Hållbara kliv åk 6: Minska avfallet

Relevanta dokument
klimatsmart Elsa Brenkle, Nagisa Yokoyama, Rebecka Johansson & Sofie Bjureland

Hållbar utveckling - vad, hur, när, varför?

Grön tråd i Malmslätts upptagningsområde, från förskolan årskurs 9, F-6-delen Innehåll

Vi jobbar så här: Varför läser vi om miljö. Vilka ämnen ingår. Vad skall vi gå igenom? Vilka är våra mål? LPP miljö.notebook.

En grön tråd från förskolan till årskurs 9 i Hagby, Ånestad, Brokind/Sätra samt fsk-åk 6 i Tornhagen/T1 7-9

Grön tråd i Malmslätts upptagningsområde, från förskolan årskurs 9, F-6-delen Innehåll

Utdrag ur Läroplan 2011 som matchar utställningsmoment Den hållbara staden

Nationella Skräpplockardagar

Sammanställning av projektet Hållbar utveckling, klass 5 på Rydaholms skola.

Syfte ämnesspecifika förmågor som eleverna ska utveckla genom undervisningen.

Syfte: Geografi värdera lösningar på olika miljö- och utvecklingsfrågor utifrån överväganden kring etik och hållbar utveckling.

Om klimat, miljö och energi

LPP Tema Må Bra vecka 35-41

Hållbar utveckling Kungsmarksskolan 2016

FÖRSLAG TILL KURSPLAN INOM SÄRSKILD UTBILDNING FÖR VUXNA GRUNDLÄGGANDE NIVÅ

HKK 3.3 HEM- OCH KONSUMENTKUNSKAP. Syfte. Centralt innehåll

Betyg i årskurs 6. Grundskolans läroplan Kursplan i hem- och konsumentkunskap

Dagens lektion. Genomgång av Hur man utvärderar. Planering av lunch åk 4. Lektion 3 Vt-17

Eftermiddagens innehåll:

Mikroplaster. Kort om. Det stora miljöhotet KORT OM. Lärarhandledning: Författad av Lena Lacopie lärare på Åva Gymnasium

Drömstaden upplägg och kopplingar till läroplanen

Vårterminsplanering/Pedagogisk planering 2013 årskurs 6 Hem- och konsumentkunskap

Skogsbruk på ren svenska Lektion 3: Klimatnytta som bara växer. Tema: Klimatnytta Ämne: Biologi, Kemi Årskurs: 7-9

hem- och konsumentkunskap

Naturskolan Kom Ut - LGR 11

Hållbar utveckling. Ämnesövergripande område No,Tk, Sv, Slöjd, SO och Hkk 8A ht Namn: Klass:

Informationshäfte. - Ett koncept för skolor om hållbar utveckling och socialt entreprenörskap

Boken om SO 1 3. PROVLEKTION: Världsmiljödagen. Boken om SO 1-3 Grundbok, sidorna Boken om SO 1 3 Arbetsbok 1, sidan 22.

Höstterminsplanering/Pedagogisk planering 2014 årskurs 7 Hem- och konsumentkunskap

Sveriges miljökvalitetsmål i Läroplan för grundskolan 2011 (Lgr 11). Källa: Skolverket. 1/7

HANDLEDNING FÖR LÄRARE, ÅRSKURS 7 9

Terminsplanering HKK VT 2015 årskurs 7

Vårterminsplanering/Pedagogisk planering 2013 årskurs 7 Hem- och konsumentkunskap

MILJÖSMART SKOLRESTAURANG

Vem är du att bestämma över mig

Välkomna Kontaktpersoner BoB

Utbildningspaket Konsumtion

"Pay it forward" Med filmen som utgångspunkt kommer vi att arbeta med en mängd intressanta och livsviktiga frågor som: Vad är viktigt i livet?

Svar till Skolinspektionen från Fjärdhundraskolan. Dnr: :5179. Rektor Mats Holm Telefon

Medborgardialog med unga

Vad är orsakerna till att levnadsvillkoren på jorden är så olika?

