Nordhallands Filatelistförenings auktion nr 23A. lördagen den 11 november Auktionslista nr 23

Download "Nordhallands Filatelistförenings auktion nr 23A. lördagen den 11 november Auktionslista nr 23"

1 Nordhallands Filatelistförenings auktion nr 23A lördagen den 11 november 2017 Auktionslista nr 23 Nr Beskrivning Utrop Motivmärken 1 BÅTAR. 10 frimärken + 1 block stämplat/ostämplat 10 2 Ett parti svenska SPORTFRIMÄRKEN** Bl.a. 9-strip F 455. Bra katalogvärde POLEN. Mi ** Kompl serie FÅGLAR 20 4 DJUR, FÅGLAR, i litet insticksalbum 15 5 Sportmärken i resturvalshäfte EUROPA. Diverse länder inkl 4 prakt ISLAND Ca 60 st FDC med Europautgåvor från olika länder bättre märken med fotbollsmotiv Ungern-53 Bulgarien Frimärken, Partier m.m. Övriga Världen 9 Insticksalbum med stämplat ASIEN, bl.a. KINA Bra album 16 sidor med AUSTRALIEN Ask med tvättade märken Hela Världen Ask med tvättade märken ENGLAND Tvättade märken HELA VÄRLDEN i plastask Tvättade märken TYSKLAND, USA, CANADA i plastask Insticksbok UNGERN stpl och ostpl kpl.serier mm - mkt märken Fyndlåda med HELA VÄRLDEN i insticksalbum HELA VÄRLDEN i kontorspärm Schaubek Frimärksalbum EUROPA nr 100/150. Ungdomsutgåva fram till ca 1950-talet. Delvis besatt Låda med resturvalshäften, enbart Europa, plus lite lösa märken. Fyndchans!!! Album om 32 sid med blandat TYSKLAND 2/3-dels besatt Album om 16 sid med stämplat RUMÄNIEN Fyndlåda med Hela Världen i små askar Insticksalbum Hela Världen samt Bältespännarmaterial. Glest besatt Brunt (trasigt) inst.album med ENGLAND stämplat, blandad kval, stor variation Bra album 16 sidor, glest besatt Hela Världen Insticksalbum 16 sid + 8 sidor Hela Världen st album på vardera 16 sidor med Hela Världen, glest besatt st mindre album med Hela Världen Bra album 16 sidor stämplat Hela Världen st mindre album med Hela Världen sid mindre album med stämplat DDR + JUGOSLAVIEN Bra 30-sid album med stämplat POLEN, välbesatt Bra 30-sid album med stämplat CCCP, 3/4-besatt Bra 30-sid album medf stämplat/ostämplat block m.m. CCCP, halvbesatt Mindre ringpärmsalbum Hela Världen, glest besatt sid mindre album stämplat POLEN sid bra album med CCCP sid bra album med POLEN, välbesatt sid bra album med RUMÄNIEN, halvbesatt sid album med stämplat UNGERN, välbesatt sid bra album med POLEN, glest besatt sid bra album med kassett. POLEN, mycket block, halvbesatt EGYPTEN. Militärmärken 5 st ESTLAND. Mi Stämplat fyrblock FN WIEN. Mi Block: Utrotningshotade djur Stämplat. Kv 5: FN NEW YORK. Mi 61** 4-block AIR MAIL Kv 1,60: FN NEW YORK. Mi ** (Block 3). FN 20 år Kv 1,00: UNITED NATION. Stämplat 4-block 5 49 GRENADA. Mi Bl ** OS Kv 150:- 30

2 50 ISRAEL. Mi BL 69, 81, 83 ** KANADA. Souvenirmapp** KINA. 3 albumsidor med frimärken LIECHTENSTEIN. Mi BL 18a** MEXICO. Mi BL 28** Extil MONACO. BL Mi ** (16-BLOCK). Sköldpaddor. Kv 180: NEW ZEALAND. Mi Postfriskt. OS i Atlanta Kv 8,50: NEW ZEALAND. Mi BLOCK 63. Postfriskt. Frimärksutställning HongKong Kv 7: NEW ZEALAND. Mi Postfriskt. 100 år "Pigeon-gram" Kv 1,80: NORDJEMEN. Mi.1188 (Block 135) Rymd. Interplanetary stations Stämplat. Kv 12: PORTUGAL. Mi BL 238** Europa SCHWEIZ. Pro Juventure. Fyra olika serier Postfriska SCHWEIZ. Portofreiheitsmarken Mi B I Für interniertes französisches Militär. Kv 130: SCHWEIZ. Dienstmarken I. Stämplat på klipp SOVJETUNIONEN. Mi3737 (Block 61). Världsutställningen EXPO 70 Osaka Kv 2,80: SOVJETUNIONEN. Mi 3522 (Block 51). Olympiaden Mexico Stämplat. Kv 2,50: SOVJETUNIONEN. Mi 4840 (Block 157). Ishockey Stämplat. Kv 1,0: STORBRITANNIEN. Mi postfrisk serie. Botanisk kongress Kv 5,60: STORBRITANNIEN. Mi **. Slott. 4 st kompl serie. Kv 40: STORBRITANNIEN. Mi **. 5 st kompl STORBRITANNIEN. Mi **. Olika djur. 4 st kompl STORBRITANNIEN. Mi **. Byggnader. 4 st kompl STORBRITANNIEN. Mi **. Vintermotiv. 5 st kompl STORBRITANNIEN. Mi **. Hundar. 5 st kompl STORBRITANNIEN. Mi **. 4 st kompl STORBRITANNIEN. Mi **. Kartor 4 st kompl STORBRITANNIEN. Mi **. Tennyson. 4 st kompl STORBRITANNIEN. Mi **. 4 st kompl STORBRITANNIEN. Mi **.Svanar. 5 st kompl STORBRITANNIEN. Mi **. 4 st kompl STORBRITANNIEN. Mi **. 4 st kompl STORBRITANNIEN. Mi **. Sherlock Holmes. 5 st kompl STORBRITANNIEN. Mi **. Katter. 5 st kompl STORBRITANNIEN. Mi **. Fotboll. 5 st kompl STORBRITANNIEN. Mi **. Idrott. 5 st kompl STORBRITANNIEN och områden** 1950 till Enstaka stämplade STORBRITANNIEN. Mi 169**. Kv 60: STORBRITANNIEN. Dubblettalbum STORBRITANIEN. Mi 37, 1½ pence röd. N.v.hörntand svag, 2 stämplar. Katv 30: STORBRITANNIEN. Mi 15b. 1 sh gul. Kt nere. Katv 180: STORBRITANNIEN. Mi pence röd, plåt 13, vc, svagt spår av andra stämpel. Katv 30: STORBRITANNIEN, Tj-märken samt Kanalöarna. Glest bestt i blandad kvalite, 30 tal sidor i gott Leuchtturmalbum STORBRITANNIEN. Poststämpel på klipp. LIVERPOOL 29/ SURINAME. Block Kat.v Scott 90$ TJECKOSLOVAKIEN i kontorspärm TYSKLAND (Berlin). Mi **. Kompl serie BIlAR TYSKLAND (Berlin). Mi 96,98-99 stämplade TYSKLAND (BRD). Mi 151** Nürnberger Madonna TYSKLAND (Bund). Mi ** Kompl serie BILAR TYSKLAND (Bund). Mi **, BL9 + 11** TYSKLAND (Bund). Mi BL stämplade TYSKLAND (Bund). Raketpostkort TYSKLAND (DDR). Bl 23+24**, BL48**, Kleinbogen** TYSKLAND (Preussen). Mi 4 stämplat TYSKLAND (Reich). Dubblettalbum. Fyndchans? TYSKLAND (Reich). Mi 138 stämplat TYSKLAND (REICH). Mi 18. Stämplat LEIPZIG TYSKLAND (Reich). Mi stämplade 30

