Trollhättans Filatelistförening Vårauktion den 17 mars 2012

Download "Trollhättans Filatelistförening Vårauktion den 17 mars 2012"

1 Trollhättans Filatelistförening Vårauktion den 17 mars 2012 Löpnr Beskrivning Facit Värde Utrop 1 Vinjettbrev Svenska Fartyg Uddevalla Vinjettbrev M/S Kungsholm Vinjettbrev Dalslands Kanal FD Uddev 20 4 Oscar ll stpl Holmedal Bergerud Ny tronföljd stpl Filipstad Lösen 30 öre Sunne 1887 bläck mak Foto 20 7 Lokalpost Karlstad 4-block 2, FD-kort Clowner 1987 ** Autograf " Reino" 10 9 Brefkort Helsingb Ombstpl Köpenh brev tiil USA stpl Hogsjö Ödeshög st Rabatthäften st Rabatthäften st Rabatthäften st Rabatthäften Maxikort nr Motorsport Uts.kort IENECOOPIA autog L Sjööblom Brev stpl Lysekil lila stpl st Automat EA 1 a-b sats ** nom 40 kr st Provtryck Postens gåva st Brev Torsby,Kristinehamn, Arvika Fågelfolder Hong Kong-Sverige samutgivn Samlarblad Anna Lindh häfte+märken nom 64kr Elvis FD stämplat Trollhättan marginal FD 2005 Motorsport specbrev Trollhättan sign P Lindén FDC Motorsport kompl sign Peter Lindén Brev ballongpost Sverige nr st brev Sverige spec stämplar Nyårskort fin stpl Todderöd Trälåda med "många" automathäften Nom ca 900 kr Ligg Lejon stpl Söderköping Int F Obermûller Foto 15 c Brevbunt stämplat Trollhättan st brev m specialstpl brev stpl Trollhättan Brev stpl Västanfors Aerogram Sthlm-USA-Grönland Brev stpl Malmö-London st Brev och kort med specialstpl st Svenska rekbrev st Helark Svenska Flaggan 10 och 15 öre Sverige 5st ortsstämplar Sverige Postemblem cx cxz cc Sverige GV profil bz + Gustav Wasa bz 155, Sverige 2st Brefkort fin stpl Sverige brev stpl Gärdhem Sverige 2st sistadag stpl Axelfors Sverige sistadag stpl Strömsfors Sverige 16st ringtyp ph Sverige häfte Fartyg på frimärken äkta par + RT H Sverige häfte Drottningholm äkta par H Sverige häfte VM skridsko 66 äkta par H Brefkort stpl Sthlm ank Sala Sverige 3 st årssatser nom 170 öppn Sverige 3 st årssatser nom 150 öppn Sverige 4 st årssatser nom 250 öppn Sverige 4 st årssatser nom 380 öppn Sverige 4 st årssatser nom

2 Löpnr Beskrivning Facit Värde Utrop 57 Sverige 3 st årssatser nom Sverige 3 st årssatser nom Sverige 3 st årssatser nom Sverige 4 st årssatser nom Sverige 2 st årssatser nom Sverige 2 st årssatser nom Sverige häftesårsats 1988 nom Sverige häftesårsats 1988 nom Sverige 2 st årssatser nom Sverige 2 st årssatser nom Sverige 2 st årssatser 1989 frim+häften nom Sverige 2 st årssatser 1989 frim+häften nom st foldrar bla Slania postfr st foldrar bla Slania postfr Sverige brev förfilateli stpl Strömstad Foto Sverige brev förfilateli stpl Strömstad lösen Foto Sverige brev stpl Anneberg 1917 m bredvid stpl Sverige 4st Militärbrevkort Sverige Utrikes Julpost Lyxstp Lilla Edet 19/12-05 Foto F Sverige Utrikes Julpost Lyxstp Borås 10/12-05 F Sverige Utrikes Julpost Lyxstp Fristad 10/12-05 F SverigeUtrikes Julpost Lyxstp Fristad 10/12-05 F Sverige Stjärntecken Lyxstp Bollebygd 1 12/1-00 F Sverige Musikaliska Akademin både bn och bu Praktstp F731 bn,bu Sverige Europa 2007 Lyxstp Trollhättan 19/4-07 F2593 bu Sverige Utrikes Julpost Lyxstp Sjuntorp 9/11-06 F Sverige Utrikes Julpost Lyxstp Malung 30/12-06 F Sverige Utrikes Julpost Lyxstp Malung 30/12-06 F Sverige Utrikes Julpost Lyxstp Malung 30/12-06 Foto F Sverige Bellman,Kraus o Mozart kpl serie inkl 4 sid F2559-F Sverige Sveaborg Lyxstp Munkedal 10/7-06 F Sverige Sveaborg Lyxstp Munkedal 10/7-06 F Sverige Sveaborg Lyxstp Munkedal 10/7-06 F Sverige Stjärntecken Lyxstp Nässjö 22/3-01 F Sverige Sydpolsexpeditionen Svagstp Trollhättan 8/2-02 F Sverige Rabattmärken XI Lyxstp Henån 14/7-89 Foto F1566 SX Sverige Rabattmärken XI Lyxstp Ellös 27/6-89 F1568 SX Sverige G VI A Typ III Lyxstp Stockholm Ban 19/5-68 F423 DD Sverige G VI A typ III Lyxstp Älmhult 11/11-67 F429 BB Sverige Ny Siffertyp Lyxstp Vännäs 28/7-67 F394 BB Sverige Gustav VI Adolf typ II Praktstp Gagnef 19/5-58 F413 SX Sverige Anders Zorn stp Hjärtum 16/5-60 F509 A Sverige Svenska Innovationer Kpl serie Lyxstp på klipp F2595-F Sverige Internationella polaråret Lyxstp Borås 3/2-07 BL Sverige H. Nesser Lyxstp Kungsbacka april -11 på klipp F Sverige H. Mankell Lyxstp Länghem 14/9-10 på klipp F Sverige Välgörenhetsfrim Lyxstp Myggenäs 30/10-11 F Sverige Välgörenhetsfrim Lyxstp Grundsund 12/9-11 F Sverige Hästar Lyxstp Sjuntorp 19/ o 4 sidiga Sverige Ringtyp t13 ph Lyxstp Finspong 30/7-87 F Sverige Ringtyp t13 ph Lyxstp Kristianstad 10/1-88 Foto F Sverige Ringtyp t13 ph Bra stp Halmstad 31/12-91 F Sverige Ringtyp t13 ph Praktstp Sillerud 19/8-89 F Sverige Ringtyp t13 ph Lyxstp Godegård 12/4-90 F Sverige Ringtyp t13 ph Praktstp Walla 29/11-89 F Sverige Ringtyp t13 ph Praktstp Wexiö 5/5-88 F47 20

