Stenungsunds. Frimärks- och vykortsklubb AUKTION. 5 november 2012 Kl Visning kl Stenungskolan, Sal B1 Doterödsvägen

Download "Stenungsunds. Frimärks- och vykortsklubb AUKTION. 5 november 2012 Kl Visning kl Stenungskolan, Sal B1 Doterödsvägen"

1 Stenungsunds Frimärks- och vykortsklubb AUKTION 5 november 2012 Kl Visning kl Stenungskolan, Sal B1 Doterödsvägen Förhandsvisning 15 oktober, kl HGF-lokalen, Hasselbackevägen 38 Stenungsund 100

2 Stenungsunds Frimärks- och Vykortsklubb Auktionsvillkor, auktion 5 november Auktionen är offentlig och hålls i eget namn för inlämnarens räkning. Angivna priser är minimipriser och underbud godtages ej. Lägsta utrop är 5 kr. Objekten säljs till högstbjudande för nästa högsta bud + en fast höjning. Finns endast ett bud säljs objektet till utropspriset. Vid lika bud gäller det först inkomna. Vid auktionen tillämpas fasta höjningar enligt tabell nedan. På auktionspriset tillkommer 10 % i provision. Önskar köparen postbefordran tillkommer porto och försäkringsavgift. Postförskott och förhandsfaktura skall betalas inom 14 dagar. Vid senare betalning debiteras ränta med 2 % per månad och en kravavgift på 50 kr per krav. Inlämnade bud är bindande och innebär godkännande av auktionsvillkoren. Vid bud för annans räkning ansvarar budgivaren för auktionsvillkoren, som det vore hans eget bud. Äganderätten till inropat objekt övergår inte på köparen förrän full likvid + ev. kostnader kar erlagts. Om ej full likvid har erlagts inom 15 dagar äger Stenungsunds Frimärks- och Vykortsklubb rätt att häva köpet och erhålla ersättning för utebliven säljarprovision. Ev. anmärkning mot inropat objekt skall ske innan köparen lämnar auktionen. För skriftlig anbuds-givare räknas skälig tid normalt inom två veckor. Reklamation mot objekt som är avfotograferade och felet syns på fotot beaktas ej. Reklamationer på samlingar och partier beaktas endast om objektet väsentligt avviker från katalogbeskrivningen. De angivna katalognumren och katalogvärdena i auktionslistan är beträffande Nordiska märken hämtade från Facit Special För övrigt har Michel (M) och Stanley Gibbons (SG) använts. För skriftliga bud gäller: Ett skriftligt bud bevakas av oss på för budgivaren förmånligaste sätt. Vid flera skriftliga bud bjuder vi näst högsta bud + den fasta höjningen. Skulle endast ett bud föreligga börjar budgivningen vid minipriset. Om någon i salen sedan bjuder, bjuder vi med fasta höjningar upp till högsta angivna bud, om så skulle behövas. Förklaringar på vykort Höjningar Centrering, frimärken 10 Perfekt Upp till 20 kr 1:- Pc - Perfekt centrering 9 Mycket bra kr 2:- Gc - God centrering 8 Bra utan defekter, men lätt slitet kr 5:- Mgc - Medelgod centrering 7 Bra men hörnveck eller annat småfel kr 10:- Nsc - Nära snedcentrerat 6 Godkänt veck, reva eller annat fel 301 uppåt 25:- Sc - Sned centrerat 5 Mindre bra med flera defekter Fc - Fel centrerat 4 Underkänt ex.vis mindre bit saknas Anbud och avhämtning Anbud kan lämnas via blankett eller E-post: @telia.com och skall vara auktionären tillhanda senast den 31 oktober Bud via post eller E-post där man ej har angivit hur erhållna auktionsobjekt skall skickas kommer att sändas med postförskott. Kopior i rimlig mängd kan erhållas. Skicka ett adresserat kuvert till adressen nedan. Bifoga 1 kr/kopia i frankeringsgiltiga frimärken. För köparen tillkommer 10 % på totalbeloppet i provision upphöjt till jämn krona. Stenungsunds Frimärks- och Vykortsklubb, Hasselbackevägen 24, SE Stenungsund Tel (Göthe Johansson).

