Learning Study. År 1 VT 2015

Relevanta dokument
Öjersjö Storegård, Partille Kommun, vt-07

En Learning Study i ämnet svenska

Definiera delen och det hela vid beräkningar i jämförande situationer. Svaret ska anges i procent.

Åk 1-3, Mellanhedsskolan & Dammfriskolan, Malmö Stad, Ht-13

Presentation av en Learning study inom ämnet matematik genomförd våren 2009

Learning Study som skolutvecklingsmodell

Learning Study. Skollagen. Skolans undervisning ska vila på vetenskaplig grund och beprövad erfarenhet. Vetenskaplig grund?

Learning study elevers lärande i fokus

Vad är det som gör skillnad?

Åk 8, Fenestra Centrum, Göteborg

hämtad från ls.idpp.gu.se

LEARNING STUDY I FÖRSKOLAN. Narinder Dhindsa Anne-Catrine Kindlund Camilla Mäkinen Bente Tuff

hämtad från ls.idpp.gu.se

Att undervisa multiplikation och division med 10, 100 och 1000

I vilket sammanhang finns Learning study? Hur går en Learning study 1ll? Maria Bergqvist & Henrik Hansson

Pedagogisk planering Skriva läsligt för hand- år 2

Learning study ett utvecklingsprojekt

hämtad från ls.idpp.gu.se

Att förfina elevens lärande - en utveckling av undervisningen och en kvalitetsförbättring av skolan. - Ett skolledarperspektiv på Learning Study

När en Learning study planeras väljs ett område som upplevs som problematiskt

Referera inte plagiera

Learning study och Variationsteori i praktiken

LEARNING STUDY. Matematik Karl Johans skola i Örebro. Anders Sahlin / Viktoria Bjurström 1

Att sätta lärares och elevers lärande i fokus

Ämnesdidaktiskt kollegium. Arbetslag 4-6. Vad vill vi att eleverna ska utveckla? Bosgårdsskolan - Tvååker

Algebra utan symboler Learning study

i n n e b ö r d e r av e t t l ä r a n d e o b j e k t i s l ö j d

Second handbook of research on mathematics teaching and learning (NCTM)

Vad påverkar resultaten i svensk grundskola?

Hur kan vi göra lärande möjligt? Ulla Runesson Göteborgs universitet Högskolan i Skövde

På Nya Elementar, en grundskola i Stockholm, har vi matematiklärare

Delutvärdering Matte i Πteå Moa Nilsson Juli 2014

Stödinsatser i skolan

Grindskolans handlingsplan Mål och konkreta åtgärder

Vad kan den som kan teknik på lågstadiet?

Samtala om NO-texter. Anna-Maija Norberg, presentation av ramarna för projektet Johanna Malinen och Marianne Svensson, presentation av studien

En Learning Study om area

Learning & Lesson Study att systematiskt förbättra lektioner och lärande i slöjd

Att förändra en lärandekultur. Jenny Svanteson Wester Fenestra Centrum, Göteborg 2016

VFF-guide för Speciallärar- och Specialpedagogprogrammen HT 2016-VT 2017

Att använda strategier för muntlig kommunikation. LS i moderna språk, spanska åk 9

Arbetsområden för Freja och Frigg

Lokal Pedagogisk Planering

Syftet med vår studie

KUNSKAPSKRAV I ÄMNET SVENSKA SOM ANDRASPRÅK

ATT UNDERVISA MULTIPLIKATION OCH DIVISION MED 10, 100 OCH 1000

Kalle Ankas och Camilla Läckbergs Deckarskola

Att utveckla din matematikundervisning Stöd på regional nivå

Pedagogisk Planering - Qahuuls skattkammare

Bjurö Klubb Illustrera och skriva

Gift orm... undrar hur det bröllopet såg ut!

Noll komma trettio måste vara större än noll komma fem, eller?