3 Löpnr Beskrivning Facit Värde Utrop 113 Sverige Ringtyp t13 stp Backaryd 5/10-80 postal 75kr F Sverige Ringtyp t13 3st nyanser stp Kungsbacka F Sverige Svenskt Näringsliv fin stp Stockholm 19 11/9-74 F707 SX Sverige H.Branting Lyx Älvdalen 11/7-63 F Sverige 5 Ortstämplar S-län på Oskar II Sverige 3 st Lyxstp Moderna märken Sverige 5 st Lyxstp Moderna märken Sverige Blad med 10 st Ringtyp t Sverige Ryttarolympiaden stp Vänersborg 5/5-56 F479 BB Sverige Sjöpost Praktstp Lidingö 1 AVG 19/2-58 Foto F490 BB Sverige 2 visirblad med 52 stp frimärken tal Sverige Block Astrid Lindgren Lyxstp Sjuntorp BL Sverige Block Mozart Lyxstp Sjuntorp SS Sverige Oskar II Lyxstp Elfsbacka 3/6-87 Foto F Sverige 5 Ortstämplar S-län på Oskar II Sverige G VI A Praktstp Lit 28/ F Sverige Sv.Byggnadsminnen Sidvstp Lidköping 14/5-63 F537 BB Sverige Gotl Stenmästare Lyxstp Höganäs 11/1-73 Foto F Sverige SS 11 Segelfartyg Lyxstp Sjuntorp Ktrlnr+Cyls SS Sverige Fartyg Lyxstp Stockholm 16 2/2-67 F589 BB Sverige F.Berwald Lyxstp Malmö 1 4/6-68 Foto F622 BB Sverige ringtyp t14 praktstp Nora Sverige ringtyp t13 ph praktstp Uddevalla Sverige ringtyp t13 ph praktstp Mjölby Oscar ll praktstp Hästholmen Oscar ll praktstp Sköfde Oscar ll praktstp Ekedalen Oscar ll praktstp Brandstorp Oscar ll praktstp Degerhamn Oscar ll praktstp Tidaholm Oscar ll praktstp Tossene Oscar ll praktstp Trollhättan Foto Gustav Vl A lyxstpl Norra Björke Foto Oscar ll praktstp Axvall Bohuslän 4 st ortsstämplar st Ortsstämplar Sverige VP-kongress stpl Oskarshamn Sverige Lösen 30 öre stpl Göteborg Foto 2 a Visirblad med järnvägsstämplar Sverige block Bröllop stpl Stockholm Brev stpl Gbg GP oöppn Brev specstpl Ålborg-Trollhättan-Kristiansand Brefkort stpl "Vapen-Depotén" Sverige 4 st helark Lilla Riksvapnet 1-4 öre Sverige** Insticksalbum Sverige ** sats Hällristningar Sverige ** sats Ryttarolympiaden Sverige ** sats VM Fotboll Sverige 3 st provhäften RT + Kn Brev specstpl Morokulien märke Brev+Brefkort stpl på post för Sverige Brev Sv. Maskinaffären Trollhättan Sverige 4 st Lösenmärken t Sverige lokalpost Trollhättan Sverige stp serie Tre Kronor Sverige tvåfärgad siffertyp ** 10

4 Löpnr Beskrivning Facit Värde Utrop 169 Sverige Sheele stpl par Sverige GV 55öre o 80öre ostpl intyg H.O.W 2011 Foto 92, Sverige 10 st Förfilatelibrev Sverige 8 st försändelser Oscar ll Sverige 3 st försändelser Gustav V i med Sverige brefkort m 6 öre ringtyp m tillfrank Tyskland Sverige brev m 24 öre ringt t Lycksele Sverige förfilatelibrev bågstpl Mariestad fint Sverige förfilatelibrev bågstpl Uddevalla Sverige fribrev Cirkelstpl Åmål 1868 Lyx Sverige fribrev stpl Göteborg Fläskjum Sverige förfilatelibrev fyrkantstpl Malmö Sverige förfilatelibrev cirkelstpl Stockholm Sverige fribrev cirkelstpl Wenersborg Sverige fribrev cirkelstpl Åmål 1869 Lyx Sverige förfilatelibrev bågstpl Stockholm Sverige förfilatebrev cirkelstpl Uddevalla 1855 fint Sverige brev fyrkantstpl Christinehamn Sverige kronobrev Kungörelse Sverige kronobrev Kungörelse Sverige kronobrev Kungörelse Sverige kronobrev Kungörelse Sverige kronobrev Kungörelse m kronslinga Sverige kronobrev Kungörelse m kronslinga Sverige 4 st brev ringtyp o Oscar ll Sverige 7 st brev med 12 öre ringtyp t Sverige brev Gbg-Wenersborg 12 öre Vapen Sverige 5 st brev 12 öre ringtyp t Sverige 5 st brev 12 öre ringtyp t Sverige brev Qvarsebo rakstpl Sverige album m häften o delar Sverige pärm m stpl dubletter Sverige dublettparti Sverige påse med klipp tal Danmark 2 st postanvisn m Facit 55 o Sverigesamling tom 1986 stpl/ostpl Sverige Insticksalbum m ostpl Sverige insticksalbum m stpl/ostpl Sverige ostpl Sverige Häftesårssats Sverige 1 kg klipp Sverige 6 st stpl Stockholm ringtyp+oscar ll Gustav Vasa ** 154bz VP-kongress 30 öre 201b VP-förening 2 kr Kungligt brev till Prins Eugen Brev Trollhättans Kvarnstensfabrik Sverige 25 st Oscar ll brev Sverige 10 st Rekbrev Dalsland Kort stpl "Kuglepost" Sverige Oscar ll 10 öre ca 6000 st Kartong med små brev Kartong med div brev Sverige kilovara öppnad Sverige stpl adresskort Brevmärken 40

5 Löpnr Beskrivning Facit Värde Utrop 225 Sverige dubletter Sverige ** satser VM- handboll,bordtennis orint Brefkort stpl Sthlm 1898 ankstpl Sala 2:a tur Sverige 2 st paketavier 70-tal Sverige FDC GVA-90 år Sverige VP-fören 6-block** marg upptill Sverige 6 st 5-strip ** F 239,321,325,370,371, Sverige brev Oscar ll jvgstpl PLK 215A Sverige 5 st Oscarbrev m jvgstpl bl PKXP 8 PKXP 8E Sverige 74 st FDC tal Sverige 2 st rabatthäften Sverige 2 st rabatthäften Sverige 2 st rabatthäften Sverige 2 st rabatthäften Sverige 3 st rabatthäften Sverige 3 st rabatthäften Sverige 3 st rabatthäften Sverige 3 st rabatthäften Sverige 24 häften nom Sverige häfte Slania 70år tilltryck Cancerfonden Sverige 7 st häften med mark nom Sverige 5 st häften med mark nom Sverige insticksalbum stpl Sverige 9 st årssatser öppn nom Sverige häftesårssats 1984 öppn m rabatthäfte Sverige häftesårssats 1983 öppn m rabatthäfte Sverige 3 st årssatser nom Sverige 3 st årssatser nom Sverige 2 st årssatser nom Sverige 2 st häftesårssatser 1982,85 nom Sverige 2 st häftesårssatser nom Sverige 1 st häftesårssats 1988 nom st Rabatthäften st Rabatthäften st Rabatthäften st Rabatthäften st Rabatthäften st Rabatthäften st Rabatthäften st Rabatthäften st Rabatthäften st Rabatthäften st Rabatthäften st Rabatthäften st Rabatthäften st Rabatthäften st Rabatthäften st Rabatthäften st Rabatthäften st Rabatthäften st Rabatthäften st Rabatthäften st Rabatthäften st Rabatthäften st Rabatthäften st Rabatthäften 200