Undervisning i lärande för hållbar utveckling. Karin Bårman

ESN lokal kursplan Lgr11 Ämne: Hem- och konsumentkunskap

Vårterminsplanering/pedagogisk planering årskrurs 8 Hem- och konsumnetkunskap

Centralt innehåll. Vardagsrutiner och vardagsmiljö. Omvärld. Leva tillsammans. I årskurs 1-9

Mikroplaster. Det stora miljöhotet. Lärarhandledning: Författad av Lena Lacopie lärare på Åva Gymnasium

Pedagogisk planering projekt Eco Friends (biologi, fysik, kemi, teknik)

Workshop om kursplaner åk 7 9

Från ord till handling

GREEN TECH. Livsstil. vind vatten. Luftföroreningar. livskvalitet Elektricitet FOSSILA BRÄNSLEN. Kol. kroppens energi. ekologiska fotavtryck

HEM- OCH KONSUMENTKUNSKAP

Nova Software kan vid önskemål kopiera över frågor/frågepaket i vårt förslag till kundens databas. Kopiering är kostnadsfri.

NATURKUNSKAP. Ämnets syfte. Kurser i ämnet

använda kunskaper i biologi för att granska information, kommunicera och ta ställning i frågor som rör hälsa, naturbruk och ekologisk hållbarhet,

Hem- och konsumentkunskap. Göteborg 9 november 2011

använda kunskaper i biologi för att granska information, kommunicera och ta ställning i frågor som rör hälsa, naturbruk och ekologisk hållbarhet,

Grundskolans. Elevens Val

Skogsbruk på ren svenska Lektion 2: Sveriges mesta miljöarbetare. Tema: Biologisk mångfald Ämne: Biologi Årskurs: 7-9

Råd skriftliga omdömen 2013

GREEN TECH. Livsstil. vatten. Luftföroreningar. livskvalitet Elektricitet FOSSILA BRÄNSLEN. Kol. kroppens energi. ekologiska fotavtryck

Varför ska man läsa?

Umeå. Media. Grundskola 6 LGR11 Hkk Sh Bl Sv

Lektionsupplägg: Rollspel om fjällen

Foto: Malmö stad / Annika Trenneman. Hållbar utveckling. Vad är det och vad kan jag göra? Övningar elev

Resultatprofil. Läsåret Thunmanskolan

På vilka sätt sårbara platser kan identifieras och hur individer, grupper och samhällen kan förebygga risker.

Höstterminsplanering/Pedagogisk planering 2014 årskurs 8 Hem- och konsumentkunskap

Resultatprofil. Segerstaskolan. Läsåret 2016/2017

MILJÖMÅL: GENERATIONSMÅLET

BIOLOGI Ämnets syfte Genom undervisningen i ämnet biologi ska eleverna sammanfattningsvis ges förutsättningar att utveckla sin förmåga att

Vad betyder hållbar utveckling?

Kopplingar till kursplaner för grundskolan

En workshop om att arbeta i ämnesintegrerade projekt

Vecka Genomgång/Teoretiska uppgifter Sidhänvisningar och uppgifter. Fotosyntes och förbränning. Fotosyntesen fångar in solenergin

Workshop: vad är social hållbarhet? 3:7 Social hållbarhet vad innebär det? Onsdag 18 maj 2016 klockan 11:15-12:15

Skäggebergs samrådsgrupp

Information skriftliga omdömen

Undervisningen i ämnet engelska ska ge eleverna förutsättningar att utveckla följande:

Grundskolans. Elevens Val

Arbetsområde: Miljöanalys av den egna skolan - Energifallet

Ekologi börjar hemma Hållbar utveckling

MÄRKNINGAR SOM GÖR DET LÄTTARE ATT VÄLJA RÄTT

Upplägg 12 oktober. Reformerna innebär bl a. Kursplan Del 1: Föreläsning ca 30 min. Nya reformer i den obligatoriska skolan

MILJÖMÅL: ETT RIKT VÄXT- OCH DJURLIV

Lärande för hållbar utveckling i förskolor och skolor

Lokal pedagogisk planering Levnadsvillkor i världen

UTBILDNINGSPAKET FÖR SKOLINFORMATÖRER

Höstterminsplanering/Pedagogisk planering 2013 årskurs 6 Hem- och konsumentkunskap

Lokal studieplan för träningsskolan i vardagsaktiviteter för åk 1-9

Vi skall under ett antal veckor jobba med evolutionsundervisning. Arbetet kommer att se lite olika ut.

