Download "Nordhallands Filatelistförenings auktion nr 24. lördagen den 10 november Nr Beskrivning Utrop Bältespännarmaterial, Mynt och Sedlar"

1 Nordhallands Filatelistförenings auktion nr 24 lördagen den 10 november 2018 Nr Beskrivning Utrop Bältespännarmaterial, Mynt och Sedlar 1 Stämpelmärken ett ark 30 2 TYSKLAND. 10 st "Sorgemärken" 50 3 Lokalmynt Kungsbacka Kommun 150 år Inlämningsbevis. Stämplat STOCKHOLM 22/ Kungliga bröllopet FDC med medalj. Begränsad upplaga Liten lot med lättklädda damer. OBS! Ej vykort Helgmärken med mera på 4 Visirblad 30 8 Bältespännarmaterial + kuvert med REK-etiketter 20 9 Julfrimärkskatalog (1973) inkl lösa märken 20 Partier, samlingar m.m. 10 Visirpärm full med stämplat HV på Visirblad. En del bra stämplar, en del perfins Fint album 32 sid med märken från Syd- och Nordamerika. Välbesatt Mindre album 24 sid med blandat ITALIEN. Välbesatt sid bra album med blandat från ASIEN sid bra album med blandat från EUROPA mindre album om 26 sid med blandat från EUROPA sid mindre album med blandat från EUROPA sid mindre album med blandat från EUROPA Hela Världen. Postfriska märken i svart mindre insticksalbum Hela Världen. Mycket ISLAND** i blått insticksalbum Hela Världen i grått insticksalbum. Allt postfriskt Hela Världen i grönt insticksalbum. Allt stämplat, fin kvalitet Hela Världen i rött album (skadat). Stämplat Album Schaubek Hela Världen t o m 1930-talet Bra album 16 sidor, glest besatt Hela Världen st album på vardera 16 sidor med Hela Världen, glest besatt st mindre album med Hela Världen Mindre ringpärmsalbum Hela Världen, glest besatt King insticksalbum om 30 sid. Ungdomssamling HV Fyndlåda med mest Sverige. Mycket att plocka Fyndlåda med album, lösa märken, m.m Liten fyndlåda med lösa märken HV, Maximikort, minnespoststämplar, m.m Fyndlåda med div album, lösa märken, m.m Fyndlåda med album, brev, vykort, m.m Sverige frimärken i förtrycksalbum Sverige stämplat i grönt Leuchtturmalbum Viking bladsats Sverige i 2 st svarta Lembitalbum Mindre insticksalbum, halvbesatt med bl.a. medaljongmärken. Stämpelfynd?? Blått insticksalbum SVERIGE och NORGE dubletter Leuchtturm grönt album med bladsats Sverige med fickor. Komplett postfriska märken inkl 24 st rabattmärken utgåva I - VII. Nom ca 1250: SVERIGE. 2 st A4-pärmar med egengjorda försättsblad med stämplat år SVERIGE. SAFE-album med stämplat Besatt 60-70%, många bra stämplar SVERIGE. SAFE-album med stämplat Besatt 60-70% inkl BB-par SVERIGE. SAFE-album med stämplat 1970-talet. Besatt 60-70% inkl BB-par 150

2 44 SVERIGE. SAFE-album med stämplat 1980-talet. Besatt 60-70% inkl BB-par SVERIGE. SAFE-album med stämplat 1990-talet. Besatt 60-70% inkl BB-par SVERIGE. SAFE-album med stämplat 2000-talet, glest besatt SVERIGE. Förtrycksalbum Facit S Välfyllt (inga BC/CB-par) Sverige stämplat i insticksalbum. Bl.a. Vapen, Ringtyp t o m 1940-talet Facitpärm med ca 45 Visirblad stämplat Medaljong/Bandmärken. En del bra stämplar. Plus 3 Visirblad postfriskt Insticksalbum med stämplat Sverige Plus nom ca 200: Leuchtturmalbum Sverige Knappt halvbesatt stämplade märken Insticksalbum med svarta blad och dubbla mellanlägg. Halvbesatt stämplat Sverige mindre album (ett def) med stämplat SVERIGE Sverige postfriskt i SAFE-album med fickor, glest besatt Sverige postfriskt i SAFE-album med fickor, halvbesatt Nom ca 250: Sverige postfriskt i SAFE-album med fickor, nästan komplett Nom ca 800: Sverige postfriskt i SAFE-album med fickor, nästan komplett Nom ca 2600: Album med Visirblad. Nom Sverige ca 350:- + Danmark, Norge, Sverige stämplat Norge/Danmark/Grönland stämplat i insticksbok Album Esselte "Nordens Frimärken för ungdom" fram till DANMARK, FÄRÖARNA, GRÖNLAND och ISLAND förtrycksblad i Facitalbum. Både stämplat och os Låda med dubletter i pergamynkuvert Fyndlåda med lösa stämplade märken m.m Kilovara Plomberad 200 Tillbehör st svarta A4 plastfickor för brev/vykort st blad plastfickor svart bakgrund för brev/vykort st glasklara blad Leuchtturm för häften Leuchtturm Sverigealbum med fickor Tomt Tom Leuchtturmpärm brun Lindner Sverigealbum med fickor Tomt Tre st Verbisalbum Sverige med fickor Tomma Facit bladsats ISLAND I 60 i röd pärm SP Tomt 50 Sverige ostämplat 73 F 7* utan gummi. Kv 1700: F 14BN* Liggande Lejon. Nytryck F 42**. Ringtyp. Kv 750: F 44**. Ringtyp. Kv 500: F 45* OII utan gummering- Kv 700: F 50** Provisorier F 55**. O II. Kv 700: F 75** Medaljong F 76** par. Medaljong F 84**. "Medaljong" F 88**. "Medaljong". Kv 500: F 90**. "Medaljong". Kv 600: F 91**. "Medaljong". Kv 1500: F ** Provisorier på medaljong, kompl 8 st F 110**. Landstorm I F 111**. Landstorm I F ** Landstorm III. Kompl 10 st F 126cx** Landstorm 50

3 91 F 133** Landstorm III F 133** Landstorm III, par med kantremsa F 138b*. Flygpost. Spår av fastsättare F 142 A**. St Lejon. Kv 150: F 142 A**. St Lejon. Kv 150: F 143Acc** 5-strip. Kv 1300:-. St Lejon F 144Ecx**. St Lejon F 144Ecx**. St Lejon F 146A**. St Lejon F 146A**. St Lejon F 150** 5-strip Gustaf V en face F 151 A*. Gustaf V. kv 250:-. Spår av fastsättare F 151 C**. Gustaf V. Kv 700: F 151C** Gustaf V en face. Kv 650: F 152 C**. Gustaf II Adolf F 153**. Gustav Vasa F 155** Gustav Vasa. Kv. 800: F 155**. Gustav Vasa. Kv 800: F 156**. Typ I. Postemblem. Kv 1000: F 156**. Typ I. Postemblem. Kv 1000: F 158*. Typ I. Postemblem. Kv Spår av fastsättare F 162** Typ I Postemblem. Kv 550: F 162**. Postemblem. Kv 550: F 171*. Postemblem. Kv 400:-. Rest av fastsättare F 172**. Postemblem F 189** Gustaf V profil v. Kv 1400: F 190*. Gustaf V. Rest av fastsättare F 191**. Gustaf V F ** Kongressen. Kompl välcentrerade. Kv 11000: F 203**. Världspostkongressen. Kv 500: F ** Föreningen. Kompl välcentrerade. Kv 13500: F 219*. Världspostföreningen. Kv 300:-. Spår av fastsättare F ** Gustaf V 70 år. Kompl serie F 233**. Stockholms slott I. Kv 1250: F 233b* u g. Stockholms slott I. Kv 1300: F **. Lützen. 6 st kompl F 235 C**. Lützen F 235C** Lützen F 238** typ I. Postsparbanken. Kv 350: F ** Postsparbanken. 4 olika F ** Riksdagen. Kompl 9 st F 245** Riksbanken 500 år F ** Postverket 15 st kompl F 252**. Postverket 300 år F 254** Postverket 300 år F 257** Postverket 300 år F 257**. Postverket 300 år F 258** Bromma F 258**. Bromma F **Swedenborg. Kompl inkl BC/CB-par F ** Nya Sverige. Kompl inkl BC/CB-par F 262CB** Nya Sverige 50