3 Stenungsunds Frimärks- och Vykortsklubb, auktionslista Nr Område Objekt Kv= katalogvärde No= nominellt värde xx-x-o Värde Utrop Slutp. Spade Nr 1 Vykort Album m c:a 40 romantiska o gratulationskort, färg o s/v, använt o oanvänt Hela världen 2 lådor Sverige, Norden o England, Kanske 5000 märken, 1900-tal. o Album Nytt Princess-album med 64 svarta sidor, mörkröd pärm Hela världen Låda m c:a 2.5 kg brev. Mest Syd - Central - Amerika. Nyare. o Sverige-Norg. C:a 500 norska dubletter (högt värde) + svensk lokalp. Vykort Limmared o Bok ICA-förlagets bok "Samla Frimärken", 64 sid, 32x23 cm. Råd o tips för nybörjare Färöarna C:a 70 märken på Safe Dual blad m förtryck o fickor, xx FDC Skokartong m c:a 200 FDC fr Sverige, Grönland, Färöarna, Åland o Sovjetunionen Samling c:a 60 block i 3 boxar. Se mer info på specialsidan. o Sverige Fint förtrycksalbum Leuchtturm m fickor m några märken Sverige C:a 7 hg svenskt klipp från 1960-talet till nu. o Hela världen Låda m nästan 1 kg klipp från Hela Världen. Mycket Sverige. o Hela världen Gammalt Hawe-album, Hela Världen m kanske 2000 märken tal x-o Azorerna 10 märken. 1 block o 1 häfte 1980 på Safe Dual blad m förtryck o fickor. xx Hela världen Fint album, vita blad 32x22 cm m c:a 1500 märken, varav c:a 800 Norge, 1900-tal. o Danmark Bok "Danmarks Frimärken ". 150 sidor, på danska. Tryckt Hela världen 3 Leuchttrum album i kasett m. c:a 2500 märken. Se mer info på specialsidan. xx-x-o Album Nytt Princess-album med 64 svarta sidor, grön pärm Estland Leuchtturm förtrycksalbum m fickor C:a 120 märken fram till WW2. xx-o Sverige C:a 150 svenska FDC.1966 till Övervägande 1970-tal. o Slesvig 14 förtrycksblad m varianter för Slesvig 1. Zone. Några märke insatta. Utan fickor Album 2 fina Insticksalbum. 1 st 64 sid + 1 st 16 sid, A4, vita blad + 1 Sverigekatalog Sverige 2 enkla album m c:a 400 märken Några bättre finns, mest enkelt. o Hela världen C:a 8 hg klipp. Mest från Europa. Andra delen av 1900-talet. o Öst Europa Arkivlåda m c:a 100 perg.kuvert, Östeuropa, motivserier tal. o Vykort 2.7 kg moderna vykort-engelska PT-kort-turistkort-hela världen, postat-ej postat. xx-o Hela världen Ringpärm m egenmonterade, kanske 1000 märken, hela världen. En del äldre. x-o Sverige 2 lite äldre album m mest OII, Medaljong o Tre kronor. Kanske 1000 märken o Album Nytt Princess-album med 64 svarta sidor, grön pärm Maderia 2 Safe Dual blad m förtryck o fickor. (märken, 1 block + 1 häfte (Azorerna). xx Sverige Fint album m drygt 30 vita Visirblad. C:a 500 märken Fina par finns. o Hela världen 35 albumblad m drygt 1700 märken, hela världen. Mest 1900-tal. xx-x-o Album Nytt Leuchtturm vredalbum, svart, m c:a 200 nya blankoblad. Högt nyvärde Sverige 16-sidigt album m postfriskt Sverige i par, 4-block, mm. Medaljong - c:a xx Album Nytt Leuchtturm, 16 vita sidor, A4, blå pärm Album PFA:s FDC-pärm m 20 svarta dubbla blad, 4 FDC/blad, 30 x 25 cm. Några FDC

