Download "19.00 Auktionen startar! Kaffeservering efter auktionen (20 kr)"

1 Auktion nr: 29 Ängelholms filatelistförenings höstauktion måndagen 7 november Plats: Godtemplargården S. Kyrkogatan Ängelholm Parkering: P-plats Vakteln mellan Åvalla och Godtemplargården. Fri parkering efter Kvällens hålltider: , visning av auktionsobjekten Närvarolotteri Auktionen startar! Kaffeservering efter auktionen () M=Michel F=Facit Objekt nr Katalog nr Beskrivning utropspris ant. 1 F 259 BC Sverige, Emanuel Swedenborg, 10 öre violett postfriskt BC-par F=175:- 2 F 208 Sverige, stämplat ex 1 kr grön Världspostkongressen, ODENSALA xxxx-11-13, F=750:- 75 kr 3 F Sverige, postfrisk serie Nya Sverigeminnet, saknas 262B och CB/BC-paren. F=525:- 65 kr 4 F208 Sverige, stämplat ex 1 kr grön Världspostkongressen, BJÄRSJÖLAGÅRD xxxx-09-10, F=750:- 75 kr 5 F9 Sverige, 12 öre vapen stämplat OUSBY , ett ex i perfekt skick. 1 6 F324CB Sverige, 2 st. CB-par i 4-block 5 öre grön Bellman. F=1400 kr 140 kr 7 F324CB Sverige, 3 st. CB-par i 6-block 5 öre grön Bellman. F=2.100 kr. 210 kr 8 H 33 Sverige, CC-häfte Swedenborg 2 x 10 perf. 4+4 sid. Perfekt skick. F=700 kr 75 kr 9 FDC 10 Häften postfriska 11 Häften postfriska 12 Samling postfriskt Sverige, 15 st. FDC flest från , mycket högt katalogvärde, över 2000 kr. En mycket intressant post till lågt utrop. Sverige, liten post postfriska häften, 82 st, en hel del lågvalörer inkl. några automathäften, nominal c:a 9. Sverige, röd ringpärm med postfriska häften monterade på Visirblad, nominal C:a 470: - mest lågvalörer, katalog utan hänsyn till varianter c:a 6000:-. Lågt utrop med tanke på innehållet. Sverige, postfrisk samling monterad i grön Visirpärm, svarta blad, från c:a c:a Katalog en bra bit över 6000:- en hel del bra serier, bl.a. överkomplett Tre Kronor, 2 BB-par av vardera Svanar o 10 kr Bildsten+100-ark Lilla Riksv 3 öre brun vm vågl.inkl. 10 st cz+ några automathäftesblock, GVI, o många kompl. serier. Besiktiga!! 13 Samling Europa, rött insticksalbum med c:a 200 st stämplade märken. Album som nytt!!! Billigt!! 14 Fyndlåda Skokartong med klipp, brev + lite annat, bl.a. postfriskt nom.c:a 40 kr. Mest Sverige. 