6 Löpnr Beskrivning Facit Värde Utrop st Rabatthäften Sverige album** nom Sverige Liggande Lejon 20 öre stpl Sverige 12 öre ringtyp * t Sverige Posthuset stpl Sverige Sancta Birgitta ** Sverige bunt med små brev Sverige souvenirark Elvis + häfte stpl Trollhättan Sverige PT-kort sign A Wallhorn Sverige Linnés resor stpl Övn.kassa Låda med Svenska FDC 1965> Sverige Oscar ll Jvgstpl Stenst-Håkantorp Sverige Oscar ll 5 öre påse stpl Sverige Oscar ll 10 öre ask stpl Sverige Gustav V med. 10 öre ask stpl Sverige Lilla riksvapnet ask stpl Sverige Tvåfärgad siffertyp ask stpl Sverige Oscar ll stpl Trollhättan Sverige Gustav V med. stpl Lilla Edet SverigeTvåfärgad siffertyp stpl Halmstad SverigeOscar ll 10 öre Ask stpl SverigeTvåfärgad siffertyp ask stpl Sverige 5 st årssatser öppn nom Sverige 5 st årssatser öppn nom Sverige årssats nom Sverige Oscar ll stpl Pressebo Foto Sverige Oscar ll stpl Hjertum Sverige Oscar ll stpl Åsaka 23.1.?? Sverige Oscar ll stpl Gudhem Foto Sverige Oscar ll stpl Varberg Sverige Oscar ll stpl Rabalshede ? Sverige Oscar ll stpl Varberg Sverige Oscar ll stpl Upphärad Sverige Oscar ll stpl Färgelanda Sverige Oscar ll stpl Vestra Tunhem Sverige Oscar ll stpl Trollhättan Sverige Oscar ll stpl St Levene Sverige Oscar ll stpl PKXP No 10c ned Sverige Oscar ll stpl Örnsköldsvik Sverige Årssats frimärkshäften Sverige Årssats frimärkshäften Sverige Årssats frimärkshäften Sverige Årssats frimärkshäften Sverige Årssats frimärkshäften Sverige Årssats frimärkshäften Sverige Årssats frimärkshäften Sverige Årssats frimärkshäften Sverige 35 st rabattfrimärken ** Sverige 13 häften + 4-block FD stpl Uddevalla Sverige 3 st Rabatthäften Sverige häftesblock Skridsko VM 66 specstpl Sverige 4-skillinb sidvänd mittstpl Sverige GVA i med stpl Malungsfors Sverige Landstorm lll stpl Sverige Nya Sverigeminnet stpl Karlstad a Sverige Sergel stpl Smålands Farstorp LBR a 20

7 Löpnr Beskrivning Facit Värde Utrop 337 Sverige GV 85 år stpl Mariefred LBR b Island Luftpost 1934 ostpl Island Alltinget Falk ostpl Island Alltingshuset 1952 ** Island Hannes Hafstein 1954** Island Jöklar m flyg 1952** Island Kraftverk o vattenfall 1956 ** Island Postväsen 1951 ** Island Jöklar 1957 ** Island President Björnsson 1952 ** Island Gamla handskrifter ''* Island påtryck i Gildi svart+rött Island Universitetet i Reykjavik stpl Grönland Fartyg framför isberg 50 öre blå ** Danska Västindien Cristian X ostpl Danska Västindien Fredrik Vlll 4-block ** Blad Grönland-D Västindien ostpl Norge Drottnin Maud 4 st 4-block ** Norge Kronprinsessan Märtha 2 st 4-block ** Norge NSB 100-år 3 st 4-block Norge 10 st 4-block ** Norden 22 st brev FDC+specialstpl Norge FDC VM 1966 Skidor Finland OS 1952 ** Finland OS 1952 specialstpl Finland 2 st serier 1957** Finland blad med 30st äldre märken Danmark blad med 23 st blandat Grönland Krabbor ur häfte med korrekt tryck ** Svårt F232 V Grönland Frimärkshäfte nr 15 ( Julfrimärken 2001 ) ** F Grönland 7 st halva självhäftande häften ** Grönland Frimärkshäfte nr 10 ( Fjällugglor ) ** F Grönland Frimärkshäfte nr 14 ( Arv o Kultur II ) ** F Grönland Frimärkshäfte nr 20 ( Kungligt Bröllop ) ** F Åland 8 st Ej kompletta häften ** Finland 2st Visirblad ** Åland 2st Visirblad ** Island mod stpl Norge o Danmarkssamling stpl Finlandssamling mest stpl Danmark dublettparti Finland dublettparti Norge o Finland dublettparti Finlandssamling stpl/ostpl Danmarkssamling stpl/ostpl Islandssamling liten stpl/ostpl Grönlandssamling liten stpl/ostpl Norgessamling stpl/ostpl Danmarkssamling liten stpl Tre danska miniarkhäften HM Tre insticksalbum m danska dubb mst stpl Danmark omv wm Grönland urvalshäfte 4-block m marg Norge 15 st ** tal Norge 31 st ** bl Olav V Posthorn Stil.motiv Norge 84 st ** tal

8 Löpnr Beskrivning Facit Värde Utrop 455 Färöarna stp rekbrev 1:a dag Färöarna block Slania Kort Danmark Kuglepost Norge-Sverige unionsupplösn brev mm 1905/ Bunt med Danska FDC 1950> Norge Oscar l 4 sk stpl Norge Posthorn 60 öre stpl Norge Posthorn 1 o 2 öre stpl 49 o Norge Posthorn påtryck stpl 85 o Norge påtryck kronvalör m fyrkantstpl Norge Eidsvollsminnet 20 öre stpl Norge Svalbard kpl.serie stpl Norge Isbjörn o flyg stpl , Norge påtryck på lösen stpl Norge Nordkap 1 * Norge Nansen 1 * Norge Vinter OS 1952 stpl Norge Nordkap lv * Norge Nordkap V stpl Norge Tj Solkors 15 o 25 öre stpl 59 o Norge Off. Sak. l 75 öre stpl Norge Off. Sak. II stpl Danmark 5 st klassiskt Danmark stpl Danmark Tvåfärgade stpl Danmark påtryck 35/20 stpl Danmark vapentyp påtryck stpl 60v1 o Danmark Christian lx stpl Danmark påtryck tidn.märken stpl Danmark postverket 300 år 4-block Danmark Luftpost * Danmark Cancerfrimärken Danmark Luftpost * Danmark Tidningsmärken stpl Ti Danmark posfärjemärken stpl Pf Thule kpl serie Grönland Pakkeporto 5 öre * Foto P Grönland Pakkeporto 15 öre * Foto P Grönland 7st Pakkeporto stpl P4,5,7, Norge häfte Turistfrimärken** nom 72kr H 91 a+b Norge häfte Turistfrimärken** nom 88kr H 92 a+b Island häfte Sport V ** nom 300 iskr H Island häfte Sport V ** nom 300 iskr H Island häfte Europa XXXV ** nom 550 iskr H Åland 5 st häften** H Åland 5 st häften ** H Vykort Arvika Wiksbron Vykort bron vid Brattmon Wermland stpl Avesta Vykort John Ericsson monument Stockholm Vykort Avesta bron o forsen bredvidstpl Logen Vykort Bromsten Dagmarhemmet ? Vykort By Prästgård Säffle Vykort Emil i Lönneberga Mariannelund Julkort litet Brita Nyström + God Helg märke Vykort Ljungskile Strandbad Vykort Stafnäs Ålderdomshem stpl Norra Fjöle Kort Nya Sverigeminnet 1938 stpl sjöpostexp 7 15

