HÖSTAUKTION DEN 20 NOVEMBER 2010 KLOCKAN DUVGATAN 22 JÖNKÖPING

Download "HÖSTAUKTION DEN 20 NOVEMBER 2010 KLOCKAN DUVGATAN 22 JÖNKÖPING"

1 JÖNKÖPINGS FILATELISTFÖRENING HÖSTAUKTION DEN 20 NOVEMBER 2010 KLOCKAN DUVGATAN 22 JÖNKÖPING

2 FRIMÄRKSAUKTION Lördag den 20 Nov Klockan 14.00, visning från Plats: Jönköpings Filatelist-Förenings lokal: Duvgatan 22 Österängen - Jönköping Vägbeskrivning, se vår hemsida, logga in på Sveriges Filatelist-Förbund Kom och fynda! Till denna auktion har vi 47 olika sterbhus med massor av material och fyndlådor till låga utrop. Vår största auktion hittills. Auktionslistan finns på hemsidan eller beställes från: JFF, Börje Hillfelt, Rådjursstigen Jönköping PS! Fotokopior via brev eller majl beställes från Roy Rönningborg junstamp@algonet.se Arrangör JÖNKÖPINGS FILATELIST-FÖRENING

3 Välkommen till Jönköpings Filatelist-Förenings höstauktion den 20 november Auktionen äger rum i vår klubblokal, Duvgatan 22 med ingång från gaveln( se kartan nedan). Visning av objekten sker auktionsdagen kl i klubblokalen, visning kan också ske via bokning med Magnus Sjögren eller Håkan Ernsth Auktionen börjar kl den 20 november. Skriftliga bud skall vara oss tillhanda senast den 17 november. Skriftliga bud per post skall sändas till Magnus Sjögren, Ekgatan 3, Jönköping. Vid frågor går det bra att ringa på tel eller maila på magnussjogren@telia.com. Auktionsvillkor Auktionen är offentlig. Angivna priser är minimipriser. Underbud godtages inte. Objekten säljes till högstbjudande för näst högsta bud plus en fast höjning. Följande fasta höjningar tillämpas: kr med 10 kr, kr med 25 kr, kr med 50kr, över 1000kr med 100kr. På auktionspriset tillkommer 15% i provision. Angivet bud är bindande. Äganderätten till inropat objekt övergår inte till köparen förrän full betalning inklusive provision och eventuella portokostnader erlagts. Betalning kan ske vid personlig avhämtning på auktionsdagen. Övriga objekt sändes per postförskott eller mot förskottfaktura. Objektens numrering och katalogvärden är beräknade efter Facit vad gäller Norden och Europa enligt Michel, övriga länder enligt beskrivningen. De är beskrivna med största omsorg utan att göra anspråk på fullständighet. Eventuell reklamation mot inköpt objekt skall meddelas Magnus Sjögren, Ekgatan 3, Jönköping, senast 14 dagar efter mottagandet för att kunna beaktas. Reklamationer av samlingar och partier beaktas endast om objektet väsentligt avviker från beskrivning. Scan på objekt skickas gratis via mail i rimliga antal. Fotokopior via brev skickas mot sv

4 Auk.lista nr Katalog nr Beskrivning Utrops pris UTOM EUROPA 1 FN Cirka 40 st blad med frimärken/försändelser 1961 t.o.m FN 9 brev och 1 klipp från "United Nations Emergency Force" 20 3 SYDAMERIKA Bra samling, besiktiga!!! USA Samling stämplat och xx-x i Schaubeck Litet dublettparti med stämplade frimärken 1860-talet - modernt Diverse brev bla USA, FN-stämplar, block BIPEX 1937, mm mm st små instickskort med XX-frimärken. Mycket motiv Blommor. Ej värderat. Besiktiga USA 3 helkartor "Birds and Flowers" Ej värderat USA Vackert 50-block Djur Natur 22c + ett Monaco-block Mycket bra fyndparti i pergamyntkuvert med många motivfrimärken. Från sterbhus. Besiktiga gärna!!! Fyndlåda från sterbhus med mycket xx motiv konst. Troligtvis högt katalogvärde HELA VÄRLDEN Samling på blad både stpl. och xx med konstfrimärken Stor lot med Schack litteratur från hela värden. Vikt över 7 kg. Ligger i en bankfackslåda!!! Schack Brev kort mm.över 100 försändelser, en del med autografer Insticksbok med stämplade SPORT-frimärken från hela värden. Bra lot visirblad. De flesta med vackra motivfrimärken, inkl. 4 blad med gamla indiska frimärken. Ej värderat HELA VÄRLDEN tjockt album med frimärken/vykort/försändelser med anknytning till 1+2:a världskriget. Bra Hitler-kort. Snygg samling. Bör ses HELA VÄRLDEN album med frimärken/försändelser med anknytning till 2:a Världskriget. Måste ses!!! Album med brev/frimärken/kort med anknytning från 2:a Världskriget. Hela Världen HELA VÄRLDEN tjockt album med frimärken/försändelser med anknytning till 1+2:a världskriget. Merparten från 50-års jubileum Album med frimärken/kort/försändelser med anknytning till världskrigen. Merparten modernt Utländska brev cirka 100 st från (Flyg, helsaker samt REK-försändelser) Fyndlåda med försändelser från sterbhus Cirka 80 blandade försändelser, en del vackra brev stpl Jönköping Vykortsparti Över 350 olika utländska kort, mest moderna samt 200 st svenska jul- och gratulationskort, moderna. De flesta av korten är postgångna st fullproppade pärmar med utländska vykort pärmar med utländska vykort och brev + 2 tomma pärmar insticksalbum bla nominal Sverige 150 kr Blandat Norden 4 st blad, 10-tal block hela världen. Besiktigas st insticksböcker från hela världen fulla med enklare material, fina insticksböcker. Lågt utrop bara för insticksböckerna 110

