, tusental o Hela Världen Äldre 32 sid album, halvfullt m c:a 800 märken, mest Europa. Dubl finns xx-x-o DDR Fint 58 sid album m tusentals märken fr.o.m. M242. Dubl finns, dock inga block xx-x-o Hela Världen Fin Visirpärm m 30 blad m c:a 650 mest stpl märken. Länder t.ex.: Japan, Ungern, m.fl. xx.x.o Walt Disney Specialpärm m Disney World of Postage Stamps. C:a 140 märken från Hela Världen xx Hela Världen Visiralbum m drygt 40 blad m drygt 1750 stpl märken. Mest Norden, Frankrike. Dubelttlöst? o Vykort 2 album m c:a 80 kort. En del av humortyp och några Jac Edgren. Även utländska Berlin C.a 330 märken t.o.m Egenmonterade på vita blad. Postfr el m fasts. Tomt i början xx-x

5 Nr Sid. 3 xx-x-o Värde Start Slut Köp Nr 74 Berlin Fint Leuchttrum album m fickor Första bladen saknas. Nästan kompl t.o.m xx-x Högt Tillbehör PFA:s bruna FDC-pärm m 20 dubbla blad m plats för 2 FDC/sida. 23 FDC m vinjett är med o Sverige Fint Lembitalb m drygt 50 Visirblad m c:a 1000 märken, mest stpl , dubl finns xx-o Sverige Fint Lembitalb m drygt 50 Visirblad m c:a 1000 märken, mest stpl , mycket dubl xx-o Sverige Fint Lembitalb m drygt 50 Visirblad m c:a 1000 märken, stpl , mycket dubl o Norge Visiralbum m c:a 30 blad o c:a 500 märken. Start m F 4. Lite dubletter förekommer xx-x-o Album Nytt Viking Album , m förtryck, utan fickor. Tomt Sverige 18 sid album m c:a 800 märken. Bl.a. 300 OII, Ringtyp, 3, 4 o 5 strip o 4-block o Tillbehör Aytt album m c:a 30 (2-sidiga) blad i svart plast m 3 fickor/sida. Fickhöjd 8 cm = 24 cm Tillbehör Nytt fint Visiralbum m 28 blad, 7-8:or m kanske 1000 svenska märken 1900-tal, dubletter o Tillbehör Nytt fint Visiralbum m 24 blad, 7-8:or m kanske 1000 svenska märken lite 1800-tal, dubletter o Tillbehör Nytt 16 sid Leuchttrum album m svarta sidor Sverige Frimärksalbum m postfr märken monterade i fickor. Ser kompl ut. Högt värde xx Högt Tillbehör Ny Visirbladspärm, 6-ringad.Några blad m märken finns insatta Tillbehör Facitpärm m drygt 20 nya Visirblad, 3 o 4:or. Nyskick på allt Sverige Album m c:a 50 nya Visirblad, 3 o 4:or. C.a 90 häften block/häftesdelar xx Högt Sverige Fint 32 sid album m svarta sidor, c:a 500 svenska märken "utombys", några stpl x-o Nederl-Ty R Fint 8 sid album fullproppat m märken från Nederländerna, Tyska Riket o DDR. Dubl finns o Kv Europa Fint 32 sid album m c:a 4600 märken. Mest Nederländerna, Tyska Riket, Sverige, dubl finns x-o Hela Världen Fint 16 sid album m svarta sidor m motiv FRUKT, c:a 250 märken o Hela Världen 2 16-sid album m säkert 1000 märken. I ett album har några fickor lossat, dubl finns o Tyskland 2 16 sidiga album m c:a 1500 märken. Tyskland klassiskt-efter WW Österrike-NL xx-x-o Danmark Äldre16-sid album m c:a 750 märken, mest 1900-tal o Finland Fint 16 sid album m c:a 650 märken. Klassiskt - nyare. Från 4-taliga, dubl finns xx-x-o Baltikum 16 sid album m c:a 100 märken Baltikum o närmare 50 Ryssland/Sovjetunionen xx-x-o Sverige Över 300 Bohuslänstämplar på klipp o Schweiz 35 märken m flygpostanknytning. Mycket högt kv. Allt stämplat o en del med övertryck o Kv Hela Världen Över 500 postfriska el ostämplade märken från hela världen, c:a 50 länder xx-x Sverige Litet brev, Göteborg Lokalförsändelser, 3 märken 4, 8 o 40 öre. FDC-stpl, o Sverige 28 Postkort - Aerogram - Postbrev 1970-tal. Alla stämplade, ej skickade o Sverige F H 386. Rabatthäfte "Midsommar" m ryggtryck o kn xx Kv Spanien 9 märken under tiden 1860, 62 o 64. Alla operforerade, något nära klippt o Sverige Brevbäraruträkning m 2 rektangulära stpl "Lantbrevbäraren Skee Linje 3, o Schweiz 2 flygpost - rek. 14.XI.39 o 23.X.42 till Sverige. Det senare med censur o Danmark 9 postfriska kompletta olika häften från 2010 xx Kv Tillbehör Ny Leuchttrum skärapparat för SF-fickor upp till 98 mm, (lilla modellen) Tjeckoslovak. Drygt 110 märken för tidsperioden o