4 143 F 265** Delaware F 266 BC**. Gustav V 80 år F 266 CB**. Gustav V 80 år F Gustaf V 80 år. Kompl inkl BC/CB-par F 266CB**. Gustaf V 80 år F 266CB**. Gustaf V 80 år F 267 BC**. Gustav V 80 år. Kv 750: F 267 CB**. Gustav V 80 år. Kv 750: F 268**. Gustav V 80 år F ** Gustaf V profil I och II. Kompl inkl BC/CB-par F ** Tre Kronor. Kompl 34 st F **. Tre Kronor kompl 34 st F 318 CB**. Ling. Kv 400: F ** P H Ling. Kompl inkl BC/CB-par F ** Kungl Vetenskapsak. Kompl inkl BC/CB-par F 323** Kungl Vetenskap (Linné) F 324 BB**. Bellman. Kv 400: F 324 BC**. Bellman. Kv 700: F 324 CB**. Bellman. Kv 700: F ** Bellman. Kompl inkl BC/CB-par F 332Ba** skuret vänster. Stockholms slott II F 332Ba** skuret vänster. Stockholms slott II F 332C**. Stockholms skott II F 336**. Sancta Birgitta F 337 BB**. Flygande svanar F 337C**. Flygande svanar. Kv 600: F 343**. Scheele F **. Montelius. Kompl sats 4 st F 350** Montelius F 358BB** Röda Korset med dubbelprägling F ** Blandat. Kv cirk 170: F 406 A, DD1, DD2**. G VI A, typ I F 413 A, BB, SX1, SX2**. G VI A, typ II F 416 A, SX1, SX2, DD1, DD2, BB**. G VI A typ II. Kv 610: F 416 DD1 + DD2**. Kv 235: F 425 SX1 - SX6**. Kv 190: F 428 DD1 + DD2, BB, SX3+4+5**. Kv 240: F **. Hällristningar kompl 9 st F **. Hällristningar. Kompl sats 9 st F ** Stockholmia 55. Kompl 5 st F ** Stockholmia 56. Lösa märken + Block. Kv 1000: F **. Stockholmia 55. Kompl sats 5 st Stora Tjänste T13**/*, 6 olika Lilla Tjänste VM krona**. Fyra olika Lilla Tjänste VM våglinje**. 11 stycken F L 11a 3-strip. 2 st v2* F L 20* pos 31. Svagt märke efter fastsättare F SS2** Frimärket 150 år. Cyls 1 + KN F SS3** Greta Garbo F SS6** Alla Tides Barnprogram. Souvenirark F SS8** Mode med cyls + kn F SS9** Samisk Kultur 40

5 195 F SS14** Svenska Höjdpunkter. Souvenirark F SS16** Svenska Slott. Souvenirark F H96** Gustav VI F H99** Stockholms slott II. Kv 600: F H523**. Cyls 1. Autograf av Lasse Åberg Lot om tre häften med markeringar. Nom 75: Landstorm I. 32 st postfriska märken i olika valörer. Kv 2800: Låda med automathäften SVERIGER. 4 Visirblad med postfriska märken SVERIGE. 37 st ostämplade märken med fastsättarspår från SVERIGE. Insticksblad 2 sid med postfriska märken från SVERIGE. Insticksblad 2 sid med postfriska märken från SVERIGE. Insticksblad 2 sid med postfriska märken från 1955 > SVERIGE. A4-pärm med monterat **. Nom 300:-. Många kompletta serier Insticksblad med postfriskt från 1950-talet Insticksblad 2 st med postfriskt från 1950-talet Insticksblad 2 st med postfriskt från talet 100 Frimärken Norden 212 DANMARK. F ** Flora Danica DANMARK. F 11 Stor ovaltyp DANMARK. F 121. Del av andrastämpel. Kv 1400: DANMARK. F 135 Christian X Stämplat Kv 80: DANMARK. F 144 Christian X DANMARK. F 1627 Lilla riksvapnet Stämplat Kv 40: DANMARK. F 1635 Frimärkskonst Stämplat Kv 25: DANMARK. F Campingliv Fina stämplar Kv 25: DANMARK. F Kv 400: DANMARK. F stämplade. 10 st kompl DANMARK. F 34 öre-valör DANMARK. F ** Sport Kv 18: DANMARK. F ** Kyrkmålningar Kv 50: DANMARK. F ** VM i orientering Kv 5: DANMARK. F ** Fartyg Danmark-Amerika Kv 25: DANMARK. F ** Fåglar strip Kv 70: DANMARK. F 926** Hafnia DANMARK. F BL 2 Hafnia 76 stämplat DANMARK. F BL 2** Hafnia DANMARK. F BL 3** (F 654) Hafnia DANMARK. F BL 5 Hafnia 87 stämplat DANMARK. F BL 6** Hafnia DANMARK. F BL 8** Nordia DANMARK. F H 17** Rödakorsetfrimärken DANMARK. F H 56** Dr Margrethe + riksvapnet DANMARK. F H 5O** (F 803) Dr Margrethe + Riskvapnet DANMARK. F HA 10** DANMARK. F HA 20** x 2 Dr Margrethe + våglinjer DANMARK. F HA 24** Dr Margrethe + våglinjer DANMARK. F HA 24** Dr Margrethe + våglinjer DANMARK. F HS 29** Europa VIII Hist. Händelser DANMARK. F HS 30** Andelsmejerierna 100 år DANMARK. F HS 36** Postfågel 5

6 245 DANMARK. F HS 38** Faröbroarnas invigning DANMARK. F HS 43** Ribe Domkirke DANMARK. F HS 46** Christian IV DANMARK. F HS 48** Kvarnar DANMARK. F HS 50** DBU 100 år DANMARK. F HS 53** Konstindustrimuseet DANMARK. F HS 57** Lokomotiv DANMARK. F HS 58** Norden IX Turism DANMARK. F HS 69** Spara på vatten DANMARK. F HS47** Odense Kyrka DANMARK. FDC i Visirpärm SP12 blå. Ca 100 försändelser DANMARK. Bunt FDC DANSKA VÄSTINDIEN. 4-block** DANSKA VÄSTINDIEN. F 7 Tvåfärgad typ FINLAND. **/*/ i Davoalbum med fickor Ej komplett FINLAND. 2 st A5-ark med stämplade märken FINLAND. A5-ark med postfriska märken. Kv ca 490: FINLAND. Bunt FDC FINLAND. F **BL 7 Barnteckningar Kv 24: FINLAND. F ** BL 8 Ungdomens fritidsintressen Kv 28: FINLAND. F 121 och 133 (Saarinen) FINLAND. F ** Röda Kors FINLAND. F 782** VM i segelflygning Kv 9: FINLAND. F 987** Europa XX Kv 40: FINLAND. Förtrycksalbum utan fickor. Stämplade märken. Kat.v ca 6000: FINLAND. Liten lot med stämplade märken. Mest RK FINLAND. Två automathäften** FÄRÖARNA. F ** HA4 Flygplan Kv 125: FÄRÖARNA. F ** Valar Kv 70: FÄRÖARNA. F ** Växter & djur Kv 55 : FÄRÖARNA. F Europa i Rymden. Stämplade FÄRÖARNA. F Fåglar III. Stämplade FÄRÖARNA. F ** Fjärilar Kv 60: FÄRÖARNA. F **H12 Fåglar V Kv110: FÄRÖARNA. F ** H13 Julfrimärken Kv 110 : FÄRÖARNA. F Samhällen på Esturoy. Kompl serie stämplad FÄRÖARNA. F Kyrka. Stämplade FÄRÖARNA. F Historiska Kors. Stämplat TORSHAVN FÄRÖARNA. F 81-83** Gamla ångfartyg Kv 30: FÄRÖARNA. F 84-85** HA2 Schack Kv 150 : FÄRÖARNA. Visirblad med postfriska märken GRÖNLAND. 14 st stämplade, några bättre. Kv ca 700: GRÖNLAND. 6 block nom DKR 90:- + 2 svartavdrag GRÖNLAND. D 461 Vetenskap. Stämplat GRÖNLAND. F 140**. 4-block med övre marg.nr. Kv 600: GRÖNLAND. F 1-6* Christian X GRÖNLAND. F Drottning Margrethe. Stämplade GRÖNLAND. F 34** par. Fartyg framför isberg GRÖNLAND. F 34, 36** GRÖNLAND. F 445 PAKKE-PORTO märket 100 år. Stämplat GRÖNLAND. F 445b Pakke-Porto 100 år. Stämplat GRÖNLAND. F 474 PAKKE-PORTO märket 100 år. Stämplat 30

