Trollhättans Filatelistförenings Vårauktion den 22 April 2017

Download "Trollhättans Filatelistförenings Vårauktion den 22 April 2017"

1 Trollhättans Filatelistförenings Vårauktion den 22 April 2017 Objekt Beskrivning Facit Värde Utrop Sverige små objekt 1 12 öre vapen stpl PKXP öre vapen lyxstpl Motala öre Ligg Lejon praktstpl Trosa del av 2:a stpl 14b öre Ligg Lejon lyxstpl Ljungby öre ringtyp praktstpl Uddevalla öre ringtyp praktstpl Nässjö öre ringtyp prakt jvgstpl U.W öre ringtyp stpl Kärrgrufvan öre ringtyp lyxstpl Smedjebacken öre ringtyp stpl Säter öre ringtyp praktstpl Strengnäs öre ringtyp praktstpl Skönnarbo öre ringtyp lyxstpl Örebro öre Tjänste praktstpl Westerås tj öre Tjänste praktstpl Fläskjum tj öre ringtyp 6 st stpl 1-6 tur Stockholm öre Lejontyp stpl Hästveda G V prof v lyxstpl Malåvännäs G V prof v stpl Lobonäs öre kongress lyxstpl Stochholm-Linnégat öre Lützen prakt/lyx stpl Pilagården a öre Lützen stpl Stigtomta a öre Nya Sverige Minnet stpl Fagerviksverken a öre Hazelius stpl bb-par Hallsberg bb öre S:t Birgitta stpl Skälderviken st Hällristningar praktstpl Facit 460,462, Sv Frim 100 år DD1 + DD Sv Järnvägar 100 år bb-par stpl Lysekil Bokmåleri 3 st lyx/prakt stpl Konstnärer 2 st lyxstpl Åsele POB2 + Älgsjöås POB Telefonen 100 år 2st lyxstpl Lycksele POB4 Fredrika POB Gustav ll Adolf 20 öre * 152cbz Stockholms Slott 5 kr ** 233b öre ringtyp Lyxstämplat Upsala öre ringtyp stpl Stockholm tur öre ringtyp stpl Upsala öre ringtyp stpl Jönköping öre 4 st tjänste med olika Dalslandsstämplar Tj Block Bordtennis stpl Karlstad Posthuset 1903 ** Landstorm lll kpl serie ** Gustav V en face 5 st ** Postemblem 8 st ** Gustav V i medaljong 9 st ** Gustav V 70 år kpl serie ** Lützen kpl serie ** Riksdagen 500 år kpl serie ** Tre Kronor kpl serie ** P H Ling kpl serie ** Bibeln kpl serie **

2 51 S:t Birgitta kpl serie ** Gustav V 85 år kpl serie ** Gustav V i medaljong stpl Lane Ryr P Blad med 6 st ortsstämplar Dalsland prakt/lyx Oscar ll 10 öre stämplat Lycke Oscar ll 10 öre stämplat Lycke Oscar ll 10 öre stämplat PKXP No Oscar ll 10 öre stämplat Wretstorp Oscar ll 10 öre stämplat Lycke öre vapen med dansk nummerstämpel öre ringtyp ph stämplat Katrineholm öre ringtyp ph stämplat Katrineholm Tre Kronor 1.70 stämplat Vitsand Riksdagen 300 år stämplat Uddevalla öre tjänste stämplat Axvall Gustav V i medaljong 10öre stpl Mårdaklef Oscar ll 30 öre stämplat Korsberga Gustav V prof h på klipp stämplat Mösseberg st Romaner om brott stämplat Trollhättan Herti Magnus sigill stämplat Trollhättan Folkdräkter stämplat Överlida Nobel stämplat 4-block Hagfors Stockholmia 86 stämplat häftesblock Täby Gustav V 70 år kompl serie ** st Värmlandsstämplar 1980-tal Oscar ll 20 öre stämplat Sysslebäck Gustav V i medaljong stämplat Slågarp Gustav Vl A 25 öre på klipp stpl Vänersborg st märken med skyddsperforering Gustav V 70 år kpl serie ** st märken med Dalslandsstämplar öre ringtyp stämplat Uddevalla ? öre ringtyp stämplat Laholm del av 2 stpl öre ringtyp stämplat Landberga P öre ringtyp ph stämplat Uddeholm öre ringtyp ph stämplat Wäddö öre ringtyp ph stämplat Höganäs öre ringtyp ph praktstämplat Klintehamn öre ringtyp ph praktstämplat Åtvidaberg Oscar ll 10 öre lyx 4-kant stpl Slite ktt Oscar ll 5 öre stämplat Velanda Oscar ll 10 öre stämplat Filipst-Munkfors A Oscar ll 10 öre stämplat Wermlands Säby Nst Oscar ll omv stämpel Skönnerud Oscar ll 25 öre stämplat Nyskoga Lantbruksmötet 5 öre lyxstämplat bb-par Öxnered bb Lantbruksmötet 60 öre praktstämplat Tidaholm Gusta Vl Adolf 25 öre lyxstpl bb-par Landskrona bb Gustav Vl A 15 öre stpl bb-par Bullaren nagg tan 413bb Polhem 25 öre stämplat Varv ? Svår 438A Riksidrottsförbundet 15 öre stämplat Alingsås Fröding 1,40 kr stämplat Nynäshamn Europa 1 40öre+1 kr stämplat Uddeholm / Reftele / Nobel öre lyxstpl bb-par Bengtsfors bb Drottningholmsteatern 25 öre lyxstpl Skee b 20