5 30 Insticksbok med stämplade frimärken från Mycket Eng. kolonier HELA VÄRLDEN Parti med stpl. och xx-x märken från sterbhus. Mycket motiv Cirka 30 st album blad mycket Nobel Sverige Stämplat Hela värden på gamla KABE-blad ***** Fyndchanser? Stämplat Hela värden på gamla KABE-blad ***** Fyndchanser? Hela Världen. Gammalt album (HAWE) med stämplade frimärken. Ej värderat Dublettsamling i påsar mm från ett stort antal länder. Olika perioder + div. klipp samt 10 st snörbuntar. Från sterbhus, ej värderat Ett 20-tal olika block från hela världen inkl. lösa postfriska märken. Ej värderat äldre tunna album från hela värden. Billigt utrop st små insticksböcker med frimärken från hela världen st insticksböcker med frimärken. Ej genomgånget, mestadels Norden. Välbehållna de flesta av insticksböckerna HELA VÄRLDEN 5 st insticksböcker fulla med frimärken. Ej genomgånget. Högt värde på insticksböckerna Hela värden i litet Schaubeckalbum HELA VÄRLDEN Liten insticksbok med mest stpl. frimärken tal till modernt. Fyndchanser Litet album med Hela värden tals frimärken tvättade och klipp från hela världen. Ej genomgånget HELA VÄRLDEN 2 insticksböcker + 2 små lådor med tvättade frimärken.från sterbhus, ej genomgånget Cirka 500 kort från hela värden, mest nytt Stor fyndlåda från sterbhus. Fyndchanser med mycket material. Besiktiga Fyndlåda Hela värden. Mängder med album mm STOR FYNDLÅDA - BUD Fyndlåda Hela värden. 10-talet album mm Hela världen fyndlåda. Stor låda med mycket material Stor fyndlåda hela världen. BRA Från dödabo!!! Jätteparti i fyndlåda från dödsbo Fyndlåda från hela världen från dödsbo A Rejäl fyndlåda hela världen Fyndlåda Hela värden HOLLAND Hela värden låda Album mm Bra holländskt material Fyndlåda hela världen, från dödsbo Stor fyndlåda från sterbhus. Brev, frimärken mm mm Liten fyndlåda med xx-x märken från hela världen. Från sterbhus HELA VÄRLDEN Fyndlåda från sterbhus med brev och frimärken HELA VÄRLDEN Fyndlåda från sterbhus med många Album från hela världen Fyndlåda Hela värden Stor fyldlåda med 2 album + en massa kuvert, både gammalt och nytt. Besiktaiga!!! Låda med stpl. frimärken från hela världen. Inlämnat från sterbhus Fyndlåda Hela värden Fyndlåda med diverse stpl. - xx 75

6 68 Banankartong med diverse materail. Vikt cirka 30 kg. Måste avhämtas HELA VÄRLDEN Fyndlåda med bla vykort Liten fyndlåda från sterbhus med tvättade frimärken Fyndlåda med diverse material HELA VÄRLDEN Liten kartotekslåda med allsköns material Fyndlåda med svenska klipp + en massa utländska frimärken. Från sterbhus En plastlåda med kanske 1000 frimärken, både tvättade och klipp. Kolla gärna album och 1 liten insticksbok med märken från HV 15 EUROPA 76 CYPERN 1 årssats Högt nominalvärde ENGLAND Samling i visiralbum Engelska kolonier på gamla albumblad. Bra fyndchanser ENGLAND 1,5 kg. brevklipp ENGLAND CENSUR-brev från , de flesta från England. Flera REK. Bör beskktigas FRANKRIKE Samling i Schaubeck stämplat och xx FDC-album med cirka 150 försändelser. FDC även något från Suriname Postfriskt parti med moderna frimärken Nytt IMPORTA-album utan fickor med enstaka frimärken st luftpostbrev, varav 6 st från 1930 talet. Trevligt objekt IRLAND Stor postrrisk och stämplad samling i visiralbum IRLAND 2 insticksböcker med postfriskt IRLAND. Ask fylld med Prestige-häften LETTLAND. Mare Balticum häften, varav 1 med Cyl. Siffra samt 1 provtryck RYSSLAND Samling i visiralbum SLOVENSKO Samtryck Sverige och Slovensko. Flera gravyravdrag. Fin mapp TJECKOSLOVAKIEN. Block med 5 märken 29VIII VIII 1945 "Banska Bystrica" m.f. märken. Värde? TYSKLAND Michel xx TYSKLAND BRD Fr Mi nr Heinemann komplett XX. Berlin Fr Mi nr Heinemann. Komplett XX Katalog 62 EUR TYSKLAND Samling i visiralbum. Stater, Reich, Västtyskland TYSKLAND Visiralbum med postfriska dubletter från Berlin och BRD. Från 1950-talet t.o.m Högt katalovärde TYSKLAND BRD+BERLIN. Post med 19 st små instickskort. XXmärken. Tyska byggnadsverk inkl. d:o nr på baksidan. Därtill div. andra ostämplade bruksmärken mm. Nominal troligen c:a 100 EUR. Lågt utrop - beskiktiga Kartotekslåda med perg.kuvert innehållande Deut. Reich, BRD, Berlin, en mycket bra lot. Vi börjar lågt VÄSTTYSKLAND Saming stämplat i visiralbum TYSKLAND DDR-samling i visiralbum och Reich TYSKLAND 5 gamla vykort c:a 1910 ofrankerade, bl a 1 med anknytning till ÖL (Daheim). Bra kvalité TYSKLAND BRD 12 paketavier till utlandet tal. Frankeringar bruksfrimärken. Även med lösen 40

7 103 UNGERN Samling stämplat och x i Schaubek album. Från år 1900 och framåt UNGERN tomt Schaubeck album utan fickor 1920-talet till Minnespoststämplar med motorcykelmotiv samt Isle of Man xx frimärken samt xx frimärken med motorcykelmotiv Diverse stämplade frimärken från Holland, Belgien och Frankrike. 15 NORGE BH stämplat Facit 50 kr DV stämplat Facit 75 kr DV stämplat Facit 75 kr DV stämplat Facit 75 kr Diverse stämplat Facit 50 kr BV stämplat Facit Samling från Postfrisk. Katalogvärde kr Stämplat dublettlager i perg.kuvert. Fyndchanser???!!! NORGE stämplat/ostämplat i Facitalbum. Ej värderad Norgesamling Stämplad i visiralbum NORGE Liten samling stpl. - x från Ej värderad 75 DANMARK Omv. Ram stämplat Facit 60 kr Omv. Ram stämplat Facit 60 kr DANMARK stämplat kpl. serie. Värde 410 kr Frimärksårssatser 4 st från åren Facit 825 kr Danmark samling i album, katalog 5830 kr DANMARK stämplat/ostämplat samling Något GRÖNLAND. Ej värderad Samling i 2st insticksböcker mestadels stämplat billigt, besiktiga Stämplat dublettparti Slesvig serie F 1-14, dock saknas F. 5 Katalog 750 kr 150 DANSKA VÄSTINDIEN 127 Lot med nytryck från 1983 av PAKKE-märken GRÖNLAND xx dublettsamling i insticksbok Bra kvalite Kat.värde cirka 7500 kr 500 FÄRÖARNA 129 Samling i 2st album postfriskt o FDC troligtvis kpl, högt kv Samling i visirpärm postfrisk troligtvis kpl FÄRÖARNA Samling xx Samling xx i Leuchtrum album Katalogvärde 5000 kr Samling i insticksbok postfrisk högt kv Insticksbok med xx dubletter Bra kvalite. Katalogvärde cirka 2500 kr FÄRÖARNA Samling FDC mellan åren Cirka 250 st Årssatser 2st 1975/76 o 1977 kv FÄRÖARNA 15 st årssatser mellan åren ???? FÄRÖARNA 12 st årssatser mellan åren ???? 150 ISLAND 139 Samling stämplat och xx-x ISLAND Samling FDC Cirka 200 st Diverse häften kv