4 Nr Sid. 2 xx-x-o Värde Utrop Slutpr. Spade Nr 37 Mynt 4 st 2-kronor Gustav VI Adolf. 1968, 1969 (2 st), Kvalité Sverige Utvikbart kuvert m tryckt Julhälsning på insidan, Margit Broberg. Vara, o Sverige 2 visirblad m 84 märken, alla med stämplar från Bohuslän. Många prakt. o Swaziland Rekbrev till Danmark, stpl Mbabane, 24.XII.53. Märken SG extra 32 o 35. o Schweiz C:a 70 postfriska märken och i fin kvalité tal. xx Hela världen Gammalt Schaubeks förtrycksalbum m c:a 500 märken fram till tidigt 1900-tal. o Monaco Block 1991 m 4 olika sköldpaddor. Tot 16 märken på blocket. xx Sverige Visirblad m c:a 70 bra stämplade märken Sverige, 1900-tal. o Hela världen Arkivlåda i trä m c:a 180 perg.kuvert. Säkert 1500 märke o inte mycket dubletter. o Hela världen Aladdin kartong m lösa märken, brev, kort, m.m. Hela Världen Sverige Svarslösen, Katalog, märken, porto betalt, försändelser, m.m.. C:a 100 objekt. o Island Block 2. Leifr Eiricssons Day. Tendens till veck i väster sida, 1 mm från kant. xx Kv Fr. Antarktis 3 FDC-stämplade brev 4 maj 1968 (M39), 10 aug 1968 (M44), 20 jan 1968 (M45). o Sverige F stämplade DD-par (12 av varje). o Kv Sverige 2 album m kanske 2000 märken o klipp tal. Mycket dubletter. o Sverige 4 rabatthäfte, 376 (2 st), 395 (1 st), 406 (1 st). Alla m kontrollnr + cyls på en 376. xx Sverige Drygt 70 klipp med stämplar från Bohuslän, bl.a. Norrkila på Tjänste. o Filmstjärnor C:a 25 block Filmstjärnor, mm. sent 1900-tal (Somalia, Kyrgyzstan), m.fl länder. xx Island F En mycket fin serie "New York Utställningen" m övertryck xx Kv Hela världen Liten låda m minst 1000 märken h/v. Bl.a. F111 postfr, o F140 typ I tal. xx-o Sverige Postryttaren 1972, 73 o 74. Postmusei årsbok c:a 200 sidor/bok. Mycket att läsa Hela världen 11 visirblad m 11 block o c:a 80 motivmärken från hela världen. xx Island F helark med 50 märke i varje. Med varianten "Färgfläck i hjulet" på 377. xx Kv Ghana Brev stpl Takoradi , 13 märken SG 1-4, 5-7, Några Gold Coast. o Sverige Militära svarsmärke, brev o märken, stpl Fältpost, postanstalt, m.m. Kanske 100. o Sverige Stockholmiablocken 1986 (5 st) med Specimen-påtryck. o Hela världen 44 brev från hela världen. Några m minnespoststpl. o Grenada 10 märken + 2 block i samband med OS 1992, Grenada. xx England 30 fina märken. Börjar m en fin M94 och sedan rullar det på till mitten av 1900-tal. o Sverige F267BC. Prydligt par m fina marginaler. Bra tandning o centrering. o Kv Hela världen 2 album m drygt 1200 märken från hela världen. Hälften Sverige o mest 1900-tal o Island F helark med 50 märke i varje. Dock utan varianten på 377. xx Kv Fr. Antarktis 3 FDC-stämplade brev 17 maj 1965 (M32), (M58), M59). o Sverige F938 V. Här har scouten blivit enögd. o Kv Sverige 2 block. F , xx No Bayern 27 märken från Bayern med början c:a Någon kort tand förekommer. o Sverige 54 olika PT-kort. Alla m frimärksmotiv

5 Nr Sid. 3 xx-x-o Värde Utrop Slutpr. Spade Nr 74 Island C:a 250 stämplade märken från Island i serier o enkelmärke. Fin kvalité, 1900-tal. o Sverige Facit förtrycksalbum Gott om BB-par + några BC. Inget o Island 12 häften fr talet. Alla olika, postfriskt. xx Kv Island F17bv, Fint märke 40 aur violett, gc i fin tandning. Sidställd stpl Reykjavik o Kv Basutoland Rekbrev till Danmark stpl Maseru, 10.XII.53, med SG o Sverige F267CB. Prydligt par. 2 stämplar. Fint i övrigt, dock en lätt vikt hörntand. o Kv Marilyn M C:a 80 block med anknytning Marilyn Monroe. Div. konstiga länder. Dupl finns. xx Sverige Kanske 100 försändelser m Francostpl. Porto betalt, m.m. o Norge Drygt 250 märke i fin kvalité i kompletta serier tal. xx Kv Sverige 50 C5 kuvert med nyare frankering. o Hong Kong Mapp 2006 med 12 märken med fågelmotiv. xx Sverige 3 häften. F , , xx No England 30 märken under tiden Bra kvalité. o Sverige 4 Rabatthäften. 330, 337, 351 o 368. xx Sverige Sverigesamling. Börjar m 4-skilling, 9 öre T14. Se mer info på specialsidan. o Sverige Litet Sverigealbum, Börjar m Svart lokalmärke. Se mer info påspecialsidan. o Namibia Stämplat 10-block "Geckos of Namibia" (ödlor). Utgivit o Sverige 5 portobrev + 4 portokort (jul o påsk). Här var frimärket tryckt på försändelsen. o Indien Drygt 100 märken från Indien, 1900-tal. Hyfsad kvalité. o Finland 15 lyxstämplade märken från 1990-talet. o Sverige 3 Visirblad m c:a 150 stämplade märken, mest Oscar II. En del bra stpl. o Sverige F öring m färgfläck i 3:an. Sidstpl Göteborg Pak Exp, Några ktt. o Kv Sverige 50 C5 kuvert med nyare frankering. o Sverige 52 brev. Några m lyxstpl. C:a 1920 till nu. o Vykort Kv 8 Hjärtums kyrka, s/v, lilla formatet, stående. Fin stpl Göta på F324 (par). o Sverige 6 brev o 3 rekkvitton m sista dagsstämplar. T.ex. Storuman-Umeforsmark o Fr. Antarktis En liten raritet från Franska Antarktis, M40, FDC-stämplat 21 jan o Sverige F Lyxstämplat häfte 423. Stpl Linköping 8, o Kv USA o Rymd Fint Lembit-album m 31 Visirblad. C:a 500 märken fördelat på USA o Rymd h/v. xx-o Israel 15 märken, sent 1900-tal. Blandat pf o med märke efter fs. Hälften m tabs. xx-x Sverige 3 häften o block. F , , xx No DDR M Dock saknas M266. Svaga märken efter fastsättare. Ngn kort tand finns. x Répl. D Gui-e 10 block m prisessan Diana från République de Guinée. Bara 3 motiv. o Sverige - H/v Album m c:a 300 SX-BB par Sverige + c:a 300 singelmärken hela världen. o Island FTj15b. Ett så nära postfriskt ex. man kan komma. Se mer. på specialsidan. o Kv Sverige 23 kuvert C6 med nyare frankering. o Sverige F Häftesblock lyxstämplat Linköping o Kv