9 Löpnr Beskrivning Facit Värde Utrop 511 Vykort Gilebro Stall Asarum Hästmotiv God Påsk kort sig Abina Sand Gratulationskort t Venedig med lösenstpl Kort Finlands Nödlidande barn + lösen Vykort Rättvik Stockholm Välgörenhetsmärke Kort Sven_Ingvars 20 år + stämbandet Vykort Älvsborgsbron + Skolfartyg Brevkort Malmö /LBR m 2 st olika brevmärk Reklamkort Philipson Bil AB motiv C-G Lindstedt st reklamkort Löfbergs Lila obeg i färg Kort Spec.stpl Vänersborgs Museum Din polis Vykort parti av Blomskog Vykort Vålberg Raynfabriken Älvenäs Vkort Filipstad Vykort Boda Kyrka Karlstads stift 2 kort i färg Vykort Koppklev station m märke personalens väl Serien "Hälge" kort L Mortimer Reklamkort Tälj produkter sign Thore Skogman Större humorkort 91:an Karlsson Båt/reklamkort SS Stockholm större nytryck Gratulationskort stpl Ottebol,Gunnarsskog Linnebäck Kort Klaran om sommaren 1V Höljes /LBB Kristinehamn Kyrkan 300 år Spec,stpl Brefkort Charlottenberg Vykort motiv 2:a Långgatan Göteborg Vykort Göta Folkets Hus 50-tal Vykort ustikt Fagerstrand Trollhättan 50-tal Vykort Toppö-Gullöfallet Trollhättan Vykort Drottninggatan Trollhättan 50-tal Vykort Hamnmotiv Göteborg 50-tal st Vykort Jvg Spårvagnar Göteborg st Vykort spårvagnar Stockholm st Vykort moiv Kyrkor Vykort Gustavsbergs Restaurang 50-tal Vykort utsikt över Fjällbacka Vykort Stenhuggare Ed Dalsland st Vykort Solliden Öland st Vykort Karlskrona tal Vykort Stockholms Slott Lördagsutdeln Flerbildskort Gränna Vykort motiv slussarna Vykort motiv Uddevalla Vykort motiv Kungälv Flerbildskort Malmö dansk stpl ovanlig Nyårstelegram st äldre Gratulationskort st Vykort motiv Stockholm st Vykort motiv Göteborg st äldre Julkort st äldre Påskkort st Vykort Båtmotiv st Vykort Tågmotiv st Vykort Spec stpl Lilla Edet Vykort Garmisch- Partenkirchen 60-tal st Julkort Dannmark m Julmärken st Orkesterkort Reklam-idol 25

10 Löpnr Beskrivning Facit Värde Utrop 567 Idolkort Jörgen Edman m autograf Idolkort Christers m autografer Idolkort Flamingo Kvintetten m autografer st Vykort med Spec stpl Reklamkort "Alla vi Barn ibullerbyn" Vykort Turistporto Grekland Jack Edgren skämtkort nr st Humorkort st Humorkort st Walt Disneykort Bamsekort med Spec stpl mindre Julkort st mindre Påskkort st Julkort Jenny Nyström st Julkort Jenny Nyström st Påskkort Jenny Nyström Julkort Jenny Nyström Julkort Jenny Nyström Julkort Jenny Nyström Julkort Jenny Nyström Julkort Jenny Nyström Julkort Jenny Nyström Julkort Jenny Nyström Julkort Jenny Nyström Julkort Jenny Nyström Julkort Jenny Nyström Julkort Jenny Nyström Julkort Jenny Nyström Julkort Jenny Nyström Julkort Jenny Nyström Julkort Jenny Nyström Julkort Jenny Nyström Påskkort Jenny Nyström Påskkort Jenny Nyström Påskkort Jenny Nyström Påskkort Jenny Nyström Julkort autograf av Sven Jerring Vykort Oscarsbron Trollhättan Vykort Polhemsmonumentet Brefkort Helvetesfallet och Hotell Bellevue Vykort Nya Kraftstationen Brefkort Kungagrottan Brefkort Kraftstationen och kyrkan Brefkort Oscar ll besök Trollhättan Brefkort Vy över Åkersvass Vykort Gullö-Toppöfallen Brefkort Vänersborgs Kyrka K Vykort Forshem 1915 m lösen Brevkort Brunnereds Handel Åsaka Reklamkort Atletica 1995 Göteborg st Vykort Vasaloppet spec stpl 1972 o Brefkort Svenljunga parti Strömfors st Vykort Varnhem o Leckö Brefkort Stenstorps Kyrka Vykort Floby kyrka Vykort Vikingborg Hälsingborg 10

11 Löpnr Beskrivning Facit Värde Utrop 623 Vykort Trosa hamnen Vykort Residenstorget och teatern Brefkort Sommarhotellet Saltsjöbaden Vykort Djurgårdsbrunn Brefkort Örebro parti af Svartån Vykort Fiskebäckskil Brefkort Grästorp station m folk o vagnar Brefkort Södra Hamngatan Göteborg Vykort Backamo Sjukhuset Vykort Backamo Norra Kasernen 1 o Vykort vy över Malmön m Kyrka Vykort 2-delat motiv från Malmön Brefkort motiv Smögen handkolrerat Brefkort motiv Hjälmvik Orust Brefkort motiv Hunnebostrand m båtar Brefkort motiv över Hunnebostrand m båtar Brefkort motiv Hästedalen m Fartyg Hunnebostrand Brefkort motiv Borås Ramnasjön Brefkort motiv Herrljunga Hotel m järnvägsspår Vykort Flygfoto över Herrljunga Vykort Sporthallen Herrljunga Vykort Trädgårdsgatan Herrljunga st Vykort motiv Uddevalla Vykort parti Jönköping m Vättern Vykort 25 st blandat Brefkort 3 st motiv f Hälsingborg Brefkort 12 st moti landskapsdräkter st blandat bref-vykort motiv Gränna st Bref-vykort motiv Bollnäs st kort motiv Stenstorp st Vykort Bohuslän st Vykort motiv Stockholm st brefkort Dalslands Kanal st vykort motiv Kungligheter 1900-tal Vykort Prins Karl med son till häst Brefkort Motiv f Karlstad Vykort motiv Rådhuset Borås Brefkort motiv Katrineholms kyrka Brevkort Äppelbo B.b.f Sångare o musikanter Brefkort motiv Malmberget gamla kåkbostäder Brefkort motiv Västerås Brefkort motiv Deje Brefkort motiv Kil Vykort Stockholm Kungsgat reklam Axel Eliasson Vykort Gbg Jub 1923 Gott Nytt År reklam A Eliasson Påskkort Vykort motiv brevbärare Godt Nytt År brefkort Vykort motiv Göteborg Sjöfartsmuseet nr Nyårskort Sverige/Norge trycksaker st äldre gratulationskort st äldre Nyårskort st äldre Jul-och Påskkort st Brefkort motiv Långedrag st kort fartygsmotiv Stockholm + Kungsholm Brefkort Fartyg Cunardlinjen Liverpool 15