8 FINLAND 142 FINLAND Häfte H3. Facit 450 kr Samling Finland, Karjula, Åland i album Postfriskt Katalog 6700 kr FINLAND Samling stpl - xx-x på Estettblad Ej värderad FINLAND Samling stämplat och xx Ej värderad Stpl samling i insticksbok ÅLAND 147 ÅLAND Postfriska samling Ej värderad Postfrisk samling troligtvis kpl Postfrisk samling troligtvis kpl Postfrisk dubblett samling med häften högt värde Årsatser 2st 1984 o 1st 1985 kv ÅLAND 6 st olika årssatser , ÅLAND Årssats 2001 Värde 125 kr st blad med Åländska FDC Årsböcker från /05 kv ca NORDEN 156 NORDEN Samling med frimärken/försändelser med krigsanknytning NORDEN Album med frimärken/häften/försändelser med anknytning till nordiska utställningar mm. Billigt utrop Besiktiga Bra stämplat dublettlager. Gammalt och nytt. Fyndchanser? Insticksbok med postfriska SPORT-frimärken. Äldre till modernt. Ej värderad NORDEN tjockt album med diverse frimärken/försändelser. Merparten FÄRÖRNA. Något utom Europa Album med försändelser enbart med SPORT-anknytning. Drygt 120 st. Bra lot. Merparten Sverige Album med cirka 50 st försändelser med SPORT-motiv. Mest Sverige. Gammalt och nytt NORDEN på gamla albumblad Diverse utställningsfoldrar med frimärken samt kort o FDC + ett par restobjekt NORDEN Mest svenska brev från 1900 till idag 20 SVERIGE Förfilateli 166 Kungörelse ang. taxa, daterad 31 januari 1749 Stockholm Förordning från Mycket intressant postalt innehåll. "Straff för den som öva våldsamheter mot Posten" STOCKHOLM Kungörelse Ang. Hjelmare kanal och slussar VISBY Kungörelse 1889 och REK-kvitto Gränna olika cirkulär från Inlämningsbevis. Stpl. Kongl. Postkontoret 22 MAJ 1903 Jönköping med en oval blå stämpel ASKERSUND Rakstämpel på litet brev DÖDERHULTSVIK Bågstämpelklipp Facit kr ASKERSUND Vacker fyrkantstämpel, stämplat HJO Vacker Fyrkantstämpel från år Förfilateli Fyrkant LIDKÖPING Typ Förfilateli Fyrkant MARIESTAD Vackert ex. 100 Skillingar-Liggande Lejon JÖNKÖPING stämplat 1856 med rufftandning 200

9 179 2 F2 Facit 750 kr Bra ex. Stämplat Kalmar F2 välcentrerat ex, tunn fläck Katallog 750 kr STOCKHOLM F2 stämplat ex. något snc. Fac STOCKHOLM F9 Lyxstämplat F9 Pr.stpl. Stockholm F10 stpl ex bra centr JÖNKÖPING F11. Vacker 30-öring stämplad F11 stpl. Ex snc Facit 300 kr Parti Vapenmärken. Många bra. Bla kvalite Facit 1000 kr B STOCKHOLM hyfsad stämpel 1 TUR F14 3 st och F16 3 st stämplade ex bla kval. Facit 760 kr F15 ug mycket snc Facit 5000 kr F15 stämplat ex snc Facit 1200 kr WEXIÖ pr/lyx stpl., del av andra stpl Välcentrerat vackert ex. 30 Ringtyp SKÖVDE F19+22 på klipp JÖNKÖPING lyxstämpel STABY F21 Vackert stämplat ex. på klipp HVETLANDA lyxstämpel Blekorange 1876 Kv. 350 kr EKSJÖ lyxstämpel HVETLANDA praktstämpel Stämplat parti Ringtyp T14 Många bra ex. Facit 1200 kr JÖNKÖPING vacker stämpel WERNAMO F30 Prakt stämpel HJORTQVARNA. F30+33 på postanvisning GILLBERGA lyxstämplat NÄSSJÖ lyxstämplat ÖREBRO F30 Lyxstämplad WEXIÖ lyxstämpel ARBOGA lyxstämplat WERNAMO lyxstämpel EKSJÖ praktstämpel BREDARYD praktstämpel ÅLEM stämplat Prakt/Lyx Parti på 2 st Visirblad med Ringtyp T13. Alla valörerna Många bra Ej värderad Parti Ringtyp på 3 st Visirblad T13. Många bra. Ej värderad Parti på 2 st Visirblad med Ringtyp T13. Ej värderad Parti stämplat 12 öre Ringtyp, cirka 120 st ASKERSUND F40 Snyggt ex HJO F41 Snyggt stämplat FLISBY lyxstämpel Tärnsjö F43 Pr.stpl MOHOLM lyxstämplat ÅLEM lyxstämpel SVENLJUNGA praktstämpel HESSLEHOLM lyxstämplat NYKÖPING lyxstämplat Oscar-Lilla Riksvapnet ASKERSUND lyxstämplat ARBOGA praktstämpel FORSERUM praktstämplat st brev stämplade Huskvarna WIREDA lyxstämplat

10 ÅTVIDABERG lyxstämplat ÖDESTUGU praktstämplat , 54 BRUZAHOLM 3 st lyxstämplar 2x52, 1x JÖNKÖPING lyxstämplat SANDSJÖ F/SM 3 ex. OII prakt/lyx Facit postal 120 kr för alla SANDSJÖ F/SM 3 ex. OII prakt/lyx Facit postal 120 kr för alla FORSERUM F56 på vackert kuvert stämplat Julafton ALGUTSBODA F57 lyxstämpel SIRINGE praktstämplat TECKOMATORP OII 30 öre M/SK LYX Fac Postal 30 kr PILGRIMSSTAD lyxstämplat Parti på 2 visirblad med Oscar II Instickskort med ortstämplar från F-län bl a Jönköping rullstämpel - Jönköping-Vaggeryd - Rosendala st OII REK-brev stämplade Jönköping, bl a F58 singel st brev från Oscar, bl a stämplade Jönköping F65 Facit 220 kr Bra ex. stämplat Stockholm F65 Facit 220 kr Vackert välcentrerat ex. stämplat Stockholm VESTERÅS praktstämpel, Facit 220 kr Stämplat 4-block av F65 SNC Facit kr 200 Medaljong-Landstorm , 86 VÄRNAMO på klipp ASKERYDS KYRKBY Klipp FRA SVERIGE 2 st snygga kuvert till Danmark. Sidostämpel Helsingör. Från år 1912 resp Parti på 4 st Visirblad. Medaljong stämplat F Facit 750 kr Komplett serie 100 Bandmärken Båttrafik. Rederi AB Nordstjärnan. Johnson Line. Seglingslista Stockholm December F nr 141 till Helsingborg. Ovanligt objekt st olika ostämplade märken mellan F x Besikta ULFÖ G/SM Facit postal 15 kr Lyx sc stämplat GRIPSHOLM sepcialkort 1932, specialstämpel. Vackert objekt Parti med Bandmärken. Besiktiga. Från Sterbhus 75 Kongress - Förening-Bromma cx NÄSSJÖ stämplat ex NÄSSJÖ stämplat ex F 201 Facit 200 kr Fint välcentrerat märke stämplat ex. Kv. 300 kr Diverse stpl märken kv Diverse stpl märken kv häften från H151 och frammåt, mest talet. Katalog 1370 kr Stpl Stockholm ng snc kv cx stämplat ex. Kv. 600 kr a stämplat ex 1 kt. Kv. 300 kr stämplat ex Kv. 550 kr stämplat ex Kv. 350 kr B F233B Facit 350 kr Vackert ex Kpl. Serie i bra kvalité Kv. 230 kr xx kpl med bra tandning Fac 700 kr c, 253, 258 Postfriskt 4 block av 234C, 3strip av 253 o 258 kv m.fl. F nr 249, 250, 256 XX mc-gc Facit 1175 kr 100