3 108 TYSKLAND (Reich). Mi 262a stämplat DRESDEN TYSKLAND (REICH). Mi 543. Stämplat 25/ TYSKLAND (Reich). Mi stämplade BERLIN. Kompl sats. Kv 200: TYSKLAND (Reich). Mi stämplade. Kv 145: TYSKLAND (Reich). Mi 750 stämplat TYSKLAND (Reich). Mi *. Kv 7: TYSKLAND (Reich). Mi *. Kv 5: TYSKLAND. Litet insticksalbum glest besatt med "BUNDES" TYSKLAND. Ockupation av Riga. 5 st * Restlåda blandat TYSKLAND - mkt märken. Ogenomgånget av inl SACHSEN. Mi 6 stämplat U S A. Mi (Häfte 113 med 8 märken) AMERIPEX'86 CHICAGO. POSTFRISKT U S A. Mi ** 4-block. Rymdsamarbete USA-Sovjet Kv 3,80: U S A. Mi Block 43**. Re-Issue Trans-Mississippi Stamp Design Kv 12: U S A. Mi Block 57**. The Pan-American Inverts Kv 10: ÖSTERRIKE. Mi 1750**( Block 6). 300 Jahre Entsatz von Wien Kv 1,20:- 10 Sverige ostämplat 124 F 14* (svagt spår) snedcentrerat. Kv 7500: F 15b1*. Kv 6500: F 54 e **. Kv 100: F 75** par. Medaljong F 75** Medaljong F 76** Medaljong F 76** Medaljong F 79** Medaljong. Par med kantremsa F 84** Medaljong F 89** Medaljong F ** Landstorm I F ** Landstorm III. 10 st kompl sats F ** Landstorm III. 10 st kompl sats F 133** Landstorm III F 133** Landstorm III F 133** Landstorm III, par med kantremsa F ** Flygpostfrimärken F 137** F 138cz** F 140C** par med marginalremsa. St Lejon F 142** Stående Lejon. Postfriskt 5 strip 5 öre brun typ II på A-ppr. Kv 750: F 142Ecx** par. St Lejon F 143Acc** 5-strip. Kv 1200:-. St Lejon F 143Acx** 5-strip. St Lejon F 143Ad**. St Lejon F 144**. Stående Lejon. Postfriskt 5 strip 10 öre grön med vm. Cx. Kv 300: F 144Acx**. St Lejon F 144Acx**. St Lejon F 144Acx**. St Lejon F 144Acx**. St Lejon F 144C**. St Lejon F 144C**. St Lejon F 144C**. Stående Lejon 10 öre grön i postfriskt 4-block F 144Ecx** 3-strip. St Lejon F 144Ecx**. St Lejon F 145C**. St Lejon F 146A**. St Lejon F 146A**. St Lejon F 146A**. St Lejon F 148C**. En kort tand.. St Lejon F 149A+C**. Gustav V En face 10 öre röd 2 och 4 sid. Postfriska vackra ex. Kv 1125:- 100

4 165 F 149A**. Något korta tänder. Gustaf V - en face F 149C**. Gustaf V - en face F 150** 5-strip Gustaf V en face F 151C** Gustaf V en face. Kv 650: F 151C** Gustaf V en face. Kv 650: F 151Cbz** Gustaf V en face. Kv 1800: F 152** Gustaf ll Adolf 20 öre blå. Kv 90: F 152A**. Gustaf V - en face F 152C**. Gustaf V - en face F 166b**. Normalcentrerat. Kv 190: F 175A** Gustaf V profil v. Kr 450: F 175A** Gustaf V profil v. Kr 450: F 175C** Gustaf V profil v. Kr 450:-. Något korta tänder F 176**. Välcentrerat. Kv 650: F 177C** Gustaf V profil v. Kv 650: F 177C** Gustaf V profil v. Kv 650: F 178A** Gustaf V profil v F 178C** Gustaf V profil v F 180** Gustaf V profil v. Kv 550: F 189** Gustaf V profil v. Kv 1400: F 190* Gustaf V profil v. Kv 250: F 191** Gustaf V profil v F 195** Gustav V F ** + 201* (fastsättarspår). Världspostkongressen. Kv 450: F 197cx** + F 197**. Kongressen F ** Gustav V 70 år. Kv 230: F 237** Lützen F 242C** Riksdagen 15 öre röd. Kv 125: F 243** Riksdagen 25 öre blå. Kv 140: F 244** Riksdagen 35 öre rödlila. Kv 250: F 249** Postverket 2o öre blå. Kv 225: F 251** Postverket 30 öre brun. Kv 450: F 254** Postverket 45 öre mörkgrön. Kv 180: F ** Lützen. Kv 700: F 256** Postverket F 258** Bromma 50 öre blå. Kv 90: F 261**-265 Nya Sverige-minnet kpl serie. Kv 375: F 261CB** F 266CB** (G V 80 år). Kat.v 400: F 267CB + BC** F 273CB** F 320BC**. Kv 1700: F 322** Plåtsår höger axel.. Kv 270: F ** Svenska bibeln 400 år kpl serie. Kv 465: F 328BB** Bibeln, kat.v 110: F 332A + BB**. Stockholms slott II F 332A** Stockholms slott. 5 kr blå. Kv 35: F 332Ba** skuret vänster. Stockholms slott II F 332Ba** skuret vänster. Stockholms slott II F 332BB** Stockholms slott. 5 kr blå. Kv 60: F 332C**. Stockholms skott II F **. Kpl 4 ol F 337** 4-block F 342BB** Scheele. Kat.v 60: F ** Gustaf V 85 år. Kpl serie Kv 300: F 354BB** Flottan 20 öre röd. Kv 100 : F 440BB** Olaus Petri. Kat.v 36: F **Stockholmia 55.Kpl serie. Kv 180: F ** 9-block. Kv 1000:- 150

5 224 F 528BB**. Kv 540: F V1 (gul fluor)** F 730BB V2** (bl.gum) F 2509** Souvenirark (Garbo) F L 11-20**. 10 st kompl serie. Kv 2655: F L 17a** grålila. Kv 4500: F TJ 1, 2, 3A, 5 samtliga ** F TJ 16B + 17** F TJ 19** F TJ B** F TJ 27-39**. 13 sr kompl sats F TJ 40-54**. 15 st kompl sats F BL 13** (Slanias 1000:de märke) F H 22-16C, 136 olika F H 68 Sveriges Sjökarta F H 69 Svenska Flottan F H 74** F H 75 Sparbanksrörelsen F H 76 Lunds Domkyrka F H 85 Pionjärsjubileet F H 90+91** F H 95** F H 99 Stockholms slott II**. Kv 600: F H 104 Telegrafverket F H 104 Telegrafverket 100 år F H 105 VM på skidor F H 108 Anna Maria Lenngren F H 110 P D A Atterbom F H 111 Ryttartävlingar OS F H 114 Sveriges Järnväg F H 120 Sjöposten F H 123 Götstålet F H 124 Selma Lagerlöf F H 126 Vattenfallstyrelsen F H 127 Röda Korset 100 år F H 128 Verner von Heidenstam F H 129 Domänverket 100 år F H 131 Anders Zorn F H 131 Zorn. Kat.v 300: F H 132 Världsflyktingåret F H 138B** Gustav VI F H 140 Garl Gustav Pilo F H 145 Lokalbrevbärningen 100 år F H 146 Kommunallagen F H 156 Industri o Ingenjörskonst F H 158 Medicinalstyrelsen F H 160 Nobelpristagare F H 160 Nobelpristagare F H 170 Teleunionen F H 174 Nobelpristagare F H 187 EFTA. Kv 140: F H 199 Helikopterpost F H 208 Sveriges Riksbank F H 234 Svenskt Näringsliv. Kv 130: F H 249B Gammaldags Jul F H 370 Europa F H 371A2a**. Dubbla markeringar: Cyls + Kn F H 372 Julpost Svenska automathäften i två pärmar. Komplett med ett undantag. Kat.v. 8180:- 750