3 106 Tjörnbroarna 55 öre praktstpl bb-par Västervik bb Söderberg 45 öre praktstpl bb-par Mullhyttemo bb Nobel öre lyxstpl bb-par Örebro bb Spårvagnar 7,50 kr lyxstämplat Borås Filmen 100 år 6 kr lyxstämplat Borås Lodjur 12 kr blå lyxstämpel Nödinge säkersperf Utrikes Julpost 10 kr lyxstpl sx-par Trollhättan sx Utirkes Julpost 10 kr lyxstpl sx-par Sjuntorp sx Europa kr lyxstämplat Ullared b Europa kr lyxstämplat Rolfstorp b Julpost kpl ser på klipp lxystpl Trollhättan nov Kultbilar inkl 4 sid lyxstpl Sjuntorp,Falköping,Nol Raul Wallenberg lyxstämplat Sjuntorp Bl Ängsblommor kpl ser på klipp lyxstpl Mariefred,Sjuntorp Europa 2014 singel stpl lyxsjuntorp Bl Ingemar Bergman 2008 lyxstämplat Trollhättan Bl Berömda Kvinnor kpl ser 4 märken lyx stpl Skara, Borås Barnprogr kpl ser lyxstämplat Trollhätta, Sjuntorp Mozart 2006 lyxstämplat Lilla Edet SS Norden vid Havet singel lyxstpl Källby med cyl 2 Bl Norden vid Havet singel lyxstpl Sjuntorp Bl Hockeyhjältar lyxstämplat Fiskebäckskil Kyrkans Konst lyxstämplat Sjuntorp c Bin lyxstämplat Sjuntorp Carl XVl Gustav 165,180,190 öre 3 st ortsstämplar Alla Hjärtans Dag stämplat bb-par Göteborg Levande Natur sx-par stämplat Slöinge Knypplerska 1 kr stämlat Trollhättan Sommarblommor stämplat Trollhätta Forntida Konst 2 st bb-par stämplade Slöinge Containertransport 55 öre stämplat Lund Containertransport 55 öre stämplat Karlskoga Flykting 55 öre stämplat Eskilstuna Polcirkeln 45 öre stämplat Blikstorp Rådjur 95 öre stä,plat Göteborg st Ortsstämplar på riksregalierna 65 öre st Nobelpris 1971 stämplat Kil och Höör st ortsstämplar på Svenska Fåglar Riksdaler Ringtyp stämplat Linné bc-par stämplat Nybro 321bc Bordtennis Bejingblocket 2013 ** st Lyx/prakt stämplade Sverige modernt Hjalmar Bergman SX 1 stämplat Farsta st märken stämplade Farsta Sverige övriga 150 Visirblad med 16 st kpl serier ** 1940-talet Liten trälåda stämplat Sverige Oscar ll m fl st äldre brev stämplade Väfra st äldre brev stämplade Lycke Litet insticksalbum Sverige med ringtyp stämplat st foldrar med FDC Stockholmia st klipp+90st frimärken med Västgötastämplar st klipp+34 st frimärken med Östgötastämplar st Gustav V,Gustav Vl,Carl XVl Gustav stämplat st brev med ortsstämplar Västergötland 50

4 st brev frankerade med militärmärken st Kortbref stämplat Backamo 1 och st brev stämplade 1890 tal 1 st ostämplat FDC Esaias Tegnér FDC Erik Gustav Geijer FDC VM i Fotboll Brev stämplat Hjo Hjovial Grönköping st brev stpl Skara Medicigåvan Skaraborgs Lucia Brev stpl Dals Rostock Karolinerloppet öre ringtypbrev stämplat Lidköping ? st brev med flystämplar 1960-tal Militärbrevkort stämplat Morjärv Brefkort stämplat Hjertum Brefkort + brev stämplat Lidköping st brefkort stämplade i Vänersborg 1882 och Litet brev stämplat Uddevalla st Militärbrev och kort Brevkort med betalt svar Brefkort stämplat PKXP No 57 A Meddelande stämplat Lillebyn /Erikstad Tjänstebrev stpl Brålanda 1919/Kristinahamn Vykort Bjuv FKMB Hälsingb-Hässleh Vykort Grövelsjön stämplat Idre Storsätern Trycksak Anmälan Kommunalborgmästarekansliet Trollhättan Kortbrev stämplat Uddevalla LBR Visirblad med diverse ortsstämplar flera prakt Blad med 7 st militära svarsmärken Kultbilar lyxstämplat Sjuntorp SS Trav lyxstämplat Myggenäs med kn SS Mönstrat lyxstämplat Sjuntorp med kn SS Blad med 7 st ortsstämplar Sverige Blad med 13 st ortsstämplar på Gustav Vl Adolf Blad med 12 ortsstämplar Sverige Blad med 26 st ortsstämplar Sverige st ortsstämplar S-Län st ortsstämplar R-län st ortsstämplar O-län Liten insticksbok med ortsstämplar P-Län Souvenirblock Korsstyngsmåleri stämplat Liten påse ringtyp på klipp Svenskt rekbrev med 300 Y st rekbrev Gästrikland st rekbrev Ångermanland Svenskt Luftpostbrev till Sydafrika fin stämpel Svenskt FDC Bromma Brevkort med spec stpl Försvaretsdag st brev och kort med spec stpl Flyg Helikopterbrev sign A Ahrenberg 1962 Nr Hästen "Balder" en brevkortsamling st visirblad med Sverige ** tal st foldrar Stockholmia 74 med FDC,block + biljetter öre stående lejon 3 st felskurna stämplade Blad med 6 st ortsstämplar st Oscar ll med ortsstämplar Linné 15 öre stämplat bc+cb par

5 215 Bellman 5 öre bc-par 10 öre Swedenborg bc-par stämplade P H Ling 5 öre stämplat bc+cb par Gustav V 80 år 5 öre bc+cb par + 15 öre cb-par stämplade Gripsholms Slott 7kr stämplat Hälsingborg Gustav V prof v 15 öre stpl Stockholm postomb Gustav V medaljong 10öre stämplat klipp Tanum Automathäfte HA 6 OV Automathäfte HA 6 RV Automathäfte HA 3 R Automathäfte HA 4 R+O st olika Automathäften st olika Automathäften st olika Automathäften st visirblad Sverige ** Stående Lejon Facit 143,146,148 postfriska Postverket 300 år på 2 st FDC Gustav V 70 år ** serie st Svenska häften H 113,174,och Sverige FDC Stockholmia Brev med spec stpl Högertrafik med vinjett Militärbrev stämplat Stckholm Ban st brev SJ-utställningen "Tåg-62" med vinjett Brev Fotbolls VM-58 med vinjett stämplat Uddevalla Svenskt FDC 2:a Lingiaden "Världs Sport Utställn Brandskadat brev med intyg Norden 400 Islands Nationalbank 100år 2 st 4-block ** Island 6 st 4-block motiv fåglar ** 1980-tal Island 4 st 4-block ** Island 4 st 4-block **Facit , Island 6 st 4-block ** 1960-tal Island Christian lx 5 aur ** Island Christian X 30 aur ** påtryck "Zeppelin 1931" sc Island Alltinget 5 aur** 174v Island Fiskar 10 aur ** tand 14x Island Jon Sigurdsson kpl serie ** Island Yrken & vyer** Facit , , Island 3 st Viking ** Island Hekla kpl serie ** Island Handskrift 1 ** Island Kraftverk & vattenfall serie ** Island Alltingshuset * (svagt fastsättarspår) Island Alltingshuset ** fint ex Island Djur ** kpl serie Island Frihet från hunger 4-block ** 408v Island Tjänste två kungar 15 aur 4-block ** Tj Island Luftpost serie stämplad Island Tjänste 58 två kungar påtryck * vc Island Block 35 Julfrimärken 2000 prakt stpl Island Europa st bb-par praktstpl Island Blommor/Fjärilar Facit & prakt stpl Island Block 49 Nordisk Mytologi 2006 lyxstpl Island Block 70 Frimärkets Dag 2012 lyx stpl Island Julfrimärken Facit & 1459 lyx stpl Island Gamla Byggnader st lyxstpl