11 VARNUMSKULLE P/VG Nst 58 Fac Postal 40 kr LYX 40 Övriga Serier cb Stämplat par Kv. 350 kr a GNOSJÖ lyxstämpel bc stämplat par Kv. 700 kr cb stämplat par Kv. 700 kr BC STOCKHOLM på vykort. Bra marginaler. Facit 300 kr ex. xx Tre kronor 1:20 blå Facit 60 kr KRISTIANSTAD 1 stämplat Prakt, bra cetr VÄRNAMO lyxstämpel B+BC STOCKHOLM brev avstämplat GÖLINGSTORP POB 1 P-län Fac Postal 25 kr Prakt BB F321BB xx märke snyggt Facit 350 kr bb stämplat par Kv. 400 kr bc PKP stämplat par Kv. 350 kr BC stämplat ex. Fac 700 kr BC F324BC stämplat normal ex med 2 stämplar Katalog 700 kr F324 BC stämplat par PKP Fac 700 kr bc VARTOFTA stämplat Kv. 700 kr F324 CB Stämplat par Fac 700 kr cb stämplat par Kv. 700 kr C F 332 C xx bra centrering Fac 600 kr C F 332 C xx bra centrering Fac 600 kr Kpl. Postfrisk serie xx Hazelius Kv. 245 kr Postfrisk seie xx Birgitta Kv. 570 kr UGGLEHULT LBB Linje 1. Rektangulär blå stämpel på brev. Ovanlig UGGLEHULT LBB Linje 1. Rektangulär blå stämpel på brev. Ovanlig GÄVLE 1 prakt/lyx a SMÅLANDSSTENAR praktstämpel bb 416BB1+SX1 Lätt stämpel Kv. 380 kr SX Tre st vackra stämplar Kv 155 kr SX 4+6 Två st stämplade par Kv 105 kr BB 1+2 Två vackert stämplade par Kv 140 kr SX BB I+II Två vackert stämplade par Kv 180 kr Augeliblock lyxstämplat HA18 EKSJÖ snyggt stämplat Facit 100 kr HÄLLEVADSHOLM LBB 1, O-län i bruk , SUPERLYX daterat Fac Postal 75 kr ÖRKELLJUNGA 2 L/SK stämplat 26/ Prakt. Medföljer 1 st Västra Frölunda ROTTNE lyx-stämplat x973y Postfriskt 5-strip xx med flour Kv 100 kr B KALMAR 1 Lyx-stämplat EKSJÖ lyxstämpel LBB ÅLED lyxstämplat par Fac SX I+II JÖNKÖPING superlyxstämpel JÖNKÖPING superlyxstämpel TÄBY stämplat Rabattmärke 1983 SUPERLYX bb JÖNKÖPING superlyxstämpel JÖNKÖPING lyxstämpel 1:a dag Kpl. Serie UDDEVALLA Lyxxstämep Guttepar , 1700 BORÅS lyxstämpel

12 326 Postens sats. EM i Fotboll JÖNKÖPING superlyxstämpel Guttepar JÖNKÖPING2 superlyxstämpel guttepar BLIDSBERG lyxstämpel TRARYD superlyxstämpel VALLBERGA lyxstämpel Nst 58 bra ex STRÖMSNÄSBRUK superlyxstämpel KIRUNA superlyxstämpel par Fac 2008SX GENEVAD superlyxstämpel Ostämplade svenska märken på klipp, nominal 30 kr. Dessutom 3 st lösa rabattmärken av den äldre typen. 15 Tjänste - Lösen 336 Tj 7 Tj 7 Facit 170 kr Stämplat Vackert välcentrerat märke Tj. 16 LANNASKEDE praktstämpel Tj. 16 WIREDA välstämplat Tj 19 Tj nr 19 Otandat Postfriskt 4-block. Bra objekt Katalog 1400 kr En liten samling Tjänste SV. T13. Ej värderad st tjänstefrimärken. Alla stämplade Jönköping STENSJÖN Vackert Tjänstebrevkort Facit Postal 75 kr Militärmärken M4-M11 cirka 150 stämplade märken, bra kvalite överlag + 35 st ej postgångna militärbrev L11 SJÖGESTAD lyxstämpel L12 SJÖGESTAD lyxstämpel L14 SJÖGESTAD lyxstämpel Lokalpostsamling bla 4-block Huskvarna med övertryck Jönköping. J- södra på Stockholmsmärke Lokalpost Jönköping ostpl. 3 st med olika övertryck Skövde Lokalpost FDC Häfte - Automathäften 350 Häfte H9-0 Kv. 250 kr H 10-R Kv. 250 kr H 9-R Kv. 250 kr H 16-R Kv. 200 kr H97 H97 Gustav VI Adolf 70 år, snyggt ex H211 H211 A Kv 2400 kr H211 H211 B-RV Kv 2400 kr H419 SLANIA Häfte 419 med specialtrycket "Cancerfonden" Facit 350 kr Häftesparti mellan Nominalvärde 1600 kr Postfriska häften från cirka , en del med olika markeringar. Nominal 1408 kr Häftesparti mellan åren många med markeringar Nominalvärde cirka 1270 kr Häftesparti mellan Nominal cirka 1300 kr Häftessamling H st olika häften, även några AH. Bra kvalite. Kv 2500 kr Häftessamling H st olika häften. Bra kvalite. Kv 3300 kr Häftessamling H st olika häften. Högt nominal. Kv c:a 3200 kr st rabattmärkeshäften av den äldre typen. Värde minst 280 kr Häften. 2 album med häften Ej värderat Frimärkshäften Årssats 1988 Fac 640 kr 160