6 283 F HA 1R** F HA 3 samt 6**. 6 ol block F HA 4AO** F HA 15AO + 17A1**. 2 st helt X Urvalshäfte med automathäften F HA 2-14** Urvalshäfte med svenska häften Sverige. 14 st häften Kv 1690:-. Nom 72: Blad med postfriska 60-talsmärken Sverige. Kv ca 5000: Folder "Rock o Pop", div postfriska block, m.m Landstorm st postfriska märken i olika valörer. Kv 2800: Liten lot Sverige**. Kv >1300: SVERIGE. Liten Lot med postfriskt/ostämplat G V medaljong. 10 st ** 10 Norden 296 Liten insticksbok m GRÖNLAND, FÄRÖARNA o ÅLAND. Mest stämplat. Bra värde GRÖNLAND. Leuchtturm grönt album med bladsats t o m OBS! 4 blad saknas Facit bladsats ISLAND I 60 i röd pärm SP Inga märken insatta Album om 32 sid med blandat stämplat NORDEN NORGE. TUB-kilovara NORGE. Restalbum Norge tjänste DANMARK. Två st dubblettalbum DANMARK F 119** Frimärksutställning D.F.U Övertryck på F101b. Kv 40: DANMARK F ** Kyrkmålningar kpl serie Kv 50: DANMARK F ** Europa III Landskap kpl serie. Kv 37: DANMARK F ** Fartyg Danmark-Amerika klp serie. Kv 25: DANMARK F PF39** Postfærge 1,25 orange. F 70: DANMARK. Visirblad med postfriska märken DANMARK. F 162 Christian X DANMARK. F 191* Påtryck DANMARK. 4 olika shillingmärken stämplade DANMARK. F Flygpost. 3 olika stämplade. Kv 1600: DANMARK. F 162 Christian X. Stämplat KÖBENHAVN DANMARK. F 245 Cancerfrimärke DANMARK. Liten lot bl.a. F 22, 173, 174 med fl. stämplade. Två med dålig tandn DANMARK. F 13 Stor ovaltyp DANMARK. Lot med 1940-talet, 15 st postfriska. Kv 1125: DANMARK. Lot om 230 ortstämplar DANMARK. F HA10** DANMARK. Postfärge PF stpl. Facit 430 : DANMARK. Christian X 27 öre svart/röd DANMARK. 27 öres påtryck vm. Kors öre stpl. Ex DANMARK. Postverket 300 år 10 öre grön i stpl. 4-block DANMARK. Cancermärken Prydlig stpl. Serie DANSKA VÄSTINDIEN. F 36-37**, F 45, 47-48**, F 43 stämplat. Kv 785: DANSKA VÄSTINDIEN. 4-block** FÄRÖARNA. F 4 Påtryck FÄRÖARNA. F 4**. Kv Facit 600 : FÄRÖARNA. F 5**. Kv Facit 600 : FÄRÖARNA. Marg.nr 4-bl. Nom DKR 350: FÄRÖARNA. Visirblad med postfriska märken FÄRÖARNA. F Färö block 21 Torshavn Resa med MARIA. Kv 120: GRÖNLAND. Visirblad med postfriska märken GRÖNLAND. Mi ** kpl serie Skepp IV i förseglad folder/mapp Kv minst 123: GRÖNLAND. F H 3** Drottningen + Krabbor GRÖNLAND. F 8** Isbjörn GRÖNLAND. F 445 PAKKE-PORTO märket 100 år. Stämplat GRÖNLAND. F 474 PAKKE-PORTO märket 100 år. Stämplat GRÖNLAND. F 1-6* Christian X. 15

7 340 GRÖNLAND. F 8-9* Isbjörn GRÖNLAND. F 16* Isbjörn GRÖNLAND. F 34** par. Fartyg framför isberg GRÖNLAND. F 35** par. Fartyg framför isberg GRÖNLAND. 14 st stämplade, några bättre. Kv ca 700: GRÖNLAND. F P12* lätt spår. Kv 900: GRÖNLAND. F P16*. Kv 225: GRÖNLAND. F P17* lätt spår. Kv 250: GRÖNLAND. F 7-8** + F 37**. Kv 670: GRÖNLAND. F 34, 36** GRÖNLAND. F ** GRÖNLAND. Liten lot ostämplade märken GRÖNLAND. F 38**. Kv facit 800 : THULE. F T1-5*. 5 st kompl serie SLESVIG. F 25-28** FINLAND. Album med blandat ostämplat och stämplat.. Kv ca 6000: FINLAND. Liten lot med stämplade märken. Mest RK FINLAND. F ** Röda Korset. 3 st kompl serie FINLAND. F Skid-VM. 3 st kompl serie FINLAND. F hörnst. Kv 600: FINLAND. Lot om äldre nyanser stämplade FINLAND. Två automathäften** FINLAND. F 442**. Frimärksutställningen Postfriskt hörn 4-block ISLAND. F 408** 4-block + F 177** par ISLAND och GRÖNLAND** på ett visirblad. Kv ca 1650: ISLAND. Div kompletta serier** ISLAND. 4-block** + div lösa märken** i rött SAFE insticksalbum. Kv ca 260: ISLAND. 2 visirblad med postfriska märken.- Många 4-block ISLAND. 5 st läderbrev FDC kompl ISLAND. Europamärken 1960 i 2 kpl. Postfriska helark ISLAND. F Djupivogur. Lyxstämplade ISLAND. F BB praktstämplat ISLAND. F 111. Jon Sigurdsson ISLAND. F lyxstämplade ISLAND. F 13 stämplat ISAFJÖRDUR. Kv 450: ISLAND. F Fåglar, F Sälar stämplade ISLAND. F 174 v1** (vita strålar). Kv 2000: ISLAND. F 188** Alltinget, flygpost, Falk ISLAND. F 2* kht. Kv 1500: ISLAND. F 248** Fiskar ISLAND. F **. Kv 900: ISLAND. F , samtliga **. Kv 1100: ISLAND. F * President Björnsson. 4 st kompl serie ISLAND. F **. Kv 500: ISLAND. F 445, FDC ISLAND. F 59 stämplad ISLAND. F 66 i stämplat 3-strip ISLAND. F praktstämplade ISLAND. F BL**, F stämplade. Kv 150: ISLAND. F TJ 45** lite ruff t, sc. Kv 1100: ISLAND. F Tj 53**. Kv 500: ISLAND. Frimärksutställning 2016 Block ISLAND. Insticksalbum ** i serier. Kv 4380: ISLAND. Komplett årgång 2008 inkl BL 56/57 stämplade. Kv. 700: ISLAND. Lot om 11 st**. Kv ca 500: ISLAND. Modern konst högvalörer 4 st, praktstämplade ISLAND. Pärm med bladsats, blandat **/*/o. Kv ca 8000: ISLAND. Tj 19 stämplat. Kv 800: ISLAND. Tj 41**, välcentrerat. Kv 400:- 35

