Sammanställning av projektet Hållbar utveckling, klass 5 på Rydaholms skola.



Relevanta dokument
Hållbar utveckling - vad, hur, när, varför?

Lokal pedagogisk planering Levnadsvillkor i världen

ESN lokala kursplan Lgr11 (f.o.m 2012) Ämne: Geografi

LPP Geografi Livsmiljöer, geografiska arbetssätt och människors levnadsvillkor.

Lokal pedagogisk planering för årskurs 4 i ämnet Geografi

Sveriges miljökvalitetsmål i Läroplan för grundskolan 2011 (Lgr 11). Källa: Skolverket. 1/7

LPP Geografi Livsmiljöer, geografiska arbetssätt och människors levnadsvillkor.

GEOGRAFENS TESTAMENTE NORDEN

Pedagogisk planering i geografi. Ur Lgr 11 Kursplan i geografi

Kursplanen i ämnet geografi

Utdrag ur Läroplan 2011 som matchar utställningsmoment Den hållbara staden

Upptäck Jordens resurser

Trygg i trafiken: Gå i trafiken

Vi lär oss att använda kartor och att använda dem för att förstå geografisk information, jämföra länder och annat.

Miljö, människor och hållbarhetsfrågor

Om klimat, miljö och energi

LPP Lärares Pedagogiska Planering Det bästa som hänt, eller..?

Grön Flagg TEMA: Vatten förankrat i Lgr 11.

Vi jobbar så här: Varför läser vi om miljö. Vilka ämnen ingår. Vad skall vi gå igenom? Vilka är våra mål? LPP miljö.notebook.

På vilka sätt sårbara platser kan identifieras och hur individer, grupper och samhällen kan förebygga risker.

Informationshäfte. - Ett koncept för skolor om hållbar utveckling och socialt entreprenörskap

Skolverket. Enheten för kompetensutveckling

Kurs: Geografi. Kurskod: GRNGEO2. Verksamhetspoäng: 150

Vad betyder hållbar utveckling?

. Norden befolkas. De utmärkande dragen för stenåldern, bronsåldern och järnåldern.

FÖRSLAG TILL KURSPLAN INOM KOMMUNAL VUXENUTBILDNING GRUNDLÄGGANDE NIVÅ

Grön tråd i Malmslätts upptagningsområde, från förskolan årskurs 9, F-6-delen Innehåll

Medborgardialog med unga

Lärande för hållbar utveckling bidrag/del av förskolans och skolans måluppfyllelse

EN LÄRARHANDLEDNING TILL LANDSKAPET UPPLAND 1

MILJÖMÅL: GRUNDVATTEN AV GOD KVALITET

Drömstaden upplägg och kopplingar till läroplanen

Lokal Pedagogisk planering

Upptäck Jordens resurser

Röda temat Min värld, mitt liv! Centralt innehåll åk 4

Eftermiddagens innehåll:

LPP i Geografi. Varför läser vi. Vad skall vi gå igenom. Vilka är våra mål? Så här ser planen ut. August 31, LPP geografi ht.2016.

Vi skall under ett antal veckor jobba med evolutionsundervisning. Arbetet kommer att se lite olika ut.

Syfte: Geografi värdera lösningar på olika miljö- och utvecklingsfrågor utifrån överväganden kring etik och hållbar utveckling.

HANDLEDNING FÖR LÄRARE, ÅRSKURS 7 9

Hållbar utveckling. Biologi introduktion

Att leva tillsammans skolår 2-3 (läsår som börjar med jämn HT)

Nationella Skräpplockardagar

GEOGRAFI HISTORIA RELIGION och SAMHÄLLS- KUNSKAP

Lektionsupplägg: Rent vatten, tack!

använda kunskaper i biologi för att granska information, kommunicera och ta ställning i frågor som rör hälsa, naturbruk och ekologisk hållbarhet,

KOPPLING TILL SKOLANS STYRDOKUMENT

Samhällsorienterande ämnen

Kopplingar till kursplaner för grundskolan

EN LÄRARHANDLEDNING TILL NYA LANDSKAPSSERIEN UPPTÄCK SVERIGE

Teknik. Betyg E. Tillfälle att undersöka, reflektera och ifrågasätta produkter och tekniska system.

använda kunskaper i biologi för att granska information, kommunicera och ta ställning i frågor som rör hälsa, naturbruk och ekologisk hållbarhet,

Kopplingar till kursplaner för grundskolan

LPP i Geografi. Varför läser vi. Vad skall vi gå igenom? Vilka är våra mål? Så här ser planen ut. May 26, LPP geografi vt.2016.