13 369 9 nobelhäften 3xH144, 5xH153, 1xH173 Katalog 620 kr st bättre häften Bla Sv näringsliv, Tjörnbroarna, Svenska Sagor, Svenslka Fåglar från talet Nominal 66 kr Liten bunt med häften Nominal 160 kr häften från 1970-talet, bla Svenska sagor, Riksregalierna, Gustaf VI Adolf 90 år. Nominal 22 kr häften, Idrottsflickor, Svenska Fåglar och Bruno Lilefors. Kv. 215 kr Häfte HA1-0 Kv. 750 kr Häfte HA1-0 + helt KN Kv. 750 kr Häfte HA3-R + Cyls 1 Kv. 210 kr Häfte HA3-R Kv. 110 kr HA-3 r HA-3 R Del cyls 1v Häfte HA3-0 Kv. 110 kr Häfte HA4-R Kv. 100 kr Häfte HA4-0 Kv. 100 kr Häfte HA4B-0 + Cyl. 1 Kv. 175 kr HA4B-0 Kv. 100 kr Häfte HA5B-OV Kv. 525 kr Häfte HA6 Kpl. Serie 4 st. Kv kr Häfte HA6 Kpl. Serie 4 st. Kv kr Häfte HA6-OV med Cyl. 2 Kv. 350 kr Häften HA6 RV+OV, HA9R, HA11OV Kv. 490 kr Automathäftessamling i Leuchtturm album. HA2 t.o.m HA15. Olika tecken förekommer, dock ej mervärderat. Kv kr Automathäftessamling i album HA2-26 Toppkvalite Kv. värde cirka kr Liten samling automathäften + lite vanligare häften. Ej värderad 150 FDC - Helsaker - Minnespost 392 FDC-samling i visiralbum , många bättre FDC. Värde 200 kr FDC-samling i 2 visiralbum 1970-tal till 1990-tal FDC-samling i 2 visiralbum 1990-tal till 2000-tal Stor FDC-samling i 3 tjocka pärmar, FDC i album - Fylld fyndlåda Fyndlåda med diverse FDC mm mm FDC, minnesfoldrar, dubletter förekommer. Cirka 265 st mellan åren FDC mellan åren , 259 st, dubletter förekommer FDC och minnesfoldrar. Från gammalt till nytt. Det mesta från 1970 till idag. Cirka 4 kg (400 st brev). Vi börjar lågt!!! Kartotekslåda med svenska FDC. Flera bättre från 1950-talet t o m Cirka 230 st fina album med fickor. Fyllda med svenska FDC FDC-album Sverige Låda fylld med svenska FDC hundratals olika i fint skick st mest olika FDC från åren FDC, 80 st olika från åren , verkar vara komplett Liten plastback fylld med FDC, minnesfoldrar mm. Mycket Jönköpingsmaterial Över 50 st svensak brev och FDC, en del snygga ex Francokuvert snyggt stämplat PKXP 6 Daterad 9/ FK BOLMSÖ Brefkort Facit Postal 50 kr ÖSTERKORSBERGA Brevkort Facit Postal 40 kr KB31 kortbrev med tilläggsfrankering 5 öre lejon. Maskinstämplat Jönköping 1 den 26/

14 414 Omkring 400 st kort bla PTkort med minnespoststämplar, från 1970 fram till idag Omkring 300 st minnespoststämplar, de flesta olika, mest moderna. Alla på små kuvert Plastlåda med cirka 300 minnespoststämplar samt FDC åren Minnespoststämplar Ådalslägret 1947 och Sparreholm 1946, snygga ex. Värde 40 kr Minnespost Totala solförmörkelsen Jönköping BOGLA Inlämningsbevis rörande postanvisningsbelopp, stämplat NST Vykort - PT-Kort 420 ASKERSUND 2 vykort tal BANKERYD Järnvägsstation O-II, stämplat 1977 på vykort BANKERYD 2 äldre vykort, lågt utrop FORSERUM Vackert vykort med byggnader och folkliv Kortet har dock ett svagt veck GAMLEBY hälsningsvykort med en bil i färg och infällda 10 st små vyer i "dragspel". Lite defekt. Ovanligt vykort GRÄNNA Solnedgång Hjo, Kronpinsens besök i Hjo 1923 E5752st HJO Vackert färgkort Bellevue HJO Vindarnas udde i färg, stämplat HUSKVARNA vykort parti med 17 st olika vykort Huskvarna 3 vykort - äldre Huskvarna 3 vykort - äldre JÖNKÖPING vykort parti 17 st olika vykort Jönköping 5 vykort - äldre Jönköping 5 vykort - äldre Jönköping 5 vykort - äldre JÖNKÖPING vykort parti 17 st olika vykort JÖNKÖPING vykort parti 17 st olika vykort JÖNKÖPING vykort Statens Järnvägsstation JÖNKÖPING vykort Utställningsstad 20/6-5/ års utst JÖNKÖPING vykort Norra folkskolan Jönköping 4 vykort - äldre Jönköping 4 vykort - äldre JÖNKÖPING vykort Stadsparken svandammen Färg JÖNKÖPING vykort A6 regementet Jönköping 5 vykort - svartvita äldre Jönköping 3 vykort från Vattenledningsparken - Före 1905 i FÄRG Jönköping 3 vykort - före 1905 i FÄRG Jönköping 2 vykort - före Jönköping 2 vykort - före Jönköping 2 vykort - före 1905 i FÄRG Jönköping 2 vykort - före JÖNKÖPING vykort Artilleri kasern LYSEKIL Södra Hamnen 1953 Träff kort nr MEDEVI HJO Husbyfjöls marknad, 3 st vykort MOTALA 2 st trevliga vykort 1950-talet MÖSSEBERG Gruss-aus-kort Motiv Badhuset och Sanatoriet SALTSJÖBANDEN Neglinge vykort OMBERG 4 st vykort 30