60 kr 15 Förfilateli Sverige, brevomslag med innehåll adresserat till Arboga, stämplat SALA med NST 7 typ 1. Superkvalitet. Postal F SS23 Sverige, souvenirark STOCKHOLMS STADION 100 ÅR. Postfriskt F=1 35 kr 17 F SS23 Sverige, souvenirark STOCKHOLMS STADION 100 ÅR.Cyls 2, kn Postfriskt F= kr 18 F SS15 Sverige, souvenirark RESA I RYMDEN postfriskt. Kn F=1 + nom. 54 kr 40 kr 19 Vykort 20 Vykort Hjärnarp. Motiv fabriksbyggnad och kontor. Foto Brink Engelholm. Stämplat HJÄRNARP xxx-08-02? NST 58 frank. Stående lejon 10 öre grön typ 1. Landskrona. Villa Strandgården, stämpl. LANDSKRONA xxxx NST 58, frank. GV i medalj 5 öre grön. 21 Vykort Älvdalen. Utsikt mot Väsaberget. Ej postg. Svart/vitt. 10 kr 22 Vykort Husaby kyrka. Interiör. Ej postg. Svart/vitt. 5 kr 23 Vykort Sandö Glasbruk och Sågverk Ångermanland. Gammalt ej postg Färgkort. 10 kr 24 Vykort Hedesundsbron, Särnaheden ej postg kort i det större formatet. Foto A. Östergren. 5 kr 25 Vykort Gävle. Åparti vid slottet, stämplat GÄVLE AVG * LBR NST kr 26 Vykort Finspång, slottet ej postg. Svart/vitt. 15 kr 27 Vykort Finspång, Auroras tempel postg. Svart/vitt kort 10 kr 28 Vykort Finspång. Metallverken ej postg. Svart/vitt kort. 10 kr 29 Vykort Gotttlösa. Folk framför hus (affär?) ej postg. Svart/vitt äldre kort. 10 kr 30 Vykort Björkviks säteri, Östra Ryd, ej post äldre färgkort 10 kr 31 Stämplar 32 Stämplar Sverige, litet parti prakt/lyxstämplar13 st. God kvalitet. Bäcksta POB1, Åstorp, Gemla, och mycket mer. Kolla!! Sverige, 25 st. prakt/lyxstämplar på singel och par. God kvalitet. Ventlinge, Åstorp, Hablingbo, Ljungskile, mm. 33 Stämplar Sverige, parti prakt/lyxstämplar på par, block mm. God kvalitet. Lågt utrop!! 40 kr 34 Samling 35 Samling 36 Samling Sverige. Visiralbum med postfriskt restparti, c.a facitvärde enl. Facit 2009 c:a kr. Många 5 strip + några bra BC/CB-par med högt katalogv. Tål att kollas!! Sverige, postfriskt , block och par i mycket god kvalitet, monterat i Estett förtrycksalum med svarta fickor. C:a 98 % postfriskt resten med lätta spår av fastsättare. Katalog enl.facit kr. Lågt utrop för en tilltalande samling. Tål att kollas. Sverige, postfrisk samling monterat i Estett förtrycksalbum med svarta fickor. Komplett och i bästa skick. Nominal c:a kr 400 kr 35 kr 35 kr 80 kr 875 kr 775 kr 390 kr