7 297 GRÖNLAND. F 475 SEPAC Stämplat GRÖNLAND. F Samtida konst II. Stämplade GRÖNLAND. F 487 Samtida konst. Stämplat GRÖNLAND. F 7-8** + F 37**. Kv 670: GRÖNLAND. F 8** Isbjörn GRÖNLAND. F 8-9* Isbjörn GRÖNLAND. F BL 5 Danmarks befrielse. Stämplat TASILAQ 5/ GRÖNLAND. F BL 7 Danmarks befrielse. Stämplat TASILAQ 5/ GRÖNLAND. F BL 8 Danmarks befrielse. Stämplat GRÖNLAND. F BL 8 Danmarks befrielse. Stämplat GRÖNLAND. F H3** Drottning + krabbor GRÖNLAND. F P12* Lätt spår av fastsättare. Kv 900: GRÖNLAND. F P17* Lätt spår av fastsättare GRÖNLAND. F P7. Kv 550: GRÖNLAND. F P8. Kv 2200: GRÖNLAND. FDC i Facit-pärm SP8. Ca 45 försändelser GRÖNLAND. Bunt FDC GRÖNLAND. Leuchtturm grönt album med bladsats t o m OBS! 4 blad saknas GRÖNLAND. Visirblad med postfriska märken ISLAND. 2 st A5-blad med postfriska märken ISLAND. 2 st A5-blad med postfriska märken ISLAND. 4-block** + div lösa märken** i rött SAFE insticksalbum. Kv ca 260: ISLAND. 6 st läderbrev talet ISLAND. 6 st nya block**. Kv 450: ISLAND. 7 st REK.-brev 1970-talet ISLAND. A5-ark med ostämplade märken, fastsättarspår. Kv 1520: ISLAND. A5-ark med ostämplade märken, fastsättarspår. Kv 1535: ISLAND. Bunt FDC ISLAND. F 111. Jon Sigurdsson ISLAND. F 112** 4-block med vänster och övre arkmarginal. Kv 960: ISLAND. F 113**. Kv 600: ISLAND. F Trafikanläggningar Stämplad serie. Kv 94: ISLAND. F 1141 BL47B** Frimärkets Dag Kv 55: ISLAND. F 1142** Motorcykel Kv 12: ISLAND. F 125**. Kv 375: ISLAND. F Renoveringstrålare. Komplett stämplat ISLAND. F Trålare. Stämplade REYKJAVIK 8/ Komplett ISLAND. F 16*. Kv 900: ISLAND. F **. Kv 1800: ISLAND. F 170**. Kv 1000:- Vackert ex ISLAND. F 174 v1** (vita strålar). Kv 2200: ISLAND. F 177** Altinget 15 öre ISLAND. F 18. Kv 900: ISLAND. F 186**. Kv 1000: ISLAND. F 187**. Kv 1000: ISLAND. F 21** ISLAND. F 212, 6-block. Stämplat BERGEN ISLAND. F **. Kv 1900: ISLAND. F ** Universitet. Komplett ISLAND. F 248** Fiskar ISLAND. F Flygplan över jöklar. Stämplade. Kompl serie ISLAND. F Sveinn Björnsson. Stämplat 60

8 349 ISLAND. F **. 4-block. Kv 1400: ISLAND. F **. 4-block. Kv 560: ISLAND. F 353, 356** som 4-block + F 244** par. Kv 960: ISLAND. F **. Kv 200: ISLAND. F 42**. 4-block med nedre arkmarginal. Kv 1000: ISLAND. F 435** Nationaldräkt Kv 80: ISLAND. F 436** Havsörn 50 kr ISLAND. F 493** Tryggvi Gunnarsson ISLAND. F 66 Christian IX. 6 aur stämplat ISLAND. F ** Fåglar. Komplett serie ISLAND. F Landvättare. Kn 2. Stämplade ISLAND. F Landvättare. Stämplat ISLAND. F 74**. Kv 675: ISLAND. F 75. Kv 2200: ISLAND. F 79** med vänster och nedre arkmarginal. Kv 3200: ISLAND. F B** BL14B Europa Kv 120: ISLAND. F 80* "håret i ram". Kv 800: ISLAND. F 80**. Kv 3200: ISLAND. F 83** sc. Kv 300: ISLAND. F 84** 4-block med höger arkmarginal. Kv 1120: ISLAND. F 878, 888 Två stämplade högvalörer ISLAND. F 88** med vänster arkmarginal. Kv 600: ISLAND. F 978 Island kristnat i 1000 år. Stämplat ISLAND. F **. Kv 700: ISLAND. F BL**, F stämplade. Kv 150: ISLAND. F G2**. Greislumerki. 10-block med höger arkmarginal. Kv 500: ISLAND. F Tj 13**. Kv 1700: ISLAND. F Tj 22**. 9-block snett övertryck, sc ISLAND. F Tj 41** 5-strip, sc med nedre arkmarginal. Kv 2000: ISLAND. F Tj 45**. Kv 1200: ISLAND. F Tj 50**. Kv 1500: ISLAND. F Tj 53. Kv 500: ISLAND. F Tj ISLAND. F Tj 7** sc. Kv 950: ISLAND. F Tj 72**. Kv 800: ISLAND. Öppnat 1/4-kilopaket NORGE, FINLAND och ÅLAND i Schaubek klämfjäderpärm. Stämplat NORGE. F ** BL 21 Frimärkets Dag Kv 80: NORGE. F ** H93 NORWEX97 Posten 350 år Kv 100: NORGE. F ** H96 NORWEX97 Posten 350 år Kv 125: NORGE. F ** H100a Julpost Kv 90: NORGE. F ** Skværiggerne Kv 62: NORGE. F st ortstämplat. Kv 500: NORGE. F ** Skeppsbrott Kv 36: NORGE. F 3a lilagrå. Kv 750: NORGE. F ** Svalbard Kv 30: NORGE. F 819** Musikinstrument Bockhorn Kv 40: NORGE. F ** BL 3 NORWEX Kv 45: NORGE. F ** Grafiska Förbundet Kv 16: NORGE. F ** BL6 Frimerkets Dag Kv 100: NORGE. F H85a** NORGE. F H90a**. Kontrollnummer 15

9 401 NORGE. FDC i Visir SP10-pärm. Även några minnespost. Ca 95 försändelser NORGE. Bunt FDC THULE. F T1-5*. 5 st kompl serie ÅLAND. ** i Davoalbum med fickor och kassett Bestt till ca 75% Top of the World of Stamps. Nr 2/3 år postfriska block Nordisk Mytologi Top of the World of Stamps. Nr 3/3 år postfriska block Nordisk Mytologi 50 Frimärken Övriga Världen 407 AUSTRALIEN. Schaubek förtrycksalbum Glest besatt stämplat GRENADA. Mi Bl ** OS Kv 150: ISLE OF MAN. Mi ** Sjöfåglar, ej komplett (endast utgåva 1) ISLE OF MAN. Mi ** Gamla tåg. Kompl 16 st ISRAEL. Mi BL 69, x, 83 ** KINA Mapp stämmplat i kompletta serier. Katalog > 400: MEXICO. Mi BL 28** Extil MONACO. BL Mi ** (16-BLOCK). Sköldpaddor. Kv 180: POLEN. 16-sid bra album med, välbesatt POLEN. 16-sid bra album stämplat, glest besatt POLEN. 32-sid mindre album stämplat POLEN. Bra 30-sid album med stämplat, välbesatt POLEN. Mi ** Kompl serie FÅGLAR PORTUGAL. Mi BL 238** Europa RUMÄNIEN. 16-sid bra album, halvbesatt SACHSEN. Mi 6 stämplat SCHWEIZ. Mi Pro J STORBRITANNIEN och områden** 1950 till Enstaka stämplade STORBRITANNIEN. Brunt (trasigt) inst.album med stämplat, blandad kval, stor variation STORBRITANNIEN. Mi **. Slott. 4 st kompl serie. Kv 40: STORBRITANNIEN. Mi **. 5 st kompl STORBRITANNIEN. Mi 15b. 1 sh gul. Kt nere. Katv 180: TYSKLAND - BERLIN. Insticksalbum med övervägande stämplat TYSKLAND - DDR i 4 st ringpärmar med förtrycksblad. Mest ** men även. Ca 90% besatt TYSKLAND (Berlin). Mi **. Kompl serie BIlAR TYSKLAND (Berlin). Mi 96,98-99 stämplade TYSKLAND (Bund). Mi ** Kompl serie BILAR TYSKLAND (Bund). Mi BL stämplade TYSKLAND (Reich). Mi 138 stämplat TYSKLAND (REICH). Mi 543. Stämplat 25/ TYSKLAND (Reich). Mi stämplade BERLIN. Kompl sats. Kv 200: UNGERN. 30-sid album med stämplat, välbesatt UNITED NATION. Stämplat 4-block USA. Välfyllt Schaubek förtrycksalbum Välfyllt stämplat. Även något ost TYSKLAND (Bund). Mi på Minnespoststämplat brev, Fotboll Sverige-Tyskland BÅTAR. 10 frimärken + 1 block stämplat/ostämplat 10 Brev 443 Censurbrev från ENGLAND till ISLAND Bågstämpel typ 2. GÖTEBORG Kv 600: Sex brev förfilateli Båg- och Fyrkantstämplar: STOCKHOLM, BORÅS, CARLSTAD, SÄTHER F 32 på brev, 2 st. stämplade OROUST (O) resp TJÖRN (O) kantstämpel typ V. BORÅS. Kv 500: Pärm med 17 brev från förfilateli till modernt 150