15 459 4 olika vykort bla Stockholm Rosenbad samt fotokort från en skyttefest i Göteborg STOCKHOLM utställningen st vykort, flera från Vätterbygden, alla från O-II SÖDRA VÄTTERBYGDEN vykort parti med 15 olika vykort TENHULT motiv från Tenhultsjön stämplat 1969, 40-talet VISBY Två gamla ofrankerade vykort från Hästgatan och Norra murgatan. Bra kvalité Värnamo, Storgatan, helsning från Vernamo mycket folk i rörelse ÖREBRO vykort Industriutställningen Motiv slottet med rikt folkliv. Stämplat Gräfveby prakt/lyx. Bra kvalite på kortet ÖSTNÄSSJA Trevligt vykort från Vätterns stränder Gammalt vykortsalbum med cirka 200 st kort med mycket gratulationskort från 1900-talets början Drygt 100 olika vykort från 1900 till cirka 1950, de flesta är frankerade st välfylda pärmar med mest svenska vykort från senare år Vykort topografiska stämplade, cirka 200 st Vykort av nyare årgångar cirka 750 st (jul, nyår, gratulationskort mm) Vykortsats Sverige bilder från DALARNA i blått fodral komplett Bunt med cirka 30 st vykort från hela Sverige Vykortsparti. Cirka 200 moderna svenska vykort, mest stadsmotiv, några äldre. Enstaka utländska Parti vykort Hela värden. Stor del svenska Cirka 200 st små julkort från talet. De flesta är stämplade Över 80 st nyare vykort från hela världen, ej postgångna. Ligger i en fin låda vykortsalbum med utländska nyare vykort, + 1 tomt album Parti med 7 olika vykort från Sverige Cirka 100 st gratulationskort KUNGLIGT 9 olika vykort från 1910-talet Svenska ofrankerade olika Maxikort Skokartong fylld med PT-kort. Drygt 500 st Kartong med PT-kortsdubletter från 1980-talet. Drygt 500 st PT-kort Cirka 400 st. Dubletter förekommer, bl a 2 kot Svenska Fåglar (1970) 65 Samlingar-Partier-Fyndlådor 487 Samling x-xx i LeuchttrumAlbum bra album och trevlig samling. Värderad endast till nominal cirka kr Postfrisk samling i album Något ostämplat. Genomgående bra kvalité-flera bra singlar, serier, bl a 1924 års frimärken. Kpl från 1943, dock saknas 3 frimärken. Frimärken under 5 kr ej räknade. Katalogvärde kr x/xx. Vi börja lågt! Sverige samling i 2 st Leuchttrum album , merparten xx något stämplat Bra Album Postfrisk dublettsamling Nominal över 1400 kr Postfrisk dublettsamling Nominal över 900 kr Postfrisk och stämplad samling i tjockt Visiralbum. Ovärderat. Från BESIKTIGA!!! Häfte med postfriska frimärken. Många 4-block, bla F196, 201, Besiktiga. Restvärde cirka 1000 kr 400

16 494 Insticksbok med xx dubletter Bl a 197cxz, 5x258 5x329, 5x339. Frimärken under 5 kr ej räknade. Katalogvärde över 7000 kr Insticksbok med xx dubletter Årssatser 1989, 1990, Nominal 670 kr frimärksårsatser 1985, 87 och 88 Alla oöppnade Nominal 440 kr årssatser med frimärken alla oöppnade. Nominal 420 kr frimärksårssatser Alla oöppnade Nominal 420 kr Postfrisk samling i album frimärksårssatser Alla oöppnade Nominal 420 kr Postfriska frimärken till nominal 400 kr Nominalvara Sverige talet.Nominal 410 kr Nominalvara 300 kr Div minnesskrifter utgivna av Posten bla med xx-frimärken. Nominal 260 kr frimärksårssatser 1975, , varav 3 är öppnade men kompletta Nominal 420 kr Årssats 1989 värde 195 kr Årssats 1988, inkl. 10 st rabattfrimärken av den gamla typen. Nominal c:a 150 kr Pärm med lite nominalvara samt diversematerial. Nominal c:a 170 kr Ostämplade svenska frimärken på klipp. Nominalvärde cirka 200 kr Samling Sverige stämplat i bra Leuchttrurm album Ej värderad Sverige samling i 6 st Safe Dual album med fickor + kasetter. Besiktiga!!! Billigt!!! Stpl - xx-x samling från På Estettblad. En del bättre stpl. Bra katalogvärde Stämplad samling i förtrycksalbum Något ostämplat. Flera bra ex. Ej värderad. Fyndchanser Fyndparti från Facit nr Överlag bra kvalité Stämplad samling AXVALL och SKARA i 2 visiralbum och 1 insticksbok Samling stämplad i ESTETT-album. Blandad kvalite Sverigesamling i album, Bra lot Tjockt album med stämplade frimärken 1970-talet till och med talet. Bra med vackra stämplar. Snyggt monterat. BÖR SES Sverige stämplad samling från Välfylld!!! Parti på Visirblad Sverige stämplat bla 2 fina ex F14B och F16. Ej värderat. En del bra stämplar Sverigesamling i 2 visiralbum Cirka 120 OII stämplar på instickskort från hela Sverige. Läsbara stämplar och datering. Från sterbhus PKXP/PLK Samling cirka 300 st OII. Många prakt-stämplar. Från sterbhus buntar Oscar 10 öre. 13 st 100-buntar. Verkar vara ogenomgångna. Fynd? Låda med 100-buntar F54-F2193, 145 st från sterbhus st visirblad med diverse stämplat Vapen och framåt. En del bra ortstämplar, blandad kvalite. Fynd? Pergamyntkuvert i kartong, stämplade märken 100

17 529 Jönköpingsstämplar i insticksalbum, de flesta är lyxstämplade. Högt värde. Billigt utrop Kartotek med stämplade märken ca stämpelchans Insticksalbum Ringtyp och framåt samt en del ortstämplar. Besiktiga! st album stämplat och ostämplat tiden Stämplat dublettparti i perg.kuvert från F55 till F270. Bra med läsbara stämplar Stämplat dublettparti i perg.kuvert från F271 till F437. Bra med läsbara stämplar Stämplat dubletttlager i perg.kuvert. Från och med F1601-F2600. Även tjänstefrimärken Stämplat dublettlager i perg.kuvert Från och med F601-F951. Stämpelchanser??? Stämplat dublettparti i perg.kuvert från och med F952-F1600, verkar vara många bra stämplar Stämplat dublettparti i perg.kuvert från F441 till F600. Bra med läsbara stämplar Stämpelparti alla stämplade Jönköping Ringtyp-Bandmärken, 24 st frimärken Stämpelparti alla stämplade Jönköping mestadels lilla och stora tjänste, 21 st frimärken st Skaraborgsstämplar OII till 1960, läsbara stämplar. Ej värderat Parti stämplar från 1950 och framåt, 100-tals märken. En del bättre stämplar Grön fin pärm med 26 st svarta visirblad. Rörig samling. Besiktiga. Ej värderad. Stämplat, något postfriskt Diverse Sverige stämplat och xx st små insticksböcker från sterbhus Nominalparti i album Nominal 2295 kr Nominalparti i album Nominal kr frimärksårsatser 1990, 92 och 95 Nominal 820 kr Mycket bra normalparti från sterbhus mycket högt katalogvärde, avser tiden st frimärkssatser Nominal 670 kr st årssatser (1 st öppnad) Nominal cirka 600 kr Postfriska frimärken till nominal 600 kr Postfriska frimärken till nominal 600 kr st årssatser olika , Nominal 560 kr häfterårssatser Nominal 550 kr häfterårssatser Nominal 550 kr Visirpärm med xx-strips mm mm mellan åren Nominalvärde 500 kr Postfriska frimärken till nominal 500 kr Postfriska frimärken till nominal 500 kr Postfriska frimärken till nominal 500 kr Postfriska frimärken till nominal 500 kr Årssats några extra frimärken Nominal 75 kr Diverse ostämplade (med och utan gummering) Sverige Nominal cirka 85 kr AXVALL. Parti om cirka 80 försändelser, de flesta är postgångna. Från 1878 till i dag SMÅLAND 100 st försändelser med genomgående läsbara stämplar försändelser, vackra stämplar mest från Skaraborgstrakten. 150