2 37 Samling Världens fåglar på frimärken. Postfriska märken monterade i specialalbum utgivet av Franklin Mint. Överlåter åt ev. köpare att sätta ett värde, men utropspriset är inget att klaga på. Tål att besiktigas!! 38 Nominalvara Orange plastask med Svenska postfriska häften , katalogvärde enl. inlämnaren, Facit 2009 c:a kr. 275 kr 39 Nominalvara Orange plastask med Svenska postfriska märken nominal c:a 470 kr 200 kr 40 M= Guernsey, 15 st postfriska märken med motiv, militära uniformer. 10 kr 41 F= Sverige, Världspostföreningen 50 år, 5 stämplade ex (35 öre ej medräknat), F=4 45 kr 42 M= Sovietunionen, liten post motivmärken, flyg, rymd, OS. 29 st postfriska. Katalog= 8 euro 10 kr 43 Block Sverige, 6 st postfriska block, Facit Bl 2, 7, 10, 11, 16, 18. F= 327 kr. 45 kr 44 FDC Sverige, 4 st FDC, Sparbanken, Tegnér, Geijer och pionjärjubileet. F= 160 kr. 5 kr 45 F 41 Sverige, Ringtyp posthorn 3 öre brun, stämplat. F=200 kr. 15 kr 46 M= Tyskland Bund. Michel nr: , 287, Stämplade ex. Katalog = 12,5 euro 25 kr 47 Årssats Svenska frimärken 1994 nom. 278 kr 155 kr 48 Årssats Svenska frimärken 1995 nom.307 kr 170 kr 49 Fyndlåda Kartong med blandat innehåll, Brev, vykort, snygga stämplar på klipp. Mest Sverige Lågt utrop!!! 25 kr 50 Samling Sverige, stämplat/postfriskt, blandad kvalitet,många bra Kongress o Förening, några bra CB/BC-par + mycket annat. Katalog en bra bit över kr. Mycket lågt utrop. 51 Blandat Hela världen,plastficka med blandad kompott Stämplat/ostämplat. 5 kr 52 Brev Sverige, 40 st föreningsbrev, mest tillfälliga stämplar. 10 kr 53 Block Centralafrikanska republiken, motiv Tåg, postfriskt. 5 kr 54 vykort Sverige, 2 st, 1 st plundrat 1 st postg. 5 kr 55 Postfriskt Sovjetunionen, liten post ostämplat. 5 kr 56 Block Hela världen, liten post olika block, stämplat/ostämplat. 10 kr 57 Vykort Sverige, järnvägsstaion Polcirkeln, ånglok + folk,stämplat DALUM ,perfekt skick. 35 kr 58 F Sverige, Europa 2010-Barnböcker, 2 x SX1, 4-strip stämplat. 10 kr 59 F Bl18 Sverige, postfr. Block Skogen mystiska väsen. F=60 kr 10 kr 60 F 149 c Sverige, GV - en face 10 öre röd 4-sid. Stämplat. 5 kr 61 F 49 Sverige, Ringtyp 1 kr posthorn, stämplat Stockholm RG , praktex. 