6 Nr Sid. 4 xx-x-o Värde Utrop Slutpr. Spade Nr 111 Album Album m 47 dubbelsidiga plastfickor för brev/kort C6. Fabrikat Lindner Album Nytt 64-sidigt Leuchtturm album, vita sidor. A4. Röd pärm Sverige 3 Rabatthäften, 330, 344 o 359. xx Sverige 3 häften, F , , , fina. xx No Diverse Ask m tägbiljetter, konsertprogram, vykort Norge o Europa obeg o 1950-tal Sverige 30 kuvert C6-C65 med nyare frankering, o Sverige F TI 3, I+II. Expressens "Sting Post". 2 oanvända märken, båda varianterna. x Kv Sverige Årssats, oöppnad Bör väl innehålla 4 rabattmärken. xx Bechuanaland Rekbrev till Danmark stpl Lobatsi, 1.XII.53 m SG o Sverige 2 bke 7b m järnvägsstpl, bl.a. Filipstad.Edebäck, OII märke järnv. o Egypten Drygt 30 märken från Egypten, 1900-tal. o Ryssland Litet album m c:a 90 märken. I:a delen av 1900-talet. o Sverige Litet album m c:a 125 stämplade märken Oscar II. Fina stpl finns. o Sverige F12c. En 50 öre Vapen i hyfsat skick, nsc, några korta tänder. Stpl Westerås. o Kv Sverige Postens folder/bok "Segelfartyg" Island F Kompl serie "President Björnsson". Mgc, bra tandning. Ngn kort tand. o Kv Deu. Reich Mi 659. Ett mycket fint ex av högvalören pf i serien Schiffe. xx Album 2 16-sidiga vita album, A4, i bra skick Sverige 3 st 12 öre RT m järnvägsstplar: ÖVJ, KEJ, LSS. Fina märke. Stämplar ej kompl. o Kv England 16 märken m bl.a. M Bra kvalité. o Sverige Årssats, oöppnad Bör väl innehålla 4 rabattmärken. xx Vykort Kv kort från Bohuslän o även stämplade från olika platser i Bohuslän, s/v, lilla form. o Finland F märken m Mannerheim m övertryck ITÄ-KARJALA, o Kv Finland F8 o F9. Vapentyp grovtand. F8 fattas några tänder. F9 en kort tand. Normalkv. o Island F Kompl serie luftpost. "Jöklar m flyg". Gc o bra tandning, Någon kort tand. o Kv Sverige 23 svenska FDC talet. Högt katalogvärde. o Sverige bke 4 skickat till Berlin. Stpl Stockholm Norr, Ankomststpl /11. o Kv Åland 30 åktgågna brev från Åland. Fina stämplar finns. o Fåglar Drygt 15 block m fåglar, 4 olika motiv. République de Guinée o Niger. xx Vykort Kv 8 Fint kort, s/v, m ångbåt, lilla formatet. Från o praktstpl Hamburgsund, o Sverige F206. Ett mycket bra ex. av Kongressen 80 öre, gc o bra tandning. o Kv Island F Kompl. serie "Hannes Hafstein". Mgc, bra tandning, lite svaga stämplar. o Kv Sverige Ask m c.a 50 äldre brev - brevkort. Många bra stämplar. Trevlig post. o Sverige bke 13 till Berlin, stpl PKXP No 61C, Trelleborg Sassnitz, o Hela världen Drygt 25 FDC från WWF:s utgivningar, hotade djur. Fina brev o motiv. o Barbados Drygt 30 märken från Barbados, Bahamas, Bermuda, 1900-talet. x-o Sverige F27. En Riksdaler m gc o bra tandn. Sidställd stpl Göteborg (troligen), o Kv

