Skogsbruk på ren svenska Lektion 1: Vad är svenskt skogsbruk? Tema: Hållbar utveckling Ämne: Samhällskunskap, Geografi Årskurs: 7-9



Relevanta dokument
Skogsbruk på ren svenska Lektion 4: Mästare på både förnyelse och återvinning. Tema: Återvinning Ämne: Biologi, Kemi Årskurs: 7-9

Skogsbruk på ren svenska Lektion 6: Vad skulle hända om svenskt skogsbruk inte fanns?

Skogsbruk på ren svenska Lektion 5: Ansvarstagande som inte slutar där skogen slutar.

Bild Engelska Idrott

JÄMFÖRA LÄNDER TEMA LÄRARHANDLEDNING FRÅN UTRIKESPOLITISKA INSTITUTET

Världshandel och industrialisering

Planering - LPP Fjällen år 5 ht-16

Uppdrag: Huset. Fundera på: Vilka delar i ditt hus samverkar för att elen ska fungera?

Del ur Lgr 11: kursplan i teknik i grundskolan

Svenska som andraspråk, 1000 verksamhetspoäng

SKOLMATEN OCH ELEVINFLYTANDE

Natur och samhälle Människans beroende av och påverkan på naturen och vad detta innebär för en hållbar utveckling.

Planering samhällskunskap/svenska/bild år 6, vt 2016 demokrati mänskliga rättigheter brott och straff

Har vi lösningen för en bättre hemtjänst? Självklart.

Syftet är att öka medvetenheten dels om vilka språkliga handlingar som krävs i ämnet, dels om vilka som utförs.

3.9 Biologi. Syfte. Grundskolans läroplan Kursplan i ämnet biologi

DEMOKRATI 3 DEMOKRATINS VILLKOR

ÄT RÄTT NÄR DU TRÄNAR

NO Fysik Åk 4-6. Syfte och mål

valsituationer som rör energi, miljö, hälsa och samhälle. Undervisningen ska bidra till att eleverna utvecklar förtrogenhet med kemins begrepp,

Utveckla arbetsmiljö och verksamhet genom samverkan

DESIGN. Ämnets syfte. Kurser i ämnet

Vad är Skrivrummet? *Se även sid

Läraren som moderator vid problemlösning i matematik

Varför är det så viktigt hur vi bedömer?! Christian Lundahl!

Kurs: Svenska som andraspråk Kurskod: GRNSVA2 Verksamhetspoäng: 1000

DEMOKRATI 2 DEN SKÖRA VALFRIHETEN

Generell beskrivning av skolan och handelsutbildningens utformning I ansökan om certifiering beskriver skolan: Tolkning och kommentarer

NATURORIENTERANDE ÄMNEN

Miljö och material på förskolan, hållbar utveckling

Under de första fyra veckorna ska du arbeta med hur din introduktion på praktikplatsen har varit upplagd och vad du har lärt dig av denna.

använda ämnesspecifika ord, begrepp och symboler.

Jämförelse länder - Seminarium

2. Tidsplanering. 21 Studiedag

Vad är det att vara en bra brandman? Vad kan man då?

En offensiv skola. Skolplan för Kristianstads kommun R e v i d e r a d h ö s t e n

Enkätresultat för elever i åk 9 i Borås Kristna Skola i Borås hösten Antal elever: 20 Antal svarande: 19 Svarsfrekvens: 95% Klasser: Klass 9

Råbyskolan. Fredag 5/ Veckobrev v.6. Hej alla föräldrar och elever!

Centralt innehåll år 1-3

Boll-lek om normer. Nyckelord: likabehandling, hbt, normer/stereotyper, skolmiljö. Innehåll

Sammanfatta era aktiviteter och effekten av dem i rutorna under punkt 1 på arbetsbladet.

SVENSKA FÖR DÖVA OCH HÖRSELSKADADE ELEVER MED UTVECKLINGSSTÖRNING

Skolinspektionen Nyanlända 2016

Elevinflytande i planeringen av undervisningen. BFL-piloter Mats Burström

Regel 1 - Ökad medvetenhet

Sveriges Trafikskolors Riksförbund Film om körkort för nysvenskar Speakertext - Svensk

Boken om Teknik. Boken om Teknik är en grundbok i Teknik för åk 4 6.

Det är bra om även distriktsstyrelsen gör en presentation av sig själva på samma sätt som de andra.