15 kr 62 F 33 Sverige, Ringtyp 20 öre röd t 13 sc, praktstämpel KALMAR , NST 27a 10 kr 63 F 141bz Sverige,Stående lejon 5 öre brun typ 1,stämpel oläslig, F=400 kr 25 kr 64 F 153 bz Sverige, Gustav Vasa 20 öre violett stämpel oläslig, F= 5 65 stämplar Sverige, 14 st Skånestämplar bla VADENSJÖ på tjänste,hässleholm OMS. 60 kr 66 Vykort Sverige, 75 st vykort/god Jul/Gott Nytt År, + 15 st utländska, alla postg. 60 kr 67 Vykort Sverige, 15 st. gratulations/god Jul o Gott nytt år. Mest Skånestämplar bl.a Munkaljungby POB 68 F 73 Sverige, 100-ark Lilla Riksvapnet med omv. Vm+KPV. F=2.400 kr 70 kr 69 Foto Lund, 17 st svartvita foton i Visitkortsformat. 10 kr 70 Foto Jönköping, 11 st svartvita foton i visitkortsformat. Förlag Sv. Pressbyrån 10 kr 71 Foto Malmö, 12 st svartvita foton i visitkortsformat. Förlag Sv. Pressbyrån 10 kr 72 Foto Karlskrona, 12 st svartvita foton i visitkortsformat. Förlag Sv. Pressbyrån 10 kr 73 Foto Karlskrona, 12 st svartvita foton i visitkortsformat. Förlag Nordisk Konst Stholm 10 kr 74 F Sverige, liten post snygga stämplar bl.a. Åsarna POB, Kisa POB 1,Snogeröd, Skälderviken, Lennäs. Plus ytterligare 9 st. 75 F Sverige, F sx sx + F 2499, alla stämplade Ängelholm F=1. 15 kr 76 F Sverige, ett singelmärke + ett fyrblock stämplat med fyrkant Malmö Postterminal kr 77 F214,164 Finland, facit 214 stämplat, facit 164 fastsättare F = 170 kr. 10 kr 78 Häften Sverige, 9 st postfriska häften, nom kr 79 Fyndlåda Liten kartong full med märken, mest sverige. Intressant innehåll. Lågt utrop.!! 90 kr 80 samling Hela världen, litet rött insticksalbum med c:a st stämplade märken. Lågt utrop. 25 kr 81 samling Div. länder, blått insticksalbum med stämplat innehåll, c:a märken. Motiv/stämpelfynd?? 25 kr 82 samling Sverige, litet grönt insticksalbum med c:a 1200 stämplade märken. Stämpelfynd?? 35 kr 83 samling Sverige, litet grönt insticksalbum med bl.a. nominalvara c:a 1 + c:a 350 st stämplade. Lågt utrop för en liten trevlig post. 84 vykort Sverige, 35 st vykort från talet. 25 kr kr 85 jul/nyårs-kort Sverige, Jul o Nyårskort lilla formatet + några små brev i visitkortsformat. Stämpelfynd?? Lågt utrop!! 70 kr