10 449 Bunt brev. Förfilateli (1 st), stämplade tal (4 st) F 230 på brev. Minnespoststämplat STOCKHOLM F 302 Tre Kronor singel på luftpostbrev till USA Specialstämpel HALMSTAD UTSTÄLLNING 1929 (M34) på vykort från KARLSKRONA (Stortorget) ÖRSLÖSA (R). Stämplat 30/ på vykort Låda med minnespost från Skokartong med brev och FDC Skokartong full med minnespost USA. Indian Woman making Basskets. Postgånget 1902 till Sverige USA. Brev till Sverige. Avsändare Arne Thorén 10 FDC Sverige 459 FDC. GUSTAF V 80 ÅR REK PFFS. F Kv 100: FDC. LUNDS KOMKYRKA 800-årsjubileum. 28 maj F Kv 80: FDC. SVENSKA FRIMÄRKET 100 ÅR. STOCKHOLM F Kv 150: Två enkla album med svenska FDC. Några REK-försändelser FDC-album med SVERIGE FDC-album PFA innehållande ca 65 FDC med mera FDC-album PFA innehållande ca 100 FDC Skolåda full med svenska FDC Välvårdat blått brevalbum med 24 svarta Varioblad. Fylld med svenska FDC från 1980-talet Välvårdat brunt brevalbum med 25 svarta Varioblad. Fylld med svenska FDC från 1990-talet Välvårdat blått brevalbum med 22 svarta Varioblad. Fylld med svenska FDC från 1970-talet Välvårdat blått brevalbum med 20 svarta Varioblad. Fylld med svenska FDC från talet Välvårdat blått brevalbum med 17 svarta Varioblad. Fylld med svenska FDC från 1980-talet SVERIGE. FDC 1950/60-tal i Visirpärm SP12 röd. Ca 100 försändelser SVERIGE. FDC 1970-talet i Visirpärm SP12 blå. Ca 90 försändelser Låda full med svenska FDC Lindner brevalbum med svenska FDC Ringpärm med FDC 30 Vykort topografi Sverige 477 ARVIKA (S). Fyrbilds kort. Nytt Harry Lange-kort i färg BERGA (H). Motiv med järnvägsspår 21/ Kv BERGA (H).2 vykort med vy av järnvägsspår BERGHEM (P). Stämplat 5/ på vykort BLIDSBERG (P). Stämplat 22/ på vykort BODEN (BD). Post- & Telegrafhuset. Gamla formatet, svartvitt med vit kant. Nytt kort BOHUSLÄN (O). Svinesundsbron. Pressbyrån. Postgånget BÅSTAD (L). Översikt, ca 1940-talet. Pressbyrån EKSHÄRAD (S). Kyrkan. Nytt kort, färg. ULTRA ESKILSTUNA (D). Stadshuset med skarpskyttekåren. Före FALKENBERG (N). Lasarettet. Obeg tal FALKENBERG (N). Strandbaden. Stämplat HALMSTAD 1 2/ FALKENBERG (N). Tullbron. Postgånget, stämplat 25/ FEGEN (N). Semesterhemmet Solvik. Postgånget 1950-tal GRUNDSUND (O). Hamnen. T-Foto.Gamla formatet, svartvitt. Stämplat Grundsund GÄVLE/GEFLE (X). Grand Hotell. Gamla formatet utan vit kant. Postgånget GÖTEBORG (O). Jubileumsutställningen Officiella Brevkort.Axel Eliassons Kontstförlag nr 147. Nytt kort GÖTEBORG (O). Allmänna och Sahlgrenska Sjukhuset, Änggården. Ca 1910-talet 10

11 495 GÖTEBORG (O). Gustav Adolfs Torg. Postgånget GÖTEBORG (O). Hamnbild med Amerikabåten Gripsholm talet. Förlag: Alga GÖTEBORG (O). Hamnparti. Bl.a. Munin lossar. Färg. Utg före Ocirkulerat GÖTEBORG (O). Linnégatan. CA 1910-talet GÖTEBORG (O). M/S Kungsholm. Minnespoststämplat 1953 Första Hemgående Resa NY - Gbg. Pressby GÖTEBORG (O). M/S Kungsholm. Minnespoststämplat 1953 Maiden Voyage. Pressbyrån GÖTEBORG (O). M/S Kungsholm. Minnespoststämplat 1953 Maiden Voyage. Pressbyrån. Veck GÖTEBORG (O). Mariaplan. Med bl.a. spårvagn. Förlag: Pressbyråm. Minnespoststämplat Frimärkes Dag GÖTEBORG (O). Motiv från Träsdgårdsföreningen. Postghånget GÖTEBORG (O). Näckrosdammen vid Lorensbergsområdet. Postgånget GÖTEBORG (O). Panorama över Göteborg. Plundrat GÖTEBORG (O). S/S Suecia - S/S Britannia at the London Pier, Gothenburg. Minnespoststämplat Älvsborgsleden GÖTEBORG (O). Sex st kort A GÖTEBORG (O). Sjömanshemmet. Fyrkantstämpel M/S Stockholm 1sta turen, från Göteborg 21/ GÖTEBORG (O). Slottskogsvallen. Ocirkulerat GÖTEBORG (O). Spårvagnshälsning från Göteborg. Ringlinjen. Carla-förlaget. Ocirkulerat GÖTEBORG (O). Stadsteatern. Postgånget GÖTEBORG (O). Stampgatan. Gamla formatet utan vit kant. Stämplat GÖTEBORG (O). Södra Allén med Dicksonska Villan. Postgånget GÖTEBORG (O). Södra Vägen. Med spårvagn. Förlag ALGA. Ocirkulerat GÖTEBORG (O). Tunnel vid Anten. Gammalt oskrivet brefkort. Axel Eliassons Konstförlag GÖTEBORG (O). Utsikt från Kampanilen. Fyrkantstämpel M/S Stockholm 1sta turen, från Göteborg 21/ GÖTEBORG (O). Utsikt från Slottskogen. Tre ryttare till häst GÖTEBORG (O). Änggårdens sjukhus. Ca 1910-talet HALLAND. 14 äldre och 2 nyare kort med kyrkor HALLAND. 90 st nya kort HALMSTAD (N). Rådjhuset (obeg) och Vallgatan (postgånget 1940-tal) HALMSTAD (N). Slottet.Gammalt brefkort. PKXP No81A HAVSTENSSUND (O). Flygfoto över. Ca 1950-talet HELSINGBORG (M). Kärnan HELSINGBORG (M). Staden/hamnen från Kärnan. Gamla formatet utan vit kant. Postgånget HENÅN (O). Vy ca 1920-talet HENÅN (O). Vy. Ca 1920-talet KALMAR (H). Vy från vattentornet. 23/ Kv KARLSTAD (S). ESSO Motorhotell. Förlag Herman Andersson. Nytt ULTRA-kort KARSEFORS. Stämplat SKOGABY (N) 28/ KIRUNA (BD). Kiirunavaara i belysning. Fin stämpel Nst21 Kiruna Lbr Förlag F G Landströms Bokh KIRUNA (BD). Lokstallarna talet KRISTINEHAMN (S). Stadshotellet och kyrkan. Stämplat Nst LAHOLM (N). Forskarlen i Lagafontänen. Obeg LEKSAND (W). Vy.Färg, ca 1910-talet. Ocirkulerat LINKÖPING (E). Järnvägsparken. Färgkort ca 1920-talet LUND (M). Monument Slaget vid Lund Pressbyrån. Stämpel LUND 1, , Gamla formatet, svartvitt LYCKORNA (O). Flygfoto över. Ca 1940-talet LYSEKIL (O). Gamla Staden. Pressbyrån. Postgånget. Har varit inklistrat MALEN (L). Strandparti med badande. Gammalt kort utan vit kant. Stämplat Malen MALMÖ (M). Baltiska utställningen Gamla formatet, svartvitt. Officiella brevkort. Postgånget MARIESTAD (R). Järnvägsstationen. Handkolererat. C A Träff. Ocirkulerat. 10