Lesson study och learning study i matematikundervisningen

Kollegialt utveckla effektiva arbetssätt i matematik utifrån återinlärning och nyinlärning

Lärarhandledning Skriva

Madeleine Zerne, rektor på Hagbyskolan

Gemensam presentation av matematiskt område: Bråk Åldersgrupp: år 5

Årsplan Björkängsskolan, läsåret

Norrängsskolan 2.0. Hållbar kvalitativ arbetsmiljö. Helena Tellström, rektor Norrängsskolan, Lycksele kommun

Lärarhandledning Aktivitet 3. Vi kommunicerar med symboler och bokstäver

Kunskapskrav SVENSKA SOM ANDRASPRÅK År 9

Varför undervisar ni matematiklärare på lågstadiet om klockan? Det var

Koppling till Lgr Kunskaper Skolan ska ansvara för att varje elev efter genomgången grundskola 2.6 Skolan och omvärlden Kursplaner Bild

Enhet / skola: Lindens skola i Lanna Åk: 2

Pedagogisk planering Åk 2 Skriva brev

KUNSKAPSKRAV I ÄMNET SVENSKA

KOLLEGALYFTET. Ett utvecklingsarbete inom det systematiska kvalitetsarbetet på Sörbyängsskolan och Kryddgårdsskolan. Gy träff Örebro

Uppgifter som redskap för mediering av kritiska aspekter i matematikundervisning

SNIPP, SNAPP, SNUT ÄR DENNA SAGA VERKLIGEN SLUT? En studie om att skriva berättande texter med fungerande avslut

Från huvudmannen till undervisningen. Henrik Dahl & Joakim Norberg, Skolinspektionen

ÄDK kollegium. Varför ÄDK? Effekter vi hoppas på: Implementeringsarbetet på Kryddgårdsskolan

Enhet / skola: Lindens skola i Lanna Åk: 3

WORKSHOP PLANERING AV UNDERVISNING. Peter Fredriksson & Lena Knutsson Göteborgs Universitet, Idpp

Kritisk läsning. David Haas, Johan Hedberg, Victoria Steen Stockholms intensivsvenska för akademiker (SIFA) FoU-projekt

Flerspråkiga elever som strategiska läsare

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! VFF-guide för Speciallärar- och Specialpedagogprogrammen HT 2015-VT 2016

Riktlinjer för Studiehandledning på modersmålet. Borlänge grund- och gymnasieskola

Undervisningen i ämnet modersmål ska ge eleverna förutsättningar att utveckla följande:

Hur kan skolledare skapa förutsättningar för ett formativt förhållningssätt hos sina lärare?

RIKTLINJER FÖR VFU VERKSAMHETSFÖRLAGD UTBILDNING

Bråkräkning uppfattas av många elever som svårt, särskilt vid beräkningar

Learning study elevernas lärande blir samtalsämne lärare emellan

LPP 7P2 i svenska och svenska som andra språk

Även kvadraten är en rektangel

Enhet / skola: Lindens skola i Lanna Åk: 1

Learning study på vilket sätt bidrar det till lärares lärande? Angelika Kullberg

KOLLEGALYFTET. Ett utvecklingsarbete inom det systematiska kvalitetsarbetet på Sörbyängsskolan och Kryddgårdsskolan. Lärardagen Örebro

Hur man använder ordböcker och andra hjälpmedel för stavning och ordförståelse. (SV åk 4 6)

Orientering Hitta lätt, så blir det rätt!

Kursplan i svenska grundläggande kurs X

Meter, decimeter eller centimeter?

RIKTLINJER FÖR VFU VERKSAMHETSFÖRLAGD UTBILDNING

Sjöängsskolan ett exempel. Mats Lundström, rektor Richard Hultén, lärare

Centralt innehåll. Tala, lyssna och samtala. Läsa och skriva. Berättande texter och faktatexter. Språkbruk. I årskurs 1-6

Historiska talsystem och taluppfattning

BETYG GYMNASIESKOLAN

Kollegialt lärande som utvecklar undervisningen

26 sep Andra träffen i basgruppen. Samtal kring de gjorda observationerna med tema: Mål/struktur

Att göra en gemensam fördjupad analys inför vårt utvecklingsarbete

Learning study. en guide. Johan Häggström, Maria Bergqvist, Henrik Hansson, Angelika Kullberg, Joakim Magnusson

Transkript:

Learning Study År 1 VT 2015

Lärande objekt Val mellan: - kunskapskrav år 3 - vad kännetecknar en text? - vad kännetecknar en mening? Vilket blev det: Lärandeobjekt - att eleverna får utveckla förståelsen av texters uppbyggnad med mellanrum mellan ord, och kan använda det när de skriver egna texter. o Varför? I varje grupp fanns det elever som fortfarande skrev alla bokstäver samt ord i en följd.