3 86 brev Sverige, 100 st brev, format C6, från talet. Mest norrlandsstämplar. Tål att kollas. 25 kr 87 Brev 88 samling Div. länder, c:a 100 st brev, C6, från utlandet (mest Afrika). Massor av motivfrankeringar. En trevlig post som tål att kollas. Mycket lågt utrop!! Hela världen, i nästan nytt brunt insticksalbum med ett par hundra märken. Blandat stämplat/ostämplat. 89 Nominalvara Sverige, liten post postfriska märken, nominal c:a 345 kr. Billigt!! 1 90 samling Hela världen. Litet gammalt brunt album med stämplat i blandad kvalitet. 25 kr 91 klipp Plastkasse med klipp och lösa märken i kuvert. Mest Sverige. Här finns säkert möjlighet att göra stämpelfynd. 92 julkort Sverige, en bunt julkort, säkert över 100 st från talet. 10 kr 93 Årssats Svenska frimärken årssats 1992 nom. 265 kr 145 kr 94 Årssats Svenska frimärken årssats 1994, nom 278 kr 1 95 Årssats Svenska frimärken årssats 1993, nom 268 kr 155 kr 96 Årssatser Svenska frimärken 1971, 1972,1973, kompletta plomb. Nom c:a 200 kr. 80 kr 97 Årssatser Svenska frimärken 1976, 1977, 1978, 1979,1980, Nom: c:a 440 kr (plomberade) 200 kr 98 Årssatser Svenska frimärken 1982, 1983, 1984, 1985, 1986, Nom: c:a 716 kr (plomberade) 3 99 samling Sverige, litet grönt insticksalbum med postfriskt/stämplat. Tål att kollas, lågt utrop!!! 100 vykort Helsingborg vintern 1922, stämplat HELSINGBORG LBR NST kr 101 vykort Helsingborg lekplatsen vid Läroverket. Stämplat HELSINGBORG LBR NST kr 102 vykort Fältmanövern Konungen GV framför Hotell Thor Ängelholm, ej postg. Kortet lite "malätet" 5 kr 103 vykort Helsingborg, Stenbocksstatyn och Tullhuset, stämpl. Helsingborg , 45, maskinstämpel nr: samling Insticksalbum hela världen med ett par hundra stämplade märken i varierande kvalitet. 25 kr 105 samling Blått insticksalbum med innehåll som ovan. 25 kr 106 Vykort 60 st vykort från hela världen i blandad kvalitet. Många trevliga frankeringar. Lågt utrop!!! 25 kr 107 Brev Sverige, 23 st inrikes brev storlek C 6 med snygga stämplar. 10 kr 108 Brev Sverige, 30 st inrikes brev storlek C 6 med maskinstämplar. 10 kr 109 häften Sverige, 17 st provhäften, 1 st signerat av Cz. Slania. 40 kr 110 häften Sverige, 43 st postfriska häften, nominal c:a 480:- OBS lågt utrop H 10:R Sverige, postfriskt häfte GV 12 öre karmin med KPV. F=300 kr. 112 Brev Sverige förfilateli, brevomslag stämplat CARLSTAD NST 7 typ 7. F=100:- 10 kr 113 Vykort Sverige, Jac Edgren nr 89 "Bridge" stämplat HÄLSINGBORG 1 *N* kr 114 Vykort Sverige, Postens vykortssats Innehåller 56 PT-kort. 115 Årssats Sverige, komplett årssats 1987 (inkl 10 st rabattm. Bästa sorten), nom. 145 kr. 65 kr 116 brev Sverige, c:a 50 st brev, julkort, gratulationskort. Allt i stort sett stämplat Ängelholm omkr 1920-talet. En intressant post som tål att kollas. 117 Postfriskt Sverige, postfrisk post, nom. c:a 500 kr, en hel del högvalörer Postfriskt Sverige, som ovan. Nom minst 500 kr Fyndlåda Fyndlåda med blandat innehåll, mest Sverige, massor av stämplar på klipp + lite postfriskt. 75 kr 120 häften Sverige, blå ringpärm med postfriska häften, nom. c:a 6. En hel del småvalörer. 275 kr 121 brev/vykort Hela världen, plastkasse med flera hundra brev o vykort. Många trevliga stämplar. 25 kr 122 brev 123 Vykort / julkort Sverige, plastkasse med flera hundra brev, många snygga stänplar. Nytt och "halvgammalt" Tål att kollas. Förmodligen lågt utrop. Sverige, plastkasse med säkert nära 1000 st vykort och julkort. Massor med fina stämplar. Nytt och "halvgammalt." Något för stämpelsamlaren. 124 etiketter Läskedrycksetiketter 35 olika oanvända från Läskedrycksfabriken Skåne, Åstorp. 35 kr 125 etiketter...som ovan 35 kr 126 etiketter...som ovan 35 kr 127 etiketter...som ovan 35 kr 128 etiketter...som ovan 35 kr 129 Tillbehör 62 st begagnade vita visirblad, 1-8 fickor per blad, c:a 8 st av varje. 60 kr 130 vykort Sverige, 13 st äldre postg. vykort, frankering mest Stående lejon Vykort / julkort 132 samling Sverige, liten post, 16 st, vy-och jul/nyårskort, blandat postg. / ej postg.,c:a talet. England i 3 st Leuchtturmalbum med svarta Variofickor. En omfattande samling speciellt på den lite äldre delen. Katalog enl. inlämnaren över pund efter en 10 år gammal katalog. Mycket lågt utrop med tanke på innehållet. Bör besiktigas!!! NST 35 kr 75 kr kr