6 429 Island Bildkonst st lyxstpl Island 10 stpl Facit , Finland / Norge 4 st ortsstämplar Finland 20 st märken ** ca tal Norge 2 st 4-block ** genomtryck på baksid Norge Facit 138,141,146,158,typ 1 ** Färöarna 9 st ** Island 3 st Expressbrev 1970-tal Norsk årsbok Island 7 st visirblad ** kpl ser tal fin kval Island brev med vinjett Carl XVl Gustav Norge Oscar l 3 sk+4 sk stpl ktt på 3 sk Norge 1,2,4,och 8 skilling Facit 11,12,14, Finland brevomslag FDC Postverket Island Frimärksbrevkort obeg Slesvig/Plebiscit 11 st stämplade märken 1920-tal st brev Färöarna moderna Grönland 39 st Maxikort fina Åland 3 st Postkort Norge Vapentyp 4 skilling stämplad Norge Vapentyp 1 skilling stämplad ktt Norge Vapentyp 2 skilling stämplad Norge Vapentyp 3 skilling stämplad Norge Vapentyp 4 skilling stämplad Norge Vapentyp 8 skilling stämplad NorgePosthorn 4 skilling *i två nyanser Norge Posthorn 6 skilling stämplat Norge Oscar ll med 2 st 4-kantstämplar Norge Oscar ll 1,50 kr stämplad Fredrikstad Norge Posthorn 25 öre praktstämplad Kabelvaag Norge Påtryck 15 öre på 4 skilling praktstämplad Stavanger Norge Isbjörn serie 7 st märken ostämplade Norge Haakon Vll 3 st Märken ** NorgeNordkap lll 3 st märken ** st cencurbrev från Norge till Dals Rostock Island aurvalör 16 aur stämplat Island aurvalör 5 aur ostämplad Island aurvalör 6 aur stämplad Island aurvalör 20 aur stämplad Island 3 st märken Påtryck Gildi Island Jon Sigurdsson serie 6 st märken ostämplad Finland Vapentyp 20 penni på klipp en felande tand Finland Vapentyp 40 penni kort tand Island Geysir 8 st märken ** Norge FDC Skeppsbrott Norge FDC Oslo Universitet 100 år Norge Snorre Sturlasson+ Norsk Flora kpl serie stpl Danmark Censurbrev Danmark 2 st brev med postfärjemärken st Norska FDC Antarktis Nordingermanland Facit 1-4 och 8-11 ** Finland brevmärke med övertryck Åland Björn Borg stämplat Mariehamn Norge Vapentyp 4 skilling stämplat Christiania st visirblad Färöarna ** Finskt FDC "Stadion" stämplat

7 Vykort 500 Vykort Uddevalla Norra Hamngatan obg Vykort Uddevalla Elseberg obeg Brefkort Uddevalla Elseberg obeg Brefkort Uddevalla Södra Hamngatan No 2911 obeg Brefkort Uddevalla utsikt Kålgårdsberget stpl Brefkort Uddevalla parti av villakvarteret obeg Brefkort Uddevalla parti No 2018 stpl Brefkort Uddevalla Byfjorden No 3114 obeg Brefkort Uddevalla Sparbankshuset stpl Brefkort Uddevalla Kålgårdsberget fr norr obeg Vykort Uddevalla Turisbyrån Brefkort Uddevalla Jernvägsstationen stp Brefkort Uddevalla Stadsbanans Stationshus stpl Brefkort Uddevalla Stadsbanestationen m tåg obeg No Vykort motiv från Kvillsfors P Vykort Hälleviksstrand Hamnmotiv Pressbyrån No Vykort Bovallstrand hus och kustmotiv stpl Brefkort Åmåls jernvägsstation stpl Åmål Brefkort Frövi jernvägsstation stpl Hökedalen Brefkort Wanneboda jernvägsstation stpl Deje Brefkort Håkantorp jvgstn stpl Håkantorp Oek Brefkort Ed jernvägsstation stpl Ed Brefkort Ånimskog Jernvägsstation stpl Mon Brefkort Upperuds Bruk stpl Refteled No Brefkort Dalslands Kanal stpl Kungelf No Trycksakskort Strålin & Persson stpl Torp Julkort Tomte m blomma sing J Nyström 1920-tal Julkort Tomtenisse med sign st påskkort flicka m ballong & kycklingar Julbrefkort med Tomte SNF stämplat Vykort Svenska Nationaldräkter Nr obeg Brefkort Svenska Nationaldräkter 1905 obeg Humorvykort 3 st glada herrar Nr Vykort Militärer i Visby Nr 5872 obeg Brevkort Domareringen vid Halleberg 1912 cr Vykort Rottneros Herrgård 1922 Nr 6901/ Vykort Göteborg Trädgårdsföreningen 1935 Nr Vykort Mösseberg Bad Nr 166 stämplat Brefkort Lapporten vid Abisko med Tåg Brefkort Marstrand Norra Inloppet Cl Vykort Göteborg Palace Hotel Nr Vykort Utställningen vår Polis Kungälv Vykort gatumotiv stämplat Jonsered Gratulationsvykort stämplat Murum Gratulationsvykort stämplat Hångsdala Gratulationsvykort stämplat Broddetorp Vykort stpl Alingsås-Anten-Gräfnas jvg nytryck st Nyårskort tal st Semestervykort Bertil A obeg st st " Kartkort " Bertil A obeg st Humorkort Skogsberg obeg st Påsk o Nyårskort Einar Nerman st Vykort Jenny Nyström tal beg o obeg 50