E S E N L Ä R A R H A N D L E D N I N G T I L L N YA L A N D S K A P S S E R I E N U P P T Ä C K S V E R I G E

för samtalen och diskussionerna framåt

Nuläge: Handlingsplan: Mål: Ansvarig: Nuläge: Handlingsplan: Mål: Aktivitet: När: Ansvarig:

Tummen upp! SO ÅK 6. Tummen upp! är ett häfte som kartlägger elevernas kunskaper i förhållande till kunskapskraven i Lgr 11.

Boken om SO 1 3. PROVLEKTION: Världsmiljödagen. Boken om SO 1-3 Grundbok, sidorna Boken om SO 1 3 Arbetsbok 1, sidan 22.

a. Hur ofta har miljörådet träffats? Miljörådet träffas ca 1 ggr/månad.

Övergripande planering Reviderad:

Kvalificering. Final. Anmälan. Vinster 1:an :- 2:an 5.000:- 3:an 3.000:- 4:an 2.000:-

BIOLOGI Lokal pedagogisk planering åk 7 (Cellen, bakterier, virus och urdjur)

UPPTÄCK NORDEN SVERIGE Politik & Ekonomi

Hållbar utveckling svarar mot ett samspel med naturen, inte ett utnyttjande av naturen.

Planering i genetik och evolution för Så 9 Lag Öst. (Planeringen är preliminär och vissa lektionspass kan ändras)

Vecka Genomgång/Teoretiska uppgifter Sidhänvisningar och uppgifter. Fotosyntes och förbränning. Fotosyntesen fångar in solenergin

Ny läroplan Föräldrainformation

Vattentema på Hägneskolan.

Individer och gemenskaper

AUO2 Lärande för hållbar utveckling. Styrdokument i olika nivåer. generationer. AUO2/LHU Styrdokument del 2 GA

MILJÖSMART SKOLRESTAURANG

Betyg i årskurs 6. Grundskolans läroplan Kursplan i geografi

Lokal pedagogisk planering - ett exempel. Inge-Marie Svensson

Detta kan göras imorgon

Boken om SO 1 3. Provlektion: Om demokrati och hur möten, till exempel klassråd, genomförs och organiseras.

Energi VT av 6. Syfte: Kopplingar till läroplan. Lerum. Energi kan varken förstöras eller nyskapas, utan bara omvandlas mellan olika former.

LGR 11. Åk 4 6. The compact version Planeringstöd för lärare. Allan Eriksson

Att få kunskaper om biologiska sammanhang och intresse för naturen. Ni ska få förståelse för de begrepp som finns inom området Ekologi.

Förslag den 25 september Geografi

Arbetsplan 2010 Klossdammens förskola Sydöstra området

Lokal arbetsplan. Prästbols fritidshem. Läsåret

Geogr afi 4-6. lärarbok. Capensis förlag ab. Jan Wiklund Tomas Torbjörnsson

Om vatten, kretslopp och ekosystem

Kursbeskrivning utbud grundläggande kurser hösten Engelska

BORTSPOLADE PENGAR. Övningens mål

MILJÖMÅL: GENERATIONSMÅLET

Skogsbruk på ren svenska Lektion 5: Ansvarstagande som inte slutar där skogen slutar.

Skriva faktatexter. 1 av 6

Centralt innehåll. Tala och samtala. Lyssna och läsa. Skriva. Kultur och samhälle. Tala och samtala. Lyssna och läsa.

Ansökan till utmärkelsen Skola för hållbar utveckling

FORMULÄR FOR ELEKTRISKE APPARATER. En del av verktyget:

Skogsbruk på ren svenska Lektion 3: Klimatnytta som bara växer. Tema: Klimatnytta Ämne: Biologi, Kemi Årskurs: 7-9

Del ur Lgr 11: kursplan i geografi i grundskolan

Boken om SO 1 3. Provlektion: Om demokrati och hur möten, till exempel klassråd, genomförs och organiseras.

Att leva tillsammans

Grön Flagg Stadionparkens förskola

Workshop om kursplaner åk 7 9

LPP SO (Historia, religion, geografi och samhällskunskap)

Alsjöskolan arbetsplan

Transkript:

Sammanställning av projektet Hållbar utveckling, klass 5 på Rydaholms skola. Vi började med att prata om miljön, se på film och fundera över vad Hållbar utveckling kan innebära för oss på skolan. Grupperna vi arbetat i fick var sitt ansvarsområde: ÅTERVINNING, TVÅLFÖRBRUKNING, MATEN,ELEKTRICITET OCH VATTENFÖRBRUKNING. Här nedan redovisas vad grupperna kom fram till och dessa texter finns med på vårt idéträd. Papper och återvinning Vi har lämnat ut lådor för använt papper (pappers insamling) till varje klass och arbetsrum. Redan efter några veckor har vi samlat en hel soppsäck papper. Några femmor har mejlat till tekniska kontoret i Värnamo om vi i femman vill ha en återvinningsstation på skolan. Kopieringspapper köper Pernilla in två pallar som kostar 8625. Elektriciteten. Vi har jobbat med Elektriciteten på Rydaholms skola. Vi har skickat mail till tekniska kontoret och vi frågade hur mycket el det går åt på vår skola på en vecka. Då fick vi ett diagram som visar hur mycket el det går åt på vår skola i en vecka. Vi har jobbat med tvål 1. man ska bara ta en pump tvål / tänk på att inte slösa! fråga: hur ofta byter man tvålförpackning? Svar: två till tre flaskor i veckan