Kopplingar till kursplaner för grundskolan

Råd skriftliga omdömen

Tvåspråkighetssatsning Manillaskolan ~^

Hö stterminsplanering a k 8

Grundskolans. Elevens Val

MILJÖMÅL: LEVANDE SKOGAR

2. Kursplaner för särskild utbildning för vuxna

Maten och den cirkulära ekonomin. Germund Sellgren Susie Broquist Lundegård

Pedagogisk kartläggning av nyanlända elever

Råbyskolan. Fredag 29/ Veckobrev v.5. Hej alla föräldrar och elever!

Transkript:

Hållbara kliv åk 6: Minska avfallet

BEHOV Globala Lokala Läroplaner MÅLGRUPP Pedagoger Barn och elever i Förskola och åk 6 SYFTE Påverkan Kunskap

Styrdokument Läroplaner Skollag Lokala och globala mål och behov Hållbara kliv Experter + lärare i tema Testar innehåll och metoder i pilotprojektklasser Studiebesök eller annan aktivitet Innehåll, upplägg och stödmaterial till kollegiala träffar efter utvärdering VAD Innehåll HUR Arbetsmetoder Aktiviteter VARFÖR (lärare) Sammanhang DÅ-NU FRAMTID UTVÄRDERING Elev, lärare, experter, IB-UTB Delaktiga Ansvar Kontext, historik Attityd Bry sig Färdigheter - bedömning Medvetenhet Känslighet Kunskap Motivation Förståelse Ämnesövergripande Arbete till nytta För någon eller något annat Dela med sig Earth week, media, politiker andra elever, föräldrar Uttryckt via: Drama Bild Film Fakta Nudging Berättelser Lektioner Sociala medier

Tema Hållbar utveckling Bedömning

Aktivitet Lektioner om historik och avfallstrappan Hur SYSAV vi återvinner deras innehåll http://www.sysav.se/skola/lararrummet/ Höstterminen 2016

Studiebesök på Häringetorp för åk 6

Klimatkocken Centralt innehåll: Bl: Återanvändning av bilder i ett eget bild-skapande till exempel collage och bildmontage. Hkk: Recept och instruktioner och hur de kan läsas och följas samt vanliga ord och begrepp för bakning och matlagning. Val och användning av varor och tjänster som används i hemmet och hur de påverkar miljö och hälsa. Bi Människans beroende av och påverkan på naturen och vad detta innebär för en hållbar utveckling. Ke: Materiens kretslopp genom råvarors förädling till produkter, hur de blir avfall som hanteras och sedan återgår till naturen. Ge: Hur val och prioriteringar i vardagen kan påverka miljön och bidra till en hållbar utveckling. Kunskapskrav åk 6: kommunicera med bilder för att uttrycka budskap (Bl), värdera val och handlingar i hemmet och som konsument samt utifrån perspektivet hållbar utveckling (Hkk), använda kunskaper i biologi/fysik/kemi för att granska information, kommunicera och ta ställning i frågor som ekologisk hållbarhet/energi/teknik/miljö/samhälle (Bi/Fy/Ke), värdera lösningar på olika miljö- och utvecklingsfrågor utifrån överväganden kring etik och hållbar utveckling (Ge), uttrycka och värdera olika ståndpunkter i till exempel aktuella samhällsfrågor och argumentera utifrån fakta, värderingar och olika perspektiv (Sh),