8 553 2 st Idolkort Tommy Steele obeg st Idolkort Elvis Presley Idolkort Ted Gärdestad med autograf Idolkort Lars-Erik Frendberg med autograf Idolkort Pia Sundhage stpl med autograf Idolkort Bröderna Herrey s med autografer st Humorkort Kronblom Gunna Persson st vykort motiv från Kinnekulle 15 st äldre 2 st nyare st vykort motiv från Borås tal st Humorkort st vykort motiv Flyg st vykort motiv militärt st vykort motiv Fartyg st vykort motiv järnväg Påskkort J Nyström Påskkärring/Blåkulla Julkort J Nyström Tomte+barn Nr 6565/ Julkort Jac Edgren Tomtar Nr Humorkort Jac Edgren "Ransonen" Nr 17 obeg st Humorkort Jac Edgren Nr 12 och Nyårskort A Olsson "Brevbärare" Nr 4805/ Vykort Trollhättan Nya Slussarna 1939 Nr 6002/ Vykort Storfors Järnvägsstation Vykort Göteborg Hotellplatsen med fordon 1920 lit veck Vykort Dalslands Kanal med fartyg handkol. Nr 47/ st färgkort motiv Oscar ll Nr 267 och Nr Brefkort Stockholm Valhallavägen Nr Brefkort Lindesbergs Järnvägsstation Brefkort Vasselhyttans Järnvägsstation Vykort Umeå Västerbottens Regemente obeg Litet Julkort med tomte Nr Vykort Pappersbruket Vargön Nr 4/ Vykort Walt Disney s Jan Långben st vykort Sundbäckens MC obeg st vykort Trollhättan flerbild Strömkarlen obeg Litet Påskkort J Nyström "Kycklingar" obeg Vykort "Säg det med frimärken" obeg st vykort motiv från Stockholm 1920-tal Vykort Gbg Götaälvbron Pressb bilar m gengas Vykort Landsvägen Uddevalla-Gustavsberg Vykort Grebbestad Hamninloppet Pressb Vykort Konvalecenthemmet Onsala T Vykort Semesterhemmet Hällekind lit veck 1940-tal Vykort Semesterhemmet Hällekind 1940-tal Brefkort Gbg Trädgårdsför/Drottningtorget lit skada Vykort Göteborg Korsvägen med Mässhuset Vykort Göteborg Lilleby stämplat Vykort Stgockholm Nya Slussen 1938 obeg Vykort Sthlm T-banestn Fridhemsplan Pressb 70/ Vykort Stockholmsutställningen 1930 Nr Vykort Herrljunga Storgatan Pressbyrån Vykort Herrljunga Järnvägsplatsen AB Alga 1325 obeg Vykort Värnamo Järnvägsstation AB Alga obeg Vykort Gävle Centralstation/Sjömanskyrkan AB Alga Vykort Gamla Svinesundsbron obeg Vykort Pelarne stämplat Vimmerby 10

9 608 Vykort Smögen Fiskare stämplat Vykort Walt Disney "Aristocats" Litet Gott Nytt År kort sing Margit Carlbring liten fläck st Flaggvykort från diverse länder Tyskt vykort Bismark/Hindenburg 1916 litet veck st vykort Hamburg Deutsches Bundes Schiessen st tyska vykort från Vykort Fartygsbesättning "Småland" st vykort med fartygsmotiv st vykort till & från Dals Rostock Humorkort "Jac Edgren" Fam Tipset Nr st tyska vykort motiv spårvagn/järnväg Vykort Klövedals kyrka stämplat Vykort Bosjökloster stämplat st Julkort st julkort Aina Stenberg Julkort sing Elsa Beskow Nr Gott Nytt År kort J Nyström "Amor" Nr 620 lit veck Påskkort J Nyström Höns i Buss Påskkort Ägg och kycklingar Vykort Högfjällshotellet Storlien 1950-tal Finskt Gratulationskort från Nr Brevkort Dals-Rostock Järnvägsstation obeg lit veck Vykort Dalskogs Järnvägsstation st äldre vykort från Göteborg Brefkort från Kristianstad gatumoti Nr Brefkort från Vennersborg Hamnen med fartyg Kartkort Nr 63 Uddevalla-Vänersborg Flygfoto över Grästorp Nr 1382 / Danskt vykort Blockhus med Volvobilar Påskkort sing Anders Olsson stämplat Riksdagen Vykort M/S Snow Land Nr 2347 Salén Rederiet Vykort Queen Elizabeth 2 i Hamburgs Hamn Vykort SJ Buss 75 år obeg Vykort Strömstad Rådshuset 1920-tal Vykort M/S Trelleborg stämplat Vykort Årstabron med tåg Nr 346/ Vykort Falköping "Trekanten" Nr Tyskt vykort Stettin stämplat st vykort Sthlm Konserthuset och Skansen med specstpl st vykort gamla lok 2 st med specstpl Tåg Vykort motiv från Trollhättan tecknat Nr Vykort Trollhättan Strömslund Folkskolan Z 37 obeg Vykort Trollhättan parti av Strömslund Z 37 obeg Vykort Trollhättan gatuparti Strömslund Z 37 obeg Vykort Trollhättan Missionsgatan Strömslund Z 37 obeg Vykort Landsvägsgatan Strömslund Z 37 obeg 15 Vykort samlingar st nya Tomtekort postgågna st Utländska Vykort nya/gamla Långt vykort " Fågelperspektiv" Katrineholm Bunt med Jul och Påskkort obeg Bunt med mindre Jul och Påskkort obeg st runda vykort Kommunal Robert Nyberg st vykort motiv från Östergötland 16 st äldre,18 st nyare 60

10 707 Fyndlåda med diverse vykort många! Fyndlåda med diverse vykort många! st vykort motiv från Bohuslän st Helgkort en del med signatur st Helgkort en del med signatur st Helgkort en del med signatur st Helgkort en del med signatur st Helgkort en del med signatur st Helgkort en del med signatur st Jul/Gratulationskort mm Äldre vykortsalbum Album med vykort från Österrike/Tyskland modernt obeg Fyndlåda med vykort från diverse länder s PT-kort med Rallystjärnor med autografer 25 Övriga Länder 800 Holland Barn ** Egeiska öarna Mi 1-3 ** Tyskland Mi 203 stpl Tyskland Mi stpl Samoa 6 st Fåglar Mi , ** Antigua/Barbuda Block 87+ Mi ** Taiwan Fiskar Mi ** Botswana Fåglar Mi Baden Mi 9 stämpel Nr Baden Mi 9 stämpel Nr Baden Mi 14 stämplat Baden Mi 16 nr stämpel Baden Mi 17a stämplat Baden Mi 17 i par stämplat Baden Mi 19 b 4-kant stämpel Baden Mi 21 stämplat Baden Mi 20 stämplat Baden 19 a stämplat Baden 22 a stämplat st Tyska Sorgemärken ** eft 1:a världskriget Abu Dhabi 5 st Mi 49-51,75-76 ** Kina 4 st små blad stpl märken kuriosa Låda med Europa-Cept kopl serier fin kval Kartong med med ** utl. serier många av varje av en del st Hitler-brev övermålade frimärken Insticksalbum med ** kpl serier bra kvalitet div länder Tyskt kort Olymp-Turm stpl München Tyskt brev stpl Dachau Fint Souvenirblad Turkiet med frimärken st brev och kort diverse länder st Japanska brevkort tidigt 1900-tal adr på Japanska st brev Etiopien Brev Jugoslavien motiv gymnastik från Trinidad/Tobago 9 st äldre stämplade märken Siam 16 st äldre stämplade märken st blad stämplade märken diverse länder Japan 3 st blad med stämplade märken Litet insticksalbum med stämplat Rumänien st Expressbrev Argentina 1960-tal SKF st Tyska brev maskinstämpel motiv Fordon