6 Nr Sid. 4 xx-x-o Värde Start Slut Köp Nr 111 Tyskland C:a 140 märken tal. Blandat postfriskt, fastsättare o stämplat. En del lite bättre xx-x-o Sverige Brevkort stpl Wedevåg, , skickat till Skara ang betalning o Vykort 9 stora vykort m järnvägsanknytning. Svenska o engelska lok Norge FH 56, 57, 59. Tre häften i Fågelserien Alkefugler, Sangfugler, Fugler på Svalbard xx Kv Island F Lyxstämplade 4-block m fina bilar, bl.a. Ford o Chevrolet. Stpl olika orter o Norge Norges första årsbok kompl m märken o block, 1988 xx Kv Sverige Häften och block, en del m markering. Bra kvalité xx No Nordtyskland 15 märken Norddeutscher Postbezirk kant eller rundstpl, några läsbara o Sverige Album m c:a 1100 märken utan gummering från 5 öre till 1.30 kr tal o dubletter x No Sverige 1000 olika märken från Sverige t.o.m De flesta rundstämplade o Sverige F 79. Litet brev (liten skada upptill) stpl Gäsene-Eriksberg, 8,2,1918, sidvänd stpl o Tjeckoslovak. C:a 140 märken med start De flesta är stämplade xx-x-o Island F , , lyxstpl serier, alla m fåglar och stpl olika orter o Sverige PFA:s album för häften m 20 transp blad. Med 4 häfte, varav 1 rabatthäfte + lite pf märken xx Sverige F BL13. Czeslaw Slanias 1000:e frimärke. Ett stort frimärke m valören 50 kr, ett mästerverk xx Kv Engelska öar 3 fina block. Guernsey - Celebration, Guernsey - Darwins djur, Jersey - Schipbuilding xx Sverige Brev m rolig adress "Rusdrycksförsäljningsbolaget" Falköping. Stpl Borås, o Island F Affischkonst. 2 par + 6 lösa märken, alla tandningsvarianter, lyxstpl olika orter o Sverige Postfriska märken runt tal. Många par till en samling xx No Dom Republik Fin serie om 8 märken "Berömda OS-vinnare". Bla. Jesse Owens, Paavo Nurmi xx Vykort Album m 46 kort. Mest färg o från Sverige o Norge. "Turistkort" o Sverige 5 Internationella Svarskuponger, 65 öre. Stpl på inköpsställe troligen Göteborg 13 o Färöarna Urvalshäfte m c:a 70 märken och c:a 10 block o häften. Slania har graverat några märken o Sverige Instickskort m 12 stpl märken. 2 Wadstena på RT, Bandhagen 2, Minnesberg, m.fl. o Sverige-Tyskl. Chokladlåda m stämplat o ostämplat Sverige o Tyskland. Prisvärt xx-o Jugoslavien Drygt 200 märken, varav de flesta är stämplade x-o Sverige F 135 x 4. Fint brev m 4-block stpl Norrköping, Hjärt/lungmärke är med o Kv Sovjetunionen M A. 2 märken utgivna inför VM i Fotboll 1958 i Sverige xx Kv Kuriosa 9 olika äldre tändsticksetiketter + artikel om Annebergs tändsticksetiketter Sverige 50 kompl rullar. Från 5 öre till 1.05 kr xx No Sverige Ofrankerat Brevkort stpl Ölands Gräsgård, till Barometern, Kalmar fr pastorsexp o Norge F Rekbrev m alla 8 "Londonmärkena" på Rek stpl Oslo Bko, Adress "Her" o Kv Norden C:a 3 hg tvättade märken (2000?) i pergamynkuvert. Gammalt o nyare o Island F Tj 55. Tjänstemärke m påtryck o övertryck. Bra tandning, men centr till vänster xx Kv Italien M märken utgivna inför Vinter-OS i Cortina Vyer på olika anläggningar xx Kv Vykort 24 kort m Göteborgsanknytning. De flesta s/v o är nytryck. Alla m minnespoststämplar o Sverige 55 märken som är stämplade Åstol Prakt eller lyxstpl o

7 Nr Sid. 5 xx-x-o Värde Start Slut Köp Nr 148 Sverige 6 brefkort o kuvert m reklam tal. Trevlig reklam, t.ex. Waggeryds Vagnfabrik o San Marino M Snygg OS-serie 1956, vinter, kompl m 10 märken inkl det dyra flygpostmärket xx Kv Tannu Touva 12 märken från Tannu Touva, som vanligt orderstpl. Några är luftpostmärken o Mynt 4 svenska sedlar 10 kr 1940 o kr 1951 o 63. Alla i bra skick Sverige Brefkort stpl Malmö, , ankstpl Kjöbenhavn, Från Kockums Verkstad AB o Tyskland 37 brev m frankering från Tyskland, andra halvan av 1900-talet o Danmark 12 fina block, moderna m natur, barn, fåglar, dans mm xx Kv Mynt 22 svenska mynt från 1800-talet, andra halvan. OK kvalité Frankrike M fina sportmärken, Sportpropaganda Basket, Pelota, Rugby, Bergsbest xx Kv Bok Tidigare svenska datumstämplar, del 2 - Fyrkantsstämplar. 90 sid av Karl-Erik Stenberg Sverige F 123. Landsstormsmärke m varianten URE. Svagt märke efter faststättare x Kv Bayern M 9. 3 Kreuzer, smalt men ej inklippt upptill. I gengäld marginal vänster o ned. Stpl 528 o Kv Sverige 25 stämpelmärken (några utlädska) + 13 oblater, t.ex. Torpeddepartementet, Stockholm x-o Polen M BL 7. Fint block " 20 Jahrenstag der Wiederqewinnung der Unab hängikeit durch.." xx Kv Sverige Litet fint 16 sid album m närmare 600 märken. Börjar m drygt 430 OII, sedan modernare o Sverige Litet 8-sid album m närmare 200 stpl märken. Ringtyp till nutid, prakt o lyx finns o Sverige F 115. Landstormen II 5+5 öre på 1 öre. Snett påtryck FEM ÖRE, syns under märkesbild o Kv Kuriosa Standar Lions Club, Fjugesta, i nyskick utan stång. 16 x 23 cm Bok Handbok, Svenska Post o makuleringsstämplar sid. nyskick. En måste-bok Island F Tj 50. Fint tjänstemärke Christian X, 1 krona. Tandning bra, lite centr till höger xx Kv Sverige F 328 BB. Bibeln 15 öre BB-par, sidvänd stpl Göteborg, o Kv Mynt 24 svenska mynt från första delen av 1800-talet. OK kvalité Danmark 17 FDC-brev från Danmark, 1970-tal o Sverige FL 20. Ett helt OK märke Lösen 1 kr, perf stpl Wexiö, , centr vänster o Kv Syd Afrika 29 äldre märken, lite dubletter finns. Fin kvalité o Grönland F Mycket fin serie från den första tiden. Bra centr o perforering xx Kv Ungern Liten låda m närmare 500 tvättade märken, tal o Afrika 18 vykort o 5 brev m Afrikaanknytning o Mynt 20 sedlar från Tyskland i bra skick. 20 pf till mark, Sverige C.a 20 inrikes postanvisningar stpl på olika poststationer i början av 1945 Orust, Tjörn, Std o Tyskland C:a 45 4-block från tiden runt inflationen x-o Island F 80. Ett bra ex av "2 Kungar" 6 aur. Bra tandning, men lite centr till höger xx Kv Sverige 9 kompl rullar Tre Kronor. Från 50 öre till 2.85 kr xx No Sverige F 330 BB. Fint BB-par, stpl Ängelholm, Lite suddig stpl o Kv Sverige Kompl serie F på Rekbrev stpl Stockholm Avg C2, o Kv Balkan Litet 16 sid album m c:a 40 märken Albanien o c:a 200 märken Bulgarien, inkl några block xx-o Australien 34 märken från Queensland, Victoria o Tasmanien OK kvalité för åldern o