Planering för lektionen inomhus på Häringetorp Diskussionfrågor (Om du har obegränsat med pengar, vad skulle du önska dig då?, Om du bara får välja fem saker som är livsviktiga för dig, vad väljer du då?) Filmklipp: Outside the box: the movie Praktiskt arbete: kretslopp med olika material (t.ex. plast, papper, tyg, glas) Biogasfilm (alla) Sammanfattning av studiebesöket (alla)

Problem Orsak Lösning

Problem Orsak Lösning

Hur äter vi miljövänligt, ekonomiskt, nyttigt och rättvist? Nyttigt - Onyttigt MATREVOLUTIONEN Börja med att se de första 30 min Miljövänligt - Miljöovänligt WWF - PALMOLJA - SOJA Metod: 1. Två ser på filmen och två läser texterna. 2. Sammanfatta texterna kortfattat skriftligt. (Skriv i ert gemensamma dokument) 3. Redovisa muntligt för de andra gruppmedlemmen vad texten handlade om, samt vilka problem, orskaker och lösningar som finns. 4. Redovisning i helklass

Hur äter vi miljövänligt, ekonomiskt, nyttigt och rättvist? Ekonomiskt - Oekonomiskt MATEN GÖR DIG FET- Supersized PR Se första 30 minutrarna Rättvist - Orättvist FAIR TRADE (Börja filmen med hej då fattigdom) Metod: 1. Två ser på filmen och två läser texterna. 2. Sammanfatta texterna kortfattat skriftligt. (Skriv i ert gemensamma dokument) 3. Redovisa muntligt för de andra gruppmedlemmen vad texten handlade om, samt vilka problem, orskaker och lösningar som finns. 4. Redovisning i helklass

Projekt 2: Hållbar utveckling IDH NO PREST SV MA ENG SO HKK Ekologiskt - Socialt - Ekonomiskt År 6 - The house fråga? År 7 Eko-reko (My home town) År 8 Future City- ägarskap och ansvar År 9 - Rädda världen Från ax till limpa Livscykel Systemet: huset Systemet: städer Systemet: städer i framtiden Systemet: världen My House Bygga hus Livsstilsval (mat/konsumtion) Klimatsmarta måltider Miljömärkningar Skala- geometri ritningsritning Budget Lokal demokrati, kommun, landsting, stat Earth week: vatten Presentationsteknik Ordkunskap Sopsortering, biogas vattenrening + lab Uppvärmning Musik? Kolla m. Alexandra Omvärld: Reningsverket? Arkitektur bostadshus visa upp My house - beskrivningar (vänklass?) SDG: 15-ekosystem och biologisk mångfald, 14-hav och marina resurser Jordbruk, skogsbruk, jordens resurser Hållbara val Återbruk Friluftsliv-bevara vår natur Skriva faktatext Energikällor Riksdag/ regering Omvärld: Stadsvandring Växjö kommun stadsplaneringskontoret Ida Ström - dagvatten Besök Återbruksbyn/Macken Friluftsliv? Besök Ekobacken(gjorde åk 6 i EW!) Besök VEAB Besök Biogas SDG: 9-Hållbar industri, innovationer och infrastruktur Bygga en stad (grupp) Åtgärder som leder till hållbar utveckling Transporter Åka till EXO-planet, spaceinvaders Presentationsteknik Ordkunskap (område New York) Omvärld: Presentera staden inför jury med någon utifrån. Slutprodukt: bygga, redovisa och skriva om sin future citystad. Presentera. Earth week konserthuset SDG: 8, 10, 12, Gapminder Material miljöpåverkan Produkten Var saker produceras Livscykelanalys En rättvis värld (välgörenhetsorganisation er) presentera på engelska film befolkningsstatistik Omvärld: Föreläsning Fairtrade city Växjö Röda korset- besök Erikshjälpen Slutprodukt: göra en livscykelanalys (film, power point) Komma på, genomföra och berätta om en god gärningpresentera på engelska.

Value Creation Pedagogy