7 Nr Sid. 5 xx-x-o Värde Utrop Slutpr. Spade Nr 148 Sverige 37 kort o 31 kuvert m minnespoststpl. II:a halvan av 1900-talet. o Vykort Kv kort från Bohuslän o även stämplade från olika platser i Bohuslän, s/v, lilla form. o Norge F De 4 högsta valörerna ur V-serien. Fina märken, gc o fin tandning. xx Kv England 16 fina märken m bl.a. M o Sverige C:a 1000 tvättade märken från Sverige, 1900-tal. o Sverige F203, ex av Kongressen 40 o 50 öre, gc och lite korta tänder på en sida. o Kv Sverige 84 rabattmärken av olika årsmodell. xx Sverige Adresskort, inrikes paket, stpl Nyköping, Ankomststpl Häfverösund. o Island Block 2 Leifr Eiricssons Day 9 okt Liten tendens till veck på vänster sida. xx Kv Vykort Kv 8 2-bildskort från Tanum. Stpl Tanum , s/v. Sidostpl Falköp.-Ranten o Norge F264. "För norska legionen". Ett lite svårare norskt märke, här i perfekt skick. xx Kv Sverige Platsficka m c:a 60 enkelmärken + c:a 40 olika par. Lite bättre har siktats. o Fr. Kolonier 3 instickskort med c:a 100 trevliga märken, Franska kolonier. xx-x-o Åland Postfrisk samling i album. Även några häften o märken m marginal. xx Kv Sverige 20 svenska Firmabrev. Mest från början av 1900-talet. o Norden 7 block. Finland, Norge, Danmark, Färöarna tal xx Kv Island F22, F24 o F26 ur aurserien. 4 aur fin tandning nsc. 5 aur runt hörn. 10 aur nsc. o Island 15 postfriska märken tidigt 1900-tal m. bl.a. F119 (650kr). Mgc o bra tandning. xx Kv Hela världen Liten låda m perg.kuvert hela världen. Kanske 2000 märken. Även några häften. o Vykort Kv 8 2 vykort Borås. Ett kort m Borås Teater, som inte finns längre. Stpl 1910 på F52. o Island Helark F542, 543, 544, 545, 587, 579 (50-ark vikta), 592, 600, 601 (25-ark ovikta). xx Kv England 15 märken fina märken från England m bl.a. M280. o Sverige C:a 100 objekt m militär anknytning. Svarsmärken, På Post, brev, vykort, mm. o Island F95. Fin 2 kungar (Fredrik VIII o Christian IX), vm kors. Mgc o normal tandning. xx Kv Album 3 A-4 album, 16-sidiga, 2 svarta o 1 vitt m några svenska märken. Bra skick Virg. Islands M Fin serie fr 1956 m 13 märke. Alla m fasts. o gummi. Tandning fin o pc. x Vykort Kv kort m båtar. M/S Stockholm (4 lika), Prinsessan Margareta, Indiana, Oslofjord Sverige 4 block "Frimärkets Dag 1949". Rött, violett, blått o grönt. 8 märke/ark. xx Fr Antartctic 2 FDC Franska Antarctic, SG 249 o 249, stpl o Sverige Kortbrev 38. FDC-stpl, Stockholm, P.F.F.S. A, Ej öppnat, rivkant kvar. o Sverige F41. En prydlig 3-öring, mgc o bra tandning. Någon kort tandspets. o Kv Sverige 20 brevkort, stämplade mellan o Island 8 postfr. märke. F Jöklar, 353 Presidentens residens, F346-37, F xx Kv Sachsen 7 märken från Provinz Sachsen m bl.a. M86 + par på klipp (vtt) stpl o Sverige Kungörelse, rättighet för ullproducent. Särestads kyrka 27 aug Kronoslinga Australien C:a 100 märken från Australien och från början av 1900-talet. o Grönland Helark F28, med 100 stämplade märken. (Dåliga stämplar). o