8 Nr Sid. 6 xx-x-o Värde Start Slut Köp Nr 185 Mynt Liten portmonnä m c:a 35 mynt från olika Europa länder. Någon 1800-talare. Annars Island F9. 2 Kungar. Ett mycket bra ex m nedre arkmarginal. Bra tandn, men lite centr till höger xx Kv Sovjetunionen Närmare 30 brev från Sovjetunionen till Sverige, 1960-tal o Sverige Litet 16 sid album m drygt 400 stpl märken. Börjar m Ringtyp, mycket OII, mm, några par o Sverige C:a 65 ostämplade märken. De flesta postfriska. Högt kv. Tidigare del av 1900-tal xx-x Sverige C:a 60 brev eller brevklipp m reklam i Frankostämpeln tal. Någon utländsk finns o USA 50 brev o 7 vykort m USA-avstämplingar o Finland Liten låda m närmare 200 tvättade märken + 1 automathäfte tal xx-o Island F Tj 13. Tjänstemärke 10 aur. Fin tandning, lite centr höger xx Kv Ungern C:a 150 märken, varav 100 är stämplade o 50 m fastsättare x-o Hela Världen Över 1200 märken från c:a 60 länder o Europa 2 fina fotoalbum m 82 försändelser m minnespoststämplar. Mest Sverige o vykort o Kambodja C:a 40 märken m järnvägsanknytning. Många klassiska lok o Sverige C:a 120 paketklipp från tal m många fina stämplar o Vykort Album m 57 kort. Mest i färg o från Sverige. "Turistkort" o Norden Liten låda m c:a 75 brev till Sverige. Mest från Norge o Finland, tal o Sverige F 105, 106x2, 107, 109 på fint Rekbrev stpl Stockholm Avg C2, o Kv Sverige C:a 2 hg brevklipp, det mesta Sverige o 1990-tal o Vykort 17 vykort Dalsland, färg, A6, nyare o flera ej använda Sverige Liten låda m c:a 500 tvättade märken, 1900 tal o Israel M BL block utgivna i samband m Utställningen Jerusalem Fint relieftryck xx Kv Sverige 2 Årssatser Svenska Frimärkshäften 1984 m 2 Rabatthäfte + häfte m frankv , förseg xx Kv Island F 103. Ett fint ex Christian IX 2 kr m påtryck 10 kr. Fin tandning o centrering xx Kv Mynt 3 minnesmynt för VM i Fotboll 1978 i Argentina. Ligger i etui o tillverkade Sverige F 428. Drygt 1000 märken m Gustav VI Adolf 40 öre blå o Mynt 9 svenska mynt från 1700-talet. För tiden OK kvalité Sverige Litet 32 sid album m c:a 1500 OII, mest 10 öre röd. En del tolkningsbara stpl finns o Island F Kompl serie "Geysir" 10 st. Med båda perforeringarna. Prydliga märken xx Kv Sverige 800 klipp m rundstämplade märken utgivna 1990 till o Sverige F 159 bz. Postemblem 40 öre m vattenmärke bz. Tandningen bra, men centr vänster o Kv England Liten fyndpåse m drygt 100 märken + 1 FDC 2 dec Mycket Drottningmärken o Mynt 13 bra sedlar från Tyskland. De flesta från början av inflationen Störst mark Australien 34 märken från NSW, South o Western, Lite blandad kvalité, men ändå OK o Sverige F2. 4-skilling m bra tandning. Snedcentr och m kladdig 4-kantsstpl o Kv Sverige Litet album m c:a 750 märken, lite 1800-tal sedan 1900-tal m bl.a. 200 OII o Sverige Leuchttrums FDC-pärm m 34 fickor. 67 FDC från 1970-tal kompl o USA Cigarrlåda m c:a 200 tvättade märken 1900 tal o