4 133 samling Sverige, svart Safealbum med c:a 100 st stämplade nyare svenska par. I övrigt tomma blad. 134 Tillbehör Sverige, brunt Safealbum med förtrycka blad med plastfickor , inkl. några enstaka märken.ett mycket fint album för ett lågt utrop. 135 klipp Blandat, stor kartong med några kilon klipp. Ser ut att vara mest Sverige. 136 Katalog Michel,-Spezial Deutschland 2002, Band 2. Som ny. Billigt!! 137 Katalog Luftpostens historia i Norden av Örjan Luning. Som ny. 60 kr 138 Litteratur Svitjord. Resor till Sveriges ursprung av Mats G. Larsson 139 Litteratur Folken runt Östersjön av Lars Enkler. Många frimärksillustrationer. 40 kr 140 samling Bulgarien i rött insticksalbum, blandat postfr./stämplat. Säkert över 1000 st märken, massor av motiv. Mycket lågt utrop. 141 vykort Sverige. motiv från Höja stämplat PLK , frankering OII 5 öre grön. 142 vykort Sverige, Motiv av Nyvång, järnvägen. Postg. 15 kr 143 vykort Sverige, flygfoto över Ängelholm, ej postg. 144 vykort Sverige, Engelholm Carl XV:s bro, stämpl Engelholm , ank. stämpl Båstad 5 kr 145 Vykort Sverige, motiv Rögle, ej postg. 146 F Sverige, stämplad serie Ringtyp t 14 i medelgod kvalitet, F = 3945:-, lågt utrop!! F Sverige, stämplad serie Ringtyp med posthorn, F = 880 :- 60 kr 148 F50-51,Tj 26 Sverige, Provisorier + påtryck på Tjänste. Stämplade ex. F = 650:- 40 kr 149 Block Sverige, souvenirblock Broar, stämplat ÅSTORP kr st.block Sverige, Alice Tegnér stämpl. Åstorp Kungajubileer svag Åstorp H 433 Sverige, häfte brunbjörn postfriskt med sk. "trippel", cyl 1 + knr ryggtr. 152 F 222 Sverige, Världspostföreningen 80 öre postfr. F = 8, mycket fint ex, lite sc. 175 kr 153 F Sverige, Bibeln postfrisk serie F = 4. Lågt utrop!! 35 kr 154 F 137 Danmark, Christian X postfriskt ex 20 öre blå F = 3 40 kr 155 F Norge, Haakon VII enface postfrisk serie. F = 190 kr 35 kr 156 Fyndlåda Skokartong med nära 1000 st nyare kort, postgånget. Otroligt billigt!! 157 Tillbehör Skokartong med 4 st tomma pärmar + plastfickor. 10 kr 40 kr 158 LBB-stämpel Sverige, 2 stämpelavtryck på postala kvitton med rektangulär lantbrevbärarstämpel, "Lantbrevbäraren Värmskog Linje 1", ej dokumenterad enl. Postal IX. Ett av stämpelavtrycken daterat kr 159 brevkort Sverige, 6 st brevkort med postförskott med några udda stämplar bl.a. Värmskog o Östra Malsjö. 160 brev Sverige, 5 st REK-brev från talet. Lund, Stholm 17, Ulfstorp,Säffle, Karlstad. 25 kr 161 brev Sverige, 8 st äldre brev i lite större format. 162 Samling Danmark, 24-sidigt insticksalbum, svarta sidor, stämplat/postfriskt omfattande samling som tål att kollas. Katalog enl. inlämnaren kr. Mycket samling för pengarna. 163 Rek-brev Rek-Brev från Kina, avsändare ambassadör Gunnar Jarring. Kinesisk frankering. 300 kr lösa märken Sverige, 2 st Stockholms stadspost 2 och 4 öre med fastsättare, 1 st. HF1 Sveriges första flygpostmärke ostämplat utan gummering F=400 kr, 1 st militärt svarsmärke MbK 5 B stämplat Postanstalten Postal=40 kr. 165 Tillbehör 1 st tom blå ringpärm med visirblad vita/svarta, 1 st tomt grönt insticksalbum 8 vita sidor. 166 kort/brev Sverige, liten post brev o kort postg/ej postg. 167 brev Som ovan men mest brev. 40 kr 168 samling Norge, liten post stämplat/postfriskt i nästan nytt insticksalbum, mes OFF SAK. 169 samling Norge, stämplad dublettsamling i rött insticksalbum.lågt utrop med tanke på innehållet. 40 kr 170 Klipp Norden, 2 papperskassar med klipp. 171 massvara Europa, pappkartong med fler kilo tvättade märken. Massvara. 172 samling Norden orange album med stämplade märken, glest besatt. 100 kr 173 Fyndlåda Hela världen, röd skokartong med lösa märken och klipp. Blandad kvalitet. 100 kr 174 massvara Hela världen, plåtask med tvättade märken i blandad kvalitet. 175 M 242 DDR, stämplat ex. 75 Jahre Weltpostverein 50 pf blå, någon kort tand. Katalog 24 euro. 176 Tillbehör Sverige, tomt album. 10 kr 177 Brev Plaståda med flera hundra brev och kort, blandad kvalitet. Lågt utrop. 178 samling England, insticksalbum med stämplade märken, mycket blandad kvalitet. 179 M DDR 2 st stämplade märken. Deutsch - Chinesische freundschaft. Katalog 115 euro 100 kr 900 kr