12 543 MARKARYD (G). Järnvägsstationen. Med motorvagn. Ocirkulerat men har varit lätt inklistrat. Förlag: Pre MÖLLE (M). Hotel Corfitzon. Brevkort.Imp Axel Martins, Helsingborg. Gamla formatet, svartvitt. Postgånget NORBERG (U). Parti från Klackberg. Stämplat Norberg 1904 & stämpel Trelleborg-Sassnitz & stämpel West-Hartlepool NORRKÖPING (E). Idrottsparken. Ca 1920-talet, färg. Ocirkulerat NORRKÖPING (E). Oskar Fredriks bro. Med bl.a. spårvagnar talet ONSALA (N). Meryts badbrygga. Postgånget OSKARSTRÖM (N). Nissan vid Oskarström. Stämplat ÖFVERSELÖ (D) RESÖ (O). Motiv från Resö. Svartvitt, gamla formatet. Stämplat Kragenäs SMÖGEN (O). Hållö fyr. Förlag R. Hjortsfeldt. Svartvitt, gamla förmatet. Nytt kort SOTENKANALEN (O). Båt i kanalen. Svartvitt, gamla formatet. Postgånget SPENSHULT (N). Spenshults Reumatiska Sjukhus. Stämplat 9/ STOCKHOLM (A). LO-utställningen 1951 med minnespoststämpel. Kv STOCKHOLM. Norrbro med Vaktparade. Ca 1930-talet STRÖMSTAD (O). Utsikt från. Ca 1940-talet STRÖMSTAD (O). Vy. Ca 1940-talet STYRSÖ (O). Gammalt Brefkort. Ofrankerat,skrivet. Hamnen med båtar och bryggor SUNVÄRA (N). Väderkvarn. Arkivbild Sövde. Nytt kort, färg SÄRÖ (N). 7 st äldre kort, 1930/40-tal SÄRÖ (N). Lokmännens Rekreationshem. Ca 1940-talet. Förlag: C A Träff SÄVEDALEN (O). Vyparti från Sävedalen. Tidig 2-bildskort. Förlag: Träff. Ocirkulerat TOREKOV (L). Vid bryggan. Ocirkulerat, ca 1950-talet TORTUNA (U). Järnvägsstationen. Ca 1920-tal TRELLEBORG (M). Tågfärjan "DrottningVictoria". 23/ Kv TYLÖSAND (N). 3 st äldre kort 1930/40-tal UDDEVALLA (O). Söder från Klocktornsberget. Gammalt brefkort. Stämplat PKXP No ULRICEHAMN (P). Järnvägsstationen och Hotellet talet VADSTENA (E). Vadstena Slott. Handkolorerat. Stämpel VADSTENA VADSTENA (E). Vadstena Slott. Nytt brefkort utan vit kant. G. Petersons Pappershandel, Vadstena VARBERG (N). Parti av torget talet. Obeg VARBERG (N). Socitetsrestaurangen talet. Postgånget ÅHUS (L). Vy av hamnen. 14/ Kv ÅMOTFORS (S). Centrum. Bl.a. bilar, mopeder, ca 1950-talet. Ocirkulerat ÅSBRO (T). Flygfoto över Estabo. Ca 1950-talet ÄNGELHOLM (L). Järnvägsgatan. Ca 1940-talet ÖREBRO (T). Länslasarettet. Brefkort. Bergslagens Boktryckeri, Nora. Stämplat Örebro, NST ÖRMEVALLA (N). Kyrkan. Svartvitt, gamla formatet. C.A.Träff. Nytt kort ÖSTERSUND (Z) Frösö kyrka st Svenska vykort gamla formatet. Blandat topo m.m Låda med moderna vykort, brev, minnespost Skokartong med vykort, mest modernt 30 Vykort övrigt olika kort NORELIUS. Ej postgångna Sveriges fotbollslandslag Herr. Nytt kort. Stort format Fotboll VM-truppen Herr. Nytt kort. Stort format Svenska VM-truppen Dam. Nytt kort. Stort format Svenska fotbollslandslaget Herr. Nytt kort. Stort format GRIPSHOLMS vinterkryssning Frankerat och stämplat Sjöpostexpedition70 M/F Gripsholm M/S Stockholm. Fyrkantstämpel M/S Stockholm 1sta turen, från Göteborg 21/

13 590 FINLAND. ÅLAND vykort. Råseglare i Mariehamns hamn M/S Kungsholm, Göteborg. Ca talet M/S Stockholm. Ca 1940-talet. Pressbyrån. Minnespoststämplat Frimärkets Dag M/S Saga. Minnespoststämplat Medicinteknisk forskning Allan R.M. Line "Victorian" and "Virginian". Ocirkulerat På väg till Amerika. Fartyg i Göteborgs hamninlopp. Ocirkulerat S/S Britannia och Suecia, Swedish Lloyd Line. GÖTEBORG Segelfartyg. Färgkort. Förlag T.S.N. Ca 1910-talet Segelfartyg i docka. Färgkort. Förlag T.S.N. Stämplat SKÖFDE Flottan i strid (??). Stämplat MARSTRAND Ostindieskeppet Wasa. Oljemålning av J Hägg. Förlag: Föreningen Sveriges Flotta Dansk Ridende Post. Lantbruksutställningen på Bellahöj Minnespoststämplat PANAMA. The Swimming Pool, Colon. Ocirkulerat. Färg FRANKRIKE. Mulhouse - La rue du Sauvage. Bl.a. spårvagn, ca 1920-talet STORBRITANNIEN. Bank of England, London. Gatumiljö, ca 1910-talet st skämtkort. Edgren, Beskow, Caramba, Sundius-Dahlström FRANKRIKE. Nice. Bl.a. spårvagnar, ca 1920-talet st A6-kort med frimärksmotiv BERTIL A. 10 st Kartkort 1950-talet ELVIS PRESLEY. Två obeg vykort och ett postgånget Broderskyssen. Stämplat LIDKÖPING (R)19/ En sommarafton vid sjön. Stämplat LILLA EDET (P) 24/ God Jul-kort. Stämplat TIDAN (R) 21/ Båtmotiv. Stämplat Sköfde (R) 27/ Familjeidyll. Vuykort stämplat i BORÅS (P) 27/ Trevligt julkort. Stämplat TROLLHÄTTAN (P) 23/ RUMÄNIEN. Gelatz Biserica Caledrala. 12/ Kv STORBRITANNIEN. HULL, King Edvard Street, gatuvy med spårvagnar. Kv STORBRITANNIEN. LONDON, Old House in Holborn. Gatuvy med folkliv. Kv STORBRITANNIEN. Barry Docks. Vy med båtar. Kv STORBRITANNIEN. LONDON, Royal Exchange Bank of England. Kv STORBRITANNIEN.LONDON, Royal Exchange Bank of England. Kv STORBRITANNIEN. Market Place, South Shields. Folkliv. Kv STORBRITANNIEN. LIVERPOOL, Central station, Renelagh Street. Kv MALTA. Napoli, vy med spårvagn, folkliv. Kv ÖSTERRIKE. WIEN, Hönenstrasse, Leopoldsberg. Kv Liten lot med moderna vykort st vykort A6, blandade motiv Europa st vykort gamla formatet. Blandade motiv Europa 20 Litteratur 629 Atlas Handbok över Svenska Maskintillverkade Posthäften. Häfte H52 - H 422 i 2 pärmar. Utgivna Varianthandboken för Svenska Frimärken utgivna Håndbok over Norges Frimarker Del Håndbok over Norska Filatelistika. Utgiven Bok Sveriges Frankotecken Utgiven av Sveriges Filatelist-Förbund Luftpostens historia i Sverige. Skriven av Örjan Lüning Katalog AFA DK Frimärken som hobby. Forum förlag 10 Årsböcker 637 Årsbok Svenska frimärken berättar