11 840 Brev Belgien stämpel motiv Bil Lösenbelagt brev från Italien 1967 till Sverige Västerås st brevkort från utställningar 1980-tal stämplat/ostämplat Liechtenstein 9 st Souvenirkort 1990-tal Österrike 14 st Postkort 1990-tal st Postkort diverse länder tal Souvenirblad med med 100 st märken motiv Segelfartyg DDR Helark ** Mi 416 och DDR Helark Tjänstemärken Mi 1,4,6,8,och 10 ** Zaar del av helark 40 st ** Mi st blad 39 st märken motiv Fotboll Visirblad med 19 st motivmärken ** diverse länder Zambia blad med 14 st märken ** USA brev stämplat Sydpolen Blad med äldre Tyskland >100st Blad med Tyskland > 50 st Blad med 17 st märken äldre Slovakien Blad med 11 st märken st äldre Slovakien Brevkort med censurstämpel Kaapstaden Falklandsöarna Mi 11 stämplat Eu Albanien 3 st stämplade märken med övertryck Mi42,43, Monaco ostämplat Mi 2 c tunn fläck Eu Blad med Portugisiska Nyassa Mi Eu San Marino Mi 21 * Eu San Marino Mi * Eu st visirblad märken motiv Fjärilar diverse länder stämplat Liechtenstein Maxikort Block Eu Liechtenstein 66 st maxikort 1990-tal högt katalogv Liechtenstein 20 st maxikort sport 1990-tal högt katalogv Liechtenstein 13 st maxikort FN 5 st maxikort 1990-tal st visirblad Sovjetunionen ** Luftpost 1:a flyg Berlin-Brasilien st block från diverse länder st blad Japan seriemotiv bl a Sobben,Nalle Puh Polen 3 st Lokalmärken från 1918 stämplade Blad med 23 st märken * Ryssland " Brittisk Ockupation" Blad med 9 st Polen Zarki 1918 stämplade och ostämplade Ungern 8 st Märken Sportmotiv * Mi Eu Visirblad med 23 st Tyska kolonier med övertryck * Ryssland MI 102 A stämplat Albanien övertryck 2 stämplat Mi Grekland Joniska Barnhjälpen 2 st * Italien med övertryck Tripoli Mi 1 a + 2 b * Blad med 7 st märken Eritrea Mi 14,41c,47,83,85,86,87 Eu Kina block Eu Kina 6 st märken ** Mi Eu Kina 5 st märken ** Mi Eu Kina 5-strip ** Mi Eu Kina Hantverk kpl serie** Mi Eu Kina Teknik 8st märken kpl serie ** Mi Eu st Japanska brev modernt st Japanska souvenirblad block Tristan da Cunha Mi 7o11 ** motiv Roland Svensson Rumänien 3 st block motiv Sport stämplade 1960-tal 20

12 895 Rumänien 12 st block stämplade 1960-tal Schweiz 8 st märken ** Pro Juventute Mi , st visirblad Tyskland stämplat o ostämplat Visirblad med 40 st Lokalpost Östtyskland Blad med 7st Wûrtenberg stämplat Mi Eu Samlingar 900 Insticksalbum med märken från div länder Insticksalbum med ** kpl serier bra kvalitet div länder Insticksalbum mest stämplat från Sverige& div länder st fina mindre insticksalbum diverse länder st fina mindre insticksalbum diverse länder st insticksalbum diverse länder st insticksalbum diverse länder st insticksalbum diverse länder Insticksalbum med stämplat Sverige st Insticksalbum 32 siders stämplat Sverige st Album stämplat Sverige med fickor Album med stämplat Sverige häftesblock, block mm Album med stämplat Sverige div strip Album med stämplat Sverige Oscar ll-1940 tal st Facitalbum med stämplat Sverige Oscar ll Insticksalbum med stämplat Sverige Välfylld kasettlåda med stämplat Sverige i pergamynkuvert Schaubekalbum No 89 med märken div länder st album Sverig och Norge stämplat få märken Island Album med 19 st FDC och brev Sverig 2 st album med FDC & spec stpl tal Norge insticksalbum stämplat st album Svenska FDC USA 2 st Album stämplat USA Album med FDC + 4-block Insticksalbum med stämplat Tyskland Samling Island ** högt katalogvärde Samling Färöarna FDC och märken Pärm med stämplat Europa Pärm med feltryck på märken diverse länder Pärm med stämplade 4-block diverse länder Pärm med stämplat diverse länder st album med stämplad Ungdomssamling diverse länder Insticksalbum med märken motiv Fartyg diverse länder Insticksalbum med märken motiv Fjärilar diverse länder Iisticksalbum med märken motiv Fåglar diverse länder Insticksalbum med märken motiv Olympiader div länder st Sverigealbum märken+tomt album m inlaga Fin Pärm med Disneymärken från diverse länder Lyx Samling Tyskland Helark+delar ** Pärm med Tyskland helark+delar ** Insticksalbum med USA, UN,Sydamerika Insticksalbum Tjeckoslovakien ca 1700 olika Insticksalbum Tjeckoslovakien 1983-> 256 st+ 12 block Insticksalbum med Danmark Insticksalbum 16 sid med USA Insticksalbum 16 sid med Polen Insticksalbum 32 sid med Västtyskland Insticksalbum 16 sid med Västtyskland, Berlin West 2009> 120