8 Nr Sid. 6 xx-x-o Värde Utrop Slutpr. Spade Nr 185 Sverige Frimärksblock "Folkparker" m Kontrollnummer, ryggtryck o cyl.siffra. TRIPPEL. xx Sverige Brev, stpl "Med Kugleposten" 1936, sidostpl Örebro o Sverige 5 Maximumkort 1-5 (Filmhistoria o John Bauer). o Sverige Ask m svenska häften. Nom. C:a 260 kr inkl 10 rabattmärken, xx Island F369-73, 436 o 445. Sju märken m fåglar. Gc och fin tandning. xx Kv Sverige Inrikes postanv. m F57 lyxstpl Färila, flera stämplar. Till Stockholm. o Vykort Kv 6 Kort från USA stpl Olympia, Aug Rund lösenstpl T 6 Centimes + etikett. o Sverige F197cx. Ett mycket fint stämplat ex av Kongressen 10 öre cx. Någon kort tand. o Kv Sachsen 10 märken från Ost och Provinz Sachsen, perf o operf. o Hela världen Kartong m över 100 perg.kuv. med dubletter. Polen, Irland, m.fl. C:a 2000 märken. o Sverige TI3 1. Äktgånget brev m Experssens "Sting-Post". Stpl Sävedalen 3, o Kv Sverige 2 FDC-pärmar m 100 sv. FDC o 80 st, 24x23 cm blad + 1 Rabatthäfte, Norden. xx-o Belgien Belgien 1000 år märken M block 48. xx Vykort Kv 8 2 kort från Ängsnäs, Henån o Ellös. Konservfabriken, s/v, lilla formatet Island F Fin kompl serie m Jon Sigurdsson. Mgc o bra tandning. xx Kv Tyska Riket 38 märken Tyska Riket o besittningar runt om i världen x-o Sverige Ångbåts Exp, No 114, på F45. Fint märke men lite suddiga siffror. o Kv Danmark Ask m c:a 1000 stämplade Danmark + c:a 40 4-block tal o bra kvalité. o Sverige Brevkort off. kort nr 1 m 3 posthus. Minnespoststpl invigningen, o Schweiz Urvalshäfte m c:a 140 kvarvarande märken. Noterat värde drygt 40 kr. o Sverige F44. Fin 6-öring, mgc o fin tandning. Dock m delar av 2 stämplar. o Kv Danmark 2 danska skillingar, F5 o F7. Båda tätt eller lite inklippta. o San Marino Bl 2 & 3 Abraham Lincoins. 5 lire block m hål i marginalen + fasts. 7 extra märke. xx-x Vykort Kv kort från Rossön o Nösund på Orust, s/v, lilla formatet Island F Kompl serie m vulkanen Hekla. Mgc o fin tandning. xx Kv Hela världen 2 album m c:a 500 märken. Mest Europa o 1900-tal. x-o Sverige F275 II PI, 4-block m hörnmarginal. Fina märken. Ett märke m färgvariant PI. xx Kv Vykort Kv 9 "Vy från Flatön" m Flinks Handelsbod, s/v, lilla formatet, oanvänt Hela världen 15 block från hela världen. Bl.a. Block 8 - Guernsey - Columbus xx-o England 8 fina märken, M , 197, Bra perf. o Sverige 6 brev "Kugleposten" -36, sidostpl: Enköping, Piteå, Göteborg, Vårgårda. 2 m hål. o Malaysia 7 märken fr Malaysia m fjärilsmotiv. Blandat stämplat o ostämplat xx-o Vykort Kv kort från Rönnäng. Skärhamn, Tjörnekalv, s/v, lilla formatet Album 5 12-sidiga album, vita, 14 x 20 cm Island F311. Ett lyxmärke "Alltingshuset". Fin tandning o centrerng. xx Kv Vykort Kv 6 "Helsning från Fjella", som ligger i västra Dalsland. Lite svag stpl Fjella o Br Honduras M En fin serie från Alla märke m fasts. o gummi. Pc o fina tänder. x

9 Nr Sid. 7 xx-x-o Värde Utrop Slutpr. Spade Nr 222 Vykort Kv 7 Färgkort, lilla format, m snödroppar. Frank m F149 C. Stpl Stockholm 1, o Sverige F arkdelar m övre marginal i 3-strip, postfriskt. xx England Litet skadat brev från England m nr.stpl 35 + Au Till Göteborg m 2 stpl. o Siam/Burma Drygt 30 märken från Siam/Burma. Början av 1900-talet. o GB - Belgien 11 urvalshäfte (rest). Mest England, Belgien, Restv. 550 kr o Island F Kompl. Postfrisk serie "Kraftverk o Vattenfall". Mgc o bra tandning. xx Kv England 64 märken från tiden Bra kvalité o perforering. o Sverige Postfriskt i Postens pärmar Mycket Brev o 6:- porto. xx No Mynt 1 kr 1916, Kv 1. En prydlig 1-krona Vykort Kv 6 Linköpings högre Allmänna läroverk, s/v. Frank m Bellman 5 öre i BB-par. o Sverige F332CB. Fint par Slottet. Bra tandning o gc. Svaga stämplar upptill o Vykort Kv 8 Parti från Jonsered. Praktstpl Jonsered, Lilla form, s/v. o Sverige Kongressen , 10, 15, 20, 25, 30, 40 o 45 öre. Fina märken, gc o tandning. o Kv Sverige 2 album, (1 st A4 o 1 st A5) m c:a 500 stämplade märken från OII till Tre Kronor. o Island F kronan ur serien "Alltinget". Mgc o fin tandning xx Kv Sverige 2 FTj3 o Tj5. Tj3 m ngn kort tand nsc o 2 stpl. Tj5 gc o tandning o lätt vikt hörnt. o Br Honduras M märken från Centrering så nära som perfekt. Tandning perfekt. x Vykort Kv 9 "Vy från Hartippen, Tjörn". S/v o lilla form., ej skickat. Thuviks förlag, Skärhamn GB - Ceylon 11 urvalshäften (rest). Mest England, Ceylon, Belgiska Kongo, Restv 500 kr o Vykort Kv 8 Privattagit foto m 11 pers, Stpl Stenungsund, Till Olle P Svensk, Ucklum. o Sverige F261CB, fint postfriskt par m marginal upptill med 2 stickmärke. Fin tandn o pc. xx Island Drygt 200 postfriska märken i fin kvalité. Mest 1900-tal. xx Kv Mynt 1/3 sk. Banco 1839, Kv 1? Album 2 16-sidiga fina album m vita sidor. Ett m svenska dubletter, 16 x 22 cm Island F Komplett serie Luftpost. "Jöklar med flyg". Gc och fin tandning. xx Kv Hela världen 2 album 24x17 cm. 1 st h/v. 1 st Tjeckoslovakien tidigt o med många dubletter. x-o Sverige SS3 Greta Garbo blocket med märken. Stpl Kungälv, o Kv Berlin 29 märken från Berlin. Någon kort tand kan förekomma, annars fin kvalité. o Sverige 5 svenska porvhäften 1990-talet. Bl.a. OII grön 5 öre. xx Sverige 3 album (2 st A4 o 1 st A5) i bra skick m c:a 500 märken, mest 1900-tal. o Sverige F51v2. En hyfsad Provisorie, Bra tandning o mgc o m variant 2, färgkula i ringen. o Kv Fr. Antarktis 3 FDC-stämplade brev, 17 maj 1965 (M32), 13 jan 1969 (M49), 2 april 1969 (M51). o Sverige 8 Maxikort. Nr 9-12 o o Portugal M märken från Alla m org.gummi + fasts. Nsc ibland, någon kt. x Sverige F233b, 4-block Slottet, gc o fin tandning. Stpl Stockholm 6, , del II:a stpl. o Hela världen Liten cigarrlåda m perg.kuvert, c:a 400 märke (dubletter finns), No, Dk, Eng, mm. o Island F Fin serie "Gamla handskrifter I". Gc o fin tandning. xx Kv