5 180 Samling Sverige, stämplad samling , utförlig beskrivning på innehållet finns som försättsblad. En mycket intressant samling. I många stycken överkomplett. Innehåller bl.a. F 10-12, 18, 3xF20, 24-27, kompl. OII + varianter, F40-49,152A cx, 155 bz, Stående Leijon överkomplett + Vm, varianter, o stämplar. Katalog enl. inlämnaren över kr, Endast katalogvärden över 10 kr räknade. Mycket lågt utrop med tanke på innehållet. Mycket samling för pengarna. BESIKTIGA!!!!! kr 181 F Sverige, Naturhistoriska riksmuseet, kompl. Serie stämplad ÅSTORP kr 182 F SS23 Sverige, Stadion 100 år, souvenirblock stämplat ÅSTORP F=1. 25 kr 183 F SS27 Sverige, Vasaloppet, souvenirblock stämplat ÅSTORP F=1. 25 kr 184 F SS Sverige, Vikingafynd, souvenirblock stämplat ÅSTORP F=1. 25 kr 185 F SS Sverige, Ingrid Bergman 100 år, souvenirblock stämplat ÅSTORP kr 186 F SS25 Sverige, hockeyhjältar, souvenirblock postfriskt. F=1 nom=54 kr. 40 kr 187 F 135,149,152 Danmark, Christian X 3 postfriska märken (135 ngt sc), F=2 188 F Danmark, Facit 318a,459,426,427,460,428a,319a,320a, 8 st postfr. Märken F=216 kr. 189 vykort Sverige Åstorp,motiv: färgkort Schakt Carl Ceverin ej postg. 5 kr 190 mynt Sverige, Carl XVI Gustaf Sveriges konung i 25 år. 200 krs-mynt i kassett 200 kr 191 mynt Sverige, Ishockey VM 1989, 200 krs silvermynt i kassett 200 kr 192 mynt Sverige, Drottning Silvia 50 år, 200-krs mynt i kassett 200 kr 193 Tillbehör Kassett med litet tomt insticksalbum, skinnband med guldtryck. Ett lite udda album. 25 kr 194 F Sverige, Gustaf V 70 år. Visirblad med komplett serie i 5-strip, postfriskt. F= kr 195 Tillbehör Sverige. Estett-album med förtryckta blad. Många blad med svarta o vita plastfickor. 25 kr 196 Tillbehör 5 st tomma insticksalbum, 8 blads. Mycket fint skick. Billigt!!! 197 Tillbehör Svart insticksalbum, 15 vita blad. Som nytt. 40 kr 198 Tillbehör Grönt insticksalbum, 15 svarta blad. Som nytt. 40 kr 199 Tillbehör Rött insticksalbum, 16 svarta blad. Som nytt. 200 Tillbehör Rött insticksalbum, 32 svarta blad. Som nytt. 201 Samling Div. länder. 3 st insticksalbum med motiv, Fåglar, Blommor, Rymd + div. motiv, c:a 800 märken. 60 kr 40 kr F 30 o 36 Sverige, brunt insticksalbum med c:a 1000 stämplade märken GV i olika typer,gv en face, GV 80 år, GV prof höger, Lågt utrop. Sverige, rött insticksalbum med c:a 1100 stämplde märken. Enbart GV i medalj. Och Oscar II 5 öre grön, 10 öre röd, 20 öre blå och 25 öre orange. Mycket lågt utrop. Sverige, rött insticksalbum med c:a 700 stämplade märken från mycket GV i medalj. Sverige, grönt insticksalbum med c:a 1000 stämplade märken av GV profil vänster. En hel del snygga stämplar. Sverige, svart insticksalbum med c:a 800 stämplade märken, mest Riksdagen 500 år och Postverket 300 år, + lite annat, tål att kollas. Sverige, brunt insticksalbum med c:a 800 stämplade märken, mest GV i medalj., tjänste, tvåfärgad siffertyp, och Lilla riksvapnet. Sverige, blått insticksalbum med c:a 800 stämplade märken, mest Ringtyp, GV i medalj., Nya Sv. Minnet, GV 80 år plus lite annat. Sverige, 2 st insticksalbum med c:a 1000 stämplade märken, mest massvara. Sverige, Ringtyp 5 öre stämplat UDDEHOLM och 50 öre stämplat FRÄNSTA Två st praktstämplar. 40 kr 25 kr 15 kr 211 F 38 Sverige, Ringtyp t 13 1 kr. stämplat STOCKHOLM PAKET STADEN , Praktstämpel. 212 block Sverige, 10 st postfrisk block, nom. = 59 Kr. 25 kr 213 Tillbehör Tomt FDC-album med 58 st plastfickor. 15 kr 214 M165-68, 164, Guernsey, 3 postfriska serier.motiv: fåglar, kommunikation, Elisabett II. Katalog 3 euro 10 kr Nu är det slut. Tack för denna gång. Fasta höjningar kr 5kr, över 100 kr 10 kr, över 500 kr 25 kr, över 1000 kr. Ingen provision, du betalar klubbat pris. Högstbjudande erhåller objektet till ett pris av näst högsta bud plus en fast höjning. Vi endast en budgivare gäller utropspriset. Osålda objekt säljes för utropspriset efter auktionen på auktionsdagen. Kontant betalning. Tidigare köpare och medlemmar mot faktura. PS. Om du inte har möjlighet att komma på auktionsdagen kan du sända bindande bud till Sonne Persson, Knutstorpsgatan 35, Åstorp eller e-post sonne.persson@telia.com