13 949 Insticksalbum 15 sid DDR Samlin äldre Danzig,Memel och Baltikum Äldre Album med diverse länder stämplat/ostämplat Insticksbok Norden blandad kvalitet Samling stämplat Sverige Insticksalbum med stämplat diverse länder Insticksalbum med stämplat från diverse länder Insticksalbum med stämplat Tyskland Samling stämplat Sverige Insticksalbum äldre märken diverse länder "Praktsamling Liten insticksbok stämplat Kina tal Samling FN ** Samling FN ** Samling FN FDC Samling stämplat Norge,Danmark och Finland > Samling Norden utom Sverige stämplad > Insticksbok stämplat diverse länder Insticksalbum med stämplat diverse länder Pärm med visirblad stämplat Tyskland modernt Pärm med visirblad Finland ** > Pärm med Sverige ** > Pärm med visirblad Grönland+Åland mest** modernt Pärm med visirblad Finland ** och stämplat modernt Pärm med visirblad Norge ** Pärm med visirblad Norge ** och stämplat Pärm med visirblad Island ** och stämplat Pärm med visirblad Danmark ** och stämplat Album Tyskland stämplat och ostämplat Album Sverige stämplat Pärm med FDC + Maxikort från diverse länder Pärm med PT-kort från Norden Pärm med visirblad Danmark ** Visiralbum med Västtyskland + Berlin ** och stpl Visiralbum med Lichtenstein ** och sttpl Visiralbum med Västtyskland ** och stämplat Pärm med FDC+ Foldrar diverse länder modernt Visiralbum med England ** och stämplat Ungdomsalbum med diverse länder FN-Samling ** på 4 st visirblad Insticksbok med postfriskt Sverige Liten pärm med FDC och spec stpl brev Album med stämplat Sverige bl a 1 kr kongress Album med stämplat USA Litet insticksalbum med Sverige ** o stämplat Liten samling Israel på 11 st blad märken **+ brev Album stämplat Sverige Album stämplat & ostämplat Nederländerna Instickspärm med stämplat Sverige + diverse länder st pärmar med Svenska FDC och brev st pärmar med Svenska FDC och maxikort Pärm med 16 st äktgågna Ryska brev 1970-tal 80 Fyndlådor 1000 Fyndlåda märken från div länder många av en del Fyndlåda med stämplat Sverige Fyndlåda med stämplat div länder 30

14 1003 Liten Fyndlåda stämplat Ungern Stor Fyndlåda diverse länder många märken Fyndlåda med stämplat USA många märken Fyndlåda med 20 st urvalshäften diverse länder Fyndlåda med frimärken, brev, FDC mm mm Fyndlåda märken diverse länder mest Sverige Massor av Oscar ll 6 st insticksböcker i trälåda Fyndlåda med frimärken,album, mm mm Fyndlåda med stämplat Sverige Fyndlåda med stämplat Sverige många märken Fyndlåda brev,kort,frimärken mm mm Fyndlåda med klipp från diverse länder Fyndlåda med frimärken från Norden stämplat Fyndlåda med stämplat Norge Fyndlåda Tyskland stämplat och postfr och block Fyndlåda med brev kort märken mm Fyndlåda märken och klipp från diverse länder Fyndlåda stämplat Sverige Fyndlåda Stående Lejon + militärmärken stämplat Fyndlåda med kort,brev och märken från diverse länder Fyndlåda med kort,brev och märken från diverse länder Fyndlåda med kort,brev från Sverige modernt Fyndlåda med frimärken mm mm Fyndlåda med frimärken,brev,kort mm mm Fyndlåda Frimärken diverse länder st Plastlådor med tvättat Sverige Fyndlåda med frimärken brev och kort mm st nya Julkort 5 st olika motiv 20 Diverse 1101 Bok Frimärkenas Sverige S Tullberg Bilradiolicens stämplat Jörlanda Prisplakett D-pojkar Handboll Litet Insticksalbum med dierse Helgmärken Vykortsalbum med 20 st blad Vykortsalbum med 23 st blad PFA s häftesalbum med 10 blad st Postsparbanksböcker Uddeholm st Ljudradiolicenser stämplade st album med fickor inga märken Box med stämplat diverse länder Michelkatalog Syd-Centralafrika Album med 17 st visirblad inga märken Allers familjejournals samlarserie motiv fartyg 43 st st ryska Pins Lenin m fl Norsk frimärksbok tryckt Tidskrift "Schackvärlden" från Samling välgörenhetsmärken kompl till st visirblad med tändsticksetiketter Insticksalbum med tändsticksetiketter st Telefonkort motiv Ullevi och grå Flugsnappare Album med olika typer av sigill Skattekvitto från Belgien st Handlingar med stämpelmärken Dalsland Postens Tjänstgöringslistor Ed st paket klämfix olika storlekar 40

15 st paket klämfix olika storlekar st sorteringsskålar i plast st Svarta Visirblad 8-fickors st Svarta Visirblad 8-fickors st Svarta Visirblad 6-.fickors st Svarta Visirblad 6-fickors Pärm med Helgmärken grönland,färöarna och Sverige st visirblad med helgmärken Sverige mm st Samlarbilder Filmstjärnor blandad kvalitet Pärm för häften med 30 st plastfickor Skolkatalog Polhemsgymnasiet st blad med Ryska Tändsticksetiketter Häfte signaler vid Trollhätte Kanal Autograf " Bempa Eriksson " st idolkort Charles Boyer och Robert Taylor Folder info om vägmärken från st pärmar med PFA s Bulletiner Välkomna tiil höstauktionen i november 2017

Resultatlista. Land Beskrivning Värde Utrop Slutbud

Trollhättans Filatelistförenings Höstauktion 28 November 2015

Trollhättans Filatelistförenings Höstauktion den 25 November 2017

Trollhättans Filatelistförenings Höstauktion den 25 November 2017 Trollhättans Filatelistförenings Höstauktion den 25 November 2017 Objekt Beskrivning Facit Värde Utrop Sverige 1 12 öre ringtyp stpl Norrköping 28.10.1878 21p 10 2 5 öre Tjänstem stpl Karlsby 31.12.1904

Trollhättans Filatelistförenings Höstauktion den 20 Oktober 2012

Trollhättans Filatelistförening Vårauktion den 17 mars 2012

BJöRN JARLVIK HÄFTESPARTIER RULLPARTIER POSTFRISKA SERIER

SVENSKA FDC SÄLLSKAPET

Trollhättans Filatelistförenings Höstauktion den 26 November 2016

Trollhättans Filatelistförenings Höstauktion den 26 November 2016 Trollhättans Filatelistförenings Höstauktion den 26 November 2016 Sverige små objekt Facit Värde Utrop 1 Oscar ll 25 öre praktstpl Ljungskile 17.3.1899 20 2 Oscar ll 25 öre stpl Krokstad 8.12.1897 20 3

Gästnattsrapport september Källa: SCB och Tillväxtverket Bearbetat av Västsvenska Turistrådet

Gästnattsrapport september Källa: SCB och Tillväxtverket Bearbetat av Västsvenska Turistrådet Gästnattsrapport september 2013 Källa: SCB och Tillväxtverket Bearbetat av Västsvenska Turistrådet 1 Nyckeltal i Västra Götaland, september 2013 Hotell, stugbyar och vandrarhem Antal gästnätter September

Objekt Beskrivning Utropsnr

Gästnattsrapport december Källa: SCB och Tillväxtverket Bearbetat av Västsvenska Turistrådet

Gästnattsrapport december Källa: SCB och Tillväxtverket Bearbetat av Västsvenska Turistrådet Gästnattsrapport december 2013 Källa: SCB och Tillväxtverket Bearbetat av Västsvenska Turistrådet 1 Nyckeltal i Västra Götaland, december 2013 Hotell, stugbyar och vandrarhem Antal gästnätter: december