14 638 Årsbok Svenska frimärken berättar Årsbok Svenska frimärken berättar Årsbok Svenska frimärken berättar Årsbok Svenska frimärken berättar Årsbok Svenska frimärken berättar Årsbok Svenska frimärken berättar Årsbok Svenska frimärken berättar Årsbok Svenska frimärken berättar Årsbok Svenska frimärken berättar Årsbok Svenska frimärken berättar Årsbok Svenska frimärken berättar Årsbok Svenska frimärken berättar Årsbok Svenska frimärken berättar Årsbok Svenska frimärken berättar Årsbok Svenska frimärken berättar Årsbok Svenska frimärken berättar Årsbok Svenska frimärken berättar Årsbok Svenska frimärken berättar Årsbok Svenska frimärken berättar Årsbok Svenska frimärken berättar Årsbok Svenska frimärken berättar Årsbok Svenska frimärken berättar Nominalvara 660 Diverse svenska häften, nom 100: Diverse svenska häften + lite lösa märken. Nom 159: Diverse svenska häften, nom 154: Diverse svenska häften, nom 236: Diverse svenska häften, nom 130: Diverse svenska häften, nom 117: Diverse svenska häften, nom 106: Diverse svenska häften, nom 177: Diverse svenska häften, nom 218: Sverige postfriskt. Nom 200:-, låga valörer Sverige postfriskt. Nom 200:-, låga valörer Sverige postfriskt. Nom 200:-, mellanvalörer Sverige postfriskt. Nom 200:-, mellanvalörer Sverige postfriskt. Nom 200:-, mellanvalörer Sverige postfriskt. Nom 200:-, mellanvalörer Sverige postfriskt. Nom 200:-, mellanvalörer Sverige postfriskt. Nom 200:-, mellanvalörer Sverige postfriskt. Nom 200:-, mellanvalörer Sverige postfriskt. Nom 200:-, mellanvalörer Sverige postfriskt. Nom 200:-, mellanvalörer Sverige postfriskt. Nom 200:-, valörer mellan 2-6: Sverige postfriskt. Nom 200:-, valörer mellan 2-6: Sverige postfriskt. Nom 200:-, valörer mellan 2-6: Sverige postfriskt. Nom 200:-, valörer mellan 0,75-6: Sverige postfriskt. Nom 200:-, valörer mellan 0,30-6: Sverige postfriskt. Nom 210:-, valörer mellan 0,30-5,50 inkl block Sverige postfriskt. Nom 260:-. Block valörer mellan 4-20: Facit SP6-pärm full med nominalvara på Visirblad. Nom > 500:- 200

15 688 Postens Årssats Svenska Frimärken Nom 195: Postens Årssats Svenska Frimärken Nom 243: Postens Årssats Svenska Frimöärken Nom 230: Postens Årssats Svenska Frimärken 1986 inkl 4 rabattmärken. Nom 127: Postens Årssats Svenska Frimärken 1987 inkl 10 rabattmärken. Nom 145: Postens årssats Öppnad men komplett. Nom. 123: Postens årssats Nom 231:- 120 Sverige stämplat 695 F 2. Vapen I. 3 stämplar, sc F 7 Vapentyp II. Stämplat F 9 v16 ("Ängeln"). Stämplat. Kv 600: F 9 Vapentyp II. Lot om 35 märken, några bra stämplar. Nyanser etc F 9 Vapentyp II. Plåtsår i "R". Stämplat MALMÖ (M) F 9 Vapentyp II. Praktstämplat STOCKHOLM (A) 9/ F 9j. 4-kantstämpel RÅNEÅ (BD) 23/5 186? F 9v13 (fotsteget) Vapentyp II. Stämplat F 9v9 Vapentyp II F 10 Vapentyp II. Stämplat HALMSTAD (N) F 12 Vapentyp II. Stämplat HALMSTAD (N) F 12. Vapen II. Kv 1300: F 12g. Stämplat UMEÅ (AC). Vc, kv 850: F 14B Liggande lejon. Stämplat HELSINGBORG (M) F 14B Liggande lejon. Stämplat OSKARSHAMN (H) F 16 Liggande Lejon. LYX-stämplat ULRICEHAMN (P) 7/ F 16 Liggande lejon. Stämplat ARVIKA (S) 23/ F 16 Praktstämplat LIDKÖPING (R) 17/ F 17 Ringtyp. 2 st stämplade F 19 Ringtyp. LYX-stämplat STRENGNÄS (D) 25/ F 19 Ringtyp. Stämplat GÖTEBORG (O) 30/ F 19 Ringtyp. Stämplat STOCKHOLM C (A) 6/ F 20 Ringtyp F 20 Ringtyp. Stämplat F 20 Ringtyp. Stämplat F 20. Stämplat GÖTEBORG (O) 13/ F 20b/c Ringtyp t 14. Stämplat MALMÖ ((M) 10/ F 20d. Ringtyp. Stämplat STOCKHOLM 5.TUR F 20g? Ringtyp t 14. Stämplat SUNDSVALL (Y) 3/ F 20g Ringtyp. Stämplat HELSINGBORG (M). Kv 750: F 21 Ringtyp. Fyrkantstämpel "WÄRDE" F 21v3 Ringtyp. Lyxstämplat WEXIÖ 19/ F 22 Ringtyp. Stämplat F 22c. Stämplat GÖTEBORG (O) 9/ F 23 Ringtyp t 14. Snedcentrerat. Lyxstämplat FURUSUND (B) 15/ F 25 Ringtyp. LYX-stämplat WEXIÖ (G) 6/ F 25 Ringtyp. Stämplat F 26g Ringtyp. Stämplat F 27c. Stämplat F 28 Ringtyp. Lot om 4 stämplade märken, bl.a. STOCKHOLM (A) F 28 Ringtyp. Praktstämplat KALMAR (H) 8/ F 29 Ringtyp. Stämplat STOCKHOLM (A) F 29 Ringtyp. Två märken stämplade STOCKHOLM (A) 20

16 738 F 29, 31, 43 Ringtyp. Alla LYX-stämplade STOCKHOLM F 29c. Stämplat STOCKHOLM L:L 9/ F 29e Ringtyp. Stämplat STOCKHOLM 6/ F 30 Ringtyp t 13. Lyxstämplat STOCKHOLM 19/ F 30 Ringtyp. Stämplat LINKÖPING (E) 13/ F 31 Ringtyp. Lot om 4 stämplade märken F 31 Ringtyp. Praktstämplat HVETLANDA (F) F 31g. Stämplat KARLSKRONA (K) 17/ F 32 Ringtyp. Stämplat ARBRÅ (X) 8/ F 32 Ringtyp. Stämplat BERFENDAL (O) F 32 v4 t 13 (Spegeltryck). Stämplat F 33 Ringtyp t 13. Praktstämplat STOCKHOLM 11/ F 33 Ringtyp. Lot om 5 stämplade märken F 34 Ringtyp F 34 Ringtyp. Stämplat GÖTEBORG (O) F 34. Ringtyp. Praktstämplat KLIPPAN (L) 26/ F 35 Ringtyp. LYX-stämplat SUNDSVALL (Y) 12/ F 35 Ringtyp. Stämplat LINKÖPING (E) 1/ F 35 Ringtyp. Stämplat MAJORNA (O) 28/ F 35. Stämplat STOCKHOLM 12/ F 36 Ringtyp t 13. Praktstämplat STALLARHOLMEN (D) 20/ F 36 Ringtyp. LYX-stämplat LIDKÖPING (R) 8/ F 36a Ringtyp. Stämplat GÖTEBORG paket exp (O) 11/ F 36h. Stämplat STOCKHOLM Söd. 30/ F 38 Ringtyp t 13. Praktstämplat WADSTENA (E) 24/ F 38 Ringtyp. Stämplat STOCKHOLM STADEN PAKET (A) 18/ F 38 Ringtyp. Stämplaty STOCKHOLM STADEN PAKET 23/ F 39 OII. Lysxstämplat NÄSSJÖ (F) 8/ F 39 OII. LYX-stämplat HAGFORS (S) 26/ F 39 OII. Stämplat GEIJERSHOLM (S) 7/ F 39 OII. Stämplat GÖTEBORG FILIAL (O) 1/ F 40 Ringtyp. Lot om 2 märken stämplade STOCKHOLM (A) F 41 Ringtyp. Stämplat ENKÖPING (C) 1/ F 42 Ringtyp. Lot om 3 märken stämplade HELSINGBORG, KALMAR, STOCKHOLM F 42** Ringtyp. Ljusgrå. Vc. Kv 1500: F , 47 Ringtyp. Stämplade STOCKHOLM, LINDESBERG (T), HELSINGBORG (M) F på klipp. Stämplat GÖTEBORG FILIAL (O) F 44**. Ringtyp F 44b Ringtyp. Stämplat 20/ F 45 OII. Lyxstämplat LYSEKIL (O) 25/ F 45 OII. Lyxstämplat NÄSSJÖ (F) 19/ F 45 OII. Lyxstämplat SALA (U) 21/ F 45 OII. Praktstämplat KARLSHAMN (K) 22/ F 45 OII. Stämplat NORRKÖPING (E) 30/ F 45 OII. Stämplat PKXP No 23A 9/ F 45 OII. Stämplat PKXP No 32 16/ F 45 OII. Stämplat SUNDSVALL (Y) 16/ LYX F 45v5 OII. Praktstämplat GÖTEBORG (O) 30/ F 45v5 OII. Praktstämplat VINGÅKER (D) 2/ F 46 Ringtyp. Stämplat FINSPONG (E) F 46 Ringtyp. Stämplat HALMSTAD (N) F 46 Ringtyp. Stämplat STOCKHOLM CARLAVÄGEN (A)