En av grupperna gick och informerade alla klasser om vårt projekt. Hej vi i femman jobbar med hållbar utveckling. Vad betyder hållbar utveckling? Jo det betyder att vi försöker få skolan att bli miljövänligare t.ex. ta inte så mycket papper när du tvättar händerna eller tvål. Innan var Värnamo kommun en av de miljövänligaste kommunerna i hela Sverige men inte nu längre. Så vill ni hjälpa oss att bli det igen! T.ex. 1000 liter vatten kostar 21,22 kr + moms 25% då kostar det 25 kr och så skall man värma upp vattnet. Om alla som ska tvätta händerna skulle vara glada om ni stänger av vattnet mellan ni tar tvål då så sparar vi pengar, som vi kan använda något annat t.ex. godare glass när sommarlovet börjar och när vi kommer tillbaks efter sommarlovet. Elevernas arbete ledde också till att de mailat frågor till tekniska kontoret och de har ringt och pratat med BUN:s verksamhetschef.

Lokal Pedagogisk Planering Elevgrupp: Åk 5 Arbetsområde: Hållbar utveckling spara på jordens resurser Tidsperiod: Vårterminen 2013 Pedagog: Sofia Elmgren, Maria Anderzén Centralt innehåll: Geografi Styrdokument Jordens naturresurser, till exempel vatten, odlingsmark, skogar och fossila bränslen. Var på jorden olika resurser finns och vad de används till. Vattnets betydelse, dess fördelning och kretslopp. Insamlingar och mätningar av geografiska data från närområdet, till exempel åldersfördelning, trafikflöden och vattenförbrukning. Hur val och prioriteringar i vardagen kan påverka miljön och bidra till en hållbar utveckling. Samhällskunskap Biologi Hur individer och grupper kan påverka beslut. Använda kunskaper i biologi för att granska information, kommunicera och ta ställning i frågor som rör hälsa, naturbruk och ekologisk hållbarhet, Värdera lösningar på olika miljö- och utvecklingsfrågor utifrån överväganden kring etik och hållbar utveckling.

Övergripande mål: Konkretisering av målen Kopplingar till läroplan: -Visa respekt för och omsorg om såväl närmiljön som miljön i ett vidare perspektiv. -Få kunskaper om förutsättningarna för en god miljö och en hållbar utveckling, -Utveckla förmågan att ta ställning och kunna göra aktiva val. Bedömning Hur bra du arbetar i din grupp. Hur du kan söka information om och använda olika källor på ett fungerande sätt. (Att vara källkritisk). Att du kan resonera kring frågor som rör hållbar utveckling och ge förslag på miljöetiska val och prioriteringar i vardagen. Ha kunskaper om vad demokrati är och hur demokratiska beslutsprocesser fungerar Kunna resonera om hur demokratiska värden och principer kan kopplas till hur beslut tas i elevnära sammanhang. Kunna söka information om samhället genom att använda olika källor och kunna tala om ifall informationen / källorna är användbara eller inte. Ha kunskap om att de val du gör påverkar miljön. Undervisning och metoder I grupp arbeta med en given uppgift där gruppen tar reda på det nuvarande läget på skolan och ev behov av förändring. Se på film och söka information från olika källor. Diskutera och sammanställa sina resultat i gruppen. Redovisa vad gruppen kommit fram till. Lyssna på genomgångar

Slutsats: Hela vårt projekt med hållbar utveckling är bara i startgroparna, där intresset väckts för frågor gällande miljö och alldeles särskilt om hur vi ska tillhandahålla sopsortering. Vi håller just nu på att arbeta vidare med att vi vill få en återvinningsstation placerad här på skolan. Som läget är nu har vi bara en stor blandcontainer där allt möjligt samlas vilket gör att vår återvinning faller. Vi har kontakt med tekniska kontoret för att försöka lösa detta problem. Eleverna är engagerade och har tagit många olika kontakter i dessa frågor. Vår förhoppning är att kommun och politiker lyssnar på dessa elever i åk 5 som vill göra skolan till en mer miljövänlig skola. Det borde ligga i kommunens intresse att vilja handla miljömedvetet. Eftersom det i läroplanen står om att vi ska arbeta entreprenöriellt och vi ska få våra elever att tänka hållbart och klimatsmart anser vi att kommunen borde ta ansvar i denna fråga. Ansvariga lärare: Sofia Elmgren och Maria Anderzén