8 399 Grönt Leuchtturmalbum med bladsats ISLAND ISLAND. Album 401 NORGE. Lejontyop 3**, 15 st Kv ca 180: NORGE. F **. Kv 850: NORGE. Off sak 3**, 13 stycken NORGE. Bruksmärken** talet. Kv ca 920: NORGE. F H.122** Norges Fotbollsförbund Postfriskt häfte. Kv 100: NORGE. F **. Norden VII Vänorter Postfrisk serie. Kv 25: NORGE. F Tj 92** 75 öre rödbrun Kv 160: NORGE. F ** Antibarnförlamning Postfrisk serie. Kv 95: NORGE. F **. Tre st kompl serie NORGE. F 5. Stämplat CHRISTIANIA 17/ NORGE. F Svalbard. 4 st kompl sats NORGE. F * Nordkap I. 3 st kompl serie NORGE. F st komp serie, stämplade NORGE. F Rjukan 29,01, NORGE. F Sandnessjön NORGE. F Rjukan NORGE. F 1336 Latånger NORGE. F 1356 Sremnes NORGE. F NORGE. F H 50 Norvex 80 1 OSLO NORGE. F 1455 Bergen NORGE. F 141 Halden 22-IX-37Lejon NORGE. F Julen NORGE. F 1711 Blåsippa Självhäftande Rådal 28-06* NORGE. F TV 50 år NORGE. F 1751*52 Lillhammer NORGE. F 895 Tynset 19-12* NORGE. F 1410 Flatanger NORGE. F Svalbard. Kv 390: NORGE. F NORGE. F H Nesbyn 19-09* NORGE. F bl 25 Porsgrund Fotboll. Kv 150: NORGE. F 25 utan knopp. Stämplat. Kv 800: NORGE. F H85a** NORGE. F H91a** NORGE. F H90a** NORGE. F H107a** NORGE. F H86** NORGE. F 48a** NORGE. F H49a** NORGE Kronprisessan Märtha ** 4-blocksserie Facit 228 : En bunt FDC ÅLAND 10 Brev 443 Förfilateli. KONGSBACKA 4-kantstpl typ 1 7/ Pärm med brev Förfilateli - Band 34 st F 10. Brev 24 öre Vapen till Norge. Stpl. Sunne 18/ Facit Brev stämplat GÖTHEBORG Brev stämplat ÅMÅL (P) 28/ Brev 12 öre Vapen med STOCKHOLM 4-kantstpl 15 MAR F 9 på brev stämplat SÖDERHAMN (X) F 9 på brev stämplat MALMÖ F 9 på brev. Stämplat STOCKHOLM KK 20/ F 29 på brev stämplat MALMÖ F 82 på Gratulationskort. Stämplat HÖRBY (M) 18/ F 230 på brev. Minnespoststämplat STOCKHOLM Brev 12 öre tjänste stpl RÅGELUND 27/ ngt svagt avtryck 50

9 456 Lot om 10 brev "SAS First Flight" Lot om 10 brev "SAS First Flight" Militärbrevkort (3 st). Ett stämplat "Fältpost 75204" (Försöksstämpel) TYSKLAND. Två st helsaker Bunt militärbrev stämplade. Bl.a. POSTANSTALTEN Skokartong fylld med diverse brev och försändelser Västtyska 50-talsbrev med bra frankering Brefkort till USA. Postgånget Vykort topografi 464 ALVASTRA. Klosterruinen. Svartvitt. Foto: K.Björlingson. Postgånget AXVALL. Remningstorps Egendom BEATEBERG (R). Prästgården. Postgånget BENGTSFORS. Järnvägsbyggnad BOVALLSTRAND. Flygfoto BÄCKEFORS. Jernvägsstationen. Spårsidan DALS LÅNGED. Kanalbåten vid Långbron. Stämplat DALSLÅNGED DROTTNING VIKTORIA, Trelleborg EKSJÖ. Järnvägsstationen samt ett par småkort FALUN-WESTERDALARNAS Jernväg. 3 små vyer FJÄLLBACKA. Sumpan FJÄLLBACKA. Utsikt FJÄLLBACKA. Översikt FJÄLLBACKA. Översiktsbild. C.A.Träff. Svartvitt. Postgånget FRÅNÖ. Fabrikerna FÄGRE (R). Prästgården. Stämplat MOHOLM på OII FÄRGELANDA. Järnvägsstationen. (eller är det BENGTSFORS?) FÄRGELANDA. Parti av GRÄNNA. Utsikt mot hamnen och Visingsö. Svartvitt. Postgånget GUSTAFSFORS. Fabriken AB Gustafsfors. Postgånget GÅSÖ från Strandhotellet GÄLLIVARE. Turister på Gellivare-Dundret. Midnatt. Plundrat. Kv GÄVLE (X). Grand Hotel och Centralbron GÄVLE. Utsikt från Staffanskyrkan GÖTEBORG (O). Hagakyrkan. F.W.H.& Co, no 431. Stämplat på GÖTEBORG på OII GÖTEBORG (O). Hagakyrkan. Stämplat GÖTEBORG på OII GÖTEBORG (O). Inloppet. Ej postgånget GÖTEBORG (O). Kungsportsbron och Storta Teatern. Postgånget GÖTEBORG (O). Motiv från hamnen. Ej postgånget GÖTEBORG (O). Posthuset. Postgånget GÖTEBORG (O). Sjöfartsmuséet.Postgånget GÖTEBORG (O). Trädgårdsföreningen. Postgånget GÖTEBORG. Fiskebåtar Hamnparti GÖTEBORG. Gustav Adolfs torg. Svartvitt. Ej postgånget GÖTEBORG. Götaplatsen. Svartvitt. Förlag Varuhuset Grand Bazar.Postgånget stämplat PKP1XX GÖTEBORG. Hamnen GÖTEBORG. Järntorget. Tidigt bild GÖTEBORG. KFUK:s hus. Plundat. Kv GÖTEBORG. Lilla Bommens hamn GÖTEBORG. Lilla Hamnen, Ångbåtar GÖTEBORG. Motiv från Elfsborgs Fästning. Plundrat. Kv GÖTEBORG. Spårvagn vid Brunnsparken, tid 1900-tal GÖTEBORG. Våra nya Elektr. Spårvagnar GÖTEBORG. Östra Hamngatan med Börsen HELSINGBORG (M). Kärnan HELSINGBORG. Konung Oscar II:s terass. Stämplat 4/ på "öletiketter" + Välgörenhetsmärke HELSINGBORG. Ångbåt HINDÅS (P). Flygfoto av Hindås. Hindåshemmet och Tyringe Helpension HYPPELN. Hamnen 15