17 790 F 47 Rintyp. Lot om 2 märken stämplade, bl.a. ROCKNEBY (H) F 48 Ringtyp. Lot om två märken stämplade, bl.a. LUCKSTA (Y) F 48 Ringtyp. LYX-stämplat SÄRNA (W) 3/ F 50 Provisorier. Stämplat SKENINGE (E) 18/ ? F 50 Provisorier. LYX-stämplat KLEFSHULT (F) F 50 v2 ("kula") Provisorier F 51 Provisorier. Praktstämplat LINKÖPING (E) 18/ F 51* Provisorier. Fastsättarspår F 52 OII punkt i övre marginal. Stämplat F 52 OII. Stämplat GUNNARSBYN (BD) 28/ F 52 OII. Stämplat PLK 160 7/ F 52. Stämplat NYKÖPING (D) F 52. Sår v E + kommatecken. Stämplat F 54 OII. Lyxstämplat FREMMESTAD (R) 3/ F 54 OII. Lyxstämplat HELSINGBORG (M) 13/ F 54 OII. Lyxstämplat HUDIKSVALL (X) 1/ F 54 OII. Lyxstämplat HVETLANDA (F) 8/ F 54 OII. Lyxstämplat LINKÖPING (E) 10/ F 54 OII. Lyxstämplat LJUNGSKILE (O) 16/ F 54 OII. Lyxstämplat WESTERVIK (H) 12/ F 54 OII. Praktstämplat JÖNKÖPING (F) 27/ F 54 OII. Praktstämplat KRISTINEHAMN (S) 3/ F 54 OII. Praktstämplat OSKARSTRÖM (N) 21/ F 54 OII. Stämplat KOSTA (G) 17/ F 54 OII. Stämplat MARSTRAND (O) 12/ F 54 OII. Stämplat RÅDA (S) 8/ F 54 OII. Stämplat SMEDJEBACKEN (W) 1/ F 54 v11 (plåtspricka över "i". OII. Stämplat KÖPING (U) F 54. Stämplat HOLMSUND (AC) F 55 OII. Lyxstämplat JÖNKÖPING (F) 6/ F 55 OII. Lyxstämplat LJUNGSKILE (O) 9/ F 55 OII. Stämplat GREBBESTAD (O) 22/ F 55 OII. Stämplat KOLBÄCK (U) F 55 OII. Stämplat LANDSKRONA (M) 26/ F 55. Stämplat BOLMSÖ (G) 1/ F 55. Stämplat GELLIVARE (BD) F 56 OII. Stämplat STRÖMSTAD (O) 22/ F 57 OII. Praktstämplat JÖNKÖPING (F) 13/ F 57** OII. Kv 950: F 57. Stämplat LOCKNEVI (H) 23/ F 58 OII. Stämplat GÖTEBORG FILIAL (O) 21/ F 59 v6 (plåtsår). OII stämplat F 61 "Oletikett". Stämplat KARLSTENS FÄSTNING (O) 9/ på klipp F 64 vm1 Siffertyp F 65 Posthuset. Praktstämplat ESKILSTUNA (D)11/ F 69. Stämplat JOKKMOKK (BD) 28/ F 71cx Lilla Riksvapnet F 73cxz Lilla Riksvapnet F 74 Lilla Riksvapnet. Stämplat DONSÖ (O) F 76 vm1. Gustaf V medlajong. Stämplat KRISTIANSTAD (L) F 86 Medaljong. Praktstämplat SALADAMM (U) 30/ F 98 cm2. 4-strip med kantremsa (med KPV). Stämplat ROMAKLOSTER (I) 12/

18 842 F 107cz Landstorm I F 140C (agrg) Stående lejon. Stämplat F 140Ccx Stående Lejon F 141bz Stående Lejon F 141v2 St Lejon. Stämplat GÖTEBORG (O). Kv 900: F 142bz par St Lejon. Stämplat SÄLLINGE (T). Kv 800: F 142Ecc** St Lejon F 144Ccx Stående Lejon F 144cx St Lejon. Stämplat. Kv 900: F 146Ea Stående Lejon F 148A. Stämplat LOMMARYD (F) 16/ F 151. Stämplat ODENSJÖ (G) 3/ F 152cx Gustaf II Adolf. Stämplat. Kv 300: F 153b Gustav Vasa F 155** Gustav Vasa. Kv 800: F 165 cx Postemblem F 169cxz Postemblem. Stämplat MALMÖ F 179A. Två vita prickar över "P" i POST. Stämplat F 179Av Par. Spricka i v märke, först "E". Stämplat STOCKHOLM 3/ F 187** Gustaf V. Kv 375: F 189 I Gustav V F 196, 197, 107 Världspostkongressen. Stämplade F 196, 197, 198, 201 Världspostkongressen. Stämplade F Världspostkongressen. Stämplade F 201a. Stämplat F 202 Kongress. Stämplat F 203 Kongress stämplat F 205 Kongress stämplat F 207 Kongress. Stämplat F 207* Kongress. Rest av fastsättare F 208. Världspostkongressen. Stämplat. Kv 750: F 211 Världspostföreningen. Stämplat NORBYVALLDA (N) 16/ F 211 Världspostföreningen. Stämplat F 211, 213 Världspostföreningen. Stämplade F 223. Världspostföreningen. Stämplat. Kv 800: F ** Gustaf V 70 år. Kompl serie F st stämplat F 238** Postsparbanken. Kv 350: F 256** Postverket F 259 CB. Swedenborg. Stämplat F Nya Sverigeminnet. Stämpad dubblettsamling på 2 Visirblad. En del bra stämplar F 261CB. Nya Sverige, stämplat GÖTEBORG (O) F 262BC. Nya Sveige, stämplat F 262CB. Nya Sverige, stämplat F 262CB. Nya Sverige, stämplat F 262CB. Nya Sverige, stämplat KARLSTAD (S) F 266 BC Stämplat F 271BB. Stämplat ELDSBERGA (N) 11/ F 320B PII Vetenskapsakademien F 321. Stämplat KUNGSBACKA (N) 9/ F 322** Kungl Vetenskapsakademin F 324V DP1 (dubbelkontur i Sverige). Stamplat ÖREÄLV (AC) 9/

19 894 F 325 Bellman. Ett löst + ett klipp. Stämplat GLÄBORG (O) F 337BB** Flygande Svanar. Kv 240: F 347BB Skytte. Stämplat F 349BB Montelius. Stämplat F 357** Svenska Flottan F 450 Hällristning. Stämplat VIGGBYHOLM (B) 12/ F 460 Hällristningar. Stämplat JÄRVSÖ (X) 18/ F 464 Hällristningar. Stämplat HALMSTAD (N) 10/ F 518. Stämplat NÖTTJA ( G) 15/ F 806 Samuel Owen. Stämplat KUNGÄLV (O) 25/ F Västkust. Minnespoststämplat VARBERG (N) 7/ F 1166 Carl XVI Gustaf. Stämplat ANGERED (O) 19/ F Stämplat LINDOME (O/N) 10/ F Stämplat FALKENBERG 4 (N) 5/ F 2259 SX2 Ivar Lo Johansson. Stämplat VARBERG (N) 28/ F 2264 SX1 Nobels fredspris. Stämplat VARBERG (N) F 2282SX. Julen. Stämplat VARBERG 2 (N) F 2292 Dansare. Stämplat VARBERG (N) 8/ F HBL 1+2 ur H544 Motorcyklar. Stämplat VARBERG (N) (båda) F 2394 (3 st) Samtliga stämplade HALMSTAD ÖSTER (N) F BL 20 Int. Polaråret. Cyls 2, kn Stämplat F Choklad. Stämplat HALMSTAD (N) 21/ F BL 25 Nobeldiplom. Stämplat VARBERG F 2698 Kultbilar (Volkswagen). Stämplat SUNDBYBERG (B) 26/ F 2716 Rovfågel. Stämplat VÄXJÖ (G) 21/ F ur SH2. Stämplat VARBERG (N) 20/ F BL 28 Norden vid havet. Stämplat VARBERG (N) F BL 30. Kn cyls 2. Stämplat VARBERG (N) F BL 31. Värdsarvet 8. Kn Stämplat VARBERG (N) F BL 36. Post på väg. Stämplat VARBERG (N) F SS7 Sjöräddningen Block. Stämplat VARBERG (N) F SS16 Läckö Slott. Stämplat VARBERG (N) 4/ F SS24 Korsstygnsbroderi. Stämplat VARBERG (N) 26/ F BL35 Gustav III. Stämplat VARBERG (N) 27/ F L 10cv2 (kartongpapper). Kort hörn. Praktcentrering. Stämplat F L 13*. Pos 21. Fastsättarspår F L 13a. Lösen pos 3. Stämplat GUNNILBO (U) 28/ F L 14. Stämplat STOCKHOLM ANK F L 16b2. Stämplat WENDELSBY (B) 1/ F L 17d Lösen. Stämplat FLODAFORS (D) 27/ Katv 2500: F L 18 Lösen pos 7. Stämplat STENSELE (AC) 23/ F L 18c2 Lösen. Stämplat ÅLEM (N) 20/ F L 19 Lösen. Stämplat HÖGBY (H) 21/ F L 19 Lösen. Stämplat NÄSÅKER (Y) 20/ F L 1a2 Lösen gråsvart. Stämplat F L 20, pos 17. Stämplat F L 20b Lösen. Stämplat WESTERÅS (U) 10/ F L 20d. Stämplat, bra centrering F L 5b. Stämplat LEKERYD (F) 1/ F L 6 Lösen. K ht F L 7c Lösen. Stämplat SÖDERKÖPING (E) 24/ F L13e. Stämplat ESTUNA (B) 28/