9 Nr Sid. 7 xx-x-o Värde Start Slut Köp Nr 222 Island F Tj 7. Tjänstemärke vapentyp m original vattenmärke. Tandning bra, lite centr vänster xx Kv Hela Världen C:a 60 brev skickade från Hela Världen. Många flygbrev finns o Vykort 20 vykort. Folkdräkter, färg, A6, flera ej använda Sverige F Kompl serie Tre Kronor, 34 st xx Kv Island F 8a. Aur-valörer. Ett bra märke m det tunnare papperet, snedcentr men m bra tandning xx Kv Asien 3 plastfickor m märke från Kina, Nordkorea o Mongoliet. Block, ark, stpl, c:a 200 märken o Sverige 2 Årssatser Svenska Frimärkshäften 1986 m 2 Rabatthäfte + häfte m frankv , förseg xx Kv Island F En prydlig serie "Hekla". Bra centr o perf xx Kv Sverige F 585, 586, 600, 601 i 5-strip + FBL 2. Allt i fin kvalité xx Kv Vykort Album m 60 använda kort från Sverige. "Turistkort" o Sverige 5 Postårssatser frimärken, 4 oöppnade tal, varav en årssats 1979 xx No Sverige F 67. Ett mycket fint ex OII 25 öre postfrisk. Mycket fin tandning o centrering xx Kv Ungern 10 brev från Ungern, 1970-tal. Troligen FDC o skickade som rek o Sverige Närmare 2 hg brevklipp, mest Sverige tal in på 2000-talet Tjeckoslovak. Cigarrlåda m c:a 250 tvättade märken efter 1945 o Sverige Minnesbrev Prins Eugen, nr 26. Stpl Stockholm Sällsynt o Nederlanden Litet 32 sid album m c:a 550 Nederländerna o c;a 350 Tyskland. Lite äldre till nyare x-o Ungern Närmare 50 märken, c:a Många m övertryck, mest postfriskt xx-x Sverige Häftesbl stpl. Häftesbl stpl. Block F 5 postfr. F SX-par x 5, postf xx-o No Mynt Liten Portmonnä m c:a 70 svenska mynt från 1 öre til 5 kr (ej 2 kr). Flera silvermynt Sverige Årssats 1997 Svenska Frimärken. Frankeringsvärde 470 kr. Många brevporto xx Kv Sverige F 106 x 40. Nederdel av ark m arkmarginaler på 3 sidor o m vattenmärke \. Postfriskt xx Kv Sverige Litet album m c:a 250 OII 5 öre grön o 10 öre röd o Mynt 8 svenska mynt från 1600-talet. För tiden helt OK kvalité Sverige C:a 2 hg brevklipp Sverige, Mest 1980-tal o England Liten låda m c:a 200 klipp, 1900-tal o Hela Världen Drygt 50 pergamynkuvert m minst 1000 märken, 1900-tal o Sverige 10 Rabatthäften , 1 st 1988,, 3 st 1990, 2 st st m markeringar. xx Högt Färöarna 4 årssatser 1977, 1978, 1980, Totalt 40 märken i original foldrar xx Kv Nu har vi kommit fram till ytterligare en liten paus. Objekt 251 till 398 finns inte framlagda bland de andra objekten som ligger framme till beskådning. Dessa objekt finns i 6 gråa pärmar som finns framme vid podiet. Det finns en funktionär på plats som hjälper Dig. Det finns också en "gul" pärm hos denne funktionär. I denna pärm finns en del mindre, men dock värdefulla objekt och dessa finns bland numren Dessa numren finns markerade med en gul lapp bland visningsobjekten.

10 Nr Sid. 8 xx-x-o Värde Start Slut Köp Nr 251 Vykort Kv 8 Hus från Kollungeröd, Orust. S/v, lilla form o skickat o Vykort Kv vykort. De flesta från Skåne o skickade till Danmark. Flera m hel baksida o ankomststpl o Vykort Kv 8 2 Gratulationskort. Skickade från Rönnäng m ankomststpl Stockevik 1912 o 14, färg o Vykort Kv 8 Jakobskyrkan, Stockholm. Stpl m Olympiska Spelens Maskinstämpel o Vykort Kv 8 3 oskrivna kort Kungälv. Östra gatan 1930-tal, Kyrkans altartavla o Moses m lagens tavlor Vykort Kv 8 Ludvika Bruks Herrgård, s/v, 20 x 14 cm. Stpl m PKXP stpl o Vykort Kv 8 2 Post Card från USA, stpl Anacortes Motiv är Indianer o Totem maker, färg o Vykort Kv 8 2 kort. Svinesundsbron (Norskt kort) o Holkedalsbron Strömstad. Båda s/v o ej använda Vykort Kv 9 Luckkort Stockholms Slott. Färg, 1910-tal, ej använt. Bakom luckan finns det små bilder Vykort Kv 8 2 kort m flyganknytning, s/v. 4 Drakenplan m piloter + Nieuport från 1910-talet. Skickade o Vykort Kv 8 5 tecknade kort av Stig Blanck. Djur o blommor, färg, 16 x 12 cm Vykort Kv 9 Invigning av bron i Lilla Edet m minnespoststpl, o Vykort Kv 8 3 gratulationskort, stpl Göteborg , färg, lilla form o Vykort Kv 8 Nyårskort 1 januari m text Lidköping o blommor. Stpl Lidköping, , hel baksida Vykort Kv 8 Kungl tekniska Högskolan Stockholm, s/v, lilla form. Frank m F197, stpl Stockholm 1, 21.9 o Vykort 8 Vykort, Jul, Påsk o Gratulation. Några 10.5x7 i storlek. Skickade lokalt runt Stenungsund o Vykort Kv 9 2 kort. Bohus Järnvägsstation o Parti av Bohus. S/v o frank, ej sända Stpl Bohus o Vykort Kv 8 5 kort stpl i Göteborg. 4 m hel baksida, typ gratulationskort Vykort Kv 8 5 kort m Tjörnbroanknytning. Bl.a. Thorshammer på ton under Almöbron Vykort Kv 8 Kungelf, Afton vid elfven, Therese Nilsson. S/v, lilla form, ej använt Vykort Kv 9 Vy från badplats vid Smögen. Färg, lilla form, ej använt. Troligen från Vykort Kv 8 Hamninloppet till Göteborg, färg, lilla form, hel baksida. Stpl Göteborg , ank o Vykort Kv 9 Glad Påsk, Jenny Nyström, 105x70 mm. Pojke bär in ägg till ett par. AE-kort skickat, 30-tal o Vykort Kv 8 2 kort gjorda av trä. 1 svenskt o 1 från England. Båda skickade o Vykort Kv oanvända vykort 105x70 mm i bra skick, flera Påsk. C:a tal Spitsbergen 4 par märken, Spitsbergen (Norge). Brev- el Lokalmärken? Med rysk text Finland F 30. Brev stpl Tammerfors 10.I.(19)00 o frankerat m ett skyddsperf märke F&CO o Sverige 13 märken, de flesta Stående Lejon. Ett fint ex 143E, 2xe F50-51, F148cx. Mest fastsättare xx-x Sverige Årssats Svenska Frimärkshäften 1988 m Rabatthäfte + häften m frankv förseglat xx Kv Kroatien M BL 9. Ett fint block från Kroatien. Bl.a. en brevbärare finns i motivet xx Kv Sverige FTJ 20. Ett mycket snyggt märke m hel snedställ stpl Sala, , fin tandn o centr o Kv Nederlanden Liten fyndpåse m c:a 125 märken o San Marino M BL 2 o 3. 2 fina block från 1937, 3 Lire o 5 Lire xx KV Danmark F 144x4. Fint 4-block av Christian X 27 öre. Ngn kort tandspets o lite centr vänster xx Kv Trinidad Närmare 50 märken, de flesta är stpl. Börjar på 1930-talet x-o Ungern Liten fyndpåse m minst 200 märken. En del ligger i separata kuvert o Sverige F TI 1. "Frimärke" Sting-Post 1. Expressens gratismärke. Sax till vänster, ej använt xx