Formativ klassrumspraktik och betygssättningsprinciper

LATIN SPRÅK OCH KULTUR

Samtals- och dokumentationsunderlag Språk och erfarenheter

DISKUTERA. Kursplanen i samhällskunskap KOMMUNAL VUXENUTBILDNING PÅ GRUNDLÄGGANDE NIVÅ

Karolina Sandahl lärare i samhällskunskap, religion och psykologi. Matilda von Bahr lärare i svenska som andraspråk och svenska

Diskussionsfrågor till version 1 och 2

Artikel/reportage år 9

Enkätresultat för vårdnadshavare till elever i Centralskolan Söder 4-9 i Grästorp hösten Antal svar: 50

DATORISERAD MÖNSTERHANTERING

LPP laboration. Förmågor: Centralt innehåll: Kunskapskrav:

Välkommen till Arbetsförmedlingen! Information till dig som är arbetssökande

Vi skall skriva uppsats

Krigsreportage inbo rdeskriget i Bosnien

Svenska Du kan med flyt läsa texter som handlar om saker du känner till. Du använder metoder som fungerar. Du kan förstå vad du läser.

Sektionen för Beteendemedicinsk smärtbehandling

Studiehandledning utifrån de olika målen och de centrala innehållen för kursen.

Intervjumall. Datum: Intervjuare: Kandidatens namn: Kandidatens uppgifter: Växel: (5)

Koncept Katalog 2009

HISTORIA. Ämnets syfte

Bedömningspunkter förskola och annan pedagogisk verksamhet för barn i förskoleåldern

Skolinspektionen; Kvalitet i fritidshem, Kvalitetsgranskning, rapport 2010:3

3.17 Svenska. Syfte. Grundskolans läroplan Kursplan i ämnet svenska

Du behöver ha tillgång till: Olika typer av material som man bearbetar på El- och energiprogrammet, Olika typer av plugg.

Läroplanen i Gy Ett arbete för att öka förståelsen av det som står i läroplanen och hur det ska tolkas i klassrumsarbetet

Fritidshem och skola i samspel

Enkät i gymnasiet Undersökning genomförd våren 2012 i åk 2

Lokal Pedagogisk planering

För unga vuxna Vuxenutbildning. Den svenska skolan för nyanlända

Presentation vid dialogmöte i Råneå av Arbetsgruppen för Vitåskolan. Presentationen hölls av Ingela Lindqvist

Arbetsplan Årsunda förskola

Utbildningsplan för arrangörer

Syfte med Pysslingens LärandeINDEX

Skolplan för Svedala kommun

KUPOL en studie om skolmiljöns betydelse för ungdomars hälsa ENKÄT TILL ELEVER I ÅRSKURS 9

Kursplan i svenska. Därför tränar vi följande färdigheter under elevens skoltid i ämnet svenska: Tala, lyssna och samtala. År 1

Mot ett mer jämställt arbetsliv och privatliv?

Det flippade klassrummet hur uppfattas det av eleverna?

Modersmål - finska som nationellt minoritetsspråk

Arbetsplan Jämjö skolområde

Två konstiga klockor

LPP-Etiska modeller. Syfte: Förmågor att utveckla: Centralt innehåll:

Föräldrabroschyr. Björkhagens skola - en skola med kunskap och hjärta. Vad ska barnen lära sig i skolan?

Enkät i gymnasiet Undersökning genomförd våren 2012 i åk 2

Invisible Friend Senast uppdaterad

Handlingsplan för systematiskt kvalitetsarbete

Samhällsvetenskapsprogrammet Mjölby Gymnasium >>>

MR 5 FRÅN FÖRBUD TILL RÄTTIGHET WORKSHOP I KLASSRUMMET TEMA: MÄNSKLIGA RÄTTIGHETER (MR)

Mål och budget för Tomelilla kommun

Mer än bara fotboll VAD HANDLAR BOKEN OM? LGR 11 CENTRALT INNEHÅLL SOM TRÄNAS ELEVERNA TRÄNAR FÖLJANDE FÖRMÅGOR LGRS 11 CENTRALT INNEHÅLL SOM TRÄNAS

Motion till riksdagen 2015/16:2690. Stärkt koppling mellan skola och näringsliv. Förslag till riksdagsbeslut. Motivering.

PRÖVNINGSANVISNINGAR

INSTUDERINGSFRÅGOR TILL PROVET

Transkript:

Skogsbruk på ren svenska Lektion 1: Vad är svenskt skogsbruk? Tema: Hållbar utveckling Ämne: Samhällskunskap, Geografi Årskurs: 7-9

Förord Sveaskog är landets största skogsägare. Det ger oss både mycket ansvar och många möjligheter. Att utveckla. Att bevara. Vår vision är att vi ska vara det ledande skogsföretaget. Då krävs det att vi är noga med att bruka skogen på ett ansvarsfullt sätt och att vi lägger stor vikt vid att bevara och skapa miljöer för upplevelser. Men också att vi ser till att kunskapen om skogen ökar. Vi vill berätta om och förtydliga nyttan med skogen och det svenska skogsbruket. Då kan vi säkerställa att skogen får fortsätta utvecklas. För allas skull, idag och i framtiden. 3