10 Nr Sid. 8 xx-x-o Värde Utrop Slutpr. Spade Nr 259 Sverige BL 13. Slanias 1000:de frimärke. Ett fantastiskt märke (50:-), FDC + svartavdrag. xx Kv Sverige PFA:s häftesalbum. 5 rabatthäfte (3 Norden) + häften o lösa märke, nom 345 kr. xx Isl. - FN Litet 16-sidigt album m c:a 80 Island (1900-tal) + c:a 50 FN-flaggor xx-o Sverige 9 olika avdrag/gåvor från Posten Bl.a. Gamla leksaker, Carl von Linné. o Album 4 nya 16 sidiga album A5 m svarta blad Sverige 4 mappar m minnesutgåvor. Bl.a Kungabrölloppet, 1977 I Roslagens Famn. o Mynt Minnesmynt, "Göteborg 350 år", Kv Ligger i etui Island F315-18, Fin serie Björnsson. Mgc o fin tandning. xx Kv Sverige F238 typ I, Postsparbanken m spår av fastsättare. Mgc, ett hörn lite "kort". x Sverige Maximumkort tomma häftesomslag Stockholmia -86 (ett m Cyls 2). o Hela världen C:a 30 block från hela världen, dock några "svart-länder". xx-o Cypern M märke från Cypern Spår av fasts. Bra tandning o centrering. x Hela världen 15 instickskort m c:a 180 märken. Mycket marint, men även lite bättre Island. xx-o Sverige Fint Postemblem F162cx m vm. Bra tandning, men som vanligt lite ktt på en sida. o Kv Hela världen 2 mindre album m c:a 500 märken, mest Tyskland o USA och 1900-tal. o Island F Bra serie Hannes Hafstein. Hyfsad centrering o fin fandning. xx Kv Sverige 10 öppnade årssatser Nomvärde 700 kr + 32 rabattmärken, Norden. xx Lite information om några objekt 9. Orderstämplad Sovjetunionen En samling inkl drygt 60 block. Tillkommer 4 pergamyn.kuvert med märken och block. Allt monterat på proffsiga A4 ark m rundade hörn och ligger i tre boxar. Inga album. Något att bygga vidare på. Har inte kollat om det fattas några. 17. Samling marint Tre Leuchtturm album med c:a 2500 märken och c:a 70 block. Marint med fyrar, båtar, mm. Mycket utomnorden. Allt monterat på originalblad med fickor. En fantastisk samling att jobba vidare med. 88. Sverigesamling Börjar med 4-skilling med runt hörn o 9 öre vapen med litet riss. Fortsätter med liggande Lejon 3 o 20 öre. En del Ringtyp och slutar Någon fin stämpel finns också. 89. Svart lokalmärke Ett litet album med kanske 400 märken. Börjar med en 4-skilling med runt hörn. Det andra märket är ett svart Lokalmärke med en fin stjärnstämpel. Som vanligt på ett så gammalt märke, kanske lite korta tänder. Efter detta är det ganska tunt fram till slutet av 20-talet. Bara några märken Slutar cirka Tjänstemärke från Island Ett så nära postfriskt märke man kan komma av Tj 15 b. Litet märke efter fastsättare högst upp i perforeringsraden. Intyg av Lasse Nielsen, Köpenhamn i juli -98, Frimärkets Dag 10 nov Lördagen den 10 nov har vi Frimärkets Dag i Kulturhuset Fregatten. Allt mellan kl Plocklåda, utställning, frimärksstämpling, mm.