10 513 HYPPELN. Kvibacken HÖNÖ-RÖD (O) JÄMTLAND. Järnvägsspår mot Åreskutan. Dressin på spåret JÖNKÖPING. Staden sedd från vattenledningen. Ankomsstämplat ALMEDAL KARLSBORG (R). Befälsbyggnad. Ej postgånget KINNEKULLE (R). Blomberg. Stämplat BLOMBERG på lejon KINNEKULLE (R). Fotohälsning från KINNEKULLE (R). Restaurangen. Ej postgånget KUNGSBACKA. Stenbrott i Sundstorp. Svartvitt. Ej postgånget KVILLFORS Möbelfabrik LANE-RYR (O). Kyrkobyn. Postgånget LIDKÖPING. Gamla Rådhuset. Plundrat. Kv LJUNGSKILE. LYCKORNA med LJUNGS kyrka LJUNGSKILE. Utsikt över Kärr MALMÖ. Brefkort. Entrén till Folkets Park. Svartvitt. Ej postgånget MALMÖ. Ö.Hamnkanalen & Centralstationen. Förlag Alrik Hedlund. Svartvitt. Ej postgånget MARIANNELUND. Järnvägsstationen. Spårsidan MARIESTAD. Parti från. Plundrat. Kv MOHOLM (R). Ryholm, parken mot allén. Ej postgånget, skrivet MOHOLM (R). Ryholm. Ej postgånget MOHOLM (R). Ryholm. Stämplat MARIESTAD på OII MOLLÖSUND (O). Flygfoto. Ej postgånget MOLLÖSUND (O). Gatumiljö. Ej postgånget MOLLÖSUND (O). Parti av hamnen. Ej postgånget MULLSJÖ. Flygfoto MUNKEDAL. Idrottsplatsen MUNKEDAL. Kvistrum MÖLLE med Grand Hotel MÖLLTORP (R). Stämplat PLK 218 på OII MÖLNDAL. Pomonagatan. Förlag: Mölndals Bokhandel. Svartvitt. Ej postgånget NORRBYN. Flygfoto över Norrbystrand QVILLS Bruk RYDBO. Järnvägsstationen. På framsida röd stämpel "ARKIVKORT" SKARA. Elementärläroverkets skolgård. Elever uppställda för exercis. Plundrat. Kv SKARA. Plundrat. Kv SMÖGEN (O). Hamnmotiv. Postgånget STENUNGSUND. Flygfoto STENUNGSUND. Flygfoto STENUNGSUND. Parti STENUNGSUND. Parti av STOCKHOLM (A). Motiv från Diplomatstaden. Ej postgånget STOCKHOLM. Björns trädgård med plaskdammen. Färg. Sago-konst. Ej postgånget STOCKHOLM. Drottningholms Slott. Svartvitt. Pressbyrån. Stämpat Stockholm STOCKHOLM. Färgan 2 samt Kungl. Slottet STOCKHOLM. Götgatan med Skattehuset. Svartvitt. Nordisk Konst. Ej postgånget STOCKHOLM. Kungsgatan & Kungstornen. Färg. Sago-konst. Ej postgånget STOCKHOLM. Kungsgatan. Utgivet av Norddeutscher Lloyd, Bremen STOCKHOLM. Mikaelsgränd. Stämplat STOCKHOLM. Motiv nattetid. Nordisk konst. Svartvit. Stämplat Stockholm STOCKHOLM. Parti frtån Djurgården STOCKHOLM. Turistångare på Strömmen. Färg. Sagokonst. Ej postgånget STOCKHOLM. Vykortsbrev. Hamngatan & Kungl.Dramatiska Teatern. Färg. Postgånget STORLIEN. Motiv från Skurdalssjön. Svartvitt. Stämpel PKP STRÖMSNÄSBRUK. Brukskontoret. Stämplat LÖDÖSE (P) 1907 på OII STRÖMSTAD. Alaska (Nord Långö) STRÖMSTAD. Norra hamnen SUNDSANDVIK (O). Färjeläget. Ej postgånget SÖDERTÄLJE. Parti från kanalen. Pressbyrån. Svartvitt. Stämplat TROLLHÄTTAN (P). Toppö- och Gullöfallen. Postgånget. 15

11 572 TUN OCH SÅTENÄS (R). Fotohälsning från TUREBERG. Flygfoto TÄLLBERG. Siljanskolan TÖREBODA. Kungsgatan vid Kanalen UDDEVALLA (O). Nya vägen. Postgånget UDDEVALLA. Kungsgatan UNDENÄS (R). Kommunalhuset. Ej postgånget UNDENÄS (R). Unnebo. Ej postgånget WALLENTUNA. Järnvägsstationen VARBERG. Flerbildskort VARBERG. Flerbildskort VARBERG. Segelbåt på redden VARBERG. Torget VARBERGs fästning VÄRNAMO. Storgatan. Förlag: Carlander & Co. Förlag: ULTRA. Stämpel VÄSTERVIK (H). Hamnbild. Skrivet men ej postat YSTAD. Hamngatan. Hörnans Bok-& Pappershandel. Svartvitt. Postgånget ÅRE (Z). Utsikt från Åregården ÖSTERSUND (Z) Frösö kyrka Utsikt över Älvsborgsfjorden. Kv 6. Stämplat ASKIM på OII Elsborgs Läns Förening med Tuberkulos. Stämplat IVÄG (P) 28/ TAHITI. Tidig bild med infödingar TAHITI. Tidig bild med infödingar TAHITI. Tidig strandbild TAHITI. Vy mot bergen URUGUAY. EL PUERTO, Salto. Hamnbild TYSKLAND. Gruss aus Bad-Nauheim Pärm med 50 fickor och 47 vykort HALLAND 75 Vykort övrigt 600 "Im dock". Stämplat SKÖFDE 1910 på OII Admiral GRAF SPEE i brand Ångbåt CUNARD AQUITANIA. Missfägat hörn Ångbåt In Blankenese Ångbåt. Palermo Ångfregatten VANADIS The Viking Ship. Pegvell Bay Turistångare på Strömmen Skepp Europa. Nordd. Lloyd Bremen S/S Malolo S/S VOLO, Wilson Line Krigsfartyg. Stämplat MARSTRAND 1907 på OII: Dåligt hörn hn M/S GRIPSHOLM. Svenska Amerikalinjen M/S KRONPRINSESSAN INGRID, Fredrikshavn Svenska Lloyd: S/S Suecia - S/S Britannia M/S VINGALAND. Svenska Orientlinjen Norwegian Ame.Line. Vackert skepp Rotterdals hamn med flera skepp Skarpsillsflottan. Stämplat SMÖGEN M/S Gripsholm. Postgånget M/S Drottningholm. Postgånget Norsk ångare. Postgånget Två olika kort med samma flicka med korg. Frankerade med OII Dam i hängmatta samt kavaljer. Ej postgånget Dam i Leksandsdräkt. Stämplat HISINGSTAD på OII GLAD PINGST. Plundrat. Kv Olympiska Spelen Cykelstart Par i folkdräkter. Paul Hecksher nr 513. Stämplat HISINGSTAD på OII. Ank-stämplat HÅLAHULT st vykortsalbum med A6-kort från Europa 20

12 629 Kartong med mindre antal vykort 10 Litteratur 630 Gibbons Collect Ships on Stamps, 3rd Edition Gibbons Collect Ships on Stamps, 2nd Edition Frimärken som hobby. Forum förlag Facit Special Facit Sverige Helt ny Michel Dautschland.katalog 2001/ Michel Deutschland-Special 2007, band Facit Postal Facit Postal VI Facit 2015 Special. Som ny Facit 2014 Special. Som ny SFF Sverigekatalogen. Ett måste för bandmärkessamlare Färö Special 5F Handledning från Postmuseum nr Handboken Inbunden 355 sidor Stämpelhandboken Inbunden 396 sidor 200 Bältespännarmaterial 646 Samling med biljetter för tåg, spårvagn, m.m. Bl.a. Militärbiljetter Samling med biobiljetter m.m Samling med biljetter till bio, dans, bad, m.m Kartong fylld med brevmärken Album med rek o. Ass-etiketter. Både Svenska o utländsaka ca 250 st 50 FDC Sverige 651 FDC spec Albertus Pictor med. Över bilden FDC 1999 med vinjett. Kpl 13 olika Lembitalbum med svenska FDC Välvårdat Ringpärm med ett 45-tal svenska FDC från 1980-talet i plastfickor Ringpärm med ett 50-tal svenska FDC från 1980-talet i plastfickor Ringpärm (PFA) med ett 70-tal svenska FDC från 1970-talet i plastfickor Ringpärm med ett 100-tal svenska FDC från talet i plastfickor En bunt svenska FDC 1980-talet Bra Ringpärm med svenska FDC och Maximikort från 1980-talet Bra Ringpärm med svenska FDC talet Bra Ringpärm med svenaka FDC och maximikort från 1980-talet Litet album med svenska FDC Album med svenska FDC Svenska FDC, , i album med plastfickor Svenska FDC, , i album med visirblad Svenska FDC, , i album med visirblad Svenska FDC, , i album med visirblad Låda med små FDC-pärmar, bl.a. 5 st Leuchtturm. En del FDC med vinjett. Även lite minnespost. 100 Partier, samlingar m.m. 669 SVERIGE. Resturvalshäfte postfriskt från F ca 1960-talet. En del BB-par. Bra värde Ask med tvättade märken SVERIGE Album Facit S65 Lyx Fr.o.m besatt med */**/o med luckor. Från ca 1945 enbart **. Bl.a. ingår F259BC+CB**, BC+CB**, 259 do, 318 do, 324 do Album Facit S65 Lyx Nästan komplett postfriska märken. Nom ca 500: Fyndlåda med Sverige. Lösa märken och brev Sverige stämplat i grönt Leuchtturmalbum Fyndlåda. 95% Sverige Leuchtturm supplement SVERIGE Tomt insticksalbum, 16 sidor Snyggt tomt insticksalbum. 10