Kritiska aspekter Förändring från: handstil kontra dataskriven text höra/skriva kontra läsa/skriva mellanrummets storlek motorik & energiåtgång Tidsaspekt Förändring till: vanliga uttryck: Hur mår du? (eget lärandeobjekt?, då det endast för-och eftertestades men inte undervisades i) att förstå hur stort ett mellan bör vara höra/skriva kontra läsa/skriva

Förtest Diktering: två meningar som eleverna skulle skriva för hand. Handskriven text kontra datorskriven text Där eleverna skulle markera mest lik en riktig text eller mest lik en text i en bok. Skriva en text till en bild. Efterföljande intervjuer av ca. 3 barn/grupp.

Lektion 1 Kritiska aspekter (hinder för lärandet): - att förstå hur stort ett mellan bör vara Variationsmönster: - höra/skriva kontra läsa/skriva Form: Lektionslängd: Aktiviteter: - samma text med/utan mellanrum - EPA - ca.40min 1. två skrivna texter på tavlan diskutera genom EPA 2. bygga meningar i grupper om två 3. klistra upp meningar på papper 4. helklassdikussioner med elevexempel 5. varför är den här bättre än den där.

Lektion 2 Förändring av den kritiska aspekten: att förstå vad ett mellanrum är och hur stort det bör vara Varför: I lektion undervisades det mer i klipp och klistra för att bygga meningar, inte i den kritiska aspekten hur stort ett mellanrum bör vara. Ej heller i höra/skriva kontra läsa/skriva. Form: samma som innan Avgörande förändringar för resultaten: 1. Diskussioner genom EPA: - Lätt att läsa, varför/varför inte? - Vad är ett mellanrum? - Hur stort bör ett mellanrum vara? 2. Skriv om den här texten så att den blir lätt att läsa. 3. Utvärdering med hjälp av exit-uppgift där eleverna skulle värdera sin egen text utifrån kategorierna: text som i en bok, ibland, inget mellanrum.

Lektion 3 Förändring av den kritiska aspekten: att förstå hur stort ett mellanrum bör vara och kunna använda det i egen text. Form: samma som innan Avgörande förändringar för resultaten: förtydligande av exit-uppgiften från text som i en bok till text med mellanrum

Förändring i Elevresultat För- till eftertest: - Ny bild på eftertesten. För att undvika att det skulle bli samma saga. Men hade det spelat någon roll egentligen? - Felkälla: Svårt att bedöma elevernas egna text om det är ett mellanrum eller inte. Mer synbart för oss mentorer men inte för handledarna i studien. Lektioner emellan: - Störst förändring mellan lektion 1 och lektion 2. - från klippa och klistra egna meningar till att analysera elevtexter för att skriva om dem till en text med mellanrum.

- pga. förändringen i undervisningen kopplat till eftertesten - testade av det som vi faktiskt hade undervisat i. - förståelsen för vad är ett mellanrum är - förståelsen för varför man ska använda ett mellanrum - att till viss del kunna använda mellanrum Förändring i Resultat: Elevresultat Fråga 3 förtest Fråga 3 eftertest Fråga 4 förtest Fråga 4 eftertest Lektion 1 77 % 86 % 64 % 73 % Lektion 2 75 % 95 % 70 % 90 % Lektion 3 71 % 79 % 54 % 71 % Varför blev resultaten som de blev?:

Reflektioner under studien Svårigheter - svårigheten med att avgränsa sig till ett lärandeobjekt - smalna av både i planeringen och vid diskussionerna - svårt att bedöma elevers text om det faktiskt är ett mellanrum eller inte Möjligheter - elevtexters möjligheter i undervisningen - EPA - avgränsa ett lärandeobjekt för att verkligen grotta ner sig i det - att eleverna snabbt får utvärdera sitt egna lärande - att vi får syn på deras tankar om deras eget lärande

Pedagogresultat Lärdomar: - användning av variationsmönster i undervisningen - kontrasteringar - modellera men också låta eleverna prova - använda elevtexter - genom intervjuer få syn på elevers tankar - kollegialt lärande genom samtal