18 försändelser från OII till 1950, mycket stämplar från Västergötland Svenska brev från 1880 till idag. Många fina stämplar som lyx sistadagsstämplar, flygpost mm Besiktiga Fyndlåda med diverse brev, kort och frimärken försändelser bla F198, inrikes postanvisningar + en del Smålandsstämplar Parti med 5 st brev från Sverige bl a Ringtyp brev Brevparti bla med stämplat CB-par. Från 1872 och framåt st REK-brev, snygga stämplar, mycket Västergötland A Cirka 30 kuvert med LBB 1-9 Skara + några närliggande orter från st brev med Flygpostanknytning Sverige, varav 1 från Island Första Flyg. Stämplat F231 Katalog 100 kr, fin stpl Låda med gratulationskort, julkort samt en del vykort mm Fyndlåda ned diverse brev från 1940 och framåt försändelser från Västergötland. Mycket snygga stämplar, bl a Tjörnbroarna. Vi börjar lågt! minnespoststämplar, en del dubletter, mycket Västergötland försändelser från 1840-talet till 1950, bla inlämningsbevis mm. Blandad kvalite Årsbok st gåvofoldrar + 3 provhäften, Högt katalogvärde Drottning Silvia, Posten Jubileumsgravyr i mapp. Ovanlig Fyndlåda från sterbhus med diverse samlingar och 1 st kartotek Fyndlåda med mycket Svenska FDC Stor cigarrask fylld med frimärken, från ringtyp till 30-talet, lösen, tjänste. Mycket bra material Regäl fyndlåda från dödsbo Fyndlåda från dödsbo - BRA objekt Bra fyndlåda mest Sverige. En del nominal "skokartonger" fyllda med kort, övervägande Sverige. Mycket PTkort. Några vykort Fyndlåda i diverse album mm Enbart svenskat material Kartong fylld med kuvert med svenska frimärken. Gammalt till nytt. Besiktiga!!!! Liten fyndlåda med klipp xx cirkulationshäften mm mm från sterbhus Kartong med frimärken mellan Besiktiga!!! A Kartong med Sverige. Mängder med pergamyntpåsar. Från ringtyp och framåt Liten fyndlåda. Både tvättade märken och klipp. Från sterbhus. Fynd? Fyndlåda med div. restobjekt. Bl a ett tomt gammalt vykortsalbum Fyndlåda med bättre utlandet och Sverige. 100 brev, 100 vykort, provhäften, minnesfoldrar, frimärken mm kartong tvättade märken från sterbhus Liten fyndlåda från sterbhus med tvättade frimärken Sverige Fyndlåda med en del vykort, klipp mm 30 Bältesspännarmaterial 600 Kpl häfte med reklammärken från Nässjö-mässan Samling helgmärken från 1904 (första året) uppsatta på albumblad samt lösa kartor fram till år Inkl. "Svanen" från Besiktiga, något för turberkulos-samlaren. 200

19 602 Aktiebrev. Gefle Porslinsfabrik. Litt A kr Gefle 1 juli Värde omkring 500 kr Diverse kataloger mm mm st blad med autografer bla gravörer Lite ovanligare samling av JOKER Spelkort. Drygt 200 kort. Även litteratur om spelkort. Vikt cirka 4 kg album med 100-tals olika gamla tändsticksetiketter, ej värderat BÄTTRE MATERIAL Liten låda med tändsticksaskar + etiketter + tidskrifter Ask med diverse telefonkort, cirka 40 st st maskinstämplade försändelser KORTEBO Automobilskattepostförskott Mycket ovanligt objekt NÄTARN Automobilskattepostförskott Mycket ovanligt objekt VÄTTERSNÄS Automobilskattepostförskott Mycket ovanligt objekt SMÅLAND 25 st olika Bilskattekvitton (runda). Fina stämplar från småorter. Ovanligt SMÅLAND 25 st olika Bilskattekvitton (runda). Fina stämplar från småorter. Ovanligt HOFSLÄTT Helt bilskattekvitto. Ovanligt Ett 50-tal stämpelmärken från Länsstyrelsen. Stämplade "Göta hofrätt" SMÅLANDSSTÄMPLAR 25 st mottagningsbevis med från orter Sverige stämpelmärke 1 kr på hålslaget anmälningsbevis 20 TILLBEHÖR - Litteratur 619 Safe-album i nyskick med fickor. 2 album gröna tomma pärmar Leuchtturm med 22 glasklara fickor per album för frimärkshäften. Högt nypris Grön pärm med mestadels nya visirblad, de flesta 5:or och 6:or. 30 st tomma blad. Högt nypris för pärm och blad Häftesalbum i kassett Leuchtturm med 40 glasklara blad 30x25 cm. Nypris över 400 kr Häftesalbum med 30 glasklara blad 30x25 cm. Innehåller 3-4:or. Nypris över 300 kr Häftesalbum med 30 glasklara blad 30x25 cm. Innehåller 3-4:or. Nypris över 300 kr Häftesalbum med 30 glasklara blad 30x25 cm. Innehåller 3-4:or. Nypris över 300 kr Häftesalbum med 30 glasklara blad 30x25 cm. Innehåller 3-4:or. Nypris över 300 kr Häftesalbum med 30 glasklara blad 30x25 cm. Innehåller 3-4:or. Nypris över 300 kr Häftesalbum med 30 glasklara blad 30x25 cm. Innehåller 3-4:or. Nypris över 300 kr Tomt visiralbum med 35 st beg. Visirblad 3-4:or litet Leuchtturmalbum för brev, format 14x24 cm, färg vinröd. Bra skick st helt nya Visirblad. 6:or och 7:or Nypris över 750 kr st virisblad 6:or. Helt nya st plastblad för brev passande i Visiralbum med plats för 4 brev st bättre beg. Svarta Visirblad. FDC-blad med 3 fack 90

20 st bättre beg. Visirblad 4:or st bättre beg. Svarta Visirblad 3:or st vita Visirblad bättre beg. Blandade storlekar st svarta Visirblad 6:or Cirka 1000 st beg. tomma perg.kuvert, storlek 11x7 cm Kartong med cirka 1000 st tomma begagnade perg.kuvert, storlek 12x8 cm Cirka 1000 st beg. tomma perg.kuvert, varav 400 st är nya, storlek 11x7 cm Cirka 50 st tomma beg. perg.kuvert, storlek 11x7 cm Diverse klämfix blandat mm Liten kartong med klämfix (rest.) Skärapparat Safe i nyskick unika frimärksdosor i trä med motiv från Gränna. Ovanliga Tidningen Strix , 8 olika välbehålna ex Tidningen Hvar 8 dag, , 6 olika fina ex Postens Frimärkstryckeri Fin bok med flera gravyravdrag BOK Svenska Brev av Stig Nilebrant Svenska Frimärksaffären. Rolig korrespondens med prislistor mm. Intressant filatelistisk dokumentation 15