6 Sista dag för bud: med post den 4 nov. och e-post 5 nov. Jag bevakar ditt/dina bud! Skannad kopia av objekten på begäran. e-post: janfalt@telia.com Budgivarens namn: Namnteckning: Adress: Postadress: Tel: e-post: Betalning till Ängelholms Filatelistförenings plusgiro Obj. Nr. Beskrivning Mitt bud Objekt önskas sänt i ( ) vanligt brev, ( ) rek högst 2 kg, eller ( ) avhämtas hos Jan Fält, Ålagränd 15, Ängelholm OBS! Fyndlådor, större samlingar etc. skickas med Schenker AB. OBS! Köparen betalar frakten. Sändes direkt till köparen när köpet är betalt.

Resultatlista. Land Beskrivning Värde Utrop Slutbud

SVENSKA FDC SÄLLSKAPET

BJöRN JARLVIK HÄFTESPARTIER RULLPARTIER POSTFRISKA SERIER

Karlskrona FilatelistKlubb Höstmässa 12 nov Auktionslista

Objekt Beskrivning Utropsnr

Välkomna till F r i m ä r k s a u k t i o n Välkomna till F r i m ä r k s a u k t i o n Lördagen den 31 Mars 2012 Klippans Filatelistklubb Inbjuder härmed till vår sedvanliga vårauktion. Plats: Studiegården 47:an, Storgatan 47, Klippan. Bra rymliga

HÖSTAUKTION DEN 20 NOVEMBER 2010 KLOCKAN DUVGATAN 22 JÖNKÖPING

HÖSTAUKTION DEN 20 NOVEMBER 2010 KLOCKAN DUVGATAN 22 JÖNKÖPING JÖNKÖPINGS FILATELISTFÖRENING HÖSTAUKTION DEN 20 NOVEMBER 2010 KLOCKAN 14.00 DUVGATAN 22 JÖNKÖPING FRIMÄRKSAUKTION Lördag den 20 Nov. 2010 Klockan 14.00, visning från 10.00 Plats: Jönköpings Filatelist-Förenings

HÖSTAUKTION DEN 24 NOVEMBER 2009 KLOCKAN DUVGATAN 22 JÖNKÖPING

HÖSTAUKTION DEN 24 NOVEMBER 2009 KLOCKAN DUVGATAN 22 JÖNKÖPING JÖNKÖPINGS FILATELISTFÖRENING HÖSTAUKTION DEN 24 NOVEMBER 2009 KLOCKAN 19.00 DUVGATAN 22 JÖNKÖPING Välkommen till Jönköpings Filatelist-Förenings höstauktion den 24 november 2009. Auktionen äger rum i

Nordhallands Filatelistförenings auktion nr 23A. lördagen den 11 november Auktionslista nr 23

Nordhallands Filatelistförenings auktion nr 23A. lördagen den 11 november Auktionslista nr 23 Nordhallands Filatelistförenings auktion nr 23A lördagen den 11 november 2017 Auktionslista nr 23 Nr Beskrivning Utrop Motivmärken 1 BÅTAR. 10 frimärken + 1 block stämplat/ostämplat 10 2 Ett parti svenska

SVENSKA FDC SÄLLSKAPET

På sikt kommer diabildsserierna att skannas. Några är klara.

Klippans Filatelistklubb Auktion lördag 30 mars 2019

FRIMÄRKEN BREV VYKORT MYNT

Månadsmöte 2013-03-10

FRIMÄRKEN BREV VYKORT MYNT

FRIMÄRKEN BREV VYKORT MYNT FRIMÄRKEN BREV VYKORT MYNT Realtidsauktion Lot 5, 805, 720, 8 Måndag den 28 okt 2019 kl. 17.00 Visning i våra lokaler på Eckensväg 16 i Partille Lördag 26 okt kl. 10.00-18.00 Söndag 27 okt kl. 10.00-18.00

TECKENFÖRKLARING: ** postfriskt kort tand korta tänder hörntand snedcentrerat stämpel en stämpel FET STIL = OBJEKT SOM ÄR AVBILDADE

TECKENFÖRKLARING: ** postfriskt kort tand korta tänder hörntand snedcentrerat stämpel en stämpel FET STIL = OBJEKT SOM ÄR AVBILDADE AUKTIONLISTA vid Kalmar Filatelistförenings auktion lördagen den 13 oktober 2018 i IOGT-NTO lokalen, Trädgårdsgatan 12, Kalmar. För auktionsbedömningarna svarar rsp. inlämnare. En viss efterbedömning har

SVERIGE - SAMLINGAR OCH POSTER

SVERIGE - SAMLINGAR OCH POSTER SVERIGE - SAMLINGAR OCH POSTER 1294 2 4 skill bco. 11 fräscha, vackra stämplade exemplar i ett flertal olika nyanser, bl a 2 grå, ngt bl kval. 1.000 1295 2 4 skill bco. 11 stämplade exemplar i delvis olika