Karlskrona FilatelistKlubb Höstmässa 12 nov Auktionslista

Gästnattsrapport juli Källa: SCB och Tillväxtverket Bearbetat av Västsvenska Turistrådet

Gästnattsrapport juli Källa: SCB och Tillväxtverket Bearbetat av Västsvenska Turistrådet Gästnattsrapport juli 2013 Källa: SCB och Tillväxtverket Bearbetat av Västsvenska Turistrådet 1 Nyckeltal i Västra Götaland, juli 2013 Hotell, stugbyar och vandrarhem Antal gästnätter Juli 912 461 +4%

AFK:s bibliotek Förteckning över objekt för utlåning

32739 st kort totalt :- TOTALT

32739 st kort totalt :- TOTALT TILL SALU VYKORTSOMRÅDEN Huvudsaklingen kort från ca 1900 1920-talet 32739 st kort totalt 600805 :- TOTALT GR 2500 st GRATUL.KORT (beräkn. antal) 10 :- / styck 25000 :- totalt GR 1450 st JULKORT (beräkn.antal)

Gästnattsrapport oktober Källa: SCB och Tillväxtverket Bearbetat av Västsvenska Turistrådet

Gästnattsrapport oktober Källa: SCB och Tillväxtverket Bearbetat av Västsvenska Turistrådet Gästnattsrapport oktober 2013 Källa: SCB och Tillväxtverket Bearbetat av Västsvenska Turistrådet 1 Nyckeltal i Västra Götaland, oktober 2013 Hotell, stugbyar och vandrarhem Antal gästnätter oktober 420

Gästnattsrapport april Källa: SCB och Tillväxtverket Bearbetat av Västsvenska Turistrådet

Gästnattsrapport april Källa: SCB och Tillväxtverket Bearbetat av Västsvenska Turistrådet Gästnattsrapport april 2013 Källa: SCB och Tillväxtverket Bearbetat av Västsvenska Turistrådet 1 Nyckeltal i Västra Götaland, april 2013 Hotell, stugbyar och vandrarhem Antal gästnätter April 399 211 +8%

Inkvarteringsstatistik oktober 2011

Inkvarteringsstatistik oktober 2011 Inkvarteringsstatistik oktober 2011 Kommunstatistik Från och med januari 2005 redovisas gästnattsstatisk för hotell, stugbyar och för samtliga kommuner i Västsverige genom en skattning av inkvarteringsstatistiken

Gästnattsrapport Västsverige april 2017 Victor Johansson,

Gästnattsrapport Västsverige april 2017 Victor Johansson, Gästnattsrapport Västsverige april 217 Victor Johansson, victor.johansson@vastsverige.com Turistrådet Västsverige en del av Västra Götalandsregionen Viktig information om rapporten Varje månadsrapport

Gästnattsrapport Västsverige april 2016 Victor Johansson,

Gästnattsrapport Västsverige april 2016 Victor Johansson, Gästnattsrapport Västsverige april 216 Victor Johansson, victor.johansson@vastsverige.com Turistrådet Västsverige en del av Västra Götalandsregionen Viktig information om rapporten Varje månadsrapport

Gästnattsrapport november Källa: SCB och Tillväxtverket Bearbetat av Västsvenska Turistrådet

Gästnattsrapport november Källa: SCB och Tillväxtverket Bearbetat av Västsvenska Turistrådet Gästnattsrapport november 2013 Källa: SCB och Tillväxtverket Bearbetat av Västsvenska Turistrådet 1 Nyckeltal i Västra Götaland, november 2013 Hotell, stugbyar och vandrarhem Antal gästnätter november

Gästnattsrapport augusti Källa: SCB och Tillväxtverket Bearbetat av Västsvenska Turistrådet

Gästnattsrapport augusti Källa: SCB och Tillväxtverket Bearbetat av Västsvenska Turistrådet Gästnattsrapport augusti 2013 Källa: SCB och Tillväxtverket Bearbetat av Västsvenska Turistrådet 1 Nyckeltal i Västra Götaland, augusti 2013 Hotell, stugbyar och vandrarhem Antal gästnätter Augusti 640

HÖSTAUKTION DEN 24 NOVEMBER 2009 KLOCKAN DUVGATAN 22 JÖNKÖPING

HÖSTAUKTION DEN 24 NOVEMBER 2009 KLOCKAN DUVGATAN 22 JÖNKÖPING JÖNKÖPINGS FILATELISTFÖRENING HÖSTAUKTION DEN 24 NOVEMBER 2009 KLOCKAN 19.00 DUVGATAN 22 JÖNKÖPING Välkommen till Jönköpings Filatelist-Förenings höstauktion den 24 november 2009. Auktionen äger rum i

Gästnattsrapport mars Källa: SCB och Tillväxtverket Bearbetat av Västsvenska Turistrådet

Gästnattsrapport mars Källa: SCB och Tillväxtverket Bearbetat av Västsvenska Turistrådet Gästnattsrapport mars 2013 Källa: SCB och Tillväxtverket Bearbetat av Västsvenska Turistrådet 1 Nyckeltal i Västra Götaland, mars 2013 Hotell, stugbyar och vandrarhem Antal gästnätter Mars 375 076 +5%

Gästnattsrapport Västsverige mars 2017 Victor Johansson,

Gästnattsrapport Västsverige mars 2017 Victor Johansson, Gästnattsrapport Västsverige mars 217 Victor Johansson, victor.johansson@vastsverige.com Turistrådet Västsverige en del av Västra Götalandsregionen Viktig information om rapporten Varje månadsrapport inkluderar

Gästnattsrapport Västsverige augusti 2018 Niklas Ranefjärd,

Gästnattsrapport Västsverige augusti 2018 Niklas Ranefjärd, Gästnattsrapport Västsverige augusti 218 Niklas Ranefjärd, niklas.ranefjard@vastsverige.com Turistrådet Västsverige en del av Västra Götalandsregionen Viktig information om rapporten Varje månadsrapport

Gästnattsrapport juni Källa: SCB och Tillväxtverket Bearbetat av Västsvenska Turistrådet

Gästnattsrapport juni Källa: SCB och Tillväxtverket Bearbetat av Västsvenska Turistrådet Gästnattsrapport juni 2013 Källa: SCB och Tillväxtverket Bearbetat av Västsvenska Turistrådet 1 Nyckeltal i Västra Götaland, juni 2013 Hotell, stugbyar och vandrarhem Antal gästnätter Juni 555 576 +16%