Resultatlista. Land Beskrivning Värde Utrop Slutbud

HÖSTAUKTION DEN 24 NOVEMBER 2009 KLOCKAN DUVGATAN 22 JÖNKÖPING

HÖSTAUKTION DEN 24 NOVEMBER 2009 KLOCKAN DUVGATAN 22 JÖNKÖPING JÖNKÖPINGS FILATELISTFÖRENING HÖSTAUKTION DEN 24 NOVEMBER 2009 KLOCKAN 19.00 DUVGATAN 22 JÖNKÖPING Välkommen till Jönköpings Filatelist-Förenings höstauktion den 24 november 2009. Auktionen äger rum i

BJöRN JARLVIK HÄFTESPARTIER RULLPARTIER POSTFRISKA SERIER

Karlskrona FilatelistKlubb Höstmässa 12 nov Auktionslista

Obj.nr Kat.nr xx/x/o Beskrivning Län Kval Kat.värde Utrop

Under 25 kr 2 kr 25 kr - 99 kr 5 kr 100 kr kr 10 kr 500 kr kr 25 kr

Under 25 kr 2 kr 25 kr - 99 kr 5 kr 100 kr kr 10 kr 500 kr kr 25 kr A U K T I O N S L I S T A vid Kalmar Filatelistförenings auktion torsdagen den 19 november 2015 kl 19.00 i IOGT-NTO-lokalen Trädgårdsgatan 12, Kalmar. För auktionsbedömningarna svarar resp. inlämnare.

FRIMÄRKEN BREV VYKORT MYNT

SVENSKA FDC SÄLLSKAPET

Objekt Beskrivning Utropsnr

Förord. Fotokopior via brev skickas mot portokostnad samt 1 kr per kopia. Fotokopior erhålles genom att skicka E-post till föreningen

Förord. Fotokopior via brev skickas mot portokostnad samt 1 kr per kopia. Fotokopior erhålles genom att skicka E-post till föreningen Förord Välkommen till Jönköpings Filatelist-Förenings stora höstauktion den 27 oktober 2018 med drygt 3.200 objekt. Denna gång har vi mängder med fyndlådor både med svenskt och utländskt material, singelobjekt,

Klippans Filatelistklubb Auktion lördag 30 mars 2019

Göta Frimärken AB Slutprislista Göta Frimärksauktion 18 nov 2017

Göta Frimärken AB Slutprislista Göta Frimärksauktion 18 nov 2017 Göta Frimärken AB Slutprislista Göta Frimärksauktion 18 nov 2017 Utskrivet 2017-11-19 07:21 500 3,400 SEK Dokument undertecknat Kung Gustaf IV Adolf den 501 1,100 SEK Brevomslag (utan innehåll) 1638 till

AFK:s bibliotek Förteckning över objekt för utlåning

19.00 Auktionen startar! Kaffeservering efter auktionen (20 kr) Auktion nr: 29 Ängelholms filatelistförenings höstauktion måndagen 7 november 2016. Plats: Godtemplargården S. Kyrkogatan 9 262 32 Ängelholm Parkering: P-plats Vakteln mellan Åvalla och Godtemplargården.

SVENSKA FDC SÄLLSKAPET

FRIMÄRKEN BREV VYKORT MYNT

FRIMÄRKEN BREV VYKORT MYNT FRIMÄRKEN BREV VYKORT MYNT Realtidsauktion Lot 852 Måndag den 6 maj 2019 kl.17.00 Visning i våra lokaler på Eckensväg 16 i Partille Lördag 4 maj kl. 10.00-18.00 Söndag 5 maj kl. 10.00-18.00 Måndag 6 maj

Frimärksaktion vid Regionträff 21/9 2019

Frimärksaktion vid Regionträff 21/9 2019 Obj Kat.nr Kat.värde Beskrivning Sverige stpl. Min.pris 1 2 950 Sundswall 22/4 1857 Nst10 1 750:- 2 7f 2 250:- Hernösand24/6 1873 120:- 3 19+23 495:- Hernösand 17/9 1877 klipp 5 + 20 på 20 öre 80:- 4 49

Stenungsunds. Frimärks- och vykortsklubb AUKTION. Lördag 28 oktober 2017 Kl Visning kl Stenungskolan, Sal B1 Doterödsvägen Stenungsunds Frimärks- och vykortsklubb AUKTION Lördag 28 oktober 2017 Kl. 12.00 Visning kl. 10.00 Stenungskolan, Sal B1 Doterödsvägen Förhandsvisning måndag 16 oktober, kl. 14.00-18.00 HGF-lokalen, Hasselbackevägen

FRIMÄRKEN BREV VYKORT MYNT

FRIMÄRKEN BREV VYKORT MYNT FRIMÄRKEN BREV VYKORT MYNT Realtidsauktion Lot 290 Måndag den 15 okt 2018 kl. 19:00 Visning i våra lokaler på Eckensväg 16 i Partille Lördag 13 okt kl. 10-18 Söndag 14 okt kl. 10-18 Måndag 15 okt kl. 10-18

BJöRN JARLVIK FILATELI AUKTION NR finns bara på internet) Måndagen 24 oktober

BJöRN JARLVIK FILATELI AUKTION NR finns bara på internet) Måndagen 24 oktober BJöRN JARLVIK FILATELI AUKTION NR 84 (Auk 84 singelobjekt 1-ca 10 finns bara på internet) Måndagen 24 oktober KL. 22.00. www.jarlvik.com Massor av bilder på singel objekt internet. En del samlingar med

Trollhättans Filatelistförenings Vårauktion den 22 April 2017

Trollhättans Filatelistförenings Vårauktion den 22 April 2017 Trollhättans Filatelistförenings Vårauktion den 22 April 2017 Objekt Beskrivning Facit Värde Utrop Sverige små objekt 1 12 öre vapen stpl PKXP 1 29.5.1869 9 20 2 30 öre vapen lyxstpl Motala 4.11.1871 11

På sikt kommer diabildsserierna att skannas. Några är klara.

FRIMÄRKEN BREV VYKORT MYNT

FRIMÄRKEN BREV VYKORT MYNT FRIMÄRKEN BREV VYKORT MYNT Realtidsauktion Ex. 646 Måndag den 28 maj 2018 kl. 19:00 Visning i våra lokaler på Eckensväg 16 i Partille Lördag 26 maj kl. 10-18 Söndag 27 maj kl. 10-18 Måndag 28 maj kl. 10-18