12 Löpnr Beskrivning Facit Värde Utrop 679 Brefkort Skeppsgossebriggen Gladan st kort Göteborg hamnmotiv Brevkort Göteborg Bergslagens Järnvägstation st Flerbildskort Göteborg-Särö st kort motiv Göteborg st Brefkort motiv Göteborg st Vykort Styrsö-Särö Vykort Götborg Södra vägen m spårvagn st vykort Göteborg Järntorget m spårvagn Vykort Göteborg olika motiv st Flerbildskort Göteborg äldre Brefkort Göteborg Kungsportsbron Brefkort Göteborg Karl lx statyns avtäckande Brefkort Göteborg Barnens Dag Brefkort Göteborg Kungsparken Vintermotiv Flerbildskort Göteborg Förr-Nu st Vykort Göteborg moderna Vykort Stockholm S:t Eriks mässan st kort äldre fordon Vykort Dalslands-Kanal stp Köpmannebro Brefkort stp Frändefors st äldre små Julkort Låda med div kort Litet Julkort äldre Vykort motiv Pelle Svanslös Gratulationskort Postkort Wasa stpl rysk ank stpl Brefkort stpl "Kuglepost" Brev stpl "Kuglepost" Häfte med Kinnekullekort Häfte med kort vyer från Ed Vykort Gatumotiv Åmål Vykort akvedukten håverud Vykort Mariestads järnvägsstation Vykort Gbg Drottningtorget med spårvagnar Vykort torget Lysekil med bilar Vykort Bohus-Malmön badmotiv Vykort 13 st motiv Göteborg Vykort 11 st motiv Bohuslän Påskkort 6 st med sign Julkort 9 st mindre Vykort 5 st motiv Dalsland Vykort 4 st motiv Svanskog Brefkort Nordiska Spelen 1905 Skridsko Påskkort 7 st moderna Vykort Ekeryds järnvägsstation Vykort Åmål mellanbron Vykort Drottningholm Vykort Trollhättan kyrkan Vykort Stockholmsutställningen Vykort Skansen Björkliden Vykort Lindesberg Nordemo Brefkort Stockholm Stefanskapellet Flerbildskort Ö Emtervik A Aurelius Vykort 10 st div Vykort 2 st skämt Skogsberg 10

13 Löpnr Beskrivning Facit Värde Utrop 735 Vykort 2 st sagokonst Fröding st Vykort Göteborg Trädgårdsföreningen Vykort Göteborg Jubileumsutställningen Vykort Göteborg Jubileumsutställningen Vykort Göteborg Jubileumsutställningen Vykort Göteborg Jubileumsutställningen Vykort Göteborg Jubileumsutställningen Vykort Göteborg Jubileumsutställningen Vykort Göteborg Jubileumsutställningen Vykort Göteborg Jubileumsutställningen st Vykort Göteborg Liseberg Vykort Göteborg Majonas Folkpark Vykort Slottsskogens Ålderdomshem Kortbref vy Slottsskogen Vykort Slottsskogen Smålandsstugan Samling div Länder Samling hela världen äldre Insticksalbum Sverigesamling Insticksalbum Diverse länder Insticksalbum Sverige dubblettsamling Insticksalbum Sverige dubblettsamling Insticksalbum Sverige dubblettsamling ** Sverige samling stpl och postfriskt mm Samling hela världen 2st pärmar Motivsamling div länder Finland stpl samling Norden stpl samling Div länder stpl samling Dubblettsamling stpl Samling div länder mest Sverige stpl st Pärmar div länder stpl Samling Sverige mest stpl Album med 80 st stpl Fågelmotiv Album med stpl från Europa Album med stpl från hela världen Album med 370st stpl djurmotiv Sverige Ringtyp 5 öre 415 st ortsstpl A-Ö Pärm med svenska häften 60-tal Sverige samling Sverige samling st album Diverse Länder 2 st album Sverigealbum Sverige 13 st sistadagsstpl Värmland Sverige 4 st album FDC Sverigesaming 3st pärmar fram till Sverigesamling ostpl Pärm m FDC o Posten Frim.gåvor Norden samling Nordensamling Ungern stpl samling Sovjetunjonen** och stpl Sverige Dubblettsamling 3 st insticksalbum Sverige Dubblettsamling 2 st insticksalbum Ballongpost brev USA Tyska Riket kpl serie Mi Kina specialsamling :ser 100

14 Löpnr Beskrivning Facit Värde Utrop 803 Mapp med motivmärken div länder Souvenir mynt och frim Vatikanen England Mi Eur stpl England Mi 173 X 12 Eur stpl England Mi ** 140 Eur Tyskland Mi Eur 15 stpl Schweiz Mi ** Eur Ungern Sportserie Mi stpl Eur Sovjet Sportserie 1956** Mi 12 Eur Holland OS 1928 Mi * 50 Eur Holland Mi ** Eur Holland Mi * Eur DDR Mi Eur Europa CEPT** länder Liechtenstein 144 st olika FDC Danzig pärm m äldre stpl Storbritanien pärm med stpl Div länder 2 st pärmar stpl Hela världen album "Kabe" Div länder 2 st pärmar stpl Franskabrev 2 st 1870-tal Canada blad stpl United Nations ** div länder Frankrike ** konstmotiv Frankrike brev stpl med brevmärke Bunt med FDC div länder st Disneymärken Grenada Hela världen ask stpl Monaco blad med div frimärken Norden 4st foldrar FN 5 st foldrar mellan Frankrike häfte France-Suede 1994** st märken motiv Segelfartyg stpl Portugal Liten samling Schaubekalbum liten ungdomssaml Tyskland 16-block Mi FDC Scout 24 th World Scout Conferense Brevbunt hela världen Burk med märken hela välden Burk med märken hela välden Singapore 2st block Artser 2004 Mi Singapore 2st FDC Artser 2004 Mi Singapore WSC FDC+post+block Postkort fr Tyskland till Göteborg block OS 1972 München Tyskland tjänstemärke stpl Mi England Rekbrev Elisabeth kröning Belgien stpl nr Hela världen stpl motiv fåglar Stpl motiv Rosor Argentina block motiv fiskar MI Isle of man 8 st ** Mi DDR bruksserie 17st MI , Brev med block 61 Österrike st mappar mest Östeuropa stpl DDR 10st ostpl helark, stpl helark Grönland 50