Gästnattsrapport Västsverige augusti 2016 Victor Johansson,

Gästnattsrapport Västsverige augusti 2016 Victor Johansson, Gästnattsrapport Västsverige augusti 216 Victor Johansson, victor.johansson@vastsverige.com Turistrådet Västsverige en del av Västra Götalandsregionen Viktig information om rapporten Varje månadsrapport

Gästnattsrapport Västsverige mars 2016 Victor Johansson,

Gästnattsrapport Västsverige mars 2016 Victor Johansson, Gästnattsrapport Västsverige mars 216 Victor Johansson, victor.johansson@vastsverige.com Turistrådet Västsverige en del av Västra Götalandsregionen Viktig information om rapporten Varje månadsrapport inkluderar

Gästnattsrapport Västsverige januari 2017 Victor Johansson,

Gästnattsrapport Västsverige januari 2017 Victor Johansson, Gästnattsrapport Västsverige januari 2017 Victor Johansson, victor.johansson@vastsverige.com Turistrådet Västsverige en del av Västra Götalandsregionen Viktig information om rapporten Varje månadsrapport

Gästnattsrapport Västsverige juli 2016 Victor Johansson,

Gästnattsrapport Västsverige juli 2016 Victor Johansson, Gästnattsrapport Västsverige juli 216 Victor Johansson, victor.johansson@vastsverige.com Turistrådet Västsverige en del av Västra Götalandsregionen Viktig information om rapporten Varje månadsrapport inkluderar

Inkvarteringsstatistik januari 2011

Inkvarteringsstatistik januari 2011 Inkvarteringsstatistik januari 2011 Kommunstatistik Från och med januari 2005 redovisas gästnattsstatisk för hotell, stugbyar och för samtliga kommuner i Västsverige genom en skattning av inkvarteringsstatistiken

Gästnattsrapport Västsverige oktober 2016 Victor Johansson,

Gästnattsrapport Västsverige oktober 2016 Victor Johansson, Gästnattsrapport Västsverige oktober 216 Victor Johansson, victor.johansson@vastsverige.com Turistrådet Västsverige en del av Västra Götalandsregionen Viktig information om rapporten Varje månadsrapport

Inkvarteringsstatistik juli 2011

Inkvarteringsstatistik juli 2011 Inkvarteringsstatistik juli 2011 Kommunstatistik Från och med januari 2005 redovisas gästnattsstatisk för hotell, stugbyar och för samtliga kommuner i Västsverige genom en skattning av inkvarteringsstatistiken

Gästnattsrapport Västsverige juni 2016 Victor Johansson,

Gästnattsrapport Västsverige juni 2016 Victor Johansson, Gästnattsrapport Västsverige juni 216 Victor Johansson, victor.johansson@vastsverige.com Turistrådet Västsverige en del av Västra Götalandsregionen Viktig information om rapporten Varje månadsrapport inkluderar

Gästnattsrapport Västsverige maj 2018 Niklas Ranefjärd,

Gästnattsrapport Västsverige maj 2018 Niklas Ranefjärd, Gästnattsrapport Västsverige maj 218 Niklas Ranefjärd, niklas.ranefjard@vastsverige.com Turistrådet Västsverige en del av Västra Götalandsregionen Viktig information om rapporten Varje månadsrapport inkluderar

Gästnattsrapport Västsverige augusti 2017 Victor Johansson,

Gästnattsrapport Västsverige augusti 2017 Victor Johansson, Gästnattsrapport Västsverige augusti 217 Victor Johansson, victor.johansson@vastsverige.com Turistrådet Västsverige en del av Västra Götalandsregionen Viktig information om rapporten Varje månadsrapport

Gästnattsrapport Västsverige september 2016 Victor Johansson,

Gästnattsrapport Västsverige september 2016 Victor Johansson, Gästnattsrapport Västsverige september 216 Victor Johansson, victor.johansson@vastsverige.com Turistrådet Västsverige en del av Västra Götalandsregionen Viktig information om rapporten Varje månadsrapport

Gästnattsrapport Västsverige februari 2019 Niklas Ranefjärd,

Gästnattsrapport Västsverige februari 2019 Niklas Ranefjärd, Gästnattsrapport Västsverige februari 219 Niklas Ranefjärd, niklas.ranefjard@vastsverige.com Turistrådet Västsverige en del av Västra Götalandsregionen Viktig information om rapporten Varje månadsrapport

TILL SALU VYKORTSOMRÅDEN Huvudsaklingen kort från ca talet

TILL SALU VYKORTSOMRÅDEN Huvudsaklingen kort från ca talet TILL SALU VYKORTSOMRÅDEN Huvudsaklingen kort från ca 1900 1920-talet 34496 st kort totalt 487796 :- TOTALT VID KÖP AV HELA SAMMLINGEN BET. 1/3 AV GR 2600 st GRATUL.KORT (beräkn. antal) 6 :- / styck 15600

Gästnattsrapport Västsverige juli 2018 Niklas Ranefjärd,

Gästnattsrapport Västsverige juli 2018 Niklas Ranefjärd, Gästnattsrapport Västsverige juli 218 Niklas Ranefjärd, niklas.ranefjard@vastsverige.com Turistrådet Västsverige en del av Västra Götalandsregionen Viktig information om rapporten Varje månadsrapport inkluderar

Klippans Filatelistklubb Auktion lördag 30 mars 2019

Gästnattsrapport Västsverige februari 2017 Victor Johansson,

Gästnattsrapport Västsverige februari 2017 Victor Johansson, Gästnattsrapport Västsverige februari 217 Victor Johansson, victor.johansson@vastsverige.com Turistrådet Västsverige en del av Västra Götalandsregionen Viktig information om rapporten Varje månadsrapport

Gästnattsrapport Västsverige oktober 2017 Victor Johansson,

Gästnattsrapport Västsverige oktober 2017 Victor Johansson, Gästnattsrapport Västsverige oktober 217 Victor Johansson, victor.johansson@vastsverige.com Turistrådet Västsverige en del av Västra Götalandsregionen Viktig information om rapporten Varje månadsrapport

Gästnattsrapport Västsverige januari 2019 Niklas Ranefjärd,

Gästnattsrapport Västsverige januari 2019 Niklas Ranefjärd, Gästnattsrapport Västsverige januari 2019 Niklas Ranefjärd, niklas.ranefjard@vastsverige.com Turistrådet Västsverige en del av Västra Götalandsregionen Viktig information om rapporten Varje månadsrapport

Gästnattsrapport Västsverige september 2017 Victor Johansson,

Gästnattsrapport Västsverige september 2017 Victor Johansson, Gästnattsrapport Västsverige september 217 Victor Johansson, victor.johansson@vastsverige.com Turistrådet Västsverige en del av Västra Götalandsregionen Viktig information om rapporten Varje månadsrapport