11

12 B-föreningsbrev Stenungsunds Frimärks- och Vykortsklubb Hasselbackevägen 24. SE Stenungsund Tryckt av Reklamtjänst i Henån AB

Resultatlista. Land Beskrivning Värde Utrop Slutbud

Stenungsunds. Frimärks- och vykortsklubb AUKTION. Lördag 28 oktober 2017 Kl Visning kl Stenungskolan, Sal B1 Doterödsvägen Stenungsunds Frimärks- och vykortsklubb AUKTION Lördag 28 oktober 2017 Kl. 12.00 Visning kl. 10.00 Stenungskolan, Sal B1 Doterödsvägen Förhandsvisning måndag 16 oktober, kl. 14.00-18.00 HGF-lokalen, Hasselbackevägen

Stenungsunds. Frimärks- och vykortsklubb AUKTION. Lördag 1 april 2017 Kl Visning kl Stenungskolan, Sal B1 Doterödsvägen

Stenungsunds. Frimärks- och vykortsklubb AUKTION. Lördag 1 april 2017 Kl Visning kl Stenungskolan, Sal B1 Doterödsvägen Stenungsunds Frimärks- och vykortsklubb AUKTION Lördag 1 april 2017 Kl. 12.00 Visning kl. 10.00 Stenungskolan, Sal B1 Doterödsvägen Förhandsvisning 20 mars, kl. 14.00-18.00 HGF-lokalen, Hasselbackevägen

Stenungsunds. Frimärks- och vykortsklubb AUKTION. Lördag 20 oktober 2018 Kl Visning kl Stenungskolan, Sal B1 Doterödsvägen

Stenungsunds. Frimärks- och vykortsklubb AUKTION. Lördag 20 oktober 2018 Kl Visning kl Stenungskolan, Sal B1 Doterödsvägen Stenungsunds Frimärks- och vykortsklubb AUKTION Lördag 20 oktober 2018 Kl. 12.00 Visning kl. 10.00 Stenungskolan, Sal B1 Doterödsvägen Förhandsvisning måndag 8 oktober, kl. 14.00-18.00 HGF-lokalen, Hasselbackevägen

BJöRN JARLVIK HÄFTESPARTIER RULLPARTIER POSTFRISKA SERIER

Stenungsunds. Frimärks- och vykortsklubb AUKTION. Lördag 29 oktober 2016 Kl Visning kl Stenungskolan, Sal B1 Doterödsvägen

Stenungsunds. Frimärks- och vykortsklubb AUKTION. Lördag 29 oktober 2016 Kl Visning kl Stenungskolan, Sal B1 Doterödsvägen Stenungsunds Frimärks- och vykortsklubb AUKTION Lördag 29 oktober 2016 Kl. 12.00 Visning kl. 10.00 Stenungskolan, Sal B1 Doterödsvägen Förhandsvisning 17 oktober, kl. 14.00-18.00 HGF-lokalen, Hasselbackevägen

Objekt Beskrivning Utropsnr

SVENSKA FDC SÄLLSKAPET

Alla utrop är i svenska kronor.

SVENSKA FDC SÄLLSKAPET

Karlskrona FilatelistKlubb Höstmässa 12 nov Auktionslista

Klippans Filatelistklubb Auktion lördag 30 mars 2019

AFK:s bibliotek Förteckning över objekt för utlåning

Frimärkscentrum AB Kungsgatan 16 A Växjö Tel Fax

Frimärkscentrum AB Kungsgatan 16 A Växjö Tel Fax Supplementlista 2017 Frimärkscentrum AB Kungsgatan 16 A 352 33 Växjö Tel. 0470-198 40 Fax 0470-222 97 manfred@frimarkscentrum.se Frimärkscentrum AB Kungsgatan 16 A 352 33 Växjö Telefon 0470-198 40 www.frimarkscentrum.se

FRIMÄRKEN BREV VYKORT MYNT

FRIMÄRKEN BREV VYKORT MYNT FRIMÄRKEN BREV VYKORT MYNT Realtidsauktion Lot 852 Måndag den 6 maj 2019 kl.17.00 Visning i våra lokaler på Eckensväg 16 i Partille Lördag 4 maj kl. 10.00-18.00 Söndag 5 maj kl. 10.00-18.00 Måndag 6 maj