15 Löpnr Beskrivning Facit Värde Utrop 859 Tyskland påse stpl Ask med div länder Ask med div länder Perfins utländska Sydafrika häfte FN 9 st årssatser Fyndlåda Vykort div länder Fyndlåda Vykort Sverige Fyndlåda div kort Fyndlåda div kort Fyndlåda div frimärken Fyndlåda div frimärken Fyndlåda div länder Fyndlåda div länder Fyndlåda Klipp Sverige Fyndlåda Klipp Norge Fyndlåda klipp Finland Fyndlåda klipp Danmark Fyndlåda klipp Sverige Fyndlåda Svenska brev många Fyndlåda Norden stpl Fyndlåda Sverige stpl Fyndlåda Hela Världen stpl Fyndlåda Sverige stpl Fyndlåda Sverige 19 st Tändsticksaskar Fyndlåda Hela Världen stpl Fyndlåda div OS märken Fyndlåda Diverse länder mest Sverige FYNDCHANS Sverige ca 3000 st tvättade Oscar ll Sverige 250 st 100-buntar Oscar ll Sverige 170 st 100-buntar Bandmärken Låda med stpl Svenska märken Låda med stpl märken Hela världen Fyndlåda hela världen Fyndlåda hela världen Fyndlåda frimärken kort brev mm Fyndlåda div länder Fyndlåda Sverige Låda Svenska FDC Låda Svenska brev rek +minnespost Fyndlåda Norden stpl Fyndlåda brev militärbrev Sverige Fyndlåda med vykort Fyndlåda div länder Fyndlåda FDC + div brev Fyndlåda klipp Sverige Fyndlåda frimärken kort mm Fyndlåda klipp div länder Vykort Göteborg Hagakyrkan Vykort Göteborg Kristine kyrka m bil o båt Vykort Göteborg Centralstationen Vykort Örgryte Böö skola Brefkort Göteborg trädgårdsutställn Brefkort Göteborg Tyska kyrkan st Vykort Göteborg Gratulationskort 10

16 Löpnr Beskrivning Facit Värde Utrop st Vykort Nässjö o Jönköping Brefkort Trollhättan lyxstpl Velanda Vykort Trollhättan kvällsvy Stömkarlsbron Jultelegram äldre stpl Trollhättan Brefkort privatfoto stpl Plk 202B Upphärad Brefkort Motiv Kinnekulle Färgkolor Vykort Slottsskogen Vita Bandet Vykort vy Gustavsberg Vykort flygfoto över Lyckorna st julkort äldre Reklamkort Hasselblad Tjörnbroarna Vykort Stockholm Norrbro m bilar Vykort "Norska Polcirkeln" st vykort spec.stpl Falun VM Vykort Mexico OS 1968 stpl 1:a OS-dagen Vykort Kiev Centralstadion st Vykort motiv Färjor st Vykort sagomotiv st Humorvykort sing Fingal mm st Schackkort ryska st Schackkort Väst - Östtyska st Schackkort div länder Pärm med div vykort Vykort flygfoto St Levene Vykort akvedukten Håverud färg båt+tåg Vykort Wittenberg Marktplatz Vykort Australien Cane Train Brefkort Gamla o Nya slussarna Trollhättan 1902 Foto Vykort Gatuparti Strömslund Brevkort Trollhättans äldsta hus Brefkort Helsning från Trollhättan Vykort Toppöfallen Trollhättan Vykort Ryggåsstugan Forngården Trollhättan Brefkort Deriktionshuset Trollhättan Vykort Vy från kanalen Trollhättan Brefkort Fallen Trollhättan Brefkort Trollhättans första hyreshus Brefkort Lilla Edet Brefkort Stampeströmsfallen Trollhättan Brefkort Gullö o Toppöfallen Trollhättan 1902 Foto Brefkort Hotel Bellevue Trollhättan Brefkort Äreport vid Konungabesök Trollhättan Helgmärken Jul i Skåneland Etiopiska frim. Historia Ivan Adler Stencilupplaga st STF Båtbiljetter olika Reklamkort Michelin Maj Lindström/Frank Weylert sig bild Björn Forsell/Kurt Spångberg sign bild PrivatfotoWerner Lindhe originellt gammalt st SJ s Gångbiljetter Partille-Alingsås Inträdesbiljett OS 1994 Hoppanleg Sommartidtabell 1911 Göteborg-Alingsås Pärm Slania-nytt Disney 5 st kpl serier olika länder ** st stp Tidningsbevillning st Postförskottsförsändelser 10

17 Löpnr Beskrivning Facit Värde Utrop st Trycksaker från N.J.GUMPERTS BOKHANDEL Leuchtturm album Sverige med blad Leuchtturm SF blad uf Grönland Nytt Leuchtturm SF blad uf Färöarna Nytt Div,Leuchtturm SF blad Norden st ny ringpärm nypris 400: TEXACO Olympiaalbum med afficher st nya Urvalshäften st nya Urvalshäften st Schaubek album 1941 tomma Hela världen nyskick Sverige stämpelklipp Fagerås Brödkort 1918 Bohuslän Flyttningsintyg Kommunprotokoll budget 1950 Järbo Reklamkort Kungabrölloppet Märkesblads kopior till ringtyp Folder Vattenfall st bouppteckningar stp Dals Grindstad st Kungörelser m stämpelmärken Dalsland st Charta Sigillata st Almanackor 1891,93,97 och st PFA pärmar + insticksbok + blad Bunt torkpapper små Brev+ särtryck Norska Amerikalinjen Sigillbok äldre Adel mm Postmusei Årsbok 7 st "Postryttaren" Pärm m Svenska helgmärken mm Reklammärke Thordén Lines stpl st kort Sjuntorps IF + Folkracebil st vykort specstpl O-ringen 1980, st vykort specstpl orientering Norge Reklamkort Expressens "Geting" st Tändsticksetiketter st Album med fickor för häften st Ransoneringskort st stämpelmärken st PFA album för häften inkl. fickor st PFA album för häften inkl. fickor st Foton filmstjärnor st vykort med filmstjärnor Idrottsbladet Jul Bataljonsposten Sept Hotell/Reseetiketter Bestämelser för cykeltrafiken Rikstävling 1943 Sveriges ungdomasberedskap Cykelvimpel från Berlin Sverige 100kr sedel 1962 vikt 1gång Unionskort Minneskort Rekbrev Ingemar Johansson EM-Match 60 Objekt med fet text ligger i trälåda vid auktionsutroparen. Efterförsäljning sker Onsdagen den 21 Mars Kl Lokal: NE-gymn. Trollhättan Välkomna till nästa auktion i Oktober 2012

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

32

33

34

Trollhättans Filatelistförenings Höstauktion 28 November 2015

Trollhättans Filatelistförenings Höstauktion den 20 Oktober 2012

Resultatlista. Land Beskrivning Värde Utrop Slutbud

BJöRN JARLVIK HÄFTESPARTIER RULLPARTIER POSTFRISKA SERIER

Nedlagda myndighetsarbetsplatser 2010-

Gästnattsrapport september Källa: SCB och Tillväxtverket Bearbetat av Västsvenska Turistrådet

Gästnattsrapport september Källa: SCB och Tillväxtverket Bearbetat av Västsvenska Turistrådet Gästnattsrapport september 2013 Källa: SCB och Tillväxtverket Bearbetat av Västsvenska Turistrådet 1 Nyckeltal i Västra Götaland, september 2013 Hotell, stugbyar och vandrarhem Antal gästnätter September

Gästnattsrapport augusti Källa: SCB och Tillväxtverket Bearbetat av Västsvenska Turistrådet

Gästnattsrapport augusti Källa: SCB och Tillväxtverket Bearbetat av Västsvenska Turistrådet Gästnattsrapport augusti 2013 Källa: SCB och Tillväxtverket Bearbetat av Västsvenska Turistrådet 1 Nyckeltal i Västra Götaland, augusti 2013 Hotell, stugbyar och vandrarhem Antal gästnätter Augusti 640