11 Nr Sid. 9 xx-x-o Värde Start Slut Köp Nr 288 Reunion M Fin postfrisk serie från Reunion m franska övertryckta märken xx Kv Sverige F 267 CB. Ett prydligt CB-par Gustaf V 80 år, 15 öre. Fin tandning o centrering, stpl -38 o Kv Konst Färgtryck 105x70 mm Oberhafen, hamnbild 1800-tal. Fint konstverk, ej vykort, 18x15 cm Sverige FTJ 18. Ett snyggt TJ-märke m bra stpl Karlstad E M, Ngn kort tandspets o Sverige Litet kuvert, 12x8 cm, skickat till "Kungens Befallningshafande, Mariestad", rakstpl borg Sverige F TJ Fin postfrisk kompl serie m vattenmärke linjer. Något märke kan vingla i centr xx Kv Sverige F 54. Järnvägsstpl. Örebro-Hallsberg C, typ 3. Bra stpl , centr höger-upp o Grönland F Mycket fin serie "Olika motiv", 3 ex m arkmarginal xx Kv Belgien 35 märken m bl.a. "söndagsmärken" + några m övertryck x-o Sverige 2 äktgågna FDC-brev m första rabattmärket, stpl Kungälv 1, o o Sverige F 52. Stpl Voxna Bruk (Hälsingland), Bra centr o tandning, OK stpl. o Kv Sverige F HA 20. Automathäfte "Konstsmide" m autograf av gravören Heinz Gutschmidt xx Sverige F Gustav Wasa 110 o 140 öre. Bra tandning. 154 centr upp o lite höger, 155 OK xx Kv Rumänien Liten fyndpåse m c:a 150 märken. o Norge 2 FDC. Brevframsida, F 300,301,303 stpl Oslo F på Rek stpl Oslo o Sverige Årssats Svenska Frimärkshäften 1983 m 1 Rabatthäfte + häften m frankv. 90,00, förseglat xx Kv Island F 79. Två kungar 5 aur grön. Svagt fastsättarmärke upptill, centr till höger, bra tandning x Kv Färöarna F ark Europa Obs alla märken på ett block är olika p.g.a. korstrycket xx Kv Schweiz Liten fyndpåse m c:a 125 märken o Mynt Norge, sedel (To) Kroner. Lätt vikt på mitten Sverige Brev m poststpl Håverud, Dalslands Kanal 100 år. Befordrat m båt Håverud-Bengtsfors o Sverige FH 372 o häften Julpost o Nobelpristagare - Fred xx Kv Island F Tj 52. Fint tjänstemärke, 5 kr. Lite centr till höger, ngn kort tandspets, annars bra xx Kv Ungern 10 FDC-brev 1970-tal skickade som rek till Sverige o Konst Färgtryck 105x70 mm Bern, stadsbild 1800-tal. Fint konstverk, ej vykort, 18x15 cm Sverige F x 2. 4-block m 2 SX-par Olof Palme, stpl Stockholm-Tomteboda inr brev 27.4 o Kv Sverige Årssats Svenska Frimärkshäften 1981 m 1 Rabatthäfte + häften frankv 60.00, förseglat xx New Zealand Block m 3 runda frimärken m Kiwifågel. Utgivit i samband m utställning i Taipei -93 xx Grönland F st 4-block Isbjörn. 2 st m arkmarginal xx Kv Europa 10 Postkort från Tyskland, Österrike o Schweiz skickade i slutet av 1800-talet till Sverige o Sverige F 36. Ringtyp, fint centrerad o m bra tandning. Stpl Leksand m svag datum o Sverige F 43.Ringtyp stpl Fjäl, (Medelpad) Bra tandning (centr ned-vänster) o Island F BL 33. Block "Upptäckaren av Amerika". Lyxstpl Djupivogur, 27.III lösa märken o Thurn o Taxis 11 märken mellan M De tidigare stpl o tätt klippta x-o Kv Sverige Olika märken. F 440, 445, 451, 507, 509, 511, 512. Totalt 28 märken xx Kv Island 8 Postfriska block m bl.a. block 25 m ett katalogvärde av 90 kr xx Kv Sverige F m BB-par av 344. FDC-brev, Gustav V 85 år m Rek. Stpl Stockholm o Kv