Resultatlista. Land Beskrivning Värde Utrop Slutbud

Objekt Beskrivning Utropsnr

Nordhallands Filatelistförenings auktion nr 23A. lördagen den 11 november Auktionslista nr 23

Nordhallands Filatelistförenings auktion nr 23A. lördagen den 11 november Auktionslista nr 23 Nordhallands Filatelistförenings auktion nr 23A lördagen den 11 november 2017 Auktionslista nr 23 Nr Beskrivning Utrop Motivmärken 1 BÅTAR. 10 frimärken + 1 block stämplat/ostämplat 10 2 Ett parti svenska

BJöRN JARLVIK HÄFTESPARTIER RULLPARTIER POSTFRISKA SERIER

SVENSKA FDC SÄLLSKAPET

Nordhallands Filatelistförening. Resultatlista. Söndagen den 6 november 2016 Onsdagen den 9 november Objekt Beskrivning Utrop Pris

Nordhallands Filatelistförening. Resultatlista. Söndagen den 6 november 2016 Onsdagen den 9 november Objekt Beskrivning Utrop Pris Nordhallands Filatelistförening Resultatlista Söndagen den 6 november 2016 Onsdagen den 9 november 2016 Objekt Beskrivning Utrop Pris 1 F 42** vc. Kv 700:- 120 200 2 F 97-104** Provisorier. Kv 140:- (OBS

Nordhallands Filatelistförening Auktionslista nr 20 söndagen den 20 mars 2016

Sverigebarometern 2011

Reseguidens Sverigebarometer 2009

Reseguidens Sverigebarometer 2009 Reseguidens Sverigebarometer 2009 Publicerad 2009-06-02 Materialet får användas fritt med hänvisning till källan. For mer information kontakta: Michael Blaxland, 0708-30 70 03 michael.blaxland@reseguiden.se

Obj.nr Kat.nr xx/x/o Beskrivning Län Kval Kat.värde Utrop

Karlskrona FilatelistKlubb Höstmässa 12 nov Auktionslista

Sverigebarometern 2010

Sverigebarometern 2010 2010-06-16 Kontaktperson För mer information kontakta: Michael Blaxland, 0708-30 70 03 michael.blaxland@reseguiden.se Materialet får användas fritt med hänvisning till källan. Sverigebarometern 2010 Fakta.

19.00 Auktionen startar! Kaffeservering efter auktionen (20 kr) Auktion nr: 29 Ängelholms filatelistförenings höstauktion måndagen 7 november 2016. Plats: Godtemplargården S. Kyrkogatan 9 262 32 Ängelholm Parkering: P-plats Vakteln mellan Åvalla och Godtemplargården.

Nordhallands Filatelistförening Auktionslista nr 19 söndagen den 22 november 2015 RESULTAT Objekt Beskrivning Utrop Pris Sverige ostämplat F

Nordhallands Filatelistförening Auktionslista nr 19 söndagen den 22 november 2015 RESULTAT Objekt Beskrivning Utrop Pris Sverige ostämplat F Nordhallands Filatelistförening Auktionslista nr 19 söndagen den 22 november 2015 RESULTAT Objekt Beskrivning Utrop Pris Sverige ostämplat 19-001 F 15** Liggande lejon 17 öre violett. Snedcentrerat. Kv.

Nordhallands Filatelistförenings auktion nr 22A

Nordhallands Filatelistförenings auktion nr 22A Nordhallands Filatelistförenings auktion nr 22A söndagen den 2 april 2017 Beskrivning Nr Sverige ostämplat Utrop 1 F 51**. Kv 130:- 10 2 ISLAND. F 74**. Kv 600:-. OBS! Land 80 3 14 st siffertyp** + GV

Uppsala kommun Månad 1 Arkets namn R C Län C län Kommun kommun Månad 1 218 län Alla gästnätter på hotell, vandrarhem, stugby och camping 8 7 6 5 4 3 2 1 År 21 År 211 År 212 År 213 År 214 År 215 År 216 År 217 År 218 Region

Transportstyrelsens föreskrifter om utlämningsställen för körkort;

Transportstyrelsens föreskrifter om utlämningsställen för körkort; Transportstyrelsens föreskrifter om utlämningsställen för körkort; beslutade den xx 2013. Transportstyrelsen föreskriver följande med stöd av 8 kap. 3 första stycket körkortsförordningen (1998:980). 1

SVENSKA FDC SÄLLSKAPET

Pizzafavoriter i Sverige 2011, fem-i-topp

2002-05-02 Kostnadsutjämning 2003 jämfört med 2002, kronor per invånare Bilaga 3. 2002041bil3/HB 1 (9)

2002-05-02 Kostnadsutjämning 2003 jämfört med 2002, kronor per invånare Bilaga 3. 2002041bil3/HB 1 (9) Kostnadsutjämning 2003 jämfört med 2002, kronor per invånare Bilaga 3 Stockholms län Botkyrka 142 41-123 -158-12 -20 7 6-3 -18-1 -1 0 6 1-1 -134 Danderyd 114 244 73 9 41-20 -2 6-3 -18-1 -1 0 6 1-1 448

Klippans Filatelistklubb Auktion lördag 30 mars 2019

45 ( 38 ) 2:- Utan vm, 1911 66 ( 55 ) 27:- 65:- 67 ( 56 ) 390:- 17:-

45 ( 38 ) 2:- Utan vm, 1911 66 ( 55 ) 27:- 65:- 67 ( 56 ) 390:- 17:- Vapentyp, Skilling, 1855 1 ( 1 ) *) 2 ( 2 ) 475:- 3-5 ( 3-5 ) *) Lokalfrimärken, 1856, 1862 6, 13 ( 6,13 ) *) Vapentyp, öre-val, 1858 7 ( 7 ) 95:- 8 ( 8 ) 1100:- 9 ( 9 ) 9:- 9 ultram ( 9e ) 60:- 10 ( 10

Under 25 kr 2 kr 25 kr - 99 kr 5 kr 100 kr kr 10 kr 500 kr kr 25 kr

Under 25 kr 2 kr 25 kr - 99 kr 5 kr 100 kr kr 10 kr 500 kr kr 25 kr A U K T I O N S L I S T A vid Kalmar Filatelistförenings auktion torsdagen den 19 november 2015 kl 19.00 i IOGT-NTO-lokalen Trädgårdsgatan 12, Kalmar. För auktionsbedömningarna svarar resp. inlämnare.

Sveriges Frimärken 1855-2012

Sveriges Frimärken 1855-2012 2013 Bruksgatan 30 SE-252 23 Helsingborg Tel 042-14 49 82, 042-216660 Fax 042-144982 Butik och Postorder sedan 1968 www.frimarksnetto.se info@frimarksnetto.se www.safealbum.se mail@safealbum.se Sveriges

45 ( 38 )1150:- 1:- Utan vm, 1911 66 ( 55 ) 230:- 65:- 67 ( 56 ) 350:- 15:-

45 ( 38 )1150:- 1:- Utan vm, 1911 66 ( 55 ) 230:- 65:- 67 ( 56 ) 350:- 15:- Vapentyp, Skilling, 1855 1 ( 1 ) *) 2 ( 2 ) 400:- 3-5 ( 3-5 ) *) Lokalfrimärken, 1856, 1862 6, 13 ( 6,13 ) *) Vapentyp, öre-val, 1858 7 ( 7 ) 95:- 8 ( 8 ) 1300:- 9 ( 9 ) 7:- 9 ultram ( 9e ) 60:- 10 ( 10