Kommunerna i Västra Götalands och Hallands län Den finansiella profilen

Kommunerna i Västra Götalands och Hallands län Den finansiella profilen Kommunerna i Västra Götalands och Hallands län Den finansiella profilen 214-214 Resultat före extraordinära poster / verksamhetens kostnader 5 4 2% 3 2 2 2,5 1,6 2,1 2 2 2,3 2,5 1,6 1 1,2 21 211 212 213

Gästnattsrapport mars 2014

Gästnattsrapport mars 2014 Gästnattsrapport 2014 Källa: SCB och Tillväxtverket Bearbetat av Västsvenska Turistrådet Kontakt: ann-sofie.stromback@vastsverige.com monika.fleming-glogoza@vastsverige.com Klicka här för att hämta SCB

Gästnattsrapport april Källa: SCB och Tillväxtverket Bearbetat av Västsvenska Turistrådet

Gästnattsrapport april Källa: SCB och Tillväxtverket Bearbetat av Västsvenska Turistrådet Gästnattsrapport april 2013 Källa: SCB och Tillväxtverket Bearbetat av Västsvenska Turistrådet 1 Nyckeltal i Västra Götaland, april 2013 Hotell, stugbyar och vandrarhem Antal gästnätter April 399 211 +8%

Gästnattsrapport oktober Källa: SCB och Tillväxtverket Bearbetat av Västsvenska Turistrådet

Gästnattsrapport oktober Källa: SCB och Tillväxtverket Bearbetat av Västsvenska Turistrådet Gästnattsrapport oktober 2013 Källa: SCB och Tillväxtverket Bearbetat av Västsvenska Turistrådet 1 Nyckeltal i Västra Götaland, oktober 2013 Hotell, stugbyar och vandrarhem Antal gästnätter oktober 420

Gästnattsrapport juli Källa: SCB och Tillväxtverket Bearbetat av Västsvenska Turistrådet

Gästnattsrapport juli Källa: SCB och Tillväxtverket Bearbetat av Västsvenska Turistrådet Gästnattsrapport juli 2013 Källa: SCB och Tillväxtverket Bearbetat av Västsvenska Turistrådet 1 Nyckeltal i Västra Götaland, juli 2013 Hotell, stugbyar och vandrarhem Antal gästnätter Juli 912 461 +4%

Gästnattsrapport april 2014

Gästnattsrapport april 2014 Gästnattsrapport 2014 Källa: SCB och Tillväxtverket Bearbetat av Västsvenska Turistrådet Kontakt: ann-sofie.stromback@vastsverige.com monika.fleming-glogoza@vastsverige.com Klicka här för att hämta SCB

Gästnattsrapport mars Källa: SCB och Tillväxtverket Bearbetat av Västsvenska Turistrådet

Gästnattsrapport mars Källa: SCB och Tillväxtverket Bearbetat av Västsvenska Turistrådet Gästnattsrapport mars 2013 Källa: SCB och Tillväxtverket Bearbetat av Västsvenska Turistrådet 1 Nyckeltal i Västra Götaland, mars 2013 Hotell, stugbyar och vandrarhem Antal gästnätter Mars 375 076 +5%

Nya mitträcken kan rädda 25 liv per år

Gästnattsrapport februari 2014

Gästnattsrapport februari 2014 Gästnattsrapport 214 Källa: SCB och Tillväxtverket Bearbetat av Västsvenska Turistrådet Kontakt: ann-sofie.stromback@vastsverige.com monika.fleming-glogoza@vastsverige.com Klicka här för att hämta SCB

Gästnattsrapport november Källa: SCB och Tillväxtverket Bearbetat av Västsvenska Turistrådet

Gästnattsrapport november Källa: SCB och Tillväxtverket Bearbetat av Västsvenska Turistrådet Gästnattsrapport november 2013 Källa: SCB och Tillväxtverket Bearbetat av Västsvenska Turistrådet 1 Nyckeltal i Västra Götaland, november 2013 Hotell, stugbyar och vandrarhem Antal gästnätter november

Gästnattsrapport Västsverige augusti 2018 Niklas Ranefjärd,

Gästnattsrapport Västsverige augusti 2018 Niklas Ranefjärd, Gästnattsrapport Västsverige augusti 218 Niklas Ranefjärd, niklas.ranefjard@vastsverige.com Turistrådet Västsverige en del av Västra Götalandsregionen Viktig information om rapporten Varje månadsrapport

Gästnattsrapport Västsverige juli 2018 Niklas Ranefjärd,

Gästnattsrapport Västsverige juli 2018 Niklas Ranefjärd, Gästnattsrapport Västsverige juli 218 Niklas Ranefjärd, niklas.ranefjard@vastsverige.com Turistrådet Västsverige en del av Västra Götalandsregionen Viktig information om rapporten Varje månadsrapport inkluderar

Gästnattsrapport augusti 2014

Gästnattsrapport augusti 2014 Gästnattsrapport 2014 Källa: SCB och Tillväxtverket Bearbetat av Västsvenska Turistrådet Kontakt: ann-sofie.stromback@vastsverige.com monika.fleming-glogoza@vastsverige.com Klicka här för att hämta SCB

Gästnattsrapport Mars 2015

Gästnattsrapport Mars 2015 Gästnattsrapport Mars 215 Källor: SCB, Tillväxtverket, Swedavia Bearbetat av Turistrådet Västsverige Kontakt: ann-sofie.stromback@vastsverige.com Klicka här för att hämta SCB s Beskrivning av inkvarteringsstatistik

Gästnattsrapport december Källa: SCB och Tillväxtverket Bearbetat av Västsvenska Turistrådet

Gästnattsrapport december Källa: SCB och Tillväxtverket Bearbetat av Västsvenska Turistrådet Gästnattsrapport december 2013 Källa: SCB och Tillväxtverket Bearbetat av Västsvenska Turistrådet 1 Nyckeltal i Västra Götaland, december 2013 Hotell, stugbyar och vandrarhem Antal gästnätter: december

BILAGA 1. Sammanställning av SKL:s enkät avseende prestationsmål 1

Gästnattsrapport september 2014

Gästnattsrapport september 2014 Gästnattsrapport 2014 Källa: SCB och Tillväxtverket Bearbetat av Turistrådet Västsverige Kontakt: ann-sofie.stromback@vastsverige.com monika.fleming-glogoza@vastsverige.com Klicka här för att hämta SCB

Gästnattsrapport Augusti 2015

Gästnattsrapport Augusti 2015 Gästnattsrapport Augusti 215 Källor: SCB, Tillväxtverket, Swedavia Bearbetat av Turistrådet Västsverige Kontakt: ann-sofie.stromback@vastsverige.com victor.johansson@vastsverige.com Klicka här för att

Gästnattsrapport juni Källa: SCB och Tillväxtverket Bearbetat av Västsvenska Turistrådet

Gästnattsrapport juni Källa: SCB och Tillväxtverket Bearbetat av Västsvenska Turistrådet Gästnattsrapport juni 2013 Källa: SCB och Tillväxtverket Bearbetat av Västsvenska Turistrådet 1 Nyckeltal i Västra Götaland, juni 2013 Hotell, stugbyar och vandrarhem Antal gästnätter Juni 555 576 +16%