13 679 Leuchtturm grönt album med bladsats Sverige med fickor. Komplett postfriska märken inkl rabattmärken. Nom ca 1250: Plomberad kilovara från PFA - Försäljningsår Plomberad kilovara från PFA - Försäljningsår Postens kilovara 1962 öppnad, genomgången Postens kilovara 1950-talet. Öppnad och genomgången Cirka 400 gram svenska tvättade frimärken talet Skokartong klipp tal Fyndlåda med svenska FDC, klipp, vykort, lösa märken Insticksalbum Sverige samt Övriga Världen. Välfyllt Insticksalbum, grönt. Tomt Leuchtturm grönt album med bladsats Sverige med fickor. Tomt SVERIGE. Pärm med postfriska från Nya Sv minnet till SAS ej komp. Exklusiv pärm SVERIGE. 4 lådor med tvättade märken i 100 buntaromk. 98 olikamånga 1000 märken Brunt insticksalbum **/*/ Blått insticksalbum med block-europa** Blått insticksalbum SVERIGE och NORGE dubletter Instickspärm grön Leuchtturm med svenska stämpalde dubbletter Insticksbok med en del bättre fr Sverige. I övrigt Hela Världen Bra album 16 sidor med stämplad svensk massvara Fyndlåda med div klipp m.m Bra album 8 sidor med svenskt stämplat + lite postfriskt Fyndlåda med diverse märken, brev, album 40 Nominalvara 701 Årssats Sverige Oöppnad Årssats Sverige Oöppnad Årssats Sverige Oöppnad Årssats Sverige Oöppnad Årssats Sverige Oöppnad Årssats Sverige Oöppnad Årssats Sverige Oöppnad Årssats Sverige Oöppnad Årssats Sverige Oöppnad Årssats Sverige 1985, nom 126 kr inkl fyrblock rabattmärke, oöppnad Årssats Sverige 1985, nom 126 kr inkl fyrblock rabattmärke, oöppnad Årssats Sverige Oöppnad Insticksalbum med Sverige** märken/block/häften Svenska postfriska häften. Nominellt ca 800: Ett parti lösa svenska postfriska märken talet Ett parti lösa svenska postfriska märken talet 75 Sverige stämplat 717 F 7. 3 st 5 öre Vapen i god kvalite F 9j. 4-kantstämpel RÅNEÅ (BD) 23/5 186? F 9 v16 ("Ängeln"). Stämplat. Kv 600: F 9 v16 (Ängeln). Stämplat 17/ F 9 v8 ultramarin. Stämplat STOCKHOLM 17/ F 8d. Sidvänd. Stämplat ÖSTERSUND. Kv 2200: F 8d (blåviolett). Fint ex. Kv 2200: F öre vapen i stämplat ex F 14B. 5 st 3 öre Liggande Lejon stpl. Facit 650 : F öre liggande lejon. Praktstpl. LAHOLM 29/ F 17. Nyanssaml Ringtyp t stycken stämplade. Kv för nyanser ca 3100: F 31. Nyanssaml Ringtyp t st, några bra stämplar. Kv för nyanser ca 1900: F 34. Nyanssamling Ringtyp st inkl citrongul. Kv för nyanser ca 5200: F 10. Stämplat AVESTA (W) 21/ Del av andrastämpel F öre vapen Norrköping Kv 275: F 13d Vaxholm (7-5) 1884 års papper 45

14 733 F 15c (grå) välcentrerat. Kv 6500: F 16 Praktstämplat LIDKÖPING (R) 17/ F 20 Ringtyp t 14. Stämplat GEFLE (X) 10/ F 20b/c Ringtyp t 14. Stämplat MALMÖ ((M) 19/ F 20g? Ringtyp t 14. Stämplat SUNDSVALL (Y) 3/ F 20k Ringtyp t 14. Stämplat LINKÖPING (E) 13/ F 20. Ringtyp 6 öre T.14 olivgrå. Kv 750: F 21 Ringtyp t 14. Stämplat GILLBERGA (S) 11/ F 23 Ringtyp t 14. Snedcentrerat. Lyxstämplat FURUSUND (B) 15/ F 24 Ringtyp t 14 stämplat F 28 Ringtyp t 13. Lyxstämplat STOCKHOLM 1.TUR 30/ F 28 Ringtyp t 13. Praktstämplat STOCKHOLM C 25/ F 29 Ringtyp t 13. Praktstämplat STOCKHOLM C 12/ F 29 Ringtyp t 13. Stämplat STOCKHOLM 10/ block, ett märke tunt F 30 Ringtyp t 13. Lyxstämplat FRÖVI (T) 8/ F 30 Ringtyp t 13. Lyxstämplat GAGNEF (W) 29/ F 30 Ringtyp t 13. Lyxstämplat MYRBACKA (W) F 30 Ringtyp t 13. Lyxstämplat STOCKHOLM 19/ F 30 Ringtyp t 13. Praktstämplat LINKÖPING (E) 6/ F 30 Ringtyp t 13. Praktstämplat NÄSSJÖ (F) 21/ F 30 Ringtyp t 13. Stämplat LÖFÅNGER (AC) 27/ block F 30 Ringtyp. Stämplat FALK:-RANTEN F 31 Ringtyp t 13. Lyxstämplat STOCKHOLM C7 5/ F 32 Ringtyp t 13. Lyxstämplat GEFLE (X) 28/ F 32 Ringtyp t 13. Plåtsår över v hörn. Stämplat HUDIKSVALL (X) 19/ F 32 Ringtyp t 13. Praktstämplat STOCKHOLM 27/ F 32 Ringtyp t 13. Praktstämplat WESTERÅS (U) 2/ F 32 v4 t 13 (Spegeltryck). Stämplat F 33 Ringtyp t 13. Lyxstämplat CHARLOTTENBERG (S) 4/ F 33 Ringtyp t 13. Lyxstämplat GAMLEBY (H) F 33 Ringtyp t 13. Lyxstämplat STRÄNGNÄS (D) 14/ F 33 Ringtyp t 13. Praktstämplat STOCKHOLM 11/ F 33 Ringtyp t 13. Praktstämplat ÖREBRO (T) 31/ F 33 Ringtyp t 13. Stämplat HAFVERÖ (Y) F 34 Ringtyp t 13. Stämplat LUND (M) 10/ F 34 Ringtyp t 13. Stämplat TINGSRYD (G) F 34b t 13. Lyxstämplat STOCKHOLM 1/ F 35 Ringtyp t 13. Lyxstämplat WESTERVIK (H) 19/ F 35 Ringtyp t 13. Praktstämplat GEFLE (X) 26/ F 35 Ringtyp t 13. Praktstämplat MOTALA (E) 5/ F 35 Ringtyp t 13. Praktstämplat OSKARSHAMN (H) 9/ F 35 Ringtyp t 13. Stämplat WASSMOLÖSA (H) 29/ F 36 Ringtyp t 13. Praktstämplat STALLARHOLMEN (D) 20/ F 36 Ringtyp t 13. Praktstämplat SONSTORP (E) 2/ F riksdaler tandn. 13 med 1 kort tand F 38 Ringtyp t 13. Praktstämplat WADSTENA (E) 24/ F 39 Enköping F 39 OII. Praktstämplat STOCKHOLM C 1/ F 40 Ringtyp. Stämplat EKSUND (E) 4/ F 40 Ringtyp.. Praktstämplat HERRHULT (s) 28/ F 41 Ringtyp. Stämplat ENKÖPING (C) 1/ F 42 Ringtyp. Lyxstämplat SALA (U) 16/ F 42. SKEDALA GÅRD 28/6 189x på par av 4 öre Ringtyp posthorn. Postal 250 : F 43 Ringtyp. Lyxstämplat PKXP No 8A Upp F 44 Ringtyp t F 44 Ringtyp. Stämplat LANDSKRONA (M) 13/ F 45 Kristianstaad F 45 OII. Lyxstämplat FALKÖPING (R) 1/ F 45 OII. Praktstämplat FALERUM (E) 14/