4

Lektion 1 Vad är svenskt skogsbruk Syfte Syftet med lektionen är att eleverna får lära sig mer om hur det svenska skogsbruket drivs samt på vilka sätt det drivs utifrån perspektiv kring hållbar utveckling. Vidare syfte är att få eleverna aktiva, individuellt bygga ny kunskap på det som var och en kan sedan tidigare, få eleverna att vara en resurs för varandra och slutligen hjälpa eleverna att koppla innehållet till förmågorna. Genomförande Lektionspasset är till stor del kommunikativt med inslag av arbete i mindre grupper. Lärarens roll är av mer modererande art och denne leder eleverna in i tankebanor med hjälp av perspektivmodeller. Det är eleverna som gör jobbet. Diskussionsfrågorna är utförliga och samtliga behöver inte hinnas med. Fördjupningsuppgift finns att tillgå. Lektionen avslutas med återkoppling till syfte samt med utvärdering i form av en exit ticket. Förmågor som tränas Geografi Förmågan att utforska och analysera samspel mellan människa, samhälle och natur i olika delar av världen Förmåga att analysera hur naturens egna processer och människors verksamheter formar och förändrar livsmiljöer i olika delar av världen, Förmågan att värdera lösningar på olika miljö- och utvecklingsfrågor utifrån överväganden kring etik och hållbar utveckling. Centralt innehåll som behandlas Geografi Var olika varor och tjänster produceras och konsumeras samt hur varor transporteras. Hur människors försörjning och handelsmönster har förändrats över tid. Fältstudier av natur- och kulturlandskap, till exempel av samhällsplanering i närsamhället. Centrala ord och begrepp som behövs för att kunna läsa, skriva och samtala om geografi. På vilka sätt sårbara platser kan identifieras och hur individer, grupper och samhällen kan förebygga risker. Intressekonflikter om naturresurser, till exempel om tillgång till vatten och mark. Förnybara energitillgångar, till exempel sol- och vindenergi och alternativa drivmedel. Samhällskunskap Sveriges befolkning, dess storlek, sammansättning och geografiska fördelning. Konsekvenser av detta, till exempel socialt, kulturellt och ekonomiskt. Hur hushållens, företagens och det offentligas ekonomi hänger samman. Orsaker till förändringar i samhällsekonomin och vilka effekter de kan få för individer och grupper. Hur länders och regioners ekonomier hänger samman och hur olika regioners ekonomier förändras i en globaliserad värld. Arbetsmarknadens och arbetslivets förändringar och villkor, till exempel arbetsmiljö och arbetsrätt. Utbildningsvägar, yrkesval och entreprenörskap i ett globalt samhälle. Några orsaker till individens val av yrke och till löneskillnader. Lektionsupplägg Samhällskunskap Förmågan att reflektera över hur individer och samhällen formas, förändras och samverkar, Förmågan att analysera och kritiskt granska lokala, nationella och globala samhällsfrågor ur olika perspektiv, 5

Lektionsupplägg 1. Flipped entry Alla elever ska innan lektionen; - se filmen på hemsidan - läsa faktabladet - skriva ner 2 faktapåståenden och 1 fundering som uppstod 2. Läraren presenterar syfte med lektionspasset samt vilka förmågor som tränas och vilket centralt innehåll som bearbetas. 3. Eleverna delas in i smågrupper, 5 alternativt 10 grupper, och varje grupp får under 5 minuter diskutera en given rubrik ur faktabladet. Utifrån denna skall de sedan presentera samt förklara informationen för övriga i klassrummet. Ca 1 minut per grupp. 4. Reflektion i storgrupp via tankekarta eller liknande på tavlan. Varför är skogsbruket så viktigt för Sverige? Diskutera! 5. Diskutera i smågrupper, utifrån faktabladet och texten kring återväxt/plantering, på vilka sätt det går att påstå att det svenska skogsbruket sker på ett hållbart sätt. 6. Avsluta med en exit ticket (pappersform eller med fördel live via https://answergarden.ch/). Låt eleverna skriva vad de lärt sig mest om idag, exempelvis hållbar utveckling, samt en häftig sak de lärt sig. 7. Om tid finns/fördjupningsuppgift Diskutera varför det i svenskt skogsbruk är viktigt att miljöcertifiera? För den hållbara utvecklingen, kostnadseffektivt, locka kunder osv? Varför är bara hälften av skogsbruket certifierat? Vems intresse styr? (Tips kolla ägarförhållandet i faktabladet) Vilka yrken behövs/krävs för att skogsbruket skall kunna fortleva och blomstra? Länktips till lektionen Här hittar du användbara material till lektionen, som även kan fungera som fördjupningsmaterial. http://www.sveaskog.se/forestrytheswedishway/ http://www.wwf.se/vrt-arbete/ekologiska-fotavtryck/1127697-ekologiska-fotavtryck http://www.landguiden.se/ Förslag på utvärdering Hur har er kunskap utvecklats? På vilket sätt lärde ni er? Vad lärde ni er? Ge exempel ur lektionens innehåll! 6

7