12 Nr Sid. 10 xx-x-o Värde Start Slut Köp Nr 325 Sverige FH 345 o häften, Stockholmia och Globen varav det sista m kn xx Kv Vykort Kv 8 Linnégatan Göteborg, färg, lilla form, hel baksida. Stpl Göteborg, o Vykort Mapp m 10 kort "Kon-Tiki" 1947, 105 x 75 mm, m bl.a. Thor Heyrdahl o Bengt Danielsson Vykort Kv 7 Trädgårdsföreningen, Göteborg. Consertsalongen, färg lilla form. Stpl Göteborg, o Vykort Kv 8 T/T Thorshammer, tdw. 20x11 cm, färg från en tavla av S-I Johansson, plundrat o Vykort Kv 10 Göteborg, Kungsportsplatsen m spårvagnar o bilar. S/v, lilla form, ej skickat, c:a 1940-tal Vykort Kv 8 Gratulation, Jenny Nyström. Ovalt motiv m bord, blommor o stol. AE 6631, skrivit 26/5-23 o Vykort Kv 8 Göteborg Järntorget m Folkets Hus, s/v, lilla form, ej skickat, c:a 1950-tal Vykort Kv 7 God Jul, Hedvig Rosendahl. Gris o tomte jagar en man. Stpl Göteborg, o Vykort Kv 9 Göteborgs Hamn m MS Stockholm o Saga, färg, lilla form, stpl Göteborg 16, o Vykort Kv 8 Uddevalla. Bäveån m Båtar, Lindarne o Kyrktornet. S/v, lilla form, hel baks, stpl o Vykort Kv 8 Gott Nytt År, Jenny Nyström. Liten pojke bygger m klossar, flagga o katt. AE-1783, -10-tal o Vykort Kv 8 Rönnäng från Tjörnekalf. S/v, hel baksida, stpl Hjelteby, , ank Halmstad, o Vykort Kv 7 Gratulationskort. Tidigt Jenny Nyström. Man spelar dragspel för 2 damer. Hel baks, skrivit Vykort Kv 9 Julhälsning, Kungelf. Vinterbild m kyrkan, svart/vit. Foto Therese Nilsson, skickat o Vykort Kv 8 Gott Nytt År, G Stoopendaal. 3 tomtar skålar för det nya året, skrivit Vykort Kv 9 Stenungsund, Träff 458. Lång brygga som går från Sandbergs hus. S/v, lilla form, ej sänt Vykort Kv 8 Jul o Nyårskort, Curt Nyström. Dalkulla ringer i en stor klocka, skickat 1948 o Vykort Kv 8 Kungelf, Parti från Fästningsholmen. Vinterbild, s/v, skrivit, ej skickat, lilla form Vykort Kv 9 2 obegagnade Julkort m signaturerna Gun o Werdenhoff, lilla form Vykort Kv 8 Ljungskile. S/v, lilla form. Stpl m PLK-stpl, Väg, hus o telefonstolpe o Vykort Kv 9 2 Carla nytryck Göteborg s/v, A6. Stora Hamnkanalen m vedskutor o Skeppsbroplatsen Vykort Kv 8 Svenshögens Sanatorium, s/v, stpl Svenshögen (otydligt årtal) på F 145 o Vykort Kv 8 Marstrands hamn o badanstalt, s/v, lilla form. Stpl Stöde,? till Köpenhamn m F82 o Vykort Kv 8 4-bildskort "Gruss Aus" från Lysekil, s/v, lilla form. Praktstpl Lysekil, ank Vä-borg o Vykort Kv 8 Göta elf från Restad m båt på kanalen, s/v, lilla form. Lyxstpl Venersborg, o Frankrike Liten fyndpåse m drygt 100 märken o USA M 176, , serier från början av 1900 talet. Helt OK kvalité o Kv Grönland F 1-6 x 4. 4-block av de första märkena från Grönland. 4 block m arkmarginal xx Kv Sverige Årssats Svenska frimärkshäften 1982 m 1 Rabatthäfte + häften m frankv , förseglat xx Kv Island F märken m alla tandningar. Lyxstpl Djupivogur 18.IX.00. Samma datum på alla o Sverige F 275 II PI. 4-block m 2 hörnmarginaler. Ett märke har varianten PI, streck från örat xx Kv Alderney Mycket fin sere om 5 märken m båtar, P. Både gamla segelskutor till motorbåtar xx Kv Sverige F 456A o BB-par, strip, F 478A o BB-par, F 479A o BB-par, 480A xx Kv Sverige F 332 c. FDC m Slottet 5 kr 4-sidig tandning, stpl Rek + Express o Kv Sverige F 65 x 2. Fint par Posthuset m bra tandning, stpl Stockholm, (svag stpl) o USA M Kompl serie Pan Am Exp Helt OK kvalité o Kv