15 792 F 45 OII. Praktstämplat KRISTINEHAMN (S) 6/ F 45 v5 (bortfallen ytterram). OII. Stämplat UDDEVALLA (O) 5/ F 46 Ringtyp. Praktstämplat UPSALA (C) 28/ F 47 Ringtyp. Lyxstämplat LUDVIKA (W) 3/ F 48 Ringtyp. Lyxstämplat RAUS (M) 20/ F 48 Ringtyp. Lyxstämplat ÖSTERSUND (Z) 5/ F 49 Ringtyp. Lyxstämplat RAMSBERG (T) 18/ F 50 v2 ("kula") Provisorier F 51 Provisorier. Praktstämplat LINKÖPING (E) 18/ F 52 OII. Stämplat JÖNKÖPING (F) 25/ F 52 Skattkärr (S VÄR) F 52 v10 (spricka i "ER"). Stämplat F 52. Stämplat NYKÖPING (D) F 52. Sår v E + kommatecken. Stämplat F 54 Gbg LBR HB Handelsbyrån F 54 Gbg Filial F 54 Gbg Filial F 54 Gbg rullstämpel Kv 150: F 54 Tj 30 Lösenstämpel Lilla tjänste kronna F 54 v11 (plåtspricka över "i". OII. Stämplat KÖPING (U) F 54. Stämplat BERGBY (X) F 54. Stämplat HOLMSUND (AC) F 54. Stämplat PÅLGÅRD (Z) F 54vm6 (utan vm). Stämplat. Kv 2200: F 55. Stämplat GELLIVARE (BD) F 55. Stämplat MOHEDA (G) F 56 OII.Stämplat GRYTHYTTEHED (T) 7/ F 57 OII orange utan WM 4 st F 58 Gbg Filial F 59 OII. Plåtspricka genom 0 i F 59 OII. Stämplat BYSKE (AC) 9/ F 59 OII. Stämplat LUCKSTA (Y) F 59 v6 (plåtsår). OII stämplat F 60 OII. Stämplat UNNARYD (N) 3/ F 64 vm1 Siffertyp F 65 Posthuset. Stämplat GÖTEBORG (O) 16/ Del av andrastämpel F 71cx Lilla Riksvapnet F 73cxz Lilla Riksvapnet F 75 vm Krona F 86. Stämplat SALADAM (U) F 98 cm2. 4-strip med kantremsa (med KPV). Stämplat ROMAKLOSTER (I) 12/ F 98 v1 (påtryck 1:93) F 140cx Par. Stämplat F 141bz St Lejon F 142Abz Stående lejon 5 öre brun. Kv 400: F öre lejon med plåtspricka III på högra märket F 143Ab. Kv 400: F 143bz stämplat. Kv 6500: F 144 cz, bra tänder o centrering. Kv 1600: F 144A i par och felperforerat. Stämplat F 146Ea St Lejon F 165cx Postemblem F 165cz Postemblem F 173bz Postemblem F 175C. Plåtspricka h "G". Stämplat F Plåtfel. Stämplade F 179A. Två vita prickar över "P" i POST. Stämplat F 179. Gustav V profil vänster 20 öre med kraftig plåtspricka F 179Av Par. Spricka i v märke, först "E". Stämplat STOCKHOLM 3/

16 851 F 189 Gustav V, profil v F 196, 197, 107 Världspostkongressen. Stämplade F 196, 197, 198, 200 Världspostkongressen. Stämplade F 196, 197, 198, 201 Världspostkongressen. Stämplade F 196, 197, 198, 203 Världspostkongressen. Stämplade F Världspostkongressen. Stämplade F 201a. Stämplat F 203 Kongress stämplat F 205 Kongress stämplat F 207 Kongress stämplat F 207 Kongress. Stämplat F 211 Världspostföreningen. Stämplat F 211, 212, 213 Världspostföreningen. Stämplade F 211, 213 Världspostföreningen. Stämplade F 211, 213 Världspostföreningen. Stämplade F 211, 213 Världspostföreningen. Stämplade F 214 Förening stämplat F 217 Föreningen. Stämplat F 220 Föreningen. Stämplat STOCKHOLM F 227B Svanar 20 kr. Lyxtämpel VALLBERGA (N HA) F st stämplat F 233a Stockholms Slott 5 kr grön tonat papper. Kv 100: F 233b Stockholms Slott 5 kr grön vitt papper. Kv 350 : F 233 Slottet 5 kr grön. 2 st stämplade par på båda pappren. Kv 900: F 236 Lützen öre blå med praktspl. KÖINGE F 238. Bromma 1936 vackert stämplat 5-strip F 240C. 5 öre Riksdagsjub. Med plåtsår "Flaggstång" F Riksdagsjubileet praktstpl serie F öre Riksdagsjub. - prakt/lyxstpl FRILLESÅS F 304. HALLANDS VICKA - vackert avtryck 22/ på aviklipp F 320B PII Vetenskapsakademien F 337C Svanar 20 kr. Kv 140: F 337C. Stämplat F 358BB Röda Korset Kv 60 : F 369 Järna F 395. ULLARED POB 1 svag lyxstpl på 10 öre Snoddas - Postal 350 : F Augeli ex lyxstämplade FRILLESÅS F 815 stämplat VELLINGE 1 (M) den 23/ F 1699, stämplat BREDARYD (F) 21/ F 2626 block 22 Varberg F SS-6 TV favoriter Varberg F SS-4 Älskade mopeder F SS-8 Mode Varberg F SS-13 Mustang Varberg F SS-14 Varberg Cyl s 1Varberg F SS block 15 Resa i rymden F SS 16. Souvenirblock Läckö Slott m. cyls 2 o kantnr. Praktspl i rätt tid F SS block 16 Läckö slott Varberg F SS block 21 Mönstrat Varberg F SS-block 22 Lill-Babs Varberg F SS-block 23 Varberg Stadion 100 år F SS-block 24 Varberg Korsstyngsmåleri F SS-block 25 Varberg Hocky F SS-block 27 Varberg Vasaloppet F SS-block 20 Hästsport Varberg F SS block 30 Ingrid Bergman 100 år Varberg Lot med St Lejon. Riktpunkter 2 st + sc till nästa bild. Totalt 12 märken Sverige stämplat på blad Violett rakstpl. SKINNARLYNGEN på 15 öre profil höger i 3-strip 25