Gästnattsrapport Västsverige maj 2018 Niklas Ranefjärd,

Gästnattsrapport Västsverige maj 2018 Niklas Ranefjärd, Gästnattsrapport Västsverige maj 218 Niklas Ranefjärd, niklas.ranefjard@vastsverige.com Turistrådet Västsverige en del av Västra Götalandsregionen Viktig information om rapporten Varje månadsrapport inkluderar

Gästnattsrapport Västsverige februari 2019 Niklas Ranefjärd,

Gästnattsrapport Västsverige februari 2019 Niklas Ranefjärd, Gästnattsrapport Västsverige februari 219 Niklas Ranefjärd, niklas.ranefjard@vastsverige.com Turistrådet Västsverige en del av Västra Götalandsregionen Viktig information om rapporten Varje månadsrapport

Gästnattsrapport juli 2014

Gästnattsrapport juli 2014 Gästnattsrapport 2014 Källa: SCB och Tillväxtverket Bearbetat av Västsvenska Turistrådet Kontakt: ann-sofie.stromback@vastsverige.com monika.fleming-glogoza@vastsverige.com Klicka här för att hämta SCB

Uppdrag direkt av kommun el annan

Uppdrag direkt av kommun el annan Ingrid Kennborn AB Genomförda uppdrag 2002 och framåt - augusti 2008 Uppdrag direkt av kommun el annan Fortbildning/ utbildning med Sol och LSS som grund kring Lag om stöd och service till vissa funktionshindrade

Gästnattsrapport Västsverige mars 2017 Victor Johansson,

Gästnattsrapport Västsverige mars 2017 Victor Johansson, Gästnattsrapport Västsverige mars 217 Victor Johansson, victor.johansson@vastsverige.com Turistrådet Västsverige en del av Västra Götalandsregionen Viktig information om rapporten Varje månadsrapport inkluderar

Gästnattsrapport Västsverige mars 2016 Victor Johansson,

Gästnattsrapport Västsverige mars 2016 Victor Johansson, Gästnattsrapport Västsverige mars 216 Victor Johansson, victor.johansson@vastsverige.com Turistrådet Västsverige en del av Västra Götalandsregionen Viktig information om rapporten Varje månadsrapport inkluderar

Gästnattsrapport Västsverige augusti 2016 Victor Johansson,

Gästnattsrapport Västsverige augusti 2016 Victor Johansson, Gästnattsrapport Västsverige augusti 216 Victor Johansson, victor.johansson@vastsverige.com Turistrådet Västsverige en del av Västra Götalandsregionen Viktig information om rapporten Varje månadsrapport

Gästnattsrapport April 2015

Gästnattsrapport April 2015 Gästnattsrapport April 215 Källor: SCB, Tillväxtverket, Swedavia Bearbetat av Turistrådet Västsverige Kontakt: ann-sofie.stromback@vastsverige.com Klicka här för att hämta SCB s Beskrivning av inkvarteringsstatistik

Objekt Beskrivning Utropsnr

Gästnattsrapport Västsverige januari 2017 Victor Johansson,

Gästnattsrapport Västsverige januari 2017 Victor Johansson, Gästnattsrapport Västsverige januari 2017 Victor Johansson, victor.johansson@vastsverige.com Turistrådet Västsverige en del av Västra Götalandsregionen Viktig information om rapporten Varje månadsrapport

Media på andra språk än svenska Västra Götalands regionen 2005 Mediainköp

Media på andra språk än svenska Västra Götalands regionen 2005 Mediainköp Mediainköp Borås Göteborg Ale Alingsås Bengtsfors Bollebygd 66 40 41 22 1 7 2 3 1 65 31 544 222 2 2 8 15 5 20 10 5 2 1 1 1 350 250 12 2 214 7 5 48 16 20 49 9 20 2 41 35 438 180 2 1 4 13 2 188 18 348 37

Gästnattsrapport Västsverige januari 2019 Niklas Ranefjärd,

Gästnattsrapport Västsverige januari 2019 Niklas Ranefjärd, Gästnattsrapport Västsverige januari 2019 Niklas Ranefjärd, niklas.ranefjard@vastsverige.com Turistrådet Västsverige en del av Västra Götalandsregionen Viktig information om rapporten Varje månadsrapport

Gästnattsrapport Västsverige maj 2019 Niklas Ranefjärd,

Gästnattsrapport Västsverige maj 2019 Niklas Ranefjärd, Gästnattsrapport Västsverige maj 219 Niklas Ranefjärd, niklas.ranefjard@vastsverige.com Turistrådet Västsverige en del av Västra Götalandsregionen Viktig information om rapporten Varje månadsrapport inkluderar

Gästnattsrapport Maj 2015

Gästnattsrapport Maj 2015 Gästnattsrapport Maj 215 Källor: SCB, Tillväxtverket, Swedavia Bearbetat av Turistrådet Västsverige Kontakt: ann-sofie.stromback@vastsverige.com Klicka här för att hämta SCB s Beskrivning av inkvarteringsstatistik

Gästnattsrapport Västsverige oktober 2016 Victor Johansson,

Gästnattsrapport Västsverige oktober 2016 Victor Johansson, Gästnattsrapport Västsverige oktober 216 Victor Johansson, victor.johansson@vastsverige.com Turistrådet Västsverige en del av Västra Götalandsregionen Viktig information om rapporten Varje månadsrapport

Gästnattsrapport Västsverige juli 2016 Victor Johansson,

Gästnattsrapport Västsverige juli 2016 Victor Johansson, Gästnattsrapport Västsverige juli 216 Victor Johansson, victor.johansson@vastsverige.com Turistrådet Västsverige en del av Västra Götalandsregionen Viktig information om rapporten Varje månadsrapport inkluderar

Gästnattsrapport Västsverige sommaren (juni-augusti) 2018 Niklas Ranefjärd,

Gästnattsrapport Västsverige sommaren (juni-augusti) 2018 Niklas Ranefjärd, Gästnattsrapport Västsverige sommaren (juni-augusti) 2018 Niklas Ranefjärd, niklas.ranefjard@vastsverige.com Turistrådet Västsverige en del av Västra Götalandsregionen Viktig information om rapporten Denna

Sverigebarometern 2011

Gästnattsrapport Västsverige augusti 2017 Victor Johansson,

Gästnattsrapport Västsverige augusti 2017 Victor Johansson, Gästnattsrapport Västsverige augusti 217 Victor Johansson, victor.johansson@vastsverige.com Turistrådet Västsverige en del av Västra Götalandsregionen Viktig information om rapporten Varje månadsrapport

Gästnattsrapport Västsverige november 2018 Niklas Ranefjärd,

Gästnattsrapport Västsverige november 2018 Niklas Ranefjärd, Gästnattsrapport Västsverige november 218 Niklas Ranefjärd, niklas.ranefjard@vastsverige.com Turistrådet Västsverige en del av Västra Götalandsregionen Viktig information om rapporten Varje månadsrapport

Gästnattsrapport Västsverige september 2016 Victor Johansson,

Gästnattsrapport Västsverige september 2016 Victor Johansson, Gästnattsrapport Västsverige september 216 Victor Johansson, victor.johansson@vastsverige.com Turistrådet Västsverige en del av Västra Götalandsregionen Viktig information om rapporten Varje månadsrapport