13 Nr Område Sid. 11 xx-x-o Värde Start Slut Köp Nr 362 Kambodja 39 märken "Sport". Flera utgivna inför OS-tävlingar o Sverige Brefkort OII 25 år m lyxstpl Borås-Svenljunga, Järnvägsstpl o Sverige F 490A o BB-par, F 491A, F strip o BB-par, F strip xx Kv Sverige 3 blad från Postsparbankens kontobok m märken. Flera stpl Kungsäter 1920 o 30 tal o Island F BL 40 o lyxstämplade block Nordia 2003 o Frimärkets Dag. Stpl Olafsfjördur o Sverige 2 äktgågna FDC-brev m andra rabattmärket, stpl Kungälv 1, Kassa 11, o Sverige F 125. Posthuset m påtryck m svagt spår av fasts. Centr upp o höger. Perfekt tandning x Kv Sverige F 131. Landsstorm III där andra påtrycket ser blått ut. Svagt märke efter fastsättare x Sverige F Gustaf VI Adolf typ II inkl blekt huvud o vinkelskurna 4-block xx Kv Sverige Brev till: Den duktigaste flickan i Folkskolans andra klass, Smögen. Stpl Ursviken, o Sverige F strip, F 492A o BB-par, F 493A o BB-par, F494A xx Kv USA M märken Columbus. Solicting Aid of Isabella. OK kvalité Kv Island F BL Block + löst märke "Självstyret 100 år". Lyxstpl Husavik o Djupivogur o Sverige F Ringtyp T 13 m Posthorn. Kompl serie m läsbara stpl, men vridna. Centr lite ojämn o Kv Polen Liten fyndpåse m c:a 150 märken. Motivmärken o även några äldre o Sverige F 65. Ett snyggt märke Posthuset, stpl Stockholm, ?. Fin tandning o Island F Fin serie "New York utställningen" Fin perf, 20 aur lite centr höger xx Kv Sverige F 379 BB-par, F strip, F 382 BB-par, F 383 BB-par, F 440A, F 448 BB-par, F 441A xx Kv Sverige F 197cx. Kongressen 10 öre grön m vattenmärke /. Prydligt m ngn kort tandspets. o Kv Island F lyxstämplade märken "Geotermi på Island". Stämplade på olika orter o Tyskland C:a 300 märken i Urvalshäfte. Områden o Riket. Det mesta är stämplat. Slut c:a 1940 x-o Kambodja 15 klassiska segelfartyg på frimärken. Bl.a. Vikingaskeppet Gokstad. Fina Motiv o Sverige FMK Maximunkort Rabattmärken X Midsommar, kompl serie o Kv Sverige F 330 BB-par, F 333 BB-par, F 349 BB-par, F 350, F366 A (2), F 341, F358 BB-par xx Kv Spanien M 63, 65, 74, 75 o märken Fint klippta eller bra perforering o Sverige Brefkort till Tyskland m Ångbåts Pxp Nr 54, (Stockholm), tilläggfrank m 5 öre o Sverige F 117. Ett snyggt märke m påtryck av lösenmärket (centrerat till höger) xx Kv Grekland Liten fyndpåse m drygt 100 märken. De flesta stämplade xx-o Sverige F 224. Ett mycket snyggt ex av 2 kr, hörnstpl, fin centrering men någon kort tandspets o Kv Grekland Drygt 80 märken 1900-tal. De flesta är stpl, men några med fastsättare x-o Kuriosa 8 Poletter från Danmark o Sverige. T.ex Sporrong, Uppsala Tvätt, Shell, Tivoli Köbenhamn Sverige Årssats Svenska Frimärkshäften 1981 m 1 Rabatthäfte + häften frankv 60.00, förseglat xx Kv Sverige F Svenska Flottan, kompl i 5-strip. Mycket snyggt o prydligt xx Kv Sverige 6 märken/klipp m LBB-stpl. Bl.a. Kungälv 1 Lbb 5 o 11. Strömstad LBbb 5, stpl o Bulgarien 12 block m div. motiv. Flera m frimärken på frimärken + div motiv o Högt Militärt 2 militärbrev. Stpl Svenska FN bat Cypern UN Emergency Force, 6 jun 1959 o Sverige 2 provhäften, Uppsala Domkyrka, Blått o brun-gul-blått tryck. C Slania gravör xx

14 Lite extra text om några objekt Nr 36. Sverigesamling med frimärken och block åren Egenmonterat, ofta med en beskrivande text om märken och motiv. Här finns inga "brevporto" men i gengäld finns de flesta rabattmärkena med, dock ej de två första. En fin samling att börja med. Nr 38. Vi fortsätter med den egenmonterade Sverigesamlingen. Nu är det åren som är aktuellt med frimärken och block. Även här med en beskrivande text. Här finns det massor av brevmärkesporto om man skulle vilja "skrota" den. Detta skulle dock vara synd på så mycket nedlagt arbete. Nr 39. Bok "Norges Frimärken ". Boken är tryckt 1924 och har 184 sidor. Boken trycktes i 1000 numrerade ex i svart-vitt och denna bok har nr 483. Med i boken finns nytryck av de första norska frimärkena F 1 5 och dessa är insatta på ett blad som också har nr 483. Platsen i boken är mellan sidorna 64 o 65. Boken är i mycket bra skick och Facitvärdet på nytrycken är 2100 kr. Upplagan på nytrycken är 1000 st. alltså lika många som boken. Mycket informativ text och bilder om de första norska frimärkena. De första åren hade vi ju en gemensam kung

15 Koordinater till auktionslokalen WGS84 DD (LAT, LONG) , WGS84 DMS (LAT, LONG) N 58 4' 9.44", E 11 49' 29.82" WGS84 DDM (LAT, LONG) N ', E ' RT , SWEREF99 TM ,

16 Stenungsunds Frimärks- och Vykortsklubb Hasselbackevägen 24. SE Stenungsund Tryckt av Reklamtjänst i Henån AB

Stenungsunds. Frimärks- och vykortsklubb AUKTION. Lördag 28 oktober 2017 Kl Visning kl Stenungskolan, Sal B1 Doterödsvägen Stenungsunds Frimärks- och vykortsklubb AUKTION Lördag 28 oktober 2017 Kl. 12.00 Visning kl. 10.00 Stenungskolan, Sal B1 Doterödsvägen Förhandsvisning måndag 16 oktober, kl. 14.00-18.00 HGF-lokalen, Hasselbackevägen

Resultatlista. Land Beskrivning Värde Utrop Slutbud

Stenungsunds. Frimärks- och vykortsklubb AUKTION. Lördag 1 april 2017 Kl Visning kl Stenungskolan, Sal B1 Doterödsvägen

Stenungsunds. Frimärks- och vykortsklubb AUKTION. Lördag 1 april 2017 Kl Visning kl Stenungskolan, Sal B1 Doterödsvägen Stenungsunds Frimärks- och vykortsklubb AUKTION Lördag 1 april 2017 Kl. 12.00 Visning kl. 10.00 Stenungskolan, Sal B1 Doterödsvägen Förhandsvisning 20 mars, kl. 14.00-18.00 HGF-lokalen, Hasselbackevägen

Stenungsunds. Frimärks- och vykortsklubb AUKTION. Lördag 29 oktober 2016 Kl Visning kl Stenungskolan, Sal B1 Doterödsvägen