17 910 Instickskort med 13 st Prakt/lyx stpl märken från HALLÄNDSKA småorter F L 1. Stämplat STRAND (P) F L 7. Stämplat TORSÅS (H) F L 8. Bläckmakuleat F L 12b Oxelösund (7-4) 1888 års papper F L 17c. Kv 225: F L 19b Wernamo (9-7) 1880 års papper F L 20a Göteborg st. Kv 350: F TJ 8. Stämplat SKEDE (F)? 25/ F TJ 12. Stämplat LJUNGSKILE (O) 27/ F TJ 14. Stämplat KARLSTAD (S) 7/ F TJ 15. Stämplat HELSINGBORG (M) 2/ F TJ 15. t F TJ 17. Stämplat HURFVA (M) 23/ F TJ 19. Stämplat ÖREBRO (T) 21/ F TJ 24A. Stämplat UPSALA 10/ F TJ 24B. Stämplat SMEDJEBACKEN (W) 17/ F TJ26. Stämplat STOCKHOLM ÅLED blågrön stpl på 10 öre långa tj. 13/ R3 enl. SSPD. Ktt Sverige. Lösen T13 + T14 samt Militär. Ett ark med stämplade märken. Kv 5145: Sverige. Tjänste Lilla formatet vm krona + vågl. Ett ark amed stämplade märken. Kv 735: Sverige. Tjänste T13 + övertryck stort format. Ett ark med div stämplade märken.. Kv 2245: Sverige. Tjänste T14 stort format. Ett ark med div stämplade märken. Kv 4995: Visning: Tisdagen den 31/10 kl i ABF-huset, Kungsbacka Måndagen den 6/ hos Göteborgs Pensionärers Frimärksförening, Dalheimers Hus, Göteborg Auktionsdagen från kl i ABF-huset Bilder Bilder med information finns på Där kan du även lägga bud. Budgivning Enklaste sättet att lägga bud är via Då är du hela tiden uppdaterad om senaste budgivning. Skriftliga bud sändes till: Kent Jiresjö. Kullevägen 31, Onsala tel e-post: auktion@nhff.se Bud till auktion nr 23 skall vara oss tillhanda senast 10/11 kl Auktionsvillkor Auktionen är offentlig och hålls i eget namn för inlämnarens räkning. Angivna priser är minipriser, och underbud godtages ej. Objekten säljes till högstbjudande för näst högsta bud + en fast höjning. Finns endast ett bud säljes objektet till minipris. Vid lika bud gäller det först inkomna. Vid auktionen tillämpas fasta höjningar enligt nedan På klubbat pris tillkommer slagavgift om 7%. Vid postbefordran tillkommer dessutom porto, emballage och eventuella försäkringsavgifter till självkostnadspris. Angivet bud är bindande och innebär godkännande av auktionsvillkoren. Vid bud för annans räkning ansvarar budgivaren för att auktionsvillkoren följs, som vore det eget bud. Auktionären äger rätt att återuppta budgivningen vid missförstånd. Likvid skall erläggas inom 10 dagar från auktionsdatum om annat ej överenskommits. Vid senare betalning debiteras ränta med 2% per månad samt kravavgift kr 50:-. Äganderätten till inropat objekt övergår inte på köparen förrän full likvid inklusive eventuella

18 kostnader erlagts. Om full likvid ej erlagts inom 15 dagar äger NORDHALLANDS FILATELISTFÖRENING rätt att häva köpet och att erhålla ersättning för utebliven säljarprovision. Eventuell reklamation mot inköpt objekt skall meddelas Nordhallands Filatelistförening inom skälig tid efter leverans. Såsom skälig tid räknas normalt två veckor. Reklamationer av samlingar och partier beaktas endast om objektet väsentligt avviker från katalogbeskrivningen. Information till skriftliga budgivare Ett skriftligt bud bevakas av oss på för budgivaren förmånligaste sätt. Vid flera skriftliga bud, bjuder vi näst högsta bud + den fasta höjningen. Skulle endast ett bud föreligga, börjar budgivningen vid minipriset. Om någon i salen sedan bjuder, bjuder vi med i fasta höjningar upp till högsta angivna bud, om så behövs. Fasta höjningar vid budgivning i salen: - 25:- 2: :- 5: :- 10: :- 20: :- 25:- 1000:- - 50:- Nästa auktion blir den 14 april Inlämning till den pågår. SLUT

BJöRN JARLVIK HÄFTESPARTIER RULLPARTIER POSTFRISKA SERIER

Objekt Beskrivning Utropsnr

Resultatlista. Land Beskrivning Värde Utrop Slutbud

Nordhallands Filatelistförenings auktion nr 22A

Nordhallands Filatelistförenings auktion nr 22A Nordhallands Filatelistförenings auktion nr 22A söndagen den 2 april 2017 Beskrivning Nr Sverige ostämplat Utrop 1 F 51**. Kv 130:- 10 2 ISLAND. F 74**. Kv 600:-. OBS! Land 80 3 14 st siffertyp** + GV

Karlskrona FilatelistKlubb Höstmässa 12 nov Auktionslista

Nordhallands Filatelistförening. Resultatlista. Söndagen den 6 november 2016 Onsdagen den 9 november Objekt Beskrivning Utrop Pris

Nordhallands Filatelistförening. Resultatlista. Söndagen den 6 november 2016 Onsdagen den 9 november Objekt Beskrivning Utrop Pris Nordhallands Filatelistförening Resultatlista Söndagen den 6 november 2016 Onsdagen den 9 november 2016 Objekt Beskrivning Utrop Pris 1 F 42** vc. Kv 700:- 120 200 2 F 97-104** Provisorier. Kv 140:- (OBS

SVENSKA FDC SÄLLSKAPET

Månadsmöte 2013-03-10

Nordhallands Filatelistförening Auktionslista nr 20 söndagen den 20 mars 2016

Nordhallands Filatelistförening Auktionslista nr 19 söndagen den 22 november 2015 RESULTAT Objekt Beskrivning Utrop Pris Sverige ostämplat F

Nordhallands Filatelistförening Auktionslista nr 19 söndagen den 22 november 2015 RESULTAT Objekt Beskrivning Utrop Pris Sverige ostämplat F Nordhallands Filatelistförening Auktionslista nr 19 söndagen den 22 november 2015 RESULTAT Objekt Beskrivning Utrop Pris Sverige ostämplat 19-001 F 15** Liggande lejon 17 öre violett. Snedcentrerat. Kv.

Nr Beskrivning Utrop Sverige ostämplat

Nr Beskrivning Utrop Sverige ostämplat Nordhallands Filatelistförenings auktion söndagen den 6 november 2016 Auktionslista nr 21 Nr Beskrivning Utrop Sverige ostämplat 1 F 42** vc. Kv 700:- 120 2 F 97-104** Provisorier. Kv 140:- (OBS 7-öringen

Obj.nr Kat.nr xx/x/o Beskrivning Län Kval Kat.värde Utrop

Sverigebarometern 2011

45 ( 38 ) 2:- Utan vm, 1911 66 ( 55 ) 27:- 65:- 67 ( 56 ) 390:- 17:-

45 ( 38 ) 2:- Utan vm, 1911 66 ( 55 ) 27:- 65:- 67 ( 56 ) 390:- 17:- Vapentyp, Skilling, 1855 1 ( 1 ) *) 2 ( 2 ) 475:- 3-5 ( 3-5 ) *) Lokalfrimärken, 1856, 1862 6, 13 ( 6,13 ) *) Vapentyp, öre-val, 1858 7 ( 7 ) 95:- 8 ( 8 ) 1100:- 9 ( 9 ) 9:- 9 ultram ( 9e ) 60:- 10 ( 10