Stenungsunds. Frimärks- och vykortsklubb AUKTION. Lördag 29 oktober 2016 Kl Visning kl Stenungskolan, Sal B1 Doterödsvägen Stenungsunds Frimärks- och vykortsklubb AUKTION Lördag 29 oktober 2016 Kl. 12.00 Visning kl. 10.00 Stenungskolan, Sal B1 Doterödsvägen Förhandsvisning 17 oktober, kl. 14.00-18.00 HGF-lokalen, Hasselbackevägen

Stenungsunds. Frimärks- och vykortsklubb AUKTION. 5 november 2012 Kl Visning kl Stenungskolan, Sal B1 Doterödsvägen

Stenungsunds. Frimärks- och vykortsklubb AUKTION. 5 november 2012 Kl Visning kl Stenungskolan, Sal B1 Doterödsvägen Stenungsunds Frimärks- och vykortsklubb AUKTION 5 november 2012 Kl. 18.30 Visning kl. 17.45 Stenungskolan, Sal B1 Doterödsvägen Förhandsvisning 15 oktober, kl. 14.00-19.00 HGF-lokalen, Hasselbackevägen

SVENSKA FDC SÄLLSKAPET

SVENSKA FDC SÄLLSKAPET

BJöRN JARLVIK HÄFTESPARTIER RULLPARTIER POSTFRISKA SERIER

Objekt Beskrivning Utropsnr

AFK:s bibliotek Förteckning över objekt för utlåning

Gästnattsrapport september Källa: SCB och Tillväxtverket Bearbetat av Västsvenska Turistrådet

Gästnattsrapport september Källa: SCB och Tillväxtverket Bearbetat av Västsvenska Turistrådet Gästnattsrapport september 2013 Källa: SCB och Tillväxtverket Bearbetat av Västsvenska Turistrådet 1 Nyckeltal i Västra Götaland, september 2013 Hotell, stugbyar och vandrarhem Antal gästnätter September

Trollhättans Filatelistförening Vårauktion den 17 mars 2012

Gästnattsrapport oktober Källa: SCB och Tillväxtverket Bearbetat av Västsvenska Turistrådet

Gästnattsrapport oktober Källa: SCB och Tillväxtverket Bearbetat av Västsvenska Turistrådet Gästnattsrapport oktober 2013 Källa: SCB och Tillväxtverket Bearbetat av Västsvenska Turistrådet 1 Nyckeltal i Västra Götaland, oktober 2013 Hotell, stugbyar och vandrarhem Antal gästnätter oktober 420

Gästnattsrapport augusti Källa: SCB och Tillväxtverket Bearbetat av Västsvenska Turistrådet

Gästnattsrapport augusti Källa: SCB och Tillväxtverket Bearbetat av Västsvenska Turistrådet Gästnattsrapport augusti 2013 Källa: SCB och Tillväxtverket Bearbetat av Västsvenska Turistrådet 1 Nyckeltal i Västra Götaland, augusti 2013 Hotell, stugbyar och vandrarhem Antal gästnätter Augusti 640

Inkvarteringsstatistik oktober 2011

Inkvarteringsstatistik oktober 2011 Inkvarteringsstatistik oktober 2011 Kommunstatistik Från och med januari 2005 redovisas gästnattsstatisk för hotell, stugbyar och för samtliga kommuner i Västsverige genom en skattning av inkvarteringsstatistiken

Trollhättans Filatelistförenings Höstauktion 28 November 2015

Gästnattsrapport december Källa: SCB och Tillväxtverket Bearbetat av Västsvenska Turistrådet

Gästnattsrapport december Källa: SCB och Tillväxtverket Bearbetat av Västsvenska Turistrådet Gästnattsrapport december 2013 Källa: SCB och Tillväxtverket Bearbetat av Västsvenska Turistrådet 1 Nyckeltal i Västra Götaland, december 2013 Hotell, stugbyar och vandrarhem Antal gästnätter: december

Trollhättans Filatelistförenings Höstauktion den 20 Oktober 2012

Inkvarteringsstatistik augusti 2011

Inkvarteringsstatistik augusti 2011 Inkvarteringsstatistik augusti 2011 Kommunstatistik Från och med januari 2005 redovisas gästnattsstatisk för hotell, stugbyar och för samtliga kommuner i Västsverige genom en skattning av inkvarteringsstatistiken

Inkvarteringsstatistik juli 2011

Inkvarteringsstatistik juli 2011 Inkvarteringsstatistik juli 2011 Kommunstatistik Från och med januari 2005 redovisas gästnattsstatisk för hotell, stugbyar och för samtliga kommuner i Västsverige genom en skattning av inkvarteringsstatistiken

Obj.nr Kat.nr xx/x/o Beskrivning Län Kval Kat.värde Utrop

Södermanlands län år 2018

Gästnattsrapport december 2011 Kvartal 4, 2011

Gästnattsrapport december 2011 Kvartal 4, 2011 Gästnattsrapport december 2011 Kvartal 4, 2011 Kommunstatistik Från och med januari 2005 redovisas gästnattsstatisk för hotell, stugbyar och för samtliga kommuner i Västsverige genom en skattning av inkvarteringsstatistiken

Inkvarteringsstatistik

Inkvarteringsstatistik Inkvarteringsstatistik maj 2011 Kommunstatistik ti tik Från och med januari 2005 redovisas gästnattsstatisk för hotell, stugbyar och för samtliga kommuner i Västsverige genom en skattning av inkvarteringsstatistiken

Gästnattsrapport Västsverige mars 2017 Victor Johansson,

Gästnattsrapport Västsverige mars 2017 Victor Johansson, Gästnattsrapport Västsverige mars 217 Victor Johansson, victor.johansson@vastsverige.com Turistrådet Västsverige en del av Västra Götalandsregionen Viktig information om rapporten Varje månadsrapport inkluderar